De Veldtocht in het Oosten. Winterhulp Nederland en de Nederlandsche Volksdienst. Sportleven in Oorlogstijd. Belangwekkende filmvoorstelling, binnenkeert in Haarlem. DE DISTRIBUTIEBONNEN Stap voor stap moet de Sovjet-tegenstand gebroken worden. Uiterst nauwkeurig wordt 11a de verovering van elk dorp het terrein van verscholen bolsjewisten gezuiverd. (Atlantic-Holland) De volgende week Vrijdag (29 Mei) be gint in Haarlem de vertooning van de zeer belangwekkende film „De Veldtocht in het Oosten". Deze film, die een aan eengesloten reeks van journaals is, wordt ln afwijking met de gewoonte thans ook voor het publiek vertoond. Het is daarom ccn unieke gelegenheid om kennis te ne men van den gigantischen strijd, welke op 22 Juni 1941 werd ingezet tegen het grootste gevaar der menschhcid: het bolsjewisme. We beleven de hoogtepunten van dezen «trijd o a. bij de veroveringen van Minsk, Smolensk, Odessa en Kiev, den opmarsch naar Moskou, terwijl ook een deel van den strijd in het Donetzbekken op den filmband werd vastgelegd. Deze film werd geheel vervaardigd door moedige oorlogsverslaggevers, de bekende P,K,-mannen, die ln het heetst van den strijd onversaagd blijven doorgaan hun camera's te bedienen. Zoo. ontstond een reeks beelden, die onvergankelijke waarde hebben voor de documentatie van dezen meest grootschen strijd der wereldgeschiedenis. Groote aandacht is ook besteed aan opna men van de bevolking der Sovjet en den terreur, waaronder deze bevolking gebukt ging. Meer dan ooit blijkt tbans uit deze film hoe de Fiihrer van het Groot-Duitsche Rijk het avondland gered heeft door het Duitschc leger opdracht te geven tot den opmarsch tegen de Sovjets, welke een ontzaggelijke oorlogsmachine hadden ge bouwd, om daarmede geheel Europa te bolsjewiseeren. De enorme verwoestingen, welke door de terugtrekkende bolsjewistische legers werden aangericht, werpen een triest beeld op do mentaliteit van het Joodsch-Bolsjewistischa regime, dat nimmer rekening hield met de burgerbevolking. De journaals, waarin dit alles wordt ver toond, zijn in deze film samengevoegd tot einde October 1941, dus even voor het inval len van den winter. *De massale opmarsch van de Dultsche legers, waarbij ook het accent valt op de vrijwilligers-legioenen en de legers der met Duitschland verbonden volkeren, strekt zich uit over honderden kilometers tot diep in het vijandelijke land. Deze film verdient een zeer groote belang stelling en daarom willen wij gaarne een ieder opwekken tot een bezoek aan Cinema- Palace', waar „De Veldtocht In het Oosten" na Vrijdag 29 Mei a.s. vertoond zal worden. De Vrijdagavond is gereserveerd voor een gastvoorstelling. HELPT ELKANDEP.OVER DL MOEIIJJKHEDEN HEEN Potygoon-Scym-Fu Hollud m AGENDA ZATERDAG 23 MEI Palace: „Het kind van de rekening". 2, 6.30 en 8.43 uur. Toegang boven IR jaar. Luxor: „Wij zijn toch allemaal ge«n en gelen", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang bo ven I'S jaar. Rembrandt: „Met den helm geboren". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leef tijd. Frans Hitte: „Zeven oorvijgen". 2.80, 6.30 en 8.45 uur. Toegang eiken leeftijd. ZONDAG 24 MEI Stadsschouwburg: ,,De Dubbelganger" (Reeidentietooneei) 7.30 uur. Bioscopen: 1.30, 3.45, 6.30 en uur. MAANDAG 25 MEI Gem. Concertgebouw: „Asscliepoe&ter", (Ned. Jougdtooneel) 2.15 uur. Orkest Ernst van 't Hoflf met 16 solis ten. 7.30 uur. Bioscopen* 1.30, 3.46, 6.30 ep 8.46 uur. DINSDAG 26 MEI Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. APOTHEKJIX Nachtdienst van 's avonds 8 uur af: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 60. tel. 11696. Grijseels en Van Hees. Lange Veerstr. 19 tel. 11000. Frans Hals A-potheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek Binnenweg 98, tel, 28197. Artikel Ron Aardapp. 27 A Aardapp. "2 7 B Bl»em i geb. 301.3 05 Lvood) 309. 313 Boter 26 Boter (marg.) 2 0 Brandstotf. 01 t/m 05 BV Brood 27A Brood 2 7B Ciioeoinde 2 6. 