Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschha! Opnieuw 21 schepen in Amerikaanschewateren vernietigd. Dr. Robert Ley over Duitsche Volksgemeenschap. ■ön le Jaargang No. 7 x x Abonntaent p. week a,t«, p. maand 4,1», p. kwartaal 1,4a, franco p. post 3,Tl, losse nummers cent. Advertentlta 3—1» m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1SOO m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie lï m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDBWYMf. Maandag 11 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Uitgave Grafische Bedrijven Damlate. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 13, BtJKantoor: Soendapletn 3T. Telefoon Directie 1J0S2, Hoofdredactie 150M. Redactie 10»00, Admlnlstra« tie 10724. 1412S, Soendapleln 12230 Burean IJrauiden: Kennemerlaan 102, Tel. 5437. Tweede verplichte bijeenkomst ter controle van de voormalige Nederlandsche weermacht. 1.) Verplicht tot aanmelding: zijn alle: a.) beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederland sche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche koloniale leger t./tn. den leeftijd van 55 jaar. 2.) Op 15 Mei 1942 14 uur preciesmoet de tot aanmelding verplichte per soonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: In de provincies: Groningen Verplichte bijeenkomst te: Friesland Assen, Friesland-Kazerne (Wilhelmina- r: Hff kazerne), Drentsche Hoofdvaartstraat Drenthe 153. Gelderland f Ede, Maurits-kazerne (Infanterie-kazerne), Utrecht 4 Stationsweg. Noorid-Holland Bussum, v. d. Palm-kazerne, Amersfoortsche straatweg. Zuid-Holland Zeeland Breda, Chasse-kazerne, Vier Windenstraat 4. Limburg13^301 i Roermond, Ernst Kasimir- kazerne. 3.) Ieder tot aanmelding verplichte moet' medebrengen: a) een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire do cumenten, enz.). b) Twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat DIN), die met de volgende gegevens moe ten worden ingevuld: Familienaam: Alle voornamen: Geboorteplaats: Geboortedatum: Gehuwd, ongehuwd, gescheiden; Laatste militaire rang: Laatste legerafldeeling: Tegenwoordig beroep: Arbeidsplaats en/of werkgever: Tegenwoordig adres: Woonplaats: Straat: Handteekening. 4.) Niet verschijnen h^eft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. 9 MEI 1942. Vper Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Invullen in bloklètters of met schrijfmachine. Doelen in Zuid Engeland overdag aangevallen. Vijandelijke tegenacties in het Oosten mislukt. Bolsjewisten verloren Vrijdag 85 toestellen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER 10 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de Dultsche weermacht deelde Zondag mede „In het Donetzgebied en In de Noorde lijke zone van het Oostelijke front hadden nieuwe plaatselijke aanballen van den vij and geen resultaat. Bij verscheidene Dult sche aanvalsoperaties zijn den vijand zware verliezen toegebracht. In Lapland mislukten wederom vijandelijke aanvallen. De lucht macht zet de vernietiging der bolsjewisti- iche ravitailleering met succes voort. Alleen 11 in het noorden van het Oostelijk front lijn Zaterdag 22 vijandelijke vliegtuigen waaronder 3 Hurricanes, neergeschoten. In Noord-Afrika bedrijvigheid van artil lerie en verkenningsafdeelingen. Bij lucht gevechten boven Malta hebben Duitsche en Italiaansche Jagers bijzonder veel succes ge had. Bij een eigen verlies van slechts één toeatel hebben zij 14 Britsche Jagers neerge stoten. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen hebben vliegvelden op het eiland langdurig gebombardeerd en in den afgeloopen nacht militaire doelen in de haven Alexandrië aan gevallen. Overdag hebben lichte gevechtsvliegtuigen havenwerken en fabrieksinstallaties in Zuïd- Engeland met bommen, bestookt. Bij aanvallen van gemengde afdeelingen der Britsche luchtmacht op het Belgisch- Fransche kustgebied verloor de vijand door de actie van jagers en afweergeschut 11 vliegtuigen, terwijl hij geen militair resul taat behaalde. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het Opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend In het Oosten mislukten nieuwe plaatse lijke. door pantserwagens ondersteunde aan vallen van den vijand. De tegenstander leed zware bloedige verliezen. In Lapland en aan het front van Moermansk werden vrij zwak ke vijandelijke aanvallen afgeslagen. In Noord-Afrika wederzijdsche artillerie- en verkenningsactiviteit. BIJ nachtelijke aan vallen werden de woestijnspoorweg en auto mobiel-concentraties met succes door de luchtmacht bestookt. Op Malta plaatsten gevechtsvliegtuigen talrijke bomvoltreffers op vliegveld instal laties alsmede in torpedo- en brandstofdepöts op het eiland. Aan de Zuid- en Z. O. kust van Engeland bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag voor de oorlogvoering belangrijke iloelen en brachten in het zeegebied ten Z.W. van Worthing een patrouillevaartuig tot zin ken. Als vergelding voor de aanvallen van Brit sche bommenwerpers op Duitsche steden en landelijke gemeenten hebben formaties ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Mel ten deele van geringe hoogte de stad Norwich met bommen bestookt. Strijdkrachten der Britsche luchtmacht wierpen in den afgeloopen nacht op de stad Rostock en het zeebad Warnemünde brisant- en brandbommen. Luchtdoelartil lerie en jachtafweer brachten den tegen stander zware verliezen toe. Achttien der aanvallende bommenwerpers werden neer geschoten. In dit afweersucces had de luchtdoelartillerie een belangrijk aandeel. In het Oosten steunde de luchtmacht met sterke strijdkrachten de afweergevechten van het leger In den Noordelijken sector. Vier vijandelijke vliegtuigen werden daarbij neergeschoten. In de wateren van het schiereiland Kertsj vernietigde een verkenningsvliegtuig een vijandelijken mijnenveger. De vliegtuigbestuurder in een jachteskader luitenant Koppen, overwinnaar in 85 lucht rechten en drager van het eikenloof be- boorende bij het Ridderkruis van 't IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met hem verliest de lucht macht een harer stoutmoedigste en succes rijkste jachtvllegers. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Volgens de tot dusver bij het Opperbevel binnengekomen berichten. heeft de bolsjewistische lucht macht Vrijdag in den loop van den dag 85 vliegtuigen verloren. Daarvan werden er 84 floor Duitsche jagers neergeschoten. Duitschland strijdt voor Europa. Extra bericht van het Opperbevel. Verleden week had dé vijand 32 schepen verloren. HOOFDKWARTIER VAN* DEN' FüHRER. 10 Mei (D.N.B.) Het opper bevel van de Duitsche weermacht lunakt bekend In liet verdere verloop van den strijd tegen de ravitailleeringsscheepvaart heb ben Duitsche duikbooten in Amerlknnn- sche wateren, In de Caraibische zee en In de Golf van Mexico 21 schepen met een gezamcnlijken inhoud van 118.000 br. r. t. tot zinken gebracht. Volgens bij het Opperbevel binnen gekomen berichten, had de vijand in de Zaterdag afgeloopen 'week 32 schepen van te zamen 182.300 br. r. t. verloren. Alleen in de Amerikaansche wateren verloor de vijand 22 koopvaardijsche pen van tezamen 138.000 br. r. t. Naar uit Washington gemeld wordt, is daar officieel meegedeeld, dat- drie Amerikaan sche koopvaardijschepen in de Caraibische Zee door een duikboot tot zinken zijn ge bracht, waarbij 56 opvarenden om het le ven zijn gekomen. Voorts wordt meege deeld. dat op de Bermudaeilanden 9 over levenden van een tot zinken gebracht En- gelsch schip en aan de kust van de Caraibi sche Zee 52 opvarenden van een tot zinken gebracht Amerikaansch schip zijn aange komen. Tenslotte wordt de ondergang gemeld van twee schepen. waarvan er een voer onder de vlag der V. S. en het andere onder die van Honduras. Vijftig overlevende# van een Amerikaan sche tankboot zijn in een haven aan de Caraibische Zee aan land gegaan. Zij deel den mede, dat hun schip door drie duikboo ten na een gevecht van acht uren. tot zin ken was gebracht. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat een Amerikaansch vrachtschip van middelbare grootte aan de kust van den Atlantischen Oceaan getor pedeerd werd en dat de overlevenden ln een haven aan land zijn gebracht. Japanners sluiten Engelsche troepen in Burma in. Troepen van Tsjoenking de terugtocht afgesneden. Britsche troepen, die zich na de neder lagen bij Mandalay van de Chineesche troepen afscheidden, en in Noord-Weste lijke richting terugtrokken, zijn volgens de laatste berichten van het front door de Japanners omsingeld bij Monjwa. De Engelschen hadden zich blijkbaar op den Westelijken1 oever van de Tsjindwin teruggetrokken, om een' laatste verzet te bie den. Japansche stormtroepen trokken echter ten Noorden van Monjwa over de Tsjindwin en voerden een omtrekkende beweging uit. Er ontsponnen zich gevechten, waarbij de Engelschen reeds zware verliezen hebben ge leden. Men neemt aan. dat hun volledige nederlaag en vernietiging voor de deur staat Volgens de berichten van dit front hebben zich reeds hooge Britsche officieren en be stuursambtenaren per vliegtuig naar Britsch- Indië begeven. Domei meldt, dat de Engelsch-Tsjoengkinee- sche troepen in Burma voor de volledige in eenstorting staan, nu zij steeds nauwer door de Japanners omsingeld worden. Ook de straatweg tusschen het Zuiden van Arakan en Britsch-Indië staat onder Japan sche controle. Japansche afdeelingen, die Myitkyina hebben genomen, hebben den tegenstander den terugweg naar fort Hertz bij de Noordgrens afgesneden. De Burmaweg. eens de levensader China, vormt thans den terugtochtweg voor de troepen van Tsjoengking uit Burma, aldus een Japansch frontbericht. Japansche vlie gers hebben kunnen waarnemen, dat een DE DISTRIBUTIEBONNEN Bon 24A Artikel Aardapp. Aardapp. 24B Bloem geb. of 277. brood 281, 2S5. 289 Boter 2 4 Boter (marg.) 24 Brood (gebak) 24A Brood (gebak) 24B Gort 284 Jam (suiker 8 gr.) 2S0 Kaas 278, 282. 286. Kaas 290. 294 Koffiesurr. 2SS Maïzena V erm.) 2 87 Marg. (boter) 2 4 Melk 21 t/m 24a Melk 21 t/m 2 4B Petroleum 16 Peulvr. 283 Peulvr. Rijst 4- Scheerzeep Sln.app. 3-12,4-12 Suiker 279 Suiker (jam) 280 Spijsolie (bot) 24 Spijsolie (marg. Bot) 24 Vet (marg. bot) 24 Toiletzeep J Vleesch 24 A Vleesch 24B Zeep J Zeep 293 4-10 Kaart Aard. 1 Aard. Algem. Algem. Boter Vet Brood Brood Algem. Algem. Algem. Algem. Algem Algem. Vet Melk Melk Petr. Algem. Algem. Reserve Textiel Reserve Algem. Algem, Boter Hoeveelh. 1/4 kg. 16 1/2 kg. 16 100 gr. 16 100 gr. 16 125 gr. 16 125 gr. 16 400 gr. 16 50 gr. 16 250 gr. 16 500 gr. 16 100 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 125 gr. 3 1A2 L. 1 3/4 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 kg. 250 gr. 1,2'5 gr. t/m. Mei Mei Mei Mei Mei Mei Mei Mei Mei Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Aug. 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16' Mei Vet 125 gr. 16 Mei Vet 125 gr. 16 Mei Toiletz. 75 gr. 31 Mei Vleesch 100 gr. 16 Mei Vleesch 25 gr. 16 Mei Zeep 90 a 450 gr. 31 Mei Alg. 90 a 450 gr. 31 Mei groot aantal dezer troepen, die in de afgeloo pen maanden nog in Burma hebben gestre den. in een wilde chaos voor de snel opruk kende Japansche troep'en over dezen weg terugtrekken. Alles wat op deze moeillijke vluchtmarschen hinderlijk is, wordt achterge laten. Cyril Raigh heeft voor de Engelsche radio verklaard, dat in Burma de toestand ernstig is. China is door „de achterdeur" aangeval len. De Burmaansche petroleum is den ge allieerden ontnomen en de ravitailleering naar Burma is afgesneden. De nieuwe weg naar Indië moest nog worden pangelegd. Geallieerden verloren 200 vliegtuigen in Koraalzee „Australië van buitenste verdediging beroofd." Naar de Tokio Asahi Sjimboen Za terdag meldde, hebben de geallieerden tijdens den slag in de Koraalzee meer dan 200 vliegtuigen verloren: 89 daar van werden tijdens luchtgevechten neergeschoten, De rest ging met de beide vliegtuigmoederschepen ver loren. Omtfent den slag meldt Exchange Tele graph uit net Geallieerde