Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Met slag op Kertsj nieuwe fase van den strijd aan het Oostfront begonnen. Tweede loterij van „Winterhulp Nederland" De prijzen van huizen en bouwterreinen. I Ie Jaargang No. 9 x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal f 3,42, tranco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. \TornsHag 13 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland IMUave Grafische Bedrijven Damlate. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat Bijkantoor: Soendaplein 37. Telefoon Directie 13052, Hoofdredactie 15W4. Redactie 10600, Administra tie 10724, 14U5. Soendaplein 12230 Sovjets hadden de springplank" zwaar versterkt. Duitschers en Roemenen zetten nieuwe wapens in. Plotselinge aanval na lange voorbereiding. Nog niet het groote offensief. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 12 Mei (DNB). Hel Opperbevel der Duitschc weermacht deelt mede: „Op het schiereiland Kertsj zijn Duitsche en Roemeensche troepen, gesteund door sterke afdeelingen der luchtmacht, op 8 Mei tot den aanval overgegaan. Sindsdien is de slag in vollen gang. Bij den strijd tegen scheepsdoelen in de wateren van het schiereiland Kertsj en voor de Zuidoost kust van de Zee van Azof heeft de luchtmacht t<"ee transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 5.000 ton en verscheidene kleine vaartuigen tot zinken gebracht. Voorts werd een koopvaardijschip beschadigd. Aan de rest ar. het Oostelijk front misluk ten hier en daar ondernomen vijandelijke aanvallen Aarvailen en operaties van Duit sche, Kroatische en Roemeensche stormtroe pen brachten succes. In Lapland en aan het front van Moermansk werden enkele aanval len van zwakke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Op Maita hebben afdeelingen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in weerwil van slecht weer opnieuw met gced gevolg de vliegvelden ge bombardeerd. Ten 7uiden van Kreta hebben gevechts vliegtuigen in verscheidene golven een door verkenningsvliegtuigen ontdekt eskader van 4 Britsche torpedojagers aangevallen Door bcmtreffers brachten zij drie der vijandelijke oorlogsschepen tot zinken, terwijl twee Brit- tche vliegtuigen, die het eskader moesten beschermen, werden neergeschoten. Bij dezen aanval gingen geen Duitsche vliegtuigen ver loren. KAART VAN PELT De Krim, het schiereiland aan de Noord kust van de Zwarte Zee heeft een Oostelijke uitlooper, waarop de stad Kertsj gelegen is. Zij beheerscht den toegang tot de Zee van Azov. Aan de landengte, die het gebied van Kertsj met de Krim verbindt, ligt het be langrijke vlootsteunpunt Sebastopol. Voor de Nederlandsche kust vielen drie Britsche bommenwerpers van het type Hud son een Duitsch convooi aan. Alle drie deze vijandelijke vliegtuigen werden, zonder tref fers geplaatst te hebben, door de escortevaar tuigen der marine neergeschoten. Van 1 tot IC Mei heeft de Britsche lucht macht 161 vliegtuigen verloren, .waarvan 32 boven de Middellandsche Zee en in Noord- Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Engeland 42 Duitsche vliegtuigen verloren". Het D.N.B. voegt hieraan toe: Met den groo- ten aanval van de Duitsche en Roemeensche legerformaties op het schiereiland Kertsj is de opperste Duitsche leiding op een voorloo- pig plaatselijk beperkt punt aan het Oostelijk front uit den toestand van het winterdefen- sief overgegaan tot de phase van de offen sieve oorlogvoering. In militaire vakkringen in de Duitsche hoofdstad ziet men echter in de eerste offensieve operatie van dit jaar nog geenszins het begin van de aangekondigde groote Duitsche offensieve beweging. In kringen der Duitsche generaliteit wees men gisteren veeleer erop. dat het hier een gedeelte van een actie betreft met de vast omlijnde taak van voorbereiding voor de nog te verwachten zeer groote gebeurtenissen. Toch speelt deze eerste groote aanval van dit jaar van de Duitsche en verbonden troepen in het aangegeven beperkte kader een niet geringe rol, want een overwinning van de Europeesche formaties zou beteekenen, dat de Sowjet-Russen een reeds sinds lang zorg vuldig versterkte springplank voor groote operaties tot herovering van de Krim zouden verliezen. De richting van deze springplank tou zich dan vanzelf tegen de bolsjewisten keeren. Wat dat beteekent, kan worden nagegaan in ie militaire gevolgen van