2S CigarUIos 28. 20 G.ort 3 1 1 Havermout 307 Jam (250 gr. suiker) 303 Kaas 29S. 302. 306 Kaas 310. 314 Koffiesurr. 288 Maïzena verin.) 31 5 Marg. (bot) 26 Melk 26 t/m 2i9A Melk 26 t/m 2-9'B Petroleum 16 Pculvr. (haver mout) 307 Rijst 4-17, 4-1 8 Scheerzeep Sigaretten Sigaretten 06 Sigaren 28. 29 Suikerwerk 27. 2S Ta hak 28. 29 Suiker 299 Suiker (jam) 303 Toiletzeep (SO pet.) J Vermicelli 315 Vet (bot. marg.) 2 6 Vloesch 26 A Vlceseh 26B Zeep J Zeep 208 Brapd, Brood Brood Algem. Algeni. Algem. Algem. Vet Melk Melk Petr. 125 gr. 25 Mei versch. 31 Dcc. 400 gr» 30 Mei 50 gr. 30 'Mei 100 gr. 13 Juni 10 st. 30 Mei 250 gr. 1-3 Juni 260 gr. 13 Juni 500 f. 100 f 100 gr. 13 Juni 1 3 Jemi 13 Jun; 250 gr. 13 Juni 100 gr. 13 Juni 126 gr. 26 Mei 3 1/2 L. 13 J-uni 1 3/4 L. 13 Juni 2 L. 13 Juni 28. 29 Algem. 2 50 gr. 13 Reserve 250 gr. 13 Textiel 50 gr. 31 Tabak 20st."30 Sigaret. 20at. Tabak Versn.- Tabak Algem. Algem. 3 0 100 gr. 13 26 gr. 30 1 kg. 13 250 gr. 13 Het legioen valt aan. Na een stellingoorlog tijdens de winter maanden komt er beweging in de Europee- sche legers. Reeds werd in het Zuiden van. het Oostelijk front het éerste offensief met succes bekroond. Binnen enkele weken zullen ovefal de dappere strijders tegen het bolsjewisme oprukken en dan zal ook het Nederlandsche Legioen ten aanval trekken. Het legioen valt aan. Landgenoot, daar dient gij bij te zijn, dat is uw plicht als goed vaderlander. Duizenden Nederlandsche mannen staan :n het Oosten gereed. Duizenden zullen als nog hun vooiiseeld volgen en tot deze laatste zult ook u behooren, mits u zich tijdig aanmeldt bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gra- venhage. Uitreiking bonkaarten levensmiddelen en aardappel- kaarten. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt heeft van Dinsdag 2 6 Mei tot en met 13 Juni de uitreiking plaats van de bon kaarten voor levensmiddelen voor de nieuwe periode, terwijl gelijktijdig de uitreiking zal plaats hebben van de nieuwe aardappelen- kaarten voor de periode van 28 Juni tot 8 Augustus. Er wordt nog eens de aandacht op ge vestigd, dat men verplicht is de kaarten af te halen op den dag. dat men aan de beurt is. Men doet verstandig de betreffende ad vertentie uit te knippen en te bewaren totdat de dag is aangebroken, waarop men zijn be scheiden moet halen. Personen, die geboren zijn in de maand Juli van het^jaar 1921. of van het jaar 1928 of van het jaar 1938. dienen eerst het betref fende inlegvel te ruilen alvorens de bonkaar ten in ontvangst te nemen. Ruiling van bon kaarten is niet geoorloofd. Voorts wördt het publiek er nog eens op gewezen, dat het noodzakelijk is. dat men onmiddellijk bij het in ontvangst nemen con troleert of men het juiste aantal en soort kaarten ontvangt, waarop men recht heeft. Reclames achteraf worden niet in behan deling genomen, zoodat men zich later niet op eventueele vergissingen kan beroepen. R. K. LYCEUM. Voor het eindexamen gymnasium van het R.K. Lyceum zijn geslaagd: W. A. .J. Bröcker. H. M. Francken. P. W Franse, B. J. Goossens. B. J. de Graaff, A M. de Haas, A. W. J. van Iersel, J. R. P. Larsen, J. K. Michon. P. H. WiUeman, L. B. M Wust en A. P. Zegwaard, allen voor di ploma A; A. M. P. van Iersel. A. H. J. M- Kahmann. Tn. J. Litjens, Th. J. van der Mey, H. Roozen. P. J. F. Scheefhals, P. A. Spierenburg. J. H. L. Theunis en J. M. C. Tombrock, allen voor diploma B. PERSONALIA. Donderdag slaagde te Leiden voor de akte A. voor fröbelonderwljzeris, me). M. H. v. d. Ouw. alhier. Marktprijzen. IJMUIDEN, 22 Mei. Tarbot per kg. f 13.20—f 13, tong per kg. f 6.80—f 3.90, kabel jauw f 32f 17. Kleine schol le soort f 198 f 174, 2e soort f 156f 110, pufschol le soort f 92f 78, 2e soort f 63f 45, poontjes f 66- f 47, groote bot f 108—f 90; kleine bot f 81- f 74; groote schar f 110; kleine schar f 65; pufschar le soort f 31f 19, 2e soort f 17- f 10, wijting f 104f 90, alles per 50 kg. Besommingen loggers: IJM. 283 f 9576, KW 22 f 3912, SCH. 159 f 1289. SCH. 332 f 6189. Kustvisscher^: WRW. 11 f 1961; HD. 56 f 1972, HD. 67 f 1377, IJM. 226 f 770. IJM. 215 f 781, UK. 52 f 2028. UK. 96 f 1988, UK. 91 f 962. UK. 69 f 1729, UK. 53 f 1864, UK. 147 f 1023. UK. 236 f 1296. UK. 266 f 1054. UK. 85 f 1177. UK 76 f 2952. UK. 28 f 1216, UK. 102 f 1043. UK. 95 f 1125, UK. 86 f 1957, Toiletz. 