HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK EFFECTEN I F0RMAMIN DAMIAATJES FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VtNZELAAR. INCASSO-BANK N.V- „Ze blijven toch altijd kinderen, die menschen van het eiland", bromde hij. „Elk sprookje, dat hun verteld wordt nemen te goedgeloovig als waarheid aan. Ze doen aiet de minste moeite te onderzoeken, of ;r wel iets van waar is, en komen zelfs aiet op de gedachte, dat de een of andere inbreker, 's nachts naar binnen geslopen «an zijn, om te stelen. Bliksemkaters mij maken ze niet bang. Ik zal ze leeren spoken!" De weg tusschen de duinen werd gelei delijk smaller. De sterke lichtstraal van tijn zaklantaarn teekende een dansende '<ring in het zand voor zijn voeten. Het jyas te donker om de voorwerpen in de nabijheid goed te kunnen onderscheiden, maar dé schilder wist, dat op deze plaats sen bocht in den weg kwam en dan zou hij weldra zijn woning bereiken. De tasch met boodschappen was niet zwaar. Hij had alles bij elkaar in een rug zak gedaan, o.a. een brood; een bus met geconserveerde groenten en vleesch; worst kaas; spek en enkele andere kleine dingen. Maar toch was hij blij, nu spoedig aan zijn doel te zijn en hij overlegde reeds, of hij zijn bed voor den eersten nacht op den bree- den divan of in een van de afgesloten al poven zou opslaan. Maar toen hij bedacht, dat het slapen in een alcoof vooral in deze warme nachten niet bijzonder geschikt was, besloot hij voorloopig met den divan genoegen te nemen. Later moest dan het geheele huis in orde gebracht worden. Hij zou zich nieuwe meubels aanschaffen, maar dat waren plannen, die nog in een verre toe komst lagen. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, zou hij zich den eersten tijd wel behelpen met de dingeji, die voorradig waren en zooals hij bij zijn* eerste onderzoek had opgemerkt, kon hij het huis daar tame lijk gezellig en comfortabel mee inrich ten. En toen zag hij plotseling het huis uit de dyisternis voor zich opdoemen. Tot nu toe was het voor zijn oggen verborgen geweest, omdat het achter een duin ver scholen lag, maar met een verschrikten uit roep bleef hij eensklaps staan. Als twee vurige oogen in het nachtelijk duister gloeiden hem de stralen tegen van de beide ramen aan de voorzijde v»n het oude visschershuis. Twee helle stralen 'van de brandende petroleumlamp wierpen even zooveel rechthoeken in het zand voor de woning. Ondanks zijn heldhaftig voornemen, zich door niets of niemand te laten afschrikken,* doorstroomde hem toch een beklemmend gevoel. Als aan den grond genageld blééf hij staan. De verhalen, die over het huis in omloop waren, kwamen opnieuw met on weerstaanbare kracht voor zijn geest. Maar ook de voetsporen, welke hij dien mid dag ontdekt had. Zijn verwarring duurde echter slechts kort. toen maakte zich een hevige woede van hem meester. Een vloek kwam over zijn lippen en moedig stormde hij vooruit. De deur was gesloten, zooals hij was heen gegaan, maar binnen enkele seconden had hij haar met zijn sleutel geopend en vloog door de vestibule naar de woonkamer, waar hij het licht had zien branden. De kamer was leeg. Op de tafel stond een petroleum1 amp te branden, hoewel Piet ervan overtuigd was, dat ze bij zijn heengaan op .de commode stond. De lamp verspreidde een zacht,- geel. licht. In de deuropening bleef Homan staan en luisteVde ingespannen naar elk geluid, dat tot hem doordrong, maar e§n onheilspel lende stilte hing over het huié; een angstig, hartbeklemmend zwijgen, nauwelijks- ge stoord door het verre geruisch van de in- slaben.de golven. Geruïmen tijd bleef hij luisterend staan, Jiaar toen hij geen enkel verdacht geluid oorde, sloop hij op zijn teenen naar de tafel. Hij wist zelf niet, waarom hij het deed, het was. alsof een innerlijke stem hem zei, dat daar iets bijzonders was. Eerst nu zag hij het witte papier naast de lamp. Piet Homan boog zich over de tafel en las de weinigq woorden: Nie mand in dit huis kan blijven leven. Wie hier een voet zet, wacht de dood. Dit is geen grap, maar de waarheid. Verdwijn onmiddellijk voor het te laat is. HOOFDSTUK VIII. Op het water van den smallen doorgang tusschen de eilanden Texel en Vlieland, dobberde eenzaam een roeibootje in den nacht. De man die dat bootje met inspan ning van al zijn krachten vooruitbewoog, was er zich terdege van bewust, dat hij geen oogenblik mocht versagen, wilde hij niet de kans loopen, door de sterke strooming naar open zee te worden gedre ven. Ware het hem slechts een oogenblik ver gund geweest, aan iets anders te denken, aan aan hetgeen hem nu reeds wekenlang bezighield, dan zou hij ongetwijfeld geno ten hebben van den heerlijken koelen nach.t Dan zou hem zeker het schitterende schouw spel van de millioenen fonkelende sterren aan den strakgespannen hemel in verruk king hebben gebracht. Niets van dat alles zag hij echter. Het eenige wat zijn aandacht gespannen hield, was de witte lichtstraat van den vuurtoren op Texel. De riemen plasten met eentonige regelmaat in het water. Het hout knerpte zachtjes als de man zijn volle gewicht in de riemen legde. Nu én