De heer van der Wijden heeft duizend schatjes Vrijdag 19 aug. 1960 üf is r ridgeclub „De Kennemers" Santpoort groeit snel. Inbraak. 75 Flats aan Weertsplantsoen. Koepel. Burgerlijke stand. Postduivenbericht. BrcdiWwurto» Schaken [mbacsbienst ARISEKÜ R.K. Kerk, Santpoort D AMPO Wacht je beurt af. 31e Jaargang no 33 Redaktie: Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SanlpotrisWeehblad aan HfflS Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 „I ~e zit dat als je niets meer te doen hebt. Je helpt je vrouw maar met afstoffen, .jiuakt de keuken aan de kant en meer van die huishoudelijke karweitjes. Maar ik was tenslotte pas een goeie vijftiger en wilde toch wel weer eens wat om handen hebben. Nou, en toen ben ik aan de nertsfokkerij begonnen." Aldus de heer van der Wijden (65), die tesamen met zijn schoonzoon, de heer 'Groenendijk sedert enkele jaren een nertsenfarm drijft in de Santpoortse contreien. Beiden hebben jarenlang gewerkt als lasser in West-Indië bij de Bataafse Petroleum Maatschappij ze vonden elkaar weer terug in Santpoort, waar ze nu aan de Hoofd' straat een dubbel huis bewonen. Op zoek naar de nertsenfarm kwamen 'js 'e terecht in het uisterste hoekje van 't '-'antpoortse. De boer van hofstede „Vrij- :id-Blijheid" heeft ons de laatste me- -s nog de weg moeten wijzen. „Hier hoek om, rechts, en dan nog eens cats". Met een brede armzwaai maakte %r het duidelijk. Op het eind van het ckenwegje en dan rechts, dat is een htw- eind van Jamaica en Venezuela! de heren van der Wijden en Groe- Üjk legden die weg welgemoed af. ontmoetten de beide heren bij de rt van hun farm. De dagtaak zit er :n de vrouwen des huizes wachten --%het eten. :$ogen we desondanks nog even een .s zien, want ja, je komt ze toch niet e dag in levende lijve tegen?" „„natuurlijk, jonge. Helemaal geen be- aar. Moeder wacht wel effe. Kom d'r JïfeJ heer van der Wijden gaat me met "rote stappen voor. In lange rijen staan .■i-fpr de zeshonderd kooien, die in de loop van de laatste jaren door het twee- zelf werden gemaakt. Een nertsen- „ooi is eigenlijk niet meer dan een '-«.imte waarvan de zes wanden zijn ver vaardigd uit milimetersdik gaas met vierkante openingen. Aan een zijde V f§t hieraan een klein vierkant kistje, 'hu nachtverblijf voor de dieren. De hok- staan op hoge, verankerde schragen Ekm stevig hoekijzer. Daar de „vloer" S.n deze ren ook uit gaas bestaat, valt het afval rechtstreeks op de grond. D ardoor wordt bereikt dat de hokken r. jd schoon zijn, hetgeen op zijn beurt A;er de gezondheid der dieren ten goede komt. ï.Zijn 't dan geen schatjes? 't Zijn toch zulke lievertjes. Hè, pas op, niet bijten, Henk je er om. Je neer van der Wijden praat honderd uit. Ën dat niet alleen tegen ons, maar ook tegen zijn „schatjes". Als hij het dekseltje van het nachthok optilt steekt de ewoner een beetje verstoord zijn kop Gen klein, fel kopje met glanzende Vbogjes. De baas beroert met zijn vi,.gèr even het gaas en onmiddellijk probeert de nerts zijn tanden er in te 'etten. Want 't zijn nogal bijterige schat- r.aar ons idée. I Maar van der Wijden geeft geen krimp. „Ja, ik weet het wel, jij bent een stou terd." En al pratend loopt hij de hokken af. Een grote, joviale kerel, met hart voor zijn ten dode opgeschreven diertjes. Want hun huidjes zullen straks moeten dienen voor de vervaardiging van ele gante nertsmantels. En het hok is een gazen voorportaal van de dood. Zeshon derd van deze prachtige, glanzende djeren vinden in het najaar een gas- dood en over een jaar zal