Haarlemsche Courant Bij Charkof ingesloten bolsjewisten dichter samengedrongen. Iedereen moet de film „VELDTOCHT IN HET OOSTEN" gaan zien Japan steekt Australië de hand toe Het naspel van de strafzaak van' den doodslag op de gebroeders van Dijk te Dor4recht. 287e Jaargang No. 122 x x Abonnement p. week 0.2S, p. maand 1.15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlln 3—IS m.m. 3,— elke tn.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1300 m.m. 12 cent p. m.m. Sennemer Edit!» 3—13 m.m. 1,20. Abonnement 1300 &.m. S cent p. ran ffol Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Woensdag 27 Mei 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor:.Soenda- pleln 37. Tel: Directie 130S2. Hoofdredactie 13054, Redactie 10«00. Administratie 10724. 14325. Soendapleln 12230. Postgiro 13493». Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bnreau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 3437. Duitsche luchtmacht in actie. Een merkwaardige ontwikkeling. Duitsche en verbonden troepen strijden rug aan rug. Ten N.O. van de stad werden vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen. Koopvaarder van 8000 ton in IJszee vernietigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN fUHRER, 26 Mei (DNB). Het Opperbevel der Duitsche Weermacht maakt bekend: De omsingeHngsslag ten Zuiden van Charkof is in tollen gang. Met geconcen treerde kracht probeert de ingesloten tegenstander iu Oostelijke richting uit te breken. In zware gevechten werd dit oog merk ook Maandag verijdeld. Tevens heeft de aanval van Duitsche, Roemeen- sche en Hongaarsche formaties uit het Zuiden, Westen en Noorden de bewegings-- vryheid van den vijand aanzienlijk be perkt. Zyn dichlopeengedrongen massa's worden in toenemende mate geteisterd door de^vernictigcnde slagen van onze luchtmacht. Ten Noordoosten van Charkof werden herhaalde aanvallen der bolsje- wisteu afgeslagen. In den middensector van het Oostelijk front hebben eigen locale aanvallen opnieuw terreinwinst gebracht. Eigen ondernemingen van stormtroepen in den Noordelijken front sector verliepen succesvol. In de wateren tusschen de Noordkaap en IJsland hebben gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht een vijandelijk konvooi onder sterk escorte aangevallen. Een koop vaarder van 8000 t. werd tot zinken gebracht en vijf andere door bommen beschadigd. In Noord-Afnka hebben vrij veel gevechts vliegtuigen militaire doelen bij Tobroek gebombardeerd. De slag rondom Charkof zal, naar militaire deskundigen in de Duitsche hoofdstad mee- nen, als een der zeer groote omsingelings slagen worden opgeteekend. Het Duitsche initiatief doet zich op het ^slagveld steeds sterker gevoelen. De na de omsingeling van het gros van den vijand in den strijd ge brachte Duitsche, Roemeensche en Hongaar sche formaties zijn in het gebied ten Zuid- Oosten van Charkof naar het Westen omge zwenkt: de ring om de hoofdmacht van de voor het offensief in den strijd gebrachte troepen van Timosjenko is volkomen geslo ten, terwijl de superieure Duitsche lucht macht bezig is met de vernietiging van de bolsjewisten uit de lucht. De slag in dezen zak, waarin van verschillende kanten reeds Duitsche wiggen gedreven zijn, heeft een tus- schenstadium bereikt. Nog is de druk van de hier tezamengedrongen drie vijandelijke legers buitengewoon sterk. Nog is de tegenstand der bolsjewisten georganiseerd, doch reeds zijn de eerste aanwijzingen der ontbinding merk baar. Volgens de ervaringen van verleden jaar vormt dit de inleiding van het laatste sta dium. Wat de oppervlakte van het terrein en de aantallen manschappen betreft kan de slag vergeleken worden met de grootste omsinge lingsslagen van verleden jaar Men is te Berlijn van meening, dat alleen op het slag veld ten Zuidoostei. an Charkof, waar de groote ring om de beste stootlegers van Ti mosjenko zich gesloten heeft, nog steeds on geveer een half millioen man tegenover elkaar staan. Het daarbij behoorende materiaal is enorm. Daaruit blijkt, dat Timosjenko al zijn hoop op dit offensief tezamen met zijn plan op het schiereiland Kertsj had gesteld. Te laat ontdekte hij, dat hij zelf de ingeslotene was. Het meest interessante van de geheele ontwikkeling