Haarlemsche Courant Nieuwe Duitsche successen achter Charkof. Die Entführung aus dem Serail van Mozart Italiaansche duikboóten bij Amerikaansche kust 287e Jaargang No. 119 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post f 3,73, losse nummers fi cent. AdvertentlCn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 ceni Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. iz cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 ce Vrijdag 22 Me! 1942 Wnd Hoofdredacteur: J. V. BAUBEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat »s, Bijkantoor: Soenda- plein 17. Telefoon Directie 130S2, Hoofdredactie 15054. Redae- tie 10600. Administratie 10724, 14025, Soendaplein 12230. DlrecUe PH. A. MEES P.#W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Tel. 5437. Geheim beveel van den vijand gevonden. Sovjet-aanvallen afgeslagen bij het Ilmenmeer. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Mei (D.N.B.) Het Opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het gebied van Charkof duurt de slag voort. Door sterke pantserstrijdkrach- ten ondersteunde aanvallen van den tegen stander mislukten onder zware verliezen. Er werden wederom 63 vijandelijke - pantser wagens vernietigd. De luchtmacht greep met sterke strijdkrachten en groot succes in de gevechten op den beganen grond in. Ook in het gebied van Z.O. van het Ilmen meer werden vijandelijke aanvallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De negende divisie luchtdoelartillene ver nietigde in de gevechten in het gebied rond Charkow tot den 20en Mei 107vijande lijke pantserwagens. Het regiment lucht doelartillerie 91 heeft in het Oosten zijn lOlen en de eerste afdeeling van het regi ment luchtdoelartillerie 12 haar lOOen pantserwagen stukgeschoten. Op Malta werden vliegvelden van den vijand overdag en des nachts gebombar deerd. Voor de Z.O. kust van Engeland be schadigden lichte gevechtsvliegtuigen over dag een koopvaardijschip van middelbare grootte. In het tijdvak van 11 tot 20 Mei verloor de Britsche luchtmacht 151 vliegtuigen, waarvan 36 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In denzelfüen tijd gin gen in den strijd tegen Groot-Brittannië 42 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Reichwald schoot den 18en Mei met een zwaar stuk luchtafweergeschut in enkele minuten 6 aanvallende bolsjewisti sche pantserwagens kapot en heeft zoo doende in den loop van den veldtocht in het Oosten iij totaal 27 pantserwagens stukge schoten. De militaire correspondent van United Press meldt uit Moskou, dat volgens de jongste berichten van het front van Charkof het initiatief op de lijn Wol- sjangskChoeroejefKrasnograd is overgegaan op de Duitsche troepen. Het D.N.B. verneemt: De voor ^le bolsjewisten zoo belangrijke ravitailleeringslinie naar Moermansk en Ar changel wordt onophoudelijk door aanvallen van de Duitsche luchtmacht en van Duitsche zeestrijdkrachten bedreigd en versmald. Herhaaldelijk werden Engelsche en Ameri kaansche convooien uiteen gedreven en wei-den naar Moermansk gevluchte schepen nog in de haven zelf vernietigd. Een idezer dagen is in den Zuidelijken sector een geheim bevel gevonden van den chef van de politieke afdeeling, den Sovjet commissaris Zoekanof. Het bevel is gericht aan oorlogscommissarissen, ziekenhuizen, hospitalen en militaire eenheden. Daarin wordt woordelijk gezegd: „In den laatsten tijd heb ik geconstateerd, dat gewonden, die van het front komen en doortrekkende lelden van de weermacht, afkomstig uit de tijde lijk door den vijand veroverde gebieden on der de. bevolking en het Sovjet-leger ge vaarlijke anti-revolutionnaipe geruchten verspreiden. Zij maken gewag van goede behandeling, die gevangen genomen sol daten en de vreedzame bevolking van de fascistische barbaren ondervinden. Tegen deze geruchten moet zeer drastisch worden opgetreden. De genoemde instan ties moeten de verspreiders van dergelijke geruchten arresteeren en voqr den krijgs raad brengen. De betreffenden kunnen re kenen op den kogel, terwijl hun familieleden tot dwangarbei/d veroordeeld worden. De commissarissen moeten onmiddellijk voor de legeronderdeelen voordrachten houden, Berlijn ingenomen met Cripps' verklaring. Australië blijkbaar als lid van Empire afgeschreven. De debatten in het Lagerhuis, waarvan een rede van Sir Stafford Cripps het middel punt vormde, werpen, volgens de opvatting van de Wilhelmstrasse, het licht op zekere in Engeland sterker op den voorgrond tre dende