Unox HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK De herdenking van den 9en Mei. DAM I AATJES FEUILLETON door FKANZ WENDELMUTII Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. Nadat de glazen gevuld waren, begonnen 'de beide mannen de schaakfiguren op te Stellen". „Neemt' u wit?" vroeg Mulder. Treslong knikte. .„Uitstekend!" te: De haastige, nerveuze bewegingen van den veldwachter, gedurende het opstellen der figu ren, stonden in merkwaardige tegenstelling ;tot de rustige, berekende bewegingen van den dominee. „Wat ik overigens zeggen wilde", hervatte Mulder het zoo juist afgebroken gesprek: „vanmiddag was de jonge Homan nog hier. Hij kwam den sleutel halen van het oude vlsschershuis op Vlieland. Je weet toch, dat de oude Jacob Ruys hem het huis vermaakt heeft?" Treslong keek geïnteresseerd op. „Hm, ja, wil de jonge Homan in dat huis 'ei gaan wonen?" schijnt zoo", antwoordde dominee ^Mulder. „Ik meen te weten, dat hij een be- 1 gaafd kunstschilder is. De jongeman kan het zich daar zoo behaaglijk inrichten, als hij zelf wil. Bovendien zijn er op het kleine eiland meer motieven voor een schilder te vinden, dan hij in zijn heele leven verwerken |kan". „Toegegeven, maar ik vind, dat het huis [toch eigenlijk niet geschikt meer is om behoor lijk in te wonen. Vandaag of morgen zakt het van ouderdom in elkaar". „Dat geloof ikniet, Treslong", glimlache Mulder. „1-Iet is bouwvallig, dat is waar, maar met een beetje goeden wil, kan alles in orde K gebracht worden. En dien goeden wil heeft de ïjongeman, geloof ik. Hij maakt een netten, 3 sympathieken indruk. Homan vertelde mij, dat hij als schooljongen de groote vacantie el| geregeld op Vlieland heeft doorgebracht". r De ander knikte. „Dat klopt. Toen leefde mevrouw Ruys nog en in dien tijd was het huis werkelijk een paleis. Het verval begon pas, nadat zij ge storven was". „Jacob Ruys is daarna een beetje zonder ling en menschenschuw geworden", meende ïde dominee. „Ik kan mij ook niet herinneren, hem na den dood van zijn j^rouw in de kerk gezien te hebben". Treslong keek peinzend naar de stukken op het vierkante bord. „Ja de man was een beetje eigenaardig 'den laatsten tijd. De menschen die het dichtst bij hem woonden, vertellen de vreemdste dingen over hem en zelfs nu, drie maanden na zijn dood, gaan er vreemde geruchten". De predikant schudde het hoofd. Er., wordt veel overdreven, veldwachter, maar toch heb ik ook enkele verhalen ge hoord, van gebeurtenissen, die zich kort na jzijn dood hebben afgespeeld". lt Treslong wierp een snellen blik op zijn dipartner en schoof dan onrustig op z'n stoel heen en weer. De laatste woorden van den Ijtedikant bevielen hem maar half, want hij wist maar al te goed, dat er menschen in het dorp waren, die graag zouden zien, dat de 'dood van Jacob Ruys aan een nader onder zoek zou worden onderworpen. Ze beschuldig den den veldwachtër er in het geheim van, dat hij niet alles in het werk had gesteld, om een zeker geheim, dat achter het' overlijden van den visscher scheen te schuilen, tot op lossing te brengem Dokter Roqpol had hem aangeraden, een e»,j .Serieus politieonderzoek te laten instellen, maar daar had Treslong niets voor gevoeld. Hij was te zeer gehecht aan de kalmte en rust van zijn eiland, dan dat hij zou kunnen geloo- 'ven aan de een of, andere misdaad. Hij hing zoozeer aan de behaaglijke kalmte van eiken dag, dat hij vree$de door verderstrekkende maatregelen in zijn zalige rust te worden ge stoord. „Uw verklaring- omtrent de doodsoorzaak is voor mij genoeg, dokter", had hij tegen dok ter Roobol gezegd. „Dood door hartverlam ming. Deze duidelijke diagnose is Voor mij gewichtiger, dan alle andere beschouwingen, welke volgens uw eigen woorden en uw eigen meening met den dood van Ruys in geenerlei verbinding staan. Er is dus voor mij geen enkele aanleiding, om een politieonderzoek te laten instellen". En daarbij was het gebleven. Dominee Mulder scheen bij zijn woorden 'geen enkele bijgedachte te hebben gekoesterd. Hij had geen reden, Treslong ergens een ver wijt van te maken. In gedachten verdiept plaatste hij de figuren op het schaak- bord, terwijl de ander aandachtig zijn nagels bestudeerde. „Men praat allerlei onzin over het huis van Jacob Ruys", zei de veldwachter, „maar nu de jongeman' daar gaat wonen, zullen die bakerpraatjes wel ophouden". „Hm", mompelde de predikant. „Ja", ging Treslong voort, „men beweert, 'dat het in het oude huis niet pluis is". Mulder glimlachte. (Wordt vervolgd). HEEMSTEDE ONEERLIJKE LOOPJONGEN. Een winkelier vermiste een flesch sla olie en stelde hiervan de politie in kennis. Het bleek, dat de achttien-jarige Joop- jongen zich aan den diefstal ha'dt schuldig gemaakt en een nader onderzoek'wees u.it, dat hij vroeger ook suiker en roomboter had gestolen. Deze goederen had hij reeds verkocht. Tegen hem en tegen den kooper is proces-verbaal opgemaakt; tegen den laatste wegens heling en het koopen zonder bon. SUCCES VOOR DE DAMCLUB „BAVO". Voor het kampioenschap van den Ned. R.K. Dambond speelde de damclub „St. Bavo" tegen D.C.H.'in Heemskerk. De Heemstedenaren wonnen met 137. Bijeenkomst van Kring 49 in „Dreefzicht". In den avond van den 9en Mei 194.0 heeft kring 49, Heemstede, der N.S.B., een bijeenkomst gehouden. De toestand was gespannen. De terreur, ld ie de N.S.B. te verduren had, was al zwaarder en zwaarder geworden en de vooruitzich ten waren somberder. Het was dan ook te begrijpen, dat er dien avond een ernstige stemming heerschte. Weinig uren na den afloop der bij eenkomst, in den vroegen morgen van den lOen Mei werden de eerste N.S.B.