soortgelijke ge beurtenissen van 1940 en 1941. Van welinge lichte militaire zijde werd inzake het begrip ..springplank" verklaard, dat de vijand in dit betrekkelijk smalle gebied ongewoon zware versterkingen met een uitstekende grond- organisatie voor groote luchtvlootformaties heeft aangelegd en hier met strijdkrachten optreedt, die reeds zuiver numeriek verre superieur beschouwd kunnen worden aan de Duitsche en Roemeensche troepen. De aanvullende berichten, welke in een niet al te ver verwijderde toekomst verwacht kunnen worden, zullen de wereld een getal- lenverhouding laten zien, waaruit de doel treffendheid van den aanval, vooral echter de ongebroken. onweerstaanbare aanvals- drang van de Duitsche en verbonden troepen het eerste zal blijken, een feit, dat den op- merkzamen waarnemer voor de toekomstige operaties reeds thans waardevolle ophelde ringen verschaft. Als het belangwekkendste van deze eerste militaire krachtsontplooiing in dit Jaar van Europa beschouwt men in mili taire vakkringen het hier bekend gewor den doorslaggevende succes van totaal nieuwe wapens der Duitsche en Roemeen- tche formaties. Uit betrouwbare Duitsche bron vernam men gisteren, dat het gebruik van deze wa pens. over welks technische bijzonderheden om begrijpelijke redenen voorloopig nog ge zwegen moet worden, de bolsjewistische divi sies totaal heeft verrast. Op grond van de ervaringen van den oorlog van 1939 tot 1941 werden tijdens de defensieve wlntergevech- ten in alle fabrieken van Europa, niet alleen de bestaande wapenmodellen verbeterd, doch er werden uitvindingen gedaan waaraan de gedachten vaak midden in den strijd opkwa men. De praktijk van de „lange voorberei dingen" in de winters van 1939-40 en 1940-41 beproefd, werd opnieuw toegepast. De bij het komende groote offensief beschikbare Duit sche strijdmiddelen zijn kwalitatief en quan- Geen gifgas aan Duitsche zijde gebruikt Naar het opperbevel der Duitsche weermacht meedeelt, is een door Reuter uit Moskou verspreid bericht, dat Duit sche troepen bij de gevechten op de Krim gifgas hebben gebruikt, valsch. titatief zoodanig, dat na dit eerste succes op het schiereiland Kertsj verdere successen ge waarborgd zijn. Het betreft hier wapens en gereedschappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blijken te zijn als bij den strijd tegen de Maginotlinie aan den dag is getreden. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft in een commentaar: De vijand heeft den winter kunnen gebruiken om zijn voorraden op het schiereiland aan te vullen en staat daar met numeriek sterkere, plaatselijke strijdkrach ten". Het blad schrijft verder, dat de bolsje wisten in dit gebied over den steun van de Zwarte Zeevloot beschikken, in het bezit zijn van steunpunten voor de ravitailleering overzee en ook op het schiereiland zelf hun versterkingen in den winter hebben uitge breid en na het smelten van de sneeuw nog verder hebben kunnen uitbreiden. Het is dus, zoo verklaart genoemd blad, te verwachten, dat zeer aanzienlijke tegenstand zal worden geboden, zoowel om militaire als om psycho logische redenen, daar de bolsjewisten het overgaan van het initiatief in handen van den vijand in dezen sector van het front wel zullen willen ontkennen. Onder het opschrift „De slag in het Zui den" verklaart de Berliner Börsenzeitung: Het feit, dat sedert 8 Mei een aahvalsoperatie van de Duitsche en Roemeensche troepen in dit deel van het Oostelijk front aan den gang is, vormt tevens een treffende illustratie bij de blufferige uitlatingen van Churchill in het Engelsche Lagerhuis. Nog op 10 Mei des avonds geloofde de Britsche premier op deni- greerenden toon te kunnen verklaren, dat hem niets bekend was van Duitsche aanvals- voorbereidingen aan het Oostelijk front. Of zijn bolsjewistische bondgenooten hebben dit beschaamd voor hem verzwegen of Churchill heeft zijn volk ook in deze passage van zijn rede weer iets voorgelogen. Tenslotte schrijft de Börsenzeitung: De wereld zal in den loop van den zomer nog rijkelijk gelegenheid heb ben de juiste waarde van deze opgeblazen Britsche onwetendheid te leeren kennen. Drie Britsche torpedo jagers vernietigd Levendige activiteit in de lucht boven Noord-Afrika Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Levendige bedrijvigheid in de lucht Doven Noord-Afrika en de Middellandsche Zee. Er zijn bomaanvallen