Gezondheid en Schoonheid. Ramp tuindorp Oostzaan. Burgerlijke Stand. Uitslag Verloting Dierenbescherming. j-~ 15 lepeltje dierenbescherming L Fit"-nieuws. Een avond over „Industrie" Filmmiddag voor Huisvrouwen. Houd de weg in het goede oog. öreüikbeurtan tzÓlhfiSMSTMMJ R.K. Kerlcf Santpoort Ie Jaargang no 4 Redaktie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 n SarfpoorfsWeeliWad aan Vrijdag 29 jan. 1960 Administratie en advertenties: Drnkkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 nar telef. 7029 afdelingen van het Roode Kruis en van de E.H.B.O. ver enigingen organiseren in Velsen gezamenlijk een huis- en straat- collecte op vrijdag 29 en zater dag 30 januari ten bate van de slachtoffers van de Watersnood ramp in Tuindorp-Oostzaan. L j wekken gaarne ieder op oyaalbij te dragen om onze zo aar getroffen landgenoten te :x inen. -..ngend wordt een beroep ge- daan op hen die enkele uren 7/iilen meewerken als collectant(e) Thoyen 16 jaar). ien kan zich daartoe melden in Santpoort-Noord bij de heer jl. de Vries, Broekbergenlaan 19 ,n „lantpoort-Zuid bij mevr. S. H. Stokmans-Degen, Willem de Zwijgerlaan 7, Tel. 8792 Bevallen: G. M. J. Admiraal-de Lugt, z., Orionweg 162, IJmuiden; W. F. van der YVal-Snel, z., Havenkade 25, IJmui den; J. M. Wijker-Jonker, z„ Van Da lenlaan 165, Santpoort; H. W. Wasse naar-Van Amerongen, z., Uranusstraat 4, IJmuiden; J. M. M. Swaalf-Teeuwisse, z., Frans Naereboutstraat 32, IJmuiden- Oost: W. C. Annegarn-Spruit, z., Gij- zenvdtplantsoen 13, IJmuiden; J. de Jonge-Schoenmaker, d„ Planetenweg 197, Ijmuiden; E. Plug-Hoekstra, z. Gijzen- veltplantsoen 111, IJmuiden; J. Stevens- Butter, z., Engelmundusstraat 26, IJmui- den-Oost; C. Plug-Kuiper, z„ Tuinders- stra" 103, IJmuiden-Oost; A. M. den Roo:jen-Van der Burgh, z., Sparrenstraat 36, Ijmuiden-Oost; C. M. Timmer-Post, i'.,' Wijkerstraatweg 232, Velsen-Noord; A. C. Timmerman-Otte, d„ Ladderbeek- raat 98, Velsen-Noord; H. van der Struijs-Grootemaat, z., Bonairestraat 18, Santpoort; D. Franken-van Dillewijn, d., Hoofdstraat 190. Overleden: W. N. Klaassen, 89 j„ wedn. van H. A. Lageman, Rijnstraat 4, IJmui den; A. Boon, 82 j., wedn. van E. Dog ger, Zinneveltlaan 27, Santpoort; H. van der Putte, 65 j., echtg. van W. Bakker, De Genestetlaan 22, Driehuis; H. Post, 64 j., echtg. van J. Borst, IJmuiderstraat- weg 123, IJmuiden. Getrouwd: A. W. A. Sprengers en J. T. P. Dekker, Doelmanstraat 11, Velsen- Noord; B. van Rijn en G. W. Datema, A. H. Ingen Houzstraat 49, Heemskerk; B. Venema en M. wart, Julianakade 46, IJmuiden. Ondertrouwd: P. Singels, De Savornin Lohraaristraat 7, Alkmaar en A. van der Leek, J. P. Coenstraat 135, IJmuiden, t.a. Eksterlaan 12, IJmuiden-Oost; A. Varke- visser, Kompasstraat 60, IJmuiden en C. M. Hoek, Kromme Mijdrechtstraat 75, IJmuiden, t.a. Alexander Bellstraat 67, IJmuiden. d.d. 11 januari 1960. Lot: prijs: 2467 21 klein fotoalbum 11 groot idem 29 toilettasje electrische koffiemolen 7 voederbak iiöi 7 plafondlamp 65C 9 grote pop 1577 31 speelgoed hondje "6 onderzetters v make-up set 4 plastic kraanwagen 1 fototoestel en belichtingsmeter .3 hondenriem en halsband 5 rotan fauteuiltje met pop 1 OOA 12 830 14 oöi 24 SoJ 8 272 20 976 16 542 22 423 13 794 10 6 19 30 28 25 3 klein fotoalbum axhalen bij mevr. Roskam, de jat 142, IJmuiden-Oost. xG KLAVERJASAVOND. I Koedijk 4885 pnt.; 2e prijs: V<-:n 4835 pnt.; 3e prijs: mevr. amp 4776 