KUNST. Beethoven-Cyclus der H.O.V. Christus am Oelberge en de Negende. Onder leiding van Marinus Adam en met medewerking van het H.O.V .-koor en de zangsolisten Hëléne Ludolph, Jo van der Meent-Walter, Ger. v. d. Berk en Berm. Hülsmann, werd Dinsdagavond de eerste Beethoven-Cyclus van de H.O.V. besloten. De dramatische Passie-cantate „Christus am Oelberge" behoort met o.m. „Welling ton's Sieg" tot de weinige werken van Beet hoven, die geen weerstand bij het groote publiek ondervonden, toen men den grooten componist nog niet naar zijn ware beteeke- nis schatten kon. Later is het werk echter terecht op het achterplan geraakt en ik1 ge loof niet dat wij er den meester mee eeren het weer naar voren te halen. De stof lag Beethoven nu eenmaal niet en bovendien is dc tekst alles behalve in overeenstemming met de verhevenheid van het onderwerp. Los van het gegeven kan men weliswaar oe muziek voor een groot gedeelte waardeeren, en dan in den geest van een profaan onder werp. waarbij de rhetorische dramatiek en de allures van de komische onera zouden passen. Frederik de Groote moet van Graun's Passie-cantate „Der Tod Jesu" eens gekscherend gezegd hebben, dat zij zijn beste opera was; met meer recht zou dit bon mot van toepassing zijn op „Christus am Oelberge" van Beethoven. Het werk werd geestdriftig vertolkt door Hélène Ludolph, Gerhard van den Berk. Herm. Hülsmann en het H.O.V.-koor, dal bijzonder slagvaardig en frisch zijn taak tervulde. Om den stijl, waarin de recitatie ven bij Beethoven bêhooren te worden ge zongen, bekommerden de solisten zich he laas niet. Met de Negende Symphonïe werd het grandiose hoogtepunt van den cyclus be reikt. De uitvoering was van een dusdanig gehalte, dat zij een waardig besluit werd van deze prachtige reeks concerten. Het or kest leverde een goed sluitend samenspel; alleen in het binaire alternatief van het Scherzo, dat door Adam ditmaal vlugger dan gebruikelijk genomen werd (het zij toegegeven dat de dirigent de metronomi sche aanwijzing naar de letter nam), was eenige schommeling te constateeren. Ook waren de instrumentale recitatieven wel wat stijfjes. Maar overigens verdiende de vertolking van het orkest allen lof. Solisten en koor waren in het geweldige slotdeel ook zeer paraat en hun zingen klonk nobel en bezielend. Het was wel de merkwaardigste prestatie die wij tot nog toe van het H.O.V.- koor hoorden. Voor Adam was het een gedenkwaardige avond. Het publiek bracht hem een welver diende ovatie. JOS. DE KLERK. Werken van leerlingen in de Teekenseliool van Piet Nieuwdorp. Tn de teekenschool van den heer Nieuw dorp (Santpoorïerplein no. 7) wordt ge durende eenige dagen een keuze uit het werk der leerlingen geëxposeerd. Voorna melijk bestaat deze uit potlood-, krijt- en penteekeningen, benevens eenige aquarel len. Tot de inzendingen, die reeds als goed vakwerk gequalificeerd mogen worden, behooren de teekeningen naar bloemen van mej. Maria Thomsen, die een der oudere leerlingen van den heer Nieuwdorp is. Nar- cisjes, Chrysanthen en Azalea's heeft zij met een fijne, strakke lijn op het papier gezet. Teekeningen in kleur, als het potje niet elegante Cyclames en het bouquetje met kleurige Anemonen, bewijzen haar kleurgevoeligheid. De vijftienjarige Bé van Dalen toont in een collectie spontane teekeningen naar fi guren en meisjeskopjes een benijdenswaar dige vlotheid van hand. Om op den duur amusant te blijven zal zij haar werk echter moeten verdiepen. In Helmert Mulder schuilt een illustrator en Marise van Hoof is met eenige koppen goed op dreef geweest. Er'bevinden zich hier van de overige leer lingen teekeningen naar landschappen, stillevens, bloemen, dieren en figuren. In aanmerking genomen, dat men met leer- lingemverk te doen heeft, mag men zeggen dat op deze school met veel ambitie onder serieuze leiding gewerkt wordt. De heer Nieuwdorp brengt zijn leerlingen niet alleen handvaardigheid bij, maar hy leert ze ook opmerken. Dat Piet Nieuwdorp zelf een aandachtig werkend kunstenaar is, toonen eenige land schappen, stadsgezichten en portretten. Nieuwdorp heefi. na zijn opleiding voor middelbaar teekenen genoten te hebben, eenigen tijd in het buitenland gestudeerd. Om zich in het vak te bekwamen copieerde hij ook oude meesterwerken in Duitsche en Fransche musea. Na zijn terugkeer in het vaderland gaf hy les op verscheidene scholen. Zoo was hij ook leeraar aan het Kennemer Lyceum. Bovendien heeft hij de leiding gehad van het atelier van den Bloe- mendaalschen Kunstkring. In zyn school aan het Santpoorterplein ontvangen zijn leerlingen eveneens opleiding tot het be halen van diverse teekenacten. De tentoonstelling geeft van het werk der leerlingen een overzichtelijk beeld. JAN D. VOSKUIL. POPULAIRE VOORSTELLING VAN IVIARLV STUART. Maandagavond 18 Mei wordt door het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, afdeeling Tooneel, int. Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg te Haar lem een opvoering gegeven van Schillers Maria Stuart, ten tooneele gebracht door Cor van der Lugt Melsert. AGENDA WOENSDAG 13 MEI. Gem. Concertzaal: Beethovencyclus H. O. V., 7.30 uur. Stadsschouwburg: Frans Wouters' revue „Elck wat wils", 7.30 uur Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstel ling Het Duitsche Boek van heden 9—19 uur. Palace: Jacco, de Circusjongen, 2, 6.30 en 8.45 uur. AHe leeftijden. Luxor Theater: Ariisten, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater:cHet geheim van de Betty Bonn, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Hembrandt Theater: Eens op een nacht, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. DONDERDAG 14 MEI. Stadsschouwburg: Frans Wouters' revue „F.lrk wat wils". 2.30 cn 7.30 uur. Gem. Concertzaal: Kinderfeest met pop penkast, ciown en goochelaar, 2.30 uur. Klaas van Beeck en zijn radio-orkest 7.30 uur. VRIJDAG 15 MEI. Stadsschouwburg: Het meisje met de 9 punten, 7.30 uur. Bioscopen, nieuw programma. APOTHEKEN Nachtdierst: Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaart:-',raat 26, tel. .13290; Apot heek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; 'I. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. '0354: Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181. fel. f3821. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek Binnenweg 98, tel. 28197. Deze apotheken zijn ook op Hemelvaarts dag geopend. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudcwyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overm Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede. Kaagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baanel, IJmuiden. MEDE. TOT E.E.N IJUI5TE VEqEEELING EN GOEDE oc^pc. Vn/ecst r-,:eT CNL^tlJCL ijrv TEGENOveq_uw LEVEE^NCIEC} wanneecj. i-nj h£T c>ooq_u VERLANGDE /AOA\ENTEE\_ NIET KAN LEVEREN PoIyseoa-Sena.Pu Holland Met Oog en Oor door de Stad. Boonen zonder bon. Verleden Vrijdag heeft men op de Haar- lemsche Dreef een vreemd schouwspel kun nen zien, dat even de herinnering wakker riep aan het najaar, waarin de jeugd zich nuttig maakt door het zoeken van beuken nootjes. Een groote schare jongetjes en meisjes hurkte op de klinkerbestraling on geveer ter hoogte van het nieuw aangelegde plantsoen en raapte ijverig. Er waren zelfs een paar kordate heeren van een jaar of acht, die met de bezem aan het werk gegaan waren. Auto's en karren moesten om het troepje heenrijden; geen der nijveren stoorde zich aan 't geraas van het verkeer, dat langs hen heen schoot. Sommigen hadden- een paar handen vol in een zakdoek: een paar optimisten hadden zelfs een jutezak meegenomen. Ze zagen niets anders, dan witte boonen. Witte boonen op de klinkers, lusschèn de klinkers, aan den gootrand, witte boonen bij met ijzeren rioolputjeWitte boonen, witte boonen. Een ongelukkige smokkelaar heeft ze waarschijnlijk in een ondeugdelijke zak stiekum willen vervoeren. Nu had de jeugd pret. Boonen rapen is echter niet ieders werk. En hun knietjes zullen wel stram geweest zijn, toen ze eindelijk opstonden en moe. maar ongetwijfeld voldaan, huiswaarts togen met hun bijeengeraapte vondsten. Laten we hopen, dat moeder de boonen eerst goed gewasschen heeftOf dat vader, gezien de over het algemeen geringe hoeveelheden, die ieder bemachtigen kon, een rationeele oplossing, aan het geval heeft gegeven, door de witte boontjes naar den grond te verwijzen. Wellicht doen de boonen het wondergoed en zijn vele families ver blijd door een extra-bijdrage tot hun parti culieren productieslag als de tijd van oogsten aangebroken is! KLEURENSCHOONHEID IN BOLLENLAND. Dank zij de gunstige weersomstandigheden is het Zondag j.l. zeer druk geweest in de bollen streek. Vooral wandelaars en wielrijders waren er op uitgetrokken en ook de tram vervoerde een recordaantal passagiers. Maar ook morgen en Zondag kan men nog ten volle van de kleurenschoonheid der bloe menvelden genieten. Want terwijl nog enkele narcissen- en vele hyacintenvelden in bloei staan, laten ook de vroege en'late tulpen hun fraaie kleuren zien. Wie dus genieten wil van een ongekend rijke kleurschakeering, ga mor gen of Zondag nog eens kijken in bollenland. EERSTE H.B.S.-B. Geslaagd voor eindexamen 1ste H.B.S.