Haarlemsche Courant Vijand verloor bij Charkof 34 pantserwagens. Cripps verdedigt politiek van Churchill. Geschenk van den Rijkscommissaris aan ir.Mussert POT W •m* 287e Jaargang No. 118 Abonnement p. week 0,2$, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,13, losse nummers cent. Advertentlën 3—15 m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. Donderdag 21 Mei 1942 Wnd Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bnreaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendaa plein 37. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redact tie 10SO0, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Tel. 5431. Dinsdag 36 Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. Doelen te Huil en aan Britsche Zuidkust gebombardeerd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 Mei (D.N.B.) Het Opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Zooals in een extra-bericht is medege deeld. hebben Duitsche en Roemeensche troepen onder het opperbevel van kolonel- generaal Van Manstein, gesteund door sterke formaties van de luchtmacht, onder leiding van de kolonel-generaals Löhr en Freiherr von Richthofen, bij de achtervol ging van den verslagen vijand de straat van K e r t s j over haar geheele breedte bereikt en de laatste zwaar versterkte bruggehoof- den aan weerszijden van de stad na verbit terd verzet veroverd. Nadat de sedert einde Februari steeds weer herhaalde pogingen van den vijand door de Duitsche stellingen op de landengte ten N.O. van Feodosia te breken en de Krim te heroveren, mislukt waren, ging het hier verzamelde Duitsch-Roemeensche le- fer den achtsten Mei tet den aanval over. ij den eersten stormloop werd de taai ver dedigde. zwaar versterkte en zich over een groote diepte uitstrekkende stelling van Par- patsj doorbroken en in den loop van deze gevechten, alsmede bij de terstond inge zette achtervolging werd het gros van de vijandelijke strijdkrachten ingesloten en vernietigd. De daarmede beëindigde slag heeft geleid tot de vernietiging van drie bolsjewistische legers met 17 divisies infanterie, drie bri gades infanterie, twee divisies cavalerie en vier pantserbrigades. Bij zware, bloedige verliezen verloor de tegenstander 149.256 gevangenen, 258 pantserwagens. 1.133 ka nonnen en een onoverzienbare hoeveelheid ander oorlogsmateriaal. Slechts armzalige resten van de vijandelijke strijdkrachten konden de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken. In luchtgevechten verloor de vijand 323 vliegtuigen. In de wateren van het schier eiland werden 16 schepen met een geza- menlijken inhoud van 13.600 b.r.t., een mijnenveger en 21 kleine kustvaartuigen door luchtaanvallen tot zinken gebracht. Voorts werden tien middelgroote schepen door bomtreffers zwaar beschadigd. In het gebied van Charkof werden nieuwe aanvallen van den vijand in verbitterde gevechten afgeslagen. Hier bij werden weder 34 vijandelijke pant serwagens stukgeschoten. De luchtmacht greep op de zwaartepun ten van den slag met formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers doel treffend in de gevechten op den beganen grond in, dreef vijandelijke troepenconcen traties uiteen en vernietigde of beschadigde 29 pantserwagens. De vijand verloor Dins dag 36 vliegtuigen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Aan de overige deelen van het front in het Oosten hadden eigen aanvalsacties suc ces. Hier en daar door den vijand onder nomen uitvallen werden afgeslagen. Op Malta werden bomvoltreffers ge plaatst op startbanen van het vliegveld La Venezia, in luchtgevechten boven Noord Afrikfa twee Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookten vrij sterke formaties van de luchtmacht in den Dinsdagnacht het haven gebied van Huil aan de monding van den Humber met brisant- en brandbommen. Er werden verscheidene branden waargeno men. Lichte gevechtsvliegtuigen bombardeer den bij een aanval overdag met succes fa- brieksinstallaties aan de Britsche Zuid kust. Aan de Kanaalkust schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen uit vijandelijke jachtformaties zeven Spitfires neer. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht verscheidene militair nuttelooze storingsaanvallen op Z. W. Duitsch gebied. Zij wierpen in hoofdzaak brandbommen op woonwijken. De schade is onaanzienlijk. Nachtjagers en luchtdoel artillerie haalden elf vijandelijke vliegtuigen neer. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft zich de luitenant Friedrich, compagniecommandant in een regiment in fanterie, door bijzondere dapperheid onder- Scheiden. Kapitein Bar, groepscommandant in een jachteskader, behaalde Dinsdag zijn 99e tot 103e overwinning in de lucht. Het jacht eskader 77 heeft het aantal zijner overwin ningen in de lucht tot 2.011 doen stijgen. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de aartsbisschop van Canterbury zich afkeurend geuit over het feit, dat de bom bardementen op Oostzeesteden als Rostock en Lübeck voor de Britsche pers aanleiding zijn geworden tot uitingen van vreugde. Doodstraf geëischt in proces te Ankara. In het proces betreffende den bomaanslag op den Duitschen ambassadeur heeft het O.M. tegen de beide Turksche beklaagden Suleyman en Abdoerrahman de doodstraf geëischt. Tegen ce beide Sovjet-beklaagden Pawlof en Kornilof eischte hij toepassing van de artkelen uit het Turksche wetboek van strafrecht, welke voorzien in gevange nisstraffen van 15 tot 20 jaar „wegens deel neming aan de voorbedachte uitvoering van een aanslag op het leven van een derden persoon". Het requisitoir van den procu reur-generaal duurde vier uur. De recht bank Dosloot daarop het proces te verdagen tot 3 Juni. Felle branden in Britsche stellingen in de Cyrenaica. Luchtgevechten boven Malta. Het Italiaansche weermachtberïcht luidt: „Welgericht vuur van onze batterijen heeft in de vijandelijke stellingen in een sec tor aan het front in de Cyrenaica branden van aanzienlijken omvang en duur veroor zaakt. Tijdens luchtgevechten zijn twee Britsche vliegtuigen door Duitsche vliegers neergeschoten, een derde is door ons afweer geschut vernield Bij aanvallen op Ben ghazi door vijandelijke vliegtuigen zijn eenige huizen beschadigd. Er zijn vijf slacht offers onder de Arabische bevolking. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd: de bloedverwanten der opvarenden zijn op de hoogte gesteld. Tijdens bomaanvallen van afdeelmgen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen op Malta ontsponnen zich levendige luchtge vechten. Twee Spitfires en een Beaufighter werden neergeschoten door de machine geweren van onze jagers, die geen verliezen leden. Een zeeverkenningsvliegtuig, dat ten Noord-Oosten van Pantellaria door twee vijandelijke jagers werd aangevallen, schoot er een van neer. dwong den anderen zich te verwijderen en keerde op zijn basis te rug, na zijn taak volbracht te hebben." Naar Duitsche politieke kringen verkla ren. spreekt uit het standpunt van den aartsbisschop de bevestiging van het feit, dat Britsche vliegtuigen historisch kostbare gebouwen hebben aangevallen en verwoest, en de burgerbevolking hebben geterrori seerd. De aartsbisschop geeft eigenlijk toe, dat de aanvallen op oude Duitsche steden behooren tot de duidelijke oorlogsmisdaden Incident van Algiers heeft Franschen verontrust. Generaal Dentz te Vichy aangekomen. Fransche politieke kringen in het bezette gebied zien in het incident van Algiers een ernstige gebeurtenis. De ernst van het feit wordt daarin gezien, dat in vergelijking tot Madagascar, dat op 6000 kilometer afstand van het moederland ligt, de Engelsche vlieg tuigen zich ditmaal voor de poorten van Frankrijk hebben bevonden. Ofschoon op het oogenblik nog niets kan worden gezegd aangaande de reactie der Fransche regeering, kan worden aangeno men, dat de jongste Engelsche uitdagingen ditmaal een andere uitwerking zullen heb ben. De hooge commissaris voor Syrië en Li banon en opperbevelhebber