Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. BUBBELTJE EN KNOR IJssalon 't Centrum IJMUIDEN Plantsoenendienst actief. De lente is in het land en het natuurschoon rekt weer algemeen de aandacht. Ook in onze ttneente is dit het geval. We bezitten flinke andelplaatsen. maar bovendien zijn er afzon- erlijk aardige plekjes, die terecht door veleh raag worden bezocht. En tenslotte zijn er de lintsoenen in de woonwijken, welke het straat geld wat levendiger maken. !n de voorbije maanden.was er maar van wei- lg natuurschoon te genieten, doch thans is het Ter een genoegen een wandeling te maken. En it spreekt „sis vanzelf, dat we nu ook meer andacht schenken aan het zeer verdienstelijk van een Plantsoenendienst. Het is zeker pmerkelijk wat deze in weinige jaren tot stand reft weten te brengen. Daarvóór werd er ook el de noodige zorg aan het natuurschoon ge- Ijd, maar er was duidelijk behoefte aan een ist aantal menschen mei kennis van zaken, die uitsluitend voor aan den slag zouden zijn. De iristelüng van een opzichter, later plantsoen- reester genoemd, was een verstandig besluit. Heel wat werk was er door den Plantsoenen- lenst te verrichten en -daarmede ging vrij veel jd gemoeid- Men zag er echter niet tegenop hier i daar moeilijkheden te overwinnen. Het resul- ta'. van het streven was. dat er steeds meer ardige plekjes in de woonwijken kwamen. Er rrd voor mooie bloemen- en planten gezorgd, st duidelijkste kwam óe bekwaamheid van de renschen van den dienst bij den Driehuizerweg, de buurt van den ingang van het park Velser- ,.ek, :ot uiting. We hebben al enkele malen ver dit natuurschoon geschreven. Thans zijn de menschen weer druk aan den lag. Opnieuw moet er veel worden gedaan, bet ten na dezen winter is te begrijpen. Wat IJmui- »n betreft is men onder meer bij het Velserduin- ;ein en het Kennemerplein in actie gekorrrfen. van de plannen, maar vooral wat de ijver aangaat. Deze was door* het neerwerpen an papier etc. verontreinigd. Het zal niet lang duren voor we de resultaten ran den «rbeid volkomen kunnen bewonderen. ,s!en wij daarom hopen, dat al die aardige lekjes door het pubhek, niet alleen door de ■•jgd, maar ook döor de ouderen worden ont- ïeiil Halve eenw gehuwd. De Pont (Familiefoto) Het echtpaar Pieter Pronk en Cornelia PronkHarteveld, zal Maandag, zooals we reeds eerder hebben vermeld, vijftig jaren jjn gehuwd. Het zal hun in hun woning ;an de Ahomstraat 29 te IJmuiden-Oost eker niet aan belangstelling ontbreken. Marktprijzen. MARKTBERICHT IJMUIDEN. Tarbot per kg. f 13.60—f 13; Kabeljauw per stuk (10; Kleine schol le soort f 200—f 180, 2e soort (165—f102; Middelschol f 220; Pufschol le soort (120—f84. 2e soort f66—f41; Zetschoi f 200—f 198; Groote bot f 128: Kleine bot f 110—f90; Groote ichar f85; Kleine schar f47—f39; Pufschar le soort f32—f29. 2e soort f 15—f8; Wijting f 10? 198; Poontjes f 66—f 51, alles per 50 kg. Besommingen loggers: SCH 246 f 7903; SCH 314 (1029; SCH 275 f 14.352;'SCH 95 f 8540. Kotters: HD 125 f 5869; IJM 224 f 5399. Kustvisschers: WRW 11 f 1279; HD 67 f 2709; HD 56 f 2222; IJM 226 f1197; IJM 215 f 1425; IJM 511 f476; UK 236 f1914; UK 95 f 1432; UK 69 (2088; UK 91 1 1345; UK 266 f1441;.UK 86 f1949 UK 76 f2882;'UK 28 f 165)2; UK 102 f1511; UK (1552; UK 53 f 2390; UK 52 f 1399; UK 96 f2418. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Met versche visch waren Donderdagochtend aan de markt 90. kotters met tezamen X 45.853 be- Kimming. De prijzen waren: Tarbot f 12,40—f 13: Griet .'2.50—f 5,50; Klelnschol f 2,80—f 6,20, alles per kg.: Middelschol f 130—f 150; Kleinschol f69—f 106; Schar f20—f31,80; Wijting f 70—f 84, alles per kist van 40 K.G. Eindexamens H.B.S. Voor de eindexamens der afdeeling A van de Rijks H.B.S. zijn geslaagd: H. Smid, Bloemen dal. J. Stobbe, IJmuiden. N. J. Verschoor, Ummcien, R. G. v. d. Voet. Beverwijk, J. Vos, Santpoort, J. v. d. Zwan. IJmuiden, J. H. Al terts. Vqlsen, T. J. Bergman, Santpoort, P. A. 1. Maas, Driehuis. F. M. Magré, IJmuiden Oost, P.A. Minderhout, Santpoort, G. C. van Essen. Be- Verwijk. F. A. Raadman, Velsen en C. Haasftoot, IJmuiden. Qubkajnpioenschap D.C.IJ. Op slechts enkele partijen na is de onderUnge Comoetitie 1941—1942 van D. C. IJ. beëindigd. In de hoofdklasse Is alles uitgespeeld en wist H. Laros den clubtitel te winnen. H. de Boer non den tweeden prijs. In de B-groep hoofdklasse degradeerden Hoek [tn Bal. de eerste klasse wist Brandenburg de eerste i. v. Straten de tweede plaats te bezetten. Beiden spelers promoveeren naar de hoofd ige. V, Voor J. v. Straten is het een mooi resultaat Ina reeds 13 jaar in de tweede en derde, zoowel als de eersje klasse te zijn uitgekomen. De nog te spelen partijen zijn alleen van invloed Ihot bezetten der plaatsen. In d» tweede klasse is de beslissing nog met jevailen. Pum Swier moet één party spelen met J, Waal. Weet Swier deze te winnen dan zal een herkamp om den titel moeten plaats vinden. Bieronder volgen de eindstanden der onderlinge competitie. Hoofdklasse A