Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Met slag op Kertsj nieuwe fase van den strijd aan het Oostfront begonnen. V ennootschapsbelastmg ïe Jaargang No. 9 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73. losse nummers 6 cent. Advertenttën ^-15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs- Advertentie abonnementen isoo m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—IS m.m. 1,20. Abonnement isoo m.m. 5 cent p. m.m. Woensdag 13 Mei 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Uitgave Grafische BedrUven Damlate. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat M, Bijkantoor: Soendapleln 37. Telefoon Directie 1SW2. Hoofdredactie IS0S». Redactie 10600. Administra tie 10724, 14125. Soendapleln IK30 Bureau IJmuiden: Kennemerlaan 102. Tel. 5437. Sovjets hadden de springplank" zwaar versterkt. Duitschers en Roemenen zetten nieuwe wapens in. Plotselinge aanval na lange voorbereiding. Nog niet het groote offensief. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Mei (DNB). Het Opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Op het schiereiland Kertsj z\jn Duitsche n Roemeensche troepen, gesteund door iterke afdeelingen der luchtmacht, op 8 Mei tot den aanval overgegaan. Sindsdien is de slag in vollen gang. Bij den strijd tegen scheepsdoelen in de wateren van het schiereiland Kertsj en voor de Zuidoost kust van de Zee Van Azof heeft de luchtmacht t<»ee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5.000 ton en verscheidene kleine vaartuigen tot zinken gebracht. Voorts werd een koopvaardijschip beschadigd. Aan de rest ar. het Oostelijk froi^ misluk ten hier en daar ondernomen vijandelijke aanvallen Aarvaden en operaties van Duit- jche, Kroatische en Roemeensche stormtroe pen brachten succes. In Lapland en aan het front van Moermansk werden enkele aanval len van zwakke vijandelijke strijdkrachten ifgeslagen. Op Malta hebben afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in weerwil van slecht weer opnieuw met goed gevolg de vliegvelden ge bombardeerd. Ten 7uiden van Kreta hebben gevechts vliegtuigen in verscheidene golven een door verkenmngsvliefluigen ontdekt eskader van 4 Britsche tomedojagers aangevallen. Door, bcmtreffers brachten zij drie der vijandelijke oorlogsschepen tot zinken, terwijl twee Brit sche vliegtuigen, die het eskader moesten beschermen, werden neergeschoten. Bij dezen ianval gingen geen Duitsche vliegtuigen ver loren. De Krim, het schiereiland aan de Noord kust van de Zwarte Zee heeft een Oostelijke uitlooper, waarop de stad Kertsj gelegen is. Zij beheerscht den toegang tot de Zee van Azov. Aan de landengte, die het gebied van Kertsj met de Krim verbindt, ligt het be langrijke vlootsteunpunt Sebastopol. Voor de Nederlandsche kust vielen drie Britsche bommenwerpers van het type Hud- wn een Duitsch convooi aan. Alle drie deze vijandelijke vliegtuigen werden, zonder tref fers geplaatst te hebben, door de escortevaar- tuigen der marine neergeschoten. Van 1 tot IC Mei heeft de Britsche lucht macht 161 vliegtuigen verloren, waarvan 32 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In dezelfde periode gingen in den itrijd tegen Engeland 42 Duitsche vliegtuigen verloren". Het D.N.B. voegt hieraan toe: Met den groo- in aanval van de Duitsche en Roemeensche legerformaties op het schiereiland Kertsj is de opperste Duitsche leiding op een voorloo- pig plaatselijk beperkt punt aan het Oostelijk front uit den toestand van het winterdefen- lief overgegaan tot de phase van de offen- lieve oorlogvoering. In militaire vakkringen in de Duitsche hoofdstad ziet men echter in de eerste offensieve operatie van dit jaar nog geenszins het begin van de aangekondigde groote Duitsche offensieve beweging. In kringen der Duitsche generaliteit wees men gisteren veeleer erop. dat het hier een gedeelte van een actie betreft met de vast omlijnde taak van voorbereiding voor de nog te verwachten zeer groote gebeurtenissen. Toch speelt deze eerste groote aanval van dit jaar van de Duitsche en verbonden troepen in het aangegeven beperkte kader een niet geringe rol, want een overwinning van de Europeesche formaties zou beteekenen, dat de Sowjet-Russen een reeds sinds lang zorg vuldig versterkte springplank voor groote operaties tot herovering van de Krim zouden verliezen. De richting van deze springplank fou zich dan vanzelf tegen de bolsjewisten keeren. Wat dat beteekent, kan worden nagegaan in de militaire gevolgen van soortgelijke ge beurtenissen van 1940 en 1941. Van welinge