Haarlemsche Courant Sovjets verloren gisteren bij Charkov 1 10 pantserwagens. Zeventien koopvaarders tot zinken gebracht. Nederlandsche S.S.-mannen leggen eed op den Führer af. 287e Jaargang No. 116 x x Abonnement p. tveek 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post f 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 m-ra. 3,elke m.m. meer 20 cent- Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. i Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag 19 Mei 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3, BUkantoor: Soenda. plein 37. Telefoon Directie 130S2, Hoofdredactie 15051. Redac* tie 10600, Administratie 10721, 11S25, Soendaplcln 12230. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmuIden: Kennemerlaan 102, Tel. 5137. Sinds 12 Mei werden er in dit gebied 324 vernietigd. Vruchtelooze aanval op den kruiser ,,Prinz Eugen" kostte 29 Britsche vliegtuigen. Folkestone en Hastings gebombardeerd. Hoofdkwartier van den Führer, 18 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der Duitschc weermacht deelt mede: „Op het schiereiland K e r t s j gaan de resten van den verslagen vijand in weerwil van het wanhopige verzet haar vernietiging tegemoet. In het ge bied van C h a r k o w leidden onze tegenaanvallen tot een pantserslag, waarbij 56 vijandelijke pantserwagens werden kapotgeschoten. Vierenvijftig aJidere Sovjet-pantserwagens werden door luchtaanvallen buiten gevecht gesteld. In den sector van hel Ilmenmcer hebben afdeelingen gevechtsvliegers ver nietigende slagen toegebracht aan troe- penverMij'fplagtsen en ravitai'lleerings- oolonnes van den vijand. In Lapland is bij aanvallen opnieuw terrein gewon nen. In het adhterwaartsohe gebied hebben Hongaarsche troepen in gevechten, die verscheidene dagen duurden, een uit bols jewistische benden bestaande vijandelijke troep vernietigd. Bij M o e r m a n s k heeft de luchtmacht bomtreffers geplaatst p vijf groote transportschepen. Boven Malta zijn vijf Britsohe vlieg tuigen neergeschoten- Zooals reeds in een ex tra-bericht is medegedeeld, hebben Duitsdhe duikbooten san de Oostkust van Noor d-Amerika, jn de Caraibiscfhe Zee en voor den mond van de Mississippi 17 vijandelijke koop vaardijschepen, met een gezamenlyiken. in houd van 105.000 ton, tot zinken gebracht. Twee andere schepen werden door torpedo treffers zwaar beschadigd. Aan de Engelsche Zuidkust hebben lich te gevechtsvliegtuigen met goed gevolg het havengebied van Folkestone en Hastings gebombardeerd. Voor de Nederlandsche kust heb ben mijnvegers en patrouillevaartuigen m een gevecht met Britsche motortorpedo- booten een vijandelijke boot door artillerie- treffers beschadigd. Aan de Kanaal- kust hebben Duitsche jagers vijftien Britsche vliegtuigen neergeschoten, zonder telf verliezen te lijden, In het Noorden der Noordzee hebben sterke afdeelingen Britsche vliegtuigen den kruiser „P r i n z E u- g e n" vruchteloos aangevallen. Met zeer zware verliezen werden zij terugge slagen, De kruiser en de begeleidende vaartuigen schoten zeven jagers en het luchtdoelgeschut 22 der aanvallende bommenwerpers neer, zoodat de vijand bij deze aanvalspoging meer dan de helft van zijn formaties verloor. Drie Britsche bommenwerpers 'werden boven de Duitsche Bocht, vijf boven het Westen der Oostzee neergeschoten. De Britsche luchtmacht verloor dus op Zon dag en In den daarop volgenden nacht bij haar aanvalspogingen op Duitsche vloot- strijdkrachten, op het bezette gebied en op Icj'e Duitsche kust, in totaal 52 vliegtuigen. Bij deze gevechten gingen slechts drie Duitsche jachttoesiellen verloren, welker bemanningen gered konden worden. Bij de successen van Duitsche duikboo ten voor de Amerikaansche kust heeft de boot onder bevel van Korvetkapitein Schacht zich bijzonder onderscheiden. De opperwachtmeester van een afdeeling storm- geschut,, Müller, heeft op 17 Mei elf vijan delijke pantserwagens kapotgeschoten." DE PRINZ EUGEN. Naar het opperbevel met betrekking tot de vruchtelooze aanvalspoging op de „Prinz Eugen" nog meedeelt, vlogen de Britten in Verscheidene golven met ongeveer 40 tot 50 vliegtuigen tegen 19.30 uur uit Westelijke richting komend op het gebied van Stavan- ger aan. Nog boven zee werd de Britsche