TREKKERS HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK KANTOOR N.V. CEMSTO ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL Belangrijke Inboedelveiling Rem FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 18 „Ze blijven toch altijd kinderen, die menschen van het eiland", bromde hij. „Elk sprookje, dat hun verteld wordt nemen ze goedgeloovig als waarheid aan. Ze doen niet de minste moeite te onderzoeken, of er wel iets van waar is, en komen zelfs niet op de gedachte, dat de een of andere inbreker, 's nachis naar binnen geslopen kan zijn, om te stelen. Bliksemkaters mij maken ze niet bang. Ik zal ze leeren spoken!" De weg tusschen de duinen werd gelei delijk smaller. De sterke lichtstraal van zijn zaklantaarn teekende een dansende kring in het zand voor zijn voeten. Het was te donker om de voorwerpen in de nabijheid goed te kunnen onderscheiden, maar de schilder wist, dat op deze plaats een bocht in den weg kwam en dan zou hij weldra zijn woning -bereiken. De tasch met boodschappen was niet zwaar. Hij had alles bij elkaar in een rug zak gedaan, o.a. een brood; een bus met geconserveerde groenten en vleesch; worst kaas; spek en enkele andere kleine dingen. Maar toch was hij blij, nu spoedig aan zijn doel te zijn en hij overlegde reeds, of hij zijn bed voor den eersten nacht op den bree- den divan of in een van de afgesloten al- coven zou opslaan. Maar toen hij bedacht, aat het slapen in een alcoof vooral in deze warme nachten niet bijzonder geschikt was, besloot hij voorloo'pig met den divan genoegen te nemen. Later moest dan het geheele huis in orde gebracht 'worden. Hij zou zich nieuwe meubels aanschaffen, maar dat waren plannen, die nog in een verre toe komst lagen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, zou hij zich den eersten tijd wel behelpen met de dingen, die voorradig waren en zooals hij bij zijn eerste onderzoek had opgemerkt, kon hij het huis daar tame lijk gezellig en comfortabel mee inrich ten. En toen zag hij plotseling het huis uit de duisternis voor zich opdoemen. Tot nu toe was het voor zijn oogen verborgen geweest, omdat het achter een duin ver scholen lag, maar met een verschrikten uit roep bleef hij eensklaps staan. Als twee vurige oogen Ln het nachtelijk duister gloeiden hem de stralen tegen van de beide ramen aan de voorzijde van het oude visschershuis. Twee helle stralen van de brandende petroleumlamp wierpen even zooveel rechthoeken in het zand voor de woning. Ondanks zijn heldhaftig voornemen, zich door niets of niemand te laten afschrikken, doorstroomde hem toch een beklemmend gevoel. Als aan den grond genageld bleef hij staan. De verhalen, die over het huis in omloop waren, kwamen opnieuw met on weerstaanbare kracht voor zijn geest. Maar ook de voetsporen, welke Jiij dien mid dag ontdekt had. Ziin verwarring duurde echter slechts kort. toen maakte zich een hevige woede van hem meester. Een vloek kwam over zijn lippen en moedig 'stormde hij vooruit. De deur was gesloten, zooals hij was heen gegaan, maar binnen enkele seconden had hij haar met zün Sleutel geopend en vloog door de vestibule naar de woonkamer, waar hij het licht had zien branden. De kamer was leeg. Op de tafel stond een petroleumlamp te branden, hoewel Piet ervan overtuigd was, dat ze bij zijn heengaan op de commode stond. De lamp verspreidde een zacht, geel licht. In de deuropening bleef Homan staan en luisterde ingespannen naar elk geluid, dat tot hem doordrong, maar een onheilspel lende stilte hing over het huis; een angstig, hartbeklemmend zwijgen, nauwelijks ge stoord door het verre geruisch van de in slapende golven. Geruimen tijd bleef hij luisterend staan, maar toen hij geen enkel verdacht geluid hoorde, sloop hij op zijn teenen naar de tafel. Hij wist zelf niet, waarom hij het deed, het was, alsof een innerlijke 'stem hem zei, dat daar iets bijzonders was. Eerst nu zag hij het witte papier naast de lamp. Piet Homan boog zich over de tafel en las de weinige woorden: Nie mand in- dit huis kan blijven leven. Wie hier een voet zet, wacht de dood. Dit geen grap, maar/de waarheid. Verdwijn middellijk voor het te laat is. onmiddellijk HOOFDSTUK VIII. Op het water van den smallen doorgang tusschen de eilanden Texel en Vlieland, dobberde eenzaam een roeibootje in den nacht. De man die dat bootje met inspan ning van al zijn krachten vooruitbewoog, was er zich terdege van bewust, dat hij geen oogenblïk mocht versagen, wilde hij niet de kans loopen, door de sterke strooming naar open zee te worden gedre ven. Ware het hem sléchts een oogenblik ver gund geweest, aan iets anders te denken, dan aan hetgeen hem nu reeds wekenlang bezighield, dan