ti Modder. agenda „Wee dengene, die met een vrachtauto onderweg is..." S. S. P.K. Van het Oostfront. De Sow jetunie is een land van uitersten: zij beschikt na Duiischtand over de modernste bewapening ter wereld, zij had de zwaar ste tanks en het grootste aantal kanonnen, maar aan den anderen kant is de Sovjet soldaat de stompzinnigste mensch. die ooit op Europeescn grondgebied streed. De Sowjetunie schiep door een sluwe buitenlarfdsche politiek de gunstigste voorwaarden voor een vernietigenden aan val op de oude wereld, die Stalin tot •lachende derde zou maken in het waan zinnige conflict der Europeesdhe volkeren. Maar de uitvoering van het gevaarlijke plan mislukte door het hopelooze tekort aan intellect bij de bolsjewistische mili taire leiding. In de zware maanden, d e hij nu achter zich heeft, leerde ook de eenvoudige soldaat van het Oostfront de schrille tegenstelling der uitersten ken nen: hij zag de leveniooze, stijllooze en liftlooze wolkenkrabbers, waarmee de bols jewisten hun Amerikaansche ideaal tracht ten ie benaderen, maar hii zag ook de verluisde, vervuilde en verrotte krotten. d:e de mislukking van het socialistische streven bewijzen. Hii beleefde in den tijd van een half jaar de scherpste tempera- tuursversch llen, waaronder een mensch te lijden kan hebben, in den zomer leed Hij dorst in de triilende hitte van de scha- duwlooze vlakte, in den winter verstijfden zijn vingers en bevroren zijn voeten in de sluipende koude van meer dan 40 graden C. onde- nul. Zoo scheen zelfs de natuur zich aan te passen aan deze bolsjewistische wereld oer scherpe contrasten, waartusschen elke geleidelijke overgang ontbreekt. Maar zoo als steeds: ook hier bedroog de schijn. Want de sneeuw van den winter en de verstikkende stof van den zomer werden met elkander verbonden door een soppen de modder. Wanneer de zon in Noordelijke richting de hoogte van den evenaar reeds lang ge passeerd heeft, wanneer in Nederland de sneeuwklokjes en de croctissen al lang zijn uitgebloeid, ligt in de Sovjetunie de sneeuw nog meterhoog langs de moeizaam vrij gemaakte wegen. Maar ook in de Sowjetunie smelt de eneeuw. Zelfs in de Sowjetunie komt een eind aan den winter. Binnen veertien da gen verandert het sneeuwlandschap in een moeras. Binnen een week worden de we gen in modderpoelen hersdhapen en wee dengene. die in dezen tijd met een vracht auto onderweg is. Hij moet beschikken over groote energie en over een onverwoestbaar goed hu meur. Hij moet vindingrijk ziin en taai en zijn geduld mag geen grenzen kennen. Nog welgemoed legt hii 's morgens vroeg om drie uur de onontbeerlijke sneeuw kettingen om de achterwielen van ziin wagen en een uur later, wanneer de eerste zonnestralen den nieuwen dag aankon digen, begint ziin strijd tegen den modder. In den beginne gaat het nog. want de nachtvorst heeft den bodeim eenigszins hard gemaakt en er ligt zelfs nog een laag je iis over de verstarde kluiten, de diepe geulen, die gisteren in den weg waren ontstaan, worden zorgvuldig gemeden, want raakt de wagen daarin, dan gaat hij „zitten'' zoo luidt de vakuitdrukking en dan is er minstens een uur graafwerk noodig om den wagen weer „vlot" te krii- ?:en en o dwaze- gedachte de charif- eur koestert nog steeds de hoop althans een gedeelte van zijn uniform voor een modderbad te kunnen bewaren. Hooger stijgt de zon. Weeker wordt de weg Dieper zakt de wagen. Het is tijd ge worden voor de „passagiers" om te toonen wat zij kunnen. In het gunstigste geval behoeven zü al leen maar uit te stappen en te duwen. Zij zetten hun schouders van achteren tegen den wagen en laten zich niet storen dooi de modderfonteinen die de doorslaande aohtervvielen in hun richting slingeren. „Hoei ruk, hoei ruk" klinkt het luid. en «ls het wonder gebeurt, dat de auto zich weer in beweging zet. kijken de modder- gestalten elkander even grijnzend aan, rennen kleitrapoend den wagen na en klauteren er in, terwijl deze nog rijdt, want stoppen en wegzinken ziin één ge worden. Enkele uren later komen de „moeilijke" gevallen. Geulen dwars over den weg van een meter diepte, waardoor kleine rivier tjes stroomen van gesmolten sneeuw, ver- eisdhen eenige ervaring, want als de plan ken. die als brug worden gebruikt, zij waarts wegglijden, is het „uit". Schijnt het uit. De soldaat aan het stuur van den vrachtwagen is niet alleen chauf feur, hij is ook pionier en hii beschikt over een sterken wil. Het deert