REX Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. BUBBELTJE EN KNOR Robert en Bertram IJMUIDEN Onderwijzer neemt afscheid. ij De heer F. de Vries, onderwijzer aan jichool 2, heeft er nooit van gehouden de aandacht op zich te vestigen. Hij heeft teeds in stilte zijn werk verricht, maar ieed dit. dan ook op een wijze, die veel lof erdient. Nu 'hij echter binnenkort met iensioen het onderwijs verlaat, zullen ze- ter velen van de gelegenheid gebruik ma ten om hem eens te toonen hoe men zijn irbeid heeft leeren waardeeren. De oudercommissie van school 2 heeft laarom besloten een bijeenkomst te orga- liseeren, waarin gelegenheid tot het ne- nen van afscheid zal worden gegeven. Uit een onderwijsgezin stammende was ie heer De Vries eerst onderwijzer te Lim- nen, maar het was IJmuiden, waar hij zich >lijvend vestigde. Hij was hier eerst onder wijzer bij de vroegere school A aan de Kerkstraat te Oud-IJmuiden, waar hij de leiding had van de voor de H.B.S. oplei- lende klasse. Toen deze door meer scholen uni werd verzorgd, ging hij naar school J. de tegenwoordige school 2, en daar is hij steeds gebleven. Wanneer men nagaat, dat de heer De fries meer dan veertig jaren in onze plaats is, kost het geen moeite vast te stellen, dat er door hem veel tot stand is gebracht. Al- MblMfh, j 2eerbes<Aeidcnfiêuur lansen 2""» onnwenschte voorvallen XLSfSS voorkomen, aar.ger.en nu komt vastte Medische sportkeuring. Over medische sportkeuring is reeds veel gezegd en geschreven. In het algemeen wordt ingezien, dat er zeker goed werk kan worden verricht wanneer er door de ver schillende vereenigingen voldoende mede werking wordt verleend. In onze gemeente en omgeving bleek er reeds bij de stichting van het bureau voor het rayon Beverwijk. Velsen en Uitgeest een verheugende be langstelling te bestaan, hetgeen het mogelijk maakte spoedig niet de werkzaamheden te beginnen. Zooals men zal begrijpen zijn deze veelomvattend en zullen er vooral in het begin verscheidene bezwaren zijn te overwinnen. Direct is er echter een op merkelijke activiteit getoond, zoodat men er van overtuigd kan zijn, dat er achter de schermen hard wordt gewerkt om de noo- dige plannen samen te stellen. Verleden week is trouwens al de eerste keuring te Beverwijk geschied en wel ten huize van den heer H. J. Blaauw aan de Vondellaan, waar de belangstelling bevredigend bleek te zijn. Deze week is ook in onze gemeen te de eerste keuringsavond gehouden en hier had men eveneens reden om voldaan te zijn. De verwachting, dat zich geregeld velen voor de keuringen zullen aanmelden, is gerechtvaardigd. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat het nut van het bureau wordt ingezien. De dóch de scholieren waren graag in zijn Hoeveel kinderen zullen in den loop der jaren wel onderricht van hem hebben gehad? Het zal niet eenvoudig zijn dit na te gaan. Jammer is het, dat het con- lact meestal verloren gaat, wanneer de meisjes en jongens eenmaal de schooldeu ren voor goed achter zich hebben hooren sluiten. Maai- in geen geval zullen zii hun sympathiefcen onderwijzer hebben ver geten. De heer De Vries, die zich later in Drie- „jis is gaan vestigen, blijft in onze ge meente wonen. Het zal hem zeker en vooral in den beginne, moeilijk vallen aan zijn rust te wennen. Hij heeft deze beslist vendiend, maar hij heeft er nu eenmaal altijd van gehouden hard te werken en dat leert men niet spoedig af. De door de oudercommissïe te organ 1- seeren bijeenkomst zal als het ware den overgang vormen. Deze heeft Vrijdag 29 Mei in school 2 plaats. Te acht uur ver wacht men de ouders en de oud-leerlingen. Door scholieren zal er worden gezongen, terwijl de heer P. Dijkstra, voorzitter van de oudercommissie den scheidenden on derwijzer zal toespreken, 's Middags zal er een intieme bijeenkomst voor het personeel van de school worden gehouden. Wij twijfelen er niet aan of zeer velen zullen den heer De Vries de hand willen drukken als teeken van 'hun dankbaarheid voor het van hem genoten onderricht en als een welgemeende wenscb. voor een aan- genamen levensavond. Dierenbescherming. Het weit van de afdeeling Velsen der Nederlandsche Vereenig in g tot Bescher ming van Dieren wordt doorgaans achter de schermen verricht. Daarom wordt er dikwijls te weinig aandacht aan gewijd, met als gevolg, dat men vaak geen vol doenden, indruk kan verkrijgen. Het is derhalve goed wanneer wij er eens de be langstelling voor vragen. Dat de afdeeling over een actief bestuur beschikt is al dikwijls tot uiting gekomen. Het voelt er geen behoefte aan geregeld naar voren te treden, integendeel, het werkt liever in stilte cm zoo de belangen beter te kunnen behartigen. Een logisch verschijnsel is het dus, dat de resultaten altijd degelijk zijn', terwijl een vlotte gang van zaken telkens wordt gewaarborgd. En dat is vooral in de gemeente Velsen noodzakelijk. Zij is zoo uitgebreid, dat een stilstand moeilijk is in te halen. Geregeld dienen de inwoners in den arbeid te wor den betrokken. Een uitstekend werk werd verricht door de stichting van een asyl. De middelen wa ren zeer bescheiden, maar dank zu de 01- fervaardigheid kenden de aantrekkelijke plannen