van het Fran sche leger in de Levant, generaal Dentz. is te Vichy aangekomen. Hij is in den loop van den ochtend door den chef der regee- 'ng, Laval, ontvangen. Generaal Dentz zal deelnemen aan een beraadslaging van militairen aard. welke gehouden wordt onder voorzitterschap van den opperbevelhebber der Fransche strijd krachten. admiraal Darlan. Ter gelegenheid van de Fransche koloni ale week, heeft Henriot te Vichy het woord gericht tot 2.000 toehoorders. Hij herinnerde aan de sinds den wapenstilstand door Enge land bedreven aanslagen op Frankrijk. Het Fransche volk kan niet langer toezien, aldus Henriot, hoe Engeland steeds weer opnieuw een stuk van het Fransche koloniale rijk wegkaapt. Ons rijk is geen aangelegenheid van vereering uit het verleden, doch een rijkdom van het heden, vooral echter een waarborg voor de toekomst. Oorlogskruis van Verdienste voor het eerst uitgereikt. Plechtigheid in de nieuwe Rijkskanselarij. Göring: Het vaderland doet zijn plicht als de frontsoldaat. In de nieuwe Rijkskanselarij te Ber lijn heeft gisteren de officieele plech tigheid plaatsgehad, waarin voor het eerst het Ridderkruis van het Oorlogs kruis van Verdienste is uitgereikt. Uit naam van den Führer werd het aan den Obermeister Hans Hahne verleend. Tegelijkertijd werd voor den eersten keer hét Oorlogskruis van Verdienste le klasse uitgereikt aan honderd arbeiders uit de be wapeningsindustrie, vijf arbeidsters dezer industrie, vijf mijnwerkers, 22 boeren en landarbeiders en vijf boerinnen. De overhandiging van het Ridderkruis van het Oorlogskruis van Verdienste geschiedde op bevel van den Führer door een met het Ridderkruis van het IJzeren Kruis onder scheiden korporaal. De Oorlogskruisen van Verdienste Ie klasse werden uitgereikt door Rijksmaarschalk Göring, generaalveldmaar- schalk Keitel, generaalveldmaarschalk Milch en minister Speer. Rijksmaarschalk Göring heeft bij de plechtigheid den arbeiders en boeren nog maals een uitvoerig overzicht gegeven van de vredespolitiek van den Führer vóór den oorlog om vervolgens de unieke overwin ningen de revue te laten passeeren, die de Duitschers en hun bondgenooten hebben verworven in den aan Duitschland opge drongen oorlog. Hij wees op het feit, dat in de Sovjet- Unie alles was berekend op bewapening voor een overval op Europa. Aan deze bewape ning kleeft het bloed van millioenen Rus sische arbeiders en arbeidsters, evenals de Sovjetregimenten in den afgeloopen winter meedoogenloos en tegen alle gezond ver stand in met hecatomben van slachtoffers het Duitsche front moesten bestormen. De Rijksmaarschalk bracht nogmaals in herinnering, dat de afgeloopen winter ont zaglijk streng was geweest en wees op de ontberingen, die elke menschelijke voor stelling te boven gingen, waaraan de Duit sche soldaat in den strijd tegen de elemen ten tegenstand had te bieden. Hij vestigde de «andachf op den ernst der situatie, die door de eigenaardige omstandigheden meer malen ontstond aan het winterfront in het Oosten. Met nadruk betoogde Göring evenwel ook, dat de Duitsche soldaat zich zelfs in den ijzigsten storm mijlen ver verheven voelde boven zijn tegenstander. Hij noemde de Duitsche overwinning in dezen win ter slag de grootste, die ooit kon worden be haald. Hij beschreef hoe tie Führer met zijn soldaten leed. Hun situatie kentie hij nauw keurig tot in bijzonderheden, maar hij mocht niet toegeven, want slechts ijzeren hardheid kon de omstandigheden overwin nen. Toen de lente aanbrak, stond het Duit sche leger waar het in den herfst had ge staan. Vervolgens behandelde Göring de prestaties van het vaderland, vooral van de arbeiders en boeren, van wie stellig veel werd geëischt, doch die uit eigen innerlijken hartstocht het hun toegewezen deel van den strijd voor de toekomst op zich nemen om voor hun Führer en zijn weermacht de wapens te vervaardigen, die zij noodig hebben. De Rijksmaarschalk uitte de overtuiging, dat het vaderland zijn plicht precies zoo zal doen