pnt.; 4e prijs: mevr. v. 4736; 5e prijs: W. v. Veen 4605 6e prijs: B. Duin Sr. 4533 pnt. fprijs G. Alders 4138 pnt.; 2e Y" ,js mevr. Schipperein 3478 pnt. Het vegetarische ontvettingsdieet van prof. Albu. Dit vegetarisch ontvettingsdieet is een onschadelijke kuur, die het lichaams gewicht in vier maanden met ongeveer 20 pond vermindert. Langer dan vier of vijf weken achtereen mag men haar niet toepassen; na deze periode geeft men drie maal in de week kleine hoeveelheden vlees, 150 tot 200 gekookt mager rund of kalfsvlees. De voordelen van dit dieet zijn: het voedt voldoende en het geeft voldoende gevoel van verzadiging, daarbij heft het be staande konstipatie op. Helaas kan niet iedereen dit dieet ver dragen, wat men spoedig bemerkt aan darmstoornissen. Het dieet-schema is als volgt: ontbijt: thee zonder suiker, 50 gram brood (bruin brood), 10 gram boter, 500 gram appelen; lunch: bouillon met een ei, 200 gram spinazie, 100 gram gebakken aardappe len, 200 gram appelmoes, 500 gram druiven; diner: 500 gram asperges, 20 gram boter, 60 brood (bruinbrood), 200 gram per- zieken. Druiven en perziken kunnen door andere vruchten vervangen worden. Nogmaals willen wij er op wijzen dat dit dieet slechts bij volkomen gezonden ge durende een korte tijd toegepast mag worden. Aan te raden is gedurende het dieet het lichaam drie maal per week te masseren, vooral die delen, die veel gaan slinken. Vragen over de rubriek Gezondheid en Schoonheid kunt u richten aan het Con sultatiebureau van het Nederlands Ge nootschap voor Huid- en Haarhygiëne, Cornelis Anthoniszstraat 5, Amsterdam- Zuid. Fred van Beek, kosmetoloog. VELSEN SPEELT SLECHTS GELIJK. Dat het met clubs, die in degradatie gevaar verkeren, niet gemakkelijk ker sen eten is, heeft Velsen zondag j.l. on dervonden. De geelblauwen moesten het in Anna Paulowna opnemen tegen het daar haar domicilie hebbende ZAP, dat momenteel de onderste plaats in 3 A in neemt, en Bakkum-c.s. konden het niet verder dan een gelijk spel (11) bren gen.^ De ZAP-ers speelden het bekende spel van de Noord-Hollandse lagere geklas seerde ploegen „lange poelen, gauw thuis" en het valt niet mee daar te genover een behoorlijk tegenspel te plaatsen, hoewel toch naar waarheid ge tuigd moet worden, dat Velsen de betere ploeg was. Voor de rust speelde Velsen met de harde wind en de geelblauwen waren dan ook bijna voortdurend in de aanval. De Noord-Hollanders beten evenwel in hun verdediging fel van zich af en schenen vooral op Bakkum een kijkje te hebben. Maar ook kanonnier Hoogzaad kon niet gemakkelijk tot een schot komen. Zo doende kon Velsen het in die eerste helft ondanks haar veldmeerderheid niet ver der dan één doelpunt brengen. Het werd door Graman gescoord, nadat Wit tebrood de nodige voorbereidingen ge troffen had. En daar de Velsen-verde- diging de weinige en meestal slecht op gezette ZAP-aanvallen betrekkelijk vrij gemakkelijk de baas was gebleven, ging de rust met 10 voor Velsen in, hoe wel het zeker 30 had kunnen staan. Na de rust was de Velsen-meerderheid er nog wel, maar ze was niet meer zo groot. Fel zaten de Noord-Hollanders op de bal en zo waar, ze wisten gelijk te maken 11Het enthousiasme der thuisclub laaide hierdoor nog meer op, zodat er zich voor Bakkum-c.s. vrijwel geen schietgelegenheid meer voordeed. In de 11 stand kwam dan ook geen verandering. TERRASVOGELS DEELT DE PUNTEN. Terrasvogels had de vorige zondag