crisisverschijnselen. Reeds het feit, dat Churchill geweigerd heeft persoonlijk te verschijnen en dat Cripps genoodzaakt was een lans te breken voor de oorlogspolitiek van den premier, schijnt erop te wijzen, dat niet alleen tusschen het volk en de regeermg doch ook in den boezem der regeering span ningen bestaan, die Cripps moeilijk kan ver doezelen. Zuiver zakelijk bezien, meent men te Berlijn, het volgende te kunnen vaststellen: Cripps schrijft Australië af als lid Van het Empire door er met nadruk op te wij zen. dat dit dominion in de Amerikaan- sche ondersteuningssfeer ligt. Hierdoor wordt het bankroet van de Empire politiek door een van haar ijverigs'te voorvechters toegegeven. Cripps vtracht voor Groot-Brittannië de deur weer te openen die door de Indiërs op een wijze, die niet misverstaan kan worden, is dichtgedaan. -De vraag is echter, of deze poging den Japanschen opmarsch vermag te stuiten, of dat zij in tegendeel dezen hier door bespoedigt. De verklaringen van Cripps over het z.g. „tweede front" moeten beschouwd worden als openlijke bevestiging, dat Groot-Brittan nië het door de Sovjet-Russen dringend ge- eischte „tweede front" verwezenlijkt acht door de storings- en terroriseeringsaanvallen van de Britsche luchtmacht op Duitsche plaatsen, temeer daar de woordvoerder van de Engelsche regeering hierin de „beste ma- terieele hulp" ziet, die den Russen geboden kan worden. Over het geheel genomen, krijgen toon aangevende leringen in de Duitsche hoofd stad den indruk, dat de verklaringen van Cripps beschouwd moeten worden als een bemoedigend element voor de'doelstellingen van het Pact van Drie. In politieke kringen te Berlijn acht men zelfs de gedachte niet onjuist, dat uit der gelijke verklaringen conclusies kunnen wor den getrokken inzake de hechtheid van het Anglo-Amerikaansche' front. Sowjet-ambassadeur zou Ankara hebben verlaten. Opnieuw ccn incident met Turksch schip. Volgens inlichtingen uit Sofia zou Vino gradov Sovjet-Russisch ambassadeur te An kara. per vliegtuig met bestemming naar Koeibisjef vertrokken zijn. Na hem zouden ook nog twee secretarissen en twee koeriers der Sovjet-ambassade per vliegtuig naar de zelfde plaats vertrokken zijn. Naar gemeld wordt, is ten Noorden van Igneada weer een Turksch vaartuig van 80 ton. dat een lading houtskool vervoerde, door het gesohut van een duikboot bescho ten cn zoo zwaar beschadigd, dat de opva renden het vaartuig moesten verlaten. fascistische De Trans-Siberische spoorweg. Het buitengewoon late voorjaar heeft een streep door de rekening gehaald en veroor zaakte op den Trans-Siberischen spoorweg een chaos. Op vele plaatsen zijn treinen ont spoord en verkeert de spoorlijn in uiterst slechten toestand. Op vele stations liggen groote hoeveelheden goederen, die lang zaam verroesten, omdat de transportmoge lijkheden niet groot genoeg zijn. In de Oost- Aziatische gebieden van de Sovjet-Unie wordt bijzonder ook het gebrek aan ben zine gevoeld. De tractors staan stil en thans moeten weer paarden en ander vee, waarvan de teelt jarenlang verwaarloosd is, gebruikt worden voor het werk op het land en het vervoer. Lucifers zijn kostbare artikelen geworden. Het gebrek aan levensmiddelen wordt dui delijk gevoeld. Door den Führer geëischte productie overtroffen. Speer over de Duitsche wapenindustrie. De rijksminister voor munitie en bewape ning. Speer, heeft in zijn rede tijdens de plechtigheid ter gelegenheid van de uitrei king van onderscheidingen aan Duitsche ar beiders in de béwapeningsindustrie o.a. het volgende gezegd: Onze soldaten aan het front nemen met geestdrift de nieuwe wapens in ontvangst, die hun zijn uitgereikt. Wij hebben een moeilij ken en harden winter meegemaakt. Allen vroegen wij ons angstig af, hoe deze moei lijkheden de vervaardiging der wapens zou den beïnvloeden. De voorjaarsleveringen zijn geëindigd, zij zijn in ongekende massa's op weg naar bet front. Daarmede is het bewape ningsprogram in een belangrijke nieuwe phaze getreden. De nieuwe aanmaak is ter hand genomen, welke de productie van wapens en munitie in de komende weken wederom aan zienlijk zal doen stijgen. De Führer heeft zich steeds weer laten rapporteeren, of de door hem geëischte cijfers in de afzonderlijke maanden konden worden bereikt. Gij kunt u voorstellen, dat de eischen van den Führer aan de bewapeningsindustrie hoog en de door hem verlangde leveranties derhalve slechts uiterst moeilijk te bereiken zijn. Er vormde zich nu het onverwachte