zou hij ongetwijfeld geno ten hebben van den heerlijken koelen nach.t Dan zou hem zeker het schitterende schouw spel van de millioenen fonkelende sterren aan den strakgespannen hemel in verruk king hebben gebracht. Niets van dat alles zag hij echter. Het eenige wat zijn aandacht gesDannen hield, was de witte lichtstraat van den vuurtoren op Texel. De riemen plasten met eentonige regelmaat m het water. Het hout knerpte zachtjes als de man zijn volle gewicht in de riemen legde. Nu en dan sprong een visch verschrikt boven het water uit. of liet een vogel in de verte zijn eentonig-schel ge- krijsch hooren. (Wordt vervolgd.) Het generaal-pardon van het N. A. F. Een toelichting. De Centrale Persdienst van het N. A. F. meldt: Bij de stichting van het N.A.F. is een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Zij, die op 15 Juli 1940 lid waren van eenige er kende vakorganisatie, zullen alle rechten hebben, die bij de reglementen van het N. A. F. zijn omschreven, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot liet, N. A. F. toetreden. De jaren; die zij lid waren van hun vakorgani-' satie, tellen dan mee bij de berekening van hun rechten. Allen, die lid zijn'van een vakbond, wor den automatisch lid van het N.A.F. Zij hoe ven zich dus niet als lid op te geven. Zij moeten echter wel het vragenformulier in zenden, dat zij van het NA..F. hebben ont vangen. Dit* is noodzakelijk voor de vast stelling van hum rechten. Voorshands geschiedt de contributie inning en de afhandeling van zaken door het apparaat van de vakorganisaties. Nadrukkelijk vestigen wil de aandacht er op. dat voor hen, die na 1 Mei 1942 schrif telijk bedanken als lid van de vakorgani- tttie en geen contributie meer betalen, het generaal pardon niet geldt. UITGEEST ROODE KR.I IS BIJEENKOMST Donderdagavond S uur zal in hotel De Ooievaar een bijeenkomst worden gehouden, uitgaande van de afdeel'.ng Castricum-LIm- men van liet Roode Kruis, waarbij als spre ker za! optreden de heer F. Cantó. secreta ris van het hoofdbestuur. Verduidelijkt door lichtbeelden zal deze een causerie houden over ..Het Roode Kruis in oorlog en vrede".' Het doel der bijeenkomst is' om ook hier eer. groep transportcolonlstea te krijgen, welke actief kan optreden. Behandeling van Joodsche vermogenswaarden. Hoogst toegestaan bezit: ƒ250. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be handeling van Joodsche vermogenswaarden. Hierin wordt o.m. bepaald: Vorderingen van elke soort moeten schrifte lijk bij de bankiersfirma Lippmann. Rosenthal en Co. te Amsterdam worden aangemeld, wan neer zij op het tijdstip van het in werking tre den dezer verordening of nadien geheel of ge' deelteüjk rechtens of economisch toekomen aan een persoon, die ingevolge het bepaalde bij arti kel 4 der verordening no. 189.1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. Het bovenstaande Is niet van toepassing ten aanzien van vordeungen eener onderneming, welke op grond der verordening no. 189/1940 tot het doen van aangifte gehou den is. De aangifte van de op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaande vorderingen dient uiterlijk op 30 Juni 1942 te geschieden. Vorderingen, welke eerst na het in werking treden ontstaan, of van welker ontstaan de tot het doen van aangifte gehoudenf personen dit tijdstip kennis nemen, moeten binnen een week worden aangemeld. Vroegere vrije maxima tot dusverre niet be handelde vermogenswaarden moeten onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942. overeenkomstig de nor men van artikel 1 der verordening no, 148/1941 worden gestort, in depot gegeven of overge schreven. De verordening is niet van toepassing voor zoover de gezamenlijke waarde der con tante gelden, cheques, effecten, tegoeden en deposito's, waarop de tot een gezin behoorende personen op het tijdstip van het in werking tre den dezer verordening recht hebben, niet meer bedraagt dan tweehonderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waarop de tot een gezin behoorende personen recht heb ben. kan per kalendermaand tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd vijftig gulden woiden beschikt. Collecties van alle soorten kunstvoorwerpen, voorwerpen van goud, platina of zilver, alsmede bewerkte en onbewerkte edelsteenen. halfedel- steenen en parels, moeten, wanneer zij geheel óf gedeeltelijk rechtens of economisch- aan een der ln artikel 1 genoemde personen toebehooren, aan de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal worden ingeleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien t. Eigen trouwringen en die van een over leden echtgenoot; 2. Zilveren pols- en zakhorloges in persoonlijk gebruik; 