TREKKERS HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK GOEDE STEMMING FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. De jonge schilder ademde diep en ver heugde zich over het zonlicht, dat nu vroo- lijk de kamer binnendanste. Beneden aan het strand ontdekte hij de beweginglooze gestalten van Cris Boonstra en Klaas Leenders. Hij kon niet onderschei den, wat de twee mannen deden, maar hij vérmoedde, dat ze nog steeds angstig naar het huis keken, alsof ze plotseling een vree- selijke gebeurtenis verwachtten. Piet lachte luid, toen wenkte hij met bei de armen, maar de visschers kwamen met terug. De inrichting van de woonkamer bestond uit mooie, maar ouderwetsche meubels. Ge makkelijke stoelen op een kunstig met de hand geweven tapijt. Een degelijke tafel in het midden, waarop een met de hand ge stikte overtrek lag. In den achterwand van de kamer bevonden zich twee alcoven, wel ke met deuren konden worden afgesloten; daarnaast een waschtafel en een buiten gewoon groote kleerkast. Tegen een anderen muur stond een com mode, waarop een petroleumlamp met bronzen voet en een ouderwetsch pendule- stel. Bij het raam een met bonte kleuren overtrokken leunstoel; een vrijwel versleten schrijfbureau met vele iaden en vakken en een oude staande klok. Aan den muur hin gen twee crayonteekeningen. De eene stelde zijn tante voor en de andere zijn kort ge leden gestorven oom Jacob. Daaronder stond in een glazen kastje de imitatie van een visscherssohuit uit zink vervaardigd en een verbleekte foto van een jongeman met een stroohoed in de hand, Piet's vader, hing daarnaast. Boven deze foto was een plankje aangebracht, waarop een groot aan tal overtollige dingen stonden; onder an deren een windmolen van geperst papier; een herderin van porcelein en een verdroog de bos bloemen m een vaas, die door een bohvangige engel in de hoogte gehouden werd. Dan stond er nog een half gevulde medicijnflesch; een zwart gepolitoerd hou ten kastje en nog enkele andere dingen, welke Piet van zijn plaats af niet goed on derscheiden kon. Hij ging naar de oude Friesche klok, opende de glazen deur en trok de koperen gewichten omhoog, daarna zette hij haar gelijk met z'n polshorloge en maakte met een lichte vinger beweging den slinger aan den gang. Het ge lijkmatige getik gaf aan het vertrek een wei nig behaaglijkheid. De jongeman stak een sigaret aan en slenterde, naar herinneringen zoekende, in de groote kamer rond. Voor de commode bleef hij staan en bekeek peinzend de petroleumlamp, die hij nog heel goed van vroeger kende. Hoe gezellig altijd het donker gele licht tegen de zoldering geschenen had. Hij nam haar op, schudde de lamp heen en weer en constateerde, dat er nog olie inzat. Hij knikte tevreden, toen hij eraan dacht, dat de lamp hem na het invallen der duister nis goede diensten zou kunnen bewijzen. Toen zijn blik toevallig over de commode dwaalde, ontdekte hij iets vreemds. In de stoflaag, die zich in den loop der tijden op het blad gevormd had, waren op verschillende plaatsen kringen ingedrukt, welke alleen van den voet der lamp afkom stig konden zijn. Een van deze kringen in het midden was dieper dan de anderen, maar op de plaats, waar hij zooeven de lamp wegge nomen had, was bijna geen indruk te zien. De lamp kon daar nog niet lang gestaan heb ben. Ongetwijfeld had ze den langsten tijd in 't midden gestaan, daar waar de diepe indruk in de stoflaag was achtergebleven. Maar dan moest ze na den dood van oom Jacob, door een vreemdeling van haar plaats zijn genomen. Piet Homan was zeker niet de man, die over detectivetalenten beschikte, maar deze ontdekking stemde hem toch tot nadenken. Hij moest aan de woorden van Boonstra en Leen ders denken, toen ze hem over de vreemde dingen in het oude huis vertelden, vooral aan het verhaal, dat er na den dood van den ouden visscher avond aan avond licht achter het venster gezien was. Het was dus zeker niet uitgesloten, dat er inderdaad iemand des avonds het huis bin nenging en met de petroleumlamp door de kamer heen en weer liep. Instinctief viel zijn blik op den. vloer, ter zijde van het kleine tapijt. Ook daar een stof laag, maar alleen onder de meubelstukken was deze laag geheel gelijk in tegenstelling met de overige gedeelten van den vloer, waar ze op verscheidene plaatsen was vertrapt. Zeker, Piet Homan was zelf een paar maal door de kamer geloopen, maar daardoor kon de stoflaag onmogelijk zoo vertrapt zijn. Een duister, hartbeklemmend vermoeden kwam in hem op. Hier waren in den laatsten tijd niet slechts enkele, maar wel duizenden vreemde voetstappen gezet. Hier moest Iemand vele malen hebben heen en weer