REX Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. CASANOVA GETROUWD 1 IJMUIDEN Van <le Clupea harengus, ofwelde Haring Een en ander uit den ouden tijd Nil Hollandsche Nieuwe! De eerste haring. De man van „De Gezonde Apotheek", het wèlvernoemde vischstalletje, glimlacht Laten we eerlijk zijn. ook de visschers glimlachten, wanneer ze de eerste haring vin gen. Weet u overigens wat het „eerste ha ring eten" was? Zeker, zegt de landrot, en hij herinnert zich weer goed hoe hij bij voren bedoelde rijdende apotheek een haring bij de ■gesplitste staart pakte, het kraakheldere vischje peinzend in het zonlicht hield en het vervolgens in het keelgat liet glijden. De, vis schers verstonden er iets anders onder. Wan neer de netten voor de eerste' maal werden uitgezet kregen ze altijd twee flesschen wijn, die bij het uitschieten werden leeggedronken. Dat noemden z\) het „eerste haring eten!" Het bekwam hun overigens evengoed als den landrot. Er werd alles gedaan om den laatste zoo spoedig mogelijk aan de „nieuwe" te helpen. Daartoe werd de ..jager" gebruikt. Op ge zette tijden ging deze niet ver van de visch- plaatsen in een haven liggen om de haring van de Hollandsche loggers over te nemen en dan snel naar het vaderland te brengen. Wanneer er voldoende vracht was werd in de voormast van den jager (een stoomboot) een witte vlag geheschen, in het midden waar van een teekening van een hoeker, een ouder- wetsehe visschersboot. voorkwam. De log gers gingen weer visschen tot hun tijdje om was en ze naar de thuishaven konden zeilen. We hebben deze bijzonderheden eens van een ouden visscher vernomen. Het is aardig ook weer te geven hoe het te land met de nieuwe haring ging. Daarover werden in het jubileumboek bij het vijftigjarig bestaan van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij, dat in het jaar 1889 verscheen, inte ressante bijzonderheden gegeven. In Juni 1845 werd tusschen Amsterdam en Haarlem langs den spoorweg een telegraafgeleiding de eerste in ons land in gebruik genomen. De telegraaf werd wat den spoorwegdienst be treft niet tot waarschuwing van het wegper- soneel of de halten gebruikt om te melden, dat een trein in aantocht was of een bepaald ge deelte van den weg had doorgereden, zooals later het geval werd. Hiervoor dienden toen de optische signalen. Deze werden met be hulp van hooge palen gegeven, die van af stand tot afstand langs den spoorweg, en steeds zooveel mogelijk bij overwegen, wer den geplaatst. Zij waren van twee stel bor den voorzien, welke horizontaal en verticaal konden worden gesteld, benevens vaneen hljschinrlchting voor het op- en neerlaten van een mand, die als derde signaal dienst moest doen. Deze signaalinrichting werd reeds dadelijk bij de opening van den spoor weg Amsterdam—Haarlem (20 September 1839) in gebruik gesteld. Behalve voor den eigenlijken spoorwegdienst werd de optische telegraaf nog in zeer wei nige gevallen voor het overbrengen van par ticuliere berichten gebruikt. Hierbij was elk jaar het voor Amsterdam bestemde bericht: de nieuwe haring is aangekomen! Alle eer dus voor de Clupea harengus Marktprijzen. v. B. Tong f 13.40—f5,60 per K.G.; Kleinë schol le soort f 246—f 240: Ie soort f212—f142; Pufschol le soort f 132—f 86: 2e soort f 60—f 45; Groote bot f173—f 138; Kleine bot f 112—f92: Groote schar f 120—f 105: Mtddelschar f75; Pufschar le soort f41—f25: 2e soort f22—f 11; Wijting f 122—f 96, «lies per 50 K G Besommingen trawlers. VL 130- Noord-Holland SO mnd. f 3826: SCH 161 Adriaan v. d. Zwan mnd. f 3996. Kotters: HD 8 f 799: IJM 224 f 3732. Loggers- VL 166 f 2229: SCH 95 f 3435; SCH 247 f4926' SCH 130 f 8844; KW 104 f1916; KW 178 f4525; KW 33 f 3584; KW 47 f3154; KW 108 f: KW 89 f 3639. Kustvisschers- RO 3 f 1457, HD 22 f1217; HD 131 f2055; HD 80 f2148; KW 164 f871; IJM 318 f1301; IJM 208 f 1403; UK 66 f1471; UK 109 f 1595; UK 43 f1895; UK 44 f 2423; UK 115 f 2430; UK 172 f 2454; UK 45 f2416; UK 97 f 1327; UK 244 1085; HD 220 f 1676. MARKT VAN SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN, 6 Mei. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt 86 botters met tezamen 45.288 besom ming. De prijzen waren: kleine tong (door elkander) ƒ4.50—ƒ5.50 per ka, middel 6öhol f 120—168, kleine schol 59—104, pufschol f 30—45 en schar 1622.50, j alles per kist van 40 kg. BIJBELLEZING. In het lokaal Willemsbeekweg 38 zal de heer R. Koehoorn te Apeldoorn Vrijdag avond half acht een Bijbellezing houden met 1 Als onderwerp: Wat heelt God den mensch jh zijn hand gesteld? HaringClupea harengus is de Zondagsche naam. Dat is een mondvol en de IJmuidenaar heeft liever een mondvol haring, hoe vreemd deze woordspeling ook moge klinken. Daar om was de schipper van den haringlogger voldaan als hij bij het praaien hoorde, dat er goed werd gevangen. „Wat vang je van nacht?" „Vijf en twintig kantjes en