ondernomen op de ach- terwaartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Jagers der Spilmo- gendheden hebben 4 vliegtuigen neergescho ten. Een onzer vliegtuigen is niet terugge keerd van een kruistocht boven zee. In het Oosten der Middellandsche Zee, ten noorden van de Golf van Solloem, hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen in opeenvol gende golven een eskader van vier Britsche torpedojagers aangevallen en drie er van tot zinken gebracht. Van de vliegtuigen, die deze schepen begeleidden, werden er twee neergeschoten. De verliezen, door de Brit sche luchtmacht op de Italiaansche operatie- tooneelen in de laatste vier dagen geleden, zijn daardoor tot 48 toestellen gestegen. Daarbij moeten talrijke andere vliegtuigen worden gevoegd, die zeker op den grond zijn ■ernietigd of ernstig beschadigd. Naar het D.N.B. meldt, heeft de verdedi ger van Malta, generaal Dobbie, in een persgesprek toegegeven, dat een ongelooflijk aantal gebouwen op Malta is verwoest. De moeilijkheid, onderkomen te verschaffen, wordt voortdurend grooter. Nieuwe gebou wen kunnen niet gebouwd worden, daar 't bouwmateriaal moet worden ingevoerd. De levensmiddelenpositie is niet bepaald schit terend. Londen geeft verlies van drie torpedojagers toe. De Britsche verliezen sinds begin van den oorlog. De Britsche Berichtendienst beves tigt in een officieele mededeeling, dat in de Middellandsche Zee Maandag drie Britsche torpedojagers door aanvallen van de> Duitsche luchtmacht tot zinken zijn gebracht. Het zijn de torpedojagers „Lively", „Jackal" en „Kipling". De waarnemende ministerpresident, Attlee heeft de verliezen der strijd krachten van 't Empire sinds het begin van den oorlog bekend gemaakt. Deze bedragen tot 2 September 1941 in totaal 183.550 manschappen, als- volgt verdeeld: 48.973 dooden, 46.363 gewonden, 58.458 gevangenen en 29.756 vermisten. Schip op de St. Laurens getorpedeerd. Stout stukje van Duitsche duikboot. Volgens een bericht van den Engel- schen Nieuwsdienst uit Ottawa heeft de Canadeesche minister van marine, Mac- donald meegedeeld dat een groote vrachtboot op de St. Laurens is getor pedeerd door een vijandelijke duik boot. Er konden 41 overlevenden in veilig heid worden gebracht. Dit is de eerste duik- bootaanval in deze wateren. Volgens dit bericht heeft de minister van marine voorts verklaard, dat voortaan niet meer bekend gemaakt zal worden, als even tueel weer schepen in de wateren van de St. Laurens in den grond worden geboord. Tankvloot der Geallieerden sterk gedund. De verliezen aan vijandelijke tankbooten in dezen oorlog smds September 1939 tot 10 Mei 1942 bedragen in totaal 3.1 millioen brt. Dit is bijna de geheele voorraad tanksche pen, welke de V. S. in vredestijd bezitten. Naar uit New-York wordt gemeld, is daar bekend gemaakt, dat 2 middelgroote vracht schepen der Ver. Staten aan de Atlantische kust tot zinken zijn gebracht. De overleven den zouden in een haven zijn aangekomen. Bekendmaking. Het Bureau van den bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vermelde-proces tegen de leiders van een geheime organisatie is geëindigd. Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlanders heb ben schuldig gemaakt aan spioanage, be gunstiging van den vijand en verboden wapenbezit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levenslange tuchthuisstraf. Een der doodvonnissen is door gratie gewijzigd in levenslange tucht huisstraf. De andere 24 doodvonnissen zijn door fusilleering voltrokken. Protestbetoogingen in Frankrijk. Engelschen interneeren Franschen te Diego Suarez. Geheel Frankrijk protesteert tegen den Britschen aanval op Madagascar. Voor de eerste maal hadden deze betoogingen een straf militair karakter, waaraan de verschil lende jeugdbewegingen naast het Fransche legioen frontstrijders hebben deelgenomen. Overal bij deze betoogingen werd de aan hankelijkheid jegens maarschalk Pétain en het vertrouwen in zijn medewerkers Laval en Darlan tot uiting gebracht. Het Fransche volk heeft hiermede zijn volledig vertrou wen geschonken aan de tegenwoordige Fransche regeering. Na een protestbetooging tegen den Brit schen aanval ontstonden in de straten van Marseille heftige anti-Engelsche demonstra ties. Een menschenmenigte van verscheidene duizenden personen trok door de hoofd straten, waarbij talrijke transparanten waar op anti-Engelsche