Haarlemsche Courant 1 BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal ONDERNEMINGS-, vennootschaps- en vermogensbelasting. Juiee eeuwen hei Ie Jaargang No. 2 x Uitgave Grafische Bedrijven Damiate. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendaplein 37, IJmuiden: Kennemerlaan 102. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie 10600, Administratie 10724, 14825, Soendaplein 12230. IJmuiden 5437. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Dinsdag 5 Mei 1942 Abonnement p. week 0,28, p. maand 1,15, p kwartaal 1.42, franco p. post 3,73, losse nummers i cent. Advertenti?n 3—IS Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie j,- elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnèmenten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 mmf 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden WOENSDAG RESTANT k EN L. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen, Woensdag de beurt aan het restant van de letter K en de letter L. Felle brand in de Zijlstraat Twee winkelpanden uitgebrand Gistermiddag omstreeks- tien minuten voor drie werd de brandweer gealarmeerd voorbeen schoorsteenbrandje in de Zijlstraat. Onmiddel lijk daarna werd echter het alarm middel- brand gegeven. Derhalve rukte de brandweer met groot materieel uit. Het bleek dat de geheele winkel van het Technisch bureau J. v d. Berg, in lichter laaie stond. Het geheele pand werd weldra een groote vuurzee doordat talrijke licht ontbrand- bare radioartikelen en -toestellen vlam vatten. Hoewel de brandweer het vuur terstond ener giek bestreed, kon zij niet verhinderen, dat het vuur oversloeg naar het onmiddellijk aan den rndiowinkel grenzende stoffenmagazijn van het kleermakersbedrijf Smit en van Rijnsbergen. De vlammen, die hoog oplekten langs den gevel, deden het vuur overslaan naar de eerste verdieping, waar het gretig voedsel vond in een grooten voorraad stoffen en andere arti kelen. Een enorme rookontwikkeling, welke zelfs de geheele Groote Markt in dichte nevelen hulde, wees er op, dat de brand een ernstig karakter had aangenomen. De brand was ontstaan, doordat bet perso neel van den heer v. d. Berg bezig was met het verbranden van oude papieren in den ketel van de centrale verwarming. Toen Mevr. v. d. Berg na eenigen tijd een sterke brandlucht waarnam, verzocht zij het personeel het pa- pierbranden te-staken, doch toen bleek, dat de schoorsteen reeds vlam gevat had. In een oog- Maandagmiddag heeft een felle brand gewoed in de Zijlstraat te Haarlem, tengevolge waar van twee winkelpanden met de daarbij be- hoorende bovenwoningen uitbrandden. (Foto De Haas). wenk deelde het vuur zich mede aan den win kelinventaris. Hoewel, het personeel direct alle maatregelen nam om het vuur te stuiten, moest men voor de geweldige hitte wijken. Mevrouw v. d. Berg en het dienstmeisje vluchtten via het dak en bereikten via de buren de "straat. MONTEUR VERMIST. Terwijl de brand zich steeds meer en meer uitbreidde en het vuur reeds de dakgoot be reikte, weerklonk plotseling het angstig hulp geroep van de winkeljuffrouw van de firma v. d. Berg. Aan ijlings toegesnelde brand- wachts deelde zij mede. dat de monteur, die enkele mett-instrumenten uit de werkplaats wilde redden, nog niet teruggekeerd was, ter wijl zij meende, zwak hulpgeroep gehoord te hebben. Hoofdbrandmeester Kerkhoff nam, in over leg met den Commandant den heer C. J. v. d. Broek, onmiddellijk maatregelen om den mon teur te redden. De brandwacht Kramer,voor zag zich van een rookmasker en nadat een groote opening in een muur van een belendend perceel was geforceerd, ging deze de, werk plaats binnen. Na eenig zoeken in den dichten rook vond hij den monteur, den circa 30-jarigen P. v. d. Werff, bewusteloos op den grond liggen. Met veel moeite wist hij het lichaam van den mon teur door de opening in den muur naar bulten te brengen, waar vele hulpvaardige handen zijn taak overnamen. Leden van den Haar- temschen Ongevallendienst droegen hem bin nen in het Stadhuis, waar met behulp van een zuurstofapparaat getracht werd het bewustzijn weer op te wekken. Na eenigen tijd mocht dit Inderdaad gelukken en werd de heer v. d. Werff ter verdere verpleging naar de Maria- stichting overgebracht. TOESTAND VAN DEN MONTEUR VERBETERD. Naar wij hedenmorgen bij informatie aan de Mariastichting vernamen is de toestand van den heer P. van