Haarlemsche Courant Geheel gebied van Kertsj in Duitsche handen. Duitsche diplomaten en burgers keeren uit Amerika terug. 287e Jaargang No. 117 x x Abonnement p. week 0.26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,tt, franco p. post f 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m wnd. Hoofdredacteur; J. V. BAUDEWYNS. WoHisrtag 20 Mei 1912 Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda* plein 37. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15056. Redac tie 10600, Administratie 10726, 16825, Socndapleln 12230. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau Ijmuiden: Kennemerlaan 102. Tel. 5437. De Duitsche troepen hebben de Straat van Kertsj over de volle breedte van het schiereiland bereikt. Von Manstein had de leiding. Sterke steun van de luchtmacht. Slechts overblijfselen der vijandelijke legers bereikten den overkant. Drie Sovjet-legers verslagen. Honderdvijftigduizend gevangenen. Acht en dertig schepen vernietigd. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Mei (D.NJ.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend; Op de Krim hebben Duitsche en Roemeen- sche troepen onder het opperbevel van ko lonel-generaal Von Manstein bij de achter volging van den verslagen vijand de zee straat van Kertsj over de geheele breedte bereikt. De laatste, krachtig versterkte bruggehoofden aan weerskanten van de stad Kertsj werden Dinsdag na verbitterden te genstand bestormd. De aanvals- en achtervolgingsslag, die hierbij een einde heeft gevonden, heeft ge leid tot vernietiging van drie Sovjetlegers van 17 divisies infanterie, drie brigades in fanterie, twee divisies cavalerie en vier bri gades tanks. Afgezien van zijn zware, bloedige verlie pen, liet de tegenstander bovendien 149.256 gevangenen, 1133 stukken geschut, 372 gra naatwerpers, 258 tanks, 3814 auto's, vele duizenden paarden en onafzienbare hoeveel heden lichte wapenen en ander oorlogstuig in onze handen achter. Slechts armzalige resten van den vijand konden de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken. Aan dit geweldig succes hebben sterke formaties van de luchtmacht onder aanvoe ring van de kolonel-generaals Löhr en Frei- herr von Richthofen een zeer groot aandeel In. onvermoeiden strijd hebben zij de ge vechten van de troepen op den be,ganen grond gesteund, den vijand op de vlucht af breuk gedaan en de vijandelijke luchtmacht bestreden. In luchtgevechten verloor de tegenstander 323 vliegtuigen. In de wateren rondom het schiereiland werden 16 schepen van 13.600 ton in totaal, een mijnenveger en 21 kleine kustvaartui gen in den grond geboord. Tien andere mid delmatige schepen werden door bomtreffers zwaar beschadigd. De vijand, die over de straat van Kertsj trok, leed hierdoor op nieuw zware verliezen. Het Duitsche weermachtberieht dat gister middag is uitgegeven, luidde: De vernietiging van de laatste resten van den vijand op het schiereiland Kertsj is bijna voltooid. In het gebied van Charkof werden nieuwe massale aanvallen van den vijand afgesla gen. Hierbij werden Maandag weder 80 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Verder werden nog 31 pantserwagens en meer dan 550 voertuigen van allerlei slag door de luchtmacht buiten gevecht gesteld. Daarmede is het aantal door den vijand ver loren pantserwagens sedert het begin van deze gevechten tot 447 gestegen. In 't gebied van Charkof werden nieuwe In den Cent r alen en den N o o r d e- 1 ij k e n sector van het Oostelijk front had den eigen plaatselijke aanvallen succes. In het achter het front gelegen gebied in den centralen sector werd een sterke bolsjewis tische bende vernietigd, InLapland maakten de Duitsche troepen in verbitterde boschgevechten goede vorde ringen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. In de wateren van het schier eiland Kola werd een groot vrachtschip door bomvoltreffers zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat het ver loren is gegaan. Luchtaanvallen opMoermansk richtten aanzienlijke verwoestingen in het haven gebied aan. De bolsjewisten verloren in luchtgevech ten 45 vliegtuigen, waaronder 13 Hurricanes. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechts vliegtuigen tenten- en barakkenkampen dei- Britten in het gebied rond Tobroek als mede den woestijnspoorweg bij C a p u z z o met succes aan. Boven Malta schoten Duitsche en Italiaan- sche jagers in luchtgevechten 5 Britsche vliegtuigen neer. Aan de zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag voor den oorlog belangrijke doelen der havensteden Brighton en Deal doeltreffend met bommen bestookt. Hierbij werden treffers in spoorweg- en fabrieksinstallaties waargeno men. Britsche verkenmngstroepen in de Cyrenaica verdreven. Smuts voert besprekingen in Noord-Afrika. Het Italiaansche opperbevel maakt be kend; In de Cyrenaica werden eenige groote vijandelijke verkenningsafdeelingen door vooruitgeschoven gepantserde formaties ver dreven. Andere vijandelijke verkenners werden op de vlucht gedreven door het vuur van onze artillerie. Ten zuid-oosten van Mechili werd een vijandelijk detachement onder bevel van een officier gevangen genomen. Ons luchtdoel geschut haalde twee Engelsche vliegtuigen -neer. Vijandelijke voertuigen werden doel treffend door onze verkenningsvliegtuigen beschoten in het woestijngebied. Tijdens luchtgevechten, die zich afspeel den boven Malta, vernietigden Duitsche ja gers vier Spitfires. Een ander vijandelijk toestel van het type Bristol, waarmede een machine van de Italiaansche marine een verwoed gevecht leverde, viel ten oosten van het eiland in zee. Van onze vliegtuigen is er een verloren gegaan. Een oorlogscorrespondent van de Giornale d'Italia meldt van een luchtbasis aan de Middellandsche Zee, dat bij de in het Duit sche weermachtberieht van 17 Mei gemelde succesvolle actie van Italiaansche vliegers voor het eerst een nieuw type Italiaansch jachtvliegtuig in den strijd is geworpen. Dit nieuwste type is door de manschappen ge doopt met den naam „Folgori 2001". De Britsche berichtendienst meldt, dat de minister-president van de Zuid-Afrikaan- sche Unie Smuts, in Noord-Afrika bespre kingen heeft gevoerd met Casey en Auchin- leck. Het D.N.B. verneemt uit Berlijn: De Duitsche tegenoperaties, die in het ge bied rondom Charkof zijn begonnen, zijn zoover gevorderd, dat men reeds thans van een totale mislukking van het offensief van Timosjenko kan spreken, Dit feit schijnt ook den vijand niet verborgen te zijn ge bleven, daar de jongste Sovjet-Russische be richten van het front, vergeleken met de overwinningsberichten van de laatste dagen, een opvallende terughoudendheid verraden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben aan het IJszeefront bij aanvallen op scheepsdoe- len in de haven van Moermansk een koop vaardijschip van 4000 ton tot zinken ge bracht. De jagers, die de Duitsche gevechts vliegtuigen begeleidden, schoten in hardnek kige luchtgevechten twaalf vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane neer. Het zware verlies, dat de Britten bij hun vergeefsche aanvallen op de „Prinz Eugen" op 17 Mei hebben geleden, is volgens de door het opperbevel ontvangen rapporten nog grooter geworden. Duitsche jagers heb ben n.l. nog 4 Britsche bommenwerpers neergeschoten. In totaal hebben de Duitsche jagers dus in het kustgebied van Stavanger in luchtgevechten 23 vliegtuigen neergescho ten, zoodat de Britsche luchtmacht op dezen dag, tezamen met het aantal neergeschoten vliegtuigen tijdens nachtelijke tochten, in totaal 60 vliegtuigen met meer dan 150 man vliegend perso'neel heeft verloren. Df J"ührer heeft den luitenant Hermann Graf, StaLelkapitan in een jachteskader, het Eikenloof met de Zwaarden, behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis ver leend, zulks ter gelegenheid van zijn 104e overwinning in de lucht. Graf is de elfde officier van de Duitsche weermacht, aan wien deze hooge onder scheiding is toegekend. Staat van beleg in Zuicl-Australië. Uit Melbourne wordt gemeld, dat in Zuid-Australië en Princetown de staat van beleg is afgekondigd. Sir Keith Murdoch, de vroegere Austra lische minister van voorlichting, schrijft in een artikel in de „Sydney Herald": „Wij moeten er bij Washington op blijven hameren, dat wij vliegtuigen en schépen noodig hebben in veel grootere hoeveelheid en wij moeten Churchill verzoeken aan tc dringen op een grooter aandeel van de Amerikaansche productie voor het empire. Australië is te laken, omdat 't jegens Groot- Brittannië en Amerika niet tot uiting heeft gebracht waaraan het werkelijk behoefte heeft." Het Japansche blad „Asahi Sjimboen" meldt, dat Australische vliegtuigen bij