TREKKERS Disftiêutiediettsl 1/etseu A. Tabernal Zoon T GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK O°0 THALIA Schouwburg „Der Wildschütz" POOTAARDAPPELEN! FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH autoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. HOOFDSTUK I. ïet kleine stoombootje, dat voorzichtig, was het van porcelein, aan de landings- ig van Vlieland werd vastgemaakt, wieg- op de golven. Het scheen zich te verbeel- 1, dat zijn uiterlijk en vormen op de toe- ouwers indruk zouden maken, tan iedere zijde van den voorsteven [kte, bijna uitgewischt door de zoute gol- welke er ontelbare jaren tegen gebeukt ;den, de naam: Bonus", ïet bootjq zag er oud en verwaarloosd terwijl het daar tegen de landingsbrug iste als een hupsch bakvischje, dat zich een nauwsluitend badcostuum in het overgoten strand van het eilandje wen- le. )e Bonus was een van die bootjes, met zoogenaamd promenadedek, welke men den loop der jaren had afgedankt voor t grooten overtocht van het vasteland, n durfde de rijke en elegante badgasten t meer aan deze kleine, primitieve vaar- jjes toe te vertrouwen en nu dienden ze en nog, om het verkeer tusschen Texel Vlieland te onderhouden. [et waren hoofdzakelijk visschers en boe vrouwen met hun roode armen en fris- e gezichten, die met de Bonus oversta- om hun producten aan den overkant hotels en pensions te verkoopen. 'laar ook zag men dikwijls een bejaard ai in stemmig zwarte kleeding over de schansing leunen. E)ie man was dominee Mulder van den rg, die dikwijls met de Bonus van Texel ar Vlieland ging om een-stervende zijn E -tste oogenblikken te verlichten, of een ieder met haar pasgeborene geluk te Vischen. IJ- Vlieland zelf kende de weelde van een en dominee niet, slechts een oud, ver- hrloosd kerkje, waarin de diensten, wer- a gehouden, kon men reeds dadelijk bij iikomst tusschen de duinen ontdekken, kon men ook herhaaldelijk Treslong, den veldwachter, op het aantreffen, wanneer hij een mee- igsverschil tusschen de Vlielandbewoners oplossing moest brengen, of wanneer er [oekar een vreemdeling een strafbare hande- bbeg was gepleegd. Waar dat laatste kon men gerust tot de dzaamheden rekenen, want Vlieland Cluïrd zelfs in het drukke seizoen niet met ïhij;emdelingen overladen. Slechts enkelen, de eenzaamheid en de rust van het andje verkozen boven de mondaine- likte van de groote badplaatsen, kon men iden in het Noordelijkste deel. waar zich eenige dorpje van het eiland bevindt. Dost-Vlieland bezit een heerlijk strand, ivent overdadig groot, maar ruimschoots vol- en-ende voor de weinige badgasten. Er bleef nenfs nog ruimte over voor een klein hotel een paar pensions. 2-pver het algemeen echter beschouwde din Vlieland als de badplaats der minder goeden. Zelden zag men een figuur, die 4-jn eerder in Scheveningen zou hebben jocht. de circa duizend bezoekers per ir, bleef Vlieland een droomerig, bijna rgeten eilandje, voornamelijk in het zui- ;rs-4ijk deel, waar de betooverende en idylli- '28 »e plekjes voor het grijpen zijn waai iln—m niets hoort dan het eeuwige ruischen |0 p de zee, het gekrijsch van de meeuwen, 52 tusschen de duinen in het hooge helm- hun nesten hadden gebouwd en onge- 3_Jord konden broeden, ie Op een dezer dagen konden de weinige [nschen, die loom en traag op de aan- mst van de Bonus wachtten, een man ai rn op het dek. die onmiddellijk hun Suwsgierigheid en opmerkzaamheid trok. kelen namen hem met een vriendelijke n rijverschilligheid op, anderen haalden met andtt soort van minachting hun breede schou- eeUfs op. e!-èweliswaar was het niets bijzonders als er 'Vlieland een vreemde met de Bonus ar- serde, maar toch waren er altijd belang- llenden, die een nieuweling als een ver- ald schaap naar hun pension wilden :en. De werkelijk gegoede vreemdelin- kwamen echter niet met de oude, half ..„ane Bonus, maar maakten gebruik van (14 moderne stoombooten, welke den dienst ischen Texel, Vlieland en het vasteland 3 ^jierhouden. IJMUIDEN Iinuvoml S.O.V. 1 lij het beantwoorden van de vraag of dh intensieve drankbestrijding ook nu 'bdig is, dient men te beienken, dat het ,rlö de geheelonthouding allerminst gaat om kunnen- maar om niet willen drinken. vaH is daarom, dat thans zeker niet minder 1 voorheen wordt gepoogd steeds meer 'ensohen het juiste besef voor het bii de Sie <ie drankbestrijding beoogde doel bij te W'J ;rngen. En logisch is het, dat daarbij oral aandacht aan de jeugd wordt ge- 1 jd. Ziedaar 'de kern van de rede, die de er W. G. C. de Haas, te Utreóht Zaterdag iens den filmavond der afdeeling nujiden van de S.O.V., de Spoorweg iithoudersvereeniginig uitsprak, ter Ret is duidelijk merkbaar, dat zoo'n bii- 4nkomst een kradhtige