HONDEN Gebr. VEENINGA CONTACT TURKIJE-SOVJET- UNIE MINDER GOED. Mede het gevolg van het proces te Ankara. Onthullingen van Saradjogloe. De Turksche minister van buitenlandsche zaken heeft op de laatste zitting van de volkspartij uitvoerig mededeeling gedaan van zijn standpunt ten aanzien van de be trekkingen tusschen Turkije en de Covjet- Unie. Saradjogloe deelde mede. dat de Sovjet ambassadeur in een onderhoud, dat hij on langs met hem heeft gehad, gewezen heeft op de hulp. die Sovjet-Rusland tijdens de Kemalistische omwenteling aan Turkije heeft verleend, zoodat, naar de ambassadeur meende, de Sovjet-Unie thans aanspraak kan maken op de erkentelijkheid van Tur kije. In plaats hiervan constateerde men, dat de meerderheid van het Turksche volk zelfs de ineenstorting van de Sovjet-Unie vurig verlangt. De Turksche minister Saradjogloe heeft opgemerkt, dat het de politiek van Mos kou zelf is, die schuld draagt. Dit heeft hij den ambassadeur duidelijk te verstaan gegeven. Tevens heeft hij er geen twijfel over laten bestaan, dat Turkije zich door verkapte dreigementen geenszins laat be ïnvloeden. In dit verband deelde Saradjogloe mede, dat tengevolge van het overloopen van Sovjet-soldaten op Turksch gebied in den laatsten tijd aan de Turksch-Sovjet-Russi- sche grens enkele incidenten zijn voorgeval len. Ook tegen het vliegen over Turksch ge bied door Sovjet-vliegtuigen is van Turk sche zijde zeer nadrukkelijk geprotesteerd. Voorts deelde de minister mede, dat van Engelsche zijde onlangs het propagandisti sche bericht is verspreid, als zou een sterke Engelsche vloot Gibraltar hebben verlaten en koers zetten naar het Oostelijke deel van de Miadellandsche Zee met de opdracht om in te grijpen indien Turkije met de Spil- mogendheden gemeene zaak zou maken te gen de Sovjet-Unie. Deze verklaring van den minister werd door de afgevaardigden van de Volkspartij met gelach ontvangen. Volgens Turksche in lichtingen is n.l. een dergelijke vloot in het geheel niet in de Middeuandsche Zee aan gekomen en van Turksche zijde wordt het uiterst twijfelachtig beschouwd, dat bij den tegenwoordigen toestand eenige Britsche oorlogsschepen ongehinderd tot in het Oos tclijke deel van de Middellandsche Zee zou den kunnen komen. Vervolgens werd in dit verband geconsta teerd, dat dergelijke dreigementen in het geheel geen uitwerking op Turkije kunnen hebben, omdat Turkije zich door geen en kele zijde onder druk laat zetten. De betrek kingen van Turkije met Duitschland noem de de minister „zeer vriendschappelijk". Te Ankara is bekend geworden, dat de beide leden van de Sovjet-Russische am bassade aldaar, die een maand geleden wer den teruggeroepen, bij hun aankomst in de Sovjet-Unie zijn gearresteerd en direct na hun aankomst te Moskou door de Gepeoe zijn doodgeschoten. Het betreft hier de twee diplomaten, die den m het proces inzake den aanslag op Von Papen verdachte Kornilof na den aanslag een veilige geleide op zijn vlucht naar de Sovjet-Unie moesten geven en er bij tegen woordig waren toen Kornilof door de Turk sche politie uit den trein gehaald werd. In buitenlandsche perskringen D,::- toont men zekere belangstelling -Y-""; ucJdugateiung voor den stand en de ontwikkeling van de Sovjet- Russisohe-Turksche betrekkingen. Ofschoon officieele inlichtingen niet beschikbaar zijn, krijgt men in de Duitsche hoofdstad uit ver schillende berichten den indruk, dat Ankara geneigd schijnt bepaalde gevolgtrekkingen te maken uit het proces inzake den aanslag op ambassadeur Von Papen met betrekking tot de politiek der Sovjet-Unie tegenover Europa en Turkije. Nederlandsche banken te Honkong weer in bedrijf. Het filiaal der Taiwan bank, dat belast werd met het beheer over de vijandelijke banken te Honkong, heeft medegedeeld dat de rekeningen der Nederlandsch-Indische Handelsbank en der Nederlandsche Handel Maatschappij heden zullen worden ge opend. Gelukwenschen voor den Paus. Talrijke telegrammen met gelukwen schen en huldeblijken zijn in het Vaticaan ontvangen naar aanleiding van het bis schoppelijk jubileum van den Paus. Er waren onder meer telegrammen van den Koning van Italië, Adolf Hitler, Maarschalk Pétain, generaal Franco en president Roosevelt. Japansclie duikbooten brachten in totaal 65 schepen tot zinken. Het Japansche hoofdkwartier heeft Zaterdagochtend bekend gemaakt, dat Japansche duikbooten sinds het begin van den oorlog 65 vijandelijke koopvaarders tot zinken hebben gebracht van een ge- zamenlijken inhoud van 444.000 ton. In de wateren van den Stillen Oceaan en Hawaii werden 15 schepen met 101.700 ton tot zin ken gebracht. In het Zuid-Westelijke deel van den Stillen Oceaan 15 schepen met 96.000 ton en in den Indischen Oceaan 35 schepen van 246.500 ton. Spoorbrug bij Soerabaja hersteld. De groote spoorburg over de rivier de Porong. ten zuiden van Soerabaja, is thans hersteld. De spoorlijn op Java heeft daar mede thans het bedrijf kunnen hervatten. Trimmen. Plukken, Wasschen, Scheren Kvnologische Inrichting ,.DE IJDELTUIT" Jacobijnestr. 