als de soldaten aan het front en niet zal versagen tegenover noodzakelijke eischen, hoe zwaar deze ook mogen zijn. Eenheidsbeweging in Japan tot stand gekomen. Dinsdag is te Tokio de oprichtingsverga dering gehouden van het politieke verbond voor dienst aan de Japansche natie, de z.g. Jokoesan Seikyikai. Alle leden van het ka binet, met uitzondering van den minister van marine, namen aan de vergadering deel. Generaal Abe werd tot voorzitter ge kozen. Namens de eeregasten werd het woord gevoerd door den minister-president Tojo. Ongeveer duizend vooraanstaande Ja pansche politici en bijna alle leden van het kabinet zijn aangesloten. De politieke raad van het verbond heeft in een for- meele verklaring zijn doeleinden bekend gemaakt, die in hoofdzaak neerkomen op versterking van het streven tot het behalen van de overwinning en tot het vestigen van Groot-Oost-Azié. alsmede tot een nog krachtiger ondersteuning van de Keizer lijke politiek. Temidden van bloemenweelde prijkt Hollands glorie, de prachtige molen, wieken zich scherp afteekenen tegen de wolken, die zich tusschen het sierlijke bouw werk en het zonlicht hebben geplaatst. (Pax Holland-De Haan m) Lagerhuis geërgerd over afwezigheid van premier. Regeering weigert onderzoek inzake Singapore. De Londensche correspondent van Nya Dagligt AUehanda meldt over de debatten in het Lagerhuis het volgende: Het Lagerhuis morde over de afwezigheid van Churchill bij den aanvang van de twee- daagsche debatten over den oorlogstoestand. In plaats vat. den minister-president voerde Sir Stafford Cripps het woord. Deze ver klaarde. dat Churchill, wanneer hij dit noo dig oordeelde, op den tweeden dag dei debat ten zou verschijnen. Hierop werd geprotes teerd. „Neen, neen!" en „Dictatuur Ook werden klachten vernomen over het feit, dat Churchill het Lagerhuis veronachtzaamt en dat men niet over den oorlog kon spreken, wanneer de minister van defensie afwezig was. Vele leden van het Lagerhuis prezen even als voorheen de kwaliteiten van Churchill. De kritiek op de strategische fouten was ech ter scherp en men eischte een man met een koel. o.nalyseerend verstand zonder politieke richting, die zitting dient te hebben in de lei ding van den gecombineerden generalen staf. Naar de meening van de leden is het niet juist, dat de premier het kabinet van aövies 'dient in plaats van omgekeerd. De heftigste aanvallen op Churchill persoonlijk waren ai- komstig van den socialist Bevan, die van mee ning was, dat Churchill als minister van ver dediging voor niets te gebruiken was. Ondanks het benoemen van alle mogelijke commissies weet iedereen in heel Engeland, dat er in Engeland slechts één meening be staat en wel die van Churchill. Het zou beter zijn, wanneer Churchill zijn last met een ander moest deelen. Het Dinsdag gehouden debat was waar schijnlijk een van de langste sedert het uit breken van den oorlog. De niet persoonlijke kritiek in het Lagerhuis werd naar voren gebracht door den voormaligen minister van opbouw. Greenwood, die van meening was, dat de fout schuilde in het feit, dat het En gelsche volk geen verklaring heeft gekregen over de vele tragediën. Een andere afgevaardigde zeide: Churchill moet het ministerie van defensie laten schieten en zich wijden aan de politieke zaken. De oorlog is uitgegroeid tot een we reldomvattende militaire opeï-atie. die be hoort te worden overgelaten aan de vakmi nisters en niet onmiddellijk onder leiding van den premier moet staan. De Britsche regeering heeft een voorstel om een onderzoek in te stellen naar het verlies van Singapore, van de hand ge wezen. Cripps motiveerde dit besluit door te zeggen, dat een dergelijk onderzoek niet ingesteld kan worden zonder verwar ring te veroorzaken in het ten uitvoer leggen van de oorlogsmaatregelen. Sir Stafford Cripps verklaarde, dat de leden van het oorlogskabinet zich bewust zijn van den ernst der situatie. Een buiten gewoon groote moeilijkheid is een snel ver voer van troepen en