propaganda is. Dit programma was weer volkomen afge- fcmd op degenen, waarvoor het was be- Oeld. We meenen dan ook wel, dat de d 1 ).V. van dezen Zaterdagavond vruchten 9plukken. De groote zaal van het Ne- 2- rlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw bi de Kalverstraat was geheel bezet en 2— publiek bleek zeer tevreden over het >odene te zijn. Als steeds heersdhte er i prettige stemming. De hoofdschotel vormde de f;lm De raak, die speciaal voor de drankbestrij- tg is vervaardigd- [Bij het voorprogramma was voor afwis- liriig gezorgd. Er was een fraaie rolprent (er de mogeli.jldheden van de film, als ft vastleggen van het opengaan eener »em, terwijl en* ook aardige filmpjes van it eigen land werden vertoond. tiek-Een. van Kuulmans leerlingen, Lerus '^giike, bespeelde tot genoegen van het pu- "8 -jgek de accordeon en verhoogde tevens i lm de piano de stemming. pi )De heer B. van Hïnte. afdeelingsvoorzit- gewaagde bij zijn inleidende woorden ®fet genoegen van de groote belangstelling drukte er zijn spijt over uit, dat de tra- eitioneele kindervomistelling ditmaal niet SraVi worden gehouden. Hii deed een beroep irijit) de jongeren om tot de -vereeniging toe ciiol treden. J. J. E. VAN BAARSEL. akker bestolen Een bakker in Oud-IJmuiden kwam eeni- n tijd geleden lot een onaangename ontdek- 1 ng. Hij stelde vast. dat bij hem meel. suiker i boter waren ontvreemd. De politie werd waarschmvd en deze voelde een aantal ver- ichten aan den tand. Het gelukte haar de iders een volledige bekentenis te doen af- oio ggen. ïoor- AGENDA MUIDEN. aandag. fenda (kop apart) HEDEN. [ALIA THEATER. 8 uur: Kameraden rgop zee. $EX THEATER. 8 uur: Moederliefde. isslOSCOOP DE PONT. 8 u.: Frau Luna. N DINSDAG. ïco^IOSCOPEN: Zie Maandag. PTennemer Edtie. MUIDEN. vjpartiag. «nemer Editie. Zangavond Ned. Herv. Gom. In verband met de voorgenomen invoering van den nieuwen zangbundel waren Zater dagavond de leden der Ned. Herv. Ge meente te ÏJmuiden-Oost, zij het dan slechts in geringen getale, In de Goede Herderkerk bijeengekomen. Het kardinale verschil tusschen den ouden en den nieuwen zangbundel is wel de rhyth- mische bewerking der liederen. Het kerklied is als een der belangrijkste aanwinsten van den eeredienst te beschouwen, die door de reformatie gebracht zijn. De hoofdbeteekenis van een figuur als Luther voor de protestant- sche kerkmuziek was, dat hij het zingen van Duitsche liederen door de gemeente tot een wezenlijk bestanddeel der liturgie maakte en daardoor geworden is tot den stichter van het evangelische koraal,, dat in Baeh's kerke lijke werken van zoo groot belang is gewor den. De oude psalmen werden vertaald, be rijmd en dan op bovenomschreven wijze ge toonzet; zij werden vroeger zuiver rhyth- misch gezongen en Calvijn was daar reeds b.v. uitgesproken een voorstander van. Aanvankelijk werd behalve deze evangeli sche koralen evengoed meerstemmige a ca- pella muziek uitgevoerd. Pas in het midden der 16de eeuw kreeg de evangelische meer stemmige kerkmuziek een homophoon karak ter, zoodat zij spoedig reeds sterk verschilde met de meer polyphone R.K, kerkmuziek. De eerste groote meester dezer nieuwe Protes- tantsche kerkmuziek was Johann Eccard (1553—1611). Langzamerhand Is het gerhvthmeerde zin gen helaas in onbruik geraakt. Wellicht was de oorspronkelijke wijze te moeilijk voor hen, die geen muziekkennis of maatgevoel beza ten. Zoodoende is het langzame, sleepende zangtempo in zwang gekomen, een manier van zineen, die iederen muziekminnaar ver werpelijk acht. Het is de bedoeling der Ned. Herv. Synode thans deze slechte insluipsels en verkeerde traditie af te schaffen, zoodat nu de wijze van zingen in eere zal worden hersteld, zoo als onze voorvaderen volgden. Daarenboven kent men bij de ouderwctsche gezangen vele voorbeelden van slappe ver zenmakerij, die met de boodschap der H. Schrift niets meer gemeen hebben. Zij stam men uit een tijd van braven burgerzin, mo- dalisme en laag-bij-de-grondsche rijmelarijen, die reeds lang achter ons ligt. Daarom heeft men in den nieuwen bundel de gezangen, waarvan het gehalte minder goed was, weg gelaten: 122 nummers vervielen, 152 werden gewijzigd en vele nieuwe werden ingelaseht. Onder deze laatste zijn o.m. oud-Christelijke liederen, eenige prachtige oud-Nederlandsche en oud-Duitsche Paasch- en Kerstliederen, benevens 8 liederen uit de bekende „Gedenck- clanck" van den Nederlander Valerius, be- hoorende tot de schoonste uit dezen bundel. Inderdaad Is dit nieuwe gezangboek in waardige aansluiting met de boodschap der 'kerk. Indien men weet te breken met de slechte gewoonte van den sleurzang beduidt dit een belangrijke stap vooruit. De pogingen, die