De nieuwe bonnen. KUNST. Schilderijen van prof. Wolter en Jaap Luttge in Kunsthandel Leffelaar. In de benedenzaal van kunsthandel Lef felaar zijn werken van eenige bekende Nederlandsche schilders tentoongesteld. Bvi het binnentreden wordt de aandacht van zelf gevestigd od een kapitaal schilderij van prof. H. J. Wolter. Op een milden zornerschen dag tuurt men langs dunne bosschages over Rijn en Betuwe. De rivier ligt bijna roerloos tus- schen het frissche groen der uiterwaarden en van de oevers reiken dunne, zanderige golfbrekers op gelijke afstanden in" den stroom. Een eenzaarrr zeilschip drijft lang zaam voort onder den wijden blauwen hemel en het verschiet wordt gesluierd door een lichten nevel. Wolter heeft zich met veel toewijding ln de natuur verdiept, waardoor hij van dit zonnige panorama een knap doorwerk te en bekoorlijke compositie kon maken. Hii ls een schilder van zonlicht, maar dit licht schildert hij -by voorkeur als de at mosfeer de kleuren verzacht en met el kander in harmonie brengt. Van deze om vatting getuigt ook het spontaan geschil derde kijkje op het water van het Dam rak. waar tjalken en stoombooten lustig vertier brengen. Een indruk van het Rok in. dat Wolter ln vroeger jaren geschilderd heeft, is nog te opzettelijk en onrustig van kleur om ten volle te kunnen waardeeren. maar een kleine impressie die opgefleurd wordt door een kleurig bloemenslalletje- en eenige wandelaars, is een vlotte studie, zooals hij meer dan eens gemaakt heeft en waarmede hU altijd succes oogst. Hot de habitue's van kunsthandel Lef felaar behoort eveneens de Amsterdamsche schilder Jaap Luttge, die dezen keer met een stilleven en een bloemstuk voor den dag komt. Luttge is belangrijk jon^r dan Wolter. Men ziet dit ook aan ziewerk, dat door de heldere kleuren en door den eenvoud van de requisieten en haar groe peering meer bet karakter van onzen tijd draagt. Het stilleven heeft dieper relief en is sterker van ibouw en kleur dan het bloemstuk. Men zou dezen schilder naar aanleiding van dit stilleven een modernen 17e eeuwer kunnen noemen. Het koele, voorname blauw van de draperie, doet denken aan het blauw van Vermeer. Ook de materie, zooals het riet van de. hengsel mand: heeft hij sprekend weergegeven. Het geheel is verkwikkend van geest. Van de overige werken noem ik in 't kort 'n charmant balletdanseresje van Wil lem Dooyewaard, Schutte's flar.eerende Salzburg?che schoenen, Jacob Ritsema's boerènerf met geestig geschilderde kip petjes. een kleurig bollen veldje vanjnevr. PointlMarcus,' een serie etsen van den bekwamen Kuno Brinks en ten slotte een Leerdamsche vaas van Copier in blauwe en groene schakeeringen met eer. weer schijn van paarlemoer dié aan het water van de zee herinnert en waarin een visch droomcrig voorbij zweeft. JAN D. VOSKUIL. Beethoven's Klaviersonaten Karei de Jong. Het oogenblik zal nu worden ingeluid, waarin wij de schoonheid zullen ondergaan van Beethoven's sonaten der laatste periode, tijdperk van beschouwing, overpeinzing. Geheel bevrijd van al wat naar conventie zweemt, zeker van de gedachte zoovel als van den vorm, keert de geniale toondichter feheel tot zich zeiven in. Wat hij tot uiting rengt, is zijn ziel; de geloovende, de lief hebbende, de lijdende, maar die weldra te hoog zal zijn voor deze wereld Hat is waar. alléén de klaviersonates zullen ons den Beethoven van' dit super-tijdperk slechts gedeeltelijktoonen; daar zijn nog een 9e symphonie. een Mis in D, de laatste strijk kwartetten (die ook thans, na meer '«an een eeuw, voor velen nog een gesloten boek zijn). Maar waar wij reeds door de laatste klaviersonaten zoo bevoorrecht zijn, ons met den laten Beethoven té kunnen vereen zelvigen, mocht wel niemand, die daartoe •ce gelegenheid heeft, deze avonden ver zuimen. Vóóraf echter gaf de heer De Jong nog twee sonaten uit het z.g. midden-tijdperk, dat echter, in weerwil der onmiskenbare schoonheden van muzikale gedachte en van vorm. toch