lichte militaire zijde werd inzake het begrip ..springplank" verklaard, dat de vijand in dit betrekkelijk smalle gebied ongewoon zware versterkingen met een uitstekende grond- organisatie voor groote luchtvlootformaties beeft aangelegd en hier met strijdkrachten optreedt, die reeds zuiver numeriek verre superieur beschouwd kunnen worden aan de Duitsche en Roemeensche troepen. De aanvullende berichten, welke in een niet al te ver verwijderde toekomst verwacht kunnen worden, zullen de wereld een getal sverhouding laten zien, waaruit de doel treffendheid van den aanval, vooral echter de ongebroken, onweerstaanbare aanvals- drang van de Duitsche en verbonden troepen bet eerste zal blijken, een feit, dat den op- merkzamen waarnemer voor de toekomstige operaties reeds thans waardevolle ophelde ringen verschaft. Als het belangwekkendste van deze eerste militaire krachtsontplooiing in dit jaar van Europa beschouwt men in mili taire vakkringen het hier bekend gewor den doorslaggevende succes van totaal nieuwe wapens der Duitsche en Roemeen sche formaties. Uit betrouwbare Duitsche bron vernam men gisteren, dat het gebruik van deze wa pens, over welks technische bijzonderheden begrijpelijke redenen voorloopig nog ge zwegen moet worden, de bolsjewistische divi sies totaal heeft verrast. Op grond van de ervaringen van den oorlog van 1939 tot 1941 werden tijdens de defensieve wintergevech- 'en in alle fabrieken van Europa, niet alleen de bestaande wapenmodellen verbeterd, doch er werden uitvindingen gedaan waaraan de tedachten vaak midden in den strijd opkwa men. De praktijk van de „lange voorberei dingen" in de winters van 1939-40 en 1940-41 beproefd, werd opnieuw toegepast. De bij het komende groote offensief beschikbare Duit sche strijdmiddelen zijn kwalitatief en quan- Geen gifgas aan Duitsche zijde gebruikt Naar het opperbevel der Duitsche weermacht meedeelt, is een door Reuter uit Moskou verspreid bericht, dat Duit sche troepen bij de gevechten op de Krim gifgas hebben gebruikt, valsch. titatief zoodanig, dat na dit eerste succes op het schiereiland Kertsj verdere successen ge waarborgd zijn. Het betreft hier wapens en gereedschappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blijken te zijn als bij den strijd tegen de Maginotlinie aan den dag fs getreden. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft in een commentaar: De vijand heeft den winter kunnen gebruiken om zijn voorraden op het schiereiland aan te vullen en staat daar met numeriek sterkere, plaatselijke strijdkrach ten". Het blad schrijft verder, dat de bolsje wisten in dit gebied over den steun van de Zwarte Zeevloot beschikken, in het bezit zijn van steunpunten voor de ravitailleering overzee en ook op het schiereiland zelf hun versterkingen in den winter hebben uitge breid en na het smelten van de sneeuw nog verder hebben kunnen uitbreiden. Het is dus. zoo verklaart genoemd blad. te verwachten, dat zeer aanzienlijke tegenstand zal worden geboden, zoowel om militaire als om psycho logische redenen, daar de bolsjewisten het overgaan van het initiatief in handen van den vijand in dezen sector van het front wel zullen willen ontkennen. Onder het opschrift „De slag in het Zui den" verklaart de Berliner Börsenzeitung: Het feit, dat sedert 8 Mei een aanvalsoperatie van de Duitsche en Roemeensche troepen in dit deel van het Oostelijk front aan den gang is, vormt tevens een treffende illustratie bij de blufferige uitlatingen van Churchill in het Engelsche Lagerhuis. Nog op 10 Mei des avonds geloofde de Britsche premier op deni- greerenden toon te kunnen verklaren, dat hem niets bekend was van Duitsche aanvals- voorbereidingen aan het Oostelijk front. Of zijn bolsjewistische bondgenooten hebben dit beschaamd voor hem verzwegen of Churchill heeft zijn volk ook in deze passage van zijn rede weer iets voorgelogen. Tenslotte schrijft de Börsenzeitung: De wereld zal in den loop van den zomer nog rijkelijk gelegenheid heb ben de juiste waarde van deze opgeblazen Britsche onwetendheid te leeren kennen. Drie Britsche torpedo jagers vernietigd Levendige activiteit in de lucht boven Noord-Afrika Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Levendige bedrijvigheid in de lucht boven Noord-Afrika en de Middellandsche Zee. Er zijn bomaanvallen ondernomen op de ach- terwaartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Jagers deriSpilmo- gendheden hebben 4 vliegtuigen neergescho ten. Een onzer vliegtuigen is niet terugge keerd van een kruistocht boven zee. In het Oosten