geloopen. Dieven? Hij verbleekte bij de gedachte. Maar wat in de wereld dacht men in dit verlaten huis van een armen visscher te vinden? Zeker geen verborgen schat. Maar toch waren er schur ken genoeg, die zich niet ontzagen, zich aan de armzalige dingen van een ander te ver grijpen. om daardoor in het bezit van enkele stuivers te komen. Toen de jongeman zoover met zijn gedach ten gekomen was, besloot hij, zich zekerheid te verschaffen. Hij ging weer door de vesti bule in de tegenoverliggende kamer, waar eveneens de sleutel 1n het slot stak. Het was het vertrek, dat alleen bij bizondere gelegen heden gebruikt werd. De dingen, welke zich in deze kamer bevonden, waren zeker niet minder mooi dan die in de huiskamer, of schoon ze zeker meer dan vijftig jaar oud moesten zijn. Er hing een muffige lucht en ook hier lag overal een dikke stoflaag op de meubels en op den vloer. (Wordt vervolgd.)' VOEDINGSGEWASSEN IX EIGEN TUIN. Het zaaien van boonen. Wij zetten de serie wenken voor den teelt van Voedingsgewassen in eigen tuin, waar voor ons de gegevens worden verstrekt door rlen Tuinbouwvoorllchtingsdienst van de Directie van den Landbouw voort met een artikeltje over het zaaien van boonen. Van hun ontkieming af houden boonen (slaboonen, snijboonen en de bekende hard- schillige bruine, gele, witte of gevlekte boo nen) van zon en warmte. Tegen de late nachtvorsten zijn de jonge, pas boven de aarde verschenen spruiten van deze boonen absoluut niet bestand. Vandaar dat men ze vooral niet te vroeg moet zaaien. Do meest geschikte en traditioneels zaaitijd is van medio Mei af. Dit. geeft grooter zekerheid voor het welslagen dan zaaien in den aan vang van deze maand. Bruine boonen worden op rijen gezaaid, welke 45 a 50 cm. uit elkaar liggen. Op een diepte van 3 a 4 cm. legt men de boon tjes op de rij ieder apart op 10 cm. afstand of op 45 a 50 cm. telkens 3 boontjes bij el kaar. Desgewenscht kan men bruine of gele boonen ook nog wol in do tweede helft van NIeï zaaien, doch niet later, daar ze dan eerst rijp worden als het seizoen te ver Is gevor derd. Stamslabooncn en stamsnijboonen kunnen op dezelfde wijze worden gezaaid als de bruine boonen De stamslabooncn kan men echter nog wel gedurende den geheelen maand Juni zaaien en de stamsnijboonen tot half Juni. De tweede helft van Mei even wel is voor deze boonen de meest normale zaaitijd. Dit geldt eveneens voor stoksla- boonen, stoksnljboonen en pronkboonen, al kunnen deze ook nog wel tot half Juni wor den gezaaid. Van stokslaboonen en stoksnljboonen legt men 5 a 6 boontjes, van pronkboonen 2 a 3 boontjes rondom een stok. Voor bruine boonen heeft men per 10 m2. 100 gram zaad noodig. voor stamslaboonen 75 gram, voor stoksnljboonen en stokslaboonen 50 gram en voor pronkboonen 7 5 gram. Van huis tot huis. Ieder goedwillend Nederlander kan deelnemen. 's GRAVENHAGE. 11 Mei. Reeds eeni- gen tijd wordt over den zender Hilversum 2 op de Woensdagavonden van 18.30 18.45 uur, uitgezonden een reportage van huisvergaderingen, waar diverse punten van het programma der N.S.B. en van de nieuwe orde worden besproken. In deze uitzendingen worden de luisteraars ver plaatst naar een huisvergadering der N.S.B. waar verschillende volksgenooten, waar onder ook niet-leden, aanwezig zijn. Hier ontspint zich dan een debat over diverse vraagstukken. In hoofdzaak komt daar in behandeling datgene wat voor vele volks genooten nog niet duidelijk is. Bij het hooren van deze uitzendingen zullen er vele luisteraars zijn die zeggen: „ja, maar ik zou wel eens over dit of dat gunt van gedachten willen wisselen", loestert men dat verlangen, dan kan daar aan op twee manieren worden voldaan. In de eerste plaats kan men zich in zijn woon plaats wenden tot de afdeeling propaganda in de kringhuizen der N.S.B., die bij ver schillende leden thuis zulke vergaderingen organiseert. In de tweede plaats door de onderwerpen waarover men graag van gedachten zou wisselen, aan de afdeeling Staatspolitiek, p.a. Nederlandsche Omroep, Postbus 2, Hil versum, toe te zenden. Deze afdeeling zal dan een huisvergadering hieraan wijden en hoopt dan zoodoende allen goedwillenden luisteraars hun vragen hierin duidelijk uit een te kunnen zetten. MEESTERCURSUSSEN VOOR MUZIEK. 's GRAVENHAGE. 