formatie door Duitsche jagers tot den strijd genoopt. In den uiterst verbitterden lucht slag schoten de Duitsche jagers 18 Britsche Vliegtuigen neer. De weinige Britsche vliegtuigen, die er in geslaagd waren de Duitsche jachtversper- ring te doorbreken, kwamen terecht in het Boven Malta vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten Rome: Nog steeds voorspel van den oorlog Het Italiaansche hoofdkwartier maakt be kend: De gewone bedrijvigheid van patrouilles en artillerie in de Cyrenaica. Bij jachtoperaties boven Malta hebben afdeelingen vliegtuigen der spilmogendheden vier Spitfires en een Curtiss neergeschoten. Een zesde toestel werd op den begancn grond met machinegeweer vuur bestookt en in brand geschoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. Het D.N.B. meldt voorts: In een van toon aangevende zijde te Rome gepubliceerd week overzicht over den militairen toestand wordt gezegd, dat de oorlog tot dusver nog steeds in de fase van een voorspel verkeert, dat tot de beslissende botsingen zal leiden op plaats en tijd. die de staten, aangesloten bij het Pact van Drie, zullen vaststellen, Gisteren zyn by reddingswerkzaamheden In het zeegebied ten Noorden van Malta twee Duitsche Roodc-Kruisvliegtuigen door Brit sche jachtvliegtuigen overvallen cn neergc- ichoten. Dc bemanning kon gered worden. Duitsche jagers waren korten tijd na den overval ter plaatse en leverden een luchtge vecht met dc Britsche jagers, waarbij twee Spitfires werden neergeschoten. Pest in het Naburige Oosten. Te Haifa en Port Said is een pestepi demie uitgebroken, Alle schepen afkom stig uit deze havens worden in quaran taine gehouden. Nieuwe Sovjet-ambassadeur te Tokio. Naar de Sowjet-radio Maandagavond Tieldde heeft het presidium van den Op persten Sowjet den ambassadeur te Tokio Smetanin, ontheven van zijn functie „in verband met zijn benoeming op een nieuwen post". Tot zijn opvolger is Ma li UJ benoemd. Vliegtuigverliezen van Britten en Bolsjewisten In den tijd van 10 tot 16 Mei heeft de DuitschItaliaansche luchtmacht 472 bolsjewistische vliegtuigen en 79 Britsche toestellen neergeschoten. geconcentreerde vuur van de Duitsche luchtdoel- en marine-artillerie. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Sedert 12 Mei zijn bij Charkov 324 Sovjetpantserwa gens vernietigd. Bij een van de geslaagde tegenaanvallen aan het Donetzfront werd de Duitsche bezetting van een steunpunt, dat 3 1/2 dag lang door de bolsjewieken was omsingeld, ontzet. MILITAIR COMMENTAAR. Naar het oordeel van militaire deskundi gen in de Duitsche hoofdstad vallen alle tot nu toe aan het Oostelijk front uitgevoerde Duitsche aanvalsbewegingen binnen het kader van de met het voorjaar begonnen strategi sche terreinzuivering. Het betreft hier dus operaties, die ten doel hebben posities in te nemen, vanwaar uit de groote stormloop van dit jaar met groote uitwerking kan beginnen. Men kans reeds thans zeggen, dat de bolsje wisten, juist in het Donetzgebied, waar de Duitsche leiding toch van het begin af aan met zeer sterke offensieve inspanningen van de bolsjewisten om dit sterk geïndustriali seerde gebied te herwinnen, rekening hebben moeten houden. Hun massale stoot is niet alleen tot staan gebracht en wel met enorme verliezen aan hun kant, doch de aanvaller is ook hier weer aangevallene geworden. De operatieve gevolgen van deze nederlaag der bolsjewisten beginnen zich te openbaren. Men verneemt echter, dat ook de gevechten in dit gebied nog niet het aanvangssignaal voor het groote offensief der Europeesche legers beteekenen. Daitschland strijdt voor Europa. Tezamen 105.000 brt. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 18 Mei (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan de oostkust van Noord-Amerika, in de Caraibische Zee en voor de monding van de Mississippi hebben Duitsche duikbooten weer zeventien vijandelijke koopvaardij schepen van tezamen 105.000 brt. tot zinken gebracht en twee andere sqhepen door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Van officieele Amerikaansche zijde wordt toegegeven, dat in de afgeloopen week vijan delijke duikbooten zestien Amerikaansche schepen in het Westelijk deel van den Atlan- tischen Oceaan in den grond hebben geboord. Het tot zinken brengen van schepen heeft de afgeloopen week 83 dooden en 115 vermisten gekost, terwijl er 470 overlevenden waren. In dezelfde week zijn drie koopvaardijsche pen aangevallen, doeh niet tot zinken ge bracht. Twee daarvan konden zwaar bescha digd een haven bereïkén. De strijd op het schiereiland Kertsj is bezegeld met de bezetting van dc stad en de- haven. Vooruitgeschoven artillerie-verkenners leiden uit hun observatiepost liet vuur van het Duitsche geschut. P.B.Z.