hem niet, dat zijn laarzen van boven vol water loo- pen. Het stoort hem niet. dat hij onder den wagen door de modder moet kruipen: hij wil verder. De beek wordt omgeleid en afgedamd. De wagen wordt opgevijzeld en met bal ken ondersteund en nog ziin geen twee uur verloopen als het klinkt: ..Hoei ruk. hoei ruk" en als het wonder gebeurt, dat de auto weer in beweging- zet. kiiken de moddergestalten elkander weer even grijn zend aan. rennen kleitrapoend den wagen na en klauteren er in terwijl deze nog rijd*, want stoppen en wegzinken ziin nog steeds één. Onze wil had het onmogelijke mogeliïk femaakt: dertig kilometer lieten wil ach ter ons na een zwaren strijd van veertien uur tegen de verraderlijk zuigende modder. Een van onze kameraden kijkt wat be schaamd. als we einde!i'k bij het invallen van den nacht ons welverdiend eten kau wen. „Het gaat niet verder", had hii ge- zesM, toen onze trouwe vrachtwagen zich volkomen scheen te hebben vastgegraven. Hij schaamt zich over deze woorden, want hij weet nu, dat geen hindernis ons den weg kan versperren, maar hii lacht wan neer hij er aan denkt, dat dit niet alleen voor modder-hindemissen geldt SS. Oorlogsbericht,«ever Mr. Jan R. Hommes. Dc Nederlandsche Volksdicnst zorgt ook voor uw belangen: Sluit u dus aan als lid. DONDERDAG 21 MET StadKsohouwburs: „Dio Kntflihrung aus dom Serail", 7.30 uur. Geni. Concertgebouw (Tuinzaal): Beet hoven's pianosonaten door Karei de Jong. Gem. Concerteaal: Ixnt Bandy in „De drie vrijgezellen", 7.30 uur. Frane; llals*Theat'-r: „Stuk&'s", 2.30, 6.3*0 •n S.4-3 uur. Eiken leeftijd. Luxor: „Do man op don achtergrond", 2.30. 6.30 en R.4.1 uur. Toegang bov. IS jaar. Rcmbrnndt Theater: De Komedianten In „Nachtdienst", klucht ln 3 bedrijven. 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Sterker dan de wet". 2.00, 6.30 en s 43 uur. Toe«ang boven 14 jaar. MoVlac: Doorloopende voorstelling. VRIJDAG 22 MEI Stadsschouwburg„De Dubbelganger" (Reeldentiotoonee't 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J V. Raudewyns. Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland- J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur- B. Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: 3. E. van Baarsel, Uinutdca Sinds den oorlog met de V.S, 3 millioen brt. vernietigd. De ondergang van de „Empress of Asia". Sedert het bestaan van den oorlogstoestand tusschen de Sptlmogendheden en de Ver- cenigde Staten, n.l. 8 resp. 11 December tot nu toe hebben de Duitsche. Japansche en Ita- liaansche duikbooten 465 vijandelijke koop vaardijschepen met een gczamenlijken inhoud van meer dan 3 miPioen brt. tot zinken ge bracht. Meer dan de helft van dit aantal be stond uit tankschepen. Dc Britsche berichtendienst geeft officieel het verlies van het passagiersschip „Empress of Asia" met een inhoud van 16.900 brt. toe Veertier Canadeezen, die in een haven aan de Oostkust waren geland, hebben meege deeld. hoe het reusachtige schip met troepen voor Singapore cp het strand werd gezet en vervolgens uitbrandde. De meesten van de 2500 man troepen van het Empire en de bemanning van 100 koppen zijn met het schip omgekomen. Japansche duikbommenwerpers hadden het schip een zes mijl van Singapore gesignaleerd en met bommen bestookt Daardoor ontstonden branden on weldra stond het schip in vlam men Ook de rcJaingbooten verbrandden. Alle pogingen om de ..Empress of Asia" te redden bleken hopeloos. Weldra was door het vuur van het eens zoo mooie luxe-schip slechts het verbogen stalen, skelet ever. Vierhonderd Duitsehers uit Amerika gerepatrieerd. De eerste groep van de uit Noord-, Mid- den- en Zuid-Amerika teruggekeerde Duit sehers, in totaal 400 personen, zijn plechtig te Frankfort verwelkomd. Namens den mi nister van buïtenlandsche zaken heette staatssecretaris Weizsacker de Duitsehers welkom, die manmoedig en oprecht de Duit sche zaak in overzeesche landen hebben vertegenwoordigd. Hij richtte een bijzondere groet tot de vrouwen, die aan de zijde van de mannen dapper stand gehouden hebben in de golven van laster en intriges. Turksch schip getorpedeerd. Het Turksche motorschip „Duatepe", ter (rootte van 300 ton, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in de Zwarte Zee, niet ver van den Bosporus, door een duik boot van niet herkende nationaliteit getor pedeerd. Naar later bekend werd, is de duikboot een Sovjetonderzeeër geweest. Wijzigt Sovjet-Unie haar politiek