75 gr. 31 Mei Algem. 100 gr. 13 Juni Vet 125 gr. 25 Mei Vleeseh 100 gr. 30 Mei Vleesch 25 gr. 30 Mei Zeep 90 a 460 gr.3,1 Mei Alg. 90 a 450 gr.31 Mei DS. G. J. DUYVEN"DAK. Ds. G. J. Duyvendak. Ev Luth. predikant te Utrecht en van 1931-1939 hier ter stede, staat op het drietal te Amsterdam in de vac. die aldaar ontstond door het emeritaat van ds. L. Schutte. Sport in België. Rijwiel van 1882 tentoongesteld. De Antwerp Bicycle Club, de oudste wie- lervereenigin-g in België, bestaat zestig jaar. Bij deze gelegenheid wordt in een zaal aan de Meir een interessante tentoonstelling ge houden, waar men rijwielen kan zien, zoo als ze waren bij de uitvinding en bij de stichting van de vereeniging. Men toont 'er heL rijwiel waarop in 1882 het record van 15 K M. behaald werd in 38 minutende man die deze prestatie leverde, notaris Van Mighem, is nog in leven. De Nederlander Rinus de Boer boekte den laatsten tijd fraaie resultaten in Belgie. Zijn oartii tegen Roth, waarin hij slechts op punten verloor, getuigde v or zijn capaci teiten. Nu heeft hij te Brussel den naar veren komenden zwaargewicht Van Deuren een harde les gegeven en hem reeds in de \ierde ronde Knock-out geslagen Tweeden Pinksterdag woiut m het Sport- oaleis te Antwerpen een bmtsv edstrijd van beteekenis gehouden tusschcr. Roth en Sijs om het kampioenschap van België aller ge wichten. Roth is halfzwaargewicht, Sijs zwaargewicht. Eerstgenoemde is dus zekér gehandicapt en reeds verleden jaar moest hij het tegen Sijs afleggen. Tevens gaat dan de finale van de zwaargewichtcompetitie, waarvoor Max Schmeling, die aanwezig zal zijn, een prijs schonk, door. TAFELTENNIS CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Tweeden Pinksterdag zullen in het voormalig Zander-instituut aan den Kleine Houtweg de fi nales worden gespeeld om het clubkamptoensehap van Nederland eerste en tweede klas. De finale eerste klas zal gaan tusschen D.O.S. (Den Haag) en Sparta 2 (A'dam). In de tweede klas komt L.U T.O. 2 (Alkmaar) ln de finale. De tegenpartij is hier echter nog niet bekend, daar nog een wedstrijd plaats moet vinden, welke de andere finalist aan moet wijzen. De wedstrijden vangen aan om halfdrie. CRICKET DISTRICT HAARLEM N.C.B. Seer.: A. W. Roggebrand, Prinsessekade 41 Tel. 14892. Adreslijst: Bloemendaal: J. den Daas, Spaarnbergstraat 13. C.V.H.: G. van Lange- laar, Timorstraat 45. Haarlem: Drs. J. J. Voogd, Burg. Sandbergstraat 26. Tel. 21226. R.C.H.: W. Kok, Spaarnwouderstraat 112. Rood en Wit: Drs. W. F. Bok, Kleine Hout weg 131, Tel. 13708. C.C.W.: J. R. Meeuwen oord, lepenrodestraat 5. Ligging terreinen: Bloemendaal: Speelveld B.V.C. Bloemendaal. Bergweg, Bloemendaal. C.V.H.: Heemsteedsche Sportparken. Haar lem: Gemeenteveld, Donkerelaan te Bloe mendaal. R.C.H.: Thuiswedstrijden worden gespeeld bij andere vereenig. Rood en Wit: Spanjaardslaan. C.C.W.: Heemsteedsche Sport parken. Wedstrydprogramma voor Zaterdag 30 Mei: Haarlem 3—Rood en Wit Rood en Wit 5—C.V.H. 3. Mededeelingcn. Het geheele wedstrijdprogramma zal spoe dig aan de secretarissen worden toegezonden. Verzoeke vriendelijk zoo spoedig mogelijk op te geven het aantal elftallen, dat zal deel nemen aan de Woensdagmiddag-competitie. Elftal- en negentalopgaven voor Juni in te zenden vóór 6 Juni. Verslag over de werkzaamheden. Bij verordening van den Rijkscommissa ris van 22 October 1940 werd het Winter- hulpwerk in het leven geroepen. Deze sociale ondersteuningsactie heeft zich vanuit een kleinen opzet ontwikkeld tot een instelling, welke uit het leven van het Ne derlandsche