11 Mei. Door het „Deutsehes Musikinstitut für Auslander" worden in den zomer van dit jaar (van Mei tot September) meestercursussen ge organiseerd in de volgende vakken: diri- geeren, piano, orgel, viool, altviool, violon cel, kamermuziek, zang, regie en dramati sche voordracht. Een prospectus is te verkrijgen bij het departement van Volksvoorlichting en Kun sten, Prinsessegracht 21, den Haag. Zaterdag 16 Mei wordt in Utrecht de 36e jaarvergadering van de N.R.V. gehou den. In het jaarverslag over 1941 deelt de secretaris mede. dat veel meer leden dan in 1940 deelnamen aan de reizen door eigen land. Od 31 December 1941 telde de vereeniging 31374 leden, hetgeen minder is dan in 1940, dobh relatief was de teruggang geringer. Iets nieuws was de logiesuitwisseling. waardoor vele leden konden worden ge holpen. Ook dit jaar zal dit systeem wor den gevolgd. Ook financieel is de positie van de N.R. V. blijkens het jaarverslag van den pen ningmeester zeer gezond. HET DUITSCHE RI.TKSRADIO- PROGRAMMA VAN VRIJDAG 15 MEI. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: Rijksprogramma: Margarete Kiessling ringt van 11.0011.30 uur. begeleid door prof. Michael Raucheisen, liederen van Trunk, Strauss en Adam. Aan de uitzending „Klingende Kurzweil" van 14.2015.00 uur werken de amuse mentsorkesten en het koor van den rijks zender Hamburg (onder leiding van Jan Hoffmann en Gerhard Gregor) naast in strumentale solisten, mede. Otto Ebel von Sosen dirigeert in het „Na middagconcert" van 16.0017.00 uur het groote orkest van den rijkszender Hamburg onder medewerking van geliefde zangsolis ten. Het programma bevat weinig bekende werken van bekende componisten zooals Schubert, Dvorak, Wolf-Ferrarï, Mascagni, e. a. Kunst- en volksmuziek uit de Beiersche Oostmark en Thueringen hoort u in de uit zending voor front-en vaderland, welke tot titel draagt „allemaal meeluisteren". Van 20.2021.00 uur wordt deze uitzen ding, waaraan koren, orkesten en solisten onder leiding van Eugen Sonntag deelnemen uitgezonden. ,|Nog onbekend, doch interessant" zijn de van 21.0022.00 uur voor de microfoon gebrachte wijzen. U hoort moderne amuse mentsmuziek met persoonlijke medewerking van de componisten E. Roters, Herbn Kues- ter, en Rob. Kuessel. PREDIKBEURTEN DONDERDAG 14 MEI HAARLEM. Stadsevangelisatie. Woensdag 7.30: J. Sevensma, Amsterdam. Bak c nes- serkerk. Bijzondere samenk. 10.30, 3 en 7 o. v. J. Kits. Evangelist te Zeist. Ger. Kerk in H. V. Woensdag S: Avondstilte. Ds. D. Tromp van Zandvoort. Donderdag 10: Ds. G. W. van Deth. Rem. Ger. Gein. 10.30: Dr. W. R. M. Xoordhoff. 7.30: Jeugddienst o. 1. v. de Haarl Vrïjz. Prot. Jeugd Federatie Mej. L. Lürsen en H. Luitinga. beiden Theol. can- d id a at. HAARLEM-NOORD. X. H. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Ds. Drost. HILLEGOM. X. H. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard. Ger. Kerk. 10: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Ger. Kerk. 10: Ds. G. W. Albers. van Vlaardingen. BENNERROEK. N. H. Kerk. 10: Ds. J. G. Lekkerkerk. LISSE. X. H. Kerk. 10: Ds. J Th. van Veenen. Ger. Kerk 10: Dr. Th. Ruys Jr. Chr. Ger. Kerk 10: Ds. A Ponstein. Geref. Gem. 10: Leesdienst. Oud-Gcref. Gem. 10:- Leesdienst. ZANDVOORT. X. H. Kenk. 10: Ds. D. Tromp. SANTPOORT. X. H. Kapel. 10.15: Ds. J. H. F. Remme, Amsterdam. ÏJMLTDEN N H. Kerk. Nieuwe kerk. 10: Ds. L. Lagerwey. Bethlohemkerlc 10: A. Kool, Jeugddienst. De Goede Herderkerk. 10: P. Allard, Hulpprediker. Ger. Kerk. Noorderkade. 10: Ds. S. E. Wesbonk. Ger. Kerk. VelserdnimvCg. 10: Ds E. G. van Tey- lingen. Geloofsgemeenschap Het leger des Hells. 7.30: Heiligingsdienst. Hcrv. Kvang. 10: F. Luitjes, te Oegstgeest. VELSEN. x. H. Kerk. 10: Ds. Joh. Brons- geest. Ger. Kerk. 10: Ds. F. E. Hoekstra. BEVERWIJK. N. TT. Kerk. 10: Ds. J. de Vries. Doopsgez. Gein., Geen dienst. Vrljz. Herv. Geen dienst. Evang. Lutli, Gem. Geen dienst. Geref. Kerk. 10: Ds. F. Kramer. WIJK AAN ZEE EX DUIN. X. H. Kerk. 10: w. A. Versteeg, hulpprediker. Vereen!- gingsgebomv. 10: Ds. A. J. Bronkihorst. Marktp ri|zen. IJMUIDEN IJMUIDEN 13 Mei. Tong per K.G. f8,10f5; Kleine schol 2e soort f173—f154: Pufschol le soort f 148—f 112; 2e soort f 74—f 57; Groote bot f 156—f 116; kleine bot 1106— f74; pufschar le soort f40—f26; 2e soort f 18,50— f 10; Wijting f 116—f92. alles per 50 K.G. Besommingen kotter: IJM 203 f3456. Kustvissehers: UK 99 f1231; UK 1 f 566: UK 202 f 645 :UK 168 f433; UK 43 f 860; UK 190 f 1736; UK 97 f716: UK 59 f 1675; UK 206 f1734; UK 45 f 2343; UK 109 f 1597; UK 163 f1184; UK 79 f 2080 UK 243 f773; UK 44 f 1693; UK 115 f 1768; KW 160 f714; KW 164 f 1053; HD 89 f 1808; HD 80 f 1927; HD 131 f 1096. HD 245 f793. PURMEREND 12 Mei 1942 Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 4 partijen, wegende 3500 K.G. Haandel vlug. Hoogste prijs (40 f56; (20 f39—f43.50. Kleine Boeren geen aanvoer. Boter geen no teering. Weiboter geen noteering. Runderen, totaal 946. 112 vette koelen voor le vering- 460 gelde koeien 340—463 per stuk. matig 278 melkkoeien 450650 per stuk, matig. 