Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. BUBBELTJE EN KNOR M Boer wierp jongen in de sloot. Omdat deze op verboden grond was. De gemeente Velsen biedt selegenheid .te er om een gezonde wandeling te maken. Toöh blijken er .steeds men-schen te zijn. die san de toegankelijke plaatsen niet genoeg jt hebben en dus verboden grond betreden. Een "jjf tien jarige jongen maakte een uitstapje n den Veteer polder op aen gebied, dat niet jJ voor het*publiek i.s opengesteld, maar werd ioor den boer, die eigenaar van den be rusten grond is, betrapt. Deze wond zidh jJ, zoo op. dat hij zioh niet langer wist te be- heersohen. Hij greep den jongen, E. uit IJmuiden-Oost, beet en... wierp hem in een sloot! Gelukkig was deze niet diep, ju poodat de knaan er met-een nat pak en den goh rik van af kwam. Hij heeft spoedig het ouderlijke huis weer opgezocht. Van het gebeurde is aangifte bij de po litie gedaan. Opgewekte lieinelijksfeesten. IJMUIDEN Agent versus zwijntjesjagerr Fietsendief op heeterdaad betrapt. De zwijntjesjagers stAan er voor bekend dat ze elke gelegenheid gebruiken om zich van een fiets meester te maken. 2ij profi- teeren van de onversohilUg'heid van het pu bliek. dat niettegenstaande alle waarschu- gen niet steeds voldoende, oplettend heid toont. Maar soms toonen ook zij te reinig inzicht en dan komt het hun duur te staan. Dal heeft een zwijntjesjager te Santpoort ondervonden. Hij zag daar een fiets en aarzelde niet er de hand op te leg- Dooh het rijwiel was vaneen agent van politie, die direct de achtervol- ig inzette. Hij'bleek zonder fiets sneller zijn dan'de dief met rijwiel en arresteer de hem. De man is in het hoofdibureau van politie opgesloten. Vereen. Fac. Lijkverbranding. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding schreef over de periode, die tusschen haar twee jaarvergade ringen ligt, in totaal 95 nieuwe leden in. Dit deelde de aldeelingssecretaris in zijn kort erzicht tijdens de laatste jaarvergadering, die in café Centraal gehouden werd, mede. Deze bijeenkomst, bij ontstentenis door ziekte van den voorzitter, den heer IJ. J. Reitsma, onder leiding staande van den heer Vlietstra. was goed bezocht. De waarn. voorzitter wenschte in zijn openingsrede den heer Reitsma, die sinds de oprichting der sfdeeling in 1924, nog nooit op een vergade ring ontbroken heeft, een spoedig herstel toe. Op het landelijk congres, dat dit jaar ge houden zal worden, zullen drie hoofdbestuurs leden volgers rooster moeten aftreden, n.l. de heeren Dr. P. H. van Roojen (alg. voorzitter), dr K. Simon Thomas (comm. van beheer van het crematorium) en dr. L. J. Zielstra. Zij stellep zich allen weer beschikbaar en de vergadering kon met het voorstel van het bestuur meegaan om een herbenoeming te steunen. De secretaris, de heer A. J. van der Weij- den, bracht het jaarverslag over 1941 uit. De plaatselijke afdeeling telde op 31 December van het vorige jaar 576 leden, op 1 Januari 1941 was dit getal 509 en thans 580. De heer F. Th. C. Z. Menagé Challa, afdee- lingsbestuurder, deed verslag van den finan- cieelen toestand. De uitgaven bedroegen over 1941 ƒ771,03, de inkomsten ƒ1371,74, het batig saldo vermeldde een bedrag van ƒ600,71. De heer J. F. W. Korting rapporteerde na mens de kascommissie, dat alle bescheiden in goede orde bevonden waren geworden, zoo dat den penningmeester décharge verleend kon worden. In de commissie voor het vol gende jaar namen zitting de heeren IC. Schmitz, H. Rutgers, K. Wesselius Jr. en de heer F.-P. Bakker als reserve-lid. In het bestuur was door het vertrek van mevr. M. J. J. PottZindel een vacature ont staan. Het bestuur stelde voor den heer J. F. W. Korting te Santpoort, als vice-voorzitter te benoemen, hetgeen geschiedde: De heer IJ. J. Reitsma, die aftredend was, werd opnieuw lot voorzitter aangewezen. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. NAAR BLAUW WIT'SSPORTDAG. De Amsterdamsche Voetbal- en Athletiekver- teniging „Blauw Wit" organiseert ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan op 7 Juni een jubileum- sportdag in het Stadion. In verband hiermede heeft het bestuur van „Kinheim" besloten Slle adspiranten en junio ren dezer vereeniging van dit sportfeest te doen genieten. iHertoe heeft het „Blauw Wit"-bestuur gratis plaatsen beschikbaar gesteld. Naar het iesUuir der jubileerende Amsterdam sche club mededeelt, zal dien dag een athletiek- programma, waaraan de beste Nederlandsche athleten medewerken, worden samengestelde Voorts zal een voetbalwedstrijd Blauw Wit tegen een Amsterdamsch elftal worden gespeeld, als mede een honkbalwedstrijd. Het geheel wordt opgeluisterd door de Postharmonie. Het bestuur van „Kinheim verzoekt ons mede te deelen, dat adspiranten en junioren aan dezen Sportdag kunnen deelnemen, mits zij voorzien zijn van een bewijs hunner ouders. Bo vendien bestaat gelegenheid voor ouderen om dit sportfestival bij te wonen. Het ligt in de bedoe ling na afloop een bezoek te brengen aan het Lunapark op het Stadionplein. UITKLAGEN VAN 25 MEI (Tweeden Pinksterdag). AFD. 1 A: Beverwijk 2—EDO 3, 3—2. AFD. 2 B. TYBB 3—HBC 3. 