beeld, dat deze door den Führer verlang de cijfers niet slechts bereikt, doch steeds meer overtroffen werden. Bijna overal werd een derde tot de helft meer gele verd dan de door den Führer oorspron kelijk verlangde en verwachte prestaties, op enkele der belangrijkste gebieden zelfs het dubbele. De minister besloot met zijn erkentelijkheid te betuigen voor de ongehoorde'prestaties, die de Duitsche arbeider op dit gebied vol bracht hëeft. Engelsch vliegtuig neergeschoten boven Fransch- Guinea. Loyauteitsbetoogingen op Martinique. Volgens uit Dakar ontvangen berichten is 10 dezer een vliegtuig, dat over Konnakry, een basis in Fransch-Guinea, in de nabij heid van de grens van Britsch-Nigeria, ge vlogen was, door ide Fransche luchtdoel artillerie omlaag gehaald. In dezelfde streek, aan het strand van Port Bouet, werd 18 Mei een. Engelsch vlieg tuig door de Fransche luchtdoelartillerje tot een noodlanding gedwongen. Onder opschriften als „Nieuwe Engelsche aanval op ons koloniale rijk" en „Britsche torpedoboot schiet op Fransche vliegtuigen" levert de Parijsche pers commentaar op liet binnendringen van Britsche vliegers op Fransch gebied. Met voldoening nemen de bladen er kennis van, dat het den Franschen verdedigei-s gelukt is den tegenstander on schadelijk te maken. <^e Matin schrijft Lauzanne naar aan leiding van de voortdurende Engelsche aan vallen op Fransch gebied: „Voor eiken om gekomen Franschman twee Engelschen, dat is de eenige rekenkunde, die Albion be grijpt." Naar Woensdagavond werd vernomen uit betrouwbare Fransche kringen, is de ver binding tusschen Tanarivo, de hoofdstad van Madagascar en Vichy nog steeds intact. De meeste burgemeesters van Martinique zijn in gezelschap van delegaties burgers bijeengekomen om te protesteeren tegen de eischen der Amerikaansche regeering in zake de Fransche Antillen en tegen elke schending van de Fransche souvereiniteit. De demonstranten begaven zich vervol gens naar het regêeringspaleis, waar een betooging werd gehouden. De burgemees ters overhandigden den gouverneur een proclamatie, waarin werd verzekerd, dat de bevolking van het eiland onwankelbaar loyaal zal blijven. Naar ge zender Bnslon meldt heeft Cordell Hiill verklaard, dat „Martinique voor de Ver- eenigde Staten militaire en economische be- teekenis heeft". Godsdienstige verdraagzaamheid in Letlfqpd. De Rijkscommissaris voor het Oostland zal. naar Rijksminister Rosenberg te Riga in een redevoering mededeelde, eerlang een veror dening uitvaardigen, waarbij de rechtspositie der kerkgenootschappen geregeld wordt. In tegenstelling tot het anti-godsdienstige Sov jet-systeem zal daarmede van de zijde van het Duitsche bestuur de godsdienstige verdraag zaamheid als natuurlijke Voorwaarde voor het interne leven der bevrijde volkeren hersteld worden. Door de Ned. Kamer-Opera Succes voor de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap Naar welken kant slaat Japan toe? Na Burmta en de Koraalzee. Aan het militaire weekoverzicht van-het D.N.B. over den oorlog in Oost-Azië ont- leenen wij: twee groote militaire feiten heb ben den oorlogstoestand verder in het na deel van de vijandelijke Geallieerden ge stabiliseerd, n.l. het einde van den veldtocht in Burma en het resultaat van den slag in de Koraalzee. Beide resultaten hebben de Engelschen en Amerikanen beroofd van de laatste kans om tot een offensief in de door Japan beheerschte gebieden over te gaan. Churchill en Roosevelt moeten met hun versnipperde strijdkrachten in het cefensief blijven. Dit feit wordt o.m. door de resul taten van de verkenning boven zee en land van alle oorlogstooneelen in Oost-Azië be vestigd. Het beeld, dat militaire kringen in de Japansche hoofdstad krijgen, doet de totale onzekerheid van de vijandelijke lei ding uitkomen, die het raadsel probeert op te lossen, naar welken kant Japan nu wel zal toeslaan. Daarbij is. haar men te Tokio verklaart, het hoofddoel van Japan al lang bekend, n.l. uitschakeling van alle aan het gebied vreemde invloeden door vernietiging van de overheerschende Engelsche en Amerikaan sche posities in het Groot-Aziatische gebied. Uit deze doelstelling, die parallel loopt met die der Europeesche spi lm ogendheden, blijkt het gemeenschappelijk karakter der mili taire taken van het Pact van Drie. Wanneer de vijand spreekt van drie mo gelijkheden. dan vergist hij zich weer op een beslissend punt of hij wil alleen de zwakte van de eigen defensiemogelijkheden be dekken. Deze opyatting