15 stieren voor levering. 70 pinken 150—250 per stuk. matig. 1064 nuchtere kalveren voor de slacht en nuchter kalveren voor de fok f 33—48 per stuk. matig. 2 vette varkens voor de slacht voor leve ring. 4 magere varkens 28—53 per stuk. matig. 179 biggen 25—43 per stuk. matig. 751 schapen 40—65 per stuk. matig. 270 bokken 20—80 per stuk. goed. 646 lammeren 24—28 per stuk. matig. Kip eleren 1.32 per K.G. 500 kippen en hanen 0,80— 0.90 per K.G. Konijnen 1,— per stuk. OFFICIEELE MEDEDEELIXGEX. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat het verbod tot het voorhanden of in voorraad hebben van een on verzegelde maal- of menginrichtlng. gesghikt, voor de bereiding van mengvoeder, welk verbod' begin November 1941 bij persbericht nognlaals ter algemeene kennis werd gebracht, thans is uitgebreid tot de onderdeelen van zoodanige1 in richtingen. Deze verbodsbepalingen zuilen niet gelden ten aanzien van: a. degenen, die als bedrijf het vermalen van/ granen uitoefenen; b. de bereiders van mengvoeder, die in het 'be zit zijn van een mengvergunning en het beretderr van mengvoeder als beroep uitoefenen; c. diegenen, die kunnen aantoonen. dat zij als bedrijf het vervaardigen, herstellen of verh£n% delen van maal- of menginrtchtingen uitoefepen en dat het voorhanden of in voorraad hebbed uitsluitend te doel heeft het vervaardigen, her stellen of afleveren dier inrichtingen. Boven dien dienen deze personen een voorraadregister bij te houden, waaruit te allen tijde de omvang van hun werkzaamheden nauwkeurig kan blijken.' De aandacht wordt er op gevestigd, dat liet verbod tot het verhandelen en afleveren van maalmolens thans ook voor de onderdeelen hier van geldt. De onderdeelen zullen voortaan slecl)t<R mogen worden verhandeld en afgeleverd aap personen, die aan de hierboven onder a, b of c gestelde vereischten voldoen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ieder, die een maal- of menginrichting of de onderdee len hiervan voorhanden of in voorraad heeft en niet onder een der drie bovengenoemde groepen valt, den provincialen voedselcommissarls of den plaatselijken bureauhouder van zijn district hier van in kennis moet stellen, opdat tot verzegeling kan worden overgegaan. DISTRIBUTIE VAN TEXTIELPRODUCTEN. De secretaris-generaal van het departement van handel nijverheid en scheepvaart maakt in zake de distributie van textielproducten het vol gende bekend: 1. De bij den handel aanwezige K-bon-toewij- zingen kunnen worden ingeleverd bij het rijks bureau voor de distributie van textielproducten door den handel, afdeeling „herbevoorrading". De bij den handel aanwezige K-bonnen dienen voor 24 Mei 1942 bij de organisaties op de ge bruikelijke manier te worden ingeleverd. Op den verzamelstaat dienen textielzegels te worden geplakt voor het volle aantal punten der inge leverde K-bonnen. In beide gevallen zal hierop een puntentoewijzing worden verstrekt voor de helft van de waarde in punten van de K-bon- toewlj zingen. 2. Het is den handel met ingang van 12 Mei 1942 verboden bedrukte kunstzijden stof of be drukte kunstzijden japonnen op den K-bon of op K.bon-toewijzingen te verkoopen of te ont vangen. 3. Met ingang van 12 Mei 1942 kunnen de pun ten 41 tot en met 60 van de textielkaart 3e serie, voor herbevoorrading bij den dislritmtiedienst tegen puntencoupures worden ingewisseld. 4. Met ingang van 12 Mei 1942 zal in alle ge bouwen van het rijksbureau „distex" dagelijks, behalve des Zaterdags, spreekuur voor den handel worden gehouden van 14 tot 15 uur. Bezoekers kunnen alleen tijdens het spreekuur worden ont vangen en niet op andere tijdstippen, tenzij van tevoren hiervoor een afspraak is gemaakt. Aan deze regeling zal streng de hand worden gehou den. Alle tot dusver bestaande spreekuren zijn door deze nieuwe regeling vervallen. KUNSTMESTDISTRIBUTIE. 12 Mei 1942. Het R.V.O. kunstmestdistributiebureau maakt bekend: 1. Geldigheidsduur kunstmestbonnen. In tegenstelling met het vermelde in de publi catie d.d. 7 April j.l. zullen alle thans geldige kunstmestbonnen hun geldigheid behouden tot uiterlijk 31 Mei 1942. De stikstofbonnen met 5 en B.T., de phosphorzuurbonnen met opdruk 4 en 5. en de kalibonnen met opdruk B.T. moeten der halve uiterlijk 26 Mei door verbruikers bij han delaren en coöp. aankoopvereenigingen worden Ingeleverd, zoodat deze bonnen voor 31 Mei aan het R.V.O. kunstmestdistributiebureau kunnen worden Ingezonden en aldaar uiterlijk 1 Juni a.s. ontvangen zijn. Na dien datum ontvangen bonnen kunnen door het R.V.O. kunstmestdistri butiebureau onder geen voorwaarde meer wor den geaccepteerd. De aandacht wordt speciaal erop gevestigd, dat de geldigheidsduur van geen der voor het seizoen 194142 aangewezen kunst- mestzegels nogmaals zal worden verlengd. 