- ers gearresteerd en een groot deel der overigen volgde in den loop van den dag. De 9e Mei is dus een herdenkingsdag voor kring 49 geworden en het voornemen vatte post. iederen 9en Mei een bijeenkomst te houden, on> in intiem samenzijn den ge- denkwaardigen avond vlak voor de befaam de Mei-dagen nog eens te herdenken. Zoo is Kring 49 ook Zaterdag j.l. weer in Dreefzicht bijeen geweest. Het was een drukbezochte vergadering, waar thans ook vele Duitsche gasten waren en waar de Beauftragte van den Rijkscommissaris ver tegenwoordigd was door Referent Lüttge. Van de Nederlandsche autoriteiten, die aanwezig waren noemen wij den. commis saris der provincie, mv. A. J. Backer, bur gemeester S. L, A. Plekker en districts leider A. H. v. d. Horst. In de Dreefzichtzaal, die fraai versierd was met nationaal-socialïstïsche vlaggen, fraaie bloemen en een bloemstuk, voorstel lend een hakenkruis en een wolfsangel, heerschte een ongedwongen, feestelijke stemming. De kringleider, de heer Greijer opende den avond met een rede, waarin hij den 9en Mei 1940 en de toen hier gehouden vergade ring releveerde. Nadat de „Dietsche Melodisten" onder leiding van den heer H. v. d. Hurk het Largo van Handel hadden doen hooren, werd -het woord gevoerd door den heer S. L. A. Plek ker. Er is aldus de heer Plekker in deze dagen aan het adres van de N..S.B. een be schuldiging van lafheid te beluisteren, om-, dat wij maatregelen treffen, dat niet weer, als twee jaar geleden, bejaarde lieden en zuigelingen naar de gevangenissen kunnen worden gebracht. Als men daarom de N.S B. iets zou willen verwijten, zou spr. daarop willen antwoorden: Tien jaar lang hebben wij. onder terreur geleefd. Als wij laf waren waarom zijn we dan tien jaar geleden al niet gevlucht en waarom hebben we dan 10 iaar lang volgehouden? Wat de toekomst brengen zal, ik weet het niet, maar er moge komen wat wil, we zullen pal staan. Namens kring 49 leg ik de plechtige ge lofte af, dat deze kring onder'geen omstan digheden wijken zal. En wat voor kring 49 geldt, geldt voor de geheele beweging. Wij staan hier, God helpe ons, wij kunnen alleen maar verder!*" Entamboer, sla voor het ladtst appèl, want de eindoverwinning is in het gezicht. (Applaus.) Hierna werd door Adr. v. Hees gedecla meerd en wel „Gelofte in Mei" en speelde vervolgens het muziekcorps de ouverture van „Don Juan" van Mozart. Obergemeinschaftsleiter Heinrich uit Den -Haag wees er vervolgens op, dat de her denking van de Mei-dagen door Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten geza menlijk dient te geschieden, In Mei 1940 was men immers^ voor het eerst officieel samen! Daarvóór was dat practisch onmogelijk. Spr. was zelf toe vallig den len Mei 1940 in Haarlem en herinnert zich nog goed, welke moeilijkhe den hem toen in den weg gSlegd zijn bij zijn pogingen, een landgenoot te spreken te krijgen. Nu dit alles veranderd is, mag spr. getut gen van de werken en de idealen, te wiei behoeve 't nationaal-socialistische Duitsch- land zich heeft doen gelden, Hoe gewichtig waren de jaren vóór den oorlog in dit.op zicht. De volksstemming in het Saargebied bracht dit weer aan het Duitsche moeder-' land terug. Oostenrijk zag zich met Duitseh land vereenigd. De Sudeten-Duitschers keerden terug. Van dit alles was Nederland getuige. Doch de oude school droomde en wenschte, dat Duitsehland zwak was en de pers m„oest meehelpen dezen waan te vcr- oreiden. Adolf Hitler kon "het nog 14 dagen uithouden en dan was het afgeloopen. de chaos bleef lechter uit en de Nederland sche pers erkende niet, «jlat zij zich vergist had. Zóó lang hield men zich aan 't droom beeld vast. dat men zich niet realiseerde, wat er in Polen gebeurde en het gevolg was, dat de Nederlandsche regeering in eigen verderf liep. En daartegenover stonden de mannen en de vrouwen, die oog hadden voor de wer kelijkheid. Waarom? Omdat zij leefden uit een wereldbeschouwing, die voortkwam uit liefde voor vaderland ejr volk, omdat,, zij zich sterk hielden onder Zwaren tegenstand en zich handhaafden tegenover de bloede- looze beschouwingen van destijds. Geen Duitscher, die dit hier aanzag, kon dit verbazen. Wij aldus spr. hebben in Duitsehland precies denzelfden strijd moe ten doormaken, totdat de Führer zijn volk door daad overtuigde. Want de beste ge dachte kan het tot niets brengen als niet