slechts een overgang is tot wat Beethoven schiep in de laatste tien jaren van dit harde en wreede leven. De neven titel bij de sonate op. 81 („Lebe- wohl-sonate) zegt ons reeds hoe Beethoven nog contact had met de buitenwereld, en hoe hij zijn vriend den aartshertog Rudolph, begaafd pianist, gedenkt in de drie deelen dezer sonate: het Afscheid, het Afwezig- zfjn. de Terugkeer. Twee motieven, elk van slechts drie noten> leveren het materiaal voor den bouw voor dit schoone werk. In gelijken zin is het daarop volgende werk op. 90, opgedragen aan den Graaf von Lichnowsky, brooder van B.'s beschermer. Schindler verhaalt, hoe Beethoven hem zei: deel I is: strijd tusschen hoofd en hart (Lichnowsky nam n.l. na vele.weifelingen, het besluit een Weensche actrice te huwen, die sinds langen tijd in zijn leven was ge treden): deel II: Conversazion mit der Ge- liebten. Maar ook zonder dit programma is het een muziek van pure schoonheid, waarin, ons de heer De Jong van het allerbeste gaf waarover een klavierspeler mag beschikken. Tqch zou hij ons in de beide sonaten na de pauze< waar de vorm nog zooveel ge- comprimeerder is (denk aan de Fuga in op. 101), doen bgseffen, hoe hoog deze muziek stijgt boven de voorgaande perioden: zoo ongeveer als Bach's H moll-Messe boven de fuga's uit den tijd dat hij nog Buxtehude imiteerde. En al moest de heef De Jong de 1 voordracht van de geweldige sonate op. 106 verschuiven naar den slotavond en thans de sonate op. 109 laten volgen, het geheel werd er te overzichtelijker door. Voorde zeer klare, meesterlijk beheersch- te en poëtische voordracht van dezen Beet hoven heeft men den bekwamen klavier speler naar verdienste gehuldigd. O. J. KALT. MARKTBERICHTEN BARNEVELD (Donderdag). Pluim veemarkt Oude kippen 2.50—«.00. Oude kippen 0,90 per K.G. Oude hanen 3.25—5.CO. Jonge hennen 4.50—5.00. Tamme eenden 1.60—2.10. Gan zen S.OO—«.00. Kalkoenen pes K.G. 0.90. Tamme konijnen 3.75—8.5». Wilde konijnen 1.10. Piepkui kens 0.20-0.40. Aanvoer 1050; Handel redelijk. Eiermarkt. Witte eieren 1.32. Eendeneieren 6.70. Aanvoer 20.000; Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 1500—250. Biggen £35— £55. Nuchtere kalveren £12—£23. Aanvoer 104; Handel flauwer. AGENDA VRÖDAG 2*2 MEI Sta dwehou vrtbu rg,.De Dubbelganger" (Resldentietoonee!) 7.30 uur. Palace: „Het kind van de rekening", 2. 6.30 en 8.45 uur. Toegang boven 1<8 Jaar. Liixor: „Wij zijn toc.h allemaal geen en gelen", 2.30. 6.30 gn 8.45 irur. Toegang, bo ven 18 jaar. Remjbrandt: „Met den helm gelboren". 2.30, 6 30 en 8.45 uur. Toegang eiken leef tijd. Frans Hals; „Zeven oorvijgen" 2.30. 6.30 en S.45 uur. Toegang eiken leeftijd. zaterdaig 23 mei Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C Derks. Haarlem. Chef van Dienst cn Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Ovcmccr, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redaqjeur: B.,Korsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.-. Zanrivoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: M. i. l£. van Baarwl Umuiden. Thans gelden verkoopsbeperkingen. Uw behanger licht U daarover gaarne fn Als de scltool gesloten is Vacanlie? Dan „den boer op". ,.De boeren hebben een hard bestaan. Zij zijn nooit eens vrij. Altijd roept het land, het vee of de boerderij. Ik zou wel willen, dat alle jongens en meisjes eens naar een boerderij gingen om den boer een handje te helpen en hem zoo te lec- ren waardeeren als iemand, die voor ons voedsel zorgt. Ik heb er geen spijt van, dat ik daar geweest ben.... De indrukken, die je daar hebt opgedaan, vergeet je nooit en vooral niet het trot- sche gevoel, iets te zijn." G. van S„ Breda. Bovenstaande regels knipten wij uit een van de vele brieven, die bij een der Ge westelijke Arbeidsbureaux binnenkwamen, naar aanleiding van het feit, dat vorig jaar een groot aantal jongens en meisjes uit de stad „den boer^op" zijn geweest om te hel pen bij het binnenhalen van den oogst. Wat was namelijk