Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. IJMUIDEN 'ormulieren aardappelkaarten Morgen letters H - R We herinneren er nog even aan. dat de jwoners van onze plaats, wier namen met e letters van H tot en met R aanvangen. Ilnsdag de formulieren voor rle nieuwe ardappelkaartc-n moeten halen. De te Oud- Jnvuiden en IJmuiden "West wonenden leun en in het gebouw aan de Edisonstraat te- echt. terwijl do inwoners van IJmuiden- lost zich in het Patronaatsgehouw moeten ervoegen. De lokalen zijn van negen tot jraalf en van twee tot vijf uur geopend. Vijf jaar De Heerenduinen. In ons blad van Zaterdag heeft men unnen lezen, da t het zwembad ..De Hee- enduinen Vrijdag weer haar poorten eeft geopend. Het is wel aardig er even an te herinneren, dat liet dien dag juist ijf jaren bestond. Ongetwijfeld zullen naar weinigen hieraan hebben gedacht. We hebben Zaterdag verteld, dat de be angstellenden, die reeds vroeg bij de her- peninig present waren, het als een attrae- ie beschouwden, de eersten te zijn, die een iad namen. Wanneer men de -vraagt stelt, vie de allereerste was die indertijd van De [eerenduinen. heeft gebruik gemaakt, zal iet antwoord wel uitblijven. Daarom ach- en wij het interessant te vertellen, dat de leer P. J. Verwaijen, directeur van de Ge- neen telijke Visscherijsolioo'l, allen regen en spijt, het eerst in het water dook. Zijn eemanschap heeft zich dus niet verloo- hend! Zeer velen hebben in den loop der jaren wonde ontspanning in De Heerenduinen ezocht en gevonden. Het jubileumjaar al zeiter eveneens door een druk bezoek vorden gekenmerkt! Marktprijzen. IJMUIDEN. 16 Mei. Heden werd ter narkt aangevoerd: tarbot f 13,70f 13,50 er k.g.; tong f 8,50f 5,50 per kg.: kabel - auw f 35 per stuk; kleine schol, le soort. 234f 214, 2e soort f 190f138; oufschol e soort, f 110f84. 2e soort f64f49: ïoote bot f152f125: kleine bot f68 80; groote sdhar f 102f 80, kleine schar 64-f 61pufsdhar, le soort, f41f27; lufschar. 2e soort, f20f 14; wijting 132f 88; poontjes f 68f 61, alles per 0 k.g. Trawler: Sch. 161. Adriaan van der Iivan, 150 manden, f 9243. Kotters: LTm. 221 f6910: IJm. 224 f4423. Loggers: Kw. 110 f1182; Kw. 59 f7053; Sch. 73 f 5240; Sch. 97 f6410; Sch. 5 6176; Sch. 130 f9854. Kustvïssehers: HD. 22 f1132: Kw. 106 543: Kw. 164 f617: IJm. 207 f669: TJm. 139 f 811; IJm. 208 f 1330: IJm. 318 f 1450. Uit. 44 f2216: Uk. 163 f 878; Uit. 206 '1477; Uk. 43 f1166: Uk. 59 f 1084; Uk. 97 '1013 Uk. 115 f 1633: Uk. 79 f1103: Uk. f900: Uk 172 f 206: Uk. 93 f1816: Uk 51 99: Uk 190 f1716; Uit 109 f 1698; Uk. 45 1081. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 18 Mei. Met versche visch «ren Zaterdagochtend aan de markt een mo- orlogger. SCH 110, A. Pugge, met f 574 en 77 bot- ers met een totale besomming van f 23 293. De prijzen waren: Griet f3.60—f4.80, Slips 3,20f3,50, beide per K.G.; Middelschol f117 158; Klelnschol f63—f 106; Pufschol f29—f58; Wijting f68—f108; Schar f 19—f36, alles per kist in 40 K.G. WIELRENNER IN ACTIE. De wielrensport heeft te IJmuiden tot tusver nog- geen hooge.- vlucht kunnen nemen. Wel vormden de wedstrijden, die jikele malen op den Kanaal weg zijn ge- louden, een goede propaganda, maar het lantal ÏJmuidensdhe renners bleef beperkt. Tooh zijn er individueel door plaatsge- nooten behoorlijke prestaties verricht, Thans komt de naam J. Stet weer naar Wren. Déze IJmuiideriaar eindigde in de Ronde van Leiden bij de professionals en onafbankelijken over honderd kilometer ils vierde. ST. IGNATIUS. Ooit ditmaal zal een aantal leden der retraiteölulb St. Ignatius te Noordwij'ker- hoU't de jaarlijksche retraite houden. Het is de vijftiende maal. Ü.V. ZURMÜHDTWS SCHEEPS A GFATl'lTR Tijdens de alg'emeene vergadering van aandeelhouders der NaV. Zurmühlens Scheepsagentuur, IJmuiden, Is rar. L. ,T. Venhuizen te Haarlem als' commissaris af- felreden. In zijn plaats werd mr, H. J. van Henvaarden te 's Graven ha ge benoemd. OEFENAVOND V.Z.V. Tijdens den eersten oefenavond der Vel- ser Zwemvereeniging, op Dinsdag 19 Mei in De Heerenduinen, zal de voorzitter, de heer P. Borst, de in het afgeloopen winter seizoen behaalde diploma's uitreiken. Tevens zullen er eenige mededeelingen betreffende de zomertraining worden ge daan. Indien de temperatuur van het water te laag is, zal er onder toezicht van den zwemleider op het droge worden ge oefend. OUD -K ATIIODTEK ONDERSTEE NTXG S- FOXDS. De afdeeling- IJmuiden van de Vereeni- Slng „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" houdt, behoudens goedkeuring van de be treffende autoriteiten. Dinsdagavond te r een vergadering in het Oud-Kaf h. Vereen ig.lngsgebou w Met betrekking lot de actie voor leden werving kunnen belangrijke mededeelingen orden verwacht. Voorts zal een verkiezing plaats hebben 'fin een afgevaardigde naar de 5 5e jaar lijksche algemceno vergadering op 28 Mei te Hilversum. De agenda voor deze vergadering omvat onder andere verkiezing in de plaat-s van