worden verwezenlijkt. Het gebouw aan den IJmuiderstraatweg, dat voorheen voor verschillende doeleinden werd ge bruikt, kon men ter 'beschikking -krijgen en toen is men druk aan den slag geweest om voor een zoo goed mogelijke inrichting te zorgen. Het resultaat was verrassend. Vele dierenvrienden 'hebben er gaarne een kijkje genomen en gingen tevreden huis waarts. Want het. leek mogelijk te zijn de dieren een goede behandeling te geven, hetgeen werd bevorderd door het feit, dat er niet alleen binnenshuis, maar ook bui ten gelegenheid was. De opzet was er zoogenaamde zwervers en „pensiongasten" te herbergen. Zooals men weet worden er dikwijls dieren zonder eigenaar aangetroffen, waarover de politie zich pleegt te ontfermen. Dank zn de om standigheid, dat de heer P. IJtsma, hoofd inspecteur, tevens secretaris van de aidee- iing is, werd een vlotte samenwerking tus- schen de politie en de vereeniging P10?6? lijk, waardoor reeds vele zwervers m het asyl werden opgenomen. Doorgaans kon men spoedig een eigenaar vinden. Er is ook een beduidend aantal „pen siongasten" verzorgd. Zooals men zal we ten was bet van den beginne af de be doeling, dat degenen, die tiideliik elders moesten vertoeven (men denke aan vacan- tie e.d.) hun beesten naar de inrichting zouden kunnen brengen. Voorheen was men op familieleden of vrienden aa"rf" wezen, die de dieren wel onderdak wilden verschaffen, maar het toch niet altijd even aangenaam vónden. Dit bezwaar is nu ^Wanneer men nagaat welke dieren zooal in 'het asyl zijn opgenomen, treft men een interessante verscheidenheid aan. Natuur lijk zijn het voor het o\-crgroote deel hon den en katten. Maar men heeft zich ook wel over meeuwen ontfermd. Hoe actief het bestuur is. moge ook daaruit binken, dat indertijd een broodactie werd onder nomen om de uitgehongerde meeuwen van voedsel te voorzien. We zien de vogds van meening. dat ze du het beeld van IJmuiden behooren. Er bestond toen echter het gevaar, dat vele vo„els door gebrek arm v echel om het leven zou den komen Ook in dit opzicht werd er goed werk verricht. Er zijn verschillende personen, die den erbeid graag steunen en cr ook zelf got aandeel in hebben. Toch is het ^dental nog steeds voor vermeerdering vatbaai. Zooals men zal begrijpen, is er vooral vee. geld noodig en men moet geheel uit eigen middelen in de kosten voorzien. Het is te hopen, dat velen ei zich toe gedwongen zullen voelen een steentie ou te dragen. Men houde voor oogen. dat het werk onverminderd wordt voortgezet en het reeds bereikte zooveel mogelijk in stand d.cnt te worden gehouden. Dat ls ln het belang van de dierenwereld, die be- "ist niet buiten dezen steun kan. POSTZEGELVEREENIGING BIJEEN". In het St. Fidelisgebouw te IJmuiden- Oost houdt de Postzegelvcreenignig IJmui den en Omstreken Vrndag 29 Mei haar ruilbijeenk mst. Zooals gewoonlijk worden allen om half acht verwacht. TUINFEEST I. v. H. Na een bespreking van het bestuur der Speeltuinvereeniging In Veilige Haven is men overeengekomen ook dit seizoen weer een tuinfeest te organiseeren. Er staan reeds bijzondere attracties op net pro gramma. Stellig zal het bij de jongeren niet aan belangstelling ontbreken. I UILAKTOOHT OI YMPIA AFGET AST. Zooals we reeds mededeelden had het bestuur er Gymnastie'KvereenleinC Olymma het voor nemen om dit jaar voor de zeventiende maal de gebruikcliikc I .Vakrocht 'c o--an.see.-en Het is I iciiter niet gelukt het plan te verwezenlijken. staan of iemand geschikt is om een be paalde sport te beoefenen, geschikt aan wat zijn gezondheid betreft. Tot nu toe tastte men in dit opzicht dikwijls in het duister. Men zal wellicht herinneren, dat er op initiatief van mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk, een commissie werd gevormd, om tot de stichting van een bureau voor medische sportkeuring te ge raken. Hierin kregen de volgende heeren zitting: mr. Scholtens, H. J. Blaauw, de dokters L. J. Vreeling en J. D. Mac Da niël,. M. Lindner, voorzitter van de voet- balvereeniging De Kennemers en J. Bur ger, bestuurslid van de R.K. Sportvereeni- ging D.E.M. April werd te Beverwijk de stich tingsverga-dering gehouden, waarvoor een flinke belangstelling bestond. Een groot aantal sportvereenigingen had vertegen woordigers gezonden. Staande de verga deringen meldden zich tot aansluiting aan de gymnastiekvereenigingen Turnlust en Hercules, de voetbalverenigingen Kin- heim. Santpoort Beverwijk, De Kenne mers, Stormvogels, V.S.V.. D.E.M. (met de neven-af deelingen en I.E.V.. de Bever- wijksche krach tsportvereeniging D.O.K., de R.K. Zwemclub IJmuiden-Oost en de Hoogovenstaten, waart:? dev oetbalvcr- vereeniging Breesaap (V.V.B.) en de afch- letiekvereëniging Suomi behooren. Ongetwijfeld mag men verwachten, dat het bureau nog dikwijls van zich zal laten hooren. Er ligt voor haar een groot ar beidsveld braak, waardoor veel van de leidende personen zal worden gevergd. Reeds nu staat vast, dat. zij er niet tegen zullen opzien. Hun werk zal hun zeker vol doening schenken. Wat D.C.IJ. bezig houdt. In onze gemeente treffen we gelukkig nog ver schillende vereenigingen aan, die trots de moei lijkheden, welke dienen te worden