Goed nieuws voor de rookers! De bonnen z|jn aangewezen. •s-GRAVENHAGEJ, IC Mei. De secre taris-generaal van het departement van Ilan- de], Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend dat gedurende het tijdvak van Maandag IS Mei 1942 tot en met Zaterdag 23 .Mei 1942 eik der bonnen no. 2B en 2 7 van de tabaks- kaart recht geeft op het koopen van hetzij 20 sigaretten. 5 sigaren. 10 clgarillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon no. 06 van de slcarettenkanrt recht geeft >p het koopen van 20 sigaretten. 26 en 27 van de tabaks- kaart voor de heeren en 06 voor de dames. Cigarillos kunnen v&n sigaren worden on- Jerscheidon. doordat zij een paarse bande- olie hebben, terwijl sigaren van een groene bandcrolle voorzien zijn. Pakjes van 25 gram tabak zijn niet in den handel verkrijgbaar, zoodat degenen, die tabak wenschen te koo pen. de bonnen 26 en 27 tezamen ter ver krijging van een pakje tabak a 60 gram dienon In te leveren. Aangezien Zaterdag 23 .Mei a.s. opnieuw bonnen geldig zu'.len wor den. kan men door de bonnen 26 en 27 tot 23 Mei te bewaren en deze met de volgende bonnen te combinecrcn, ook een pakje tabak a 100 gr. koopen. 6igarc:ten zal voor het tijdvak van Zater- De eerstvolgende bon van de sigaret- tenkaart zal voor het tijdvak van Zater dag 80 Moi tot on met Zulerdug 6 Juni a.s. worden aangewezen. Ton behoeve van degenen, die in hotels, cafes of restaurants tabaksai tikelon wen schen te koopen, zijn wisselbonnen a 1/6 rantsoen ontworpen. De wisselbonnen heb ben practisch alleen beteekenls voor den aankoop van sigaren of clgarillos. Op iede- ren bon voor 1/5 rantsoen zijn een sigaar of 2 clgarillos verkrijgbaar. Deze bonnen zijn, evenals voor boter, vleesch enz. uitsluitend geldig Is hotels, caXé's, restaurants e.d. zoo dat men hierop geen tabaksartikelen bij een winkelier mag koopen. Voorts wordt er nogmaals met nadruk de aandacht op gevechtigd, dat men geheel vrij ls ln de keuze van welken winkelier men zijn tabaksartikelen wenseht te betrekken. Het is In het geheel niet noodig, dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men inder tijd zijn T-bon heeft ingeleverd. Groote spanning rondom de tabakskaart. Zelden heeft een nieuwe distributierege ling zoo in het middelpunt der publieke be langstelling gestaan, als die voor tabak en versnaperingen. De desbetreffende berich ten zullen door de belanghebbenden dus wel met bijzondere aandaent worden gelezen. Speciaal voor de rookers willen wij er ter verduidelijking aan toevoegen, dat het dus mogelijk is ook in hotels en restaurant si- taren of cigarillos te koopen. Bestelt men aar een sigaar of een paar cigarillos, dan kan men een „heele" bon afgeven. Men ontvangt dan evenals bij boter, de noodige wisselbonnen terug. Op dezen bon kan men dan later weer sigaren of sigaret ten koopen. Het onderscheid tusschen sigaren, si gaartjes en cigarillos zou misschien een moeilijkheid kunnen opleveren. Daarom is bepaald, dat sigaren, waarvan er 5 op 1 bon geleverd dienen te worden, kenbaar moeten zijn aan een groen bandje, ter wijl de cigarillos, waarvan men er eens zooveel krijgt, van een paarse banderolle voorzien moeten zijn. Zooals men begrepen zal hebben, heeft een man recht op 2 rantsoenen per week, waarvoor dus telkens 2 bonnen worden aangewezen. Menige rooker zal zijn kostbare rookers- kaart thans nog eens extra aandachtig be kijken. Het zal hun tian opvallen, dat hierop staat aangegeven: geldig tot en met 5 Sep tember. Dit staat ook op de versnaperingen- kaart. Beide kaarten zullen echter slechts 8 weken geldig zijn. Daarna worden nieuwe kaarten in gebruik genomen, die dan in middels zijn uitgereikt. Versnaperingen: Bons 262728. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat voorshands per periode van vier weken drie bonnen van de versnaperingen- kaart tegelijk zullen worden aangewezen, waarvan één ter verkrijging van chocolade werk, één ter verkrijging van suikerwerk en één ter verkrijging van een dezer artikelen naar keuze. Onder chocoladewerk vallen alle artike len, waarin of waaraan chocolade verwerkt is. Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal de met „26" ge merkte bon der versnaperingenkaart recht geven op het koopen van 100 gram choco ladewerk, de met „27" gemerkte bon op het koopen van 100 gram suikerwerk en de met „28" gemerkte bon op het koopen van hetzij 100. gram chocoladewerk, hetzij 100 gram suikerwerk. v Voorts zal men naar keuze 100 gram cho coladewerk of 100 gram suikerwerk kunnen betrekken tegen inlevering van met „een rantsoen versnaperingen" gemerkte bonnen. HET KASBOEK VAX DEX DOKTER In het kasboek van den dokter staan heel groote bedragen vermeld aan de ziide, waarop de uitgaven geboekt worden. Als u dit kasboek eens zoudt inzien, wellicht zoudt u duizelen van de cijfers. Misschien zult u zich afvragen waar komt al dat geld van daan. Maar dan dient u toch ook te weten dat het hier om het kasboek van den dok ter van de Nederlandsche ambulance gaat. Dan weet u gelijk waar dat geld vandaan komt. Als u er nu ook voor zorgt, dat aan den anderen kant van het kasboek hooge cijfers komen, dan behoeft de dokter zich geen zor gen te maken en dan kan hij en zjjn staf het Beste geven aan de gewonden, wat er te vinden is. Stort daarom uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Konin ginnegracht 22, 's Gravenhage. Moeder en kind veilig, dank zij den Neder- landschen Volksdienst. Sluit u aan ais Hd. Verduisteren van 21.31 lot 5.4» u. 19 Mei: zon op .