Het merk voor mooier behang! De Afsluitdijk bestaat 10 jaar 28 Mei 3932 werd het sluiïgat in den Vlieter gedicht. Een volkdat leeft bouwt aan zijn toekomst Op 28 Mei 1932 des middags om 13.02 uur werd de Afsluitdijk gesloten. Op dien dag was de Zuiderzee geen zee meer en was het IJselmeer geboren! Van Wieringen tot Lu- dich strekte de dijk zich uit. Jaren en nog eens jaren heeft het geduurd om de zee te bedwingen. Zorg en moeite waren den in genieurs en arbeiderse die dit zoo bij uit stek grootsche en nationale werk schiepen, niet bespaard. En geheel Nederland stélde groot belang in den aanleg: de afsluitdijk, het was en is onze goed-Nederlandsche trots. Hier werd ;ets__ gepresteerd, waarover men in de geheele wereld sprak! En wij Neder landers hebben die trots nimmer onder stoelen of banken gestoken. Zoo is het dan morgen al weer 10 jaar geleden, dat de laatste bakken keileem ge stort werden en het sluitstuk in den Vlie ter werd gedicht. Friesland en Holland wa ren verbonden. Onze naionale vlaggen wer den geheschen, sirenes begonnen te loeien. Een groot werk was volbracht! Wij willen op deze plaats slechts één naam noemen en wel dien van dr. ir. C. Lely, den man, die de plannen maakte, waaraan hij bijna de helft van zijn leven besteedde. Hem blijven naast zijn verdien stelijke medewerkers en arbeiders lof en dank verschuldigd van geheel ons volle! Uitreiking distributiebescheiden Gisteren Is de uitreiking beapnnen der nieuwe distributiebescheiden voor de letters A en C. Vandaag is het de beurt aan de B cn wel van Ba tot en niet Boe. Morgen Donderdag komt het restant van letter B aan de beurt en wel van Bog af. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren het volgende faillissement uitgesproken: C. van Altena. koopman in hout, wonende te Haarlem. Leldschéstraat 26. Curator Mr. H. J. Pot te Haarlem. ReChter-Commissaris Mr. S. J. Pit te Haarlem. Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst is geëindigd het faillissement van: M. C. G. J.acobs. wed. L. J. Mohrmann, ge woond hebbende tc Santpoort, gemeente Velsen; Curator Mr, W. C. van Heuven te Amsterdam. „De Veldtocht in het Oosten" in Cinema Palace. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan de belangwekkende film „De Veldtocht in het Oosten", welke na Vrijdag 29 Mei a.s. voor het publiek vertoond zal worden in Cinema-Palace. Vrijdagavond wordt er n.l. een gastvoorstelüng voor genoodigden gegeven. Een ieder, die een duidelijk inzicht wil verkrijgen in dé"problemen, waarvoor de Duitsche legers zich in de Sovjet geplaatst zien en daarnaast op welk een vreese- mtssen. De film maakt op den bezoeker een ge weldigen indruk en meer dan ooit voelt men de noodzakelijkheid van een doortastend ingrijpen, om het gevaar van een bolsjewiseering van Europa met alle middelen te voorkomen. ORG KLBESPEHJING in de Groote of St. Bavpkerk te Haarlem, op Donderdag 28 Moi 1042, des namiddags van 31 uur door den .<adsorganist George Robert. Programma 1. Preludium en Fuga a kl. t. J. S. Bach. 2. a. Salve Rr-gina P. Cornet. -bv Fuga. II. van den Ghcyn. 3. PawiacagJia, G. Frescolbaldl. 4. a. Stclliano (in ouden stijl); b. Pasto rale, E. Bossi. 5. In MetnorJam, Jos. Jongen. Requiem, Pie Jesu, Quid sum Miser, Recorüare «Tesu Pie. 6. ChoralJos. Jongen. KLEINE ROOFDIEREN IN EIGEN HOF De heer Jan Lufberti hield Dinsdagavond een lezing voor de leden van de Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt ln Neder land, de Aciuari'unwereeniging ,.De Na tuur" en de Club vanVolièrahoudens en Vogelvrienden „Onderling Genoegen", over Kleine roofdieren in eigen hot'". De heer Jam Lufbertl, in 't d-agolijkscih leven in het bankbedrijf werkzaam, is een groot lief hebber van verschilieh.de diersoorten in het bijzonder kJlehie roofdieren en vow zlöhzeif heeft hij, alleen voor eigen plezier, een uitgebreide menagerie hij elkaar ge bracht, waarin (Lm. wasohbeertjes. 