der Werff. die gister middag bij den brand in de Zijlstraat door rook bedwelmd werd en na veel moeite uit het brandende huis kon worden gered, aan merkelijk verbeterd. GROOTE SCHADE. Hoewel de brandweer met zeven stralen het vuur op de meest energieke wijze bestreed kon toch niet worden verhinderd, dat de beide per- ceelen vrijwel geheel uitbrandden. De schade, die in de duizénden guldens loopt, wordt door verzekering-gedekt. Een klein..gedeelte van de stoffen der firma Smit en Van Rijnsbergen kon worden gered, doch van de radio-artikelen kon vrijwel niets meer worden gered. De hevige rookontwikkeling was oorzaak, dat het publiek van heinde en verre toe stroomde, zoodat honderden en nog eens hon derden op de Groote Markt het blusschings- werk gadesloegen. Op de plaats van den brand merkten wij o.m. nog op burgemeester S. L. A. Plekker. mr. B. v. d. Burg, substituut-officier van Justitie, dr. Götte, wethouder van volksgezondheid en wet houder Hofman van Openbare Werken. Het verbrande perceel behoort tot de his torische gebouwen van Haarlem. In de 17e eeuw was hier de vermaarde herberg „De Goude Leeuw" in gevestigd, die destijd door de aanzienlijkste vreemdelingen bij voorkeur tot verblijf werd gekozen. De bekende gevel- it de gouden leeuw op blauwen achter grond bewaarde tot dusver de herinnering aan dien tijd. Dat de reputatie van deze her berg het een paar eeuwen heeft uitgehouden blijkt wel uit het feit. dat zij nog in 1799 tot logement diende voor den bekenden Fran- schen generaal Le Brun In later jaren werd het pand ingericht tot verkooplokaal. De voornaamste veilingen van vaste goederen hadden jarenlang hier plaats. Allan waagt de gissing, dat het pand gesticht is als woning van de oud-adellijke familie van Berkenrode, die immers in de-Zijlstraat een aanzienlijke woning heeft bezeten. De tentoonstelling „Das Deutsche Buch der Gegenwart", die tot 9 Mei a.s. in de Vleesch- hal te Haarlem wordt gehouden, omvat o.m. de afdeeling Volkenkunde. Een blik op dit gedeelte van de expositie. Op den achtergrond een in metaal uitgevoerd portret van den Führer, dat het middelpunt van de tentoonstelling vormt. (Foto Peperkamp). Nieuwe belastingen voor het bedrijfsleven. In het Verordeningenblad zijn besluiten opgenomen, welke betreffen het heffen van een ondernemingsbelasting ten behoeve van de gemeenten, 't heffen van vennootschaps belasting en het heffen van vermogensbe lasting. ONDERNEMINGSBELASTING Onder den naam van ondernemingsbelas ting wordt ten behoeve van de gemeenten van rijksvvege een directe belasting van de ondernemingen geheven, voor zoover deze binnen het rijk haar bedrijf uitoefenen. Als onderneming wordt beschouwd elke op het maken van winst gerichte zelfstan dige, duurzaam bedoelde organisatie, welke aan het oeconomisch verkeer deelneemt, voor zoover dit niet betreft het uitoefenen van een zelfstandig uitgeoefend beroep in den zin van de artikelen 18 en 24 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941. Van de belasting zijn vrijgesteld: 1. de ondernemingen, welke ingevolge ast. 5 van het besluit op de vennootschapsbelas ting van de vennootschapsbelasting zijn vrijgesteld; 2. de ondernemingen, welke de zee- of kustvisscherij beoefenen, indien daarin ge middeld in het kalenderjaar, voorafgaande aan het belastingjaar, niet meer dan tien personen werkzaam zijn. Het belastingjaar valt samen met het ka lenderjaar. De belasting wordt geheven ter zake van het binnen een gemeente uitoefe nen van een bedrijf in het kalenderjaar, voorafgaande aan het belastingjaar. De belasting wordt berekend naar de be drijfsopbrengst en naar het bedrijfskapitaal. Voor het bepalen van de bedrijfsopbrengst komt m aanmerking: 1. voor de ondernemingen, onderworpen aan de vennootschapsbelasting, de overeen komstig het besiirt op de vennootschapsbe lasting 1942 bepaalde belastbare winst van de ondernemingen over het kalenderjaar, voorafgaande aan het belastingjaar, of over de in dat kalenderjaar eindigende boekjaren als bedoeld in art. 7, tweede lid, -van dit besluit: 2. voor de overige ondernemingen de overeenkomstig h^t besluit op de inkom stenbelasting 1941 bepaalde winst van de onderneming over het kalenderjaar, vooraf gaande aan het belastingjaar. Had de onderneming in het tijdvak, het welk voor het bepalen van de winst in aan merking komt, slechts in één gemeente één of