misschien er gens op de wereld een galante heer zijn one, jonge vrouw een nertsmantel om frêle schouders hangen. Een tragiek a.;raison van enkele duizenden guldens. nderduit vertelt de heer van der Wij de: over de topazen, de standards en Oh u schoonzoon is nu twee jaar in de y safieren. Drie van de zes soorten, die fii) fokt. Even verder komen we bij de p- Ms, de siver-blue's en de witten. Ze variëren van licht-bruin, via blauwig- grijs tot diep zwart. „We hebben hier zo'n duizend dieren" vertelt hij. „Dat we zoveel variëteiten houden is het gevolg van het feit, dat de marktvraag sterk aan mode onder hevig is. Indien we er zoveel soorten op na houden, kunnen we nooit een grote strop hebben." „Wat brengt een pelsje op?" „Rond de zestig gulden, gemiddeld. De levende dieren, nertsen, die voor de fok kerijen zijn bestemd, brengen echter veel meer op. Die brengen het dikwijls tot enkele honderden guldens. Want in de fokkerij is het eigenlijk ge legen. Het is de kunst om de dieren en hun pelsjes jaarlijks verder te veredelen. Driehonderd van de allerbeste dieren houden we elk jaar over. En daarmee beginnen we in het voorjaar opnieuw. Om dan in het najaar weer de beste en mooiste dieren achter te houden. En zo ben ik dan in de laatste acht jaar zaak werkzaam wel een stuk opge schoten. De kwaliteit van de pelsen wordt steeds beter." Het idee om een nertsenfokkerij te be ginnen werd hem een achttal jaren ge leden aan de hand gedaan door een Haarlemse kennis. Ze zouden het samen op poten zetten. De kennis moest echter op het laatste ogenblik buiten beider schuld verstek laten gaan. De heer van der Wijden heeft zich ech ter over deze teleurstelling heengezet en zette op eigen houtje door. Er ging veel geld in zitten, die eerste jaren. Ér moes ten niet alleen dieren worden aangekocht, maar ook hokken werden gefabriceerd. Maar daarbij kwam zijn kennis van het lassen erg van pas. Zelf zegt hij er van, dat er de eerste jaren eigenlijk geen ver dienste in zit. De aanlooptijd wordt te kostbaar. Maar nu heeft hij er dan toch maar een goede farm aan overgehouden. Een farm, die in bepaalde opzichten zelfs self-sup porting is. Onder de hokken door loopt een kop peltje eenden. De eieren ervan gaan weer door het voer van de nertsen en de eenden eten het voer van de nertsen, dat door het gaas valt. Dat nertsen- voedsel is overigens nog een wetenschap op zich. Het bestaat hoofdzakelijk uit verse melk, havermout (een meelkern), vitamine, vlees en eieren. De grootste afnemer van de Drie Hoef ijzers zo is de naam van de farm is de Hudson Bay Compagny te Lon den, de oudste en grootste firma ter we reld op dit gebied. Enfin, de heer van der Wijden en schoonzoon hebben er kennelijk schik in. Het bedrijfje is zo langzamerhand uit gegroeid tot ongeveer duizend dieren en dat is een resultaat waar ze bijzonder trots op zijn. Nog trotser zijn ze op het feit, dat ze dit jaar de hoogste werp- gemiddelde van het hele land bereikten. „Maar we zijn er dan ook de gehele dag mee bezig" vertelt ons de heer van der Wijden, ,,'s Morgens om half acht pre cies wordt de elf jaar oude Minor ge start, 's middags hebben we dikwijls maar tien minuten om te eten en om half zes 's avonds kunnen we pas de aftocht blazen. En dat is een lange dag." Ondanks de vakantie blijven de bridge- liefhebbers hun clubavond trouw. Zo ook afgelopen donderdag, toen voor de vijfde maal in dit zomerseizoen een per centage-wedstrijd werd gespeeld. De uitslagen luidden: Afd. A: 1. mevr. Spruyt-de heer Paats 66,07 2. fam. Soomers 57,4 3. mevr. Kroone-dh. Andela Jr. 57,14%; 4/5. heren Porck-v. Ry 50,00%; 4/5. h. Sesegers-Witmond 50,00%; 6. h. Wierda -de Vries 44,04 %;7. h. Andela Sr.