Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal i le Jaargang No. 1 x :>P' 1st Uitgave Grafische Bedrijven Damlate. Bureaux Haarlem: jjj Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendaplein 37, IJtnulden: Kennemerlaan 102. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendaplein .01, 12230. IJtnulden 5437. d Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWYNS. Maandag 4 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Abonnement p. week 0,28. P- maand 1.14. p kwartaal 3.42. franco p. post 3,73, losse nummers cent. Advertentlfn 3—IS m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,10. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. ij» In negen dagen gingen „5 209 Britsche vliegtuigen i* verloren. Sowjetaanval bij Moermansk afgeslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER 3 Mei. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front hadden eigen aanvalsondernemingen succes. Versfcheide- ne plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Aan het front van Moermansk mislukten de aanvallen van i vrij sterke vijandelijke strijdkrachten. In i luchtgevechten werden gisteren overdag 33 vijandelijke vliegtuigen zonder eigen ver- I liezen neergeschoten, In Noord-Afrika levendige activiteit aan weerszijden van verkenning en artillerie. Bij aanvallen op concentraties vrachtauto's, t tentenkampen en opslagplaatsen in de Mar- marica leed de vijand gevoelige verlie zen aan materiaal. De aanvallen op Brit- j sche vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking voortgezet. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen brachten voor de Oostkust van Engeland twee in convooi varende koopvaarders t met tezamen 25000 b.r.t tot zinken en beschadigden een anderen koopvaarder i door bonvtreffers. Een verkenningsvlieg- tuig bracht in de wateren van de Shetland- eilanden een tankboot van 800 b.r.t. tot zinken. In den tijd van 21 tot 30 April verloor de Britsche luchtmacht 209 vliegtuigen, waarvan 63 in de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tijdvak gingen er in den strijd tegen Groot- Brittannië 45 eigen vliegtuigen verloren. Britsche gevechtsvliegtuigen, die in den nacht van 2 op 3 Mei probeerden naar het kustgebied van Noord-Duitschland te vlie- gen, werden genoodzaakt terug te keeren. Gisteren behaalden aan het Oostelijk j front luitenant Koppen zijn 80e tot 84e, luitenant Graf zijn 70e tot 76e en Feldwabel Steinbatz zijn 44e tot 49e overwinning in de lucht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Aan het Oostelijk front werden bij ge- slaagde eigen plaatselijke aanvallen tal rijke gevangenen gemaakt en 31 kanonnen buitgemaakt. Verscheidene vijandelijke aanvallen mislukten. Aan het front van Moermansk werden vrij krachtilge aan vallen van den vijand na verbitterde ge vechten onder zware bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. I In Noord-Afrika aan weerszijden leven- i dige verkenningsactiviteit. De vliegvelden van het eiland Malta werden met succes gebombardeerd. I Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht I van Donderdag op Vrijdag havenwerken en ravitailleeringsinstallaties van Port Said met krachtige uitwerking met bri sant- en brandbommen aan. Een groot 1 koopvaardijschip werd in brand geworpen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen ver nielden bij een aanval overdag op een vliegveld in Zuid-Engeland met bommen en boordwapens 9 vijandelijke vliegtuigen i en schoten aan de Engelsche Zuidkust een bewakingsvaartuig in brand. 1 In luchtgevechten boven de kusten van de bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche jagers gisteren overdag 13 Spit- faires neer. De ravitailleeringsscheepvaart van Groot-Brittannië en de Ver. Staten leed in de maand April een totaal verlies van meer dan 585.090 b.r.t. De marine bracht 81 koopvaardijschepen, tezamen 565.500 b.r.t. tot zinken, waaronder 76 schepen van tezamen 538.800 b.r.t. door duikbooten en de luchtmacht 6 vijandelijke koopvaar dijschepen van tezamen 19.305 b.r.t., als mede een schip van onbekende tonnage. Voorts brachten Duitsche duikbooten uit het Britsche ravitailleeringsverkeer op de Middellandsche Zee 13 transportzeilschepen en voor een haven der Ver. Staten een uit, 4 vaartuigen bestaande sleep tot zin ken. Bovendien beschadigde de luchtmacht nog 14 koopvaardijschepen door bom- treffers zwaar. Kapitein Priller behaalde gisteren in het Westen zijn 70e overwinning in de lucht. Br. Indisch Congres eischt formeel onafhankelijkheid STOCKHOLM, 2 Mei (DNB). De commis sie van de Indische Congrespartij heeft, met een overweldigende meerderheid van 176 tegen 4 stemmen een resolutie met betrekking tot den oorlogstoestand aangenomen, waarin de Indische onafhankelijkheid geëischt wordt en er tevens op gewezen wordt, dat men een Invasie niet met geweld moet keeren, doch door medewerking te weigeren. In weerwil van de toenemende ontevreden heid der Voor-Indische bevolking hebben de Engelsche autoriteiten bij de ontruiming der bedreigde streken in Birma den Indiërs de faciliteiten geweigerd, welke zij den Engel- schen toestonden. Naar uit Allahabad gemeld wordt, heeft dit optreden de werkcommissie van het Congres aanleiding gegeven, de eva- cueeringsmaatregelen scherp te laken. Men wijst van Duitsche zijde in het bijzon der op de zinsnede in de resolutie, die den onverbloemden eisch uitspreekt, dat Enge land zijn rechten op Indië prijsgeeft, daar Indië met Engeland slechts op basis van on afhankelijkheid kan onderhandelen. Roosevelt naar Londen? STOCKHOLM. 3 Mei (DNB). Afton-Tld- ntngen meldt uit Londen, dat daar geruchten in omloop zijn, volgens welke President Roo sevelt het voornemen zou hebben binnenkort naar Londen te komen. De Australische minister van buitenland- sche zaken. dr. Evatt, is Zaterdag per vlieg tuig in Londen aangekomen. BRANDBOMMEN OP HAMBURG. BERLIJN. 4 Mei (D.N.B.) Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 3 op 4 Mei brandbommen geworoen op woonwijken in Hamburg. Er ontstonden schade en verliezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten ziin zes der aanval lende toestellen neergeschoten. Japansche tijdrekening op Java en Madoera ingevoerd TOKIO, 3 Mei (ANP). Te Batavia is vol gens de Asahi onder de inheemsche bevolking een groote Japansche propagandacampagne op touw gezet. Deze streeft naar het herstel van den „Aziatischen geest en bewustzijn" onder de bevolking van Nederlandsch-Indië. Een der nieuwe maatregelen is de invoe ring van de Japansche tijdrekening op Java «a Madoera met ingang van gisteren. Ook de vier groote Japansche nationale feestdagen zullen voortaan in Ned -Indië worden ge vierd Mandalay in Japansche handen. Laatste weg tusschen Br.Indië en Tsjoengking gesloten. TOKIO, 2 Mei (D.N.B.) Het Keizerlijke hoofdkwartier heeft officieel den val van Mandalay bekendgemaakt. Militaire kringen alhier wijzen op de groote beteekenis van de bezetting van Mandalay. Daarmede is een operatie tot een geslaagd einde gebracht, die zich in enkele weken over rond 800 km uitstrekte. Voorts moesten de Japanners niet alleen rekening houden met Engelsche strijdkrachten, doch ook met troepen van Tsjoenking, ter sterkte van rond 60.000 man. De bezetting van Man dalay beteekent, dat de verbinding tusschen Britsch-Indië en Tsjoenking verbroken is Daarmede is de levering van oorlogsmate riaal naar Tsjoengking ook langs den weg via Koenming onmogelijk geworden. De verovering van Mandalay door de Ja panners wordt in de Wilhelmstrasse be schouwd als de beslissende overwinning der strijdkrachten van den Tenno op den Bur- maweg. Het Japansche hoofdkwartier heeft Zater dagmiddag in verband met dén val var Mandalay meegedeeld, dat ook alle steun punten van militairen en strategisChen aard in en rond Mandaly in handen der Japan ners zijn gevallen. De tegenstand van de Engelsche en Tsjoengkineesche troepen kon overal worden gebroken. Japansche marinevliegtuigen hebben bij het aanbreken van den dag de belangrijke stad Akiab aan de Westkust van Burma hevig gebombardeerd. Ondanks het hevige afweervuur plaatsten de Japansche toestel len voltreffers op het vliegveld. Op ver scheidene plaatsen braken branden uit. Alle vliegtuigen zijn behouden op hun basis teruggekeerd. Van officieele Japansche zijde is volgens Domei bevestigd, dat den len Mei aan de Z.W. kust van het eiland Kioesjioe een Rus sisch en een Japansch schip door vijande lijke duikbooten tot zinken zijn gebracht. Het Russische schip weid om 10 uur 's avonds in zinkenden toestand aangetrof fen. Een Japansch 6chip redde 50 leden der bemanning. Het Russische schip is daarop in de diepte verdwenen. Het op dezelfde plaats door een vijande lijke duikboot tot zinken gebrachte Japansche schip was de Calcutta Maroe. Gouden Pagode verwoest. Een oorlogscorrespondent van Domei, die Mandalay met de eerste Japansche troepen is binnengetrokken, meldt, dat de stad een hui veringwekkende aanblik biedt. De troepen van Tsjoengking die Mandalay bezet hadden gehouden, hebben voor hun vertrek de stad volkomen In de asch gelegd. De stalen