-B: T. de Booy, A. M Deelder, Mej. Nelly Der- lagen. J. Kogeweg, Mej. Johanna P. C. Hols- wilder. H. G. Kappert. Mej. Maria A. T. Kik kert. Mej. Aagje de Klerk. H. van der Linde, C. P. Sabeüs. J. Scholten en G. Stolker. Het examen duurt voort. TWEEDE H.B.S.-B. Geslaagd voor het eindexamen der 2e Gem. H.B.S. met 5 j. c. B te Haarlem: R. Gudde. J. van Ipenburg, G. Mesritz, H. Brackman, mej. B. Hagens, P. de Klerk, mej. A. Leenhart, P. v. d. Maat, F. Traast en D. Verhaar. Afge wezen twee candidaten. Het examen duurt voort. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN As, Bureau van Politie, Smedestraat 9: arm band. Dankers, Zaandammerplein 31. Amster dam; bril in étui. Jobs, Meerstraat 14. Bever wijk: broche, Vis, Klnheimweg 39. Bloemendaal: boekje, Hoogeland, Dickmanstraat 13; beitel, Hoekstra, Spionkopstraat 5 rood; bril in doos, Bureau van Politie, Smedestraat 9; handschoe nen, Boekhandel Loosjes, Gr. Houtstraat 100; hond. Wijtvliet, le Zuid Polderstraat 18; ketting, Mosterd, Klarenbeekstraat 56; lucifersétui. Bos. Teslastraat 15; mandje. Vink, Amsterdamsehe- vaart 88 rood; portemonnaie m. inh.; Schreu- ders, Arnoldystraat 12; portemonnaie m. Inh., van Leersum, Reltzstraat 33; portemonnaie. inh. dlstr. bonnen, Bur. v. Politie, Smedestraat 9; por temonnaie, inh. dlstr. bonnen, Bur. v. Pol., Sme destraat 9; poes, v. d. Waal, Gen. Cronjéstraat 35; rozenkrans, v. Rotterdam, Harmenjansstraat 26; rozenkransen (2), Blom, Ripperdasiraat 10 zwart; schoentje, Bureau van Politie, Smedestraat 9; sleutels, Spaargaren, Burgwal 18 rood; portemon naie met inh., Scheepers, Zaanenlaan 53; tra- jectkaart, Station Ned, Spoorwegen. Haarlem, vulpen, Dis, Ramplaan 82; vulpen. Kok, Velser- straat 91; zakmes, v. d. Mey, Lorentzkade 74. Verduisteren van 21.23 tol 5.48 u. 14 Mei: zon op 5.48, onder 21.25 uur. maan op 5.57, onder 20.30 uur. 15 Mei: zon op 5.46, onder 21.27 uur. maan op 6.24, onder 21.31 uur. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden. VRIJDAG DE LETTERS W, X cn IJ. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het Vrijdag de beurt aan de letters W, X en IJ. EXAMENCOMMISSIE HANDENARBEID. De commissie, welke te Haarlem belast is met het afnemen van de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid voor school- en huisonderwijs in handenarbeid, zal bestaan uit de volgende heeren: Th. Brouwer, Heemstede, voorzitter, J. Machiel- sen, Amsterdam, plaatsvervangend voor zitter, P. L. J. Borren, Utrecht, H. Elsinga, Haarlem, B. J. Groenevelt, A. B. van der Klein, beiden Amersfoort, J. Oskam, Am stelveen en J. W. Stevenson, leden; plaats vervangende leden zijn o.a. de heeren M. W. Kruiskamp, Heemstede en H. Th. Veringa, Haarlem. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft giste ren geen faillissementen uitgesproken. Door het verbindend worden der Uit- deelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: 1. C. Verton, destijds caféhouder, wonende te Zwanenburg, gem. Haarlemmermeer thans los werkman, wonende te Haarlem. Curator Mr. A. Bruch te Haarlem. 2. N.V. Maatschappij tot Exploitatie en Administratie van Onroerende Goederen ,Loots", zetelende te Haarlem. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 50 JAAR BROODBAKKER! Op 16 Mei a.s. herdenkt de heer J. v. d. Laan den dag, waarop hij vóór 50 jaar in dienst trad bij v. d. Linden's brood bakkerijen. BOND VAN CHR. GEREF. MEISJES- VEREENIGINGEN. De Bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen zal naar wij vernemen Woensdag 17 Juni a.s. te Haarlem worden ge houden. Als referenten zullen optreden de Chr. Geref. predikanten van Leeuwarden, ds. W. Kremer en van Haarlem-Centrum, ds. W. F. Laman. VROUWEN ELECTRICITEITS- VEREENIGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereeniging houdt Dinsdag a.s. des middags om halfdrie een bij eenkomst, waar mevrouw R. v. d. Noord Magré zal spreken over „De taak der vrouw". Voorts zal mevrouw A. Roersch-Semeyns een causerie houden over „Een stem uit de practijk". Veel werk voor den huwelijksambtenaar. In de maand Mei treden ieder jaar vele jon gelui in het huwelijk en Woensdag voor He melvaartsdag was steeds een geliefkoosde datum. De bruiloftsgangers konden immers langen tijd feest vieren, den volgenden mor gen „dauw-trappen" en overdag uitslapen. Vandaag heeft de ambtenaar van den'bur gerlijken stand vee! werk verricht, hoewel er dit jaar niet zooveel paartjes in het bootje stapten als vroeger. Tweemaal een en dertig keer kon men in de fraaie hal van het Stad huis het jawoord hooren en een en dertig maal verklaarde de ambtenaar het huwelijk voor gesloten. De dagen na Pinksteren komen de bruidjes en bruidegommen in grooten getale naar de Groote Markt. In die week zullen niet minder dan zestig paartjes in den echt verbonden worden. Een gezellige drukte in en om het Stadhuis is te verwachten. RECTIFICATIE. In het hoofdartikel van gisteren laat de zetter ons zeggen: „deze uiteenzettingen ech ter kan zelfs voor hen nog geen opheldering genoemd worden". De lezer zal uit het zins verband begrepen hebben, dat het moest zijn: „deze uiteenzetting echter kan zelfs voor hen nog een opheldering genoemd worden". ONEERLIJKE ERFGENAAM STAAT TERECHT, f 56.000 toegeëigend. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan de veer tig-jarige tuinman H. lüt Laren, die als erfenis van zijn over leden patroon een aanzienlijk bedrag, be nevens huis- en inboedel had ontvangen. Na het overlijden van dezen patroon in 1940 vond de tuinman in een geheim vakje een kistje met een bedrag van f 56.000 be nevens eenige effecten. Inplaats dat hij hiervan den notaris of den executeur-testa mentair mededeeling deed, ging hij naar den heer Sch., die reeds meer dan 50 jaar als adviseur van zijn familie optrad. Deze zou gezggd hebben: Jij hebt het gevonden, dus het is jouw geld! Een vreemd advies, waar intusschen niet meer over te pralen viel, want de adviseur was inmiddels ge storven. De tuinman wist, dat it bedrag nog in huis moest zijn, omdat zijn patroon destijds had gesproken over „eenig kwaad geld, dat hij voor de belasting verzwegen had". De officier van justitie, mr. B. Kist wilde niet gelooven, dat wijlen de heer Sch. het verkeerde advies zou hebben gegeven. Hij achtte de verduistering wettig en overtui gend bewezen en eischte een jaar gevange nisstraf met last tot onmiddellijke gevan genneming van den verdachte. Nadat de verdediger, R. Foest. vrijspraak had gevraagd, wees de rechtbank den eisch tot onmiddellijke gevangenneming af. Op Dinsdag 26 Mei, zal de rechtbank uit spraak doen. DOODELIJK ONGEVAL. Te 's Gravenhage is de 75-jarige wiel rijder H. J. van R., op den Raamweg, op den hoek van den Waalsdorper weg in aan rijding gekomen met een zeswielige vracht auto met oplegger. Hij geraakte onder het rechterachterwiel van den oplegger en werd op slag gedood. Wie zjjn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid van den Nederland- schen Volksdienst. ECONOMISCHE RECHTER. „Geleend" of „Gekocht" cement? Het Rijksbureau voor Bouwmaterialen te Amsterdam had in den zomer van 1941 ont dekt, dat in verschillende café's en restau rants te Amsterdam clandestien handel werd gedreven in cement. Er was een on derzoek ingesteld en men was tenslotte na het volgen van een spoor uitgekomen bij 'n cementfabriek bij Maastricht, die bij nader onderzoek echter met bleek te bestaan. Ver schillende personen, die direct bij dezen handel betrokken waren, moesten zich voor den Economischen Rechter verantwoorden en zoo stonden Dinsdagmorgen voor den Haarlemschen Economischen Rechter twee van deze cementhandelaren terecht. De eer ste was de 50-jarige directeur van een in zand en grint handelende N.V. uit IJmuiden, die in Juli 1941 cement had ontvangen en doorgegeven, die over verschillende tus- schenpersonen tenslotte bij den 45-jarigen Zaandamschen aannemer J. B. terecht was gekomen. A. C. G., directeur van de N.V. had, naar hij beweerde, de hoeveelheid ce ment „uitgeleend" aan den vertegenwoordi ger A. A. J. A. E. uit Haarlem, die echter meende dat hij de cement had gekocht en haar verder had bezorgd aan den aan nemer. Na een uitvoerig verhoor van verschillen de getuigen, was het woord aan den Officier van Justitie, die inzake deze kwestie zeide, dat hoewel het leenen van materialen, ge reedschap e.d. in de bouwbedrijven veel voorkwam, er hier volgens hem duidelijk sprake was van verkoop en niet van lee ning. Hij eischte derhalve een scherpe straf en wel een gevangenisstraf voor den tijd van één maand tegen den verdachte A. C. G. Hoewel de verdediger, mr. A. W. Hel- lema, het feit van den verkoop niet bewezen achtte en daarom vrijspraak vroeg, sloot de Economische Rechter zich geheel aan bij 't requisitoir van "den Officier en veroordeelde hij A. C. G. conform den eisch. De tweede verdachte, die in deze kwestie terecht stond, de Zaandamsche aannemer J. B., hoorde eveneens een maand gevangenis straf tegen zich eischen. De verdediger, mr. D. H. Smits, bracht naar voren, dat hij van de geheele zaak betrekkelijk weinig afwist en had gekocht, in de meening verkeerende, dat alles in orde was. Hij vroeg daarom vrijspraak. De Economische Rechter wilde in aanmerking nemen, dat J. B. ini deze zaak niet zooveel schuld