-Holm 40,26%; 8. mevr. Nieuwenhof-dh. Riet dijk 32,74 Afd. B: 1. heren Top-Dirven 56,55 2/3. heren v. d. Wall-v. Thiel 55,36 2/3 dames Seegers-Andela 55,36 4. heken Kleefstra-Bodewes 52,98 5. da mes Kuhlman-v. Amerongen 51,79%: 6. me jt. Dekker-dh. Vink 44,64 7. fam. v Gelder 42,26 8. dames Sprang- lier 41,07%. Door deze resultaten is de totaalstand van deze competitie nu geworden: 1. mevr. Spruyt-dh. Paats 292,26: 2. heren Seegers-Weyers 281,49; 3. familie Soomers 277,93;4. famiile Witmonnt 273,72;5. heren Wierda-de Vries 271,90; 6. heren v. d. Wall-v. Thiel 270,00; 7. mevr. Kroone-dh. Andela Jr. 268,80; 8. de heren Top-Dirven 265,60; 9. dames Seegers-Andela 264,97; 10. dames Kuhl man-v. Amerongen 264,58; 11. heren Porck-v. Ry 263,66; 12. heren Kleefstra- Bodewes 263,46; 13. h. Holm-Fortgens 258,77; 14. heren Andela-Bode 255,95; 15. fam. Rietdijk 255,61; 16. dames Sprang-Smit 248,79; 17. dames Vader- Weyers 246,58; 18. mevr. Edeling-dh. Bouman 245,77; 19. fam. van Gelder 240,28; 20. dh. Steinberg 239,90; 21. dh. Vink 238,51; 22. mevr. Nieuwenhof-dh. Vader 238,45; 23. dames Müller-Arpad 237,71; 24. familie Dekker 223,40. Over een paar weken staat het winter seizoen weer voor de deur en zonder twijfel zal het bestuur weer een aan trekkelijk en afwisselend programma sa menstellen met als hoofdschotel de win tercompetitie. Het is dan ook nu de tijd voor bridgeliefhebbers in ons dorp met onze vereniging kennis te komen maken. U bent van harte welkom op onze club avond, iedere donderdagavond 8 uur in „De Weyman". Te Santpoort woonden op 1 januari '60 welgeteld 12.432 mensen, hetgeen in één jaar een aanwas van 86 inwoners is. Uit de bevolkingsstatistiek van de gemeente Velsen over 19fjp valt overigens ook te lezen dat Santpoort een der snelst- groeiende delen van de gemeente is. Vijf en twintig jaar geleden telde Santpoort nog 6.622 inwoners. Het aantal is dus in een kwart eeuw bijna verdubbeld. Driehuis groeit nog iets sneller. Daar bedragen de respectievelijke aantallen 1685 en 3181. Het totale aantal inwoners van de ge meente Velsen liep in vijfentwintig jaar op van 44.329 tot 64.198. Op 1 januari 1814 bedroeg het aanntal inwoners van de gemeente Velsen 1479. Rond 29 der Velser bevolking op 1 januari 1960 is Rooms-Katholek, 26,5 is Nederlands Hervormd, 8,8 is Ge reformeerd, 0,3 Remonstrants, 0,9 Doops gezind, 0,8 Evangelisch Luthers, 3.1 Oud Bisschoppelijk Clericaal en 3.2 overige godsdiensten. Onkerkelijk is 27,4%, zijnde 17.618, der bevolking. In Santpoort-noord steeg het aantal Rooms-Katholieken met 34, in Sant poort-zuid verminderde het met 25. Het aantal Nederlands Hervormden bleef in Santpoort gelijk, de Gereformeerden ge ven een stijging te zien van 24, de on- kerkelijken een stijging van 46. In de gehele gemeente Velsen bedroeg het geboorteoverschot bij de Rooms-Ka tholieken 398, bij de Nederlands Her vormden 158, bij de Gereformeerden 86 en bij de onkerkelijken 285. Het totale geboorteoverschot bedroeg in 1957 1020, in 1958 1001 en in 1959 981. Het overzicht van de leeftijdsopbouw op 1 januari 1960 geeft te zien, dat Velsen één mannelijke inwoner van boven de 94 jaar telt. Tussen de 90 en 94 jaar zijn 11 mannen en 15 vrouwen. Was er gedurende een reeks van jaren, totaal gezien, een mannenoverschot in de gemeente Velsen, op 1 januari 1960 waren de aantallen mannen en vrouwen nagenoeg