10-18, Telef. 13265, Haarlem AGENDA DINSDAG 19 MEI. Gem. Concertzaal: Lou Bandy in „De drie vrijgezellen'', 7.30 uur Frans Hals The.V.er: ..StukaV. 2.30. 6.30 en s.45 uur. Eiken leeftijd. Luxor: „De «tan op den achtergrond", 2.30, 6.30 en S.45 uur. Toegang bov. 18 jaar. Rembrandt Tlicater: De Komedianten in „Nachtdienst", klucht in 3 bedrijven. 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Sterker dan de wet", 2.00, 6.30 en S.45 uur. Toegang boven 14 Jaar. Movlac: Doorloopende voorstelling. WOENSDAG 20 MEI. Gem. Concertzaal: Lou Bandy in „De drie vrijgezellen". 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C Derlcs. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeei Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagseh Redacteur: B Korsten. Dei Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor velsen en omgeving: 1. j. s. van BaarifU itould&fc Voel U weer krachtiger - méér fit envrij van Pijnen. Rheumatiek is n sluipende, sloopende kwaal, die ge onder de leden hebt, vóór U het weet. Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een kil huis. - De een krijgt deze be zoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. - Kruschen is door zijn samenstelling hel bloedzuiverende versterkings-middel bij uit nemendheid. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aan sporende werking uit op lever, nieren en in gewanden. - Bij Apothekers en Drogisten 1.47, 0.76, 0.41Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. Goud en bankbiljetten hamsterobjecten. Bedrog bij wapenleveranties. Uit publicaties van de Amerikaansche admiraliteit blijkt, dat de val van de Phi- lippijnen reeds verscheidene dagen rooi den beslissenden strijd voor de Ver. Sta ten vast stond. De Hooge-Commissaris heeft order gekregen, met den goudschat naar de Ver. Staten te vluchten. Hij vlucht te met een duikboot, waarmee hij 6,5 ton goud, 10 ton zilver, verscheidene millioe- nen dollarbiljetten alsmede gedeponeerde juweelen en waardepapieren naar de Ver. Staten bracht. De admiraliteit heeft de bemanning van de duikboot een order verleend voor de geslaagde vlucht. De Federal Reserve Board heeft meege deeld, dat het bedrag der op het oogenblik in de Ver. Staten in omloop zijnde bank biljetten een bewijs vormt voor het ham steren van bankbiljetten door de bevol king. Dit is een gebrek aan wil tot mede werking. De Amerikanen worden opgewekt voor hun overtollig geld oorlogs-obligaties te koopen- Het bedrag bij de ten uitvoerlegging van het wapenprogramma heeft zulk een om vang aangenomen, dat speciale Amerikaan sche gerechtshoven zich zullen moeten bezig houden met het „onzuivere" optreden der ondernemingen. Volgens een verkla ring van den procureur-generaal Biddle, is er vooral sprake van vervalschte grond stoffen-leveranties en slechte bewerking van het materiaal. Voorts zeide Biddle. dat men ware „samenzweringen" had ontdekt tusschen wapenfabrieken, die de prijzen voor de leveranties aan leger en vloot wilden opdrijven. Cripps wil kolenprobleem aanpakken. Pleidooi voor bolsjewisme. Naar de Londensche coi respondent van hei Zweedsche blad Socialdemokraten meldt, zal de rantsoeneeiing van brand stof, vooral de kolenkwestie, aanleiding geven tot parlementaire debatten grooten stijl. „He; comité van het jaar 1922" is in actie getreden, om de belangen der mijn eigenaren te verdedigen. De arbeiders zijn voor een radicale rationalisatie der Britsche kolenindustrie. De mededeeling van Sir Stafford Cripps, dat de kolenkwestie in haar géheelen om vang bij ihet Lagerhuisdebat moet worden betrokken, 'heeft groote sensatie verwekt. Cripps heeft te Bristol het woord ge voerd over „onze vastberadenheid, orn onze vijanden met behulp van onze vrien den te vernietigen." Zijn verklaringen zijn een