2. Inzending van machtigingen voor den aan koop van kustmeststoffen. Het is dringend noodzakelijk, dat alle inge schrevenen de door hen ontvangen machtigin gen onmiddellijk aan hun leveranciers opzenden. Alle in het seizoen 1941/42 uitgereikte machtigin gen zullen per 30 Juni 1942 ongeldig worden. Op de machtigingen, welke op dien datum niet bij het R.V.O. kunstmestdistributiebureau zijn in geleverd. 2Ullen geen kunstmeststoffen meer be schikbaar worden gesteld. Den ingeschrevenen wordt derhalve in hun eigen belang aangeraden de machtigingen njet vast te houden, doch deze onverwijld aan hun leveranciers door te zenden. Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) Huil confereert met Franschen ambassadeur. Uit Washington wordt gemeld: De Fransche èmbassadeur Henry Haye heeft Maandag een onderhoud gehad met staats secretaris Huil. Hij verklaarde na afloop van deze bespreking, welke een uur had geduurd, dat hij hoopte, dat de op Martinique gevoerde besprekingen over de Fransche bezittingen in de Caraibische Zee tot een bevredigende regeiing zouden leiden. Hij had geen formeele nota zijner regeering met betrekking tot de onderhandelingen overhandigd, doch ver wachtte nieuwe instructies uit Vichy. Canadeesche strijdmacht ook buiten het Dominion? De Britsche berichtendienst meldt uit Ottawa, dat de Canadeesche minister president, Mackenzie King, in de Kamer een wetsvoorstel heeft ingediend, tot wijziging van de wet op de mobilisatie. Volgens dit voorstel zou het verbod tot het gebruiken van dienstplichtigen bui ten het dominion worden opgeheven. Uit Montreal meldt de Evening'Standard, dat de Canadeesche regeering voornemens is, zeer binnenkort de helft van de in Canada aanwezige vrachtauto's in beslag te nemen voor oorlogsdoeleinden. Tokio publiceert wederzijdsche verliezen in Koraalzee. Vorige berichten officieel bevestigd. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier heeft hedenmiddag in een communiqué een overzicht gegeven van de resultaten van den zeeslag op de Koraalzee op 7 en 8 Mei, waar in de effectieve kracht van de Anglo-Ame- rikaansche vloot werd vernietigd. Het communiqué luidt als volgt. De resultaten van den zeeslqg op de Ko raalzee op 7 en 8 Mei zijn de volgende: 1. Een Amerikaansch vliegkampschip van de Saratoga-klasse en een van de Yorktown- klasse werden tot zinken gebracht, terwijl een Amerikaansch slagschip van de Califor- nia-klasse binnen enkele oogenblikken even eens tot zinken werd gebracht. Een Britsch slagschip van de Warspite- klasse en een Britsche kruiser van de Can- berra-klasse werden zwaar beschadigd, even als een kruiser, waarvan het type niet kon worden vastgesteld. Voorts werd een torpe dojager tot zinken gebracht, terwijl een taók- schip van 20.000 ton zwaar beschadigd wejid. 2. In totaal werden 98 vliegtuigen neerge schoten. 3. Onze verliezen bestonden uit een klein vliegkampschip een verbouwd tankschip/— en 31 vliegtuigen, die nog, vermist worded,.' DE TEELT VAN TABAK. Het is niet zoo eenvoudig als men den^t! De schaarschte aan rookartikelen is een probleem, dat zeer velen bezig houdt en het is dan ook geenszins verwonderlijk, dat meh op middelen zint, om toch aan sigaren, siga retten of tabak te komen. Sommigen sche nen d e oplossing gevonden te hebben; zelf tabak telen! Een hoekje in jjen tuin. wat tabakszaad en de natuur zou de rest wel doen! Maar de optimisten, die geloofde*, zich op deze manier hun veelbegeerde roq- kertje te kunnen verschaffen, zijn bedrbgep uitgekomen. Zij hebben geen flauw idee ge had van hetgeen er komt kijken bij hét telen van werkelijk bruikbare tabak. Dat is o.a. ook gebleken door de Aprilgrap van de 1902 1942 28 Mei a.s. hopen onze geliefde ouders en grootouders K. G. RAVENSBERG en N. RAVENSBERG—UITHOL den dag te herdenken waarop zij vóór 40 jaar in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen IJmuiden, 14 Mei 1942 Bloemstraat 7 Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Cornelia Blok Weduwe van Krijn Visser in den ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam: C. VISSER Kzn. IJmuiden, 12 Mei 1942 Willem Beukelszstr. 20 De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag 15 Mei a.s. des n.m. 2 uur op de bijzondere begraaf plaats te IJmuiden. Vertrek sterfhuis 1.30 uur n.m. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Rolina Cornelia Petronelle Slaap Wed. van den heer G. D. Boerlage, in den ouderdom van 72 jaar. Meudon, G. TH. D. BOERLAGE Velsen, J. P. H. H. BOERLAGE- DE KONINGH Soerabaja, J. J. VAN DER WERFF- BOERLAGE B. G. VAN DER WERFF Velsen, W. BOERLAGE C. H. P. P. M. BOER- LAGE-KORTMANN Dj ember, P. C. E. BOERLAGE J. BOERLAGE- CROOY en Kleinkinderen Velsen, 12 Mei 1942 Meervlietstraat 4 Geen toespraken. Liever geen bezoek. De crematie-plechtigheid zal plaats hebben op Vrijdag 15 Mei a.s., na aankomst van trein 10.46; vertrek van het sterfhuis voorm. 10.26. Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin gen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m. meer 4 cent. Alle andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent, elke m.m. meer 6 cent. Bij exploit van mij is ten ver zoeke van JOHANNES KOPER, te Velsen, Edisonplein 2, opge roepen zijn vader: JOHANNES KOPER, woon- en verblijfplaats onbekend, ter terechtzittinj Kantongerecht Haarlem 22 Mei 1942 v.m. 9.30 uur, Jansstraat 46, om te worden gehoord op het ingediend verzoek tot huwe- lij kstusschenkomst. Deurwaarder C. H. ERBRINK Bij exploit van mij is ten ver zoeke van MARIA ELISABETH ZWANENBURG, te Velsen, En- gelmundusweg 83. opgeroepen haar vader: BURGARDUS ZWANENBURG, woon- en ver blijfplaats onbekend, ter te rechtzitting Kantongerecht. Haarlem 22 Mei 1942 v.m. 9.30 uur, Jansstraat 46, om te wor den gehoord op het ingediend verzoek tot huwelijkstusschen- komst. Deurwaarder C. H. ERBRINK Personeel gevraagd KAPSTER gevr. voor tijdelijk of vast. beslist goed kunn. ondu- leeren. Maison Oerlemans, Kenne- merlaan 59, IJm. Tel. 5538. FLINK MEISJE gevr. voor heele dagen of dag en nacht. Hoog loon. Bloemstr. 17, IJmuiden. FLINKE JONGEN gevr. v. groentenhandel niet ben. 16 j. Wüs- telaan 10, Santp.-St. Wordt gevr. een VERKOOP STER en een flinke hulp in dc huishouding. Loendersloot's Wa renhuis, Hoofdstraat 177, Santpoort FL. DAGMEISJE gevr. liefst P.G., zonder kost. Aanm. Kuyt, Lijsterlaan 27, IJm.-O. Mevr. v. Haagen, Vondellaan 29 Beverwijk vraagt een NET 2E MEISJE v. d. dag of dag en nacht. Aanm. 's av. tusschen 7 en 8 u. HUISNAAISTER gevraagd. Br. bur. v. d. blad T 68. NET MEISJE gevr. van 8-3 u. Vrijd. 5 u. met middageten. Zee weg 356, Driehuis. Gevr. in kl. gezin 2 p., VROUW OF MEISJE v. huish. Br. bur. v. d. blad T 66. Gevr. NET MEISJE v. d. och tenduren Kanaalstr. 30. Gevr. FL. WERKSTER v. d. Vrijdagavond en Zat.middag v. 6-8 en v. 2-5. Pr. Hendrikstr. 2rd., IJm. ZELFST. MEISJE gevr. in huish. v. 2 pers. v. 8-4 u. m. mid- dagkost. Kennemerlaan 32, IJm. MEISJE gevr. Di.. Vrijd. en Zat. tot 12.30 de Genestetlaan 9, Driehuis. Te koop gevraagd Een in go ïden staat zijnde VIOOL te koop gevr. Br. bur. v. d. blad T 75. Te koop gevr. STOFZUIGER in goeden staat d. jong echtpaar. Br. bur. v. d. blad T 72. Te kooD gevr. 1 p lage JON- GENSSCH. br leest m. 43, 1 p. wit te damessch. br. leest m. 42. Br. bur. v. d. blad T 71. Te koop gevr. een p. DAMES SCH. wit satijn of wit leer m. 39. Cederstraat 32, IJm.-O. Te koop gevr. een p. MEIS- JESSCH. m. 24. Slaperdijk 30. Santpoort. Te koop gevr. 1 paar SPIKES. Zeeweg 99. IJmuiden-Oost. Te koop gevr. een EMAILLE FORNUISJE, v. d. Heistraat 19. IJm.-O. Te koop gevr. i. g. st. z. WERK SCHOENEN m. 44. J. P. Coenstr. 13, IJm. Te koop aangeboden Te koop compl. WINKELIN VENTARIS. Te bevr. Noorderkade 7, v.h. Kon. Wilhelminakade, IJm. MARKIES te koop. Te bevr. av. na 6 u. Hagelingerweg 129. Santpoort. Te koop aangeboden WASCH- MACHINE. Van Leeuwen, Berken- str. 16, IJm.-O. Te koop RADIOTOESTEL m. ingeb. dyn. luidspreker. Torricelli- str. 21, IJm. Te koop wegens te klein 1 p D. MOLIèRES (bord. 1) m 40, z.g.a.n. en 1 p. br. damessch. Br. bur. blad T70. Te koop een z.g.a.n. DAMES- JAS, m. 40—42. Reinier Claeszen- straat 16 IJm.-Oost. Te koop een z.g.a.n. HAARD. Mooy, Westerwijkstraat IA. Vel- sen-N. TE KOOP z.g.a.n. zw. Jon- genssch. m. 41, br. jongenssch. m 40, bl. meisjessch. m. 36. Rijp- straat 7 IJmuiden. Te koop ZOMERPAKJE voor jongen v. 6 a 7 jaar. Tuinderstraat 116, IJmuiden-Oost. TE KOOP Philips radiotoestel type 525 A en een p. damessch m. 41 m. hooge hak. Zeeweg 37. IJmuiden-Oost. PHILIPS RADIO te koop. i. g st. Koningsplein 4rd. IJmuiden. Te koop aangeb. RADIOTOE STEL. Trompstraat 171 IJm.-Oost Te koop 1 P K. MOTOR met vleeschmolen. Acaciastraat 37 IJmuiden-Oost. NIEUW M. STOFZ. m. hulpst te koop ƒ95,50. sl. 3 w. gebr.. 's av na 8 uur: Adres bur. blad. Te koop ACCORDEON. 