UögeJkjê JJiaUa JJieatei J TREKKERS HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK Het Lied. ■U W DE BROKKEN PILOOT UIIAX DER BMKHPfLOT Bonte avond door K.C.IJ. DE PONT De Tijger van Eschnapoer SLEUTELS MoJestverzekering FEUILLETON door FRANZ WEJiDELMütH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 4) „Wil je hier nu ook portretten komen ma ken?" viel Leenders hem haastig in de rede, daarmede pogende zijn verlegenheid te ver bergen. De schilder knikte. „Ik denk zelts heel veel". „Is daar nogal wat mee te verdienen?" wil de de ander weten. „Soms wel, soms niet", antwoordde Ho- man raadselachtig, „dat is net zooals het uit komt". „Schilder je ook mannen, vrouwen en kin deren?" „Neen!" lachte de jongeman vroolijk. „Dat laat ik aan de fotografen over". „Ja", zei Klaas Leenders zonder bedoeling, „die kunnen het ook veel vlugger en beter". „Ik schilder landschappen", ging Piet Ho- man voort, „daar zit meer kunst in dan in het portret-teekenen". „Dat is jammer", meende Klaas naden kende. „Waarom jammer?" Verleden jaar was hier ook een schilder", zei Leenders, „en daar heb ik nog drie gul den mee verdiend om te poseeren". Boonstra wierp hem een bestraffenden blik toe. „Je moest Je schamen, Klaas, om van een ouden speelkameraad nog geld te willen heb ben". „Heb ik dat gezegd?" verdedigde de ander zich met een hoogroode kleur. Ik heb alleen bedoeld dat Piet Homan, wien plotseling het gesprek van de landingsbrug weer inviel, moest on bedaarlijk lachen. „Jullie bent werkelijk schaapskoppen", zei hij. terwijl hij zich behaaglijk in het zonne- tie koesterde. „Zou ik misschien moeen weten, of je het zelf wel gelooft, wat jullie mij op de landingsbrug wijs hebt willen maken? Dus men zegt. dat het in het oude huis van mijn oom Jacob niet pluis is?" Cris Boonstra en Klaas Leenders knikten ernstig. „En jullie slaan geloof aan die kletspraat jes?" De twee visschers haalden gelijktijdig hun schouders op en zwegen, terwijl hun blikken zich in het oneindige van den blauwen hemel verloren. „Wel voor den duivel!" viel de jonge schilder uit, toen hij geen antwoord kreeg. „Het is toch te eek. om den onzin van het een of andere oude wijf zonder meer te ge- looven?" Een schare krijschende zeemeeuwen krin gelde op eenigen afstand om een bepaald punt in de duinen. Als bij afspraak draaiden de twee eilandbewoners hun hoofd om en keken angstig naar de schreeuwende vogels. Cris Boonstra hief zijn hand op en wees naar den zwerm onrustige vogels. „Zie je die meeuwen daar. Piet? Al een paar weken lang vliegen ze om het hok van den ouden Buys. Bij ons zegt men, dat er een spook in dat huis is opgesloten". „Het is geen oudewijven-geklets", zei Leen ders. „maar jullie stadsmenschen begrijpen dat niet zoo goed als wij hier in de eenzaam heid van het eiland. In elk geval is het niet in orde in het huls van je oom. Ik ken ver scheidene menschen uit het dorp. die onder eede durven verklaren wat ze met hun eigen oogen gezien en met hun eigen ooren gehoord hebben. Ruys ligt nu drie. maanden onder den grond, maar toch brandt er eiken nacht licht in de kamer. Visschers, die 's nachts op de vangst waren, hebben het ook gezien. De jonge Rikkers, die op een avond met z'n meisje in de duinen wandelde, hoorde midden in den nacht een hevig rumoer in het huis en het meisje was bleek als de dood, toen ze thuiskwam. Ze ver telde, dat ze een schaduw voortdurend ach ter het venster heen en weer had zien loopen. Dié schaduw leek wel op den duivel zelf. Sinds dien tijd waagt niemand zich meer 's nachts in de nabijheid van het huis. Zelfs op klaarlichten dag maakt men liever een grooten omweg, dan voorbij het spookhuis te gaan- (Wordt vervolgd) Verkoopprijzen van huizen en bouwterreinen. Voortaan toestemming voor overdracht noodig. 's-GRAVENHAGE, 4 Me: In het Ver ordeningenblad van 4 Mei 1942 is een besluit afgekondigd, waarbij de maximale verkoop prijs van bouwterreinen en huizen wordt ge regeld. Bij de berekening van deze prijzen wordt voor ongebouwde goederen de prijs van 9 Mei 1940 en voor huizen de gekapitaliseerde netto- cpbrengst als basis genomen. Bij deze kapi talisatie geldt een rente van 4 pet. Daar dit percentage lager ligt dan op 9 Mei 1940 ge bruikelijk was. is tevens bereikt, dat de maxi mumprijzen worden aangepast aan de sinds dien ingetreden waardestijging voor huizen, zoodat aan een normalen handel weinig be lemmering in den weg wordt gelegd. Voor de overdracht zal voortaan de toestemming van het locale prijzenbureau voor onroerende za ken vereischt zijn, dat