Alexandrië gebombardeerd. Vliegvelden op Malta aangevallen. ROME, 5 Mei (Stefani). Het Italiaan- sche weermachtbericht luidt: In de Cyrenaica bedrijvigheid van pa trouilles. Een Engelseh vliegtuig, dat deel nam aan een aanval op Benghazi en door het afweergeschut werd getroffen, viel brandend neer. Twee leden der bemanning, die zich hadden kunnen redden, zijn gevan gen genomen. Aanvallen van Italiaansche en Duïtsche af deelingen vliegtuigen op Malta waren ge richt op de vliegvelden Mikabba, Oudia en Halfar en op het entrepot van Floriana. Bij gevechten met vijandelijke jagers schoot een onzer afdeelingen twee Spitfires neer, die in zee vielen. Alexandrië werd opnieuw bestookt door vliegtuigen der spilmogendheden, die met succes spoorwegemplacementen en haven werken bombardeerden. Boven Egypte heeft een Duitsch vliegtuig een vijandelijk vier motorig toestel van Amerikaansch type ver nield. Sovjets hebben 79 oorlogsbodems verloren Van Duitsche militaire zijde word/t mede gedeeld. dat sedert het uitbreken van den oorlog tot eind April 1942 door de Duïtsche marine en luohitomaoht in totaal 79 oorlogs schepen en 145 koopvaardijschepen der bolsjewisten tot zinken zijn jrefbraohit. Do door beschadiging buiten gebruik gestelde oorlogs- en koopvaardijschepen zijn hierin niet begrepen. (D.N.B.) Ontnuchtering door bijeenkomst te Salzburg Interessante bloemlezing Nu de ontmoeting tusschen den Führer en den Duce te Salzburg een einde heeft gemaakt aan de sensationeele berichten over een Italiaansch streven om tot een af zonderlijken vrede te komen, drukken de Italiaansche bladen een omvangrijke bloemlezing uit dezen zondvloed van be richten in letterlijken tekst af. Uit de chro nologische volgorde blijkt, dat New York het sein gaf tot deze campagne, die ter stond door Londen werd overgenomen om vervolgens voornamelijk gevoerd te wor den via Buenos Aires, Stockholm, Lissa bon en Bern. Het begon met berichten, dat Koning Vic tor Emunuel besprekingen voerde met Mus solini, omidat het Italiaansche volk een af zonderlijken vrede eischte. Vervolgens, zoo heette het, had de Koning den Kroonraad bijeengeroepen om over deze kwestie te beraadslagen. De leden van den Kroon raad werden met name genoemd en de leu- genberichten schilderen zelfs uitvoerig hoe zij zich naar het Quirinaal begaven, daar ontvangen werden, enz. Tusschen het Qui rinaal, fcie Koninklijke residentie en het Pa lazzo Venezia, waar Mussolini resideert, ontstond een voortdurend komen en gaan. Eindelijk barstte de bom. In Italië was een regeeringscrisis uitgebroken. Het duurde niet lang meer of Mussolini had zijn ont slag aangeboden, zoodat korten tijd later kon worden medegedeeld, dat He Koning een nieuwen minister-president had be noemd. Terwijl de geheele Anglo-Ameri- kaansche wereld ademloos nieuwe sensa ties verwachtte, werd plotseling bekend femaakt, dat Mussolini en Hitier te Salz- urg waren bijeengekomen. (V.P.B.). Japanners in Burma bereiken Chineesche grens Naar de Engelsche nieuwsdienst verneemt heeft de Japansche voorhoede van Burma uit de Chineesche grens overschreden en de voorsteden van Wantien bereikt. Radio Columbia te New-York heeft een beschrijving gegeven van de situatie in Bur ma, waarin o.a. werd verklaard, dat de Ja pansche luchtmacht zeer actief was in het Noorden. Voorts erkende men, dat de Ja pansche troepen de Chineesche grens heb ben bereikt. Naar verluidt, hebben vooraanstaande ?ersoonlijkheden te Tsjoenking maarschalk sjang-Kai-Tsjek aangemaand niet nog eens de fout te begaan om een leger naar het gebied van een buitenlandsche staat te sturen. Führer betuigt deelneming met Staunings overlijden De Führer heeft door bemiddeling van den Duitschen gevolmachtigde te Kopenha gen, den gezant von Renthefink, den Koning van Denemarken zijn leedwezen betuigd bij het overlijden van minister-president Stau- ning. De minister van buitenlandsche zaken heeft zijn Deensclien ambtsgenoot namens de Duitsche regeering zijn leedwezen be tuigd. AGENDA WOENSDAG 6 Gem. ConcertzaalH.O.V. Beethovencyclus Ó.l.v. Marinus Adam, met George van Re- nesse. piano (4e concert, 2 cyclus), 7.30 uur. Vleeschhal, Groot© Markt: Tentoonstelling Het Duitsche Boek van heden, dagelijks 9- J9 uur. Rembrandt Theater: ,.De kuisch© gelief de", 2.30. 6.30 en S.45 uur. Palace: „Robert cn Bertram", 2, G.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: ..Fr&ulcin Hoffman's Erzahlungen". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een nacht ln Mei", 2.30 16.30 en 8.45 uur. Moviac: Gavarleerd programma van 12 uur af. Brlnkmann, Gr. Markt: Alg. Bond van Forensen, 8 uur. DONDERDAG 7 MET. Groote Kerk: Orgelbespeling. 3-4 uur. Brlnkmann, Gr. Markt: Ned. Zljdeteelt- yereen., 8 uur. Artikel 26. (1) Op rijwielen met één zitplaats mogen door den berijder geen andere personen worden vervoerd. Kinderen beneden den leeftijd van tien jaren mogen uitsluitend door een vol wassen persoon worden vervoerd, en slechts dan, wanneer het rijwiel is voorzien van een daarvoor geschikte zitplaats en de berijder daardoor niet wordt gehinderd Polygoon-Sevm-P»* Holland m W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Binnenland: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagseh Redacteur: B. Korsten, Den Haag. Sport: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nleuws- en reportage voor Velsen cn Omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. HET NIEUWE SOCIALISME IS IIET VOLKSCHE SOCIALISME. Socialisme is onverbrekelijk verbonden met een wereldbeschouwing. De materia listische, joodsche wereldbeschouwing ten grondslag liggende aan het marxisme gaf aan het socialistisch strijden van het ver leden den volksvermetigenden vorm van dein klassenstrijd en de leugenachtige leuze van internationale solidariteit van het pro letariaat. Internationaal socialisme heeft en zal nooit bestaan. Een duizendjarige cultuur-, de eigen aard van een volk, het sociaal ni veau, de begaafdheid en het scheppende vermogen van een volk, bepalen het soaia- lisme, dat een voflk zich veroveren kan. De sociale verlangens van een Qhlneeschen koelie of een zwarten katoenplukker uit Amerika liggen op eer, geheel ander niveau dan die van den EuropeesChen mensch. En zelfs binnen Europa vertoonen zich in levensbehoeften en levensgewoonten in de verschillende landen groote verschillen. Socialisme is volkseh. En dat de natuur sterker is dan de leer, blijkt uit het feit, dat de internationale solidariteit van de werkers in 1914 den wereldoorlog niet kon voorkomen, maar dat overal de marxisten zich rond de regeeringen schaarden en binnen 24 uur de internationale leuzen verwisselden voor de meest nationale. Socialisme is volkseh. Het verlangen naar geborgenheid in zijn eigen vertrouw den levenskring, naar een vrij en eervol leven in een volksgemeenschap, dat in ieder mensch leeft, kan slechts verwezen lijkt worden in en door het eigen volk. Socialisme is volkseh. Daarom kent het socialisme geen proletariaat. Het socialis me kent geen klassen, geen scheiding tus schen volksgenooten, het streeft naar een heid van werk en wil in een wik, naar den gezamelijken arbeid van een volk en den wil van een volk zich den grootst mo gelijken geestelijken en stoffelijken voor uitgang te verzekeren. Socialisme is volks ah. Het marxisme verkrachtte in zijn wereldbeeld de natuur door het voor te stellen, alsof het mate- rieele streven alleen het leven en de ge stalte der samenleving bepaalde. Het so cialisme van den nieuwen tijd beantwoordt aan het waarachtig beeld van de natuur, omdat het zich baseert op het volk als werkelijkheid, op den eigen aard, de cul tuur, het sociaal niveau, dat een volle zich in der eeuwen loop verworven heeft. Socialisme is volksöh. Het geeft zich niet over aan onware leuzen van wereld- verbroedering, maar het put zijn kracht uit de levende werkelijkheid van eigen volk, het wordt bewogen door de liefde tot het eigen wik en bereikt zijn doel door het geloof in eigen volk. Het doel van het marxisme was: „Prole tariërs aller landen, vereenigt U". het heeft het zelfs nooit kunnen brengen tot ..Proletariërs in Nederland, vereen igt U". Deze uitspraak van Mussert toont de on mogelijkheid van het internationaal so cialism e kernachtig aan en bewijst tevens dat zelfs in eigen land de werkers van hoofd en hand niet tot eenheid konden komen, een eenheid waarnaar ieder in stinctief verlangde. Het socialisme van den nieuwen tijd zal ook het heden en de toekomst van den Neder 1 andscher. werker bepalen, boer en arbeider maken tot de dragende krachten der nieuwe volksgemeenschap, tot de ge neratie die in de lage landen bij de zee het socialistisch verlangen tot werkelijkheid zal maken in de wereld van morgen, waar voor zuLke grootsche offers worden ge bracht in het geloof aan de zegepraal. STAATSCOURANT. 