volk niet meer weg te denken is. Reeds het eerste Winterhulpseizoen had een opbrengst van over de 7.000.000 gulden. Honderdduizenden hulpbehoe vende volksgenooten konden zoodanig ge holpen worden, dat de ergste nood opge heven werd. Direct bij deze eerste Winterliulp-actic stelden zich duizenden vrijwilligers ter be schikking als collectant en medewerker. Juist deze vrijwillige medewerking maakte het mogelijk, dat het Winterliulpwerk in het vorige jaar dit groote succes kon boeken. Deze ontwikkeling van het eerste Winter- hulpwerk van het jaar 1940-'4I maakte het mogelijk in den zomer van 1941 er toe over te gaan, een organisatie in het leven te roe pen voor de sociale verzorging van het Ne derlandsche volk, die ondcb den naam van Nederlandschen Volksdienst reeds tot een begrip geworden is onder het volk. De afsluiting van het WinterhulpwerR voor het jaar 1941/'42 kan eerst over eenige weken geschieden, daar thans nog steeds giften binnenkomen. Toch kan reeds thans wonden gezegd, dat het uiteindelijke resul taat verre boven dat van het vorig jaar zal liggen. Bij de hulpverleening werd het vermeden naar een vaste maatstaf hulp te verleenen, doch in ieder afzonderlijk geval werd ge steund naar de individueele behoeften van het betreffende gezin. In verscheidene ge vallen, waar bijzondere hulp noodig was, werd in totaal een uitkeering verstrekt, die overeenkwam met een maandinkonien van het gezinshoofd. Bijzonder verheugend is het feit, dat het aantal vrijwillige medewerkers gedurende het laatste Winterhulpwerk aanmerkelijk gestegen is. Voor iedere straatcollecte stel den zich duizenden collectanten ter beschik king, zoodat op de collectedagen het stads beeld in alle steden en dorpen van Neder land, geheel beheerscht werd door deze bij zondere actie. Hierbij dient ook nog de aandacht geves tigd te worden op de loterij ten bate van het Winterhulpwerk. Ook de verkooper van de loten is een bekende verschijning in Ne derland geworden. Door vele volksgenooten werden naast de geldsbedragen ook goederen ter beschikking gesteld, zoodat het Winterhulpwerk ook in vele gevallen hulp kon verleenen met Ket beschikbaar stellen van kleedingstukken, bedden, enz. Behalve de werkzaamheden der Winter hulp werd door de medewerkers onder lei ding van den heer Piek tevens de opbouw van den Nederlandschen Volksdienst ter hand genomen. Het opbouwen van een ac tieve organisatie van blok-, wijk- en buurt- schapshoofden maakte het mogelijk onder de provinciale leiding een belangrijke taak te vervullen. De volgende cijfers, weike slechts een greep zijn uit het werk van den N.V.D., geven een indruk van de prestaties van deze sociale instelling. Reeds in de laatste maaniden van het jaar 1941, na het begin van het werk van den N.V.D., konden plus rpinus 8000 school-, gaande kinderen worden uitgezonden voor een verblijf van 46 weken naar plaatsen, welke door hun ligging en klimaat bij uit stek geschikt waren voor hun gezondheid. In het begin van 1942 is wederom met de uitzending een begin gemaakt. Thans zijn 1000 kinderen bij pleegouders en in in richtingen ondergebracht, terwijl deze uit zendingen van week tot week in versterkte mate voortgaan. 9 Met de moederuitzending werd in Neder land een geheel nieuwe tak van sociale ver zorging begonnen. 450 hulpbehoevende moeders uit kinderrijke gezinnen werden in mooie tehuizen gedurende 4 weken opge nomen. Door dit herstel van gezondheid werd groote vreugde gebracht in vele ge zinnen. Een andere geheel nieuwe taak heeft de N.V.D. eveneens op zich genomen, door het aanvatten van de schooltandverzorging. door middel van vervoerbare tandheelkundige klinieken. Er werden 1663 kinderen onder zocht, 3070 vullingen aangebracht en bo vendien 497 andere tandheelkundige han delingen op scholen, zoowel als in jeugdte huizen, verricht. De algemeene bijstand van den N.V.D. neemt een steeds grooteren omvang aan. Vele duizenden families werden met een