SLAGERIJ Jl OE ROER een GAZELLE rijwiel IAN NliSSEN K. Boonstra C. Peereboom Zoon lest EIEREN CÈ. HOP, Hoofdstraat 187 Gebr. HOP predikbeurten aardappelen Bel 7124 Modevakschool L. MONDEMBKER vertrouwd adres voor al uw Rookartikelen I. SINTENIE J? lppelpun ten '1 %tn ^Id^esien fzOHDAfiSDHiNST ARISES J Het leven der Bijen. pilastro Adverteren doet verkopen. personeel voor de magazijndienst Ook «leze week grote reclame Rundvlees en V arkensear bonade 51c „dtaam" aan iedete mauw, fa. A. de Vries-Qnakkelaar Tay-cel Schuim plastic platen fa Th. B. van GELDORP Voor prima kwaliteit het bekende adres Aardappelhandel J. T. Cremerlaan 2 7 Rijksstraatweg 58 Tel. 50729 Haarlem-Noord Bloemendaalsestr.weg 47 14 Jonge Henneneieren voor 1 gulden 10 drietjes 1.49 Schoolboeken - Agenda's - Aflossen Woordenboeken Teken- en Schrijfbehoeffen BOEKHANDEL„BROEZE" R.K. Kerk, Santpoort TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. HOOGOVENS ÏJ:M"£JIJ3132^ complesso 500 gr 750 gr Runderlappen 1,55 2,10 Extra mooie Borstlappen 1,70 2,40 Zo goed als mag. Runderlappen 1,80 2,55 Riblappen 2,10 2,95 Mooie magere Runderlappen 2,30 3,25 Gehakt rund-varkens extra lekker 1,35 1,70 CARBONADE klein beentje 500 gram f 1.90 Ribcarbonade f 2.00 Haascarbonade f 2-20 GEMEST KALFSVLEES Kalfslappen f 2.40 Fricandeau f 2.75 Broekbergenlaan 46 Telefoon 8495 de „wena" aan iedere man „Een rijwiel ran klasse" Uit voorraad leverbaar HYACINTHEJ1STRAAT 59 het nieuwste produkt voor gescheurde plajonds in de maten 50x50 cm en 61x61 cm vederlicht - gemakkelijk te verwerken U plakt het er zo tegen aanf 2.95 per iu2 Ons plafond geeft u er een goede indruk van. Uagelingerweg 21 Santpoort Telefoon 7595 en ze worden thuisbezorgd September begint de nieuwe cursus in Patroontekenen knippen en naaien voor eigen gebruik Tevens opleiding voor costumiëre, Coupeuse, Lerares, Examen Alg. Ned. Modevakschoolvereniging Dag- en Avondlessen Woensdagmiddag 24 nar voor meisjes van 12 tot 15 jaar Aanmelding leerlingen dagelijks SPECIflOL SIGARENMAGAZIJN Kerkerinklaan 6 Telefoon 7637 Santpoort-Noord 150 gram Saks. Leverworst 55 Ct 100 gram Paardenrookvlees 56 Ct Zw. Emmerthaler 100 gram 95 Ct Specialiteit in Kaas en Vleeswaren Complete Woninginrichting Hoofdstraat 177, telef. 8210 Ondanks de lagere eierprijzen, toch nog jonge henneneieren het voordeligst in gebruik Prima mooie Schouderham 150 gram 77 cent Limonadesir. Dorado per fles 11S 20 spaarzegels Tomatensap 2 flesjes 55 Bramensap per flesje 46 10 spaarzegels Chinese Pinda's 250 gram 65 6 spaarzegels Bruidssuikers 250 gram 55 cent Banketbakkerij Kokerij n ^CLH Bloemeiidaalsestraatweg 68 De zaak met de specialiteiten Santpoort-St. Tel. 7675 Voor een vlotte levering van Bloemendaalsestraativeg 129 Santpoort-Zuid Telefoon 8718 Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur drs. G. H. Homans van Heemskerk voorber. H. A. Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 10 uur Prof. L. H. v. d. Meiden 's Gravenhage n.m. 4 uur ds. C. Langbroek Nieuwe Pekela Doopsgez. Gemeente IJmuiden HelmBtraat, IJmuiden half 8 ds A. J. v. d. Sluis, Alkmaar Lutherse Gemeente Kapel ,,Westerveld" te Driehuis 9.45 uur ds J. Allan van Heerlen Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds. G. Nijenbuis Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds. M. A. van Rhijn, Oudorp 19 uur Prof. dr. A. J.Rasker, Oegstgeest Musis Sacrum, 10 uur ds. G. H. van Willenswaard Zondag 23 augustus H.H. Missen 7, 8.15, 11.30 uur. Hoogmis 9.30 uur. Lof 7 uur. Zaterdag 29 augustus Te half 8 Broederschapslof Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èu nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 BannGRUKC T€L€foonnumm€RS) POLITIE BUREAU SANTPOORTf Hoofdstraat 214, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Zondag a.s. D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan Telefoon 8320 APOTHEKEN ZONDAG A.S. Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—57903 Wijkzusters ,,Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr Lammerts, Curagaostraat 18 b Santpoort, Tel. 8756 (3e vervolg) Het beoefenen van de bijenteelt in ons land moet reeds in het tijdperk van meer dan duizend jaar geleden, een belangrijke bedrijfstak zijn geweest. De pacht van landerijen werd toen nog geheel of gedeeltelijk in natura voldaan en op de lijst van die goederen namen de producten van de bij, n.l. was en honing een plaats van betekenis in. Hoe kwam de imker van toen aan be duidende hoeveelheden van die in die tijd zo hoog gewaardeerde producten. De imker overwinterde een zeker aan tal bijenvolken in de reeds eerder ge noemde korven. De voorjaarsbloei en mede