het geval? Door den oorlogstoestand en de blokkademaatregelen moet Nederland zichzelf voeden. Groole terreinen grasland zijn daarom gescheurd, de oppervlakte aan bouwland is uitgebreid, de teelt der gewassen is zoo mogelijk nóg intensiever geworden. En dat er dan ook nog geen honger is geleden, dat danken wij uitsluitend aan hem, die al deze voorzie ningen trof: den boer. De verantwoordelijk heid drukt hem steeds zwaarder en het werk eischt steeds meer den geheelen mensch. De boer mag daarom thans niet langer alleen staan, het is niet meer voldoende indien men hem steunt met woorden alleen, neen. het zijn vooral daden, die thans gevraagd worden. Daarom is ook dit jaar, evenals in 1940 en '41, door het Rijksarbeidsbureau een actie op touw gezet, die beoogt jeugdige, onge schoolde personen gedurende de zomer maanden als hulp bij de landbouwers te plaatsen. Hiervoor komen vooral d i e jon- f;ens en meisjes in aanmerking, die een ange zomervacantie hebben (dus voorna melijk de studeerende jeugd) en de jeugdige werkloozen. Juist voor hen, die des zomers een paar maanden niets omhanden hebben en door de omstandigheden niet zoo gemak kelijk tot reizen komen, is de gelegenheid opengesteld om hieraan mee te doen- De voorwaarden: t De bedoeling is, dat deze jongens en meis jes voor een tijdvak van tenminste vier we ken in de gezinnen van landbouwers wor den opgenomen en in het bedrijf meewer ken, d.w.z. dat zij lichten arbeid op lahd- bouwgebied moeten verrichten. Als-tegen prestatie voor deze „landhulp" moet de boer deze „hulpen" kost en inwoning ver schaffen, voor hun wasch zorgen, hun klee ding en kousen repareeren en hun 1. zakgeld per week verschaffen. De jongens en meisjes moeten zich vooraf medisch la ten keuren. In groote trekken is dit dus de zelfde regeling, zooals die de beide vorige jaren gold. Daarom: Meld je .spoedig! „Vernauw den banli tusschen stad en land." HET VOLKSSANATORILM TE HELLENDOORN BESTAAT 40 JAAR. Zaterdag 30 Mei zal het 40 jaar geleden zijn. dat het bekende volkssanatorium te H'ellendoorn werd geopend en een aanvang gemaakt kon worden met het prachtige werk, de tuberculosebestrijding, in deze schitterende omgeving. Het sanatorium te Hellendoorn was het eerste sanatorium in Nedérland en werd ge sticht door de vereenigipg tot oprichting en exploitatie van volkssanatoria voor borst- lijders in Nederland. Werd in 1902 begonnen met 54 bedden, momenteel werden er pl.m. 250 patiënten verpleegd. Meer, dan de helft van de patiënten is e(j wordt beneden kostprijs verpleegd. Het ju bileum zal alleen in intiemen kring worden gevierd. DIPLOMA'S ALLEEN ZIJN NIET VOLDOENDE. Meer dan ooit 2al het in de toekomst noo- dig zijn, dat de leidende posities alleen door die menschen worden bezet, die waarborg bieden, dat zij hun functie in het algemeen belang zullen uitoefenen. Niet hun diploma's, doch alleen hun hou ding tegenover de sociale probleme.n van dezen tijd, hun plichtsbesef en hun verant woordelijkheidsgevoel kunnen die waarborg geven. De student van morgen zal anders moeten z(jn dan die van heden. Uit ons geheele volk zullen alleen de besten tot de universiteit worden toegelaten. Zij, die te oud zijn, om deze nog langs normale wegen te bereiken, kunnen door de Langemarck-opleiding wor den geholpen. Flinke jonge arbeiders tus schen 17 en 24 jaai% die reeds in een beroep werkzaam zijn of een opleiding daarvoor volgen, kunnen irTstaat worden gesteld, een kosielooze opleiding ter voorbereiding van de Universiteit of van een middelbare vak school te volgen. Inlichtingen verstrekt het Langemarck-studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. Haarlemsche Rechtbank. VERDUISTERING VAN TREINGELD. Een 22-jarige vertegenwoordiger, in dienst van een Haarlemsche firma, had van zijn patroon geld ontvangen voor hst aanschaf ten van een spoorwegabonnement, doch dit geld daartoe niet gebruikt. Tegen den map, die zich dus schuldig had gemaakt aan ver duistering