lievr. .1. M. T-Teykoop-v. d. Plas fe TJmui- den, welke 1 Januari 1043 periodiek aftreedt tn waartoe het dubbeltal mevr. J. L. v. d. Steen te AmsteKdam en mevr. A. v. d. Wate- jfen-Bruggeman te Wassenaar is voorge- |(teld. n de afdeeling Rotterdam vermeldt de ;&eenda. voorstellen tot statutenwijziging in gevolge finaneleele verantwoordingen en |om de uitgave van een Oud-Katholieken Si.jbel te willen bevorderen. De afdeeling Delft diende een motie in ti aan te dringen op een krachtige propa ganda-actie, vooral onder do jongere leden der kerk. Deze algemeene vergadering wordt ge houden In Hotel Jans aan de Stationsstraat te Hilversum, waar tevens de maaltijden korden gebruikt. Na afloop der bijeenkomst zal de Oud- Katholieke kerk aan het Melkpad worden [bezichtigd. Herdenkingsavond C.D.C. 25 jaar Blauwe Week. De drankbestrijdingsbijeeivkomsten in onze plaats worden steeds door een prettig karakter gekenmerkt. En de herdenkings avond wegens het ijf-en-tw Intigjarig be staan van de Blauwe Week, die Zaterdag in het Nederlandsch Hervormd Vereeniglngs- gebouw werd gehouden, maakte hierop geen uitzondering. Het Centraal Drank weer Co mité in de gemeente Velsen had voor een aardig programma gezorgd. I-let was een intieme avond voor de le den der bij het Comité aangesloten organi saties, terwijl ook de N. C, G. O. v. was ver tegenwoordigd. De voorzaal van het gebouw- had men op aantrekkelijke wijze met blauw getooid, terwijl ook de spandoeken en vaan dels langs de wanden, van de S, O. V.', af deeling' IJmuiden. den AX, G. O. B., af- deelingen IJmuiden en Santpoort, de X.V., afdeeling Santpoort-Bloemendaal. en T. N. 7. G„ de aandacht trokken. Medewerking werd verleend door de Sant- poortsclie geheelonthoudersmondorgelclu.b T. X. E. G. De jeugdige leden hiervan waren stemmig gekleed. De club speelde talrijke pittige liedjes en voerde ook moeilijker me lodieën uit. Wij hebben haar vorig jaar het eerst gehoord en konden vaststellen, dal er belangrijke vorderingen zijn gehoekt. Er is oen goed geheel verkregen, terwijl het pro gramma zeker van een juist lnzioht getuigt. De zang werd met belangstelling beluisterd. Verder trad mevrouw R. Willenisen-Marti- nus op, die declameerde. Mol een bijzondere aandacht werd haar keur van gedichten ge volgd. Het gelukte haar de bij de drankbe strijding noodige bezieling aan het publiek mede te deelen. Door twee sprekers werd het woord ge voerd, eerst door den heer C. van Hinte, voorzitter van het Centraal Dra n lew eer Co mité, die begon met op de X. C. G. O. V. een beroep te doen toe te treden. Hij herinnerde aan het verdwijnen van de afdeeling IJmui den der X. V. en meende, dat deze met een goeden wil wel weer is op te richten. Een woord van bijzon dene n dank richtte hij tot den heer A. Meijns, die al gedurende zoo vele jaren uitstekend werk verricht. Verder deelde spreker mede, dat er ditmaal elf duizend manifesten voor verspreiding be schikbaar waren en'op verschillende plaatsen ook duidelijke platen zijn opgehangen. I-Ilj besloot met de opmerking dat de geest in 'het bestuur van het comité goed is. De herdenkingsrede werd door den heer A. Klok te Haarlem uitgesproken, welke memoreerde, dat het wijion prof. Van Rees was, die vijf-en-twintig jaar geleden de stoot tot de Blauwe Week gaf. In het oorlogsjaar 1'917 werd in het Bloemend-aalsche bosch een grootsche demonstratie gegeven, die al gemeen de aandacht trok Het tijdperk van 1900 tot 1920 werd door een forscben groei gekenmerkt. Daarvoor zijn drie redenen aan te wijzen. In de eer ste plaats had men het meest radicale stand •punt Ingenomen, ten tweede besefte nnen, dat organisatie noodzakelijk was en in de derde plaats begreep men dat ieder lid een propagandist moest zijn. Na 1 920 kwam een cultureel tijdperk, waarin echter een ver slapping over de geheele linie volgde. Vooral in 1934 ging nven achteruit. Dc oorzaak was. dat men niet voldoende paraat was ge bleven. Spreker kwam tot een conclusie, die al lerminst verheugend is. De jongeren nemen te weinig aan den strijd deel. In het tijdperk van groei droeg de jeugd het ideaal. Het kon voorkomen, dat in een huishoudelijke ver gadering de voorzitter twintig en het oud ste lid nog geen dertig jaar was. Enkele ja ren geleden maakte hij zoo'n bijeenkomst mede, waarbij het jongste lid zestig jaar was. Procentsgewijze is de jeugd bij de drankbestrijding het slechtste vertegen woordigd. De jongeren, aldus spr„ hebben een grootje verantwoordelijkheid pp zich ge- laden door den strijd eigenlijk niet mot'volle kracht te dienen. Hij eindigde, met een be roep om daden te doen. DS. A. A. WILDSCHUT. Onze vroegere plaatsgenoot ds. A. A. Wildschut is met algemeene stemmen als lid van 'het hoofdbestuur der Nederland- sche Zendingsvereeniging herkozen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: P. Bakker, z„ Koningsplein 6, IJmuiden; P. H. de Quartel, z„ Kruidbergenveg 42, Santpoort; W. K. Stam, Kanaalstraat 222, IJmuiden; N. Beets, d„ de Wetstraat 26, IJmui den; O. Hoogeveen, z., Beukenstraat 22. IJmui den; J. M. Haver, d„ Princestraat 8, .Velsen-N. OVERLEDEN: L. Stolk. 