Hoofdklasse B. laros 20 14 6 0 34 De Boer 20 10 7 3 27 Dlederiks 18 10 1 7 21 Suijk 20 9 9 2 27 Smit 18 7 5 6 19 ?051ma 20 6 9 5 21 Snel 18 6 5 7 17 v. d. Heide 20 4 9 7 17 Hoek 18 3 3 12 9 i'. Jong 20 3 2 12 11 Bal 18 2 3 13 7 postzegelvereeniging. De jeugdafdeeling van de Postzegelver eniging IJmuftlen en Omstreken komt Za terdagmiddag om half drie wederom in een der zalen van het" St. Fidelisgebouw bijeen. In verband met de vactfntie heeft het be stuur het voornemen om aan het einde van Mei het vereenigingswerk der jeugdafdee ling gedurende enkele maanderf stop te zet ten. huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding. De commissie voor Huishoudelijke Voor lichting en Gezinsleiding in onze gemeente al gedurende* de zomerperiode haar werk- jiaamheden staken. De naaicursus zal aan het einde vaij deze haand geëindigd kunnen worden. Verder de cursus kleuterverzorging nog gaande. .In het afgeloopen seizoen heeft men geens zins over belangstelling te klagen gehad. Talrijke dames maakten van de gelegenheid fcbricik om haar practische kennis op huis houdelijk gebied te vermeerderen. Hierbij kan nog worden medegedeeld, dat wt in de bedoeling der cofhmissie ligt om bet" werk in September te hervatten. Amor in 't Circus. Lichte Cavalerie. Al heel vaak hebben we op het witte doek gezien hoe Amor voor al dan niet aange name verrassingen kan zorgen. Hoe aardig is het als belangstellend ^toeschouwer op te merken, dat hij in een circus van zijn acti viteit blijk geeft. Dan komt hij in de aparte sfeer, die ondanks de veranderingen van den tijd gehandhaafd is gebleven en deze ver leent zijn spel met pijl en boog een aparte be koring. De film Lichte Cava lerie, welke onder regie van Werner Hochbaum tot stand kwam, naar de roman Umwege zur Heimat van Heinz Lorenz-Lambrecht, heb ik met plezier gevolgd. Het is fnogelijk ge bleken1 geregeld voor afwisseling te zorgen, waardoor de aandacht *niet behoeft te ver slappen. De liefhebbers van circusfilms vooral zullen er geen spijt van hebben wan neer zij een bezoek aan Bioscoop De Pont brengen. Hochbaum is er in geslaagd de cir cussfeer te laten leven en dat is reeds een verdienste op zichzelf. Een hoofdrol wordt vertolkt door de be koorlijke Marika Rökk, het pittige meiske.' dat we eigenlijk, in Kora Terry eerst goed hebben leeren kennen. Zij beeldde toen een dubbelrol uit op een wijze, die we niet had den durven te verwachten. Het is geen won der, dat ze toen in IJmuiden haar naam heeft gevestigd, als we het zoo mogen noe men. Ook ditmaal kan men haar spel met veel genoegen volgen. Zij wordt goed bijge staan door Fritz Kampers als den circus directeur, Karl Hollmar en Heinz von Cleve. I Het verhaal? Het is wel aardig wanneer men enkele bijzonderheden kent, doch het mag niet onze bedoeling zijn alles te ver klappen. Laten we vertellen, dat Rosika (Marika Rökk), de pleegdochter van Pieiro, houder van een taveerne in Genua, vlucht wanneer zij hoont, dat het circus Cherubini Genua na succesvolle voorstellingen gaat verlaten. Zij heeft in de taveerne, waar ieder onder haar bekoring kwam, veel en graag met den ouden clown Rux (Karl Hollmar) gebabbeld en heeft zóó de aantrekkings kracht van het circus gevoeld, dat ze de zucht niet langer kon weerstaan om mee te trekken. Amor, die een plannetje heeft be dacht, weet Vrouwe Fortuna te bewerken haar bij te staan en ziedaar: ze valt in den smaak van den directeur, met als logisch ge volg een engagement. Het gaat goed, ze heeft goede kwaliteiten (bijzonder aantrekkelijk zijn haar dansscènes In deze film) en boven dien heeft Cherubini een oogje op haar. Maar dan komt de jongeman (Heinz von Cleve), die na een vechtpartij op haar ver zoek als stalknecht in dienst wordt genomen. Ze houden direct van elkaar. Wat volgt is niet louter rozegeur en maneschijn, nn'uur- liikniet. Doch daar verklappen we niets van. De film heeft een kernachtigen grondslag door de opvoering van de pantomime, die de clown heeft geschreven en welke den titel Lichte Cavalerie draagt. Hieraan is het te danken, dat we prachtige scènes te bewon deren krijgen. J. J. E. VAN BAARSEL. Vroolijke Schelmen. Robert en Bertram. Het is goed eens hartelijk te lachen. Dat hebben niet alleen de pessimisten, maar ook de optimisten zoo nu en dan beslist noodig. En daarom voorziet de film Robert eri Ber tram, die in het Rex Theater wordt vertoond ongetwijfeld in een behoefte. Om de koste lijke avonturen van deze vroolijke schelmen, die nergens bang voor schijnen te zijn en toch ook toonen, dat ze een. warm kloppend hart r> bezitten, lacht men vaak. JX.6X Rudi Godden en Kurt Seifert hebben de rollen terecht in handen gekre gen. Zij hebben er iets goeds van gemaakt en geven deze film een eigen bekoring. Robert en Bertram, daar heeft iedereen wel van gehoord. In boekvorm hebben we reeds genoten van hetgeen zij medemaakten en ditmaal smullen wij er dank zij de be weeglijkheid van het beeld des te meer van. Er is veel zorg aan de costumeering besteed, waardoor de sfeer van dien ouden tijd bij zonder treffend is. Bovendien is de rolprent rijk aan oorspronkelijke typen, terwijl er tenslotte scènes in voorkomen, die door haar rijkdom en de passende muzikale begeleiding de gedachten weer naar de operette-films doen uitgaan. 