der Middellandsche Zee, ten noorden van de Golf van Solloem, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in opeenvol gende golven een eskader van vier Britsche torpedojagers aangevallen en drie er van tot zinken gebracht. Van de vliegtuigen, die deze schepen begeleidden, werden er twee neergeschoten. De verliezen, door de Brit sche luchtmacht op de Italiaansche operatie- tooneelen in de laatste vier dagen geleden, zijn daardoor tot 48 toestellen gestegen. Daarbij moeten talrijke andere vliegtuigen worden gevoegd, die zeker op den grond zijn vernietigd of ernstig beschadigd. Naar het D.N.B. meldt, heeft de verdedi ger van Malta, generaal Dobbie, in een persgesprek toegegeven, dat een ongelooflijk aantal gebouwen op Malta is verwoest. De moeilijkheid, onderkomen te verschaffen, wordt voortdurend grooter. Nieuwe gebou wen kunnen niet gebouwd worden, daar 't bouwmateriaal moet worden ingevoerd. De levensmiddelenpositie is niet bepaald schit terend. Londen geeft verlies van drie torpedojagers toe. De Britsche verliezen sinds begin van d^n oorlog. De Britsche Berichtendienst beves tigt in een officieele mededeeling, dat in de Middellandsche Zee Maandag drie Britsche torpedojagers door aanvallen van de Duitsche luchtmacht tot zinken zijn gebracht. Het zijn de torpedojagers „Lively", „Jackal" en „Kipling". De waarnemende ministerpresident, Attlee heeft de verliezen der strijd krachten van 't Empire sinds het begin van den oorlog bekend gemaakt. Deze bedragen tot 2 September 1941 in totaal 183.550 manschappen, als- volgt verdeeld: 48.973 dooden, 46.363 gewonden, 58.458 gevangenen en 29.756 vermisten. Scliip op de St. Laurens getorpedeerd. Stout stukje van Duitsche duikboot. Volgens een bericht van den Engel- schen Nieuwsdienst uit Ottawa heeft de Canadeesche minister van marine, Mac- donald meegedeeld dat een groote vrachtboot op de St. Laurens is getor pedeerd door een vijandelijke duik- Er konden 41 overlevenden in veilig heid worden gebracht. Dit is de eerste duik- bootaanval in deze wateren. Volgens dit bericht heeft de minister van marine voorts verklaard, dat voortaan niet meer bekend gemaakt zal worden, als even tueel weer schepen in de wateren van de St. Laurens in den grond worden geboord. Tankvloot der Geallieerden sterk gedund. De verliezen aan vijandelijke tankbooten in dezen oorlog sinds September 1939 tot 10 Mei 1942 bedragen in totaal 3.1 millioen brt. Dit is bijna de geheele voorraad tanksche pen, welke de V. S. in vredestijd bezitten. Naar uit New-York wordt gemeld, is daar bekend gemaakt, dat 2 middelgroote vracht schepen der Ver. Staten aan de Atlantische kust*tot zinken zijn gebracht. De overleven den zouden in een haven zijn aangekomen. Bekendmaking. Het Bureau van den bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vermelde proces tegen de leiders van een geheime organisatie is geëindigd. Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders heb ben schuldig gemaakt aan spionnage, be gunstiging van den vijand en verboden wapenbezit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levenslange tuchthuisstraf. Een der doodvonnissen is door gratie gewijzigd in levenslange tucht huisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. Protestbetoogiugen in Frankrijk. Engelschen interneeren Franschen te Diego Suarez. Geheel Frankrijk protesteert tegen den Br^tschen aanval op Madagascar. Voor de eerste maal hadden deze betoogingen een straf militair karakter, waaraan de verschil lende jeugdbewegingen naast het Fransche legioen frontstrijders 'hebben deelgenomen. Overal bij deze betoogingen werd de aan hankelijkheid jegens maarschalk Pétain en het vertrouwen in zijn medewerkers Laval en Darlan tot uiting gebracht. Het Fransche volk heeft hiermede zijn volledig vertrou wen geschonken aan de tegenwoordige Fransche regeering. Na een protestbetooging tegen den Brit- schen aanval ontstonden in de straten van Marseille heftige anti-Engelsche demonstra ties. Een menschenmenigte van verscheidene duizenden personen trok door de hoofd straten, waarbij talrijke transparanten waar op anti-Engelsche leuzen en carricaturen van Churchill werden meegevoerd. De be- toogers riepen „weg met Engeland". Een soortgelijke protestbetooging, waar aan niet minder dan 15.000 personen deel namen, werd in Nice gehouden. De Fransche ambassadeur, Henry Haye, is inmiddels door Cordell Huil ontvangen. Het onderhoud duurde meer dan een uur. Uit te Vichy ontvangen inlichtingen uit Tananarive blijkt, dat de Engelschen alle officieren van