nieuw plei dooi voor een doeltreffender ondersteu ning van de Sovjet-Unie. Voorts een ver goelijking van de nederlagen in Oost- Azië en hetgeen te Berlijn vooral de aandacht trekt de vrij onverbloemde bekentenis, voorbereider te zijn van het bolsjewisme. Cripps noemt het absoluut noodzakelijk, de ook in Engeland nog aanwezige bezwa ren tegen een 'samengaan met het bolsje wisme over boord te werpen, daar het er thans slechts op aankomt „samen te wer ken" met hen, wier wegen en middelen oorspronkelijk wellicht van die van ons sterk verschild hebben. Wat de Lórd-Zegelbewaarder zeide over militaire, economische en godsdienstige aangelegenheden, moet naar Duitsch oor deel niet alleen beschouwd worden als een bevestiging van miserabele toestanden op het Britsdie eiland, doch ook als de po ging om met deze wantoestanden rekening te houden door grootere concessies aan bolsjewistische denkbeelden. DE BEVRIJDING VAN EUROPA. Europa strijdt voor zijn toekomst, bevrijdt zich van de kluisters, hem aangelegd door Jodendom, plutocratie en kapitalisme. Het vernietigt den aartsvijand van alle be schaving, het bolsjewisme. Dit alles speelt zich af in het Oosten. Daar aan het Oostfront zal de beslissing vallen over de toekomst van Europa. Daar om is die strijd zoo hard. Daarom vechten de vrijwilligers uit alle beschaafde landen teza men met de Duitsche soldaten tegen de hor den van Stalin. De bevrijding van Europa beteëkent ook de bevrijding van ons land. Landgenoot, gij die begrijpt wat er op het spel staat, doet uw plicht. De strijd is fel. er aan deel te nemen is een eerezaak. Meldt u aan bij het Vrijwil ligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. TWEEDE H.B.S.-B. Geslaagd voor het eindexamen aan de tweede H.B.S.-B. de heeren C. Hijner. H. van Lier. L. Hommels, J. Klimpert, P. van Lohuizen, W. Rijnveld, A. Stuy en H. van Vliet. Wie zjjn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid van den Nederland- schen Volksdienst. Verduisteren van 21.33 tot 5.38 u. 20 Mei: zon op 5.38, onder 21.35 uur. maan onder 0.58. op 9.55 uur. 21 Mei: zon op 5.37. onder 21.37 uur. maan onder 1.35, op 10.53 uur. KUNST. Leerlingenuitvoering van Haarlem's Muziekinstituut De tweede uitvoering der leerlingen van Hoogerwerf's Muziekinstituut bracht weer in hoofdzaak aankomende pianisten op het podium; naast de klasse van den directeur, waren ook die van de heeren Bonset en Van der Stam vertegenwoordigd. Wij hoorden er van allerlei slag. vlotte én stroeve, forsche en weeke, pittige en droomerige, correcte en van aanleg slordige; maar zonder uit zondering wisten zij toch hun taak behoor lijk te vervullen, de voorbeschikten natuur lijk als altijd met een opmerkelijk élan, dat hun geen moeite kost en waarvoor ze Moe der Natuur dankbaar mogen zijn. Verder was er een veelbelovend cellist: een fluit- leerling van G. A. Spaan, die goeden aanleg toonde, maar het met de frazeering nog niet erg nauw nam; een viooldiscipel van Jesw. Wulf; een tweetal zangleerlingen van Riek van Veen en drie accordeonisten, élèves van J. J. de Vogel, die de Tuinzaal met brani- geluid doordaverden. Aan 't slot van den avond kwam als no. 26 van het programma het optreden van het Jeugdorkest, dat dit jaar concerteerde onder de bezielde leiding van den heer Hoogerwerf, en twee Slavische dansen, door hem gearrangeerd, ten gehoore bracht. Het ensemble had een flinke bezetting van strijkers, bespelers van tokkelinstrumenten, blazers (fluit, hobo en trompet), een ac cordeonist. slagwerkers en pianisten. De uitgevoerde werken stelden geen geringe eischen, maar er werd alleszins aan vol daan; het geheel klonk zelfs doorgaans zeer karakteristiek en brillant De uitvoerenden zullen aan de voorbereiding tot deze bra- vourprestatie veel genoegen beleefd heb ben en er muzikaal heel wat bij hebben op gestoken. De volgende leerlingenuitvoering ïeeft Zaterdag plaats in den burg. Stadsschouw- JOS. DE KLERK. Uitvoering; door leerlingen van Mej. Cor Teves. In de geheel gevulde tuinzaal van het Gem. Concertgebouw keek men Zaterdag avond in groote spanning uit naar de din gen die op het podium zouden gebeuren. Hier bonden de banden des bloeds, en cri- tiekloos dus luisterden de verheugde moe ders. Maar die spanning zou zich niet besten digen. Althans in den aanvang niet. Aan de speelliedjes. waarbij P. de Nobel een fris- sche en vlotte muziek schreef, lag dit zeker