'n neus- beertje. een nap. nonden. verschillende soor_ ten vogels en een klein legertje ratten voor- komen. In totaal mag hij zich verheugen in het bezit van ongeveer zestig dieren, voor een liefhebber voorwaar een opmerkelijk aantal. Met oneindig \eel geduid,is het hem geiukt ai d-ie dieren aan elkaar te wennen, zoodat zijn honden met zijn ratten spelen en toch niet verzuimen dergelijke dieren in het wild op te jager. en er in zijn dier gaarde vrede en harmonie Is. Deze groote dierenliefhebber heeft van zijn vrienden verschillende Interessante en dj k werf gees tige filmpjes 'opgenomen, welke door hem vertoond verden, waarbij hij verklarende opmerkingen "maakte. Vooraf gaf hij een overzicht van de dienen in zijn dierentuin tje. waarbij hij tal van anecdoten over zijn vrienden ten beste gaf. De lezing werd door het publiek ten zeerste gewaardeerd en zal door het en thousiasme, waarmee de heer Lu-bert! haar voordroeg, bij* velen den wensch hebben doen opkomen, ook zoo'n liefhebberij te beginnen. VERHOOGING DER TEGEMOETKOMING AAN WEDUWEN VAN VOOR 1909 OVER LEDEN rflILITAIREN. In het Verordeningenblad is opgenomen een achtste uitvoeringsbesluit van den commis saris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht nopens maatrege len ten aanzien van de bezoldiging en ver zorging van militair en burgerlijk personeeel der voormalige Nederlandsche zee- en land macht. Toen in 1909 de weduwenwetten personeel land- en zeemacht tot stand kwamen, waren er verschillende weduwen van daarvoor over leden militairen, welke niet onder deze wet ten vielen. Aan deze weduwen is daarop een gratificatie toegekend gelijk aan het pensioen, dat zij zouden hebben genoten,1 wanneer de wetten ook op deze categorie van toepassing waren gefeest. Vervolgens verscheen In 1931 een regeling, waarbij bepaalde normen werden vastgesteld, waarbij tevens werd bepaald, dal aan boven bedoelde categorie van weduwen naast deze gratificatie een bijslag kon worden gegeven om die normen te bereiken met dien verstande echter, dat deze bijslag ten hoogste 100 pro cent van de verleende gratificatie mocht be dragen. In het thans uitgegeven besluit is dit maxi- mum-percentago van dén bijslag verhoogd tot 130. AGENDA Pa Ia. WOENSDAG ,27 MEI. .Het kind van de rekening", 2, 45 uur. Toegang boven IS jaar. Luxor Theater: ^Wij zijn tocli allemaal geen engelen". .'.Sol 0.30 on 8-45 uur. Toe gang boven IS jnar. Rembrandt Theater: ^Met den helm ge boren". 2.30, 6.30 en 8.4„ uur. Toegang eiken leeft i; Frans Hals Theater: „Zeven oorvijgen". 2.30, 0.30 en s-45 uur.«Toegang eiken leef tijd. DONDERDAG 28 MEI. Groote Kerk: Orgelbespeling door George Ro>ert. 3-4 uur. Gom. Concertgebouw: „De twee weezen", 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellin gen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Derk-, Haarlem. Chef van Diens: en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer Heemstede. Buitonland: J. C. van der Laag Heemstede. lLiagsch Redacteur: B. Korsten, Den Hang. Binnenland: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nleuw.v- cn reportage voor velsen en omgeving: 3. J. E. van Baarsei, L/muidco. i „DIE JAHR-EiSXEITEN'* Vrijdagavond a-s. wordt door Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda. in de Gem. Concertzaal „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn uitgevoerd. De solt worden gezongen door mej. Corry Bijster, de tenor door den heer Louis van Tulder en de bas door den heer A. P. van Mever. De H. O. V. verleent medewerking De uitvoering begint om halfacht. WAARDEBONS WINTERHULP. De geldigheidsduur verlengd. De directeur-generaal van de stichting Winter hulp Nederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waardebons seizoen 1941C42 bij de winkeliers en handelaren kunnen worden aange boden. in afwijking van den op de voorzijde ver melden tekst, is verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1942. De verzilvering van deze waardebons bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwij king van den op de rugzijde vermeldentekst geschieden tot 1 Augustus 1942. De banken en spaarbanken kpnncn de ingewis selde waardebons uiterlijk tot 15 Augustus 1942 inzenden bij de Kas-vereeniging N.y. te Am sterdam. ROTTERDAALSCHE REUS GEKWELD DOOR DISTRIBUTIE-ZORGEN Rotterdam herbergt een jongen reus. die Rigardus Rijnbout heet en de eer biedwaardige lengte van 2.23 Meter heeft bereikt, zoo lazen wij in de Utrechtsche Courant. Hij Ss thans negentien .jaar en weegt liefst 155 kilogram. Rigardus wordt in dezen tijd dag na dag gekweld door ernstige zorgen In verband met zijn voeding en kleeding. De distributiedienst heeft hem verschillende toeslag kaarten verstrekt, omdat men beseft dat een dergelijke reus meer voedsel noodig heeft dan een normaal mensch. Doch zijn voeding is vanzelfsprekend niet gelijk aan het voedsel, dat hij in vredestijd ver. orberde. Toen at hij dagelijks in zijn eentje ongeveer vijf brood en en drie- en-een-halve kilo aardappelen op. radioprogramma DONDERDAG 28 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. q.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Omroeporkest en soliste (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9i20 Gramofoonmuziek. 10.00 Amusementsorkest en solist (opn.). 10.30 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Hobo en piano en gramofoonmuziek. 12.00 En semble Ad. de Heer. 12.00 Almanak. 12.45 B. N„ O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De land stand aan het werk. 13,15 Orkest Malando en solist. 14.00 Viool, piano en zang met pianobe geleiding (opn.). 14.45 'Gramofoonmuziek. 15.00 Bert van Dinteren en zijn orkest. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Zondag 14 van den Heidelbergschen Catechismus, lezing. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Varia, gevarieerd programma. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Varia, gevarieerd programma. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O.: De wereldmeenlng uit vreemde kran ten. 19.10 Omroep-Symphonie-Orkest en solist. 20.00 Gramofoonmuziek. 20.15 Omïoep-Symphome- Orkest. 20.45 Lezing: ..Brug die schoonein de middeleeuwen. 21.00 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 21.30 Gramofoonmu ziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O.: Militair overzicht. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.10—24.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.10 Zie Hilversum I. 8.15 kinderkoor en Harmonie-Orkest (opn.). Ca. 8.f5 Gramofoonmu ziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmu ziek. 11.20 Ensemble Willy Kok. 12.00 Klaas van Beeck en ajn orkest eft soliste. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische berichten. 13.00 De Melo- disten en solist. 13.45 Voordracht. 14.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmu ziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 16 00 Zang met pianobegelei ding en pianosoli. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 18.00 Zang met pianobegeleiding. 18.30 Lezing: „Aziatische havensteden". 18.45 Vaudeville- Orkest en solisten. 19.15 Brandende kwesties, causerie. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Neder land schrijft. 20.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 20.15 „Stemmen voor Churchill", luisterspel. 21 00 Bert van Dinteren en zijn orkest en pianospel. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05 Avondwijding. 22.10—24.00 Zie Hilversum I PROGRAMMA VOOR DONDERDAG 28 MEI. Gustav Goerilch biedt ons met het orkest van den rijkszender Muenchen onder medewerking van Helmut Radelow (viool) klassieke kost van Beethoven," Dittersdorf, Schubert, en Weber van 17.15—18.30 uur. Ludwig Thullle's sextet voor blazers en plano wordt van 18.00—18.30 uur uitgezonden. Filmmuziek en amusëmentsmeloclleën van Me- lichar, Eisbrenner. Schmidt-Genther e.a. wordt ten gehoore gebracht ln de rubriek „Muziek voor jou" van 20,15—21.00 uur. Medewerking ver leent eön groot orkest, dat gedeeltelijk gediri geerd zal worden onder leiding van de compo nisten van deze uitzending. De meestvbekende componisten zooals Ernst Fischer. R. M. Siegel, Grothe. Rixner e.a. ver schijnen met medewerking van het orkest van Wille Steiner tijdens de uitzending „Bonte me lodieën" van 21.00—22.00 uur. Thans gelden verkoopsbeperkingen. Uw behanger licht U daarover gaarne ln. ECONOMISCHE RECHTER VAjLSCHE BROODBONNEN INGELEVERD In November 1941 had de IJmuidensche bakker N. L. M. Olgers bij den distributie- dienst opplakvellen met vervalschte brood- en bloembollen ingeleverd. Hij ontving van schippers, die hij onder zijn klanten kon re kenen, nog al eens öngeldige bonnen en om zijn tekort te dekken leverde hij maar ver valschte bonnen in. De Officier achtte het feit zeer ernstig, daar de volksgemeenschap hiermee op niet geringe wijze benadeeld wordt. Hij eischte derhalve een gevangenis straf voor den tijd van drie maanden, con form welken eisch hij ook wend veroor deeld. ZEEP OP ANDERMANS TOEWIJZINGEN. De Haarlemmer A. P. van Rijn had in het najaar van 1940 op toewijzingen, die hij van verschillende winkeliers had ontvan gen, zeep gekocht, die hij noodig had om een vervangingsmiddel voor zeep van te vervaardigen. In het vervangingsmiddel moest n.l. nog een zeker percentage vet aanwezig zijn en daartoe werd de zeep ge bruikt. Er werd tegen dezen man ƒ250 (subs. 2 maanden) geëischt. Veroordeeling conform den eisch. DE COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. De centrale persdienst* van het N.A.F. schrijft ons: Bij velen bestaat een misverstand omtrent de toepasselijkheid der collectieve arbeids overeenkomsten. De bestaande CA.O.'s blijven onveran derd doorloopen, zoolang zij niet zijn ver vangen door een andere regeling der ar beidsvoorwaarden. Dit geldt evenzeer voor de C.A.O.'s, die kort na 1 Mei 1942 zijn af- geloopen of zullen afloopert. In geen geval zal we or loon-zen arbeids voorwaarden (een verslechtering intreden. HET VERBLIJF VAN MINDER DAN 5 DAGEN IN PENSIONS. Evenals het vorig jaar heeft de directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf aan pension- bedrijven, gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni tot en met September 1942 ontheffing verleend van het verbod logies tegen betaling aan gasten te verstrekken voor een korteren on afgebroken tijdsduur dan tenminste vijf dagen. Aan de pensionbedrijven is het der halve toegestaan in dat tijdvak ook gasten voor korteren tijd dan vijf dagen op te nemen. De bedoelde provincies en gemeenten