dan sprong een visch verschrikt boven het water uit. of liet een vogel in de verte zijn eentonig schel ge- krijsch hooren. (Wordt vervolgd.11 KRUISWEG 59 HAARLEM AAN- EN VERKOOP VOORSCHOT IN REK. COURANT Behandeling van Joodsche vermogenswaarden. Hoogst toegestaan bezit: ƒ250. In het Verordeningenblad Is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be handeling van Joodsche vermogenswaarden. Hierin wordt o.m. bepaald: Vorderingen van elke soort moeten schrifte lijk bij de bankiersfirma l.ippmann. Rosenthal en Co. te Amsterdam worden aangemeld, wan neer zij op het tijdstip van het In werking tre den dezer verordening of nadien geheel of ge deeltelijk rechtens of economisch toekomen aan een persoon, die ingevolge'het bepaalde bij arti-. kei 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het1 aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt, aangemerkt. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van vorderingen eencr onderneming, welke op grond der vérordening no. ^189/1940 tot het doen van aangifte gehöu- •De aangifte van de op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaande vorderingen dient uiterlijk op 30 Juni 1942 te geschieden. Vorderingen, welke eerst na het In werking tr/den ontstaan, of van welker ontstaan de tot het doen van aangifte gehouden personen eerst na dit tijdstip kennis nemen, moeten binnen een week worden aangémeld. Vroegere vrije maxima tot dusverre niet be handelde vermogenswaarden moeten onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, overeenkomstig de nor men van artikel 1 der verordening no. 148/1941 worden gestort, in depot gegeven of overge schreven. De verordening is niet van toepassing voor zoover de gezamenlijke waarde der con tante gelden, chêques, effecten, tegoeden en deposito's, waarop de tot een gezin behoorende personen op het tijdstip van het in werking tre den dezer verordening recht hebben, niet meer bedraagt dan tweehonderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechten, waarop de tot een gezin behoorende personen recht heb ben, kan per kalendermaand tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd vijftig gulden worden beschikt. Collecties van alle soorten kunstvoorwerpen, voorwerpen van goud. platina of zilver, alsmede bewerkte en onbewerkte edelsteenen. halfedel- steenen en parels, moeten, wanneer zij geheel of gedeeltelijk rechtens of economisch aan een der in artikel 1 genoemde personen toebehooren. aan de b^nkiersfirm'a Lippmann, Rosenthal en Co. worden ingeleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien 1. Eigen trouwringen en 'die van een over leden echtgenoot; 2. Zilveren,polS- en zakhorloges ln persoonlijk gebruik; 3. Gebruikt tafelzilver, met dien verstande, dat elke tot het gezin van den eigenaar behoo rende persoon een vierdeelig eetbestek be staande ui', mes. vork, soeplejiel en dessertlepel - behoudt; 4. Gebitvullingen uit edele metalen in per soonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, te geschieden. Worden de goederen eerst na dit tijdstip verworven, dan moeten zij onverwijld, uiterlijk binnen een week na hun verkrijging, worden ingeleverd. Hij wien door de bankiersfirma Lippmann. Rosenthal en Co. bij de uitvoering van de aan de genoemde bankiersfirma in deze verordening of in de erordenmg no. 148/1941 opgedragen taak, verzocht wordt inlichtingen te verstrekken, is verplicht de hem gestelde vragen volledig en naar waarheid te beantwoorden. Hoeken, bewijsstukken en andere bescheiden moeten de bankiersfirma op verlangen wprden overgelegd. tndiei oaarden, voer- of vaartuigen, rechtens c,i' ec.irK-.msch aan een der In deze verordening serr.eir.de personen toebehooren. moeten deze uiterlijk c-p 35 J:;ni 1S42 schriftelijk bij de „Zen- tralstelle lur JUdlsche Auswanderung" te Am sterdam word'.'n aangegeven. duikt, dan we. die opzettelijk, verinogensbe- standdeelen, welke aan de voorschriften van deze verordening of vaa de verordening no. 148/1941 onderworpen zijn aan de registratie ont trekt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van on beperkte hoogte of met ten dezer straffen. Indien hét feit door schuld wordt gepleegd kan een gevangemsstra' van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden worden opgelegd. Deze Verordening treedt 23 Mei in werking. Drukte op het Bossche politiebureau. Wie zijn fiets kwijt is, kan komen kijken Eenige dagen geleden heeft dé Bossche recherche een fietsenverhuurder gearre steerd, die onder zijn huurfietsen een aantal gestolen karretjes bleek te hebben, 42 fietsen werden in beslag genomen. De commissaris van politie publiceerde bij deze gelegenheid een oproep, waarin hij ieder, van wien het laatste half jaar een fiets was gestolen, verzocht zich op het bureau te melden. De Bosschenaren hebben in overweldi genden getale aan deze oproep gehoor ge geven, Reeds in de eerste twee dagen ver voegden zich vele honderden gedupeer den aan het bureau, terwijl de stroom nog steeds aanhoudt en de binnenplaats, waar de karretjes staan, voortdurend gevuld is met een zoekende menigte. Het aantal gelukkigen, dat zijn fiets her kende, is voorloopig echter nog maar klem. Óp het politiebureau werden nog slechts 8 fietsen „geïdentificeerd". In elk geval openbaart deze gelegenheid weer eens. welke een enorme omvang het duistere bedrijf der zwijntjesjagers heeft aangeno- HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. f 1000 3720. 