luchtstrijdkrachten over zeer groote afstanden en onder snel verande rende omstandigheden. Hij zeide: ..De Duit schers en Italianen bezetten in Europa de binnenlinie en kunnen hun troepen van het eene front naar het andere overbrengen, ter wijl wij ons steeds buitenom moeten bewegen. De Japanners controleeren voorloopig de Stille Zuidzee en hebben dus het voordeel van een binnenlinie ter zee. Dat heeft hen in staat gesteld hun strijdkrachten te concen- treeren op de plaats, waar zij slag willen leveren, terwijl de Engelsche en Amerikaan- sehe bevelhebbers moeilijk konden zien, waar een aanval te verwachten was. Onder deze omstandigheden is het verras send. dat de gevolgen niet nog ernstiger zijn geweest. Australië is in „operatief opzicht" in de Amerikaansche öndersteuningssfeer geraakt, doch ten aanzien van de ravitailleering zal Engeland alles doen om Australië te helpen, zooals Australië bereid was Engeland in de dagen van den nood te steunen. Ten aanzien - van de bomaanvallen op Duitschland beweerde Cripps, dat Duitsch land daardoor gedwongen wordt, sterke afdee- lingen der luchtmacht aan het Sowjetfront te onttrekken: volgens hem de beste methode om de Sovjet-Unie te helpen, totdat de tijd komt, „dat wij in staat zijn een zorgvuldig voorbereiden aanval op h$t Européesche vasteland te ondernemen, hetgeen inderdaad in ons voornemen ligt". Met betrekking tot Brjtsch-Indië zeide Cripps, dat de regeering geenszins de deur achter zich heeft dichtgeslagen. Hij wenscht de kwestie bij te leggen, zoodra „een regeling mogelijk of waarschijnlijk lijkt". Wat de productie betreft, heeft het kabinet besloten, dat de Sowjet-Unie voorrang moet hebben voor de hoeveelheden goederen, welke Moskou beloofd zijn. Cripps stelde zich op het standpunt, dat de Sowjet-legers Engeland hebben „bevrijd" van het gevaar van een aanval en een invasie. „Geen prijs lijkt ons te hoog voor de voortzetting van deze dap pere Russische krachtsinspannning, zelfs wan neer dat zou beteekenen, dat een deel van ons gebied in gevaar wordt gebracht, want door deze krachtsinspannning wordt het be langrijkste deel van onzen weerstand in Engeland beschermd". Na de rede van Cripps werd de zitting ver daagd. Australische luchtmacht in die der V.S. opgenomen. Naar de Engelsche nieuwsdienst, meldt, heeft de Australische, minister van luchtvaart op de luchtvaartcon ferentie te Ottowa meegedeeld, dat de Australische luchtformaties in de Amerikaansche luchtmacht zullen worden opgenomen. Canada verzoekt Vichy Fransche consulaten te sluiten. Naar uit Ottawa wordt gemeld, heeft de Canadeesche premier, Mac kenzie King, de verklaring afgelegd., dat de regeering de sluiting van alle consulaten van Vichy in Canada heeft verzocht. Japansche aanvallen op Joennan. Cholera te Tsjoenking, De Japansche luchtmacht heeft zware luchtaanvallen ondernomen op Kweilin en Lioetsjau, strategisch belangrijke steden in het Zuid-Oosten van de provincie Kwangsi en op het centrum van de provincie Kwangsi. In Tsjoengking is een cholera-epidemie uitgebroken. Ondanks de maatregelen, welke door de regeering van Tsjang Kai- Sjek genomen zijn, maakt de epidemie iederen dag honderden slachtoffers. De beroemde Zweedsche ontdekkings reiziger en kenner van Tibet en China, Sven Hedin. heeft verklaard, dat de Japan sche afsluiting van den Burmaweg en doordringing in de Chineesche provincie Joennan, het bewind van Tsjoengking practisch heeft .beroofd van alle aanvoer- wegen voor wapens en voorraden van de Anglo-Amerikaansche mogendheden. De meeste bestaande wegen, die naar het bin nenland van China leiden, zijn volkomen ongeschikt voor een doeltreffend vervoer van wapens en oorlogsvoorraden, welke van zoo "essentieel belang zijn voor het be wind van Tsjoengking. Voetbalseizoen sluit 5 Juli. Dispensatie verleend voor competitiewedstrijden. 