tegenover Japan? Officieel wordt te Tokio meegedeeld, dat de Japansche regeering voor den nieuwen ambassadeur der Sowjetunie in Tokio, Malik, haar agrement verleend heeft. De voormalige Australische minister-presi dent Hughis heeft verklaard, naar de Brit sche berichtendienst meldt, dat Evatt te Bonden met Maisky moet onderhandelen over een diplomatieke uitwisseling tusschen Australië en de Sowjet-Utnie. Voorts zeide hij, dat het initiatief hiervoor van Sowjet- Russisdhe zijde was uitgegaan. Het ontwaken van Azië. De in het Zuiden van Joennan oprukken de Japanners hebben zeer snel samenwer king met de Ohineezen tot stand gebracht. Te lang hadden zij het juk. van Tsjoenking, waar Tsjiang-Kai-Sjek met behulp van Moskou, Washington en Londen in het za del wordt gehouden, gedragen. Ten slotte gevoelt de Chinees met zijn zin voor rea liteit toch altijd meer voor levensvatbare plannen, dan voctr de abstracta van een internationale wereldliga, waar het aan Oost-Azlë vreemd Westersch imperialisme een absurd conglomeraat vormt met com munistische gelijlcheidstheorieën. De volken van Britsch-Indië. van het Naburige Oosten, maar ook van den Indï- schen en Philippijnsehen archipel leerden, evenals de Chineezen. dit conglomeraat kennen. Het Westersche imperialisme op zichzelf kon hen tot dienstbaarheid dwin gen; een verwarring van levensbeschou wingen en de onvermijdelijk daarmee ge paard gaande innerlijke verslapping heb ben hen doen inzien, dat de individualis tische oriëntatie van den blanke hem voor de wereldheerschappij ongeschikt maakt. Niet hii is het derhalve, van wien zij langer lessen aanvaarden: zij grijpen terug op hun eigen, oude waarden en putten daaruit de kracht voor hun streven naar onafhankelijkheid. Er bestaan groote ver schillen tusschen den Chinees en den Iraniër, maar dit is het, dat hen thans tezamen bindt, juist in het uur waarop de Westersche wereld strijdt voor ziip be schaving. De vergiftiging van het bolsje wisme heeft dit Westen èn Azië aangetast. In dit opzicht is de strijd der ionge volken van Europa dezelfde als die der tot be wustzijn gekomen naties van het Aziatisch continent. MTNDER PERSONFFT, BIJ DUITSCHE BANKEN. Naar de Berlijnsche bladen melden, kan men aannemen, dat de Duitsche bank instellingen thans over 20 a 30 procent minder werkkrachten beschikken dan voor den oorlog. Om toch de inmiddels uitgebreide taak meester te worden, is de werktijd verlengd en zijn vele werkzaam heden. vooral op controlegebied. tijdelijk achterwege gelaten. Een belangrijke inkrimping van het fili- alennet staat voorop. Nog deze maand wordt 10 procent der bankfilialen opgehe ven voor den duur van den oorlog. Verduisteren van 21.37 tot 5.35 n. 22 Mei: zon op 5.35. onder 21.38 uur. maan onder 2.09. op 11.57 uur. 23 Mei: zon op 5.34. onder 21.40 uur. maan onder 2.40, on 13.03 uur (E. K. 9.31 uur). Het Internationale grootkapitaal heeft onze boeren en arbeiders gemaakt tot slaven en knechten Van geboorte en af stamming echter zijn zij vrij! Daarom moeten hun ketenen verbroken worden, opdat zij met hün vrouwen en kinderen weer vrij kunnen leven. De stnjd gaat tegen de geldbaronnen. voor een waar lijk volksche adel. Werpt U ln den strijd tegen de volksverpestende plutocraten Treedt ln de rijen der Nederlandsche S. S. Eén biertje maar. En toen weer in de cel. Een arrestant der Edesche politie, ver telt het Handelsblad, zat nu al veertien dagen te zuchten in een der kamers van het afgedankte oude politiebureau. De da gen gingen voorbij, het zomerde, de boomën tooiden zich in hun mooiste groene gewaad, een helder blauwe lucht welfde zich over zijn gevangenis. Hij wilde op het definitief vertrek van den winter en dc intrede van den zomer toch wel eens.... drinken. Eén biertje maar. Hoe moest hij het aanleggen om zijn verlangen in vervulling te laten gaan? Hij peinsde en peinsde. Toen had hij opeens een probaat middel gevonden. Met één sprong glipte hij door het openstaande raam en in dollen ren, met den dienst- doenden agent op zijn hielen, ijlde hij naar naar het in de nabijheid staande café, rukte de deur open en graaide voor den neus van een verschrikten bezoeker een glas hier weg, dat hij in één teug naar binnen zwelgde. In het volgende oogenblik greep de achter volgende politieman den bierslaaf bij zijn kraag, deed hem de boeien aan en nam hem mee naar het bureau, waar hij weer werd drooggelegd. ONZE KOLENVOORZIENING