9 Men lacht al wanneer men de schelmen voor het eerst ziet. Die tijd van Biedermeier, dat Berlijn van 1850...., telkens denken we aan Gus. Baeders klucht! Maar men moet niet de meening zijn toegedaan, dat '1 verhaal volkomen gelijk is aan dat, zooals we het in boekvorm hebben leeren kennen, Laten we er een en ander van vertellen. Leentje Lips (Carla Rust), de lieve doch ter van den waard van De Zilveren Zwaan, i? verliefd. Nu ja, dat komt meer voor en men zal het haar dan ook niet kwalijk ne men. Maar Michel, haar geliefde, is een schuchtere jongeling, die meer droomt dan op de werkelijkheid te letten, die toch even mooi kan zijn, wanneer van de mogelijk heden gebruik wordt gemaakt. Ook de vroo lijke vagebond Bertram, droomt graag, maar daar heeft hij reden voor, want de werke lijkheid is voor hem minder aangenaam. Als hij in de schoone lente een uiltje knapl zijn het twee gendarmen, die de verwezenlijking van zijn droomverschijningen blijken en nog suf napiekerend over die onaangename ver- rassing gaat hij onder vertrouwd geleide ge- vangeniswaarts. Maar dan is alles goed. want hij treft er zijn trouwen kameraad collega-vagebond Robert aan! Ze ontsnap pen en dan begint de pret. Want er is brui loft in De Zilveren Zwaan en Leentje vindt het best, dat Robert en Bertram de vaten gaan wasschen om zoo een stevig middag maal te verdienen. Ze hebben het niet be paald naar hun zin. de schelmen, ze vinden net pas goed gaan wanneer zij een porte feuille hebben geroldNiet alleen om 't geld, weineen de bestolene is de heer Bie dermeier en deze wilde de illusie verstoren omdat hij Leentje graag als vrouw had en zijn zin .■-door afpersing probeerde door te drijven. De schelmen zullen hem leeren, dat de ware liefde niet zoo mag worden ver stoord en als zulke vroolijke, maar ook zeer brutale klanten zoo'n plan hebben, nu dan gebeuren er rare dingen. De film is rijk aan vermakelijke situaties. En'het vermakelijkste is misschien voor sommigen, dat alles nog op zijn poétjes te recht komt. Michel is aan het einde warem pel een flinke kerel, die weet wat een ver liefden jongeling en een beminnende maagd toekomt.Meer vertellen we niet, men weet genoeg! J. J. E. VAN BAARSEL. Hollander. Hij stond op het Willemsplein. Rond hem heerschte de drukte van de Zaterdag- avondinarkt. Men kon hem een .."neer" noemen. Want hii droeg een gekleede jas en zijn hoofd was voorzien van een hoogen hoed. die zijn uiterlijk voor de sterk ge ïnteresseerde IJmuidenaren „deftig" deed lijken. De man keek eens naar de belang stellenden. dan nam hij een piston en blies met veel kracht, zoodat men het reeds op" een f linken afstand kon hoo.-en. sDaar kwamen de burgers, uit de Am- stelstraat en de andere buurten. „Hollan der is er!" werd geroepen en deze roep deed alleen reeds de aan wilde .pijnen lijdende menschheid naar de jassen grij-; pen, om aan snel het huis te ontvlieden. Daar stond Hollander, groot en stoer, met fonkelende, zwarte oogen, die maar even naar de vooruit dringende kwa jongens behoefden te kijken, om ze vol ontzag rustig te doen worden. En als er ge noeg gróóte mepschen rond het markt- standje waren, begon'hij te spreken, dan kwam er een vloed van woorden, die zon der einde leek te zijn en de brave visschers den mond deed opensperren. Hoort hoe hij vertelt van ditjes en datjes! Geen feest redenaar kon het mooier, daar was rust noch hapering, daar viel geen kwaad woord. Keurig netjes was de toespraak van Hollander, keurig netjes gelijk ziin klee ding, welke toen réeds den Marr placht te maken. Was de woordenstroom eindelijk voorbij, dan riep Hollander de boeren, burgers en buitenlui van IJmuiden op om zoo ze last van likdoorns hadden tot hem te komen en hunne stevige voeten te toonen. En meldde zich een lijder, dan haalde hü de likdoorn er uit, al was het een knaap waarvan een kabeljauw zou rillen. De lijder was genezen, ahum, en triomfante lijk legde Hollander de gevreesde likdoorn op zijn hoogen hoed. waarna hij met zijn hoofddeksel rondging om den volke het verbluffend resultaat van zijn kunstrijk optreden te toonen. Wel, u begrijpt, dat zijn likdoornzalf toen wegvloog. Daar had men toch waar achtig, wel een paar centen voor over- En als men nu de oude IJmuidenaren naar dat heilmiddel vraagt,'dan blijken zij vurige verdedigers van de goede gaven, die er in waren samengeperst. Ja, Hollander, „de dokter" weet-u. was een baas, die zijn stiel kende. Aan dat alles gn meer dacht ik toen ik in het maandblad Tegen de Kwakzalverij een en ander over Hollander las. Daarin wordt verhaald van een onderhoud met „den zeer bekenden marktkoopman-stand- werker-kwakzalver Marcus Hollander" bij den zeventigsten verjaardag van den, thans in ruste zijnlüej „weldoener der menschheid". „Een