*v40, onder 21.33 uur. maan onder 0.15, op 9.01 uur. 20 Mei: zon op 5.38, onder 21.35 uur. maan onder 0.58, op 9.55 uur. AGENDA MAANDAG 18 MEI. Stadsschouwburg: Maria Stuart. 7.15 uur Frans Hals Theater: ..Stuka's". 2.30. 6.30 •n 9.45 uur. Hlken leeftijd. Luxor: „De man op den achtergrond", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang bov. 18'Jaar. Rembrandt Theater: De Komedianten !n „Nachtdienst", klucht ln 8 bedrijven. 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Sterker dan de wet". 2.00, 6.30 «n s.4'5 uur. Toegang boven 14 Jaar, MovUtc: Doorloopende voorstelling. DINSDAG 10 MEI. Gem. Concertzaal: Lou Bandy in „De drie vrijgezellen'. 7.30 uur.. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F c. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmcer, Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haat'. Binnenland: J. A, Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: 3. j. E. van Baarscl, IJmuiden. Groot défilé voor Reichsfuehrer-S-S. Himmler te Den Haag. Rijkscommissaris Seyss-Inqaart en ir. Mussert mede aanwezig. De Nederlandsche S.S. maakte kranigen indruk.! Zondagmiddag hebben eenige honderden manschappen der Nederlandsche S.S. voor den Reichsfuehrer-S.S. Himmler, chef der Duitsche politie, gedefileerd. Deze parade, welke om kwart voor twee op de Plaats werd gehouden, werd begun stigd door prachtig voorjaarsweer. Natio- naal-socialisten van allerlei formaties en leden der jeugdbewegingen hadden zich met vele duizenden belangstellenden opgesteld langs de marschroute. welke door politie en militairen was afgezet. Voor het standbeeld van Johan de Witt waren twee tribunes aangebracht. Daarop verzamelden zich de autoriteiten en genoo- digden, waaronder de vertegenwoordiger van den Bevelhebber der weermacht, de gezant Bene. talrijke vertegenwoordigers van afdeelingen van het Rijkscommissariaat, 'de bevelhebber der Ordnungspolizei Gene- ralmajor Schumann, dr. Goedewaagen met hoofden van dienst van het departement van Volksvoorlichting. De heer Rost van Ton ningen, president der Ned. Bank. de heer Woudenberg, leider van het N.A.F.. de wnd. Generaal-Arbeidsdienstleider De Bock, ver tegenwoordigers van Duitsche en Neder landsche politie, van den staf van het Hoofdkwartier der N.S.B. en vele officieren van S.S. en Sicherheitsdienst. Voor de tri bunes hadden eenige oorlogsinvaliden, be- hoorende tot de S.S., een plaats ingenomen. Omstreeks kwart voor twee arriveerden in eenige auto's Reichsfuehrer-S.S. Himmler, Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-In- quart en Ir. Mussert. de General-Kommis- sar fuer das Sicherheitswesen en hoeherer S.S.- und Polizeifuehrer Rauter, commissa ris-generaal Schmidtz, luitenant-generaal Seyffairit en de heeren Van Geelkerken en Van 't Hoff, respectievelijk plaatsvervan gend leider der N.S.B. en wnd. commandant der W.A. Natdat deze de genoodigden hadden be groet en de drie eerstgenoemden zich voor het afnemen van het défilé hadden opge steld, naderden van de zijde Kneuterdijk de defileerende manschappen. Het waren een viiftal detachementen van de Nederland sche S.S., met voorop den voorman der Ne- derlaricische S.S.. Feldmeyer, die zich bij de autoriteiten meldde, gevolgd door een ba taljon van de Waffen S.S. Reichsfuehrer-S.S. Himmler, de Rijks commissaris en ir. Mussert hebben zich hier na geruimen tijd onderhouden met de in validen. Gebruik van zeeppoeder nieuwe samenstelling. Niet altijd koud water gebruiken! Door een misverstand zijn in een vorig bericht enkele woorden uitgevallen, waardoor een oDjuiste aanwijzing is gegeven voor het gebruik van het zeeppoeder nieuwe samen stelling. De zin. waaruit de woorden zijn uitgeval len luidde als volgt: „Tevens dient niet met een warm sop te worden gewasschen, doch Integendeel" bij een zoo laag mogelijke tem peratuur van het water". Hierdoor is de indruk gewekt, dat men bij toepassing van het nieuwe zeeppoeder steeds koud zou moeten wasschen, wat volstrekt niet het geval is. Bedoeld werd alleen, dat het aan te bevelen is wol en natum-zijde ge heel koud te wasschen. Alle andere goederen, ook kunstzijde, kan men warm -wasschen, zooals men dat ook met zeeppoeder oudé sa menstelling deed. Verder is het ook niet noodzakelijk, om met het oog op schadelijkheid voor het waschgoed minder zeeppoeder nieuwe sa menstelling te gebruiken, dan zeeppoeder oude samenstelling. Men kan gerust even veel