jptodiHbourtuo Natuurbad „Velserend'- et wordt warm rij W. ZUYDlRDUYH yversponnen Zenuwen Noorhollands Duinreservaat I. LOEF - Paramaribostraat 4 Koelkasten ten noorden van het Noordzeekanaal BLOEIMAAND R.K. Kerk, Santpoort 99 - Boom- en Rozenkwekerij - RIJKSWEG Oostzijde bij voetgangerstunnel 7e Bosch Alaska Amco Sivia Neckar ZOSDAfiSDIENST ARISEN J Om alle zorg aan de kwalifeif te kunnen besteden, verzoeken wij onze clientele bestellingen één dag voor levering te willen op geven. Kerkerinklaan 44 Santpoort Telefoon 8419 SPANNING. Terwijl de clubs van het amateur-voetbal vrijwel alle zijn uitgespeeld, heerst er in de kringen van het betaalde voetbal nog de nodige spanning. Wat de ere-divisie aangaat, zijn wel al twee van de drie clubs, die straks naar de eerste divisie degraderen bekend, nl. Sittardia en Vo- lendam, maar wie dit tweetal zal ver gezellen is nog bij lange na niet uitge maakt. Met nog 2 wedstrijden voor de boeg komen daarvoor allereerst drie clubs met 28 punten in aanmerking, t.w. Elink- wijk, Fortuna en M.V.V., vervolgens twee clubs met 29 punten, n.l. Blauw- Wit en Rapid J.C., terwijl we menen te mogen aannemen, dat de 4 clubs met 30 punten, t.w. DWS/A, ADO, Willem 2 en Sportclub Enschedé, zich ook nog niet helemaal veilig zullen achten. Het ligt voor de hand, dat in verband met de grote „belangstelling" voor deze derde fatale plaats straks nog een serie beslissingswedstrijden zal moeten wojden gespeeld. Ook de kampioen van de ere-divisie is nog niet bekend. Leek het er aanvanke- lijklijk op, dat Ajax met vlag en wimpel op deze ere-titel beslag zou leggen, nu de Ajaxieden de laatste weken nog al eens een puntje verspelen, heeft Feije- noord het althans in eigen hand om hun twee punten achterstand op de Am sterdammers weg te werken en daardoor een beslisingswedstrijd te bewerkstelli gen, want de Rotterdammers krijgen op eigen terrein de hoofdstedelingen nog op bezoek. Of de Feijenoorders zelfs kans zien zonder beslissingswedstrijd be slag op de titel te leggen, hangt af van het resultaat van de zondag a.s. te spe len wedstrijden FortunaAjax en En schedé-Feij enoord. In de eerste divisie A zijn de clubs uit gespeeld, want alle beslissingen zijn ge vallen. Kampioen werd G.V.A.V. uit Groningen en de twee clubs, die nog een poging mogen wagen, om alsnog óók te promoveren zijn Vitesse en N.O.A.D. Richtersbleek werd in deze divisie het kind van de rekening, hoewel het zich tot het laatst aan toe tegen degradatie heeft verzet. In de eerste divisie B heerst nog volop spanning, zowel in de onderste als in de bovenste regionen. R.C.H. en Limburgia verzetten zich wanhopig tegen degra datie, terwijl D.F.C., V.S.V. en Alk maar een verwoede strijd om de kam pioenstitel voeren. Met nog twee wed strijden voor de boeg hebben ze alle drie 40 punten. Gesteld, dat ze deze nek- aan-nek-race tot het einde zullen vol houden, dan stelt zulks nog een lange reeks van wedstrijden in het vooruitzicht. In de eerste plaats zullen deze clubs onderling dan alle twee beslissingswed strijden moeten spelen en als dan middels deze ontmoetingen de kampioen is aan gewezen, dan spelen de minder succes volle andere twee clubs met de nummers twee en drie van de eerste divisie A nog een hele competitie om één plaats in de ere-divisie, hetgeen voor al deze clubs nog zes wedstrijden betekent. De zomer is dan al een tijdje in het land, als de laatste wedstrijd gespeeld is, het geen niet bevorderlijk is voor de zomer sporten, het vertoonde spel, de