overwonnen, stand houden. Meestal wordt de kern van deze clubs gevormd door een aantal trouwe leden, doch het is het energieke optreden van het bestuur dat een be- slissenden invloed op den gang van zaken heeft. Het is een feit, dat voortvarendheid tegenwoordig als een der eerste vercischten van het bestuur en de leden eener vereeniging worden verlangd. In de bovenomschreven groep neemt de Dam club IJmuiden met eere haar plaats in. Haar le den hebben het enthousiasme voor de damsport 'eten te behouden en hei verleden kan als een gezonde basis worden beschouwd om verder te werken. Wij hadden een onderhoud met den heer K. de Jong, voorzitter, die als stuwende kracht een goede bekende In de dammerswereld geworden is. Als voorzitter van het district Noord-Holland van den Nederlandschen Dambond behartigt hij de belangen van vele dammers, terwijl door hem tevens een dergelijke functie wordt bekleed bij de reorganisatie van het eompetltie-wezen. Omtrent de Damclub IJmuiden vernamen wij onder anderen, dat het ledental gedurende de laatste maanden vrijwel ongewijzigd bleef en ongeveer twee en dertig personen omvat. De bekende Zilveren Schijven actie had in de afge- loopen periode slechts weinig belangstelling, doch men beschikt nog steeds over een kleine schare begunstigers. De clubkampiocnschappen ken merkten zich door maanden van spanning. On geveer een half jaar hebben de spelers zich kra- ning geweerd. In R.oyal aan den Wijk aan ZeeCr- weg werden op de Dinsdagavonden vele interes sante partijen gespeeld. In de hoofdklasse wist Daros voor de derde maal als ongeslagen kampioen uit den strijd te komen, lerwijl De Boer en Suyk achtereenvol gens de tweede en derde plaats bezetten. Hoek en Bal moesten degradeeren. De jeugdige Bran denburg behaalde de overwinning in de eerste klasse, waardoor hij promoveerde naar de hoofd klasse. Verstraten wist eveneens een duidelijk succes te bereiken, evenals Van der Velde. In de finale van het Damkampioenschap Kennemerland spelen thans: B. Duke], titelhouder, welke ook ditmaal regelrecht op zijn doel afgaat. T. Pos na, J. Snel en H. van der Heiden (allen D. C. IJ.), J. Bak- huys en J. Janssen (Santpoort) en tenslotte P. C. Bais (Beverwijk). Verder deelde de heer de Jong ons mede, dat de finale kan worden beschouwd als een voor wedstrijd om het kampioenschap voor Noord- Holland. De Damclub IJmuiden houdt geregeld haar damavonden. doch zooals gewoonlijk zal men aan het einde van Mei voor het laatst in dit sei zoen van het clubgebouw Royal gebruik maken. Is er echter een oorspronkelijk plan uitge werkt om dit jaar voor het eerst zomerwedstrij den te organiseeren. Het streven van het bestuur blijft er namelijk juist onder de huidige omst; digheden op gericht om het contact gaande houden. Wij twijfelen er niet aan of op deze wijze «al het doel worden bereikt. Aan de wedstrijden nemen twee en dertig spe lers deel. Er wordt thuis gedamd in den vorir van kwartetten. Binnen twee maanden zal dit onderling tournooi ten einde zijn en onwillekeu rig vraagt men zich nu reeds af wie de gelukkige winnaar van den Hei-man Wiegman-beker zal Naast dit plaatselijk nieuws vertelde de heer K. de Jong ons tenslotte, dat door de samen voeging van de competitie Noord-Holland Amsterdam een schitterende eerste klasse wordt verkregen. Een en ander is vanzelfsprekend invloed bij den strijd om het kampioenschap van Nederland. Marktprijzen. Tarbot per kg. f 13.70—f 13.20; Tong per kg. f R.20 —f6.00; Kabeljauw per stuk f35—f 17: Kleine schol ie soort f 252—f 237. 2e soort t 214— f 148 PufSChOl ie soort f 133—f 82. 2e soort f74—f53; Groote schar f 142; Kleine of middelschar f 105; Pufschar le soort f48—f35. 2e soort 133—f29; Wijting f 136—f102; Poontjes f82—f 61. alles per 50 kg. Besommingen trawlers: KW 129 Ball 80 mnd. f5506; VL 130 Noordholland 80 mnd. f 5564. Kotter: IJM 221 f4175. Loggers- 5CH 196 f 10.640: SCH 9 f12.571: SCH 332 f 6300: KW 47 f 9730; KW 15 f 10.113: SCH 130 f 7940. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN Met versche visch was hedenochtend aan de markt de motorloggcr SCH. 47, L. Kog, met 7816. „Hij heeft de lente in zijn hoofd" werd gemompeld, toen men Zondagmorgen iemand met een schepnetje boven het aar dige vijvertje nabij den Driehuizerkerkweg bezig zag. Want laten we eerlijk zijn: wie met een schepnetje bezig is weet, dat er visch in de buurt moet zijn. En niemand zal er toch ook maar een oogenblik aan dur ven te. denken, dat in het zoo prachtig ge legen vijvertje bij Velserbeek scholen ha ring of makreel, laat staan wijting en ka beljauw, rondzwemmen. Wel bevinden er zich goudvisschen en daar kan de man het op hebben gemunt. Dan gaf hij van een ver keerde houding blijk, want dé goudvisschen zijn er om de menschen bij het wandelen een prettigen indruk te geven en niet om clandestien naar een huiskamer te verhui zen. Wel meen ik, dat er indertijd in Italië pogingen in het werk zijn gesteld om te trachten de goudvisch eetbaar te maken Maar dP proeven zijn dan toch in het begin stadium. Degene, die ons van het vreemde ver schijnsel op dezen rustigen Zondagmorgen vertelde, had zich er over geërgerd. En hij heeft gelijk, want