de sterke daad volgt, die verankerd is in den levensgrond, die een volk den eisch stelt, sterk te zijn en het ras zuiver te houden. Wij vonden dezelfde tegenstanders: bolsje wisten, marxisten, liberalen, plutocraten en vrijmetselaars, allen vereenigd in één front: de bekende E. D. D. En het zijn opnieuw GEUR EN SMAAK MET UNOX EXTRACT! [UNOX EXTRACT voegt aan |Uw gerechten juist die verfijnde smaak en geur toe,' die de laatste, maar onmisbare voor waarden voor een smakelijken n\paltijd vormen. UNOX EXTRACT - geur en smaak in een fleschje! deze tegenstanders, die wij in een front te genover ons vinden, het front van den libe ralen Churchill, den jodenvriend Roosevelt en den bolsjewist Stalin. Niets van de oude terreur is ons vreemd; wij weten, wat het is, de -vergade ring te zien verstoren, geboycot te worden, tegenwerking te ondervinden bij 't Winter- hulpwerk. Wij waren vreemdelingen in Ne derland, maar gij werd in uw eigen land tot vreemdelingen gedegradeerd. Toen moet gij gedaaht hebben aan het voorbeeld van Adolf Hitler, wiens beweging óók als volksvreemd werd bejegend. En het verleden is nog,niet voorbij. Denk er aan, dat de strijd nog aan den gang is, maar de tijd van strijd is de mooiste tijd voor een nationaal-socialist! Spr. wijdt dan enkele woorden aan de Meidagen van 1940, aan de arrestaties, aan Hoorn, Hellevoetsluis en andere sindsdien kwaad befaamde oorden. In die dagen heeft de N.S.B. dooden te betreuren gekregén, die vielen als slachtoffers van een. systeem en Duitsehland heeft zijn slachtoffers in Rot terdam moeten brengen! Door deze bloed offers en de gemeenschappelijke beleving in die dagen is er een kameraadschap ont staan, die samen zal blijven binden. Daarom hebben wij het vorig jaar, toen wij dezen dag herdachten, verklaard1: „Wij reiken de N.S.B. de hand, omdat vrij in lij den tot kameraden geworden zijn. Het lot heeft ons dezelfde opdracht verleend' als aan U. Door de Meidagen van 1940 werden onze wegen verbonden, omdat onze harten verbonden zijn. Uw opdracht bestaat hier in, om de harten van uw volle te strijden, want een volk wint slechts als men ?de harten wint. Dat weet ook de Führer. Hij is er van doordrongen, dat men geen volk wint door zich te verzekeren van provin cies of gouwen, maar door zijn welzijn na te streven. Wij willen, dat in een zelfstan dig Nederland het Nationaal-Socialisme veld wint en dat het Nederlandsche volk er voor gewonnen wordt. Deze opdracht zullen wij met een religieus fanatisme na streven. Spr. eindigde met er op te wijzen, hoe uit de kameraadschap van 1940 de kame raadschap van het veld'grijs is gegroeid en wijdde eenige woorden van herdenking aan de Nederlandsche soldaten, die aan het Oostfront het grootste offer hebben ge bracht. Deze offers zullen ons steeds nau wer verbinden. Onze vijanden mogen zich door den aether'doen hooren en ons tegen streven, wij weten," dat iödJer Nationaal Socialist heden en toekomst in zich draagt, Wij mogen vallen, Adolf Hitler zal zege vieren! Nadat onder leiding van Melchert Schuur man een nummertje samenzang ten beste was gegeven, werd hierna gepauzeerd. Na de pauze werd de bijeenkomst in gezellig samenzijn voortgezet. Adr. van Hees de- clameerds (o.m. het mooie: Wij zijn het zaad wij worden graan van Kettmann) er wend gemeenschappelijk gezongen en de Dietsche melodisten deden zich nogmaals hooren, totdat de heer M. Gerisch, Orts- gruppenleiter der N.S.D.A.P. te Haarlem en de Kringleider Greijer van Kring 49 den avond met een kort woord sloten. Als ge bruikelijk werd de avond geëindigd met het Deütschlandlied, het Horst Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus. DS. W. C. VAN DEN BRINK Beroep naar Heemstede aangenomen. Naar wij vernemen, heeft Ds. W. C.' van den, Brink te 's Gravenzande 't beroep naar de Geref. Kerk te Heemstede aangenomen, ter vei-vullirig van de vacature Ds. J3. T. van den Born. Ds. Van den Brink deed op 15 Juli 1934 zijn intrede bij de Geref. Kerk te Lunteren en ging 22 Mei 1938 naar 's Gravenzande. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 9 Mei. Bevallen: 6 Mei: E. Blankendaal—Kraak, man, z.7 Mei: A. GottmerGleijsteen, z. S Mei. P. C. Hout hui jzenvan den Berg, tl. A. F. van GaalcDóst, z.; J. H. D. Visser Bordes. 