6—5. AFD. 2 D: THB 2—DIO 2. 4—4. AFD. 2 E: Halfweg 2—VI. Vogels 2. 2—6. AFD. 3 A: EDO 7—Terrasvogels 4, 3—2. AFD. .3 B: O. Gezellen 3—Geel Wit 2. 3—1. AFD. 3 E: EHS 4—Terrasvogels 3, 1—8. AFD. 4 B: Geel Wit 3—HBC 5, 2—2; TYBB 6— van Nispen 2, n. o. g. AFD. 4 D: VI. Vogels 3—EHS 5, 1—4; DSK 3— RCH 10. 1—4. Aï-o. 4 E: Schoten 5ET O 3, 13—3. JUNIOREN COMPETITIE. AFD. F: TYBB b-^Santpoort b, 2—3. ZATERDAGCOMPETITIE. AFD. VVY 3—Kennemerland 3 ,5—1. AFD. C: VEW 3—Telefonia 2, 6—2. VAN RIJDENDE AUTO GEVALLEN In de Conradstraat is 's middags een ongeluk gebeurd* dat nog tamelijk goed afliep. De IJ fn u ld e naar B. viel van een fijdende auto toen deze een bocht nam. De heer A. P. Bakker va.n de E. II. B. O. was spoedig aanwezig en verleende de -eerste kuip, waarna het slachtoffer naar huis kon {taan. B. had een wond aan het achter hoofd gekregen. Vastgesteld werd, dat hft ongeluk aan eigen I onvoorzichtigheid was te wijten. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer G. Rijke js aan het Christelijk Lyceum te Haarlem voor het eindexamen H.B.S. A. geslaagd. Het echtpaar Rademakers. Muziek, bloemen en.... taarteh, bene vens talrijke persoonlijke gelukwenschen kenmerkten het huwelijksfeest van het echtpaar P. Rademakejs en W. E. Rade makersVeldman. Velen hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om den oudjes te toonen. dat er met hen wordt medegeleefd. Vijf en vijftig jaren in het huwelijksbootje,'dat is een lange tijd en zoo'n feit mag ook nu niet onopgemerkt voorbijgaan. Daarcm waren zelfs de straatmuzikanten present om leuke wijsjes te spelen. Het was dikwijls druk in de woning aan de Adrianastraat 33, want er waren familieleden uit verschillende plaatsen ge komen en ook talrijke kennissen meldden zich. Zij kwamen niet met leege handen, zoodat het echtpaar temidden van de bloe men zat en ook een lekker hapje kreeg, 26 Mei 1*942 werd een dag, die niet spoe dig kan worden vergeten. Niet minder belangstelling ondervond het echtpaar P. Pronk en C. PronkHar- teveld, wonende Ahornstraat 29, dat vijf tig jaren was gehuwd. Met trots vertelde de bruidegom ons, dat er een zeer groot aantal bloemstuk ken was gekomèn; niet minder dan veer tig had hij er geteld! Ook vele familieleden en kennissen kwamen feliciteeren, zoodat men soms bijna stoelen te kort had om allen een plaatsje te geven. Er heerschte een ge zellige sfeer en talrijke herinneringen wer den opgehaald. Ook de heer GroeneveMt en zijn echtgenoote boden persoonlijk hun gelukwenschen aan. Talrijke geschenken zullen het echtpaar vaak aan den heugelijken dag herinneren! Bij De Moeïberg wordt gewerkt. Er is goed nieufvs voor de jeugd te IJmui- den-West, want het zal stellig niet zoo lang meer duren, voor de Speeltuinvereeniging De Moerberg herleeft. Men is reeds begonnen om het terrein speelkaar te maken, zoodat de jongens en meisjes binnenkort weer hier hun vrijen tijd kunnen doorbrengen. Ongetwijfeld stemt het tot voldoening thans een bezoek aan het ruime terrein aan de Cornelis Drebbelstraat te brengen. Den heer J. Goris, voorzitter, zagen wij er druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden om alles in gereedheid te brengen voor de ont vangst van het jonge volkje. Hij vertelde ons, dat alles wordt opgeknapt. Met het gelijkma ken van hèt terrein is men inmiddels zoover gevorderd, dat alle oneffenheden verdwenen zijn. Het herstel der verschillende speelwerktui- gen is evenwel een verre van gemakkelijke taak, daar de vereischte materialen ontbre ken. Er wordt ondanks deze moeilijkheden niet geaarzeld door te werken. De heer Goris merkte op, dat de jeugd vei lig zal kunnen spelen, immers het is de be doeling om de schommels, wippen en derge lijke grondig te toetsen op hun betrouwbaar heid. Het ijverige bestuur hoopt te zijner tijd op de volledige medewerking der ouders. Er matg dan ook verwacht worden, dat de kin deren hun eigen tuin