zooiets mag niet voor komen. De jeugd gedraagt zich tegenwoor dig in het fraaie plantsoen netjes en moet dan een volwassene de orde weer ver storen Wanneer de man werkelijk zoo graag visch wil vangen kan hij zich beter met De IJzeren Voorn of Het Baarsje verstaan. Die vereenigingen kunnen hem aan toonen, waar hij op eerlijke wijze een lekker maal tje kan verkrijgen. We hebben de henge laars wel eens in actie gezien en kwamen onder den indruk van hun geduld. Het is aardig naar zoo'n lange rij vischliefheb- bers te kijken. Wanneer men met de boot van de Alkmaar Packet naar Amsterdam vaart kan men ook wel hier en daar een eenzamen hengelaar zien, die temidden van het groen zittend, stil naar het zacht kab belend water turend (door het kijken al leen gaat men al dichterlijke uitdrukkingen gebruiken!) van zijn rust geniet Dat alies doet ons denken aan de drukte, die eens op de pieren heerschte. Het is nog niet zoo lang geleóen, dat plotseling een goede tijding als het traditioneel loopende vuurtje door IJmuiden ging. Er werden ma- kreelen gevangen in een hoeveelheid, dip de beste verwachtingen wekte! En ze togen naar de pier. de IJmuidenaren, die over veel vrijen tijd beschikten, en ze hanteer den er de hengel. Elke meter ruimte was op het laatst door een mannetje bezet en al wandelende langs die groote schare moest men tei-dege oppassen om niet het snoer in den nek te voelen. Want de hengels werden vaak opgehaald, omdat men vaak beet bad. Het krioelde van de makreelen bij de pier. Het is een blijde herinnering, ie nog vaak wordt opgenaaid. Dt oude IJmuide naren gingen direct vertellen van groote massa's pietermannen, welke daar eens wer den gevangen. Men sprak er later ook over toen op den toeristensteiger en plaatsen in de nabijheid daarvan naar een veel op ha ring gelijkend vischje werd gehengeld, we meenen, dat het de fint was. Eiken 'dag waren mannen, jongens en een enkele kor date vrouw present om hun geluk te be proeven. Het ging er gezellig toe en boven dien kon er dikwijls een flink maaltje mee naar huis worden genomen. Zoo'n makreelen invasie zouden we zeker weer eens op prijs weten te stellen. De winkels zouden weer om hengels worden bestormd en waarom zouden we bij een eventueel gebrek daaraan de scharhoepels niet gaan gebruiken? Natuurlijk zouden we dan ook veel krabben op visite krijgen, maar deze plegen nu eenmaal altijd bii zoo'n feestelijke gelegenheid present te zijn. En in het veen wordt nu eenmaal niet op een turfje gekeken. Goeden avond! Tocli werd de fiets gestolen Herhaaldelijk is er de nadruk op gelegd, dat aan de bergplaats van een rijwiel niet spoedig genoeg aandacht kan worden geschonken. Een inwoner van onze plaats had de lessen, die Beet! anderen tot hun spijt hebben gekregen, ter harte genomen. Hij plaatste een damesfiets van een flink slot voorzien in de bergplaats van een bakkerij aan den Zeeweg te IJmuiden. welke eveneens goed was afgesloten. Aan dief stal scheen hij dus niet meer te moeten den ken en daarom was de verrassing des te groo- ter, toen het rijwiel 's morgens toch nog bleek te zijn gestolen! Inderhaast werd een onderzoek ingesteld, maar dit leverde natuurlijk weinig resultaat op. Niet veel later trof iemand echter in de Velseroordstraat een fiets onbeheerd aan, welke de ontvreemde bleek te zijn. De eige naar had evenwel geen reden tot juichen, want de goede banden waren er afgehaald. Bo vendien bleek het slot te zijn verbogen, terwijl ook de achtervork stuk was gemaakt. Overduidelijk toont dit opnieuw hoe voor zichtig men moet zijn. De zwijntjesjagers zijn actief! Als zij er zooveel moeite voor over heb ben om aan banden te komen, dan zullen ze zeker niet aarzelen, een betetre kans te ge bruiken. Men blijve op zijn hoede. Vroege reisgelegenheid. Zooals wij onlangs hebben medegedeeld', kan men tegenwoordig van IJmuiden per trein voor het eerst te 6.01 vertrekken. Ver volgens kon men te 7.04 uur van een trein gebruik maken. Het zal zeker velen inte- resseeren, dat er van Zaterdag af in plaats van om 7.04 uur reeds te 6.57 uur wordt vertrokken. De reizigers dienen hiervan goede nota te nemen. miep de geus zingt. Onze plaatsgonoote Miep de Geus. alt. heeft in den loop der jaren een goeden naam verworven. In verschillende plaalsen heeft zij aan concerten medegewerkt, terwijl zij korten tijd geleden ook voor den Nederlandschen Omroep heeft gezon gen. Ilaar naam komt» thans voor op het program ma voor de bekende orgelconcerten, die doör den heer G. J. Moed in de Nederlandsch Hervormde kerk te Beverwijk zullen worden gegeven. Dins dag 26 Mei zal zij daar haar medewerking ver- lecnen. Dat IJmuiden in de sportwereld een goede plaats inneemt blijkt ook weer uit de samenstel ling van het Nederlandsch Polltie-elftal. dat Zaterdag 30 Mei op het terrein van Haarlem een wedstrijd tegen deze club speelt. Hiervoor zijn zoowel Haak als Nlnaber uitger.oodigd. terwijl bovendien Geerlings er in uitkomt. Zeker wijst dit op de kracht van de Politiesportvereeniging Velsen. De opstelling vermeldt verder onzen oud plaatsgenoot Hollenberg. vrije evangelisatie. Voor de Vrije Evangelisatie zal de heer W. Gor ter te IJmuiden Zondagmiddag vier uur in het gebouw Wülebrordstraat 10 voorgaan. Maandag gaat de heer J. S»evensma, te Amsterdam, in het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalverstraat voor. Laatstbedoelde samen komst vangt te zeven uur aan. AGENDA HEDEN. THALIA-THEATER. 