daarbij dertien volle!" „Heb je al schepen gepraaid?" „Ja, we hebben Jan Wapenaar gesproken en die ving gisteren acht en zestig kantjes, daar van was de helft volle. En d'r zijn meer sche pen met twintig tot dertig kantjes!" „Zoo, zoo. dat gaat wel, dat zullen we ook maar 'ns probeeren' 't Is gelukkig mooi weer, dan kun nen we beter met de droge netten gaan vis schen!!" Tja, de haring heeft altijd aanspraak op een zwak plekje In het hart van den vis- gcher gemaakt. En dat behoeft niemand te verwonderen, want hoevelen zijn niet op beu- gers en loggers als elfjarige en misschien nog jonger hun werk begonnen. In de „grijze" oudheid werd er niet zoo nauw gekeken. De gezinnen hadden het niet breed, elke gulden was van harte welkom en daarom moesten de jongens al gauw van school om met vader of buurman of een anderen vertrouwde hun eerste reis te maken. De afhouders en de reepschieters hadden er doorgaans geen be zwaar tegen. Vader was visscher en waarom zouden zij het dan niet worden? En is het geen groote vooruitgang, duidt het niet op het man-worden als men daar met het „zak- kie" nog wat onwennig op den rug naar de haven gaat? Daar ligt de logger, opgekalefa terd, nu er weer een teelt wacht, er is lawaai rondom, want de netten en het eten (de kaak niet te vergeten!) moeten aan boord worden gebracht. Als de sleepboot het schip >naar bui ten trekt gaan de vrouwen nog een eindje mee; ze genieten van het flinke, hartige kom metje troost en praten nog wat na, nu de mannen een tijdlang van huis zullen zijn. Het was gezellig bij de haven in den ouden tijd, toen alles nog zooveel primitiever was. Er werd gewerkt. Kennissen waren gekomen om een laatste hand te geven. Daar ging de logger. Goeie reis! werd er nog krachtig ge roepen. Dan was het schip voor een weken lange reis vertrokken Een lange vaart wachtte het. Maar na een dag of acht konden toch andere Hollandsche visschers worden gepraaid. De schepen lagen zoo'n twintig meter van elkaar, de schippers namen den scheepsroeper in de hand en het „volk" hield zich stil. Met veel belangstelling werd naar de vangst geïnformeerd en tenslotte werd door den schipper, die al langer uit was, nog naar bijzonderheden van den wal ge vraagd. „Wanneer ben je uitgegaan, Willem?" „Dat is Dinsdag acht dagen geweest en toen heb ik je vrouw nog gesproken en het was alles wel!" „Dank je, dank je!" „Nou gegroet dan weer. Zegen en gezond heid en het noodige met elkander allemaal!" „Ha, dank je, ook 't zelfde toegewenschtl" Damkampioenschap Kennemerland De voorwedstrijden beëindigd Op enkele partijen na is de wedstrijd om het damkampioenschap van Kennemerland beëindigd. Voor de hoofdklasse zijn nog de volgende partijen gespeeld: BuyckHühl 1-1; Postma-Buyck 2-0; v. d. Heijde-Snel 1-1; Snel-Rietkerk 2-0; en Rietkerk-v. d. Heijde afgebr. De volgende spelers hebben zich in de finale geplaatst: Janssen (Santpoort), P. C. Bais (Beverwijk), Bakhuys (Santpoort), Postma, Snel en B. Dukel (titelhouder) IJmuiden. Voor de zevende plaats moeten Rietkerk, Beverwijk en v. d. Heijde, IJmui den, nog herkampen. De eindstand van deze competitie luidt als volgt: Groep A - Hoofdklasse: gesp. gew. gel. verl. pnt. 1 1 1 1 1. Janssen 5 2. Rietkerk5 3. Snel 5 4. v. d.. Heijde 5 2125 5. Dinkgreve 5 1 2 2 4 6. De Jong5 1 2 2 4 Groep B. 1. Postma 5 3 2 0 8 Bakhuys5 2 1 1 6 Bais 5 2 3 0 7 Diederiks5 0 3 2 3 Hühl 5 0 4 1. 4 Buyck5 0 2 3 2 In groep A was de krachtsverhouding wel heel gering, daar alle spelers hun beruchte 40 procent behaalden. In groep B. viel het resultaat van den sterken hoofdklasse-speler Buyck wel heel erg tegen. Deze kan veel meer presteeren en bleef nu nog onder zijn 40 procent, reden waarom Buyck een volgend seizoen in de eerste klasse moet uitkomen. lc Klasse. Brandenburg v. Straten Koetsier Wesselius Selderbeek Jonker Schager 10 0 Het lid van de damclub IJmuiden, J. Brandenburg behaalde hier op fraaie wijze het kampioenschap. Voor D. C. Y. is het een zwaar verlies, dat deze speler volgende week, weer naar zijn oorspronkelijke woonplaats, Zierikzee, ver trekt. Hij is onder leiding van H. Laros een sterke hoofdklasse-speler geworden. 