Er zijn andere, meer ongedwongen wegen... Werelddierendag r. Sportver. „FIT" J. V. „Reveille" rjaswedstrijd K.A.B. Dammen Bridgeclub De Kennemers R.K. Kerk, Santpoort Postduivenbericht. De Duivelsteen. Gem. Zangvereniging Vox Humana Ouderavond. Gebed van een dief. ÜMDAfiSDMSTMSlsCl TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. ip BeLPtncRUKG V e rko uden gang no 39 ,sweg 31 ;rinklaan 45 van kerij Cornegge oon 8619 SanlpoorfsWeelfblad Vrijdag 25 sept. 1959 aan Administratie en advertenties: Drnkkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 WH HERSTEL VAN VELSEN. fortuinlijke start tegen de Alk- >ys heeft Velsen zich zondag Memaria Vivtrix van een heel it laten zien met als gevolg, dat Hkmaarse club, die tegen Be- iet een overwinning was ge- s met een 53 nederlaag naar ad kon terugkeren. Het elftal, aaie resultaat bewerkstelligde, volgt uit: Kaasenbrood; Van a Blum; Spanjaard, Bakkum en Wittebrood, Hoogzaad, Graman, Veterman en Schoorl. telling heeft, vooral wat de betreft, uitstekend voldaan, n Schoorl waren na een lange id (wegens blessures) weer rtij en het dient gezegd, dat ze come-back" hadden. Graman andige wijze de Alkmaarse ver- it elkaar en had met twee doel- i voornaam aandeel in de over- jchoorl, tot dusver in de half- nd, vertolkte op de voor hem inksbuitenplaats zulk een goede het er de schijn van heeft, dat het linksbuitenprobleem is op- binnenspelers, Hoogzaad en Pieterman verrichtten eveneens emend werk. Evenals Graman Vittebrood een groot aandeel in dit mag te meer gememoreerd >mdat hij een linksback tegen- had, die in snelheid maar zeer or hem onderdeed. Toch zag hij een fraai doelpunt te maken en g een tweetal zulke uitsteken tten te geven, dat Graman hier. :el doelpunten kon scoren, naai toe hebben de Velsenaren achterstand opgekeken en het hen, dat zij zich hierdoor niet ten terneerslaan, was voor Velsen niet hoopvol, Is na 5 minuten werd Kaasen- oasseerd. Het zou daarna nog geschieden en in twee van de lien was dit een gevolg van sterk optreden aan de zijde elsen-verdediging, waarin Blum vakste punt was. efden de Alkmaarders geen ple- hun voorsprong, want al spoe- te Van den Pieterman met een kopbal gelijk (11), waarna l zelfs de brutaliteit had via de it van de paal zijn club een tg te geven. Maar nog voor de de gelijkmaker achter Kaasen- ist 22. tegen de verhouding in nam Victrix in de tweede helft we- leiding, maar ook nu was de slechts kort, omdat Graman 5 ater uit een voorzet van Witte- bal langs de Alkmaarse doel- e (3-3). was Velsen niet meer te hou- :r 5 minuten later zwenkte Wit- >nei naar binnen om tenslotte een links schot te lossen, dat de Alcmaria- doelman te lastig bleek. (43). Graman maakte hierna aan alle onzekerheid een einde door ook nu weer met een kop bal en wederom uit een voorzet van Wittebrood de stand op 53 te bren gen. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT. Zowel Velsen als Terrasvogels spelen de komende zondag thuis, de geelblau- wen tegen Beverwijk en de Vogels tegen Bloemendaal. Beverwijk, dat het vorige seizoen zo dicht bij de bovenste plaats eindigde na vrij wel de gehele competitie een leidende rol te hebben vervuld, kon tot nu toe maar niet op dreef komen: Tegen Alcmaria werd verloren en het resultaat van de wedstrijd tegen de pas gepromoveerde Meervogels was een 22 gelijk spel. De Beverwijkers beschikken echter op spil Minneboo na die naar Stormvogels overging over vrijwel hetzelfde elftal, dat hun het vorige seizoen bijna succes bracht, zodat de Velsenaren er goed aan zullen doen met een plotseling herstel van de ploeg der Beverwijkse roodwitten re kening te houden. Doen zij dit, m.a.w. zetten zij zich volledig in en speelt de voorhoede als zondag j.l. tegen Alcmaria Victrix, dan blijven de punten aan de Kwekerslaan. Zij nog vermeld, dat Bak kum c.s. het vorige seizoen de thuiswed strijd tegen de club van Grapendual met 1-2 verloren. De Terrasvogels krijgen hun oude rivaal Bloemendaal op bezoek. Die rivaliteit zal oorzaak zijn, dat beide