de land-, zee- en luchtstrijd krachten hebben geïnterneerd op hun sche pen. De onderofficieren en de manschappen bevinden zich in kampen op het eiland zelf. De inlandsche strijdkrachten werden ge demobiliseerd. Te Diego Suarez blijven de ambtenaren in dienst. De industrieele be drijven zijn gesloten, de winkels daaren tegen zijn open. De evacuatie der burger bevolking, waarmede men een aanvang had gemaakt, werd onderbroken, aangezien er gebrek was aan transportmiddelen. De vijand verschanst zich op 8 K.M. ten Noord-Westen langs den weg van Placers naar Antanaritara. Dank van Japans Keizer aan commandant der marine. Verklaring van Tokio over slag in de Koraalzee. De Tenno heeft den opperbevelhebber van de Japansche oceaanvloot zijn buiten gewone erkentelijkheid betuigd vanwege 't feit, dat de mariiieluchtmacht de gecombi neerde zeestrijdkrachten van Engeland en de V. S. in den zeeslag in de Koraalzee heeft verslagen. Radio Sydney meldt, dat tot de Australi sche bevolking de waarschuwing is gericht, niet te optimistisch te zijn ten aanzien van den afloop van den slag in de Koraalzee. De vloot der geallieerden heeft slechts kleine Japansche eenheden vernietigd, en de Ja panners zouden ernaar blijven streven, hun doel te bereiken. De woordvoerder der Japansche marine heeft verklaard, het te betreuren, dat hij om strategische redenen geen nadere mede- deelingen kon doen omtrent den zeeslag op de Koraalzee. Hij bepaalde zich ertoe, de door radio San-Francisco verspreide be richten als belachelijk te kenmerken. Het aantal treffers op het Amerikaansche vliegkampschip Saratoga was den Japanners precies bekend. Slechts verkeerde men in het ongewisse omtrent de schade aan vijf of zes vijandelijke torpedojagers. Men neemt van Japansche zijde aan, al dus de woordvoerder, dat een Britsch slag schip van het type Warspite is gezonken en. wanneer het tegen de verwachting in niet gezonken is, toch zoo zware beschadigingen heeft opgeloopen. dat het slechts in Enge land of de V. S. te repareeren is. De vijandelijke vloot bestond uit twee slagschepen, 2 vliegkampschepen, 3 kruisers, waarvan 2 van 10.000 ton. en 6 of 7 torpedo jagers. die bijna alle tot zinken zijn ge bracht. Wanneer de vijand verklaart, dat hij spoedig foto's van den zeeslag zal pubücee- ren. dan kan van Japansche zijde worden vastgesteld, dat de Japansche foto's even eens spoedig klaar zullen zijn. Volgens de jongste berichten van de Tokio Nitsji Nitsji zou het Britsche slag schip van de Warspite klasse toch in den slag van de Koraalzee gebleven zijn. Tweede loterij van de „Winterhulp Nederland". Kansen op een prijs zeer gestegen. (Van onzen Haagschen redacteur). De tweede loterij van de Winterhulp- Nederland waarvan de leiding geheel be rust bij den heer G. Verhoef, zal vermoe delijk in den loop van Juni beginnen. Ook bij deze loterij zullen weer 6 millioen loten worden uitgegeven nu echter in 6 series van ieder 1 millioen loten. Na iedere serie volgt een premietrekking. Deze loterij is veel at tractiever dan haar voorgangster, zoo ver telde de heer Verhoef, op een persconfe rentie, die onder leiding stond van den heer Eckhart, want de prijsverhouding welke bij de loterij van 1941 één op zes en een half was, is thans één op drie. Voor elke serie is er een prijs van f 5000, 3 prijzen van f 1000, 4 prijzen van f 500, 8 prijzen van f 100, 9 prijzen van f 50, 20 prijzen van f 25, 100 prijzen van f 10, 350 prijzen van f 5. 4500 prijzen van f 2, 63000 prijzen van f 1, 100.000 prijzen van f 0.50, 160.000 prijzen van f 0.25., In totaal 327.995 prij zen. Een respectabel aantal dus. Daaren boven wordt dus nog na iedere serie loten van 1 millioen een premietrekking gehou den. De premies zijn: een hoofdpremie van 10.000 en 70 premies van f 100. De loten kosten weer f 0.50 zoodat men dus een prijs kan winnen, die de helft is van het eigen geld. Niet vergeten mag worden dat het hier tenslotte om een ideëel doel gaat namelijk het helpen van die Nederlanders, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. De loterij vormt daarbij een hulpmiddel om de noodige gelden bijeen te brengen. De adjunct-directeur der firma J. Enschede en Zn., Grafische Inrichting te Haarlem, Jhr. de Kempenaer heeft nog een technische uit eenzetting gegeven over de wijze waarop de loten ditmaal vervaardigd zijn. Er komt geen enveloppe meer terwijl het formaat opge vouwen althans kleiner is dan de loten van de loterij 1941. De loten worden geslo ten met een sluitzegel en bovendien wordt er een gaatje ingemaakt waardoor