voor de aanvraag for mulieren zal verstrekken. Men is verplicht de aanvraag via een notaris bij het prijzen- bureau in te dienen. In gevallen, waarin een hvpotheek hooger is, dan de gekapitaliseerde opbrengst, kan het prijzenbureau den ver koopprijs gelijk stellen aan de op dit goed drukkende schuld, eventueel vermeerderd met de achterstallige rente en kosten. Overeenkomsten, die kennelijk gesloten zijn om de werking van dit besluit teniet te doen, maken de overdracht nietig. Deze bepaling heeft tot strekking ongeoorloofde handelingen, zooals het betalen van geld „onder de tafel door", het oprichten van een speciale n.v., waarvan de aandeelen worden verkocht, het verkoopen van vruchtgebruik e.d., in ge- strengen vorm tegen té gaan. In prijspolitiek opzicht mag men dit besluit als een sluitstuk beschouwen van het tot dus ver gevoerde beleid op het gebied der onroe rende goederen. Er wordt thans een einde ge maakt aan prijzen, die vaak geen redelijk ren dement voor de koopers meer inhielden. Het besluit regelt ook de prijzen te betalen op openbare verkoopingen, alsmede de scha deloosstellingen bij onteigening en vordering. In het eerste geval stelt het prijzenbureau te voren den maximaal tc betalen prijs vast. In het tweede geval geschiedt dit door den secre taris-generaal van het departement van bin- nenlandsche zaken. Ingeval op veilingen meerdere gegadigden het maximum of meer bieden, zal volgens een in het uitvoeringsbe sluit opgenomen regeling worden gegund; aan bijzondere belanghebbenden kan voorrang worden verleend. Een vlotte en soepele afdoening van de verzoekschriften door de prijzenburcaux Is zooveel mogelijk gewaarborgd. De beslissin gen der prijzenburcaux zullen binnen 2 weken worden gegeven, zoodat de handel zoo weinig mogelijk hinder zal ondervinden. Het besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche zaken, van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, van Fininciën en van Justitie en van den secretaris-generaal voor bijzondere economi sche aangelegenheden zal heeten Vervreem- dingsbesluit niet-landbouwgronden 1942. VAN HALEM CO. N.V. In de gisteren gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van aandeelhouders dezer Vennootschap werden de balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1941 goedgekeurd. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris, de heer P. Schornagel, werd feerkozen. De zang van onbekende schrijvers en dichters VAN HET OOSTFRONT. Door de ma jestueus» neerhangende twijgen der ranke sparren tot ver over de hooge wiegelende kruinen heen. langs dik besneeuwde glooien de heuvels, waarop des zomers goudgeel graan golft, over bebloemde vol-zomersche weiden en vruchtbare akkers, door de straten van oude dorpjes en stadjes, maar ook langs be stofte en modderige wegen waar de gezich ten grauw worden en de voeten worden vast gezogen, bij kletterende regenbuien en ijzige winden, door duisternis en licht, klinkt een lied.... Het zou in de lage landen aan de zee in het Westen kunnen zijn, langs de eindelooze Noord-Fransche wegen, op de gloeiende wit- bestofte straten van Zuid-Italië of Grieken land, de grasvlakten van den Balkan, de kronkelpaden langs de Noorsche fjorden, in de uitgestrektheid van het Russische land. Neen, het is niet hier, het is niet ginds, het is overal tegelijk. Het deint in marsch-cadans over de Europeesche landen, grenzen weg vagend, stof en modder, hitte en koude, ma- terieele en geestelijke obstakels overwinnend Uit millioenen kelen klinkt het op, in een- en meerstemmige koren, onvermoeibaar, on weerstaanbaar, onoverwinnelijk. Gezongen wordt het door de dragers van den nieuwen tijd. door de wegbereiders voor een nieuwe wereld, door hen die het onwrikbaar geloof in zich hebben pioniers te zijn, dit met hun bloed bezegelen, verkondigers durven te zijn van dat wat komen gaat en komen moet, on geacht de offers die zij moeten brengen tegen de zich in doodsstrijd bevindende aftandsche regimes. Hebt ge het nooit gehoord? Natuurlijk zult ge zeggen. Ja, want het is het lied, dat op klinkt uit de veldgrauwe kolonnes die langs alle 's heeren wegen marcheeren. Het is het lied van den soldaat. Voor eenigen tijd is rust ingetreden, het vuren aan beide zijden is gestaakt. Het doet vreemd, stil en onwezenlijk aan. Uit de ven stertjes van het kleine onderkomen lijkt het in het bleek-roode licht van de ondergaande zon liggende Russische land te zijn bedekt met een witte wade van geheimzinnige melan cholie. Enkele soldaten-kameraden zitten te