9 Mei: J. RoestMijnheer, z. Overleden: 7 Mei: O. G. Visser, 52 j„ Zo- cherstraat; W. ICensenBorgman, 82 j., Ged. Voldersgracht; S Mei: T. van Riet—Össe- nius, 62 j.. Kl^verlaan. Getrouwd 9 Mei: T. J. P. Roorda er(*C. A. van Maris. Het tooneel te Amsterdam. „De klucht van den braven moordenaar" in 't Centraal Theater. Het is bewonderenswaardig, dat het Cen traal Tooneel, dat zich naam verworven heeft met society-stukken, een enkele maal ook met een klassiek werk. thans een zeer goed resultaat heeft behaald met een stuk volkstooneel. Want onder die categorie kun nen we „De klucht van den braven moor denaar" van den Vlaming Jos Janssens ge rust rangschikken. De humor wortelt in het volk. dat niet te diep zijn pet afneemt voor logica, voor scherpzinnigheden en gebaseerde dramatiek. De humor van het volk, en zeker van het Vlaamsche volle, bestaat* 'hierin, dat het direct reageert op gebeurtenissen met een opmerking, een gebaar, een parodie des noods, zij het onbewust. Meermalen lijkt het, dat zoo'n reactie weinig om het lijf heeft, raaar wie zich weet te verplaatsen in het milieu, voelt dat ze uit het hart komt, uit een door en door levend, meestal lachend, een enkele maal schreiend hart. De brave moordenaar is Ko van Dijk, een jonge schilder, die in Veurne wordt opge sloten, verdacht van moord op den bakkers knecht. Hij komt als uit den hemel geval len den hemel van den gevangenisdirec teur en den cipier althans. Want beidèn staan doodsangsten uit, dat hun inrichting bij gebrek aan actief gesloten zal worden. Geen wonder dat zij den verdachte als een reddenden engel ontvangen en hem letter lijk vertroetelen. ,,'t Is men charmanten jongen", zegt de cipier en hij zorgt ervoor, dat het den knaap aan niets, aan wijn, noch sigaren, ontbreekt. Natuurlijk blijkt de onschuld van den ge vangene aan het slot. Maar dat legt geen gewicht in de schaal. Als één schaap over den dam is, volgen er meer. Na een langen tijd van leegstand is het gevang van Veurne weer ingewijd. En waarempel weldra stroomen de zware jongens binnen. Om, als van ouds, verwend en vertroeteld te worden in het „schoonste, het liefste, het vroolijk- ste gevang" van het land. Het verhaal op zichzelf met zijn koddige fantasie is al een brok volkshumor. De rake zetten van cipier en koetsier, de Timmer- mans-achtige typeering van hoofd- en bij figuren versterkt dien nog. En de leden van het Centraal Tooneel, onder Cees Laseur's eminente leiding, zijn er om het geheel gloed bij te.zetten. Het is in één woord kostelijk, te zien hóé Ko van Dijk als „boef" met zijden handschoenen wordt aangepakt door den cipier Laseur, door den plattelands-directeur Remmelts hoe Lies de Wind zorgt voor lieftallige trekjes in de gedaante van des cipiers dochterken. Matthïeu van Eysden. Vim Vesseur, Jos Liesting, Gerard Doting en Péronne Hosang vormen het schilderach tige quintet der baatzuchtige poorters van Veurne, Gysbert Tersteeg en John Soer zijn de al evenmin brandschoone advocaten, ter wijl Sara Heyblom een heerlijk aangezette charge geeft van een juffrouw van den Bond voor Zedelijken Steun aan Gevange nen. Een repertoirenummer, dat frisch bloed beteekent voor het gezelschap van Laseur en dat in het Amsterdamsche Centraal Theater Zondag dan ook veel succes be haalde. We hopen het in Haarlem weer te zien. M. SYBR. KOOPS. Kimler-Zangtooneel. Zaterdagmiddag werd voor een nagenoeg vollen schouwburg een uitvoering gegeven door de zangklassen van Annie Bonarius. Niet minder dan drie operettes stonden op het programma. Dat leek ons voor een goede afwerking wel wat veel. maar ach teraf hebben wij begrepen dat 't een middel was om aan alle leerlingen van deze pae- dagoge de kans te geven op te treden, want hun aantal is zeer groot. Eerst gingen de drie bedrijven van Atae Dyserinck's „Luilekkerland"; vervolgens het aardige een-actertje „De geleende Koekepan", van Hendrika van Tussenbroek; en tot slot de leuke tafereeltjes van „Sneeuwmannetjes" van Geertruida van Vladeraeken. Het avonturen van de schoolkinderen, die mochten ervaren hoe het er in Luilek kerland toegaat, .verwekte veel kinder vreugde op het tooneel en in de zaal. Dat het werkje muzikaal -niet erg belangrijk is. kon men daarbij vergeten. Bij De Ge leende Koekepan amuseerde 't jonge volk je zich terdege met het vlotte spel van den schoen makersbaas, die bovendien met goed geluid zong; de stem van vrouw Pikdraad was nog wel waf zwakjes, maar verder kon het er best mee door. „Sneeuw mannetjes" gaf gelegenheid tot. frissche soLo- en koorzang. De componiste heeft soms bijzonder goed den toon getroffen; vooral waar zij op grappige wijze de me lodie van „Het Patertje langs den kant" verwerkte, is er een gezonde karakteris tiek in haar muziek. De hoofdrollen wer den zuiver gezongen: prinses Zwanendons en Klaas Vaak gaven aldus veel voldoe ning, doch vooral de mooie stem van Stou- tertje was bijzonder opvallend; ook zijn vrijmoedig spel verdiende een extra- pluimpje. Aan 'décors en costumeering was veel zorg besteed. Maar 't voornaamste was dat we voortdurend trefzeker hoorden zingen. JOS. DE KLERK. LISSE DE VLUCHT BAATTE NIET. Zekere S. uit Den Haag trachtte uit de keuken van de fam. D. eenige levensmidde len weg te nemen. Hij werd betrapt, maar sloeg op de vlucht. De politie' wist hem echter na een achtervolging te arresteeren. •Zoo verging het ook een man, die een fiets wilde stelen welke voor een winkel stond. Ook hij ging aan den haal, maar werd door de maréchaussee gepakt en naar het bureau overgebracht DE DUITSCHE JEUGD ZINGT. Het gemeenschappelijk zingen neemt al gemeen bii de opvoeding van de Duitsche jeugd een belangrijke plaats in, niet alleen omdat het zingen