niet. Maar het geheel deed wat minder ver zorgd aan. Totdat op het gegeven oogenblik het wonder gebeurt, en een tooneelfiguur-in -den-dop de groote ommezwaai brengt. Op eenmaal wordt op 't tooneel alles wakker, door frisschen wind gewekt, en temidden van vogelzang en lentegeur staat alles in vollen bloei. En wie was die too venaar die dat vermocht Wel, het was, zooals werkelijk het pro gramma zei: „De Groote Toovënaar". Weg was opééns alle terughoudendheid. Het ijs was gebroken, en elk speelde en zong naar hartelust. Die „toovënaar" was een heel klein meisje. En op dit juiste oogenblik (want mej. Cor Teves behoeft niet meer de kust te leeren om aan deze uitvoeringen attracties te ver binden) kwam daar de heer Van de Wate ren het podium overrompelen met zijn Volksdansen, en toen na de pauze de voort zetting volgde (ha! die ferme knapen in hun Bokserdans!) begon alles goed te worden. Maar daaraan hadden tevoren al meege werkt de balletdanseresjes, eerst wat schuchter nog in Tarantelle, als sneeuwklok jes, die de lente gekomen wanen; maar dan opeens alle terughoudendheid afschuddend. Herkenden we in den Contredans van Beet hoven niet de hand van Mej. Vroom? In de Wals van Durand, en zeer zeker in het In termezzo uit Delibes' ballet „La Source" be hoefde men niet meer te twijfelen. Hier de alleszins gemotiveerde dansfiguren, die de aan den vleugel gespeelde muziek doen wa nen als geboren te zijn uit dezen dans, ter wijl toch het omgekeerde het geval is. Schumann's nog altijd mooie koorwerk „Zigeunerleven", in pasklaar gemaakten vorm weliswaar, besloot dit kinderfeest, een feest waaraan ook de ouders, zoo goed als de instructeurs en medehelpers gelijkelijk deel hadden. 't Begin, zoo zei ik, was minder verzorgd. Inderdaad. Deze cursuslessen hebben geen ander doel dan het kind gevoelig te maken voor de levengevende kracht van het rhyth- me. Zonder woorden, maar door daden. Door middel van het eenvoudig speelüedje is dit heel goed mogelijk. G. J. KALT. LOUIS VAN TULDER 50 JAAR. A.s. Vrijdag wordt naar het Vaderland meldt de tenor Louis van Tulder. die den laatsten tijd te Voorburg woont, vijftig jaar. Eenige honderden malen heeft Van Tul der de partij van den Evangelist in de Mat- thaus Passion gezongen, en het aantal malen dat hij in Die Jahreszeiten en Die Schöp- fung optrad, nadert de tweehonderd. Als oratoriumzanger is van Tulder dan ook wel in de eerste plaats bekend, maar ook als lieder- en operazanger heeft hij van zich doen spreken. Hij heeft zich verdienstelijk gemaakt voor de verbreiding van de wér ken van Nederlandsche componisten (o.a. Van Diepenbrock) en bij de Nederlandsche Opera van Koopman heeft hij in costuum op de planken gestaan. Ook dirigeeren trok Van Tulder zeer en het is zelfs voorgeko men, dat hij de Bohème in haar geheeL heeft geleid. Ook koren zongen onder zijn directie, maar ten slotte is Van Tulder toch altijd zelf zanger gebleven en het is te ho pen, dat hij het nog geruimen tijd blijven mag. Vijf jaar geleden heeft hij zijn zilve ren jubileum als zoodanig gevierd'. Zijn vijftigste verjaardag kan nog geen aanleiding zijn tot een volledig overzicht van zijn carrière, die immers nog niet wordt afgesloten. Maar die verjaardag mag ook in deze kolommen wel aanleiding geven tot een hartlijken gelukwensch. Haarlemsclie Politierechter. WEDERSPANNIGHEID Een depothouder van een boter- en mar- garinefabriek te Haarlem had in Februari van dit jaar een keuringmeester van den keuringsdienst voor waren tevens opspo ringsambtenaar en onbezoldigd rijksveld wachter, die een proef wilde nemen van de margarine. De depothouder zei geen pakjes, alleen doozen met minimaal twintig pakken in zijn bezit te hebben, en deze wilde hij niet afleveren, dan tegen overlegging van een geldige toewijzing. De opsporingsambte naar stond er echter op de proef te nemen en wilde daartoe een van de doozen gebrui ken. De depóthouder, die naai- zijn meening onder geen voorwaarde doozen mocht af leveren zonder een geldige toewijzing te ontvangen, nam hij den keuringmeester de doos, die hij reeds in handen had, af. Deze maakte toen proces-verbaal op. De Politierechter kreeg Maandagmorgen deze zaak te behandelen. De depothouder volhardde in zijn meening, dat hij niet ge rechtigd was de doos af te geven, zonder in ruil een toewijzing te ontvangen. Op een vraag van den Officier van Justitie of hij ook geweigerd zou hebben, indien