Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. lüif Ut y^ftuiden- Jiex y IJMUIDEN Taak der T.B.C.-bestrijding uitgebreid. Belangrijke verbeteringen in het Consultatiebureau. De T. B. C.-bestrljding heeft een belangrijke beteekenis voor de bevordering der volksgezond heid. Met voldoening kan er dan ook aan her innerd worden, dat dit werk reeds vele jaren met volle toewijding wordt verricht. Sinds 1919 toont de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose haar activiteit en ongetwijfeld zijti er In de lange achter ons liggende periode velen bijtijds voor de ergste gevolgen en gevaren der gevreesde ziekte behoed. Daar de arbeid der vereeniging zich ook thans ontwikkelt, brachten wij dezer dagen een bezoek bij den heer Anth. Peek, den administrateur en propagandist, die van talrijke belangrijke ver anderingen gewag maakte. Zooals men wellicht zal weten, heeft dr. W. C. G. K-leistra te Bloemendaal reeds vele jaren als directeur van het ruime consultatie-bureau aan de Brlniostraat de leiding bij de verschillen de werkzaamheden. De heer Peek wees er echter op, dat diens belangrijke taak sinds enkele maanden is uitgebreid. Weliswaar bleven de wefkzaamheden van het consultatiebureau voor onze gemeente ongewijzigd, doch nu zullen onder andere ook de keuringen voor het over- helds- en onderwijzend personeel over een ge heel district In bovengenoemd bureau gehouden worden. Naast onze gemeente omvat dit district Bever wijk. Heemskerk en omstreken. Behalve de keu ringen voor dit gebied, bestaat er thans gelegen heid voor het zoogenaamde doorlichten. Boven dien beschikt men nu over een Röntgeninstalla- tie, waardoor het mogelijk ls opnamen te ma ken. Voorheen moest men voor- het nemen van dergelijke foto's naar Haarlem of Alkmaar. Dat men hiervoor ook in onze gemeente terecht kan is een groote vooruitgang, want het is thans mo gelijk om het T. B. C.-bestrijdingswerk ln onze gemeente op breedere basis voort te zetten. Als vanzelfsprekend zal dr. Kielstra, die reeds zooveel verdienstelijk werk op dit gebied ver richtte. onder de huidige wijzigingen doeltref fender de belangen der vereenlginlg kunnen be hartigen. Het zal een Ieder duidelijk zijn, dat het con sultatiebureau bij den groei der werkzaamheden enkele wijzigingen moest ondergaan. DE VERBETERINGEN Op de van hem bekende wijze leidde de heer Peek ons door het bureau, waar hij de verschil lende veranderingen en verbeteringen toelichtte. Allereerst belandden wij in het nieuw en smaak vol ingerichte kantoor van den administrateur, hetwelk zich kenmerkt door soberheid. Hier bevindt zich een archief met de dossiers van patiënten, hetwelk ongeveer negen en dertig honderd gezinnen omvat. Als een patiënt zich bij den administrateur meldt ontvangt hij een nummer, waarna hij zich naar de wachtkamer begeeft. Deze heeft eveneens verschillende ver beteringen ondergaan. Daar is bijvoorbeeld het oproepsein. hetwelk door den consulteerenden arts in de onderzoekkamer bediend wordt. Op een glazen cijferplaat wordt dan het nummer van de opgeroepene met rood licht aangegeven. In de onderzoekkamer bevinden zich de twee kleedkamertjes. Het groote doorlichtingsappa raat, hetwelk ongeveer vijf jaren dienst deed, zal verdwijnen. In het nabijgelegen, nieuw- ingerlchte vertrek staat het vernuftige Röntgen- apparaat om foto's te maken. Dit kostbare in strument doet dienst als tijdelijk vervanger; het ligt in de bedoeling om te zijner tijd een nog moderner toestel aan te schaffen. Voorts kan deze Röntgenkamer met speciale schuifdeuren lichtdicht worden afgesloten, ter wijl de geneesheer bij een mat rood licht aan- teekeningen omtrent den patiënt kan maken. Nog even toonde de heer Peek ons in de on derzoekkamer een kleine ruimte, waar een ver nieuwd Philipstoestel staat. Op een verlicht mat glazen scherm kan de consulteerende arts hier de foto's bestudeeren. Niet zelden vinden er dan ook in dit vertrek conferenties tusschen de ver schillende huisartsen uit het district en den directeur plaats. De heer Peek liet ons tenslotte nog in de on derzoekkamer het uitvoerige fotoarchief op nummer zien. Deze opnamen werden meestal te Haarlem gemaakt. Daarna kwamen wij in een geheel nieuwe af- deellng, namelijk het laboratorium. In verband met de toeneming der diverse werkzaamheden moest het personeel worden uitgebreid en daar toe werd een analiste aangesteld, die in net laboratorium haar werk verricht. Vla een deur in dit vertrek bereikt men de zoogenaamde don- kre kamer, waar de Röntgenfoto's met verschil lende instrumenten en in baden hun behandeling ondergaan. Het laboratorium zelf biedt den ge- bruikelijken aanblik van fleschjes, buisjes en retorten, welke dienen voor bloed- en unne- onderzoek enz. De veranderingen konden in dne maanden tot stand komen. De nieuwe regeling ls inmiddels ingegaan. Marktprijzen. Tarbot f 13.90—f 12.49 per K.G.; Tong 17,90— f4.70 per K.G.; Kleine schol le soort f 200—f 172; 2e soort f172—f134; Pufschol le soort 1118—194; 2e soort f70—f58; Groote schar f70—f68; Kleine schar 1 50—1 46; Pufschar le soort 135—1 30; 2e soort 1 24,50—1 19; Wijting 1112—1100, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: SCH 161 Adriaan van der Zwan 125 mnd. f7191; VL 130 Noord-Holland 50 mnd. f3313. Loggers: SCH 223 9025; SCH 246 f7805. SCHEVENINGEN. 