gelijk, namelijk resp. 32.137 en 32.061. Het aantal gezinnen bedroeg op 1 januari 1960 in Santpoort-noord 2120 en in -zuid 1250. Het gemiddelde per gezin is voor de gehele gemeente 3,58. In 1959 vestigden zich 3086 personen in de gemeente Velsen en er vertrokken 2567. Voor 1958 bedroegen deze aan tallen resp. 3166 en 2715. Het totale groeipercentage steeg van 2,37 naar 2,39%. In 1959 trouwden in Velsen 10 mannen op hun 19de jaar en 54 vrou wen van deze leeftijd. Er werden 28 huwelijken ontbonden. Zaterdagavond hebben onbekenden zich toegang verschaft tot het woonhuis van de heer Saager, Bloemendaalsestraatweg 57. De heer en mevrouw Saager waren zaterdagavond even op ziekenbezoek ge weest in Amsterdam en toen zij daar van om ongeveer half twaalf weer thuis kwamen, bleek dat de achterdeur gefor ceerd was en dat een inbreker of meer inbrekers een ongewenst bezoek hadden afgelegd. Alle laden en kasten, zelfs op de tweede en derde verdieping, waren doorzocht. Van een tweetal jachtgeweren, die in de gang stonden (de heer Saager was van plan met een famililid op vakantie te gaan in Friesland), werd er één mee genomen. Ook werden een aantal sloffen sigaretten, twee zware gouden armban den, gouden hangers en gouden man chetknopen vermist. Voor 1960 heeft de verdeling van het beschikbare woningcontingent woning- wetbouw geleid tot een toewijzing aan deze gemeente van 145 woninngen. In verband hiermee hebben B. W. plan nen doen ontwerpen voor de bouw van 75 woningen aan het Burgemeester Weertsplantsoen te Santpoort (noord) Voor de aanwending van het resterende gedeelte van het contingent zal binnen kort een ander plan worden voorgelegd. Onder de woningen zijn twintig gara ges geprojecteerd. Hieraan zal naar de mening van het gemeentebestuur in dat deel van de gemeente zeker be hoefte bestaan. Voors zal worden ge poogd om binnen de toelaatbare prijs voorzieningen te treffen ter vermijding van geluidshinder. De totale bouw- en grondkosten wor den door het gemeentebestuur geraamd op 1.600.000,—. Teneinde de voorbereidingen regelma tig voortgang te doen hebben wordt aan de gemeenteraad voorgesteld machtiging te verlenen: 1. tot het uitvoeren van het plan voor twintig garages aan het Burgemeester de bouw van 75 etagewoningen en W eertsplantsoen 2. om, in overeenstemming met de des betreffende bepalingen van de wo ningwet, de voor de uitvoering van het werk nodige voorschotten en fi nanciële steun van het Rijk aan te vragen en te aanvaarden. KOMKOMMERTIJD. De komkommertijd loopt ten einde. De oplettende krantenlezer zal hebben bemerkt, dat de kran- teman zich de laatste tijd in vele bochten heeft moeten wringen om zijn blad te behoeden voor de „sensationele verdichtselen"die in deze afgelopen weken weer volop de ronde doen. Zelfs zagen we, dat het meest beruchte voor beeld van komkommernieuws het monster van Loch Ness weer de kolommen heeft gesierd. Ook het weer heeft in deze da gen veel aftrek bij de heren jour nalisten. Goed weer is nieuws, denk aan vorig jaar, slecht weer is ook nieuws. Ën van dat laat ste heeft deze komkommertijd alle eer genoten. Hele vakanties zijn verregend. Campings werden her schapen in modderbaden en strandhuisjes in regenhuisjes. Duizenden hebben aan den lijve ondervonden hoe nat wel de Hol landse zomer kan zijn. Doch niet alleen in dit vlakke land kwamen de buien zo grif uit de grijze luchten; de drie-weekse uitstap van een van mijn vrienden naar een van de zuidelijker landen is ook met een grote plons in het hemelwater gevallen. „Dat was