San^ocrisWeehHad adn Wordt Kerstviering Kerstontwijding? s avond- en nacht- en zondagsdienst Ax oblemen rond -behoefte woningbouw en in Velsen HflTUURBflD T/ELSEKEnD' -Zh Tl j/eeR van de verenigingen HAAST U Raadsleden huldigen wethouder de Boer JCev&ttniA 196C PREDIKBEURTEN ZOMDPE5DIEM5TEM Denk aan de duizenden dieren, die in de feestdagen hun leven moeten laten om UW vreugde tijdens het Kerstmaal te ver hogen Toon U beschaafd, geen kannibaal rig no 51 Fsweg 31 ..inklaan 45 /an kerij Cornegge loon 8619 Vrijdag 23 Dec. I960 Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terras weg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 -=ag- en antwoordspel van B. de raadsleden is ook geruime esteed aan de problemen rond Vk" ,ix>uw en de woningbehoefte dtgaande, dat Velsen qua wo- L'aad voor een zekere afronding erd gevraagd of Burgemeester 'houders ook van mening zijn, mede de noodzaak is gegeven iassing van de nog te bouwen w/pen aan de behoeften, zoals i blijken uit de lijst van woning- a. Kan een overzicht van de loorjsnede van die lijst worden zo werd gevraagd. t geval die lijst daartoe aanlei- ft bestaat dan de mogelijkheid ande uitbreidingsplannen om te daarbij redelijk rekening hou- t de belangen van degenen, die reffende wijken wonen en is het ZeewTijk geheel of gedeeltelijk iwen met woningwetwoningen, in tweetal andere vragen, ftverd de vraag gesteld of men bad, dat verhuizing van gezin- Heemskerk en beverwijk een betekenis speek in het totale n het woningbestand. gemeester en Wethouders niet van de noodzaak grondig na Ewaarom het andere gemeenten ukt dan Velsen om onder de te bouwen en zijn de moei- welke Velsen daarbij onder- wijten aan de eisen van de >rdening en/of aan de reputatie ng toezicht op de bouw en 'ellicht een onvoldoend aan- ermogen van de desbetreffende n ook een rol, alsmede de itie in de IJmond, welke tot aannemingssommen leidt, vroe- hf raadsleden zich af. :morie van antwoord stelt het jan B. W. zich op het vol- :int. t toekomst te bouwen wo- .-} zoals steeds het geval de behoefte beslissend -ient wel te worden bedacht, ïaoefte aan een bepaalde wo- ï">?n van welvaart anders blijkt aua van een economische de- }a.t' de behoefte aan een be- ningtype alleen zal blijken uit !([/an, namen van woningzoeken den B. W. niet zonder meer (J Wel kan worden gesteld, al- W., dat de woningnood zich v«spitst op het financieel min- krachtige gedeelte van de be- j er gesitueerden zijn veelal 1 ,.:h een woning in eigendom te n of na een kortere wachttijd ;pig in een hogere huurklasse te i.gezien de welstand van som- oners van woningwetwoningen e loop der jaren in gunstige ontwikkeld, ontstaat volgens de moeilijkheid, dat - bij ver- an de betrokkenen naar een C liling of een woning van een ur een woningwetwoning r komt voor de categorie van •ing, waarvoor deze is be- 3- fftbeleid van B. 6 W. is hier- 'Sï jr. van gemeentegrond heeft plaats ten behoeve van woningen, hetzij in eigen- eiiCbctzij voor verhuur aan in- Als gevolg van deze gedrags- Jv. door de bouw van 104 woningen ten behoeve van de stich ting „Goed Wonen" een tachtigtal komen. Het streven van B. en W. is waar mogelijk in de wijken der gemeente een zekere differentiatie naar welstand te bevorderen. Zo zal b.v. voor Driehuis worden onderzocht in hoeverre de bouw van etagewoningen aldaar mo gelijk is. Daarbij zal in redelijkheid re kening worden gehouden met de belan gen van degenen, die reeds in de des betreffende wijken wonen. Voorts ligt het in de bedoeling in Zeewijk vooral de bouw van z.g. volkswoningen, welke vallen onder categorie A, van het pre mie- en bijdragebesluit woningbouw 1960, te