12 j., d. v. J. Stolk, Mahustraat 53, IJmuiden: J. Tepaske, 69 i.. echt- gen. v. H. J. v, Houten. Hagelingerweg *169, Santpoort; R. C. P. Slaap. 72 j., wed. v. G. D. Boerlage, Meervlietstraat 4, Velsen. ONDERTROUWD: W. K. Persoon, Haarlem en J. E. Galesloot, Santpoort. Toek. adres: Herzog- straat 8 rd, Haarlem; P. G. Kranenburg. Sant poort en G. Groeneveld, Bloemendaal: D. F. Damkat, Hilversum en J. Meijboom, IJmuiden, ,1. Fontijn, Haarlem en H. E. v. Asselt, Santpoort. Toek. adres: Hoofdstraat 170, Santpoort: B. Spoelstra, IJmuiden en E. H. Rocourt, A'dam. Toek. adres: v. d. Helststraat 24. IJmuiden; D. Spek, IJmuiden en C. M. Duijn, IJmuiden. Toek. adres: Willemsbeekweg 34, IJmuiden; E. Molen maker. Assendelft en G. v. Donselaar, Santpoort. Toek. adres: Hoofdstraat 109, Santpoort; J. J. Vis, IJmuiden en C. Noordzij, alhier. Toek, adres; K Wilhelminastraat 26, IJmuiden; H. J. v. Asperen, IJmuiden en N. A. Tol, IJmuiden. Toek. adres: Bloemstraat 108. IJmuiden. G. Jongejan, IJmui den en J. de Graaf, IJmuiden. Toek. adres; Wil- lebrordstraat 29, IJmuiden; C. M. v. Dijk, IJmui den en D. M Wijker, Velsen. Toek. adres: De Rupterstraat 122; N. S. G Sehoots, IJmuiden en G. M. Tervoort, Velsen-N. Toek. adres: Noorder kade 34. IJmuiden; J. M. de Ligt, Velsen-N. en M. W. Bussen, Velsen-N.. Toek. adres: Schulp weg 123. Velsen-N. GEHUWD: G. C. v. d. Colk en A. J. Benard, Breda, Teteringsehedijk 164: J. Broekman en C. BI.daal, Groeneweg 2. IJmuiden; J. P. V Zutphen en T. Bos, Alkm.str.weg 72, Beverwijk; J. G. Bol en E. Wiegmans, Kompasstraat 7, IJmuiden; P. Rem en C. v. Otterloo, Wljkerstr.weg 109, Velsen; J. I-I. Hok en C. J. Post, Acaciastraat 27, IJmui den; A. Bal en D. Glas, P. Heinstraat 62, IJmui den; R. Sloot en B. J. Hoogendijk, Pr. Hendrik straat 51, IJmuiden; J. Smit en A. Bal, D. Har- toghstraat 67, IJmuiden; J. A. Nunnink en M. G. Raaijmakers. Melkiaan 112, Velsen-N. Onze „hangende tuinen" Ja zeker, IJmuiden heeft „hangende tui nen"! We denken er niet te dikwijls aan, maar het gebeurt wei meer, dat iemand niet weet hoe rijk hij is. Waar men de lust oorden moet zoeken? Ziedaar een vraag, met de beantwoording waarvan men gaarne zou wachten om de nieuwsgierigheid op te wekken. Maar we zijn onze lezers nu een maal graag ter wille en daarom zullen we het maar direct zeggen. De „hangende tuinen" bevinden zich tusschen Oud-IJmui- den en IJmuiden-West. Men treft ze bij de Kennemerbrug aan. Daar bloeiea de bloempjes zoo liefelijk, dat iedereen vol bewondering blijft staan.... Doch we willen niet ironisch zijn onze hangende bloembakken zijn nog altijd vrij van elk natuurschoon, hun inhoud, die zoo prachtig kon zijn, bestaat daarentegen uit oud papier en ander afval, dat de wind be lieft met zich te dragen. Wanneer men eenige mannen met liefde voor de natuur hier aan het werk zette zou er een prachtig resultaat worden bereikt. Ze zouden er heel wat hebben te doen, dat zij direct toegegeven, doch htm moeite zou beslist worden beloond. Kijken we eens in andere plaatsen rond, men denke bijvoor beeld aan Haarlem, dan weet men hoe mooi het langs de wegen kan zijn als er wel verzorgde bloembakken staan. Hoe vrien delijk zou de toegang tot Oud-IJmuiden worden! Het zou iets kunnen zijn als in de buurt van den Driehuizerkerkweg bij den ingang van Velserbeek, Graag zou men blijven staan om eens goed al dat natuur schoon te bestudeeren. Zijn de ruimten er juist voor dit doel aangebracht? Zonder nadenken zou men met een krachtig „ja!" antwoorden. Maar in hoofdzaak is dat niet zoo. Een lezer, die blijkbaar steeds veel aandacht aan onze krant schenkt en ook deze rubriek dagelijks volgt, was zoo goed het te bewijzen. Ziehier zijn verhelderende pennevrucht: Om van Oud-IJmuiden naar Nieuw- IJmuiden te wandelen, moet men de Ken nemerbrug passeeren. Dat is op zichzelf niets bijzonders. Gedurende een jaar of twaalf terug bestond de huidige Kennemer brug nog niet, doch wel was toen een brug aanwezig van veel bescheidener formaat. Tijdens den bouw der nieuwe heeft men zich moeten behelpen met een houten nood brug, terwijl het treinverkeer geen minuut oponthoud heeft gehad. Is er veel verschil tusschen de oude en de nieuwe brug? Inderdaad. In de eerste plaats bezit de nieuwe een dubbelen rijwegen in de tweede plaats en daar denken wij in IJmuiden nimmer aan is er achter het hekwerk nog een ruimte aangebracht van ongeveer 2 a 3 meter breedte, waar zou dat eigenlijk goed voor zijn? Er wordt dikwijls onder de brug geran- leerd, en toen de oude nog in gebruik was, ;wamen soms boosaardige kinderen de ran geerders met steentjes of kluiten gooien. Dit is nu voorbij, dank zij de gereserveerde ruimte achter het hek. Tenslotte loopt het electrische spoorweg net onder de brug door, waarop een span ning staat van 1500 volt. Bij aanraking der draden zouden wij in IJmuiden hieraan be zwijken. Ook dit is nu vrijwel onmogelijk dank zij de meermalen genoemde ruimte achter het hek. Goeden avond! AGENDA LIEDEN. Thalia Theater, 8 uur: Een man ge schaakt. Rex Theater, 8 uur: Artisten. Bioscoop De Pont, 8 uur: Het monument tener groote liefde. DINSDAG. Bioscopen: Zie Maandag. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS, Politie, hoofdbureau 5178. 4377, 5555, Politie Willemsnlein 5400, Brandweer 5242, E.HB.O. (A. P Bakker) 5455. E.H.B.O. (Velsen) 4989. Luchtbescherming (hoofd post) 5488.1 Jmuider A~-lu«ek 4229, Kenne- luer Apotheek 4204. .„„„JDijk Bruin ink, Lippersheysuaat 25. IJmuiden; L. v. 't Hoen en J. Ras. Pres. Steijnstraal IJmuiden; B. Klopper en J. N. Luberti, Melkla, 10. Velsen-N.: J. Groen en J. Winkel, Verb W. I a. Zeeërweg 22, IJmuiden; J. Pieters cn R. Lavoo, Watervlielstraat 24. Velsen-N.; F.. A. Scholder en I D. Groen, De la Reijslraat 10. IJmuiden: J. de Groot en C. Groen, de Roemerstraat 5, T.Tmulden; J. S. Heers en M. G. Gomes, Kennemerlaan 40, IJmuiden; G. D. Pel en II. Sornsen, Eendracht- straat 6, Velsen-N.; D. de Waard en T. W. v. Vliet, Heldestraat 38, IJmuiden; J. N. Barg en A, v d. wiele, Bloemstraat 134, IJmuiden; P. J. Borst en J. Raggers. IJm.straauveg 123, IJmui den; W. Ent en Verhoef, Wljkerstr.weg 164 rd., Velsen-N,IJ. de Graaf en R. Veldman. Pi. Hen drikstraat 65, IJmuiden; A. Kok en A. Veldman, Engelm.weg 60. IJmuiden; P. J. A M. v. Willigen, Zandersti CLUBKAMPIOENSCHAP D.C.IJ. Voor het clubkampioenschap van de on derlinge competitie van de Damclub IJmuiden, is de belangrijke partij J. Bran denburg—J. v. Straten gespeeld, welke door eerstgenoemde werd gewonnen. Al leen bij een overwinning zou v. Straten nog baat hebben gehad, en het was dan ook tactisch heel goed gezien, dat deze een va-banque partij aanging. Inderdaad scheen het geruimen tijd, dat Brandenburg zou gaan verliezen, doch deze wist een meesterlijke combinatie, diep verborgen, tot verwondering der vele aan wezigen, uit de stelling te tooveren en v- Straten moest opgeven. Daarmede heeft de 18-jarige Branden burg zijn tweede kampioenschap behaald. Mocht hij bij ce a.s. competitie in Sep tember weer te IJmuiden vertoeven en kunnen spelen, dan zal hij in de hoofd klasse van de damclub IJmuiden mogen uitkomen. J. v. Straten is een tweede. De heer H. Braams die dezer dagen zijn zeventigsten verjaardag en zijn dertig-jarig jubi leum als opzichter van de Bijzondere Begraafplaats vierde. Voor brandstof f enkaarlen. De leider van den Distributiedienst ves tigt er de aandacht op, dat personen, die ter verkrijging van een brandstoffenkaart geen J-,- K- of L-kaart kunnen inleveren (wegens vermissing of anderszins) in het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei een aan vraagformulier MD 61 bij «den Distr.ibu- tiedienst moeten invullen. Deze regeling geldt ook voor personen, die gedurende het vorige stookseïzoen geen J-, K- of L- kaart hebben ontvangen, doch thans, bij voorbeeld' wegens het voeren van een zelf standige huishouding, hiervoor wel in aanmerking komen. TASSCHENDIEF IN ACTIE. Vooral 's Zaterdags ziet men voor de winkels in verschillende straten rijen men- schen staan. Hier doet zich een gelegen heid voor zakkenrollers voor, om in actie te komen. Mej. W, te IJmuidèn-Oost is reeds het slachtoffer geworden. Toen Zaterdagmorgen in de Pres, Krugerstraat te Oud-IJmuiden in de rij had gestaan, kwam zij tot de ontstellende ontdekking, dat uit haar handtasch 65 was ont vreemd. Aangifte bij de politie volgde. Deze stelt een onderzoek in. VELSEN SPARTA TOONT HAAR KUNNEN. De jaarlijksche uitvoering van de Gym- nastiekvereenigiiig Sparta, leiders de hee- ren J. van Geel en G. Boeke, wordt Donderdagavond te 7 uur in bioscoop De Pont gehouden. Daar het gebouw „Concordia" niet be schikbaar is, heeft het gebruikelijke pro gramma een groote wijziging moeten on dergaan. Oefeningen aan het rek bijvoor beeld zijn in het geheel niet vermeld, omdat hiertoe in De Pont door gebrek aan plaatsingsmateriaal geen gelegenheid be staat. Toch zullen de brug-, paard- en vrije oefeningen voor dames en 'heeren en de verschillende oefeningen voor de jeugdige turners en turnsters, waaraan nu natuur lijk speciale aandacht is gewijd, met be langstelling gevolgd kunnen worden. BEVERWIJK DISTRÏBUTIENIEUWS. De distributiedienst te Beverwijk maakt bekend, dat zij. die bii de plaats gehad heb bende uitreiking van brandstoffenkaarten geen oudo brandstoffenkaart gemerkt .T, K of L hebben kunnen overleggen en daar door niet in het bezit van een nieuwe brand stoffenkaart zijn gekomen, zich in de week van 18 t.m. 22 Mei dienen te vervoegen aan het distributiekantoor. Kees Delfsweg I, voor het invullen van een formulier MD 61. Het kantoor is hiervoor geopend van 9 tot 13 uur. De stamkaart, gemerkt „Hoofd", moet medegebracht worden. Bovenstaande betreft dus^niet die personen. die verzuimd hebben hun brandstoffenkaarten af te ha len. Hiervoor komt nog een