wordt door het feit beves tigd, dat ae strijdkrachten van den Tenno hun opmarsch op de in aanmerking ko mende drie voornaamste oorlogstooneelen voltooid hebben, n.l. van Burma. Thailand en China uit naar Tsjoengking: van de Golf van Bengalen en Burma uit naar de Britsche stellingen in Indië en ten slotte var Timor, Nieuw-Guinea en de Salomoneilan- den uit naar Australië. De slag in de Koraalzee was het voorspel^van den slag om Australië. Het verlies van de beide groote vlieg kampschepen heeft de zeemacht van Australië reeds dusdanig verzwakt, dat de inlijving van de Australische vlieg tuigformaties bij de Amerikaansche luchtmacht stilzwijgend werd aanvaard. Dit is een van de bedenkelijkste symp tomen voor een land, dat zich tot dus ver tegen alle pogingen om voogdij uit te oefenen het felst heeft verzet. Aan de grenzen van Indië hebben de Japansche eenheden reeds óp verscheidene punten de Burmaansche grens achter zich gelaten. In de Arakanbërgen zijn nieuwe Ja pansche strijdkrachten vrijgekomen, nadat zij aldaar sterke gemotoriseerde Britsche eenheden in een omsingflingsslag hadden vernietigd. Nog duidelijker teekenen zich de opera ties van de Japansche troepen tegen Tsjoengking af. De uit Burma aanvallende formaties hebben zich reeds ten deele ver- eenigd, d.w.z. zij opereeren met troepen, die reeds contact met de flanken hebben. Het Tsjoengking-vraagstuk wordt in Tokio al leen nog beschouwd als een kwestie van tijd. Japan heeft het voordeel van ide bin- nenlinie. Dat Sir Stafford Cripps in het La gerhuis dit feit onomwonden heeft toege geven, is door militaire kringen te Tokio met belangstelling begroet. Er zijn in de Koraalzee twee slagen gevoerd Verslag over verloop van den strijd. De woordvoerder van de Japansche marine, kapitein Hideo Hiraide, die zoojuist is terug gekeerd van een inspectiereis naar de Zui delijke gebieden, heeft belangwekkende bij zonderheden verstrekt over den slag in de Koraalzee. Hij begon met op te merken, dat de op 7 en 8 Mei gevoerde zeeslag in dê Koraalzee in werkelijkheid twee verschillende zeesla gen met volkomen ander karakter gevormd heeft. De strijd van 7 Mei had veel gelijkenis met dien ter hoogte van Malakka, waarbij de Engelsche slagschepen „Prince of Wales" en „Repulse" vernietigd werden. Door een schijnbeweging van 'n klein Japansch vlieg tuigmoederschip is de sterke gecombineerde Engekch-Amerikaansché vloot naar het Noordelijke deel van de Koraalzee gelokt, waarop de Japansche marineluchtmacht haar met één stoot heeft afgemaakt. Het verloop van dezen slag toont duidelijk aan. hoe slecht de strategische en tactische leiding van de tegenpartij is. Terwijl de Japanners in dezen slechts een klein vlieg kampschip verloren, gelukte 't hun marine luchtmacht een Amerikaansch slagschip van het type ..California" tot zinken te brengen en het Britsche slagschip „Warspite" zwaar te beschadigen. De slag van den volgenden dag w moderne zeeslag in den waarsten zin des woords. want hier streden onder het pa rool „wij of zij" twee groote eerste klas vliegfuigmoederschepen tegen elkaar. Men zal zich zonder meer het enerveerende karakter van dezen zeeslag, die verschei dene uren heeft geduurd, voorstellen. Verscheidene honderden Japansche en ge allieerde vliegtuigen vielen op de weder- zijdsche vliegtuigmoederscheDen aan er voerden gelijktiidig hevige individueele ge vechten met elkaar. Hoewel de Japanners numeriek ver in de minderheid waren, heb ben zij met absolute zekerheid twee mach tige Amerikaansche vliegkampschepen met, alle aan boord zijnde vliegtuigen tot zinken gebracht. Een nog veel grooter aantal vijan delijke vliegtuigen is in de luchtgevechten neergeschoten. Hieruit blijkt duidelijk de superieure gevechtskracht van de Japansche marinevliegers. In dezen adembenemenden slag hebben eenige Japansche machines zich met haar torpedo's op een grooten vijande- lijken kruiser laten vallen en dezen door ae hierbij uitgebroken branden zwaar bescha digd. Het feit. dat de Japansche vliegtuigen met doodsverachting zware schade hebben toegebracht aan oorlogsbodems, die mee voeren om de vliegtuigmoederschepen te be schermen. toont aan, dat de Japanners over ruime gevechtsreserves beschikten. KONST. De opvoering van „Entführung aus dem Serail", die gisteravond voor de afdeeling Haarlem van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeensohap plaats heeft gehad, is een groot succes geworden. Reeds ver leden week viel te bemerken, dat er veel