gebruiken, maar het is.vermoedelijk wel mogelijk minder te gebruiken. Om geheel duidelijk te zijn volgt hieronder alle te geven nuttige wenken, ten aanzien van het praktische gebruik van „zeeppoeder nieuwe samenstelling". De eigenschappen van dit zeeppoeder ver schillen in zooverre van die van het gewone zeeppoeder, dat waarschijnlijk kleinere hoe veelheden gebruikt kunnen worden. Het is echter, met het oog op schadelijkheid voor het waschgoed, niet noodzakelijk minder zeeppoeder nieuwe samenstelling dan zeep poeder oude samenstelling te gebruiken. Men kan. indien dit met het oog op het schoon- wasschen van het goed noodig is. gerust evenveel gebruiken. Daar wollen, halfwollen en natuurzijden goederen in het vervolg ook met zeeppoeder gewasschen moeten worden, verdient het aanbeveling deze niet warm. doch geheel koud te wasschen. Alle andere goederen ech ter. ook kunstzijden, kan men met het zeep poeder nieuwe samenstelling bij dezelfde temperatuur wasschen als men dat gewend was bij gebruik van zeeppoeder oude sa menstelling. Het zeeppoeder nieuwe samenstelling zal wellicht reeds in den loop van deze maand verkrijgbaar zijn. Indien men zeeppoeder nieuwe samenstelling ontvangt, is dit op de verpakking aangegeven. MAXIMUMPRIJZEN VOOR JAM VASTGESTELD. Blijkens een mededeeling van den ge machtigde voor de prijzen zijn met in gang van Maandag 18 Mei maximumprij zen voor jam vastgesteld. Jam is fchans uitsluitend verkrijgbaar in 3 kwaliteiten nl.: vruchtenjam, huishoudjam le en huis- houdjam 2e soort. Men raadplege de offi- cieele mededeelingen in de bladen. HIJ KON NIET WACHTEN TOT DE DISTRIBUTIE BEGON. Uit een slagerswinkel aan den Kloveniers burgwal zijn Zaterdagnacht 1800 sigaren, een aantal sigaretten, sigarillos en een hoe- veelheid rooktabak en shag gestolen. Maar wat doen sigaren ook in een slagerswinkel? J DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aardapp. 26 A Aardapp. 26B Bloem (gel). 301.305 of brood) 309.313 Boter 2 6 Boter (marg.) 2 6 Bntndstoff, Olt/m 05 BV II rood (gcb.) 26 A Brood (gCb.) 26B Chocolade 26, 2(8 Cigarillos 2 6. 27 J Ia vermout Jam (250 gr. suiker) Kaas 298, 302. 301 Kaas 310. 311 Kofficsurr. 288 Moizcnn verin.) 31 5 Mnrg. (bot) 26 Melk 26 t/m 29A Melk 26 t/m 29B Petroleum 16 Peulvr. (haver mout; 307 Rijst 4-17. 4-18 Scheerzeep sigaretten sign rotten Sigaren 26. 27 Suikerwerk Tnbak Sui kei- Sul ker (.Tam) 303 Toiletzeep (80%) j Vermleelll 315 Vet (bot. Marg.) 26 Ylecsoh 26A Vleescli 26 B Zeep j Zeep 293 Kaart Hoevceih. t/m. Aard. 1 1/4 kg. 23 Mei Aard. 1/2 kg. 23 Mei Al gem. 100 gr. 13 Juni Algem. 100 gr. 13 Juni Boter 125 gr.25 Mei Vet 125 gr. 25 Mèi Brand vcrech. 31 Dec. Brood 400 gr. 23- Mei Brood 50 gr. 2 3 Mei Versn. 100 gr. 13 Juni Tabak lOst. 23 Mei Algem. 250 gr. 13 Juni Algem. 250 gr. 13 Juni 303 A,6«'"v 26. 27 gr. 13 Juni Aigem. 100 gr. 13 Juni Algem. 100 gr. 13 Juni 2 50 gr. 13 Juni 100 gr. 1 3 Juni 126 gr. 2 5 Mei 3 1/2 L. 13 Juni Melk 1 5/4 L. 13 Juni Peir. 2 L. 13 Juni Algem. 250 gr. 13 Juni Reserve 250 gr. 13 Juni Textiel 50 gr. 31 Aug. 20 «t. 2 3 Mei 20 st. 23 Mei 5 «4. 23 Mei 100 gr. 13 Juni 25 gr. 23 Mei 1 kg. 1.3 Juni 100 gr. 13 Juni 75 gr. 31 Mei 10» gr. 13 Juni 12 5 gr. 25 Mei Vleesch 100 gr. 23 Mei Vleesch 25 gr. 23 Mei Zeep 90 a 450 gr. 31 Mei Alg. 90 a 4-50 gr. 31 Mei Algem. Algem. Vet Melk 2-6. 27 Tabftk Tabak Voren. Tabak Algem. Al^em. Toiletz. A lge>m. Vet GYMNASTIEK UITVOERING TE VIJFHUIZEN. Zaterdagavond gaf de Gymn. Ver. Vijfhuizen een uitvoering onder leiding van den heer W. G. Kruithof. Deze uitvoering vond plaats in het eigen gebouw van de vereeniging, dat in dertijd geheel door haar leden werd gemaakt. Gelet op het feit, dat de Vijfhuizer club nog geen 5 jaar bestaat, kon geen hoog gehalte worden verwacht. Toch moet men respect hebben voor het vele. dat de vereeniging bleek tot stand te. hebben kunnen brengen. Terecht had de leider de oefenstof eenvoudig gehouden, maar de wijze, waarop de oefenin gen werden uitgevoerd en de onmiskenbare aanleg van vele leden voor het turnen waren factoren, die een geslaagde uitvoering waar borgden. De avond werd geopend door den voorzitter, den heer Nanninga, waarna een 12-tal num mers (w.o. één van de Haarlemsche vereeni ging Het Oosterkwartier) werd afgewerkt. Iets meer tempo en eenige beperking in de lengte van de nummers zullen het effect van a.s. uit voeringen kunnen verhoogen. Maar, zooals ge zegd, de demonstratie als geheel slaagde naar wensch en wanneer de vereeniging niet langer onderhevig is aan leiderswisseling, zullen de resultaten verder niet uitblijven. ZWEMMEN H. Z. P. C. OVERWINT H. P. C. IN TWEEKAMP. In een spannende tweekamp tusschen de Haag- sche Zwem en Poloclub en de H.P.C. is eerst genoemde club de meerdere gebleven met in totaal 67.7 punt. De wisselslag-estafette dames en het nummer 100 meter rugslag heeren won H.P.C. De overige nummers waren voor de H.Z. p.c. De Zweedsche estafettes waarin tot de laatste baan H.P.C. steeds de leiding had. werd desondanks door de H Z. P.C. met handslag gewonnen. De heerenestafette ging over ln to taal 500 meter, zoodat de capaciteiten van de zwemmers en de kracht van beide vereenlgln- gen hier zeer sterk tot uitdrukking konden komen. Als slot van de ontmoeting volgde de water- polowedstrijd H.Z. P.C.