ver gissing een Amerikaansche destroyer aan vielen voor de Australische kust. Het schip gaf tevergeefs signalen. De boot werd door bommen getroffen en zonk, nog voor zij Port Darwin kon bereiken. Anti-Britsclie demonstraties te Vichy. Na een betooging bij de opening van de propaganda-actie voor het Fransch impe rium zijn Maandagavond te Vichy anti- Engelsehe demonstraties gehouden. Een vrij talrijke troep jongelui trok door de straten en uitte verwensohingen aan het adres van Engeland. Voor het regee- rmgsgebouw eindigde de demonstratie met hoera-geroep op Pétain en het zingen van de Marseillaise. GEWAPEND BRITSCH- FRANSCH INCIDENT. In Algerijnsche wateren. Onbekende vliegtuigen boven Vichy Naar te Vichy verluidt, zijn boven de Algerijnsche territoriale wateren twee Britsche en een Fransch vliegtuig neerge schoten. In een officieel communiqué over het incident wordt gezegd: „Een Britsch watervliegtuig verscheen boven onze territoriale wateren en de Fransche luchtstrijdkrachten deden haar plicht door te trachten het vliegtuig in over stemming met het volkenrecht tegen te houden. Daar 'het rich verweerde, werd het gedwongen op zee te dalen. Een Britsche torpedoboot aarzelde niet, onze vliegtuigen te beschieten. In een gevecht, dat zich daarna ontspon, werd een tweede Britsche vliegtuig neergeschoten. De FransChen konden weer eens constateeren, welke metho den hun. vroegere (bondgenoot toepast". Vliegtuigen van niet-herkende nationali-. teit hebben vannacht tussohen 0.50 uur en 1,15 aiur over Vichy gevlogen. Het af weergeschut kwam in actie. Over Lavals bezoek aan Parijs wordt medegedeeld, dat de chef der regeering. die Zondagavond te Parijs is aangekomen, gedurende rijn verblijf daar langdurige be sprekingen heeft gehad met d'en minister en den staatssecretaris van landbouw en voed selvoorziening. Voorts heeft hij een aan tal besprekingen gevoerd met vertegen woordigers der Duitsche bezettingsautori- teiten. Gisteren heeft Laval ter eere van den Duitschen beeldhouwer Arno Breker een noenmaal aangeboden, waarbij verschil lende hooggeplaatste Fransche en Duit sche personen, onder wie Abetz, aanzaten. Overeenkomst tusschen V.S. en Panama. Volgens den Engelschen Nieuwsdienst hebben de Ver. Stalen en Panama Maandag een overeen komst onderteekend, waarbij aan de Amerikaan sche strijdkrachten wordt toegestaan zich van talrijke defensiezónes in Panama te bedienen. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft verklaard, dat deze overeen komst een belangrijke bijdrage vormt tot de veiligheid van het Panamakanaal en de verde diging van het Westelijk Halfrond. Panama doet afstand van de Panameesche spoorwegen in de steden Panama en Colon, het bezit van de Pana meesche waterleiding wordt aan Amerikanen overgedragen, en tenslotte annuleert de Ameri kaansche regeering de schuld, welke de Pana meesche regeering indertijd heeft gemaakt voor het aanleggen van een strateglschen weg. De overeenkomst is reeds geteekend door den Panameeschen minister van buitenlandsche za ken en den Amerikaanschen gezant in Panama, Zij moet thans geratificeerd worden. Zes Britsche vliegtuigen boven Dnitschland neergeschoten. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen met succes brisant- en brandbom men laten vallen op een haven aan de Engelsche Oostkust. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht storingsvluchten naar Zuid-West Duitsehland ondernomen. Door brisant- en brandbommen te laten vallen, veroorzaakten zij schade in de woonwij ken vah eenige steden. Volgens de tot dus verre ontvangen berichten werden zes der aanvallende vliegtuigen neergeschoten. In de omgeving van den Vriezenberg bij Markelo heeft men het afgraven van leem voor de vervaardiging van steenen weer ter hand genomen. Teneinde het stukstooten van de taaie massa te vergemakkelijken dragen de arbeiders ijzeren platen onder1 hun klompen. HartgerinkPax Holland m. Britsche tactiek in het Verre Oosten. Verklaring van Attlee in het Lagerhuis. Het Lagerhuis heeft de ontwikkeling van den oorlog en de huidige positie der Ge allieerde strijdkrachten besproken. Reeds voor de opening van het eigenlijke debat ontstond een levendige discussie tusschen Sir Stafford Cripps en eenige leden van het Huis. De waarnemend minister-president, Attlee. weigerde mede te deslen, of Chur chill eerlang