3. Gebruikt tafelzilver, met dien verstande, dat elke tot het gezin van den eigenaar behoo rende persoon een vierdeelig eetbestek be staande uit mes, vork, soeplepel en dessertlepel behoudt; Gebitvullingen uit edele metalen ln per soonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942. te geschieden. Worden de goederen eerst na dit tijdstip verworven, dan moeten zij onverwijld, uiterlijk binnen een week na hurv verkrijging, worden ingeleverd. Hij wien door de bankiersfirma Lippmann, Rosenthal en Co. bij de uitvoering van de aan de genoemde bankiersfirma in deze verordening of in de verordening no. 148,1941 opgedragen taak, verzocht wordt inlichtingen te verstrekken, is verplicht de hem gestelde vragen volledig cn naar waarheid te beantwoorden. Boeken, bewijsstukken en andere bescheiden moeten de bankiersfirma op verlangen worden overgelegd. Indien paarden, voer- of vaartuigen, rechtens of economisch aan een der in deze verordening genoemde personen toebehooren. moeten deze uiterlijk op 30 Juni 1942 schriftelijk bij de „Zen- tralstelle für Jüdische Auswanderung" te Am sterdam worden aangegeven. Hij, die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of deze ont duikt. dan wel die opzettelijk vermogensbe- standdeelen. welke aan de voorschriften van deze verordening of van de verordening no. 148 1941 onderworpen zijn aan de registratie ont trekt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van on beperkte hoogte of met een dezer straffen. Indien het feit dobr schuld wordt gepleegd kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden worden opgelegd. Deze verordening treedt 23 Mei in werking. Drukte op het Bossche politiebureau. Wie zijn fiets kwijt is, kan komen kijken Eenige dagen geleden heeft de Bossche recherche een fietsenverhuurder gearre steerd, die onder zi.in buurfietsen een aantal gestolen karretjes bleek te hebben, 42- fietsen werden in beslag genomen. De commissaris van. politie publiceerde bij deze gelegenheid een oproep, waarin hij ieder, van wien 'het laatste half jaar een fiets was gestolen, verzocht zich op het bureau te melden. De Bosschenaren hebben in overweldi genden getale aan deze oproep gehoor ge geven. Reeds in de eerste twee dagen ver voegden zich vele honderden gedupeer den aan het bureau, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt en de binnenplaats, waar de karretjes staan, voortdurend gevuld is met een zoekende menigte. Het aantal gelukkigen, dat ziin fiets her kende, is voorloopig echter nog maar klein. Op het politiebureau werden nóg slechts 8 fietsen „geïdentificeerd". In elk geval openbaart deze gelegenheid weer eens, welke eén enorme omvang het duistere bedrijf dei' zwijntjesjagers heeft aangeno- len. Kranige jongedame rekende fietsendief in. En kreeg een compliment van de rechterlijke macht. Een 20-jarig meisje, wier fiets op een kwaden dag gestolen was en dat derhalve een begiijpelijken afkeer had van zwijntjes jagers, zag twee mannen op de Korte Prin sengracht bij den Haarlemmerdijk morrelen aan een rijwieL Het was een zeer kordate ongedame. die niet wist wat angst betee- kende en zij aarzelde dan ook geen oogen- blim om bij een eventueele poging tot dief stal persoonlijk in te grijpen. Zij stelde zich verdekt op en wachtte op de dingen, die komen gingen. Zij zag hoe de mannen, die het rijwiel hadden ontdaan van zijn kost bare banden, wegsleepten en in het water smeten. De mannénjlaarentegen zagen, hoe verdekt zij ook was opgesteld, de jonge dame in haar schuilplaats staan. Zij lieten hun lantaren in haar hoekje schijnen, maar zij konden niet ontdekken, wie er stond, om dat het meisje een jas over haar hoofd ge looid had. De mannen vonden het daarom jeter niet te veel aandacht te besteden aan de geheimzinnige figuur in het' duister en zij verwijderden zich snel. Toen achtte het meisje haar tijd gekomen. Zij sprong uit haar schuilhoek en zette de mannen na. Een ontvluchtte, doch de ander ..erd gegrepen en het meisje, dat blijkbaar jiu-jitsu geleerd had, draaide hem den arm op den rug en drukte een vinger achterover, zoodat de man niet kon loskomen zonder een zijner ledematen te kneuzen. In deze niet te benijden houding voerde zij den dief in de richting van het politicpost huis op het Haarlemmerplein. In het ge zicht van. het posthuis werd het den man tc erg. Hij deed een laatste poging om vrij te komen. Hij rukte en trok en inderdaad wist hij los te komen. Maar het meisje wilde haar prooi niet zonder meer verliezen. Zij gilde, met het gewenschtfe resultaat. Twee luchtbeschermers snelden toe. Zij grepen den dief en levenden hem over aan de po litie. Het bleek, dat de arm van de moedige jongedame uit den kom was gedraaid. Maar dat had zij gaarne over voor haar succes vollen arbeid. Vandaag moest de man terecht staan voor de rechtbank te Amsterdam. Hi.i was niet verschenen, waarschijnlijk omdat hij zijn belaagster geen tweede maal wilde ontmoe ten. Zoowel de president als de officier van justitie prezen het optreden van het meisje, dat gaarne de complimenten accepteerde. Tegen den man eischte de officier, mr. Nauhuijs, een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Uitspraak Vrijdag 5 Juni. HOOFDPRIJZEN' STAATSLOTERIJ- f1000 3720. 