stimuleren. B. 6 W. merken hierbij op, dat voor deze woningen een huurprijs van ten hoogste 80,per maand, exclusief de vergoedingen voor extra voorzieningen, in rekening kan worden gebracht. In het totale beeld van het woningbe stand in deze gemeente speelt de ver huizing van gezinnen naar Heemskerk en Beverwijk geen belangrijke rol. Uiter aard behoudt de K.N.H.S. c.a. bij ver trek van zijn werknemers naar omlig gende gemeenten zijn aanspraak op de ontruimde woning, waarvan het inder tijd de bouw in deze gemeente heeft mogelijk gemaakt. Het college acht het van belang de in de beide laatste alinea's gemaakte opmer kingen aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Het komt B. W. ge wenst voor niet vooruit te lopen op de resultaten van dit onderzoek en der halve geen voorlopige visie op deze zaak te geven. Het aantal woningzoekenden stijgt ge middeld met 20 per maand en bedraagt momenteel ca. 1400, merkte een lid op. Kan het college mededelen tot welke in komensklasse deze woningzoekenden behoren, werd gevraagd. Voorts werd verzocht om gegevens omtrent de huur klasse voor welke de woningzoekenden zich hebben opgegeven. B. W. antwoordden, dat de stijging van het aantal woningzoekenden per maand over het jaar 1960 tot het heden 36 bedroeg, waarbij bedacht moet wor den, dat hierin zijn meegeteld de woning zoekenden, die reeds over een woning beschikken, maar andere woonruimte zoeken. Het aantal woningzoekenden be droeg op 1 januari 1960: 1577 en einde oktober 1960: 1901, zodat de vermeer dering 324 bedraagt. Bij het doen van een aanvraag tot in schrijving als woningzoekende, wordt geen opgave gevraagd van het inkomen van betrokkene, zodat de vraag met be trekking tot de inkomenklasse niet kan worden beantwoord. B. 6 W. tekenen hierbij aan, dat bij de toewijzing van woningen i.v.m. de huurprijs van betrokken woningen wordt nagegaan of de voor te stellen kandi daten, gezien hun inkomen, voor de toe te wijzen woningen in aanmerking kun nen komen. Ten aanzien van de huurklassen voor welke de 1901 woningzoekenden zich hebben opgegeven kan worden medege deeld, dat hiervan de volgende aantallen werden geregistreerd voor de daarbij ge noemde huurklassen: 5,tot 10,per week: 301 wo ningzoekenden; 10,tot 13,455; 13,— tot 18,—: 895; 19,— tot 20,164; 20,en meer: 77. Hierbij kan worden opgemerkt aldus B. en W., dat bij de verdeling van de woningen veelal blijkt, dat verschillende woningzoekenden op de bedoelde ver houding tot huur en inkomen onvol doende acht hebben geslagen om door het doen van een te hoge opgave de wachttijd te kunnen bekorten. a(a)r(es) aan de cursus voor or Je meisjes aan de gemeente- tishoud- en industrieschool te _n_ ijk zijn benoemd voor het tijd- [„^31 juli 1961 de Santpoortena- i'M. C. Kneppers, H. C. van n, G. Valter-Kuypers en G. J. Kia. andag 2 januari 's avonds om ^a^ur zullen burgemeester Bühr- :n zijn echtgenote ten raadhui- Velsen een open nieuwjaars- eep houden. Tevoren hoopt hij I g -Isleden en hun dames te ont- KKanuari zal aan de Kennemer- Ret nieuwe City-theater door eester Bührmann officieel wor- apend. Op die datum zal het Wttheater te IJmuiden voorgoed 855coop worden gesloten. middag en vier avonden ver- Bis de gemeentebegroting raad aangenomen. Tegen de >orlichting stemden vier leden G K.V.P. en de gehele V.V.D.- tegen de B.B. stemden de vrijn de C.P.N. De P.S.P. stem- elui tegen de militaire tehuizen V.V.D. tegen de zelfwasserij. '.N. stemde tegen de verho- n het wethoudersalaris. 