hoofdkwartier in het Z.W. deel van den Stillen Oceaan, dat de gebeurtenissen elkaar zoo snel opvolg den, dat een volledig overzicht pas na be ëindiging der gevechten mogeliik zal zijn. Het Britsche nieuwsagentschap beweert, dat het Japansche vlooteskader in de Ko raalzee een zeer belangrijke invasievloot dekte, die, hetzij voor een landingsoffen sief direct tegen Australië, hetzij voor een aanval op Port Moresby bestemd was. Met betrekking tot den slag heeft de Ja pansche marine-attache, vice-admiraal Otsoenaga, verklaard, dat deze slag de zelfde beteeken is heeft als die bij Java. Hij berooft Australië van zijn buitenSte verdediging en Australië ligt daardoor open voor nieuwe Japansdie aanvallen. Officieel worïït meegedeeld, dat de Ja panners op 8 April Lor oen ga u, de Noord oostelijke punt van het eiland Manus, een der Admiraliteitseilanden, bezet hebben. De publicatie is zoolang opgehouden om strategische redenen. Toen de Japanners op het eiland kwamen, vernielden hun tegenstanders de radiostations, militaire barakken, munitieopslagplaatsen, het vlieg veld, de regeeringsgebomven en hospitalen en vluchtten naar de wildernis, waardoor de Japanners de stad zonder strijd konden bezetten. De Geallieerden kenden aan Loroengau een groote militaire waarde toe als buitenste verdedigingslinie van Nieüw- Guinea. Zij hadden er Australische en Nieuw-Zeelandsche strijdkrachten heenge zonden voer den aanleg van een vlieg veld en den bouw van een radiostation. Churchill over verleden en heden. „Wij worden steeds sterker." In een radiorede heeft Churchill de pro blemen van verleden en heden behandeld. Hij erkende, dat de voorafgaande periode vol zorgen en moeilijkheden is geweest en dat ae Engelschen menige teleurstelling hebben moeten slikken. Slechts met moeite en zonder wapens, aldus vervolgde Churchill, hebben de En gelschen hun troepen uit Djiinkerken in veiligheid gebracht en zij zagen zich ge steld tegenover de zegevierende Duitschers en Italianen. De Britsche premier behandelde vervol- ;ens de gevechten in Ethiopië, Palestina, ran, Syrië', Irak en Griekenland en be toogde, dat de Engelschen in deze geheele periode zedelijk werden gesteund door Roosevelt. Omtrent het heden verklaarde Churchill, dat de Engelschen evenals in den wereld oorlog weer vele nederlagen en ontberin gen moeten doormaken. Overigens staan zij thans niet meer alleen zooals twee jaar geleden. Rusland heeft onder Stalin verliezen ge leden, zooals nimmer tevoren een land in zulk een korten tijd. Van den eersten dag van den veldtocht in Rusland hebben de Engelschen evenwel met de Russen broe derschap gesloten. Churchill sprak vervolgens over het bom bardement van Duitsche steden. Hij spoorde de bevolking der Duitsche steden aan zich naar het vrije veld te begeven en daar hun brandende woonsteden gade te slaan. Thans wachten de Engelschen tot de hel weer losbreekt in de Sovjet-Unie. Wanneer dat zal zijn. weet men niet. Churchill ver klaarde. dat hij er van overtuigd was, dat het Britsche volk zich een trouwe kame raad van de bolsjewisten zou betoonen en ook bereid was de noodige offers te bren gen. Het is Engelands plicht konvooien naar de Sovjet-Unie te brengen, ondanks het gevaar, dat ze van de zijde van Duitsche duikbooten en jagers bedreigt. Omtrent Madagascar merkte hij óp. dat de Geallieerden ten koste van alles wilden voorkomen, dat dit eiland den vijand in handen zou vallen. Dit besluit was drie maanden geleden genomen. Als de haven Diego Suarez in het bezit der Japanners was geraakt, zou Engelands verbinding met Voor-Indië en het Midden-Oosten zeer in gevaar zijn gekomen. Churchill sprak vervolgens over de ge schiedkundige indeeling van den strijd. De Britsche bewindsman stelde zich daarbij op het standpunt, dat de schaal is doorgeslagen ten gunste van de Geallieer den. Het is waar, zoo zeide hij, dat de Ja panners gemakkelijker hun „rooftocht" in den Indischen- Archipel konden volvoeren door gebruik te maken van de omstandig