bruggen waren alle vernield. In de stad zelf zijn kilometers ver slechts rookende puinhoopen te zien. Op den berg Mandalay ziet men beneden zich het halfverkoolde his torische koninklijke slot en de uitgebrand® beroemde Gouden Pagode, die zooveel vreem delingen heeft gelokt naar de oude residentie. Militaire deskundigen te Londen erkennen. _3t van het „stevige" front in Burma niets meer over is. De stortvloed der Japansche troepen dreigt Bengalen te overspoelen. Omtrent het lot der Britsche contingenten, die in Noord-Burma ten snelste terugtrekken naar de Indische grens meent men te Londen, dat deze ten hoogste nog in den vorm van een guerilla der afzonderlijke acties verzei kunnen bieden, maar dit is al aan den opti- mistischen kant. Stauning Zondagochtend overleden Kopenhagen 3 Mei (D.N.B.) - De mi nister-president van Denemarken. Thorwald Stau ning, is Zondag ochtend op 69-ja- rigen leeftijd ge storven. De vrees, dat Stauning ondanks zijn sterk gestel de opnieuw ingetre den hevige ziekte niet te boven zou komen, is bewaar heid. Zondagmor gen om kwart over tien is Denemar- ken's minister-pre- STAUNING sident overleden, (Archief H. C.) zonder bij bewust zijn gekomen te zijn. Zijn beide zoons ver toefden aan zijn ziekbed. Thorwald Stauning, die geboren werd als zoon van een wagenmaker en zelf het si- ga renmakersvak heeft uitgeoefend, heeft 15'i jaar lang het ambt van minister-pre sident van. Denemarken bekleed. Als ver tegenwoordiger van de sociaal-democrati sche partij, waarvan hij in 1940 voorzitter werd, kwam hij voor het eerst in 1916 in de regeering. In 1924 vormde hij zijn eerste kabinet, dat duurde tot 1926, toen de so ciaal-democraten de meerderheid kwijt raakten. In 1929 kwam Stauning ten twee den male aan de leiding der regeering, welke hij sindsdien onafgebroken behouden heeft. Minister Vilhelm Buhl is tot zijn opvolger benoemd. De leider vnn het Nederlandscli Arbeids front, de lieer H. J. Woudenberg, tijdens zijn rede op de groote bijeenkomst, welke Vrij dagavond in het Concertgebouw te Amster dam werd gehouden. Pax-Hoi'land-de Haan-c Verduisteren van 2108 tot 6.04 Maan 5 Mei op 1.22. onder 10.14 Maan 6 Mei op 2.13, onder 11.22 Bekendmaking 's-GRAVEMIAGE, 4 Mei: Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Neder land maakt bekend: Voor een Duitsche krijgsraad in Nederland zijn verscheidene processen gevoerd tegen de leidersgroep eener geheime organisatie, die zich in haar werkzaamheid en haar oogmer ken en doeleinden richtte tegen do Duitsche bezettingsmacht en die bovendien gepoogd heeft verbinding te krijgen met de oorlogs- tegenstanders van Duitschland. Daarbij zijn thans reeds 79 Nederlanders aan begunsti ging van den vijand, spionnage, verboden bezit van wapens en ontplofbare stoffen en voor een deel ook aan het verbreken van het eerewoord als officier schuldig bevonden en op grond daarvan ter dood veroordeeld. 72 van deze doodvonnissen zijn met den kogel ten uitvoer gelegd, slechts in 7 geval len is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in levenslange tuchthuis straf. Stillegging melkgrossiersbedrijven 's GRAVENHAGE, 2 Mei. In het heden verschenen voedselvoorzienings blad is opgenomen de „Zuivelverordening 1942, stillegging melkgrossiersbedrijven van de onderbedrijfsorganisatie voor zuivel (O.B.Z.) krachtens deze verordening zul len met ingang van 3 Mei 1942 de be drijven der melkgrossiers als zoodanig worden stilgelegd. Onder melkgrossiers worden in deze verordening verstaan degenen, die anders dan als ondernemers van een standaar- disatiebedrijf consumptiemelk inkoopen met het doel deze aan wederverkoopers te verkoopen en daarvan hun normaal bedrijf maken. Van 3 Mei 1942 af dient de kleinhande laar zijn consumptiemelk waaronder verstaan wordt gestandaardiseerde melk, taptemelk, karnemelk, de daaruit bereide yoghurt, pap enz. rechtstreeks te be trekken van een standaardisatiebedrijf. De huidige grossiers zullen door de standaardisatiebedrijven in vele gevallen ingeschakeld worden als vervoerder van de melk naar de slijters. Het is mogelijk, dat zij dit vervoer ver zorgen in loondienst van het standaardi- satiebedrijf dan wel als zelfstandig ver voerder. Als zelfstandig handelaar (gros sier) zullen zij echter niet meer mogen optreden en de standaardisatiebedrijven zullen dan ook rechtstreeks moeten afreke nen met him afnemers (slijters). De verordening bevat voorts o.m. be palingen omtrent de vaststelling der schadeloosstelling en de voorwaarden, welke aan de verleening der schadeloos stelling zijn