meer bedrijfsinrichtingen, dan is de be lasting uitsluitend ten behoeve vati deze ge meente verschuldigd. Indien een onderneming in het tijdvak, bedoeld in het eerste lid. in meer dan één gemeente bedrijfsinrichtingen had, wordt het samengestelde grondbedrag over de ver schillende gemeenten omgeslagen: 1. bij ondernemingen, welke het verzeke ringsbedrijf uitoefenen en bij credietinstel- lingen naar verhouding van de bedrijfskos ten der bedrijfsinrichtingen in elke gemeen te. 2. bij de andere ondernemingen naar ver houding van de arbeidsloonen, welke aan de werknemers, werkzaam in de bedrijfs inrichtingen in elke gemeente uitbetaald zijn. Indien de gemeente, Yvaar de werknemers eener onderneming wonen hierna te noe men woongemeente een ander is dan die, waar zich de bedrijfsinrichting bevindt, waartoe hun werkzaamheid overwegend be hoort hierna te noemen bedrijfsgemeente wordt het aan laatstgenoemde gemeente toevallende samengestelde grondbedrag of gedeelte daarvan over beide'gemeenten om geslagen. Strekt zich een bedrijfsinrichting o\-er meer dan één gemeente uit. dan wijst de in specteur der belastingen in den betrokken dienstkring de gemeente aan, waar de be drijfsinrichting geacht wordt uitsluitend te zijn gelegen. Binnenland (3). - De ten behoeve van elke gemeente ver schuldigde belasting wordt bepaald door het samengestelde grondbedrag of het ge deelte daarvan, hetwelk aan de gemeente is toegewezen, 'te vermenigvuldigen met het voor de gemeente vastgestelde verme- nigvuldigingscijfer. De gemeente stelt bij een verordening voor 1 October van het kalenderjaar, voorafgaande aan het belas tingjaar, het vermenigvuldigingscijfer vast. Is voor dit tijdstip geen verordening tot stand gekomen, dan geldt het vermenigvul digingscijfer van het voorafgaande belas tingjaar. Het vermenigvuldigingscijfer is voor alle ondernemingen in dezelfde gemeente gelijk. De ondernemingsbelasting wordt voor elke onderneming in één aanslag vastge steld, onverschillig of het samengestelde grondbedrag aan een gemeente wordt toe gescheiden of over verschillende gemeen ten wordt omgeslagen. Indien een onderneming in den loop van een kalenderjaar wordt gestaakt, wordt de aanslag voor het op de staking volgende belastingjaar onverwijld vastgesteld. Krachtens dit besluit wordt voor het eerst belasting; geheven* voor het belasting jaar 1942, het vermenigvuldigingscijfer wordt voor dit jaar voor alle gemeenten op 2.4 gesteld. Voor het belastingjaar 1943x kan het ver menigvuldigingscijfer uiterlijk op 28 Fe bruari'1943 worden vastgesteld. Van de ondernemingen, welke in het ka lenderjaar 1941 zijn gestaakt, wordt geen ondernemingsbelasting geheven. Dit besluit treedt in werking op den dag zjjner afkondiging. Het wordt aangehaald als „besluit op de ondernemingsbelasting 1942". VENNOOTSCHAPSBELASTING. Een Y'ennootschapsbelasting zal worden geheven op naamlooze vennootschappen eru commanditaire vennootschappen op aandeelen, op coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen op coöperatieven grondslag, op onderlinge verzekerings maatschappijen, alsmede op vereenigingen welke op onderlingen grondslag als verze keraar of credietinstelling optreden, op stichtingen, vereenigingen en rechtsperso nen voor zoover zij een bedrijf uitoefenen en op bedrijven van openbare lichamen, geen landbouwbedrijf zijnde. Er zijn enkele vrijstellingen. Voorwerp van de belasting is bij de bin nenlandsche belastingplichtigen het over een jaar berekende belastbare bedrag. De winst wordt berekend op den voet van de artikelen 8 tot en met 12 en 22 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, tenzij bij of krachtens dit besluit anders is bepaald of tenzij uit het verschil in wezen tusschen den belastingplichtige en een na tuurlijk persoon het tegendeel voortvloeit. Voor de heffing blijven buiten aanmer king de uitkomsten van het spoorweg bedrijf en in het algemeen het beleggen van gelden van kleine spaarders. Voorwerp van de belasting is in het al gemeen bij de buitenlandsche belasting plichtigen het over een jaar berekende ge zamenlijke zuivere bedrag, door hen geno ten uit hoofde van binnenlandsche bron nen van inkomen, als bedoeld zijn in art. 39, lid 1, van het besluit op de inkomsten belasting 1941. VERMOGENSBELASTING. Als binnenlandsche belastingplichtigen zijn aan de Vermogensbelasting onderwor pen de binnen