heid, dat wij elders werden beziggehouden. Thans evenwel staan zij tegenover steeds krachtiger verweer. Zij kunnen zich niet veroorloven nogmaals „zulke verliezen te lijden als in den slag in de Koraalzee". Churchill erkende overigens, dat de bij zonderheden daaromtrent hem nog niet bekend waren. De militaire kracht der Ver. Staten, dus Churchill is alleen al grooter dan die van Japan en ook Engeland zal bijdragen tot de „verplettering" van deze „heb- en eerzuchtige natie". Hij wilde weliswaar geen voorspellingen doen. maar hij was overtuigd, dat de Ame rikaansche zeemacht de Japanners „geheel in de hand heeft en dat de Amerikaansche luchtmacht groote superioriteit bezit". De „verplettering van Japan" zal natuur lijk te sneller zich voltrekken, als Duitsch land in Europa tegenslagen ondervindt. Tot slot zei Churchill, dat de Geallieerden, wat er ook moge gebeuren, op de eindoverwin ning af koersen. RECHTSBIJSTAND VOOR LEDEN VAN HET N.A.F. AMSTERDAM, II Mei. Alle leden van het Nederlandsche Arbeidsfront, werkgevers zoowel als werknemers, kunnen aanspraak maken op hulp en voorlichting in alle rechts kwesties. die betrekking hebben op de uitvoe ring van de sociale verzekeringswetten, de naleving van de collectieve contracten en de arbeidsvoorwaarden in het algemeen. Met nadruk wordt erop gewezen, dat deze rechts bescherming niet wordt verleend aan hen. die geen lid van het N.A.F. zijn. Een aantal leden van den Bund Dcutscher iVIadcl heeft Zondagmorgen op een tweetal punten in het centrum van Haarlem verscheiden liedjes gezongen. De „Hajottcn" (Hitier Jugend) waren ook van de party en deden onder het marcheeren hun liederen weer klinken. (Foto Peperkamp) SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Een Italiaansoh vliegtuig, dat op 9 Mei, op den „dag van het imperium,", naar Abessinië was gevlogen om daar vlugschriften voor de Italianen en de inheemsche bevolking te laten vallen, is na een vlucht van 30 uur op een Ita-li- aansch vliegveld gedaald. De bemanning werd verwelkomd door de autoriteiten. De prsident van den Rijksdienst voor het Nationale plan heeft benoemd den heer P. Hoekstra tot lid van de vaste com missie van dien Rijksdienst, en wel voor een tijdvak van vijf jaren. Verschillende Duitsche en Zweedsche instanties hebben samengewerkt om een ten toonstelling bijeen te brengen van Duitsch handwerk in Zweden. Ongeveer 90 instel lingen van voortgezet onderwijs hebben proe ven van bekwaamheid van hun leerlingen en studenten ingestuurd. Zaterdag is deze ten toonstelling te Stockholm geopend. De tentoonstelling „Duitsche Grootheid" te Brussel, die het begrip van de bevolking voor Duitschland wilde verdiepen, is gesloten. Zij trok 63.000 bezoekers. Exchange Telegraph meld.t uit New Delhi, dat kolonel Johnson, de persoon lijke vertegenwoordiger van president Roosevelt, binnenkort naar de Ver. Staten zal terugkeeren. Vrijdagavond heeft hij een onderhoud met Gandhi gehad. Naar berichten uit Canberra melden rekent Australië voor de naaste toekomst op rantsoeneeringsmaatregelen. Volgens een ver klaring. welke de Minister van Voorziening van Australië te Canberra heeft afgelegd, moet erop worden gerekend dat zulke maat regelen binnenkort op het vijfde werelddeel van kracht zullen worden. De commissaris van politie, chef %-an den justitioneelen dienst b^l te 's-Graven- hagc deelt mede, dat in verband met op lichting van een bedrag van 15.000 gul den 16 April jl. ten nadeele van een bank instelling in Den Haag gepleegd, 500 gul den belooning wordt uitgeloofd voor den- gene, die aanwijzingen geeft welke leiden tot aanhouding van de(n) dader(s). In lichtingen kunnen worden verstrekt: Alexanderplein 13. Bijeenkomsten in Den Haag en Amsterdam. •s-GRAVENHAGE. 