8 uur: Een man REX-THEATER. Geen voorstelling. BIOSCOOP DE PONT. 7.30 uur: Uit voering gymnastiekver. Sparta. GEBOUW IJMUIDERSTRAATWEG. 7,30 uur: Ledenvergadering Ned. Ver. tot Besch. van Dieren. VRIJDAG. THALIA-THEATER. 8 uur: Gasparone. REX-THEATER. 8 uur: Robert en Ber tram. BIOSCOOP DE PONT. 8 uur: Lichte Cavalerie. GEBOUW ORANJESTRAAT 2. 7.30 u.: Opening nieuwe zaal geb. Het Leger des Heils. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau. 5178. 4377. 5555 Politie. Willemsplein 5400. Brandweer 5242. E. H. B. O. (A. P. Bakker) 5455. E. H. B. O. (Velsen) 4989. Luchtbescherming, hoofdpost. 5488. TJmuider Apotheek 4229. Kennemer Apotheek 4204. In de bioscopen. Het Pinksterprogramma van de biosco pen in onze gemeente biedt afwisseling, zoodat de bezoekers wel moeite zullen heb ben om hun keuze te bepalen In het Thalia Theater wordt de film Gasparone vertoond, die naar de gelijknamige ope rette van Carl Millöcker is vervaardigd. Peter Kreuder zorgde voor de muziek en de regie was in handen van Georg Jacoby. In de hoofdrollen zien en hooren wij onder meer Marika Rökk en den Nederlander Johan Heesters. Het Rex Theater heeft de beschikking over een vroolijke film. Robert en Ber tram, waarin de titelrollen achtereenvol gens door Rudi Godden en Kurt Seiffert worden weergegeven. Verder spelen onder meer Carla Rust en Fritz Kampers mede. Marika Rökk ziet jnen tevens in de film Lichte Cavalerie, welke in Bioscoop De Pont wordt vertoond. Ook Fritz Kam pers draagt ziin steentje bij. Vooral- de liefhebbers van de circussfeer zullen deze rolprent graag zien. De regie had Werner Hochbaum, terwijl Hans-Otto Bbrgmann de muziek verzorgde. aanrijding. Op den Wijkerstraatweg te Velsen-Noord is een wielrijdster, mevrouw K.. wonende te Beverwijk door een vrachtauto aangereden. De dame en de auto reden in dezelfde richting, toen de wagen bij de inrit van de Java-deurenfabriek plots rechts af ging. Een botsing was onvermijdelijk. De dame werd aan haar rechterbeen gewond en dr. Fierstra verleende de eerste hulp. waarna mevr. K. per auto naar haar woning werd ver voerd. De remmen der auto bleken in orde te zijn. Tegen den chauffeur B. uit IJmuiden is proces-verbaal opgemaakt wegens onvoorzich tigheid. DRIE RIJWIELEN GESTOLEN. Den laatsten tijd zijn drie in tuintjes voor woningen staande fietsen gestolen. Ondanks de controle laat men de fietsen nog steeds onbeheerd staan. Daarom herinnert de po litie er nog eens aan, dat het publiek zijn eigen belang moet beseffen en steeds zoo veel mogelijk aandacht aan de rijwielen moet wijden. AGENTEN WAREN STERKER. Gisteravond heeft het eerste elftal van de politiesportvereeniging Velsen een voetbal wedstrijd gespeeld tegen een team van Santpoort. De politiemannen wonnen met liefhebbers van visch. BIJ de politie is aangifte gedaan, dat onbevoeg den .uit een rookerij aan de Zuidzijde zeven kistjes visch hebben meegenomen. VELSEN Jubileum Chr. school herdacht. Afscheid van M. van Geelcn. Op waardige wijze is Woensdag tijdens den Ouderavond van de Christelijke school een stichting van de Vereeniging voor Chr. Nat Volksonderwijs „Uw Koninkrijk korae" het der tigjarig bestaan herdacht. De ruime gymnastiek zaal was tot de laatste plaats bezet, toen de heer M van Geelen, voorzitter der Schoolvereeniging. allen verwelkomde om vervolgens In een gebed van dankbaarheid voor te gaan. Het hoofd der school, de heer J. Wedzinga, memoreerde, dat het de dertigste maal was, dat van de oud-leerlingen officieel afscheid werd genomen, een jaarlijks in Maart tei'ugkeerend gebruik. Tot heden heeft de school ongeveer 1000 leerlingen aan de maatschappij afgestaan. Als aandenken aan hun onderwijs werd aan een veertigtal leerlingen een door den heer C. Oderkerk keurig gecalllgrafeerd getuigschrift, en een Gal.iardbijbel geschonken. Als lid van het schoolbestuur verhaalde de heer J. Smit uit zijn rijke ervaring over het 30- jarig bestaan der school, hetgeen hij deed onder het motto, ontleend aan het lievelingslied van de te vroeg gestorven onderwijzeres, mej. Ward. „Tel uw zegeningen, één voor één". Naast de zegeningen zijn ook donkere wolken geweest, aldus spr.. die daarop de geschiedenis van „Wij- keroog" weergaf, dat toen voor een halve eeuw nauwelijks bestond. In dien tijd rijpte het plan om een School met den Bijbel te stichten; ech ter in het kleine dorp Velsen. Op 21 en 28 April 1901 kwamen 16 personen bijeen om tot oprichting van de school te geraken onder leiding van den toenmaligen predikant Dr. P. A. Klap. Van deze zijn nu nog in leven de heeren Joh. Broeze. Y Luttik en de huidige voorzitter. M. van Geelen. Met den groei van Wijkeroog en de uit breiding van de industrie (voornamelijk de pa pierfabriek) werden de blikken naar de Noord zijde der gemeente gewend. Ds. A. J. de Sopper heeft den grootsten stoot gegeven de school te stichten. Bijzonder verblijdend was het geschenk aan de vereeniging van Mr. Del Court van Krim pen, die ten Noorden van de Corverslaan ca. 3500 M2. grond afstond. Januari 1910 werd besloten tot den bouw onder architect Van Nifterik over te gaan, waarbij de fa. P. Heere en Zn. te IJmui den uitvoerders waren. 