ZONDAGS ARBEID IN DE MIJNEN. MISVERSTANDEN OPGEHEVEN. We lezen ln den Limburger Koerier: Zondag jl. zijn de mijnwerkers normaal, zooals op een door-de-weekschen werkdag, naar de mijn gekomen om te werken. Blijk baar zijn dus de misverstanden, welke aan vankelijk bij de mijnwerkers hebben be staan, uit den weg geruimd. Zü waren aan leiding, dat op de voorafgaande Zondagen, waarop gewerkt moest worden, een gedeelte van het personeel weg bleef. Toch was de toelichting, die gegeven was, duidelijk genoeg. Het werken op één Zondag van iedere maand werd Ingevoerd, omdat de teruggang der steenkoolproduetie meest worden gestuit. Zoowel ten behoeve van de huisbrandvoorziening, welke den afgeloopen winter onvoldoende was geweest, als ten behoeve van het Industrieele leven, dat op gang moet blijven, tenslotte ook ten behoeve van den landbouw welke de kunst meststoffen een bijproduct van de cokes- fabricage niet ontberen kan. was het noodig. dat de steenkoolproductie op peil bleef. Ingezien werd, dat het werken op Zondag een offer voor de mijnwerkers botee- de, dat eenlgermate vergoed moest wor den. Daarvoor werden extra-rantsoenen le- ensmiddelen en enkele andere artikelen beschikbaar gesteld boven de normale ver goeding voor Zondagswerk ten bedrage van 100 pet. boven het loon. Een belangrijk punt. dat we den mijnwer kers ter overweging hebben voorgehouden, was voorts, dat sedert 1 November de uit voer van steenkool niet grooter was geweest dan de invoer en dat de Duitsche autoritei ten de verzekering hadden gegeven te zul len trachten deze verhouding te handhaven. Hierdoor werd het op peil houden van de productie een bij" uitstek Nederlandsche zaak. De gelieele hoeveelheid, welke door de Nederlandsche mijnen wordt geprodu ceerd is immers noodig ter voorziening in de binnenlandsche behoefte. Zooals gezegd: deze argumenten schijnen *hu te hebben doorgewerkt. De mijnwerkers hebben begrepen, wat op het spel staat en hebben het offer van het Zondagswerk ge bracht. Het Nederlandsche publick zal daar dankbaar voor zijn. Hot heeft to meer reden tot dankbaarheid nu enkele ko- lenbons zijn aangewezen en ieder dus reeds voor de eerste wintermaanden een hoeveelheid huisbrand kan op slaan. Deze hoeveelheid behoeft in de komende wintermaanden niet te wor den vervoerd en moeilijkheden ten aan zien van dit gedeelte zijn dus niet te vreezen. Daar ook aan de voorraad- vorming bij de groote steden aandacht zon worden geschonken, zullen moei lijkheden. zooals die er in den afgeloo pen winter waren, wel voorkomen kun nen w orden. Natuurlijk hoopt een ieder, dat een spoe- ge pacificatie van ons werelddeel het mogelijk zal maken, tot normale arbeids verhoudingen. óók in het mijnbedrüf terug te keeren. Nu het noodig is. blijkt, dat de mijnwer kers het offer, da; van hen voor hot Neder landsche volk wordt gevraagd, willen bren gen. Zij zullen dat zeker blijven doen, zoo- 'ang de omstandigheden het noodig maken. De zorg voor het pensioen. Laat geen diensttijd verloren gaan! 'S-GRAVENHAOE. 20 Mei. llot Departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuur beach er mi ng (afdeellng lager onderwijs) deelt mede De jongste wijziging van de Pensioenwet is van zoo groote boteekenis dat voor deze aangelegenheid, waarop reeds omstreeks 8 April in de dagbladen ls ge wezen. nogmaals de aandacht wordt ge vraagd. Laten de leeraren, hoofden, onderwijzers kweekelingen, enz. zich toch goed reallsee- ren. dat hun later een pensioen kan ontgaan omdat zij een maand, ja zelfs een dag te weinig diensttijd hebben. Dit geldt niet het minst voor de vrouwen, van wie velen na een beperkten diensttijd ln het huwelijk treden. Een speciale waarschuwing zij thans gericht tot hen. die op 1 Maart j.l. pensioen gerechtigd zijn geworden en tot hen, die dat na dien datum zijn geworden. Deze moeter indien zij althans van de geboden gelegen heid gebruik wenschen te maken, binnen 3 maanden (eerstgenoemden dus vóór 1 Juni) hun verzoek om inkoop van dienst tijd schriftelijk bij den pensioenraad heb ben ingediend. Wat nu onder hot nieuwe recht onder bepaAlda voorwaarden lnkoopbaar ls geworden, zij nogmaals in het kort herhaald Tijdelijk® en vaste diensttijd, zoowel ln rechtstreekach als in zljdelingsch dienst verband, onafhankelijk van bezoldiging of van het bedrag der bezoldiging en onaf hankelijk ook van den aard der dienstbe trekking (publiekrechtelijk of contrac tueel). Diensten, welke