zamen, uitrustend van de vermoeienissen van den dag, een ieder bezig met zijn eigen ge dachten. het is een van die oogenblikker. waarop het vaderland zoo ontzettend ver weg schijnt, waarop het zelfs zoo moeilijk is om de gedachten die zoo vol verlangen zijn de j iuiste richting te geven. Lang duurt de stilte t. Hier komt een boek voor den dag, een ander haalt een spel kaarten te voorschijn een derde begint te schrijven in een klein boekje, enkele reeels in dichtvorm. In den versten donkeren hoek bij het kacheltje, dat een weldadige warmte uitstraalt, wordt oc een mondharmonica een deuntje geneuried. Zoo ontstaan vaak die liederen, zoo komen tekst en melodie meer dan eens tezamen. Voertuig aan voertuig, geschut aan geschut rolt in eindelooze rijen in Oostelijke richting Zware tractoren met hun daverende motoren dreunen voorbij in een onafgebroken rhythme, zooals de oorlog dat verlangt en nu eenmaal voorschrijft. Er tusschendoor troe pen. in kolonnes marcheerend, onvermoeibaar afstanden afleggend die menscheljjk onmoge lijk schijnen, de onvergelijkelijke infanteristen Een lied schalt omhoog in den klaren sneeuw vrijen hemel. Het is als een melodieuse sym- Dhonie temidden van het onverzettelijke oor logsgeweld. Het laat zich door niets over stemmen. Geen donderend geschut, geen bral lende vliegtuigmotoren vermogen het te doen zwijgen. Telkens en overal klinkt het wee» bovenuit, niet omdat het zoo luid is, niet omdat het tracht zelf te overstemmen, maar omdat het de nieuwe, jonge wereld is. een nieuwe tijd, een nieuw leven dat komende is Vanwaar komt het, vanwaar kwam het? We weten het niet, en oo.k zij die het zingen we ten het niet. De schrijvers en dichters zijn dikwijls onbekend, ze ontstonden in een bunker en werden op een kladje neergeschre venSommige werden reeds door hun va ders gezongen toen die ten strijde trokken, er zijn er uit de oude strijdperiode van de partij, zij gingen van mond tot mond, van stad tot stad, thans zweven zij uit over het Russische land. In het verseh gedolven graf met het een voudige berkenhouten kruis er op, ligt een van die talrijke naamlooze helden. Een trouwen kameraad verloren wii. maar een onsterfe lijke nalatenschap liet hij achter. Ook hij gaf zijn jonge leven voor het vaderland, maar liet ons het lied van de toekomst. Zoo scharen zich de rijen van de heengeganen bij die der levenden en marcheeren immer mede van overwinning naar overwinning. Hun lied is ons lied en zal het zijn van hen die na ons komen. In de verst verwijderde uithoeken en in de grootste eenzaamheid zal het ons zijn als een stukje vaderland, vanwaar wij het mede brachten, In de zwaarste oogenblikken zal het ons een troost zijn en kracht geven, ons steeds weer een aansporing zijn en ons bewust doen worden dat het een symbool is van ons groote ideaal, onze taak en onze toekomst. Het zal wegdeinen van de schepen der .blauwe jongens". En de Westelijke branding zal het met paukslagen accentueeren, de zoete geuren der oranjebloesems in de Zuidelijke landen zullen het omweven met orchestrale weelde om zich onweerstaanbaar door te stooten in de mijlenlengten der Oostgebieden. Nog begeleidt het de schreden der Oost waarts trekkende troepen, doch ééns komt het oogenblik, waarop het uit millioenen monden zal samenvloeien tot een machtig accoord, op het oogenblik der groote overwinning. De ondergang van het Avondland zal er niet zijn. doch met het lied op de lippen werd de grootste zege bevochten op den duivel en zijn bondgenooten die met zoet gekweel hun valstrik trachtten dicht te trekken. Zij gingen onder in hun eigen duisternis, zich schuw terugtrekkend voor de klare, heldere melodie van het nieuwe, jonge leven, van den bruisen den sprankelenden nieuwen tijd. Voor eeuwig werden zij vernietigd onder de schreden van een nieuwe generatie, onder het marschlied van den soldaat SS-oorlogsberichter C. A. Wenniger Mulder Vrijwilligerslegioen Nederland. Het eerste W. A.-huwelijk! Groote belangstelling. Hedenmorgen is op het Zandvoortsche Raad huis het huwelijk voltrokken tusschen den Constabel van de W.A., den heer C. van Duin en mej. N. Pieksma. Dit is het eerste W.A.- huwelijk, dat in Zandvoort gesloten werd en daarom was er uit alle kringen van de Nat- Soc. Beweging zeer veel belangstelling. Nadat de formaliteiten waren vervuld volgde de gebruikelijke toespraak van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, den heer P. v. d. Mije. Hierna werd in de trouwzaal het woord gevoerd door den Kringlelder van de N.S.B. den heer A. van der Geer en den vendelcom mandant, den heer Stein, waarna vele geluk- wenschen volgden. Zoowel van de P.O. als W.A. en N.S.V.O. waren deputaties aanwezig. Ook de publieke belangstelling was zeer groot. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) KUNST. I3MUIDEN CLANDESTIENE HANDEL IN TABAK. Gisteravond te omstreeks elf uur heeft de Velsensdhe politie twee personen uit Beverwijk aangehouden, die een groote 'hoeveelheid Belgische shag vervoerden. De partij bleek uit niet minder dan 234 pakjes te bestaan. De beide Beverwijkers zijn in gesloten, SCHOENEN GESTOLEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is bij den schoenmaker V. in Oud-IJmui- den ingebroken. Er zijn 10 paar schoenen ontvreemd. AANRIJDING. Gisteravond te omstreeks half zeven werd de 22-jari.ge S. uit Castricum. toen hü aan de Noordzijde de pont afreed, door een auto gegrepen. Zijn bakfiets wend be schadigd, doch zelf kwam hij met den schrik vrij. Den chauffeur van de auto treft vermoedelijk schuld. Hij is echter doorgereden. De politie stelt een onder zoek in. STEENEN NAAR TREIN GEWORPEN. Gisteren hebben aoht kinderen van om streeks 8 tot 9 jaar steenen naar een trein geworpen, waardoor enkele ruiten werden verbrijzeld. De politie heeft hen op het hoofdbureau ernstig onderhouden, waarna zij door de ouders konden worden afge haald. Het is te hopen, dat ook deze hun kinderen nog eens gewezen hebben op de zeer ernstige gevolgen, die deze baldadig heid kan Schilderijen van Jan Larij i Tentoonstelling in Kunsthandel De Bois Sedert enkele jaren behoort Jan Larij tot; de Haarlemsche schildersgemeenschap. Hij is' lid van „Kunst Zij Ons Doel" en men heeft dan ook reeds eenige malen gelegenheid ge had een werkstuk van zijn hand op de ten toonstellingen van het teekencollege in oogenschouw te nemen. Jan Larij is Dordto- naar van geboorte. Hij werkte voornamelijk j in Zuid-Holland en Zeeland, schilderde vooral i veel in de omgeving van zijn geboortestad en trok naar Nederlandsch-Indië, waar hij tal van jaren verbleef en zijn artistieken arbeid) voortzette in West-, Midden- en Oost-Java. Daarna keerde hij met vele ervaringen naar het moederland terug waar hij zich ten slotte in onze stad vestigde. Het schilderen en teekenen zit de familie Larij in het bloed; vader was een verdienste lijk teekenaar en hij is een neef van den be kenden Dordtschen schilder Roland Larij. Dit ter introductie van een bekwaam kun stenaar. die voor de eerste maal in onze stad met een aanzienlijk aantal schilderijen voor den dag komt. Larij is een even zorgvuldig waarnemer als nauwgezet en gevoelig weergever. Op deze tentoonstelling leert men hem hoofdzakelijk als landschapschilder kennen. Zijn onderwer pen vindt hij in de intimiteit van het bosch, op het wijde veld of in de eenzaamheid van duinen, zee en strand. Het zijn eenvoudige natuurtafereelen. zooals men dagelijks om zich heen ziet, maar waarin men bij aandach tige beschouwing gewaar wordt, dat deze kunstenaar minstens tienmaal vertrouwelijker met de natuur leeft dan de meesten onzer. Larij schildert bij voorkeur het landschap ln den nazomer. Het atmosferische licht van den naderenden herfst brengt dan reeds een warmen samenklank in de kleuren, die ook voller en rijper geworden zijn. Op verscheidene schilderijen, zooals hel groote doek met het weiland op Walcheren en het idyllische kijkje op een zomerweide. is het zonnige veld met zijn boerderijen, hoo rnen en koeien opgenomen in het milde, neve lige licht. Een weide in den avond stemt tot mijmeren en een curieuze tegenstellinng met dit droo- merige werkje schept de pittige visie van de felblauwe Vechtplassen op een klaren och tend. Aan deze landelijke stemmingskunst ziet men dat onze bereisde Roel ondanks zijn jagenlange afwezigheid in zijn hart een echte Hollander gebleven is. Aan den zeekant schilderde hij de zilver grijze duindoorns met het strakke strand aan den duinenvoet en de kalme, zcmersche zee in de verte, waarin hier en daar een lichte schuimrand zich afteekent. Op een ander zee gezicht wordt de blik langs ifen golfbreker meegenomen naar het verschiet met een paar zeilscheepjes, die dwalen door de zilte sfeer. Zoo weet deze fijne kunst, die in den kunst handel van den heer De Bois volkomen op haar plaats is, door haar visueele gevoelig heid den bezoekers voortdurend te boeien, I i JAN D. VOSKUIL.) Schilderijen en teekeningen van Jolian Briedé Tentoonstelling in Kunsthandel Leffelaar. Er schuilt levensvreugd in de zonnige kunst van Johan Briedé. Zijn zeestukken en land schappen