11930. 17493, 17268. f400 1096, 2087", 9101, 9476. 14700. f200 5946, 10202, 13841. f 100 2349, 3483, 6622, 7536, 8061, 13207, 15382. 16632. 18394. Haarlem's Muziekinstituut. Leerlingen-uitvoering. Op de derde uitvoering, die in den Stads schouwburg gegeven werd. kwamen méér ge vorderde leerlingen voor het publiek. Het waren discipelen uit de pianoklassen vqn dc heeren Hoogerwerf, Jan Hoog en D. v. d Stam, alscnede fioolleerlingen van Jesw Wulf en Joh. Vierveyzer; verdgr trad op dc oalietklasse van Marja Marinska en werd men nog eens vergast op dé prestaties van het Jeugdorkest, dat, onder leiding van den heer Nico Hoogerwerf. andermaal dc twee Slavische dansen ten gehoore bracht, die we reeds op den vorigen leerlingenavond hoor den. Niet minder dan zeven violisten legden hun proefstuk af en wat zij ten gehoore brachten waS doorgaans heel goed, soms zelfs van voortreffelijk gehalte; composities van Vival di, Viotti en Rode werden de verschuldigde eer aangedaan; een concertdeel van dezen laatste werd zelfs frappant vertolkt. Twee élèves van Joh. Vierveyzer kwamen met een trio-sonate van Joh. Stauritz, waarvan de klavierpartij gespeeld werd door de veelbe lovende jonge pianiste Frieda Hoogerwerf, die dezen avond als begeleidster nog heel wat meer belangrijks te doen had. Het spélen van triosonates en andere kamermuziek in een voudige bezetting, kan bij de jeugdige élèves niet genoeg aangewakkerd worden; het is de beste manier om een smaak-vollen muziek- geest te kweeken en, handigheid in lezen en musiceeren te bevorderen. Als zoodanig had dit programmanummer een extra paedago- gische waarde. Onder de pianisten die zich lieten gelden waren er die goed voor den dag kwamen en niet al te zeer onder den invloed van de plankenkoorts geraakten; allicht dat er ook een paar waren die het thuis en op de les ongetwijfeld beter gedaan hebben. Niet allen is het gegeven zich zoo volkomen te beheer- schen voor het publiek als bijv. de begaafde knaap, die met Ecossaise van Beethoven een zoo goede beurt maakte. De dramatische cjans, waarmee de ballet klasse haar demonstratie begon, had als as pect en als uitdrukking goede eigenschappen. Het Jeugdorkest toonde zich wederom zeer paraat. JOS. DE KLERK. OPVOERING VAN „DE TWEE WEEZEN". Het bekende oude en indertijd zeer popu laire volksstuk „De Twee Weezen", die zoo slecht werden behandeld in hun jeugd, is door het Nederlandsch Volkstooneel'onder leiding van Willem Goossens in studie geno men. Donderdagavond 28 Mei a.s. zj»l het voor het eerst sedert jaren weer in Haarlem ten tooneele worden gebracht en wel in het Gem. Concertgebouw. 1SANSPARANTA is geen artikel dat na den oorlog weer gaat ver dwijnen. Als aardappelmeelproduct zal het altijd in den handël blijven. t Leert nu reeds de vele toepassingen kennen en vraagt ons receptenboekje. Het generaaï-pardon van het N. A. F. Een toelichting. De Centrale Persdienst van het N. A. F. meldt: Bij de stichting van het N.A.F. is een zeer ruim generaal pardon afgekondigd. Zij, die cp 15 Juli 1940 lid waren van eenige er kende vakorganisatie, zullen alle rechten hebben, die bij de reglementen van het N. A. F. zijn omschreven, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het N. A. F. toetreden. De jaren, die zij lid jtvaren van hun vakorgani satie, tellen dan mee bij de berekening v*an hun rechten. Allen, die lid zijn van een vakbond, wor den automatisch lid van het N.A.F. Zij hoe ven zich dus niet als lid op te geven. Zij moeten echter wel het vragenformulier in zenden, dal zij van het N.A.F. hebben ont vangen. Dit is noodzakelijk voor de vast stelling van hun rechten. Voofshands geschiedt de contributie inning en de afhandeling van zaken door het apparaat van de vakorganisaties. Nadrukkelijk vestigen wij de aandacht er op, dat voor hen, die na 1 Mei 1942 schrif telijk bedanken als lid van de vakorgani satie en geen contributie meer betalen,.het generaal pardon niet geldt. MINISTER DARRé MET ZIEKTEVERLOF De Duitsche minister Darré is wegens gezondheidsredenen voor aeruimen tijd met verlof gegaan. Dé Fuhfer heeft gedu rende dien tijd den staatssecretaris van het ministerie van voedselvoorziening en land bouw, Herbert Backe, belast met de leiding van de zaken van den minister voor voed selvoorziening en landbouw, den boeren leider en den Pruisischen minister voor voedselvoorziening en landbouw. HILLEGOM HET ZANGCONCOURS. Op Tweeden Pinksterdag werd het zang concours van de vereenigingen der Hille- gomsche Muziekschool voortgezet. Veertien vereenigingen namen op dezen dag aan het concours deel en hoewel in de lagere af- deelingen niet zoo goed gezongen werd als Natte Schoenen! Koude voeten en een 'begin i van keelpjjn! Neem direct. Formamint om Uw keel te ontsmetten en onheil te