12 Mei. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt de SCH 76 W. Rog met ƒ5137. de SCH 37 C. de Jong met ƒ1144 en 71 botters met tezamen J26.291 besomming. De prijzen waren: Griet ƒ5 per kg; middelschol ƒ120163; kleine schol 52—90; schar ƒ19—23,40; alles per kist van 40 kg. J. J. THIJSSEN OEFENMEESTER. Het is al weer lang geleden, dat J. J. Thijssen geregeld de Stormvogels-veste ver dedigde en zich door zijn wilskrachtig op treden een goeden naam verwierf. Hij heeft echter nimmer van de voetbalsport af scheid willen nemen en daarom volgde hij een opleiding tot oefenmeester. Als zoo danig heeft Thijssen eveneens noemens waardige resultaten weten te behalen. Het spreekt als vanzelf, dat hy trainer van Stormvogels werd, maar tevens ging hij in deze functie zijn zorgen aan de Alkmaarsche Boys wijden. Thans is hij ook tot oefenmees ter van de Castricumsche Sportvereeniging (C.S.V.) benoemd. Zeker zullen de Castri- cummers z(jn werk eveneens op prijs weten te stellen. WAT DE RADIO BIEDT. In het radioprogramma van de volgende week komen twee uitzendingen voor, die zeker vele IJmuidenaren zullen interessee ren. Woensdag 20 Mei te zes uur zal over den zender Hilversum I een reportage met als onderwerp „De toekomst van de Neder- landsche Zeevaart" zijn te beluisteren. Hier in hoort men een gesprek tusschen een ree der, een kapitein en een aantal schepelingen over de toekomst van de groote vaart na den oorlog. Tevens zal de sociale positie van toen zeeman in het algemeen worden be handeld. Zaterdag 23 Mei wordt over den zender Hilversum I een reportage uitgezon den, welke den titel „Alle visschen zwem men in het water" draagt. De verslaggeyer van den Nedcrlandschcn Omroep D, Hid- dinga vertelt te één uur een en ander over de „Binnenvisscherij". AGENDA HEDEN. THALIA THEATER, 8 uur: „Quax". de Brokkenpiloot. REX THEATER, 8 uur: Casanova getrouwd. BIOSCOOP DE PONT, 8 uur: De Tijger van Eschnapoer. GEREFORMEERDE KERK, Velserduinweg, 8 u.: Orgelbespeling A. H. Schouten. DONDERDAG HEMELVAARTSDAG) THALIA THEATER. 8 uur: Quax. de Brok kenpiloot. 3 en 5.15 u.: Matinée's. REX THEATER. 8 uur: Casanova getrouwd. 3 uur: Matinée. BIOSCOOP DE PONT. 8 uur: De Tijger van Eschnapoer. 3 uur: Matinée. VRIJDAG. BIOSCOPEN: Nieuwe filmprogramma's. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 5178. 4377, 5555. Politie. W-.llemsplein 5400. Brandweer 5242. E.H.B.O.. A. P. Bakker. 5455. E.H B.O.. Velsen. 4989. Luchtbescherming, hoofdpost, 5488. IJmuider Apotheek 4229. Kenneniéf ApoUieek 4204. Spaar het natuurschoon! Het is gerechtvaardigd op een ieder een beroep te doen om het natuurschoon te ontzien. Er zijn vele mooie plekjes in onze gemeente, waar men gaarne vertoeft, orn aat het goed is in een boschrijke omgeving te zijn. Vooral 's Zondags ziet men dan ook vele wandelaars uit IJmuiden in de richting van Velsen gaan. Zij handelen verstandig, want men knapt er van op. Laat men echter begrijpen, dat de dank voor het „aangenaam verpoozen" niet mag bestaan uit baldadigheid. Vooral de jonge ren dienen dit te begrijpen. Dat vroeger niet alles was zooals men graag zou wenschen, woitot alleen reeds aangetoond door te her inneren aan hetgeen er vorig jaar in de nabijheid van den Driehuizerkerkweg ge beurde. De eigenaar van het fraaie natuur schoon aldaar moest in een ernstige waar schuwing onder de aandacht brengen, dat hij op zijn grond geen vrijen toegang meer zou geven, indien de baldadigheid daar niet eindigde. Gelukkig kon men er een wandeling blijven maken. Nu de lente van haar aanwezigheid doet blijken wijzen wij er nog eens op, dat de ouderen niet mogen aai zelen de jeugd zoo noodig over haar verkeerd, optreden te onderhouden. De jongeren moeten steeds weer bedenken, dat een ieder slechts van de natuur kan genieten als het schoons ge spaard blijft. Er is zooveel te bewonderen! Hoe mooi is het resultaat bijvoorbeeld van het werk, dat de Plantsoenendienst bij den mgöng van het park Velserbeek heeft ver richt. Het aardige vijvertje met de karak teristieke brug temidden van het groen trekt terecht de belangstelling. Velsen moet een welkom oord voor velen blijven door haar velerlei natuurschoon, dat haar een goeden naam gaf! Veertigjarig huwelijk. (Familiefoto's) Het echtpaar K. G. Ravensberg en N. RavensbergUithol is in Oud IJmuiden bij velen bekend. Dat is te begrijpen, want het woont er nu al weer heel wat jaartjes en het heeft zich goed bij de omstandigheden weten aan te passen. Nu het 28 Mei veertig jaren is getrouwd, zal het zeker niet aar. belangstelling ontbreken. De familieleden en kennissen willen niet nalaten te toonen, dat hun medeleven oprecht is. De heer Ravensberg werd te Haarlem mermeer geboren. Hier