9 Op het 'Marktplein te IJmuiden zal evenals vorig jaar weer een Kerst zangbijeenkomst worden gehouden. De bijeenkomst zal plaats vinden 's avonds om half acht. De organi satie is in handen van een comité, waarin roomskatholieken, oud-katho- ken en verschillende protestant-chris telijke groeperingen zitting hebben. Medewerking wordt verleend door de chr. muziekvereniging „WilheL mina". Dinsdagmorgen om vijf uur is een verkeerszuiltje nabij het viaduct in de Hoofdstraat door een auto omver gereden. De automobilist is doorgere den; de politie stelt een onderzoek in. 9 De Burgemeester van Velsen wijst belanghebbenden er op, dat met in gang van 23 december 1960 van kracht is geworden de aanwijzing van de gebieden, waarop krachtens arti kel 3 van het Besluit bestrijding aard appelmoeheid de teelt is verboden van: a. aardappelen en tomaten; b. bloembollen- en knollen, boomkwe kerijproducten; koolraapplanten, kool- planten, stekbieten en andere planten, die met de ondergrondse delen wor den gerooid, een en ander voorzover ze kennelijk bestemd zijn om te wor den uitgeplant. De aangewezen gebieden zijn de tui nen, liggende aan beide zijden van de spoorlijn Santpoort (noord), Velsen, IJmuiden (oost) van halte Driehuis-Westerveld tot de spoor wegovergang Verloren van Themaat- laan; de volkstuinen, liggende tussen Burg. Enschedélaan, Middenduiner- weg, Wüstelaan en Hoofdstraat te Santpoort; de volkstuinen, liggende in de Vinkenbaan, Groot Duinland, Klein Duinland en Havertuin te IJmuiden. De op de aanwijzing be trekking hebbende kaarten liggen voor belanghebbenden ter gemeente secretarie ter inzage. Op de jubileumavond op 17 december ter herdenking van het 35-jarig bestaan van T.V.S. was de belangstelling van de zijde der leden en donateurs zo groot, dat er vele stoelen moesten worden bijgezet in zaal „Zomerlust" om alle belangstellen den te kunnen bergen. Het geboden programma was zeer geva rieerd; we noemen hier het optreden van het zangeresje Nellie Balk, begeleid door het orkest The Thorn Wood Players en drie dames en drie heren, die Hawaïan- liederen ten gehore brachten. Irene v. d. Kolk kwam met een keurig dansrepertoire op de planken en Frans Dortmundt zorg de voor zang en. voordracht. Voorts was er een overvloed van zang en mu ziek. De grootste verrassing was even wel de komst van St. Nicolaas en zijn Zwarte Knecht, die reeds op weg naar het warmere Spanje spoorslags rechtsomkeer maakten toen zij van deze T.V.S.-feestavond hoorden. Dc regelingscommissie, bestaande uit de echtparen DortmundNol en Jansen Verhappen, heeft met deze feestavond eer mogen inleggen bij de feestende T. V.S.-ers. Na afloop van het programma werd de penningmeesteresse bij haar 25-jarig lidmaatschap tot erelid der vereniging benoemd; de heer H. Bruns viel bij zijn 15-jarig jubileum eveneens een harte lijke huldiging ten deel. Nu de Kerstvakantie nadert sluit T.V.S. ook voor enige tijd de ooorten. Op vrij dagavond 23 december wordt nog les gegeven, maar daarna zal er geen les meer zijn tot vrijdag 6 januari 1961. De jaarwisselingsbijeenkomst van de af deling Santpoort van de P. v. d. A. wordt gehouden op 6 januari 1961 in het jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan. Medewerking zal worden verleend door het cabaretgezelschap „De Pompadours". Leden en huisgenoten worden aangera den reeds nu deze avond voor de bij eenkomst te reserveren; nadere mede delingen zullen volgen. De klaverjasclub „Zomerlust" houdt op vrijdag 23 december 'n kersttournooi om wildprijzen in zaal Zomerlust te Sant poort. Wegens afwezigheid van de verslagge ver bleef nieuws over de Schaakclub „Santpoort" de laatste weken achter wege. Intussen gingen de schaakpartijen uiter aard met volle animo door. Veel ver rassingen in de uitslagen deden zich niet voor. In groep I