2e Klasse. D. Ott 6 3 3 0 9 Kok 6 2 3 1 7 Waal 6 1 1 4 3 Zuiderduyn 6 1 3 2 5 D. Ott behaalde ongeslagen het kampioen schap. Verbeteringen in den treinenloop. Door de nieuwe dienstregeling van de Nede.rlandsche Spoorwegen zijn er voor de te IJmuiden wonend© reizigers verschillende erbeteringen in den treinenloop gekomen. Deze betreffen niet alleen de verbindingen plaatsen in de omgeving, doch tevens met steden, die ver van onze plaats zijn ver wijderd, Het is goed, dat het publiek zich er rekenschap van geeft, dat een en ander in middels in werking is getreden. We hebben reeds medegedeeld, dat de eerste trein thans eerder vertrekt, namelijk te 6.01 uur. Deze geeft verbinding met alle plaatsen en de tijden van aankomst zijn nu oor Groningen 11.22 uur, voor Leeuwarden 1.46 uur en voor Maastricht 12.06 uur. Der gelijke reisgelegenheden heeft men wanneer men te 11.05 uur en te 16.05 uur van IJmui den vertrekt. Bovendien Is er door de electrificatle van het baanvak Amsterdam-Amersfoort op den dag een uurverbinding gekomen, terwijl er morgens en 's avonds ongeveer drie ver bindingen por uur zijn. Naar Antwerpen, Brussel en Parijs kan men op werkdagen, behalve 's Zaterdags, rechtstreeks gaan wanneer men te 8.04 uur en te 17.46 uur vertrekt. De D-trein van 17.46 uur stopt niet in Haarlem. Voor ge noemde route moet men IJmuiden 's Zater dags t© 17.05 uur verlaten. Voor Eindhoven. Arnhem en Nijmegen is er elk uur een verbinding: er is aansluiting tot 19.05 uur (vertrek IJmuiden). De reizigers dienen tevens te bedenken, dat men voor Amsterdam 's morgens niet in Haarlem behoeft over te stappen wanneer men te 8.04 uur (alle dagen) en op werk dagen (ook 's Z.aterdags) te 7.04 uur en te eggaat. Bezien we nu eens de ver binding met het Noorden. Naar Den Helder kan men reeds te 6.01 uur, zoodat men er te 8.43 aankomt. Wanneer men over Zaandam reist kan men naar Enkhuizen te 6.01, 9.05, 14.05 en 16.05 uur. De tijden van aankomst in Enkhuizen zijn achtreenvolgens 8.18 11.18, 16.18 en 18.18 uur. De derde verbin ding gaat ook over Alkmaar. Over Zaandam komen, waartoe te 20.05 uur van IJmuiden kan men ook te 22.36 uur in Enkhuizen aan moet worden vertrokken, 's Zaterdags kan men er te 17.46 of 18.05 heen (aankomst "0.18 uur). Vroeger was er een verbinding Enkhuizen- Stavoren-Leeuwarden, waarbij men te 12.05 uur van IJmuiden vertrok en te 17.08 uur in Leeuwarden arriveerde. Nu zijn er twee, na melijk op alle dagen te 14.05 uur, zoowel over Alkmaar als Zaandam, aankomst te Leeuwarden te 19.23 uur en op werkdagen over Zaandam-Purmerend te 6.01 uur, aan komst 11.23 uur te Leeuwarden. is een uurverbinding met Zaandam, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht Laatstgenoemde plaats uitgezonderd is de laatste verbinding te 21.05 uur. De laatste trein naar Alkmaar (Bever wijk) vertrekt te 21.05 uur en te 22.35 uur kan men evenals voorheen het laatst naar Haarlem gaan. waar men nog aansluiting op Amsterdam heeft. Olympia en athletiek De belangstelling van de Olympianen voor athletiek gaat sinds jaren op en neer. Had men vroeger een heerengelid van wel vijf en veertig personen, later daalde dit aantal tot ongeveer zeven, waarna het weer tot dertig opliep. Nu schijnt er echter weinig animo voor te bestaan, wat by zoo'n actieve en bekende vereeniging als Olympia eigen lijk niet mogelijk moet zijn. Het bestuur zal echter alles in het werk stellen om de belangstelling voor deze prachtige sport te doen toenemen. Men heeft daarmede een begin gemaakt door zich aan te sluiten bij de Nederlandsche Athletiek Unie. Daar de prestaties der ver- eenigingen van den Kennemer Turnkring natuurlijk ver beneden het peil van die der N.A.U, liggen, is voor haar een aparte klasse gevormd, de C-klasse. zoodat de athletiek- competitie practisch op den ouden voet ge houden kan worden. Deze wedstrijden wor den regionale wedstrijden genoemd. Mej. T. v. Leeuwen en de heer K. Groen zullen echter hoogstwaarschijnlijk in een hoogere klasse worden ingedeeld. Al is de animo op het oogenblik niet zoo groot, de voorzitter, de heer Smit, is er van overtuigd, dat ze zal opleven. En zoodra dit het geval is, zal men evenals vroeger, een speciaal athletiekbestuur vormen. Het spreekt als vanzelf, dat er dan meer materiaal zal moe. ten worden aangeschaft. Om daarin te voor zien, is de contributie voor gymnastiek- er athletiekleden iets verhoogd. Uit dit alles kan men opmaken, dat athle tiek weer een groote plaats zal gaan inne men, mits de leden willen meewerken. En ongetwijfeld zullen er velen zijn, die zich tot dezen tak van sport voelen aangetrok ken. Vooral als er onder de goede leiding van den heer Chr. Smit wordt geoefend. Wy zijn er dan ook met den voorzitter van overtuigd, dat Olympia ook op dit ge bied lauweren zal kunnen oogsten. 1l}ifLny.(nuiden~ Ons Plein. Oud-IJmuiden bezit maar weinig „groen". Dat trekt te meer de aandacht, omdat de gemeente Velsen er zoo rijk aan is. De vele boomen langs de Noorderkade zorgen weliswaar voor een aardüge binnen komst, maar verder is er weinig te bewon deren. Een tijdilang waren we trotsch op de vele dennen, die daar o,p het wijde veld bij de Kanaalstraat groeiden. Maar dat is ook minder geworden, al bespitten schoolkin deren in de nabijheid ijverig hun volks tuintjes en al kijken we daar graag naar, omdat het goed is eelt op de handen te hebben. Nu hadden we vroeger een aardig plokje op het WillemspleinRond de muziektent, zaliger gedachtenis, bloeiden plantjes en bloempjes en dat alles gaf zoo'n vriende lijken indruk, dat zelfs de rebelsche