is hij vooral als vrachtrijder bij de firma Boon bekend ge worden. Het is niet meer na te gaan hoe veel vrachten hij met zijn paard en wagen voor de Alkmaar Packet heeft gereden, maar het zijn er zeer vele. Eiken ü'ag kon men hem in de straten tegenkomen. Hij heeft trouwens altijd geweten wat werken is. Zijn liefhebberij was er dan ook nauw mede verbonden. De heer Ravensberg is een dierenvriend. Hij heeft er lang mee moeten omgaan en heeft dus geleerd hoe ?ij moeten worden behandeld. Aan zijn paard besteedde hij dan ook steeds veel zorg. Hij houidit ook van het land, hij werkt "raag in een tuin en dat geldt nog altijd, ietgeen toont, dat hij niet van stilzitten wil weten. Zoowel de bruidegom als de bruid, die eveneens te Haarlemmermeer werd gebo ren, mogen zich in een goede gezondheid verheugen. Hun huwelijk werd door vijf kinderen gezegend. Dienst der apotheken. De dienst der apotheken wordt op He melvaartsdag door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg waargenomen. Van heden tot en met Vrijdag is de inrich ting ook met den avond- en nachtdienst belast. K.C.IJ. besloot het seizoen. Voor de vierde maal in dit seizoen heeft de Kanoclub IJmuiden Dinsdag een bonten avond georganiseerd en ook ditmaal kon de belangstel ling groot worden genoemd. Dit toont, dat deze bijeenkomsten in den smaak vallen. Men behoeft er niet verbaasd over te zijn, dat het IJmuiden- sche publiek graag bij K. C. IJ. op bezoek komt, want steeds weer wordt er veel aandacht aan het programma geschonken. De samenwerking met R. Kuulman en zijn accordeonisten maakt het bijvoorbeeld mogelijk, dat niemand zich een ogenblik behoeft te vervelen. Aan tempo is er geen gebrek, hetgeen een verdienste od zich zelf ls. Ook Dinsdagavond was het publiek niet zuinig met zijn applaus. De accordeonisten onder de bekwame leiding van Kuulman zorgden er voor, dat er direct een goede stemming heerschte door met verschillende graag gehoorde melodieën te beginnen. Wij behoeven hun programma niet uit voerig te behandelen, aangezien wij dit reeds verschillende malen hebben gedaan. Eiken keer weet Kuulman de aandacht gevangen te houden door een serie aardige nummers, "die onderling beduidend in aard verschillen: zoo hoorden we behalve eenige ..schlagers" verschillende fraaie melodieën, die bij het publiek minder gekend zijn. Kuulman grijpt niet te hoog. maar evenmin te laag en daaraan is het te danken, dat hij met zijn mensehen een uitstekenden naam heeft verworven, welke waardeering lettende op den korten tijd. waarin zij werd verkregen zeker opmerkelijk mag worden genoemd. Het spel van de K. C. IJ.-dilettanten was aller aardigst. Zij gaven een heropvoering van Henk Bakker's „Vrijdag de dertiende", een blijspel, dat minder dankbaar is dan In Andermans Schoenen, het stuk, waarmede dit seizoen werd geopend. K. C. IJ. heeft er een vlotte vertol king van weten te geven, die de lachspieren dik wijls in werking stelde. Sinds de vorige maal waren er weer duidelijke vorderingen geboekt, hetgeen bewees, dat er mei veel toewijding was gestudeerd. Regisseur H. Dekker verdient beslist lof voor zijn toewijding, De heer J. Rep gaf weer een prachtige vertol king van den „profeet", hij speelde met veel plezier, omdat deze rol voor hem „geknipt" was. Verheugend was het. dat hij zich niet aan over drijving schuldig maakte: hierdoor was het effect uitstekend. De heer G. J. Voogd weerde zich zooals we van hem hadden verwacht. Het uit beelden van andere typen ligt hem goed en steeds weet hij er een persoonlijk karakter aan te geven. Me,). B. Bosman zagen we als de vrouw des huizes, die aan de zwarte kunst haar hart had verpand. Ze speelde weer beheerscht en overtuigend. Aanzienlijk beter dan de vorige maal was hetgeen mej. List ten beste gaf. Ze kwam „los", ze toonde het temperament, dat haar vampierrol vereischte en gaf er aldus blijk van flink te hebben gestudeerd. Goede vorde ringen heeft ook de heer A. Kooiman geboekt, die vlotter was, dan we hem tot dusver zagen. Verder waren de rollen in handen van de dames Vellman, Van Eek, Mangel en Wezelman en de heeren T. de Boer, W. van Ombergen en R. de Boer. die allen met ijver speelden. Er is nog met genoegen geluisterd naar de Windhappers, vier jongelui met mondaccordeons en een guitaar. J. J. E. VAN BAARSEL. Rijkspostspaarbank. Aan de kantoren van de Rijkspostspaar bank werden gedurende April de volgende bedragen achtereenvolgens ingelegd en terugbetaald: Beverwijk f 62330.27 en f 51857.79; IJmuiden f 53752.68 en f 36729.91; IJmui- den-Oost f 12632.27 en f 9691.20; Santpoort (dorp) f 14521.68 en f 24537.88; Santpoort (station) f 8837.52 en f 12537.74; Velsen (dorp) f 8865.85 en f 8273.36; Velsen- Noord f 7403 38 en f 5389.44. De volgende aantallen nieuwe boekjes werden uitgegeven: Beverwijk 55, IJmuiden 61, IJmuiden-Oost 33. Santpoort-dorp 6, Santpoort-station 5. Velsen-dorp 1 en Vel- cen-Noord 6. Pantoffelparade. Men vindt ze waarschijnlijk in elke plaats van beteekenis, de straten of lanen, waar de