ieder, die voor eenige jaren wel eens over de verschillende mark ten in Nederland wandelde, heeft dezen man minstens éénmaal wel aan het werk gezien. Want er is bijna geen markt in ons land of Hollander heeft er zijn tent(en) opgeslagen gehad envolk getrokken" aldus het blad. Ef wohdt dan verteld hoe Hollander lij ders aan kiespijn tot zich riep. Hij toonde een tandpoeder, dat wonderen zou doen., In de kies zaten volgens «Hollander na melijk bacillen, die aan de zenuw knaagden en er dus uit moesten. De poeder zou "ze wegjagen. Een in de poerter gedoopt watje werd twee minuten lang op de kies. gehouden, daarna moest de patiënt op zijn pet spuwen en vervolgens liet Hollander de omstanders door een loupe naar het speeksel kijken. Men zag tientallen griezelige wurmpjes Wat er in de doosjes poeder zat? Hollan der vertelde eens het volgende aan een ver slaggever van De Arbeiderspers, hetgeen door genoemd maandblad wordt aangehaald: Doodgewoon geprepareerd aluin", zegt Hollander met zijn sappigen glim lach. „Ik had alle weken voor twee kwartjes handelswaai'. M'n grossier is nooit een cent aan me te kort gekomen." „En die wurmjes dan?" „Dat zal ik U vertellen. Als mijn vrouw soep had gekookt, dan nam ik een stukje prei en sneed' dat in heel kleine vezeltjes. Precies wormpjes! Dat watje deed ik in de prei eh lei het op de kies en dan liet ik ze de boel uitspuwen!" „En dan was de pijn weg „Dat is te zeggen, 'n Oogenblikje! De Co- médie die is alles. De Comédie bij het licht van God! die is niet te betalen. Praten meneer de menschen niet op adem laten komen ze aankijken en zeg gen: „Nou is de jiijn weg!".... Wat zegt ge daarvan, IJmuidenaren? Goeden avond! Damkampioenschap Kennemerlancl. v.s.v—santpoort. Het eerste elftal van V.S.V. zal Zondag 7 I Juni wegens het twintig-jarig bestaan der .R.K. Sportvereeniging Santpoort een vriendschappelijken wedstrijd tegen het eerste elftal van deze club spelen. AGENDA vrijdag 22 mei. Thalia Theaier, 8 uur: Gasparone. Rex Theater, 8 uur: Robert en Bertram. Bioscoop De Pont. 8 uur: Lichte Cavalerie. Gebouw Oranjestraat 2. 7.30 uur: Opening nieuwe zaal Het Leger des Heils. zaterdag 23 mei. Bioscopen: Zie Vrijdag. belangrijke telefoonnummers. Politie, hoofdbureau 5178, 4377, 5555 Politie, Willemsplein 5400 Brandweer 5242 PH.BO (A. P. Bakker) 5455 B-H.BO. (Velsen) 4989 luchtbescherming, hoofdpost 5483 jJmuider Apotheek 4229 Kennemer Apotheek 4204 Dukel wint van Snel, Voor de derde ronde van het damtmir- nooi om het kampioenschap van Kenne- merland is Donderdagavond de partij DukelSnel reeds vooruit gespeeld, welke na 5Vi uur spelen door Dukel werd ge wonnen. Een geheel nieuw antwoord had Dukel met zwart op de flankspelopening 3228 van Snel. Dit was van den IJmuidenschen meester een. prachtig stukie „huisvlijt" De belangwekkende nartii met de nieuwe daarin gespeelde variant zal een belang rijke bijdragevormen voor de openings- theorie van hét damspel. Prachtig bAaalde de zwartspeler posi tievoordeel. hetwelk zet voor zet in het middenspel verder werd opgebouwd. Met de 53e zet wist Dukel een valstrik in de positie "te vlechten, welke zoo diep ver borgen zat. dat de oplossing 9 zetten diep bleek. Het resteerend eindspel ging na een achttal zetten voor Snel verloren. Door deze overwinning staat Dukel met 3 gespeelde en gewonnen partijen .wei zeer sterk en onbedreigd op de eerste plaats. Er zijn totaal zes ronden te spelen en blijven verrassingen achterwege, dar. is de beslissing al zeer spoedig in dit tournooi gevallen. Dinsdagavond wordt het voortgezet. Uitreiking nieuwe bonkaarten. Naar wij vernemen, zullen in het tijd vak van 26 Mei tot en met 9 Juni de nieuwe bonkaarten voor de zevende perio de worden uitgereikt. Tegelijkertijd ont vangen de daarvoor in aanmerking komen de personen aardappelkaarten. In ons blad van Zaterdag treft men uitvoerige.' bij zonderheden aan. formulieren aardappelkaarten. De inwoners van Velsen Dorp moeten Za terdag de formulieren voor de nieuwe aard appelkaarten in het Raafhuis halen. Dit geldt voor alle namen. Het lokaal is uitslui tend van negen tot twaalf uur geopend. Ver. tot Besch. van Dieren. Tijdens de algemeene ledenvergadering der afdeeling Velsen en omstreken van de Nc-derlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, die Donderdagavond in het gebouw aan den IJmuiderstraatweg werd gehouden, bleek duidelijk, dat er ge regeld een pittige activiteit wordt ont wikkeld. In zijn jaarverslag stelde de se cretaris, de heer- P. Ytsma. vast. dat het Kerbert Dierenasyl in een behoefte blijkt te voorzien. Het aantalverpleegde dieren wordt steeds gTOOter. Een verheugend feit is het, dat de heer Jongkind, dierenarts te Haarlem, die z:ch bereid had verklaard om medisch toezicht uit te oefenen, thans zoover is gegaan, zijn spreekuur voor de gemeente Velsen alléén in het asyl te hou den. Vanzelfsprekend is dit voor de in richting van groot belang. De heer IJtsma memoreerde tevens, dat voor. de wintervoedering van de vogels door het bestuur een hoeveelheid zonne- pitten werd gekocht. De actie werd een bij zonder succes. Jammer is het. dat men door de tijdsomstandigheden dit niet meer kon doen. Enkele klachten over dierenmishande ling werden op verzoek van het bestuur door de'gemeentepolitie in behandeling ge nomen. 