leuzen en carricaturen van Churchill werden meegevoerd. De be- toogers riepen „weg met Engeland". Een soortgelijke protestbetooging, waar aan niet minder dan 15.000 personen deel namen, werd in Nice gehouden. De Fransche ambassadeur, Henry Haye, is inmiddels door Cordell Huil ontvangen. Het onderhoud duurde meer dan een uur. Uit te Vichy ontvangen inlichtingen uit Tananarive blijkt, dat de Engelschen alle officieren van de land-, zee- en luchtstrijd krachten hebben geïnterneerd op hun sche pen. De onderofficieren en de manschappen bevinden zich in kampen op het eiland zelf, De inlandsche strijdkrachten werden ge demobiliseerd. Te Diego Suarez blijVen de ambtenaren in dienst. De industrieele be drijven zijn gesloten, de winkels daaren tegen zijn open. De evacuatie der burger bevolking, waarmede men een aanvang had gemaakt, werd onderbroken, aangezien er gebrek was aan transportmiddelen. De vijand verschanst zich op 8 K.M. ten Noord-Westen langs den weg van Placers naar Antanaritara. Dank van Japans Keizer aan commandant der marine. Verklaring van Tokio over slag in de Koraalzee. De Tenno heeft den opperbevelhebber van de Japansche oceaanvloot zijn buiten gewone erkentelijkheid betuigd vanwege 't feit, dat de marineluchtmacht de gecombi neerde zeestrijdkrachten van Engeland ei t de V. S. in den zeeslag in de Koraalzee heet; verslagen. Radio Sydney meldt, dat tot de Australi sche bevolking de waarschuwing is gericht, niet te optimistisch te zijn ten aanzien van den afloop van den slag in de Koraalzee. De vloot der geallieerden heeft slechts kleine Japansche eenheden vernietigd, en de Ja panners zouden ernaar blijven streven, hun i doel te bereiken. 1 De woordvoerder der Japansche marine heeft verklaard, het te betreuren, dat hij om strategische redenen geen nadere mede- deelingen kon doen omtrent den zeeslag op de Koraalzee. Hij bepaalde zich ertoe, de door radio San-Francisco verspreide be richten als belachelijk te kenmerken. Het aantal treffers op het Amerikaansche vliegkampschip Saratoga was den Japanners precies bekend. Slechts verkeerde men in het ongewisse omtrent de schade aan vijf of zes vijandelijke torpedojagers. Men neemt van Japansche zijde aan, al dus de woordvoerder, dat een Britsch slag schip van het type Warspite is gezonken en, wanneer het tegen de verwachting in niet gezonken is, toch zoo zware beschadigingen heeft opgeloopen, dat het slechts in Enge land of de V. S. te repareeren is. De vijandelijke vloot bestond uit twee slagschepen. 2 vliegkampschepen, 3 kruisers, waarvan 2 van 10.000 ton, en 6 of 7 torpedo jagers, die bijna alle tot zinken zijn ge bracht. Wanneer de vijand verklaart, dat hij spoedig foto's van den zeeslag zal publicee- ren dan kan van Japansche zijde worden vastgesteld, dat de Japansche foto s even eens spoedig klaar zullen zijn. Volgens de jongste beridhten van de Tokio Nitsji Nitsji zou het Britsche slag schip van de Warspite klasse toch m den slag van de Koraalzee gebleven znn- Kansen op een prijs zeer gestegen (Van onzen Haagschen redacteur). De tweede loterij van de Winterhulp- Nederland waarvan de leiding geheel be lust bij den heer G. Verhoef, zal vermoe delijk in den loop van Juni beginnen. Ook bij deze loterij zullen weer 6 millioen loten worden uitgegeven nu echter in 6 series van leder 1 millioen loten. Na iedere serie volgt oen premietrekking. Deze loterij is veel at- ■actiever dan haar voorgangster, zoo ver- lelde de heer Verhoef, op een persconfe- entie, die onder leiding stond van den heer Eckhart, want de prijsverhouding welke bij de loterij van 1941 één op zes en een Jialf was, is thans één op drie. Voor elke serie is er een prijs van 5000, 3 prijzen van f 1000, 4 prijzen van f 500, 8 prijzen van f 100, 9 prijzen van f. 50, 20 prijzen van f 25, 100 prijzen van f 10, 350 prijzen van f 5. 