10 Mei. In een feestelijk-plechtige samenkomst van naho- naal-sociaustenLn hoofdzaak Duitsche man nen en vrouwen, Hitlerjugend en een aan tal leden der N.S.B.. in aanwezigheid van den Rijkscommissaris rijksminister Sey^" Inquart den bevelhebber der weermacht hier te lande, generaal Christiansen, com- mfssarissen-géiveraal Schmidt, Rauter en Wimmer, gezant Bene en van hooge Duitsche officieren en leiders van geestverwante organisaties, waarbij de N. S. B. was vertegenwoordigd door haar y.X; leider Van Geelkerken, heeft dr. RobertLey Zondagmiddag in de geheel 6evuJ<Le r£ zaal van den Haagschen Dierentuin m zfin kwaliteit van Reichsorgamsationsleiter de vaandels gewijd, welke toebehooren aan de hier te lande gevestigde Duitsche werkers- v erbonden. met een geestdriftig applaus werd begroet, hield een bezielende rede. waarin hij schetste wat de D^tsche volks gemeenschap beteekent, die aan Hitler is te danken. Hij herinnerde aan de tijden rond den vorigen wereldoorlog, toen het Duit sche volk zich die eenheid nog niet bewust was, ondanks de grootste bePr°evpi?e"' v/elke het moest doorstaan. Dr. Ley ging verder de geschiedenis van het Duitsche rijk na, dat 300 jaren geleden zijn eenheid ver loor en dat reeds als drager van de cul tuur in Europa optrad, toen Engeland.nog een onbekend eiland was. Eerst na den wereldoorlog is eén eenvou dig soldaat uit de millioenen soldaten, een eenvoudig arbeider uit de millioenen arbei ders, opgestaan om het Duitsche volk be wust te maken van zijn saamhoorigheid: Adolf Hitler, die met zün ideaal dat volk aaneensmeedde, ondanks heftige en felle bestrijding door allen, die van de verdeeld heid meenden te moeten leven. Dien strijd heeft Hitier gewonnen doordat hu zijn hart gaf aan het Duitsche volk. Dank zij den Führer vormen th3ns de 95 mulioen Duitschers een onverbreekbaar blok, als van beton. Het Duitsche volk. zoo riep dr. Ley met stemverheffing uit. behoort aan Adolf Hitler en aan geen ander. Ook herinnerde dr. Ley aan den datum van heden twee jaar geleden, toen de aan val op het westen in den aan Duitschland verklaarden cn door Hitier niet gewilden oorlog begon. Spreker noemde dezen oor log een strijd van Duitschland tegen Juda, van het socialisme tegen het kapitalisme, van den arbeid tegen het geld. Wat het Nederlandsche volk betreft, ver klaarde spreker overtuigd te zijn, dat Uit niet door de wapens, doch slechts door de nationaal-socialistische gedachte kan wor den gewonnen en hij schetste daarbij de verbondenheid van het germaansche bloed van het Duitsche en het Nederlandsche volk. De Führer, aldus dr. Lev, is de trouw ste kameraad van ons allen. Hoe groot Adoli Hitier moge zijn als staatsman, als volkslei der. als soldaat, het grootste is hy ais mensch en kameraad. VAANDELWIJDING. Tenslotte wijzend op de symbolieke De- teekenis van het vaandel der nationaal- socialistische volksgemeenschap ging dr. Ley tot de eigenlijke wijding der op het podium opgestelde vaandels over, waarbij het mu ziekkorps der Duitsche ordepolitie in plech tig langzaam tempo het Horst-Wessellied deed weerklinken. Hij herdacht hierop de gevallen kameraden, waarbij de muziek het lied „Ik had een kameraad" ten ge- hoore bracht. Rijksminister Seyss-Inquart dankte den Reichsorganisationsleiter in hartelijke be woordingen namens de in Nederland wo nende of verblijf houdende Duitsche volks- genooten en gaf opnieuw uiting aan de ge voelens van lotsverbondenheid van allen die van germaanschen bloede zijn en boven al van de trouw aller Duitschers aan den Führer. De taak van de in het buitenland wonende Duitschers, aldus spreker, is verre van gemakkelijk, doch zij worden gedragen door de gedachte der Duitsche eenheid, dié zij veel eerder en veel intensiever nog dan de in Duitschland wonenden moéten heb ben aangevoeld. Namens hen zegde spreker aan dr. Ley volledigen steun toe. Juist heden, aldus de rijkscommissaris, op den tweeden verjaardag van de komst der Duitsche troepen in Nederland, is er alle aanleiding voor een plechtigheid als deze. die wederom getuigt van onze beginseltrouw aan volk en Führer. De taak, waarvoor Duitschland onder Hitler's leiding is gesteld, is grootsch als geen andere, want het gaat thans om het bestaan of" n iet-bes