4 October werd, evenals in andere jaren, de gebruikelijke propaganda ge maakt. Op sympathieke wijze werden de ver diensten van wijlen den heer F. Wildeboer belicht. In den korten tijd. dat deze in het bestuur als tweede secretaris zitting had. heeft men hem leeren. waardeeren en de afdeeling zal zich steeds hetgeen hij in het belang van haar in het bijzonder en de dieren in het algemeen heeft gedaan, dankbaar herinneren. Ook dr. P. C. de Weerdt. afdelingsvoorzitter, schetste ge voelvol het werk-van wijlen den heer Wil deboer. Bij zijn inleidende woorden deelde de voorzitter mede, dat de heer IJ. Reitsma, penningmeester. door omstandigheden was verhinderd. Vervolgens bracht de heer IJtsma het jaarverslag uit. waarin hij mededeelde, dat het ledental per 31 De cember 1941: 195'bedroeg. Dit is zeker voor vermeerdering vatbaar. Het-overzicht werd in dank aanvaard, evenals het jaar verslag van den penningmeester, dat door den voorzitter werd gelezen. Het saldo over 1940 bedroeg 31.54. De ontvangsten waren in 1941 5817,61, terwijl de uitga ven 5667,96 bedroegen. Hierdoor was er over hét afgeloopen jaar een saldo van 181,19, doch enkele posten stonden nog open. Uit het verslag van het asyl, dat door dr. De Weerdt werd uitgebracht, bleek de goede belangstelling. Wij hebben de bij zonderheden reeds eerder weergegeven. Van Januari 1942 tot nu waren er veertien dieren, in pension, terwijl er 32 zwervers werden verzorgd, waarbij twee meeuwen, drie spreeuwen en een specht. Meestal kon er een goed tehuis worden gevonden. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die 30 Mei te 's Gravenhage wordt, gehouden, werd besproken. In prin cipe verklaarde de voorzitter zich er toe bereid de afdeeling te vertegenwoordigen. Als plaatsvervanger werd de heer IJtsma aangewezen. Er kwam ook een bestuursverkiezing aan de beurt wegens het periodieke aftre den van dr. De Weerdt. die zich herkies baar stelde en werd herkozen, en ter voor ziening in de vacature wegens het overlij den van den heer Wildeboer. Voor laatstbedoelde functie stelde het bestuur den heer J. J. E. •'van Baarse! candidaat, terwijl verder mevr. De Keizer te Santpoort en de heer Hillebrand te Vel sen beschikbaar waren. De candidaten kregen stemmen in verhouding van resp. 5-1-1, zoodat de heer Van Baarsel werd gekozen. Tot leden van de kascommissie werden mej. Van Riessen en de heer G. Jansen benoemd. Mej. Kerbert jiteelde nog mede, dat zij de door haar verzamelde voorwerpen ten behoeve van een bazar, die echter niet kon doorgaan, onderhands had verkocht voor 165, welk bedrag ter beschikking van de vereeniging wordt gesteld. De voorzitter toonde de erkentelijkheid voor het sympathieke werk van deze be jaarde dame. dié «reeds zooveel tot stand heeft gebracht. SANTPOORT Zendingsavond. Zboalsowij reeds onlangs meldden, is er te Santpoort door den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente een commissie ter behartiging van de belangen der zen ding benoemd. Deze is haar werkzaamhe den begonnen met het houden van een zendingsavond in het Jeugdhuis.* Bij ontstentenis van den vobrzitter. ds. R. H. Oldeman, stond de bijeenkomst on der leiding van den heer E. v. d. Klift, sciba van den kerkeraad en lid der com missie. Na het lezen van enkele Schriftgedeelten en gebed wees de heer v. d. K. er in zijn openingswoord op, dat de kerk tot nu toe in haar zendingswerk is te kort geschoten. Hierin komt thans echter verandering. Het is verheugend dat in onze plaats kerk en evangelisatievereeniging samen werken. Hierdoor is, aldus spr. een tijdperk van elkaar verkeerd begrijpen, afgesloten. Spr. besloot met ér opte wijzen, dat ook in dezen tijd voor de zending moet worden gewerkt. Hierna was het woord dhn zendeling H. J. Wesseldiik, die sprak over: „Het werk der zending". Zending, aldus spr.. is geen liefhebberij of iets dergelijks. Wij doen het werk naar het bevel van Jezus CKfistus. die gezegd heeft, dat het Evangelie aan alle creaturen moet worden gebracht. - Ziende op dat bevel kunnen wij steeds weer liefde voor de zending ontvangen. Ook de Synode onzer kerk heeft het a'.dus begrepen en als gevolg hiervan om den bekenden oproep tot de gemeente gericht. Wii hebben ons niet slechts op den nood der wereld van dichtbij te richten, doch ook op dien der wereld van veraf. Een gezegde dat wel eens gebezigd wordt als: laat de heidenen toch leven in hun gelukkigen, rustigen $taat. wordt meestal slechts gebruikt om zich aan der. zen dingsopdracht te onttrekken. Sprekende over het eigenlijke zendingswerk, vertelde spr. «eerst een ér. ander over de zeden en gewoonten der heidenen. Men moet zich als zendeling hiervan goed op de hoogte stellen. Dit is yooral in het begin niet een voudig. Daarom duurt het vaak lang voor dat er iets blijkt van bereikte resultaten. Zendeling Wesseldijk besloot met er op te wijzen dat alles wat verricht werd. niet gedaan werd in eigen kracht, doch in het geloof in Jezus Christus, die gekomen is óm in de geheele wereld velen te red den van het verderf. Ds. r. H. oldeman met ziekte verlof. Om gezondheidsredenen zal ds. R. H. Ol deman, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente tot 12 Juni zijn werkzaamheden niet kunnen verrichten. Teekening Hessels (Pax Holland m.) R.K.S.