in zijn dienstbetrekking ten na- deele van zijn patroon, werd een jaar ge vangenisstraf geëischt. RIJWIEL GESTOLEN. Een 22-jarige Beverwijksche jongeman had in Maart van dit jaar een rijwiel uit 'n poortje in Beverwijk gestolen. De jongeman was pas kort geleden uit de gevangenis ont slagen, waar hij eenige maanden voor een misdrijf had mogen vertoeven. De Officier van Justitie eischte twee jaar gevangenis straf tegen hem. De verdediger, mr. M. Heimig, vroeg uiterste clementie en wees daarbij op een bij de vorige zaak reeds over gelegd psychiatrisch rapport, waarin ver dachte niet volledig toerekeningsvatbaar werd verklaard. DIEFSTAL VAN EEN POP MET INHOUD In Maart van dit iaar had de 30-jarige huisvrouw K. M. B. zich op een avond toe gang verschaft met een valsche sleutel tot de woning van haar schoonzuster, toen deze afwezig was. Uit een kast in de woonkamer ontvreemde zij een pop, waarin zich een bedrag van 1600.— aan bankbiljetten be vond, hetgeen haar bekend was. De Officier haar maa°den gevangenisstraf tegen Uitspraak van deze en de andere zaken Donderdag 4 Juni a.s. Inzameling van oud papier en andere industrieele grondstoffen. De schoolkinderen gaan meehelpen! Het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen is voornemens met in^ng van 1 September a.s. de scholieren in te schake len bij de inzameling van afvalstoffen. Voor af zal echter te Eindhoven in den geest van de toekomstige plannen een proef worden ge nomen. Met ingang van 1 Juni zullen de kin deren van die der 94 scholen, welker hoofd medewerking heeft toegezegd, oud papier en karton en eventueel ook andere afvalstoffen als rubber, blik, lompen, enz. meenemen naar de school, waar het wordt bewaard en door een erkend wijkophaler van het R.O.M.E.A. afgehaald. Deze Betaalt aan het hoofd der school den vastgestelden prijs der afvalstof fen. Het geld wordt gestort in de schoolkas, het fondsje, waaruit b.v schoolreisjes en der gelijke amusementen plegen te worden be kostigd. De scholen, die in Juni per leerling' de grootste hoeveelheid oud' papier en karton hebben ingeleverd, ontvangen bovendien een flinken geldprijs. De eerste prijs bedraagt niet minder dan i 100. Voor het plan zal o.a. door vouwbladen en affiches een flinke pro paganda worden gevoerd. Eenerzijds wordt voor de Eindhovensche huisvrouwen op deze wijze keurig het pro bleem van den huishoudelijken „rommel" op gelost, terwijl anderzijds de, schoolgaande jeugd er van profiteert en ook onze industrie er ten zeerste mee gebaat zal zijn. En ook dit laatste telle men in dezen tijd niet gering: van de oude materialen zullen weer nieuwe worden gemaakt. TEGENWERKING VAN WERKGEVERS INZAKE ZIEKENFONDSCOUPON. De Centrale persdienst van het N. A. F. schrijft ons: Het komt in de practijk nog voor, dat werkgevers weigeren aan werknemers de wettelijk voorgeschreven ziekenfondscou pons over bepaalde loonperioden uit te reiken. De betreffende werknemers geraken hier door in moeilijkheden, daar zij immers aan den bode van het ziekenfonds niet gemak kelijk kunnen aantoonen, dat zij verzeke- ringsplichtig zijn volgens de Ziektewet en dat voor hen premie is betaald, zoodat zij recht hebben op de voorzieningen en ver strekkingen krachtens het ziekenfondsen- besluit. Aangezien de bestaande wettelijke rege ling op dit punt nog geen straf- of boete bepalingen behelst, heeft het N.A'F. te be- voegder plaatse aangedrongen op regeling van deze kwestie. In voorkomende gevallen doet men het beste zich te wenden tot een der bureaux voor rechtsbescherming van het N.A.F. Werkt mede TOT EEN JUISTE VECJDEEUNG E.N EEN GOEDE OTJDC Roddelt niet ove.r andeQ£n gij berokkent er. u z.elf en anderen 5chade ^edeü Polygoon-Seym-P»* Holland BOKSEN Hessels overwint Bosgraaf. Door omstandigheden konden indertijd te Breda 'oij de amateurkampioenschappen drie finales geen doorgang vinden.' Deze zo iden Donderdagavond in het Concertgebou ,v h.'t hoogtepunt vormen, doch helaas