de pastor loei der Goede Herderkerk, ds. G. F. Callenbaeh dzartoe onderneemt door a.s. zomer regelmatig zangavonden te beleg gen, valt zeker toe te juichen. De voorganger leidde dezen avond in met een uiteenzetting omtrent doel en beteekenis van dit streven der synode, waarna het kerk koor en de gemeente de gelegenheid kregen te bewijzen, hoe veel fraaier de nieuwe zang wijze klinkt. De organist, de heer J. Huizinga, verzorgde daarbij het onontbeerlijke muzikale gedeelte: A. J. VAN DER WEIJDEN. VITAMINE C-TABLETTEN VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS. Door den distributiedienst zullen vol gende week vitamine C-tabletten worden uitgereikt. Hiervoor komen aanstaande moeders in aanmerking, die een tusschen 27 April en 16 Mei afgegeven attest van een arts of een vroedvrouw kunnen over leggen, waaruit blijkt, dat zij in de laat ste vier maanden der zwangerschap zijn. Tegen inlevering van dit attest en op ver toon van de distributiestamkaart ontvan gen zij een pakje tabletten. Ook jonge moetëers. wier kinderen na 15 Februari, doch vóór 16 Mei zijn geboren, ontvangen dit. Hiertoe moeten de distributiestamkaar ten van de jonggeborenen en de moeders worden vertoond.' De uitreiking heeft ten kantore van den dienst van negen uur tot half twaalf en van half twee tot vier uur plaats. Maan dag 11 Mei ziin de letters van A tot en met G aan de beurt, den daarop volgenden J-iag is er gelegenheid voor de letters van H tot en met R en Woensdag 13 Mei vol gen de letters van S tot en met Z. TABAK VOOR DE VISSCHERS. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft zich blijkens haar orgaan tot het departement van Handel en Nijverheid gevtend met het verzoek den zeevisschers alhier een toewijzing van shag te geven. Hierop werd een gunstig besluit genomen, waardoor de visschers via de detaillisten te IJmuiden een hoeveelheid shag per week ontvangen. DOELPUNTENREGEN BIJ TERRASVOGELS. Zondag allerminst gebrek aan doelpunten. Het derde elftal won met niet minlder dan 116, terwijl de junioren h een 102-zege behaalden. Daarentegen waren ook de ne derlagen rijk aan goals; het vierde elftal verloor met 17 en de junioren b moes ten met 81 het onderspit delven. ELKE WEEK HETZELFDE: RIJWIELEN GESTOLEN. Wie niet hoor en wil moet voelen. Wan neer men aan de waarheid van het gezegde niet twijfelt, zal men van oordeel zijn. dat men in onze gemeente wel wat hardleersch is. Elke week woildt er in het politierapport melding van een aantal rijwieldiefstallen gemaakt, hetgeen tot een voldoende waar schuwing moet zijn. Desondanks werden er in de afgeloopen week weer vier fiet sen ontvreemd. Diefstallen in leegstaande woning De woning van G, K. te Oud-IJmuiden stond gedurende eenigen tijd onbeheerd, Toen men er dezer dagen weer eens een kijkje ging nemen bleken er ongenoode gasten te zijn geweest. Deze hadden van de gelegen heid gebruik gemaakt om een naaimachine en een paar rubberlaarzen mede te nemen. De zaak is in handen van de politie gegeven. DRIEJARIGE ONDER AUTO GERAAKT. Vrijdagmiddag is de driejarige J. E. on der een auto geraakt. Het kind liep een hoofdwond op en werd naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN Is de uitreiking van de distributiebe scheiden vanjdaag voor Ouid-Jmuiden en IJm uiden-West voor het laatst, te IJmud- dien-Oost. is er Dinsdag nctg gelegenheid om de kaarten te ha'len. De inwoners wier namen met de letters van W tot. en met Z beginnen, moeten zioh dan in het Patro naatsgebouw verwegen, dat van half ne gen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes is geopend. De uitreiicing geschiedt per gezin op vertoon van de oistributiestam- kaarten met inlegvellen, de textiel- en de brandstof f enka ar ten. Het Nederlandsche Operette Gezelschap zal Donderdagavond in het Thalia Theater een voorstelling van Albert Lortzings meesterwerk „Der Wildschütz" (De Stroo- per) geven. De rollen van deze komische opera zijn in handen van goede krachten, terwijl ae heer Jac. Gosen met de regie is belast. De muzikale en vocale leiding be rust bij den bekenden Haarlemschen diri gent Frans Pielage. Aangezien de opvoering ruim drie en een half uur in beslag neemt woij3t er vroeg begonnen. De rollen zijn in nanden van Joop Stren- gers. bas, Jan te Slaa, bariton van de Vlaamsche Opera. Akke de Vries, alt. An nie Schrama. sopraan, Jac. Gosen, tenor, Nelly van Hoorik, sopraan, Beb Groene- velt, alt en Fred, wieringa, bas. GEVONDEN VOORWERPEN. In het tijdvak van 23 tot en met 29 April werden in deze gemeente de volgen de voorwerpen gevonden: blauw over- hemd, bril in étui. enkele portemonnaies met en zonder inhoud, hondenhalsband, kluwen blauwe wol met twee breipennen, aktentasch, etui