een verklaring sover Burma zal afleggen. Het is zeer duidelijk dat het niet moge lijk is oip iedere plaats in het Verre Oos ten voldoende strijdkrachten te hebben, zoo zeide Attlee. Even onverstandig is het onze hoofdmacht in een bepaald gebied te concentreeren, voordat Japan zijn voor naamste doel verraadt. De strijd in Burma was voornamelijk een strijd, die beoogde den vijand te bin den, terwijl wij onze strijdkrachten met vliegtuigen en schepen en via landwegen terugtrokken. Het is nog niet duidelijk, zoo zeide Attlee verder, of de Japanners hun aanval op China zullen voortzetten of dat zij Indië zullen aanvallen. Wij moeten ons gereed houden voor beide alternatie ven. Op het oogenblik versterken wij onze positie in den Indischen Oceaan, <k>ch de Japansche strijdkrachten zouden misschien ook in een andere richting kunnen aan vallen, nl. Australië en Nieuw-Zeeland. De afgevaardigde Greenwood heeft ver klaard, dat bij alle Geallieerde „succes sen" op Madagascar cn in de Cyrenaica de daaraan voorafgegane mislukkingen niet vergeten mochten worden. De afgevaardigde Martin drong aan op een nauwere samenwerking met de Sow- jetunie en stelde in aansluiting daarop een ontmoeting voor van Stalin, Churchill en Roosevelt, die in den zomer zou moeten plaatsvinden. Voor het eerst in haar geschiedenis hebben de Vereenigde Staten vrouwen en kinderen geïnterneerd. Totaal onvoldoende verzorging in de interneeringskampen. De Droftingholm te Lissabon Het Zweedsche stoomschip Drottingholm is Zaterdagochtend uit New-York te Lissa bon aangekomen en heeft meer dan driehon derd diplomaten en Duitsche en Italiaansche burgers, die Amerika hebben verlaten, ont scheept. Zaterdagmiddag is een extra trein aangekomen met de laatste Amerikaansche onderdanen uit Italië en Griekenland. Tus schen acht en tien uur 's avonds werden nog drie extra treinen uit Duitsehland verwacht met diplomaten van Amerika en de Zuld- Amerikaansche landen. Alle diplomaten en Amerikaansche onderdanen zullen zich op de Drottingholm inschepen met bestemming New-York. Een deel van de 605 Duitschers, die met de Drottingholm uit Amerika aangekomen wa ren, is met extra treinen naar Duitsehland vertrokken. De andere verblijven in hotels en zullen binnen enkele dagen vertrekken. De voormalige leider van de DNB- vertegenwoordiging in New-York, Cra mer, heeft een uitéénzetting gegeven over de behandeling van de Duitschers ln de Ver. Staten. In den nacht van 8 op 9 December, zoo deelde Cramer mede. sloeg de ge heime Federale politie in geheel Noord- Amerika bliksemsnel toe. Zij arresteer den duizenden Duitschers, Italianen, Hongaren, Roemenen, enz. terwijl de Japanners reeds onmiddellijk na den slag bij Pearl Harbor gearresteerd waren. Daar de wijze van arrestatie en interneering in het geheele land bijna geheel eender was, kan New-York be schouwd worden als kenmerkend voor de methode der Federale geheime politie in Amerika. De gearresteerden werden na een kort ver hoor gefotografeerd voor het misdadigers- album. Ook werden vingerafdrukken geno men. Vervolgens werden zij met gevangenis wagens naar het Immigratie-eiland Ellis- Island getransporteerd, waar zij werden ont vangen door soldaten met de bajonet op het geweer. Na nog eens verhoord en gefotogra feerd te zijn, en nadat nogmaals vingeraf drukken waren genomen, werden de gearres teerden is massakwartieren ondergebracht waarin meer dan 300 menschen onder de primitiefste omstandigheden bijeen werden geperst. De wijze van huisvesting wordt het beste gekenmerkt door het feit. dat de voor malige Amerikaansche ambassadeur te Ro me. Philipps, van ontzetting zijn handen in elkaar sloeg toen hij Ellis-Island bezocht. De gearresteerden moesten wachten op een beslissing van de speciale rechtbanken of zij als gevaarlijk beschouwd moesten wor den of als onschuldigen vrijgelaten moesten worden. Bij het vertrek van Cramer was na vijf maanden voor het meerendeel der ge arresteerden nog geen beslissing genomen De voedselvoorziening was onvoldoende. D. I kwartieren waren ontzettend vervuild, moge lijkheden om zich te wasschen en de sani taire installaties waren onvoldoende. In veel interneeringskampen werden Duitschers bij de negers gestopt. Voor het eerst in de geschiedenis der Ver. Staten zijn vrouwen en kinderen ge ïnterneerd. Terwijl men oorspronkelijk