van den slag is, dat hier over een uitgestrekt gebied de Duitsche en verbonden troepen rug aan rug strij den, n.l. daar. waar het eene leger naar het Westen omzwenkte, terwijl het andere den rug dekkend, met het front naar het Oosten, het offensief stelselmatig voortzet. Als gevolg van een geheel nieuwe tactiek, waarin de Duitsche troepen tijdens den lan gen winter onderricht zijn, en van de nieuwe Duitsche wapens zijn de verliezen aan den kant van de Europeesche legers verbazend gering, zelfs gemeten naar de relatief ge ringe verliezen van het vorig jaar, en de hevigheid en verbitterdheid van den strijd. De Sovjet-Russische verliezen zijn dermate hoog, dat zij ook hier weer hun uitwerking doen gevoelen in een verminderden offensie ven geest. De Amerikaansche zender Schenectady heeft Maandagmiddag in verband met een uiteenzetting over de gevechten in het Do- Negen Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommen op Messina. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede: „In de Cvrenaica levendige verkennings bedrijvigheid: Wij hebben vijandelijke pa trouilles teruggeslagen en eenige gehangenen gemaakt. Onze vliegers hebben opnieuw fraaie successen behaald en in een aantal ge vechten negen Engelsche vliegtuigen neerge schoten, zonder zelf verliezen te lijden. Doe len op Mikabba werden getroffen door onze bommenwerpers, die, toen zij door vijandelijke jagers werden aangevallen. twee Spitfires neerschoten. Vier vijandelijke jachttoestellen werden door de begeleidende jagers neerge schoten. Al onze toestellen keerden op hun basis terug, hoewel zij getroffen waren en er gewonden aan boord waren. In de Middellandsche Zee is een onzer kon vooien zonder eenig succes door duikbooten en vliegtuigen aangevallen: een Britsch toe stel werd door het afweervuur van een onzer escortevaartuigen getroffen en viel in zee. Engelsche vliegtuigen hebben in den afge loopen nacht eenige bommen laten vallen in de omgeving van Messina, tusschen San Rai- neri en Giardino a Mare: weinig belangrijke schade en drie gewonden onder de militairen". Het D.N.B. meldt uit Athene: In den Piraeus is opnieuw een uit Triest afkomstig schip met graan van de Spilmo- gendheden voor de broodvoorziening van de Grieksche bevolking aangekomen. Tevens is kunstmest voor den Griekschen landbouw en belangrijke grondstoffen voor de Grieksche industrie aangekomen. Het schip heeft ook een aanzienlijke hoeveelheid ge neesmiddelen gelost. netzgebied, toegegeven, dat de „Russen bij Charkof het initiatief hebben verloren en dat de Duitschers met sterke strijdkrachten aan vallen". De aanval op de omsingelden. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, vielen de Duitsche en verbonden troepen Maandag de ingeslo ten drie bolsjewistische legers concentra- tisch aan. De op een klein gebied opeenge drongen bolsjewisten ondernamen op 25 Mei in den loop van den dag verscheidene po gingen om met sterke strijdkrachten, ge steund door talrijke pantserwagens en he vig artillerievuur door te breken. Tegelij kertijd vielen de bolsjewisten om de omsin gelde troepen te ontlasten, van buiten af aan. Aan beide plaatsen van het front wer den de aan va Heft in hevige gevechten met aanzienlijke verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. Hierbij werden elf in een plaatsje binnengedrongen bolsjewistische pantserwagens vernietigd. Door het bombardeeren van commando posten en sterk met troepen bezette schuil- Elaatsen binnen de omsingeling leden de olsjewisten groote verliezen aan menschen en pantserwagens. De Duitsche formaties jachtvlïegers beveiligden het luchtruim bo ven het Donetzgebied en schoten volgens tot nu toe ontvangen berichten met slechts het verlies van één eigen toestel, 23 bolsje wistische vliegtuigen neer. In den centralen sector van het front le verden Duitsche plaatselijke aanvallen aan zienlijke successen op, zoo wondt in aanvul ling op het weermachtbericht medegedeeld. Tijdens de Duitsche operaties, waarvan reeds Maandag melding werd gemaakt, werden de bolsjewisten opnieuw uit hun stellingen geworpen en verder achteruit gedreven. KORT NIEUWS Onder bevel van den Spaanschen lui tenant-kolonel Villalba, die na generaal Moscardo