OFC op bezoek de Zaanse club, die van alle ploegen tot dusver verreweg het minst in het veld is geweest. Of het daaraan lag, weten we niet, maar als we het aantal verliespunten, dat de Oost- zaners tot nu toe hadden moeten noteren en dat in vergelijking met de leidende clubs betrekkelijk gering genoemd mocht worden in aanmerking nemen, dan moet het ons van het hart, dat het Oost- zaanse spel ons niet meegevallen is. Het was zonder overleg, zonder een poging om tot een goede opbouw der aanvallen te komen en hard. Terrasvogels had voor de rust de wind mee, maar dit bleek niet in alle opzich ten een voordeel te zijn, want veelal werd er door backs en halfbacks te hard ge plaatst en rolde de bal „achter" of „uit", of werd hij een prooi van de Oostzaanse verdediging. Omgekeerd was dit later ook het geval, toen OFC het windvoor- deel kreeg. Toch kreeg Terrasvogels een aantal goede schietkansen, geschoten werd er ook wel, maar meestal hoog over of naast het doel. Ten opzichte van de Zaanse pogingen om tot een doelpunt te komen, moet vooral de naam van Cardol genoemd worden in die zin dan, dat vooral hij het is geweest, die deze pogingen ver ijdeld heeft, kranig bijgestaan door Dis- selköter Jr. Het is OFC geweest, dat in deze wed strijd de leiding genomen heeft door toedoen van haar middenvoor. De voor hoede der Vogels, waarin Thoolen niet in z'n beste vorm stak, zag geen kans voor de gelijkmaker te zorgen. Dit ver trouwde men toe aan vleugelhalf Dille wijn, die bij een doelworsteling zich van deze taak kweet (11). WAT ONS ZONDAG A.S TE WACHTEN STAAT. Aan de Kwekerslaan komen de Aker- slootse Meervogels op bezoek. Deze, dit seizoen voor het eerst in de derde klas uitkomende ploeg, moge dan al niet dus danig gestart zijn, dat ze voor de bo venste plaats in aanmerking komt, een feit is het dat getuigd moet worden, dat met de Akerslooters rekening gehouden moet worden en een wedstrijd tegen hen bij voorbaat allerminst een walk-over" betekent. Wie daarvan niet overtuigd is, vraagt het o.m. maar eens aan Alc- maria Victrix, welke kampioenspreten dent de vorige zondag met 1—0 het hoofd moest buigen voor deze Noord- Hollanders. Velsen zelf tenslotte heeft ook al ondervonden, dat er met de Vo gels niet te spotten valt, want op 8 november j.l. verloren Bakkum-c.s. met niet minder dan 52 van hen. Dat de geelblauwen met revanche-plan nen rond lopen, lijkt ons voor de hand liggend en de kans, dat ze in hun voor nemen zullen slagen, lijkt ons vrij groot, want in hun uitwedstrijden zijn de Aker- sloters lang niet zo succesvol geweest als op eigen terrein: Thuis 811, uit 7—5. De Terrasvogels gaan voor de vierde keer in dit seizoen bij een club uit de Zaanstreek op bezoek, n.l. bij RCZ. Tot vóór zondag j.l. waren de RCZ-ers nog ernstige concurrenten van de Bloemen- daalse kampioenschap-liefhebbers, maar nu zij zondag j.l. met 42 van dezen verloren hebben, zijn ze wat achterop gekomen en delen met Kinheim de tweede plaats: Bloemendaal 1421; Kinheim 1519 en RCZ 1519. Willen ze dus niet nog meer terrein verliezen, dan die nen ze zondag a.s. van Terrasvogels te winnen. De eerste ontmoeting tussen beide ploe gen eindigde op 8 november j.l. in een 03 overwinning voor de Zaanse voet ballers op. Als we echter bedenken, dat Terrasvogels zich de laatste tijd de pun ten niet meer zo gemakkelijk afhandig laat maken de laatste 5 wedstrijden leverden 7 punten op dan