ondersteuning geholpen. Zoo werd b.v. in Juli 1941 een bedrag uitgekeerd van 3287,55, terwijl dit in December 1941 w gestegen tot 31.779.69. Daarnaast werden door den N.V.D. nog verschillende bijzondere opdrachten uitge voerd: door de inschakeling in het werk der Centrale Keukens konden in de maand December 1.932.768 porties eten uitgegeven worden. Bij bominslagen verleende de N.V.D. uitgebreide hulp, tot een totaal be drag van plus minus 100.000, Deze maatregelen van sociale, hulp wer den grootendeels hierdoor mogelijk gemaakt, dat zich reeds een groot aantal leden, die een maandelijksche oijdrage betalen, bij den N.V.D. hebben gemeld en dat zich een steeds grooter aantal vrijwillige medewer kers aanmeldt. Links: Na den doorbraak bij Kertsj. Transportcollonnes met munitie en proviand voor de manschappen der voorste stellingen banen zich een weg, waarbij vele moeilijkheden dienen overwonnen te worden. (Atlantic-Holland- P. K. Horter-Pax Holland-m) Réchts: In het gebouw van „Arti et Amicitïae" te Amsterdam wordt van 21 Mei tot 3 Juni een uitgebreide tentoonstelling gehouden van historische en hedendaagsche Nederlandsche handelsaffiches, waarbij een belangrijke plaats voor het werk van jonge reclame-kunstenaars is gereserveerd. Het inrichten van de interessante exp&sitie. (Foto De Haan) Uiteenzetting van dr. Hermann Harster. Over het onderwerp „Sportleven in oor logstijd" heeft dr. Hermann Harster, de per soonlijke pers- en sportrefereni van den Rijkscommissaris een uiteenzetting gegeven op een in Den Haag gehouden vergadering van de Vakgroep Sport van het Verbond van Nederlandsche Journalistèn. Onder de gas ten waren prof. dr. -d. van Dam, secre taris-generaal van het departement van <DP- voeding, wetenschap en cultuurbescherming, dr. J. Miedema,namens het college van gevolmachtigden voor de sport, C. van Dop, vertegenwoordiger voor 't commissariaat van niet-commercieele vereenigingen, Stamm- führer H. Osters, namens de Befehlstelle Niederlande der-H. J., Max Blokzijl, leider van het Persgilde, vertegenwoordigers van vele sportbonden, tal van hoofdredacteuren der Nederlandsche dagbladen §n Nederland sche en Duitsche Sportautoriteiten. Nadat dr. Harster hulde had gebracht aan de sportpers voor de wijze, waarop zij in het verleden haar taak vervulde, vervolgde spi\, dat sport door den oorlog niets minder be nadeeld wordt dan alle andere dingen, die het uurwerk van het dagelijksche leven vormen. Bovendien zou het ook nog ge heel anders kunnen zijn. Wie kan het niet billijken, wanneer in een tijd, waarin alles gericht is op het verkrijgen van een beslissing in den strijd, dat van het individu verlangd wordt, van zijn geliefde tak van sport af te zien, daar deze niet be slist voor den strijd van belang is, daaren tegen krachten aller aard in beweging zet, die op ander gebied aangewend kunnen wor den. Dat het daarentegen niet aldus ge schiedt, doch als nuttig beoordeeld wordt, wordt echter als vanzelfsprekend aangeno men, inplaats van er bijzonder dankbaar voor te zijn. Wij zullen ons evenwel aan de zijde van hen plaatsen, die hun dank hier voor wel hebben betoond en de vraagstuk - kien aansnijden die door de huidige situatie voor de sport in Nederland opgeworpen worden. Na de oorlogsdagen heeft men het natio nale sportleven aan een grondige revisie derworpen. Men zocht naar de fouten, die sinds de Olympische spelen in Amsterdam in 1928 van remmenden invloed waren voor een behoorlijke ontwikkeling van ons na tionale sportleven. Het sportleven begon hier duidelijk, zich oriënteerend naar het Westen, af te dalen van het Hellenische ideaal naar het Circensische peil. Sport werd een pu blieke vermakelijkneid en daardoor gedoemd te vervallen, daar men het ideaal daarbij uit het oog had verloren. t Spreker herinnerde aan de versplintering der sportbonden en aan het werk van Karei Lotsy als sportadviseur'. om wederom tot de gewenschte eenheid te komen. Gebaseerd