hebben ruimte en licht. Ze zijn een voudig van karakter en zorgvuldig en sierlijk van schildering. Aan onze Noordzeekust heeft Briedé veel van zijn gading gevonden. Hier schilderde hij de branding met haar breede golfruggen en forsche rollers, waarvan de schuimranden in de bries verstuiven. Een uitzicht over het strand bij Egmond heeft een karakteristieke stoffage, zooals een aangespoelde mand op den voorgrond, een mijlpaal in de verte en een paar dolende vogels boven het water. Op dit schilderij ondergaat men de eenzaamheid van strand, zee en duinen. Ook de kleine, lichtgetoonde impressies van de zee zijn niet te versmaden. Eenvoudige natuurbeelden maakte hij in den winter van de besneeuwde zeeduinen, die met glanzende, gele helmplui men bezet zijn. Op de Zuiderzee bracht hij het Darelende water in beeld met het droomerige Urk aan den horizont. Een gaaf gepointilleerde visie toont het poëtische miniatuurhaventje van nabij, met den blanken vuurtoren en de strak gelijnde visschershuisjes, bijna verscho len achter de stoere palen van het remmings- werk. Aan twee groote landschappen uit vroeger jaren, ziet men. dat het Dointilleeren zijn nut voor hem gehad heeft. Hij leerde hierdoor de zonnige sfeer en het zonlicht intensief beleven en weergeven. Briedé werkte niet alleen aan zee, maar ook op de binnenwateren, op de Loosdrecht- sche plassen en het Naardermeer. Een schil- derii met een stukje land bij Kortenhoef ver kwikt den beschouwer door het heldere voor jaarslicht, waarin witte en gele veldbloemen prijken. Deze schilder heeft zijn onderwerpen zoo wel op het vlakke land. als in de bergen ge zocht. Bij Adelboden schilderde hij de fri- 1 sche groene berghellingen met achtergronden van gerimpelde rotswanden en verlaten top- pen in eeuwige sneeuw. De bescheiden charme van wilde bloemen als dotter, paardeblom en lisch ontgaat hem even min. Een nauwgezet teekenaarsgeweten spreekt uit krabbels naar bloesems en insec ten en vooral ook uit de weergaven der sche pen, zooals de nauwkeurig behandelde teeke- ning van het elegante Fransche fregat met de honderden touwtjes en blokken en vele raas, sprieten en kanonnen. Een decoratieve ver beelding gaf hij van den Vliegenden Hollan der, het gevreesde spookschip, dat tot het einde der dagen op een torenhooge golf wordt voortgedreven. Van „De Zeven Provinciën", het benoemde admiraalschip van onzen De Ruyter," maakte hij een verdienstelijke teeke- ning. De tentoonstelling is tot 23 Mei geopend JAN D. VOSKUIL. Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin gen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m. meer 4 cent. Alle andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent. elke m.m. meer 6 cent. Gevr. FL. WERKSTER of meis je v. halve dagen. K. Wilhelmina- kade 73, IJmuiden. NET MEISJE gevraagd voor de morgenuren. Mevr. v. Rooyen, Ka naalstraat 30. IJm. - FLINK MEISJE gevraagd van 8-5 uur met broodkost. Mevr. Kei zer, Havenkade 25, IJm. Te koop gevr. AUTOPED m. luchtbanden. Br. bur. v. d. blad T 27. NET MEISJE gevr. van 8.15 tot 12.30 u. Vrijd. tot 5 uur. Klaar met schoonmaak. James Wattstraat 67, IJm. FLINKE WERKSTER voor de schoonmaak gevraagd. Myer, Kerk- weg 126, Santpoort. PIANO te koop Kanaalkant 227 IJmuiden. NET MEISJE gevr. tot 3 a 4 uur niet ben. 18 j. Aanm. Da Costalaan 43, Driehuis. NETTE WERKSTER gevraagd Kastanjestraat 7, IJm.-O., 's avonds na 6 uur. FLINKE LOOPJONGEN ge vraagd niet beneden 16 j. Kompas straat 38, IJmuiden. HELDERE JONGE WERKSTER gevr. v. 2 a 3 dagen p. w. Mevr. Klljzing, Hagelingerweg 193, Sant poort. Gevr. WERKSTER 2 dagen p. week. Br. bur. v. d. blad T 31. Gevr. R.K. DAGMEISJE van 8-3 uur. Br. bur. v. d. blad T 30. JONG MEISJE gevr. (bij kin deren) voor nu of later. Br. bur. v. d. blad T 32. Gevr. NETTE JONGEN bij van Riesen Groentenhandel, Duinweg 41. Santpoort (St.) DAGMEISJE gevraagd v.g.g.v. R. de Groot, Kennemerlaan 30, IJmuiden. Gevraagd flinke, nette WERK STER voor 2 dagen per week of net dagmeisje. Laurillardlaan 23, Santpoort-Station. Net persoon zoekt NET KOST HUIS. Br. bur. v. d. blad T 34. Gevr. MEISJE boven 18 jaar tot 7 uur met volle kost. Aanm. na 7 u. Velserduinweg 61, IJm.