leiden nog steeds Kroone, Pels en v. d. Bergh, in groep II nemen Busselman, Koolhaas en Schuurman de eerste plaatsen in en in groep III staan Bilder, de Jong en Han Everaars er 't beste voor. Laatstge noemde moest dinsdag een veer laten tegen Hoogzaad, die wel eerder een ge gadigde voor de eerste plaats een punt ontnam. Voor dinsdag 27 dec. a.s. staat het tra ditionele Kerst-snelschaaktournooi op het programma. Voor de beste plaatsen worden aardige prijsjes beschikbaar ge steld. De bondscompetitie gaf de volgende uit slagen: V.V.V. 2Santpoort 1 4H 5J-£; Santpoort 2Bloemendaal 2 55; Santpoort 3Bloemendaal 3 64. Het derde tiental leed tegen Kijk Uit 3 een fikse nederlaag, namelijk 82. In deze wedstrijd moest Santpoort door bijzon dere omstandigheden met drie invallers uitkomen. Op donderdag 22 december komen de leden van Tuinbouwstudieclub Velsen in het nieuwe zaaltje te Driehuis-Wes terveld bijeen voor een bijzondere bloem schikavond. Onder leiding van drie des kundigen zullen de leden zich dan na melijk kunnen bekwamen in het maken van kerststukjes. Materialen voor deze stujes, zoals draad, hulst, berkenplank jes, sparrengroen en kaarsen, is aan wezig. Wél wordt de leden verzocht zelf ook iets van die „natuurlijke" ma terialen mee te nemen, zoals kurkschors, bemoste takken, berkenhout met zwam men en alle soorten bestakken. Op dinsdag 17 januari houdt de Tuin bouwstudieclub haar jaarvergadering. Op deze bijeenkomst zaj ook het tienjarig bestaan van de vereniging (een feit, dat op 22 maart zal plaats vinden) ter spra ke komen. Zeer tot haar spijt moet de V.CJ.C- mededelen, dat zij geen gelegenheid meer krijgt tot opvoering van de tra ditionele Kerstspel in de Kerstnacht in de Hervormde Kerk te Santpoort. Al 'n kerstboom gehaald? Ik niet. Moet eerst nog een stukje voor „Huis aan Huis" schrijven en als ik daarna nog energie over heb is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ik in overweging wil nemen over dit rigoureuse koopplan na te gaan denken. „Bij jou moet alles op het laatste nip pertje" voegt Poortwachtster mij zeer dikwijls toe. Zo dikwijls, dat ik inder daad begin te geloven, dat ik tot het ras- der-laatste-nippers behoor. Dat zijn van die mensen die het zo organiseren, dat als de laatste eierkool juist in de kachel is gestort en moeder de vrouw al rade loos begint te denken aan bomenzagen in de duinen, juist een grote vrachtwa gen met nieuwe voorraad voor de huis deur stopt. Toch zit daar naar mijn smaak nog wel een zekere kunst in om toch thuis te komen op de laatste drup pels uit de reservetank van de brom fiets, die al kilometers geleden door aan houdend gepruttel blijk heeft gegeven, te lijden aan een acuut brandstoftekort. En waarom niet vijf minuten langer in bed gebleven als metterdaad is bewezen, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat je dan evengoed nog op tijd op je werk kan zijn? Soms kan het me inderdaad wel eens irriteren, die race tegen de stopwatch. Maar als dan alles weer zonder brokken is afgelopen, en ik nog juist die laatste trein heb gehaald ben ik dat weer even snel kwijt als het is opgekomen. Hijgend laat ik me in de eerste de beste rook coupé op een bank zakken en al die goede voornemens, die tien seconden geleden bij het rennen op de trappen nog door mijn hersenen flitsten, verwij nen als sneeuw voor de zon. Hoogstens bedenk ik me eens wat te miniseren met roken. En zo zal dit jaar de kerstboom wel weer op zaterdag 24 december des avonds om laat 's kijken kwart voor zes in de allerdichtstbij zijnde ge- gelegenheid worden gekocht. En om m'n kinderen de desillusie van een doodgewone sprietenboom te be sparen