belangstelling bestond voor dezen avond, enkele dagen geleden moest bek ener wor den gemaakt, dat de schouwburg vrijwel uitverkocht was en gisteravond bleek, dat eenige honderden bezoekers moesten wor den teruggezonden. Een scène uit „Entführung aus dem Serail" door „Dir Kanicroper": Selim Bassa (Albert May) en Konstanze (Ilse Sickmann). (Foto Peperkamp) Drie schepen tot zinken gebracht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Verkenningsvliegtuigen en bommenwer pers van de As hebben in Noord-Afrika en boven Malta een groote activiteit ontwik keld. In een luchtgevecht werd een Spitfire neergehaald. In het Oostelijke deel van de Middellarcische Zee hebben onze vliegtui gen een koopvaardijschip van middelbare lonnage herhaaldelijk met bommen getrof fen en zwaar beschadigd. Onze duikbooten. die óp den Atlantischen Oceaan, in de nabijheid van de Ameri kaansche kusten opereerden, hebben nieuwe successen behaald. Een duikboot onder be vel van korvettenkapitein Enzo Grossi heeft een volbeladen tankschip van 12.000 ton tot zinken gebracht, alsmede een stoom schip van 10.000 ton. Een andere duikboot onder bevel van den luitenant-ter-zee le klasse Marco Revedin, heeft een sehip van 7.000 ton tot zinken gebracht. Het D.N.B. verneemt nog: Naar het opperbevel der weermacht mededeelt hebben Duitsche duikbommen werpers in de avonduren van Woensdag een succesvollen aanval ondernomen op Brit sche vliegvelden aan de Egyptische grens. De Duitsche gevechtsvliegtuigen van het type „Ju 88" hebben ondanks nevig afweervuur de installaties van de vliegvelden in de woestijn met bommen van zwaar kaliber bestookt. Ane bommen kwamen op de op gegeven doelen terecht. Twee Britsche vliegtuigen werden óp den grond vernield Verwacht mag worden, dat tevens gepar keerde vliegtuigen door splinters bescha digd zijn. De avond, die overigens aan de hoogste verwachtingen beantwoordde, is dan ook een hoogtepunt geworden onder de over het algemeen toch zeer geslaagde bijeen komsten, die de N.D.K. in den laatsten tijd heeft georganiseerd en meer en meer blijkt, welk een vooraanstaande plaats de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeen sohap op het kunstprogramma van Haar lem allengs heeft ingenomen. Een geluk- wensch met het succes, waarmede het streven der werkgemeenschap Haarlem is bekroond, is dan ook wel op haar plaats. Tot de aanwezigen, die gisteravond den schouwburg tot de laatste plaats bezetten, behoorden de Commissaris der Provincie, Mr. A. J. Backer, de Burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker, de Ortsgrup- penleiter der N.SJ3.A.P. te Haarlem, M. Gerisch, de Referenten van den Beauf- tragten des Reichskommissars. de Districts- leider van de N.S.B. A. H. v. d. Horst, Mr. F. W. A. de Koek van-Leeuwen, voor zitter van de werkgemeenschap Haarlem der NJD.K. en anderen. Over de opvoering schrijft onze mede werker het volgende: Voor de derde maal organiseerde de afd. Haarlem e. o. van de Nederlandsch- Duitsche Kultuurgemeensohap een optre den in onze stad van de Ned. Kamer- Opera, dat ditmaal een overgroote belang stelling genoot; minstens een paar hon derd menschen moesten worden teleurge- KORT NIEUWS De IJslandsche regeering heeft de be volking van de hoofdstad verzocht, tijdens den zomer, zooveel mogelijk haar woon plaatsen te verlaten en maatregelen te tref fen om de stad, wanneer het noodig is snel te kunnen ontruimen. De rijksregent van Hongarije heeft m nister-president von Kallay thans eveneens definitief belast met de portefeuille van bui tenlandsche zaken. 1 Sir Walter Citrine, de secretaris van de Britsche vakbonden, heeft in eei\ rede. die bijna 3 uur duurde, een beroep gedaan op den uitvoerenden raad van de A. F. L het Ame rikaansche vakverbond. het verzet tegen samenwerking met de Sowjet-Russische vak bonden op te geven en zich met de Britsche en bolsjewistische vakvereenigingen in een „alliantie" te vereenigen. Donderdag herinnerde de Secretaris generaal der Rijkscultuurkamer in een rede aan den eisch, dien de Führer in het begin van den oorlog had gesteld, dat de gebeurte nissen van den oorlog geen nadeeligen in vloed mochten uitoefenen op het scheppende werk in de.kunst. Sedert het begin van den oorlog hebben 17.000 a 18-000 kunstenaars be wijzen van hun kunnen gegeven voor solda ten en arbeiders. Volgens den zender van New-York heeft Knox Donderdag verklaard, dat de marine 'oebereidselen treft om dc Norman die. die destijds tengevolge i'an een brand is gezonken