slechts enkele personen arresteerde, ging men later over tot het gevangen zetten van heele groepen. Zoo werden bijv. alle leden van het Duit sche zeemanshuis in Hoboken gearesteerd en kort daarop alle leden van den Kyff- liauserbond te New-York. De schuld van den Kyffhauserbond was dat zij met uit drukkelijke toestemming van het ministe rie van buitenlandsche zaken postpaketten stuurde aan Duitsche krijgsgevangenen. Over de speciale rechtbanken deelde Cra mer mede. dat zij met behulp van de eigen aardigste middelen verklaringen probeerden af te persen. Het bezit van een Hakenkruis- vlag en van een Hitlerbeeld was geheel voldoende om den betreffenden persoon voor staatsvijandig te verklaren. Volgens verklaringen van de gevangenen in het in- terneeringskamp Upton op Long-Island werd dit kamp unaniem een hel genoemd Een groot percentage van de bewakings manschappen met Inbegrip van de offi cieren. waren Joden, die hun haat op de gevangen burgers botvierden. De comman dant van het kamp zeide aan de gevange nen, dat er voor hen slechts twee wegen bestonden om uit het kamp te komen, n.l. door een bepaling van de regeering of zoo dood als een oude hond. Over het geheel genomen, zoo zeide Cra mer, ontbreekt in de interneeringskampen in de Ver. Staten overal elke organisatie. Nergens zijn de noodzakelijkste maatrege len genomen om duizenden geïnterneerde menschen op menschw^ardlge wijze te huisvesten. De voormalige correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau te Washington, K. Sell vertelde, dat de Duitsche diplomalen en journalisten in de Ver. Staten na het uitbreken van den oorlog in December 1941 op 18 December in een hotel ver van Washington werden ondergebracht. Zij mochten eerst des ochtends ln den tuin van het hotel wandelen en moesten reeds 's mid dags vroeg weer thuis zijn. De geïnterneer den zagen vijf maanden lang buiten hun lot- genooten geen mensch. en zij kregen slechts een dagblad. Het Zweedsche schip was in velerlei op zichten verouderd, moest noodig hersteld worden en was voor duizend passagiers veel te klein, zoodat ook de slechtste cabines en vele zalen vol waren. In Zuid-Amerika. Toen de Duitsche gezant in Guatemala. Relnebeck, op 6 Januari met zijn staf het land had verlaten om ls de Ver. Staten ge ïnterneerd te worden, werden in tegenstel ling tot de plechtige verzekering van de regeering van Guatemala 116 aldaar wo nende Duitschers plotseling gearresteerd en onder zeer onwaardige omstandigheden op een schip geïnterneerd. De Dominicaansche regeering weigerde om de vrouwen en kinderen van de aldaar geïnterneerden te ondersteunen. Bijzonder rigoureus trad de regeering van Haiti tegen de daar wonende Duitschers op, Ongeveer 1200 Duitschers werden in Fort National ge ïnterneerd waar de huisvesting en verzor ging in ieder opzicht onvoldoende was. Vooral veroorzaakten de plaatijzeren daken van de barakken in het kamp een ondrage lijke hitte; 27 Rijksduitschers werden naar het Amerikaansche kamp Kennedy ln Texas per schip overgebracht. Tijdens de reis moesten de Duitschers in de nabijheid van de machinekamer zonder licht en lucht ver blijven. I-Iet lot van vele Rijksduitschers in Mexico is onbekend. Uit Columbia kwam gezant Dittler mot zijn staf. Dittler had op de ondubbelzinnige toezeggingen van de Ver. Staten een groot gedeelte van zijn kolonie op zijn reis naai de Ver. Staten meegenomen, toen zij echter in New-York aankwamen, werden de leden van het gezantschap naar het groote verza- melkamp voor de diplomaten in White Sul phur Springs gebracht, terwijl men de Duitsche burgers niet alleen achterliet, doch zelfs de mannen van hun gezin scheidde. De vrouwen en kinderen werden gebracht naar het cmigrantenstation Ellis Island bij New- York, waar zij zwaar gebukt gingen onder de primitieve toestanden, terwijl de mannen naar het militaire kamp Upton op Long Is land werden gebracht, waar zij met inbegrip van den groepleider die een lichaamsgebrek had, tijdens de felste koude in armoedige tenten moesten slapen en waar zij alle werkzaamheden, waarin ook het schoonma ken der toiletten, zelf moesten verrichten. Tenslotte gelukte het de mannen en vrou wen naar White Sulphur Springs overge plaatst te krijgen, doch zij mogen eerst mei de tweede reis van de Drottningholm naar het vaderland terugkeeren. Malaria en roodvonk. In