—H.P.C. heeren. H.P.C. was ook nu weer bijzonder op dreef en door fraai spel van De Geest, kon een 2—0 voor sprong genomen worden. Na de rust maakte F. Ruimschotel voor de H.Z. P.C. het eenige doelpunt. Het H.P.C.-zevental heeft hiermede een bijzondere prestatie verricht door de Neder landsche kampioenen ln eigen bad te verslaan. SPORT-ALLERLEI. De athletlekvereenlging Haarlem nam deel aan de baan-estafette te Amsterdam en werd tweede achter De Trekvogels ln 12 rriin. 7.3 sec. Links: De openluehtbaden worden weer voor het publiek toegankelijk gesteld. Jong Am sterdam wacht met ongeduld op de opening van het Jan van Galenparkbad. (Pax Holland-De Haan-c) Rechts: Op de tentoonstelling „Das Sovjet- paradlcs", welke in de Lustgarten te Berlijn wordt gehouden is het model geëxposeerd van een Siberisch arbeidskamp, waar de be klagenswaardige bannelingen onder voort durende bewaking van Gepoc-soldaten staan (Transatl.-Recla-Pax Holland-c) Boschloopkanipioenschappeii van de Hitier Jugend. "s GRAVENHAGE 17 Mei. De boschloopkam- pioenschappcn, welke Zondagmorgen in Den Haag georganiseerd werden door de Befehlsstelle van de Hitier Jugend in Nederland, zijn een sportfeest van bijzondere kwaliteit geworden. Het was een uitgelezen gezelschap, dat de gast was van den Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss Inquart. Onder hen bevonden zich Reichs- fuehrer—SS en chef der Duitsche politie Himm ler. Obergruppenfuehrer Heydrich. Gruppen- fuehrer Rauter. de leider van de N.S.B. ir. A. Mussert met den hoofdstormer C. van Geelker ken en de vooraanstaande figuren van de Hitier Jugend en den nationalen Jeugdstorm. Voor den nationalen jeugdstorm waren deze wedstrijden van groot belang, daar het hier voor de eerste maal in dezen tak van sport tot een samentreffen kwam met de Hitier Jugend. om eikanders krachten op zuiver sportleven grond- Slag te meten. Voor den Nationalen Jeugdstorm is deze krachtmeting lang niet slecht uitgevallen gezien de bereikte resultaten. Zoowel op de 2000 als op de 3000 meter werd een eervolle eerste plaats Ingenomen door de ploeg, welke van den jeudstorm deelnam. Hierbij kwam vooral de groote kracht naar voren van het zuiden. Uit een korte toespraak, welke sprak tot de harten van de Nederlandsche en Duitsche Jeugd, welke daar vereenlgd was, bleek duidelijk, het hartelijke medeleven van den Rijkscommissaris voor het werk en sportieve streven, hetgeen bo vendien bevestigd werd op een spoedig weer ziens onder dezelfde omstandigheden. Tot besluit van deze fraaie ochtend was de jeugd verder nog de gast van den Rijkscommissaris, waarbij zij zich de heerlijke ververschlngen. welke gul werden uitgedeeld goed liet smaken. Voor hen. die tegenwoordig waren bij deze wedstrijden is deze ochtend een geheel bijzondere geworden en overtrof de stoutste verwachtingen. Dë voornaamste uitslagen luidden: 3000 meter: Gebietsmeister H. J. Joh. v. d. Steen. Vergelijkingswedstrijd: 1. Groep gewest Am sterdam van den Nationalen Jeugdstorm: 2. Bann 935 H. J. Den Haag: 3. Bann 937, H. J. Am sterdam. 2000 meter: Gebietsmeister Gerhard Kriska Bann 940 H. J. Limburg. Vergelijkingswedstrijd: 1. Groep gewest Lim burg van den Nationalen Jeugdstrom; 2. Bann 943. Overijsel: 3. Gewest Brabant van den Na tionalen Jeugdstorm. 1000 meter: Gebietsmeister: Fritz Diecke, Bann 935. Den Haag. Vergelijkingskamp: 1. Bann 940 Limburg: 2. Bann 944. Groningen en 3. Bann 937 Amsterdam alle van de H. J. TENNIS EERSTE WINSTPUNT VOOR H.L.T.C. Het sterk gewijzigde team van H.L.T.C. heeft het tegen het Haagsche THOR tot een gelijk spel gebracht waardoor de beslissing omtrent de be zetting van de laatste plaats werd uitgesteld tot den uitwedstrijd tegen dezelfde tegenpartij op 31 Mei a.s. Uit de enkelspelen kwamen ditmaal twee winstpunten door overwinningen van Mr. Dolleman en Busselman. In tegenstelling dus met de laatste jaren toen het veelal de dames waren die het ln de enkelspelen tot winst wisten te brengen. Van de vijf dubbelspelen werden er drie gewonnen waarbij De Booy en Rahusen een aar dig succes wisten te boeken in het tweede heeren dubbelspel. Daar tevoren Busseiman reeds voor een winstpunt had gezorgd hadden de jeugdige spelers derhalve een verblijdend aandeel in het gelijke spel. Na vele tegenslagen in drie sets partijen in vorige wedstrijden werden thans al deze partijen door H.L.T.C. gewonnen. Een guns tig voorteeken? De uitslag luidt Heeren enkelspel: Mr. J. Dolleman sl. B. J. Brandsma 5—7. 6—4. 6-4. H. Th. de Booy verl. v. H. F. Haver Droese 4—6, 4—6. H. Busselman sl. J. Bonnet 75. 