de amb tenaar van een marechaussee vergezeld was geweest, antwoordde hij echter, dat hij dan wel de doos zou hebben overhandigd, doch, voegde hij er bij, omdat er dan een goede getuige bij was geweest. De Officier oordeelde het ten laste gelegde, wederspan- nigheid, bewezen en eischte een gevangenis straf voor den tijd van een week. De Politierechter achtte het feit niet wet tig en overtuigend bewezen en sprak hem daarom vrij. De Officier teekende hooger beroep aan. Stadskweektuin in bloei. Wandeling bezorgt den bezoeker een aangenaam uurtje. In de maand Mei verlangt een ieder een wandeling te maken om dan te genieten de heerlijke natuur. Alles wordt weer groen en tallooze bloemen staan in bloei. Wij zul len op het oogenblik geen opsomming geven van de vele schoone plekjes, welke Haar lem en omgeving rijk zijn, doch wij vragen even aandacht, voor den in bloei staanden Stadskweektuin aan de Kleverlaan, omdat een ieder tot het einde van de maand in de gelegenheid is hier een bezoek te brengen. Velen weten wel, dat aan de Kleverlaan de tuin ligt en mogelijk hebben talloozen even over het hekje gekeken, doch zij weten niet, dat Haarlem een kostbaar bezit heeft. Juist in deze dagen is de tuin op zijn fraaist. Door de goede zorgen van den directeur, den heer J. A. Dorresteijn en zijn staf kan de bezoeker veel genieten. In de oranjerie is een rechtlijnige stadstuin met muurtjes aangelegd en bij een grasveld zijn vele voorjaarsbloemen geplant. De bekende bloe men zijn er te vinden. Voor liefhebbers is het bezoek aan de kassen aan te bevelen en in het bijzonder voor hen, die in Indië gewerkt hebben. Dezen ontmoeten immers planten, welke zij vroeger zoo vaak gezien hebben. Een groote collectie is aanwezig. Ook niet-in- gewijden zullen met belangstelling de be kende planten, zooals rijst, koffie, banaan bewonderen. Op een afstand is de rotstuin bijzonder fraai, maar liefhebbers, die wat dichter bij komen, bemerken met welk een zorg er ge werkt wordt om den tuin in stand te houden. Een groot aantal bloemen en planten is bijeen en veel is er te leeren. Ook in het overige deel van den tuin staan boomen, bloemen en planten in bloei; bezoekers kunnen hier rustig wandelen en daarmee hun bezoek aan den Stadskweek- tujn besluiten. DE EENHEID ALLER GEREFORMEERDEN De classis Haarlem der Geref. Kerken heeft in haar jongste vergadering adhaesie betuigd aan de motie van den kerkeraad van Zaandam in betrekking tot de eenheid aller Gereformeerden, speciaal met de Chr. Gereformeerden. GEVONDEN VOORWERPEN. Bonnen: Daalmeijer, Viersterrenstraat 7: Handschoenen; Stroeven, Kamperstraat 11 rd; Handschoenen: Stendebroek, Olden- barneveldtlaan 11; Jas: Meijer, Van Ho- ndorpstraat 8; Jasje; Stem, Vergierde- ;g 251; Kleeding: Hart, Gr. Houtstraat Kindersokje: Bureau van Politie, Sme- destraat 9; Oorbellen: Traksel, Van 't Hoff- straat 318; Portemonnaie met inh.: Bur. van Politie, Smedestr. 9; Beverdam, Betje Wolfstraat 9; Eekhout, Byzantiumstraat 59 en Brouwer, Mr. Lottelaan; Ringetje: Hoekstra. Koninginneweg 54: Regenman tel: Redeker, Bisschop Ottostraat 33. Schoen: Remmé: Semarangstraat 8; Tasch (fiets- m. inh.): Huibers, Schoterboschstr. 31; Tasch m. inh.: Jansen, Jan Gijzenkade 225; Tasch m. persoonsbewijs: Bur. v. Pol., SmeSd'estraat 9; Taschje (kinder-): Bouma. Oranjestraat 9; Vulpen: Minke, Kasteleijn- straat 6. Geldsbedrag, Holswinder, Ramplaan 31; Horloge, Godfr. van Bouillonstraat 59 rood, Schweisser; Jas, Wijkhuizen, Kolkstraat 21; Portemonnaie, Heyblom, Goltziusstraat 5; Persoonsbewijs, Bureau van Politie, Smede- straat 9; Portemonnaie m. inh., Hoogkamer Schreveliusstraat 48; Rozenkrans, Mulder, Zonnebloemstraat 16; Schoenen, Keppel, Ged. Oude Gracht 96; Schaartje in étui, Bureau van Politie, Smedestraat 9: Schoen, Trap, Karei van Manderstraat 44; Sjaal, van Driel, Delftlaan 101; Tasch (college- met inhoud), Vonk, Zaanenlaan 1. ELF JEUGDHERBERGEN GEOPEND. De volgende jeugdherbergen zijn nog geopend: Amsterdam, Schoorl, Vinkeveen, Kortenhoef, Scheveningen, Rhenen, Ernst, Vaals (van 15 Juni), Haarlem (alleen ge durende de weekeinden), Vught (dito), Zwolle dito), Utrecht (na Piksteren). Verwacht wordt, dat alle Jeugdherber gen tegen de zomermaanden weer in be drijf zullen zijn. Links: De Reichsführer der S.S. Himmler inspecteert met den Rijkscommissaris, dr. Seyss Inquart (links) cn ir. Mussert (midden) de eerewacht