had als de vorige ver dachte en veroordeelde hem daarom tot een gevangenisstraf voor den tijd van een week. HET NIEUWE SOCIALISME IS HET NATIONAAL-SOCIALISME. De verbinding van de begrippen „natio naal" en „socialistisch" tot een onverbre kelijke eenheid, is wellicht de meest groot- sche gebeurtenis in de geschiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoeide pro paganda van Joodsche en andere anti- volksche machten heeft het Marxisme de werkers pogen te doordringen van een fa natiek geloof aan het droombeeld, dat nationalisme en socialisme elkander zou den uitsluiten als water en vuur. Het volk- sche socialisme gaat niet uit van de ge dachte, dat verzoening tusschen beide be grippen mogelijk is, maar leert, dat ze zóó bijeen hooren, dat scheiding onmogelijk is. „Men kan geen nationalist zonder socialist en geen socialist zonder nationalist zijn", heeft Adolf Hitler eens verklaard. „Er is één volk en er is één Vaderland. We zijn het volk en het vaderland is van ons" een kernachtige uitlating van Mussert waarin in wezen hetzelfde wordt getuigd. Nationaalsocialisme bestaat in dienst baarheid aan het volk, aan groei en in standhouding van het volk. Daarom streeft het nationaal-socialisme krachtens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoor waarden voor het geheele volk. Nationaal-socialisme bestaat in een fa natiek geloof aan de mogelijkheid om door de samenwerking van geheel het volle ieder noodlot te kunnen overwinnen, de vrijheid te veroveren en 'te waarborgen en ieder en volksgenoot die plaats In de volksgemeen schap te geven, waarop hij krachtens zijn arbeid aanspraak kan maken. Voor den waren nationalist is het so cialisme vanzelfsprekend. Voor hem is een natie, een volk zonder eer ondenkbaar. En tot de eer van een volk behoort zijn gemeenschap de hoogst mogelijke sociale bevredigmg te schenken. Wereldbeschouwingen en stelsels worden op hun waarde beproefd door de realisatie, door de verwezenlijking welke zij vinden, wanneer ze tot gelding komen. Liberalisme en Marxisme hebben beide hun onvrucht baarheid, hun strijdigheid met de natuur bewezen, doordat ze de volken hebben verdeeld en verzwakt, economische en sociale rampen over de menschheid uit gestort en geschapen een toestand van uiterste geestelijke en materieele ellende, waarvan men gezegd heeft, dat het de schandvlek is der humanistische bescha ving. Het nationaal-socialisme is trotsch, dat het in zijn korte geschiedenis reeds heeft bewezen een wereldhervormde kracht te bezitten, dat het de jaren niet verspild heeft met den onvruchtbaren strijd van klasse tegen klasse, maar dat het de grootst mogelijke kracht, den totalen in zet der natie, het geestelijk en materieel vermogen der natie heeft ingezet in den kamp van een Volksrijk, voor een waarlijk socialistische gemeenschap. Het is de eer van het nationaal-socialisme den opge drongen oorlog der goudmagnaten, den oorlog tegen de uitbuiting en verslaving der volken thans zegevierend te kunnen voeren en nu reeds te kunnen getuigen het geheele Europeesche continent van de dic tatuur der Angelsaksische en Joodsche haute finance te hebben bevrijd. Voor het Nederlandsche volk heeft het nationaal-socialisme thans, na tien jaar worstelen om de ziel van ons volk, de handen aan het werk geslagen voor de eindelijke emancipatie van den werkenden mensch met het fanatieke doel voor oogen zooals Mussert het eens formuleerde: „Ons Links: Voorjaarsverkeer tusschen huizen-eilanden in het Oosten. In de dorpsstraten varen nu de Duitsche pioniers in hun booten en de sovjets in hun primitieve kano's. De smeltende sneeuw heeft groote uitgestrektheden onder water gezet. (Atlantic-Holland-P. K. Kurth-Pax Holland-c) Rechts: Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Nederlandsche Scheeps bouwkundig Proefstation te Wageningen is een cavitatietank. de grootste ter wereld, in gebruik genomen. Deze tank werd in Hamburg ontworpen, in Nederland door Werkspoor gebouwd en ze wordt gebruikt, om den weerstand van de scheepsschroeven te onderzoeken. (Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland-c) socialisme bestaat daarin, dat wij den strijd voor de vrijmaking van den arbeid, de terugwinning van den eerbied voor den arbeid, het recht op arbeid en dat op dc opbrengst ervan, tot het uiterste willen voeren'. De verjaardag van ir. Mussert. UTRECHT, 12 Mei. In den loop van gis termiddag heeft ir. Mussert in zijn werkka mer op het hoofdkwartier bezoek ontvangen van commissaris-generaal Schmidt en den SS-Gruppenführer Rauter, die, mede namens den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, den