-O. Gevraagd LEERLING-NAAI STER bij Rina Visser, gedipl. cou peuse, Hoofdstraat 138, Santpoort dorp. FLINK MEISJE voor geh. of h. dagen gevr. Aanm. na 7 uur Mevr. Heino, E. Tuyllweg 33. Velserbeek. Gevraagd voor direct een FLINK MEISJE v. d. en n. of dag v.g.g.v. Mevr. Taconis, P. C. Hooft- laan 44, Driehuis. Te koop 1 p. zw. D.SCHOENEN, molières m. 39',^ z.g.a.n. Adres te vern. bur v. d. blad. Gevraagd KLEIN BOVENHUIS of gedeelte bovenhuis te Santpoort of Haarlem-Noord door echtpaar. Br. bur. v. d. blad T 24. Gevr. d. dame alleen 1 gr. BE NEDENKAMER m. gebr. v. keu ken. Omtr. Santpoort-dorp. Br. on der letter B Boekhandel Erasmus, Santp. Heer vraagt te koop een zw. ol d.bl. HEERENCOSTUUM m. 53-54. Mag ook jekkerpak zijn. Br. bur. v. d. blad T 21. Te koop gevr. 6V2 M. GANG- LOOPER 70 cm. breed in z. g. st. zijnd en liefst terra of donkerrood ondergrond. Meeuwenlaan IJmuiden-O. HEEREN WINTER.! AS, tweedjas en grijs costuum o.k. te koop. Pres. Steynstraat 50 rd„ IJmuiden. Te koop boxkalf D.SCHOENEN z.g.a.n. m. 41 ing. welf of in ruil voor m. 42. Eksterlaan 35, IJm.-O. Wit geëm. BAD MET GEYSER te koop in prima staat. Br. bur. v. d. blad T 29. N.S.F. RADIOTOESTEL te koop Adres te vern. bur. v. d. blad. Van particulier te koop ge vraagd een z.g.a.n. KINDERWA GEN. Br. m. prijsopg. en kleur bur. v. d. blad T 33. Te koop aangeb. 3 pits GAS STEL m. onderplaat. Wulverder- laan 4, Santpoort-dorp. Te koop pr. REGENJAS v. j. v. 16 a 16 j„ een p. voetb.schoenen m. 38 en voetbal. Zeeweg 379, Drie huis. Te koop 1 pers. GRENEN LE DIKANT m. springbak. Adres bur. v. d. blad. FLINK MEISJE gevraagd boven 16 jaar. Kennemerplein 28, IJmui- Bij expleit van mij is ten ver zoeke van CORNELIA JOHAN NA BLOK, te IJmuiden, Na pierdwarsstraat 18, opgeroepen haar vader: KLAAS BLOK, woon- en verblijfplaats onbe kend. ter terechtzitting Kan tongerecht te Haarlem 15 Mei 1942 v.m. 9.30 uur, Jansstraat 46, om te worden gehoord op het ingediend verzoek tot hu- welijkstusschenkomst. C. H. ERBRINK, Deurwaarder. Bij exploit van mij is ten ver zoeke van AGATHA DE BIE, tc IJmuiden, Havenkade 39 opge roepen haar vader: PIETER DE BIE, woon- en verblijfplaats onbekend, ter terechtzitting Kantongerecht Haarlem 15 Mei 1942 v.m. 9.30 uur, Jansstraat 46, om te worden gehoord op het ingediend verzoek tot hu- welijkstusschenkomst. C. H. ERBRINK, Deurwaarder. GOEDE STEMMING voor Uw A cc or de on dat kunt U zich verschaffen larmmNenmcmmrn K BOUDE GROENMARKT 26 TEL.M273 l[<Dt vanouds bekende zaak die Hiet op koor lauweren rust! OUDE FIETSBAND te koop gevr. stuk geen bezwaar. De Ruy- terstraat 196, IJm.-O. Te koop HUTSMEUBELEN, da mesfiets en fornuis, te bez. u. Kanaalstraat 60 rd„ IJm. Gevraagd net R.K. DAGMEISJE volledige kost. Vleeschhouwerij Johan Sehaaper, Driehuizerkerk- weg 97, Driehuis. Te koop JONGE KONIJNEN. Koekoekstraat 8. IJm.-O. Te koop gevr. 1 p. goede WERKSCH. m. 43. Tevens in ruil aangeb. 1 p. damessch. hooge hak voor 1 p. 1. hak m. 38. Lindenstraat 26, IJmuiden-O. Te koop 1 net gedr. JONGENS PAK leeft. 14 a 15 j. lange broek o. kw. Tevens een p. meisjessch. m. 28 te ruilen voor m. 30. Lindenstr. 26. IJm.-O. Moderne KINDERWAGEN in 'g. st. te koop gevraagd. Br. m. prijs bur. v. d. blad T 25. Te koop een pr. RADIOTOE STEL Philips en een tandem merk Magneet. Na 5 u. Velserduinweg 282, IJm.-O. Te koop gevr. EGYPT. LINNEN REGENJAS m. 50-52 in g st. zijnd. Br. bur. v. d. blad T 26. Te koop jonge VLAAMSCHE REUZEN en 1 gedekte Vlaamsche Reus voedster te bevr. Willebrord- straat 97, IJmuiden-O. Teléf. 4552. Groote nette SLAAPKAMER aangeb. voor nette juffrou- netten stand bij heer alleen. Br. bur. v. d. blad T 28. Te koop gevraagd ZWARTE DAMESSCHOENEN m. 38-39. Adr te vern. bur. v. d. blad. Een paar beste WERKSCHOE NEN m. 44-45 te koop. Prins Hen- drikstr. 89, IJmuiden. EIKEN SLOEP te koop zeer billijk, spoed gewenscht. Prins Hendrikstr. 89, tel. 4650. Te koop gevr. AUTOPED op luchtbanden. Br. bur. v. d. blad T 35. Te koop compl. KEUKENUIT- RUSTIN'G blauw m. broodtrom mel, koffiemolen, koffie-, thee- en suikerbussen en petroleumstel. Br. bur. v. d. blad T 36. Nieuw RADIOTOESTEL te koop Super 39 pick-up aansl. af- stemoog, toonregeling. Adres bur. -. d. blad. (HET THEATER MET DE BESTE FILMS) presenteert vanaf VRIJDAG 8 MEI 1942 QUAX Wie hartelijk en veel wil lachen, verzuime dit grappige geval niet I DINSDAG 12 MEI 1942 IN THALIA THEATER Wij brengen U: „Vrijdag de dertiende" van HENK BAKKER met medewerking van: KUULMAN's ACCORDEONISTEN, enz. Beperkt aantal kaarten verkrijgbaar: v. d. WIELE, Noor derkade 22: v. d. EYKHOF, Houtmanstraat 12 en KUULMAN, Hofdijklaan 17, Driehuis. Zaalopening 6.30 uur. Aanvang 7 uur. BIOSCOOP Van VRIJDAG 8 t.m. DONDERDAG 14 MEI (Hemel vaartsdag) dus 7 dagen, brengen wij het monump"4^!