op zichzelf gezond is, maar ook omdat het de saamhoorigheid ver groot en het een niet te verwaarloozen paedagogisch element is. Gemeenschappe lijk worden wel in de eerste plaats volks liederen gezongen, daar hierbij de jongens en meisjes een groote kennis van de tradi tie en het wezen van hun volk kunnen op doen. Het blijft echter niet „zoomaar" zin gen dat de Duitsche jeugd doet, maar er wordt goed en zuiver gezongen, hetgeen Zondag bleek, toen Duitsche jongens en meisjes in Haarlem op de Groote Markt en op de Dreef van hun kunnen blijk gaven in een kleine openbare zanguitvoering, waarop verschillende meer en minder be kende Duitsche liederen ten gehoore wer den gebracht. Duitsche schooljongens in de keurige bruine hemden van de Hitler- Jugend en Duitsche schoolmeisjes in de witte blousjes van den „Bund Deutscher MSdel" zongen opgewekt, uit volle borst en quiver de liederen. Vele voorbijgangers bleven staan om naar het gezang te luiste ren en de waardeering bleek wel duidelijk uit het hartelijke applaus na ieder lied. Het y/as het eenvoudige zingen van een gezonde jeugd, maar kan in gezonden eenvoud niet een groote schoonheid geborgen liggen? NIEUW CORRESPONDENTIEADRES ECONOMISCHEN VOORLICHTINGS DIENST VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Met ingang van 11 Mei is het correspon dentieadres voor den geheelen Economi- schen Voorlichtingsdienst van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, Emmapark 1, 's-Gravenhage. Het telefoonnummer blijft 72.00.60 (interlocaal letter G). De dienst is dan als volgt gehuisvest: bureau Buitenlandsche handel en bureau Overheidsmaatregelen, Emmapark 1: bureau Propaganda en bureau Bedrijfs reclame, Bezuidenhoutscheweg 78b; bureau Documentatie, Rijnstraat 20; Leeszaal en Bibliotheek. Rijnstraat 28. HAARLEMMERMEER VITAMINE-C-TABLETTEN. Toelichting op de verstrekking van tablet ten vitamine-C aan aanstaande en jonge moe ders: In de voorjaarsmaanden is een extra- opname van vitamine-C door. het lichaam wenschelijk, omdat dan met het voedsel niet voldoende van deze stof wordt opgenomen. Dit wordt dit voorjaar nog geaccentueerd, o.a. doordat sinds langen tijd invoer van versch fruit nagenoeg niet heeft kunnen plaats vinden. In het bijzonder geldt het vorenstaande voor aanstaande en jonge moeders. Het is daarom zeer aanbevelenswaard, gebruik te maken van de geboden gelegenheid tot het verkrijgen van vitamine-C-tabletten. Men dient dagelijks één tablet te nemen; de uitreiking is dus vol doende voor twee maanden. De eenigszins zure smaak der tabletten kan desgewenscht worden weggenomen door wat suiker na te gebruiken, of zoo over geen suiker wordt beschikt iets anders, dat dezen smaak be dekt. Men lette er op, dat de tabletten droog, koel en donker moeten worden bewaard. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In deze gemeente zijn In de week van 26 April tot en met 2 Mei twee gevallen van diphterle voorgekomen. ZANDVOORT LANDSTAND. De zaken van de Landstand, teelland, stroo, kunstmest enz. worden van 7 Mei tot 15 September-waargenomen door den heer T. Molenaar, Kostverlorenstraat 24, alhier. REDDINGSBRIGADE. De aandacht der strandpachters en v.is- scherlieden wordt er op gevestigd dat voor taan het werk van de Reddingsbrigade van Tent Termes verplaatst is naar A. Schuiten. KINDERVOEDING. De gemeentelijke kindervoeding zal wor den beëindigd op 16 Mei 1942. JB. V. D. WERFF WZN. In den ouderdom van 75 jaar is alhier na een kortstondige ziekte overleden de heer Jb v. d. Werff Wzn. De overledene is geruimen tijd wethouder en raadslitd van de gemeente Zandvoort geweest. Voorts was de neer v. d! Werff tot voor enkele ja ren strandvonder. Eenige jaren geleden trok de heer v. d. Werff zich uit het open- De heer Jb v. d. Werff Wzn. (Archief H.C.) bare leven -terug, doch bleef nog zitting houden in de plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.M. Bij iederen oefentocht .van ide reddingboot was de heer v. d. Werff trouw aanwezig. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 12 Mei a.-s. op de Algemeene Begraafplaats te Zandvoort, des middags om 2 uur. SPAARNWOUDE UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. In het yereenigingsgebouw aan den' Kerk- weg zal van 9.30 tot 4.30 de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor de zesde periode de tabaks-, versnaperingen- en brandstof- fenkaarten, benevens de vitamine-C-tablet- tèn, plaatsvinden. HILLEGOM BADHUIS EN ZWEMINRICHTING. Met Ingang van Vrijdag 15 Mei a.s. zal het Gem. Badhuis tot nader aankondiging op Vrij dag en Zaterdag weer voor het publiek zijn opengesteld. De gemeentelijke zweminrich ting zal met ingang van Maandag 11 Mei weer voor het publiek zijn opengesteld- LESSEN O. L. SCHOOL WORDEN HERVAT. De lessen van de openbare lagere school zullen worden hervat op Woensdag 13 Mei in het gebouw van den R.K. Volksbond aan de Hoofdstraat 138 te Hillegom. De regeling der schooltijden is als volgt: voor de klassen 