leider der N.S.B. met zijn 48en verjaardag kwamen gelukwenschen. Commissaris-generaal Schmidt overhan digde ir. Mussert een boekwerk van buiten gewoon groote afmeting, afkomstig uit de stad Munster in Westfalen, en waarvan de inhoud de geschiedenis van Nederland be handelt, gezien van de Nederlandsch-Duit- sche verhoudingen uit. De receptie in Paushuize was zeer druk be zocht en vrijwel alle leidende functionarissen in de beweging waren daarbij aanwezig. IN ZELHEM. Door het lot was beslist dat het juist in den kleinsten kring in de N.S.B. zou zijn, waar de leider zijn verjaardagsavond zou door brengen. En daar in het dorp Zelhem, gelegen op den weg tusschen Doetinchem en Ruurloo, was men reeds uren tevoren druk in de weer om de laatste hand te leggen aan de ont- vsngstvoorbereidingen. Uit den kerktoren wapperden de N.S.B.-vlaggen, terwijl café „De Ploeg", waar de festiviteiten zouden p'aats vinden, tal van vlaggen, guirlandes en papieren slingers het geheel opvroolijkten. Het kleine podium van den dorpsherberg was omlijst met bloemen, terwijl achter het ge- improviseerde spreekgestoelte op een egaal gelen achtergrond met rood-zwarte letters viel te lezen: „In het hart van Nederland slaat het hart van onzen leider voor ons volk". Nadat ir. Mussert met een langdurig hou- zeegeroep was ontvangen, hield hij een rede voering, welke door de radio werd uitgezon den. Hierna sprak de leider zijn kameraden in kring 97 langen tijd gemoedelijk toe. Het verheugde hem, dat juist de kleinste kring het lot had getrokken. De landbouwer Evers uit Hummelo, wien de eer te beurt was gevallen den hoofdprijs te winnen, vertelde op de hem eigen wijze in onvervalscht Geldersch dialect, hoe hij er eigenlijk mee had ingezeten, om den leider in zijn kring te ontvangen. Een gezellig samen zijn volgde tenslotte. Aan de jarigen. Duizenden jarige Nederlanders hebben reeds medegedaan aan de zoogenaamde verjaardagsstorting. lederen dag zijn er weer anderen jarig, ook vandaar zijn weer duizenden Nederlanders jarig. U kent tech de verjaardagstorting, een overschijving van even zoovele dubbeltjes kwartjes, of guldens als men jaren telt op de girorekening van de Nederlandsche ambulance? Gelukgewenscht jarige Nederlanders en denkt aan de verjaardagstorting op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance. Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. DE DISTRIBUTIEBONNEN HANDBAL WEDSTRIJDEN VAN DONDERDAG. In de districtsklasse belooft de ontmoeting tus schen Rapiditas en A.D.A. een aantrekkelijken strijd op te leveren, daar beide partijen niets meer te verliezen hebben in verband met het reeds behaalde kampioenschap van Zeeburg. We slaan de kansen van de thuisclub Iets hooger aan mits zij volledig in het veld verschijnt. De Concordia-dames gaan op bezoek Vriendschap en kunnen eveneens een succes boeken, alhoewel de Vriendschap-dames eigen veld niet onderschat mogen worden. De goede vorm der Rapiditas-heeren geduren de de laatste weken motiveert de verwachting, dat de zwart-wltten het ook tegen Zaanland tot een overwinning zullen weten te brengen. In de tweede klasse kunnen zoowel de Bato- als O.S.S.-damesploeg hun wedstrijd winnen, al zal O.S.S. op een krachtigen tegenstand mof rekenen. HONKBAL HET ZILVEREN HANDSCHOEN- TOURNOOI TE HILVERSUM. Aan het Zilveren Handschoen-tournooi, dat dit jaar voor de vierde maal in Hilver sum gehouden zal worden op Hemelvaarts dag, is ingeschreven door zes negentallen. In totaal zullen 16 negentallen deelnemen. De indeeling van de groepen is: Groep A: Blauw Wit, Haarlem, Water graafsmeer en Zeeburgia. Groep B: Ajax, E.H.S., H.C.K., en Hilversum. Groep C: Haarlem 2, H.H.C., Kruisster en V.V.G.A. Groep D:: A.F.C., E.D.O., Catchers en Quick. Voor de Haarlemsche negentallen begin nen de wedstrijden om 11 uur, t.w. HaarlemWatergraafsmeer. E.H.S.H.CF Haarlem 2—H.H.C., A.F.C.—E.D.O. VOETBAL PROGRAMMA VOOR HEMELVAARTSDAG. Donderdag vermeldt het programma een aan tal belangerijke wedstrijden voor de kampioens- en promotiecompetitie. In Heerenveen krijgt de club van dezen naam bezoek van AGOVV en Eindhoven ontvangt Blauw Wit. Met belangstel ling zien ook de Haarlemmers uit naar het ver loop van den strijd DOS—De Volewijckers, waarbij wij de thuisclub de beste kans geven. De Racing speelt voor de tweede klasse compe titie tegen WFC en Kennemers trekt naar West Frisia. Aan den Vergierdeweg moet Ripperda de laatste kans verdedigen ln den strijd tegen EHS. Ver liest de thuisclub, dan is ze definitief uitgescha keld. Ripperda verschijnt als volgt: doel: W. van Raay; achtér: R. van der Meulen en H. Hen driks; midden: H. Feije, A. van Ommeren en H. Walstra; vóór; G. Roelands, J. van Eeten; A. Vre- negoor, P. van der Meulen en H. Lenaarts. Beverwijk speelt den tweeden promotiewed strijd tegen Alkmaarsche Boys; in IJmuiden ko men voor de prom. competitie res. tweede klasse Stormvogels 2 en RCH 2 tegenover elkaar. SPAARNDAM I KAMPIOEN. Door de nederlaag, die Haarlem IV tegen Halfweg 2 leed, is Spaarndam I kampioen der tweede klas van den N.V.B. afd. Haar lem geworden en promoveert naar de eerste klasse. In verband hiermede zal het elftal Zondagavond in Café v. d. Putten op be scheiden wijze door het bestuur worden ge huldigd. Artikel Bon Aardapp. 