nadere bekend making. TOONEELVOOR STELLING GING NIET DOOR. De derde opvoering van het tooneelspel ..Levensschaduwen", door de Van Leer's Tooneelvereeniging ..'t Voetlicht", welke Zondagavond in hel Kennemer Theater zpu plaats hebben, is door onvoorziene omstan digheden niet doorgegaan. DE EERSTE AARDBEIEN. Aan de Veveenigde Veilingen werden door goededen heer Kuiper uit Heemskerk de eerste aardbeien uit' de koude bakken aangevoeld. „Beverwijk" honkbalde voor het eerst. De pogingen, die de voeübalvereeniging „Beverwijk" vrig jaar in het werk stelde om tot oprichting van een honkibalafdee- lipgite komen, zijn met succes bekroond. Zelfs heeft de nieuwe loot aan de Bever- Wijkstam het aangedurfd aan de competi- tije van den Bond deel te nemen, hoewel de leden bijna nog geen tijd van voorberei ding hebben gehad. Het kampioenschap en de promotiewedstrijden van „Beverwijk" waren er de ooi-zaken van. Zaterdagmid dag hebben de rood-witten hun eersten wedstrijd gespeeld en nu troffen zij het bijzonder slecht, dat het juist één van de sterkste negentallen van hun afdeeling was, n.l. E.D.O. 3. Met 432 bleven de Haarlemmers in de meerderheid. Op alle onderdeelen waren de bezoekers de meer deren van „Beverwijk", dat bovendien nog spelers telde, die de spelregels niet heele- maal kenden. Het werpen, vangen en slaan was stukken beter dan van de Wij- kens. De eerste werper van „Beverwijk" was zeer zwak, maar toen Maenhout zijn taak overnam, ging het veel beter. De Wijlkers moeten nog veel leeren en vooral oefenen; vooral in het werpen en slaan. Wijkers probeer het eens, wie het hardst een bal in een handschoen kan la ten kletsen en maak dezen werper, En gaan jullie eens gezamenlijk op een Zon dagmorgen naar Haarlem, wanneer daar E.D-O. of Haarlem spelen. Laat oefenen en nog eens oefenen in de komende weken het parocl zijn en dan komt „Beverwijk" er wel! Dc maximumprijzen. Met Ingang van Dinsdag a.s. zijn voor het binnenlandsch verbruik van groenten de volgende maximumprijzen vastgesteld bij verkoop op d'e veilingen: Glaskoolrabi 5.607.50, kropsla 4.50 6.00, kaskomlcommer 10.0020.00, plat- glaskomkommers 10.5024.00, per 100 stuks. Schorseneren 12.0019.00, spinazie 9.00, rabarber 7.00—9.00, prei ƒ10.80, per 100 kg. Peen zonder lof ƒ8.6010.80 en 5.30—6.60, witlof 12.00—20.00, sla (dun sel) 12.00—15.00, postelein 16.00—20.00, andijvie 14.4018.00, asperges 30.00 85.00, per 100 kg, bosselderij 4.806.00 per 100 bos, bloemkool ƒ10.4030, per 100 stuks. Juniorendag van D.E.M. Zondag heeft de athletiekafdeeling van D.E.M. een juniorendag op „Adrichem" georganiseerd. Niet minder dan ongeveer 150 jongens hebben den strijd aangebon den en op menig nummer is een spannende kamp geleverd om de eerste plaats. Eén van de mooiste nummers was wel de 800 meter, welke een mooie overwinning werd voor den D.E.M.'er E. Gaarthuis. D.E.M. behaalde de meeste overwinningen, doch ock de jongens van het Velsensche I.E.V. en Holland uit Haarlem weerden zioh dapper. De organisatie was weer tot in de pun tjes toe verzorgd, zoodat de wedstrijden een zeer vlot verloop hadden. De gedetailleerde uitslagen luiden als volgt: Adspiranten. 60 M. ihardloopen: le serie: 1 C. v. Ruiten, Holland. 9,55; 2 W. Dubbe, Holland, 9,3; 3 Stokhof, KDO, 9,3; 2e serie: I. G. Bakker, DEM, 8,9: 2 de la Chambre, KDO, 9.3; 3. v. d. Plas, DEM; 3e serie: 1 W. Hartendorp, Holland, 9; 2 Andriessen, KDO; 3 Commandeur, DEM; 4e serie: 1 de Reus, IEV, 9.5: 2 Engelhart, KDO: 3 Verhoef. DÈM; 5e serie: 1 G. Dis tel, KDO. 9: 2 Th. Brasser. IEV; 3. H. v. 't Hoff. DEM; 6e serie: 1 J. Mens, Holland, 8,8: 2 C. Hoogeboom, Holland; 3 J. Schel- levis, DEM; 7e serie: 1 J. Maijenberg. KDO, 8,5; 2 K. Kraakman, DEM; 3 D. Maijen berg, KDO: 8e serie: 1 A. Toonen, IEV, 9; 2 J. Sterk, DEM; 3 G. Terpstra, KDO; 9e serie: 1 A. Vermeij, IEV, 8.9: 2 G Hel- leganger, KDO; 3 W. Schepers, Holland; 10e serie: 1 J.' TLggelaar, KDO, 8,9; 2 P. Soheerman, DEM; 3 J. Tuin, DEM; 11e serie: 1 P. Sweerts, Holland, 9,6: 2 J. v. d. Aert, Holland: 3 C. Bel, Holland. Demi-finale: le serie: 1 A. Toonen. IEV, 8,6; 2 C. Hoogeboom, Holland: 2e serie: A. Vermeij, IEV, 8.5; 2 J. Tiggelaar. KDO: 3e serie: 1 W. Hartendorp, Holland. 8.6: 2 J. Mens, Holland, 4e senie: 1 G. Distel, KDO, 8,9; 2 J. Maijenberg, KDO. Finale: 1 A. Vermeij, IEV, 8,5; 2 W. Har tendorp, Holland, 8,7; 3 A. Toonen, IEV, 8,8. Vèrspringen: 1 J. Maijeniberg. KDO, 4,46 M.; 2 K. Kraakman, DÈM, 4,20 M.; 3 A. Vermeij, IEV, 4,18 M. 4 x 60 M. estafette: 1 IEV, 39,4; 2 KDO, 3. DEM. Junioren A. 80 M. hardloopen: le serie: 1 W. Brakenhof. DEM, 11.2: 2 A. Schelvis, DEM: 3 R. Keesen, DEM: 2e serie: 1 J. Veldt, DEM, 10.2; 2 Warmer dam, Holland; 3 C. Appel, DEM; 3e serie: 1 B. Schellevis, DEM, 10,1; 2 R. v. Duin. DEM; 3 C. Schmidt. KDO; 4e serie: 1 F. Hanselaar, KDO. 11,2; 2 H. v. 