commandant van het Alcazar te Toledo was, zijn 1300 Spaansche vrijwilli gers van San Sebastian vertrokken om hun teruggekeerde kameraden aan het Oostelijk front af te lossen. - Amsterdamsche slager had voor 75.000 gehamsterd! Vijf auto's noodig voor het vervoer Het publiek was zeer verontwaardigd. Drie overvalwagens van de Amsterdam sche politie en twee andere wagens zijn onlangé te pas moeten komen aan het ver voer van clandestiene goederen, die als het resultaat van een huiszoeking in beslag ge nomen konden worden. De afdeeling re cherche van den centralen crisis controle dienst had er de lucht van gekregen, dal* het met de handelingen -van een te Am sterdam wenenden slager niet heelemaal pluis was. De woning van den man werd in het oog gehouden en toen verwacht kon worden, dat op een bepaalden dag clan destiene goederen op komst waren, is be sloten tot het instellen van een onderzoek. Weliswaar leverde het posten geen enkele tastbare aanwijzing op, maar bii 'huis zoeking bleek dé verdenking maar al te ge grond. Voor een waarde van f75.000 aan goederen werd in beslag genomen. "®e goederen waren verhandeld tegen veel te hooge prijzen en alles was in de wo ning aanwezig, o.a. een snelweger en om- pakmateriaal noodig voor den clandestie- nen handel. De inventaris vermeldde een lange lijst begeerenswaardige artikelen. Letterlijk van alles, teveel om op te noemen zelfs. Afzonderlijk moge gewag gemaakt worden van de groep waren, die ook de slager een. afzonderlijke behandeling waardig had ge keurd. In een afgesloten kamertje had deze groothandelaar groote hoeveelheden thee, koffie, rijst, nootmuskaat, kruidnagelen en andere koloniale artikelen opgeslagen. De sleutel van deze opslagplaats was aanvan kelijk zoek, doch kon na eenig speuren gevonden worden. De actie bracht niet alleen den C.C. C.D. en de Amsterdamsche politie in beweging. Bij het opladen van de zeldzame collectie levens- en genot middelen, stroomde een menigte samen, die luide haar afkeuring te kennen gaf over de handelingen van den slager en zijn familie, die zich op zulk een bui tensporige wijze met het clandestiene bedrijf hadden ingelaten.... Egyptische minister van financiën afgetreden. De Egyptische regeering is, naar de Britsche berichtendienst meldt, afgetreden. Nahas Pasja is bezig met de vorming van een nieuw kabinet, waarin Makram Pasja, die tot nu toe minister van financiën was, geen zitting zal hebben. De minister-presi dent en de minister van financiën hebben een verschil van meening op het gebied der. binnenlandsche politiek gehad, op grond waarvan de laatste zijn functie neerlegde. Radio Cairo meldt, dat Koning Faroek Nahas Pasja en de overige leden van het kabinet heeft ontvangen, teneinde den ge- bruikelijken eed af te rtemen. Het nieuwe kabinet heeft dezelfde samenstelling als het vorige, met uitzondering van den minister van financiën. Sovjet-krijgsgevangenen worden achter het front aan den arbeid gezet by het oprnimings- werk. Onder leiding van de militaire autori teiten voltrekt zich daar een nieuwe ordening. jScherl-Fellinga-P. K. Schürer-Pax Holland-c Mexico gaat den oorlog in tegen de Spil. Naar uit Mexico gemeld wordt, heeft de tijdens het reces van het Congres bijeen zijnde permanente parlementscommissie met algemeene stemmen goedkeuring gehecht aan een wetsontwerp, waarin de oorlogsverkla ring aan de Spil vervat is. Het wetsontwerp behelst bovendien buitengewone volmachten voor de regeering en opheffing van de grondrechten. Donderdag zal het voorstel in de plenaire zitting komer,. Het is wel zeker, dat het goedgekeurd zal worden. De ophef fing der grondrechten moeten de basis bie den voor een volkomen onteigening van de in Mexico gevestigde onderdanen der Spil. De door de regeering gevraagde buitenge wone volmachten hebben waarschijnlijk ten doel dc huishouding des lands op oorlogsvoet te stellen De chef van den Mexicaanschen generalen staf, generaal Sanchez, heeft verklaard, dat het Mexicaansche leger cp alles is voorbe reid. Het zenden van eer^ expeditieleger naar Europa of Oost-Azië komt echter naar zijn meer.ing niet in aanmt'K.ng Het Mexicarosch# leger beslaat uit slechts 70.GOC man. waarbij nog 400 000 half opgeleide recruten