tijdens zijn bezoek aan 's-Gravenhage. Stapf-Mol-Pax Holland-m. Rechts: De Nederlandsche S.S. defileert op het Plein te 's-Gravenhage voor den Reichsführer der S.S. Himmler. tijdens diens bezoek aan Nederland. Op het podium onderscheidt men v. 1. n. r.: Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart, den Reichsführer der S.S. Himmler en ir. Mussert. Stapf-Mol-Pax Holland-m. VOETBAL Nederlandsche Voetbalbond VIERBONDENTOURNOOI. Het jaailijksch vierbonderitournooi zal dezei dagen gespeeld worden. Daar geen twee wedstrij den achtereen gespeeld mogen worden, zal de eerste ronde eerder gehouden worden. Zaterdag middag a.s. trekt het elftal van de afdeeling Haarlem naar Zaandam, om te spelen tegen Noord-Holland. Leiden en Amsterdam ontmoeten elkaar. De winnende ploegen en verliezers komen Maandag a.s. (Tweeden Pinksterdag) tegen el kaar uit. ADSPIRANTENWEDSTRIJDEN, Dit jaar zullen de adspiranten in de gelegenheid worden gesteld opnieuw te strijden voor een wisselbeker, welke bij het veertig jarig beslaan van den Haarlemschen Voetbalbond is aangebo den. Zaterdagmiddagen 23 Mei, 6 en 13 Juni zal er gespeeld worden. De jeugd zal Zaterdag 30 Mei uitgenoodigd worden het tooneelstuk ..Voetbalvleegls" te zien, dat spelers Van Celerl- tas-Duno uit Den Haag zullen vertoonen. In Den Haag hebben reeds vele jongens van dit stuk ge noten en binnenkort is Haarlem aan de beurt dank zij het bestuur der afdeeling Haarlem. WEDSTRIJDPROGRAMMA. Zaterdag wordt voor het landskampioenschap gespeeld ADO—Blauw Wit en Eindhoven—AG OVV en Maandag Blauw Wit—ADO en AGOW Heerenveen. Verder zijn voor de Pinksterda gen vastgesteld: RCH—De Volewljckers (Zondag) BeverwijkOVVO; Ripperda—Terrasvogels: DOS 2—HVC 2; RCH 2—Stormvogels 2; HRC 2—Zand- voortmeeuwen 2. (alle Maandag). RCH 2 DEGRADEERT. RCH 2 moesr degradatiewedstrijden spelen en na vier van de zes wedstrijden is het resultaat van dien aard, dat de ploeg het volgend seizoen in de reserve tweede klas moet uitkomen. Op het oogenblik luidt de stand: HVC 2 4 3X071 DOS 2 3 1113 RCH 2 4 112 3 Stormvogels 2 3 0 1 2 1 2—7 UITSLAGEN VAN ZONDAG. (onderafdeeling Haarlem). AFD. 1 A: EDO 3—Droste. 41. AFD. 1 B: TYBB 2—Alliance. 5—0. TYBB 2 kampioen. AFD. 2 C: Haarlem 5—RCH 7. 3—3; DSK—Bloe- mendaal 3. 7—2. AFD. 2 D: Zandv.meeuw|B 5—THB 2. 3—2. AFD. 2 E: Schoten 3—VI. VOgels 2. 2—0; Spaarn- damHaarlem 4, 23. AFD. 3 B: Geel Wit 2—O. Gezellen 3. 6—1. AFD. 3 C: O. Gezellen 4—DEK 2, 5—1. AFD. 3 D: DSK 2—THB 3, 15—2. AFD. 3 E: EHS 4—Beverwijk 4. 6—0. AFD. 4 B: TYBB 6—TZB 3. 2—4; O. Gezellen 5 HBC 5, 0—5; Hoofd. Boys 2—Geel Wit 3, 1—6. AFD. 4 D: Hillegom 3—VI. Vogels 3. 1—2. AFD. 4 E: N. Vennep 2—Schoten 5, 1—2. JUNIOREN COMPETITIE. AFD. A: RCH a—Stormvogels a. 3—2. AFD. F: TYBB b—IEV b, 4—1; OIV b—O. Ge zellen c. 01. AFD. H: RipperdaBloemendaal c (terr. Bloe- mendaal) 8—1. AFD. i: HBC b—NAS b, 10—0; HBC c—Alliance b, 11—0. UITSLAGEN VAN ZATERDAG 16 MEI 1942. ZATERDAG-COMPETITIE. AFD. A: RCH—Kennemerland 2. 0—3. AFD. C: Kennemerland 5Johez 3, 1—1; SIZO 2 VEW 3, 1—2; Telefoma 2—Havenmeeuwen 6—9. ADSPIRANTEN COMPETITIE. AFD. H: Kennemerland b—RCH e, 3—0; Haar lem dBloemendaal b, 15. COMPETITIESTANDEN NA 16 MEI. Zaterdagmiddagcompetitie. i i VEW 2 13 2 28 Johez 2 12 3 27 Ken.land 4 14 5 24 Ken.land 3 13 6 21 WIJ 3 9 7 20 Afd. C. 6 18 Bennebr. 16 1 7 18 ETO 16 i: Afd. A. Telefonia 18 12 WIJ 18 12 Ken.land 1 18 11 SIZO 18 9 Johez 18 9 VGS 18 6 VEW 18 7 VVRA 18 3 4 11 10 SIZO 2 14 9 1 4 19 Ken.land 2 18 3 3 12 9 VEW 3 15 9 - 6 18 RCH 18 2 1 15 5 H.meeuwen 15 7 1 7 15 Afd. B. Telef. 2 15 5 2 8 12 Tw. Jeugd 14 13 - 1 26 Johez 3 16 4 4 8 12 WIJ 2 13 8 1 4 17 Ken.land 5 15 5 1 9 11 Halfweg 12 6 - 6 12 Ken.land 6 16 1 2 13 HANDBAL RAPIDITAS-DAMES ZORGEN VOOR EEN VERRASSING. De Rapiditas-dames hebben zich Zondag weer eens van hun goede zijde laten zien en de oude rivale A.D.A. met een 7—1 nederlaag naar huls gestuurd. Wel beschikte de Amsterdamsche athletiekclubniet over zijn volledig elftal, doch dat de Haarlemsche overwinning zoo groot zou worden, had tóch niemand verwacht. Het lukte echter boven verwachting in de zwart-witte voorhoede en door de scholvaardigheid van het trio v. Denderen—Meurs—v. d. Heyden waren de menigvuldige aanvallen steeds gevaarlijk. Het spel der achterhoede kenmerkte zich weer door een rustig afwachten, waardoor mej. Sleeman c.s. meëstal in staat waren met succes in Ie