180 bassen. pianoklavier m. koffer Hofdijklaan 17 Drieh. BEENBRUIN VERVANGT KOUSEN per 10 gram 12y2 cent bij: Parfumerie Duller's Kappershuis Kalverstraat 184, IJmuiden-O. Jaarlijksche Algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Vischhandel Jac. Visser Jaczoon Co te IJmuiden, op 22 Mei 1942, des nam. 3 uur. DE DIRECTIE Te koop: KIPPENMEEL KONIJNENMEEL TUINZADEN Te koop gevraagd: Kanaries. Parkieten. Papégaa ien A. TRAP Stephensonstraat 4, IJmuiden. Particulier vraagt NAAIMACHINE te koop, zonder gebreken. Br. met opg. van prijs en merit no. 7958 Bur. van dit blad. WEGGELOOPEN ruigharige foxterrier m. zwart en bruine vlekken. Luistert naar de naam Annie. Tegen hooge belooning ter. te bez. Hotel STEIN, Zandvoort. STOOM WASSCHERII vraagt een BEKWAAM HOOFDJUFFROUW voor mangel- en strijkafdeeling. Zij die geen leiding kunnen geven, behoeven niet te reflecteeren. Tevens gevr. TWEE BEKW. MANGELSTERS en EEN MEISJE van 1517 jaar. Brieven T 67 bureau van'dit blad. Strijksters, Mangelsters en Nette Meisjes gevr, Reiskosten worden vergoed. Aanm. IJMUIDER WASSCHERIJ Snelliusstraat 39, IJmuiden. Na 5 30 uur: Burg. Rambonnetlaan 25, IJmuiden. Diversen WONING gevr. of eenige ka mers voor gez. best. uit 4 pers., ambtenaar Spoorwegen zoo sp mog. (te IJm.-Oost) bovenhuis wordt ook in overweging geno men. Br. bur. blad T. 74. Aangeb. 2 ONGEM. KAMERS desgew. m. gebr. van keuken. Brieven T 73 bur. v. d. blad. Te huur 1 GR. EN 1 KL. KA MER (ongem.) m. gebr.,v. keuken in gez. z. kind. Br. bur. blad T 69 VERLOREN linker bruine damesmolière gaande v Driehuis n. IJmuiden. Teg. bel. terug tc bez. De Genestetlaan 37 Drieh. WIE RUILT een p. werksch m. 44 voor m. 42 a 43? Lipperhey- straat 18 IJm. Net meisje z. dito VRIENDIN. 20 a 21 j. Br. bur. blad T 65. Fr. M1LATZ tandarts AFWEZIG TOT DINSDAG 19 MEI 1942. Spoedgevallen: Tandarts Smeenk, Velserduin- weg 1'34, IJmuiden-Oost. Flink dagmeisje gevraagd bij P. DE GROOT. Kennemerlaan 30, IJmuiden. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL HAARLEM Vrüdag 15 Mei a.s. des middags 2 u. INBOEDEL VEILING De verkoop van den Pension inventaris is eenige dagen uitge steld. Nader aan te kondigen. Kijkdag: Vrijdagmorgen van 9-12. Li fff i/oor Uw Accordeon Dal kunt U lick verschaffen ImmMMWeMmmdrn SPAART BOTER EN SUIKER OP DE BOTERHAM Wenscht U met Pinksteren een stevig liggend kapsel? Dan is het eenige adres hiervoor; Dameskapper ALB. VAN PE1 KENNEMERLAAN 82 IJMUIDEN TELEFOON 4421 Ruime keuze: Parfumerieën Bijouterieën Toiletartikelen Bestraling Hoogtezon Haarverven ha Pitteschenken U onze WATERGOLF KAPSELS die ook uitmunten door duurzaamheid Onze Permanent prijzen zijn billijk 8e TREKKING HAIGHTON Co. WETTIGE PREM1ELEENING 1912 4e KLASSE, 2e LIJST. TREKKING VAN DINSDAG 12 MEI 1943 HOOGE PREMIËN: f 6000— 10597" f 2000.8299 t 1000.— 4234 6615 I 400— 1905 5776 9489 14984 t 200— 7557 l 100— 4426 5003 5767 6617 7640 10984 11639 12455 18306 PREMIËN VAN ƒ65.- 29 32 282 333 372 52 61 121 158 159 206 220 274 278 765 801 457 528 529 534 994 1013 1018 1053 137] 1448 1460 1469 1589 1701 1715 1834 811 845 888 898 901 613 646 749 916 935 93# 1130 1156 1172 1261 1277 1324 1367 1472 1475 1490 1507 1564 1582 158# 1842 I 860 1870 1874 1883 1889 1934 1979 2016 2030 204 2048 2059 2067 2210 2215 2226 2271 2299 300 2305 2309 2324 2326 2341 2365 2490 2530 2552 2598 2642 2665 2683 2691 2700 2805 2806 2825 2871 2877 2888 3890 2978 2995 3005 3019 3030 3086 3116 3185 3200 3228 3229 3253 3258 3274 3326 3347 3376 3390 3391 3457 3466 3484 3501 3520 3525 3554 3626 3644 3654 3725 3726 3771 3776 3810 3856 3859 3970 3998 3099 4042 4103 4113 4143 4215 4220 4267 4272 4334 4429 4455 4462 4495 4570 4606 4627 4652 4662 4664 4707 4830 4838 4881 4892 4918 4924 4927 4933 4938 4949 5082 5113 5122 5160 5228 5253 5312 5327 5333 5422 5456 5626 5534 5543 5556 5589 5619 5663 5716 5757 5777 5784 5798 5911 5918 5937 5953 6011 6026 6050 6068 6073 6091 6092 6102 6103 8107 6121 6130 6137 6164 6172 6195 6323 6366 6402 6407 6410 6484 6529 6548 6551 6573 6580 6590 6601 6655 6709 6719 6725 6728 6730 6738 677J 6782 6929 6937 6950 6972 7089 7110 7130 7147 7178 7193 7212 7213 7253 7321 7353 7440 7444 7483 7492 7499 7534 7573 7578 7589 7614 7626 7644 7672 7674 7729 7737 7743 7762 7767 780» 78*4 7910 7941 7951 7960 7961 7967 8066 8100 8104 8113 8121 8124 8125 8160 8163 8182 8210 8239 8276 8308 8311 8327 8361 8401 8470 8541 8546 8566 8603 8636 8655 8687 8688 8694 8762 8813 8822 8880 8884 8961 8980 8987 9011 9054 9107 0117 9191 9233 9237 9268 9321 9345 9354 9388 9398 9400 9441 9516 9563 9570 9574 9613 9616 9619 9695 9703 9714 9779 9881 9887 9918 9921 9923 9948 9953 9972 9990 10003 1G0O8 10094 10108 10123 10151 10171 10181 10241 10303 10323 10331 10335 10356 10380 10384 10392 10406 10440 10475 10494 10555 10569 10578 10602'10604 10643 10651 10667 10689 10692 10699 10754 10770 10795 10819 10841 10849 10896 10977 10986 11001 11006 11008 11034 11049 11061 11108 11110 11147 11188 11212 11261 11361 11380 11404 11412 11439 11468 11471 11485 