voorkomen. Koop nog vandaag een ftcschfe. de keelontsmeitende tabletten op den eersten dag van het concours, was vooral het zingen in de eere-afdeeling en superieure afdéeling zeer goed te noemen, waarbij in de superieure afdeeling Dubbel Mannenkwartetten het Dubbel Mannen- kwartet „Sempre Avanti" uit Leiden de kroon spande en-dan ook een eersten prijs met niet minder dan 372 punten wist te behalen. D,e burgemeester, Jhr. Van Nispen tot Pannerden, sprak een kort openingswoord. De Mandoline- en Accordeonvereenigingen gaven een openingsconcert. De uitslagen zijn: Afdeeling kinderkoren, 13: Kinderkoór „Tuindorp", Buiksloot, le prijs, 351 punten. Vierde afdeeling mannenkwartetten: Dub- belmannenkwartet „Euphonia", Alphen a.d. Rijn, 2e pr„ 273 p.; Derde afdeeling man nenkoren: Vólkstuinders Mannenkoor „Ons Genoegen", Leiden, le pr„ 312 p.; Mannen koor „Onvermoeid Vooruit", Waddinxveen, le pr„ 310 p. Derde afdeeling Gemengde Koren: Gem. Koor „Zingt Den Heer", Zoe- terwoude, 3e pr., 230 p.; „Voorhouts Ge mengd Koor", Voorhout, 3e pr„ 256 p.; Gem. Zangvereeniging „Crescendo", Kortenhoef, 2e pr.. 267 p. Tweede afdeeling dameskoren: Dameskoor „Arti", Amsterdam, le pr„ 310 Chr. Dameskoor „De Lof stem", Baam- rugge, 2e pr., 278 p. Tweede afdeeling gemengde kóren: Gem. Koor Apollo", Amsterdam, le pr.. 322 p.; Chr. Gem. Koor „De Lofstem", Maarn. 3e pr.. 259 p. Afdeeling uitmuntendheid man nenkoren: „Zevenhuizens Mannenkoor", Zevenhuizen, 2e pr„ 278 p. Eere-afdeeling gemengde koren: Chr. Gem. Koor „De Lof- stem". Vinkeveen, 2e pr„ 261 p. Superieure afdeeling dubbel mannenkwartetten: Dub bel Mannenkwartet „Sempre Avanti", Lei den, le pr„ 372 p. ELECTRIFICATIE GEMAAL VOSSE- EN WEERLANERPOLDER. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Vosse- en Weerlaner- polder 5s met algemeene stemmen besloten tot het electrificeeren van het gemaal over te gaan. Er zal een electro-motor van 25 P.K. geplaatst worden. De stroom zal ge leverd worden' door het P.Ë.N. De omslag van de polderlasten werd als volgt vastge steld: voor het lage la rui 26 en voor het hooge land 23 per ha. SCHAKEN. De voorronden van de wedstrijden om het oersoonlijk kampioenschap schaken Bol lenstreek 1942 zijn op een enkele uitzonde ring na gespeeld, zoodat thans bekend is welke spelers in de finale zullen uitko men. In de finale hoofdklasse gaan over de heeren F. C. Haalebos. Mr. SnoekHen- kemans, B. A. Bax en P. G. A. Hofkes. Voor de eerste klasse de* heeren: M. A. Koppenaal. V/. G. A. Verleur, G. Marinus en D. A. Okma. ZANDVOORT Nadat het eerste elftal van de Zandvoortsehe hockeyclub een fraai succes had geboekt en naai de promotieklas promoveert, volgde Maandag een niet minder fraai resultaat voor de tweede ploeg, die den beslissingswedstrijd tegen O. K. 3 met 2—0 won. De Zandvoortenaren promoveeren van de vierde naar de derde klasse. AALSMEER ZEILWEDSTRIJD. Bij zeer onstuimig weer werden op Tweeden Pinksterdag on de Westeinder Plassen de eerste zeil Wedstrijden van dit seizoen, uitgeschreven door de Ned. Zeil en Roeivereeniging, gehouden. De Valken gaven in de ochtendraces wei nig belangwekkends, terwijl des middags Warners, bekend als draakzeiler, voor de verrassing zorgde door met een flinken voorsprong aan te kómen. De draken daarentegen zorgden des morgens voor een spannenden strijd. Bij het gelijk door de start gaan vond een aanvaring plaats tus schen den Vliegenden Hollander en de Van Brakel. waarbij eerstgenoemde wel als eerste de finish bereikte, doch gediskwali ficeerd werd. AARDAPPELKAARTEN. Bij de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de zevende pe riode zullen uitsluitend die. gezinnen voor aardappelkaarten aanmerking komen, die op den dag van de uitreiking over minder dan 30 kg. aardappelen per gezinslid beschik- ke en hiervan een schriftelijke verklaring in leveren. Het inwonend personeel wordt in dit verband als gezinslid geschouwd. De formulieren voor deze verklaring kun nen worden afgehaald in de Openbare La-' ■gei'e School in de Rozenstraat, op Woensdag 27. Donderdag 28 en Vrijdag 29 Mei a.s. van 9.30 tot 12.30 uur en van 14 tot 16 uur. SCHOOL VOETBALWEDSTRIJDEN. J.l. Zaterdagmiddag werd op de terreinen van V.V. „Aalsmeer" de eerste ronde van de school voetbalwedstrijden voor Aalsmeer en omstreken gespeeld. Ook dit jaar kwam Uithoorn uitstekend voor den dag. Er werd met 90 van de Openbare school no; 3 te Amstelveen gewon nen. Maar de andere favorieten van verleden jaar wonnen eveneens en nog wel van de Roelof Venema-school. Voorwaar een goede prestatie van de Openb. School, Rozenstraat 1, Aalsmeer. Het tweede elftal van deze school kon het, zooals wel verwacht werd, niet bolwerken tegen de Openbare SchooLno. 