4500 prijzen van f 2, 63000 prijzen van f 1, 100.000 prijzen van f 0.50, 160.000 prijzen van f 0.25. In totaal 327.995 prij zen. Een respectabel aantal dus. Daaren boven wordt dus nog na iedere serie loten van 1 millioen een premietrekking gehou den. De premies zijn: een hoofdpremie van 10.000 en 70 premies van f 100. De loten kosten weer f 0.50 zoodat men dus een prijs kan winnen, die de helft is van het eigen geld. Niet vergeten mag worden dat het hier tenslotte om een ideëel doel gaat namelijk het helpen van die Nederlanders, die in behoeftige omstandigheden verkeeren. De loterij vormt daarbij een hulpmiddel om de noodige gelden bijeen te brengen. De adjunct-directeur der firma J. Enschedé en Zn., Grafische Inrichting te Haarlem, Jhr. de Kempenaer heeft nog een technische uit eenzetting gegeven over de wijze waarop de loten ditmaal vervaardigd zijn. Er komt geen enveloppe meer terwijl het formaat opge vouwen althans kleiner is dan de loten van de loterij 1941. De loten worden geslo ten met een sluitzegel en bovendien wordt er een gaatje ingemaakt waardoor alle loten in de af te leveren doozen vastgemaakt kunnen worden. Knoeierijen zijn daardoor ten zeerste bemoeilijkt. De bovenste helft van het lot vormt het stamlot en de onder ste helft het premielot. De menging zal waarschijnlijk geschieden onder toezicht van de Haarlemsche politie. De firma En schedé is erin geslaagd dit jaar een papier- besparing van 13 te bereiken. Ondanks de medewerking van de autoriteiten moesten echter ditmaal zeer vele moeilijkheden wor den overwonnen. Men is echter in Winter hulpkringen over het slagen van deze wel bijzonder attractierijke loterij zeer optimis tisch. Het woord of beter de daad is dus nu aan het Nederlandsche publiek! Van huis tot huis. Ieder goedwillend Nederlander kan deelnemen. 's GRAVENHAGE, 11 Mei. Reeds eeni- gen tijd wordt over den zender Hilversum 2 op de Woensdagavonden van 18.30 18.45 uur, uitgezonden een reportage van huisvergaderingen, waar diverse punten van het programma der N.S.B. en van de nieuwe orde worden besproken. In deze uitzendingen worden de luisteraars ver plaatst naar een huisvergadering der N.S.B. waar verschillende volksgenooten, waar onder ook niet-leden, aanwezig zijn. Hier ontspint zich dan een debat over diverse vraagstukken. In hoofdzaak komt daar in behandeling datgene wat voor vele volks genooten nog niet duidelijk is. Bij het hooren van deze uitzendingen zullen er vele luisteraars zijn die zeggen: „ja, maar ik zou wel eens over dit of dat punt van gedachten willen wisselen". Koestert men dat verlangen, dan kan daar aan op twee manieren worden voldaan. In de eerste plaats kan men zich in zijn woon plaats wenden tot de afdeeling propaganda in de kringhuizen der N.S.B., die bij ver schillende leden thuis zulke vergaderingen organiseert. In de tweede plaats door de onderwerpen waarover men graag van gedachten zou wisselen, aan de afdeeling Staatspolitiek, p.a. Nederlandsche Omroep, Postbus 2, Hil versum, toe te zenden. Deze afdeeling zal dan een huisvergadering hieraan wijden en hoopt dan zoodoende allen goedwillenden luisteraars hun vragen hierin duidelijk uit een te kunnen zetten. Waarin een kleine tuin groot kan zijn. Een prachtig bloeiende morel in een volkstuin aan den rand van Amsterdam. Foto Pax-Holland. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Uit New York wordt gemeld: de presi dent van Peru, Prado, heeft in een rede voor den Amerikaanschen senaat „de vos- ledige samenwerking van Peru met aev.b. beloofd De president heeft Zondag een langdurig onderhoud gehad met Cordell Als opvolger van wijlen kardinaal Schulte is dr. Joseph Frings tot aartsbis schop van Keulen benoemd. De inleiding tot een tolume tt^schen Argentinië en Chili wordt gevormd door de overeenkomst over een regeling van de burgerluchtvaart en de uitwisseling van plantaardige en dierlijke producten. Volgens berichten uit Calcutta zijn in de garnizoenen van Madras en Karatsji gevallen van ongehoorzaamheid voorgeko men onder Indische troepenformaties. Te Karatsji hadden incidenten plaats naar aanleiding van de inscheping van Indische troepen met onbekende bestemming. Koning Christiaan van Denemarken ge denkt Vrijdag a s. het feit, dat hij dertig jaar regeert. Hij heeft den wensch te kennen ge geven. dat van elke feestelijkheid wordt af gezien. Dinsdag is de oudste inwoonster van Maassluis, mej. wed. Antje Booister. geb. Oudshoorn, in den ouderdom van honderd jaar en zeven maanden overleden. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den ongeveer 50-jarigen H. Haanschotcn uit Vee- nendaal, die zijn broer bij een twist zoodanig met een bijl verwondde, dat deze kort daarna overleed, in hooger beroep veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van de geheele voorarrest. Door verbreking van een raam hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de verf- fabrieken Avis te Westzaan. 