-v.Eysden-P.K.Kirsche-Pax Holland-m. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. De opperbevelhebber van de Brit sche Middellandsche-Zee vloot, admiraal Sir Andrew Cunningham, zal eerlang met een officieele missie naai' Washington ver trekken. Tot opvolger is benoemd admiraal Har- wood, die reeds te Alexandrië is aange komen. Naar uit Quito gemeld wordt, blijkt de door de aardbeving in Ecuador aangerichte schade grooter dan aanvankelijk werd aan genomen. Men vreest thans, dat het aan tal dooden bijna 500 zal bedragen, 115 lijken zijn reeds gevonden. Een Spaanse he maatschappij is begon nen met den bouw van een installatie voor het winnen van alcohol uit sinaasappelen. De productie zal voorloopig 40.000 liter per jaar bedragen. In het „Zeilschrift der Akademïe für Dcutsches Recht" wordt aan de hand van een uitspraak van het Reichsgericht een uit eenzetting gegeven over de vraag, of voor- oorlogsche voorraden onder het hamsterver bod vallen. Deze vraag wordt ontkennend beantwoord. Zondagochtend is in de ondergrond- sohe werken van de Oranje Nassau-Mijn III te Heerlen een doodelijk ongeluk ge beurd. De machinist J. H. A. Vromen, uit Schaesberg, geraakte tussehen een wagen en een machine bekneld. Hij was vrijwel op slag dood. Hij was dertig jaar oud. ge huwd en vader van een kind. Bij de N.V. H. J. Reesink te Zutphen, is voor eenige duizenden guldens aan scheer mesjes, stofzuiger-, kachel- en keuken gereedschap gestolen. De politie arresteerde den hoofddader H. iemand van het personeel, die bekende de goederen te hebben ontvreemd. Ook eenige medeplichtigen werden ontmaskerd. Een deel der goederen kon worden achter haald. Zondagavond is de 2-jarige Frans Willem Ruys, in de ouderlijke woning aan de Goudsohestraat te Vlaardingen, uit zijn lecfiikantje gevallen. Een geneesheer heeft den dood tengevolge van een hals- wevvelbreuk geconstateerd. De 16-jarige D. Dollekamp te Markelo over het Twente-Rijnkanaal te Markelo de macht over zijn rijwiel en kwam op den rij weg van de brug ten val onder een juist pas- seerende vrachtauto. De jeugdige D. was vrij wel op slag dood. Uit de Nieuwe Maas is opgevischt het lijk van den 5-jarigen knaap J. H, G. Dek ker, wonende te Rotterdam. Hij werd sedert vorige maand vermist. Gisteren en heden zijn de leerlingen der zevende klasse van de hoogere meisjesscho len van Berlijn vertrokken om op het platte land te gaan werken. Zij gaan voor een half jaar de boeren in het Oosten helpen. Zij wor den daar ondergebracht in kampen onder leiding van den B. D. M. Bewijzen van Italië's moreel. Rede van Mussolini. Het nationale directorium van de Fascisti sche Partij is onder voorzitterschap van den Duce bijeengekomen. Mussolini legde dharbij de volgende verklaringen af: In den laatsten tijd hebben drie gebeurte nissen den geestestoestand van het Italiaan sche volk doen blijken. De eerste is het resultaat van de leening, die zonder buiten gewone propagandistische inspanning het totaal van de vorige leening met vier milliard overtrof. Nog belangrijker in moreel opzicht was woloffer, dat door zijn algemeenheid en spontaniteit beschouwd moet worden als een soort plechtige volksstemming en een bewijs vari de trotsche liefde voor onze gewapende macht. Tenslotte kon ik tijdens mijn reis door Sar dinië na een afwezigheid van zeven jaar constateeren, dat op alle gebied reeds veel voortgang is gemaakt. Zoowel in de steden als in de dorpen kon ik in politiek opzicht bij individueele en collectieve uitingen eens te meer een hoog zedelijk peil constateeren bij een volk, trotsch op zijn strijders, voorts volstrekt geloof in de overwinning en alge- heele aanhankelijkheid aan de instellingen van het fascisme. Japanners nog 6 K.M. van