16 November 1911 werd de school met 3 leslokalen geopend en bedroeg het aantal leerlingen 70. Na twee jaar waren er reeds ruim 150 leerlingen. De onderwijskrachten bestonden uit de heeren J. Deinum. hoofd. C Oderkerk en mej. Lieze, die hun stempel op de. school hebben gedrukt. Toen 1 Januari 1920 ge lijkstelling met het openbaar onderwijs van kracht werd kon de school in haar huldigen vorm worden uitgebreid, waarvan de ingebruik neming 15 December 1920 geschiedde. In verband met het werk ter verkrijging van een kleuterschool deed de heer Smit interessante mededecllngen over het onstaan der Maria-Cor- nelia-fröbelschool. een geschenk van den heer en mevr. P. Smldt van Gelder—Kaars Sijpesteyn. Ten slotte noemde spr. de verhouding tusschen het onderwijzend personeel buitengewoon goed, wat wordt onderstreept, door het feit. dat in deze 30 jaren slechts 3 maal van hoofd veranderd ls en de heer Oderkerk al deze jaren de school ls trouw gebleven. De 'neer L. Kooien droeg daarop eenige voor treffelijke voordrachten voor. De heer H. Kraayeveld las een gedicht. Een tweede hoogtepunt van dezen avond was het afscheid var. den heer M. van Geelen als voorzitter der Schoolvereeniging. In hartelijke bewoordingen vertolkte de heet J. Deinum de gevoelens van dankbaarheid je gens den voorzitter. d:e zelf één der oprichters en jarenlang bestuurslid was. De heer Wedzinga dankte den scheidende na mens het personeel. De heer Van Geelen had een bloemenhulde in .ontvangst te nemen. In zijn antwoord liet de heer Van Geelen dui delijk uitkomen, dat zijn hart bij de school en blijven zal. Spr. getuigde voorts van de pret tige samenwerking met medebestuursleden en personeel om ten slotte te zjggen. dat de school een eereplaats ln de gemeente Teekening Hessels (Pax Holland m.) De draverijen te Alkmaar. 58 paarden aan de start. Voor den tweeden keer in dit seizoen worden a.s. Zondagmiddag in het Sportpark te Alkmaar langebaandraverijen georgani seerd. Het programma wordt geopend met een prijzenaraverij 4e klasse, over een af stand van 1800 m. 13 paarden staan hier voor aangegeven en om hieruit den even- tueelen winnaar aan le wijzen, valt niet mee. Dienares toonde den vorigen keer ge noeg snelheid, maar of zij het van E el- dame, Freddy Scott en Édeniza Norton, wien ze 80 M. moet geven, kan winnen, blijft de vraag. Eén van de interessantste nummers kan ongetwijfeld worden de heat draverij over 1650 M. voor de 3e en 4e klase. Hierin komen 10 paarden aan den start, waarvan er niet minder dan 8 op 1670 M. staan Wanneer Douglas H. de goeie verrichting van Hemelvaartsdag op Duindigt herhaalt heeft hii een goede kans. hoewel Edelman. Dumas Hanover en Dalver ook niet kansloos'geacht mogen worden. Strijd zal er zeer zeker om de prijzen ge leverd worden. De le klasse draverij over 2000 M. brengt 9 paarden voor de linten, w.o. de winnaar van den vorigen keer Wladimir. de Alk- maarsche flyer Xerxes en de reus Bobichon. In de 2e en 3e klasse draverij over 2000 M. verschijnt de crack van het Noorden. Ciamphie Scott. aan den start. Ook Dalver en Dumas Hanover staan hiervoor aange geven. maar veel hangt van het verloop van deze course af, van wat deze dravers in de heat gepresteerd hebben. Ook Betsie O. is niet kansloos. Het besluit van dezen middag vormt weer de kortebaandraverü over 800 M.. die door het groote aantal paarden, n.l. 18. in series getoopen zal wor den. Veel hangt van de indeeling der series af en daar het slechts over 800 M. gaat, zijn verrassingen niet uitgesloten. In totaal zijn 58 paarden ingeschreven en wordt 3600 aan prijzen verreden. De to- talisator is weer aanwezig. Wanneer het weer medewerkt, zal het Zondag weer bui tengewoon druk in Alkmaar zijn. FORMULIEREN AARDAPPELKAARTEN, De inwoners van Velsen-Noord, wier namen met de letters van L tot en met Z aanvangen, moeten Vrndag de formulieren voor de nieuwe aardappelkaarten in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wij kerstraatweg halen. Het lokaal is van ne gen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. DERDE UITVOERING SCHOOL 7. Ook de derde uitvoering van het kindertoo- neelspel „Doornroosje" door leerlingen van de O.L. School no. 7. welke Woensdagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijker straatweg weid gehouden, had plaats voor een uitverkocht huis. Evenals de door ons reeds vermelde uitvoe ringen verliep deze vlot. Het spel van de jeug dige dilettanten liet niets te wenschen over en werd dan ook met groote aandacht gevolgd. Na elk bedrijf bleek duidelijk de voldoening. De afwisseling met mondorgel- en accor- deonmuziek ondervond eveneens groote waardeering. Aan het einde van de uitvoering werd de algemeene leider van de jonge tooneelvrien- den door hen gehuldigd. Den heer H. Slabbekoorn werd een boek werk overhandigd, terwijl mevr. Schermer, die de muzikale begeleiding verzorgd had, een fraaie tuil bloemen ln ontvangst