7 Bennebroe- kerweg. Haarlemmermeer. De uitslagen luiden als volgt: Openb. School no. 7, Bennebr.weg. Haar lemmermeerOpenb. School. Rozenstraat 2, Aalsmeer 2—0; Chr. School Thamen a d Am- stel, Uithoorn—Openb. School no. 3. Amster- damscheweg Amstelveen 90; Chr. School Roelof Venerna. AmstelveenOpenb. School. Rozenstraat 1, Aalsmeer 02: Geeomb. Openb. Scholen. OuderkerkChr. School Joh. Cal- vijn, Bovenkerk 02. HAARLEMMERMEER SCHADE AAN JONGE BIETEN Op verschillende plaatsen in ons land wordt zeer aanzienlijke schade aangericht aan de jonge bleten door het schildpadtor retje. Het is te voorzien dat. wanneer de larven versohenen zijn. deze schade nog veel grooter zal worden en in verschillende gevallen ze! f9 tot kaal vraat zal lelden. Daar om is het van zeer groot belang, dat de bie tenverbouwers regelmatig hun bietenge wassen nagaan en bij het eerste optreden van "vreterlj de bestrijding van het ge noemde insect ter hand nemen. De bestrijding kan geschieden door het gewas te bespuiten met een der arsenieum- houdende middelen, Parijsch groen, loodar- senaat of calciumarsenaat. Parijsch groen wordt aangewend ln een verhouding van 1 op 1000, dus 1 gram Parijs groen op 1 liter water. Per 100 liter water wordt 1 kg. kalk toegevoegd. Een goede menging en verdeeling wordt verkregen door eerst van het benoodigde Parijsdh groen nipt een weinig water en kalk een papje te maken en dit papje door de rest van het water te roeren. Bij gebruik van poedervormig Joodarse- naat of calciumarsenaat wordt een oplos sing genomen ter sterkije van 0.3 pet. dus 3 gram per liter water. Toevoeging van kalk ls wel nobdig bij aanwending van loodar- senaat, echter niet bij gebruik van caleium- arsenaait. Aangezien op het gladde bieten blad de vloeistof zich gemakkelijk ln druppels samentrekt, verdient het aanbe. veHng aan de te gebruiken vloeistof een uitvloeler toe te voegen, waarvan met ten hoogste 1 op 1000 kan worden volstaan. (Men raadplege hiervoor de on de verpak king aangegeven voorschriften). De beste resultaten zullen worden ver kregen door. met behulp van een rugpul- verisateur, rij voor rij te bespuiten. Dit zal echter in de meeste gevallen wel niet mo gelijk zijn. Moeit er vlugger gewerkt worden, zoodat meer dan één rij tegelijk bespoten wordt,, of van een paardensproeimachine wordt gebruik gemaakt, dan zorge men toch ervoor, dat zoo zorgvuldig mogelijk gespoten wordt. Aangezien de arsenlcum- houdende middelen zeer zwaar zijn en niet in het water oplossen, zinken zij spoedig naar den bodem van het sproelwerktuig. Dit kan voorkomen worden door de pulve- risateur telkens krachtig te schudden. Bij gebruik van paarden- of motorsproeima- chine is de aanwezigheid van een goedwer- kende roerinrichting noodzakelijk. Het zal ln vele gevallen noodlg zijn. dat de bespui- tlng herhaald wordt, vooral daar het ge was thans mog klein is en omdat niet alle eieren gelijktijdig uitkomen. Daar zoowel Parijsch groen ais lood- en caJclumarsenaat zware maaggiften zijn. be trachte men groote voorzichtigheid bij het gebruik ervan. Xedere inlichtingen worden verstrekt door den Plantenzlektenkundigen Dienst te Wagenlngen, de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren buiten Wageningen. alsmede door de Rijkslandbouwconsulenien. HALFWEG UITREIKING BONKAARTEN 7e PERIODE. PeJjonkaarten voor de 7e periode zullen op Dinsdag 26 Mei tezamen met verschillende aardappelkaarten worden uitgereikt van 9 tot 12,30 uur voor de letters A tot L en van 1 tot 5 uur voor de letters M tot Z in café Corne- lissen. HEEMSTEDE INTREDE Ds. W. C, v. d. BRINK Ds. W, C. v. d. Brink te 's Gravenzande, die het beroep naar de Geref. Kerk van Heemstede, heeft aangenomen in de vac. van Ds. T. v. d. Born, is voornemens Don derdagavond 2 Juli a.s. te Heemstede zijn intrede te doen na tevoren in denzelfden dienst te zijn bevestigd. WIE-MIST WASCHGOED? -- Sedert 19 Februari bevindt zich op het bu reau van politie een pakje waschgoed in een gonjezak, dat als gevonden werd aangegeven. Tot dusverre heeft zich geen eigenaar aange meld. Voor inlichtingen vervoege men zich op het politiebureau in de Raadhuisstraat. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct, Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 0 mm. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct minimum 6 mm. max 30 mm. Lessen Wie kaai leer!. 3c kl. H. B A BIJWERKEN Dl ITSOH? Br. met prijsopgaaf 3634 LES GEYR, land-machinist motor techniek. A%res C. Balder Za.ndv.laan 23A, Zandvoort. EVGELSCII, Dl"ITSOH. Privé en club lessen, prnot. examen. Conv, gramm. W. A. Levert. Lo- rontzplein 1. Tel. 1 2656. HAW. GUTAAK In 3 maan. leer lk U Haw. guitaar spelen a f 3 p. mnd. Tel. 24402. Br. 3611 Personeel gevraagd Voor Huishouding FIIXK MEISJE gevraagd, van S tot 5 of 7.30. Zondags en 1 middag p. w. vrij. Houtman. Wagenweg 25. NET MEISJE gevr van 9 tot 4 uur,»niet ben. IS jaar. Llndenlaan Si, Overvcen. LEVENSMIDDELENKAARTEN VAN RIJKSDUITSCHERS. 's-GRAVENHAGE, 23 Mei. Op 26 Mei begint het uitreiken van de nieuwe levens middelenkaarten voor de rijksduitschers, welke hun stamkaart hebben ontvangen van het Wirtschaftsamt van de N. S. V. te 's-Gravenhage. Het uitreiken geschiedt dagelnks van 8 tot 12.30 uur en van 14 tot 17.30 uur, op Zaterdag alleen van 8 tot 12.30 uur, door de Dienststelle des Wirtschaftsamtes der N. S. V.. Sophialaan 1 a. 's Gravenhage. Teneinde onnoodig wachten te voorkomen wordt er nogmaals op gewezen, dat men zich strikt moet houden aan den dag van uitgifte, welke door middel van een datum stempel op dè laatst uitgereikte levensmid delenkaart is aangegeven. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 23 Mei. Bevallen: 20 Mei: C. W Vink—Smak man. z.. 21 Mel: A. C. Perukel—Dreijer, d„ 22 Mei: A. J. BroekhuizenSoharwachter. d„ H. M. van CampenBarnhorn, z. Overleden: 19 Mel: E. van der Wal. 93 J.. Maerten van Heomskerkstraat. 21 Mel: A. DreijerVerhoeven 32 j.. Heerensingel H. van dor Eist, 70 J„ Hazepaterslaan. 22 Mei: G. A. LambermojitRietbergen, 49 j„ Ha zepaterslaan. Ondertrouwd: 23 Mel: H. C. Verbruggen en C..Vester. OFFICIEELE MEDE DEELINGEN. OPGAVEN NOG NIET VERKOCHTE PARTIJEN STROOVLAS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening ln Oorlogstijd mankt bekend, dat alle stroovlashan- delaren de op 14 Mei J.l. door hen nog niet ver kochte partij stroovlas onverwijld dienen op te geven aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, Bezuidcnhoutschcwcg 15. 's Gravenhage. Er moet daarbij worden opgegeven of het gerepeld of on- gerepetd vlas betreft, waar de partijen zijn opge slagen en hoe groot zij zijn. Na 13 Mei 3942 mag geen vlas verkocht worden, terwijl momenteel alle vervoer van vlas, voor zoover niet bestemd voor uitvoer naar het bui tenland. Is verboden. Ingeschreven als Persbericht No. 786. L. en V. TOESLAG OP GELEVERDE OF TE LEVEREN VAARSKAI.VEREN. In aansluiting aan het dezer dagen verschenen persbericht inzake een te verleenen toeslag op vrouwelijk Jongvee van respectievelijk 40.— en 30.per dier. wordt den veehouders verzocht ten spoedigste het aantal stuks vrouwelijk jong vee. te leveren tusschen 23 Mei 1942 en 6 Juni .4942, aan hun Plaatselljken Bureauhouder op te geven, daar aanbiedingen vóór 7 Juni a.s. even eens voor den toeslag ln aanmerking zullen komen. Levering op de slachtvcemarkten van deze die ren zal evenwel slechts zijn toegestaan na ont vangst van een óproepkaart van de Landbouw- Crisis-Organlsatle te Alkmaar. Ingeschreven als persbericht No. 59. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht No. 110. MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR ROZIJNEN. Rozijnen le kwal. per 100 gr0,2l'£ Rozijnen 2e kwal. per 100 gr0,17'i Rozijnen 3e kwal. per 100 gr0,16'j MAXIMUM KLEINHANDELSPRIJZEN VOOR SINAASAPPELS. Spaansche blonde sinaasappels per kg... 1,20 Spaansche bloed sinaasappels per kg1.10 HET VRAGEN VAN IIOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. POTASCH. De Directeur van het Rijksbureau voor Che mische Producten maakt het volgende bekend. BIJ publicatie van begin April 1942 ls van het verbod van het be- en verwerken van potasch zonder schriftelijke vergunning Van den direc teur. tot en met 31 Mei 1942 dispensatie verleend, met dien verstande, dat deze dispensatie niet gold voor bet vermengen van potasch mei na- triumsulfaat, glauberzout, bltterzout en andere producten ter vervaardiging van sodaver- vangingsmlddelen e.d. Deze dispensatie ls verlengd tot en met 30 Juni 1942. Ingeschreven als Persbericht No. 782. H. N. en S OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch maakt bekend, dat het overnemen van nuchtere kalveren op 22. 23, 24 en 25 Mei niet zal kunnen geschieden. 22 Mei. DE INLEVERING VAN EIEREN DOOR PLUIMVEEHOUDERS. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat alle pluimveehou ders, die voor hun dieren geen voedertoewijzing ontvangen, voor het Jaar 1942 15 eieren per kip moeten afleveren aan een door de landbouw crisis-organisatie in overleg mei de Nederland sche centrale voor eieren en pluimvee te -De Bilt aangewezen verzamelaar. Van deze eieren moeten er voor 28 Juni ten minste 7. voor 26 Juli tenminste 12 en voor 30 Augustus 1942 tenminste 15 zijn afgeleverd. Voor pluimveehouders, die voor hun dieren een voe- dertoewiJzJng ontvangen, geldt reeds een rege ling. Deze blijft ongewijzigd. De bij een landbouw-crlsis-organisatie aange sloten pluimveehouders zullen vanwege den pro vincialen voedselcommlssarls een kaart ontvan gen. waarop het aantal te leveren eieren, bere kend naar het aantal kippen aanwezig tijdens de Inventarisatie ln December 1941 staat vermeld. De niet bij een landbouw-crlsis-organisatie aan gesloten pluimveehouders zullen zelf bij hun plaatselijken bureauhouder een kaart moeten af halen. onder mededeeltng van het door hen aan gehouden aantal kippen. Ditzelfde geldt voor ge- organiseerden die na 1 December 1941 kippen zijn gaan houden. F.en kaart, waarop het te leve ren aantal eieren ls vermeld, zal hun *lan wor den uitgereikt, op de' kaart zal de verzamelaar het aantal door hem ontvangen eieren aantec- kenen, zoodat bij eontröle kan worden nagegaan of aan den leverlngsptlcht is voldaan. De inzameling der eieren door de verzamelaars zal zoo spoedig mogelijk beginnen. Mocht de pluimveehouder nog geen kaart ontvangen hebben dan zal een voorloopig bewijs afgegeven worden. Het nog niet in het bezit hebben van een kaart' ontslaat den pluimveehouder niet van den leve- ringsplicht. De pluimveehouders, die niet aan den leveringsplicht voldoen, zullen geen pluimvee meer mogen aanhouden, afgezien nog van