's-GRAVENHAGE .21 Mei. Het col lege van gevolmachtigden voor de soort deel» het volgende mede: in verband met de ongunstige weersomstandigheden ge durende den afgeloopen winter, waardoor op een groot aantal Zondagen geen voet balwedstrijden konden plaats vinden, zul len de competities van den Nederland- schen Voetbalbond en zijn afdeehngen niet kunnen worden beëindigd vóór 15 Juni, op welken datum het gesloten voetbalsei zoen aanvangt. In verband met het bovenstaande is door het college uitsluitend voor het jaar 1942 aan het bestuur van den N.V.B. uiter lijk tot en met 5 Juli a.s. dispensatie ver leend voor de noodzakelijk na 15 Juni a.s. te spelen competitiewedstrijden. KORT NIEUWS Tol dusver ziju in de liaven van Soe- rabaja tijdens het oprui mins werk meer dan tien vijandelijke oorlogs- en koopvaardij schepen, die aldaar lol zinken gebracht «aren, gelicht en verwijderd. In Iraneesch-Koerdistan zijn op het oogenblik hevige gevechten aan den gang tusschen regeeringstroepen en opstandige Koerden. De regeeringstroepen beschoten de stad Koera Ghale met artillerievuur. Te Parijs is een uitgave van commen taren op de werken van Caesar op de vei ling gebracht, waarvan de bijzondere waar de daarin ligt, dat zij het eigendom is ge weest van Napoleon. Deze heeft kantteeke- ningen gemaakt, waaruit de grondige ken nis blijkt van het Fransche gebied van beide veldheeren. De uitgave, die het jaartal 1765 draagt, heeft een tamelijk versleten band. Zij vond een nieuwen bezitter voor 80.000 fr. De moeilijkheden niet de brandstof, voorziening in Frankrijk, hebben geleid tot hc;t ontwerpen van plannen ter voor bereiding van de synthetische productie. Aan de Banaue de Paris et des Pays Bas is in samenwerking nvet een teerverwerkinge- maaischapplj concessie verleend tot het op richten van een of meer synthetische pro- d'uctiabed rijven. De Engelsche rechter Langley heeft In een interview met .de „Daily Mail" aan gaande de toeneming der jeugdcriminaliteit een vernietigend oordeel uitgesproken over het Engelsche opvoedingssysteem. Naar liet blad verklaart, is vooral het gebrek aan onderwijzend personeel oorzaak van de ver wildering der Engelsche jeugd. Bijna alle kinderen hebben veel te veel zakgeld. Gisteren werd de rangeerder A. bij de Nederlandsöhe Spoorwegen tijdens het verrichten van zijn werkzaamheden aan gereden door een goederentrein. HIJ werd hierbij zoodanig gewond, dat hij in den af geloopen nacht is overleden. De 61-jarige verzekeringsagent R. J. Belarge, wonende in de Jacob Catsstraat te Rotterdam, die op 8 Mei door een motor wagen der R.E.T. op de Schiekade werd aan gereden, is vandaag aan de bekomen ver wondingen overleden. De vermiste 15-jarige Gijsbert Ver- sluys uit Vlaardingcn is te Rotterdam aan getroffen, waar hij zich bevond ten huize van zijn gehuwde zuster, die in onmin met zijn ouders leeft. Door de politie is hij naar Vlaardingen overgebracht en aan zijn ouders teruggegeven. van de 57-jarige L. Holleman, die 6 Maart langs den rivierkant mosselen zou gaan zoeken en sindsdien vermist werd, is thans het stoffelijk overschot gevonden aan den overkant der rivier, in de Steenberc- sche Vliet r D F I C RA Tl K '.EL.. Midden: Ter gelegenheid van zün 48slcn verjaardag ontving de leider der N.S.B.. ir. Mussert, van den Rijkscommissaris Rijks minister dr. Seyss Inquart een speciaal voor hem vervaardigd boekwerk ten geschenke „Die Niederlande und das Reich", dat de be trekkingen tusschen Nederland cn het Duit sche Rijk behandelt in den loop der eeuwen. Omslag van het in leder gebonden boekwerk, dat dc Rijkscommissaris den leider der N.S.B.. Mussert ter gelegenheid van diens verjaar dag heeft aangeboden. Links. Drie pagina's uit het Ncderlandsch- Duitschc wapenboek, dat ten tijde van keizer Maximiliaan van Uabsburg (14591519) werd samengesteld en meer dan vierhonderd wa pens bevat. alsmede een aantal historische bijzonderheden, welke o.a. betrekking hebben op Karei den Stoute. De wapens geven een interessant beeld van de vermenging der vor stenhuizen en adel(jke geslachten in het gebied van het toenmalige Rük, dat zich in het