komen. Zijn wapens zijn echter ver ouderd of slecht onderhouden. De lucht macht beschikt over slechts 100 oude vlieg tuigen en de marine bezit slechts 3 kanon- r.eerbooten van 2.000 ton alsmede II kleine kustwachtschej.cn Rede van den premier Tojo in den Japanschen Rijks dag. Erkentelijkheid jegens de Asmogendheden. Proclamatie van den Keizer. Minister van buiten- landsche zaken: Britsch Empire staat voor den val". Laatste waarschuwing aan Britsch lndië De tachtigste buitengewone zitting van den nieuwen Japanschen Rijksdag is hedenochtend om elf uur bijeen gekomen voor de openings plechtigheid. In het middelpunt stond de door den Keizer, persoonlijk voorgelezen proclama tie. waarin gezegd wordt: „Onze expeditiestrijdkrachten hebben overal de vijandelijke strijdkrachten ver nietigd en belangrijke gebieden bezet, waardoor voor de geheele wereld de mi litaire kracht en het prestige van Japan gedemonstreerd zijn. De betrekkingen van Ons land ten aan zien van de bevriende naties worden steeds nauwer, hetgeen Wij met de grootste vol doening *constateeren. Wij vertrouwen op de trouw en de dap perheid van Onze onderdanen en ver wachten. dat het doel van dezen oorlog zal worden bereikt". De plechtige ceremonie werd niet alleen bijgewoond door alle leden van de regeering met minister-president Tojo aan het hoofd, maar ook door alle in Tokio aanwezige diplo maten. Na de korte openingszitting begaf de Keizer zich terstond naar zijn paleis terug, terwijl de beide Huizen des middags bijeen kwamen om verklaringen a,an te hooren van den mi nister-president, den minister van buiten- landsche zaken, den minister van marine en den minister van financiën. TOJO. In den Japansche»! Rijksdag heeft minister president Tojo een rede uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende gezegd heeft: In den korten tijd van nog geen half jaar hebben de'Keizerlijke strijdkrachten de troe pen van den vijand verslagen, waar zij ook maar optraden. Het kardinale punt van de verdere voortzetting van den oorlog zal zijn de schitterend gecoördineerde operaties voort te zetten en den vijand zonder mankeeren neer te slaan en parallel daarmee een Groot- Aziatisch opbouwwerk ten uitvoer te leggen. Het is voor ons buitengewoon verheugend, dat ons geheele volk van honderd millioen zich als één gesloten eenheid van regeering en volk in het gevechtsfront schaart om de Ver. Staten en Groot-Brittannië te vernie tigen. De regeering heeft na het uitbreken van het Chineesche conflict zich ten hoogste in gespannen om de lacunes in de huishouding van ons land op te heffen en ons ten aanzien van de voor de verdediging belangrijke grond stoffen een autarke positie te geven. Dank zij den schitterenden overwinningen zijn alle belangrijke bronnen in de Zuidelijke gebieden, die voor de nationale verdediging van belang zijn, zooals petroleumvelden, rub ber, tin. etc. in onze handen geraakt, zoodat de positie van onze nationale huishouding verlost is uit haar afhankelijkheid. Er is geen reden tot welke ongerustheid ook 4en aanzien van de toekomstige voorziening van het volk, onverschillig hoe lang de oor log ook moge duren. Vervolgens gaf Tojo uitdrukking aan de „diepe eerbied van de Japansche regeering" voor Japans b<mdgenooten Duitschland en Italië en de andere bevriende mogendheden. aangezien deze landen onvermoeid zege na zege bevechten om het gemeenschappelijk oorlogsdoel nader «te komen. Het feit, dat de door hun achtereenvolgende nederlagen en duistere toekomstperspectieven geprikkelde Ver. Staten en Groot-Brittannië de bewering opstellen, dat de huidige oorlog een oorlog der rassen is, kan alleen beschouwd -worden als een van die kwaadwillige laster praatjes, waartoe deze landen reeds altijd in het verleden hun toevlucht hebben genomen BRITSCH-INDIë. Aangezien alle vooruitgeschoven steunpun ten van het Britsche rijk voor de verdediging van Indië thans in het bezit van de Keizer lijke troepen zijn, staat voor het Indische volk de gouden kans open om tot opstand te komen en de onafhankelijkheid te verwerven, waar naar het al lang verlangd heeft. Het feit, dat de Britsch-Indische onderhandelingen zonder het minste resultaat zijn afgebroken, vormt er een bewijs voor, dat