Peru werden niet alleen de Rijks duitschers, echter met uitzondering van den gezant, dien men huisarrest gaf. alle leden van de Duitsche diplomatieke missie in een kamp ondergebracht, dat zich bevond in een streek waar de mala ria sterk heerschte en waar vijf personen door de malaria, en twee door de rood vonk werden aangetast. Meer dan 200 personen moesten daar drie maanden lang verblijven tot zij van Callao deels naar New Orleans, deels naar San Francisco werden overgebracht: 120 Duit sche zeelieden en 56 Duitsche burgers wer den naar San Francisco en vandaar per trein naar Kennedy in Texas overgebracht, waar bij de raampjes van de coupés gesloten en verduisterd waren. Na een tocht van drie dagen en vijf nachten werden de Rijksduit schers in groepen van elk vijftig man op het station militair opgesteld, waarbij zij ge flankeerd werden door „Texas Rangers", die voorzien waren van automatische pistolen Achter hen bevonden zich cowboys met lasso's. Het kamp, waarin zich thans nog vele Duitschers bevinden, heeft een om vang van ongeveer een vierkante kilometer, is omgeven door twee rijen prikkeldraad en op alle vier hoeken staan uitkijktorens. De klachten over de ontoereikende verzorging zijn algemeen. De vrijheidsbeperkingen voor burgers van de Spilmogendheden in Brazilië gaan zoover, dal ook onschuldige bijeenkomsten zijn ver boden, zooals b.v. verjaarspartijtjes in parti culiere woningen. Arbeid is gemeenschapsplicht. Vonnis van den economischen rechter. Voor den economischen rechter te Den Haag stond terecht H. W. van der Maden uit Roelof Arendsveen, die geweigerd had te voldoen aan den last tot het ondergaan van een onderzoek of hij in staat was tot het verrichten van arbeid. De economische rechter herinnerde er aan, dat dit de tweede zaak van dien aard was, die hij te berechten kreeg en dat hij bij hel eerste vonnis boete had geëischt, doch bij het eerstvolgend geval gevangenisstraf z<t,i opleggen. De economische rechter wees er op, dat z.i. een saboteur van de voedseldistributie niet schuldiger is, dan hij, die weigert zijn werkkracht te geven daar en zoo als het algemeen belang dat van liem eïscht. „Dit moge wellicht nog niet voldoende tot ons zijn doorgedrongen en misschien mogen sommigen onder ons dit uit een misplaatst vrijheidsgevoel weigeren te aanvaarden, hoe dat ook zij aldus de economische rechter ik van mijn kant zal niet schromen mijn opinie daaromtrent in mijn vonnissen meer en meer te doen uitkomen." Eisch: drie weken gevangenisstraf. Vonnis twee maanden gevangenisstraf. Inbrekers in Amsterdam maakten buit van 30.000.—. De politie heeft het druk In den vorigen nacht hebben inbrekers 'n flinken slag geslagen in een groothandel aan de Snoekjesgracht. Door verbreking van de buitendeur wisten zij binnen te ko men, waarna zij alles wat hun voor de hand kw-am, wegsleepten. Niet minder dan 600.000 scheermesjes, een groote hoeveelheid eau de cologne, een koffer met zeep, haarkammen en scheerkwasten maakten zij buit. De totale waarde van het gestolene, dat waarschijn lijk per auto is vervoerd, bedraagt ongeveer 30.000. De recherche van het bureau Warmoes straat tracht de daders op te sporen. Door het verwijderen van een ruit kwa men ongenoode gasten een distilleerderij aan de Van Ostadestraat binnen. 70 Liter jenever, 75 L. cognac, 15 L. citroen en 10 L. alcohol waren de geestrijke buit. Ook een opslagplaats aan de Plantage Doklaan kreeg inbrekers op bezoek, die o.m. 10 winterjassen, 32 costuums, 63 paar schoe nen en 87 paar pantoffels meenamen. De waarde van den buit bedraagt eenige dui zenden guldens. KORT NIEUWS In de „Chineesche stad", een centrum van vermaak in de Peruaansche hoofdstad Lima, zijn gevallen van pest geconstateerd. Kardinaal Baudrillart is gisterochtend na een kort ziekbed te Parijs overleden. De kardinaal, die tevens rector van het Katho lieke instituut was, was 83 jaar oud. vertegenwoordiger van den minister-presi dent Laval, staatssecretaris De Brinon, heeft een condoleancebezoek gebracht. Vernomen wordt, dat Zondag j.l. de Pendsjaab-express op 200 km van Karatsji is ontspoord. Er vallen 22 dooden te betreu ren en verscheidene tientallen gewonden. Het ongeluk is te wijten aan sabotage en schijnt te zijn bedreven door Mohamme- daansche opstandelingen als vergeldings maatregel voor de arrestatie yan