Noordwesten uitstrekte tot voorbij Bou logne en Artois. Deze kroniek bevat 220 wapens uit de Nederlanden en 190 uit het overige Rijksgebied. Op deze voor de eerste ma.l gepubliceerde pagina's treft men o.a. de wapens aan van den Rijksgraaf van Nas sau (links boven, tweede rijtje rechts) en van de adellijke geslachten van het Rijksgraaf schap Holland, dat later de leiding zou nemen van or Noordelijke Nederlanden. Een proeve van illustraties uit „Die Niederlande und das Reich" Reehls: Het Bourgondische Verdrag, dat in 1548 tusschen Karei V en de Duitsche RUks- standen werd gesloten, was het begin van de geleidelijke losmaking der Habsburgsche Nederlanden van het Rijk. een historische ont wikkeling. welke nog tot in de lengte van dagen zijn invloed op de politiek zou doen gelden. Ook deze illustratie is ontleend aan „Die Niederlande und das Reich". (Foto's V.P.B.—V.N.P.—Dingjan-m.) CRIMINALITEIT ONDER DE JEUGD. Bs. De oorlog Iaat diepe sporen na. Een der ontstellendste gevolgen is ongetwijfeld de toeneming der criminaliteit, zoowel onder jongeren als onder ouderen. Vooral echter de toeneming der misdadigheid onder jongeren is beangstigend, want zij toch vormen de pij lers waarop straks onze maatschappij zal moeten steunen. Niet alleen het aantal delic ten breidt zich uit, doch ook de ernst der delicten. Men versta ons goed: wij bedoelen niet uitsluitend delicten die direct verband houden met den oorlog, doch en vooral delicten die wijzen op een enorme verminde ring van het verantwoordelijkheidsgevoelen, verkeerde maatschappelijke opvattingen. fou tieve begrippen en ongebondenheid op zede lijk gebied. De jeugd mist begrip en derhalve ook liefde voor de gemeenschap en demon streert vaak een verruwing en ontaarding, die ontstellend zijn. Ook in onze omgeving on dervindt de politie dag-in, dag uit hoezeer de jeugd de verwoestende werking van de tijdsomstandigheden ondergaat. Het is volko men juist, wanneer men zich op het stand punt plaatst, dat de oorlog op zich zelf niet alleen ais oorzaak van de uitbreiding der jeugdcriminaliteit moet worden beschouwd; de oorlog heeft hier slechts een stoot gege ven om de uitbreiding sneller te doen gaan. De toestanden zooals wij die kenden in de democratische maatschappij, met haar enorme werkloosheid en met haar vaak verwrongen verhoudingen op zedelijk gebied, zijn door den oorlog gestimuleerd. De zwarte handel die overvloedig geld brengt in kringen waar men er slechts een verkeerd gebruik van weet te maken en aan den anderen kant de ellende dergenen die veelal reeds jaren vóór den oorlog de dupe waren van een afstervend maatschappelijk stelsel, ziedaar de twee voor naamste factoren, die als grondoorzaak der in dezen tijd zoo sterk dalende moraliteit moe ten worden aangemerkt- De zwarte handel die ons volk berooft van een goed deel van zijn voedingsmiddelen legt zijn druk ook op de jeugd van beiderlei kunne. De jongens in den puberteitsleeftijd toonen een verruwing die vaak tot het a-sociale neigt en de meisjes hebben elk schaamtegevoelen verleerd in den omgang met de bedrijvers van den zwarten handel. Wie meent dat wij overdrijven moet zich maar eens op de hoogte stellen van ge sprekken die in de treinen gevoerd worden, moet maar eens zien wat er na bezoek aan sommige kroegen plaats vindt. Wij weten wel dat we er niet zijn met het vaststellen van deze feiten. Zoowel de jon gens als de meisjes moeten weer tot het nor male leven teruggebracht worden, door hen werk en sociale vorming te geven en ook door geestelijke leiding, die hun kracht tot beheersching zal versterken. Dit is stellig een taak der Overheid, die wij gerust aan haar ter uitvoering kunnen laten. Ieder van ons echter kan op zijn eigen wijze bijdragen om den omvang van dit kwaad zoo veel mogelijk te beperken. Het mes snijdt dan tevens van twee kanten, want wij bevorderen de belan gen van de gemeenschap en die van ons zelf; door n.l. onder geen voorwaarde iets van den zwarten handel te