's GRAVENHAGE, 4 Mei. Bii besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken is. te rekenen van 9 April 1942 af, opnieuw voor den tijd van vijf jaren benoemd tot afgevaardigde van de afdeeling Nederland der souvereine orde van Malta in het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis. W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst te 's Gra- venhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitite van 1 Mei 1942 zijn benoemd: tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Leeuwarden mr. J. H. W. Houben, waarnemend ambte naar van het O.M. 's Hertogenbosch. Tot rechter-plaatsvervanger in de recht bank te 's Hertogenbosch mr. G. K. Vos, bewaarder van de hypotheken enz., te 's Hertogenbosch. ZOO IS KATWIJK. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Weinig, te weinig, van de vele badgasten, die Katwijk 's zomers trekt, weten meer van dit mooie visschersdorp te vertellen, dan dat de zee zalig en de zon heerlijk is. Om de vele badgas ten den aard van dit stoere visschersvolk beter te leeren begrijpen, zal Vrijdag a.s. een herhaling worden gegeven van de klankbeeldenreeks, welke werd samengesteld door H. P. Wouwenaar. De uitzending vindt plaats om 10.40 uur over den zender Hilversum 2. Keuringen voor de Waffen SS 'S-GRAVENHAGE. 5 Mei. De keuringen, voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastge steld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam. Deutsches Haus; 16.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 12 Mei: 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat; 16.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 13 Mei: 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16 b; 16.00 uur Zwolle, Kasernenunterkunft, School a/d Turfmarkt. 14 Mei: 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.; 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei: 10.00 uur Amsterdam, School Iepen- weg 13; 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. HET LIDMAATSCHAP VAN HET N.A.F. AMSTERDAM, 5 Mei. De persdienst van het N.A.F. schrijft ons: Daar er nog eenige onzekerheid blijkt te bestaan om trent de wijze waarop het lidmaatschap van het Nederlandsch Arbeidsfront verkre- fen wordt, deelen wij thans mede, dat iertoe de volgende wegen openstaan: 1. Allen, drie lid zijn va.n een vakbond, worden automatisch lid van het N.A.F. Zij hoeven zich dus niet als lid op te geven. Wel moeten zij de hen toegezonden vragen formulieren invullen. Dit is noodzakelijk, omdat op grond hiervan moet worden vastgesteld, op welke rechten het lid aan spraak kan maken. Wie geen inivulfonmu- lier ontvangen mocht hebben, kan het krij gen bij de kantoren en bureaux van het N.A.F. 2e Individueel lid kan ieder werkend Nederlandier worden, die aan de daartoe gestelde eischen voldoet. Aanvraagformu lieren voor lidmaatschap kunnen verkre gen worden bij de kantoren en bureaux van het N.A.F. 3e. Publiekrechtelijke lichamen kunnen, na gepleegd overleg met den leider van het N.A.F.. als geheel tot het Nederlandsch arbeidsfront toetreden, waardoor dus een collectief lidmaatschap ontstaat. AMSTERDAM, 5 Mei. De voorzitter van de vereeniging voor den Effectenhan del (Bedrijfsgroep Effectenhandel) heeft het volgende bepaald: elk lid, dat op grornd van een door hot deviezemnstrtuut ver leende vergunning bepaalde buitenland sche effecten wenscht te koope-n of te ver- koopen, is verplicht hiervan, alvorens tot den koop of verkoop over te gaan. on der overlegging van de vergunning van het deviezen instituut aan de vereeniging voor den effectenhandel (Bedrijfsgroep Effec tenhandel) mededeeling te doen. ter op neming van deze opgaaf in de rubriek „met vergunning van het deviezen instituut te verhandelen buitenlandsche effecten" in de prijscourant. EERSTE OPVOERING VAN „BOCCACCIO" TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 5 Mei. Aan het eind van haar eerste seizoen, dat zooveel succes opleverde, heeft de afdeeling Opera van het Gemeentelijk Theaterbedrijf te Amsterdam als laatste in de reeks premières vanavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam, de eerste opvoering gegeven van de operette „Boccaccio" van Frans von Suppé. Er was voor deze opvoering zeer veel be langstelling en o.a. behoorden tot de aan wezigen de secretaris-generaal van het de partement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, de commandant van de Luftgau Holland, generaal Siburg, en de burgemeester van Amsterdam, de heer E. J. Voute. Het jonge opera-gezelschap heeft van Suppé's werk een voortreffelijke opvoering gegeven. Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest, onder leiding van Otto Glastra van Loon, speelde zeer slagvaardig de melo dieuze muziek en de koren onder leiding van Henk van Wielink behoorden weer tot de besten van den avond; Van de solisten, die uitnemend voldeden, moeten vooral ge noemd worden Dora Schrama, Gerda Pons, Jan van Mantgem, Otto Couperus en Theo Bayle. DE LEIDER DER N.S.B. BEZOEKT DE BOLLENVELDEN. 's GRAVENHAGE. 4 Mei. De pers dienst van de N.S.B. meldt: Maandagpch- tend maakte de leider der N.S.B. met den Reichsarbeitsfuehrer Hierl en den Gene- ralarbeitsfuehrer Bethmann een tocht langs de bloembollenvelden. Bovendien werd een bezoek gebracht aan de kassen der fa. Gebr. Kniep te Aalsmeer, alwaar zy geruimen tijd verbleven. In het gezelschap van den leider bevon den zich de heeren M. Meuldijk, jhr. D. de Blocq van Scheltinga. hoofd algemeene za ken en de adjudant van den leider, mr. dr. H. A. J. Kessler. GRONDSTOFFEN VOOR THEE SURROGATEN. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. In de Staatscourant van 5 Mei 1942 is opgeno men een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherii. waarbij hat plukken en verzamelen van bladeren van berken, boschbessenstruiken, bramenstruiken, mei doornstruiken. zoomede van in het wild groeiende frambozen- en rozenstruiken, geschikt voor het bereiden van theesurro gaten, wordt verboden. Het verbod is heden in werking getreden. Het ligt in de bedoeling, zoo vernemen wij van het rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd, den pluk van de bladeren, die als grondstoffen voor thee- surrogaten dienen ,in geordende banen te leiden. Het plukken zal moeten worden overge laten aan plukleers, die in het bezit zijn van een door de Nederlandsche Meelcentrale af te geven vergunning. De Nederlandsche Meelcentrale heeft voor het afgeven der vergunningen een centraal bureau voor theesurrogaten ingeschakeld. De beschik king treft voor den geordenden pluk de noodige maatregelen. Het boek en zijn vriend Wij zijn in Nederland, met name wat hel boek betreft, nogal verwend. Speciaal de buitenkant, de uitvoering, heeft veel belang stelling bij oen Nederlandschen boekbezit- ter. Welverzorgd van uiterlijk is een voor naam ding, al blijft uiteraard de inhoud hoofdzaak. De verzameling boekwerken, thans bijeen gebracht in de vleeschhal te Haarlem, vol doet alleszins aan de twee eischen, die men aan het boek en de brochure gewoon is te stellen. Voor den inhoud van deze keur van werken, is de herkomst een waarborg: het uiterlijk van de meeste tentoongestelde boe ken maakt indruk door eenvoud en stijl. Het voornaamste van wat in de Duitsche literatuur van het Heden verscheen, is hier op overzichtelijke wijze gerangschikt. De tentoonstelling, die tot 9 Mei a.s. voor het publiek geopend blijft, omvat alle mo gelijke afdeelingen van wetenschap en let terkunde. Slechts een naar verhouding ge ring deel houdt zich bezig met eigenlijke Nationaal-Socialistisohe literatuur, propa ganda. etc. Op net gebied der historie is veel bijeen gebracht, want het moderne Duitschland houdt van de geschiedenis van eigen volk en het werelddeel, waarop het leeft. Doch ook de techniek is niet vergeten en de nieuwste werken op het terrein van pas ont sloten procedé's en instrumenten, mechanis men en machinerieën hebben een plaats in de tentoonstelling gevonden. De lectuur van 't jongste verleden wordt vertegenwoordigd door werken over het voorspel van den oorlog, den veldtocht naar Noorwegen en de groote overwinning in het Westen. Lectuur over de Duitsche marine en die van. haar bondgenooten ontbreekt evenmin. De Duitsche belangstelling voor de ge schiedenis der Nederlanden treedt aan den dag in boeken over onze Gouden Eeuw, studies over Oranje, topografische schet sen. enz. Men verzuime niet de Vleeschhal in deze dagen te bezoeken. De toegang tot de ten toonstelling is vrij; ondanks de groote hoe veelheid materiaal is zij gemakkelijk te be zichtigen en het bijeengebrachte wekt bij eiken bezoeker interesse. De geest van een volk blijft het beste .be waard in zijn literatuur. De geest van het moderne Duitschland is neergelegd in deze werken en zij zullen komende generaties een betrouwbaar beeld geven van de groot heid en de innerlijke machtsontplooiing van het Rijk in deze jaren. RADIO-UITZENDINGEN DOOR N.S.B. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Morgen. Woensdag zal over Hilversum II van 18.30 tot 18.45 een kwartiertje „Van huis tot huis, met de microfoon op bezoek bii een huisvergadering van de N.S.B." gegeven worden. ORGELCONCERT. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem, op Donderag 7 Mei 1942, des namid dags van 34 uur, door den stadsorganist George Robert. Programma. 1. Fantasie en Fuga c kl. t., J. S. Bach 2. Suite du deuxlème ton, L. N. Clérambault 3. Improvisation, C. Saint-Saëns 4a. Choral, b. Lied, L. Vierne 5. Suite gothlque, L. Boëllmann VEERTIG JAAR GETROUWD. Morgen. Donderdag 7 Mei, is het veertig jaar geleden, dat de heer H. Sieraad met mej. J. Janssen in het huwelijk trad. De heer Sieraad is werkzaam bij de gemeentereiniging, bij welken dienst hij verleden jaar zijn 25-jarig jubileum vierde. Het echtpaar woont Heerensingel 25. DE H. O. V. VOOR DE RADIO. Vrijdagmiddag om twee uur geeft de Haarl. Qrkest vereeniging onder leiding van Marinus Adam een concert, dat door Hilversum II wordt uitgezonden. O.a. worden uitgevoerd wer ken van Jacques Ibert en Cl. Debussy. JUBILEUM P. H. RSDISCH. Op 16 Juni a.s. hoopt de heer P. H. Radisch thans werkzaam als stempelsnijder en graveur op de afd. Lettergieterij van de N.V. Joh. En schedé en Zonen, Grafische Inrichting, den dag te .herdenken waarop hij 25 jaar bij genoemde N.V. in dienst is. VOLKSGEZONDHEID IN LOGEMENTEN. Daar het in belang van de volksgezondheid wenschelijk is in dezen tijd scherpere maat regelen te nemen tegen mogelijke uitbrei ding en overbrenging van besmettelijke ziek ten, heeft de burgemeester besloten in de politieverordening de volgende wijziging aan te brengen: De exploitant van een volkslogement, slaapstede of volkspension is verplicht van elk ziekte- of sterfgeval onder hen, die van zijn Inrichting gebruik maken, zoo spoedig mogelijk in elk geval binnen 24 uren, nadat de ziekte zich daar heeft geopenbaard of het vermoeden van overlijden bestaat, kennis te geven aan den gemeentelijken geneeskundi gen- en gezondheidsdienst. Alle maatregelen te gedoogen, welke van gemeentewege noodzakelijk mochten worden geacht tot zuivering van de inrichting of in ventaris van ongedierte. Personen, die gebruik maken van een volkslogement, slaapstede of volkspension, zyn verplicht te allen tijde een van gemeente wege in te stellen onderzoek naar hun ge zondheid of zindelijkheid te gedoogen en zich voorts aan alle van gemeentewege noodza kelijk geachte maatregelen tot hun genezing of zuivering te onderwerpen. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. „De nienschen zijn van nature niet sme rig, maar onbeschrijfelijk arm. Door het col lectieve stelsel zijn zij uitgezogen tot op het merg", schrijft Willem van Boetzelaer, lid van de Nederlandsche S.S. in een brief. Uit gezogen tot op het merg. Alle menschelijk- heid is aan deze arme stakkers vreemd ge worden door de jarenlange onderdrukking der Sovjet-machthebbers. Geen wonder, dat de Duitsche troepen hier voor groote opgaven gesteld worden. Niet alleen moeten zij de Sovjets verslaan, maar ook zullen zij de grondslagen moeten leggen voor een arbeid, die tot einddoel heeft de verheffing van deze menschen uit de poel der ellende. Een taak is hier te verrichten voor de Nederlandsche ambulance. Medische hulp i#%veral dringend noodlg. Steunt daarom den arbeid der Ne derlandsche hulpexpeditie aan het Oost front. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0, Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Foto links: Aan het Oostelijk front. Water en modder zijn de nieuwe metgezellen van de Duitsche soldaten tijdens hun tochten. P.B.Z.-v. Eysden-P.K. Ulrich-Jan-Holland m. Foto midden: Op Houtrust te 's-Gravcnhage werd Zondagmiddag de groote demonstratie van den Nederl. Arbeidsdienst gehouden, waaraan 1300 mannen en 130 vrouwen deel namen. De Arbeidsmeisjes voeren een Mei- dans uit. Polygoon-Meyer-Pax-Holland c. Foto rechts: De afd. „Nationaai-Socialisme" op de tentoonstelling „Das Deutsche Buch der Gcgcnwart", welke tot 9 Mei a.s. in de Vleeschhal te Haarlem wordt gehouden. Onder het in metaal uitgevoerde portret van den Führer ligt tn een krans van groen Duitschlands meest-verspreide boek: „Mcin Kampf". (Foto Peperkamp) DIERENBESCHERMING. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. De Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren houdt Zondag 30 Mei haar jaar- lijksche algemeene vergadering in restau rant Bosch lust, Bezuidenhout 2 te Den Haag. De vertegenwoordigers der verschil lende afdeelingen worden reeds 's morgens om half elf verwacht. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men apothekersassistente mej. C. A. M. van Beek uit Haarlem. MIJ. TOT EXPL. VAN NATUURLIJKE BRONNEN N.V. In de gisteren te Haarlem gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders van bovengenoemde maatschap pij werden balans en winst- en verlies rekening over het boekjaar 1941 goedge keurd. De aan de beurt van afrteden zijnde com missaris dr. H. van Beeck Vollenhoven werd als zoodanig herkozen. KINDERFEEST. Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) wordt in de Concertzaal een kinderfeest ge geven. Gijsje Goochem komt op het tooneel en zal de jeugd hartelijk laten lachen. Hij komt tevens in de poppenkast, met Jan Klaassen en Katrijn, en verder als clown. Tevens zal een goochelaar de kinderen pret tig bezig houden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van Politie, Smedestraat te Haarlem, tusschen 11 en 1 uur. Terug te bekomen bij: Wijkhuizen, Riouwstraat 6, geldsbedrag; Bonarie, Gen. Cronjéstraat 68, geldsbecfrag; Muller, Teslastraat 43, horloge; Bouterse, Sophlastraat 1, handschoenen; Riepma, de Clercqstraat 103, hond; v. d. Brink, Plataan straat 39, handschoenen; Massa, Romeinenstraat 14, hondje; Kampman, Trompstraat 127, hand schoen; de Nijs, Zaanenlaan 114, Jas; Koning, van Oosten de Bruynstraat 22. kous; Kramers, van 't Hofstraat 79. kindertuig: van Dam, Nauwe Gelde- looze Pad 32, manchetknoop; Vroom Drees- mann. Gr. Houtstraat, portemonnaie met inh.; y. d. Weel, Zomervaart 132, portemonnaie met inh.; Veggelen, Tetterodestraat 73, portemonnaie met Inh.; van Klaveren, Roosveldstraat 78, por temonnaie met inh.; Louwe, Adr. Loosjesstraat 21, portemonnaie met inh.; Jansen, Zijlstraat 68 rd., portemonnaie met inh.; du Maine, Dutry- straat 25, rozenkrans; Heemskerk. Westergracht 49, ring; Heemskerk, Zuid Polderstraat 103, ren tezegels; Smit. Clivialaan 16, Heemstede, rugzak met inh.; v. Putten. Soerabajastraat 15, schoen tje; Walkers. Populierstraat 18, schoen; Hemel- draad, Rijksstraatweg 39, schoen: Lamour. Pr. Hendriklaan 166, Overveen, vulpenhouder. VERBOND VAN HAARLEMSCHE SPEEL TUIN VEREENIGINGEN. Uit het jaarverslag over 1941 van het Ver bond van Haarlemsche Speeltuinvereenigin- gen blijkt, dat voor een groot deel van het jaar het aantal aangesloten vereenigingen op acht gehandhaafd bleef. Na overleg met het bestuur van „Meerlebosch" moest worden overgegaan tot liquidatie dezer vereeniging, waardoor een meer dan vijftienjarige arbeid in de Vogelenbuurt moest worden gestaakt. Het gemeentebestuur bleef warme belangstel ling voor het jeugdwerk toonen. De burge meester stelde f 2500 voor het speeltuinwerk ter beschikking, waarvan het verbond f 1900 kreeg. Ook de afdeeling Haarlem van het Nutsdepartement steunde het werk financieel. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank sprak gisteren de volgende faillissementen uit: P. B. Laffertu. portier, wonende te Haarlem, Zijlweg 103, Curator Mr. J. G. Bettink te Haarlem Rechter-Commissaris in bovengenoemd faillisse ment Mr. S. J. Pit te Haarlem. P. D. Margadant. zonder beroep, wonende te Haarlem, Westerhoutstraat 32, Curator Mr. W. Veniet. te Haarlem. Rechter-Commissaris Mr. s. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: M. J. M. Braun. commlssionnair in meubelen, wonende ie Bloemendaal, Platanenlaan 23, Cu rator Mr. Dr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: C. G. Tabak, koopman in groenten en fruit, wonende te Beverwijk, Curator Mr. J. A. B. San ders te Beverwijk. De nalatenschap van wijlen Jhr. J. J. Ploos van Amstel, laatst gewoond hebbende te Aerdenhout gemeente Bloemendaal, Dahlialaan 28, Curator Mr. H. J. M. Tonlno te aHarlem, Mevr. M. J. van 't Hof—Prins, wonende te Haarlem, Curator Mr. J. van der Hoeven te Haarlem. Door de rechtbank is op eigen verzoek als ad vocaat en procureur geroyeerd, ln verband met zijn benoeming als burgemeester, Mr. D. Matzer van Bloois, wonende te Haarlem. ZWEMMEN REDDEND ZWEMMEN IN HET SPORT- FONDSENBAD. Zondag 10 Mei a.s. zal in het Sportfondsenbad van 12—2 uur een wedstrijd plaats vinden tus schen de Haarlemsche Reddingsbrigade en de Heemsteedsche Reddingsbrigade. Het programma omvat o.m. het zwemmend redden, pop-duiken etc. Er wordt voor deze wedstrijd veel belangstelling verwacht. DAMMEN OM DE PERSOONLIJKE DAMKAMPIOEN SCHAPPEN VAN HAARLEM 1942. Voor bovengenoemde wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: W. de Jong wint van P. H. Meure; H. v. d. Linden wint van H. J. Oudhof Jr.: J. B Sluiter Jr. wint van J. Neele; C. Berkhout re mise met J. H. Meure; H. v. d. Linden remise met J. H. Meure: P. L. Schrijnemakers remise met H. v. d. Linden. Eerste klasse: J. Philippo wint van A. Vos; T. B. Dinkla—A. Miedema afgebroken. Derde klasse: G. J. Steenkist remise met A. Hermsen. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 194L'1942 HAARLEMSCHE DAMCLUB. In het clublokaal der Haarlemsche Damclub werden bovengenoemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: H. van Lunenburg Jr. wint van K. OliJ; P. J. van Dartelen wint van D. Schrijne makers; J. W. van Dartelen wint van K. Olij. Eerste klasse: J. J. Holm remise met J. Otter. Tweede klasse: J. Merts wint van F. Akersloot. Medaille-wedstrUden 1942: H. L. Philippo wint van J. J. Holm; A. Fasol remise met A. Smit. RAGNILD HVEGER OEFENT NOG STEEDS. Ragnild Hveger is niet, zooals men vaak hoort zeggen, „zwem-moe". Integendeel, zij oefent nog steeds en hoopt zelfs haar lijst van wereld records, die thans 43 bevat, tot op 50 te verhoo- gen. Al zou het haar niet lukken, toch kan men van een wonder spreken. Niet in een tak van de sport is het iemand mogelijk geweest, 43 wereld records te verwerven. Ragnild Hveger is thans 21 jaar, zoodat men nog wei met meer verras singen piag rekenen. Eigenaardig is het. dat het haar tot heden nog niet is gelukt, de 100 meter crawl, die op naam van Willy den Ouden staat te winnen, want alle 15 andere wereldrecords, die men in crawl kan behalen, staan op haar naam, ook de 100 yards. NESSLER BLEEF RUIM 22 UUR IN DE LUCHT. PARIJS 5 Mei (A. N. P.) De Fransche zweef vlieger Nessier is er in geslaagd het vroegere na tionale record tljdvltegen met meer dan tien uur te verbeteren. Hij startte Zaterdag J.l. om 13.41 uur en bleef met zijn zweefvliegtuig tot Zondag middag in de lucht. Het nieuwe Fransche record bracht hij op 22 uur 28 min. 10 sec. VOETBfl Nederlandsche Voetbalbond ZONDAG A.S. VOLEWIJCKERS—R. C. H. Promotie-degradatie le klasJ Het eerste deel van het programma der pronJ tie-degradatiecompetitie eerste klasse, is vol district I in onderling overleg als volgt vak gesteld: van Zeeburgia zoodanig gewijzigd wordt, dat 8 a.s. Zondag niet thuis tegen de Spartaan, mal uit tegen A.F.C. moet spelen. De Volewijcka spelen de promotiewedstrijden ln het Ajaj stadion. afd. 1 a: Ktnheim 3—edo 3. 10 uur; VSV hfc 3, 10 uur: rch 4—Beverwijk 2, 10 uur; Dn Hillinen 2, 10 uur. AFD. 1 B: Geel Wit—NAS, 2 uur. I AFD. 1 C: Kinheim 2—Schoten 2. 2 uur; Kei nemers 3—RCH 3, 10 uur; EDO 4—Zandv.meeuwJ 4. 10 uur; Haarlem 3aStormvogels 3, 10 uur.' 1 AFD. 2 B: HBC 3—Hoofd. Boys, 12 uur. 1 AFD. 2 C: Haarlem 5Bloemendaal 3, 10 uu V RCH 7—DSK, 10 uur; Droste 2—EDO 5, 12 uur s AFD. 2 D: HFC Vet.—THB 2, 10 uur. 1 AFD. 2 E: Ripperda 2—EHS 2, 2 uur; Haarld t 4—Halfweg 2, 10 uur; Schoten 3—Spaarnesti J, 10 uur. C AFD. 3 A: Kennemers 6—EDO 7, 10 uur; Wat* c loo 2—EHS 3, 10 uur; Ripperda 3—WH 2 (te S WH), 10 uur. AFD. 3 B: TZB 2—Alliance 2, 2 uur. AFD. 3 c: DEK 2-VVE 2. 2 uur. I S AFD. 3 D: Hillinen 4—Zandv.meeuwen 7, 10 uii i DSK 2—SV '34, 10 uur THB 3—Zandv.meeuwen] i 10 uur. t AFD. 3 E: WH 3—EHS 4, 12 uur; Haarlem fc Beverwijk 4, 12 uur. AFD. 3 F: Hillegom 2—Droste 3, 10 uu mendaal Vet.—Halfweg 3, 10 uur; DIO 3—DC0 10 uur; Hillinen 3—Heemstede 2, 10 uur. AFD. 4 A: Kinheim 4VSV 6, 10 uur. AFD. 4 B: Santpoort 5—DEM 6, 12 uur; Wit 3—BSM 3, 12 uur; Hoofd. Boys 2—HBC 12 uur; Van Nispen 2—TZB 3, 2 uur. AFD. 4 D; VI. Vogels 3—THB 4, 10 uur; DSK —Hillegom 3. 12 uur. AFD. 4 E: WH 5-SV '34-2, 2 uur; Haarlem —Schoten 5, 12 uur; ETO 3—DCO 4, 2.30 uur. JUNIOREN COMPETITIE. AFD. 4 A: DCO a—RCH a, 10 uur; EDO Zandv.meeuwen a, 12 uur; Schoten a—Stormy gels a. 10 uur. AFD. C: Alliance a—Vogelenzang, 2 uur; HBC VCV, 12 uur; NAS a—DSSH a. 2 uur. AFD. E: Terrasvogels—Beverwijk. 