jeugd en ook ouderen den tijd korten door genoegelijk koutend heen en weer te wandelen. Wij in IJmuiden kennen dit ver schijnsel eveneens en het is zeker niet van recenten datum. Er is zoowaar reeds een „geschiedenis" aan verbonden, die de moeite van het bestudeeren waard is. De oude IJmuidenaren kunnen vertellen van de pantoffelparade in Oud IJmuiden,. die door de Oranjestraat, de Kanaalstraat, langs Cycloop en vervolgens via het Wil lemsplein weer terug voerde. Daar was het altijd bijzonder druk en onze winkel straten kregen er dan ook een leven-; dig beeld door. Wij hadden toen de Zater- dagavondmarkt nog, met een flinke bezet ting van de kooplieden en ook vele ouderen mochten gaarne een wandelingetje maken, 't Leidde de gedachten even af, men zag vele kennissen in Zondagsch kleedij en kocht op de markt terloops een en ander, dat bijzon der billijk werd aangeboden en welke ge legenheid men niet ongebruikt wilde laten, al vroeg men zich later af waarvoor en hoe dat zoo nuttige voorwerp nu eigenlijk kon worden gebezigd. Het „rondje is later kleiner geworden. De Oranjestraat en een gedeelte van de Ka naalstraat werden er voor bestemd en de laaste jaren was het zelfs in deze vrij kleine ruimte niet druk meer. In 1940 werd het terrein door de jeugd verplaatst naar de Kennemerlaan, tot dan toe alleen het domein van de „elite" onder hen en daar is men het tot dusver op blijven houden. Het is eigenaardig hoe gemakkelijk zoo'n pantoffelparade van plaats verwisselt. Toen er dezen winter sneeuw lag was slechts één zijde van de laan behoorlijk bruikbaar en het gevolg was, dat de jongeren zich daar gingen vestigen. Thans doet zich het typi sche verschijnsel voor, dat men er blijft, hetgeen een zucht van verlichting voor de bewoners van de andere zijde beteekent. Want het ging er wel eens den verkeer den kant op. Nog niet zoo lang geleden was het voor het publiek dikwijls onmogelijk in de winkels te komen en ook overigens wa ren er voorvallen, 'toie maatregelen noodza kelijk maakten. De politie houdt sindsdien een oogje in het zeil en dat heeft een heil zame uitwerking. Pantoffelparade. Wat de j'eugd er nu jrecies zoekt is moeilijk te zeggen. Vroeger eek de gelegenheid geschikt om connecties van liefdevollen, hoewel kort-durenden aard aan te knoopen. Thans wandelt men maar, heen en weer. van de Jacob van Heemskerkstraat naar het Kennemerplein en omgekeerd. En reeds van verre hoort men de luidruchtige stemmen, welk geluid niet eens zoo ongezellig is. Wij gelooven, dat de pantoffelparade veel en veel minder belangstelling zou trekken wanneer er meer gelegenheid tot ontspan ning in IJmuiden was. Het heeft er veel van weg. dat de jeugd niet weet hoe haar ledigen tijd op aangename wijze te kunnen doorbrengen. Er is dus een leemte en zeker is het interessant zich af te vragen hoe daarin kan worden voorzien. Een taak voor vereenigingen? Diplomazwemmeii Visscherijschool. De Visscherijschool is een onderwijsinrich ting, waar zoowel theoretisch als practisch gewerkt wordt. Een der eerste vereischten voor hen, die he grootste deel van hun le ven op het water moeten doorbrengen, is wel, dat zij de zwemkunst machtig zijn. Zwemmen is daartoe als leervak in het les rooster opgenomen. Onder toezicht van den directeur oefenen de leerlingen klassikaal een uur per week in de overdekte zwemin richting het „Velserbato". En daar waardeering van het gepresteerde een stimulans is om verder te gaan, heeft de heer P. J. Verwayen, na overleg met de di rectie van de badinrichting, enkele jaren geleden besloten de leerlingen der eerste klasse in de gelegenheid te stellen een spe ciaal „Visscherijschooldiploma" te verwer ven, waarin, behalve de gewone 100 M. borst, 50 M. rugslag en 1 minuut watertrap pen, eveneens de eisch gesteld' wordt een vrijen sprong van de hooge plank te nemen, alsmede 50 M. gekleed te zwemmen. Ditmaal hebben een achttal knapen ge poogd dit te volbrengen. De examinator, de neer G. Frost, bevond echter twee der exa minandi onvoldoende bekwaam, zoodat zij moesten worden afgewezen. Na een korte toespraak, waarin de heer Verwayen de ge slaagden, J. Hoffies, J. Drijver, D. Cortoia, J. Bergwerf, R. Peters en T. Hoek wees op het practisch nut van dit diploma, in ver band met eventueele scheepsongevallen, reikte spreker den geslaagden hun brevet over. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: P. H. Dirks, z.. Ahornstraat 4, IJmuiden; P. Koomen, d., Geelvinckstr. 