2, 4, 6 en 7 van 9 tot 12 uur en voor de klas sen 1, 3 en 5 van 1 tot 4 uur. WIJZIGING TEXTIEL A AN VRAGEN. Met Ingang van heden zal ter behandeling van aangelegenheden. de textieldistributie betreffende, het distributiekantoor te Hille gom uitsluitend voor het publiek geopend zijn op Maandag, Dinsdag en Woensdag van 9 tot 12 uur v.m., te Lisse op Maandag. Dins dag en Donderdag van 912 uur en te Sas- senheim op Maandag. Woensdag en Donder, dag van 9 tot 12 uur v.m. Op andere tijd stippen zal niemand worden geholpen, tenzi men ls opgeroepen. Aanvraagformulieren voor textielproducten dienen in de' toekomst aan den distrjbutie- dienst op de genoemde dagen te worden af gegeven door rfèrsonen, die in staat zijn df aanvrage 200 noodig mondeling toe te lich ten. Formulieren welke in de brievenbq wordep aangetroffen zullen niet meer in ba handeling worden genomen. JUBILEUM ZUSTER TERIIOfcST. Op 12 Mei zal de welbekende wijkver pleegster der Hillegomsche Protcstaiitsch f Ziekenverpleging haar zilveren jubileum als wijkzuster hierter plaatse vieren. Ongetwij feld zullen velen, zuster Terhorst met ha;( zilveren jubileum willen felicitcerei waartoe de gelegenheid geboden zal worden op Dinsdag 12 Mei van 4 tot 5.30 uur in de kleine zaal van het Nutsgebouw. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN- De Burgemeester van Zandvoort maakt bekend, dal declaraties "van „Bezcttingssohaden" welke vóór 18 Maart 1942 ztjn geleden, zoo spoedig mo gelijk rechtstreeks moeten worden ingediend bij het bureau van den Algemeen Gemachtigde voor Oorlog8- en Defensteschaden. Afd. Bezet- tingsschade, Raamweg 32, Den Haag. Schaden welke nè 18 Maart zijn geleden moe ten uiterlijk 2 maanden na het ontstaan zijn in gediend. Onder bezettlngsschade kan worden gerekend, het derven van 13 deel der huurwaarde bij door de Duitsche Weermacht gevorderde perceelen. Inlichtingen kunnen worden verkregen op het bureau ..Inkwartiering", Groote Krocht 10. van 913 uur. AANKOOPVERGUNNINGEN VOOR STROO. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouw producten voo^ Noord-Holland te Alkmaar maakt bekend, dat met Ingang van heden alle uitge geven, doch niet geréallseerde aankoopvergun ningen en spoed-nóodaankoopvergunnlngen voor stroo vervallen zijn verklaard, met dien ver stande, dat partijen stroo. welke verladen en voor handelaren onderweg zijn. alsnog mogen worden afgeleverd aan consumenten, die hun aankoopvergunningen bij den handel hebben Ingeleverd. hun vee te weiden, kunnen rechtstreeks bij de P.I.C.A. voor Noord-Holland te Alkmaar een spe ciale aankoopvergunning voor stroo aanvragen De aanvrager moet vermelden den Juist en naam •en adres. org. No. L.C.O.. aantal stuks vee en den naam van den erkenden detaillist, van, wien het stroo betrokkep wordt. Handelaren In stroo worden erop gewezen, dat zij, rekening houdende met het bovenstaande alleen stroo mogen afgeven op aankoopvergun ningen voor stroo, welke door de Provinciale Inkoopcentrale van Akkei-bouwproducten voor Noord-Holland zijn uitgeschreven en voorzien zijn van de met roode inkt geschreven aantee- kenlng „Speciale vergunningDeze nanteeke- ning moet bekrachtigd zijn met 011s stempel paraaf en datum. Ingeschreven als Persbericht NO. 50 DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en vlsscherij maakt bekend, dat gros siers gedurende het tijdvak van 11 Vm. 15 Mei a.s. alle opplakvellen met bonnen 3—o-t en 404 reserve, aangewezen voor sinaasappelen bij de plaatselijke distrlbutledlensten moeten inleveren. Voorts dienen zij de bpnnen 3—12 en 12 reserve, eveneens aangewezen, voor sinaasappe len bij de diensten ln te leveren in het tijdvak van 11 t/m. 15 Mei a.s. of ln dat vgn 18 Mn. 22 Mei a.s, AFLEVERING VAN MARGARINE EN VET AAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De secretaris-generaal van het departement van landbouw ën visscherij brengt, met afwij king van hetgeen destijds ls bekend gemaakt, ter kennts van handelaren in October, margarine en vet, dat op Bezugscheine. .welke in druk ver melden, dat zij bestemd zijn voor den aankoop van „Butter oder Fett" niet slechts boter moet worden afgeleverd, doch tevens desgewenscht margarine <of vet. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf» Vooruit bet. p. mm. 12 ct. minimum 6 mm. max 30 mm. Lessen h E prijs 1334 Personeel gevraagd Voor Huishouding NET MEISJE gevraagd, n. hen. IS j. 9-5 uur. Gr. Houtstr. 