niet door baldadigheid zullen ontsieren. Vooral in dezen tijd, nu de jongeren niet meer In de duinen kunnen spelen, is de be hoefte aan het speeltuinwerk grooter gewor den dan ooit te voren. Het is daarom toe te juichen, dat men niet aarzelt om de geboden gelegenheid te benutten. De vereeniging heeft weer de beschikking over haar terrein en het clubgebouw. Tot zijn voldoening kon de heer Goris ons mededeelen, dat het grootste probleem, be treffende het toezicht is opgelost. Afscheid F. de Vries. Zooals we reeds mededeelden, zal de heer F. de Vries afscheid nemen als onderwijzer van School 2 aan de Hadleydwarsslraat. De autoriteiten zullen 's middags om half vijf ir het gymnastieklokaal dezer school bijeen ko men, teneinde den functionaris onvergetelijke oogenblikken te bereiden, 's Avonds om acht uur organiseert de oudercommissie een af scheidsbijeenkomst. waarbij het stellig niet aan belangstelling zal ontbreken. Openbare Muziekles. Door de leerlingen van Willem van Tilburg zal Zaterdagmiddag in het Vereenigingsgebouw Wil- lebrord aan de Willebrordstraat 10 een openbare muziekles worden verzorgd. Men heeft zich van de medewerking van mei. Bets van Heyst, alt. verzekerd. De aanvang van de bijeenkomst is op drie uur precies bepaald. Het programma vermeldt de namen van dertig leerlingen, waaruit blijkt, dat er voor de noodige afwisseling zal worden zorggedragen. Mej. Bets van Heyst zingt Velserliedje. Komt, o Zonne. Mij spreekt de blomme een tale, Dns lied en O. jubel mijn hart. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. Hoogendoorn d.. Giesendam F. J. Artes, z.. v. Speljkstraat 51. IJmui den. J. Wielinga z„ Alex. BeMstraat 77, IJmuiden, N. ten Broeke, d.t Kanaalstraat 110 rd., IJmuiden. J. L. Stam. d, en z:, Bloemendaalsohestr.weg 67 rd.. Santpoort. R. Bosnia, z„ Lippersheijstraat 5 rd,. IJmui den. G. C. A. v. d. Waal. d.. Dwarsweg 3. Velsen, J. Mulder Linder.straat 2S, IJmuiden. P. J. v. Bwijk, z„ J. P. Coen- stfaat 9. IJmuiden; F. Postma. d„ Caseyi- brootzijstraat 2. IJmuidenA. A. Koster, d.. v. Spejjkstraat 31, IJmuiden; J. Ch. L. Mol d., Vleetstraat 19, IJmuiden. Overleden: II. G. Bannink, 36 j.. wede. v. D. Twisk, Kanaalstraat 210 rd„ IJmuiden. J. Berkhout, 9 j., z. van S. Berkhout. Schulpweg 47. IJmuiden: G. de Feber, 19 j.. d. van J. F. de Feber, K. Zegetetraat 27. IJmuiden. CHRISTELIJK VOLKSONDERWIJS Het ond-erwljs in de Emmaschool aan de Beukenstraat te IJmuid'en-Oost, uitgaan de van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, zal Donderdag na een korte Pinkstervaca.ntie weer worden hervat. TURNVEREENIGING IJMUIDEN. De Turnvereeniging IJmuiden zal Zondag deelnemen aan de wedstrijden van den Ken- nemer Turnkring, welke in het gebouw Van den H.K.B. te Haarlem gehouden worden. De damesploeg telt tien personen en staat onder leiding van den heer Bischot. GRATIA-PLATO. Een damesploeg der Gymnastiekver- eeniging Gfatia-Plato zal Zondag bii de wedstrijden van den K.T.K. te Haarlem met rhythmische oefeningen uitkomen. De leiding berust bij den heer P. Dijk stra en we twijfelen er niet aan of men zal zijn uiterste best doen om een goed figuur te maken. Straatvariété. Dezer dagen werd ons iets verteld over een verschijning, die vroeger in IJmuidens straten de aandacht trok. Dat was Hard- looper, inderdaad een eigenaardige naam. Het moe* ook een eigenaardige man zijn geweest. Hij droeg een soort athleten- costuum, dat van talrijke kleine bellen was voorzien. Zoo liep hij „hard" door IJmui den, een apart lawaai en een potsierlijke:) indruk makend. Al „hollend" belde hij bij de huizen aan. al „rennend" nam hij de ge bruikelijke ceni(en) in ontvangst. Ik geloof niet. dat een dergelijk artist tegenwoordig nog een kans zou hebben. We zijn veranderd, zooals IJmuiden snel anders werd. We hebben zelfs den tijd gekend, waarin heele „orkesten" door de straten trokken en als men zooiets eenmaal heeft meegemaakt, verlangt men iets behoor lijks De andere IJmuidenaren hooren we nog wel praten van de gezellige, ouderwetsche hoempa-blazers, die vroeger geregeld in de plaats musiceerden. Het was een aardig or kestje, dat de, stemming er in bracht. Wan neer men eens kon nagaan hoeveel deuntjes deze hier zooal hebben gespeeld, zou men tot een flink aantal komen! Ze hadden nooit over gebrek aan ontvangsten te klagen. Later kwam er dikwijls een aantal accor deonisten in Volenidanimer costuum. Men kan zich nog wel voorstellen, hoe het toen tertijd in Oud IJmuiden was. Er was de drukte van visscherij en