met 3 sleuteltjes, jockey pet, blauwe alpinomuts, groene ceintuur, geelfilter woor fototoestel, kindertaschje, een zilverbonetui met inhoud, autoped, enkele sleutels, linnen zak met uien. wit gelakt kinderschoentje, eenige handschoe nen en wanten, zadeldekje, sjaal, zwarte schipperspet, rood etui met vulpen en vul potlood. rijzweep en gedeelte van een overgordijn. Aan het hoofdbureau van politie. Tibe- riusplein, zijn eiken werkdag van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur inlichtin gen te bekomen, 's Zaterdagsmiddags uit gezonderd. Per telefoon kunnen geen ge gevens worden verkregen. VEISEN JOOP WEENINK EERSTE TE ALKMAAR. Aam den door de Alkmaarsahe Athletiek- vereenigiing (A.V.A.) uitgeschreven singel loop over circa 4000 meter werd gisteren door enkele leden van onze plaatselijke athletiekvereeniging „Suomi" deelgeno men, waaronder Joop Weenink in de A- kiasse en Gerrit van Dool in de C-klasse. Ongeveer 40 personen verschenen aan de start. Onmiddellijk nam Weenink de leiding, gevolgd door den oud-Nederlandsch kampioen W'ini Bakker (A.A.C.), J. Over- aïjk van „Volewijckers" (den winnaar van den singelloop 1939) en Gerrit van Dool (Suomi). Spoedig liep Joop Weenink langzaam op het peloton uit. Tijdens den kamp moest G. v. Dool jammer genoeg den strijd we gens een enkelblessure staken. Joop Wee nink wist zijn eenmaal genomen voor sprong op de overige deelnemers te hand haven, en zelfs te vergrooten- Wel deed Wim Bakker ten slotte nog een poging om Weenink door een flinke spurt te kunnen bereiken, dbch de afsta®4 bleek te groot. Met ruim 150 meter voorsprong ging onze plaatsgenoot in den fraaien tijd van 12 min. 30,2 sec. door de finislh. SANTPOORT TERRASVOGELS WON. Terrasvogels heeft Zondag een kranige prestatie geleverd door den eersten wed strijd voor de promotie te winnen. Zij is bij E.H.S. op bezoek geweest en keende met een verdiende 01 zege weer huis waarts. Het doelpunt werd door J. van Gelder in de tweede (helft, nadat er een kwartier was gespeeld, gemaakt. Hii kreeg den bal van links en passeerde d'en zich goed werenden E.H.S.-doelman met een prachtig schot. Voor die rust was de Santpoorteche club zoo in de meerderheid, dat er vele ge vaarlijke momenten voor de veste van den tegenstander ontstonden. Vrouwe Fortuna werkte echter niet mede; na rust had ook E.H.S. het geluk niet aan haar zijde. Een kwartier voor het eirsie moest de doelman der gastheer en wegens een verwonding uitvallen. Het was een prettige wedstrijd, waarvan de uitslag in Santpoort met vreug de weird begroet. Op 18 Mei a.s. hopen onze ge liefde ouders A. DE RIJCK en A. C. DE RIJCK—DE VOS hun 25-jarige echtvereniging te vieren. Dat ze nog lang ge spaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen ANTOON GRé THERESIA IJmuiden, 2 Mei 1942 Umuiderstraatweg 71 DE LAATSTE FILMAVOND. Het was Zaterdag in het Vereenigings- gebouw de laatste filmavond van dit sei zoen. Vertoond werd „Morgen gaat 't be ter", met Lily Bouwmeester in de hoofd rol. DE LEVENDE POPPENKAST. Zaterdag a.s. komt „De levende Poppen kast" in het Jeugdhuis der Ned. Herv. Gem. een tweetal sprookjes vertoonen. DISTRIBUTIE NIEUWS. De inwoners van Santpoort Dorp. wier namen met de letters van A tot en met G aanvangen, moeten Dinsdag de nieuwe distributiebescheiden in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan halen. Dit is van nalf negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. DRIEHUIS BALDADIGHEID DER SCHOOLJEUGD. Het rustige, vredige karakter der Be graafplaats Wester veld werd de laatste dagen herhaaldelijk verstoord door het luidruchtig rumoer van enkele groepen schoolkinderen. Zij gedroegen zach hierbij allesbehalve netjes en holden soms langs de paden. Onmiddellijk werden zij welis waar door het personeel tot kalmte aange maand, doch de baldadige jongelui verwij derden zioh niet eerder, alvorens nog en kele vergeefsohe pogingen te wagen. Zelden kan men in Driehuis een derge lijk optreden van de jeugd waarnemen. Het. verdient daarom aanbeveling, dat de ouders de jongeren bet foutieve van hun handelwijze overtuigen. BEVERWIJK DE FUSIE KENNEMERLAND. De Coöp. Tuindersvereenigin-g „Kenne- merland" houdit op Woensdag 6 Mei m hei veiMnggebouw aan de Breestraat een bui tengewone algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten van behandeling: Machtiging aan het bestuur, om de ge bouwen, emballage, inventaris, benevens andere goederen en waaiden van de Coöp. Veilings- en Aankoopvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" alhier, aan te koopen; deze goederen en waarden te be- leenen of onder hypotheek te zetten; een gedeelte van het overblijvende tekort dier vereeniging als „Goodwill" in het bedrijf over te nemen en verder te handelen, zoo- het bestuur meent, dat in het belang dr vereeniging en van het bedrijf kan ziiru Im de toelichting wordit o.m. het volgen- opgemerkt: De veiLingcommissrie en daarna de beide besturen zijn tot volledige overeenstemming gekomen omtrent de eenvoudigste en meest geschikte wijze, waarop de blijvende samenwerking, door samensmelting der beide vereenigingen, kan worden verzekerd. De grondslagen voor de fusie stelt het bestuur als volgt voor: a. de bezittingen van de „Vrije Veiling" worden door aankoop gevoegd bii de be zittingen van „Kennemerland"; b. het overblijvende tekort wordt go dragen voor een deel door „Kennemer land", voor het overige deel door anderen; c. <ie leden van de „Vrije Veiling" kun nen zonder ballotage als leden tot „Kenne merland" toetreden: d. in de eerstvolgende vergadering Wardlt in hef bestuur van „Kennemerland" door aftreding van het geheele bestuur plaats gemaakt om de intredende groep' behoor lijk gelegenheid tot medebesturen te geven: e. de vordering, die „Kennemerland" nog meent te hebben op de „Vrije Veiling" wegens lasten van de nieuwe veilinghal wordt geschraot: f. de „Vrije Veiling" gaat over tot ophef fing der vereeniging: g. goedkeuring va.n de „Neutrale Com missie'' is bereids verkregen. 5 „Vrije Veiling" houdt Dinsdag as reeds de ledenvergadering, waarin de a.s. fusie behandeld zal worden. De volgende voorstellen zullen aan de loden wonden gedaan: 1. Een overeenkomst aan te gaan met Kennemerland en met de credietgever.de banken, omtrent overname restant tekort, groot f 17.413,29. 2. Waardeering op een hoogere waaide van de gebouwen en emballage met f5831.93 en f5617,83. 3. Het bestuur en den Raad van Toe zicht geheel te doen aftraden en opnieuw te laten verkiezen, waarbij van d'e 11 be- stuursplaatsen er 4 en van de 6 plaatsen in «den Raad van Toezicht er 2 zullen worden gereserveeid voor de camdidaten der Vrije Veiling.' Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin gen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m. meer 4 cent. Alle "andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent, elke m.m. meer 6 cent. Gevraagd wegens huwelijk der tegenw. FUNK DAG MEISJE. Aanm. Kennemerlaan 26, IJmuiden. Gevr. FLINK MEISJE, niet beneden 16 j. voor halve dagen. Kanaalstr. 182 IJm. Jongedame 21 j. ongeoefend zoekt opname in TENNISCLUB. Br. bur. v. d. bl. T 2. V+E J ilamine plus Eiwit 1 V E verricht in dezen tjjd belangrijk werk. Door zyn gehalte aan eiwitten en vitamines krijgen ver slapte zenuwen nieuwe spankracht, verbeteren spysverteering en bloedsomloop: extra versterking is thans van groot belang voor jong en oud! BH Apothekers en drogisten. Verdere inlichtingen bjj: DIOPHAN. V. - IJ MUIDEN Verkrijgbaar in cartons, inh. 150 gr. netto (voldoende voor 5 weken). Prijs f. L40 Gevraagd flink NET MEISJE plm. 20 j. van 8—5 uur. Wijker- straatweg 3, Velsen-N. Gevraagd NET MEISJE van tot 12 uur 30. Alb. Cuypstr. 10, LJm.-Oost. Te koop 1 p. zwart leeren DAMESPUMPS m. 37. Velser- duinweg 154, Um.-O. FLINKE DIENSTBODE gevr voor dag en nacht te Wasse naar. Aanm. Kennemerpl. 14 rd. Umuiden. FLINK MEISJE gevr. Aanm. na 8 uur Edisonstraat 30, IJm. DONDERDAG 7 MEI A.S. Aanvang 7.15 uur PRECIES. AFLOOP pl.m. 11 uur. HET NEDERLANDSCH OPERETTE GEZELSCHAP geeft een uitvoering van (DE WILDDIEF) Komische Opera in 3 bedrijven van ALB. LORTZINE. Regie: JAC. GOSEIN. Solisten Annie Schrama (sopraan) Akke de Vries (alt) Nelly v. Hoorik (sopraan) Beb Groenevelt (alt) Joop Strengers (bas) Jan te Slaa (bariton Vlaanische opera) Jac. Gosen (tenor) Fred. Wieringa (bas) Verder GROOT KOOR en ORKEST. Het geheel onder leiding van FRANS PIELAGE Costumes en Grime JOH. GERRITSEN ZN., Amsterdam Prijzen der plaatsen: 1.f 1.50 en 1.75 pL bespr. Verkoop en pi. bespr. aan de kassa. Te koop groote VOGELKOOI (vlucht) en half Astrakan jasje.' Prins Hendrikstr. 79, IJm. GRATIS HONDJE af te halen. 11 weken. Adres te bevr. bur. v. d. blad T 3. Een paar JONGENSSCHOE NEN m. 38 aangeb. of in ruil voor m. 40 (na 6 uur) James Wattstr. 35 Urn. Jongedame, b. b. h. h. zoekt GEM. ZIT-SLAAPKAMER met pension. Liefst omgeving Drie huis. Br onder no. T 1 bureau van dit blad. GLASLAMP te koop. Kom passtraat 20, LJm. ACCORDEON te koop. 4 korig. 5 rij. 18Ó bas. 3 schuiven en trimm. z.g.am. Adres Cy- pressenstr. 