zijn: Provincies: Utrecht (met uitzondering van de gemeente Utrecht), Gelderland en Over ijssel; Gemeenten of. gedeelten van gemeenten: Bergen (N.H.), Blaricum, Bussum, 'sGrave- land, Hilversum, Huizen, Kortenhoef La ren (N.H.), Naarden. Valkenburg (L.), Oisterwijk, Scheveningeri. Katwijk, Noord- wijk, Zandvoort, Egmond en Castri- cum. Ongeacht deze ontheffing blijft voor het geheele land van kracht het bepaalde, dat indien gedurende het tijdvak waarin logies wordt verstrekt een Zondag is begrepen, ook in pensions gasten mogen worden op genomen voor korteren onafgebroken tijds duur dan van tenminste vijf dagen. Even zeer is toegelaten voor korten tijd op te ne men bezoekers of inwonende gasten. DE PRIJS VAN DEENSCHE HARING. Voor de in ons land aangevoerde Deen- sche gezouten haring, die thans aan het publiek in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Utrecht, Enschede. Tilburg. Heerlen, den Bosch, Zwolle. Apeldoorn. Breda en Dordrecht zal worden verkocht, zijn maxi mumprijzen vastgesteld. De gemachtigde voor de prijzen deel: mede, dat aan den consument, niet meer dan f 1,25 per kg. gezouten haring in re kening mag worden gebracht. SPORTDAG DER OPENBARE U.L.O. SCHOOL C. Woensdag 3 Juni van halftlen af zullen de leerlingen der Openbare U.L.Q. school C (tijde lijk Prins Hendrikstraat) sportdemonstraties en wedstrijden houden p het sportterrein aan de Mr. Jan Gerrïtszlaan bij de Van Nesstraat-i Deze sportdag staat evenals vorig Jaar onder leiding van den leeraar der school, den heer J. Admiraal. marktberichten PURMEREND 26 Mei 1942. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 10 partijen, wegende 21.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs 40 - f 50—f 56; 20 f 40— f 43. 1. Kleine Boeren f56 per 100 kg. Gewicht 238 kg. Vlug. Boter geen noteering. Runderen, totaal 655 stuks. 91 vette koelen voor de levering; 235 gelde koeien 345170 per stuk, matig. 253 melkkoeien 480620 per stuk, matig, 11 stieren voor de levering. 65 pinkën 150—2C0 per stuk, matig. Nuchtere kalveren voor de slacht voor de levering en nuchter kalveren voor de fok 3236 per stuk, matig, totaal 708 stuks. 2 vette varkens voor de slacht voor de levering. 246 big gen 18—42 per stuk matig. 510 schapen 40—68 per stuk, matig. 269 bokken 18—80 per stuk, goed, 1114 lammeren 23—29 per stuk, matig. Kipeleren 1,12 per kg. 400 oude koppen en haqen u,90 per kg. Konijnen 1,per kg. Gemcenlelijk leeningsfonds te Hilversum ingesteld. In de toekomst onafhankelijk van geldmarkt. De Commissaris der provincie Noord- Holland heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een gemeentelijk- leenings fonds door de gemeente Hilversum. Dit fonds, dat in den loop der^jaren zal uitgroeien tot een millioenenfonds, zal voor de gemeente van onschatbare beteekenis 2ijn. Zoodra het kapitaal van dit fonds een genoegzame hoogte heeft bereikt, zal de gemeente bij het finan cieren van haar kapitaalsuitgaven geheel on afhankelijk worden van de geldmarkt, ten gevolge waarvan de winsten, welke voordien aan de bankinstellingen ten goede kwamen, daarna tén voordeele der gemeente zullen strekken. Oproeping voor den Arbeidsdienst. 4200 vrijwilligers meldden zich aan." Tn de gisteren gehouden persconferentie te Den Haag zijn door den Nederlandschen Ar beidsdienst nadere inlichtingen verstrekt om trent ae groepen, die in de komende weken voor. het vervullen van den dienstplicht bij den N.A.D. zullen worden opgeroepen. Zooals bekend streeft men er van hooger- hand naar, dat zij, die in de toekomst in ons volk een leidende positie willen innemen, de opvoedingsschool van den Arbeidsdienst heb ben doorloopen. De Arbeidsdienst is geen in stituut voor werkloozen, doch een leerschool voor het geheele volk. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft op gegeven en waaronder zich ook een flink aantal studènten en leden van het overheids personeel bevinden, bedraagt rond 4200 man. Van het overheidspersoneel zal nu de oudere jaarklasse worden opgeroepen, dat zijn dus de 21-jarigen, in het algemeen zij, die gebo ren zijn tusschen 1 April 1920 en 31 Maart 1921, hetgeen in totaal ongeveer 2500 man zal zijn. In totaal zijn er in de ongeveer 50 kam pen ongeveer 8500 plaatsen, zoodat van de derde categorie nog ongeveer 2000 man kun nen worden ingedeeld. Voor deze laatste groep zal de datum van 15 Mei worden gesteld als tijdstip waarop de bepaling geldt, dat zij niet meer volledig hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Hiervan zijn vrijgesteld zij, die op 15 Mei stonden inge schreven als geschoold mijnwerker, landar beider of metaalbewerker. De vrijwilligers, de studenten en het over heidspersoneel komen op 1 Juli in ongeveer 28 kampen bijeen, terwijl de overigen 7 Juli worden opgeroepen voor de andere kampen. UITKEERING AAN WERKENDE VROUWEN BIJ BEVALLING. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft ons: De Ziektewet bevat een leemte, aange zien vrouwen, die in een bedrijf werkzaam zijn, ten achter staan bij vrouwen van ver zekerde arbeiders. Als een vrouw, die werkzaam is in een bedrijf en het gezin verzorgt, bevalt, ont vangt zij geen uitkeering van 55.de huidige redactie yan artikel 37 van de Ziektewet houdt dit niet in. Het N.A.F. heeft op wijziging van art. 37 van de Ziektewet aangedrongen, opdat ook de sociale zorg voor de in een bedrijf werk zaam zijnde vrouw op dit punt gelijk worde aan de zorg voor de vrouw van een ver zekerden werknemer. Het N.A.F. heeft dienovereenkomstig stappen ondernomen bij het departement van sociale zaken. Verwacht mag worden, dat op dit punt binnenkort .een beslissing zal worden ge nomen. DE PRIJS VAN ZEEPPOEDER. In de bladen is medegedeeld, dat de prijzenbesdhikkmg zeep- en wasdhpoeder met'ingang van 20 Mei j.l. in wex^king is getreden. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op. dat de reeds genoemde kleinhandelsprijs van 12'/ cent voor een halfpondspakje zeeppoeder eerst met ingang van 3 Juni a.s. zal gelden. WELVAART'IN UW GEZIN DOOR ARBEID IN DUJTSCHLAND! MELDTD AAN BIJ DE GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREM Links: Prof. Jerger heeft den Rijkscommissa ris dr. Seyss-Inquarl den eere-ring der Wtensche Philharmoniker overhandigd. Het oogenblik van de aanbieding. Stapf-Mol-Pax Holland-c. Midden: De voer en achterzijde van de eere- mcdaiilc der Weensche Philharmoniker, welke tegelijk met den eerering aan den Rijkscommissaris dr. Scyss Inquart, door prof. Jerger is overhandigd. Polygoon-Meyer-Pax Holland-c. Rechts: In den Stadsschouwburg te Amster dam is een opvoering gegeven van Goethe's „Torquato Tüsso" door het Wiener Burg theater. Een foto tijdens een der scènes. Stapf-Mol-Pax Holland-m. korfbal de DISTRIBUTIEBONNEN Korfbal speel tuindag. Evenals vorig jaar organiseerde het Haarlem sche Verbond voor Speeltuinvereenigingen een adspirantentournooi voor twaalftallen van speel tuinvereenigingen. Er werd gespeeld in drie af- deelingen In de eerste afdeeling werd gestre den om den NUSO-wisselbeker, welke dooi Zaan dam Zuid moest worden verdedigd. De -Zaan- dammers waren nu echter steeds de minderen en speelden geen rol-van beteekenis. Na vier wed strijden had Oosterkwartier uit Leiden 6 punten en Amsterdam Zuid en