zie ik mezelf nu al zaterdag avond tegen elven de doos met ballen en engelenhaar op de rommelzolder zoe ken. Slechts zeer tactisch optreden tegen Poortwachtster is dan nog opgewassen tegen haar opmerkingen als: „Tóch nog een kerstboom. En wat een mooie, hè!" Voor de leek te beschouwen als een complimentje, doch voor mij als iemand, die door ervaring dergelijke uit latingen op de juiste waarde weet te schatten zijn het opmerkingen, die geboren werden uit angst voor een Kerstmis zonder kerstboom. Begrijpelijk, oh ja. Maar na zoveel jaren zou ze toch moeten weten, dat mijn plan ning vrijwel immer tot op de seconde klopt. Komt omdat ik me van kindsbeen af er op toegelegd heb te rekenen met minuten. Poortwachtster is echter be vreesd voor dergelijke oefeningen op het slappe koord der tijdschatting. De kerst dagen zonder feestelijke boom zou iets onoverkomelijks zijn. En zelf wil ze niet het risico lopen een boom te kopen om dan haar man en kele ogenblikken later thuskomende van een of ander klusje glorieus maar waardig met een tweede te zien binnenstappen. Dat zou wel eens de bekende druppel kunnen zijn, die de overigens welge vulde emmer zou doen overlopen en dat zou zo met twee kerstdagen in het verschiet juist iets teveel van het goede zijn. Al wekenlang houden we vrijwel dage lijks een palaver over hoe ons Kerst diner er uit zal moeten zien. Wat moet het worden, een gans, een kip of het beproefde recept van „doodgewone" biefstuk met champignons? Gelukkig behoef ik in dit probleem niet het ver lossende woord te spreken. Dat is van ouds het terrein van de huisvrouw en dus ver bezijden mijn verantwoording. Niettemin, hebt gij uw plannen reeds ter uitvoering gereed liggen? Mocht dat niet het geval zijn wees er dan als de kip pen bij om alsnog een haasje te gaan vangen bij de poelier. Want al zijn de kerstbomen dan schaars dit jaar, de ha zen en kalkoenenmarkt neemt met het vorderen der dagen snel af. En om nu allemaal achter de biefstuk te gaan zit ten is ook al zo wat. 'n Kerstboom blijft er altijd nog wel over. Prettige Kerstdagen, Poortwachter. Na afloop der begrotingsdebatten is wethouder H. de Boer in een geanimeerd samenzijn namens de raadsleden door de heer J. J. Nuyens nog eens hartelijk dank gezegd voor hetgeen hij voor de gemeente in het burgemeesterloze tijd perk heeft gedaan. Ook mevrouw de Boer werd in deze huldiging betrokken. Zij kon als dank voor het gewillige af staan van haar man een bloemstuk in ontvangst nemen. Wethouder de Boer was bedacht met een grammofoonplaten- koffer met enkele platen. De overige wethouders en de gemeente secretaris, die allen in het dankwoord werden betrokken, werd een doos siga ren overhandigd. De niet-roker in dit gezelschap, wethouder de Jong, was be dacht met een fruitmand. Wethouder de Boer verklaarde getrof fen te zijn door deze blijken van waar dering en zei op zijn beurt veel dank verschuldigd te zijn aan de medebestuur deren, omdat zij het waren, die hem in het afgelopen jaar zo daadwerkelijk ter zijde stonden. Burgemeester Bührmann verklaarde tot slot, dat wethouder de Boer in de va kantie, die hij door de vele werkzaam heden in de afgelopen periode nu pas kan nemen, slechts met zijn uitdrukke lijke toestemming het raadhuis mag be treden. Ingezonden mededeling. Opnieuw staan wij aan de vooravond van Kerstmis, thans anno 1960c Als andere jaren verrijzen de kerstbomen in het Stadsbeeld en in de binnenkamers van ontelbare gezinnen, ook in verre en vreemde landen. De boodschap is voor allen dezelfde, Vrede op Aarde. Nog altijd drukt de herdenking van de geboorte van Christus haar stempel op het overgrote deel der mensheid. Wel