n(d)at!" verklaarde hij, toen hij na drie weken weer boven water kwam. De verenigingssecretarissen voe len in deze dagen weer een vreemde tinteling in hun vinger toppen. Er staat weer een nieuw seizoen voor de deur. Zullen de leden weer even trouw de ver gaderingen bezoeken of zullen de moderne verlokkingen nog meer vat op hen krijgen? Wat zullen we nu weer moeten doen om stand te houden? Laten we hopen dat de vereni gingsbesturen wegen zullen vin den om hun gemeenschap krachtig te houden. Want zonder actieve verenigingen wordt het als tij dens een regenachtige vakantie: troosteloos en geestdodend. Poortwachter. INGEZONDEN. Ontelbare mensen over heel de wereld komen dagelijks voor hun gebed, onder verschillende koepels bijeen. Tot heden mocht men er niet in slagen elkaar te vinden onder die ene grote koepel van naastenliefde. Iedere dag worden wij geconfronteerd met de resultaten van een afschuwelijke denkwijze, over het vraagstuk: oorlog of vrede. Als met blindheid geslagen, blijken ve len bereid te worden gevonden, des noods het bestaan van de mensheid op te offeren, aan een alles vernietigende oorlog. En toch is het de grootste leu gen aller tijden, dat met nog meer en nog verschrikkelijker wapens, een oorlog zal kunnen worden voorkomen, of een maal uitgebroken, nog door enige partij zou kunnen worden overleefd. Deze diep immorele leugen kan ieder mo ment ontmaskerd worden, maar dan zal het te laat zijn. Wat wij nodig hebben is een hernieuwde levensgemeenschap, gebaseerd op de rechten van ieder mens, zonder onder scheid des persoons. Wij hebben niet veel tijd meer, omdat de generatie die de grote beproevingen uit de jaren 1939'45 hebben meege maakt, aan het uitsterven is. Als wij niets anders zullen nalaten dan de verdeeldheid, die twee wereldoorlogen tot gevolg hebben gehad, dan hebben wij gefaalt, in onze roeping als mens. Wij weten, stuk voor stuk, dat de jaren 1939'45 het meest beschamende tijd perk is geweest, hetwelk sedert mensen heugenis de mensheid heeft getijsterd. De hoop van velen op het winnen van tijd, betekend alleen maar een capitule ren voor de huidige geweldstheoriën. Deze gedachte is eveneens lijnrecht in strijd met de vredesgedachte, omdat deze gegrondvest moet zijn op de moraliteit als mens. Wat ons te wachten staat als deze ont breekt, daarvan getuigen nde mensont erende schanddaden uit de .laatste we reldoorlog. In dit tijdbeeld leven wij thans, als be laagden van onze eigen tekortkomingen. Laten wij bedenken dat het opgroeiende geslacht van ons mag eisen, dat wij zullen moeten trachten hen te beparen, wat wij hebben meegemaakt en voor nog erger. Want of wij gehoorzamen aan de drang van de natuur als mens en scheppen nieuw leven, of wij misbruiken onze ga ven, om er tenslotte gezamenlijk aan ten onder te gaan. Het in bezit hebben, het oefenen en het inrichten van steunpunten, met de meest gruwelijke vernietigingswapens, onder mijnen iedere geest van samenwerking en vertrouwen tussen de volkeren. Als er een Land, als er een Volk, de zedelijke en morele moed zou hebben, om met het vertrouwen op de wapens te breken en voor het eerst het symbool om het wapentuig om te smeden tot vredeswerktuigen, tot werkelijkheid te maken, zou het eerste en waarachtigste bolwerk zijn verrezen, wat de mensheid zou kunnen voeren naar de totale ont wapening en wereldvrede. Zo diep ernstig en ingrijpend is de we reldsituatie op het ogenblik, dat een der gelijke daad, met zo ontzaglijke conse quenties, aan de volkeren wordt opge dragen. Want alleen nog in het brengen van dit offer liggen de mogelijkheden ver ankerd dat de zuivere bronnen van menselijke oprechtheid en intelligentie, niet langer zullen worden besmet met de bacillen der zelfvernietiging. C. Spoor, Velsen. Bevallen: M. F. Th. de Bie-Wolterman, z„ IJm.str.weg 60, IJm.