taan van het avondland, van de cultuur in Europa. De Duitschers hier te lande hebben hun bijzondere taak. Zij blijven onwankelbaar staan op de post, waar de Führer hen gesteld heeft. Spreker bracht tenslotte hulde aan de soldaten, die aan de fronten strijden en die getoond hebben den sinas anderhalve eeuw meest barren winter in het Sovjet-Russische gebied te doorstaan, hetgeen hun mogelijk was omdat het haft van den Führer hun daartoe den noodigen gloed verschafte. De samenkomst eindigde als gebruikelijk met het Deutschlandlied en het Horst Wes- sellied. Vergadering te Amsterdam. In het Concertgebouw te Amsterdam is Zondagavond een groote gemeenschappe lijke bijeenkomst gehouden van het Neder landsche Arbeidsfront en het Deutsche Ar- beitsfront ter gelegenheid van het bezoek van dr. Rob. Ley. Een stampvolle Concertgebouw-zaal, die zelfs op de balcons geen leege plaats toonde het blauwe zaaltje was eveneens gevuld heeft den Duitschen leider een ont vangst bereid, die klonk als een klok. Er was een enthousiaste «temming. Men juichte dr. Ley bij zijn komst hartelijk toe en men heeft met diepe aandacht naar zijn indruk wekkende redevoering geluisterd en door een herhaald applaus zijn instemming ge toond met de woorden van den redenaar. Ook de rede van den leider van het Ne derlandsche Arbeidsfront, den heer Wou denberg, die bij zijn verschijnen met een stormachtig applaus werd begroet, verwekte geestdriftige bijvalsbetuigingen. Dr. Robert Ley, sprak allereerst eenige woorden van bezinning op den lOen Meidag. Wij begrijpen dat deze dag voor Nederland sche mensehen moeilijk is, zeide spr., toch echter was deze dag noodzakelijk en in de geschiedenis voorbeschikt. De oorlog van heden is geen oorlog tegen Nederland, Frankrijk, Noorwegen of de Balkan. Het is geen oorlog van volken tegen volken, doch een strijd van nationaal-bewusten tegen het parasietendom, zooals dat zich in het joden dom heeft geopenbaard. De strijd in Duitschland om de ziel van het Duitsche volk heeft vele dooden gekost. Het Duitsche volk was verdeeld in vele par tijen, secten en vakverbonden. Het individu ovei-heerschte. Er was geen binding, geen gemeenschap. Ieder droeg zijn eigen vlag voor zich uit en de staat moedigde dit in dividualisme en sectarisme aan. Er waren profeten, die den ondergang van het avond land voorspelden, achter de coulissen speel de de jood zijn spel. Hij predikte de haat en den klassestrijd en deed alles om de voor spelling tot waarheid te maken. In het nieuwe Europa, waarin ook de Nederlanders met hun grootsche geschiede nis een waardige plaats zullen innemen, zal" hard gewerkt moeten worden. Het zal dan ook noodzakelijk zijn. dat ondernemer en arbeider tot elkander worden gebracht. Im mers zóó alleen kan de belangrijke taak die wacht, worden vervuld. Het Arbeidsfront maakt de samenbindijig der krachten moge lijk en zal dus moeten uitgroeien tot het alle werkers omvat. Onder de geniale leiding van Adolf Hitler, zoo besloot dr. Ley. zal Europa zegevierend uit den strijd treden. Napoleon werd door den Russischen winter bedwongen. Adolf Hitler heeft den Russi schen winter overwonnen en daardoor de beslissing naderbij gebracht. Na een slotwoord door den leider der bij eenkomst werd een driewerf heil op den Führer uitgebracht, waarna de volksliede ren werden gespeeld. Op verschillende pleinen in de stad waren luidsprekers opge steld, zoodat het publiek deze belangrijke gebeurtenis in het Concertgebouw kon vol gen. Verplichte openstelling sigarenwinkels. De regeling wordt 18 Mei gewijzigd 's GRAVENHAGE, 11 Mei. In de Staatscourant van 11 Mei 1942 is opgeno men een beschikking van den secretaris generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wijzi ging wordt gebracht in de regeling inzake de verplichte openstelling der sigarenwin kels op de werkdagen. Deze wijziging houdt verband met de nieuwe regeling aangaande de distributie van tabaks-artikelen. Van 18 Mei a.s. af moeten bedoelde winkels voor het publiek