61. Dames enkelspel: MeJ. Blikslager verl. v. mevr. Noordhoek Hegt 2—6, 4—6. Mej. J. Goeting verl. v. mej. A. Nieuwburg 4—6, 3—6. Heeren dubbelspel: G. Onsteln en Mr. J. Dolle man verl. v. B. Brandsma en R. J. Noordhoek Hegt 3—6. 1—6. H. Th. de Booy en Rahusen sl. H. F. Haver Droese en J. Bonnet 64, 46, 64. Dames dubbelspel: Mej. I. Adams en mej. J. Goeting sl. mevr. Haver Droese en mej. A. Nieuwburg 3—6, 6—3, 6—4. Gemengd dubbelspel: Mej. Blikslager en G. Onsteln verl. v. mevr. Noordhoek en B, J. Brandsma 5—7, 7—9. Mej. I. Adams en J. van der Togt sl. mevr. Haver Droese en R. J. Noordhoek Hegt 1—6, 6—4, 6—2. NED. LAWNTENNISBOND. Hoofdklasse: Schiedam—DDV 0—10; Nieuwe Marlot Club—Anglo Dutch 8—2; Hilversum— Rhijnauwen 46; Groen Wit—Het Spiegel 4—6. Eerste klasse: HLTC—Thor 5—5; Rood Wit— Nieuwe Marlot Club 2 46. Overgangsklasse: Groenendaal—Never Mind Waalsdorp 1—7; VVGA—Westrust 6—2. Tweede klasse A, N.W.: Joy—Beverwijk 6—1. gest.; Ready '28—HLTC 2 3—5; Westrust 2—Groen Wit 2 0—8; DDV 4—Groenendaal 2 6—2. Tweede klasse B, N.W.: Beverwijk 2—Groenen daal 3 3—5; Gameand Set—De Ruïne 1—7; De Ruïne 2—Swift 1—7; Stadivo—Heemstede 5—3; Wimbledon—Groenendaal 4 7—1. Derde klasse A, N.W.: Dulnlust—Wimbledon 2 0—8; SMN—Ready '28 2 4—4; Westrust 3—Red- cover 2 1—7; De Aemstelspelers—Dulnlust 2 4—1 gest.; Heemstede 2—VVGA 2 0—8; Groenendaal 5 —Ready '28 3 3—3 gest. Derde klasse B, N.W.: Ready '28 4—Groenen daal 6 5—3; De Ballenjagers—Stadivo 6—2; Wim bledon 3—Jatllo 5—3; Shell 5—Joy 3 0—3; Jatllo 2 —Wimbledon 4 6—2; Groenendaal 7—Westrust 4 5_2 gest.; Groenendaal 8—De Ballenjagers 2 44; Heemstede 3—Jatilo 3 3—5. CRICKET ROOD EN WIT WINT VAN V.V.V. Rood en Wit heeft het seizoen met een over winning geopend en dat heeft de ploeg te danken aan Van Bueren en Kramer, die met batten goed op dreef waren en aan de bowlers Hagenaar en Sodderland. Hagenaar nam in totaal drie wickets en alle ln één over. Toen gingen Grootmeijer en Geerllngs l.b.w. en tevoren had hij W. Slagter gebowld. De Haarlemmers batten eerst en reeds op 2 was Sanders verdwenen. Met Van Bueren en W. Kra mer op de mat ging het beter en eerst op 81 kwam de scheiding. Van Bueren ging voor een rechten bal van Van Wermeskerken staan na een goede 33. Toen leek het met Rood en Wit gedaan te zijn, want ln dezelfde over nam Van Wermes kerken het wicket van De la Mar en op 96 wa ren reeds zeven wickets neer. Kramer hield ech ter goed vol en mede door zijn 73 runs was het te danken, dat het totaal nog 138 werd Alleen Van Bueren en Kramer bereikten de dubbele cijfers. A. van Stuijvenberg bowlde 9—15, A. van Wer meskerken 7—45, H. Pelser 0—12 en J. J. Alders 2—58. Bij V.V.V. zetten Slagter en Alders een opening stand op van veertig runs. Langzaam steeg de score en op 92 waren zes wickets neer. Toen boekte Hagenaar succes door drie wickets in een over te nemen en op 112 hadden allen een beurt gehad. C. Slagter 18. J. Alders 30. G. Konter 10 en W. Slagter 21 kwamen in de dubbele cijfers. Hagenaar bowlde 324. L. J. Sodderland 449, J. Nijhuis 1—23 en P. Llgtensteln 0—6. KAMPONG—ROOD EN WIT 2. De wedstrijd Kampong—Rood en Wit 2 is ge wonnen door Rood en Wit 2 met 49 runs op le innings. Dé Haarlemmers scoorden 100 runs, waarvan A. v. d. Togt 43. jhr. H. B. van Tets 15, mr. A. H. v. d. Berg 12 niet uit. Bowling- cljfers: mr. H. Wagenvoort 0—25, A. Rutgers 3—45. H. C. V. d. Bijl 5—25. Kampong maakte 51 runs, waarvan B. H. v. d. Woord 21. B. C. Moerkoert 13. A. Rutgers 13. Bowllngcijfers: J. E. C. Schmeink 3—20. M. Kap- tijn den Bouwmeester 1—22, J. R. Meeuwenoort 4—7, A. v. d. Togt 1—1. Tweede nederlaag Racing. R.C.H.D.O.S. VOETBAL voor de Er heerschte een ongekende drukte in het Heemsteedsche Sportpark verscheidene toe schouwers waren reeds vóór twaalf uur gear riveerd om van een plaats verzekerd te zijn. De N.Z.H.T.M., die het op deze Bollenzondagen toch al druk heeft, kon de groote menschenmassa's naar behooren verwerken, al zal natuurlijk me nigeen een kwartiertje hebben moeten wachten. Na het werkelijk goede spel. dat de'Racing ln Amsterdam had laten zien. waren de verwach tingen ten opzichte van de ontmoeting tegen D.O.S. hoog gespannen. Algemeen voorspelde men een R.C H.-zege. doch het ls geheel anders ge- looperi! De Utrechtsche ploeg was als herboren, waaraan de Intensieve training der laatste we ken. zoowel lichamelijk als mentaal, ntet vieemd zal zijn geweest. Het spel van D.O.S - was meer beheerscht dan van R.C.H.de geeltjes lieten den bal het werk doen, zooals dat in de voetbalter minologie heet. Bij R.C.H. werd wel hard. doch niet oordeelkundig gewerkt. Vooral het plaatsen was slecht verzorgd, waai door veel goed opbou wend werk verloren ging. Waren de vleugelspe lers bij R.C.H. zéér zwak. bij D.O.S. was dit juist het sterke punt. Vooral de oud-internatio naal Van Leur. op den rechtervleugel liet prach tig werk zien. Waar ook P^et Dumortler. de an dere oud-internationaal ln de ploeg, prachtig op dreef was als middenvoor, viel het niet te ver wonderen, dat de R.C.H.