jongens van de toenmalige school C er geen kwaad deden. Wanneer het Zaterdagavond was gingen we naar onze „markt", we keken naar de drukte en luisterden naar de ver lokkelijke aanbiedingen, geleund over het lage hek. Als een muziekvereendging in de tent een uitvoering gaf stonden wü er zoo wéér en altijd waren we er tevreden mee. Maar toen de goede, doch oude tent was afgebroken is het bergafwaarts met ons plekje gegaan. Eerst was er een zand woestijn. waarin kinderen, honden en kat ten speelden, daarna kwam er een wilde beplanting, die naar ons gevoel te veel de lucht wilde benadereai en tenslotte bleef er een armzalig, verschameld stukje grond, dat wellicht voorloopig alleen voor de teelt van bruine boonen kan worden ge bruikt. Och, er is weinig aan te doen. Maar we hopen toch, dat er iets aardigs zal gebeu ren zoodra dit mogelijk is. Want het Wil lemsplein is het centrum van Oud-IJmui den en van Oud-IJmuiden houden we nog altijd, al is het sinds vele jaren niet meer wat het was. Eén troost is er: dat de Plant soenendienst steeds beter voor den dag komt. Wanneer we elders in de gemeente kijken, zien we keurige staaltjes van knap het Willemsplein weer een sympathiek werk- Dat kan ons te pas komen, als we plantsoen gaan geven. VANAF VRIJDAG: KARL SCHÖNBÖCR, LIZZY WALDMÜLLER in: (CASANOVA HEIRATET) TOBIS Vooraf: Tobis Holl. Ufa Wereldnieuws. Je moet er van houden. Knutselende visschers. Dikwijls zijn we in een van die eenvoudige woningen in IJmuiden geweest om te zien wat een visscher in zijn vrijen tijd had tot stand ge bracht. Hij had er niet zelf de aandacht op ge vestigd, dat hadden anderen gedaan. „Gaat u daar en daar eens kijken" was de boodschap aan de redactie. En we aarzelen niet den wenk op te volgen. Het kostte wel eens moeite om den knutse laar te bewegen zijn werk te laten zien. Hij gaf blijkt van niet van „al dié poespas" te houden, Was ietwat huiverig voor ruchtbaarheid, maar tenslotte zegevierde meestal de zelfvol doening. „Méneer moest maar eens binnen komen". En daar stond het scheepje, opgetuigd, in volle glorie, op een mooie plaats in de kamer. De kin deren hadden al aan den lijve ondervonden, dat zij hun handen maar liever moesten thuishouden. Dit scheepje was het werk van vader en daar mocht niemand behalve vader aankomen. Nu ja. dat was ook logisch. Want men moet niet vergeten hoe de boot tot stand kwam. De maker krèeg er op een goeden dag plotseling lust in aan den slag te gaan. Hij had een bijzonder schip in de haven zien liggen, waarvan de lijn of Iets anders hem trof. Ofwel hij was weer gaan denken aan alles wat hij op de boot. waarop hg al weer heel wat jaartjes had gevaren, zooveel had meegemaakt, het schip met zijn kuren, maar goed hart, dat hem een belangrijk deel van zijn lQveo had gedragen Thuis maakte hij berekeningen, hij ging eens na of hij over het noodige materiaal beschikte en dan aarzelde hij niet langer: hij schafte zich hout en zeil en touw aan. hg ging beginnen.. Daar moet men niet zoo gemakkelijk over den ken. Het mes gleed niet zoo losjesweg door het hout. maar volgens een vastomlijnd plan. al stond dit niet op papier. De visscher werkte, dat hel een lieve lust was, de spaanders vlogen in hel rond. ook al mopperde moeder de vrouw, omdat ze pas had schoongemaakt. En de arbeid duurde lang, heel lang. Geen week, maar maanden soms. Langzaam zag men den groei, er kwam vorm. Pietje raadde al, dal het de Petten was en Klaas, die veel rond de haven zwierf, wist te vertellen, dat het natuur lijk de Proef was. Vader zei niets, die werkte.. Hoeveel geduld was er noodig om vol te hou den. Alles ging niet van een leien dakje, die romp was niet goed en dat zeil stond wat strak, dat moest dadelijk worden herzien. O Ja. natuur lijk viel er wel eens een hartig woord, maar wa< wil men anders, als iets de geheele aandacht ln beslag neemt. Vaak werkte de visscher ook tusschen de rei zen door in den weinigen vrijen tijd, die hem werd gelaten. Zoo gauw hij binnen was ging hij weer aan den slag. dat aardige, desnoods verma ledijde ding moest nu maar eens klaar komen. En eindelijk was het zoover: voor het laatsi werd alles nog grondig nagezien en dan zei vader met een lichte vreugde in zijn stem: Zie zoo, dat ls d&t...... We hebben heel eenvoudige scheepjes gezien Die bootjes waren primitief gemaakt, dooi iemand, die een goeden wil had. maar over wei nig aanleg beschikte. De buitenstaander zag ei het mooie niet aan. maar de familieleden en de buren hadden er veel lof voor. In ieder geval was er met toewijding gewerkt en dat alleen reeds is te waardeeren. Maar welk een précht-werkstukken hebben we ook bewonderd! Scheepjes, die van a tot z na tuurgetrouw waren gemaakt, bootjes, die het verlangen in Je deden stijgen om ook zelf zooicts te maken. Daar keek je lang naar, heel lang en je ondervroeg er den visscher verbaasd