conditie voor het volgende seizoen. De moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat men zijn toevlucht zal (moeten) nemen tot het vaststellen van wedstrijden op werkdagen. SPORTIEVE PLICHTEN. De sportieve plichten, die elke club heeft, staan niet reglementair omschreven, maar dit neemt niet weg, dat ieder team, die als „ongeschreven wet" heeft te aan vaarden. Dat men zich dit niet altijd voldoende realiseert, mag bekend heten: Hoe vaak gebeurt het niet, dat een elftal, dat zelf niets meer te winnen of te verliezen heeft, er in een wedstrijd tegen een ploeg, die wel belang bij de uitslag heeft, er a.h.w. met de pet naar gooit, de wedstrijd daardoor verliest en door dit vaak onnodige verliezen een andere club dupeert. De IJmuider Stormvogels echter hebben zondag jl. evenals destijds Terras vogels tegen Kinheim - laten zien, hoe het hoort. Ze hadden N.O.A.D. uit Til burg op bezoek, een club, die er op be lust was de nog op promotiekans bie dende derde plaats van de eerste divi sie A te bezetten en hoewel ze zelf niets meer te winnen of te verliezen had den, hebben ze, met drie invallers uit komend, dusdanig gespeeld, dat het er de schijn van had, dat ze óók nog een kans op promotie hadden. Dat tenslotte N.O.A.D. met 43 beslag op beide punten legde, was dan ook zeker niet te wijten aan ongeïnteresseerd tegenspel van de IJmuidenaren. Zelfs waren zij bereid hoewel het hun alleen maar geld gekost zou hebben gesteund door één der grensrechters, tegen het vierde punt der Tilburgers te protesteren, alleen om, zo nodig, z'n sportieve plicht ten opzichte van B.V.V. te doen, doch toen bleek, dat deze Bosschenaren van Fortuna (Vlaardingen) hadden verloren en dus kansloos waren, zag men van een en ander af. Inderdaad, zo hoort het! VELSEN—TERRASVOGELS. Deze wedstrijd voor het amateurkam pioenschap van Velsen wordt zaterdag a.s. om 4 uur op het Waterloo-terrein gespeeld. VOETBALLERS OP LEEFTIJD. Onlangs deelden we mede, dat de plaat selijke vereniging uit Wijchen een spe lend lid telde van 57 jaar. Thans weet het bekende Haagse sportblad „De Sportkroniek" mede te delen, dat in Rijs wijk de voetbalvereniging „De Flamin go's" een speler heeft, die 't nog met een neuslengte van de Wychenaar wint, want hij is een half jaar ouder dan deze. Maarhet (voorlopig) record heeft de Haarlemse club ,De Tweede Jeugd' In haar gelederen komt nl. een speler uit van 58 jaar en 6 maanden. Als bij zonderheid kan van deze vereniging nog vermeld worden, dat ze in de 34 jaar van haar bestaan nooit meer dan 15 leden heeft geteld. Mijnhcsrdt's Zenuwtabletten „Een nieuwe lente een nieuw geluid". Dit geldt ook zeker voor het Noordhollands Duinreservaat waar het jaarlijks weerkerende lentefeest een toch steeds weer nieuwe en verbijsterende indruk op de bezoeker zal maken. Uitbottende knoppen, rijke bloesempracht, uitbundige vogelzang en de alom ontluikende flora zijn de onmisken bare herauten die de bruidsdagen aankondigen van het opbloeien van het natuur leven dat juist in de meimaand zijn hoogtij viert. Welk een genot levert in deze tijd van het jaar een wandeling of fietstocht in dit prachtige duingebied op. De meidoorn, de wilde sering, verschillende prunussoorten en de lijsterbes, die vooral in het Castricumse- en Heemskerkse binnenduingebied veel voorkomen, zullen dan kleur en geur aan dit unieke natuurgebied geven, dat zich met een oppervlakte van bijna 5.000 hectaren uitstrekt langs de kust van Wijk aan Zee tot Schoorl met een kleine onderbreking