scheepvaart, er werd flink verdiend, waardoor de winkels, niet ontevreden over het aantal klanten en hun inkoopen behoefden te zijn. Het was gezellig een wandelingetje door de Oranje straat en de Kanaalstraat te maken, om ten slotte op het Willemsplein te komen, dat als middelpunt van Oud IJmuiden de meeste belangstelling trok. Daar speelden ook de zoogenaamde Volendammers. En verder herinneren we ons de vele zangers zonder vergunning, den man met de aan een guitaar bevestigde mondaccor- deon. tien harmonicaspeler, dii| altijd een stoeltje bij zich had, de groepjes rondrei zende buitenlandsche mandoline- en gui- taarspelers. Later leerden we het „werkloo- zenorkest" kennen, terwijl ook de piere menten natuurlijk niet ontbraken. Het gaat eigenlijk zoo, dat men bijna geen erg in de straatartisten heeft, wanneer ze er zijn. Ze brengen even vertier, maar wor den vergeten, zoodra ze zijn vertrokken. Eerst wanneer ze in het geheel niet meer komen, gaat men hen werkelijk missen. Dan denkt men pas. dat ze bij het straatbeeld zijn gaan behooren Och. wn weten, dat er vele tegenstanders van straatvariété zijn. Maar ontegenzegge lijk zijn er talrijke burgers en vooral in de volksbuurten, die het wekelijksche bezoek van de straatmuzikanten niet zoo graag zou den zien afschaffen. Waarom? Tja, het is moeilijk daarop een antwoord te geven. Maar hoe men voor zijn straatmuziek in actie kan komen is eens onder meer in Am sterdam gebleken, toen het scheen, dat de draaiorgels zouden gaan verdwijnen op last van gemeentewege. Flinke stukken zijn er over in de bladen geschreven; er zijn ook populaire liedjes on gemaakt, met regels: „als van d'Amsterdamsche grachten het pierement verdwijnt" Zoo erg is het in IJmuiden weer niet, Wij loopen voor zooiets niet spoedig warm. Maar tóch vinden de mensenen het aardig, wanneer bijvoorbeeld bij een huwelijksfeest het draaiorgel voor de deur komt te staan en een feestmarsch of een toepasselijke potpourri ten beste wordt gegeven. Dan komen de buren naar buiten en de_f>rgel- man heeft een dankbare laak. Ziedaar dan ongeveer hetzelfde IJmuiden van vroeger, toen er in de straten wel eens bij werd ge danst. Maar dat gebeurt nu niet meer. Daar is IJmuiden te modern voor ge worden. Goeden avonds AGENDA WOENSDAG 27 MEI Thalia Theater. 8 uur: Gasparone. Rex Theater. S uur: Robert en Bertram. Bioscoop De Pont, 8 uur: Lichte Cavalerie DONDERDAG 28 MEI Thalia Theater, 8 uur: Gasparone. Rex Theater. 8 uur: Geen voorstelling. Bioscoop De Pont: Geen voorstelling. nachtdienst apotheken" Voor den avond- en nachtdienst der apo- tueken is heden de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërwec aangewezen belangrijke telefoon x emmers Politie, hoofdbureau 517S. 4377. 5555 Politie. WiUemsplein 5400 Brandweer 524: E U. B. O. (A. P. Bakker) 5456. E. H. B. O .(Velsen) 498 0. Luchtbescherming. hoofd pest 5488. TJmulder Apotheek 4229. Ken Denier Apotheek 4204. .Verduisteren blijft noodzakelijk Bekeuringen te IJmuiden en Santpoort. Korten tijd geleden is van gemeenteweg) nogmaals in ons blad met klem «gewaar schuwd tegen het niet voldoende verduiste. ren yan woningen. Nadrukkelijk werd er d aandacht op gevestigd, dat men hieraa: niet alleen in den winter, maar ook than en ïn de komende maanden geregeld aan dadht moet wijden. Aangekondigd werd. dat zoo noodig strenge maatregelen niet zouden uitblijven. Desondanks bleken er inwoners te zijn. die in verzuim hieven. De politie zag zich hierdoor genoodzaakt tegen drie pensonen te IJmuiden-Oost proces-verhaal op te maken. Bovendien trad men van Duitsche zijde tegen drie inwoners van Santpoort op. Dit toont, dat het thans ernst is. Er wordt niet geaarzeld tegen nalatigen op te treden. Men~zij dus opnieuw gewaarschuwd Uitreiking bonkaarten. Donderdag: IJmuiden-Oost G-J De inwoners van IJmuiden-Oost, wier na men met de letters van G tot en met J aan vangen, moeten Donderdag de nieuwe distri butiebescheiden in het Patronaatsgeboüw ha len. Dit is daartoe van negen tot fwaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. De in legvellen en de formulieren voor de aard- appelkaarten dienen te wprden medegenomen We vestigen er nog even de aandacht op, dat de inwoners van Oud-IJmuiden en IJmui- den-West eerst van 3 tot en met 9 Juni aan de beurt komen. Marktprijzen. IJMUIDEN 26 Mei 1942. Tarbot f 11,76—f 11.50 per kg.; Tong f7.60—f4.50 per kg.; Groote kabeljauw f61—f47 per stuk; Kleine kabeljauw f 36—f 22 per stuk; Gullen f 130 per 10 stuks; Kleine schol 2e s. f 