11930. 17493. 17268. f400 1096. 2087. 9101. 9476. 14700. f200 5946. 10202. 13841. f100 2349, 3483. 6622. 7536, 8061, 13207, 15382, 16632, 18394. 11 I J Haarlem's Muziekinstituut. Leerlingen-uitvoering. Op de derde uitvoering, die in den Stads schouwburg gegeven werd. kwamen meer ge vorderde leerlingen voor het publiek. Het waren discipelen uit de pianoklassen van- de heeren Hoogerwerf, Jan Hoog en D. v. d: Stam, alsmede vioolleerlingen van Jesw. Wulf en Joh. Vierveyzer; verder trad op de balletklasse van Marja Marinska en werd men nog eens vergast op de prestaties van het Jeugdorkest, dat, oryier leiding van den heer Nico Hoogerwerf. andermaal de twee" Slavische dansen ten gehoore bracht, die wt feeds op den vorigen leerlingenavond hoor den. Niet minder dan zeven violisten legden hun proefstuk af en wat zij ten gehoore brachten was doorgaans heel goed. soms zelfs van voortreffelijk gehalte; composities van Vival di. Viotti en Rode werden de verschuldigde eer aangedaan: een concertdeel van dezen laatste werd zelfs frappant, vertolkt. Twee élèves van Joh. Vierveyzer kwamen met een trio-sonate van Joh. Stauritz, waarvan de klavierpartij gespeeld werd door de veelbe lovende jonge pianiste Frieda Hoogerwerf, die dezen avond als begeleidster nog heel wat meer belangrijk» te dóen had. Het spelen van triosonates en andere kamermuziek in 'een voudige bezetting, kan bij de jeugdige élèves niet genoeg aangewakkerd 'worden; het is de beste manier* om een smaakvollen muziek- geest te kweeken en handigheid in lezen er musiceeren te bevorderen. Als zoodanig had; dit programmanummer een extra paedago- gische waarde. Onder de pianisten die zich lieten gelden waren er die goed voor den dag kwamen .en niet al te zeer. onder den invloed van 'de plankenkoorts geraakten;allicht dat er ook een paar waren die het thuis en op de les ongetwijfeld beter gedaan hebben. Niet allen is het gegeven zich zoo volkomen te beheer- schen voor het publiek als bijv. de begaafde knaap, die met Ecossaise van Beethoven een zoo goede beurt maakte. De dramatische dans, waarmee de ballet klasse haar demonstratie begon, had als as pect en als uitdrukking goede eigenschappen. Het Jeugdorkest toonde zich wederom zeer paraat. JOS. DE KLERK- OPVOEfclNG VAN „DE TWEE WEEZEN". Het bekende oude en indertijd zeer popu laire volksstuk „De Twee Weezen", die zoo slecht werden behandeld in hun jeugd, is door het Nederlandsch Volkstooneel onder leiding van Willem Goossens in studie geno men. Donderdagavond 28 *Mei a.s. zal het voor het eerst sedert jaren weer in Haarlem ten tooneele worden gebracht en wel in het Gem. Concertgebouw. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) Inbrekers op het pad. Bezoek gebracht aan een sigarenwinkel en een slagerij. In een sigarenwinkel aan de Zocherstraat lebben onbevoegden zich toegang verschaft m hebben den winkelvoorraad, bestaande uit tabak, sigaren en sigaretten en voorwer pen tot een bedrag van 270.meegeno men. Zij openden in den voortuin een kel derluik en kwamen in den kelder. Via de trap werd 'de winkel bereikt en op rustige wijze konden de indringers hun slag slaan. Hoewel de bewoners op de tweede verdie ping sliepen, gingen de bezoekers verder en doorzochten de eerste verdieping, waar fles- schen met ingemaakte groenten, blikjes conserven en distributiebescheiden aanwezig waren. Deze artikelen verdwenen eveneens. Een tweede inbraak is gepleegd in de slagerij van den heer M. aan de Spaarn- wouderstraat, waar onbevoegden via een naast den winkel gelegen poortje in de worstmakerij zijn gekomen. Zij vonden daar een hoeveelheid van eenige ponden thee, sla-olie, koffie en in het khntoor een kistje met een bedrag van 400.Een en ander namen de bezoekers mee. Verondersteld wordt, dat zij goede bekenden zijn, daar zij gemakkelijk den weg hebben kunnen vin den. Een brutale inbreker te Amsterdam, g Hij lag in bed Dat de slaap des onrechtvaardigen niet altijd voor die van meer gewetensvolle lie den behoeft onder te doen, bewees de man, die gisteravond een bed op een zolder kamer in de Karei du Jardinstraat tot rust plaats had uitgekozen. Wie