zien we niet in, waarom de Vogels er ditmaal eens een gelijk spel van zouden maken. ii Bij de onlangs gehouden selectiewedstrij den van de Kring Amsterdam van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond mocht de gymnastiekvereniging „Fit' weer een aardig succesje boeken. Twee van haar herenleden n.l.: F. Of- ferhaus en. A. v. d. Werf zagen daar hun prestaties bekroond met een uitnodiging om ook in de Gewestelijke wedstrijden uit te komen. Deze worden gehouden op 30 januari a.s. eveneens in Amsterdam. Heren, veel succes toegewenst! Op woensdagavond 3 februari a.s. om 8 uur 's avonds zal een samenkomst wor den belegd in het Gereformeerde Jeugd huis „De Haven" aan de Schipbroeken- weg te Santpoort. Deze avond die voor een ieder vrij toegankelijk zal zijn staat in het teken van de industrie. Zo zullen wij van meer nabij kennis kunnen maken met het hoogovenbe- drijf, daar de prachtige kleurenfilm over dat bedrijf ter beschikking werd gesteld. Ds. Homans, die speciaal belast is met werkzaamheden in het industrie gebied rond de IJmond, zal over zijn werk vertellen. Ook zal een documentaire film worden vertoond over het bedrijf van de papierfabriek Van Gelder Zn. Al met al belooft het voor ons in Sant poort een zeer interessante en druk be zochte avond te worden. Waar wij allen min of meer bij de voortgaande industria lisatie zijn betrokken, raden we ieder aan deze leerzame en gezellige avond aan wezig te zijn! De Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, afd. Velsen hoopt vele Santpoortse huisvrouwen te zien op de bijeenkomst die donderdag 4 februari a.s. worden gehouden, 's middags om kwart over twee in IJmuiden-Oost in het Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan en s avonds om 8 uur in Velsen-Noord in het Wijkcentrum, s Middags wordt begonnen met de ver toning van „Romance in Enkalon", een 20 minuten durende geluidsfilm, die zal laten zien hoe nylonsgarens gemaakt worden in een moderne Nederlandse fa briek in Emmen, grondstoffen verwer kend die eveneens van eigen bodem ko men, nl. uit het stikstofbindingsbedrijf van de Limburgse staatsmijnen. Onge twijfeld is het actueel dit "kijkje achter de schermen van een modern produkt, dat we allen bijna dagelijks gebruiken. Vervolgens kunnen de bezoeksters genie ten van de charmante Danny Kaye, die een wereldtoernee maakte voor het kin dernoodfonds van de Verenigde Naties. De 20 minuten durende film „Kinder ogen glunderen weer" zal stellig het hart aanspreken door zijn menselijke toon en idealistische strekking. Behalve voor beide hierboven kort aan geduide films, waarvan de laatste in kleuren, zal het gedeelte vóór de pauze worden ingenomen door een uiteenzet ting van mevr W. Snoek-Gabel, voor zitster van de Velser Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting, over de cursussen die men in het nieuwe jaar kan gaan volgen. Tot slot wordt gedraaid met een in leiding van een insider „Circus Elle boog het populaire kindercircus uit Amsterdam dat dezer dagen juist tien jaar -bestaat. Wellicht hebben inwoon sters van hier met hun kinderen zo'n kostelijke voorstelling wel eens meege maakt, anders zullen zij dit stellig gaan doen na het zien van deze reportage. Het „circus" werd destijds op poten gezet door de jeugdleidster, mevrouw Iet Laster Flaar, die de „ongrijpbare jeugd" in het clubhuis van Pro Juventute in de Amsterdamse Galerij, tot zinvolle acti