alle loten in de af te leveren doozen vastgemaakt kunnen worden. Knoeierijen zijn daardoor ten zeerste bemoeilijkt. De bovenste helft van het lot vormt het stamlot en de onder ste helft het premielot. De menging zal waarschijnlijk geschieden onder toezicht van de Haarlemsche politie. De firma En schedé is erin geslaagd dit jaar een papier- besparing van 13 te bereiken. Ondanks de medewerking van de autoriteiten moesten echter ditmaal zeer vele moeilijkheden wor den overwonnen. Men is echter in Winter hulpkringen over het slagen van deze wel bijzonder attractierijke loterij zeer optimis tisch. Het woord of beter de daad is dus nu aan het Nederlandsche publiek! RIJKSLANDBOUWCONSULENT VOOR NOORDHOLLAND. Men verzoekt ons mede te willen deelen. dat de kantoren van den Rijkslandbouw- consulent, Productiecommissaris. Dienst Kleine Boerenbedrijven. Economisdhe Voorlichting en Wildsohadecommissie voor het ambtsgebied Noordholland gevestigd zijn te Alkmaar, Voordam 5. JUBILEUM MEJ. A. C. WIEBES. Op 16 Mei a.s. is het veertig jaar gele den dat mej. A. C. Wiebes in dienst trad bij de fa. Trianta, voorheen De Clercq's Proefstation te Bloemendaal. Mej. Wiebes is tljans bedrijfsleidster. Waarin een kieine tuin groot kan zijn. Een prachtig bloeiende morel in een volkstuin aan den rand van Amsterdam. Foto Pax-Holland. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Uit New York wordt gemeld: de presi dent van Peru. Prado, heeft in een rede voor den Amerikaanschen senaat „de vol ledige samenwerking van Peru met de V.b. beloofd De president heeft Zondag een langdurig onderhoud gehad met Cordell HuU. Als opvolger van wijlen kardinaal Schulte is dr. Joseph Frings tot aartsbis schop van Keulen benoemd. De inleiding tot een tolunie tusschen Argentinië en Chili wordt gevormd door de overeenkomst over. een regeling van de burgerluchtvaart en de uitwisseling van plantaardige en dierlijke producten. Volgens berichten uit Calcutta zijn in de garnizoenen van Madras en Karatsji gevallen van ongehoorzaamheid voorgeko men onder Indische troepenformaties. Te Karatsji hadden incidenten plaats naar aanleiding van de inscheping van Indische troepen met onbekende bestemming. Koning Christiaan van Denemarken ge denkt Vrijdag a.s. het feit, dat hij dertig jaar regeert. Hij heeft den wensch te kennen ge geven, dat van elke feestelijkheid wordt af gezien. Dinsdag is de oudste inwoonster van Maassluis, mej. wed. Antje Booister, geb. Oudshoorn, in den ouderdom van honderd jaar en zeven maanden overleden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den ongeveer 50-jarigen H. Haanschoten uit Vee- nendaal, die zijn broer bij een twist zoodanig met een bijl verwondde, dat deze kort daarna overleed, in hooger beroep veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van de geheele voorarrest. Door verbreking van een raam hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de verf- fabrieken Avis te Westzaan. 25 Balen Sham poo. elk inhoudende 50 kg werden vermist. De balen zijn over het dak weggesleept. Achter de fabriek zijn sporen gevonden, zoodat de buit waarschijnlijk per schuit verder ver voerd is. Op het stationsemplacement te Hengelo is een ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen ongehuwden leerling-machinist-J. G. Mod derkolk, te Hengelo, het leven heeft ge kost. Bij het ontkoppelen van een defecte locomotief is de man tusschen de buffers bekneld geraakt, waardoor hij vrijwel on middellijk werd gedood. In de Ned. Staatscourant van 12 Mei worden aangekondigd de in 1942 te houden examens voor de akte nuttige handwerken voor meisjes. De Almelosche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de dienst bode Dina T. uit Markelo, die op 2 Januari, nadat deze haar eenige minder vriendelijke woorden had toegevoegd, getracht hééft haar 14-jarig broertje Hendrik in een achter de ouderlijke woning liggenden diepen wa terput te verdrinken, welk voornemen zij echter niet heeft kunnen uitvoeren wegens het hevige verzet dat de jongen bood. Tot een straf gelijk aan de preventieve hechte nis en verd.'s ter beschikking stelling van de regeering werd zij veroordeeld. Uit het Apeldoornsehe kanaal te Apel doorn is 't lijk van den 64 j'arigen heer E. de Boer. wonende aldaar, opgehaald. Hij werd sinds Maandagavond vermist. Vermoed wordt, dat hij door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken is. In een perceel aan de Nieuwe Ebbinge- straat te Groningen werd, toen een kistje uit het dakraam zou worden neergelaten. dit raam uit zijn verband