betrekken De jeugd is de toekomst van het land, wat moet er van Nederland geworden met deze steeds uitbreidende criminaliteit onder de jeugd? De toekomst van Nederland ligt ons allen nauw aan het hart, daarom: weg met den zwarten handel! Nederlandsche Volksdienst. Huisvrouwen naar de Veluwe. Evenals het vorig jaar, toen aan een 300- t.al huisvrouwen geheel kosteloos gedurende 10 dagen eén prettige vacantie te Nunspeet kon worden aangeboden, zal nu wdüerom aan vele moeders gelegenheid worden ge geven een dergelijke vacantie te genieten, waardoor nieuwe krachten voor het gezin kunnen worden opgedaan. De Provinciaal Leider van den N.V.D. heeftm.l. beslag kun nen leggen op het vacantiehuis „Jachtlust" te Epe, dat midden tusschen de bosschen is gelegen op de Veluwe. Er is plaats voor 40 vrouwen tegelijk en deze kunnen aldaar 10 a 11 dagen of langer kosteloos verblijven. Het vorig jaar bestond hiertoe uitsluitend gelegenheid voor vrouwen uit de gemeente Haarlem, doch thans kunnen zich vrouwen uit de geheele provincie voor deze vacantie aanmelden. De eerste uitzending begint Maandag 8 Juni a.s. Zij, die voor deze vacantie in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich nog deze week op te geven bij hun Buurtschapshoof- den. Indien men niet precies weet tot wien men zich dient te wenden, kan men zich vervoegen aan het Plaatselijk Bureau. Ged. Oude Gracht 47, op iederen werkdag tus schen 9 en 12 op van 2 tot 4 uur, uitgezon derd des Zaterdagsmiddags. Bontdieven maakten het bont. Buit van 25.000. In de werkplaats van een bontwerker aan den Laanweg hebben in tien vorigen nacht dieven hun slag geslagen. Zij ontvreemdden eenige bontmantels en pl.m. 50 geverfde kalfsvellen ter gezamenlijke waarde van ongeveer 25.000. Eveneens aan den overkant van het IJ werden een rol staaldraad en vier haspels met gummikabel, waarvan de waarde circa 2200 bedraagt, gestolen. W.A. stelde zich te weer tegen volksmenigte. Weermannen ontslagen van rechtsvervolging. In den avond van den derden Septem ber ontstond in de Slot'aan te Zeist eenige deining doordat het publiek zich opdrong tegen oen groep van ongeveer 140 man IV. A., die een marsch maakte. Den achtersten rijen werd het loopen bemoeilijkt door do weermannen met rijwielen tegen de hie len le rijden. Tenslotte kwanu het in de Weeshuislaan tot handtastelijkheden en toen gaf de commandant het bevel de straat schoon te vegen, waarbij de weermannen gebruik maakten van hun koppelriemen, om eenige rake klappen uit te deelen. De Utrechtse he rechtbank veroordeelde indertijd deze weermannen tot boeten van f 20 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. In honger beroep heeft thans het Vrede- gercchtshof deze weermannen ontslagen van rechtover* olglng en een hunner vrijgespro ken. daarbij n.a. overwegende, dat de volks menigte door liaar optreden opzettelijk een rnnroheoronden troep der W. A. in haar be wegingen belemmerde en Hinderde en dat een dergelijk optreden tegenover de \V. A„ nis orgaan der natlonaal-socialistische be weging. die draagster Is van beginselen, welke slechts het welzijn van het vaderland beooRon, een ernstige aantasting Is te ach ten van haar eer. op welker erkenning zij zonder voorbehoud aanspraak heeft. In verband hiermee stelde het hof vast. dal verdachten zich terecht gekrenkt heb ben gevoeld in hun eer. die mede gelegen is in de eer van de nationaal—socialistische beweging in Nederland deel uit te maken, en dat verdachten, zich te weer stellend te genover deze volksmenigte, onder deze om standigheden geacht moeten worden te zijn opgetredn ter noodzakelijke verdediging tegen oogenbllkkelljke wederrechtelijke aanranding van dit hoogste goed. Boven dien werd overwogen, dat gelijk de ver dediger. mr. A. J. van Vcssem, had opge merkt de \V. A. een op bevel-beginsel be rustende organisatie is. waarvan de leden onvoorwaardelijk leder bevel van hun com mandant moeten opvolgen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1