't Hoff. DE M; 3. J. v. Pal, DEM; 5e serie: 1 A. Kogel, KDO, 11,1; 2 S. de Vries, DEM. 11.2; 3 J. v. Stein, Holland; 6e serie: 1 B. Hot- tinga, KDO, 11,5: 2 J. Gui.it, KDO: 3 B. Westgeest. Demi-finale: le serie: 1 R. v. Duin, DEM, 10,6; 2 A. Kogel, KDO: 3 A. Schelle vis, DEM; 2e serie: 1 B. SdheLlevis, DEM, 10.4: 2 J. Veldt, DEM: 3 W. Brakenhof, DEM. Finale: 1 J. Veldt. DEM, 9.7: 2 B Sdhel- levis, DEM. 9.9: 3 R. v. Duin, DEM. Hoogspringen: 1 T. v. Zbn. DEM, 1.37 M.: 2 F, Pallesen, DEM. 1,35 M.; 3 K. Stet. DEM. 1.35 M. Discuswerpen: 1 J. Veldt, DEM. 37,51 M.: 2 N. Duin, DEM, 29,59 M.; 3 W. v. d. Meij, DEM, 28.26 M. 4 x 80 M. estafette: 1 DEM, 41,—: 2 KD O I. 45,4; 3 KDO II, 50,4. Vèrspringen: 1 W. v. d. Meij, DEM. 5,14 M.: 2 T. Pallesen, DEM. 5,10 M.: 3. K. Stet, DEM. 4.34 M. Junioren B. 100 M. hardloopen: 1 J. Offenberg, DEM, 12; 2 S. Slotemaker, IEV, 13.3; 3 J. Schavemaker, IEV. 800 M-: 1 E. Gaarthuis. DEM, 2,23 min.; 2 J. Langendijk. DEM, 2,25 min.; 3 D. Oos- terveer. Holland. 4 x 100 M. estafette: 1 DEM, 53,3 (ge- diskw.); 2 IEV, 54. Hoogspringen: 1 J. Schavemaker, IEV, 1.40 M.: 2 J. Oomes. IEV. 1,35 M. Discuswerpen: 1 A. Zonneveld. DEM, 35.96 M.: 2. J. Offenberg. DEM. 32.40 M. Verspringen: 1 Elsenbroek, Holland, 5.22 M.: 2 Offenberg. DEM, 4.92 M.: 3. S. Slo temaker. IEV, 4,71 M. Kogelstooten: 1 J. Offenberg. DEM, 10.17 M.: 2 A. Zonneveld. DEM, 10,07 M.; 3 J. Oomes, IEV. 9,06 M. DE PROMOTIECOMI'ETITIE EN „BEVERWIJK". „Beverwijk", dat na twee achtereenvol gende nederlagen in de promotiecompeti tie nog een papieren kans op smcccs had. heefl Zondag dit kansje te niet gedaan door met 41 van H-R.C. in Den Helder te verliezen. Den goeden vorm. welken de roodwitten aan het einde van de compe titie toonden, schijnen zii nog niet terug gevonden te hebben. De stille hoop van alle Beverwijkers, dat het toch nog lukken zou. is dus niet in vervulling gegaan. Het is jammer, maar de moed is bii de Bever wijkers niet verloren gegaan. Vol vertrou wen gaan de Wij kers het nieuwe seizoen, dat nog wel ver in het verschiet ligt, tege moet en opnieuw zullen zii trachten den titel te behalen. Dubbel hard zullen zii werken om weer het karn pioenschap te behalen, omdat het volgend seizoen het groote struikelblok de promotie- en de gradatiewedstrijden afgeschaft zullen zijn. Dit besluit valt ten zeerste toe te juichen, want hoevele clubs zullen van dit oude systeem al niet de dupe zijn gewor den. De snelheid, waarmee de N.V.B. de resteerende wedstrijden laat spelen, is voor de roodwitten ook een handicap geweest. Binnen adht dagen tijds drie enerveerende promotiewedstrijden spelen is wel een beetje teveel gevergd. En wat zulke wed strijden van de spelers vragen, is maar al te goed bekend. Maar hoe 'het ook zii, „Beverwijk" heeft haar kans verspeeld, maar volgend jaar doen de spelers het beter. UITGEEST BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmina Petronella Noom; Augustinus Maria Zonneveld. Ondertrouwd: J. Bas te Castricum en M. Waagmeester. Uitgeest; T, Hijnen, Assen- delft en K, Mijnen, Uitgeest; P. van Slooten, Uitgeest en G. H. Stein te Uitgeest: T. S. Betjes, Assendelft en M. Kuiper, Uitgeest; P. J. Kloes, Heemskerk, onlangs te Uitgeest en A. Jonker, Uitgeest. Getrouwd: A. H. Zomerdijk, te Warmen huizen en C. M. van den Bergh. te Uitgeest; M. Visser, Krommenie en T. Bas, Uitgeest; A. de Leeuw, Wormer en M. Acquoij, Uit geest. CASTRICUM GEVONDEN VOORWERPEN. Wolle trui, donkerblauw met groene ruit: Van Velzen, Ruiterweg 56; Geruit kinder- taschje, brillendoos met bril: in „De Rus tende Jager" blijven liggen bij de bonnen uitreiking; bruine dameshandschoen, een meisjesschoen (bruin) een witte hand schoen, een snelbinder (rood): alles politie, Castricum. SANTPOORT HERVORM CDU EVAN GJ3LISATIE Zooals wij reeds meldden heeft het be stuur der Herv. Evangelisatie besloten een vasten voorganger aan te stellen. Een twee tal candldaten tot dén H. D. werd uitgenoo- digd een dienst in de kapel te lelden. Zon dagmiddag om 4 uur zal de tweede van deze diensten worden gehouden. Voorganger s de heer J. A. Visser, te Amsterdam. Terras vogels is derde klasser! Doelpuntcnregen als finale. Negentwee was de uitslag van den voet balwedstrijd TerrasvogelsE.H.S., die Zon dag in onze plaats voor de promotie werd gespeeld. Overtuigend hebben de blauw-witten be wezen, dat zij recht op het derde-klasse schap hebben. Aan een gelijk spel zouden ze immers reeds genoeg hebben gehad. In het begfh zag het er niet naar uit, dat Terrasvogels zoo'n groote overwinning zou behalen. De zenuwen speelden dikwijls parten, terwijl ook duidelijk merkbaar was, dat Bas van Gelder, die een spoedoperatie moest ondergaan, niet medespeelde. En ten slotte had men met het euvel, dat sommigen niet fit waren, te kampen. In de achter hoede ging het dan ook soms vreemd toe. waarvan Ë.H.S. profiteerde. De Terrasvogels waren reeds in het begin overwegend in de meerderheid, doch het resultaat bleef uit. E.H.S., dat zich tot enkele snelle, gevaar lijke aanvallen bepaalde, had daarentegen door haar linksbuiten, die fouten in de ver dediging uitbuitte, spoedig succes. Vijftien minuten was er gespeeld toen de Terras vogels loon naar werken kreeg. Dortmunth, de spil, die den geheelen wedstrijd kranig stand hield, speelde zich goed vrij en trof met een formidabel schot doel (11). Het spel bleef hetzelfde karakter behouden en weldra strafte de E.H.S.