152; Puf- schol le s. f94—f86; idem 2e s. f53—f45; Poontjes f65—f63; Roode poontjes f 138; Groote schar 170; Kleine schar f41; Pufschar le s. f36f26; Wij ting i 116—f 94, alles per 50 kg. Besommingen koHers: HD 125 f6011; SCH 76 f920. Loggers: SCH-246 f 5551; SCH 39 f 6628. Küstvisscher: URK 9 f 226. DIEFSTAL IN IJSFABRIEK Bijde politie werd aangifte van een diefstal in de ijsfabriek „IJsvrles", gedaan. Er was daar een horloge gestolen. Tijdens haar onderzoek slaa.gde de politie er n.l spoedig in het gestolane te vinden. Het bleek door den -dief op een verborgen plaats te zijn neergeworpen. EERVOL ONTSLAG T. VAN POPTA De burgemeester, heeft den heer T. van Popta op zijn verzoek met Ingang van 16 Mei j.l. eervol ontslag als leeraar aan de Handelsavondschool verleend. Besluit van den burgemeester. van de N.V. Binnenlandsohe Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen, te Bloememdaal. in eigendom over te nemen, om niet. in het belang der volkshuisvesting en nvet bestemming voor den openbaren dienst, het gedeelte van de Burgemeester Rankbonnetlaan tusschen de Havenkade en het Edisonplein, dit phein en gedeelten van dwarsstraten, benevens twee plantsoentjes en een gejeelte parkeefterreln. alles te IJmuiden. D.C.IJ-ers in Hilversum. Tien spelers van de Damclub IJnouiden hebben aan het nationaal damconcours van Hilversums Damgenootscha-p deelge nomen. In de hoofdklasse kwamen T. Post- ma, H. v. d. Heijde, J. Snel, B. Duke!, K. de Jong, H. Diederiks en H. HUhl uit. T. Hoek en J. Bal weerden zich in de eerste klasse, terwijl D. Ott en P. v. d. Velde in de tweede klasse in actie kwamen. Dükel had te elfder ure toch nog de reis naar HH- öhsum aanvaard, hoewel hij niet tevoren had ingeschreven. Hij zag zich in de hoofd klasse nog een plaat» toegewezen. Dukel verloor echter van zijn tegenstan- r. J. Klomp te Rotterdam. T. Postma Vas in de sterkste groep' ge plaatst en speelde in de ochtend ronde te gen bord één van het Hllversumsche Dam- genootschap. J. J. van Dijk. I-Iet was een prachtige partij van gelijk opgaande kracht. In het eindspel kreeg Vap Dijk iets terrein- oordeel. Het einde was remise, dodh in l>et voordeel van den H-Iltversuminer, die zich door de afzonderlijke regeling in de win naarsronde' plaatste. In groep 3 der hoofdklasse speelde Die deriks tegen M. L. Vos te Utrecht. Vos kwam door voordeelige remise in de winnaars ronde. In de verliezersronde weerde Die deriks zich tegen den blinden meester A. H. Olsen te Driebergen. Het was een prach tige partij, die door Olsen werd gewonnen. Hühl speelde 'in groep 4 en was" de eenige IJmuidenaar. die zich in de win naarsronde der hoofdklasse plaatste door op W. Ta.p te Zeist een voordeelige remise te behalen. In de middagronde verloor hij echter van den Rotterdammer S oh roevers. v. d. Heijde kwam in groep 5 uit. Hij hoekte tegen den Haarlemmer De Vries een nadeelige remise en won in de verliezers ronde van A. Pronk te Leiden. Dukel moest in de verliezersronde tegen v. d. Linde te Zeist spelen. Al spoedig ver loor v. d. Linden door een damcomlbinatie. Postma kwam in de verHezersronde tegen W. Huisman te Leiden uit en bleek tegen het sterkere sDel ran den kampioen van Leiden en omstreken niet te zijn opgewas sen, zoodat hij verloor. Het resultaa; van de D. C. IJ.'ers was dus in de hoofdklasse wel poover. In de eerste klasse ging het beter, daar Snel en Hoek in hun groep hun beide partijen wonnen en zoo "den eersten prijs behaalden. In de tweede klasse wist v. d. Velde in zijn groep het toumooi te winnen, terwijl Bal en Ott met een tweeden prijs tevreden moesten zyu. DIEFSTALLEN IN VELSERBAD Talrijke malen !s reeds gemeld, dat er in het Velserbad diefstallen waren ge pleegd. Zaterdag hebben zich ondanks de herhaalde waarschuwingen opnieuw derge lijke feiten voorgedaan, 's Morgens werd er een horloge gestolen en 's middags kwam een agent van politie tot de onaan gename ontdekking, dat zijn horloge en zijn zegelring waren ontvreemd. Het pu bliek moet begrijpen, dat het voor de po litie zeer moeilijk is dergelijke diefstallen op te helderen. Een eerste vereischte is dan ook, dat het zooveel mogelijk mede werkt om aan de ontvreemdingen een ein de te n\aken. Het .moet beseffen dat voor werpen van waarde niet onbeheerd mogen worden achtergelaten. Het beste is deze aan de kassa af te geven, waar er geregeld toezicht op wordt gehouden. DE HEER A. BLOM OVERLEDEN. In <jen ouderdom van ruim 74 jaren is na een sleepende ziekte in het Antonius-Zieken- huis de