er meer schrok, de man of de onthutste bewoonster, die den slaper ontdekte, meldt de geschiedenis niet. doch een feit is het, dat beiden vrijwel ielijkertijd op de vlucht gingen. Ofschoon Je dame in kwestie groot alarm maakte, wist de ongenoode gast te ontkomen. Later bleek, dat eenige sieraden in het bed waren achtergebleven, welke 'maar dat kwam eerst nóg later aan het licht afkomstig waren van een inbraak aan de IJsselstraat. Ook daar was het den dief ofschoon op heeterdaad betrapt door den bewoner bij diens thuiskomst gelukt, te ontkonjen. mede dank zij eenig geweld, dat hij daarbij [ebrujkt had, waardoor de bewoner een jloedende wonde haid opgeloopen. Een aan tal gouden ringen en andere sieraden ^ont breken nog. I LEVENSMIDDELENKAARTEN VAN RIJKSDUITSCHERS. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Op 26 Mei begint het uitreiken van de nieuwe levens middelenkaarten voor de jpjksduitschers, welke hun stamkaart hebben ontvangen van het Wirtschaftsamt van de N. S. V. te 's-Gravenhage. Het uitreiken geschiedt dagelijks van tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur, op Zaterdag alleen van 8 tot 12.30 uur, door de Dienststelle des Wirtschaftsamtes der N. S. V.. Sophialaan 1 a. 's Gravenhage. Teneinde ormoodïg wachten te voorkomen wordt er nogmaals op gewezen, dat men zich strikt moet houden aan den dag van uitgifte, welke door middel van een datum stempel op de laatst uitgereikte levensmid delenkaart is aangegeven. Algemeenc kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Vader. Behuwd- en Grootvader Harmen Albert- Verbeek weduwnaar van Krijntje Meijer in den ouderdom van ruim 81 jaren. Eefde: 1 Wed. S. LAMFERS- VERBEEK Santpoort: R. VERBEEK L. VERBEEK—VISSER IJmuiden: Wed. J. VERBEEK— v. d. DUYN Lomita U.S.A.: A- VERBEEK J. VERBEEK— v. MASTRIGT Bussum W. C. VERBEEK; J. VERBEEK- VERHAGEN Beverwijk: M. ALLES—VERBEEK M. M. ALLES Vlaardingen: H. A. VERBEEK M. VERBEEK— ROZEMOND Rotterdam M. REGOORT— VERBEEK J. REGOORT IJmuiden-Oost: A. MEYBÜRG VERBEEK D. MEYBURG Hengelo (O.): D. v. d. VEER VERBEEK P. v. d. VEER Goor: G. FOURNIER VERBEEK W. J. FOURNIER en kinderen Goor, 23 Mei 1942 De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 26 Mei a.s. op de bijzondere begraafplaats te IJmui den na aankomst van trein 16 uur te IJmuiden. Heden overleed na een kortstondige ziekte nog plotseling onze lieve Dochter en Zuster Gerritje de Feber in den ouderdom van ruim 19 jaar. G. DE FEBER-KOSTER JAN FRANCIES DINGENIS IJmuïden-O.. 23 Mei 1942 Rasse Zegelstraat 27 De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 27 Mei a.s.; vertrek huls n.m. 2 uur, op de begraaf plaats de Biezen n.m. 3 uur. Strijksters, Mangelsters en Nette Meisjes gevr. Reiskosten worden vergoed. Aanm. IJMIJIDER WASSCHERIJ Snelliusstraat 39, IJmuiden. ia 5 30 uur: Burg. Rambonnptlaan 25. IJmuiden. Op den 23en Mei overleed na een smartelijk lijden in het Elisabeth Gesticht te Leiden onze geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante, mevrouw Johanna Elisabeth Barentsen geboren Apetz in den ouderdom van 54 jaar. J. H. APETZ H. APETZ— KRANENBURG P. H. APETZ J. C. E. HAMMING APETZ J. H. APETZ Velsen, 25 Mei 1942 Antieke Munten HORLOGES, enz. koopen wij nog steeds. W. Dames Kruisstraat 19, Tel. 16910. Haarlem. Trekkers; voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin gen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m. meer 4 cent. AUe andere advertenties van particulieren 1n de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent, elke m.m. meer 6 cent. Personeel gevraagd Dame all. In Driehuis vr. fl. D.-MEISJE van S.30-1 uur. Aan- m. na 19 uur. Adr. bur. v. d. bl. DAGM. gevr. 17-1S j-, v. d. heele dag bij Huibens, Biezenweg Santpoort. Flink DAGM. gevr. v. 9 tot 5 j. Goed loon. Vrije midd. Don- derd. en Vrijd. Sehortemeyer, Rijksweg 313, Santpoort-dorp. GROSSES WESTDEUTSCHES WALZ- UND HÜTTENWERK ln der Nahe der Grenze sucht für sofort ERFAHRENEJ WALZER UND WALZWERKS ARBEITER zu guten Löhnen u. Bedingungen. Reibungslose Auszahlung des Lohnanteils an die Familienangehörigen wird garantiert. Anbietungen an: No. 7945 Bur. d. Zeitung. VERPLAATST van EDISONSTRAAT 7 naar ALEX BELLSTRAAT 2—4 - IJmuiden TELEFOON WEER 4905 Voor dringende boodschappen bij geen geh. Tel. 24625 Haarlem NIEUWE GRACHT Makelaar P. HOOGEVEEN DONDERDAG A.S. de aangekondigde AANVANGENDE DES MORGENS 10 UUR Des middags worden geveild de collectie SCHILDERSTUKKEN OUD-BLAUW en KRISTAL, ANTIEKE PENDULES etc. BEZICHTIGING: MORGEN (WOENSDAG) VAN 9 TOT 3 UUR Voor direct FLINKE JONGEN gevraagd. 16 tot IS j. Gerard Doustraat 31. IJm.