nabij de Egmonden. Het is op heden vrij droog in het duin en daarom is het de vraag of de voorjaars- bloei, die van het in dit opzicht zo bijzonder uitbundige jaar 1959 zal evenaren. Doch wanneer ernstige nachtvorsten ons bespaard zullen blijven, ziet het er ook dit jaar zeker weer zeer veelbelovend uit. Zondag 15 mei. Dag van gebed en in keer bij gelegenheid van topconferentie voor alle kerken in Nederland. H.H. Missen: 7 uur, 8.15, 11.30. Hoog mis te half 10. Te 7 uur Avonddienst en gebedsoefening voor gerechtigheid en vrede onder de volkeren. Gedurende deze week elke avond half 8 meimaand lof. Donderdag 19 mei te 10 uur pl. gez. huwelijksmis voor het bruidspaar Albers -Wessel. Vrijdag 20 mei te 10 uur gez. huwe lijksmis voor het bruidspaar Zuurbier- Westerhoven. Nu ook Stutvoet-Optiek in Santpoort-zuid De zaak in optiek van de heer Stein berg, Bloemendaalsestraatweg 54, Sant poort-zuid is overgenomgn door de heer Stutvoet. Genoot deze als opticien in Santpoort reeds een goede reputatie ook in Santpoort-zuid zal hij trachten door vakbekwaamheid en goede voor- lighting het vertronwen te winnen. De oude zaak heeft een grote verande ring ondergaan, modern ingericht, ter wijl de slijpinrichting naar achteren is verplaatst. Een mooie sortering bril monturen, overzichtelijk opgesteld doet de keuze vergemakkelijken. De heropening dinsdagmiddag j.l. moet voor de heer Stutvoet wel een aan moediging zijn geweest om deze grote stap te durven aanvaarden. Voor Santpoort-zuid is deze zaak zeker een aanwinst te noemen. S BeLf)ncRtJK€ (P BeLM 5) T€L€foonnumm€RS; POLITIE BUREAU SANTPOORT^ Hoofdstraat 214, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550—6400 Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds. J. C. Remjjn 19 uur ds. J. C. Remijn, Jeugddienst Adventskerk 10 uur ds G. H. v. Willenswaard Gereformeerde Kerk 9.30 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 10 uur ds. J. C. Maiis n.m. 3 uur ds J. J. Rebel Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17.15 uur ds. J. A. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds G. Nijenhuis Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Geen dienst Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden Geen dienst Jehova Getuigen Wachttoren Studie Diensten zondags van 78 uur in het Cultureel Gebouw, IJmuiden Dinsdags van 89 uur Hagelingerweg 190 en Rijksweg 331 Gem. Gods Cultureel Gebouw, IJmuiden Elke zondag 10 uur De meidoorn is voor ons reservaat wel een bijzondere boom waar wij thans in de meimaand eens wat meer aandacht aan zullen schenken. Feitelijk kunnen we beter van struik spreken want deze boom levert geen zwaar, doch wel prima hout. Het is een zeer geschikte struik voor onze windsingels omdat hij goed tegen de zeewind kan, op droge grond nog be hoorlijk wil groeien en een enorm weer stands- en vermenigvuldigingsvermogen heeft. In de laatste jaren heeft de mei doorn een grote uitbreiding ondergaan. Dit is te danken aan de omstandigheid dat de myxomatose onder de konijnen nog steeds rondwaart. Wat deze ziekte heeft teweeggebracht, heeft men in eeuwen niet kunnen berei ken. In de loop der jaren heeft het ko nijn veel schade veroorzaakt, zelfs zo erg dat in 1827 de Commissie voor Land bouwzaken in Noordholland ten einde raad was. Het was dan ook geen wonder dat nog datzelfde jaar bij Koninklijk Besluit werd bepaald dat de konijnen in Noordholland binnen een jaar moesten worden uitgeroeid. Nooit is dit zo gron dig gelukt als thans het