had te nemen. School 7 kan op succesvolle uitvoeringen terugzien, die niet zullen nalaten een prach- tigen steun voor het Schoolboekenfonds te zijn. Een woord van lof voor de- verzorgers en medewerkers is zeker niet misplaatst. ongeldige persoonsbewijzen. De politie heeft legen twee personen proces verbaal opgemaakt, die in het bezit waren van ongeldige persoonsbewijzen. SANTPOORT weer een estafette. Een voortdurende activiteit kenmerkt de Turn- vereenlging Santpoort. Het zijn immers niet al leen de leden, die veel belangstelling voor de turnsport aan den dag leggen, ook het bestuur zorgt steeds voor een groote afwisseling en men krijgt dan ook volop de gelegenheid om zijn vaar digheid te toonen. Van den secretaris, den heer W. A, Volmer. ver namen wij dat de jaarlijksche estafette normaal gehouden zal kunnen worden. Daar een dergelijk sportgebeuren thans in het kader der Nederland sche Alhleück Unie valt is de opzet grootscher dan ooit te voren. Er wordt namelijk deelneming uit geheel Noord-Holland verwacht, zoodat ongetwijfeld vele uitstekende krachten naar Santpoort zullen komen om hun prestaties ten beste te geven. Reeds kan vermeld worden, dat dc estafette begin Juli plaats heeft. FORMULIEREN AARDAPPELKAARTEN De inwoners van Santpoort-Dorp. wier namen met de letters van L tot en met Z aanvangen, moeten Vrijdag de formulieren voor de aardappelkaarten in het Jeugd huis aan de Burgemeester Enschedélaan halen. Het lokaal is van negen tot twaalf en van twee tot vijf uur geopend. DIEFSTAL UIT KINDERTEHUIS. In het kindertehuis „De Lichthoeve" te Santpoort is dezer dagen een ergerlijke diefstal gepleegd. Er werden eenige ge bruiksvoorwerpen. zooals een tafel en een oude tasch gestolen. Tevens werden levens middelen meegenomen. DRIEHUIS een nobel aanbod. In dit gedeelte der gemeente is geen enkel wandelpark meer beschikbaar voor het publiek. In verband hiermede heeft de eigenaar van Schoonenberg, alhier, het gedeelte van zijn bul ten ten Oosten van den Driehuizerkerkweg, het welk een oppervlakte heeft van circa 6 H.A.. aan geboden bij de gemeente opdat er natuurlief hebbers kunnen vertoeven. Er is echter door den eigenaar de conditie ge maakt. dat. indien dit aanbod wordt aanvaard, er evenals in het park Velserbeek behoorlijk toe zicht door een parkwachter zal worden gehouden Thans kan dit terrein slechts op speciale ver gunningen worden betreden, doch cr bestaat in middels reeds groote kans. dat deze wandelkaar- ten zullen moeten worden ingetrokken. De ver nielzucht der jeugd en zelfs wel van de ouderen heeft namelijk dusdanige afmetingen aangeno men. dat maatregelen niet kunnen uitblijven. Het zal een leder duidelijk zijn. dat men der gelijke beschadigingen niet als dank wenscht te krijgen. CASTRICUM R.K. VROUWENBOND. De processie naar O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo voor de leden van boven genoem den bond zal plaats hebben od Woensdag 27 Mei. De predicates zullen worden ver richt door Pater Barromeus de Greeve. onderhandschk verkoop. Het burgerwoonhuis, bewoond door mevr. dc wed. P. Beentjes. Schoolstraat 18. eigendom van den heer W. Borst te Bakkum. is bij onderhand- schen verkoop overgegaan aan den heer Ooste huls te Zaandam. marktbericht van woensdag. Spinazie 9 en Rabarber 7 ct. per K G. Peter selie n'-.. en Radijs 2Vi ct. per bos. Aardbeien 5 2.50 per K.G. Sla 6 ct. per krop Selderij 6'ï ct. per bos. Witlof 15—20 ct. per K.G. BEVERWIJK BORGSTELLINGSFONDS VOOR KENNEMERLAND. Het aantal aanvragen, dat in 1941 bij het Borgstellingsfonds voor Kennemerland is ingekomen bedroeg 44. Dit is minder dan de helft van het aantal van het vorige jaar en bijna «en derde van het aantal in 1939 en voorgaande jaren. De oorzaak hiervan ligt geheel aan de economische omstandigheden. Onder de 44 aanvragen was geen enkele uit Beverwijk afkomstig. Daarentegen wa ren er drie aanvragen uit Heemskerk. De femródelde grootte der verleende credieten edroeg 292. De adviescommissie te Be verwijk bestaat uit de heeren J. Feijen, E. van Kookhuizen en G. W. P. Stoutenbeek. THEATER r'NKSTERPROGRAMMA RIDI GODDEN KIRT SEIFERT in: Tobis Vooraf: TOBIS HOLL. EN UFA- WERELDNIEUWS. Toegang 14 jr. De Spaarbank in 1941. Aan het jaarverslag over 1941 van „De Spaarbank te Beverwijk" is het volgende ontleend: Het tegoed van inleggers bedroeg 685.957.92. In den loop van het jaar wer den 52 nieuwe rekeningen geopend: het to taal rekeningen beloopt thans 1432. De re serve bedraagt 193 133.30. benevens een reserve koersverschil effecten groot 13.568.99. Dc totaal-reserve bedraagt dus thans 23.87 G van het aan de inleggers ver schuldigde bedrag. Mariken van Nieumeghen. Het Oilddeleeuwsche „De waerachtige ende seer wonderlijke historie van Mariken van Kieumeghen. die meer dan seven jae- ren metten duvel woonde ende verkeerde" is een mirakelspel, waarvan ons de oor sprong slechts bekend is als stammend uit een 17de eeuwéch volksboek. Toch wordt het ontstaan van dit spel peacht ouder te zijn dan de Jaren 1600-1700. Sommige on derzoekers dateeren het als komend uit de 14de-löde eeuw. Het middclnecrlandsche mirakelspel be schouwt men als een schakel tusschen het bSjbeiseh-kerkeliJko