hun leider. Naar Radio-New York meldt, heeft de Canadeesche premier, Mackenzie King, t< Ottawa een Geallieerde conferentie ge opend. Hij verklaarde, dat president Roo sevelt coördinatie van het opleidingspro gram der Ver. Staten en van de vliegtuig productie en -verdeeling heeft voorgesteld Vertegenwoordigers van veertien landen namen aan deze conferentie deel, o.a. Au stralië, Nieuw-Zeeland en Canada. Naar de voorzitter van het Slowaak- sche centrale economische bureau, Mora vek, mededeelde, worden de Joden van Slowakije naar voorbereidende kampen ge bracht, waar zij een eigen bestuur, eigen politie en'rechtbanken bezitten. Zij worden in fabrieken en werkplaatsen, voornamelijk als kleermakers en schrijnwerkers, te werk gesteld. Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft de permanente commissie van buitenland sche zaken van het parlement geweigerd het voorstel tot onmiddellijke oorlogsver klaring aan de Asmogendheden door te zenden. Te Londen beschouwt men het zenden van admiraal Sir Andrew Cunningham naar Washington als een eersten stap op den weg naar diens benoeming tot. chef van de Ad miraliteit. De tegenwoordige eerste Lord der Admiraliteit, Sir Dudley Pound, is den laatsten tijd reeds herhaaldelijk aangeval len. daar hij zich klaarblijkelijk niet vol doende kon aanpassen aan de nieuwe eischen van den oorlog ter zee. Het eenig zoontje van de fam. J. Spiart te Muntendam, is aldaar aan de Kerklaan te water geraakt en verdronken. Het ventje was twee jaar oud. - Het Westland heeft de eerste meloe nen. Aan de veiling te Honselersdijk werden de eerste meloenen aangevoerd, waarvoor twee gulden per stuk werd betaald. Aan de zelfde veiling werden de eerste dubbele aal bessen aangeboden, die 5.50 per kilo op brachten. Het 2-jarig dochtertje van de familie De Maan te Oudenbosch is in een onbewaakt oogenblik in een tobbe water gevallen en jammerlijk verdronken. DE JODENSTER. Js. Door invoering vat de gele David ster heeft de bezettende macrit tegenover de joden een daad gesteld die uitsluitend de joden raakt, ziedaar een standpunt dat men in deze dagen niet genoeg ir. het oog kan houden. De joden zijn de vijanden van Duitseh land. Iedere jood is vijand ovuler alle om standigheden, 't feit dat zijn wieg in Neder land stond, of in Polen, of iri Duitsehland, of Portugal, verandert daar niets aan; even min als zijn uitingen, zijn gedrag en zijn godsdienst. Door het simpele triit, dat een neger den R.K. godsdienst omhels!., wordt hij nog geen blanke; hetzelfde geldt in gelijke mate voor den jood, die zien voor het oog gedraagt alsof hij Nederlander was en tot bijv. de Waalsche gemeente behoo»rt. Iedere Nederlander heeft rekenif'.g te hou den met dit Duitsche standpunt ei'x hij dient het, wil zijn houding het kenmerk 'van loya liteit kunnen dragen, te eerbiedige"1: m.a.w. 5'"ch te onthouden van gedraging/ "-die met deire Duitsche opvatting in strijr 21Jn- *T j n dient derhalve te begri-pen, dat c-en Nederrender die. nu de joo? duidelyk ;-nls vijand va." Duitsehland geker'nerkt,is. do-or- gaat met r.o.n omgang u hebben en zi,tn sympathieën !•-. die renting tot uiting te brengen, rich zeil tevf-w openlijk als vijand van Duitsehland be/ ent. Heulen met de joden wordt inderdaad door de Duitsche autoriteiten beschouwd als heulen met den vijand. Toen de jodenster werd ingevoerd, waren er vele Nederlanders, die meenden op hi'n eigen manier uiting te moeten geven aan hun gevoelens. Bekend is dat sommigen zich zelf met jodensterren tooiden, wij hebben zelfs een enkele gezien die 'n zilveren ster van den.kerstboom droeg cn daarmede het besluit der Duitsche overheid trachtte te ridiculiseeren. Bekend is ook het feit' dat bejaarde dames en heeren, die hun levens lustige jaren overigens reeds lang achter den rug hebben, in deze lentedagen plotseling behoefte gevoelen regelmatig een gele bloem op de borst te dragen. Het demonstratief groeten van joden op straat is een andere uiting in dien geest. Tal van gedragingen hebben bij de bezet tende overheid sterk den indruk gevestigd, dat het de demonstranten begonnen was om haar onaangenaam te zijn. Niet de liefde voor de joden acht zij hier domineerend, want van die liefde was bij de meeste de monstranten voor dien niet veel of niets te merken, maar de drang om onvriendelijk te zijn, een drang die voor