over. Dal was welhaast geen leekenwerk meer. Dat straalde vaardigheid uit. En de visscher lachte, zijn dag was goed, nu eerst begreep hg ten volle wat hg had geknutseld en trotsch was zijn stem als hg moeder de vrouw noodde: schenk meneer nog 'ns een bak koffie in, Marle! We hebben respect voor dat knutselen, we praten graag met zoo'n visscher. Want door dit scheepje bewijst hg het hart op de rechte plaats te dragen. Hij is visscher, maar niet omdat er niks anders Is. Hg houdt van het zeemansleven, van zijn boot en de zee, hg vaart, omdat hg er behoefte aan heeft. Zgn handen zgn rgk aan eelt, doch ze zgn niet lomp. Kijk maar naar die slanke mast, Visscher. ga zoo door. Als je geen echten trawler hebt dan heb je tenminste dit scheepje Aan verkoopen denk je niet en daar heb je geigk aan. Het hoort in de mooie kamer, waar de kinderen niet komen en dus geen kwaad kun nen doen. Later hebben ze er meer aan. Geen benzine, toch actie! Zweedsche gymnastiek en vossenjachten. „Teleurstellingen moeten hindernissen zijn en geen struikelblokken". Dit aloude en kernachtige gezegde wordt door velen gebezigd, doch slechts door weinigen in toepassing gebracht. In dit opzicht maken dan ook de motorsport liefhebbers :n Ken nemerland een gunstige uitzondering. Zij moesten wegens de maatregelen in ver band met de benzineschaarschte hun mo toren thuis laten er. men dient eerst een enthousiast motorrijder te ziin. om een dergelijke teleurstelling goed te kunnen beoorüeelen. Een motorrijder zonder mo tor is icnmers gelijk aan een kapitein zon der het schip, waarmede hu zoo vertrouwd was. Ja het viel niet mee. doch gelukkig be greep men al spoedig dat kniezen niets hielp en het gezonde optimisme liet men dus zegevieren. Zoo kon mede dank zii de hulp der Ne derlandsche Motorrijders Vereeniging de motorgroep Kennemerland gevormd wor den. De belangstelling hiervoor overtrof de stoutste verwachtingen en de oprichtings bijeenkomst, nog slechts korten tijd gele den in Coneordaa gehouden, heeft bii velen omiitwischbare indrukken achtergelaten. Na dM korte overzicht omtrent het ont staan der motorgroep Kennemerland zal men zich afvragen: Hoe staat het er nu mee? Teneinde enkele nadere gegevens te vernemen, wendden wij ons tot den heer R. Giesberts, voorzitter, die zich dadelük bereid vertelaarde een en ander mede te deel en. Het ledental bedraagt thans drie en zestig, waarvan er echter tijdens de veertiendaagsche clubavonden slechts een gedeelte aanwezig is. Het ijverige bestuur, dat telkens met nieuwe oorspronkelijke denkbeelden ter tafel komt. koestert dan ook den wensch, dat de opkomst in de toe komst grooter zal worden. Voor het eerst beoefende men Dinsdag Zweedsche gymnastiek, er werd reeds om zeven uur onder leiding van den heer J. Bijleveld begonnen. Het uurtje lichaams beweging deed allen goed en men wü art zeer zeker niet gaarne meer missen. Het verdere gedeelte van den avond droeg een zeer gemoedelijk karakter, want als de tongen der motorrirders los komen, dan wordt er heel wat verhandeld. Er was echter afwisseling, want behalve sjoelen werd er gekaart. Vanzelfsprekend kwamen er bil de be spreking weer verschillende plannen naar voren cn daarom willen wii ons overzicht hiermede besluiten. De heer Giesberts vertelde, dat de voor bereidingen voor een eventueel samen te stellen motorrijdersvoetbalelftal uit Ken nemerland tot nu toe niet het gewensehte resultaat opleverden, zoodat men voorloo pig nog even geduld zaJ moeten 'hebben. In Bloemendaal zal men deelnemen aan de „Brandstoflooze •motorrace" der Neder landsche Mctanriiders Vereeniging (oo en nf het bekende Kopje). De datum van dit bijzonder evenement kon nog niet wor den bepaald. Eén der jongste plannen is echter wel de „vossenjacht", aldus de heer Giesberts. Het zal een ieder duidelük zijn. dat deze at tractie.'waarvoor men aantrekkelijke prij-" zen beschikbaar zal stellen, per fiets ge houden zal worden. Bii de iacht gaat het om den vos. die langs allerlei omwegen gevolgd moet worden. Deze wielrijder laat overal zijn sporen achter, zoodat de ach tervolgers coed moeten onletten. anders kurunen zij licht worden misleid. Teneinde alles stipt te regelen, worden op tal van plaatsen controle-posten uitgezet. Het actieve bestuur heeft meer derge lijke pijlen op ziin boog: zoo liet men iets doorschemeren over een puzzlerit. Een noodzakelijke voorwaarde waaraan vol daan zal moeten worden is echter de deel name. Bij te weiivg belangstelling zal men van deze toekomstplannen moeten afzien en da<t zou zeer te betreuren ziin. ADMINISTRATIEKOSTEN BIJ UITVOER VAN VISCH. De directeur van ae stichting Nederland sche Visscherïj-centrale heeft bepaald dat met ingang van 1 'Mei bij uitvoer van de aan het monopolie van de centrale onderworpen producten een heffing wegens administratie kosten wordt vastgesteld ten bedrage van 1 