-achterhoede tegen zulk een aanval voor tal van moeilijke situaties kwam, die niet altijd waren op te lossen. Gebrek aan routine van de jeugdige achterspelers sprak hier ook een woordje mee. De middenlinie van de thuisclub bleef vóór de rust te veel achter, terwijl in de tweede helft, toen alles op den aan val werd gezet, de noodige voorzichtigheid niet steeds in acht werd genomen. Het spel der bui tenspelers memoreerden wij reeds. Het binnen- trlo heeft weer hard gewerkt en zich vele kan sen geschapen, die echter niet gebruikt werden. Hanse was met zijn schoten weinig fortuinlijk. Reeds na vijf minuten scoorde Dumortler, doch dit fraaie doelpunt werd afgekeurd. Dezelfde speler gaf zijn club tien minuten later toch de leiding. Na dit doelpunt werkte R.C.H. zich eenlgszins los. Toen doelman Van Baggem reeds door Wette gepasseerd was, redde de linksback op de doellijn. Na 25 minuten ondernam Van Leur een solorcn, die hij met een fraai schot be sloot, dat in den rechterbovenhoek verdween (9—2). Hanse miste hierna eenige goede kansen, doch werkte een voorzet van rechts fraai af (1—2). Dit was een staaltje van goed spel. Hoe wel R.C.H. nog eenige goede kansen kreeg om gelijk te maken, weid voor de rust niet meer gescoord. In de tweede helft had de thuisclub het wind- voordeel. Niettemin vergrootte D.O.S. na 4 mi nuten reeds haar voorsprong door Veldmeyer. die via den paal doelpuntte uit een voorzet van Dumortier. D.O.S. ging toen verdedigen. Dumor- tier speelde vierde half-back. De Racing was eenigen tijd sterker. Er werden eenige schoten gelost .waarbij Van Baggem redde. Deze doelman schoot na dertien minuten tegen een R.C.H.'er aan. waardoor de stand 2—3 werd. Alles was nog mogelijk. Wel viel R.C.H. nog eenigen tijd aan, doch daarna werd D.O.S. weer gevaarlijker. Er werd tegen paal en lat geschoten. Bij R.C.H. wprd Vos vervangen door Meyer, terwijl ook Wette even voor tijd moest uitvallen. Een kwartier voor het einde maakte Meeuwsen, de linksbuiten van D.O.S., het vierde doelpunt, toen R.C.H. haar verdediging volkomen had ver waarloosd. Wat de ploegen daarna lieten zien, was minder fraai. De spanning was verdwenen, er werd nog maar lukraak getrapt van belde zijden. R.C.H.—VOLEWIJCKERS. Zondag a.s. (eersten Pinksterdag zal de wedstrijd R.C.H, tegen de Volewljckcts gespeeld worden. 31 Mei speelt De Volewijckers tegen D.O.S. en 7 Juni D.O.S. tegen R.C.H. De stand luidt thans: D.O.S. 2 1 1 9 3 64 Volewijckers 2 1 1 9 3 4—3 R.C.H. 2 9 0 2 0 3—6 Indien de Racing de nog resteerende wedstrij den wint en de strijd Volewijckers—D.O.S. ein digt gelijk, dat hebben de Haarlemmers nog een kansje. In dat geval volgen beslissingswedstrijden KAMPIOENEN AFD. HAARLEM. In de eerste klasse van de afdeeiing Haarlem van den N. V. B. zijn kampioen geworden E. T. O., R. C. H. XII en T. Y. B. B. 2. Terras vogels derde klasser. Elk jaar een kampioenschap, elk jaar promotie, dat. is het devies van Terrasvogels, welke ver eeniging de voortzetting is van „Kemphaan" en „Brederode". De club leed in competitie-verband nog nooit een nederlaag, hetgeen wel uniek is In de voetbalgeschiedenis. Na een prachtig sei zoen is ook de promotie-competitie tot een goed einde gebracht. In den thuiswedstrijd tegen E.H.S. moest 1 punt worden behaald om kam pioen te zijn. Het zijn twee punten geworden, want met niet minder dan 92 bleef de thuis club de meerdere. Aanvankelijk was E.H.S. sterker. Haar linksbuiten nam de leiding tot tweemaal toe, doch daarna was het hek van den dam. Met de rust leidde Terrasvogels reeds met 4—2. Daarna kwamen er nog vijf doelpunten bij. Bunschoten met vier goals en J. van Gelder met drie waren topscorers. DE KENNEMERS VERLIEZEN IN ENKHUIZEN. Daar de aangewezen scheidsrechter niet ver scheen, werd deze ontmoeting gespeeld onder leiding van den Wijker arbiter H. Scholts. die een weinig prettige taak op zich genomen bleek te hebben. West Frisia speelde alsof er groote belangen op het spel stonden, waarbij de Enk- huizers niet bepaald zachtzinnig te werk gingen. De belde punten zijn tenslotte in het bezit ge komen van de partij, die er schijnbaar zoo vurig naar verlangde, want West Frisia won met 5-^2; Kennemers v i volledig. BEVERWIJK UITGESCHAKELD. Door met 4—1 van H.R.C. te verliezen, is Be verwijk, dat nog den thuiswedstrijd tegen O.V. V.O. voor den boeg heeft, uitgeschakeld voor de promotie naar de tweede klasse. De Wijkers zijn in deze competitie weinig fortuinlijk geweest; in de gewone competitie was hun spel beslist beter. Hoewel Maenhout c.s. aanvankelijk ster ker waren dan de thuisclub, hetgeen in een doel punt van Marx tot uildruking kwam. was toch duidelijk te zien. dat de spelers nog de zware wedstrijden van vorlgen Zondag en j.l. Donder dag in de beenen hadden. Nadat de thuisclub gelijk gemaakt had. namen zij zelfs voor rust nog de leiding (2—1). Werd er vóór de pauze reeds hard door de thuisclub gespeeld, de tweede klassers uit dit district weten er van mee te praten, na de hervatting was dit nog meer het geval. Beverwijk moest mede hierdoor met 4—1 het onderspit delven. UITSLAGEN VAN ZONDAG 17 MEI. Om het Kampioenschap van Nederland: A.D.O.Eindhoven 22 Blauw Wit—A.G.O.V.V. 4—1 DISTRICT I. Promotiecompetitie tweede klasse: R.C.H.