vóór 1 Juli 1922 zijn bewezen, vallen echter bulten de nieuwe regeling. Voor wat betreft den diensttijd op arbeids contract wordt met name gewezen op de mogelijkheid van Inkoop van zulken tijd in dienst van andere openbare lichamen dan het Rijk (dus gemeente, provincie, enz.) Het onderwijzend personeel van gymna sia. hooger© burgerscholen, handelsscholen, middelbare meisjesscholen, lagere scholen, scholen voor buitengewoon lager onderwijs, kweekscholen, scholen voor nijverheids onderwijs, enz. zij nog eens met nadruk ge wezen op de volgende twee punten a. Hiaten in den diensttijd staan aan den inkoop alleen dan in den weg, wanneer deze een limiet van twee maanden overtreffen. b. De omstandigheid, dat de achtereen volgende diensten bij meer dan één werk gever (gemeente of schoolbestuur) zijn ver vuld. levert voor den inkoop thans evenmin een beletsel meer op. Voorbeeld Iemand is van 1 Januari 1940 tot 1 Mei 1940 tijdelijk kweekeling geweest aan school a: daarna van 1 Mei 19 40 tot-1 December 1940 tijdelijk onderwijzer aan school b. en vervolgens van 1 December 1940 tot 1 Maart 1942 tijdelijk onderwijzer aan school c. Hij ls onder het nieuwe recht met ingang van 1 Maart 1942 pensioengerech tigd geworden en kan nu de gelieede periode 1 Januari 1940 tot 1 Maart 1942 voor pen sioen inkoopen. Maar het verzoek daartoe moet dan vóór 1 Juni a.s. schriftelijk bij den pensioenraad worden ingediend. Haarlemsche Rechtbank. DIEFSTAL VAN JASSEN. Een Amsterdamsch matroos had in IJmuiden een jas gestolen uit een school. Hij was daartoe gedwongen geweest door de groote armoede, waarin hij verkeerde. Veertien dagen geleden was de zaak tegen hem behandeld en de Officier eischte toen een gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden. De Rechtbank veroordeelde hem tot zes en tachtig dagen met aftrek van voorarrest. Een los-werkman uit Purmcrend had uit een schuurtje een Jas ontvreemd. Ook tegen hem waren zes maanden geëlseht. HIJ werd tot tach tig dagen gevangenisstraf met aftrek van voor arrest veroordeeld. DIEFSTAL VAN TARWE EN HELING. Een drietal Zaankanters, T. J. B. en M. D. S. uit Wormerveer en J. B. uit Wormer, hadden in Maart 1942 uit een fabriek tarwe gestolen. Veer tien dagen geleden hadden zij zes njaanden tegen zich hóoren eischen. De Rechtbank veroordeelde hen resp. tot zes, vijf en zes maanden gevan genisstraf. Uit een pakhuis van de N.V. Migo te Zaandam waren door de arbeiders J. H. en P. R. met medewerking van den caféhouder M. K. en den kellner H. van O. belde uit Zaandam, eenige zakken tarwe gestolen. De Officier had tegen hen een gevangenisstraf van een jaar geeischt, de Rechtbank veroordeelde den caféhouder en den kellner tot straffen van zes en acht maanden. De los-werkman K. O-, dte de zakken voor de mannen had vervoerd naar een anderen café houder had zes maanden tegen zich hooren eischen, doch werd vrijgesproken. De caféhouder A. S., de uiteindelijke kooper van de tarwe, had door den Officier vier maanden hooren eischen tegen zich. Hij werd eveneens vrijgesproken De zaak tegen de beide hoofdverdachten J. H. en p. R. werd op verzoek van den verdediger tot 4 Juni aangehouden. DE PRIJS VAN STALMEST. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat, in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stalmest berekend mag worden op het dubbele van den prijs op 9 Mei 1940. Indien een hoogere prijs wordt gevraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich te wenden tot de inspectie voor de prijsbeheersching. TROUW TOT IN DEN DOOD Dat dit geen phrase is, dat bewijzen dui zenden strijders voor het nieuwe Europa en daaronder zijn ook Nederlandsche mannen. Ook zij zijn trouw tot in den dood. Trouw aan hun volk en vaderland, da>t zij bescher men te|en de gruwelen van het duïvelsehe bolsjewisme. Zij hebben trouw gezworen en als mannen van eer houden zij hun woord Nergens bewijzen Nederlandsche mannen beter wat zii waard zijn dan in de gelederen van ons legioen. Landgenoot, gij die dezen geweldigen tijd begrijpt, gij moogt niet lan ger aarzelen, toont dat ook gij trouw kunt zijn tot in den dood, als het gaat om de toe komst van ons land en volk. Meldt U aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Links: Reeds in de afgeloopen wintermaanden zjjn de Duitsche pionierstroepen onder de moeilijkste omstandigheden begonnen met hun werkzaamheden, welke het thans mogelijk maken, den aanvoer