pet. van de factuurwaarde. V. Z. V. BRIDGE-DRIVE Tot slot van hef seizoen zal do pers- en proipoKH-ndacommassie der Veiser „Zwein- vereenlglngr Zaterdag noe een bridge -drive organiseeren. Deze zaJ evenals den vorlgen keer in de hovenzaal van café Royal aan den Wijk aan Zeeërweg worden gehouden. Er zal om zeven uur begonnen worden. BIOSCOPEN. De nieuw© bioscoopprogramma's verniel den voor het Thalia Theater: Quax de Brok kenpiloot, het Rex Theater: Casanova ge trouw en Bioscoop De Pont De Tljgor van Eschnapoer. Ook in Duitschland ls de arbeid op het veld in vollen gans. waarbij de tocomooiel belangrijke diensten bewijst. Orbu-HollsUKi-Pax-Holland-c. Als tie natuur ontwaakt. Een flinke wandeling doet goed! De behoefte aan ontspanning is een der kenmerkende verschijnselen van den be wogen tijd, waarin wii leven. Weliswaar zijn er tal van manieren, waarop dit doel bereikt kan worden, doch als van ouds blijft de natuur de onuit- putteliiken brona. Nu het voorjaar zijn intrede heeft ge daan, kan men overal reeds de resultaten waarnemen. Het kieuronfestijn der narcis- sen behoort vrijwel tot het verleden, doch hier en daar kan mep soms nog een fraai gekleurd bollenveld waarnemen. In Drie huis en omgeving hebben dan ook velen een fraai bosje bloemen voor hun huis kamer kunnen bemachtigen. De boomen vertoonen eveneens reeds hun heldere voorjaarspracht. Wanneer de zon haar schijnsel door het prille groen werpt, dan komt men onwillekeurig onder de bekoring der nieuwe lente. Velen zullen stellig niet nalaten om eens een heerlijke wandeling te maken. In onze gemeente is in dut opzicht nog veel schoons te beleven. Indien men langs den Velser- duinweg, den Zeeweg, den Duin- en Kruid- bergerweg en den Middenduinerweg tip pelt, dan valt er reeds veel van de natuur te genieten. De ruïne van Bi-ederode blijkt nog steeds een druk bezocht monument te zijn, waarvoor velen hun belangstelling toonen. De groene omlijsting van dit oude bouwwerk met zijn hüstorlscben achter- frond biedt de mogelijkheid om de fantasie en vrijen loop te laten. Ja. een dergelijk uitstapje in de eigen gemeente geeft nieuwe indrukken en nieuwe veerkracht. Er zijn echter nog andere mogelijkheden, want degenen, die van het water houden, kunnen vanhet Noordzeekanaal oo hun beurt van de lente profiteeren. 's Avonds als de maan haar licht over de weilanden werpt, komen de vele ge bouwen der groote bedrijven uitstekend tot hun recht in de uitgestrektheid van het landschap. Men ga er in deze dagen weer eens op uit, een flinke wandeling doet den burger goed! Het voorjaar heeft vernieuwing ge bracht, welnu laten wij er dan de vruchten van plukken AA V T> EETJHOUDER SVERG A DERING. De Zur Mühlens Sehoopsngcntuur N V. zal Dinsdagmorgen half twaalf t© Amsterdam een algemeen© vergadering van aandeelhou ders houden. VRIJE F,VANG I.LLSATIK Voor de Vrije Evangelisatie zal de heer •J. Peereboom te Noord wijk aan Zee Zon dagmiddag vier uur in het gebouw Wtlle- brordstraat 10 voorgaan.' VELSEN DISTRÏBITIENIEUWS De inwoners van Velsen-Noord, wier na men met de letters van M tot en met T aanvangen, moeten Vrijdag de nieuwe distributiebescheiden in het gebouw aan den Wijkerstraatweg halen. Dit ls van half negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. KINHEIMV ETERANEN. Een veteranenelftal van de voctba 1 vereeni ging Kmheim zal Zaterdag op het Storm vogelsterrein een avond wedstrijd tegen een ploeg van Stormvogelsyeteranen spelen. BEVERWIJK Der Wildscliiilz. „Der Wildschutz" (De strooper) is met „Zar und Zimmermann" het meest bekende werk van Gustav Albert Lortzing, die zeer uitzonderlijk bij operettecomponis- ten voor zijn werken zelf de teksten dichtte. Zijn operettes hebben vooral daar haar opgang aan te danken, want er be staat tusschen dichtwerk en muziek een hecht verband en groote eenheid. Tevens leveren zijn werken het bewijs, dat men, ook zonder een eereplaats onder de letter kundige dichters in te nemen, toch als dichtcr-componist iets buitengewoons tot stand kan brengen. Lortzing, door zelfstudie tot dien hoogen trap der kunst opgeklommen, leende al zeer jong de praktijk van het vak deugdelijk kennen. Hij was n.l. in zijn prille jeugd een rondtrekkend tooneelspeler; 25 jaar oud kwam hij al voor den dag met een kleine opera van goede kwaliteiten: „Ali Pascha". Zijn grootste succes was wel „Zar und Zimmermann", dat zijn naam met één slag beroemd maakte. Ook in „Der Wildschutz". dat dit jaar juist 100 jaar oud is, blijkt Lortzing de beste vertegenwoordiger te zijn van het zangspel der 19e eeuw, tevens een fijn melodist wien de humor en de kijk op het tooneel daarenboven niet ontbreken. Het Nederlandsche Operette Gezelschap uit Haarlem, dat voor een matig bezette zaal van het K.S.A.