geval is en het zijn vooral de lagere planten en ontkie mende zaden van bomen en struiken, die er wel bij varen omdat zij thans de kans krijgen de moeilijke eerste jeugdjaren te overleven en verder uit te groeien. Toch zijn er nog konijnen genoeg hoor! Voor de stoffering van onze duinen zijn ze haast onmisbaar, al moeten we erkennen dat ze schadelijk zijn. Zo ook in het bijzonder de zo juist ge noemde meidoorns die bij duizendtallen door de vogels worden uitgezaaid en nu spontaan overal te voorschijn komen. Dit gebeurde andere jaren natuurlijk ook, doch dan werden de jonge planten door de konijnen opgepeuzeld. Wist u dat we twee soorten meidoorns hebben, n.l. de éénstijlige en twee-stijlige. De laatstbedoelde heeft er soms zelfs drie. Er zijn botanisch nog wel meer ver schillen, o.a. in het blad van de mono- gyna, dit is de éénstijlige, dat bijna gaafrandig is. Als wij het zaad verzame len en later uitzaaien moet er rekening mee worden gehouden dat het veelal een jaar overligt en dus pas het tweede jaar kiemt. Anders is het met het zaad dat door de vogels wordt verspreid. De maagzuren hebben dermate op de harde schaal in gewerkt dat dit zaad het eerste jaar reeds opkomt en dus een goede natuurlijke voorbehandeling heeft gehad. Elk soort heeft zo haar bijzonderheden en de prunus en lijsterbes, die deze maand ook onze bijzondere belangstel ling vragen, behoren eveneens daartoe. Het zijn trouwens leden van dezelfde familie, de Rosaceeën, waartoe ook peer en appel behoren. Let u eens op de verschillende prunus struiken onze vogelkers die elk jaar zo rijk vruchten dragen. Van de bessen, die eerst groen, later rood en tenslotte zwart zijn, mogen we gerust eens snoepen (echter niet te veel, want zij werken purgerend). Velen zal het niet bekend zijn dat de bessen van de Prunus serotina in de distilleerderij bij de fabricage van cherry brandy en whis ky worden gebruikt. Deze Prunus serotina of late Ameri kaanse troskers is de voornaamste en meest voorkomende onder de vele pru nussoorten. Deze plant met gladde bla deren, die na het uitbotten van de bla deren als regel in de tweede helft van de meimaand bloeit, verbreidt zich ge makkelijk en snel. Er zijn reeds naald- houtbossen waaronder een sterke onder groei van deze vogelkers is. Voor de bodem vormt het afgevallen blad samen met de dennennaalden een goede humus, die het bos en de fauna ten goede komt. Een ander voordeel is dat het brand gevaar sterk vermindert en de houtpro ductie groter is, daar de vogelkers een uitstekende bodemverbeteraar is. Genoeg hierover want onze aandacht wordt verder gevraagd voor de vele kruidachtige planten die als het ware in kleur en vorm wedijveren in het ver schaffen van zoveel mogelijk bekoring aan het duin: het blauw van hondsviool tje en ereprijs en het ruige vergeet-mij- nietje, het wit van de akkerhoornbloem en niet te vergeten het lelietje van dalen. Wilt u liever de vogels observeren, zoek dan op wegen en paden blijvend, de vo gelbroedplaatsen op in Gastricum en Heemskerk rondom het infiltratiegebied, waar uw komst door de wulpen met hun karakteristieke roep stellig wordt aange kondigd en de zilvers kokkend de andere vogels, zoals de grutto's, tureluurs en kieviten, op de wieken brengen. En de kans is nu groot dat op uw wandeling moeder eend met een toom donzige jon gen uw pad kruist op weg naar de pol der, haar voedselgebied waarheen u straks ook weer met een dankbaar ge moed voor de opgedane ervaringen zult terukeren. t.o. de Ruïne van Brederode -Santpoort o i BAD AIS OJfJJ £91 £MEA lopend van 11 mei t.m. 15 september KINDEREN t.m. 13 jaar f 9. 