ploegen fel ge brand zullen zijn op de overwinning. De tot dusver door beide ploegen behaalde resultaten hebben ons niet de overtuiging geschonken, dat we in hen de sterkste teams van de afdeling moeten zien, maar misschien voelen beide elftallen er veel voor te tonen, dat hun tot dusver min der succesvol optreden op een vergissing berust. De Bloemendalers verloren de vo rige zondag met niet minder dan 41 van Kinheim en zo bekeken, moeten de Vogels ook in staat geacht worden op beide punten beslag te leggen. SPORTIEF EN CORRECT. Zondag j.l. zag het Velsen-bestuur, dat er prijs op stelt, dat de wedstrijden op zijn veld een normaal verloop hebben en tegenover de bezoekende clubs de nodi ge correcteheid in acht wordt genomen, zich genoodzaakt de jongens, die zich achter het doel van de Alcmaria-doel- man hadden opgesteld, te verwijderen, omdat zij door hun optreden de doelman der gasten verhinderden zich voldoende op het spel te concentreren. Het bestuur verzoekt de medewerking in deze van allen, die de thuiswedstrijden van Velsen bijwonen, opdat de goede naam, die de geelblauwen in de voetbalwereld hebben, behouden blijft. ek van vele leden is er een wij- komen in een aantal van onze namelijk deze: s sr. oefenen op 28 sept. nog op en gaan met ingang van 8 okt. :rdag van 8.30—9.30 uur hun t houden. sr. oefenen nog op 1 okt. en >kt. op maandag van 8.309.30 dames komen na 23 sept. op g, van 7.308.30 uur, te begin- 1 okt., terwijl de jongens van iar na 24 sept. overgaan naar idag van 6.307.30 uur. ge oefenuren zijn hetzelfde ge- 3 oktober brengt de G.J.V. alhier de prachtige Cefa film oltooide Opdracht" (oorspr. ti- unfinished task), ren deze film van harte bij U :n. van deze film zijn bestemd J eugdhuisfonds. wordt gedraaid in de Gerefor- ferk, Burg. Enschedelaan. Aan- ïr. ;n zijn in voorverkoop verkrijg- nagazijn K. Boonstra, Kerkerink- ddelenbedrijf J. v. Rijswijk, Ter- 5. chnisch bureau J. Schooneveld, ^eg, Santpoort-Z. ag 29 sept. a.s. organiseert de aar eerste klaverjaswedstrijd. -leden zijn van harte welkom, trijden worden weer gehouden lomerlust en beginnen om 8 uur. deze eerste avond weer fraaie winnen. B. Dukel speelt Simultaan in Santpoort Woensdag 30 september a.s. om 7.45 uur geeft de huidige Nederlandse kampioen dammen Baris Dukel onder auspiciën van de Damclub Santpoort een simultaan seance voor huisdammers, event, aange vuld met clubdammers uit Santpoort. Damliefhebbers uit Santpoort, Haarlem- N., Bloemendaal e.o. neem nu de kans waar om met een matador op damgebied Uw krachten te meten; komt dan deze avond naar badhuis Spaarnberg, Wüste- laan 79, Santpoort. Afgelopen donderdag konden wij zes ad spirantleden begroeten, die met onze ver eniging kwamen kennismaken. De heren v. Geen en Vink zijn kennelijk aanhan gers van het spreekwoord van de eerste klap en de daalder, want een tweede plaats met een percentage van ruim 54% mag er zeker zijn. De T.C. heeft het competitieprogram sa mengesteld en de openingsdrive zal 1 okt. gehouden worden, waarna op 8 okt. de wintercompetitie zal beginnen. Bridgende dorpsgenoten, komt er ook eens kijken op onze clubavond, donderdag avond, aanvang 8 uur, in „De Weyman". U bent van harte welkom. Het resultaat van de onderlinge wedstrijd van j.l. donderdag was alsvolgt: Afd. A: 1: Mevr. SpruytHr. Paate 62,04 2: Hr. Andela Sr.Bode 58,80 3: Heren KleefstraBodewes 56,48 4: Fam. Witmond 53,70%; 5: Fam. Rietdyk 52,78 6: Heren v. RijPorck 51,39 7/8: Heren Seegersv. Ameron- gen 47,69 7/8: Mevr. KrooneHr. Andela Jr. 47,69%; 9: Heren v. d. Wall- v. Thiel 39,35%; 10: Fam. v. Gelder 30,09 Afd. B: 1: Mevr. NieuwenhofHr. Va der 65,48 2: Heren v. GeenVink 54,76%; 3: Dames SprangSmit 51,79 4: Dames Kuhlmanv. Amerongen 50,00 5: Mevr. MullerHr. Kuyper 46,43 6: Heren Wierdade Vries 45,83%; 7: Dames SeegersAndela 44,64 8: Dames VaderWeyers 41,07%. ZONDAG 27 SEPTEMBER H.H. Missen 7 uur, 8.15, 11.30. Hoogmis te 9.30. Lof te z uur. DONDERDAG 1 OKTOBER Te half 8 Lof. VRIJDAG 2 OKTOBER Te 7 uur Gez. H. Mis. Te 9 