verbonden, (bijv. tot het gros- siersbedrijf behoorend materiaal mag niet verkocht of verhuurd worden zonder toe stemming der O.B.Z.) Tevens wordt aan de ondernemers van standaardisatiebedrijven de verplichting opgelegd om te vervoeren materiaal en de melkbussen over te nemen van een gros sier, die melk van een standaardisatie- bedrijf placht te betrekken, indien deze dit wenscht, terwijl een bepaalde regeling is getroffen voor net geval geen overeenstem ming over den overnemingsprijs kan wor den bereikt. Voor de volledige tekst der verordening raadplege men het bovenvermelde Voed selvoorzieningsblad. In een officieele publicatie elders in dit blad, wordt den melkgrossiers een mede- deeling gedaan in verband met de schade loosstelling. Naar wii vernemen, vallen in Haarlem tien bedriiven onder deze bepaling, waarvan één gedeeltelijk. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Voor de eerste maal is in Nederland een marsch gehouden van eenheden van de Duitsche Hitlerjeugd, Bund Deutscher Madel en Nationalen Jeugdstorm, tezamen namen ongeveer 1500 jongens en meisjes, in hun zwarte, bruine, witte en blauwe uniformen int den Haag en Rotterdam deel. Bij het uithalen van musschennesten te Veghel is de 32-jarige gehuwde arbeider A. W. Rijbroek van het dak van de Super - fosfaatfabriek „Coenen en Schoenmakers" gevallen en kort daarop overleden. In de Westerbaenstraat in Den Haag is ingebroken in een fabriek en gestolen zijn twee schrijfmachines, een telmachine, een adresseermachine, 290 flesschen Eau de Cologne. 500 staven scheerzeep en 20 flesschen wiin. Uit een sigarenmakers werkplaats in de Sirtemastraat werden 35 K.G. ruwe tabak en 220 sigaren gestolen. Het personeel der dameshoedenfa- briek E. C. Popert en Co. te Zaandam is een week vacantie aangeboden voor reke ning van de firma, door te brengen in het Troelstra-oord te Beekbergen. Naar de zender Lyon meldt, heeft Laguardia te New York den uitzonderings toestand afgekondigd om een einde te mciken aan de staking van 8000 arbeiders. In den nacht van Zaterdag op Zon dag zijn Engelsche vliegtuigen weer de Zwitsersche grens overgevlogen. De toe stellen waren slechts korten tijd boven Zwitsersch gebied. In verschillende plaatsen van het kanton Bern, alsmede in Freiburg, Lausanne, Neuenburg en in Luzern werd luchtalarm gemaakt. De Daily Herald publiceert de door den raad van de Britsche Labourpartij ter gelegenheid van den eersten Mei uitgegeven proclamatie, waarin o.m. gezegd wordt, dat men in Engeland er nog steeds niet is geslaagd is de offers, die de oorlog eischt, gelijkmatig en rechtvaardig te ver- deelen over de bevolking en de oorlogs productie nog steeds niet is gekomen op het hoogste punt van haar productiecapa citeit. Uit Londen wordt gemeld: De Labour partij noodigt in een rapport over den toe stand der Britsche steenkoolindustrie de regeering uit alle steenkoolmijnen aan den staat te trekken en een commissie aan te stellen, die de leiding van de steenkool industrie in het geheele land op zich zal nemen. Een vrii groote staking is uitgebroken in een munitiefabriek in de Westelijke Midlands. Maandag wordt een beperking van het personenvervoer in de gebieden van Noord- Oost Engeland van kracht. Daardoor wil men het goederenverkeer opvoeren. Deze beperking heeft geen betrekking op de arbeiderstreinen. Geen inmenging van burgers Bs. De bekendmaking van den Weer machtsbevelhebber in Nederland, waarin wordt medegedeeld, dat niet minder dan twee en zeventig landgenooten, in hoofd zaak vertegenwoordigers van intellectueele kringen, ter dood zijn gebracht, heeft ons met ontroering vervuld. Inderdaad: wij zijn vervuld met een gevoel van diepe be wogenheid met het lot van deze verblinde landgenooten, want zij hebben hun leven moeten geven voor een actie, die volko men zin mist en op geen enkele wijze kan gerechtvaardigd worden. Deze gevoelens van medeleven gaan ook uit naar de naast- bestaanden, op wie thans het volle gewicht der gebeurtenis drukt. De oorlog legt zijn druk op ons aller le ven, het is voor ieder van ons noodzakelijk, dat wij doordrongen zijn van de groote be teekenis van het wereldgebeuren. Wij le ven in èen tijd die van ons eischt, dat wij precies weten waar het om gaat en dat wij begrijpen, dat harde maatregelen noodza kelijk zijn. Duitschland strijdt een strijd op leven en dood, een strijd niet alleen voor eigen leven, maar ook voor het bestaan der overige landen van Europa, want Duitschland is, hoe men het ook wil keeren en draaien: het eenige bolwerk tegen het God- en