naar de voorste linies aan het Oostelijk front ongestoord te doen plaats vinden. Atlantic-Holland P K. Wulf-Pax Holland c Rechts: Uitgeleide gedaan door het muziekcorps van de Amsterdamsche politie is deze week een aantal kinderen van het Centraal Station naar Duitschland vertrokken, waar zes heerliike vacantie-wckcn zullen worden doorgebracht. Stapf-Mol-Pax Holland-c. kunst, de distributiebonnen Muzikale voordrachtavond. De plnno-leerares Jeannette Wust hiehl Woensdagavond, in de Muziekzaal bij Brinkmann, wapenschouw van haar vrij uitgebreid legertje leerlingen. Er moesten volgens het programma 3S nummers, met hier en daar nog osderverdeelingen, uitge voerd worden: men kon zich das voor den aanvang afvragen hoe dat alles op een be hoorlijken tijd zou afgewerkt kunnen wor den. Maar het viel nog al mee. want er waren beurten bij van slechts enkele ma ten, en bovendien ging alles bijzonder vlot van de hand. zoodat er ln het normale tijdsbestek nog voldoende ruimte over schoot voor een lange pauze van ietwat feestelijke gezelligheid. De prestaties be wogen zich tusschen hot eerste recreatie stukje van beginnellngetjes en de Fantasie In d. kl. t. van Mozart door een tamelijk ge vorderde. In bonte rij waren allerlei soorten toondichters vertegenwoordigd: Bach en Chopln naast Debussy, en deze weer naast den weinig illusieren naam van een tango en siowfox-componist. En bont ook waren vergelijkenderwijze de onderscheidene ver tolkingen, dl© men zou kunnen rangschik ken in absoluut muzikale, veelbelovende, dragelijke en matige. Aan ali© leerlingen had mej. Wust blijkbaar 'de verelschte zorg besteed, maar aanleg en geschiktheid, tem perament en smaak spreken steeds een har tig woordje mee. Toen wij de met vaste hand en correct rhythme gespeelde eenvoudige marsch van Oesten hoorden spelen, verna men wij een van die stellige beloften, waar op wij hierboven doelden. Iets zeer bijzon ders was ook waar te nemen in de Sonatine in G van Kohier. Gezonde muzikaliteit sprak ook uit Menuet favori van Mozart. En zoo waren er nog enkele prestaties meer. dir van speclalen aanleg getuigden. Over 't ge heel werd het pedaal met zorg al of niet aangewend. Mej. Wust liet veelvuldig vierhandig spelen: dit gaf meestal heel goede resulta ten. Een treffend slot werd ook bereikt met d© Marsch in D van Schubert, achthandlg op twee piano's. De leerares werd gul en welverdiend met bloemen gehuldigd. JOS. DE KLERK. OUD-EGYPTISCHE CULTUUR. Voor de leden van de Litéraire Club sprak de heer Co Haak Woensdagavond over Oud- Egyptische Cultuur. In groote lijnen schetste hij het land en het volk met haar enorme prestaties, vooral op het gebied van de kunst. Pas toen het provincialisme verdween en het groote Egyptische rijk was gekomen, kwamen de scheppingen tot stand, die nu nog onze be wondering afdwingen. Groot was de vaardig heid van de oude Egyptenaren, waarmee zij met de meest primitieve hulpmiddelen ijzer kenden zij niet - kunstwerken van groote schoonheid voortbrachten. Met oneindig veel geduld en volharding bewerkten zij de harde steensoorten tot vazen, beeldhouwwerk en bouwden zij de enorme pyramides. Slechts langzaam zijn de geleerden doorge drongen in de geheimen van het oude Egypte en met groote moeite gelukte het hen het schrift der Egyptenaren te ontcijferen en zich zoo een beeld te vormen van dit oude cultuur land. Steeds nieuwe bijzonderheden kwamen aan het licht en steeds grooter schoonheid ont dekte men in dit merkwaardige land en nog zijn er vele raadselen en is nog veel onbekend. De heer Haak illustreerde zijn lezing met vele interessante lichtbeelden. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, Koerse, Jan Haringstraat 35; bril, Bureau van Politie, Smedestraat 9; bril, Timmerman, MeroVingenstraat 78; étui m. inh., van Soest, Molenaerstraat 3; gewicht, Warmerdam, Moluk- kenstraat 55; jas, Nljehold, Oosterstraat 11; klee ding, Eelman, Zaanenstraat 1; rozenkrans, Hun- sterman, Ged. Schalkburgergracht; portemon- naie met lnh„ de Lange, Kampersingel 68; por- temonnale met inh., Leeuwen, p. a. Tempeliers- straat 40 zw.; portemonnaie met inh., Vrijbroed Zomervaart 26; pantoffel, Bureau van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met Inh., van Esch, Leidschevaart 500; sleutels, Zwaanswijk, fiaze- broekstraat 11, schoenen, van Roon, Gijsbr. van Amstelstraat 23; shawl. Caplni, Gen. Cronjé- straat 50; schoenen, Felix, Preangerstraat 20; schoentje, Boot, Gierstraat 56; sleutels, Roem- stra, Patriarchstraat 6; sabel, v. d. Mey, Colenso- straat 29 zwart; tasch, Meerman, Ramplaan 17. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LANDBOUW. De Ned. Landstand deelt ons mede: Bij de besprekingen tusschen de door de provinciale boerenleiders van den Neder- landschen Landstand daartoe aangewezen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers over de arbeidsvoorwaarden, is thans overeenstemming bereikt op provin ciale basis in de provincie Friesland, Over- ijsel, Gelderland. Utrecht en Zeeland. Eveneens werd overeenstemming verkre gen in het bloembollenbedrijf en voor den tuinbouw in het glasdistrict Zuid-Holland. Elders zijn besprekingen nog gaande. Groot Lunapark op het Stadionterrein. De directie van „Nationaal Vermaak", or ganisatoren van Lunaparken, heeft het veertig-jarig bestaan van de voetbalvereeni- ging Blauw-Wit aangegrepen, om een lente feest in de hoofdstad te organiseeren, waar toe de burgemeester inmiddels zijn toestem ming heeft verleend. Dit lentefeest, dat van 23 Mei tot en met 14 Juni a.s. op het Stadionterrein (binnen de afsluithekken) wordt gehouden, belooft inderdaad een belangTijk festijn voor de hoofdstad te worden. Alleen reeds het feit. dat bij de combinatie „Nationaal Vermaak" veertig vermaaksinrichtingen. waaronder de grootste Hommersom Vermolen en Janvier beschikkende over pl.m. 400 wagens, zijn aangesloten, is daarvoor een waarborg. Ook het aantal medewerkers aan dit lentefeest ruim duizend toont aan, dat de opzet daarvan grootscheepsch is. Weliswaar zullen 'de poffertjes- en olie- bollenkramen ditmaal ontbreken, doch hun gemis zal vergoed worden door verscheidene nieuwe attracties, welke men, niettegen staande den oorlogstoestand, heeft weten tot stand te brengen. Reeds is men op dit oogenblik druk doende met den opbouw en als de weersomstandigheden medewerken, zullen den Amsterdammers drie weken van jolijt te wachten staan. mjIET 303 A!Sem- 306 Algem. Hoovoclh. 1 1/4 kg. 1/2 kg. 23 Me| lOOgr. 13 Jut) 100 gr. 13 Jutl 126 gr.25 MeJGea 125 sr. 25 Me| vcrsch. 31 Dec|5) 400 gr, 23 Mej 50 gr. 23 Mej „G 100 gr. 13 Juijeefd 10 st. 23 Md De 250 gr. 13 Jua „Y< 250 gr. 13 Jut) Hij 500 sr. 13 lOOgr. 13 Jutpruir 100 gr. 13 Juitorge 250 gr. 13 Juiflat 100 gr. 13 Jutieste 125 gr. 25 Mei „D- 3 1/2 L. 13 JuéÜ 1 3/4 L. 13 JutiJen 2 L. 13 Juijnake 250 er. 13 Jofcn1; 250 gr. 13 Juaetal 50 gr. 31 Au»ran< 20 st. 23 Min g' 20 st. 23 Msen. 5 st. 23 Meiij h lOOgr. 13 Jujfcns. 2 5 gr. 23 Mfenu 1 kg. 13 Juéroor lOOgr. 13 Jun Tot 75 gr. 31 Mejen. lOOgr. 13 Jurproo 125 gr. 25 Mrfega: 26A Vleesch lOOgr. 23 Mej_y_r Artikel Bon Aardapp. 26A Aard Aardapp. 26B Aard Bloem(geb. 301.305 Aigem. of brood) 309.313 AigOm. Boter 26 Boter Boter (ntarg.) 26 Vet Brandstoff. Olt/m 05 BV Brand Brood (gob.) 26A Brood Brood itreb.) 26B Brood Chocolade 26. 28 Ver.sn. Cigariilos 26. '_'7 Tabak Gort 3ii Algem. Havermout 307 Alget Jam (250 i suiker) Kaas ?9S. 302. Kaas 310 314 Algem. Koffiesnrr. 2S8 Aigem. M aizcua verni.) 315 A igem Marg. (bot) 26 Vet Melk 2 6 t/m 2 9A Molk Melk 26 t/m 29B Melk Petroleum 16 Petr. Peulvr. (haver- mout) 307 A'Eem« Rijst 4-17. 4-18 Reserve Scheerzeep U Textiel Sigaretten 26. 27 Tabak Sigaretten 06 Veren. Sigaren 26. 27 Tabak Suikerwerk 27. 2S Versn. Tabak 26. 27 Tabak Suiker 299 Algem. Suiker (Jam) 303 Algem. Toiletzeep(80%) J Toiletz. Vermicelli SIS Algem. Vet (bot. Marg.) 26 Vet Vleesch 26A Vlees... - Vleesch 26B Vleesch 25 gr. 23 Mejfgg' Zeep J Zeep 90 a 450 gr. 31 Meg3"' Zeep 293 Alg. 90 a 450 gr. 31 MeflRg VOETBAI AMSTERDAM WINT VAN LEIDEN MET 7—2. Op het EDO-teneln Is Woensdagavond voc eerste ronde van het Vierbonden-tournooi wedstrijd gespeeld tusschen de vertegenwooi dl gende elftallen van de afdeellngen Amsterdan en Lelden. De Amsterdammers wonnen m« 7—2. ELFTAL VAN DE AFDEEI.ING HAARLEM. Uit de volgende spelers zal het elftal van d afdeeling Haarlem van den N.V.B. worden si mengesteld, dat Zaterdagmiddag om halfvijf 01 het terrein van Verkade te Zaandam teged Noord-Holland zal uitkomen voor het vierbonden '?or tournooi: Polderman (Spaarndam); Höcke |ing (Geel Wit), Roest (DSK), Buschman (TYBB) Vink (OIV), Karpes (Droste), Berk (Spaarndam) Veldhoven (EDO), Enzler (ETO), Bouwens (VSV) Van der Wal (NAS), Jansen (Alliance), Bouw man (Spaarndam), Oorthuizen (O.G.) en Meeschi (Spaarndam). Het winnende team komt Maandag iver