uur Stille H. Mis. Te half 8 Lof. ZATERDAG 3 OKTOBER Te half 8 Broederschapslof. P.V. „SNELLE WIEKEN". Wedvlucht van Mons (B.) op 20 sep tember 1959. Gelost om 8.45 uur met kalme noordelijke wind. Afstand 225 km. Eerste duif 12.08, laatste duif 12.26. M. Janssen 1-6-14; A. Tabernal 2-3-4-11- 13; P. Rozemeyer 5-9; E. M. Gorter 7; B. Jenninga 8; H. Miggels 10; Jac. Hoog zaad 12. P.V. „DE LUCHTPOST", SANTPOORT. Zondag 29 sept. werd de wedvlucht ge houden voor jonge en oude duiven vanaf Mons (B.), 225 km. De duiven werden om 8.45 uur gelost met N. wind. De eerste duif bereikte haar hok om 12.05 uur. Totale uitslag: P. v. Zijl 1; G. Bierman 2-3-4-7; G. Brou wer 5-6-8-10; W. Dekker 9. Zo zag ik hem dan weer staan „onze steen" bij de overweg aan de Wüstelaan. En al mag hij dan niet meer in onge schonden staat er weer neer gezet zijn (hij heeft bepaald in zijn tijdelijk verblijf heel wat meegemaakt, want er zijn enige voorzieningen aan hem besteed) toch doet het je goed als er van de weinige dingen uit ver verleden tijd enige ge spaard blijven. Ik heb er al zo een en ander op na ge slagen om de geschiedenis van de Duivel steen te weten te komen, maar dat is mij niet gelukt. Dat er een geschiedenis aan vast zit is ongetwijfeld waar en dat hij daar al tijd gestaan heeft is weer niet zeker. Mij dunkt hij moet verder op gestaan hebben bij de Duinweg, die dan ook in officiële stukken de Duin- of Duivelsweg wordt genoemd. Met de aanleg van de spoorweg Haar lemUitgeest is hij verplaatst en onbe grijpelijk bij het begin van de Wüstelaan neergezet. Of wij nog eens te weten komen wie hem heeft laten zetten en waarom? De tijd, hoop ik, zal het leren. H. Niesten Sr. W. Noormanlaan 8, Santpoort-Zuid. De Gem. Zangver. Vox Humana hoopt het volgende jaar haar 50-jarig bestaan te herdenken. Zij stelt zich dit voor door o.a. een groot jubileumconcert. Om dit plan te verwezenlijken moet het ledental uitgebreid worden. Wat misschien onder de nieuwe inwo ners van Santpoort niet bekend is, Vox Humana is de enige neutrale zangver eniging in Santpoort. Men gebruikt zo vaak het gevleugelde woord „zang ver broedert". Onze vereniging maakt dit waar, daar ieder die zingen kan van harte welkom is, ongeacht zijn godsdien stige of politieke overtuiging. Ónder de zeer bekwame leiding van de Hr. A. de Beer zijn telkenmale bij concerten gun stige verslagen van critici gepubliceerd en op wedstrijden werden prachtige re sultaten geboekt, o.a. in Hilversum op het Internationale concours in Ere-afd., het enige Ned. koor dat een le prijs ver wierf. Ook in Den Helder werd een le prijs in dezelfde afd. behaald. Maar om dit peil te handhaven vraagt onze vereniging nieuwe leden. Dames en Heren die van zingen houden worden uit genodigd onze repetities te komen be luisteren. Zij worden gehouden iedere dinsdagavond in de zaal van de Heer Reym aan de Kerkweg. Het bestuur re kent op vele nieuwe leden. BREDERODE-KLEUTERSCHOOL. De eerste ouderavond van dit schooljaar zal worden gehouden op dinsdag 29 sep tember te 8.-uur in het schoolgebouw aan de Vinkenbaan. De heer J. A. Nijkamp zal op deze avond spreken over: Kinderen en dieren. Tevens zullen wij op deze avond af scheid nemen van Mejuffrouw Jansen, die per 1 oktober de school gaat verla ten om in het huwelijk te treden. De oudercommissie nodigt ouders en be langstellenden uit deze avond bij te wo- Bij gelegenheid van de Nationale Reclas- seringsdag zoekt de reclassering (dat wil zeggen de samenwerkende reclasserings- verenigingen, zoals zij, ieder vanuit hun levensbeschouwing of speciale werkge bied, een federatie zijn aangegaan) con tact met het Nederlandse volk. Het van jaar tot jaar stijgende materiële resultaat van dit contact is een graadmeter voor het medeleven met haar reclasserings- werk, dat hier te lande, als vrijwel ner gens anders ter wereld, met recht een volkzaak mag worden genoemd door het grote aantal vrijwillige medewerkers, toezichthouders en gevangenisbezoekers. Nu de reclassering weer de aandacht vraagt en met