9 IJm-Oost. FINALE HOOFDKLASSE KAMPIOEN SCHAP VAN NOORDHOLLAND 1941 Zaterdagmiddag 1.1. werd te IJmuiden de tweede partij van den herkamp tusschen P. J. van Dartelen en H. Laros (IJmuiden) om het persoonlijk hoofdklassekampioenschap van Noordholland 1941 gespeeld. Deze partij eindigde in remise. Zaterdagmiddag a.s. wordt de derde party gespeeld. De titelhou der Van Dartelen heeft in deze partij aan remise voldoende. De Leider van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat Vitamine-C-tabletten zullen worden uitgereikt aan: le. Aanstaande moeders, die een attest (afgegeven tusschen 27 April en 16 Mei 1942) van een arts of vroedvrouw kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij in de laatste 4 maanden der zwangerschap zijn. Tegen inlevering van dit attest en op vertoon van de distri butiestamkaart zal één pakje vitaminetabletten worden verstrekt. 2e. Jonge moeders, wier kinderen geboren zijn na 15 Februari 1942. doch vóór 16 Mei 1942. De uitreiking van één pakje vitaminetabletten zal geschie den op vertoon van de distributiestamkaart van de(n) jonggeborene en van de moeder. De vitaminetabletten kunnen worden afgehaald bij den distri butiedienst aan den P. J. Troelstraweg te Umuiden-Oost van -11.30 uur en van 11.304 uur. Lett. A t.m. G, op Maandag 11 Mei. Lett. H t.m. R. op Dinsdag 12 Mei. Lett. S t.m. Z, op Woensdag 13 Mei. De Leider van den Distributiedienst, P. WAARDENBURG Af te leveren op coupures of bestelbonnen: EERSTELINGEN 35/55 EIGENHEIMERS 35/45 45/60 RED STAR 28/35 BEVELANDERS 25/28 ZAADHANDEL SANTPOORT BOKSEN. Voor de eerste maal sinds de opheffing van het boksverbod zijn Zondagmiddag in het Kennemer Theater te Beverwijk bokswed strijden georganiseerd. De concertzaal van dit theater was tot de laatste plaats ,toe bezet, toen de leden van de Amsterdamsche Boks club „J. J. Corbett" o.l.v. Karei Bisschop Sr. het programma openden met een boksdemon- stratie. De eerste partij tusschen D. J. Mevius (Corbett) en G. van Dongen (Krieger) werd een verdiende puntenzege voor laatstgenoem de. Binnenkade (Krieger) wist een aanvanke- lijken puntenachterstand op Kleerekooper ir te halen en de overwinning uit het vuur te sleepen. Eén van de beste partijen was die tusschen Philips (Krieger) en Flinkevleugel. De bokser uit de school Krieger dekte uitste kend en profiteerde van iedere opening in de dekking van zijn tegenstander. Philips be haalde eveneens den stijlprijs. De hoofdpartij tusschen onzen plaatsgenoot C. v. d. Lem en Kanon (kampioen van Noord-Holland) werd een „echte" vechtpartij, die bovendien nog door het vele vasthouden ontsierd werd. Ka non werd overwinnaar op punten. Kraus uit de school van den oud-kampioen Bisschop behaalde in de tweede ronde een k. o. zege op Springer, een lid van de Duit sche Weermacht. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Vedergewicht C: D. J. Mevius (Corbett) ■er li est o.p. van G. v. Dongen (Krieger); Wel- tergewicht C: Kleerekooper verliest o. p. van Binnenkade; Flinkevleugel verliest op p. ,„.i Philips; Zwaargewicht B: H. de Vreng wint o. p. van D. A. Erisman; Lichtgewicht A" v. Laar w. o. p. van Slaap; Zwaargewicht C. J. v. d. Lem verl. o. p. van Kanon; Weltergewicht: Kraus (Corbett) wint door k.o. van Springer (Duitsche Weermacht). CASTRICUM 25 JAAR ONDERWIJZERES. Zaterdagmorgen herdacht mej. L. Smits, onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool aan de Peperstraat, het feit, dat zij vóór 25 jaar haar intrede deed bij het onderwijs. Het heeft de jubilaresse op de zen dag niet aan belangstelling ontbroken. Voor de kinderen van de school werd 's morgens in het K.S.A.-gebouw een feest je gegeven. ONDERWIJSJUBILEUM. Dezer dagen was de_ heer A. van Gessel, onderwijzer aan de Bisschoppelijke Kweek school alhier, 25 jaar bij het onderwijs. Zijn eerste standplaats was te Zierikzee, waar hij op 1 Mei 1917 werd benoemd. In OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. DISTRIBUTIE VAN* TABAK. Inzending van toewijzingen door detaillisten en. grossiers. Het blijkt, dat in verband met de verlenging van den voor grossiers geldende lnleverings- termijn voor verzameltoewijzingcn tot 15 Mei a.s. bij detaillisten en grossiers de indruk ge wekt is, dat zij hun toewijzingen niet met de Srootste spoed aan hun leverancier behoeven oor te zenden. Van bevoegde zijde wordt in dit verband de aandacht op gevestigd. deze meening onjuist is het is in verband met een goede functlonneerlng van de bevoorrading noodzakelijk, dat alle grossiers en detaillisten de door hen ontvangen toewijzingen zoo spoe dig mogelijk aan hun leverancier doen toeko men. Ir. ieder geval dienen zij er voor te zorgen, dat de toewijzingen uiterlijk Donderdag 7 Mei in het bezit van de fabrikanten zijn. Indien de handelaren de toewijzingen na 7 Mei nog aan de fabrikanten opzenden, kunnen zij verwach ten, dat zij in het algemeen de op deze toe wijzingen aan te schaffen hoeveelheden niet? op 17 Mei zullen ontvangen. Door het bovenstaande wordt echter geen wijziging gebracht in