\. Santpoort" 20 jaar. Er schuilen onder de inwoners van onze ilaats vele goede voetballers. Dengene. die hieraan twijfelt, kunnen we verwijzen naai de successen der jonge, energieke voctbal- •ereeniging Terrasvogels. k De btjzondere gebeurtenis in het Sant- poortsche voetbal wereldje, waarvoor we thans aandacht vragen, heeft echter een geheel ander karakter en mag zeer zeker niet onvermeid blijven. Het is namelijk geen alledaagsch feit, dat een-voetbalvereeniging haar vierde lustrum herdenkt. En het is twintig jaren geleden, dat de R.K. S.V. Santpoort werd opgericht Er zijn in de afgeloopen periode ontel bare wedstrijden gespeeld en tal van suc cessen behaald. Hoe velen bewaren aange name herinneringen aan het verleden der jubileerende vereeniging. Wellicht zou een historisch overzicht met uitvoerige gegevens omtrent alle sportge beurtenissen door de vele vrienden eer RJC. S.V. Santpoort op prijs worden gestel.:. Er zouden immers tal van bekende namen genoemd kunnen worden, terwijl evenmin de hoogtepunten en overwinningen zouden ontbreken. Indien we echter hieraan voldeden, dan hielden we geen rekening met de verlan gens van het bestuur. Men wil namelijk het twintig-jarig be staan met het oog op ce tijdsomstandighe den slechts op uiterst sobere wijze vieren. Zoo vertelde de heer p. p. Smit. secretaris ons, dat men iedere uiting van feestvreugde achterwege wil laten. De herdenking geschiedt dan ook uitslui tend op Kerkelijke en sportieve wijze. Voor 17 en 25 Mei werd een voetbaltournooi tus- schen Kennemers 2. VI. Vogels 1. I.E.V. 1 en Santpoort 2 georganiseerd. Zondag zijn reeds de eerste wedstrijden gespeelt cn voor 25 Mei luidt het programma als volgt: Kennemers 2I.E.V. 1 verliezersrondé). Santpoort 2VI. Vogels 1 (winnaarsronde). Voorts speelt Zondag 7 Juni Santpoort 1 tegen V.S.V. I (IJmuiden-Oost) een vriend schappelijken wedstrijd, terwijl precies een week daarna hetzelfde elftal der R.K. S.V. Santpoort uitkomt tegen A.f.C. I (Amster dam). De oprichtingsdatum. Zondag 12 Juli. zal op waardige wijze'worden herdacht. Zoo zal er 's morgens in de R.K. Kerk van den H. Engelmundus aan den Driehuizerkerkweg te Driehuis, een H. Mis worden opgedra gen, tot intentie van de overleden en le vende leden der R.K.S.V. Santpoort. Hierna wordt een gemeenschappelijk ontbijt genut- tigd, waarna te twaaLf uur de onderlinge zevenkamp-wedstrijden zullen beginnen. Dit sportgebeuren besluit te ongeveer zes uur den voor de vereenigihg zoo gedenk- waardigen dag. De heer Smit merkte vóórts nog op. dat de te organiseeren groote feestavond is uitgesteld. santpoort's bloel In café Zomerlust houdt Santpoort's Bloei Woensdagavond 27 Mei om 8 uur haar alge meene ledenvergadering. De agenda ver- meldt'o.a. een bestuursverkiezing. Aftredend zijn de heeren G. F. Hempel, J. H. Visse en mr. L. Vorstman. Dezen zijn herkiesbaar. formulieren aardappelkaarten. Alle inwoners van Santpoort Station moe ten Zaterdag de formulieren voor de nieuwe aardappelkaarten in het gebouw De Toorts aan den Duinweg halen. Het lokaal is uitsluitend van negen tot twaalf uur ge- operld. TERRASVOGELS* LAATSTE WEDSTRIJD. Het eerste elftal van Terrasvogels zal Maan dagmiddag den laatsten wedstrijd voor de promo tie spelen. Deze is niet meer van beteekenls, nu onze plaatsgenooten zich van een plaats in de derde klasse hebben verzekerd. Toch zullen zij alles in het werk stellen om goed voor den dag te komen, niet alleen door hun sportieve opvat ting. maar tevens door den wil ongeslagen te blijven. Daarom zal er wel een flinke belang stelling voor dezen uitwedstrijd legen Rlpperda bestaan. De Santpoortenaren brengen het volgende elf tal in het veld-: Douma; N. N. en .1. Bunschoten; De Ruiter, Dortmunth en Van Leen: Dlngerdls. De Jonge, P. Bunschoten, J. van Gelder en Voor- tlng. Zooals men ziet zijn er enkele invallers, Het programma voor Tweeden Pinksterdag vermeldt verder de wedstrijden: E D.O.