menschonteerende Bolsjewisme. Duitschland zet al zijn krachten in en het moet voor ieder burger duidelijk zijn, dat het daarin geen inmenging kan dulden. Daden van sabotage vormen een inmenging van de gevaarlijkste soort; een inmenging welke de overwinning in gevaar brengt: waarvan de vijand in elk geval profijt trekt. Ieder van ons moet er van doordrongen zijn, dat wij ons als burger buiten de oor logvoering hebben te houden: ook het feit, dat iemand vóór de capitulatie militair ge weest is verandert daar niets aan, ja, legt hem zelfs te dien aanzien nog strenger plichten op. Het is wel zeer tragisch, dat vele der terechtgestelden in volle overtuiging ge meend hebben hun vaderland en hun volk een dienst te bewijzen. De bezettende overheid heeft zulks Zondagmiddag in een omtrent deze aangelegenheid gehouden persconferentie openlijk erkend en dat strekt haar tot eer. Zij kan echter een der gelijke actie niet tolereeren; zij is het aan zich zelf en aan haar eigen volk verplicht er tegen op te treden en ten slotte is het behoud van ordelijke toestanden ook in ons eigen belang. Men zal trouwens moeten toegeven, dat reeds lang gewaarschuwd is en dat veel geduld werd betoond. Toen kort na de oorlogsdagen van Mei 1940 het Nederlandsche leger op bevel van den Fiih- rer uit krijgsgevangenschap werd ontsla gen, ontstond vrij spoedig een actie tégen het Duitsche leger, zicht uitend in daden van sabotage, spionnage en hulp aan vijan delijke vliegers. Geen waarschuwing heeft mogen baten, de onwettelijke actie werd zelfs in georganiseerd verband voortgezet en ten slotte kwam daar nog bij. dat ook een communistische activiteit zich ging ontwikkelen. Het feit, dat zich onder de getroffenen ook officieren bevonden, die zich onder eerewoord verplicht hadden niet tegen de Duitsche Weermacht op te treden, zegt voldoende. De leering, die wij uit deze tragische ge beurtenis kunnen trekken, is wel zeer bit ter, maar zij ligt zoo klaar voor de hand. dat het welhaast niet noodzakelijk lijkt haar nog eens te formuleeren. De burger moet zich van oorlogshande lingen onthouden; hij dient er zijn land niet mee, brengt het eigen volk in gevaar en hij moet vooral beidenken, dat het Bol sjewisme bevorderen beteekent: mate- looze ellende willen brengen over oris we relddeel, waarvan Nederland onbetwist baar deel uitmaakt. Bloembollenmarsck van de W. A. Groote deelname uit den lande Zonidag werd in Haarlem en omgeving de bekende bloembollenmarsch van de W.A. der Nationaal-Socialistische Bewe ging gehouden en de belangstelling hier voor bleek nog steeds te zijn toegenomen. Omstreeks elf uur marcheerden de for maties en vendels af van het Concertge bouw. De start voor de P.O.-afdeelingen geschiedde ujt de Doelen. Het parcours, dat leidde langs de geu rende en kleurende bollenvelden, was ook dit jaar weer met veel zorg samengesteld, zoodat de deelnemers rijkelijk van de bloe menpracht konden genieten. Er werd uit stekend gemarcheerd. Na de rust in de Zilk, marcheerde men weer in de richting Haarlem, waar de eerste deelnemers om streeks kwart voor vier aankwamen. Na half vijf kwamen ook de andere groepen langzamerhand binnen. Na afloop zijn de prijzen uitgereikt door Banleider Wittkamp van het Hoofdkwar tier te Utrecht. Deze bracht in de allereer ste plaats hulde aan de manschappen van de Amsterdamsche Politie, die hij dan ook onder veel bijval den Wisselbeker van den Commandant der W.A. kon overreiken. Het vorig jaar was deze beker in het bezit gekomen van de Nederlandsche S.S. Lui tenant Verhoeven dankte met eenige wel gekozen woorden. De eerste prijs werd uitgereikt aan Heerban 12 (Haarlem). De tweede prijs werd wegens gelijk aantal punten ver deeld. De Nederlandsche S.S. werd wegens het grootere aantal deelnemers in het be zit van dezen beker gesteld, terwijl de lijfwacht van den leider (vendel „Voor Hem") den derden priis kreeg. Een eervolle vermelding verkregen de Jeugdstorm uit Rotterdam en Haarlem, alsmede de Bereden W.A. (Berwa) uit Amsterdam. Bij de P.O. werden de prijzen als volgt toe gewezen: le prijs (beschikbaar gesteld door den ge volmachtigde van den Leider in Noordhol land. IJ. W. de Ruyter te Amsterdam) de Nationale Jeugdstorm afd. Stormsters van de Meerlanden (Amstelveen). 2e prijs (beschikbaar gesteld door den Bur gemeester van Haarlem) de Nationale Jeugd storm. afd. Stormers van de Meerlanden (Amstelveen). 