of niet door banden des geloofs aan een Kerk verbonden, lijkt er van ieder mens iets af te stralen, waar men anders tevergeefs naar moet zoeken. Het is deze belevenis die aan de Kerst boodschap een zo betekenisvolle inhoud geeft. In diepe ernst mogen wij ons daarom af vragen of ditmaal de zo vurig verlangde vrede onder de mensheid tot waarheid zal worden gemaakt, ook als wij de uiter lijke omlijsting van dit feest niet meer om ons heen weten. Zal met het opbranden van de laatste kaarsresten het licht in ons binnenste worden gesmoord, of zullen de duizen- de vonken, van het feest van het licht, ons tot richtsnoer blijven dienen, om het waarachtige feest van Vrede op Aarde waar te maken? Juist in deze dagen, dat de Goddelijke opdracht van de vredesgedachte ons be roert, als op geen ander ogenblik, wor den wij geconfronteerd met de aanwe zigheid van atoombomkoppen in ons land. Zou dit mensonterende vernieti gingswapen ooit mogen dienen om de boodschap van Christus te verminken met de wapens der barbaren? Zou het Christelijke en vredelievende Volk van Nederland, met deze weten schap, Kerstmis 1960, net zo hebben be leefd, zoals het dat is ingegaan, zo zal dit gelijk staan met een staakt het vuren, om zich daarna opnieuw schuldig te maken aan de diepste inbreuken tegen de vredesboodschap van Christus. C. Spoor, Santpoort. Zaterdag 24 december om 23 uur in de Herv, Dorpskerk Kerstnachtdienst. Voor ganger ds. J. C. Remijn. Ie Kerstdag. DORPSKERK v.m. 9 en 10.45 uur: ds. J. C. Remijn. 2e Kerstdag geen dienst. Ie Kerstdag. SANTPOORT-ZUID v.m. 9 en 10.45 u.: ds. G. H. van Willenswaard. 2e Kerstdag geen dienst. GEREF. KERK 10 uur en 5 uur: ds M. W. J. C. de Kluis. CHR. GEREF. KERK. Ie Kerstdag v.m. 10 uur: ds. J. C. Maris; n.m. 4 uur: ds. J. J. Rebel, 's Morgens een kwartier voor de dienst Koorzang en 's middags samen zang van Kerstliederen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, IJm. Ie Kerstdag v.m. 10 uur: Kerstdienst. Ds. P. J. van Schayck. VER. v. VRIJZ. HERV., IJmuiden. Ie Kerstdag v.m. 10.30 uur: ds. G. Nijen- huis. LUTHERSCHE GEMEENTE (Wes- terveld) 24 december 20.15 uur Kerst nachtdienst. Ie en 2e Kerstdag geen dienst. Jehova Getuigen, Wachttoren Studie. Diensten zondag van 78 uur in het Cultureel gebouw IJmuiden. Jehova Getuigen: Dinsdag van 89 uur Kweekerslaan 7 en Rijksweg 331. zondags 10 uur Dienst. DOKTOREN: le en 2e Kerstdag: Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, telef. 8570. APOTHEEK: le en 2e Kerstdag: Apo theek de Wilde, Broekbergenlaan 42, telefoon 8284. WITTE KRUIS: le en 2e Kerstdag: Zr. Lammerts, Curagaostraat 18, telefoon 8756. SANTPOORT t.o. de Ruïne van Brederode Telefoon 02560—8012 De Directie van Hotel-Café-Rest.-Natuurbad „Velserend" wil gaarne langs deze weg li allen, zowel onze kleine abonnees als de ouderen onder U, een GELUKKIG KERST FEEST en een VOORSPOEDIG 1960 toewensen. Wij stellen het bijzonder op prijs, indien U met de Kerst dagen met Uw kinderen een bezoek zoudt willen brengen aan onze DRAAIENDE KERSTBOOM OP MUZIEKDOOS (Een attractie voor jong en oud). Ook voor het Nieuwe Jaar verzorgen wij weer gaarne Uw BRUILOFTEN, RECEPTIES en diverse andere PARTIJEN, waaraan wij als altijd de uiterste zorg zullen besteden. Gaarne verstrekken wij vrijblijvend alle gewenste inlichtingen. Het restaurant is met de feestdagen geopend DE SANTPOORTSE APOTHEKEN maken het volgende bekend: met ingang van 1 Januari 1961 zal de verricht worden in samenwerking met de Apotheken in Bloemendaal en Haarlem-Noord. De Apotheek die geen dienst heeft sluit vanaf die datum zaterdagmiddag om 1 uur.

Weekblad Huis aan Huis | 1960 | | pagina 1