Indië geestelijk reeds onafhankelijk is van Groot-Brittannië- Wij kunnen dus rustig beweren, dat de geestelijke grondslag van de Britsche heerschappij in Indië reeds verdwenen is en dat de eerste historische stap naar de onafhankelijkheid van Indië zoo juist is gedaan. Op het. oogen- blik bestaat in Indië nog het uiterlijke ge bouw van de Britsche heerschappij. Zoolang echter Anglo-Amerikaansche troe pen in Indië blijven, is Japan onbuigzaam vastberaden ze volkomen te vernietigen. Het is helaas onvermijdelijk, dat bij de uitvoe ring van een dergelijken veldtocht ook de onschuldige Indische bevolking bekend wordt gemaakt met de verschrikkingen van den oorlog. Ik hoop echter, dat het Indische volk zal opstaan om de Anglo-Amerikaanschc troepen en hun invloed volkomen uit Indië te verdrij ven en daardoor de onafhankelijkheid van zijn vaderland te verwezenlijken. Terwijl het Zuidwesten van de Stille Zuidzee geheel onder onze controle is gebracht, is Australië het zgn. „stiefkind," op den Stillen Oceaan geworden. Door den recenten slag Op de Koraalzee zijn de ter verdediging van Australië in gereed heid gebrachte marine-eenheden van den vijand uit den weg geruimd, zoodat Aus- stralië thans hulpeloos den aanval van het Japansche leger tegemoet ziet. Ik zou derhalve den leiders van Australië nogmaals mijn oprechten wcnsch willen doen toekomen, dat zij zich bewust worden van den internationalen toestand en de geographische omgeving van Australië in oogcnschouw ne men om vervolgens moedig een beslissing té treffen ten aanzien van den voor Australië meest belangrijken slap. Ten slotte zou ik nogmaals uitdrukking willen geven aan de diepe dankbaarheid der Japansche regeering jegens onze Geallieer den en de bevriende mogendheden voor hun medewerking. Rede van Togo. In aansluiting hierop voerde de minister van buitenlandsche zaken, Togo. het woord. Japan heeft er in acht maanden durende onderhandelingen met de Ver. Staten voort durend naar gestreefd een vreedzame bij legging te vinden. Groot-Brittannië en .de Ver- Staten echter hebben Japan gedwongen in het belang van zijn zelfverdediging naar het zwaard te grijpen. Derhalve zün zij ook verantwoordelijk voor het uitbreken van den oorlog. Terwijl het rumoer der veldslagen nog nau welijks verklonken is, werken de volken dei- bezette gebieden in het Zuiden reeds onge dwongen mede aan de groote zaak, een der vele bewijzen voor het feit, dat de ontwikke ling in Groot-Azië bevredigend is. Vervolgens ging Togo in op Indië, dat een vierkante weigering gesteld heeft tegenover het verzoek van Engeland om positieve me dewerking. De Engelsche pogingen hebben de oneerlijkheid van Engeland tegenover In dië aan de gpheele wereld geopenbaard. Japan heeft geen Vijandige gedachten jegens de 400 millioen Indiërs. Het wenscht odk geen drup pel Indisch bloed te vergieten. Over het bondgenootschap met Duitschland en Italië zeide Togo, dat het doel daarvan de nieuwe orde in de wereld is. In dit bondge nootschap komt de onwrikbare vastbesloten heid tot uitdrukking om den opbouw van een nieuwe wereld ter hand te nemen en het zwaard niet in de schede te steken, voordat de gemeenschappelijke oorlog tegen Amerika en Groot-Brittannië tot een succesvol einde is gekomen. De samenwerking tusschen de drie mogendheden is pauw en hartelijk. De verliezen van het Japansche leger. De verliezen van het Japansche le- fer sedert het begin van den oorlog tot 0 April bedragen volgens verklaringen, die Tojo als minister van oorlog voor den Rijksdag heeft afgelegd 9000 doo- den met inbegrip A-an officieren en on geveer 20.000 gikvonden. De vijand daarentegen heeft in dienzelfden tijd verloren 290.000 gevangenen, ongeveer 1800 vliegtuigen, 3500 kanonnen. 45.000 tanks, auto's en spoorrij tuigen. On danks dé operaties in de tropische rim boe van het Zuiden met de groote ziek tegevaren is de gezondheidstoestand van het leger goed en belangrijk- beter dan verwacht werd. Weliswaar tracht de propaganda van de tegenstanders Japan, Duitschland en Italië van elkander te vervreemden. Maar het is niet noodig, aldus Togo, in het bijzonder te vermelden, dat al deze intriges niet het ge ringste effect kunnen hebben op de richtlij nen van de spilmogendheden, die gegrond vest zijn op de gemeenschappelijke hooge aspiraties en op wederzijdsch vertrouwen. De Sovjet-Unie. Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Sowjet-Unie verklaarde Togo, dat deze na het uitbreken van den oorlog voor een groot Oost-Azië geen wijziging heb ben ondergaan. De Sowjet-Unie heeft niet het voornemen haar gebied als militair steun punt ter beschikking te stellen van de tegen standers van Japan. Aangenomen moet ech ter worden, dat deze hun kuiperijen ver sterken om1 Japan te vervreemden van de Sowjet-Unie. Succes hebben dergelijke intriges niet zoolang de Sowjet-Unie haar tot dusver aan genomen houding behoudt. Intusschen zal Ja pan den toestand rustig waarnemen. Van een standpunt van grondstoffenvoor- ziening staan de Ver. Staten en Engeland tegenfver problemen, welker oplossing bui tengewoon moeilijk is. Daartoe behoort bijv. het gebrek aan scheepsruimte, dat vooral voor de Britsche positie critieke vormen heeft aan genomen. De bevolking van Engeland heeft fnet toenemende moeilijkheden in het levens onderhoud te kampen, terwijl de steeds groo- ier wordende onrust in Indië en Australië éen ernstige bedreiging beteekent. „Er zijn dus toenemende teekenen voor een aanstaande ineenstorting van het Britsche Rijk aanwezig" zoo constateerde Togo woor delijk. Zijn rede beëindigend verklaarde Togo on wrikbaar te gelooven dat het zal komen tot éen roemrijke beëindiging van den oorlog. Maar reeds thans zal het Japansche volk den opbouw van een nieuwe, schitterende wereld, aaneengesloten als ëen man, ter hand nemen. Nederlandsclie Kultuurkamer. Plechtige inwijding. Zaterdag 30 Mei a.s., des namiddags om 15 uur. vindt in den Stadsschouwburg te Den Haag een zeer bijzondere gebeurtenis filaats. Op dien dag vindt n.l. het heuge- ijke feit van de plechtige inwijding der Ne- derlandsche Kultuurkamer plaats. Zooals algemeen bekend is heeft de Ne- derlandsche Kultuurkamer sinds korten tijd haar werkzaamheden aangevangen. De zes onderscheiden gilden, welke als even zoo vele administratieve onderdeelen de totale organisatie der Kultuurkamer uitmaken, zijn nu iruhaar geheel ingeschakeld. Dit feit is van historische beteeken is voor het Nederiandsche Kuituurleven. Voor "de eerste maal wend hiermede van overheids wege officieel erkend, dat de staat te zorgen heeft voor het maatschappelijk welzijn van den kunstenaar door het scheppen van gun stige maatschappelijke voorwaarden voor zijn bestaan. De inwijdingsrede wordt door den pre sident der N.K.K., prof. dr. T. Goedewaa- gen gehouden. Aan deze inwijding verleent het Concert gebouworkest zijn medewerking. Fascistische partij in Italië wordt gezufverd. Partijbestuur bijeen. Onder voorzitterschap van Mussolini heeft het bestuur der Fascistische Partij in het Palazzo Venezia zijn tweede vergadering gehouden. Den afzonderlijken partij-orga- nisaties\.werd gelast, een strenge schifting .onder de partijgenooten te houden en diege nen er uit te zetten, die het om een be paalde reden niet meer verdienen, te strij den onder het teeken der lictoren. Ook voor de Fascistische Jeugdorganisatie wenscht het bestuur, dat het beginsel van het aantal zal vervangen worden door dat der kwali teit. De partijsecretaris zal voorts in sa menwerking met de ministers van binnen landsche zaken, justitie, financiën en cor poration een lijst opstellen van functies, voor welker aanvaarding een» partijgenoot de goedkeuring noodig heeft van het par tijbestuur. ZEGEN VAN DEN .ARBEID. Bs. Hij was electricien en werd werk loos Toen hij in alle opzichten „uitgetrok ken" was, heeft hij het op een andere wijze beproefd. Een nieuw beroep gaf nieuwe voor uitzichtenAlleen, het nieuwe beroep bracht hem een trede lager op de maatschap pelijke ladder, maar dat nam hij gaarne, om dat hij in elk geval arbeid had. het gevoel kreeg, dat zijn prestatie gewaardeerd werd en dat hij weer zelf in het onderhoud der zijnen kon voorzien. Nóg driemaal heeft hij nadien van beroep veranderd, vóór hij het leger der eeuwig-werkloozen ging vergrooten, ofwel in den straathandel zijn onderhoud zocht. Ziedaar een beeld zooals het menig vuldig voorkomt onder onze werkloozen. Tal rijk zijn onder hen ook degenen, die