het rijk gevestigde rechts personen, commanditaire vennootschappen op aandeelen, vereenigingen zonder rechts persoonlijkheid en kredietbedrijven van openbare iichamen, welke aan de vennoot schapsbelasting zijn onderworpen. Voorwerp van de vermogensbelasting is bij de binnenlandsche belastingplichtigen het zuivere bedrijfsvermogen bij het begin van het jaar. Het geheele Y-ermogen wordt als bedrijfsvermogen beschouwd met be trekking tot vennootschappen, welker ka pitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld, coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen op coöperatieven grondslag, onderlinge verzekeringmaat schappijen en vereenigingen, welke op on derlingen grondslag als verzekeraar of kredietinstelling optreden. Het voor de ver mogensbelasting in aanmerking te nemen zuivere bedrijfsvermogen wondt gesteld op hetzelfde bedrag, waarop het voor de hef fing van de vennootschapsbelasting wordt bepaald, behoudens enkele uitzonderingen. Voorwerp van de belasting is bij de bui tenlandsche belastingplichtigen het binnen landsche zuiver vermogen bij het begin van het jaar. De belasting bedraagt 5.— voor elk ge heel bedrag van 1000, dat in het zuiver vermogen is begrepen. Voor binnenland sche vennootschappen, Yvelker kapitaal ge- héel of ten deele in aandeelen is verdeeld, bedraagt de belasting echter niet minder dan 120.Aan hieronder niet vallende binnenlandsche belastingplichtigen, Yvordt slechts dan een aanslag opgelegd, indien het zuiver vermogen meer dan 7500 bedraagt. De genoemde bedragen van 5.en 120gelden per jaar van twaalf maan den. De belasting wondt voor het eerst gehe- Y^en voor het boekjaar, waartoe de 1ste Ja nuari 1941 behoort. Haar bedrag wordt voor dat jaar verminderd met zooveel tYvaalfde gedeelten, als het aantal geheele maanden bedraagt, YY'elke van dat jaar in het kalenderjaar 1940 vallen. Met, afYvijking hiervan Yvm-dt de belas-, ting ten laste van buitenlandsche belas tingplichtigen voor het eerst geheven voor het jaar. waartoe de 1ste Mei 1941 behoort. 5 MEY 1742. 5 MEI 1942. Na een leven van 286 jaar is de Oprechte Haarlemsche Courant in den vorm, welken zij gedurende verreweg het kortste deel van haar bestaan heeft gehad, verdwenen, om tezamen met haar zuster-blad een van haar oudste vormen en daarmee de zeer oude traditie van de Haarlemsche pers voort te zetten in de Haarlemsche Courant. De overweging, dat het deze traditie is, welke Yvordt voortgezet, heeft geleid tot het besluit, het rubriekje „Twee Eeuwen Her", dat den lezers der Oprechte Haarlemsche Courant reeds bekend is, te laten voortbestaan. In „Twee Eeuwen Her" vinden merkwaar dige stukjes een plaats, die afkomstig zijn uit de editie van de Oprechte Haar lemsche Courant Van denzelfden datum, maar dan van twee honderd jaar geleden. Daar in dien tijd de krant slechts drie maal per week verscheen, zal de lezer ook niet iederen dag het rubriekje terugvinden. Vandaag een advertentie uit de Oprechte Haarlemsche Cou rant van den 5den Mei, 1742. Verkoping van een extra fraaye Party alsmede eenige fraaye soorten van vroege Dubbele Witte en Blaauwe HYACINTHEN, TULIPAANEN en NARCISSEN, insgelyks curieuse én differente soorten van Auricu- laas en Kroon Imperiaalen, nagelaaten door wylen Jan van Leeuwen, in zyn leven Koopman in Zaaden. We schreven toen 1742, twaalf jaren, nadat de windhandel zijn hoogtepunt had gehad. Nog Yvas de speculatiegeest niet verflauwd en nog altijd mochten de bloembollen zich in meer dan normale belangstelling verheugen. Jam mer genoeg is in de advertentie niet de grootte der partijen vermeld, maar we weten uit de bescheiden van dien tijd, dat tien of twaalf stuks vaak voor sommen weggingen, waarvoor tegenwoordig duizenden exemplaren van eige naar verwisselen. Geen wonder, dat van de verkooping genoeg werd verwacht om er een advertentie voor over te hebben in de krant, die in geheel West-Europa bekendheid genoot. Strenge straffen voor prijsopdrijvers In de afgeloopen week heeft de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam tal van boeten en andere straffen op moeten leg gen aan- bewoners van Haarlem en omgeYung. De broodbakker Z. te Haarlem kocht 150 K.G. witte kristalsuiker-voor f 375. De toege stane grossiersprijs is, f 45 per 100 K G. We gens medeplichtigheid aan prijsopdrijving werd Z. beboet met f 100. De verkooper van de suiker, de koopman T. te Haarlem werd beboet met f 350. Een coöperatieve bakkerij te IJmuiden had zich aan een zelfde overtreding schuldig ge maakt door witte boonen tegen te hoogen prijs in te koopen. Ootfzij kreeg een boete van f 100. De groentenhandelaar B. te Haarlem ver kocht boerenkool voor 20 cent inplaats van 12 cent, wat de toegestane prijs was.