te lichten. Volgens een bericht van de Daily Herald is een nieuwe staking van mijnwerkers rn een steenkoolmijn in Yorkshire uitgebroken In totaal zijn vijfhonderd mijnwerkers in staking gegaan, toen de directie een eisch tot !oons"e#hooging had afgewezen. Met een Portugeesch stoomschip vertrekt heden oprieuw een contingent Portugecsche troepen uit Lissabon naar de Azoren ter ver sterking van het garnizoen aldaar. De stichter en leider van de „Mouve ment Social Révolutionnaire" in Frankrijk, Eugène Deloncle. heeft een verklaring gepu bliceerd. waarin hij mededeelt om gezond heidsredenen de leiding dezer beweging neer te moeten leggen en zich uit het politieke leven te moeten terugtrekken. De rechtbank veroordeelde gisteren den 53-jarigen kruidenhandelaar B. H. T. te Groningen, verdacht van overtreding van de wet op de geneeskunde, tot 2.00 boete subs. 150 dagen hechtenis. Verdachte zou tegen betalingen genees kundigen raad hebben gegeven. De eisóh was 150.subs. 125 dagen. Waarschijnlijk met behulp van een valschen sleutel hebben dieven zich toegang verschaft tot een woning in de Muiderstraat te Amsterdam. Behalve twee levensmidde lenkaarten, kaapten zij een platina ring, met juweelen bezet, ter waarde van 1200.-- Uit de werkplaats van een aannemer aan de Jac. van Lennepkade aldaar is diens por tefeuille, welke 380.inhield, gestolen. Op den Boschdijk te Eindhoven liep een g[roep kinderen voor een marcheerende mi litaire .colonneuit. Een vrachtwagen, die deze colonne wilde passeeren, kwam daar door op de linkerrijbaan. Op dat moment liep de'negenjarige H. v. T. uit het groepje kinderen weg, waarbij het kind werd over reden. Zeer ernstig gewond werd het ventje naar het Bïnnenziekenhuis overgebracht, waar het na aankomst is overleden. De stichting Winterhulp Nederland heeft dezer dagen -.'an de staatsmijnen te Heerlen een bedrag ontvangen van ruim 157.149.—. steld. Het was trouwens een zeer belang rijke opvoering; met Mozart's Duitsche zangspel „Die Entführung aus dem Serail" bereikte de Kamer-Opera een top-presta- tie; zelfs zou men zonder overdrijving van een modelopvoering kunnen gewagen, in dien in de bezetting en in de monteering niet eenige vereenvoudiging was aange bracht. ten einde binnen de perken der -mogelijkheden van het kleine gezelschap te blijven. Zoo werd bijv. het typische ef fect van het Jamtzaren-koor gemist. Eigen lijk is dit reeds te sterk gezegd, want men werd dermate geboeid door de delicate vertolking van Mozart's verrukkelijke mu ziek (zoowel op het tooneel als in de or kestruimte), zoo bezig gehouden door een welverzorgde actie, zoo aangenaam ge streeld. door de prachtstemmen der vertol kers, dat men ten slotte niets miste en alleen maar genoot. „Die Entführung aus dem Serail" is in Mozart's oeuvre dubbel belangrijk; voor- eesft kan Mozaft door de opdracht om het werk te leveren, aan den lang gekoesterden wensch voldoen een opera in zijn moeder taal te componeeren; en naast dit feit van cultuurhistorische beteekenis, mar keert „Die Entführung" oók een individu eele belevenis van den jongen componist. Mozart vereenzelvigde bewust of onbewust de hoofdpersonage van zijn zangspel, de ontvoerde Constanze, met zijn bruid Con- stanze Weber, die in die dagen niet zonder strijd cn moeite zijn vrouw werd, waar om zijn vrienden bij zijn trouwen gek scherend gewaagden van Die Entführung aus dem Auge Gottes, doelende op den gevelsteen van het huis der familie Weber. waarop het Gods-oog afgebeeld was. Dit is meer dan een gewone anecdote: men kan de diepe beteekenis dezer associatie afmeten aan de innigheid, waarmee de aria's van Constanze en die van haar geliefde. Belmonte, geschreven zijn. Verder proeft men uit het werk de sterke vitaliteit van een jeugdig geniaal kunste naar, die het komische en het verheven- ste plan wist te brengen en de minst ge lijksoortige elementen harmonisch kon vereenigen. Wij kunnen ons verbazen over de be wustheid waarmee hïi dit alles tot stand bracht..te mooi voor onze ooren, en geweldig veel noten, waarde Mozart", moet Keizer Josef II bii de qerste opvoe ring, in «1782, tot den componist gezegd hebben; maar deze antwoordde zeer gevat: „Majesteit, precies zooveel noten als er noodig zijn!" Mozart wist wat hii wilde: hij kende de zelfverzekerdheid van het ge nie! Jan Koetsier, de dirigent van het ge zelschap. heeft de delicaat-muzikale op gave buitengewoon smaakvol en uiterst correct behandeld. Zijn orkest speelde prachtig gedetailleerd