viteit bracht en zoal tientallen jonge mensenkinderen veel geluk deed verove ren door het werken in dit samenspel van „artiesten". Om in circusstijl te blijven, roept de commissie alle belangstellenden toe: „Komt allen; gaat dat zien!" Op 4 februari dus. Om een goede automobilist of motorrij der te zijn, dient men veel kwaliteiten te bezitten. Een goed gezichtsvermogen is er één van. Met slechte ogen verkeert men ongetwijfeld in een nadelige positie. Bestuurders van motorvoertuigen han delen onverantwoordelijk, wanneer zij rij den zonder er voor te hebben gezorgd, dat hun gezichtsvermogen zo goed mo gelijk is gecorrigeerd. Een blinde kan geen auto besturen. Maar oogartsen en opticiens weten uit ervaring, dat slechts een deel der mensheid een volmaakt of bijna volmaakt gezichtsver mogen bezit. Zeer velen hebben meer of minder ernstige visuele gebreken. Er zijn mensen, die over een geringe peripherische visie beschikken, hetgeen wil zeggen dat zij moeilijk iets kunnen waarnemen, dat niet in het middelpunt van hun gezichtsveld ligt. Zij hebben langer tijd nodig om een voor hen lig gende oppervlakte te verkennen. Zo lang het verkeer niet sneller ging dan een paard kon lopen, had men daarvan wei nig last. De moderne auto schiet met een snelle vaart op zijn doel af. De voetgan ger met geringe peripherische visie zal het gevaar later, soms té laat, bemerken. Aan dit gebrek lijdende automobilisten zullen minder snel een gevaarlijke situatie kunnen beoordelen of aan zien komen. Het is zeer waarschijnlijk, dat de oorzaak van veel ongelukken hierin moet worden gezocht. Een andere gevaarlijke categorie auto mobilisten vormen de lijders aan nacht blindheid. In het algemeen is een waar schuwing voor het z.g. „grijze uur" niet overbodig. Bij de overgang van het zien bij daglicht naar het geheel anders ge aarde zien bij schemering, doen zich veel vuldig storingen in het gezichtsvermogen voor. Het aantal verkeersongevallen in het „grijze uur" is opmerkelijk groot. Bij langzaam of onvolledig aanpassings vermogen der ogen, levert het zien in duisternis moeilijkheden op. Het nacht- blinde oog is tijdelijk een waardeloos orgaan, dat soms bijna een uur nodig heeft om aan het donker gewend te raken. In uitzonderlijke gevallen kan zelfs vol ledige nachtblindheid optreden. Het riskante „snijden" dat men herhaal delijk langs de weg kan waarnemen, vindt vaak zijn oorzaak in een gebrek aan diep tewaarneming. In ons land worden aan éénogigen rijbewijzen afgegeven. Terecht of ten onrechte? Een éénogige mist het dieptebeeld. Hij is niet in staat om een afstand juist te bepalen. Daardoor wordt, op een weg met tegenverkeer, het pas seren van vóór hem rijdende auto's ge vaarlijk. De éénogige is niet in staat de afstand tot de tegenligger te schatten; hij moet dus de uiterste voorzichtigheid betrachten. Er zijn echter ook mensen, die over twee ogen beschikken, waarvan er een bijna niet „meedoet". Voor hen geldt precies hetzelfde. Bij de keuring van militairen ontmoeten de oogartsen steeds een op vallend hoog percentage dat met één oog niet of slecht blijkt te kunnen zien. Ge lijkheid van het linker en rechter oog komt slechts zelden voor. Iedere automobilist loopt het gevaar van verblinding. Zonverblinding kan men voorkomen door het dragen van een bril met gepolariseerde filterwerking. Daar door verdwijnt de hinderlijke glimwerking op de weg: het glimlicht wordt