* Oostersche filmwerk: HoofdrollenLA JAN A. FRITS VAN DONGEN, KITTY JANTZEN, THEO LINGEN. Zoo spannend, zoo avontuurlijk, zoo sensatio neel is nimmer een filmwerk gebracht. Bespreekt uw plaatsen vooral op ZONDAG en HEMEL VAARTSDAG van 12-1 en van 56. Laat U niet teleurstellen. ZONDAGMIDDAG EN HEMELVAARTSDAG 3 UUR: MATINEE. Toegang 14 jaar. ZUR MüHLENs SCHEEPSAGENTUUR N.V. IJMUIDEN /lig. Vergadering van Aandeelhouders op DINSDAG 12 Mei des voormiddags 11.30 uur te Amsterdam ten kantore van Notaris D. J. GRAAFF, Weteringschans 22. DE DIRECTIE ALLE SOORTEN 'worden hasklaev terwtfl -U'V&cfit bij: N.V. J. v. d. KLEI's Ijzerhandel VELSERDÜINPLEIN, IJMUIDEN-OOST Naamplaatjes maken wij voor U in verschillende modellen vanaf0.75 per stuk Inschrijfdatum 15 Mei a.s. Stel niet uit. MAKELAAR C. VISSER Hin. Wijk aan Zeeërweg 91, Tel. 4830 Nog af te geven Verschillende soorten POTERS tegen bill, prijs. L. VAN NOORT Kalverstr. 54, IJmuidcn-Oost. Uitgifte Amerikaansche Oorlogsobligaties Naar uit Washington wordt gemeld wer den volgens mededeeling van de Amerikaan sche schatkist op 4 Mei 2 oorlogsobliga- tiën geplaatst voor een bedrag van 1250 millioen dollar, tegelijkertijd werden oor- logsobligatiën met een langen looptijd uit gegeven, rentende 2Vfe%. Het bedrag dat van deze laatste werd uitgegeven, werd nog niet gepubliceerd. Uit Washington wordt gemeld, dat vol gens mededeeling van de Amerikaansche schatkist de oorlogsuitgaven der Ver. Staten na September 1943 vijf milliard dollar per maand zullen bedragen. Het deficit voor 't komende begrootingsjaar wordt geraamd op 49 milliard dollar. (A.N.P.* Yleeschverkoop op Maandag en Dinsdag Toegestaan op ziekenbonnen en Wehrmachtsmarken 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. Zooals men weet, bestaat er een verbod tot het verkoo pen en afleveren van vleesch en vleeschwa- ren op Maandag en Dinsdag. In een op Woensdag 6 Mei 1942 versche nen voedselvoorzieningsblad is opgenomen een besluit, waarin ontheffing van dit ver bod is mogelyk gemaakt voor den klein handel tegen het in ontvangst nemen van andere soorten distributiebescheiden dan de genummerde bonnen van de levensmidde lenkaart. Dat zijn voornamelijk zg. Wehr machtsmarken en ziekenbonnen. De nieuwe ontheffing staat tevens toe verkoop en af levering op genoemde dagen van voorwaar delijk goedgekeurd vleesch (over de vrij- bank) en van gesteriliseerd vleesch. Duifsche bewapeningsraad ingesfeld. De Duitsche minister van bewapening en munitie heeft dezer dagen dep bewapenings raad gevormd. Namens de weermacht heb ben daarin zitting generaal-veldmaarschalk Milch, kolonel-generaal Fromm, admiraal- generaal Witzel. generaal Thomas en gene raal Leeb. Als vertegenwoordigers der in dustrie heeft de minister aangewezen Ge- heimrat Hermann Bücher, directeur-gene raal Philipp Kessler, directeur-generaal paul Pleiger. directeur-generaal dr. Ernst Ponsgen. „Kommerzienrat" dr. Röchling, directeur-generaal Hellmuth Róhnert, direc teur-generaal dr. Albert Vögler en direc teur-generaal Wilhelm Zangen. 489e STAATSLOTERIJ t IER LIL KlASSRr DERDE L1JBT Trekking van 6 Mei PRIJZEN VAN ƒ65 1247 3287 1440 1598 1762 1911 2455 2627 2733 2740 2855 2937 3183 J401 3767 3771 3937 4047 4701 4739 )103 5436 5596 5709 6042 6129 6258 6592 6669 7003 7354 7381 7923 8558 J746 8808 8842 8938 9043 9174 9326 9741 9802 10009 10358 10454 10550 10590 10731 10778 10861 11447 11511 11708 12414 12429 12478 12519 12627 13443 13739 14543 L4733 15089 15758 16088 16578 16579 1674C 17107 17203 17210 17340 17410 17585 17648 17854 18165 18246 18736 1874- '8864 189U 18944 18951 18998 19344 19248 1712 1M84'. 19973 20089 31991 20524 31401 21436 éjoii 2174". 21807 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 6 Mei. Bevallen: 4 Mei: H. G E. Baltussen—Vos kuil, d„ E. M. L. van Kampenvan Buuren, d. 5 Mei: E. de Geus—Giesberts, d.. T. L. Scholten—Heemskerk, d„ P. Spoor—de Graaf, d. Overleden: 4 Mei- H B. Denkers. 69 j„ Gasthulsvest. J. Jansen, 43 j„ Romeinenstraat. W. C. VermeerVerzeilberg, 77 j.. Pres. Steijnstraat. B. I. de Vries, 63 j., Ged. Oude Gracht. Ondertrouwd: 6 Mei: T. W. Bergman en P. Heesemans; C. Jans en A. A. van der Wal E. A. Kooijman en C. Heezius; H. M. Heij- boer en G. A. C. v. d. Weerd; H. N. Wester man en J. Valk: C. Koning en E. P. H. Huij- oens; T. A. de Mol en G. C. Bloemzaad; H. N. Smeenk en G. Haak: W. Wesselius en C. A. Scharwachter; C. J. Oudshoorn en M. E. G. Barudi; R. H. Harms en P. Sieval' F Stouthart en M. S. Arts; J. Antonisse en T J. J. J. Kunkeler; H. J. Plukker en E. D Zeeman; M. C. A. van Dijk en M. van der Heiden; G. J. Endlich en J. Steman; A. Loerakker en A. van