14 jaar en ouder f 10. ABONNEMENT FIETSENSTALLING f 5.— KORTIXGUmr op zwem- en fietsenstallingabonnementen vóór 31 inel genomen wordt ÏO pCt. korting gegeven Terwijl bij afname van méér dan 3 abon nementen op alle zwem- en fietsabonnementen 15 pCt. korting wordt verleend Verkoop abonnementen vanaf maandag 9 mei a.s. "i DAGPRIJZGH Kinderen t.m. 13 jaar 45 cent 14 jaar en ouder 65 cent 10 badenkaarten kinderen f 4. Volwassenen f 6. Zwemleskaarten f 7.50 Perronkaarten t* 2.50 speciaal voor de ouders waarvan de kinderen zwemles hebben, in de leeftijd van 6 t.m. 8 jaar. Deze kaart is uit sluitend geldig gedurende de les en oefentijd, te bepalen door de zweminstructeurCtrice) en gedurende de lesperiode van de leerling. Bezoekt „Ve/serend", het bad met de meeste attracties en amusement o.a. prachtige kinderspeeltuin, kanovijver, speciale ondiepe speelvijver voor kinderen, groot zonnestrand, voldoende toezicht en regelmatige watercontrole door laboratorium Gednrende de zomer brengen wij Poppenkast Clownerie Goochelen, Vuurwerken en diverse kinderattraeties 1 5 ,:.:L V Grote sortering Coniferen Groenblijvende Planten Bloemheesters, Rozen, enz. TELEFOON 7990 Kwekerij ook zaterdagmiddag geopend üj >9 ïtr; Verheugt U zich ook zo op de komende zomer? De hele dag en 's avonds uitrusten op het balcon of in de tuin Zorg nu alvast voor een zorgeloze zomer Laat uw etenswaren niet bederven en laat uw koele dranken ook werkelijk koel zijn Wij leveren U een schitterende koelkast reeds vanaf f 935. ELECTRO-TECHNISCH BEDRIJF 1 Landelijk erkend installateur Santpoort, Hoofdstraat 121, Telefoon 7957-7527 Uw oude koelkast ruilen wij in en de betaling wordt gaarne met U geregeld. De vakhandel garandeert U blijvende service Zondag" a.s. PH. HASELAGER, Hoofdstraat 136 Telefoon 8570 APOTHEKEN Zondag a.s. Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 2560—8284 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr Lammerts, CuraQaostraat 18 b Santpoort, Tel. 8756 Wij danken U bij voorbaat voor uw medewerking! WASMACHINES f 149.-:9i Wezelman Tel. 7957 1 v STOFZUIGERS za' Wezelman Tel. 7957 iks EDY wasmachines en snee^ Loendersloots Warer' Hoofdstraat 194 t ge KOELKASTEN vanaf f Wezelman, Tel. 7957 I k (se Aanvang nieuwe cursuss1 M.-B.-ll. - Praktijk f Middenstand Van de onderwijs Ver. L;'51 en de Stichting Handels Coster door bekwame d,nc o.l.v. J van Ravenswaay, M.O. benevens Extra TrainingscurC. a - voor de a.s. examens. Inlichtingen en prosp. Haa:Q' Molenaerstraat9 en Kenau" Haarlem-Z, Floraplein 19,jji Electr. Huishoudelijke ap;" koopt U bij de Vakhandjj LI service kan verlenen. Wezelman Tel. 7957 j ETNA en HALLER gasfoi1 Loendersloots Warenl3 Hoofdstraat 194 te POLAROID Zonnebrille;, voorhangers. De comple,, lectie voorradig bij Stutvc, Hoofdstraat 146, Bloemenc straatweg 54. Een weldaa<e uw ogen. EEN ZONNEBRIL op :n van uw eigen glazen. De 1 oplossing voor brillendrage5 Stutvoet, opticien, Hoofdst Bloemendaalsestraatweg 54 Heems ochtendvoer f 2,10 per 2,5 kg. Gebr. Hop, H straat 187 1 EUGELS. Opleiding Engels L.O., Eng. handelscor praktijkdiploma spreekvaari heid, bijwerken leerlingen, conversatielessen enz. Mej. J. POOL, lerares Engel- Bloemendaalsestraatweg 40 Santpoort-zuid, tel. 8458 Aanm. nieuwe leerlingen g op dins- of woensdag na h Heems opfokvoer en hardv Gebr. Hop, Hoofdstraat 18'

Weekblad Huis aan Huis | 1960 | | pagina 2