gerukt en stortte op straat. De 81-jarige J. S., wonende in de Bankastraat te Groningen, die juist passeer de. werd door het gevaarte getroffen. Hij werd met zware verwondingen opgenomen en naar het academisch ziekenhuis overge bracht. waar hij kort na aankomst aan de ge volgen is bezweken. Variëerend van 30 tot 55pet. van het belastbaar bedrag 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. Legt de nieuw ingevoerde ondememingsbelasting zware lasten voor de ondernemingen op, in nog veel sterker mate is dit het geval met de vennootschapsbelasting. Door de eerste belasting wordt over het belastingjaar 1942 (kalenderjaar 1942) 2.4 x 5 pet 12 pet geheven van de bedrijfs opbrengst, plus 2.4 x 0.2 pet over hei be drijfsvermogen. Dit laatste zal vrij zeker neerkomen op een extra heffing van nog enkele procenten over de bedrijfsopbrengst, zoodat globaal genomen met deze belasting wel circa 15 pet van de bedrijfsopbrengst is gemoeid. Bij de vennootschapsbelasting snijdt het mes er veel dieper in. De belasting bedraagt minstens 30 pet en hoogstens 55 pet bij een belastbaar bedrag van niet meer dan 37.500 resp. meer dan ƒ411.170. Volgens de winstbelasting was hiervoor 26 Vz pet of 31 y2 pet verschuldigd, al naar gelang de winst minlder of meer bedroeg dan 8 pet van het gestorte kapitaal. Een zeer aan merkelijke verzwaring derhalve. Vooropgesteld zij, dat in algemeene lij nen de inkomstenbelasting als uitgangs punt is genomen bij de vaststelling van het belastbare bedrag, waarop weer enkele cor recties zijn aangebracht. Het belastbare be drag wordt verkregen door de winst over het jaar te verminderen met het nog on- verrekende verlies, dat bij het berekenen van de winst over de beide voorafgaande jaren is gebleken en te vermeerderen met enkele bijtellingen, zooals nader omschre ven in art. 19 en 20 van het besluit. WAT IS WINST? Wat verstaat men nu onder de „winst" welke als basis dient voor de vaststelling van het belastbare bedrag? Art. 6 (2) zegt. dat de winst wordt berekend op den voet van de artkelen 8 t./m. 12 en 22 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 ten zij anders is bepaald. Volgens deze arti kelen wordt ondier winst verstaan het ge zamenlijke bedrag van de voordeelen. die worden verkregen uit het bedrijf of uit hel zelfstandig uitgeoefende beroep. Deze winst wordt voor belastingplichtigen, die regel matig boekhouden gesteld op het verschil tusscnen het zuivere bedrijfs- of beroeps vermogen bij het einde en het begin van het boekjaar, verhoogd met de geldelijke onttrekkingen en verminderd met het be drag der ingebrachte kapitalen. In de an dere gevallen op het verschil tusschen de bruto-winst en de bedrijfs- of beroeps kosten. Beide begrippen worden in art. 12 van het besluit op de inkomstenbelasting 1941 nader uitgewerkt. Volgens het nieuwe besluit blijven bij de vaststelling der winst buiten beschouwing de dividenden, die de belastingplichtige sedert het begin van het jaar heeft genoten uit hoofde van een aanmerkelijke deelne ming in het aandeelenkapitaal, welke deel neming minstens een vierde gedeelte- van het nominaal gestorte kapitaal moet bedra gen, behoudens hierop door den secretaris generaal van het departement van Finan ciën te verleenen uitzonderingen. Onder bedrijfskosten, die door alle be lastingplichtigen van ide winst mogen wor den afgetrokken, worden thans mede ver staan de tantièmes aan bestuurders en per soneel. de uitkeeringen op winstdeelende obligatiën en de aandeelen in de winst, toe komende aan verleeners van een concessie of van een licentie op een octrooi. Voor vennootschappen, verzekeringsondernemin gen en coöperatieve vereenigingen worden i nog enkele afzonderlijke posten vermeld, die als bedrijfskosten mogen worden afgetrok- l ken. Daartegenover staan echter een aan tal posten, die bij de winst moeten worden gevoegd. Aangezien deze van geringe betee- kenis zijn voor de vaststelling van de be lastbare winst, laten wij deze posten hier verder onvermeld. Evenals bij de ondernemingsbelasting kan men dus ook hier niet zonder meer zeggen, dat het belastbare bedrag gelijk is aan de bruto-winst van een onderneming, al zul len deze bedragen in vele gevallen mis schien niet veel van elkaar afwijken. De vennootschapsbelasting wordt voor het eerst geheven over het jaar, waartoe 1 Januari 1941 behoort. De winstbelasting wordt voor het laatst geheven over hei jaar, waartoe 31 December 1940 behoort. Ook hier zien wij dus, evenals bij de on dernemingsbelasting. dat deze nieuwe be lasting met