en voortdurend fraai van klank: met de solisten vormde het steeds een volkomen sluitend geheel. Werd aldus muzikaal een stevige eenheid en een goed evenwicht bereikt, ook de re gie van Albert May sloot zich daarbij ge heel aan en muntte nochtans uit door een opmerkelijke ongedwongenheid. Het mooie decor van Gerard Vroom, dat onveran derd voor de drie bedrijven dienst deed. was mede een element voor het algemeen succes. Ilse Sickmann schiep vocaal en drama tisch een innige en toch temperamentvolle Constanze; Louise d«e Vries was het ge droomde type voor cie pittige dienstmaagd Blonde: Chris Taverne speelde en zong de Belmontepartij met veel smaak: Gerrit Kijk in de Vëgte een nieuwe aanwinst bii het gezelschap bracht als Pedrillo. In het gedipg de verrassing van ziin zeldzaam warm tenorgeluid; de bas Anton Eldering was een kapitale Osmin, èn als figuur èn als geluid: Albert May vertolkte op waar dige" wijze de spreekrol van Selim Bassa Deze opvoering van de jonge' Kamer- Opera was een daad van niet te onder schatten beteekenis. Er worden pogingen gedaan om een tweede opvoering in Haarlem mogelijk te maken. JOS. DE KLERK Reste melkkoe in de weide geslacht. Het vleesch in den zwarten handel. UITWISSELING VAN KULTUUR. De schitterende opvoering van Mo zart's fjjngeestige zangspel „Die Entfimrung aus dem Serail", gisteravond in den Stads schouwburg, Heeft nog eens in het bijzonder de aandacht ran zeer vele kunstliefhebbers gevestigd op het prachtige werk van de „Nederl.-Duitsche Kultuurgemeensehap n werk dat wij midden in dezen oorlog als bij uitstek vredelievend durven kwalificeeren. Inderdaad: tegenover de verwoestende werking van den oorlog is zeker geen vrede lievender taak te stellen, dan de uitwisseling van kuituur-uitingen. Zij bevordert het, dat de (onloochenbare) banden des bloeds en des eeestes klaar voor iedereen zichtbaar worden en aldus het onderlim» begrijpen en waardeeren wordt bevorderd. Aan dit be grijpen en waardeeren hapert werkelijk nog heel wat en toch vormen de kuituur-uitingen een gebied dat bij uitstek geschikt is om contact te verkrijgen. Was uitwisseling van kuituur-uitingen in vredestijd reeds een werk van voornaam belang, in dezen tijd waarin vaak alle con tact ruwweg afgesneden werd, nu wij staan voor ae grootste veranderingen, die de we reld ooit beleefd heeft, is 't meer dan voor heen zaak de wisselwerking der kuituur tus schen de volkeren te bevorderen. Nederland heeft daarbij t»ievs te verliezen, doch alles te winnen: men mag stellig geen afwachtende Ijouding aannemen, doch dient onbevangen het nieuwe tegemoet te treden. Nederland kan dat werkelijk doen. Nèder- land heeft een eigen kuituur en kan zelf ook voldoende bieden waarmede andere volke ren zich kunnen verriiken. De Nederland- sche scheppingsdrang heeft in alle perioden werk genoeg tot stand gebracht om ons naast andere volkeren een eervolle plaats te laten- innemen. Wij behoeven onder geen enkele omstandigheid bang te zjjn, dat onze kuituur het bij een dergelijk contact afleg gen zal. Van den anderen kant echter past het eerlijk te ^rkennen. dat ook elders een kuituur gegroeid is, waarvan de wisselwer king op de onze vruchtdragend kan zijn; temeer waar deze kuituur, zooals m het onderhavige geval, uiterst i\guw aan de onze verwant is. Het is juist deze verwantschap die voor beiden een zegen kan zijn en die. in onzen tijd van verwijdering, van dubbel groote beteekenis moet worden geacht. Ook van Duitsche zijde wordt dit ingezien. Men is zich in Duitschland van onze Germaan- sche verbondenheid sterk bewufit, dat blijkt trouwens herhaaldelijk uit de wijze waarop men ons van Duitsche zijde tegemoet treedt in zaken van kultureele waarde. De Führer en met hem de leiding gevende kringen heb ben begrepen, dat onze hoogste nationale kuituur-goederen onaangetast moeten blij ven en zij zijn bereid ze te eerbiedigen en, waar mogelijk, te bevorderen. Wie gezond nadenkt, zal moeten toegeven, dat het zóó beter is. dat de toestand van vóór den oorlog, toen de massa slechts oog had voor datgene wat verwijderde, niet kan bestendigd blijven. De opvoering van Mo zart's werk is slechts één enkele uiting van den arbeid der Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap, 't gebied waarop zij werk zaam is, blijkt veelomvattend en waardevol; daarvan getuigt het reeds afgewerkte pro gramma ondubbelzinnig en daarom kunnen wij hier vrijmoedig onze lezers opwekken om deel te hebben aan haar verheven doel. Twee