Indische grens verwijderd Manipoer in Voor-Indië gebombardeerd. De groote stad Manipoer in de Voor-Indi sche provincie Assam, is opnieuw door Ja- pansche gevechtsvliegtuigen aangevallen. De schade in de militaire inrichtingen der stad is aanzienlijk. Op het nabij Manipoer gelegen vliegveld werden 7 op den grond staande vliegtuigen van Amerikaansch type vermeld. Bovendien ondernamen Japansehe afdee lingen aanvallen op strijdkrachten van Tsjoengking in de buurt van Katha, ten Noordoosten van Kalewa. De vijand trok zich terug, met achterlating van 200 gesneu velden. Japansehe militaire deskundigen ver klaren. dat de Japanners thans nog slechts zes kilometer van de Indisch-Burmaan- sche grens verwijderd zijn. Twaalf vooraanstaande Burmaansche poli tici, onder wie 6 kabinetsleden, die zich. ten einde niet door de Engelschen naar Voor- Indië te worden gezonden, bij Mandalay ver borgen hadden gehouden, staan thans onder bescherming van het Japansehe leger. Die Eiitfiihriinji aus dem Serail Zeer groote belangstelling voor de uitvoering van Donderdag a.s. Er blijkt zeer groote belangstelling te be staan voor de opvoering van Mozarts opera „Die Entführüng aus dem Serail", welke Donderdagavond in den Stadsschouwburg door de „Kammeroper" voor de leden der Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap wordt gegeven. Door deze groote belangstel ling is men reeds genoodzaakt geweest, do voorverkoop der plaatskaarten stop te zetten. Men zal zich dus alleen nog op den avond van de voorstelling aan de kassa van kaarten kunnen voorzien. UITSTAPJE VAN NEDERLANDSCHE ARBEIDERS TE BERLIJN. Tot de schoonheid van Berlijn's omgeving dragen niet het minst bij de talrijke meren en meertjes, die te midden van bosschen in een veelal heuvelachtig landschap een ideale gelegenheid bieden voor de beoefening van alle mogelijke takken van watersport. Het was dan ook een voortreffelijke ge dachte van het Ned. Arbeidsfront in samen werking met de Deutsch-Niederlaendische Gësellschaft om de in Berlijn werkzame Ne derlandsche arbeiders in de gelegenheid te stellen voor een uiterst lage vergoeding een geheelen dag in deze heerlijke omgeving door te brengen. Op een der vele pleizierbooten, die ook nu nog trots de oorlogsomstandigheden hun vaarten over de meren onderhouden, en die voor dit doel was afgehuurd, voeren de lei ders der bovengenoemde organisaties met honderden hier werkzame Nederlanders van Teelsee af, om via Spree en Havel over Wann- see en Schwielowsee langs Spandau, Potsdam enz. naar Ferch te gaan, waar het gezelschap een maaltijd wachtte en Alex de Meester met zijn troep bovendien nog een muziek- en cabaretprogramma bood. SCHERPE CONTROLE OP HET PLAATSNEMEN IN EEN HOOGERE TREIN-KLASSE. In den loop van deze week zullen duide lijke cartons in de coupé's van alle treinen worden aangebracht, waarop staat aangege ven, dat de reizigers zich aan een bijbetaling van ten minste ƒ1,50 of ƒ3,bloot stellen, Indien zij zich, zonder den conducteur voor het Instappen gewaarschuwd te hebben, in de 3e, resp. Ie of 2e klasse bevinden, zonder een voor die klasse geldig kaartje. Dit slaat dus ook op het zich sterk uitbreidend verschijn sel. dat men geheel zonder kaartje in den trein plaats neemt, zonder dat men dit den conducteur voor het instappen heeft medege deeld. In dé toekomst zal dus niemand er zich tégenover den conducteur meer op kun nen beroepen, van de desbetreffende bepa lingen niet op de hoogte te zijn geweest, De Spoorwegen zullen aan deze bepalingen van heden af zeer streng de hand houden. Grootsche plechtigheid in Den Haag Redevoeringen van Reichs- fuhrer-S.S. Himmler en ir. Musserf. In de feestelijk versierde zaal van den Die rentuin te 's-Gravenhage zijn Zondag j.l. in tegenwoordigheid van den Reiehsführer SS. Himmler en van den Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, ongeveer 800 Neder landsche SS-mannen op den Führer beëedigd. Te half twaalf betraden de Reiehsführer, de Rijkscommissaris en de leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert. de zaal. Onder de talrijke eeregasten werden opge merkt de Commissaris-Generaal voor net Veiligheidswezen en Höhere SS und Pölizei- führer, SS-gruppenführer Rauter, en de Commissarissen-Generaal