-gebouw laatstgenoem de operette onder directie van Frans Pie- lage opvoerde, heeft er een prima inge speelde vertooning van gegeven; het voor namelijk uit strijkers bestaande orkest mu siceerde correct; de koren klonken goed en de koristen letten scherp op de directie; ook bij dit koor waren meer dames dan neerenleden. De solisten stonden hun par tij, een zeer voornaam iets in operettes. Van de heerenstemmen noem ik het so nore basgeluid van Joop Strengers, in de titelrol; ook Jan te Slaa zong glansvol zijn baritonpartij; Jac. Gosen was een goede derde, al hoorde ik hem wel eens beter ge disponeerd. Allen beschikten over groote operette-routine. Een beschaafde, lieve stem was die van Nelly van Hoorik: het prachtige, volle ge luid van Annie Schrama was een lust om te hooren; de alt Beb Groenevelt, welis waar haar mindere, kweet zich voor zoo ver haar stemmiddelen het toelieten, zeer verdienstelijk van haar soli. Akke de Vries maakte met haar klankvolle stem het kwin tet in II tot een juweeltje van operette- zang. Hulde voor deze kJamessolisten. De regie, in handen van Jac. Gosen. had gelukkige momenten al hadden verschillen de scènes meer uitgewerkt kunnen worden. Nelly van Hoorik toonde zich onder de dames een alleraardigst actricetje, dat le ven aan haar scènes gaf en Joop Strenger» tot levendigen tegenspeler had. Het tempo kan meer aangezet worden bijna vijf kwartier voor het eerste bedrijf is te lang. Aan het kapwerk en de costumes was eveneens de noodige aandacht geschonken In de duo's, terzetten en quartetten werd uitstekend gezongen: ik noem met groote waardeering het prachtige quartet in 1. benevens de finale, die èen klinkend slot was van dit mooie werk. Hedenavond woitit in het Thalia Thea ter te IJmuiden een herhaling van deze operette gegeven, die hen. die aan dit genre hun hart hebben' verpand (en hoe- velen ziin dit er niet te IJmuiden, waar de I.O.V. een tijdperk van grooten bloei heeft gekend) eenige genotvolle uurtjes zal bezorgen. A. J. VAN DER WEIJDEN. DAMMERS. Bij den wedstrijd om het damkampioen schap van Kennemerland heeft onze plaats genoot P. C. Bais zich in de finale geplaatst. De N. V. B. heeft voor Zondag n..s. den 'promotiewedstrijd Holland Ia (Hoorn)-—Be verwijk vastgesteld. „KEN NEMER LA NI)" GAAT AOOOORD MET T)E FUSIE De Coön. Tulnderaverocnigtag ..Kenne merland" hield Woensdagavond onder voor zitterschap van den heer ,7. P. Nfjsscn een buitengewone algemeen© ledenvergadering, waarvoor ondanks de te nemen belangrijke besluiten slechts geringe belangstelling be stond. Het bestuur had machtiging gevraagd om de gebouwen, emballage. Inventaris, tie nevens andere goederen en waarden van de Coöp. Veilings- en Aankoopvereenlgtng „Vrije Groenten- en Fruitveiling" aan te koopen; doze goederen en waarden tr be ioenen pf onder hypotheek te zetten; een gedeelte van het overblijvende tekort die* vereeniging als „Goodwill" ln het bedrijf over te nemen cn verder te handden zooals het bestuur meent, dat in het belang des vereeniging en van het bedrijf kan zijn. De voorzitter vefkflaardo dat het oude de ficit van «e Vrije Veiling ondanks de hoo gere waardeering van tie bezittingen no4? ruim f 17.000 bedroeg. De banken en „Ken nemerland" nemen hiervan ieder de helft over. Het bedrag wat ten last© van Kenne merland zal komen is ongeveer f 8500, Voorts wees spr. op de vele voordeden, welke voor boldo verctmiglngen U/it deze fu sie zullen voortvloeien. In de toelichting van het bestuur, dat ln 7 punten was samenge vat. werd o.m. go/.egd, dat dc vordering, die „Kennemerland" nog meent te hebben op de „Vrije Veiling" wegens de lasten van de nieuwe veilinghui wordt geschrapt. De goedkeuring van de „Neutrale Commissie" is voor één cn ander roods verkregen. Da overige grondslagen voor deze fusl© hebben wij reeds eerder gepubliceerd. Na e©n breedvoerige tocliohUng van den voorzitter, waarin dc voorgeschiedenis van dc üébacle van ©enige jaren geleden werd gereleveerd, werd het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Verder ontving het bestuur machtiging om voor de uitvoering der maatregelen be- noodlgde gelden op tc nemen en daarvoor een credietoveroenkomst aan te gaan. Medegedeeld werd, dat do verkoop van aardbeien aan de struiken, wat tot dusver veel geschiedde, verboden 18. Hoofdzakelijk is dit gebeurd om den clandcsUenen handel in aardbeien tegen to gaan. De voorzitter hoopte, dat dc tuinders zich aan de be palingen zouden houden, daar alle over tredingen (buiten do veiling om verkoopen) streng gestraft zullen worden. REGLEMENT OP DE BEGRAAF PLAATSEN. De burgemeester heeft voor d© begraaf plaatsen van de gemeente Beverwijk een re glement vastgesteld, d.it op I Juni as. in werking zal treden. Blijkens dit reglement worden de graven Ingedeeld ln eigen gra ven, onderscheiden naar d© eerste, tweede, derde en vierde soort en algemeen© graven. De eigen graven van de vierde soort zijn bedoeld voor den aanleg van een eigen graf