andere tegen hen te nemen maatregelen. AFWIJKEND VEEVOEDER. De VoedselcommissRris voor Noord-Holland maakt bekend, dat voor veehouders met een slechte gras- en of ruwvoederpositie, afwijkend veevoeder beschikbaar ls. Veehouders, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, kunnen schriftelijk vóór 30 Mei a.s. een aanvraag Indienen aan het Bureau Voed- selcommiisaris te Alkmaar, afdeeling Veevoe derdistributie. onder opgaaf van naam. adres plaats en organisatienummer, aantal melk- ee kalfkoeien. jongvee,, en oppervlakte grasland terwijl tevens de handelaar dient te worden ver- meld, die voor levering van het voeder moe' zorgdragen. Aanvragen, welke na 30 Mei a.s. binnenkomer of waarin de gevraagde gegevens niet 2ijn ven meld, worden onherroepelijk terzijde gelegd. Ingeschreven als persbericht No. 59 KOUDTJSPOEDER VOOR IJSBEREIDERS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening lr Oorlogstijd maakt bekend, dat de Nederlandsch! Meelcentrale geen toewijzingen voor suiker meeJ aan ijsberelders zal verstrekken, doch den ijs bereiders in plaats van suiker voortaan koudijs' poeder zal toewijzen. In verband hiermede heeft de Secretaris-Gene raal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij bepaald, dat het afleveren van koudljs» poeder aan ijsbei'elders slechts ls toegestaan. In dien de desbetreffende Ijsberelders ln het bezit zijn van een hun door de Nederlandsche Mee!» centrale verstrekte toewijzing, welke recht geeft op den aankoop van ten minste de afgeleverde hoeveelheid knudijspoeder en indien voorts de' genen, die het bedoelde produet aan ijsberelderj afleveren, telkens de door hen afgeleverde hoe veelheid van het product op de aan de betrok ken ijsberelders verstrekte toewijzing aanteeke- ncn en toewijzingen, waarop het geheele toege wezen quantum ls afgeschreven, Innemen en bij de Nederlandsche Meelcentrale inleveren. Ingeschreven als Persbericht No. 787. L. en V. Gevr. XET MEISJE voor den dag of v. d. en n. goed loon, Bron- vsteeweg 106, Heemstede. Gevr. ervaren HUISNAAISTER Adres te bekomen Boekh. A. Ver- ■ut. Overveen. Gevr. EL. DAGMEISJE van 'S.30-6 uur. 1-Ioog loon. Rlo Grandelaan 32, Overveen. Spoedig gevraagd: een net R.-K. DIENSTMEISJE v. d. e. n. Zeer hoog loon. N. W. v. d. Po uw Kraan. Sop.hiastraat 73. Gevr. een NET MEISJE voor dag of d. en n. Goed loon. Bron- steeweg 106. Heemstede. VÉRSTELN AAI STER - gevr. en meisje of werkster. Eerelmnn- straat 12 b. d. roei- en zeïlver. Gevr. flink DAGMEISJE 9-5 u. Zond. vrij. Heemstede, Laan van Rozenburg 19. NET MEISJE gevraagd, dage lijks van S.30 tot 2 uur. in gezft van 2 personen. Zondags vrij. Aanm. LandzloMlaan 50 H'stedo Mevr. 1-Iiependaal, Wester- houtpark 22. vraagt voor direct een net BUITENMEISJE ln ge zin met schoolga kinderen. Gevr. R.-K. MEISJE v. d. en na of dag goed kunn. koken en werken in kl. gez. 3 pers. 'Mevr. W. G. Kuenen Burger. Ged. O. Gracht 105. Haarlem. Mevr. M. de Heer Kloots. Wes- tenhoutstr. 40. Haarlem, -vraagt een FLINK MEISJE van 9-5. Zondags vrij. NET MEISJE gevr. v. g. g. v. voor dag en nacht per 1 Juni. eenv. kunn. koken en net jes wérken. Aanm. 's.avonds Wa genweg 54. Gevr. fl. zelfst, DAGMEISJE n. b. 19 j. v. 9-4 of 9-7. Zondags vrij. Zaan en laan 6S. Gevr. in gez. v, 2 pers. FLINK MEISJE of werkster voor de morgenuren. Zond. vrij. Mr. Cor- nelisstraat 30 zwart. Gevraagd met S Juni een MORGENMEISJE van 8.30-12.3.0- bij twee dames. Des Zondags vrij Aanm. 's avonds 'tusschen 7 en-S. Iordensstraat 76 rood. r- IEMA>1) GEVR. om 1 x per w. de waach te doen. BFd.weg 63, Bloenvendaal. Voor Bedrijf GEVRAAGD strijksters, man. gelmeisjes, vouwsiers, meisjes v, de pers en inpaksters. Hoog loon. Yeiskosten vergoed. Zich aan te melden Stooiuwasscherij Meul- man. Dr. Metzgerstraat 10. Zand PERFECTE EN AANK. DRAAIER gevr. Motorrevisie- werkplaats J. Amelung, Pieter straat 15. Haarlem. Bij KoUsenfabriek HIn N.V. te Haarlem worden JONGENS ge- vraagd.Leeftijd 14-1S jaar. Gun stige bpglnloonen en mogelijkheid om een goed vak te leeren. Te vens is er gelegenheid tot het ge bruiken van bonlooze warme maaltijden. Aanmelden Zijlweg 142 van 9-5 uur. Zaterdag van 9-12 uur of na telefonische af- NETTE SLAGERSHALFWAS gevr. goed wijk k. fietsen. Lam. Perseusstraa-t 53." spraak 11935. FL. JONGEN gevr. H. Kramer en Zoon. Bloemisten. Kleveriaan 3. Bloem'enda&l. FLINKE JONGEN gevr. hoog *.oon. Creemers Groentehandel. Prof. v. d. Waalsstr. 76. NETTE LOOPJONGEN gev goed kunnende fietsen N.V. kan toorboekhandel Anton Bosso, Bartel jorisstr. 12. H.H. KAPPERS. 2c bed. ge vraagd. Hoog loon, Veel verval. Paul Krugerstr. 14. H.-N. BESTELLER gevr. 1 G-1'8 i. bek. H. en omstr. I-loog loon. ex- tem of intern. Melden Florastr. 16 5-6 uur. Personeel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. Dame m. 1. voor nULP IN DE HUISHOUDING kléin ge. zin of heer alleen. Br. 3743 BES OH. JUFFR. 