Schmidt en dr. Wimmer. Verder waren aanwezig SS-Obe - gruppenfiihrer Wolff en SS-gruppenführer Berger, alsmede een vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht en leidende personen van partij en staat. In de zaal had den bovendien de familieleden van de Neder landsche SS-mannen plaatsgenomen. De voorman van de Nederlandsche SS, Feldmeyer, richtte zich vervolgens in oen toespraak tot de aangetreden SS-mannen nadat hij tevoieri den Reiehsführer, den Rijkscommissaris en den Leider der N.S.B. had begroet. Voorman Feldmeyer spreekt. Tol den Reiehsführer richtte Feldmeyer de volgende woorden: „Het is voor ons als Nederlandsche SS- manncn een trotsche vreugde, aangetreden te staan, om in uwe aanwezigheid den SS-eed op den Führer af te leggen. De Nederland sche SS-mannen zijn zich de hooge beteeke- nis van dezen eed bewust, zij weten ook, dat zij met het afleggen van dezen eed. als voor kampers van de Germaansche wereldbe schouwing worden opgenomen in de orde gemeenschap der SS. Zij kennen de harde en strenge wetten, welke gij, Reiehsführer, deze ordegemeenschap hebt gegeven. Voor ons gelden thans de gelijke rechten, doch daar mee ook de gelijke plichten. Wij zullen deze vervullen, zooals gij het tot nu toe hebt ge- eischt van uw SS-mannen". Rede Mussert Hierna betrad de Leider van de N.S.B.het spreekgestoelte. Hij richtte zich met de vol gende woorden tot de mannen van de Ne derlandsche SS: „Mannen van de Nederlandsche SS, mijne kameraden. Ik heb u als actief dienende leden der SS opgeroepen om in mijn handen den eed af te leggen. Alvorens daartoe over te gaan is het mijn taak u in het. kort de beleekenis hiervan uit een te zetten. Deze is zeer belangrijk voor ons volk in het algemeen, voor u persoon lijk in het bijzonder. Wij leven temidden van de grootste revolutie aller tijden en reeds jaren lang heb ik dit op vele vergaderingen en in vele artikelen van V.O.V.A. uiteengezet. De wereld, zoo heb ik gezegd, verandert van aangezicht en wij hebben hersens ge noeg en inborst genoeg om te begrijpen, dat wanneer deze wereld van aangezicht veran dert, dat niet veroorzaakt is door menschen- wil en dat zij niet bestuurd wordt door men- schenverstand, doch het altijd een hoogero macht is, die de wereld regeert en die van ons verlangt, dat wij zullen zijn de werktui gen in zijn hand, opdat het goede zal over winnen en het kwade zal worden terugge drukt. Wij Nederlanders in het Westen van Europa streden eeuwen lang. Eerst tegen de Span jolen: wij hebben het gewonnen. Dan tegen de Franschen en er is een compromis tot stand gebracht, de Franschen zijn binnenge komen in de Zuidelijke Nederlanden, maar tot op een afstand zijn zij kunnen blijven. Na de Fransehen de Engelschen, en tegen de Engelschen hebben wij het verloren niette genstaande 10.000 onzer mannen daar op zee gevochten hebben voor de vrijheid ter zee, waar nu zooveel Duitsche marinemannen hun leven geven. Verloren hebben wij dezen strijd, omdat het thuisfront te zwak was, verloren, omdat er een achterland was, dat niet met ons ging. Zoo stonden wij alleen cn nu. nu is er een verandering in Europa zoo groot als nooit tevoren. Honderden jaren lang hebben wij Nederlanders en Duitschers met de ruggen naar elkaar toegestaan, elkaar niet kennende en nu zoeken wij elkander weder uit vrijen wil, wetende, dat een onver biddelijke noodzakelijkheid daartoe bestaat. Wy weten, dat deze continenten zich vormen. Nieuwe wegen worden gezocht en het was mjj een eer onlangs een brief te mogen ontvangen van den Führer, waarin hy ook ons, Nederlandsche natio- naal-socialistcn. toesprak als volgt: „Ik wensch U cn - de Nederlandsche natïonaal-socialisten succes met uw werk van voorlichting in de Nederlanden en ik hoop, dat de politieke gedachte en de geest, die U en Uwe kameraden be zielt, spoedig gemeengoed zal zyn van het Nederlandsche volk, zoodat tot prac- tische medewerking in het nieuwe Europa mede opgeroepen zal kunnen worden. Ge ziet de Führer vertrouwt op den geest, die ons jarenlang reeds gedragen heeft, die noodig is om dit volk zijn historische roeping te doen vervullen. Mijnerzijds erken ik den Führer als den van God gegevene, wiens taak en roeping het is de Germaansche volkeren te