-Hem werd een boete van f 100 opgelegd. De winkelier v. d„ K. te Beverwijk bood in zijn winkel een cassette aan voor f 120. terwijl de prijslijst een prijs van f 77.75 vermeldde. Eén boete van f 100 was de straf voor deze prijsopdrijring. Eenzelfde boete werd nog opgelegd aan den lederfabrikant J. G. te Haarlem, die verschei dene lederen tasschen. portemonnaies e d. tegen te hooge prijzen had verhandeld. Voorts heeft de Inspecteur boeten opgelegd van respectie\-elijk f 150 en f 2,000 aan een tweetal metaalgrossiers in metalen werktui gen te Haarlem, die op hoogst ontoelaatbare wijze hun prijzen hadden verhoogd, De bonnenaffaire voor het Obergericht Woensdag uitspraak Maandagmiddag is de behandeling van den geruchtmakenden bonnendïefstal voor het Obergericht te Den Haag geëindigd, waarna de president de uitspraak bepaalde op Woensdag a.s. des middags om half zes. Hiervoor waren nog de laatste pleidooien gehouden voor Daudey, De Bie, Van Es en voor mr. Huygens. Allèn gaven uiting aan hun berouYv, terwijl de ter dood Y'eroordeel- den vroegen om hun nog een laatste kans te Yvillen eeY'en. Besluiten van den burgemeester Onderwijs De burgemeester van Haarlem heeft be noemd: tot onderwijzeres aan de Dr. Huet- school mej. J. S. H. Jansen te Haarlem; tot onderwijzeres aan de Van Zeggelenschool mej. H. Th. Pols te Haarlem en mej. M. H Harmsen tc Heiloo. De heer C. E. Gottschal, thans onderwijzer aan de Ligthartschool wordt met ingang van 1 Aug. overgeplaatst naar de Daer-openluchtschool. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde en mechanica aan de le H.B.S. B Is benoemd de heer A. van Es te Amersfoort. Aan Mej. M. A. Struijf is op haar verzoek eervol ontslag verleend als hoofd der school voor voorbereidend onderwijs aan de Ber kenstraat te Haarlem. Verduisteren T. 2x.i5 tot s.ni uur 6 Mei: zon op 6.01 uur: onder 21.13 uur. maan op 2.13 uur; onder 11.22 uur. 7 Mei: zon op 6.uur; onder 21.14 uur maan op 2.54 uur; onder 12.33 uur. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. De Australische minister Y*oor de voedselvoorziening Beasly heeft medege deeld, dat in Australië binnenkort Yvaar- schijnlijk een rantsoeneering van levens middelen zal wordejj ingevoerd. (A.N.P.) N.a.v. de aankomst van het diploma- tenschip Drottningholm in New York, meldt een United Press-bericht, dat onge veer 700 diplomaten van de landen van de As een dezer dagen met het Zweedsche schip naar Europa zullen terugkeeren. Het juiste tijdstip van vertrek van het schip, aan boord waarvan zich Duitsche, Ita- liaasche, Hongaarsche en Roemeensche diplomaten bevinden, wordt geheim ge houden. (D.N.B.) Vandaag begint naar Reuter uit New- York meldt, in de Ver. Staten de rantsoe neering van suiker. Bij het monument voor de helden van den slag van Bailen, waar de Spaansche ge neraal Castanos in 1808 de troepen van Na poleon heeft verslagen, is Zondag een mas- sabetooging gehouden. De minister van ar beid. Giron, riep in aamvezigheid van 30.000 Falangisten op tot strijd tegen saboteurs in de binnenlandsche politiek. De Spaansche revolutie is geen sportwedstrijd geYveest, maar de uitdrukking van den fanatieken Yvil eener strijdvaardige jeugd. De Japansche regeering heeft den Iraanschen gezant verzocht het land te ver laten. De gezant zal den Trans-Siberischen spoorweg gebruiken. Zooals bekend, heeft de Iraansche regee ring de betrekkingen met Japan ernstig in wachten zijn. gevaar gebracht en den Japanschen gezant verzocht het land te verlaten, hetgeen ge schiedde. Naar Yvordt medegedeeld, heeft Japan Iran verzocht de kwestie nog eens te bestudee- ren, omdat de meening bestond, dat Iran handelde onder Engelschen druk. De Peruaansche president der repu bliek, Prado, is naar de Ver. Staten vertrok ken. Prado is tweemaal door Roosevelt per soonlijk uitgenoodigd. Het is indertijd opge vallen, dat Prado de eerste uitnoodiging heeft geYveigerd. (D.N.B.) De Zondag gehouden presidentsY'erkie- zingen in Columbia hebben tot resultaat gehad, dat de linksliberale candidaat de