heer A. Blom overleden. Hij was te IJmuiden een bekende figuur, aangezien hij reeds langen tijd in de plaats woonde. Om streeks de eeuw-wisseling was hij op het fort werkzaam, waar hij *ij de bezetting zeer po pulair was. Lataer zocht hij een broodwinning in het visscherijbedrijf. Het leven van den hger Blom werd geken merkt door zijn onvermoeibaren arbeid voor de verbetering van de sociale positie der arbeiders. Dikwijls heeft hij een harden strijd moeten voeren, doch altijd bleef hij op zijn post, daarbij het eigen belang niet tellende. In de arbeidersbeweging heeft hij verschil lende functies bekleed. De teraardebestelling zal Vrijdagmiddag 2 uur op de Algemeene Begraafplaats gèschie- den. ii INBRAAK IN HINKEL. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in een winkel aan den Zeeweg ingebroken. De politie stelde vast, dat er een hoeveelheid levensmiddelen, waarbij kazen, suiker en thee was ontvreemd. De waarde bedraagt enkele l^nderden guldens. Het onderzoek wordt voortgezet. DIEFSTAL IN DE HOEKSTEEG. Bij de politie werd aangifte van een diefstal in de Hoeksteeg te Oud-IJmuiden gedaan. Er bleken een looden buis en waterleidingkranen te zijn ontvreemd. SANTPOORT Schaakclub afdeelingskampiocn De schaakclub „Santpoort" is kampioen ge worden in haai afdeeling, de 1ste klasse, groep B, van de door den Noord-Ilollandschen schaakbond uitgeschreven competitie om het clubkampioenschap van Noord-Holland. En met sprekende cijfers! Slechts een enkelen keer heeft de club een nederlaag behoeven te boeken. Er is door de spelers van het eerste tiental prachtig werk geleverd. De eerste match tegen Zandvoort werd door onze plaatsgenooten m^t 7J/^—2% gewonnen. De volgende tegen het Oosten uit Haarlem werd met 4V2—verloren. Daarna werd De Pion uit Beverwijk met 6—4 verslagen en vervolgens werd Rolland uit Overveen over tuigend met 82 een nederlaag toegebracht. De laatste wedstrijd tegen Bloemendaal zou den Santpoorters, wanneer slechts 5—5 ge haald werd. het kampioenschap brengen. Het werd inderdaad na zwaar vechten 5—5 Santpoort was kampioen. Thans wachten nog 2 moeilijke partijen. Er moet nu twee maal gespeeld worden tegen den kampioen van de afdeeling A. Dit is de schaakclub „Zaandam", die een zeer sterk lste tiental heeft. Zaandam werd kampioen in de afdeeling, waarin uitkwamen H.S.G. (Haarlem), V A S. 3 (Amsterdam), A.S.C. (Amsterdam), De Rochade 1 (Haarlem) Hoogovens 1 (Velsen-N.). De datum van de beide ontmoetingen is Teekening Hessels (Fax Holland m.) In de druivenkassen hebben de kweekers nu de handen vol met hetkrentcn van de trossen, waardoor b\j den aanstaanden pluk een goed product gewaarborgd is. Pax Holland-De Haan-m. nog niet vastgesteld. Zij zullen waarschijnlijk te Zaandam en in Santpoort verspeeld wor- dên. Wanneer Santpoort in beide matches Zaan dam den baas kan blijven zal de club dus kampioen van Noord-Holland zijn. De spelers die Santpoort naar het afdee- lingskampioenschap hebben gevoerd zijn: J. Nas, C Pels. Dr. M. de Groot, Ir. J. Hoeffel- man, H. Spliethoff. J. Blansjaar, J. Bilder, G. Schuurman, Ir. J. G. Smitt, W. Schuurman, met als reservespelers J. Enklaar van Gue- ricke, J. Stuurman en M. Smit. Schakers, onze gelukwenschen! Santpoorl-tournooi een succes. Tweeden Pinksterdag werd het Jubileum- tournooi van Santpoort 2 voortgezet met de wedstrijden Kennemers 2I.E.V. 1. 62 en Santpoort 2Vliegende Vogels 1. 22. Vliegende Vogels won met strafschoppen. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in het clubhuis ,,'t Huis te Velsen", waar voor zitter Nijssen met vriendelijke woorden de deelnemers dankte voor hun sportieve wed strijden en voor hun medewerking. De totale uitslag van het tournooi luidde: Vliegende' Vogels, lste prijs; Santpoort 2; 2de prijs; Kennemers 2. derde- en I.E.V. 1. vierde prijs. Het tourhooi was een sportief succes. DISTRIBUTIENIEUWS. De inwoners van Santpoort-Dorp, wier na men met de letters van S tot en met Z be ginnen, moeten Donderdag de nieuwe distri butiebescheiden in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan halen. - Dit ls daartoe van negen tot twaalf uur en van twèe uur tot half zes geopend. Vrijdag en Za terdag geschiedt de uitreiking aan de bewo ners van Santpoort-Station. TERRASVOGELS TEGEN T.Y.B.B. Nu Terrasvogels ook voor de promotie- degradatie is uitgespeeld richt de vereeniging haar aandacht op het spelen van vriendschap pelijke wedstrijden. Zij geeft er blijk van ln te zien, dat de komende weken voor nuttige krachtmetingen