37 j. Ned. Herv. op de hoogte met alle huish. werk. baby- en kind'-r- verz.. goed kunn, naaien en ver stellen z. met 1 Juni of later een haar passende betrekk. Op een gezellig tehuis wordt meer gelet, dan op hoog sal. Br. 3744. B. z. a. NET MEISJE, goed kunnende werken, naaien, strij ken 35 cent per uur. zonder kost v. g. g. v. ook genegen 's av, op te passen, nog aiie dagen vrij. Br. 3745. VERPLEEG STER biedt hulp 's morgens en 's avonds aan zie ken en h. beh. ook in den mid dag. (Klein tarief). Br. 3746 NET MEISJE. 21 jaar. zoekt betrekking d. en n. tegen !S Juni. Br. 3747 Eenv. Dame R.-K.. m. 1. zag •zich gaarne als HUISHOUD STER geplaatst. Indien nooi'.ig] eigen bed en meubelen. Br. 374SI Voor Bedrijf NRT MEISJE, oud 14 j. P.G. «oekt plaatsing in net/te zaak. Brieven 3749. Huizen aangeboden Voor direct tc huur modern GEMEUB. HUIS in Rampl.kw. voor echtp. z. kind. pr. no. 3638. Te huur Oct. v. eig. A'hout bij lste, tramh. HALVE GESTOFF. VILLA beV. 5 gr., 3 kl., en badk., centr. verw. Gar. prijs f 1300 per jaar. Br. no. 3637. Agb. ETAGE best. uit voor- en zijkamer, boven keuken en slaapk., vaste wascht., centr. verw. Dahlia laan 44. Aerdenhout. Kamers gevraagd Te huur gevr. per half Juni of 1 Juli door dame zonnige gestoff. ETAGE. Br. no^ 3754. Heer vraagt GEMEUB. ZIT- SLAAPKAMER met volledig pen sion (geen beroepspension) waar, telefoon aanwezig is bij voorkeur: Bloemendaal, Overveen of Haar lem (omtrek Delftlaan). Br. m. prijsopg. B. 277 Boekh. Vernout, Bl'daal. Juffr. b.b.h.h. vraagt gedeeltel. gemeubileerde ZIT- EN SL.KA- MER of gr. zit-sl.-kamer, zonder perrsion met telef. in centr. Br. m. voll. InL no. 3641. Jor.ged. vr. met Sept. ZIT- SLAAPK. op het Westen in Haar- lem-Z met voll. p. Br. no. 3640. 2 GESTOFF.KAMERS met vrije keuken te huur gevr. Omgeving H.-N., Santpoort of Driehuis. Br. no. 3639. Dame vraagt kleine GESTOFF. SUITE of flinke gestoff. kamer met pension. Br. met prijsopg. 3612. Kamers aangeboden Direct te huur aangeb. tot 1 of 15 Sept. zeer gr. GESTOFF. KA MER en keuken omg. Zijlw. Prijs incl. gas, w„ el. f 45 per m. Br. 3644 —Met 1 Juni te huur voor iemand bb.h.h. ZOLDERS LA APK AMER- T.JE prijs f 1.75 p. w. Kl. Houtstr, 47 rood. Voor net pers. FR. SL.KAMER te h. met v.w„ kast en berg. fiets, f 2 p. w. Zaanenstr. Br. no. 3614. Te huur gestoff. 2 GR. EN 1 KL. KAMER met gebr. van keu> ken H.-N. Br. no. 3613. Kost- en Inwoning Gep. Heer zoekt PENSION met huiselijk verkeer te Bloemendaal, Br. B. 275 Boekh. Vernout, Bloe mendaal, KOSTHUIS gevr. voor jonge man, die onderwijs volgt. Van Za- terd. tot Maand. afw. Br. no. 3615. Huisraad aangeboden Ter overnamèV 2 PERS. MAH. LED. met Auplng. Bl'd.w. 63, Bl' daal. Te koop EIK. BUFFET m. gesl. glas. Olieslagerslaan 24 z. Te koop aangeb. zeer mooi hand werk EIKEN BUFFET, tafel en theetafel. Antiek spinnewiel en Delftsch blauw likeurstel. Br. 3646. Te koop KINDERLEDIKANTJE na. 7.30 uur Mamixstr. 112, H.-N. Muziekinstrumenten Te koop een partij KLASSIEKE MUZIEK. Zich vervoegen Beste- vaerstr. 9, 's avonds na 7 uur. Te koop aangeboden 7/8 VIOOL met kist f 15. Br. no. 3650. Nieuwe GUITAAR m, foudraal f 45, na 7 u., G. v. Aemstelstr. 26. Te koop GUITAAR met hoes, Br. no. 3618. Te ,koop prima KOFFERGRA- MOF. met pl. Tesselschadestr. 13. Rijwielen - Auto's DAMESFIETS te koop aange boden met banden, prijs billijk. Duvenvóordestraat 57 rood. Te koop aangeboden H.FIETS in prima staat. Te bevragen Zand- voortschelaan 120, tusschen 6-7, Heemstede. Te koop gevr een in goeden staat zijnde MEISJESFIETS. leef tijd 6 jaar. Br. B 276 Boekh. Ver nout, Bloemendaal. 1 DAMESFIETS te koop. Johan de Wittlaan 18, Haarlem. Te koop gevraagd 1 BAKFIETS of onderstel, kl. model met of zonder banden. Th. H Drost. Pijn- boomstr. 60, Haarlem. Diversen VERLOREN te Spaarndam gouden broche. Vinder ontv. be- loonïng. Adres bur. v. d. blad of br. 3922. DE PERSOON die Dinsdag 19 Mei een damesfiets merk Edogo heeft mede genomen bij Heek. wordt in eigen belang verzocht dit rijwiel in de stalling naast Heek te deponeeren, daar hij be kend is. Dames. Reclame OLIEPERMA NENT f 1.50. Gelieve zelf uw hand doek mede te brengen. A. H. Kort- huis, Leidschevaart 346. Tel. 18855 Eenigè beschaafde jongelui ge zocht om een JAZZ-GITAAR- CLUBJE op te richten. Leeft. 19 j. Omgeving Heemstede. Br. 365S Wie kan mij einde Mei of an ders in Juni billijk VERHUIZEN van Hrl. naar Rijksw. Bussum. Br nr. 3660. Nette Wed. oud 52 j. zoeki KENNISM. met dito Wed. om streeks denzelfden leeftijd voor ge- zelligen omgang. Br. no. 3661. Net Friesch meisje zoek* VRIENDIN ong. 20 J. oud, omg Overveen. Br. lett. O 193 Boekh A. Vernout, Overveen. POKON cn A.S.F. TABLETTEN zonder toon. Beunder's Zaadhandel Kl. Houtstr. 41. Tel. 18920, Diversen te koop gevr. To koop gevr. licht HEEREN COSTUUM maat 52-54 in goedet staat. Br. met prijs 3695. PASSERDOOS voor M.T.S gevr. Merk Rlchtêr of gelijk waardig. K. v. d. Helde. Distel- laan 13, Aerdenhout. Tel. 27061. Te k. gevr. 1 opvouwb. KIN DERWAGEN met dikke banden, tevens luiers gevr. Br. met prijs SPORT-MANTEL of mantel pak m. 44-4 6 o.k. te k. gevr. Br. met pr. 3665. Oude LADEXKAST te koop gevr. Stuk geen bezwaar. Br, 3666 Gevraagd: EXCVCLOP5EDrE Winkler Prins, Brockhaus of Meyer. Br. niet opgave van druk en prijs 2669.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 7