—D.O.S. 24 DISTRICT II Promotiecompetitie tweede klasse U.V.V.—'t Gooi 2—3 DISTRICT III. Promotiecompetitie tweede klasse HengeloRheden 41 Go AheadBorne -20 DISTRICT IV. Promotiecompetitie tweede klasse BleyerheldeMaurits BaronieHelmond 01 DISTRICT V. Beslissingswedstrijd: L.S.C.—-Velocitas 1—0 KORFBAL BLAUW WIT—OOSTERKWARTIER 7-5 Het begin was voor Blauw Wit, direct na de afworp doelpuntte de thuisclub. (10). Ooster kwartier zit er goed op. en Hommers maakte na 19 minuten spelen met een mooi schot den ge lijkmaker. BI. Wit speelde een keurig aanval- spel en met twee verre worpen maakte de ploeg er 3—1 van. Ook de derde aanval van de Am sterdammers was goed op dreef en bracht voor de rust den stand op 5—1. Na de hervatting was Oosterkwartier sterk ln den aanval en Hom mers maakte met twee prachtige doelpunten (5—3). Alles was nog mogelijk en Oosterkwartier nam den korf van Bi. Wit onder vuur. maar door pech en slecht schieten bleven doelpunten uit. De thuisclub daarentegen maakte nog twee doel punten. zoodat de eindstand op 7—3 werd ge bracht. DAMMEN PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HAARLEM 1942. In de finales om het tweede klasse damkam pioenschap 1942 van Haarlem is de beslissing gevallen. De tifêl werd behaald door W. van Leuffen van Damclub „Het Noorden", die tevens naar de eerste klasse promoveerde. Ook in de finale om het derde klasse damkam pioenschap 1942 van Haarlem viel de beslis sing ten gunste van G. J. Steenkist (Haarlem sche Damclub), die naar de tweede klasse pro moveert. HONKBAL Haarlem door Ajax geslagen. De twee in Haarlem voor de eerste klasse gespeelde wedstrijden boden beide een verras sing. Zoowel de Mon als SchIJvenaar had nog te kampen met een onwilligen arm van den harden strijd om den Zilveren handschoen. De mindere goden van het Hilversum-tournooi Blomvllet. Hoogendijk en ook Pijnakker profi teerden van deze gelegenheid en 'behaalden verdiende overwinningen. Ge; EDO—SCHOTEN 11—20. Schijvenaar en Odenthal hebben de slaglus- tige Sehotonploeg niet in bedwang kunnen houden. 18 maal joegen de Schotenaren den !en bal onbereikbaar voor van der Putten c.s. het veld in. De gastheereq. deden voor hun tegen standers niet onder en produceeerden 14 honk slagen Bij Schoten werden de slagen door het geheele negental met uitzondering van Kes- sens gegeven, waardoor de score snel opliep. De E.D O.naren moesten het echter geheel van de kopgroep hebben. Van de 14 honkslagen werden er 10 door Schijvenaar, KI. Zandstra en van der Putten gegeven, terwijl deze driep'P1 spelers 10 van de elf runs scoorden. KI. Zand stra was met ccn homerun, twee tweehonk- slagen en één honkslag de beste slagman. Bij Schoten blonk Klooster met 4 honkslagen uit. E.D.O. 103104020 11. Schoten 102503308 20. Het spel van de Mon beteekent voor Haar lem toch wel heel veel. De slagen, Ajaxieden gaven, brachten enkele malen den Haarlemvclders het hoofd op hol. De Mon zelf miste enkele slagen, twee maal mislukte een insluiting tusschen Langereis en Missaar en ten slotte liet Hoogenbos een grondbal langs zich gaan. waardoor Ajax de overwinning kon behalen. Ajax nam reeds in de tweede innings een 31 voorsprong door een driehonkslag van ter Heide en drie vrije loopen van de Mon, In de vijfde beurt werd deze achterstand door slagen van Koning, Keulemans en Hoogenbos in een 4—3 voorsprong omgezet. Door slagen van Voetelink en Koning werd het zelfs 5—3, voordat ter Heiden en Lobberecht den stand op 5—5 konden brengen. Ajax liet prachtig sluitend veldwerk zien, waarbij vooral Rotgans en Koning zich in het benutten van vangkan- sen en Bloem met aangooien op het eerste honk onderscheidden. Ajax behaalde de over winning. toen Lobberecht en Bloem in de laatste beurt slagen gaven en Hoogenbos een stuitbal in het verre veld voorbij liep. De werpersprestaties waren: De Mon 13 x 3 slag, 5x4 wijd en 8 h s. tegen. Blomvliet 5 x 3 slag, 3x4 wijd en 10 h.s. tegen. ei'! ied QUICK—H.H.C. 3-7. Door goed sluitend veldwerk in het binnen veld van Noordhoff, van Holst en Pijnakker werden de vele korte slagen, die er door de Quick-spelers gegeven werden, ongedaan ge maakt. Toen het in de vierde innings even met het fielden haperde, ging de voorsprong, die door een prachtigen tik van Mulder was ver kregen, weer verloren. Pijnakker zorgde er echter voor, dat de Amsterdammers het bi) drie punten moesten laten, terwijl de roodwit- len zelf door nuttige slagen van Verwey en Pijnakker de score op 73 brachten. Quick 000300000 3. H.H.C. 003010030 7. DE OVERIGE UITSLAGEN. Overgangsklasse: D.O.S.Haarlem 2 912, H.C.K.—Zeeburgia 15—9, R.C.H.