praktisch geheel geabsorbeerd. Daarom is het zo nuttig, dat iedere automobilist zorgt steeds een zonnebril in zijn wagen te hebben. Vijf hoofdkenmerken van het gezichtsver mogen zijn voor het besturen van motor rijtuigen van belang: de gezichtsscherpte met of zonder bril; de grootte van het gezichtsveld; het aanpassingsvermogen in de schemering en de duisternis; het kleurwaarnemingsvermogen; het vermo gen om afstanden te schatten. In medi sche- en opticienskringen bestaat daar om de mening, dat de „ogentest", zoals die voor het verkrijgen van een rijbewijs in Nederland is ingesteld, onvoldoende is. Anderzijds lijkt het wenselijk de eisen niet te hoog op te voeren, mits de weg gebruikers er van doordrongen zijn, dat een goed zichtsvermogen een eerste eis is ter vermijding van ongelukken. De fecten van kleurwaarnemingszin, donker- adaptie en gezichtsveld, alsook een min der goed vermogen om afstanden te schatten, behoren aan de betrokkene be kend te zijn, opdat hij extra oplettend heid zal betrachten. Alleen een buiten gewoon visus en een klein gezichtsveld dienen als absolute bezwaren voor be stuurders van personenauto's, motorrij wielen en kleine vrachtwagens te gelden, Ten aanzien van chauffeurs van auto bussen en zware vx-achtwagens lijkt het wenselijk de eisen hoger te stellen. De meeste optische fouten kunnen door een oogarts worden opgespoord en in verreweg de meeste gevallen bestaat er een afdoend correctiemiddel voor. Het zou mogelijk zijn het aantal verkeers ongevallen, dat direct met de gebreken van het gezichtsvermogen verband houdt, belangrijk te verminderen, indien ieder een zich bewust van zijn verantwoorde lijkheid tegenover zichzelf en anderen. Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Gereformeerde Kerk 10 en 17 uur ds de KluÏ9 Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 en 4 uur ds. J. C. Maris H. Avondmaal en dankzegging Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds P. J. van Schayck Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driebuis 17.15 uur ds. J. A. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur Ds. A. Noorman, Zaandam Doopdienst Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds J. C. Remijn 19 uur ds H. J. Langman, A'dam Adventskerk 10 uur ds G. H. v. Willenswaard Jehova Getuigen Wachttoren Studie Diensten zondags van 78 uur in het Cultureel Gebouw, IJmuiden Dinsdags van 89 uur Hagelingerweg 190 en Rijksweg 331 Gem. Gods Cultureel Gebouw, IJmuiden Elke zondag 10 uur Zondag a.s. D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan Telefoon 8320 APOTHEKEN Zondag a.s. De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-Z Telefoon K 2560—8249 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr Lammerts, Cura^aostraat 18 b Santpoort, Tel. 8756 Zondag 31 januari: H.H. Missen te 7 uur, 8.15, 11.30, Hoogmis te 9.30 uur. Lof te 7 uur. Dinsdag 2 februari: Maria Lichtmis. H.H. Missen 7 uur en 8 uur. Te 8 uur 's avonds plechtige kaarsen wijding, lichtprocessie, daarna gezongen Hv Mis. Woensdag 3 februari:: te 9 uur gezon gen H. Mis. Vrijdag 5 februari: te 7 uur gezongen H. Mis, te 8 uur gemeenschapsmis voor de kinderen; te 9 uur Stille H. Mis. Te half 8 Lof. Zaterdag 6 februari: te half 8: broe derschapslof. VOORLICHTINGSBUREAU faU... VAN DEN VOEDINGSRAAD PEULVRUCHTEN STUDIE COMBINATIE. Enkele actualiteiten met betrekking tot de peulvruchtenoogst 1959. 