wel over een paar goede armen beschikken, maar nooit een beroep leerden, ja zelfs er de gelegenheid niet toe kregen. Zij vervloekten het lot, dat hen had doen geboren worden in een maat schappij, waarin voor hen geen plaats was, Nederland, het land met z'n schitterend ver leden, het land dat vele bekwame vaklieden aflevert, het land waarin landbouw, industrie, architectuur en schoone kunsten op een uit zonderlijke hoogte staan; het rijke Nederland met zijn prachtige koloniën, was niet in staat hun een bestaan te bieden en zij sleepten het leven van den eenen dag in den andere. De oorlog heeft ons de tegenstelling van dezen toestand leeren kennen- Duitschland, het land waar men er in geslaagd was de werkloosheid weg te werken, waar het aan tal goedopgeleide vakarbeiders de laatste jaren zich doorloopend uitbreidde, waar de arbeider weer een bestaan, een eigen vak kreeg en daarmede zijn levensvreugde her won. De jarenlang tegen het Nationaal-Socialisme gevoerde propaganda heeft weliswaar de men taliteit van de massa vergiftigd. Men vermag het goede niet meer te zien waar het is en eigen nameloos leed niet langer als zoodanig te onderkennen, maar de feiten zijn er en men zal er rekening mee dienen te houden. Aan het Oostfront strijdt Duitschland voor ons allen: ook voor hen die zulks om een of andere reden niet willen erkennen. De volkeren van Europa kan men het beste vergelijken met de bemanning van een schip, dat zich op den Oceaan bevindt. Wij zijn op elkaar aangewezen, wij moeten onzen plicht vervullen, omdat ons vaartuig anders niet in veilige haven kan worden gebracht; het is niet mogelijk, dat een gedeelte der beman ning niets doet, terwijl dc anderen zwoegen en daarom zal Nederland in de toekomst ook aandeel moeten hebben in de groote productie, die Europa zelfstandig maakt. Uit de toepassing van de verschillende maatregelen, welke de Duitsche Overheid ten deze heeft getroffen, zal blijken, dat ook Ne derland en de Nederiandsche arbeiders als het niet anders kan: hun's ondanks da zegen van den arbeid zullen ondervinden. Vele duizenden worden in staat gesteld weer een vak te leeren, arbeidsvreugde te ondergaan en een bestaan te verwerven. Andere duizendtallen die wél een vak ken den maar geen arbeid hadden, „te oud" wa ren, te veel moesten verdienen, of op andere wijze uitgesloten werden, krijgen weer werk Duizenden „onbekende werkloozen", die weliswaar niet bij de Arbeidsbeurzen inge schreven stonden, maar niettemin geen bij- drage leverden tot instandhouding der ge meenschap, zullen nuttige leden der samen leving worden. Duizendtallen jongeren leeren een vak en verwerven, daarmede waardeering voor den arbeid. Zij allen zullen, wanneer eenmaal de ethi sche beteekenis van den arbeid tot hen door gedrongen is, het oogenblik zegenen waarop zij uit de impasse der werkloosheid zijn ge haald en in slaat werden gesteld hun plicht jegens de gemeenschap te doen. De arbeid in Duitschland is zeer loonend, de arbeidsvoorwaarden zijn beter dan in Ne derland, omdat het Nationaal-Socialisme over de rechten van den arbeider waakt en er is arbeid in overvloed. Ook de arbeid van hen, die de in Nederland vrijgekomen plaat sen in gaan nemen, zal beter loonend zijn, want het aantal werkuren wordt opgevoerd Onze Nederiandsche arbeiders ondergaan de zegen van den arbeid; wij juichen dat van harte toe. Mannessen, de voornaamste getuige tegen de "van Dijks, bekent zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt. Vier jaren gevangenisstraf. Aan het arrest van het Vredegerechtspff is het volgende ontleend: Het Hof overwoog ten aanzien van de voor het Hof afgelegde getuigenverklaring gen alsmede met betrekicing tot de aan den verdachte op te leggen straf het volgende: Getuige, de luitenant-kolonel Mijsberg, wiens beiang uiteraard in de hoogste mate geaiend zou zijn geweest met de aanvanke lijke mededeeling van den verdachte in dien zij waarheid bevatte dat getuige Mijsberg, alvorens bevel te hebben gege ven de gebroeders Van Dijk op den 12den Mei 1940 te Dordrecht neer te schieten, tot hen de vraag zou hebben gesteld, of zij zelf geschoten hadden, waarop een der gebroe ders Van Dijk bevestfgend geantwoprdzou hebben, heeft voor het