47, Velsen-N.; W. F. Kuyper, d„ Heidestraat 41, IJmuiden; P. Smoor, d.. Planciusstraat 54, IJmuiden; J. v. d. Geisen. d. en z., Amster- damscheweg 43. Velsen: E. Paap. d.. Prins Hendrikstraat 35, IJmuiden: A. Boonstra, z„ Fazantenlaan 42, IJmuiden; H. J. A. Stolting, d., Rijksweg 424, Santpoort; S. T. A. Kuipers, d., Zeeweg 168. IJmuiden: J. v. Duyn, z., Biezenweg 70. Santpoort; L. J. Glas, z., Zeeweg 183, IJmuiden: L. H. v. Dijk, Burg. Enschedélaan 55, Santpoort. Overleden: J. M. Handgraaf, vijf dagen, z. v. H. Handgraaf, Hagelingerweg 43, Santpoort: J. Visser, 81 j., echtgen.e v. J. v. d. Plas, Pres. Krugerstraat 84. IJmuiden. C. Zon,, 75 j., wed.e v. S. v. Ham, Stations weg 179, IJmuiden. IN VEILIGE HAVEN. Het bestuur der Speeltuinvereeniging In Vei lige Haven koestert het voornemen om ook dit Jaar een zomerfeest te organiseeren. Indien de omstandigheden het toelaten zullen de voorbe reidingen weldra beginnen. Raadselen der Zee. Waar komt zoo'n visch vandaan, vraagt men zich af wanneer men leest van een on gewone vangst. De eene maal Kan het ant woord na eenig nadenken vrij eenvoudig worden gevonden, maar dikwijls heeft men met raadseien te doen, raadselen van de zee nog wel, die zoovee! geheimen heeft. Ook de vischafslag in IJmuiden heeft tal rijke malen vreemde verschijningen kun nen herbergen. Zij trokken altijd veel be langstelling. Verleden jaar heeft de logger K.W. 175 een zeer zeldzame visch aangevoerd, een apikauw, die driehonderd kg woog. Men had deze tijdens de haringvïsseherij in de netten gekregen en zich veel moeite moeten getroosten om den reus goed en wel aan boord te krijgen. De apikauw had het aan zichzelf te wijten, dat zij naar IJmuiden verhuisde, want ze had zich te góed willen •doen aan de haringen, welke reeds met hun koppen in de mazen van het net waren ge raakt. Een volwassen apikauw is trouwens vraatzuchtig: geweldige hoeveelheden visch kan zij verorberen en het is dan ook geen wonder, dat zij gaarne de haringscholen achtervolgt. Deze vormen als het ware haar provisiekast. Tien jaar eerder bracht de stoomtrawler Frans. IJM. 80. een apikauw aan, die naar schatting duizend kg woog en een lengte van 4.40 m had. De visch bracht echter slechts vier en twintig gulden top. Het „vleesch" is nu eenmaal tranig Tja, bij het ophalen van de netten komt men wel eens voor verrassingen te staan. In Het Dagblad voor IJmui'd'en van 5 April 1934 werd verhaald van een curiositeit, die door den trawler IJM. 15 werd medegeno men. Het was een voorwerp, dat in de lengte ongeveer een meter rond gebogen was, al dus het blad, en het dikke einde had een okselvorm. „Een voorloopige beschouwing wees aan. dat men blijkbaar te doen had met een der borstribben van een reusach tige walvisch of potvisch. een diertje, dat waarschijnlijk den omvang van een flinke stoomboot heeft gehad", zoo lezen wij ver der In een buitenlandsche haven heeft een stoomtrawler blijkens een persbericht van 19 October 1935, eens de menschen in ver bazing gebracht dooreen walvisch aan te voeren. „We begonnen het net binnen te halen", zoo vertelde toe schipper, „en be merkten spoedig, dat er iets bijzonders was. In normale omstandigheden duurt het in halen tien minuten of een kwartier: nu de den we er twee uur over! We maakten het vischtuig aan "den mast vast en openden toen het net, opdat het beest er uit kon vallen. Het leefde nog en nam bijna de helft van het voordek in beslag. Het kostte veel strijd om het dier te openen. Het net was geheel verscheurd door de pogingen van het dier om zich te bevrijden". Ook op de stranden spoelen wel eens „wonderen" aan. men denke bijvoorbeeld aan de potvisschen, die er meer dan eens terecht kwamen. In 1937 kreeg Katwijk een verrassing, toen de zee een tropische schild pad op het land wierp, die een lengte van 1.10 m. een breedte van 70 cm en een poot- lengte van ongeveer 40 cm had. De schild pad werd door de heeren A. Keus en J. Voorzaat gevonden, die er de bevoegde in stanties van in kennis stelden. Het dier werd op een wagentje geladen en naar het Natuur-Historische Museum te Leiden ver voerd. Men toonde er daar een bijzondere belangstelling voor, omdat men vaststelde, dat zij reeds eerder met de menschheid in aanraking was geweest. Aan den linker- voorpoot bevond zich namelijk een soort visitekaartje, terwijl op het buikpantser enkele teekens waren aangebracht. Te Egmond spoelde in 1928 een vreemde visch aan, die naar to'en directeur van bo vengenoemd museum werd opgezonden. Deze deelde mede, dat het een Laemargus borealis was, ofwel een knobbelhaai. Blij kens Brehm is dit een visch, die in de Noor delijke IJszee voorkomt en zich in idton re gel in de hoogere zeeën of in groote diepten ophoudt. De haai was twee meter lang. Zij werd in de verzameling van het museum opgenomen. Zoo zorgt de zee er voor, dat er in en bij de visschersplaatsen dikwijls iets bijzonders is te zien. Het brengt wat afwisseling in den geregelden aanvoer van de vischsoorten, die zoo langzamerhand bij iedereen welbekend zijn. Men piekert over de raadselen der zee en dat is een bijzonder interessante bezig heidv B HET SPEELTUINWERK. Het speeltuinwerk in onze gemeente kenmerkt zich reeds door een goede verstandhouding tus schen de verschillende vereenigingen. Teneinde echter een meer intensieve samenwerking te ver krijgen, worden er door de besturen van In Veilige Haven te IJmuiden-Oost, De Moerberg te IJmuiden en Kindervreugd te Velsen-Noord besprekingen gevoerd. BR ID GE WEDSTRIJD V. Z. V. De laatste bridge-wedstrijd der Velser Zwem- vereeniging in dit