redden van den ondergang, tot samenwerking te bren gen en een schoone lotsverbonden toekomst te openen. Gij weet, mijne kameraden, reeds duizen den heb ik den eed afgenomen, die gegaan zijn naar de Waffen-SS, Legioen, N.S.K.K.. Nachrichtentruppe. Ambulance, want wij weten en gelooven, dat er "komen zal een Germaansch machtsgebied voor alle Ger maansche volkeren, bereid en in staat bevei liging van de levensruimte te schenken in deze groote Germaansche levensruimte, waarin ook ons vaderland ligt en onze jon gens gingen niet alleen voor volk en vader land. maar ook als pioniers van de groote gedachte der Germaansche saamhoorigheid en nu is dan aan de orde de beëediging van de Nederlandsche SS. Want de Nederland sche SS, zooals gij daar staat,'mijne kamera den, zijt gij niet alleen een formatie der N.S.B., gij zijt tevens een deel van de Ger maansche orde der SS. Als formatie der Beweging zult gij uw taak hebben binnen 's Lands grenzen volgens de aanwijzingen, die gij van mij zult ontvan gen. Als deel der Germaansche orde zult gij bereid zijn, te dienen buiten deze grenzen indien gij daartoe wordt opgeroepen. Deze Germaansche taak kunt gij alleen vervullen, wanneer gij beëedigd zijt op den Führer. Na het afleggen van den eed keerde Mus sert zich nogmaals tot zijn kameraden en zeide o.a.: Van nu af aan zijt gij opgenomen in de groote orde der Germaansche SS. Houdt in de Germaansche SS de Nederlandsche vlag hoog, denkt er om, dat alleen samenwerking tussehen Germaansche volkeren mogelijk is op basis van wederzijdsch respect. Vervolgens sprak Ir. Mussert den Reiehs führer SS toe: Mijn eer als Nederlander zegt mij, dat een volk, dat zijn kracht verloochent en geen eigen kracht meer bezit, als lid van den Ger- maanschen statenbond waardeloos is. Spr. gaf de verzekering, dat het Neder landsche volk niet slechts in het verleden tot iets groots in staat was, doch ook nog heden over geestelijke en lichamelijke eigenschap pen beschikt, waardoor het onder goede lei ding in korten tijd tot veel in staat zal zijn. De Reiehsführer der S.S. aan 't woord Tenslotte nam de Reiehsführer der SS het woord. Hij zeide o.a.: Leider, SS-mannen. Het is nu twee jaar, het is nu vier en twin tig maanden geleden, sinds wij ons in één gelid schaarden, sinds wij gezamenlijk onze dooden begroeven. Het is vier en twintig maanden geleden sinds uw beweging, de N.S.B,, den tijd der vervolging, den tijd waarin zij haar bloed offers voor de Germaansche gedachte bracht, had te doorstaan. Het is nu twintig maanden geleden sinds de eersten uit uw rijen als vrijwilligers der Standarte „Westland" bij de Waffen-SS in dertijd den eed op den Führer aflegden. Het is elf maanden geleden, op 22 Juni a.s. zal het een jaar zijn, sinds in het Oosten de divisies met uw regimenten zich opmaakten om Europa voor het bolsjewisme te behoeden Elk van deze gebeurtenissen, die ik op somde, waren in rustige tijden reeds belang rijk genoeg geweest om in hun grootheid als d e gebeurtenis in een generatie te gelden. En het is niet bij één gebeurtenis gebleven, in deze twee jaren hebben zij zich telkens weer voorgedaan. Ik weet, en gij weet het ook, dat alles wat hier geschied is. niet gemakkelijk is geweest, dat ieder genomen besluit zoowel voor den enkeling als voor de beweging en het volk een zware geestelijke worsteling meebracht, een strijd vooral met zich zelf in het eigen hart. welke met veel kommer en zorg gepaard ging. een strijd, die het lot en de geschiedenis oplegde, dat weten wij. om dat wij indertijd voor gelijke beslissingen werden geplaatst. Wanneer wij juist gehandeld hebben, dan vergeten wij de moeilijke uren die aan onze daad voorafgingen, en daarom is het goéd ze eens in herinnering terug te roepen, hoe van zelfsprekend zij ons allen nu ook voorkomen Gij hebt dezen eed vrijwillig afgelegd, nimmer zullen wij in naam van den Führer iets van u verlangen wat in strijd zou zijn met dien eed, met de wereldbeschouwing van het nationaal-socialisme, met de wet van ons gemeenschappelijk bloed, nooit en te nimmer. Uit gehoorzaamheid alleen, een gehoor zaamheid van menschen van eenen bloede, ont spruit de kracht, waarmede men een conti nent vermag te ordenen. Gij hebt te gehoor zamen zonder