terugwerkende kracht werkt. Voor ondernemingen, die de jaarstukken over 1941 reeds hebben gepubliceerd en die hierbij geen rekening hebben gehouden met de mogelijkheid van sterk verhoogde belastingen waarop overigens reeds her haaldelijk was gewezen zijn deze uiter aard opnieuw een bittere pil. Een onder neming met b.v. 500.000 belastbare winst betaalt hiervan aan vennootschapsbelasting 55 pet en aan ondernemingsbelasting min stens 15 pet, dus in totaal reeds 70 pet, nog afgezien dan van de nieuwe vermogensbe lasting. waarop wij nog nader terugkomen. Opgemerkt dient nog te worden, dat de secretaris-generaal van Financiën volgens art. 11 nog speciale bepalingen zal treffen t.a.v. beleggingsmaatschappijen, dus voor de N.V.'s, die uitsluitend of nagenoeg uit sluitend de verkrijging, het bezit, het be heer en de vervreemding van effecten ten doel hebben. VERGIFTIGE PLANT GEGETEN. 7-jarig jongetje overleden. Tengevolge van het eten van de gevlekte waterscheerling is het 7-jarig zoontje van den landarbeider M. Reinders te Vossebelt, gem. Dalen, aan %'ergiftiging gestorven. VREDESGERECHTSHOF. Meineed? 's GRAVENHAGE, 12 Mei. Tijdens de behandeling op 8 April j.l. voor het Vredes- gerechtshof van de zaak tegen over H. Mijs- berg, wien o.a. ten laste was gelegd, dat hij opzettelijk op den 12den Mei 1940 de ge broeders Van Dijk te Dordrecht van het leven heeft doen berooven, door twee hem ondergeschikte militairen te bevelen: „schiet ze neer", werd op verzoek van den firocureur-generaal de gevangenneming ge- ast van den getuige W. Mannessen wegens meineed. Deze getuige had namelijk onder eede verklaard, dat overste Mijsberg aan de gebroeders Van Dijk tot tweemaal toe gevraagd had of zij (uit hun woning) ge schoten hadden. De eerste maal zou geen antwoord zijn gegeven, doch op de her haaldelijke vraag zou een van de beide broeders met ,ja hebben geantwoord, ter wijl de ander alleen zou hebben gekreund. Verdachte Mannessen bekende, zijn uit lating gefantaseerd te hebben en derhalve meineed te hebben gepleegd. De fg. procureur-generaal mr. Van Gilse was van meening, dat de daad te wijten was aan een zekere neiging tot opsnijden, waardoor verdachte zich op den voorgrond kon plaatsen. Spr. eischte anderhalf jaar fevangenisstraf. Mr. H. M. Nijgh belichtte e zaak van de psychologische zijde en verzocht het hof hiermee rekening te houden. Uitspraak 26 Mei. Geen gifgas. Bs. Het Duitsche legerbericht brengt ons na vijf dagen de mededeeling, dat op het schiereiland Kertsj een slag woedt, waaraan sterke formaties van hel luchtwa- pen deelnemen. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd de verklaring, dat voor het eerst van nieuwe wapens gebruik wordt gemaakt. Nieuwe en betere wapens, over welker aard men zich niet uitlaat, doch waarvan de uitwerking vermoedelijk zal kunnen vergeleken worden met den strijd tegen de Maginotlinie; alleen is kenbaar ge maakt. dat de nieuwe wapenen geen gas- strijdmiddelen betreffen. Geen gasmiddelen ziedaar een verheu gende mededeeling. Dezer dagen reeds hebben wij een uitla ting gesignaleerd van Churchill, betreffen de: „gebruik van gifgassen aan het Ooste lijk front". Wanneer staatslieden over gif gas beginnen te spreken en daar aan toe voegen, dat zij de noodige consequenties uit het geval zullen trekken, dan weten wij ge woonlijk wel waar wij aan toe zijn. Eer» kat, die in het nauw gebracht is, maakt rare sprongen. De Wilhelmstrasse negeert deze beschuldiging echter. Het antwoord van Duitsche zijde, opgenomen in de correspon dentie van onzen Haagschen redacteur, was evenwel niet twijfelachtig: de Duitsche chemische industrie behoort tot de al lerbeste der wereld en heeft zeker nog wel enkele verrassingen in voor raad. als het inderdaad tot het gebruik van gifgas mocht komen. Een periode waarin staatslieden beginnen met de beschuldiging aan het adres van hun tegenstanders inzake het gebruik van onmenschelijke middelen is uiterst gevaarlijk, want gewoonlijk moet men.er het bewijs in zien, dat deze partij behoefte gevoelt om de oorlogskans te doen keeren en dus van dit wapen zelf gebruik wil maken. Wie het eerst tot toepassing van gifgas overgaat in dezen oorlog, waarin toch overduidelijk gebleken is, dat men ook zon der dit verschrikkelijke middel tot afdoen de resultaten kan komen, maakt zich zelf in de oogen der menschhcid en van de bescha ving onmogelijk en daarom grijpt men zoo licht naar het middel: den tegenstander te beschuldigen, ten einde daarin een geree- delijk excuus voor eigen optreden te vinden. Toen