-O. MEISJE gevr. boven 16 j. ni broodkost. Kenncmerplein 28. IJmuidpn. Voor direct gevr. NET MEISJE n de huish. Aanm. Foto ..Hollv- .vood". Kalverstraat 119. IJm.-O Personeel aangeboden Jongedame vr. plaatsing als ASSISTENTE bij kleerm. of naai ster. Adres te vern. bur. v. d. blad Te koop aangeboden Te koop PHILIPS RADIO en een paar for. jongenssch. m. 38. Hoofdstraat 147, Santpoort. Te kooD mod. KINDERWA GEN" en een p. z.g.a.n. rubber laarzen. Kastanjestr. 35. IJm.-O Diversen VERLOREN bruin lederen oortemonnale m. inhoud. Tegen soede belooning terug te bez. Wilhelniinakade 77. IJmuiden. GITAARLES gevraagd Br. bur blad T 117. Dame all. eig.-h. bew. o. st. in Driehuis, b. ZIT-SL.K, huur a. all. st. d. Br. bur. v blad T 11S. Tegen. bel. terug te bez. wegge], gele BELG. HER DERSHOND <teef) m. prikkel en loopband. Ladderbeekstr. 78. Velsen-N. Eenige TEN NIS PARTNERS gevr. Br. hur. v. ri blad T 117. Schrijfpapier Closetrollenf 0.11 Boterhampapier Kastranden, Kastpapiei Losse randen Magazijn „De Econoom" Tel. 5162, Kalverstr. 14. IJm.-0. UUÜ DIJUUIEL ODGEKflOPT D^y ZWEMMER's Rijwielhandel Roosevelt wil Indisch oorlogskabinet Naar Radio-Boston meldt, heeft Roosevelt voorgesteld, dat*in Voor-Indië een „Indisch' oorlogskabinet voor de verdediging wordt gevormd. De houding van de Indische Congrespartij len aanzien van alle de verdediging van In dië betreffende problemen berokkent den Britschen autoriteiten zeer veel zorgen, zoo meldt de Times uit New-Delhi. De Times schrijft: Men verwacht thans een toenemen- den invloed van Gandhi. Gandhi's standpunt ten aanzien van den oorlog maakt het voor hem onmogelijk bij zijn politieke overwegin gen ook maar rekening te houden met een oorlog. Ook verzet hij zich tegen een politiek van vernieling voor het geval dat de in Indië strijdende geallieerde troepen zich voor de Japanners zouden moeten terugtrekken. Gan dhi keurt de aanwezigheid van Amerikaan- sche troepen in Indië af en staat principieel afwijzend tegenover alle planhen om Indië op voet van oorlog te activeeren. Gandhi eischt van de Engelschen, dat zij zich uit Azië terug trekken en-het bestuur aan de daar wonende bevolking overlaten. De Times citeert t volgens een verklaring van een lid der werk- commissie van de Congrespartij, volgens welke Gandhi van de Engelschen verlangt, dat zij Indië volledig aan zichzelf zullen over laten. Hij eischt verder, dat zij den Indiërs het recht te geven om met Japan de overeen komsten te sluiten die zij willen. Japan en liet nieuwe Westen. v. d. L. De oorzaken, welke Japan en de Asmogendheden tot elkander hebben gebracht, waren tweeledig: gelijke moeilijkheden en geüjke vijanden. De zich voortdurend vergroo- tende bevolking dezer drie landen en de daar mee toenemende expansiekracht, moest zich een weg banen. Het gebrek aan grondstoffen voor een zich mèt de bevolking vergrootende industrie konden Jap&n noch Duitschland of Italië betrekken van eigen bodem: zij moes ten ze importeeren. Londen en Washington hebben op vele manieren getracht de econo mische en militaire machtsontplooiing van hun rivalen tegen te gaan; dit is niet gelukt. Zooals Duitschland en Italië met hun onder ontzaglijke opofferingen uitgeruste, maar door de innerlijke krachten, des volks gesterkte weermachten zich baan braken uit hun kunst matig isolement, en gebieden veroverden, welke de noodige grondstoffen thans a#n hen leveren, zoo is Japan in een bliksemsnellen aanval het kostbaarste deel van Oost-Azië met rubber, tin en olie deelachtig geworden. Het is geen wonder, dat, nog voor de groote gebeurtenissen van dezen oorlog zich voltrok ken, de drie staten elkander gevonden hadden in het Driemogendhedenverdrag, eerst in den vorm van het anti-Komintern verdrag tot af weer van de destructieve kracht, die hen te zamen onmiddellijk bedreigde: het bolsjewis me; in den jongsten tijd als het grootste mili tair verbond, dat de wereld ooit heeft gezien. Washington en Londen, die met economische blokkade en sancties hun doel wilden verwe zenlijken, zijh bedrogen uitgekomen, doordat zij de innerlijke kracht dezer staten verre hebben onderschat. Wat hen eens met list is onthouden, werd in verbluffend korten tijd door geweld in hun hand gebracht ,en de Anglo-Amerikaansche mogendheden stonden voor het feit, dat zij zich op beide oorlogs- tooneelen „in de buitenste linie" bevinden en hun vijanden „in de binnenste", zooals Cripps het in zijn jongste Lagerhuisrede heeft uitgedrukt. De Duitschers en Italianen beheerschen het vasteland van Europa en de Japanners bezitten door hun bliksemoorlog een kring van steunpunten in den Stillen Oceaan, waar door de vitale deelen van het Groot-Oost- Aziatische Rijk buiten den greep der Geal lieerden zijn