11518 11522 11598 11603 11617 11624 11602 11749 11768 11840 11850 11887 11915 11944 11971 12084 1208G 12096 12136 12162 12178 13179 12270 12272 12330 12338 12400 12464 12497 12517 12519 12656 12672 12675 12691 12768 12772 12821 12829 12838 12844 12893 12830 12935 12937 12940 12944 12952 13008 13010 13031 13227 13241 13347 13374 13386 13400 13401 13423 13430 13445 13452 13480 13484 13497 13508 13521 13534 13555 13658 13674 13693 13695 13711 13755 13702 13795 13839 13858 13888 13900 13922 13961 13062 13968 14042 14047 14082 14094 14130 14198 14206 14232 14265 14374 14420 14426 14476 14480 14483 14510 14520 14630 14638 14645 14657 14658 14676 14777 14798 14804 14807 14821 14880 14908 15015 15025 15076 15126 15163 15171 15178 15191 15262 15310 15321 15331 15350 15410 15421 15424 15431 15496 15502 15554 15588 15500 15632 15638 15670 15676 15734 15794 15802 15803 15861 15905 15937 15972 15085 15990 15991 15094 16060 16061 16070 16156.16164 16234 16239 16249 16251 16275 16291 16339 10438 16457 16489 16530 16580 16605 16649 16672 16673 16C9S 16711 16725 16772 16776 16795 16842 16867 16868 16876 16941 17013 17024 17028 17097 17130 17144 17214 17238 17284 17287 17330 17359 17374 17377 17388 17400 17420 17427 17436 17465 17490 17494 17504 17559 17564 17000 17642 17668 17704 17743 17806 17813 17819 17903 17924 17936 17970 18010 18024 18044 18062 18148 1B214 10238 18241 18243 18257 18330 18338 18342 18353 18360 18493 18502 10610 18631 18653 18672 18676 18687 18726 18753 18840 18850 18936 18946 18947 18965 19012 19015 19034 19066 19068 19070 19106 19132 19146 19178 19219 19253 19318 19387 19391 19405 19411 19430 1944S 19461 19468 19516 19531 19544 19598 19630 19653 19892 19712 19737 19754 19B58 19869 19870 19896 19911 19027 19939 19995 20201.20297 20300 20304 20318 20401 20408 20449 20482 20518 20526 20640 20641 20650 20667 20714 2734 20755 20760 20800 20830 70857 20941 20994 20999 ONGECORRIGEERD f 12458 moet zijn Ned. Radioomroep. diestekjes van si garen- en sigaretienboompjes beschikbaar stelde en prompt een paar dagen later reeds duizend aanvragen kreeg! Men heeft de meest dwaze verwachtingen gekoesterd van de tabaksteelt en zelfs ge loof geschonken aan medei'eelingen van zaadhandelaren, dat zij speciaal Camel-, Virginia- of Delizaad konden leveren! Teelt van tabak in deze streken is moge lijk, maar men moet er terdege mee op de hoogte zijn, om een goed resultaat te berei ken. In opdracht van den inspecteur voor den tuinbouw heeft daarom de heer P. J. M. Albers gistermiddag voor leden van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een uit eenzetting gegeven over deze teelt, die voor ons land niet nieuw is. want zij wordt in Gelderland en Utrecht reeds lang beoefend. De opbrengst, ongeveer 50.000 pond, betee- kent echter niet veel, als men weet, dat voor het gebruik in ons land ongeveer 30 millioen pond noodig is! Tabak wordt eerst uitgezaaid, daarna uit gezet op 35 cm afstand. Wordt de plant grooter, dan is twee a driemaal aanaarden noodig. Het toppen verwijderen van de bloemknop in vele handleidingen aanbe volen. is funest. Wanneer de onderste bla den geel worden, moeten ze afgebroken worden, doch nooit meer dan één tegelijk. Als de andere bladen gaan kleuren, worden ze eveneens verwijderd. Ze moeten dan op een speciale wijze in een donkere, afgeslo ten ruimte worden gedroogd en zijn can na ongeveer vier weken geschikt voor het fer menteeren, dat niet door particulieren kan geschieden. Voor den tuinbouw is de teelt van z.g.n. nicotinetabak zeer rendabel. Deze is vrij wel uitsluitend bestemd voor de productie van nicotine, ten behoeve van insectenbe- strijding. Bij deze teelt komt de behandeling er niet zoo erg op aan. De heer Albers merkte ten slotte nog opi dat een amateur één Are met tabak mag be telen. De opbrengt hiervan is ongeveer 25 kg. De eenige voor ons land geschikte va riëteit is echter zeer moeirijk te krijgen. Burgerlijke Stand HAARLEM 12 Mei 19tt BEVALLEN: 10 Mei. C. van Graas—van Hiel. Ai G. J. Ebbeling—Alders, d.; J. M. S. Sussen- bach—Götte. z.; J. M. Halsema—Perdan, z.; II Mei. A. Hoeke—Hafer, d.; J. C. Braber—Vro lijks, d.; E. H. RezelmanKroon, z. OVERLEDEN: 9 Mei. N. W. Schenkeveld. fl j Hazeparerslaan: 10 Mei. H. P. de Rover—d» Bie. 57 j., Lekstraat; J. Sehreuder. 43 J.. Lom- bardsteeg; J. E. van der Meer—Mathot. 33 U Schoterweg; M. E. van Gelder—Schouten, 66 J, Harmenjansstraat; 11 Mei. H. Reilingh. 78 U Wagenweg: L. J. J. Tedsen. 75 J.. Kenaupark; S- Broens—Melsen. 72 j., KamperJaan: J. J. A. Clarke—Barends, 35 j.. Tuinlaantje; J. P. Rond* 12 j-, Alberdink Thijmstraat.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4