kunnen worden, gebruikt. Zij heeft zich tot derde klasse-clubs gewend met het verzoek tegen haar eerste elftal uit te komen. Zoo leert men zich bij de nieuwe om geving aan te passen. Zooals we hebben medegedeeld zal binnen kort tegen Kinheim worden gespeeld Daar vóór zal een wedstrijd tegen T.Y.B.B. de aandacht vragen. Deze wordt Zondagmiddag drie uur op het Terrasvogelsterrein gehouden. Er zal zeker veel belangstelling voor zijn. DRIEHUIS DE POSTERIJEN. Tot voor kort stond op de brievenbussen alhier aangegeven, hoe laat de lichtingen plaats haddgn. We hadden er 's morgens twee, 's middags om 13.10 uur. tenslotte des avonds om 18,42 en om 9 uur. Thans zijn alle uren verdwenen, tenminste van de bus bij het post agentschap, alleen de lichting van 18.42 is blijven staan. Maar wij kunnen toch moeilijk gelooven, dat er nu maar één buslichting per dag fs. Met het weghalen der uren op de bussen is de burgerij gedupeerd. Er 's morgens een buslichting om 9.15 uur Iedereen rekende daarop, want men zag vele menschen 's morgens tusschen 9 uur en 9.15 naar de bus gaari. Thans hebben we onge merkt, dat de bus soms als vóór 9 uur is ge licht. Wij vragen ons af, waarom de nieuwe lichtingstijdstippen niet op de bussen kunnen worden aangegeven. - CASTRICUM INBRAAK. In den nacht van den Eersten op den Twee den Pinksterdag .hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de R.K. school aan den Alkmaarderstraatweg. De geheele school is doorzocht en een klein bedrag (spaarcenten der leerlingen) benevens eenig snoepgoed, o.a. ch(#colade, werd ontvreemd. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. VEILING VAN DINSDAG. Spinazie 7 ct. per kg. Rabarber 7 ct. Der kg. Radijs f 2.20 per 100 bos. Zuring 30-31 ct. per kistje'. Selderij 6>ct. per bos. Peterselie 6V2 ct. per bos. Sla 157 ct. per krop. Aardbeien f 1.50 per kg. OPHALEN HUISVUIL. Met ingang van heden zal wederom van gemeentewege het huisvuil iedere week wor- dert opgehaald. 45-JARIGE ECHTVEREENIGING. Zaterdag herdacht het echtpaar Joh. Ja cobsv. d. Berg. wonendp Zeeweg te Bak- kum/zijn 45-jarige echtvereeniging. UITSLAGEN TWEEDEN PINKSTERDAG. Vitesse 1V.V.A. 1 (vriendsch.) 41. Ber- dos 3—Vitesse 3 02. Vitesse 4Limmen 3 4—1. Vitesse a—Limmen a (vriendsch.) 0—1. Vitesse D«-Limmen b (vriendsch.) 40. VERGADERING. De Hoofdingelanden der Castricummer pol der komen in openbare zitting bijeen op Don derdag 28 Mei. 's Morgens te 9.30 uur 1n Hotel Broksma. TENTOONSTELLING. De tentoonstelling „Parochie en Gezin", welke beide Pinksterdagen gehouden werd in een der lokalen van de Fröbelschool*der E^rw. Zusters, werd druk bezocht. Door des kundigen werden de bezoekers rondgeleid. Een en ander is dan ook goed geslaagd. BEVERWIJK HUISHOUD AVONDSCHOOL. Voor het diploma drie-jarige Huishoud- avondschool slaagden: Ans Broekhof. Nelie Bijman, Bets Dekker. Cor Groot, Gré van Moerkerken, Jansje Smit. Eeltje Verhoef, Cor de Vries. Riek v. d. Wel, Ans Wilms Floet en Wil IJkelenstam. Aan één leerling kon geen getuigschrift worden uitgereikt Van de 2e naar de 3e klasse zijn bevor derd" Corrie Goedhart, Gerrie Goedhart. Willie de Jong, waarvan één voorwaardelijk. Van de le naar de 2e klasse werden be vorderd: Hennie Jongejans. Jo Kramer, Truus Meinema, Jannie Oudendijk. Mien Pirovano. Jo Smakman, Hannie Sneekes. Truus Toebïs, Geertje Vooys. Hiervan 1 voorwaardelijk, terwiil 1 leerling niet be vorderd werd. Orgelconcert Ned. Herv. Kerk. De heei' G. J. Moed. organist der Ned. Herv. kerk, heeft zich de laatste jaren tot doel gesteld in het xomersch© jaargetijde een serie concerten op het schoone Müller- orgcl te geven. Naar ik meen is met de uit voering van Dlmdag de' derde cyclus in deze serie „zomeravond-orgelconcenten" geopend. Do oorspronkelijk voor deze uitvoering ge ëngageerde-soliste, de altzangeres Miep de Geus. had reeds vorige week bericht van verhindering gezonden. De programma's waren desondanks gedrukt. Doordat Beatrix Schut, die eveneens aan een der uitvoerin gen zou medewerken, bereid was de plaats van mej. De Geus in te nemen kon het con cert met hetzelfde programma toch door gang vinden. De organist opende met Bacb's fameuze fantaisl© G-Dur. D© klankschoonheid van MUIler's schepping na vele maanden weer eens opnieuw bewonderend, kan ik begrijpen wolk een muzikale vreugde het den vasten bespeler van dit orgel iederen dag weer moet zijn dit prachtige instrument te be spelen. Het programma bleef in stijl: er volgden koraal en voorspel van J. S. Bach „Komm, heiliger