3e prijs (beschikbaar gesteld door den districtsleider van de N.S.B., den heer A H. v. d. Horst te Haarlem) toegekend aan Kring 40 (Amsterdam). AVOND-ORGELBESPELING. De eerste avond-orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk. wordt morgen gehouden van 89 uur. door den stads- organist George Robert. Programma: J. S. Bach (16851750). 1. Prelutdium en Tripelfuga Es gr. t.; 2. Voor spelen (met koraal): a. Kyrie, Gott Vater in Ewigkeit: b. Christe. aller Welt Frost; c. Kyrie, Gott Heiliger Geist: 3. Pastorale: 4. Toccata, Adagio et Fuga C. gr.t. NED. VER VAN HUISVROUWEN. De afdeelinft Haarlem van de Neid. Ver. van Huisvrouwen houdt Dinsdag 12 Mei een buitengewone ledenvergadering in ge bouw „Zang en Vriendschap", waarin o.a. verslag zal worden uitgebracht over het besprokene op de algemeene vergadering van 23 April. Sluikhandelaars en hamsteraars Groot aantal distributie-bonnen in beslag genomen 's GRAVENHAGE. 2 Mei. De clan destiene handel blijkt nog niet beteugeld De Haagsche politie hield in de binnen stad een 34-jarigen bakker C. van der L. en een 46-jarigen arbeider J. M. aan, die tezamen 900 aardappelbonnen en 600 broodbonnen benevens een twintigtal andere bonnen in hun bezit hadden. De 34-jarige slager L. T., die op een and®1, punt werd aangehouden, had 154 verschil lende bonnen Dij zich. Naar aanleiding van het koopen van 35 H.L. anthraciet buiten de distributie om, werden bij de 33-jarige winkelierster C. T. 1700 K.G. anthraciet in beslag genomen. Ten huize van den 59-jarigen M. T. legde de politie beslag op een groote hoeveelheid geham sterde levensmiddelen. NEDERLANDSCH ARBEIDSFRONT. AMSTERDAM, 2 Mei. De centrale persdienst van het Nederlandsche Arbeids front meldt: In aansluiting op de berich ten over het Generaal Pardon kunnen wij nog mededeelen. dat het behoud van rechten niet geldt voor de werkloozenkas- uitkeering, maar wel voor alle andere fondsen en instellingen. Zij, die voor 15 Juli 1940 lid waren van een erkende vak organisatie en nadien voor hun vakbond hebben bedankt, zullen indien zij vóór 1 Juli 1942 zich aanmelden als lid van het N.AJF. eerst de reglementaire wachttijd moeten doormaken, alvorens zij recht kunnen doen gelden op kasuitkeering. BIJDRAGEN WINTERHULP NEDERLAND. Van 20 tot 25 April ziin aan het hoofd kantoor, provinciale en stedelijke kantoren bijdragen gestort tot in totaal f 123 606. Daarbij was een bedrag van 1200,09 van de vissdhers van Tessel, Den Helder. Kat wijk en IJrnuiden, die 1 procent der be somming hebben afgestaan. PASTOOR MUTSAERTS COADJUTOR VAN DEN BOSCH. 's-HERTOGENBOSCH. 3 Mei. Naar wij vernemen, is de heer W. P. A. M. Mutsaerts, pastoor van de St. Theresia- parochie te Tilburg door den Paus be noemd tot Coadjutor-bisschop van het bis dom den Bosch. CIRCULATIE VAN PASMUNT. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. De wnd. se cretaris-generaal van het departement van Financiën deelt mede, dat in verband met het feit, dat in den laatsten tijd voldoende pasmunt van de nieuwe modellen is gereed gekomen ter voorziening in de behoefte aan dit ruilmiddel, een tekort aan klein geld zich niet behoeft voor te doen. Indien op sommige plaatsen een tekort aan pasmunt mocht worden geconstateerd, kunnen klachten daaromtrent worden ge richt tot den waarnemend thesaurier-gene raal bij het departement van Financiën, Kneuterdijk 22, 's-Gravenhage. IN APRIL VERDRONKEN 34 MENSCHEN De lentemaand heeft helaas het leven geeisèht van vele jonge kinderen. Er ver dronken in April: 13 jongens, beneden 16 jaar, 6 meisjes, idem, 14 mannen en 1 vrouw, te zamen 34 dooden. (In Maart 1942 25; in April 1941 46). In auto te water verdronk niemand. Van het getal 34, waren niet minder dan 12 jongens en 6 meisjes, dus 18, beneden zes jaar (In Maart 1942 6; in April 1941 8). We herhalen: „Ouders, past beter op Uw kleu ters; ze zijn niet geboren om op zoo jeug digen leeftijd te verdrinken"! Door diepe duisternis kwamen om: 7 mannen en geen vrouwen. Gered werden of wisten zich te redden: 11 Jongens, beneden 16 jaar, 3 meisjes, idem, 5 mannen en 1 vrouw, te zamen: 20. (In Maart 1942 91; in April 1941 71). DE NAPOLEONSBOOM GEVELD. Den laatsten tijd zijn een aantal boomen in den Haarlemmerhout gerooid. Daaronder zijn er, die voor de Haarlemmers en voor vele vreemdelingen een bijzondere aantrek kingskracht hadden. In het z.g. Napoleons laantje zijn de beuken geveld, die herin nerden aan het verblijf van Lodewijk No- poleon in ons land. Zooals men weet, ver telde .de volksmond, dat deze koning en een lid van de hofhouding in deze boomen hun naam hadden gesneden. Door velen wordt echter betwijfeld, of dit inderdaad het geval is geweest. Tegenover den Napoleonboom