moest de zwaargewichtpartij tusschen Jack Nolle uit Groningen en zijn plaatsgenoot De Jager we gens ziekte van den laatste wederom uitgesteld worden Daarnevens kregen verschillende ver liezers uit de eindstrijden thans gelegenheid om .revanche te nemen op de kampioenen. Wat we dan ook te zien kregen was van het beste soort, dat men van onze prominente ama teurs kan verwachten. De vedergewicht kampioen Diever uit En schede handhaafde zich in den strijd tegen den Amsterdammer H. Kneppers. Fraaier was de revancheparty tusschen den bantamkampioen Hessels en zijn rivaal Bos- graaf uit Groningen, voornamelijk dank zij de veelzijdige talenten van den Haarlemmer, die zich zeer snel rond den Noorderling door den ring bewoog en dezen voor tc veel moeilijk heden plaatste. Oorspronkelijk hield Bosgraaf uitstekend vol, maar reeds in de tweede ronde kreeg hij zeer veel te incasseeren. Hessels was beter en won dan ook op punten. De Bruin uit Rotterdam en de Hagenaar Stui ver boksten om den nationalen weltertitel. Het werd een duel van zeer goed gehalte, waarin de Rotterdammer maar weinig gelegenheid kreeg om zijn prachtigen stijl te demonstree- ren, doch niettemin diverse prima staaltjes liet zien. Stuivers won op punten. Het was voor den kampioen van Noordhol land. Kanon een succes om tegen Bakker, den nationalen kampioen half zwaar gewicht „een onbeslist" te kunnen bereiken. Wiering (Amsterdam) en W. Quentenmeyer (Enschede) kwamen tegen elkaar uit om "het kampioenschap wan Nederland, middenge wicht. Er was heel wat voor noodig geweest om deze partijen te laten doorgaan Wiering bleek n.l. bij het wegen twee pond te zwaar en mocht daarom niet uitkomen. De organisa toren stuurden hem toen een paar uur de straat op, waarbij allerlei oefeningen doorhem werden gedaan en daarmede verspeelde ten slotte de Amsterdammer zijn gewichtsurplus. Van vermoeidheid was na dit alles nochtans weinig te bespeuren. Wiering leverde kranig partij en Quentenmeyer, die echter zuiver plaatste en daardoor minder te incasseeren kreeg, zegevierde op punten. CRICKET ELFTAL VAN HAARLEM. Het eerste elftal van „Haarlem" is als volgt samengesteld: B. KleefStra, P. j. v. Tiggelen H. Boeree. W. Peschar. O. W. Abendanon. P. de Lugt, A. v. d. Bergh, J. j. Voogd, P. J F Goossens, A. Zeillnga, H. Meyer. WED STRIJD PROGRAMMA. Maandag zullen vele liefhebbers op het terrein aan de Spanjaardslaan bijeen zijn voor de ont moeting Rood en Wit—Haarlem. Verder zijn vastgesteld: Eerste klasse: H.C.C. I—H.C.C. TI; V.O.C.—H.D V-S. (beide Zondag): A.C.C.—Quick (N.)V.V.V. V R A. (beide Maandag). Tweede klas: R W. 3-H.C.C. III. Kampong— L.C.C.; S C.H C.—Sparta (Zondag); Quick (H.)— C.V.H. (Maandag). Tweede klas N.: Heracles—R W. Ill; A.C.C. II R.I.O.: V.V.V. n—V.R.A. II (Zondag); Hercules —A.C.C. II (Maandag). Derde klas N.: Haarlem II—C.V.H. II; V.R.A. ni—A.C.C. III (Zondag). HONKBAL DRUK HONKBALPROGRAMMA MET PINKSTEREN. Behalve de vele competitiewedstrijden, die er Zaterdag en Maandag gespeeld zullen worden, vraagt het iaarlijksche tournoot van Celeritas in Den Haag de aandacht.' Een twaalftal negental len zullen elkaar op Eersten Pinksterdag bekam pen om het „zilveren masker". De deelnemende negentallen zijn Haarlem, H.H.C.. Schoten en H.C K. uit Haarlem, Quick. Ajax, Blauw Wit en Catchers uit Amsterdam, Laakkwartier en Cele ritas uit Den Haag en het Eindhovensche negen tal. Voor de competitie worden gespeeld: Zaterdag: lste klasse: Ajax—II.H.C. 3.30 uur. Blauw Wit— H-C. Haarlem 3,30 uur. Overg. klasse: A.F.C.— ï>.0,S.. 2de klasse A: Quick 2—Catchers 3.00 uur. D.W.V.—T.H.B. 3.30 uur. 2de klasse B: Haarlem 3 —BI. Wit 2 3.30 uur. 2de klajsse C: D.W.S.— R.C.H. 2 3.30 uur. 2de klasse D: V.V.G. A. 2— Watergraafsmeer 3.00 uur. Z.R.C.—Spartaan 3.00 uur. 'H.H.C. 3—Schoterf 2 2.30 uur. Zondag: E.D.O.—V.V.G A. 2.00 uur. Maandag: lste klhsse: SchotenQuick 10.00 uur. Overgangsklasse: E.D.O. 2—H.C.K. 10 uur. Haar lem 2—Hilversum 19 uur. Zeeburgia—R.C.H. 10 uur, 2de klasse B: H.H.C. 2Kruisster 2J5 uur. 2de klasse C: E.H.S.