Gelst. Horr Gott"; de zangeres had eveneens e.eiTlge parelen uit de Bach-mu- zieklitteratuur uitgezocht. Philip EmanucL Bach was de tweede zoon van den grooten Johann Sebastian en vi'ordt meestal de Berlijnsch© of de Ham- burgsche Bach genoemd. Hij was in de plaats van Telemann benoemd tot kerkelijk muziekdirecteur in deze stad aan de Elbe. Vruchtbaar componist als hij was. schreet hij eveneens vele oratoria. Uit zijn „Petrus" zong Beatrix Schut do aria „Wende dich zu melnem Schmerze". Zij heeft voor een di lettante een krachtig geluid, dat goed draagt. Tempo ln haar voordracht versmaadt zij niet. In het lage register zal zij. door het sterke aanzetten, haar stem mettertyd for- ceeren; zij hoed© zich voor al te groote uitbundigheid in de ff. Waardoering heb ik voor de gloed waar mede zij haar liederen zingt; er spreekt mu zikaal temperament uit. Dat bleek niet alleen uit van Beethoven's Busslied. maar meer nog in Dvorak's „Herr! nun sing lch Dir" uit de cyclus Biblische Lieder. Dvorak, de groote Tsjechische com ponist was een zeer vroom man, die in zijn geestelijke liederen zijn religieuze gedach ten kon uitdrukken zonder zijn heil be hoeven t© zoeken in theatrale effecten en sentimenteel© phrasen. „Herr! nun sing ich Dir" is, zooals bijna all© composities van Dvorak, vol melodies- Beatrix Schut bracht het vol expressie ten gehoore: technisch was het bestudeerd en beheerscht. Een der laatste werken van Césas Fraftck is zijn Trols Chorals (1890), die als de ko- raJlmelodleën minder simpel waren, meer als koraalfantasieën beschquwd kunnen worden. No. 3 in a, waarmede de heer Moed de uit voering besloot, staat door het cantabile- karakter het dichtst bij het zeer bekende „Préludo, fuga et variation" van le père Franck. A. J. VAN DER WEIJDEN. De Beverwijksche veilingen. Vrijwel alles wat de klok nu op de Be verwijksche groentenveilingen draait is spinazie. Ook gisteren werd deze groente in groote partijen aan de markten gebracht en in tegenstelling met andere jaren vlot af genomen. Vooral voor de goede kwaliteit bestaat groote kooplust, zoodat hier vaak weer het verdeelingssysteem aan te pas moet komen. De oorzaak hiervan is wel. dat hoewel de aanvoer nu behoorlijk is. het kwantum van voorgaande jaren nog lang niet bereikt is. Zelfs vorig jaar waren er nog marktdagen in het spinazieseizoen, dat ruim 40.000 kisten op één dag werden aan geboden. Al met al blijkt, dat de tuinders ditmaal niet zooveel spinazie hebben ge zaaid als in andere jaren. De andere groentesoorten moesten alle verdeeld worderi. Hoofdzakelijk is dit ra barber, witlof, sla en de koude bak-aard- beien. Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" was de aanvoer niet bijzonder groot. Hoofdza kelijk komt dit wel, doordat nu de over gangstijd van tulpen naar andere soorten bloemen-.intreedt. Koop rust was er echter genoeg. VEREFNIGDE VEILINGEN „KENNEMER LAND" EN ..VRIJE VEILING"/ BEVERWIJK. Prijsnotcering 26 Mei 1942. Spinazie per kg 7. Postelein per kg 18. Sla per 100 krop 3.906. Raapstelen per kg. 9. Rababer per kg 6. Radijs per bos V/t2.20. Selderij per k. k. 7080. Peterselie per k. k. 75—80. Uien per kg 15 Aardbeien per doosje 37'/j. Asperge per kg 80. Asperge II per kg 55. HET ADSPIRANTENTOURNOOI. Ook in Beverwijk is Zaterdagmiddag een deel van het groote adspirantentournooi, dat door dc afd. Haarlem van den N.V.B. georga niseerd wordt, verwerkt. Zoowel op het Ken nemers- als op het Bcverwijkterrein traden 5 elftallen in het veld, die de toekomst van De Kennemers, Beverwijk qn Kinheim ver tegenwoordigden. Voor de jóngens is het een fijne middag geworden, welke nog lang het gesprek zal den dag zal vormen. Op het Kenncmers-terrein had het tournooi een zeer spannend verloop. Zelfs bestond nog do kans. dat drie elftallen met een gelijk aan tal punten zou eindigen, maar Kénnemers A maakte aan alle onzekerheid een einde door den lantsten wedstrijd met l—O te winnen. De eindstand luidde als volgt: Kennemers Kennemers Kinheim A Beverwijk A Beverwijk B 2 1 1 2 1 1 6—3 5—4 3—2 3—fl 3—9 Op het Beverwijk-tefrein was Kennemers C ongenaakbaar. De doelman zag zich geen enkele maal gepasseerd, terwijl de voorhoede 16 maal het vijandelijk doel doorboorde. D© Kennemerselftallen leverden dus een prach tige prestatie door alle eerste plaatsen te be zetten. t De eindstand van deze afdeeling is: Kennemers C 4 4 0 0 8 160 Kinheim B 4 3 0 1 6 3—4 Kennemers D 4 1 1 2 3 35 Beverwijk D 4 Beverwijk C 4

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3