den inleverlngstermijn voor de door de grossiers van hun afnefners ontvangen toewijzingen, welke tot 15 Mei a.s nog bij de plaatselijke distributlediensten tegen 55 JAAR GEHUWD. Het echtpaar P. Beentjes en J. Been tjesVan Lieshout, wonende Holle weg 2, herdenkt 17 Mei zijn vijf en vijftigjarig huwelijksfeest. Daar het in onze plaats alom bekend is zal het zeker velen- belang stelling ondervinden. BEDEVAART. De jaarlijksche bedevaart der St. Joseph- Sezellen zal dit jaar Zondag 14 Juni naar i.L. Vrouw ter Nood te Heiloo worden ge houden. LEMMEN HIEL DEEN BOLLENDAG. Zaterdag hiied Limmen een bollendag evenals voorgaande jaren georganiseerd door de Ned. Ver. tot bevordering der wetenschappelijke veredeling van cultuur gewassen. Des middags geschiedde de plechtige opening door den voorzitter, dr. W. E- de Mol. De burgemeester, de heer J. J. Nieuwenhuijsen deed uitkomen, dat datgene wat dit jaar gepresteerd werd. weer duidelijk toont dat de foollenkweekers van Noord-Holland hun roem en traditie willen handhaven. Hierna werd een wandeling gemaakt door de velden, waar narcissen, hyacinthen en tulpen met haar vele kleuren en varia ties een fraai geheel vormden. Na de wan- kunnen worden lnge- SCHADELOOSSTELLING MELKGROSSIERS. De onder-bedrijfsorganisatie voor zuivel (O.B. Z.) maakt bekend, dat meikgrossiers, die in ver band met de stillegging van de melkgrosslcrs- bedrljven voor een schadeloosstelling in aan merking willen komen, een daartoe strekkend formulier bij de onderbedrijfsorganisatie, Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage, kunnen aanvragen. Dit formulier dient ingevuld en onderteekend voor 3 Juni a.s. bij de onderbe- drijfsorganlsatie te zijn Ingezonden. BEKENDMAKING. De Landbouw-Crlsls-Organisatle voor Noord- Holland te Alkmaar maakt gekend, dat met In gang van heden de georganiseerden van ver schillende gemeenten zich tot een anderen PluatsclUken Bureauhouder moeten wenden, dan tot nu toe hel geval was. Georganiseerden es, in de gemeenten: Zijpe, Sehagen, Barsingerliorn, Winkel, Nleuwe-Nle- dorp, St. Maarten. Harenkarspel, Warmenhui- zen en Oude Nledorp vervoegen zich bij den P. B ,H.: K. D. de Haan. Loet E 191 to Schageu. Georganiseerden in de gemeenten: Andljk, Enkhulzen. Urk. Bovenkarspel, Grootebroek, Hoogkarspel, Venhulzen, Wijdencs, Schellink- hout. Blokker. Zwaag. Westwoud en Hoorn bij '•en P. B. H.: C. J. Hroersen. Lutjebroek L. 210. Georganiseerden in de gemeenten: Berkhout, Avenhorn. Oudendijk. Beets en Beemster bU den P. B. H.: j. Eu-wcn, Schoolstraat 121 B te MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 2 Mei, Met verséhe visch ■en hedenochtend aan de mark: 49 botters met tezamen f 15.201 besomming. De prijzen waren middelschol f 123—f 196. klein schol f 57—f 118, schar f28,60—f36, alles per kist van 40 kg. October 1919 werd hij tot onderwijzer tc deltocht vond de officieele heropening Vlissingen benoemd; op 1 Mei 1920 volgde plaats van het museum voor bloembollen zijn benoeming tot leeraar aan de Bissch. Kweekschool alhier. De jubilaris heeft zeer vele blijken van belangstelling onderron den. Bij den aanvang van den schooltijd werd hij door den regent gelukgewensch: en werd hem dank gebracht voor het vele. wat hij in deze 25 jaren voor het Katho lieke onderwijs deed. Een boekwerk werd hem aangeboden. Namens de leerlingen werd hem een bloemenhulde gebracht. VOOR VOLKSTUINDERS. Iedere volkstuinier is overeenkomstig de „Bodemproductiebeschikking 1942 Volkstuinen verplicht een aanvraag formulier tot het mogen houden van een volkstuin in te vullen. Deze formulieren, welke ƒ0.25 kosten, zijn aan het Bureau van Sociale Zaken voor een ieder verkrijg baar gesteld. BURG. STAND. Geboren: Theodorus Anthonius, z. v, S. Schotten en C. Gerritse, Dorpstraat 63. Fransjen. z. v. G. Meijer en A. J. van Spaandonck. M. H. Trompstraat 31. Ma- rianna, d. v. D. Groentjes en H. de Graaf, Overtoom 27. Overleden: N. A. Hulswiit, 77 j., wonende te Amsterdam, echtgenoot van J. M. Heii- nen. R. Kolk, 76 j„ wonende te Castricum, echtgenoot van M. Zomerveldt, Chr. Ol- bers, 68 j„ wonende te Castricum, echtge- noote van G. Kraakman. VERGADERING. Woensdag zal :n de zaal van W. Borst te Bakkum een ledenvergadering der Castri- cumsehe Sportvereenlgir.g gehouden wor den. teelt, dat thans is ondergebracht in een ge- teel gerestaureerd schoolgebouw. De bol lenstreek ;s hiermede ongetwijfeld een bezienswaardigheid rijker geworden en het is zeer interessant een kiikie te nemen in dit museum, waar vele oude werk tuigen en geschriften bewaard worden. 