geopend zijn: op Maandag des namiddags van 2.30 tot 6 uur en op de overige werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 1 uur en des namid dags van 2.30 tot 6 uur. Distributie vaste brandstoffen. Vijf bonnen zijn reeds geldig. '•-GRAVENHAGE, 11 Mei. De secretaris generaal van het Departement van Handel, NUverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tydvak van 11 Mei 1942 tot en met 31 December 1942 ieder der bonnen 01 B.V., 02 B.V., 03 B.V.. 04 B.V. en 05 B.V. van de nieuw uitgereikte kaart voor vaste brandstoffen DV recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Ten aanzien van de verbruikers behooren- de tot de groepen B. C en D. alsmede van de verbruikers, die voor een toeslag in aanmer king komen, zullen spoedig nadere mededee- lingen volgen. Textielpunten geldig. 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. De secretaris generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de punten 41 tot en met 60 van de textielkaart, 3e serie, geldig z(jn verklaard. De textielkaart 2e serie en de toèslagkaar- ten blijven eveneens geldig voor den aankoop van textielgoederen, met uitzondering van cjen K-bon, die beschikbaar was gesteld voor den aankoop van bedrukte kunstzijde. Tevens wordt nog medegedeeld, dat bij den aankoop van skisokjes volstaan kan Worden met afgifte van het verelschte aantal punten, zonder dat hiervoor een kousenbon behoeft te worden ingeleverd. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden. MORGEN DE LETTER S. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen, Dinsdag de beurt aan de letter S., met uitzondering van de Sch, welke gisteren aan do beurt waren. Tentoonstelling in de Vleeschhal verlengd. Naar wij in ons vorig nummer meldden, heeft de tentoonstelling „Het Duitsche Boek in het Heden", die onlangs in de Vleeschhal te Haarlem werd geopend, zoo'n succes gehad, dat men besloten heeft, haar te verlengen tot en met Woensdag, 13 Mei a.s. Om 7 uur des avoinds van dien dag gaan de deuren onherroepelijk dicht. Het publiek zal dus nog eenige dagen kennis kunnen nemen van w'&t er thans in het Duitsche volk leeft en groeit: niet slechts op politiek of militair terrein, maai- ook op dat van de sport, de genees kunde, de literatuur, techniek en industrie, wijsbegeerte en opw>eding. In de tentoonstelling neemt het hand boek ook, een bijzondere plaats in. Het volk der beste organisatoren ter wereld is se dert lang beroemd om zijn zin voor gede genheid en volledigheid. Het overzichte lijke Duitsche handboek, dat bii schier elke studie te pas komt. heeft zich dan ook een vermaardheid verworven, welke na dere toelichting waarlijk overbodig maakt. De tentoonstelling bevat een keur van handboeken op ieder gebied. De toegang tot de vleeschhal is geheel vrii. De.over zichtelijke rangschikking van het gebo- dene noodt zeker tot een bezoek. Nederlandsche Kultuurkamer. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. Het Verorde ningenblad der Nederlandsche Kultuurkamer van 1 Mei 1942 no. 6 bevat de publicatie van de volgende beschikkingen: prof. dr. Jan de Vries tot leider van het lctterengilde; G. J Teunissen tot leider van het filmgilde; H Rijnbergen tot leider van het muziekgilde; Jan Bakker tot leider van het gilde voor bouw kunst. beeldende kunsten en kunstambacht A. Colnot tot leider van de vakgroep beel dende kunsten en dr ir. G. A. C. Blok tot leider van de vakgroep bouwkunst der N.K.K. VIER FIETSEN GESTOLEN OP EéN DAG. In Heemstede zijn de zwijntjesjagers druk Sn de weer. Zaterdag stalen zij niet minder dan vier fietsen. De opgaven der predikbeurten voor Hemelvaartsdag dienen uiterlijk Dinsdagmiddag in ons bexit te zijn Verduisteren ïan 21.19 ,ot 5 51 uu 12 Mei: zon op 5.51, onder 21.22 uur. maan op 5.09, onder 18.18 uur. 13 Mei: zon op 5.49, onder 21.24 uur. maan op 5.32, onder 19.26 uur. Moeder en kind veilig, dank zy den Neder landschen Volksdienst. Sluit u aan als lid.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1