stede voor bepaalden tijd. voor do overige eigen graven wordt dit reaht voor ombepaal- den tijd gegeven. Krachtens liet reaht van eigen graf is de houder van dit reaht be voegd om in de verkregen grafruimte met uitsluiting van anderen te mogen begraven. De termijn, waarvoor dit recht op een graf stede van de vierde soort is uitgegeven, kan op verzoek van don rechthebbende met ten minste Wen jaar worden verlengd. Dc ge wone uren van begraven zijn van des voor middags 8 tot des namiddags 2 uur; voor bezoek zijn de begraafplaatsen op werkda gen geopend vun des voormiddags 10 uur tot 5 uur des namiddags: op Zondag en al gemeen erkende Christelijke feestdagen van 11 uur v.m. en tot des nam. 4 uur. Voor de stichting van gedenktcekenen. grafsteenon enz."en de aanleg van beplanting ls de toe stemming van den burgemeester vcrelseht. Zij mogen noch op zich zelf nooh ln ver band mot de naaste omgeving, waarin zij ge plaatst zijn, of met den pnrkaanleg in het algemeen, uit een oogpunt van welstand aanstoot geven. De uitvoering moet ln eltc geval uiterst sober zijn tcnelr.de het stem mige en rustige aanzien van de begraaf plaatsen. passende bij haar bestemming, te kunnen behouden. Op een algemeen graf mogen slechts klolp© voorwerpen worden geplaatst. Het gebruik van kastjes e.d. Is r.let meer toegelaten. Eveneens zal het ver boden zijn om do gedenktekenen te voor zien van den naam van den ontwerper of fabrikant, tenzij door een erkend kunste naar zijn ontworpen of uitgevoerd. De graf steden, welke bij het ln werking treden van het Reglement zijn uitgegeven cn waarvan de rechthebbenden zijn overleden, kunnen ten name van één dor erfgenamen worden overgesahreven: lndion het verzoek hier toe niet vóór l Januari 194 3 is ingadiendi, vervalt het recht en kan de gemeente vrije lijk over de grafstede en het daarop geplaat ste beschikken. ONDERWIJSVERNIEUWING Hedenavond wordt in de velllngzaal aan de Breostraat een vergadering voor onder wijzend personeel gehouden, waarin dc on derwijsvernieuwing ter sprake zal komen. De he eren G. Chr. Dun, Inspecteur van het l>ager Onderwijs, J. Wedalnga en P. II. van Os zullen lezingen houden. CASTRICUM VER. VOOR FAC. LIJKVERBRANDING. De af deeling Castrlcum der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding ken-» merkt zich door een geleidelijke toename van het ledental. Zoo stonden er 1 Octo ber '41 vijf en zeventig, I Januari '42 zes en zeventig en 1 April '42 zeven en zeven tig personen ingeschreven. SANTPOORT N. C. V. B. In de Hervormde Kapel zal Dinsdagmid dag om half drie door mej. v. d. Mey een lezing worden gehouden over haar boek „Gesloten Vensters". IN DE FINALE. Onze plaatsgenooten Janssen en Bakhuys hebben zich bij den wedstrijd om het dam kampioenschap van Kennemerland in de finale geplaatst. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De inwoners van Santpoort-Station, wier namen met dc letters van A tot en met R aanvangen, moeten Vrijdag de nieuwe distri butiebescheiden in Dc Toorts aan den Duin weg halen. Het lokaal is van half negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes ge opend. TERRASVOGELS—RIPPERDA. De uitslag van den wedstrijd E.H.S.— Terrasvogels, die Idoor onze plaatsgenooten met 01 werd gewonnen, is te Santpoort met veel voldoening begroet. Men had verwacht, dat de Vogels goed voor den dag zouden komen, maar er blijft in de pro motie-degradatie nu eenmaal altijd onze kerheid bestaan. Thans is de aandacht op den Zondag op het eigen terrein te spelen wedstrijd tegen Ripperda gericht. Wanneer de Santpoortenaren er in slagen opnieuw de zege te behalen maken zij een uitste kende kans om te promoveeren. Zij spelen in de volgende opstelling: Dou- ma; B. van Gelder en J. Nunschoten; De Ruiter, Dortmunth en Van Leen; P. Bun schoten, Röbken. De Jonge, J. van Gelder en G. van Gelder. Verder vermei it het programma voor Zaterdag V.S.V. adspiranten—Terras vogels adspiranten te drie uur en voor Zon dag Terrasvogels junioren aBeverwijk junioren, tien uur. De junioren a van Terrasvogels moeten nog twee wedstrijden spelen. Weten zij deze te winnen dan kunnen zy zich kampioen van hun afdeeling noemen. Het goede voorgaan van het eerste elftal doet dus goed «volgen. DRIEHUIS DE TURNERS. Door onvoorziene omstandigheden kan het populaire turnuurtje der Driehuizena- ren voorloopig niet doorgaan. De leden zul len dus voorloopig nog wat geduld dienen uit te oefenen, alvorens de oefenavonden 's Woensdags wederom gehouden zullen kunnen worden. AGENDA DONDERDAG 7 MEI. Thalia Theater Komische opera „De* Wildschütz". 7.15 uur. Rex Theater: Geen voorstelling. Bioscoop De Pont: Geen voorstelling. VRIJDAG 8 MEI: Thalia Theater: Quax de Brokkenpiloot. 8 uur. Rex Theater: Casanova getrouwd, 8 uu». Bioscoop De Pont: Do Tijger ven Eechnn poer, S uur.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3