grijpen. De Concordia-heeren hebben in Utrecht hun laatste kans niet gegrepen, hoewel een overwin ning der rood-witten zeker mogelijk geweest was. De Haarlemsche voorhoede, die met inval lers voor Andréé en Duijff, toch reeds gehandi capt was, kon het voor de rust niet tot een vlot combinatie-spel brengen, waardoor Achilles een nuttigen 3—1 voorsprong wist te behalen. In de tweede helft zetten de gasten nogmaals alles op alles en gesteund door de verdediging lukte het om de Stichtsche achterhoede te pas- seeren. Met één doelpunt achterstand komen beurte lings belde doelen in gevaar en weten de par tijen aan weerszijden de score te verhoogen. Met een 6—5 voorsprong voor de thuisclub klinkt dan tenslotte het eindsignaal, waardoor de rood- witten definitief op de onderste plaats zijn be land. In de tweede klasse wisten de reserve elftallen van Concordia het evenmin tot een overwinning te brengen. De heeren verloren op eigen veld met 9—5 van Vooruit 2, waaraan het nonchalante doelverdedigen niet zonder schuld was. De da mes verloren met de oneven goal van het be zoekende Carna. De dameswedstrijd BatoO.S.S. leverde een puntloos gelijk spel op, terwijl de Rapiditas- reserves tegen Vooruit met 4—3 het onderspit dolven. KAATSEN WEDSTRIJD TE AMSTERDAM. Zondag 31 Mei a.s. organiseert de Amsterdam sche Kaatsclub een nationalen wedstrijd voor vereenigingen. aangesloten bij den Ned. Kaats- bond. O.m. zullen deelnemen: Haarlem, Hilver sum, Bussum, Zaanstreek, Amsterdam, Utrecht, Zeist, enz. Voor Frisia nemen deel Hibma, Fluit, d. Geest, De Haan en Visser. ATHLETIEK DE HAARLEMPLOEG NAAR AMSTERDAM, De ploeg van de H.A.V. „Haarlem", welke het vorig jaar zoo'n fraai succes heeft geboekt dooi de baan-estafette van de A.V. '23 te winnen, moest zich thans met de tweede plaats tevreden stellen. De Haarlemmers hebben toch een belang rijke rol gespeeld. Geruimen tijd bezette Haar lem de derde of de vierde plaats. Toen De Roo- de in de baan kwam, kwam er meer strijd en hij passeerde enkele loopers. Met een lange soe pele pas ging hi) op Kalkman van „De Trek vogels" af. die de leiding had. Het gelukte hem echter niet in te halen en Haarlem kwam met een verschil van 4.3 sec. als tweede aan. Bij de Hagenaars waren Van Osta. Osendarp. Veen en Kalkman van de partij. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Aai-dupp. Aardapp. Bloem(geb. 301.305 Algem. or brood) 309,313 Algem. Boter 26 Boter Boter (mnrg.) 26 Vet Brandstof!. 011/m 05 BV Brand v Brood (geb.) 20A Brood Brood (geb.) 2GB Brood Chocolade 26. 28 V'ér.sn, Ci ga ril los 2G. 27 Tabak (ton 311 Algem. Havermout 307 Algem. Jam (250 gr. suiker) 303 A1sem. Kaas 298. 302. 306 Algem. ivuu.s 310. 314 Algem. Koffiestirr. 2S8 Algem. Maïzena verin.) 31 5 Algem Marg. (bot) 26 Vet Melk 2 6 t/m 29A Melk Melk 26 t/m 29B Melk Petroleum 16 Petr. Peulvr. (haver mout) 307 A1£em' Hóeveeih. t/ 26A Aard. I 1/4 kg. 2: 6B Aard 1/2 kg. 23 M 100 gr. 13 Jt 100 gr. 13 Jt 125 gr.2 125 gr. 25 II ersch. 31 Dt 400 gr. 23 M 50 gr. 23 SI 100 gr. 13 Jï 10 st. 2 250 gr. 13 Jt 2 50 gr. 13 Jt 500 gr. 13 Ji 100 gr. 13 Jt 100 gr. 13 J; 250 gr. 13 J« 100 gr. 13 Jt 125 gr. 25 M 3 1/2 L. 13 Jt 1 3/4 L. 13 Jt 2 Li. 13 Jt 250 gr. 13 Jt Hijst ■beerzeep Sigaretten Sigaretten Sigaren Suikerwerk Tabak Suiker Suiker (Jam) 4-17. 4-18 Reserve 250 gr. 13 J. U Textiel 0. 27 Tabak 06 Veren. 6, 27 Tabak 7. 28 Versn. 6. 27 Tabak 299 Algem. 303 Algem. 0 gr. 31 At 20 st. 23 y 20 st. 23 J! 5 st. 23 y 100 gr. 13 J; 25 gr. 23 y 1 kg. 13 Jt 100 gr. 13 J: 75 gr. 31 M 100 gr. 13 J: gr. 25 y Toiletzeep(80%) J Toilet; Vermicelli 315 Algem. Vet (bot. Marg.) 26 Vet Vleesch 26A Vleesch 100 gr. 23 H Vleesch 26B Vleesch 2 5 gr. 23 II Zeep J Zeep 90 a 450 gr. 31 y Zeep 293 Alg. 90 a 4-50 gr. 31 y RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 20 MEI 1942. 6.45 Gramofoonrnuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek' 7.00 Gramofoonrnuziek. 7,45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonrnuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonrnuziek, 9.15 Voor dl huisvrouw. 9,20 Gramofoonrnuziek. 10.30 Rococo- octet (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem ble Francis Keth. 12.00 De Melodisten en solislt 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo- mische berichten. 13.00 Het paard in het boe renbedrijf. 13.15 Zang met pianobegeleiding ei gramofoonrnuziek. 