meerderheid heeft behaald. Op hem Yverden ruim 200.000 stemmen meer uitgebracht dan op den vertegemvoordiger der rechtslibera- len en conservatieve groepeering. (D.N.B.) Maandagochtend halftien is de 80-jarige Y'oetgangster A, J. de R., wonende te Delft, op den Geversdevnootweg te Den Haag tij dens het oversteken aangereden door een motorwagen van lijn 8. Zij kYvam onder den '.vagen en Yvas op slag dood. Het voertuig moest door de brandYveer worden opgevij zeld. Kerkvoogden der Ned. HerY\ Gemeente- te Den Haag hebben besloten mee te werken aan de stichting van twee nieuYY'e predi kantsplaatsen. Verder overweegt de kerke- raad nog twee predikantsplaatsen te vesti gen. waardoor er dus vier beroepen te ver- Britsche kruiser in Noordelijke IJszee vernietigd. Zevert Britsche koopixiarders tot zinken gebracht. Hastings en Exeter gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In den centralen sector van het Ooste lijk front werd een eigen plaatselijke aan-» valsactie met succes uitgevoerd. In Lapland en aan het front bij Moermansk werden hernieuYvde aanvallen van den vijand af geslagen. In de Noordelijke IJszee heobgn strijdkrachten \ran de marine onder en boven water in samenwerking met for maties van de luchtmacht, vijandelijke convooien, die door sterke gevechtsgroepen werden beschermd, in aanvallen, die dagen lang hebben geduurd, tijdens storm, zwaren zeegang en ijsvorming, bestookt. Hierbij heeft een duikboot onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Teichert twee torpedotreffers geplaatst op een Britsehen kruiser van 10.000 ton, die stil bleef liggen en later ge zonken is. Een Duitsch flottielje torpedojagers bond den strijd aan met de numeriek sterkere vijandelijke bescherming van torpedojagers en beschadigde hierbij verscheidene yijan- delijke torpedojagers zwaar. Een Duitsche torpedojager liep vrij zware beschadi gingen op. Uit een der vijandelijke con- vooien werden twee schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 12.000 b.r.t. door torpedojagers getorpedeerd. Aangenomen kan Yvorden, dat de beide schepen bij den zwaren zeegang verloren zijn gegaan. Duikbooten brachten een munitieschip van 6500 b.r.t. tot zinken en torpedeerden een ander schip. Gevechtsvliegtuigen brachten drie koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 19.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden een vrij groot vrachtschip zwaar. In Noord-Afrika activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Militaire doelen op Malta werden over dag, de haven Alexandrië des nachts door de Duitsche luchtmacht aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brïtt-annië filaatsten lichte Duitsche gevechtsvlieg- uigenoverdag bomvoltreffers op voor den oorlog belangrijke installaties in de kuststad Hastings. Als vergelding voor de terroriseeringsaanvallen van Britsche bommemY'erpers op Duitsche steden, bestookten in den nacht van Zondag on Maandag sterke formaties gevechtsvliegtuigen Yvederom de haven stad Exeter met brand- en brisant bommen. Pogingen van de Britsche luchtmacht om met krachtige bescherming van jagers gisteren overdag de Kanaalkust aan te vallen, werden met aanzienlijke verliezen \'oor den vijand afgeslagen. Duitsche jagers en luehtdoelartillerie schoteji hierbij 10 viiandeliike vliegtuigen neer. De Britsche luchtmacht viel in den af- geloonen nacht woonwijken in Hamburp hoofdzakelijk met brandbommen aan. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf der aanvallende bommenwerpers neer. Met betrekking tot den nieuwen Duit- schen vergeldingsaanval op de Engelsche stad Exeter in den afgeloopen nacht deelt het opperbevel de volgende bijzonderheden mede: de aanvallen der Duitsche gevechts vliegtuigen begonnen ongeveer 2 uur na middernacht. De toestellen wierpen dui zenden brisant- en brandbommen boven de binnenstad uit, die als knooppunt van verkeerswegen van groot belang is voor het Z.W. Engelsche kustgebied. Overal in het centrum der stad, vooral echter in de om muurde oude stad, konden talrijke branden Yvorden waargenomen, die zich snel uit breidden en van \rerre zichtbaar waren. De geslaagde aanval, die in verscheidene gol-i ven werd uitgevoerd, duurde ongeveer een uur (D.NB.) Malakka levert weer rubber en tin Luchtbeschermingsmaatregelen - te Manilla opgeheven De Japansche herstelwerkzaamheden in Schonan worden, naar van