24A Aardapp. 24B Bloem ireb. of 2 77. brood 281. 285.2S9 Boter 24 Boicr (niarg.) 24 Brood (gebak) 24A Brood (gebak) 24B Gort 2S4 Jam (suiker 250 gr.) 280 Kaas 278, 2S2, 286. Kaas 290, 294 KOfl'iesurr. 288 Maïzena (Vcrni.) 287 Marg. (boter) 24 Melk 21 t/m 24A Melk 21 t/m 24B Petroleum 16 Peülvr. 283 I'enlvr. 291 Rijst 4-09. 4-10 Scheerzeep u Sin.app. 3-12.4-12 Suiker 279 Suiker (jam) 280 Spijsolie (bot) 24 Spijsolie (niarg. Bot) 94 Vet (marg. bot) 24 Toiletzeep j Vleesch 24A Vleesch 24B Zeep j Zeep 293 Kaart Aard 1 Aard. Algem. Algem Boter Vet Brood Brood Algem Algem. Algem. Algem. Algem Algem. Vet Melk Melk Petr. Algem. Algem. Reserve Textiel Reserve Algem. Algem. Boter Hoeveclli. 1/4 kg. 16 Me 1/2 kg. 16 Md 100 gr. 16 Me 100 gr. 16 Me 12 5 gr. 16 Me; 125 gr. 16 Me 400 gr. 16 Mc 50 gr. 16 Me 2 5 0 gr, 16 Me 500 gr. 16 Me 100 gr, 10 0 gr, 250 gr. 100 gr 16 Mc 16 M( 13 Jui 16 Mc 125 gr. 16 Mc 3 1/2 L. 1 3/4 L. 2 L. 250 gr. 2 50 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 kg. 250 gr. 12 5 gr. 16 Mc 16 Mc 13 Ju( 16 Mc 16 Mc 16 Mt 31 Am 16 Mi 16 Mc 16 Mt 16 Mt Vet 125 gr. 16 Mi Vet 125 gr. 16 Mc Toiletz. 75 gr. 31 Mt Vleesch 100 gr. 16 Mc Vleesch 25 gr. 16 Ml Zeep 90 a 450 gr. 31 Mc Alg. 90 a 450 gr. 31 Mc HAARLEM—N. P. S. B.-EIFTAL. Op Zaterdag 30 Mei a.s. heeft op het terrein de H. F. C, „Haarlem" aan den Rijksstraatwi een ontmoeting plaats tusschen Haarlem en h eltfal van den Ned. Politie Sport Bond. Aanvat DAMMEN Zondag j.l. speelde de Haarlemsche Damclub te Zaandam tegen Damclub „Zaandam" II voc de finale om het 2de klasse clubkampioenschc 1941/1942 van Noord-Holland. Zooals bekend wonnen de Haarlemmers Haarlem de eerste ontmoeting met 164. De Zaandammers zijn er niet in geslaagd vanche te nemen en verloren ook de tweede om hmoeting, thans echter met 't kleinst mogellil verschil. De totaal uitslag wordt hierdoor 27—13 Haarl. Damclub II. Het bestuur van den Nederlandschen Dambon heeft de volgende deelnemers aangewezen voc den binnenkort te organiseeren meesterwedstrlj (Jubileumwedstrijd van den Nederlandsche: Dambond): H. de Boer te IJmuiden; H. F. Kir negin te Waddingsveen; F. H. Tusveld te Alme; of M. van Oostrom te Deventer; G. Pors Dordrecht en J. Metz te Amsterdam. Er zal een dubbele ronde worden gespeeld. Zaterdagmiddag j.l. werd te Haarlem de deró partij van den her kamp tusschen P. J. van Da: telen (Haarlemsche Damclub) en H. Larc (Damclub .IJmuiden") om het persoonhjl hoofdklasse kampioenschap van Noord-Hollar. gespeeld. Deze partij eindigde in remise, waar door Van Dartelen wederom beslag legde op dc titel van kampioen van Noord-Holland. De eini stand van dezen kamp luidt: No. 1. P. J. van Dartelen, 3 gesp., 1 gew., 2 4 punten; No. 2. H. Laros, 3 gesp., 2 rem., 1 veri 2 punten. JAARVERGADERING NED. DAMBOND. Donderdag 14 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) zal o; de te Utrecht te houden algemeene jaarvergadfr ring van den Nederlandschen Dambond worde: voorzien in de nu bijna twee jaren bestaande vacature van bondsvoorzitter. Door de aangfr sloten vereenlgingen zijn een drietal candidate gesteld, namelijk de heeren J. H. Willem! Ginneken (waarn. bondsvoorzitter), A, J. Sr. te 's Gravenhage en K. de Jong te IJmuiden, RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 14 MEI 1942. Hemelvaartsdag. HILVERSUM I, 415.5 M 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8,15 Gramofoon- muziek. 9.i5 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoon muziek. 9.35 Lezing: „De viering van Hemel vaart in den loop der tijden". 9.50 De Melodis ten (opn.). 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor dl kleuters. 11.20 Bachcantate. 12.00 Ens. Jonny Om- bach. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- e: economische berichten. 13.00 De landstand aan he: werk. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Het Amste; damsch Kamermuziekgezelschap en gramofoor. muziek. 