-linksbuiten weer een fout in de achterhoede af (12). Doch de bal was nauwelijks uitgespeeld of Ter rasvogels had er de macht over. G. van Gelder speelde keurig naar P. Bunschoten en deze aarzelde niet den stand op 22 te brengen. De wedstrijd was twintig minuten oud. Het Terrasvogels-elftal kwam er steeds beter in. De aanvallen werden beter opge bouwd en langzamerhand ging ook de ach terhoede zich beter weren. De middenlinie steunde krachtig en er zaten dan ook doel punten in dq lucht. J. van Gelder werkte zich dicht voor het doel vrij en met suc ces (32) en niet veel later was hij paraat toen de E.H.S.-doelman, die overigens uit stekend werk verrichtte, den bal niet klem- vast had. Viertwee juichten de Santpoor- sche supporters! Intusschen had ook E.H.S. weer geloond, dat zij schotvaardig was. Vooral de links buiten was gevaarlijk. We noteerden een schot, dat een speler alleen voor het Ter- rasvogels-doel vertoevende, loste. Maar Douma, die pittig als steeds zijn heiligdom verdedigde, meldde zich present. Hoewel Terrasvogels in de meerderheid bleef bleek E.H.S. taai te zijn. Haar sporadischer uit vallen bleven zeer gevaarlijk. Bij Terras vogels viel het knappe spel van de linker vleugel en het allengs beter verzorgde plaat sen op. E.H.S. was in dit opzicht onsamen hangend. De rust was nog niet lang voorbij toen De Jonge den vrijstaanden P. Bunschoten een goede kans gaf. En deze werd gebruikt (52). J. van Gelder scoorde uit een straf schop en korten tijd later, toen Dingerdis even was uitgevallen, maakte P. Bunscnoten 'den stand tot 72. Na een half uur scoorde De Jonge weer en tenslotte zorgde P. Bunschoten er voor, dat de eindstand 92 werd. Terrasvogels had een verdiende, hoewel geflatteerde zege behaald. Het publiek snelde het terrein op, waar de Terrasvogels-voorzitter zijn elftal toe sprak, Hij overhandigde bloemen en huldig de tevens de junioren A. Een E.H.S,- ver tegenwoordiger bood gelukwenschen aan. Deze wedstrijd zal door degenen, die hem hebben bijgewoond, zeker niet spoedig wor den vergeten! Dat zei men ook in De Weij- man, waar Terrasvogels nog onder een aan gename stemming bijeen is geweest. Spelers en bestuur van de Terrasvogcls. welke vereeniging Zondag met een groote overwinning op E. H. S. het kampioenschap van haar afdeeling behaalde. De namen van de spelers zijn: Eerste rij v.l.n.r.: B. Dingerdis, K. de Jonge, P. Bunschoten, J. van Gelder, G. van Gelder. Tweede rij: W. dc Ruiter, H. Röbken, Fr. Dortmunth, J. van Leen, J. Bunschoten en C. Douma. (Foto De Haas) Voetbalvreugde in Santpoort. De kleinste jongen wist Zondag in Sant poort te vertellen, dat de Terrasvogels on geslagen derde-klasser waren geworden, liet geheele dorp leefde bijkans mei de sportieve dub mede. Negentwee was de uitslag van den wedstrijd, waarin eigenlijk een gelijk spel voldoende was geweest. M^ar de Terras vogels wilden bewijzen, dat niemand dan zij aanspraak op de promotie mocht maken. En er zal geen Voetballiefhebber meer zijn, die er aan twijfelt. De prestatie is bijzonder kranig, want de blauw-witten hebben het ongeslagen record gehandhaafd. In de com petitie hebben zii nog nimmer een nederlaag geleden, steeds weer moest de tegenstan der erkennen, dat zijn meerderen te Sant poort wonen, telkens was er vreugde in het supporterskamp der Vogels. Zondag bereikte die vreugde het hoogte punt. Velen waren gekomen om hun spe lers aan te moedigen. Volkomen leefden ze mee in de spanning, die den promotiewed strijd kenmerkt. Ze riepen zten hun keelen schor, omdat dc Vogels moesten weten, dat zij present waren, dat zij him aandeel in den strijd wilden bijdragen. Spanning was er ook bii de Terrasvogels, die achter de schermen werken. Wekenlang is al hun aandacht bijna voor de clyb op- geëischt. Ze wisten, dat de kans goed was, dat de club goed was, maar voetbal is nu eenmaal een spel met verrassingen. Maar toen de doelpunten eenmaal snel achtereen kwamen en het elftal stand bleef houden, iedere emotie ten spijt, ja toen week de ban: ze wisten, dat het nu zou gaan gebeuren, waarvoor ze zich zoo ijverig hadden ge weerd, dat nu het derdc-klasserschap werd behaald. En na afloop hebben ze een lange zucht van verlichting geslaakt. Het was goed zoo, de strijd was achter dén rug, rust trad in Voorzitter Van Vliet is een man, die zijn woordje kan doen. Maar voor en tijdens de krachtmeting zei hij niet veel, We zochten hem op toen de zege was behaald en vroegen naar zijn meening. Negentwee! „Ze zijn buitengewoon sportief geweest, daar zorgen we in onze vereeniging steeds voor. De zuivere sportgedachte willen we hooghouden Het gaat om ontspanning en lichaamsont wikkeling en niet alleen