officieele Ja pansche zijde is medegedeeld, met succes voortgezet. De rubber- en tinproductie werd op het schiereiland Malakka reeds sedert eenige weken wèderom hervat. De pro ductiecijfers stijgen voortdurend en zullen binnenkort de normale hoogte hebben over schreden. Het Japansche hoofdkYvartier op de Phi- lippijnen/ heeft medegedeeld, dat sedert 2 Mëi de luchtbeschermingsmaatregelen voor Manilla zijn opgeheven, daar de op ruimingswerkzaamheden op Mindanao zoo ver gevorderd zijn. dat het gevaar voor Amerikaansche luchtaanvallen geweken is. (A.N.P.) Engelschen, Chineezen en Amerikanen trekken terug In Lashio geen tegenstand meer Naar de Britsche berichtendienst meldt, trekken de Engelschen en de Chineezen in Bitma „langzaam terug". De Ghineezen wijken langs de Irawadi, terwijl de Engelschen. langs de Tsjin- dYvin terugtrekken. Voorts meldt de Britsche berichten dienst, dat er in Lashio geen Engelsche troepen meer zijn. Volgens berichten van Engelsche cor respondenten uit Birma vormen gebrek aan rijst en gebrek aan groote transportauto's de voornaamste moeilijkheden voor de troepen van Tsjiang Kai-sjek. In Birnja zijn eenige spiraalvormige om singelingsbewegingen door de Japanners uitgeY'oerd. De Japapsche bedrijvigheid tegen Chi- neesche vliegvelden schijnt met de gebeur tenissen in Birma in verband te staan. Van deze vliegvelden af opereerden ook En gelsche en Amerikaansche toestellen, die na aanvallen op in Japan gelegen dqelen hier konden landen. <r Het Japansche succes in deze gebieden is voor alles toe te schrijven aan de geY'echts- kracht van de Japansche troepen met hun buitengewone opleiding. Ongetwijfeld hebben er ook andere om standigheden tot de overYvinning bijgedra gen, bijv. het feit. dat de Engelschen niet in staat zijn geYveest de heerschappii in de lucht te veroveren en den onlusten in Bir ma het hoofd te bieden. Een andere oor zaak moet worden gezocht in het gebrek aan samenwerking tusschen de Engelsche en Chineesche strijdkrachten en tenslotte ook in de moeilijkheden t.a.v. den aanvoer van versterkingen, die zich na den val van Rangoon hebben voorgedaan. Europa voedt zichzelf Bs. De agrarische productiepolitiek heeft zich dit voorjaar ook in ons land ge- Yvijzigd en het is in hoofdzaak een princi- Bieele wijziging welke zich voltrokken heeft. e groote beteekenis hiervan voor den stand van den voorjaarsaanplant dringt zich op, Yvanneer men een vergelijking treft met andere jaren. Uit de gegevens welke daar omtrent Yvorden verstrekt in het vakblad van den Reichsnaehrstand blijkt duidelijk, dat de regelen van de Duitsche productie- politiek thans Y'ooropstaan, wat de produc tie van broodgraan en hakvruchten betreft. Men Yvil hiermede de voornaamste basis voor de voedselvoorziening scheppen; in de tYveede plaats komen dan de tumbouwpro- ductie en de maatregelen ter opvoering van de vet- en boterproductie. Men ziet: een productie uitsluitend gericht op- en volko men bestemd voor de zelfvoorziening van ons land. binnen het kader van Europa. Ook in Frankrijk, België en in de Noordelijke staten wordt dit voorjaar overgegaan tot uitbreiding van den aanplant van zomer graan, en aanzienlijke vergrooting der op pervlakte Yvelke met hokvruchten is beplant. Van welke beteekenis deze uitbreiding is voor de meeste landen, blijkt wel als men Yveet, dat in Frankrijk de aardappelenaan- plant reeds vorig jaar bijna verdubbeld Yverd. terwijl dit Y-oorjaar een verdere uit breiding van 20.000 H.A. plaats vindt. Ook in ons land \-ertoont de toestand een derge lijk beeld, evenals in België, Denemarken en Noorwegen, al zijn de overwegingen, waarvan men is uitgegaan, Yvel \-an anderen aard. Hier toch was het noodzakelijk de Y-er- edelingsproductie in de veeteelt. Yvelke een zijdig op den uitvoer was georiënteerd, te rug te brengen tot een omvang Yvelke over eenkomt met de in deze landen aamvezige veevoermogelijkheden. In de landen van Zuidoost-Europa is de agrarische productie tot het hoogst moge lijke rendement opgevoerd, waarbij vooral op*de productie van oliegevende planten de nadruk werd gelegd. Al deze maatregelen op zich zelf vormen echter slechts een on derdeel van het groote geheel dat er op be rekend is Europa zich zelf te laten Y'oeden. Onze Y-oeding is tot nog toe, wanneer Yvij een vergelijking maken met den toestand zooals wij dien gekend hebben tijdens den