—E.D.O. 2 134. HilversumA.F.C. 28. Tweede klasse A: Ajax 2Quick 2 9—7, Catchers—D.W.V. 7—6, Celeritas—H.C.K. 2 20—8. Tweede klasse B: Blauw wit 2—T.Y.B.B. 1—18, H.H.C. 2—Haarlem 3 30—6. Tweede klasse C: D.E.C.Hilversum 2 16—19, D.W.S.—E.H.S. 20—6, O.V.V.O.—R.C.H. 2 9—8. Tweede klasse D: Watergr.—H.H.C. 3 9—18, Z.R.C.—V.V.G.A. 2 7—27. Derde klasse Haarlem: BeverwijkE.D.O. 3 243, T.H.B. 2Schoten 3 17—16, Havenmeeu wen—E.H.S. 2 23—12, Schoten 4—T.Y.B.B 2 16—4, Spaarnevogels—Schoten 5 21—10, Half weg—H.H.C. 4 11—32. KENNEMER GOLFCLUB. Aan den wedstrijd voor echtparen, die Zondag op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvooi't werd gespeeld, namen 12 pa ren deel. Er werden greensomes gespeeld. Als eersten kwamen de heer en mevr. Jurjans (13) binnen met een netto score van 71. ZIJ wer den gevolgd door den heer en mevr. Hubrecht (17) die in 73 netto rondgingen. De derde en vierde plaats behaalden de heer en mevr. Verspijck (22) en de heer en mevr. Elhorst (14) beiden met 74 netto. KAATSEN WEDSTRIJD „FRISIA". De kaatsclub „Frisia" hield Zondag op het Ge meentelijk Speelterrein aan de Kleverlaan "een wedstrijd, waaraan de volgende parturen deel- I. De Haan—Veenema; 2. Vos—v. Gast; 3. Broersma—Stienstra; 4. v. d. Velde—Visser; 5, Hibma—v. d. Geest. Tusschen de nos. 1 en 2 was van strijd weinig sprake. De Haan zoowel als Veenema waren in conditie en Vos c.a. brachten het tot slechts !j spel. Eindstand 5—1. 6—2. In de volgende partij werd Broersma. die nog een uitstekende partij speelde, niet voldoende gesteund door Stienstra. Van der Velde en Visser liepen spoedig uit. en vooral v. d. Velde was op dreef. Hij won met een bovenslag de partij met 5—1 en 6—6. No. 5 speelde daarna tegen no. 1. De zoo ge vreesde Hibma, uitstekend gesteund door v. d. Geest, wonnen met 5—1 en 6—2. De eindstrijd ging tusschen 5 en 4. Hibma was direct in actie en zijn opslagballen waren te snel voor v. d. Velde, en een enkele ging zelfs over no. 2 heen. Dit had tengevolge dat het spoedig l'.a spel voor hen was. Visser deed wat in zijn vei mogen was, no. 4 kreeg nog wel 1 spel aan den hang, doch hiermede was de strijd beslecht. De laatste partij verliep als volgt: 4. 4 4 4 8 4 4 8 4 a 40 5. 8 8 8 2 8— 8 4 8 54 le prijs: Hibma—v. d. Geest. 2e prijs: Visser —v. d. Velde. Donderdag 21 Mei beginnen de oefeningen des avonds van 7—9 uur en Maandag 2en Pinksterdag wordt gespeeld aan de Klaverlaan, en dus niet des Zondags. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 19 MEI 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 6.45 Oramofoonmuziek. 6.50 ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten, 8.15 Politiek weekpraatje (opn.). 8.30 Orgelconcert (opn.). 8.55 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9,20 Omroeporkest (opn.). 10.00 Zang en piano. 10.30 Viool en piano. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Ombach. 12-00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boerenland In boek en krant. 13.15 Amabllé-sextet. 14.00 Groninger Orkestver- eeniglng. soliste en gramofoonmuziek. 18.00 Zie kentroost. 16.20 Gramofoonmuziek .16.45 Voor de jeugd. 17.00 Bert van Dinteren en zijn orkest 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursbe richten. 17.30 Bert van Dinteren en zijn orkest 18,00 Voor de vrouw. 18.15 Gramofoonmuziek 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B N. O. Gesproken blnnenlandsch overzicht. 19.10 omroeporkest. Musetteorkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Foto-album, muzikaal programma. 21.00 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 21.15 Luisterspel „Het ..goede" stuk". 21.45 B. h. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair over zicht. 22.10—24.00 Gramofonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6:458.15 Zie Hilversum 1. 8.15 Gewijde muziek (opn.) 8.45 Symphonlsch concert (gr.pl. en opn.) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 10 40 Vroeger en nu. 11.00 Het Arnhemsch Instru mentaal Trio. Als intermezzo: Zang met piano begeleiding (opn.). 12.00 Ensemble Willy Kok. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Planovoordracht en gramofoonmuziek. 13.45 Gra mofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Vergeten opera's", disco-cau serie. 16.45 Cello en piano. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 18.15 Bespre king van den 7en jaargang van „De Storm- meeuw". 18.30 De reportagestaf presenteert. 19.00 Salonorkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N.O Twentsch praatje. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Holland and the economic reorganisation". Voor rle Raido-Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over éen lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 21.00 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Ernst van 't Hoff en ztjn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 GranWooc- muziek. 22.05—22.10 Avondwijding. I

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6