seizoen is buitengewoon ge zellig verloopen mece dank zij de uitstekende leiding van den heer T. Bals. Er werd door allen enthousiast gespeeld. De heeren Janus—Swier behaalden in de O. W. lijn den eersten prijs met 79 punten, gevolgd door het paar Scheeres—Vis ser met 71V; punt. Ook het paar Venus—Visman werd nummer één. doch met 82 punten. Ongetwijfeld zullen het volgende jaar Weer de zelfde wedstrijden worden gehouden. DE MOERBERG WEER GEOPEND? Velen in IJmuiden zullen stellig met voldoe ning vernemen, dat er plannen bestaan om den speeltuin De Moerberg aan de Cornells Drebbel- straa: wederom voor de jeugd te openen. Gedu rende vele maanden maakte anderen van het clubgebouw gebruik, doch nu zal de Jeugd weldra weer van de ruime speelgelegenheid gebruik kunnen maken. Het bestuur heeft reeds een eerste bespreking gevoerd. Wellicht zal binnen kort de belangrijke beslissing kunnen worden genomen. DRIEHUIS VERFRAAIING NOODIG. Het plantsoentje op den hoek van den Driehuizerkerkweg en De Genestetlaan zag er vroeger altijd aardig uit. Maar thans is het erg kaal, omdat er heesters zijn uitge haald en het gras niet verzorgd is. Verfraai ing van dit hoekje is wel noodig, maar wij vermoeden dat het nog wel aan de beurt zal komen. „Artis" zorgt voor den zomer. Om straks het drukke bezoek gemakkelijk tc kunnen verwerken, worden aan den ingang van den Amsterdamsehen Dierentuin nieuwe loketten gebouwd. (Pax-Holland-De Haan m) BEVERWIJK Onzr plantsoenen in lentetooi. Aan de verzorging van de plantsoenen in ons aardbeienstedeke wordt, vooral in de laatste jaren, zeer veel zorg besteed, terwijl als het eenigszins mogelijk is nog hier en daar een plantsoentje wordt aangelegd om een fraaier geheel te verkrijgen. Beverwijk telt vele van zulke plaatsjes. Maar daar staat tegenover, dat ook reeds enkele ga zons weer opgeruimd moesten worden, om dat zij eerder de omgeving ontsierden dan verfraaiden. Maar gelukkig is dit nog niet veel voorgekomen e.n wanneer men dan nu ook een wandeling door onze plaats maakt en in de omgeving van de Boogaardslaan komt, treft hier ongetwijfeld vele voorbij gangers het fraaie, verzorgde plantsoen. Hoewel het nog vroeg in het voorjaar is. is dit plantsoen door bloeiende bolgewassen, de uitloopende heesters en de frisch groene grasmat een lust voor het oog en voor de be woners van deze straat een mooi bezit. Maar ook in de andere deelen van de gemeente is de plantsoenendienst actief geweest. De Vondellaan heeft een algeheele verjongings kuur ondergaan. De oude iepen zijn gerooid en door platanen vervangen. Bovendien wordt aan den Oostkant de weg belangrijk verbreed. De bewoners hebben elk een strook grond van hun voortuinen afgestaan, waardoor de trottoirs een flinke verbreeding kunnen ondergaan. Ook de entree van Beverwijk, n.l. de Velserweg, heeft een kleine verandering ondergaan. Vroeger stond er een rij statige boomen langs den Velserweg, die later ge rooid zijn. Thans heeft Openbare Werken weer boomen langs den Velserweg geplant, niet meer onmiddellijk langs den weg, maar op de daarlangs gelegen weilanden. Hier voor heeft men de mooie bruine beuken ge^ kozen. De boomen dn de Breestraat hebben hun lentekleed ook al aangetrokken, maar aan den voet der iepen wil het nog niet vortoe- ren. In de gazons is nog geen gras te zien maar dat komt nog wel maar wat er te zien is, het prikkeldraad. Moge dit draad spoedig weer op de haspels gewonden worden. Beverwijk—Alkm. Boys. De N.V.B. heeft voor Hemelvaartsdag vastgesteld den promotiewedstrijd Bever wijkAlkmaarsche Boys. Dus nog binnen net tijdsbestek van één week komen de po pulaire rood-witten voor den tweeden keer m het veld om zich met hun concurrenten te meten. Hei is wel toevallig voor Bever wijk, dat juist Alkmaarsche Boys één van hun tegenstanders in deze halve competitie moet zijn. Eenige jaren geleden, toen Bever wijk nog in de vierde klasse speelde, waren de Alkmaarders ook nog één van de tegen standers- in de promotie-competitie. In een wedstrijd, die bij alle Beverwijk-aanhangers nog versch in het geheugen staat, wisten de Alkmaarder toen Beverwijk het zoet der overwinning uit den mond te halen. En sinds dien tijd heerscht er tusschen beide ploegen nog een gezonde rivaliteit. Zou Beverwijk ditmaal de zege aan den Dijk weten te behalen? De Alkmaarders hebben dne wedstrijden achtereen gewonnen en schijnen hun inzinking in het begin van de competitie te boven, maar daar tegenover staat, dat 'de Wijkers na hun nederlaag in Hoorn er op gebrand zullen zijn de eerste punten uit deze competitie te veroveren. Vechten zullen ze er voor, daar kennen we Maenhout c.s. genoeg voor. Het belooft een spannende ontmoeting te worden en een uitverkocht huis. De spinazie komt los. De aanvoeren aan de Beverwiiksche groenten veilingen nemen steeds in betee kenis toe, ondanks dat de weersomstandig heden tot niu toe voor de tuinbouwgewas- sen niet meewerken. Gisteren was er zelfs een behoorlijke (hoeveelheid. Het grootste deel van het aanbod bestond1 