Hof verklaard,' dat hij Ïeen zoodanige of andere vraag tot de Van lijks heeft gericht en evenmin eenig ge zegde hunnerzijds heeft vernomen. Ook de getuigen Sieverding en Büter, die zich in de onmiddellijke nabijheid van den luitenant-kolonel Mijsberg en de gebroeders Van Dijk te dien tijde bevonden, hebben verklaard, dat zij noch een vraag van den eerste als vorenbedoeld, noch eenig ant woord van de gebroeders Van Dijk hebben gehoord. Voorts heeft verdachte de bekentenis af gelegd, dat hij inderdaad in strijd met den door hem voor het Vredegerechtshof in zijn zitting van den 7den April 1942 afgelegden eed om als getuige de geheele waarheid en niets dan de waarheid te zeggen, verklaard heeft, dat de luitenant-kolonel Mijsberg aan de gebroeders Van Dijk heeft gevraagd of zij zelf geschoten hadden, en dat een van hen daarop bevestigend antwoordde, ter wijl hij thans verklaart, noch eenige vraag als vorenbedoeld, noch eenig gezegde van de gebroeders Van Dijk te hebben gehoofd. Verdachte heeft opgegeven deze, naar hij voor het Hof thans bekent, meineedige ver klaring te hebben afgelegd, omdat hij den luitenant-kolonel Mijsberg, die als verdachte wegens op de gebroeders Van Dijk gepleeg- den doodslag terecht stond, met deze ver klaring meende te kunnen helpen aan be straffing te ontkomen. Verder is uit de desbetreffende verklarin gen van den getuige Rolandus Hagedoorn en van verdachte komen vast te staan, dat verdachte geenszins in een opwelling van het oogenblik heeft gehandeld, maar reeds lang voor de terechtzitting, waarin hij be doelde meineedige verklaring aflegde, het voornemen daartoe had opgevat en daarbij heeft volhard, ondanks de omstandigheid, dat mr. Rolandus Hagedoorn. die destijds als verdediger van den luitenant-kolonel Mijsberg optrad cn aan wien verdachte te vergeefs getracht heeft zich op te dringen tot het plegen van overleg, hem schriftelijk had aangemaand om zijn gctuige-verklaring geheel overeenkomstig de waarheid af te leggen. Is het afleggen van een meineedige ver klaring ter terechtzitting op zichzelf en in het algemeen reeds als éen ernstig vergrijp te beschouwen, de omstandigheden, waar onder de verdachte heeft gehandeld, stem pelen zijn gedrag tot misdadig in zeer bij zondere mate, voorzoover hij zich zelfs niet heeft ontzien, tegen beter weten in een ver klaring af te leggen, waardoor de eer en de nagedachtenis van de onschuldig ter dood gebrachte gebroeders Van Dijk werd aan getast, als waren zij inderdaad aan lands verrader lijke handelingen schuldig geweest. Verdachte, die wist. dat de gebroeders Van Dijk, althans een hunner, tot de natlo- naal-socialistischc beweging in Nederland behoorden, heeft daarin alleen reeds ge noegzame aanleiding gevonden om aan hun eer en ongerepte nagedachtenis geenerlei waarde toe te kennen, zoo zeer zelfs, dat hij als gereformeerd christen het afleggen van een meineedige verklaring ten nadeelc de zer onschuldige slachtoffers van den haat van verdwaasde politieke tegenstanders klaarblijkelijk met zijn geweten overeen heeft kunnen brengen. Tegenover deze houding en de daaruit sprekende verdorven en verachtelijke ge zindheid van verdachte, welke een gevaar is voor de ontwikkeling der Nederiandsche volksgemeenschap, ziet het Hof geen grond tot verontschuldiging en kan slechts in aan merking nemen, dat verdachte ten slotte het door hem gepleegde^misdrijf heeft be kend. welke laatste omstandigheid hem naar het oordeel van het Hof de hoogste bij de wet toegelaten straf kan doen ont gaan. Verdachte weid veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaren. Weer een Turksch schip getorpedeerd. Op het Turksche motorschip Safat is in (jen ochtend van 23 Mei op een afstand van 1800 meter van de Bulgaarschc kust. bij Zarevo, door een Sovjet-duikboot een drietal torpe do's afgevuurd. Het laatste schot trof doel en bracht het schip tot zinken. Negen leden der bemanning konden zich in veiligheid bren gen op de nabijzijnde kust. Het Turksche blad Oeloes meldt, dat de Turksche ambassadeur te Moskou, Aktay, di© wegens zijn gezondheidstoestand met verlof was gegaan, onmiddellijk na zijn kuur naar Mosktou zal terugkeeren.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1