1. Weersomstandigheden De kwantiteit en de kwaliteit van de peulvruchten worden in belangrijke mate mede bepaald door de weersomstandig heden. De zomer van 1959 is volgens het K.M.N.I. één van de mooiste zomers die deze eeuw tot nu toe heeft opge- droge, zonnige en warme weer prachtig leverd! De oogst ziet er door het voortdurende gaaf uit. Dit betekent, dat er zeer weinig vlekken op de erwten en bonen voorko men. De grafte van de korrel is normaal met uitzondering van de bruine bonen die wat klein van stuk zijn. 2. De opbrengsten De opbrengsten van de erwten zijn mede dank zij de gunstige weersomstandig heden bijzonder goed. In vergelijking met het vorig jaar hebben de groene erwten 15 meer en de kapucijners en rozijn erwten zelfs 29 meer opgebracht. De bruine bonen hebben van de droogte te lijden gehad en hier moeten we in ver gelijking met 1958 spreken van een halve oogst (n.l. 46 van vorig jaar)De witte bonen worden hier niet bij genoemd; wat er in ons land aan witte bonen wordt gekocht en verkocht zijn bijna uit sluitend import witte bonen. De witte bonen die men in ons land teelt rijpen te laat en deze kunnen in prijs en uiterlijk niet concurreren met de witte bonen uit Japan, Chili, Afrika en verschillende landen in Oost-Europa. 3. Soorten en prijzen De goedkoopste peluvruchten van dit seizoen zijn de groene erwten. In verge lijking met de andere soorten wordt hier van in ons land het meeste geproduceerd maar ook geëxporteerd. De exportvraag is kleiner dan in andere jaren en hiervan kan de konsument profiteren. Van de groene erwten wordt ca. de helft in de vorm van spliterwten aan de kon sument afgeleverd. Opvallend is, dat de spliterwten die gewoonlijk op onge veer hetzelfde prijspeil van de groene erwten liggen, dit jaar beslist duurder zijn dan hele ronde erwten. De verkla ring is deze, dat de spliterwtenindustrie normaliter groene erwten met een vlekje of plekje als grondstof gebruikt. Het splitsel met vlekjes en plekjes werd dan uitgelezen. Deze oogst heeft nagenoeg geen vlekken opgeleverd, zodat de split- industrie wel genoodzaakt is ongevlekte erwten te gebruiken, die altijd duurder zijn dan gevlekte. Bij dé kapucijners is de vraag van dit seizoen groter dan het aanbod en in de prijs komt dit heel duidelijk naar voren. Het vorig seizoen waren de kapucijners bijzonder goedkoop en het gevolg hiervan is geweest, dat de telers dit jaar minder hebben uitgezaaid. Ook van de rozijnerwten is dit jaar min der uitgezaaid. Ze zijn toch wel wat goedkoper dan de kapucijners. Voor wie de kapucijners wat te prijzig vindt, een goede gelegenheid om eens met de rozijn erwten kennis te maken. De rozijnerwten verdienen wel wat meer belangstelling. Zoals eerder opgemerkt leverden de bruine bonen een halve oogst. De prijs van deze bonen is hierdoor enorm ge stegen en zal voorshands zeker niet veel lager komen. Het is begrijpelijk, dat on der deze omstandigheden buitenlandse bruine bonen in ons land een kans krij gen. De konsument dient erop bedacht te zijn, dat de import bruine bonen in kook en smaak kunnen afwijken van wat zij gewend is. Witte bonen hehben over de gehele we reld een veel grotere markt dan bruine bonen. Dientengevolge is het aanbod in ons land dan ook groter dan van de bruine boon. De witte bonen die in de winkel worden aangeboden kunnen rede lijk in prijs en kwaliteit zijn. Vervolg op pag. 2

Weekblad Huis aan Huis | 1960 | | pagina 1