uit spinazie, rabarber en witlof. Bovendien waren er enkele partij tjes asperge. Behalve voor spinazie, die zelfs af en toe al niet meer verdeeld hoefde te worden werd voor alles de maximum prijzen betaald. Na het regentje van -gisteren kon deze week de spinazie wel eens in al te groote hoeveelheden tegelijk aan de markt komen. DE KEES DELFSWEG WORDT VERBREED. Door den gestadigen groei van het voor malige Wijk aan Zee en Duin en de uit breiding der woonwijken in dat deel der gemeente werd de Kees Deüfsweg in de laatste jaren steeds meer één der verbin dingswegen tusschen het nieuwe en het „oude" Beverwijk. Het wegdek en trottoir lieten echter vrij veel te wensohen over. De trottoirs eischten dringend verbetering, vooral het deel, dat langs het terrein van de Kweekschool loopt. De weg wordt nu met nieuwe klinkers bestraat, terwijl ook de trottoirs onderhanden genomen wor den. PERSONALIA. Mej. M. W. Capelle, directrice der Gem, Huishoud- en Industrieschool alhier, is be noemd tot lid van de examencommissie in zake Nijverheidsonderwijs. DE MAXIMUMPRIJZEN. Voor de veilingen zijn voor het binnen land de volgende maximumprijzen voor groenten vastgesteld: Peen zonder, lof 6.60. schorseneren 14 19, raapstelen 14. spinazie 12. ra barber 10 per 100 kg, kroosla f 5.507, kaskomkommers 11.50ƒ23, platglaskom- kommers 12—27 per 100 stuks, radijs ƒ2.50ƒ2.80 per 100 bos. witlof ƒ1216 per 100 kg. bospeen ƒ15,20 per 100 bos, postelein 25, andijvie ƒ16—ƒ20, asper ges 35—90 per 100 kg, bloemkool 11.20 28 per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: Damesring met steen, ring met 3 sleutels, donkerblauw kinderhandschoentje, kus sen, gele stofjas, portemonnaie met in houd, rol prikkeldraad, glacé dameshand schoen, poppen wagentje, sleutelbos, beurs je met inhoud, as met twee wielen, wit kinderroikjs, bruine portemonnaie met in houd, broche met foto, koralen damesarm- band, broche. ALS ER ZIEKEN ZIJN. Voor spoedgevallen wordt op Hemel vaartsdag de dienst waargenomen door Dr. C. Verselewel de Witt Hamer, Vondellaan 89. telef. 3969. Apotheek Donker, Breestraat 61. telef. 3150, is tot Zaterdagavond belast met de waarneming van den Zondags- en nacht dienst. BURGER ZIEKENFONDS. In Hotel „Ter Burg" houdt het Algemeen Burgerziekenfonds Vrijdagavond de jaar- lijksche algemeene vergadering. Het be langrijkste agendapunt is het voorstel van het bestuur inzake fusie van het Zieken fonds. DRAVERIJEN IN ALKMAAR. Eersten Pinksterdag organiseert het Paar densportcomité wederom langebaandrave- rijen en een kortebaandraverij over 800 M. in het Sporpark te Alkmaar. AANRIJDING OP DE SCHANS. Gistermiddag reed een truck met opleg- Jer, die uit de richting Alkmaar kwam. op en hoek SchansBreestraat bjj het pas- seeren een beladen handwagen aan. Hier door zwenkte de kar een kwartslag om en werd het trottoir opgeduwd. Dit geschiedde met zoo'n kracht, dat de bestuurder van 'den handwagen tusschen een ijzeren hekje en zijn wagen bekneld raakte. De man was spoedig bevrijd en bleek alleen maar een bloeduitstorting in zijn knie opgeloopen te hebben. Hemelvaartsdag 3 en 8 uur: Casanova Getrouwd! (CASANOVA HEIRATET) Toegang 18 jaar 267 gevallen van schoolverzuim. Uit het jaarverslag van de commissie tot Wering van Schoolverzuim blijkt, dat de laatste jaren het schoolverzuim in Bever wijk aanmerkelijk toeneemt. In 1939 wer den 169 gevallen geconstateerd, in 1940 229 en in het afgeloopen jaar steeg dit aan tal tot 267. Er werden in het afgeloopen jaar 236 verzorgei-s opgeroepen, waarbij bleek, dat 208 gevallen van schoolverzuim ongeoor loofd waren, 38 geoorloofd en 21 ver schoonbaar waren. De redenen, welke voor het verzuim werden opgegeven, waren o.a. ziekte, söhoenen en kleedinggebrek. helpen in de huishouding, aardbeien plukken, ziekte der ouders, in den tuin helpen, „in de rij staan bij den slager", boodschappen, doen en spijbelen! VERORDENING BETREFFENDE BEZETTINGSCHADEN. 18 Maart is een verordening verschenen betreffende bezettingsohade. Deze veror dening, aangehaald als „besluit op de be- zettingsohaden" verstaat onder bezet- tingschade vermogenschade (geen Hif- sehade), welke Nederlandsche natuurlijke of rechtspersonen binnen de Nederland sche grenzen na 28 Mei 1940 geleden heb ben of nog lijden. Betrokkenen dienen op eigen manier doch alleen schriftelijk, hun schade op te geven bij den Algemeen Gemachtigde voor de Oor-logs- en Defensiesdhade, aid. Be zettingsohade, Raamweg 32. 's-Graven- hage. De termijn van inzending van ver zoeken om schadevergoeding is gesteld voor schaden toegebracht vóór 18 Maart 1942 op twee maanden na dezen datum, dus vóór 18 Mei a.s. en voor schaden toe gebracht na 18 Maart 1942 oo twee maan den na het toebrengen van de sdhade. Ver dere inlichtingen kan men verkrijgen op de 2e afdeeling ter secretarie. Raadhuis straat 5. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het kantoor Beverwijk van toe Rijks postspaarbank werd gedurende April ƒ62.230 27 ingelegd, terwijl er ƒ51.857.79 werd terugbetaald. VEISEN DS. BRONSGEF.ST HERSTELD. Naar wij vernemen zal ds. Johs. Bronsgeest voor het eerst na zij ziekte op Hemelvaartsdag wederom In den morgendienst der Nederlandsch Hervormde Gemeente welke om tien uur aan vangt, voorgaan. UITGEEST ALGEM. NED. BOUW VAK A RB. BOND. Zaterdag beslaat er gelegenheid tot het verzilveren van varantiebonnen (8 stuks) in Hotel „De Ooievaar" van 79 uur. Losse bonnen worden niet in ontvangst genomen. CASTRICUM JEUGDIGE BOEFJES. Een inwoner van Bakkum deed aangifte van het vermissen van een portemonnaie, inhoudende een vrij groot bedrag, uit zijn woning. Het door de politie ingesteld onder zoek leidde denzelfden dag tot de arres tatie van-de daders, twee jeugdige Bever wij kers. Het geld werd nog in hun bezit ge vonden, waarop beslag werd gelegd. De hoofddader js ter beschikking van de jus titie te Alkmaar gesteld. OEFENMEESTER C. S. V. De heer J. J. Thijssen te IJmuiden, oefen- meester van Stormvogels en Alkmaarsche Boys, is tot trainer van de Castricumsche Sportvereeniging benoemd. De oefenavon den zullen iederen Donderdag, te beginnen 21 Mei, worden gehouden. 50 JAAR GEHUWD. 18 Mei hoopt het echtpaar H. W. Boc- saart en J. BoesaartDekker, Rui ter weg 58, zijn 50-jarig huwelijksfeest te vieren. WARME DIA ALTIJD E N. Deze week worden door de Centrale Keu ken dagelijks 102 warme maaltijden be reid, bestaande uit stamppot voor hen, die geplaatst zijn in werkverruiming en te werk zijn gesteld in de Provinciale Duinterreinen. SANTPOORT SANTPOORT—HAARLEM SCH ELFTAL. Op Hemelvaartsdag speelt een elftal van de R.K. Sportvereeniging Santpoort een wedstrijd tegen een voorlopig Haar- lemsch Elftal, dat uit de beste krachten der onderafdeelir.g Haarlem van den Ne- derlandschen Voetbalbond bestaat.»Sant poort komt met een verjongde ploeg in het veld. Behalve de vroegere Kinheimspeler J. Kuipers krijgen enkele jeugdige krach ten op deze wijze gelegenheid om te toonen waartoe zij in staat zijn. De wedstrijd zal zeker interessant zijn. Te twee uur "wordt op het Santpoort-terrein aan de Kwee kerslaan begonnen. JUBELEUMTOURNOOI SANTPOORT. Zooals we hebben bericht, organiseert de R.K. Sportvereeniging Santpoort ter gele genheid van haar twintigjarig bestaan een voetbaltoumooi. waaraan I.E.V. 1. Vlie gende Vogels 1. De Kennemers 2 en Sant poort 2 deelnemen. Zondagmiddag één uur zal met den wedstrijd De Kennemers 2 Vliegende Vogels 1 worden begonnen. Te dne uur speelt Santpoort 2 tegen I.E.V. 1 Maandag 25 Mei gaat de aandacht naar de verliezers- en de winnaarsronde uit. Pronkboonen. Even goed als stoksnijboonen. In plaats van stoksnijboonen, waarvan de teelt ln ons vorig artikel werd behandeld, kan men ook heel goed pronkboonen telen. Vooral onder de huidige omstandigheden verdient deze teelt voor den beginneling aanbeveling. Toegegeven moet worden, dat dc snijboonen het in smaak winnen van de meer grove pronkboonen. maar Jong ge sneden bevallen de pronkboonpeulen toch uit stekend. De grootste waaide ls echter gelegen in de enorme opbrengst, gepaard met een krachtt- gen groei en een vrijwel ongevoeligheid voor ziekte. De kwcekwljze aan stokken geschiedt op de zelfde wijze als die der andere stokboonen; bij plaatsing In hokvorm moet de afstand der stok ken ongeveer 90 c.rn. in liet vierkant genomen worden. Met de cultuur kan men nu direct al beginnen, zoo mogelijk neme men zaad van de langxchecdlge. witbloeiende, daar de gewone soort veel korter van peul is en dus minder op brengt. lx dc grond door het plaatsen der stukken min of meer vastgetrapt. dan dient men vooral aan de binnenzijde der stokken de aarde flink los te maken, want dc boon moet lossen grond hebben. Bij eiker, stok legt men niet meer dan twee, hoogstens drie booncn. De diepte waarop deze gelegd worden moet men min of meer bepalen naar den aard en de vochtigheid van den grond. Opmerkelijk is het, dat bij kieming de zaad- tobben in de grond achterblijven, terwijl die bij sla- en snijboonen als bekend boven den grond komen. Evenals alle boonen. moet ook de pronk- boon, zoowel voor de kieming ais voor haar ver dere ontwikkeling veel warmte hebben. Treffen de ln den grond liggende zaden ongunstig weer, dan ziet men tal van zaden zonder of met siechte harten boven den grond komen, zoodat het schijnt, of de slakken eraan gevreten hebben, wat trouwens ook herhaaldelijk niet uitgesloten is. Daarom kan men dc boonen eerst ook we! in een bakje met zandige aarde te kiemen leggen, om' de jonge plantjes later bij de stokken te zetten. Dit verplanten moet echter zeer zorgvuldig ge schieden, teneinde de worteltjes niet te bescha digen. Ais boongewns verlangt de pronker een niet te natten, warmen, vooral veel fosforzuur bÓvat- ter.dcn bodem. Zoo mogelijk strooie men dus voor het zaaien nog wat Thomasslakkenmeel en harke dit licht onder. Een rijke stalmestbemestlng zal de boonen wel veel en groot blad doen vormen, maar de vruchtzetting valt dan tegen ln verhou ding tot het gewas.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3