86 Gevr, aajik. BEDIENDE er, LEERL. - KAPSTER. Molendijk Santipoorterpleln 1. Stichting Spaar eit. Hout. KI, Ho ut weg 139, vraagt een DAG MEISJE voor hulp in de keuken en een Meisje voor kamerwerk, eveneens voor den dag. Dagelijks aan te melden tusschen 4 en 9 u. Te Aerdenhout tegen 1 Juni een ervaren KINDERJTJFFR. v. 7,30-7.30 Prot. Godsd. g. k. naaien bekend m. babyverzorging. Mevr. Kohnstan\m. Za-ndvoortenyeg S8. FLINK MEISJE gevr. van 9-3 u.. Zondags vrij. Mevr. Dekker, Burg. Enschedéla.'in 82, Santp. WERKSTER gevr. 3 halve da gen p. w. Nader af te -spr. Mevr. ficteloen, Veiserstraat 48, NET DAGMEISJE gevraagd v. 8.30-4 uur. Zondags vrij, Pai'k- laan 67. Gevr. spoedig flinke JONGE WERKSTER, voor halve dagen v. ".30-12.3-0 uur voor het schoohh. an kantoren enz. Adres bur. van dit blad. Gevraagd in klein gezin (zon der kind.) -»een flinke DIENST BODE, goed kunnende koken en zelfstandig werken, v. g. g. v. veel vrij. Br, 1372 DAGMEISJE gevraagd 8.30-5 Mevr. v. Dijk. Dahlialaan 24 Aer denhout, Park lBoekenrode. NET MEISJE gevr. voor de morgenuren. Zond. vrij of Werk ster, 3 ochtenden per w. goed loon. Ripperdapark 41, huis. WERKSTER gevr. 3 halve da gen van 9-1 uur en 1 heelen dag van 9 tot 5 uur. Mesdaglaan 3. Heemstede. Gevraagd: VERSTELNAAI- STER. Jansweg 4. Gevr. MANN. HULP IN DE HUISIL Aanm. na 6 uur. Adres te vern. bur. v. d. blad. Gevr. FLINK MEISJE v. 9-4 u. of Werkster 3 x p. w. van 9-1 Kleverparkweg 46, Haarlem. NET DAGMEISJE gevr, van 8.30 tot'3 uur. Br. 1363. NET'MEISJE gevr. van 9-2 u. Zondags vrij, niet ben, 16 j. v. g. g. v. Pijnboomstraat 14/H.-N. Gevr. FLINKE WERKSTER l dag per week en een huisnaai ster voor nieuw en veranderwerk 'Marsstraat 42. Gevr. NETTE WERKSTER voor 3 ocht. p. w. Hoog loon. g. v. Aanm, 12-1 en 5-6. Ke naustraat 1. Gevraagd te Haarlem R,-K. MEISJE voor d. en n. Flink sa laris. werkster aanw. Br. 1405 Gevraagd: Jonge WERKSTER •oor Maandag en Vrijdagochtend an 9-1 uur. Rijnegomlaan 61. WERKSTER gevraagd 1 x p. week, liefst Dorid. of Vrjjd. van »-| uur. Br. 1411 Gevr. FL. HULP EN DE HUIS HOUDING v. heele dgn. Adres Mevr. Slesvverda. Santpoorterstr. no. 62. NET MEISJE gevraagd voor halve dagen. v. g. g. v.'Holl. Weef huis „Janny". Gr. Houtstr. 91. Haarlem. Gevr. weg. huw. der teg. FL. MEISJE v. g. g. v. v. heele da gen, 1 midd. vrij. Hoog loon. Westerhoutstraat 10. FLINK MEISJE gevr. in gezin a.n 2 pers. van 8.30-12.30. Zon dags vrij. Lindenlaan 59 (voorin. Juiianailaan). FLINKE HUISHOUDSTER gevraagd bij juffr. alleen, wed.. P.G. 1. 45-55 Looh n. t. bespr. r. 1412 NET MEISJE gevr. voor dag of voor dag en nacht. Aanm. 7-9 Bloemendaalsoheweg 153, Bloemendaal. NET MEISJE gevr. v. g. g. v. '5-17 j. van 8.30-1 uur. Schoter- 'eg 34D. Gevr. v. direct keurig WERK- MEISJE van 8.30-5. uur of Werk» ster voor eenige dagen. Heussens- straat 76, H.-N. Dame-alleen, étage bewonend, zoekt tegen l Juni of eerder e NET MEISJE voor sd. e. n, of den dag met volle kost, goed kun nende werken en naaien en e voudig koken. Zich aan te melden an Hogendorpstraat 18. Na 19.f Voor Bedrijf Bestaande Amat. Band vraagt ter verv. nette DRUMMER (dr. st. zoo noodig aanw.) en sax. Br. Fred. v. Eedenpl. 7, H'stede. h.h. KAPPERS. Gev. of none leerling gevraagd, Jansweg 19, Op de werkplaats van de Rooij kan een NETTE JONGEN plaatst worden. Aanmelden Dins dagavond tussohen 7 en S uur. Anegang 14. JONGSTE KANTOORBE DIENDE gevr. Goed kunn. typen N.V. Autogai-age van Lent, Heem stede. Raadhuisstraat 62. JONGEN GEVR. niet boven 17 jaar, voor lichte expeditie werkzaamheden. Kostermans. Gr. Houtstraat 120. SLAGERSLEERLING gevr. R. v. Nikkelen Kuiper, Gasthuis laan 131. Gemeentelijke Zweminrichtin gen Haarlem, Voor schoonmaak diensten gedurende het tijdvak 15 Mei15 Sept. 1942 in bovenge noemde inrichtingen plaatsing aangeboden aan: 3 JONGENS cn I MEISJE. Leeftijd 16-20 j. Werk tijd S uur p. d. Aanm. Afd. Licha melijke Opvoeding. Stadhuis 10> 12 uur v.m. FLINKE MEISJES voor dei mangel gevraagd. Stoomwassche- rlj Edelweiss,. Z. B. Spaarne 3'" JONGE WERKSTER gevr. v. groote zaak. Brieven m.. bijzon derheden en yerl. salaris 141'8. TIMMERMANSLEERLING, gevr. leeft. 14 tot 17 j. Br. m. opg. loon en leeft. v. 't Hoffstraat 54. Gevr. in strijkje PIANIST EN ACCORDEONIST. Br. 1343. KAMERMEISJE gevr. Intern Tlotel Iepènhove: Bloemendaal. Hoog loon. Gevr. voor direct een NETTE HUTSKNECHT ongehuwd g. get. vereischt. voor hotellbedrijf. Br. 1415. SPITTER en SLOOTSCHTE- TBR gevraagd bij Drayer, I-Iee- renweg I03ib. Heemstede. NET FLINK MEISJE gevr. het schoonhouden van kantoren, winkel enz. in gr. zaak (wett. ge regelde tijden). Br. m. vol!, inl. en ver), sal. 1413. KAPSTER gevr. en een leer ling. Zandv.lnan 155. H'stede. Op lampeka'ppenf.-vbrlek wor den PERK A MEXT-BEWER. KERS gevr. Bekend met het vak Br. 1400 IE of 2E KAPSTER gevraagd. Aanmelden Maison „Trleny", Gr. Houtstraat 2>6r. bo\en. Tel. 17856 1STE KAPSTER gevr. goed goed kunn. ond. en waterg. Kap salon Mary Raadsveld. Jan van Goyenstraat 29, Heemstede. nette loopjongen of koopmeisje gevr. pi.m. 16 jaar Mals On Meyer. Anegang 2-4-6. Voor directe indiensttreding gevr. TYPISTE-FACTURÏSTE m. eenige kantoorervaring. Br. onder Oipg. van ref. en verl. salaris 1&S2 NETTE JONGEN gevr. Aan melden tussohen 5 en 6 uur Van 't Hoffstraat 109. Gevr. JONGEN voor hulp in ketelhuis. Wassoherij Peeperkorn BleekerevaartWeg 39. Heemstede. Schoenmag. v.'Woensel vraagt leer ij XG - VERKOOPSTERS, leeftijd 16-18 j. pers. soil. Woens_ dag 9-2. Gr. Houtstr. 