14.00 Omroeporkest en solisll (opn.) en gramofoonrnuziek. 15.00 Voor de vrouw, 15.20 Pianovoordracht. 16.00 Bijbellezing. Voor de jeugd. 17.00 Theo Uden Masniaii -e.. dansorkest. 17.30 Nationaal Jeugdstorm kwartlci 17.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.# De toekomst van de Nederlandsche Scheepvaart 18.15 Orgelconcert. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten 19,00 B. N. O. Economisch praatje over den land bouw. 19.10 Gramofoonrnuziek. 19.15 De famlll de Boer. 19.30 „Weensche Aethergolven", gevs rleerd programma, Vanaf 20.15 alleen voor d Radio-Centrales, die over een lijnverbinding mt de studio beschikken. 20.15 Olto Hendriks en zij: orkest. 20.45 Gramofoonrnuziek. 21.00 Orkest M» lando en solist. 21.45 Nieuwsberichten. 22. OBJ O. Politiek praatje. 22.10 Gramofoonrnuziek, 23.5 -24.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksiet 8.15 Gramofoonrnuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.11 Gramofoonrnuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Zanf met pianobegeleiding en gramofoonrnuziek. 111! Pianovoordracht. 12.00 Bert van Dlnteren en zijl orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economisch! berichten. 13.00 Otto Hendriks en zijn orkest et orgelspel. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Het groote Omroeporkest, solist en gramofoonrnu ziek. 16.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonrnuziek. 16.30 Gramofoonrnuziek. 17.00 Voot de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- beursberichten. 17.30 Gerard van Krevelen et zijn orkest en zang. 10.30 Van huis tot huis. 18.15 Gramofoonrnuziek. n.OO Fluitduo. 19.30 B. N. 0. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19,55 B. N. O. Brabantsch praatje. 20.00 Arnhemscht Orkestvereeniging en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de studio beschikken). 21.00 Als je verre reizen doet, dan kan Je veel verhalen. 21.41 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist. 21.45 B, N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziefc 22.05—22.10 Avondwijding. INTERESSANTE GREPEN UIT HET DUITSCHE RIJKSRADIO-PROGRAMMA VAN WOENSDAG 20 MEI. Rijksprogramma: HILVERSUM, 18 Mei. De persdienst van den Ned. Omroep meldt: Tijdens een uitzending van een „Bont programma uit den ouden tijd", van 11.001.30 uur brengt, een speelgemeenschap o.a. in de samenstel.' ling van guitaar en viool werken van Sta- mitz, Boccherini en een fragment uit het concert voor trompet van Leopold Mozart, den vader van den meester Wolfgang Ama- deus Mozart. Het orkest van Erich Boerschel biedt oü van 14.2015.00 uur „Klankrijke kleinip heiden". Bekende componisten van amuse mentsmuziek, zooals Franz Grothe, Loth? Bruehne. Ernst Fische. wordt uitgevoerd. „Gezang en dans in de film" luidt titel van de uitzending, waarin, van 18.0 18.30 uur, bekende filmcomponisten zot- als Leo en Lothar Bruhne voor de micre foon treden. Zij zullen het groote orkest d het koor van rijkszender Muenchen dirigee i. .Wanneer de dag ten einde gaat" noen)1 den wij de uitzending van 20.2021.00 utt waarin soldatenliederen, die Kammersaengff Fritz Harlan en Walter Hauck in samen werking met een muziekcorps van het lege en een soldatenkoor van 20.20 af voor dragen. In het „Funkbrettl" van 21.0022.00 hooren we o.a. onder den titel „lm suszen Mai" Irene Kohl, Liesel Kauth. Adele Hoff mann, Heini Handschuhmacher en Leo Peukert. Over den Duitschlandzender: Generalmu- sikdirektor prof. Jonel Perlea uit Boeka rest dirigeert onder solistische medewer king van Nicolae Soeareanu. den bassist van de opera te Boekarest, het groote Berlijn- jche omroeporkest tijdens een concert van 17.3018.30 uur. Het programma bevat mo derne Roemeensche concertmuziek. Lea Piltti en verdere solisten brengen in samen werking van het amusementsorkest en het koor van den Rijkszender Weenen (leiding: Max Schoenherr) van 20.15—21.15 uur .Voorjaarsgroeten van Strauss". Marschen, walsen en gedeelten uit ope rettes dragen den naam van de gebroeders m vader Strauss. Bekende instrumentale solisten Leo Pe- "oni en Georg Kuhlmann vereenigen zich net verschillende andere medewerkers, een :amertrio, kwartet en orkest, onder lei- Ting van Gustav Goerlich van 21.15—22.00 uur, voor een bont concert-uurtje. „Gevleu gelde muziek van Mozart tot Grieg". Uit gevoerd worden Smetana en Paul Juon.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2