haar het karakter van een uitdaging heeft. Een uitdaging kan de bezetter zich niet laten welgevallen. Men bedenkt, dat Duitsehland aan het Oostfront 'n strijd op leven en dood voert en dat deze groote worsteling niet noodig ge weest ware, wanneer de jood zich niet met de zaken van Europa en van heel de wereld had ingelaten. Ajn het Oostfront ook strijden Nederland- sche soldaten, met de joden sympathiseeren beteekent: hen in den rug aanvallen. Aldus is de opvatting van de autoriteiten en zij zullen niet aarzelen daaraan de noo- dtge consequenties te verbinden, door op de demonstranten dezelfde maatregelen toe te passen als voor de joden gelden en, mocht het een algemeen karakter krijgen, het ge heele Nederlandsche volk te doen deelen in deze behandeling. Deze consequenties zouden oogenblikkelijk een onaangenaam karakter krijgen; volko men noodeloos overigens. Maar voor de toe komst ware het nóg erger, want Nederland ligt in Europa en eens zal de tijd komen waarop ons land zich in de volkerengemeen schap weer een eigen plaats veroveren moet; wij kunnen dan beter met een schoone lei beginnen Distributie-zwendel iii Den Bosch. 10.000 bonnen in beslag genomen O.a. twee Haarlemmers in arrest. De Bossche politie heeft op het vermoeden dat daar op grootschecpsche uüze in distri butiebescheiden werd gehandeld, een inval gedaan Ln een woning. Hoe juist dit vermoeden was, bleek ter stond. In de huiskamer waren een aantal personen bezig met het tellen van een zeer groote partij bonnen. Méér dan 10.000 bour nen werden in beslag genomen. Vijf perso nen waaronder twee Haarlemmers, zijn in arrest gesteld. Is de melk te dun? Let op de bussen met het woord „melk". Den laatsten tijd treft de Keuringsdienst van Waren meer melk en taptemelk aan, welke niet aan de eischen voldoen en tenge volge waarvan herhaaldelijk proces-verbaal moest worden opgemaakt. Daar de consumenten groote behoefte heb ben aan taptemelk en aan melk, bestaat bij ben de neiging bij hun leveranciers steeds aan te dringen op levering van groote hoeveel heden, terwijl de melkverkoopers niet in staat zijn aan deze vraag te voldoen en zeker geen melk kunnen en mogen geven zonder dat hiervoor de vereischte bonnen worden ver strekt. Probeert het publick melk zonder bonnen te verkrijgen, dan loopt het gevaar bedrogen te worden, daar de melkverkoopers niet meei melk kunnen geven, dan met de ontvangen bonnen overeen komt en boven dien begaan kooper en verkooper een over treding, waarop een ernstige straf kan volgen. Helaas is geconstateerd, dat, doordat thans algemeen melk cn taptemelk tegelijkertijd wo.den verkocht en door andere oor/aken, cr meer met deze producten wordt geknoeid, dan vroeger het geval was. Het is daarom noodig. dat de (onsunientcn erop letten, dat zij de melk. die zy «»p bonnen koopen uitslui tend entvaneen uit bussen, waarop duideiyk het woord MELK" staa: cn dat niet geheel of gedeeltelijk een vloeistof wordt gegeven, die al in een maat aanwezig was of uit een bus wordt genomen, waarop geen „melk" staat. Het komt n.l. wel voor, dat een melkslljter gedeeltelijk taptemelk in plaats van melk af levert. afgezien nog van andere knoeierijen. De melkverkoopers en hun personeel moe ten wel bedenken, welke gevolgen er voor hen aan verbonden zijn, indien zij in plaats van melk geheel of gedeeltelijk taptemelk, eventueel me» water, aanwezig hebben of af- everen. Ook wanneer aan een klant tegelij kertijd melk en taptemelk geleverd wordt, mogen deze niet van tevoren worden ge mengd. Den afnemers wordt aangeraden hier op te letten en dcsgewenscht zelf beide soor ten te mengen. Wordt dergelijke gemengde melk bij oe verkoopers aangetroffen, dan volgt een proces-verbaal. Hebben de consu menten een ernstige reden tot klagen, dan kan een onderzoek aan den Keuringsdienst worden aangevraagd. 90k bij andere afwijkingen, zooals het niet juist kenmerken der melkbussen, zal strenger worden opgetreden. Er zy nog op gewezen, dat de Burgemeesters de bevoegdheid hebben tot publicatie der vonnissen en der namen van veroordeelden over te gaan. DE BLOEIENDE BEEMSTER. hi0p Jder,as Pinksterdagen belooft de bloeiende Beemster bij goed weer schitte rend te zun. De appelboomen staan dan in bloei, geflankeerd door het frissche groen der mooie wegen, 1

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1