radiocauserieën, couran tenartikelen, bijeenkomsten enz. een in zameling voorbereidt, doet zij tevens een beroep op immateriële bijdragen, die een klimaat moeten scheppen, waarin haar maatschappelijk werk pas vruchtbaar kan zijn. De reclassering confronteert ons met een toch schrikbarend groot aantal justitia bele landgenoten, wier misdrijven inder daad verontwaardiging opwekken, maar die hunnerzijds dikwijls gebukt gaan on der het leed van straf en levensmisluk king. Van deze delinquenten zijn er meer voor reclasseringsbeïnvloeding en levens verbetering vatbaar dan uit krantever slagen valt af te leiden. De Nationale Redasseringsdag is ieder jaar tevens een uitnodiging tot bezinning op onze houding tegenover de terugke rende reclassenten in de maatschappij. Ondanks misschien bittere ervaringen of teleurstellingen na ons positief tegemoet treden van deze mensen, moeten wij trachten onze emotionele onbevangenheid tegenover hen te bewaren. Menselijk ge drag is immers onvoorspelbaar en kan onverwacht een wending ten goede te zien geven. Een ontslagen gedetineerde komt terug in onze buurt of woonwijk. Een reclassent wordt geplaatst in het be drijf, waar wij werken. Het „zwarte schaap" keert terug in zijn familie. Af stand doen van emotionele vooringeno menheid kan dan een belangrijke bij drage zijn tot het slagen van de reclas sent, waardoor hij voor nieuw leed en de maatschappij voor nieuwe schade wordt behoed. Een volkszaak; acht- a tienduizend vrij willigers zijn als reclasseerder werkzaam. Wel heeft de groei van de sociale weten, schappen sociale psychologie en socio logie in het bijzonder zijn invloed op het maatschappelijk werk, dat thans om een wetenschappelijk verantwoorde me thodiek vraagt. En voor het oog van de vrijwillige medewerker grijpt de magie van de deskundigheid om zich heen. Hij deinst terug om een toezegging voor een moeilijk toezicht te geven. Een misver stand, dat hier zou kunnen rijzen, mag de structuur van de Nederlandse reclasse ring niet in gevaar brengen. Uitdrukkelijk zij gesteld dat een toezichthouder een waardevolle medewerker zal kunnen zijn, als hij belangeloos een deel van zijn tijd aan het contact met een reclassent wil geven. Hierbij kunnen mensenkennis en een natuurlijk overwicht een belangrijke hulp zijn. Óm het werk belangeloos te doen, zal hij in staat moeten zijn om door een eerlijk motievenonderzoek drijfveren van eigen handelen te onderkennen. Dan zal hij b.v. sensatiezucht, heerszucht of bemoeizucht kunnen uitsluiten, die de be langeloosheid van het contact vertroe belen en bij voorbaat een slagen van de toezichtrelatie verijdelen. De besturen van de reclasseringsinstellingen, op hun hoede voor onzuivere motieven, zullen u wellicht wat argwanend bezien, als gij u op een reclasseringsbureau voor vrij willige medewerking komt melden. Er zijn andere, meer ongedwongen wegen om met het werk in contact te komen b.v. door een vergadering te bezoeken. Vraagt u het zich eens af: kunt gij vol staan met een geldelijke bijdrage op de Nationale Redasseringsdag of ligt een meer persoonlijke medewerking op uw weg? J. Amesz Toen ik eindelijk greep leek alles te koop en de wereld een willige markt. Wat nog rest, is zes m2 afgepaste vloer, een deur zonder kruk en een raam zonder uitzicht. Koel kwadraat, zei Marsman, maar hij wist van horen-zeggen van gevangen-zijn. Ik moet geloven, dat Gij Bouwer zijt van dit gebouw en van het mijne, maar mijn maatstok reikt tot halverwege. Gehoorzaam neem ik toch de maten op van deze cel, alleen van mij vervuld. II vind ik niet, dan buiten dit bestek, omdat Gij Gever zijt en ik genomen heb wat niet gegeven werd. En in deze kille kubus trek ik de wortel uit x n, mijn leven. Ik breek de maatstok. En als ik weer de handen vouw tot nog een gebed, dan vallen de stukken als de stenen in Aarons efod 1) Hout op de betonnen grond. Urim of thummim2). Kruis of munt? Amen. Jan Suurmond 1) Heilig gewaad, dat orakelwerktuig be vatte. Cf. o.m. I Sam. 23:9, 30:7. 