gebracht. De invloed van Japan op den oorlog in het Westen is tweeledig: het oorlogspotentieel der Geallieerden, over de geheele aarde ver spreid, kan op geen enkele plaats een gecon- centreerden aanval inzetten, maar bovendien: de Vereenigde Staten, die zich gaarne het „arsenaal der democratieën" noemen, hebben handen vol werk de eigen legers van het noo dige te voorzien. Washington kan zich niet meer veroorloven een expeditieleger op avon tuur naar Europa te zenden, zooals in 1917. toen het een ongevaarlijk Japan in den rug had. Japan weerhoudt Amerika ervan den tota len inzet zijner krachten op Europa los te laten, en de Amerikaansch-Britsche vloten zich te concentreeren op een blokkade van het Europeesche continent. Oorspronkelijk tot elkander gekomen door gelijke moeilijkheden en gelijke vijanden heb ben de staten van het Driemogendhedenver drag gaandeweg hun instelling op elkander verdiept. In de jongste wijzigingen der Japan- sche politieke binnenlandsche organisatie is de lijn van de autoritaire idee duidelijk te onderkennen. Alleen het rationalisme van nationaal-socialisme en fascisme hebben de enorme krachtsinspanningen dezer volken en daardoor de' verbluffende successen mogelijk gemaakt. Het Japansche volk, dat in de jaren van den oorlog in China telkens weer ge staald is, komt nu vanzelf tot eer) levensbe schouwing en een staatkunde, welke alle mo gelijkheden van den modernen mensch tot positief resultaat leidt. Dit is een symptoom dat wijst op Japans rijpheid, niet slechts ter verwezenlijking van zijn nationale doelstellin gen, maar tot samenwerking met het'groote Westen, wanneer het licht van den nieuwen vrede zal zijn ontstoken. Alle kippenliouddrs moeten eieren inleveren. Anders.... geen kippen meer! mededeeling maakt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd be kend, dat alle pluimveehouders, die voor hun dieren geen voedertoewijzing ont vangen, voor het jaar 1942 vijftien eieren per kip moeten inleveren aan een door de landbouw-crisisorganisatie in overleg met de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te De Bilt aangewezen verzame laar. Dit beteekent, dat alle kippenhouders, dus ook zij, die in hun stadstuintje eenige kippen hebben loopen. per dier vijftien eieren moeten inleveren en wel volgens een schaal, die in ge noemde mededeeling wordt bekend gemaakt. Wanneer men niet aan den leverings plicht voldoet, zal men geen pluimvee meer mogen aanhouden, afgezien nog van andere tegen de nalatigen te nemen maatregelen. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar meergenoemde officieele me dedeeling. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 23 Mei. Bevallen: 20 Mei: C. W Vink—Smak man, z,, 21 Mei: A. C. PerukelDreijer. d„ 22 Mei: A. J. Broekhuizen— Soharwachter, d., H. NE. \an Campen— Barnhorn, z; Overleden: 19 Mei: E. van der Wal. 93 j.. Maerten van Heemskerkstraat, 21 Mei: A. DreijerVerhoeven 32 j„ TTeavensin.cel H. van der Eist. 70 j„ Hazepaterslaan. 22 Mei: Ondertrouwd: 23 Mei: H. C. Verbruggen en C. Vester. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. OPGAVEN NOG NIET VERKOCHTE PARTIJEN STROOVLAS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat alle stroovlashan- delaren de op 14 Mei j.l. door hen nog niet ver kochte partij stroovlas onverwijld dienen op te geven aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, Bezuidenhoutscheweg 15. 's Gravenhage. Er moet daarbij worden opgegeven of het gerepeld of on- gerepeld vlas betreft, waar de partijen zijn opge slagen en hoe groot zij zijn. Na 13 Mei 1942 mag geen vlas verkocht worden, terwijl momenteel alle vervoer van vlas, voor zoover niet bestemd voor uitvoer naar het bui tenland. is verboden. ingeschreven als Persbericht No. 786. L. en V. TOESLAG OP GELEVERDE OF TE LEVEREN VAARSKALVEREN. In aansluiting aan het dezer dagen verschenen pewberlcht inzake een te verleenen toeslag op vrouwelijk Jongvee van respectievelijk 40,— en 30.— per dier. wordt den veehouders verzocht 1942. aan hun Plaatselijken Bureauhouder op te geven, daar aanbiedingen vóór 7 Juni a.s. even eens voor den toeslag in aanmerking zullen komen. Levering op de siachtveemarkten van deze die ren zal evenwel slechts zijn toegestaan na ont vangst van een oproepkaart van de Landbouw crisis-Organisatie te Alkmaar. Ingeschreven als persbericht No. 59. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. ,310. MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR ROZIJNEN. Rozijnen le kwal. per 100 gr0,21'. Rozijnen 2e kwal. per 100 gï0,17b Rozijnen 3e kwal. per 100 gr0,16!: MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR SINAASAPPELS. Spaansche blonde sinaasappels per kg... 1,24 Spaansche bloed sinaasappels per kg1,11 HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN STRAFBAAR. POTASCH. Bij publicatie van begin April 1942 is van he', verbod van het be- en verwerken van potaseh zonder schriftelijke vergunning van den direc teur, tot en met 31 Mei 1942 dispensatie verleend, met dien verstande, dat deze dispensatie niet gold voor het vermengen van polasch met na- triumsulfaat, glauberzout, bitterzout en andere producten ter vervaardiging van sodaver- vangingsmiddelen e.d. Deze dispensatie is verlengd tot en Juni 1942. Ingeschreven als Persbericht No. 782. H. N. en S OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleeschl maakt bekend, dat het overnemen van nuchtere kalveren op 22, 23, 24 en 25 Mei niet zal kunnea geschieden. 22 Mei. DE INLEVERING VAN EIEREN DOOR PLUIMVEEHOUDERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening ia oorlogstijd maakt bekend, dat alle pluimveehou ders, die voor hun dieren geen voedertoewijzing ontvangen, voor het jaar 1942 15 eieren per kip moeten afleveren aan een door de landbouw crisis-organisatie in overleg met de Nederland sche centrale voor eieren en pluimvee - aangeWezen verzamelaar. Van deze eieren moeten er voor 28 Juni ten minste 7. voor 26 Juli tenminste 12 en voor V Augustus 1942 tenminste 15 zijn afgeleverd. Voor pluimveehouders, die voor hun dieren een voe dertoewijzing ontvangen, geldt reeds een rege ling. Deze blijft ongewijzigd. De bij een landbouw-crisis-organisatie aange sloten pluimveehouders zullen vanwege den pro vincialen voedselcommissaris een kaart ontvan gen, waarop het aantal te leveren eieren, bere kend naar het aantal kippen aanwezig tijdens de inventarisatie in December 1941 staat vermeld. De niet bij een landbouw-crisis-organisatie aan gesloten pluimveehouders zullen zelf bij hua plaatselijken bureauhouder éen kaart moeten af halen. zinder mededeeling van het door hen aait-j gehouden aantal kippen. Ditzelfde geldt voor ge- organiseerden die na 1 December 1941 kippen zijn gaan houden. Een kaart, waarop het te leve ren aantal eieren is vermeld, zal hun dan wor den uitgereikt. Op de kaart zal de verzamelaar het aantal door hem ontvangen eieren aantee- kenen, zoodat bij controle kan worden nagegaan of aan den leveringsplicht is voldaan. De inzameling der eieren door de verzamelaars zal zoo spoedig mogelijk beginnen. Mocht d« pluimveehouder nog geen kaart ontvangen hebben dan zal een voorloopig bewijs afgegeven worden Het nog niet 'in het bezit hebben van een kaar: ontslaat den pluimveehouder niet van den leve ringsplicht. De pluimveehouders, die niet aan der leveringsplicht voldoen, zullen geen" pluimvee meer mogen aanhouden, afgezien nog van andere tegen hen te nemen maatregelen. AFWIJKEND VEEVOEDER. De Voedselcommissaris voor Noord-Holland maakt bekend, dat voor veehouders met een slechte ^ras- en/of ruwvocderpositle, afwijkend veevoeder beschikbaar is. Veehouders, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, kunnen schriftelijk vóór 30 Mei a.s. een aanvraag indienen aan het Bureau Voed selcommissaris te Alkmaar, afdeeling Vcevoe* derdistributie, onder opgaaf van naam, adres, plaats en organisatienummer, aantal melk- en kalfkoeien, jongvee, en oppervlakte grasland, meld," terwijl tevens de handelaar dient te worden meld, die vóór zorgdragen. - levering van het voeder moei Aanvragen, welke na 30 Mei a.s. binnenkomen of waarin de gevraagde gegevens niet zijn ver meld, worden onherroepelijk terzijde gelegd. Ingeschreven als persbericht No. St, KOUDIJSPOEDER VOOR IJS BEREID ER S. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat de Nederlandsche Meelcentrale geen toewijzingen voor suiker mee: aan ijsbereiders zal verstrekken, doch den te bereiders in plaats van suiker voortaan koudijs* poeder zal toewijzen. In verband hiermede heeft de Secretaris-Gene raal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij bepaald, dat het afleveren van koudijs- poeder aan ijsbereiders slechts Is toegestaan, in dien de desbetreffende ijsbereiders in het beu' zijn van een teun door de Nederlandsche Meel centrale verstrekte toewijzing, welke recht geeü op den aankoop van ten minste de afgeleverde hoeveelheid koudijspoeder en indien voorts de genen. die het bedoelde product aan ijsbereidert afleveren, telkens de door hen afgeleverde hoe veelheid van het product op de aan de betrok ken ijsbereiders verstrekte toewijzing aanteeke- nen en toewijzingen, waarop het geheele toege wezen quantum is afgeschreven. Innemen en bt) de Nederlandsche Meelcentrale inleveren. Ingeschreven als Persbericht No. 757. L. tn

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4