25 Balen Sham poo. elk inhoudende 50 kg werden vermist. De balen zijn over het dak weggesleept. Achter de fabriek zijn sporen gevonden, zoodat de buit waarschijnlijk per schuit verder ver- oerd is. Op het stationsemplacement te Hengelo is een ongeluk gebeurd, dat den 26-jarigen ongehuwden leerling-machinist J. G. Mod derkolk, te Hengelo, het leven heeft ge kost. Bij het ontkoppelen van een defecte locomotief is de man tusschen de buffers bekneld geraakt, waardoor hij vrijwel on middellijk werd gedood. In de Ned. Staatscourant van 12 Mei worden aangekondigd de in 1942 te,houden examens voor de akte nuttige handwerken voor meisjes. De Almelosche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de dienst bode Dïna T. uit Markelo, die op 2 Januari, nadat deze haar eenige minder vriendelijke twoorden had toegevoegd, getracht heeft haar 14-jarig broertje Hendrik in een achter de ouderlijke woning liggenden diepen wa terput te verdrinken, welk voornemen zij echter niet heeft kunnen uitvoeren wegens het hevige verzet dat de jongen bood. Tot een straf gelijk aan de preventieve hechte nis en verd.'s ter beschikking stelling van de regeerïng werd zij veroordeeld. Uit het Apeldoornsche kanaal te Apel doorn is 't lijk van den 64 jarigen heer E. de Boer, wonende aldaar, opgehaald. Hij werd sinds Maandagavond vermist. Vermoed wordt, dat hij door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken is. In een perceel aan de Nieuwe Ebbinge- straat te Groningen werd, toen een kistje uit het dakraam zou worden neergelaten, dit raam uit zijn verband gerukt en stortte op straat. De 81-jarige J. S., wonende in de Bankastraat te Groningen, die juist passeer de. werd door het gevaarte getroffen. Hij werd met zware verwondingen opgenomen en naar het academisch ziekenhuis overge bracht, waar hij kort na aankomst aan de ge volgen is bezweken. Uitkcering bij overlijden van N.A.F.-leden. De persdienst van het N.A.F. schrijft ons: Het overlijden van een gezinshoofd betee kent in de meeste gevallen voor de nabe staanden het ontstaan van geldzorgen. Om aan deze geldzorgen het hoofd te kunnen bieden, verleent het N.A.F. aan de vrouw of de kinderen van leden, die komen te overlijden, nadat zij tenminste drie jaar lang hun contributie hebben betaald, een overlljdensuitkeering, waarbij inbegrepen een begrafenisondersteuning. Deze uitkee- ring zal na een drie-jarig lidmaatschap als minimum f 30.bedragen. De hoogste uit- keering 100.zal bij overlijden na een lidmaatschap van ten minste twaalf jaar worden* verleend. Geen gifgas. Bs. Het Duitsche legerbericht brengt ons na vijf dagen de mededeeling, dat op het schiereiland Kertsj een slag woedt, waaraan sterke formaties van het luchtwa- pen deelnemen. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd de verklaring, dat voor het eerst van nieuwe wapens gebruik wordt gemaakt. Nieuwe en betere wapens, over welker aard men zich niet uitlaat, doch waarvan de uitwerking vermoedelijk zal kunnen vergeleken worden met den strijd tegen de Maginotlinie; alleen is kenbaar ge maakt. dat de nieuwe wapenen geen gas- strijdmiddelen betreffen. Geen gasmiddelen ziedaar een verheu gende mededeeling. Dezer dagen reeds hebben wij een uitla ting gesignaleerd van Churchill, betreffen de: „gebruik van gifgassen aan het Ooste lijk front". Wanneer staatslieden over gif gas beginnen te spreken en daar aan toe voegen, dat zij de noodige consequenties uil het geval zullen trekken, dan weten wij ge woonlijk wel waar wij aan toe zün. Een kat, die in het nauw gebracht is, maakt rare sprongen. De Wilhelmstrasse negeert deze beschuldiging echter. Het antwoord van Duitsche zijde, opgenomen in de correspon dentie van onzen Haagschen redacteur, waj evenwel niet twijfelachtig: de Duitsche chemische industrie behoort tot de al lerbeste der wereld en heeft zekei nog wel enkele verrassingen in voor raad, als het Inderdaad tot het gebruik var gifgas mocht komen. Een periode waarir staatslieden beginnen met de beschuldigini aan het adres van hun tegenstanders inzak» het gebruik van onmenschelijke middelen ij uiterst gevaarlijk, want gewoonlijk moe- men er het bewijs in zien. dat deze parti; behoefte gevoelt om de oorlogskans te doer keeren en dus van dit wapen zelf gebruik wil maken. Wie het eerst tot toepassing van gifgas overgaat in dezen oorlog, waarin tocb