bedenken en zonder aarzelen met het geheele hart. dat zelfs met het meest onaangename bevel weet in te stemmen en tot uitvoering brengt. Gij hebt ze nu bezwo ren, de Germaansche deugden, trouw, hoorzaamheid en dapperheid. Met uw eed en met de woorden waarmede uw Leider de Nederlandsche SS aan den Führer heeft opgedragen, neem ik u nu op in de groote gemeenschap der SS, der ge heele Germaansche SS. Ik neem u daarin op met alle plichten, alle rechten, alle wetten, waaraan wij ons onderwerpen. Ik verlang van u, dat het voor u een eere zaak zal zijn, voor de besten in de N.S.F gelden. In dienst, in trouw, in gehoorzaam heid en voorbeeldige plichtsvervulling. Met den eed en de opname van vandaag in de gezamenlijke SS hebt gij u met uw geheele leven verbonden aan onzen Führer, Adolf Hitler. Niet iedere generatie valt het geluk te beurt in een zoo grooten tijd te leven. Na een wereldoorlog, waarbij onze staat bijna te gronde ging in namelooze ellende heeft het lot ons allen den Führer geschon ken, en in den tijd van dit geschenk mogen wij leven. In dezen tijd mogen wij er voor uit komen en hebben wij de gelegenheid te toonen, wat wij waard zijn en zoodoende ook wat onze voorvaderen waard waren en wat onze komelingen waard zullen zijn. WEDERZIJDSCH BEGRIP. Bs. Het besluit van den Führer om het Nederlandsche volk te behandelen met de achting die een broedervolk waardig is, moge ons den geheelen duur der bezetting tot zegen hebben gestrekt, feit is oole, oat de beteekenis van deze houding van den oe- zetter lang niet algemeen begrepen werd. Niet begrepen juist in kringen, waarin men een ruimer begrip had mogen veronderstel len, n.l. bij de intellectueelen en leiding gevenden; niet begrepen, uiteraard, bil de groote massa van het volk, dat zijn politieke wijsheid dag-in, dag-uit van den Loniaen- schen zender verkrijgt. Het ergste in dit geval echter was wel, dat dit onbegrip een serie handelingen tot ge volg heeft gehad, die geen enkele natie zich. met het oog op eigen veiligheid, kan laten welgevallen. Wij bedoelen hier: het plegen van sabotage en het onverantwoor delijk intrigeeren door voormalige officie ren. cadetten en adelborsten. Men kan redelijkerwijze niet verwachten, dat Duitschland dit oogluikend toelaten, zou, want deze daad is in strijd met alle inter nationale opvattingen, welke daaromtrent bestaan. Iedereen is verplicht het gegeven eerewoord te houden en voor officieren geldt deze verplichting in oorlogstijd dubbel zwaar. Wanneer Duitschland tegen de gepleegde woordbreuk optreedt, dan is dit geen daad van wraakzucht, maar eenvoudig een be veiligingsmaatregel. De opvatting, dat alles geoorloofd is, dat geen handeling aan den maatstaf van het moreel geoorloofde is on derworpen, mits zij slechts tégen Duitsch land gericht is, moge opgeld doen in Lon den, voor ons volk is zij ongeschikt, en zij kan er slechts toe leiden ons nóg dieper ii* het ongeluk te storten. De „Deutsche Ztg. in den Niederlanden" merkt op, dat het weer in krijgsgevangen schap plaatsen der officieren geenszins al» een onteerende straf, of zelfs maar een krenkende maatregel mag worden be schouwd, want deze behandeling geschiedt volkomen terecht, op grond van internatio nale bepalingen, welke voor officieren vast gesteld zijn. Het is zeer begrijpelijk, dal velen het als iets onaangenaams gevoelen, na twee jaren vrijheid weer in krijgsgevan genschap te komen, maar zij dienen in hei oog te houden, aldus genoemd blad, dat da verantwoordelijkheid voor dezen gang van zaken uitsluitend berust bij degenen. die dezen maatregel van den weermachtsbevel hebber uitgelokt hebben. De arrestatie van de 460 gijzelaars moet men, volgens de „Deutsche Zeitung" van een geheel ander standpunt bezien. Hier heeft het ondergrondsche gewroet van be paalde kringen dezen maatregel afgedwon gen en vergelding staat op den voorgrond. Het gestook van den Londenschen zender is de bron van alle kwaad. De emigranten- kliek zet aan tot gewelddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschers in de be zette gebieden en daartegen zet de bezet tende Overheid zich schrap. Wie met wraak- gedachten rondloopt, aldus de „Deutsche Zeitung" moet bedenken, dat hij door zijn gedachten in een daad om te