om succesen. Maar dit is toch een heerlijke dag! Het seizoen is een aaneenschakeling van successen ge weest. We kregen meer dan we meenden te mogen verwachten. Deze wedstrijd gaf zooveel spanning, omdat Bas van Gelaer absent was en anderen niet geheel fit wa ren. Hoe het in de derde klasse moet? We zullen zeker een goed figuur slaan. Maar ik moet naar de jongens, het is tfjd voor de bloemen. De heer Van Echten, secretaris, was na tuurlijk eveneens in zijn nopjes: „Het ts voor mij geen verrassing; bij het begin van dit seizoen zei ik al, dat het „materiaal" er was om in één rit de vierde klasse door te gaan. Het resultaat is zeer verheugend, omdat het ondanks de moeilijkheden is be haald. In de derde klasse zullen we een hartig woordje meespreken; nog sterker zal het elftal voor den dag konten". En de heer De Jager, de penningmeester, lachte gelukkig. Dal is te begrijpen. „In de tweede klasse H.V.B. kwamen er zoo'n 25 menschen kijken en nu. We hebben ook daardoor een degelijken financieelen grond slag en dat is goed. De spelers van 'het eerste? Ze hebben het geheele seizoen hun best gedaan: alles is buitengewoon goed verloopen. Er is een groot verschil tus schen de derde en de vierde klasse; maar we zijn niet bang!" De voetballers zeiden niet veel na den in- spannenden wedstrijd. Ze waren tevreden, wat Terrasvogels betreft en overtuigd, dat deze de zege hadden verdiend, wat E. H. S. aangaat. Terrasvogels is derde klasser! En Santpoort geniet van zijn voetbal vreugde.... v. B. OOK DE JUNIOREN A EERSTE. De Terrasvogels-junioren A hebben hun laatsten wedstrijd tegen De Kennemers C met 03 gewonnen. Deze beide elftallen zij» hierdoor gelijk geëindigd. Het doelpun- tencijfer van de Terrasvogels is beter; zij scoorden zelf 97 maal, terwijl de tegen standers 17 maal succes hadden. AANLEG VAN TUINEN. Dat men in vredesjaren, in vele voor- en achtertuinen der Santpoortsche huizen een schat van bloemen aantrof, is algemeen be kend. Dat was in normale jaren het geval. Hoe is het echter thans? Velen hebben een gedeelte van hun tuin(en) gebruikt om er groenten en aardappelen te telen. Dit is begrijpelijk en nuttig. Gelukkig echter heeft men in het algemeen hier voor met tillen beschikbaren grond gebruikt. Men heelt begrepen, dat bloemen en planten, die zoo veel vroolijkheid kunnen brengen, ook thans, ja we kunnen wel zeggen juist thans, minder dan ooit gemist kunnen worden. Zoo kan men wandelende of iietsende 'door Santpoort, bemerken, dal velen weer veel zorg aan hun tuinen hebben besteed. Men zal van hun besluit naast het nuttige, het aangename niet te verwaarloozcn, onge twijfeld geen spijt krijgen. DRIEHUIS 25-JARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR J. P- BIK. Voor de leden der parochie van den n. Engelmundus zal Vrijdag 14 Augustus een bijzondere datum zijn. Dien dag herdenkt pastoor J. P. Bik namelijk zijn vij£-en-twin- tig-jarig priesterfeest. Voor zijn komst in Driehuis was hij ach tereenvolgens kapelaan in Rotterdam eri 's Gravenhage en pastoor in Oud-Beierland. Eind April 1940 deed pastoor Bik zijn in trede in onze plaats; intusschen heelt hu de sympathie van zijn parochianen weten te veroveren. Onder zijn leiding werd het dienen van de schoonheid in de Uthurgie op gevoerd. Tevens dienen de verfraaiingen, zoowel binnen- als buiten het kerkgebouw vermeld te worden. We denken bijvoorbeeld aan de keurige verzorging van het plein voor cle kerk, alsmede de grondige verbetering van den ingang bii het Sint Engelmundus-kerk- Er is dus voor de parochie veel goeds tot stand gekomen en het is dan ook volkomen te begrijpen, dat de parochianen pastoor J. P. Bik ter gelegenheid van zijn viji-en-twin tig-jarig priesterfeest een onvergetelijkcn dag wenschen te bereiden. Er zijn in dit opzicht dan ook reeds plan nen Er kon een feestcomité worden samen gesteld. waarin alle rangen en standen der parochie zitting hebben. Ongetwijfeld zal men niet nalaten om bij dit priesterjubileum zijn waardeering uiten. CASTRICUM INGEKOMEN PERSONEN W. G. Harms, van Alkmaar. Bleumerweg 3; M. Bakker, van Amsterdam, Mient 101; J. M. van der Want—Nahius.. van Voorburg, Beverwijkerstraatweg 85. VERTROKKEN PERSONEN. A. A. Onink en echtgenoote, naar Arn hem, Mauvestraat 17; J. M. Swart Baltus, naar Akersloot, Pontweg 345; D. Ineke, naar Haarlem, Zaanenlaan 110; P. van Oven, naar Amsterdam, Van Breestraat 124: F. Koens en echtgenoote. naar Apeldoorn, Ma- duralaan 57; E. H. Visser, naar Utrecht, Catharijnesingel 101. J. Stienstra, naar Zwolle; J. Hemelrijk, naar Texel, Oude Schild S 162, S. L. de Groot, naar Voorhout. VAC ANTIEBONNEN. De afdeeling Castricum van den Alge- meenen Nederl. Bouwarbeïdersbond wisselt 8 vacantiebonnen in op Zaterdag 23 Mei ten huize van K. J. v. Welsenes, Schulpstet 24, Bakkum. R. K. VROUWENBOND. Voor de leden van den R.K. Vrouwenbond zal Donderdag in het Corso Theater de film Lajla worden vertoond.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3