overduidelijk gebleken is, dat men ook zon der dit verschrikkelijke middel tot afdoen de resultaten kan komen, maakt zich zelf in de oogen der menschheid en van de bescha ving onmogelijk en daarom grijpt men zoo licht naar het middel: den tegenstander te beschuldigen, ten einde daarin een geree- delijk excuus voor eigen optreden te vmden. Toen spoedig in dezen oorlog bleek, dat het ook zónder toepassing van deze af schuwelijke methode mogelijk was, is dat door de geheele menschheid als een opluch ting gevoeld; daarom mag men gerust aan nemen, dat ieder weldenkend mensch het thans afkeurt, wanneer zich symptomen voordoen, dat er in zekere kringen toch nog over toepassing wordt gedacht. Wij hebben ons daarom uitermate ver heugd over de mededeeling, dat zich onder de nieuwe wapenen van de Duitsche weer macht geen gifgassen bevinden. Het is een geruststelling waarvoor wij hier gaarne de aandacht vragen, want alle leed tengevolge van de moderne oorlogvoering blijft nog ver ten achter, bij wat ons daardoor wordt be spaard. Netio huuropbrengst van huizen grondslag voor den koopprijs. In het Verordeningenblad van 4 Mei j.l. is een besluit afgekondigd betreffende de pnjfen bij het vervreemden van onroerende zaken, onder don naam „Vervreemdings- besluit niet-landibouwgronden 1942". Deze oenaming doet eenigszins eigenaardig aan. omdat de indruk kan worden gewekt, dat het hier uitsluitend gaat om de prijzen van gronden, voorzoover deze gronden niet voor landbouwdoeleinden worden gébruikt. Het besluit omvat evenwel alle onroerende za ken met uitzondering van land in den zin van het besluit no. 219/1940, houdende rege- 'en met betrekking tot het vervreemden, van landbouwgronden. Naast de prijzen van bouwterreinen regelt het onderhavige be sluit dus eveneens de prijzen Van huizen. Voor iedere overdracht van een onroe rend goed in bovengenoemden zin is ver- eischt een verklaring, waarin vermeld staat, dat tegen den overeengekomen koop prijs geen bezwaar bestaat. Het verzoek om afgifte van een dergelijke verklaring van geen bezwaar dient voor of na het totstand komen van een overeenkomst op een vast gesteld formulier door tussdhenkomst van een notaris te worden ingediend bij het Prijizenbureau voor Onroerende Zaken. (Bij de afkondiging op 3 December 1941 van het Huurprijsuitvoeringsbesluit werd in ons land een zestigtal Prijzenbureau's voor On- rende Zaken ingesteld; voor Haarlem en omstreken is het Prijzenbureau gevestigd Kruisstraat 45. Naast de beheersching van ie huurprijzen is aan de Prijzenbureau's dus nu ook de beheersdhing vamde koopprij zen van onroerende goederen toevertrouwd. Voor wat de landbouwgronden betreft is deze taak echter in handen gelegd van de z.g. Grondkamers. Voor elke provincie is éen Grondkamer ingesteld; die voor Noord- Holland is gevestigd te Haarlem. Parklaan 12). Bovenbedoelde formulieren zijn bij de Prijzenbureau's gratis verkrijgbaar. De materieele inhoud van het besluit komt in het kort hierop neer. dat de over dracht van een onroerende zaak alleen kan plaats vinden tegen een prijs, die den voor het desbetreffende object berekenden ma ximumprijs niet te boven gaat. De vast stelling van den maximumprijs geschiedt door het Prijzenbureau. Volgens welke grondslagen nu vindt de oerekening plaats. Daarbij dient onderscheid te worden ge maakt tusschen bouwterreinen en huizen Voor bouwterreinen wordt de maximum prijs bepaald door den prijs welke op 9 Mei 1940 daarvoor gebruikelijk cn redelijk was. (Zooals bekend speelt de datum 9 Mei 1940 ook met betrekking tot de be- heersching van de huurprijzen een belang rijke rol!) Bij de berekening van de maximumprij zen voor huizen gaat men geheel anders te werk; als grondslag geldt nl. de kapitali satie van de netto-opbrengst, dus de netto- opbrengstwaarde. Ongetwijfeld zou de bnito-opbrengstwaaröe het eenvoudigst te berekenen zijn. doch zulks is pract-.sch wei nig aanbevelenswaardig, wijl de druk der lasten voor de verschillende obiecten ongelijkmatig is, in het bijzonder als gevolg van de verouderde grondslagen der grond belasting, die nog steeds van het jaar 1897 dateeren. Aangezien de huren sedertdien door algemeene en bijzondere invloeden groote schommelingen hebben ondergaan, is de druk van deze belasting zeer ongelijk matig geworden, welke ongelijkmatigheid als gevolg van de onlangs plaats gehad hebbende