is ook ge vallen de boom, met het inschrift „Le com bat de la volupté" die zoo 'n voorname rol speelt in den bekenden roman van P. H. van Moerkerken „De Bevrijders". VOORDRACHT IN TEYLERS STICHTING. Zaterdagmiddag heeft dr. B. H. Schultz in Teylers Stichting de behandeling van het onderwerp: het meten van uiterst kleine gelijkstroomen en -spanningen, voortgezet. Voor de kleinste stroomsterkten gebruik te men tot voor de uitvinding van bet ther- morelais de naaldgalvanometer. Deze me tingen werden in vereenvoudigden vorm gedemonstreerd, waarbij een in het labo ratorium van Teylers Stichting geconstru- reede galvanometer werd gebruikt, voor zien van twee astatische naaldenstelsels. Dank zij de moderne magneetstalen is het bereiken van een groote gevoeligheid ge makkelijker dan vroeger. Vervolgens werd de electrometer behan deld als een zeer geschikt instrument voor klein stroomen, wanneer deze gepaard gaan met niet al te kleine potentiaalver schillen. Na de pauze kwamen radioversterkers ter sprake. Hierbij is altijd de groote moei lijkheid dat door een zeer gering verloop van de gloei- of anodespanning het effect van de te meten roosterspanningsvariaties volkomen gemaskeerd kan worden. Spr. demonstreerde een zeer gevoelige opstelling voor photo-electrische meting van in een epectrum uitgespreid licht, PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1942 Voor deze wedstrijden werden nog de vol gende partijen gespeeld: Hoofdklasse: H. J. Oudhof Jr. remise met Y. Horjus: J. H. MeureC. Berkhout afge broken; Ph. G. Amelung Jr.Y. de Jong afgebroken: P. L. Schrijn erna kersH. v d Linden afgebroken: B. Mooii wint van K. Olij; P. H. Meure wint van J. P. van Eijk; W. de Jong wint van H. J. Rozijn Jr.; J. B Sluiter Jr. remise met A. F. van Leuffen: Aebe de Jong wint van TI, Berghuis; J Boerkoel wint van H. Lunenburg Jr. Eerste klasse: J. H. Burghout remise met G. Hekelaar; W. de Goede remise met J. Harwijnen; A. J. Oremus remise met J. J Holm: I. Risseeuw remise met P. Klaasen: J Philippo wint van E. Zuiderduyn; T. B. Din- kla wint van A. Smit: A. Miedema wint van J. Oosterling; W. de Goede remise met A. J Oremus; J. Harwijnen wint van L. Poots; G. Hekelaar remise met Nico Blom. Tweede klasse: H. L. Philippo wint van W. van Leuffen. Derde klasse: P. J. van Nunen wint van Y. Banning: G. J. SteenkistJ. Tillemans afgebroken. Vernieuwing Bs. Toen de oorlog ook over ons land ging, bleek spoedig, dat veel van datgene waarmede wij vertrouwd waren geraakt en waarvan wij niet beter wisten of het hoorde zoo, verdwijnen zou. Talloozen onder ons zijn daardoor noode- loos geschokt in hun gevoelens. Wij kunnen terecht zeggen: noodeloos, want hun reactie ware wellicht anders geweest indien zij hadden kunnen inzien, dat het nieuwe in werkelijkheid een geheel ander beeld ver toonde dan men zich had voorgesteld. Het nieuwe kwam, onweerstaanbaar in zijn aan drang. Zooals wij reeds vaststelden: in het begin vaak met tegenzin aanvaard, maar al spoedig ingeburgerd. Dat is nu het hoop volle van iedere vernieuwing, want bij alles wat de oorlog uit ons leven wegvaagde staat telkens weer de sterkende overtuiging, dat er iets anders, iets beters voor in de plaats kwam. of binnen afzienbaren tijd komen zal. De opbouw van de nieuwe maatschappij waarin plaats zal zijn voor iedereen, waarin de enkeling de eigen belangen bij_ die van de gemeenschap ten achter stelt, is begon nen en dient, in het belang van ons volk, energiek te worden doorgezet, tot het groote bouwwerk dat eeuwen trotsecren moei, ste vig op zijn grondvesten staat. Onder het vele dat in den ouden vorm verdwijnen moest, bevinden zich thans ook de beide Haarlemsche dagbladen en het stemt ons tot verheugenis, dat ook in dit geval terecht kan worden gezegd, dat het nieuwe in velerlei opzicht een verbetering beteekent. Uit deze (in verband met de tijdsomstan digheden en de daarmede gepaard gaande Overheidsmaatregelen) noodzakelijk ge worden fusie, zal een krant ontstaan, aio wat haar positie en technische mogelijkhe den betreft, er beter voorstaat dan voor ieder op zichzelf mogelijk geweest ware. Beide bladen hebben in Haarlem trouwens een traditie hoog te houden. Zij moeten zorg dragen, dat de krant ook in haar nieu wen verschijningsvorm het vertrouwde or gaan blijft; draagster van de cultuur en de bindende factor der gemeenschap. Van dit standpunt uitgaande is het be grijpelijk, dat de „Oprechte Haarlemsche Courant", de oudste nog bestaande krant ter wereld, geroepen werd om naam aan het nieuwe orgaan te