-O.; F. van Don selaar-de Haan, z., Marktplein 18, IJm.- O.; G. E. Pronk-Quax, d., Rijnstr. 116, IJm.; C. M. Aardenburg-Beentjes, z., Kanaalstr. 208, IJm.; M. Brinkman-van der Zwan, d., Moerbergplantsoen 37, IJm.; J. Vis-Reinhard, z., de Lumeijstr. 31, IJm.-O.; M. Th. Wulfers-van Leu ven, d., Corantijnstr. 15, Santpoort; B. C. M. Sintenie-Oudendijk, d., Duinlust- parkweg 67, Santpoort; G. Kossen-Boen- der, z., Bestevaerstr. 8, IJm.-0.; H. Mas- sop-Zwemmer, d., Gen. de Wetstr. 28 zw., Haarlem. Overleden: A. ten Broeke, 71 j„ echtge- not van S. B. Jansen, Marconistraat 3, IJm.; J. de Blois, 68 j., echtgenoot van M. Mooij, Napierstr. 28, IJm.; H. C. L. Hoppijbrouwers, 72 j„ weduwe van H. E. Wullings, Ogelwichtstr. 15, Velsen-N. P. Th. Koppes, 56 j., echtgenoot van E. F. M. Beckers, Elzenstr. 5, IJm.-O. J. Booda, 62 j„ echtgenoot van J. S. van der Steen, Middenduinerweg 18, Sant poort. Ondertrouwd: M. Huis, Strengholtstr. 15, IJm.-O. en N. A. Molenaar, Strengholt str. 21, IJm.-O., t.a. Kennemerlaan 85, IJm.; A. van der Bliek, Peppelweg 114 B Rotterdam en I. Rijke, Voorplaats 7, Santpoort; P. C. Warmenhoven, de Ruij- terstr. 141, IJm.-O. en J. Tj. Prikkel, Roerstr. 61, IJm., t.a. de Ruijterstr. 141, IJm.-O.; P. Molleman, Hagelingerweg 133, Santpoort en J. S. Brits, Water landweg 2, Velsen, t.a. Marowijnestr. 1, Santpoort; P. Th. Koning, Vareniusstr. 10, Ijm. en G. Kramer, Platanenstr. 39, IJm.-0., t.a. Vareniusstr. 10 bv., IJm.; H. G. Timmer, van Galenstr. 3, IJm.-O. en Th. M. Kossen, van Galenstr. 3, t.a. van Galenstraat 3, IJmuiden-Oost; K. Hagen, Colensostraat 52 rood., Haar lem en M. E. M. van Roden, Breesaap- str. 9, IJm., La. Breesaapstr. 9, IJm.; P. Koffeman, Edisonstr. 31, IJm. en D. de Ruiter, Pegasusstr. 19, IJm., t.a. Pega- sustr. 19, IJm.; K. Meijer, Fazantenlaan 3, IJm.-O. en M. van der Plas, Bik en Arnoldkade 46, IJmuiden; M. J. Kemink, Schaepmanlaan 9, Driehuis en G. J. M. Vredenburg, Zeeweg 168, IJm.-O,, t.a. Schaepmanlaan 9, Driehuis. Getrouwd: L. G. de Vlieger en F. M. van Putten, Zeeweg 229, IJm.-O.; H. Klaver en M. Tromp, Watervlietstr. 41, Velsen-N,; H. G. van der Ham en A. van Dorp, Planetenweg 112, IJm.; L. de Boer en M. J. van Kordelaar, Midden duinerweg 70, Santpoort; K. Korthouwer en J. Winter, Ranonkelstr. 16, Santpoort; H. Ras en M. P. Borst, Jacob v. Heems kerkstraat 25 zw., IJm.; D. Bos en A. Grootveld, Herculesstr. 38, IJm.; K. Zwart en J. C. Sieraad, Frans Halsstr. 18, IJm.-O.; J. Zwanenburg en S. C. Keur, Voermanstr. 38, IJm.; P. J. Mun tendam en A. F. Gravemaker, Waalstr. 88, IJm.; L. S. van Meggelen en M. van Rijn, Groot Hertoginnelaan 105, 's-Gra- venhage. Wedvlucht van Pont St. Maxence op 14 juli 1960. In concours 145 duiven. Afstand 370 km. Gelost om 6.20 uur, met Z.W. wind. Eerste duif 12.28, laat ste 14.51 uur. C. Koks 1, E. M. Gorter 2, 10, 15, 18, 19, J. G. v. Haaster 3, 12, 25, J. Molen kamp 4, 6, 11, 26, G. Brouwer 5, 14, 28, A. Tervoort 7, 17, N. v. Duyn 8, 29, G. Maas 9, G. Bierman 13, 23, 24, H. Miggels 16, J. A. Andriesma 20, 22, 27, M, Visser 21. -Sterk Sr. 0-1, Lammertsma-Kesting 0-1, Blansjaar-Kroone 0-1, Lubken Sr.