Norden; J. Jonker en M. F. Hogeslag; G. W. Touber en P. C. van Dalen; H. J. Dijt. én J. M. Elzinga; T. Vle gels en J. Kos; P. J. Kerssens en M. P Ruurda; C. Wjjnands en A. T. Schrama; S. de Graaf en P. J. Visser; C. F. van Wan- rooij en K. Dijkstra; M. Lazones en A. H. v. d. Jagt; M. W. Wensveen en M. Melchior: A. H. Hendriks en H. J. Brooijmans D. Kramer en R. G. Boer Kook huizen; T. H. Jansen en F. B. L. Smit: J. Sival en J. C. Mopne; G. J. Post en M. C Neele; A. Moolenaars en J. Hoopenbrouwer- F. W. Voepel en P. A. Schruijer; W. L. G. v. d. Raadt en J. Wunderink; F. de Droog en A. R. Libosan; A. O. Veerhoff en A. Schuijlenburg; H. N. A. Janse en E. J. Koene. Gehuwd 6 Mei: N. J. J. Jansen en M J. der Kinderen: J. A. H. de Winter en L. Warmerdam; J. Heus en A. M. Henskes; A. I. Alders en C. A. v. d. Peet; H. P Ver burg en A. M. Thöne: P. J. B. Kuiipers en J. W. Stremmelaar, A. Ruijgh en M. van der Wijk; G. Smeding en M. M. Kramp: B. N. Bötzel en M. der Kinderen; C. W. van Driest en L. Koper; C. Siebeling en C. Groot; N. Schouten en A. M. Eland: J. Henneman en A. Henneman: B. H. J. Met- trop en R. H. Janssens: J. van Teunenbroek en J. van Duuren; C. P. Goossens en F. M. v. Maris; G. Goossens en H. W. Swart; N. van Sloten en C. Vasen: L. van Wichen en E. J. Kuiper: D. Baas en A. Snel: L. J. G Engwerda en P Blankert: J. S. v. d Scha lie en C. J. Huijsman: J. van der Ploeg en G. W. Vroom; M. J. Samson en M. C. H. van Kimmenaede. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. fi Mei. VERKOOP VAN VLEESCH EN VLEESCH WA REN OP MAANDAG EN DINSDAG. Zooals bekend is het verkoopen en afleveren van vleesch aan uiteindelijke verbruikers op Maandag cn Dinsdag verboden. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft besloten ontheffing van bovengenoemd verbod te verleenen voor zoover het betreft ver koop en aflevering tegen distributiebescheiden van een ander soort dan de genummerde consu- j mentenbonnen van de levensmiddelenkaart, ter wijl daarnaast wordt toegestaan, dat ook op Maandag en Dinsdag tegen de genummerde eon- sumentehbonnen van de levensmiddelenkaart voorwaardelijk goedgekeurd vleesch (op de vrij- bank) en gesteriliseerd vleesch wordt verkocht en afgeleverd. De bestaande regeling betreffende het verkoo pen en afleveren op Maandag en Dinsdag voor onmiddellijk gebruik ter plaatse van de levering (dus in restaurants e. d.) blijft onveranderd. Met deze publicatie zijn alle vroegere op dit gebied gedane bestaande maatregelen vervallen. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscheiij maakt bekend, dat grossiers tot en met 15 Mei a.s. door hen ontvan gen' toewijzingen voor chocolade en suikerwerk bij de plaatselijke distributiediensten kunnen in wisselen tegen verzameltoewijzingen, terwijl de taillisten. die niet in staat zijn geweest choco lade en suikerwerk te betrekken, aangezien zij hun toewijzingen in te groote coupures hebben ontvangen, deze bij de plaatselijke distributie diensten kunnen inwisselen tegen kleinere cou pures. VERKOOP VLAS OOGST 1941. De Landbouw-Crisis-Organlsatie voor Noord- Holland maakt, in aansluiting op de offlcieele perspublicatie van het Departement van Land bouw en Vissch.erij d.d. 22 4-1942 bekend, dat de datum, waarop door handelaren in stroovlas nog partijen stroovlas uit de reeds door hen aang#- kochte, doch nog niet doorverkochte partijen mag worden verkocht, ts verlengd van 3 Mei tot 14 Mei 1942. Ingeschreven als Persbericht No. 47. WIJZIGING OVERNAMEDAGEN SLACHTVEE. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat, in verband met Hemelvaarts dag. de volgende wijzigingen in de data der vee markten zijn aangebracht. Hoorn: Dinsdag 12 Mei Haarlem en Schagen: Vrijdag 15 Mei. De overige marktdagen blijven ongewijzigd. Ingeschreven als Persbericht No. ADRESWIJZIGING RIJKSBUREAU VOOR PAPIER. Het Rijksbureau voor Papier maakt bekend, dat het kantoor met ingang van 11 Mei a s. wordt verplaatst van Schotersinge! 9 naar Zaanestraat 18 te Haarlem, telefoonnummer 15220. Het tele foonnummer van de afdeellng Koop- en Ver- voervergunningen van genoemd bureau wordt met ingang van 11 Mei a.s. 20747. ADRESWIJZIGING RIJKSBUREAU VOOR PAPIER. Het Rijksbureau voor Papier maakt bekend, dat het kantoor met ingang van 11 Mei a.s. wordt verplaatst van Schoteisingel 9 naar Zaanestraat 18 te Haarlem, telefoonnummer 15220. Het iele» foonnummer van de afdeeling Koop- en Ver» voervergunnlngen van genoemd bureau wortli met ingang van II Mei a.s. 20717,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4