geven. Dit getuigt van eerbied voor een cultureel monument, thans twee-honderd zeven-en tachtig jaar oud, maar niettemin jeugdig en frisch tot den dag van heden en bereid om de gemeenschap van 't Nederlandsche volk naar volle vermogen te dienen. Ook in vroeger eeuwen heeft de „Op rechte Haarlemsche Courant" veranderin gen ondergaan, die noodzakelijk geworden waren in verband met tijd en omstandig heden. Het eerste nummer van dit blad had tot opschrift „Weeckelijcke Courante van Euro pa". Al vrij spoedig werd het woord „Wee ckelijcke" vervangen door „Haarlemse", terwijl later, n.l. met het eerste nummer van 1664, het woordje „Oprechte" er aan toe werd gevoegd. Dat woordje „Oprechte" is vaak niet goed begrepen. Men heeft ge meend. dat de toenmalige uitgever Caste- leijn daarmede bedoelde, dat de inhoud van zijn blad oprecht, d.w.z. betrouwbaar was. De zaak zat echter geheel anders. Bur- gemeesteren der stad hadden aan dezen uit gever het alleenrecht verleend om couran ten binnen deze stad te drukken of te doen drukken. Het woordje „Oprechte" gaf dus alleen aan, dat dit de eenige en ware cou rant was, die ie Haarlem mocht worden uitgegeven. Later, toen iedereen weer vrij kranten kon uitgeven, was het praedicaat „Oprechte" in feite niet anders meer dan een stukje traditie. Nu in Haarlem nog slechts éen dagblad zal verschijnen, bestaat er ook geen aanleiding meer om deze tra ditie te handhaven. De naam „Haarlem sche Courant" is meer op z'n plaats, drukt een juister begrip uit en vormt bovendien de voortzetting van hef blad in den oor- spronkelijken vorm. De toevoeging:„Nieuws- blad voor Noordholland" karakteriseert daarnaast de uitbreiding van het gebied waarin ons blad verschijnt. Elke krant is een levend organisme, men went aan den omgang er mee al evenzeer als aan den omgang met een mensch; de inhoud spreekt tot ons op dezelfde wijze waarop een goed en vertrouwd vriend het doen zou. Daarom is het begrijpelijk, dat ook zij die behoord hebben tot den lezers kring van „Haarlem's Dagblad" gaarne in het nieuwe blad nog iets terug zullen vin den van datgene waarmede zij zoo zeer ver trouwd waren; welnu, het lijdt geen twijfel dat dit het geval zal zijn, want het is „Haarlem's Dagblad" dat mede deel zal hebben aan de redactie en dat in de tech nische verzorging van het nieuwe orgaan de allergrootste taak is toegewezen. Hot aangezicht van het blad zal derhalve niet zooveel veranderen, dat zij zich ook maar één oogenblik onwennig zouden kunnen voelen. Hiermede is dan omtrent deze groote ver andering alles gezegd. Moge de toekomst uitwijzen, dat ook de „Haarlemsche Cou rant" in wijden kring vrienden hebben zal en in zijn gebied huis-aan-huis g. lezen wordt. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden MORGEN DE LETTER KA TM KO. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Dinsdag de beurt aan de letter K, nml. Ka tot en met Ko. COMPLOT SPOORWEGDIEVEN GEARRESTEERD. BUSSUM, 4 Mei. Ongeveer 14 dagen geleden werd de Bussumsche politie 7s nachts gewaarschuwd, dat vermoede lijk dieven zich ophielden in de omgeving van goederentreinen, die geladen werden. Kort daarna werd een Amsterdammer aangehouden, die echter wegens ge brek aan bewijs op vrije voeten gesteld moest worden. De politie in Veenendaal hield dezer dagen echter twee jeugdige personen aan, die zich daar aan diefstallen van goede ren uit spoorwagons bleken te hebben schuldig gemaakt en tevens kon de vader van een hunner wegens heling worden aangehouden. De in beslag genomen goe deren gingen naar den rijksopsporings dienst en bij vergelijking met de in Bus- sum op de vlucht achtergelaten goederen bleek dat deze dieven zich ook wel te Bussum konden hebben schuldig gemaakt aan spoorwegdiefstallen. Toevallig hield ook de politie in Rhenen twee jongelui aan. die zich daar hadden schuldig ge maakt aan dezelfde feiten en ook daar werd de vader van een hunner wegens heling der gestolen goederen gearres teerd. Het onderzoek van den rijksopsporings dienst bracht aan het licht, dat net viertal dieven bij elkaar hoorde en het land door trok om uit goederentreinen te stelen. Nader kwam aan het licht dat de door de Bussumsche pdlitie aangehouden Amster dammer eveneens tot het complot behoorde en op verzoek der Bussumsche politie werd ook hij gisteren te Amsterdam aan gehouden. De heeren bekenden dien nacht te Bussum gestolen te hebben en bekenden voorts diefstallen uit spoorwagons te Veenendaal, Rhenen, Amsterdam en nog eenige andere gemeenten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 5