Olympia (A'dam) hadden na drie wedstrijden elk 5 punten. De laatse wed strijd van den dag tusschen deze ploegen moest de beslissing brengen. Na spannenden strijd won Amsterdam Zuid met 10 en werd voor een jaar bekerhoudster. Oosterkwartier uit Leiden kreeg den tweeden prijs. Voor de tweede afdeeling was dit jaar voor het eerst de U. .1. Klaren-beker als wisselprijs door het Haarlemsche Speeltuinverbond beschikbaar ge.steld ter eere van den stichter van het Speel tuinwezen, die kort geleden zijn negentigsten verjaardag vierde. Hier was de strijd niet zoo spannend, daar Oosterkwartier uit Haarlem alle tegenstanders versloeg en den fraaien beker voor de woonplaats van den heer Klaren wist te be houden. Tweede prijs winnaar werd hier O. B Z. B. uit Amsterdam. In de derde afdeeling ^peelden de kleinsten, doch het was verwonderlijk hoe deze meisjes en jongens dikwijls den bal wisten op te brengen "n door de mand te schieten. De Zaankanters gingen toch niet zonder prijs naar huis, want het tweede twaalftal van Zaan dam Zuid won den eersten prijs en het tweede team van Amsterdam Zuid den tweeden. Dank zij de medewerking van de Haarlemsche scheidsrechters, onder aanvoering van den heer Vogelpoel en het organisatietalent van den se cretaris van de Korfbalvereeniging van Ooster kwartier, den heer Hooyveld, werd deze eerste Pinksterdag aan de Zomervaart een prachtige propaganda, zoowel voor het Speeltuinwerk als oor de Korfbalsport. De secretaris van het Speeltuinverbond, de heer Ophuysen reikte na afloop de prijzen aan de jeugdige aanvoerders uit. waarbij de „driewerf hoera's" spontaan opklonken. OOSTERKWARTIER—KOOG ZAANDIJK 3—4. Na de uitworp volgde een uiterst felle strijd om de leiding. Oosterkwartier kreeg enkele mooie kansen maar had geen geluk, na,l5 minuten spe len doelpuntte J. Bleij voor K. Z. 0—1. Beide twaalftallen speelden 'n uiterst snellen wedstrijd met K. Z. iets gevaarlijker in den aanval. Na 40 minuten spelen maakte N. Struikenkamp voor Oosterkwartier gelijk (1—1), met welken stand ïst volgde. Vijf minuten na rust hernam K. Z. de leiding met een ver schot van Doeven 1—2. B. Timmer mans zorgde wederom dat de partijen op ge lijken stand kwamen (2—2). Dit was echter van korten duur. door een grove fout van een Oos- terkwartler-dame belandde de bal bij Duyts, die van dichtbij K. Z. wederom de leiding gaf (2—3). Spoedig hierna scoorde Duijts wederom (24). In beginopstelling doelpuntte Ni Struikenkamp weliswaar vijf minuten voor het einde nogmaals (34), maar tot verder doelpunten kwam men niet meer, zoodat Qosterkwakrtier door dezen, uit slag haar plaats in de eerste klasse N. K. B. zal moeten verdedigen tegen de kampioenen der 2e klasse Allen Weerbaar, Rhoda en Sportief met de tweede degradatie candidaat D. V. D. Artikel Bon Aardupp. 2TA Aardapp. 27B Bloem (Kcb. 301.305 brood) 309, 213 Boter 2 7 Marg. (boi.) 27 Vet (bot.marg.) 2 7 Brandstoff. 01 t/m 05 BV Kaart Hoeveelli. t/n Aard. 1 1/4 kg. 30 Me Aard. 1/2 kg. 30 Me Algem. 100 gr. 13 Ju: 100 gr. 13 Ju: 125 gr. 4 Ju: 125 gr. 4 Ju: 100 gr. 4 Jil Boter Vet Vet 27A 27B 26. 28 28. 