surveillcerende agenten van politie hielden in de Rosendaalsche straat te Arnhem een man aan. die een bakfiets bestuurde Bij onderzoek bleek op de fiets een geslachte koe te worden vervoerd. Het beest was volgens de verklaringen van den man. zekeren P. J. J. van Z des nachts in een weide te Eist geslacht, waarbij zekere G. A. J. behulpzaam was geweest. Het afslachten was op meer dan beestachtige wijze geschied. Nadat de koe bewusteloos was geslagen, was zij letterlijk uit èlkaar gesne den. De stukken vleesch, waarop de huid nog aanwêxlg was. boden een meer dan1 walge lijken aanblik en hen, die dir vleesch na den zwarten handel in hun bezit zouden hebben gekregen, is een „smakelijk maal" bespaard gebleven. Voor den boer. aan wien de koe toebe hoorde, beteekent het verlies van dit beest een groote schadepost, aangezien het een van z)jn beste melkkoeien was. Ir. J. J. Boelstra. Hoofdcommissaris van politie te Rotterdam. De nieuw benoemde hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, ir. Joh. J. Boelstra. uit Acrdenhout, werd'in 1886 te Stiens geboren. Hij zou oorspronkelijk in het landbouwbedrijf van zijn vader zijn opgenomen, doch voelde zich meer tot de techniek aangetrokken. Na als volontair in machinefabrieken te hebben gewerkt, heeft hij in Duitschland gestudeerd voor werktuigkundig ingenieur en hij specia liseerde zich in Dieselmotoren. In die afdeeling werd de heer Boelstra als bedrijfsassistent werkzaam gesteld bij Werkspoor te Amster dam. In 1911 volgde zijn benoeming tot be-/ drijfsingenieur bij de firma Dujardin Cie te Rijssel (Frankrijk), alwaar hij met de orga nisatie van de afdeeling Dieselmotoren werd belast. In 1914 werd hij als reserve-eerste-luitenant gemobiliseerd. Een jaar lang was hij ingedeeld bij de troepen in Brabant, daarna werd hij door het ministerie van oorlog voor een tech nische commercieele functie naar Zweden ge detacheerd. welke detacheering tot eind 1919 duurde. Na zijn terugkeer ging hij in den tech- nischen handel. In April 1939 werd hij weder om gemobiliseerd en hij maakte den oorlog mede in Brabant en Zeeland. Na de capitulatie ging hij over naar den opbouwdienst en hij bleef daar werkzaam tot de opheffing van dien dienst. De thans tot kolonel van politie bevorderde functionaris is in 1939 tot reserve-majoor be vorderd. Hij is ridder eerste klasse in de orde van Vaza van Zweden. Zijn politie-opleiding genoot hij te Amsterdam en Hamburg. Hij is sedert 1941 lid van de N.S.B. Hij is een harts tochtelijk amateur astronoom en is in het bezit van een ruim, geheel zelf vervaardigd obser vatorium. Een Pinksterreis door Nederland. Wie zijn eigen land goed kent, kan een prijs winnen. De persdienst van den N.O. meldt: In korte reportageflitsen. reisbeschrijvin gen en volkskundige schetsen wordt de luisteraar, den Tweeden Pinksterdag, om 20.35 uur via den zender Hilversum 2. tij dens de uitzending „Een Pinksterreis door Nederland", kris en kras door ons land ge voerd. Er wordt niet gezegd, waar men hem heen brengt dat moet hij raden en hij kan dat, wanneer hij de desbetreffende plek of het oude plaatselijke gebruik kent. Wij vestigen de bijzondere aandacht van onze lezers op deze uitzending, "omdat er •een prijsvraag aan verbonden is voor hen, die eigen land en volk meenen te kennen. De luisteraar, die hieraan wenscht deel te nemen, moet den omroep per briefkaart mededeelen, welke de vijf punten in de Pinksterreis waren, die niet nader werden aangeduid, b.v. de Pinksterreis ging naar: 1. Vries in Drenthe, waar de Pinkster bruid werd ingehaald. 2. Amsterdam, bij den Munttoren, enz. Voor elke geheel juist beantwoorde vraag worden vijf punten toegekend. Voor ten deele juiste antwoorden punten naar verhouding. Tevens kunnen bij de inzending puntge dichten over „Reizen in Nederland" gevoegd worden. De beste hiervan worden beloond met extra punten tot een maximum van 10. De eerste prijs bestaat uit een bedrag van 15, de tweede uit f 12.50. de derde uit 10. Bovendien worden tien prijzen van f 2.50 beschikbaar gesteld. De prijzen wor den toegekend naar verhouding van het aantal behaakie punten en bij een gelijk aantal punten voor meerdere inzendingen beslist loting. Inzendingen moet men richten aan den Nederlandschen Omroep, Postbus 2, Hil versum. Op de enveloppe vermelde men „Pinksterreis". Wie zijn volk met hart en ziel wil dienen sluit .zich aan als lid van den Nederland schen Volksdienst

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1