—Terras- vogels 4, 10 uur; E.H.S. 4—Terrasvogels 3; D,C O. juniorenTerrasvogels junioren B, 12 uur. De Terrasvogels junioren A spelen een vriendschap pelijken wedstrijd tegen De Kennemers Junioren A, welke te tien uur zal beginnenv DRIEHUIS distributienieuws. Zaterdag zijn alle inwoners van Driehuis voor het halen van de formulieren voor de nieuwe aardappelkaarten aan de beurt. Zij moeten zich vervoegen in iet Raadhuis, dat daartoe van negen tot twaalf uur is ge opend. CASTRICUM tweemaal veiling. In verband met de feestdagen zal er vol gende week tweemaal veiling zijn van groenten en fruit, n.l. Dinsdag en Vrijdag. openstelling distributiekantoor limmen. Met het oog op den Tweeden Pinksterdag zal het Distributiekantoor te Limmen 25 Mei gesloten zijn. In verband hiermede zal te Limmen het Distributiekantoor geopend zijn op Donder dag van 14—16 uur. tentoonstelling. Eersten en Tweeden Pinksterdag, telkens van 11.30 tot'1.30 en van 3 tot 7 uur, zal in het Meisjespatronaat een tentoonstelling worden gehouden onder den naam „Parochie en Gezin." Ook voor de kinderen is cc tentoonstelling te zien. De toegangsregeling is voor hen als volgt: Tweeden Pinksterdag, 's avonds van 7.308.30 uur: vrouwelijke, schoolvrije jeugd. Dinsdag: 's morgens van 9.3012 uur: hoogste klasse jongensschool, 's middags van 25 uur: hoogste klassen meisjesschool en 's avonds van 7—9 uur: mannelijke, schoolvrije jeugd. Zoo mogelijk worden er lichtbeelden .vertoond. Deze ten toonstelling gaat uit van het comité van Katholieke Actie. PERSONALIA. Bij het te Alkmaar gehouden examen van di vereeniging van leeraren. In stenografie cn ma- chinesehrijven te 's Gravenhage slaagdep de volgende plaatsgenooten voor kantoorstcnograaf (dipl. B): mej. J Duinkes. R de Groot. C Teut- scher en G. Eikelenboom. Voor Handeltypiste in de Ned. taal mej. C. Teutseher. BURGERLIJKE STAND. Geboren: J. l. Nymesjer, Duihenbosch 23. H. G. Hogenstijn, Dorpstraat 54. H. J. Nee lissen, le Groenelaan 36. L. A. Welters. El- bertha Doktersstraat 8. M. C. Benthem, Bak- kummerstraat 104.' Overleden: K. H. Heimens, 50 j„ wonende te Amsterdam, echtgenoot van H. M. J. Neijenhuis; J. Hollander, 72 wonende le Amsterdam. C. Sieben, 75 i„ wonende te Castricum. echtgenoot van T. Schot; J. J. Luppers, 78 j„ wonende te Amsterdam, we duwnaar van J. C. Kruiiswijk; A. de Clercq, 68 j„ wonende te Castricum. Gehuwd: C. J. Groen en A. de Graaf, bei den wonende te Castricum. OEFENING NED. ROODE KRUIS. Op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis „Quin en Bosch" werd door de afdeeling Cas tricum—Limmen en Uitgeest een oefening ge houden onder leiding van dr. Brugman, te Uit geest. Vele leden waren aanwezig, alsmede d' directeur van genoemd ziekenhuis, dr. Veenstra. de directrice, mej. Vos, de heer P. J. v. d. Ven. burgemeester van Uitgeest en de heer J. J. Nicu- wenhulzen. burgemeester van Limmen. De oefeningen hadden 'n vlot verloop. Een en ander is dan ook schitterend geslaagd. BEVERWIJK De vacantiespreiding. Volgens den wensch van de overheid zal ook bij het openbare en bijzonder onderwijs hier ter plaatse worden overgegaan tot spreiding van de vacanties. Men stelt zich voor het beoogde doel te bereiken door de openbare en bijzondere scholen in te deelen in vier groepen, elk van ongeveer duizend leerlingen. Voor de eerste groep zal de groote vacantie dan reeds op 11 Juli begin nen. voor de tweede op 18 Juli, voor groep 3 op 25 Juli en voor de vierde groen on 1 Augustus, WD GAAN GEWOON DOOR!! Met de Pinksterdagen opening tuin-terras. Goede muziek Kalverstraat 46-48, IJmuiden-O. 3. MEYNS—WOUD Beverwijkers zijn paardensportliefhebbers. Het is een gewoon, hoewel merkwaardig verschijnsel, dat in sommige streken of plaatsen in ons land. bepaalde takken van sport zeer popula r zijn. die weer in een ander deel van ons vaderland bijna geen belangstelling t t zich kunnen trekken. Zoo is bijv. in de Zaanstreek het korf ballen.' het kaatsen in Friesland en om dicht in de buurt te blijven het honkbal len in Haarlem, een sftort die daar drukker beoefend worden al* in andere plaatsen. Ook in Beverwijk telt een bepaalde sport, n.l. de paardensport, een groot aantal aan hangers. Dit kan weer niet gezegd worden van IJmuiden en vele andere plaatsen, waar vaak pogingen cm tot het organisee ren van draverijen tc komen, schipbreuk leden door de geringe belangstelling van het publiek. In onze plaats is dat heel an ders. want Beverwijk met haar 22.000 in woners bezit een Harddraverij vereeniging, zooals er geen tweede in den lande be staat. De populairiteit van deze sport is dan ook voor een groot deel aan deze verT eeniging. die enkele honderden leden telt, te danken. Ook de jaarlijksche kertebaan- draverij, die zeer terecht als het sport evenement van Kennemerland betiteld wordt, heeft haar weerga met. Langza merhand is deze draversdag uitgegroeid tot der. feestdag van Beverwijk en omgeving en duizenden bezoeken dan op dien dag het vriendelijke aardbeienstadje, dat al die vacantiegangers met open armen ont vangt- Geen enkele Be^erwijker en oua- Beverwijker, waar hij ook woont, mist graag deze draverij en vaak is het zoo. dat net kost wat het kost' de harddraverij be zocht wordt. De belangstelling van de Wii- kers voor de paardensport richt zich niet alleen op dezen eenen dag in het jaar. maar ook op alle andere draverijen. Ook buiten Beverwijk hebben plaatsgenooten en in het bijzonder de actieve voorzitter van de Harddraverij vereeniging. de heer A. Blom, hun enthousiasme voor deze mooie* sport uitgedragen en blijk gegeven dat