—D.E.C. 10 uur. Woensdagavond speelt T.Y.B.B. tegen H.D.M. uit Den Haag. DAMMEN KAMPIOENSCHAPPEN 1942 VAN HAARLEM. De finales om de persoonlijke kampioenschap pen 1942 van Haarlem hoofd- en eerste klasse zullen Woensdagavond 27 Mei a.s. aanvangen. Voor de hoofdklasse classificeerden zich de vol gende zeven spelers- meester P. J. van Dartelen (titelhouder). P.-H Meure en H. Berghuis (allen Haarlemsche Damclub), Yme de Jong, Aebe de Jong en W. de Jong (align Damclub „Ooster kwartier") en H. v. d. Linden (Damclub „Kijk Uit"). Als bijzonderheid memoreeren wij. dat Aebe de Jong en zijn beide zoons Yme en Wim elk in hunne groep als No. 1 eindigden en zich dus alle drie in den eindstrijd plaatsten. De finale om den titel is er des te belangwekkender door ge worden! Voor de eerste klasse komen in den eindstrijd uit de volgende elf spelers: J. J. Holm, Nico Blom, J. Philippo, A. Fasol, A. Miedema. G. Bak ker en I. Risseeuw (allen Haarlemsche Dam club), P. Klaasen en J. Oosterling (belden Dam club „Stabiel", Santpoort), W. Dijkhof en T. B. Dmkla (beiden Damvereeniging „D.O.S."). GYMNASTIEK Uitvoering van Sparta. Sparta te Velsen gaf Donderdagavond in Bioscoop De Pont een druk bezochte uitvoe ring onder leiding van de heeren J. van Geel en G. Boekei. De demonstraties vingen aan met een reeks adspiranten-nummers. De heer v. Geel weet, wat hij met zijn volkje doen kan en hij doet dat goed. Ook werden de nummers op vak kundige wijze ten tooneele gevoerd, waarvan Links: De bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland,, generaal der vliegers Christiansen, ontving Woensdag op .kasteel Oud-Wassenaar den Reichsführer der SS. Himmler, waarbij tevens Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart en de leider der N.S.B., ir. Musscrt aanwezig waren. (P. K. Fritz-Stapf-Pax Holland-c) Rechts: Het a-s.vmetrische vliegtuig, het nieuwe Duitsche vliegtuig-type, dat in den komenden strijd eer. belangrijke rol zal spelen, verlaat thans in serie-bouw de montagehallen der vliegtuigfabrieken. (Deutscher Verlag Recla-P. K. Scholz-Pax Holland-c) Geldige bonnen in de week van 24 Mei t/m 30 Mei Elk der volgende bonnen 24 MEI T/M 30 MEI 1942. 27A BROOD 27B BROOD 27 BESCHUIT 27A VLEESCH 27B VLEESCH 27A AARDAPP. 27B AARDAPP. 28, 29 TABAK 4 Rants. Rants. 1 rants. 1 Rants. Rants. IA K.G. 1/2 K.G. 1 rants. 17 MEI t/m 13 JUNL 1942: 299 ALGEMEEN 303 ALGEMEEN 301, 305. 309. 313 ALGEMEEN 4-17, 4-18 RESERVE 307 ALGEMEEN 311 ALGEMEEN 315 ALGEMEEN 298. 302, 306. 310. 314 ALGEMEEN 26A t'm 29A MELK 26B t'm 29B MELK 26 VERSNAP 27 VERSNAP 28 VERSNAP 1 K.G. 500 Gram 1 Rants. 250 Gram 250 Gram 250 Gram 100 Gram 100 Gram 3V2 Liter Ui Liter 100 gram 100 gram 100 gram Brood of gebak Beschuit, brood of geb. Vleesch of VI.waren Aardappelen Aardappelen Tabak Suiker Jam of 250 gr. Suiker Bloem, brood of gebak Rijst Peulvrucht, of haverm. Gort Vermicelli of maizena Kaas Melk Melk Chocolade Suikerwerk Choc, of Suikerwerk 19 APRIL T/M 13 JUNI 1942 288 ALGEMEEN ..1250 Gram 17 MEI t/m 25 MEI 1942: 26 BOTER y2 Rants. 26 VETI 1/2 Rants. .1 Koffiesurrogaat I Bote- I Boter, margarine, vet Beschikbaar per persoon: 1 •o E S S Is O sz ,2 2S w W In tydvak van n week: 5 18 22 18 Rants. 4 rants, IA 2V, 2 V? 2 Rants. YA 2'/, 3 A 21/? K.G. y2 V? '/s K.G. 2') Rants. In tijdvak va vier weken 1 I 1 K.G. 500 500 500 500 Gram. 4 4 4 4 Rants. 500 Gram. 250 250 25(1 250 Gram. 250 ?50 250 250 Gram. 100 100 100 100 Gram. 500 500 500 500 Gram. 14 Liter. 7 7 Liter. 100 100 100 100 Gram. 100 ino 100 100 Gram. 100 100 100 100 Gram. In tijdvak van acht weken 250 250 250 250 Gram- In tjjdvak van 9 dagen: ya 111 rants. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen 16 Petroleum 01 t/m 05 B.V. Brandst. 01 K.F. Brandst. 