15.00 Bert van Dinteren en zijn orkest 15.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. Klanken uit de huiskamer. 16.20 Gramofoonmi- ziek. 16.30 Luisterspel: „Wij hebben den eerste: prijs gewonnen". 17.15 B. N. O. Nieuws- en econo misehe berichten. 17.30 Varia, gevarieerd p: gramma. 18.00 Sport van den dag. 18.30 VaiU gevarieerd programma. 18.50 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.00 B. N. O. De wereldmeening reemde kranten. 9.10 Omroep-Symphonie-Or- kest. solist en gramofoonmuziek. (Vanaf 20.9 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijr.- verbinding met de studio beschikken). 20.45 Et Tuinkunst in het stadsbeeld, causerie. 21.00 Cel!: en piano. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.S B. N. O. Militair overzicht. 22.10—24.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde m ziek (opn.). 8.40 Gramofoonmuziek. 10.00 Studl dienst. 11.00 Altviool, fluit en harp. 11.20 Amabllfr sextet. 12.00 Salonorkest. 12.15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Orkest Malandc en solist. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Operat- tenprogramma. 15.00 Zang met pianobegeleiding 15.30 Voordracht. 16.00 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 16.30 Gramofoonmu ziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 17.30 Het Röntgen- Strijkkwartet en gramofoonmuziek. 18.30 Repor tage Kegelconcours Ned. Omr. 18.45 Orgelconcert en zang. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.JI N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van de: dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schrijft. 20,01 Reportage van den N.S.B.-Landdag te Ter Apcl Vanaf 20.30 alleen voor de Radio-Centrales dit over een lijnsverbinding met de studio beschik ken. 20.30 Gramofoonmuziek. 20.35 Storm ovei de Mont Blanc, luisterspel. 21.00 Otto Hendrlkl en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten, 22.00 Gramofoonmuziek. 22.0522.10 Avondwljdinf VRIJDAG 15 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbf richten. 8.15 Orgelconcert (opn.). 8.40 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramo foonmuziek. 10.00 Rococo-octet (opn.) en gramo foonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem ble Francis Keth. 12.00 Ensemble Willy Kok. l!.« Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economisch* berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Bert van Dl/i- n en zijn orkest. 13.45 Bij den geboorte- et sterfdag van Hendrick de Keyser. 14.00 Bert vs: Dinteren en zijn orkest. 14.15 Gramofoonmuziek 14.30 Utrechtsch Stedelijk orkest, solist en gr* mofoonmuziek. 16.00 Cyclus: „Het onze Vader*. 16.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 16.55 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. Nieuws-, economische en beursberichten. 17JJ Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmuziek. Sportwetenswaardigheden. 18.20 Gramofoonmu ziek. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront 18.50 Binnenlandsch economisch praatje. 19.lt Gramofoonmuziek. 19.30 Melodisten en solisii Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales d!< - een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. Luisterspel: „Joop en de stomme dieren". Pierrot, gevarieerd programma, (opn.). 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Leidend! staatslieden schrijven. 22.10—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum T. 8.15 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht 10.40 Haagsche straatnamen. 11.00 Concertgebouw orkest (opn.). ïi.30 Cello en piano. 12 00 OttO Hendriks en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- economische berichten. 13.00 Tusschen di be- drijven, gevarieerd programma. 15.00 Votjr vrouw. 15.45 Orgelspel, zang en de Bohémien: 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.15 De Heeren van der Aa en Boom. zakenlieden aan het wóórd. Reportage. 18.50 Orkest Malando en solist. 19.!. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den da| 19.50 B. N. O. De Jordaner vertelt over social» nooden. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzrndinl .Hollands Political Aspects". (Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuziek). Vanaf 20 15 alleM voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken. 20.15 Vlooi cello en piano. Ca. 20.50 Gramofoonmuziek. 21.(41 Boekbespreking. 21.45 Viool en plano. 21.40 Gra mofoonmuziek. 21.15 Viool en piar.o. 21.40 Gra mofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05—22.10 Avondwijdinli

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10