het organiseeren van draverijen de Beverwij kers in het bloed zit. Wij behoeven maar te herinneren aan de enkele jaren gele den op De Dreef te Haarlem gehouden draverij, de draverijen te- IJmuiden. Zand- voort en op de boulevard te Scheveningen, alle draverijen, waarvan de organisatie was opgedragen aan de Beverwijksche Harddraverij vereeniging of aan bestuurs leden daarvan. Door de tijdsomstandigheden kan mis schien dit jaar. niet zoo'n activiteit naar buiten worden ontplooid als voorheen, maar stil zitten de Wijkers ondanks de moeilijkheden niet. De heer Blom. die fei telijk de geestelijke vader van de paarden sportliefhebbers is, werkt thans weer mede aan de organisatie van een draverij, die in begin Juli in den Haarlemmermeer ge houden zal worden. Voorts was het een groepje Beverwij kers, die met enkele niet-inwoners het Paardensportcomité „Vooruit'7 oprichtten en daarmee de grondslag legden voor een nieuw cn bloeiend coursewezen in Alk maar. lederen zomer worden daar thans eenige langebaandraverijen gehouden en die vooral sinds de invoering van den to tal isa tor zich weer in een buitengewoon groote belangstelling mogen verheugen, ook in die van honderden Beverwijkers, die geen draverij te Alkmaar overslaan. Zondag a.s, wordt te Alkmaar al weey de tweede draverij in dit seizoen gehouden. Bovendien heeft onze plaats in den loon der jaren vele paardeneigenaars geteld, die uitstekend materiaal bezaten. Wij her- inneren ons nog Sally Har\*ster. Quita en Harvest Lee. De uitstekend"prestaties van beide laatste paarden worden thans "nog voortgezet door hun kind Douglas H. waar van de heer Blom de gelukkige eigenaar is. Douglas startte dit ?cizoen driemaal cji won twee eerste prijzen. Niet alleen onder de ouderen, maar ook onder de jeugd was de paardensport ge- weinig populair. Zelf maakten ze sulky's en wisten de paardennanlen en termen nog beter dan menig oudere. Bovendien kan Beverwijk er zich op beroemen, dat het de eerste plaats was waar de jeugd zelf dra verijen organiseerde. De baan was in de Mr. v. Litjgenlaan en menige spannende kamp is daar tusschen de „berijders en paarden" geleverd. Gedachtig aan het spreekwoord „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" steunde de Beverwijksche Harddraveriivereeni- ging deze jeugdige enthousiastelingen in hun pogingen en waren den jongens op alle mogelijke manieren ter wille. Daaraan is het zeker niet voor een-voornaam deel te danken, dat de draverssDort. de jaarlijk sche harddraverij en de Harddravenjver- eeniging zich in onze gemeente in zoo'n groote populairiteit mogen verheugen. de blauwe N.V. Het ledental van de afdeeling der Blauwe N.V. is in den laatsten tijd belangrijk toe genomen. in hoofdzaak door aansluiting van verschillende jongeren. Het bestuur heeft dan ook besloten hiervan een zelfstandige groep te vormen, die haar eigen bijeenktym- sten houdt. De leiding is opgedragen aan den heer C. Groot. zwembad „adrichem". juni open. Het ligt in de bedoeling van den heer Jac. J. de wildt, het zwembad ..Adrichem" op 1 Juni voor het publiek open te stellen, voorloopig met één bassin. Openbare Verkooping. In het veilinggebouw „Kennemerland" heeft Donderdagmiddag ten overstaan van Mr. A. Moens een openbare verkooping plaats gehad van enkele woonhuizen. 1. Woonhuis met schuurtje, enen en grond aan de Oosterwijkstraat 25. groot 1 65 Are- Opgeboden door den heer D. Koger q'.q. tot 3400. Niet gemijnd. 2. Woon- en winkelhuis met erf. poort en grond aan de Kloosterstraat 22. groot 1.66 Are Opgeboden door den heer D. Koger q.q. tot S 3500. Niet gemijnd. 3. Woonhuis met erf en grond aan den Munnikenweg 47. groot 73 c.A. £>pgebo- den door den heer P. LieUing te Castricum tot ƒ2370. Niet gemijnd. Alleen het laatste perceel werd gegund. de opstelling fix „beverwijk". „Beverwijk" zal in den thuiswedstrijd tegen O.V.V.O. vermoedelijk weer geheel volledig verschijnen. De opstelling luidt; Hoogewerf; G. de Ruijter. J. Vessies; A. de Ruijter, Grapcpdaal. C. Vessies; v. Lint, Teeling. Markx, Maenhout en Hol man. „de bellini's voor de radio. De bekende Beverwijksche accordeonnis- ten. de heeren Wester en Dekker (De Bel- lini'sf hebben van den Nederlandschen Radio-Omroep opnieuw een uitnoodiging ontvangen om voor den microfoon op te treden en wel op Zaterdag 6 Juni in het populaire avondprogramma. Ver. v. Vreemdelingenverkeer. In de laatste bestuursvergadering van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer is het dagelijksch bestuur samengesteld uit de heeren mr. A. Moens. voorzitter; H. J. de Groot, plaatsvervangend voorzitter: J. Bel terman Jr., secretaris; W. J. Lubbers, plaats vervangend secretaris en G. Langendijk, penningmeester. Het inlichtingenbureau der V. V. V. zal worden gevestigd ten kantore van het Dag blad voor Noordholland. Breestraat 77. Nog dezen zomer echter zal een speciaal verkeersbureau door de V. V. V. worden in gericht in een aan het Stationsplein ta plaatsen kiosk.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3