op het feit, dat de sport slechts dan gedijen kan, wanneer de Staat hierbij als toeziende voogd optreedt, werd, aldus spreker, ver leden jaar het college van gevolmachtigden voor de sport in het leven geroepen. Spre ker herdacht vervolgens het ontijdige over lijden van den heer J. de Valk, hetgeen o.m. tot gevolg had, dat het college niet zoo snel kon werken als wel gehoopt werd. Op de keerzijde kunnen wij gelukkig tal van gunstige resultaten waarnemen en me- moreeren. Er waren verschillende bonden, die verrassend snel begrepen, welke weg be wandeld moest worden en daarbij reeds uit stekende resultaten hebben kunnen boeken. Naar aanleiding van de studiereis naar den voetbalwedstrijd Duitschland—Spanje in 't begin van de maand April verklaarde een goede en tot ver over de grenzen bekende sportman en sportjournalist: „Nu krijg ik waarvoor ik 20 jaar lang gevochten heb, een kans". Wat deze bekwame man snel be greep, zullen andere, minder ervaren, vroeg of laat, ook leeren begrijpen. Op het gebied van sport kunnen nu eenrpaal niet allen ge lijktijdig over den eindstreep komen. Men kent tegenwoordig aan de sport een bijzon der belangrijke beteekenis toe. Iedere pe riode volgend na een oorlog gaat gepaard met een diepe inzinking van het moreele leven. Dit te voorkomen, is een der voor naamste opgaven voor de lichamelijke op voeding. Hier in Nederland kan men even wel nu reeds de noodige maatregelen tref fen en alles voorbereiden, zoodat men bij '1 sluiten van den vrede, een volkomen voor haar taak berekende organisatie, gereed staat, om alle vrij komende krachten op tc vangen en daarvoor den juisten weg a£ te bakenen. In dit opzicht kunnen allen ten volle reke nen on den steun van de bezettende over heid. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr, Seyss-Inquart, is zelf immèrs een groote sportvriend, die voorzoover zijn werkzaam heden dat toelaten, een of andere taak van sport beoefent. Internationale wedstrijden. Vervolgens besprak dr. Harster het niet minder interessante vraagstuk, het instanó houden van de internationale sportbetrek- kingen. Van Duitsche zijde wordt in dit op zicht alle medewerking verleend. Dat kun nen in het bijzonder <£e beroepswielrenners en beroepsboksers getuigen, die regelmatig en vrijwel gelijk als in vredestijd kunnen starten in België, Duitschland, Frankrijk en Zwitserland. Een Nederlandsche iishockey- ploeg in is in den afgeloopen winter uitge komen op de internationale wintersport- week te Garmisch-Partenkirschen en Duit- schen kunstrijders demonstreerden op de overdekte ijsbaan in de Apollohal in Am sterdam. Het ligt in de bedoeling de besté Deensche en Duitsche zwemsters naar Ne derland uit te noodigen om haar krachten te meten met -de beste Nederlandsche zwemsters. Het Nederlandsche sportleven zelf heeft met kleine uitzonderingen daargelaten, ten slotte al heel weinig beperking in dezen tijd ondervonden. Wie werkelijk van sport houdt, zal steeds de middelen en wegen we ten te vinden om sport te kunnen bedrijven. Spreker wees vervolgens op het feit, dat in Nederland ïp tegenstelling met andere lan den het sportleven thans voortduurt als in vredestijd Aan het slot van zijn uiteenzet ting deelde dr. Harster nog mede. dat de rijkssportführer staatssecretaris-von Tseham mer und Osten na Pinksteren Nederland en in het bijzonder den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Sevss-Inquart zal komen bezoeken om een indruk te krijgen van het W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C perks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heems-ede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag Binnenland: J. A. Steen Jr., Zsndvoort. Nieuws- cn reportage voor Velsen en omgeving: j. j. tl. van BaaxML Dmuiden. Nederlandsche sportleven en persoonlijk contact tc treden met de Nederlandse! sportautoriteiten. De gelegenheid zal zie voordoen, aldus beëindigde spreker zijn uil eenzetting, om de vraagstukken welke thar, onze aandacht vragen, aan hem voor •lezen. Na afloop van deze uiteenzetting werd r! gelegenheid geboden tot het houden van dij cusstes, waarvan verschillende aanwezige gebruik maakten. VOETBA BELANG RIJK P IVKS^F.RPROG U A MM Van het Pinksterprogi-.