Hi lét f lit c c cl 1 ustt 317 ,E i de final 'oor iDWV. tegen Amsterdam op het terréi HAARLEM—DEN HAAG. Zondag 7 Juni zal te Haarlem een wedsti iji lébl woiden gespeeld tusschen de vertegenwoordigen-fa de elftallen van de afdeelingen Haarlem en Dei Haag. KORFBAlf!, WEDSTRIJDEN VOOR SPEELTUIN KIND EREN' Evenals vorig jaar organiseert het Verbond vat Haarlemsche speeltutnveieeniglngen op Eerstel nijn Pinksterdag op de terreinen van Oosterkwartlei jje aan de Zomervaart wedstrijden voor de speel-1. i tuinjeugd. Behalve de NUSO-wlsselbeker zijl fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waarondet een U. J. Klaren-beker. DAMMEN* HAARLEMSCHE DAMCLUB. Voor bovengenoemde wedstrijden werden volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: P. J. van Dartelen wint van P. L 'at Schrijnemakers; K. Olij wint 1 Rlssecuw, Eerste klasse: A. Fasol remise met J. Otter Tweede klasse. G. J. Steenkist wint van A Blom. Zomerwedstrijden: A. J. Oremus wint van A Plmentel: J. J. Zalm wint van F. Akersloot; Schrijnemakers remise met A Smit; Chr. Gcr- f1 ritsen wint van C. Bakker; J. B. Sluiter Jr. wilt! iet van A. Pimentel; K. Olu wint van J. J. Zalngpaa J. H. Meute wint van A. J. Verwoerdt. leze ■ot RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 22 Mei 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuzlek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Kamermuziek (gr.pl.) 9.15 Voor dl huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10 no Zang en Guus Jansen en zijn solisten (opn 10.30 Omroep orkest (opn.) 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ama- bilé-sextet. 12.00 Musette-orkest en soliste. 12.41 Almanak 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 De Melodis- ten en solist. 14.00 Verkorte opera ..II Trovatore', (gr.pl.). 16 00 Cyclus „Het Onze Vader". 16.20 In strumentaal kwartet en gramofoonmuziek. 17.!! B N O Nieuws-, economische- en beursberich ten. 17.30 Voor de ieugd. 17 45 Gramofoonmuziek 18 00 Het wekelükscbe sportpraatie. 18.20 Gramo foonmuziek. 18.35 Neerlands stem van het Oost front. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Binnenlandsch ecoonmlsch praatje .19.10 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 19.30 Salonorkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales. d:e over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Bert van Dlnteren en zijn orkest. 20.49 „De inbraak bij den dierentemmer", luisterspel. 21.00 Ensemble Ombach. 21 45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 B. N. O. Leidende staatslieden schrijven. 22.10—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 8 45 Amusementsorkest en soliste (opn.). 9 34 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10 13 Orgelconcert. 10.40 „In en om Winschoten, hoofd stad van 't Oldambl en Westerwoldo". 11 oo Zang. piano en gramofoonmuziek. 11.40 Gramofoonmu ziek. 12.00 Bert van Dintcren en zyn orkest. 12.43 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.M ..Tusschen de bedrijven gevarieerd programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Orgelconcert. 16-13 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 16 45 Voor de jeugd. 17.15 B N O Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste. Als intermezzo: Kinderkoor met pianobegeleiding. 18.15 De heeren van der Aa en Boom. zakenlieden aan het woord. 18,30 Reportage. 18.45 Theo Uden Masman en zijn danf- Ol'kest. Als intermezzi: Pianospel. 19 30 Nieuws berichten. 19.40 Sipegel van den dag. 19.50 B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B. N. O. Engelsclie uitzending; „Holland's Poli tical Aspects". Voor de Radio-Centrales; Gra mofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Cello en piano. 20.40 Boekbespreking. 20.55 Cello en piano, 21.13 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten 22.00 Gewijde muziek (opn.). 22.05—22.10 Avondwijding. PROGRAMMA VAN DEN DUITSCHL ANDZENDER. Julius. Patzak en koor en orkest o.l.v. Reinhold Merten en vele andere kunste naars verleenen hun medewerking aan de uitzending van 20.1521.00 uur. In dit pro gramma. waarvan de titel luidt „Gevleu gelde klanken", worden werken van Mil- loecker, Strauss en Lehar uitgevoerd. „Schoonheid der melodie" brengt ons de uitzending van 21.00—22.00 uur. Men brengt o.a. werken van Verdi, Sibelius, Mo zart en Richard Strauss ten gehoore.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10