verhooging in belangrijke mate is geaccentueerd. Men is daarom uitgegaan var» de netto opbrengst. Deze netto-opbrengst wordt ver kregen door de totale jaarlijksche bruto- opbrengst van het object te verminderen met de totale jaarlijksche exploitatie kosten. De bruto-opbrengst wordt gevormd door de huren, eventueel verhoogd met ba ten wegens erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten, bijdragen voor centrale verwarming, enz. Rekening moet hierbij worden gehouden met de mogelijkheid, dat de geldende huren hooger of lager zijn dan de krachtens het Huurprijsbesluit 1940 of het Huurprijsuitvoeringsbesluit 1941 hoogst toelaatbare. In elk geval afzonderlijk moet worden na££gaan of op grond van deze be sluiten aanleiding bestaat voor correctie van het geldende huurbedrag. Zoo ja. dan is het gecorrigeerde 'huurbedrag grondslag voor de berekening van de netto-opbrengst- waarde. Op de desbetreffende formulieren worden als exploitatie-kosten opgesomd: grondbe lasting, straat- of wegbelasting, rioleerings- belasting, baatbelasting, brandverzekerings- pelasting (voorzoover ons bekend wordt laatstgenoemde belasting alleen te Amster dam geheven), kosten brandverzekering, kosten glasverzekering, kosten waterleiding, kosten centrale verwarming, kosten warm watervoorziening, erfpachtscanon. Bij on- derhouds- en vernieuwingskosten (niet te verwarren met verbeteringskosten) worden bepaalde percentages genoemd, n.l. 8 van de jaarlijksche opbrengst: voor arbeiders- huizen minstens 10 Voor afschrijving we gens technische sliiting wordt gemiddeld 10 o van de jaarlijksche opbrengst in reke ning gebracht. Opmerkenswaard is, dat t.a v. de afschrijving dezelfde maatstaf wordt toegepast als bij de inkomstenbelasting met betrekking tot de afschrijving door huis eigenaren-beleggers. Tenslotte worden tot de exploitatie-kosten nog gerekend de be heerskosten en het risico van leegstand en wanbetaling. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat aflossing op hypotheek, hypotheekrente en oorlogsmolestverzekeringskosten in dit verband niet tot de exploitatie-kosten gere kend mogen worden. Het bedrag dat overblijft, nadat het totaal der kosten van de totale jaarlijksche op brengst is afgetrokken, vormt de jaarlijk sche netto-opbrengst. Dit netto-bedrag, ge kapitaliseerd op basis van een rentevoet van 4 vormt den maximum-prijs. Voorbeeld. Een huis (beneden- en boven woning) brengt aan huur jaarlijks 520.— op. Totaal bedrag der exploitatie-kosten (volgens bovenvermeld schema): 250 Ma™unW Doordat het percentage van 4 lager ligt da" °p9 Mei 1940 gebruikelijk was, is be reikt. dat de maximumprijzen worden aan gepast aan de sindsdien ingetreden waarde stijging voor huizen. De onderhavige regeling is te beschouwen u het sluitstuk van de prijsmaatregelen op het gebied van het onroerend goed. Naar onze meening zal de normale handel in huizen weinig invloed van de regeling on dergaan. Het aanwezig zijn van een over vloed aan beleggingzoekende middelen, als mede een zekere vrees voor een waarde daling van den gulden, leidden op de wo ningmarkt evenwel tot prijzen, die niet meer een redelijk of zelfs maar matig rendement voor het eigen kapitaal opleverden. Deze, op speculatieve of op andere overwegingen gegronde prijsvorming is als economisch on gezond aan te merken. Het tegengaan van dergelijke oneconomische prijsvorming kan dan ook veilig als de allereerste doelstelling van het besluit worden aangenomen. Te vens wordt aldus overbelasting met hypo thecair crediet. hetgeen in de toekomst moeilijkheden op de kapitaalmarkt zou ver oorzaken men denke aan het vraagstuk van de „bevroren" hypotheken! voor komen. Rest nog in dit verband te vermelden, dat de waard evermeerderingsbelasting zeer waarschijnlijk zal worden ingetrokken. (Deze belasting, ingevoerd bü besluit van 24 December 1940, wordt geheven indien bij verkoop van een onroerend goed winst ge maakt wordt, en wel volgens onderstaand tarief: 1000.winst of minder: geen be lasting; 1000.— tot 3000.— winst 75 boven 3000.winst 50 van de geheele winst.) Drs. D W. VAN HOUT. VERGIFTIGE PLANT GEGETEN. 7-jarig jongetje overleden. Tengevolge van het eten van de gevlekte waterscheerling is het 7-jarig zoontje van den landarbeider M. Reinders te Vossebelt, gem. Dalen, aan vergiftiging gestorven.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 5