zetten aller eerst deze 460 gijzelaars eigen landge- nooten treffen zal. De executies van den laatsten tijd kunnen dienen als bewijs, dat het hier om geen ijdel dreigement gaat. Twee jaar bezetting hebben het bewijs ge leverd. dat de Duitschers het eerlijk meen den met hun politiek van tegemoetkoming, van verzoening tegenover het Nederland sche volk: in deze houding zal ook in ce toekomst geen verandering komen, maar men moet wij citeeren nog steeds in het oog- houden, dal wanneer er nóg meer aanwijzingen zouden komen van een anti- Duitsche werkzaamheid, nóg duidelijker en scherper getrokken zullen worden de gren zen, die door de oorlogsomstandigheden voorgeschreven zijn. De leering, welke wij uit deze gebeurtenis sen kunnen trekken, ligt voor de hand: nog altijd is een rustige houding en eerlijk be trachten der wederzijdsch e verplichtingen het beste voor ons volk. Daartoor, uitslui tend daardoor, dient men de belangen van het vaderland. De tragedie van dezen tijd ligt voor velen in het luisteren naar den zender van Lon den, die hen steeds weer ophitst en tot on bekookte daden aanzet; niet-luisteren zou hun meer gemoedsrust geven en het vader land ten goede komen. Als dat voor ons al len de leering ware, waartoe de recente ge beurtenissen hebben geleid, dan zou veel, zeer veel gewonnen zijn en de weg tot beter begrijpen open liggen. Bij graafwerkzaamheden te IJmuiden heeft men een schedel uit het prae-historische tijdperk gevonden. De schedel zal opgezon den worden naar het museum te Leiden. ,(Foto Stevens) Prullaria en suikerwerken. De distributie van snoeperijen heeft cï stroom van fantasle-artikeien. surprises enzj welke de etalages der banketbakkerswim kels in den laatsten tijd hadden gevuld, reeds sterk doen afnemen. De opmerkelijkste eigen schap van deze prullaria, waarbij men om maar enkele bonbons, vruchtjes of andero snoepjes te krijgen een allerminst begeerde en meestal leelijke aschbak, beker, pop, leg- puzzle of kalender mede in koop moet nemen, is wel, dat voor een geheel geringe waarde veel geld betaald moet worden. Voor de prijsbeheerschlng ligt hier een taak en dit to meer. waar zoowel het samenstellen als het verhandelen dezer zgn. vulartikelen In den tegenwoordigen tijd economisch niet verant woord is. De vraag naar suikerwerken is zoo groot, dat aan het aanlokkelijk maken door middel van een speciale verpakking geen enkele behoefte bestaat. De handelsagent B. van der Zalm, le Ba- réndrechtscheweg te Barendrecht, vervaar digde en verkocht dit soort artikelen: blikken jpaascheiercn, spaarvarkentjes. bekers, lclomp- pes enz. Het benoodigde suikergoed kocht hij pn de winkels op tegen verbruikersprljs. Eer» fpaaschei gevuld met. „lekkernij" kostte hem slechts 2Vz cent. Nadat zij nog door de han den van een groothandelaar waren gegaan, werden zij echter in den winkel voor 25 cent per stuk verkocht en dit terwijl grossier en detaillist niet meer dan normale winsten be rekenden. De hier bedreven prijsopdrijving werd be boet met ƒ100, Een Haagsehe firma, welke ook groote on geoorloofde winsten uit den verkoop van deze artikelen had getrokken, werd tot beta ling van ƒ10.000 verplicht. Dit bedrijf, dat de verpakking practlsch in eigen beheer liet uitvoeren, maakte brutowinsten tot 60 pet. Twee straatdieven betrapt te Amsterdam. Een hunner door pistoolschot verwond. Zondagavond bemerkte een surveilleerend politieagent twee jongemannen, die goede ren stalen uit een auto, welke geparkeerd stond op het Beursplein. De agent sommeer de de dieven te blijven staan, aan welk be vel éen gevolg gaf, terwijl de ander trachtte te vluchten. DP politieman loste een schot uit zijn pistool, hetwelk den dief in den rug trof. DP man, een 19-jarige metaalbewerker uit. de Driehoekstraat, werd in het Binnen gasthuis ter verpleging opgenomen. De an dere dief werd in het bureau Warmoes straat opgesloten. Kust on strand afgesloten. Naar wy vernemen zijn met ingang vaa heden de kust en het strand voor het pu bliek afgesloten. Onder dit verbod vallen ook de Zand- oortsche boulevards, dus de Boulevard dc Favauge. de Boulevard Paulus Loot en de Boulevard Barnaart. Het dort. Zand- voort zelf is vrij.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1