10 uur. I AFD. F: OIV bIEV c. 12 uur; NAS a-S SH a. 2 uur; Santpoort b—IEV b. 12 uur; DEMI —DEM c. 12 uur. AFD. G: Hillinen—EHS. 12 uur; Halfweg—HaJ lem c, 10 uur. AFD. H: Haarlem d—Zandv.meeuwen c. 12 tr. DCO bBloemendaal c, 12 uur; Ripperda—H c (terr. HFC), 10 uur. 2 uur°' 11 Alliance b_NAS b; HBC b—HBC WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDA 9 MEI Zaterdagmiddagcompetitie. AFD. A: RCH—SIZO, 4 uur; VVRA—Kem merland 2, 3 uur. AFD. B: WY 3—Tw. Jeugd, 2.30 uur; WY: Halfweg, 5 uur. AFD. C: Kennemerland 6—VEW 3, 3 uur; Si: 2Telefonla, 4 uur; Kennemerland 5Havi meeuwen, 3 uur. ADSPIRANTENCOMPETITIE. AFD. C: Zandvoortmeeuwen a—EDO b, 1 AFD. D: Santpoort c—DEM b. 3 uur. AFD. F: Concordia—BSM a, 3 uur. AFD. G: Halfweg c—Haarlem c. 3 uur. AFD. H; Bloemendaal b—HFC c. 3 uur. NOORDELIJKE A D SPIRANTEN ('O MPETITD AFD. A: VVB-VVY, 3 uur; VSV a—Tcrrasi gels, 3 uur; Kennemers b—Beverwijk a. 3 i AFD. B: Stormvogels c—Beverwijk c. 3 Kennemers c—VSV e. 3 uur; Kinheim b—Beva wijk b, 3 uur. Afdeeling Haarlem. Officieele mededcelingen. Ontbinding van Vereenigingen. Vereenigingen. die tot ontbinding besluite behoeven voor die ontbinding en voor de llqi datie de toestemming van hel Commissarla voor niet-Commercieele Vereenigingen Stichtingen, Waalsdorperweg 72. te 's Grave hage. Zij moeten daartoe een gemotiveerd zoek doen onder overlegging van een staal baten en schulden. Voetbalschoenen. Blijkens een publicatie in het Officii Orgaan van den N.V.B., kunnen tot nader bene aanvragen voor bons tot het koopen van voetbi schoenen niet meer in behandeling worden nomen. SPORT-ALLERLEI Het bestuur van de zeil- en roeivereenlgl ..Hollandia" te Alphen aan den Rijn deelt c mede, dat er dit jaar geen roeiwedstrijd zuilen plaats vinden. Op Hemelvaartsdag wordt in Leiden door Swift-combinatie de ronde van Leiden georj niseerd. Deze maal zullen ook hier beroer renners aan den start verschijnen. O.a. zulli 90 amateurs den strijd aanbinden over 60 K. Reeds hebben 40 beroepsrenners ingeschreven RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 7 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnast!! 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastli 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwst richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.45 De K lodisten en soliste (opn.). 10.30 Zang en pia: 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Pianovoordrac! 12.00 Sylvestre Trio. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De lan stand aan het werk. 13.15 Otto Hendriks en i orkest. 14.00 Solistenconcert. 14.35 Gramofoo muziek. 15.00 Disco-Variété. 15.30 Voor de zieke 16.00 Zondag 11 van den Heidelbergschen Ca: chismus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Een strij orkest. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- beursberichten. 17.30 Varia, gevarieerd prograi ma. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 1! Varia, gevarieerd programma. 18.50 B. N. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. De wereldm! ning uit vreemde kranten. 19.10 Het Omroe Symphonie-Orkest en solist. Ca. 20.05 Gramofoc muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radid-Ct trales die over een lijnverbinding met de stuc beschikken. 20.15 Schepen in Hollandsche ke ken. 20.30 Omroep-Sypmphonle-Orkest. 21.05 K mermuziek (gr.pl.) 21.45 B. N. O. Nieuwsberichte 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Gramofoo muziek. 23.30—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Geestelijke b deren (opn.). Ca. 8.45 Gramofoonmuziek. 10 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Vó de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Bert v; Dinteren en zijn orkest. 12.00 Ensemble Rer meester. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economise! berichten. 13.00 Omroep-Harmonie-Orkest. 13 Voordracht. 14.00 Orkest Malando en solist pianosoli. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool piano. 16.00 Het Revlda-Sextet. 16,45 Voor jeugd. 17.15 B. N, O. Nieuws-, economische beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleidli en gramofoonmuziek. 18.10 Gramofoonmuzle 18.30 Personeel voorstellen. De arbeider der.i meel, causerie. 18.45 Gerard van Krevelen en zt orkest en soliste. 10.15 Brandende kwesties, ca serie. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Sp! gel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederlar schrijft. 20.00 Bert van Dinteren en zijn orkei Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales d over een lijnverbinding met de studio beschikke 20.15 Orgelconcert. 20.40 Voordracht. 21.00 Omroei orkest en solist (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwst richten. 22.00 Orgelconcert (opn.). 22.05—22 Avondwijding.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2