3ïe betrekking hebben op de bollencultwir in vroeger eeuwen. Bij de opening werd het woord gevoerd door den heer S. Valke- ri/ng en den secretaris van Neversie, den heer P. Bosóhman. die dank baohten aan de autoriteiten en de vele particulieren, die steun hadden willen verleenen om deze in richting van groot 'historisch belang te vestigen en te vervolmaken. Tenslotte werd nog een wandeling gemaakt door den „Hortus Bulborum". waar onder meer tul pen in meer dam vijfhonderd variëteiten te bewonderen vielen IJMUIDEN VTSCHBERICHT VAN ZATERDAG. Tong per kg. fl$-f3,50; Kabeljauw per stuk 0,68—f 0.31: Kleine schol ie soort f225f204; Kleine schol 2e soort 1182—f 142; Pufschol le soori f124—f102; Pufschol 2e soort f71—f48; Groote schar f 130—f 115; Mtddelschar f 80f 60: Pufschar le soort f41—f27; Pufschar 2e soort f21—f 13,50; Wijting f140—f112. alles per 50 K.G. Besommingen loggers: SCH 402 f 5282; SCH 130 f 6651; SCH 443 (le gedeelte) f2242; SCH 201 f 1812: KW 107 f4172; KW 59 f 4593; KW 89 f 4386; KW 108 f2517; KW 175 f 4734; KW 129 f 3474; KW 33 f3684: KW 104 f5168: KW 20 f 5289; KW S4 f3915; KW 91 f 1896; KW 67 f 4631; KW 45 f 4741. Kotters: HD 18 f 4376: HD 108 f 4993; HD 125 f 3456: IJM 223 f2790: IJM 221 f3667; IJM 222 f 275! Kustvisschers: KW 148 11116: KW 92 fins; IJM Snurrevaarders: UK 46 f593; UK 141 f1571; UK 34 f 2245; UK 76 f 588. Mldden-Beemster. Georganiseerden In de gemeente: Akersloot bij den P. B. H.: A. Jansen, Noordervaart D. 38 te Stompe toren. Georganiseerden In dc gemeente: Oudorp bij den P. B. H.: A. Tosselaar. Basserwcg A 74 te Heerhugowaard. Georganiseerden in de gemeenten: Heemskerk, Beverwijk. Velsen, Haarlem. Heemstede. Ben- nebroek. Bloemendaal en Zandvoort bij den P. B. H.: P: A. Cornet, Meerstraat 6G (Vereen. Veilingen Kennemerland en de VrUe Veiling) te Beverwijk. Georganiseerden In de gemeenten: Uitgeest, Krommenie, Wormerveer. Jisp, Wormer, As sendelft. Westzaan, Zaandijk, Koog a'd. Zaan en Zaandam bij den P. B. H.: G. Deneken, sta tionsstraat 3. Koog ad. Zaan. Voor de georganiseerden in de overige, niet genoemde, gemeenten Is niets veranderd en vervoegen zij zich, cvanals vroeger, by den hun bekenden P. B. H. 2 Mei. DISTRIBUTIE VAN SPIJSOLIE. De secretaris- generaal van het departement van landbouw en vtsseherU maakt bekend, dat detaillisten, die nog beschikken over met „24" genummerde bonnen van de boter- en vetkaart of bonnen voor „een rantsoen spijsolie", welke zij van hun klanten hebben ontvangen voor het bestellen van slaolie, doch welke zij nog .niet bij de distributiediensten voor toewijzingen heb ben kunnen inwisselen, deze bonnen ten spoedig ste dienen door te geven aan hun leverancier. De grossiers worden nog tot en met fi Mei a.s. In de gelegenheid gesteld de door hen Ingevolge het bovenstaande van de detaillisten ontvangen bonnen bij den plaatselijken distributiedienst m te leveren ter verkrijging van toewijzingen. Zoo nood:g is het aan grossiers eveneens toegestaan de door hen ontvangen nagekomen bonnen op hun beurt door te geven aan den fabrikant, ten einde daarmee spijsolie te betrekken. De spijsoliefabrikanten dienen de aldus door hen ontvangen bonnen uiterlijk op 8 Mei a s. bij den plaatselijken distributiedienst in te wisselen voor toewijzingen, ten einde zich met deze toe wijzing te verantwoorden tegenover de Neder landsche zulvelcentrale. 2 Mei. DISTRIBUTIE VAN SUIKER EN JAM. De secretaris-generaal van het departemen van landbouw en visscherlj maakt, in verband met de dezer dagen getroffen regeling, volgens welke de voor het koopen van jam aangewezen distri butiebonnen tevens naar keuze recht geven op het koopen van 250 gram suiker, bekend, dat sui kerfabrikanten en depóts van suikerfabrieken uitsluitend suiker af zullen leveren tegen afgifte van suikertoewijzingen, derhalve niet tegen af gifte van jamtoewijzingen. Handelaren, die hun suiker rechtstreeks van suikerfabrieken of depóts van suikerfabrieken betrekken, moeten ln verband met het boven staande. de jamtoewljzfngen. waarop zij suiker wenschen te ontvangen, niet aan de bedoelde fabrikanten of depóts toezenden, doch aan de Nederlandsche meelcentrale, Wasscnnarscheweg 80. te 's Gravenhage Deze centrale zal hen ln plaats van de Ingezonden jamtoewijzingen sui kertoewijzingen verstrekken, waarop zij zich bij de suikerfabrieken of depóts daarvan kunnen herbevoorraden. Deze regeling geldt uitsluitend voor die hnndc- laren„die hun suiker rechtstreeks van de fabri kanten of'depóts betrekken. Handelaren, die gewoon zijn hun suiker bij een grossier te koo pen. dus niet bü eep fabrikant of depót, kunnen levering van suiker op jamtoewij2ingen verkrij gen. Zij dienen hun Jamtoewijzingen derhalve niet aan de meelcentrale in te zenden, doch rechtstreeks aan hun leverancier.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3