een gedeelte van de zomerbloei werd door de bijen geheel benut voor het aanzetten van veel broed. Dit had tot gevolg dat de nestruimte in de korf te klein werd voor het grote aantal bijen en dat volk een of meer zwermen ging afstoten. De imker schepte die zwermen en ging deze huisvesten ieder in een lege korf. Op deze wijze werd het aantal bijenvol ken tot ongeveer het drievoudige ver groot. In die tijden werd nog veel boekweit verbouwd op de schrale zandgronden en waren er nog uitgestrekte heidevelden in ons land te vinden. De imker bracht na de voorjaars- en zomerbloei zijn aantal bijenvolken naar die streken waar de bloemen van de boekweit en de heide konden worden bevlogen. Dit was de laatste drachttijd van het jaar. Na afloop van de heidedracht brak het ogenblik van de oogst aan. Normaal werd eenzelfde aantal volken aangehou den en ingewinterd voor het volgend jaar als waarmede in het voorjaar was begonnen. Het overblijvende aantal, 2/3 deel van het totaal, werd z.g. geslacht. Dit slach ten bestond o.a. uit het plaatsen van een korf boven een in de bodem begraven gat, waarin b.v. zwavel werd verbrand. Hierdoor kwam het gehele volk door verstikking om het leven. Daarna werden de raten uit de korf gebroken en de honing van de was ge scheiden. Bovenomschreven bedrijfswijze had tot voordeel dat veel was, een toen zeer be langrijk artikel, werd verkregen. Het na deel, dat de nijvere werksters moesten worden gedood om te kunnen oogsten, was onvermijdelijk. Immers het volk werd de teerkost waarop de komende winter moest worden geleefd, ontnomen en een deugdelijke vervanginu voor win tervoedsel was niet bekend, in latere tij den, te duur geacht. De werkwijze van thans in de z.g. losse bouw, is een geheel andere. Hier niet het sterk vermenigvuldigen van het aantal volken, doch het sterk vermenigvuldigen van het aantal bijen in één volk, vóór dat de grote drachtperiode aanbreekt. Bij het beoefenen van de bijenteelt in de losse bouw wordt er naar gestreefd het natuurlijke zwermen te regelen of te be perken. Dit om te komen tot weinige maar zeer sterke bijenvolken. De vorm van de bijenkasten maakt het mogelijk deze naar behoefte te vergroten. In stre ken met langdurige dracht komen bijen kasten voor van meer dan twee meter hoog, bestaande uit meerdere gelijkvor mige uitneembare elementen. Zoals reeds eerder is opgemerkt is de bijenweide in ons land tamelijk beperkt geworden. Wil men in Nederland nog enig resultaat boeken dan moet iedere dracht worden benut. Voor een groot deel van ons land valt de voornaamste bloeitijd van honinggevende gewassen, in het voorjaar. Reeds dan moet een voldoend leger van haalbijen in het veld kunnen worden gebracht. Dit wordt mede bereikt door reeds in de herfst de bijenvolken op voldoende sterkte te heb ben en met een behoorlijke voedselvoor raad te doen ingaan. De losse bouw maakt het mogelijk dat de bijen de honing opslaan in een ruimte, ge scheiden van het broednest. Na iedere drachtperiode wordt nagegaan of er vol doende honing is verzameld om deze te kunnen afnemen. Bij dit afnemen van de honing behoeft geen enkele bij te worden gedood, noch het broednest te worden gestoord. Wanneer de drachttijden niet aaneensluiten, zal, wanneer de honing is afgenomen, tijdelijk suiker moeten wor den gevoerd ter voorkoming van voed selgebrek en stilstand in de ontwikkeling van het bijenvolk. Wanneer in september de bloeitijd van het merendeel der ho ninggevende gewassen is afgelopen, in specteert de imker zijn bijenvolken op de voedselvoorraad. Om zeker te zijn dat de volken een langdurige winter kunnen doorstaan, wordt als regel 10 kg. suiker, in siroopvorm, aan ieder volk verstrekt. Deze hoeveelheid, bij dat wat even tueel nog in het nest aanwezig is, is vol doende om een behoorlijk volk, gezond en wel, in het voorjaar zijn taak op nieuw te doen vervullen. In het volgende artikel de verhouding „mens en bij". 3 augustus 1959. J. G. Koning. HOOFDSTRAAT 187 SANTPOORT De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. vraagt, ter vervulling van een aantal vacatures, voor spoedige indiensttreding Sollicitaties te richten aan Hoogovens - IJmuiden, Perso neelszaken. Aanneming Arbei ders. kamerl-3, Hoofdkantoor voor het verrichten van verantwoordelijk werk in dagdienst. Werktijden 7.15 tot 16.15 uur 's zaterdags tot 12.45 uur. Leeftijd Min. 21, max. 42 jaar. (De militaire dienstplicht dient te zijn vervuld.) Opleiding: Minstens volledig lager onderwijs. Enkele jaren V.G.L.O. of Mulo en ervaring als magazijnbediende strekken tot aanbeveling. boekenwand mei iuimelschrijfblad

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 2