293 Algemeen J Zeep t J Toiletzeep U Textiel (Mannen) Geeft recht op bet koopen van 2 liter >etroleum 1 eenh. brandstoffen 1 eenh, Brandstoffen (geen anthraciet) 1 rants zeep 1 Rants. Zeep 75 gram toiletzeep 80"/i 50 gram scheerzeep 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 1 Mei 1942 30 Apr. 1943 31 Mei 1942 31 Mei 1942 31 Mei 1942 31 Aug. 1942 DE VOLGENDE BONNEN ZIJN BINNEN KORT NIET MEER GELDIG: Na Zaterdag 23 Mei: 26 Brood, Vleesch, Aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Urn Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 Algemeen (Zeep). G. H, I Ze^i, Toiletzeep. 24 Boter en Vet voor aflevering Slaolie. 3-12, 4-12 Reserve (Sinaasappelen). De bonnen, waarvan de geldigheidsduur op Zondag begint, mogen op den daaraan 1 voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. Mann. personen van jaar en ouder. EéN RANTSOEN BROOD: 100 gram brood. BESCHUIT: 75 gram beschuit. GE BAK: 75 gram wafels, biscuits, koekjes, óf 100 gram speculaas, óf 140 gram koek, óf 300 gram cake, of 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korst- gebak. taart óf gebakjes VLEESCH: 100 gram vleesch, gewicht van been inbegre pen óf 150 gr. paardevleesch, gewicht van been inbegrepen. VLEESCHWAREN; 75 gr. gerookt of gekookt vleesch, gebraden gehakt, cornedbeef, óf 75 gram gerookte worst soorten, of 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierkaas, óf 150 gram bloedworst, zure zult. TABAK: 20 sigaretten, 10 cigarillos, 5 siga ren, 25 gram tabak. SIGARETTEN: 20 sigaretten. JAM: 500 gram jam, siroop, honing, enz. BLOEM: 70 gram tarwebloem, -meel, rogge bloem, -meel, zelfrijzend bakmeel. RIJST: 250 gram Rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel. HAVERMOUT: 250 gram havermout, -vlokken, -bloefn, -gort, gemengd meel. GORT: 250 gram gort, gortrpout, gort bloem, grutten( alle soorten), gemengd meel, rijstgries, aardappel-tapfoca, aardappelmeel vlokken, öf 4 liter gortpap. VERMICELLI: 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, óf ten hoogste 4 pakjes vermicellisoep. MAÏZENA: 100 gram maizena, sago,aard appelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, of 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoedsr. MELK: 1-A liter gestandariseerde melk of een hoeveelheid yoghurt bereid uit 154 liter gestandari- seerde melk. PEULVRUCHTEN: 250 gram peulvruchten. BOTER: 250 gram boter. MARGARINE: 250 gram margarine. VET: 200 gram vet. SPIJSOLIE: 240 gram spijs olie. BRANDSTOFFEN. 1 hl (Maximaal 75 kg) anthraciet, steenkolen, industriebriket- tem eierbriketten, óf 2 hl cokes, gascokes, óf 110 kg bruinkoolbriketten, óf 75 kg pe- troleumcokes, óf 150 kg cokesbries, cokes gruis, óf 300 stuks persturf, óf 450 stuks baggerturf, óf 275 kg turf uit de Peel, óf 200 kg andere soorten turf. ZEEP: 90 gram huishoudzeep, óf 150 gram eenheidstoilet zeep, óf 100 gram zachte zeep (samenstel ling na 31 'Aug. 1941), óf 150 gram zachte zeep (samenstelling 1 Jan.31 Aug. 1941), óf 250 gram zeeppoeder, óf 450 gram wasch poeder, óf het doen wasschen van 20 kg droge vuile ^vasch. ook het fraaie intermezzo „De droom van PrikWebeen" een treffend voorbeeld was. Een tekort aan toestelnummers en vooral aan nummers voor heeren (deze afdeeling is nog steeds Sparta's zorgenkind), alsmede een overmaat van adspirantennummers. verbra ken het evenwicht van de uitvoering. Evenals de adspiranten waren de dames flink in geta! en ook de prestaties van laatstgenoemde af deeling stonden op peil. Boyendien bleken de damessenjoren onder aanvoering van den heer G. Boeke nog steeds in volle kracht te zijn. De vlotte en levendige uitvoering viel bij het publiek bijzonder in den smaak. Modderpoelen. Na een winter zonder weerga, kampt de Duitsche soldaat nu met wegen, die veran derd zijn in modderpoelen, maar.... de, soldaten van Europa kennen geen terug. Zij zullen niet rusten voordat het bolsje wisme vernietigd is, voordat Europa weer vrij kan ademen en zich aan den opbouw wijden. Voor de bevrijding en den opbouw, daarvoor kampt de Duitsche soldaat. Daar voor hebben ook de Nederlandsche vrijwil ligers in het Oosten zich ingezet en strijden daar met dezelfde doodsverachting tegen 't bolsjewistische monster. Voor den opbouw van Europa en Neder land, voor een gelukkige toekomst van ons volk strijden, dat is een doel, dubbel en dwars waard eryoor mede op te rukken, met de legers van den Führer, de overwin ning tegemoet. Landgenoot meldt U aan bij het Vrijwil ligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22 te /s-Gravenhage. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN UIT DE KAS. Aan»de veiling te Westerlee zijn Donderdag de eerste nieuwe aardappelen uit de kas aan gevoerd. Er werd 19 cent per kg voor betaald. Voor de tabakskaart bon 28 en 29. Voor de volgende week zijn aangewezen bon nen no. 27 voor brood, vleesch en aardappelen, waarbij het aardappelrantsoen blijft vastge steld op 2V2 kg per week. -foorts geven de bonnen 28 en 29- van de tabakskaart recht op het koopen van eCn rantsoen tabak. RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 23 MEI 1912. HILVERSUM II, 301.5 M. fi.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzielc. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 „Brandende kwesties", causerie (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Omroeporkest en solist (opn.). 10.00 F.rnstige muziek (opn.). 11,00 Voor de vrouw. 11.20 viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B'. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 13.00 Alle visschen zwemmen in het water. 13.15 Ge rard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14 00 Waarom leeren wij eigenlijk? 14.20 Na gedanon arbeid Muziek en vroolijkheid. J5.45 Gramo foonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16 20 Kwlntetcon- eert. 16.50 Zangklasje. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische berichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 De Melodlsten en solist. 18.15 Het kwartier van den Arbeid. 18.50 De Melodlsten en solist .18.50 B. N. O. Nieuws berichten. 19 00 B. N. O. De wereldmeening uit den aether geplukt. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19.30 Bonte Avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrale.s, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Bonte Avond 21.30 „Maak 't kort", filmpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Miiyair over zicht. 22.10 Gramofoonmuziek. 23.00—24.00 Dans muziek (gr.pl.) HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek Ca.-9.35 Zangvereeniging „Excelsior" en Besldentie-orkéSt (opn.). 10.oo Morgenwijding. 10 15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 11.20 Orgelconcert en zang. 12.00 Zang me! pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12 45 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 13.00 Einst van 't Hoff en zijn orkest. 13.40 Voof de teugd. 14 00 Stedelijk orkest van Maastricht. 14 45 Gramofoonmuziek. 15.00 Stedelijk Orkest van Maastricht fen soliste. 15.45 „Het kweeken van winterandijvie. postelein.- zomerwortelen en late boonen", causerie. 16.00 Omroeporkest cn plano- soli. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 17.30 Orgel spel. 18.00 Programma-overzicht. 18.15 Gramo-' foonmuztek. 18.30 De N.S.B. antwoordt. 18.4$ Gramofoonmuziek. 19.00 Bert van Dinteren en zijn orkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spie van den dag. 19.50 B. N. O. Groningsch praatje. 20.00 Hier W.A. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Vrouwenkoor, strijkorkest en solisten. Ca. 21.25 Gramofoon muziek. 21.45 B. N .O. Nieuwsberichten. 22.00 Gra mofoonmuziek. 22.0522.10 Avondwijding. Als dc nood het hoogst is, is de Nederland sche Volksdienst nabijBlfjft geen buiten staander, sluit u aan als lid. Verduisteren van 21.37 tot 5.34 u. 23 Mei: zon op 5.34, onder 21.40.uur. maan onder 2.40, op 13.03 uur. (E. K. 9.31 uur.) 24 Mei: zon op 5.33. onder 21.41 uur. maan onder 3.05. oe 14.12 uur.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10