-Leijs- ma 0-1, Tuning-Koolhaas 0-1. Een goede prestatie van Koolhaas In verband met het gereed maken van het clubblad „Caissa" wordt reeds lang de dringende behoefte van een eigen schrijfmachine gevoeld. Het bestuur heeft zich nu over een en ander bera den en zal de mogelijkheden om tot aanschaf te geraken nader overzien. De materiaal-aanschaf o.a. 10 klokken ri de zaalhuur vergden reeds veel van de financiën; laatstgenoemde maakt ruim 50 der jaarlijkse uitgaven uit, het geen inderdaad te zwaar op het budget drukt. Een behoorlijke 2e hands-machine geschikt voor stencyl-werk kost nog al-j tijd 150 a 200,—. In de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van schaakclub „Santpoort" werd besloten om aan de leden op de algemene jaarvergadering voor te stellen om voor de onderlinge competitie we derom 3 groepen te formeren, resp. van 12, en 14 deelnemers. Intussen duurt de zomer-competitie nog enige weken. De 8e ronde daarvan gaf de volgende uitslagen: Sterk Jr.-Lubken Jr. 10; (Wouter Sterk houdt nog steeds de leiding), Kip-Han Everaars 0-1, dit levert de junior weer een extra punt op), Otte-Baljet 1-0, Oosterling Herv. Dorpskerk: 8.30 uur ds. J. C. Re-, mijn; 10 uur ds. J. C. Remijn. Santpoort-Zuid: 10 uur ds. G. H. van' Willenswaard. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. H. Ho-' mans Industriepredikant Chr. Ger. Kerk: 10.30 uur en 4 uur ds J. J. Rebel. Vrijz. Herv. (IJmuiden) 10.30 uur ds G. Nijenhuis. Evang. Lutherse Gem. Koffiezaal „Wes- terveld; 9.35 uur: Ds. J. A. Roskam. Jehova Getuigen, Wachttoren Studie. Diensten zondag van 78 uur in het Cultureel gebouw IJmuiden. Dinsdag van 89 uur Hagelinerweg 190 en Rijksweg 331. Gem. Gods. Cultureel Gebouw IJmuiden, zondags 10 uur Dienst. Zondag a.s. Artsen: Dr. M. J. Trooster, Wyn. Da- niëlslaan 14, telefoon 8410. APOTHEEK: Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, telefoon 8284. Witte Kruis: Zr. Langejan, Brederoodse- weg 106, telefoon 7477. Zondag 21 augustus: H.H. Missen te 7 uur, 8.15, 11.30. De Hoogmis te 9.30 u.! Te 7 uur lof. Woensdag 24 augustus te 10 uur Plech tige Gezongen Huwelijksmis voor het bruidspaar Van Veen-Schoorl. Zaterdag half 8 Broederschapslof. en pijn weg- wrijven met Ook in het verkeer Wie kinderen observeert bij hun spel staat dikwijls verbaasd van hun diepe besef van wat eerlijk en oneerlijk is en verwondert zich over de onomwonden wijze waarop zij dit elkaar aan het ver stand brengen. „Voor je beurt gaan" is in het samen spel van kinderen een grove oneerlijk heid. Wie zich daaraan schuldig maakt houdt zich niet aan de spelregels, mag niet meer „meedoen". Zo gaat het ook in de wereld van volwassenen. Op het sportveld, bij het werk, in het gezin. Wie zich niet wil schikken naar de elemen taire regels van het spel doet niet meer mee. Nu vindt niemand het prettig een „bui tenbeentje" te zijn. Daarom doen wij onze uiterste best om thuis, op school, in fabriek of kantoor, bij sport en spel ons zoveel mogelijk stipt aan de spel regels te houden: eerlijk zijn, beleefd te zijn, onze plicht kennen, op onze beurt te wachten enz. En in het verkeer? Tonen wij dus óók dat het ons ernst is met de elementaire spelregels van wellevendheid en naasten liefde? Gelukkig, het antwoord hierop wordt al door veel weggebruikers ge geven doordat zij blijk geven van een positieve instelling jegens de medemens op de weg. Veel weggebruikers, maar nog lang niet alle! Nog voor tè velen is de anonimiteit, waaronder aan het verkeer wordt deelgenomen, een soort van vrijpas voor een „wie~doet-mij-wat" -stijl. En dan is er voor elementaire spel-

Weekblad Huis aan Huis | 1960 | | pagina 1