spoedig in dezen oorlog bleek, dat het ook zónder toepassing van deze af schuwelijke methode mogëlijk was, is dat door de geheele menschhcid als een opluch ting gevoeld: daarom mag men gerust aan nemen, dat ieder weldenkend mensch het thans afkeurt, wanneer zich symptomen voordoen, dat er in zekere kringen toch nog over toepassing wordt gedacht. Wij hebben ons daarom uitermate ver heugd over de mededeeling, dat zich onder de nieuwe wapenen van de Duitsche weer macht geen gifgassen bevinden. Het is een geruststelling waarvoor wij hier gaarne de aandacht vragen, want elk leed tengevolge van de moderne oorlogvoering blijft nog ver ten achter, bij wat ons daardoor wordt be spaard. Zware slagen voor Britsche luchtmacht hoven Pt. Moresby, De Japansche luchtmacht heeft, naar het Keizerlijke hoofdkwartier meldt, bij haar aanvallen op Port Moresby in het tijdvak van 21 April tot 10 Mei 112 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten cn 51 vliegtuigen op den grond vernield. De Japanners ver loren in denzelfden tijd 12 vliegtuigen. Uit het geallieerde hoofdkwartier in Australië meldt de Engelsche nieuwsdienst, dat na de conferenties tusschen den premier Curtin en generaal McArühur benevens tus schen den minister van oorlog Forde, en generaal Sir Thomas Blarney, Forde heeft verklaard, dat Australië nog niet geheel op oorlogsvoet verkeert, ofschoon de verdedi gingswerken de beide laatste maanden aan zienlijk zijn verbeterd. Alles moet worden gedaan om de levering van vliegtuigen, uitrusting en munitie te bespoedigen, daar men na den slag in de Koraalzee rekening moet houden met de mogelijkheid van een tweede crisis. Verihiisterinj» langs Westkust der Verecnigde Staten. Vrouwcnlcgcr opgericht. Uit Washington wordt vernomen, dat de Amerikaansche regeering uit vrees voor Japansche luchtaanvallen op de kust der Ver. Staten* last heeft ge geven tot de totale verduistering van alle plaatsen aan de Westkust, te be ginnen bij den staat Oregon tot aan Santa Maria in Californië. Het benzine-rantsoen zal voor de gebie den aan de Oostkust der V.S. voor voer tuigen. welke niet van belang zijn voor de" oorlogsindustrie, verlaagd worden tot maximum drie gallons per week. De leider van de regeeringseommissie voor het toezicht op de werkgelegenheid heeft verklaard dat in verband met het tekort aan arbeiders steeds meer vrouwen te werk gesteld moeten worden. In het loopende jaar zullen ongeveer 1 millioen vrouwen als arbeidster dienst gaan doen. Tot 1943 kunnen in totaal ongeveer vier millioen vrouwen gemobiliseerd worden. De senaat heeft een wet aangenomen waarbij een vrouwelijk' legercorps van 50.000 leden wordt opgericht. In dit nieuwe corps, dat onder rechtstreeksche leiding van "het leger staat, worden 6000 vrouwen op genomen. die thans dienst doen bij de lucht bescherming. Alle vrijwilligers moeten er op rekenen dat zij naar overzeesche gebieden worden uitgezonden. ONGEOORLOOFDE PRIJSVERHOOGING VOOR TOEGANGSBEWIJZEN Op de z.g. St. Servaaskcrmis te Maastricht de eerste sinds September 1939, bleek, dat de toegangsprijzen van de diverse vermake lijkheden sterk verhoogd waren vergeleken bij vroeger, zelfs met 200 De gemeentepolitie heeft, in samenwer king met den gemachtigde voor de prijzen in Limburg, een onderzoek ingesteld, waar bij bleek, dat voor geen enkele der vele ge vallen van prijsverhooging vergunning was aangevraagd. Tegen deze verschillende ex ploitanten van vermakelijkheden is deswege proces-verbaal opgemaakt. Den overtreders werd aangezegd de toe gangsprijzen van hun inrichtingen tot het gebruikelijke peil der prijzen van voor den oorlog te verlagen. VER. „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Verschenen is het jaarverslag van de ver- eeniging „Nederlandsch Fabrikaat". Hieruit blijkt, dat in 1941, ondanks vele moeilijkheden, waarmede ook deze vereeniging uiteraard te kampen had, een groote activiteit werd ont wikkeld. Er werden verschillende drukwerken uitgegeven, terwijl met de streeksgewijze verfilming van het Nederlandsche bedrijfs leven een aanvang werd gemaakt. Op de scholen werd een boekje uitgege ven, getiteld- „Hoe maakt menwaarin een beeld wordt gegeven van de fabricage door de Nederlandsche industrie van tal van artikelen, waarmee een ieder dagelijks te ma ken heeft. Het aantal fabrikanten, die het recht heb ben tot het voeren van het nationaliteitsmerk voor Nederlandsche nijverheidsproducten, het bekende VN.F.-merk, nam ook het vorige jaar weer toe.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1