41. HUISWERK. Voor diegenen, dio hun vrijen tijd productief wenschen te m^Len, hebben wij een eenvoudig \^rk. dat gemak kelijk i» aan te leeren en waar mede een goede bijverdienste kan' worden verkregen. Reflectanten (wouwen) gelieven zich aan te ■melden ICousenfabrieken Hln N.V. Zijlweg 144, Dinsdag a.s. van 9-12 uur eri van 2-5 uur. Gevr. een alleszins bekwaam en betrouwbaar buffetohef. die tevens in staat is eenige lei ding aan het personeel te geven. Vertrouwenspositie. Goede refe renties vereischt. Br. niet opgave van verlangd salaris en volledige inlichtingen 1375. Accountantsbureau te Haar lem vratigt eenige aankomende en eenige meergevorderde m. of vil ASSISTENTEN. Ultv. eigenh. ge schreven soil., vermeldende op leiding. ervaring, vorlgen werk kring, laatst genoten salaris, leef tijd. godsdienst, enz. met recente pasfoto 1398. Gevr^een LOOPJONGEN, niet bov. 16 jaar en een net Dagmeisje Camp laan 40. H'stede. AANK. KAPSTER gevr. O. Hoffmann, Mlj3denv\;eg 126. Personeel aangeboden Voor Huishouding NETTE WERKSTER b. z. a. voor Maandag en Vrijdag of Vrij dags om de veertien dagen. Brie ven 1387 J.d. v. g. h. 215 j. P.G. zoekt per l Juni plaatsing als Hl'LP i. d. HUISH. waar dienstb. aanw. ls. Bek m. 1. verpleging, Intern. Br. 1386. Dame w, g. t. kl. verg. BREI WERK verrichten. Br. 1385 WERKHUIZEN gez. v. heele dagen. Br. 1428 - B. z. a. nette WERKSTER v. Dlnsd. en Doriderd. Br. -1429. DAME-HUISHOUDSTER b. z. a. bij D. of H. alleen of kl. gez. Br. lett. F. PI. Boekh. v. Mourlk. Heemstede. MEISJE 14 J. zoekt voor Za terdag werk. Br. 13SS. VERSTELWERK en/of een voudig naaiwerk gevraagd. Brie ven 1389 Voor Bedrijf B. z. a. BAKKERSKNECHT 20 j. zoo noodig een wijk uit kun nende breiden. Br. 1432. NET PERSOON b. z. a. voor onderh. v. villatuln. billijke con dities. Br. 1431. ELECTRICÏEN zoekt werk v. firma of part, reparatl'e van mo toren, electr. apparaten, radio enz. Br. 1241 AANK. VERKOOPSTER 19. i! wenscht v. betr. te veranderen, zag zich gaarne geplaatst in lin gerie branche. Br. 1403 Bekwame M AOHI XESTI.K- STER vraagt "thuiswerk. Rijks weg 233. Velsen. BLOEMISTRXECHT b. z. a. voor alle voork. werkz. ook spit ten v. g. g. v. Adres Rad'ljoudstr. 8, Haarlem-N. B. z. a. een KELLXER voor Zondags. Bi'. 1430 HUISKNECHT v. z. g.'g. v. in bezit van huisjasjes en werksloof b. z. a. v. heele of halve dagen per 15 Mei of 1 Juni. ook gen. an der werk te verr. Inl. Schipper Joh. Verlvuitetweg 66, Santpoort. Tel. K 2056-8839. Huizen gevraagd Eohtp. z. k„ amlbtenaar te den Haag. zoekt dir. of later WO NING, gest. of ongem. étage te Haarlem of randgemeente. Ruil mogelijk. Br. met opg. v. huurpr. en ligging 1243. Heer alleen zoekt VRIJE ETAGE of WONING, gest. of on- gest. Br. 1244 Ned. dame m. 2 schoolg. dodh- tertjes vv<- GEM. HUIS of ged. m. vrije keuken. Heemst, of Hrl.-Z. Tei. 272-12 of Br. 124.S Dame-alleen zoekt IIUIS MET TUIN tot f, 40 of benedenged. m, zolder, tot f 30 p. m.. bij tramh, Heemstede of Haarl.-Z. Br. 1246 DROGE RUIMTE, garage, pak huis of iets dergelijks gevr. Spoed, Br. 1247. Jongelui die gaan trouwen zoe ken tegen eind Mei—-beg. Juni BEN. OF BOV.WON. of ged. van huls. Br. 1248. Dame met kind 2 j., man in Amerika, zoekt KLEINE WONING of ged. huis event, gestoff. gemeub. 1 Juni. Adres te vern. bur. v. d. blad of Br. 1249. Huizen aangeboden Te koop 2 ARBEIDERSWONIN GEN centrum stad. Koopsom f 7000. Huuropbrengst f 442, een Burger woning, goeden stand f 7500. Huur opbrengst f 480 p. j. Br. 1252. Heemstede. Geheel of gedeelte IIEERENHUIS gemeubeld of onge- meubeld te huur aangeboden. Huurprijs gedeelte f 50. geheel f 70, gemeubeld f 90 per maand. Br. 1251 GEDEELTE v. ZONN. VILLA te huur. gest. of gem. Br. 1250. Tc koop aangeboden BURGER- WOONHUIS Haarlem-Nrd. koop prijs f 6000. kamers en suite, ves tibule, gang, keuken en tuin, boven 2 slaapk. en zolder. Br 1433. Kamers gevraagd lieer jsoekt ZIT-SLAAPK. m. p. Br. 1260. Echtpaar, niet jong. Ncdcr- landsch, zoekt voor vast, in Haar lem of omg. tegen 1 Juli, 2 rtiime gem. of ongem. kamers, met voll. goed pens. Ultv. br. met prijs 1259. Te huur gevr. dicht bij station O'veen door bcsch. dame met doch ter, gestoff. KLEIN GEDEELTE VAN VILLA, (4 k. en keuken), be slist' op 't Z. Br. 1258. Jongelui vr. GEM. ZIT-SLPK. met gebr. v. keuken te H.-N. of centr. Br. 1257. Dame vraagt 2 OF 3 KAMERS te huur. Geen H.-N. Br. 3256. Mevr. vraagt v. haar dagm. frisch SLAAPKAMERTJE m. hui- sel. verkeer a t 7.50 p. m. omg. Kinderh.singel. Br. 1255. - GEMEUBILEERDE KAMER ge vraagd. Br. 1254. Heer (middelb. 1.) zoekt In Heemstede ongem. ZÏT-SLAAP- KAMER met stook- en kookgele- genheid. Niet boven f 15 p. m. Rus tig gezin. Br. 1253. Gez. per 1 Jurti,GEM. ZIT-SL.K. door 2 verpleegsters. Omg. St. Eli sabeth's Gasth. Br. Zr. Hemmes, Gem. Ziekenhuis, Zaandam. Pinksteren. Gezocht ZIT EN SLAAPKAMER voor jong echtpaar van 23 tot 25 Mei, zonder pension op len stand omgev. Haarlem. Geen beroe»s. Br. 1436.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7