wereldoorlog, voorbeeldig geregeld. Iedereen begrijpt, dat de oeschikbare hoe veelheden regelmatig en eerlijk moeten worden verdeeld, iedereen kan weten dat een vermindering, vergeleken bij den toe stand van vóór den oorlog, voor de hand ligt, maar niemand heeft tot nog toe honger YY'erkelijke honger moeten lijden en de kwaliteit van wat ons geboden wordt, staat stukken 'hooger dan wat tijdens den wereldoorlog bijv. in België onder auspiciën van Amerika YY'erd gedistribueerd. Duitschland heeft niet volstaan met het geven van een voorbeeld, het heeft ook wer kelijke hulp verleend door het leveren van zaad, meststoffen en machines, alsmede door het treffen van omvangrijke crediet- politieke maatregelen. Wij allen kunnen er toe medeYY-efken. dat dit werk slaagt. Daarmede doen wij niet anders dan ons eigen belang bevorderen. Ieder van ons moet alles doen Yvat zijn plicht, ook in normalen tijd, \'an hem ver gen zou en daarnaast kunnen Yvij nog beter ons doel bereiken door niet mede te Yverken aan de praktijken Y'an den zwarten handel, die slechts één enkele klasse bevoorrecht en de gemeenschapsbelangen ondermijnt. TextieUlieven te Amsterdam gesnapt 1100 K.G. thee gestolen AMSTERDAM. 4. Mei. Tijdens de week- verwisseling zijn het vooral texticldie\-en ge weest. die hun activiteit een betere zaak waardig hebben getoond. Uit een manufac turenzaak aan het Mercuriusplein werd een inbraak gepleegd, welke voor ongeveer ƒ4000 aan textielgoederen opleverde Minder fortuinlijk waren de inbrekers die, na de buitendeur vernield te hebben, een con- fectieateller in de Van Oldenbarneveldtstraat waren binnengedrongen. Reeds hadden zij goe deren 'op een vrachtauto geladen. t<jen twee rechercheurs opdoken en de auto met den chauffeur en twee inbrekers naar hot bureau Raampoort dirigeerden. Onderweg daarheen paste de chauffeur een truc toe: plotseling liet hij den wagen stoppen, waardoor een der poli tiemannen op straat vie! en de drie mannen do vlucht konden nemen. Hoewel hun nog eenigo schoten nagezonden werden, wisten zij in het duister te ontkomen. De rechercheurs maakten daarop rechtsom keert naar de Van Oldenbarneveldtstraat, waar zij een onderzoek in het atelier instelden. Het bleek, dat zich daar nog twee inbrekers had den verscholen Ditmaal pasten de politieman nen beter op hun tellen en de belde arrestan ten kregen voorloopig onderdak in het Bureau Raampoort. Daar de namen en adressen van de dri% ontsnapten eY'eneens hekend ziin. zal ook hun vrijheid wel van korten duur zijn Door het verbreken van een deur wisten die ven een opslagplaats van een levensmiddelen zaak in de Van Diemenstraat binnen te drin gen, waar zij ruim 1100 kg thee en 575 stukken toiletzeep stalen. De recherche van het Bureau Spaarndammerstraat stelt een onderzoek naar dezen diefstal in. Ongeluk op de spoorbaan O verveen—Zand'voort Jongen uit een mast gevallen Spelende jongens nabij Kraantje Lek hadden de onvoorzichtigheid zich op de spoorbaan OverveenZandvoort te bege ven. Alsof dit nog niet erg genoeg Yvas klom een der jongens in een van de masten van het bovennet. Toen hij bijna boven geko men was stootte hii met zijn hoofd tegen een geleidingskabel, waardoor hij zijn evenwicht verloor en naar beneden stortte. Ernstig gewond kwam hij tusschen de rails terecht, waarbij hij bovendien nog een zware hersenschudding opliep. Zijn vriend jes waren zeer geschrokken en haalden ijlings hulp. De onvoorzichtige, een 11-jarige jongen uit Haarlem, is per ziekenauto naar een ziekenhuis te Haarlem ovfrgebracht. Dé Zandvoortsche politie stelde naar een en ander een onderzoek in en verzocht ons de jeugd vooral te waarschuwen tegen derge lijke hoogst gevaarlijke „spelletjes". Het ware evengoed mogelijk geweest, dat de jongen door. den electrischen stroom ge troffen zou zijn, waardoor de dood onmid dellijk was ingetreden. Nieuwe landing op Mindanao Gisterochtend zijn Japansche troepen aan land gegaan bij Cagajan op Mindanao voor het inzetten van een algemeen offensief, dat ten doel heeft de Philïppijnsche en Amerikaansche strijdkrachten op het eiland te vernietigen. De Japanners hebben hun tegenstanders uit sterke stellingen langs de Noordkust verdreven (D.N.B.). De jeugd heeft de togkomst als zij levensblij en sterk is. Wordt lid en medewerker van Den Nederlandschen Volksdienst. t

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1