-vmnia ls voor d voetballers uit deze omgeving de weds tri) RCHDe Volewijckers de belangrijks Het Ls immers te verwachten, dat de R» cing het op prijs stelt revanche te neme van de in Amsterdam geleden OTiverdien. 2-1 nedwlnjLg. Bovendien heeft de plot nog een kansje en dat zal ze trachten te b« houden. Zooals bekend, is RCH gebaat twee overwinningen eiv de strijd Vole wijekers—DOS gelijk eindigen. Dan moet< no; beslissingswedstrijden volgen. In Beverwijk komt OVYO bij de club val dezen naam op bezoek en de thuiaclui welke cecn kans meer hbeft, zal haar spoil tieve plicht kennen. De kampioenscompetitie wordt Zaterdaa avond oortgezet met twee wedstrijden, nl ADOBlauw Wit en EindhovenAGO\l en Maandag worden gesneeld: BI. WSt-l ADO en A GO VUHeerenveen. Voor de promotie wedstrijden res. een- klasse krijgt RCH 2 bezoek van Stornu gels 2 en in Utrecht komen DOS 2 en RY 2 tegenover elkaar. OPSTELLING R.C.H. TEGEN DE VOLEWIJCKERS In de opstelling van R. C. H. is een klei: wijziging gebracht voor den Zondag te spt leti wedstrijd tegen De Volewijckers. plaats van Vos, die ziek is, zal Groeneve' de linkshaifplaats bezetten; Brandse spee back en Meijer linksbuiten. De opstelling doel: Van der Vliet; achter: Bartels Brandse; midden: Hoogendoorn, Koppc- Groeneveld; voor: Van der Horst, Wet Hanse, Biesbrouck en Meyer. De belangstelling voor den wedstrijd bijzonder groot en vijfduizend Amsteraai mers worden verwacht. HAARLEM—NED. POLITIE ELFTAL In den Zaterdag 30 Mei des middags uur op het Haarlem-terrein te spelen wei strijd HaarlemNed. Politie elftal korm de roodbroeken tegen een sterke tegenpan te staan. Jlet Xederl. Politie elftal hc n.l. de beschikking over verschillende I» kende eerste klasse spelers als Lagendai v. d. Vegte, Nkiaber, Hoilenberg. Haak Lodensteyn. De voorloopige samenstelling van h< Neder!. Politie elftal is: Doei: Hollen-berg. Achter: Knoef. Haul Midden: Geerling, Kammeijer. Van Voor: Lodensteyn, v. d. Vegte, Lagend.u Lit, Ninaber. SPORT-ALLERLEI Dank zij de medewerking van den hurt meester van Eindhoven en de directie van h Yan Abbomuseum zullen de jaarlijksche bon« wedstrijden van den Ned. Schaakbond Maandag 17 tot en met 21 Augustus aldaar den gehouden. Tweeden Pinksterdag worden te Oud-Le-il den bij Amersfoort veldloopkampioenschappf van de W.A. gehouden. De hoer G. A. Burger zal Donderdag 23 Mi om zes uur voor de radio een overzicht geu van de komende wedstrijden op de athletic) velden. Er bestaan plannen in den loop van dit la in Parijs een voetbalwedstrijd Frankrijk- Duitschland te spelen. IHeden, Zaterdag verzorgt de afdsport lichamelijke opvoeding van den Nederlnm' scihen omroep een extra-uitzending „spa van den dag", welke om 20.15 uur begi: over den zender Hilversum 1. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 24 MEI 1942. EERSTEN PINKSTERDAG. - HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuw berichten. 9.15 Gevraagde platen. 10.00 Bachprt gramma (opn.). 10.30 „Blijde Pinkstergedach'-t In de muziek en beeldende kunsten" II. causer met grarnofoonplaten. 10.45 Gramofoonmuziel 11.00 Kinderkoor „Amsterdam Noord" en n mofoonmuztek. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Ne lands stem van het Oostfront. 12.00 B. N. Nieuwsberichten en populair actueel praat) 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: W Duitsche Volksconcert. 14.00 Gramofoonmuziel 14.20 Aecordeonvereeniging „Musica". 14.10 Hf Duo Rommerts-Reeskamp. 15.00 Luisterspt ..Rembrandt gedagvaard". 15.40 Gramofoonnu ziek. 15.45 Salonorkest en gramofoonmuziek. 181 Pinkstergebruiken, causerie. 17.00 Ensemt Jonny Ombach. soliste en gramofoonmuziek. 17' Gramofoonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuwshcrirt ten. 19.10 Verkorte operette „Die Landstrelchcr 20.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 20.45 Kt verliefde, cabaretrevue. 21.45 B. N. O. Nieuw berrchten. 22 00 B. N. O. Militair overzicht, il —24 00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.oo ..Het leven bloeit", Pinksterspel. 9.00 i N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Een vlam op elk v» ons, Pinksterdeclamatorium. 9.45 Gramofoo: muziek. 10.00 Orgelconcert (opn.). 10.30 StudK idenst. 11.45 Psalmen en geestelijke liedert (opn.). 12.00 B. N. 'O. Nieuwsberichten en pop: lair actueel praatje. 12.15 Omroep-Kamerkoo Instrumentaal ensemble en orgel. 12.45 Het fer van de eendracht. 13.00 Revida-Sextet. 13.40 Gri mofoonmuziek. 14.00 Nederlandsche schrijve' spreken over eigen werk. 14.20 Inleiding Bruci nercyclus. 14.30 Omroep-Symphonie-orkest. O 15.35 Gramofoonmuziek. 16.00 Een stem die vc: klonk. 16.20 Viool en piano. 17.15 Gramofoo.-/ muziek. 17.30 Vurige Tongen, Pinkstermuzlek f Pinkstergedachten. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.1 Musette-orkest. Bert van Dinteren en zl kest en solisterf. 19.30 B. N. O. NieuwsberichtB 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Mllltii overzicht. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzendinj „Dutch News Reel" (Voor de Radio-Centrate Gramofoonmuziek). 20.15 Opera „Daphne" (opn 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22 00 Gramofoo* muziek. 22.10—24.00 Zje Hilversum I. MAANDAG 25 MEI 1942. TWEEDEN PINKSTERDAG. HILVERSUM I. 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuw berichten. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Pinks'J* morgen zonder zorgen. 11.00 Voor de kleuter- 11.20 Pinkstermorgen zonder zorgen. 12.00 B. O. Nieuwsberichten en populair actueel praari 12.15 Frans Wouters en zijn orkest. 12.45 OW concert en zang op grarnofoonplaten. 13.00 f zin van het boer zijn. 13 15 Van Zon en vo van vensters en maneschijn, muzikaal progra» ma. 14 00 Pianovoordracht. 15 00 De liefde zijn land is ieder aangeboren. Herhaling vat reportage van de le groote demonstratie vs den Nederlandschen Arbeidsdienst op Hou'.rs.' te Den Haag op 3 Mei j.l. 15.30 GramofonnnP ziek. 15.45 Omroep-Operette-orkest en solist*1 16.45 Sport van den dag. 17.00 Zondagmlddlf cabaret. 17.45 Sport van den dag. 18.00 Landmri lust. 18.30 Melodisten. 18.50 B. N. O. Nieuw»t* richten. 19,10 Radio-Logboek van de maand. V* Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist en grarf» foonmuziek. 21.45 B N. O. Nieuwsberichten. 21* B. N. O. Politiek praatje. 22.10 Theo Uden M* man en zijn dansorkest. 22.40 U raadt wat draaien. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301,5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuw- berichten. 9.15 Studiodienst. 10.15 Gramofoofr muziek. 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Twee violtf- 11.30 Orgelconcert. 12.00 B. N. O. Nieuwsberk! ten en populair actueel praatje. 12.15 Zang mf' planobegeleiding en gramofoonmuziek. Gramofoonmuziek. 13.00 De Melodisten e.. liste. A.s. Intermezzo: Lindenborger potpoun1 (opn.). 14.00 „Sneeuwwitje", muzikaal sproot 14.30 Gramofoonmuziek. 15.00 Het Wiener Kofr zerthaus Quartet en klarinet. 16.00 „Plnksterer. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Eindbeslissing vH de Declamatiewedstrijd. 18.15 PianovoordrscH'- 18.30 Het Jodenvraagstuk. 18.45 Bert van Diri* ren en zijn orkest. 19.15 Politiek weekprasü' 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel vi* den dag. 19 50 B. N. O. Friesch praat ie 201 Amusmentsoikest. solist, en dameskoor „Aeihf charme". 20 35 Een Pinksterreis door Ned*-' land '2115 Resultaten van concoursen voor H«" monieorkest en zangkoren. 21.45 B. N. O. NieuW berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—21.04 21 Hilversum I,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 8