spel uit die dagen en het zinnespel; het laatste begint het eerste spoor te vertoonen van een dramatischen knoop en is dus aan te merken als de eer ste schemering der nieuwere dramatische kunst. Wanneer het geestelijke drama Sn plaats van een geloofsmysterie een legende of een wonderverhaal tot onderwerp had kan het zich. ontdaan van den band der liturgie, vrijer ontwikkelen. Typische voorbeelden hoe dicht zutk een mirakelspel soms stond hij het wereldlijke drama vinden we in de Fransche dramatische letterkunde uit die dagen. Voor onzen tijd kunnen zij, daar zij met primitieve hulpmlddelon door ongerouti- neerden opgevoerd kunnen worden, ln het Juiste milieu velen een diepere kijk op het geloofsleven en de geloofsovertuiging geven in tijden toen in de lage landen bij de zee de beschavingsgeschiedenis een nieuwe phase intrad. De leden der congregaties van de R.K. parochie van St. Agatha speelden Mariken'» geschiedenis voor een stampvolle K.S.A.- zaal. Dg regio berustte bij kapelaan C. H. Wil- lems. die het spel met een korte uiteen zetting inleidde. Muriko, een schuldeloos meisje, woont bij haar Heerom bulten Nijmegen. Naar de stad gezonden om inkoopen te doen, verlaat zij zich, durft niet meer door het donkere hosch naar huis en klopt daarom bij een tante om onderdak aan. Deze, een van nature kwaadaardige vrouw, verwilt Marike een zondigen le venswandel. Marike is ontzet over deze be schuldiging en vlucht, ondanks haar kin derlijke vrees voor het donker, het woud in. Daar ontmoet zij den duivel na hem aangeroepen te hebben. Hem volgt zij en „woonde en verkeerd® seven jaren metten duvel", zooals het ver haal zegt. Niettemin groeit hot berouw in haar gemoed en eindelijk besluit zij met hem te breken en naar den ouden pastoor terug te keoren. Beiden reizen zij vele biechtvaders af om penitentie te doen, maar geen hunner kan haar absolutie schonken. Dan reizen beiden naar Rome om den I'aus vergeving van zonden te vragen. Deze legt Marike een zware boete op en slechts door een won der kan deze boete opgeheven worden. Het wonder geschiedt in het klooster te Maastricht en Marlke's zonden zijn ver geven. De titelrol werd gezegd door mej, A. Bakker, die mot haar mooie, donkere con- tre-altstem en duidelijke articulatie van Mariken ccn groote zeggingskracht deed uitgaan. Haur tegenwoordigheid droeg het spel. De duivel stak ln een fraai costuum, kende zijn rol goed, maar had niet die kracht dor overtuiging als Marike. Daartoe waren de stemmen evenmin ln evenwicht. Een figuur, die veel luister aan het spel bij zette, was de prolooglezer, (J. v. d. Peet). Zijn lezen cn zijn houding tijdens het spel waren vol effect; de mise-en-seène deed het In dit opzicht goed. De vroolljke taveerne-scène In n was vol kleur, al betwijfel ik of ze in Antwerpen in de 15de eeuw al Zuld-Afrikaansche liedjes kenden. Verder medespelenden waren de dames L. Vermeulen. C. Duin. en de heeren W. Dekker, J. Llmmen, A. Tervoort en P, El lens. Er wordt, mede door de eenvoudige gor dijn-décors. vlot gewerkt tusschen en tij dens de changementen. De tekst werd door allen ter dege ge kend. een niet geringe verdienste, gezien den tekst van het spel. De heer Lou Tervoort, die de muzikale illustratie voor zijn rekening had genomen, deed dit met artistiek cachet. Het is slechts te betreuren, dat het spel zoo karig aan muzikale illustratie is. Decors, costumes en kapwerk waren ver zorgd door hen .die in de tooneelwereld klinkende namen hebben: de stijlvolle ge waden hebben de devotie, die van het mld- deleeuwsche spel uitging, nog geaccentu eerd. De incidenten met dc tooneeldraperieën stoorden daarentegen ernstig: dit is reeds de tweede maal, dat dit in deze zaal bij een mirakelspel voorvalt. Dat mag nu toch wel eens verholpen worden. A J. VAN DER WEIJDEN. BUREAUHOUDER VOOR DEN LANDBOUW. Als plaatselijk bureauhouder voor den landbouw fungeert alhier de heer P. A. Cor net, Meerstraat 66 (Vereenigde Veilingen), tot wiens district de volgende gemeenten ressorteeren: Beverwijk. Heemskerk. Vel sen. Haarlem. Heemstede, Bennebroek, Bloemendaal en Zandvoort. BLOEMENDAAL Nieuwe hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. Ir. J. J. Boelstra uit Aerdenhout benoemd. 's GRAVENHAGE. 20 Mei. Het Rijks commissariaat maakt beltend: De Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied heeft op grond van alinea 1 van zijn Verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzondere bestuursrechtelijke maat regelen) den heer Sr. Johan J. Boelstra. re serve-majoor te Aerdenhout, benoemd tot Hoofdcommissaris van Politie in Rotterdam. BORGSTFLLINGSFONDS VOOR KENNEMERLAND. Uit het verslag van het Bnrgstellingsfonds voor Kennemerland over 1941 blijkt dat het aantal aangestoten gemeenten ongewijzigd bleef. Het aantal ontvangen aanvragen be droeg 44. hetgeen minder is dan de helft van het vorig jaar Uit Haarlem kwamen 26 aan vragen. uit Aalsmeer 1. uit Bloemendaal 4, uit Heemskerk 3. uit Hillegom 1. uit Velsen 2, uit Zandvoort 6 en uit gemeenten die niet aan het fonds bijdragen 1. De gemiddelde grootte der verleende credieten bedroeg 293.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3