2) Schuldig of onschuldig. Wanneer wij op 4 oktober Werelddie rendag zullen herdenken, dan kunnen wij dit niet beter doen dan met de woorden van Georges-Benjamin Clémenceau, die eens gezegd heeft: „het ideaal van mor gen zal zijn het dier de medewerker van de mens te verheffen tot de vijfde stand." Zoals bekend, behoorde Clémenceau, die van 1841 tot 1929 leefde, tot de grootste staatslieden, die Frankrijk heeft gekend. Als politicus speelde hij bij tal van ge beurtenissen een vooraanstaande rol, maar zijn grootste bekendheid verwierf hij zich in de eerste wereldoorlog toen hij alles op alles zette om zijn land naar de overwinning te leiden. Geen wonder dus, dat hij later „de vader der victorie" werd genoemd. Zijn ironie en vasthoudendheid hadden hem reeds in zijn jonge jaren de bijnaam van „de tijger" bezorgd en wie zijn portret aanschouwt, ziet direct dat Clémenceau een allesbehalve zachtzinnig mens is geweest. Toch leefde er in deze nuchtere man, die met beide benen op de grond stond, een liefde voor het dier, welke zo groot was, dat hij het maat schappelijk tot de vijfde stand verheven wenste te zien. Had de Franse revolutie de burgerij de derde stand vrij gemaakt en het socialisme er voor gestreden dat de posi tie van de arbeidersklasse -de vierde stand - verbeterd zou worden, Clémen ceau trok deze lijn door met te betogen dat thans de dieren aan de beurt waren om uit hun ellendige toestand verlost te worden. Dat hij daarbij niet door senti mentaliteit gedreven werd, blijkt duidelijk uit zijn woorden, die er van gewagen dal het dier „de medewerker" van de mens is. Het spreekt vanzelf, dat zulk een uit lating velen revolutionair in de oren ge klonken moet hebben. De term „mede werker" toch, veronderstelt nu niet di rect een ondergeschikte positie, maar veeleer een nevengeschikte. Wij mogen niet ontevreden zijn, want wat de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren en de Wereld federatie tot Bescherming van Dieren in de loop der jaren hebben bereikt, dwingt werkelijk respect af. Desniettemin moet er nog heel wat arbeid worden verzet vóór Clémenceau's ideaal enigszins zal zijn verwezenlijkt. Nog steeds zijn de die ren in de gehele wereld en dus ook in ons land aan mishandelingen bloot ge steld, waarvoor wij ons als mens diep moeten schamen. Daarom is het zo ver heugend, dat bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal de openbare behandeling van het ontwerp Dierenwet in verre staat van voorbereiding is. Dit wetsontwerp toch, beoogt de Overheid een doeltref fend wapen tegen dierenbeulen in handen te geven. Wij zijn natuurlijk niet zo naïef te ge loven, dat wanneer dit ontwerp eenmaal wet geworden zal zijn, er voor de dieren in Nederland een paradijstoestand aan breekt. Uiteindelijk is dierenbescherming geen kwestie van wettelijke maatregelen, maar van innerlijke beschaving en van geloofsovertuiging. Tenslotte gaat het er om, dat wij de mens het bewustzijn bij brengen, dat ook het dier een schepsel van God is en als zodanig onze be scherming en een behoorlijke behandeling verdient. Dr. H. A. ten Bruggencate Gereformeerde Kerk half 10 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 9 uur: ds J. C. Maris n.m. 3 uur: ds Is van der Knijff, Den Helder Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds. G. Nijenhuis, Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.45 uur ds. J. A. Roskam Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds W. Broer, Hoorn Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds. J. C. Remijn 19 uur ds. H. J. Langman, Amsterdam Musis Sacrum, 10.15 uur ds. G. H. van Willenswaard Zondag a.s. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN ZONDAG A.S.J De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-Z. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr. Langejan, Brederoodseweg 106 Santpoort, tel. 7477 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 TelefoonnummeRS) POLITIE BUREAU SANTPOORTjj Hoofdstraat 214, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1