29 311 307 waterpolo IIAARLEMSCH ZEVENTAL VASTGESTELD. Na afloop van een gisteravond in het Sport- fondsenbad gehouden oefenwedstrijd tusschen het Haarlemsch A en het B zevental (eindstand 2—2) heeft de Polocommissie voor de Zondag a.s. te Rotterdam vastgestelde laatste ontmoeting voor de zwemcompetitie het Haarlemsche polo zevental. dat den strijd tegen Utrecht zal aan binden, als volgt samengesteld: Doel: Vrugt (H.P.C.); Achter: Braam fH.P.C.); Seubeling (D.W.R.); Van Groningen (H.P.C.). Vóór: Van den Bogaerde (D.W.R.); Kollene (D.W.R.) en De Geest (H.P.C.). Als reserves zijn aangewezen: Swier (V.Z.V.); Spaanderman (Haarlem). Mauritz (H.P.C.), Ho- geland (H.V.G.B.) en Kloots (H.P.C.). wielrennen RONDE VAN ZAANDAM. Teun Ooms. die kort geleden tot de beroeps klasse is overgegaan, heeft Dinsdag een aardig succes geboekt in de ronde van zaandam. Hij reed met bekende renners, als Pellenaars, Wij- denes. Van Amsterdam en werd twaalfde. Win naar werd C. Pellenaars in 2 uur 22 min. 3 sec. Het lid van „De Kampioen". G. Voorting werd eerste bij de nieuwelingen in 1 uur 1 min. De belangstelling voor de wegwedstrijden neemt, steeds toe en overal komen duizenden toe schouwers. Dat wordt 26. Juli ook in Haarlem verwacht, als de ronde van Haaylem-Noord wordt gehouden, waarin ook bekende beroepsrenners zullen starten. voetbal PROMOTIE INAFDEELING I. een vergadering, waarin de promotie en de- i gradatie van afdeeling 1 van het westen nader werd bekeken, heeft het bondsbestuur besloten dat geen enkele ploeg van de tweede klasse b zal degradeeren. De drie kampioenen der derde klasse. Laren, Elinckwijk en T.O.G. zullen in een heele competitie uitmaken welke club promoveert naar de tweede klasse. golf NATIONALE WEDSTRIJDEN TE HILVERSUM. Mevr. Stahl en Calkoen winnaars. Gedurende de Pinksterdagen vonden op de Hilversumsche Golfclub de Nationale Wedstrijden voor dames en heeren plaats, welk een uiterst geslaagd verloop hebben gehad. Verrassingen bleven niet uit en bij de dames wist mevr. Buma, die vorig jaar winnares was, zich niet te handhaven. Zij verloor in de eerste ronde van mej. E. Mees met 3 en 1. De finale ging hier tusschen mej. Mees (die nog mevr. Fabius op de 19e hole versloeg) en mevr. Stahl, welke laatste met 3 en 2 welverdiend won. Ook bij de heeren vielen enkele verrassingen te notee- ren. G. van Reede won in de tweede ronde fraai van Van Zinnicq Bergman en drong dpor een groote overwinning op Hoetink tot den halven eindstrijd door. Hierin ver loor hij van Calkoen. In den anderen hal ven eindstrijd schakelde Schill den finalist an vorig jaar, Carp, uit. In den eindstrijd tusschen Calkoen en Schill was veel span ning. Calkoen was bij de turn 2 up. Op de thuisreis bereikte Schill nog all square op de 15e, verloor echter de 16e, wat voor Cal koen door het halveeren der twee laatste holes voldoende was om met 1 up te win nen. Calkoen had ook vorig jaar dezen wed strijd gewonnen. Zondag werd op de banen van de Kennemer Golf en Country Club te Zandvoort de wedstrijd gespeeld om den wisselbeker uitgeloofd door den heer H. Smidt van Gelder. Het was een 18 holes handicap medalplay en het eerste jaar, dat deze beker werd verspeeld. Er waren 27 deelnemers. H. K. Mezger (22) wist met een netto score van 70 voor een Jaar beslag op den beker te leggen. Tweede werd H. S. Smidt van 'Gelder (11) met 75 en derde H. Smidt van Gelder (12) met 76. Brood Brood Chocolade Cigarillos G,ort Havermout Jam (250 gr, suiker) 303 Kaas 298. 302, 306 Kaas 310, 314 Koffiesurr. 2 8S Maïzena (verm.) 315 Marg. (hot) 2G Melk 26 t/m 29A Melk 2 5 t/m 29B Petroleum 16 Peulvr. (haver mout) 307 Rijst 4-17, 4-18 Scheerzeep U Sigaretten 28, 29 Sigaren 2S, 2 9 Suikerwerk 2 7, 2S Tabak 2S, 29 Suiker 299 Suiker (jam) 303 Toiletzeep (80 pet.) J Vermicelli 315 Vet (bot. marg.) 26 Vleesch 26 A Vleeseli 26B Zeep J Zeep 203 Brand. Brood Brood Veren. Tabak Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Vet Melk Melk Petr. verech. 31 De 400 gr. 30 Me 50 gr. 30 Me 100 gr. 13 Jui 10 st. 30 Me 250 gr. 13 Ju: 2'5 0 gr. 13 Ju: 500 gr. 13 Ju; 100 gr. 13 Ju: 100 gr. 2 3 Jm 250 gr. 13 Jut 2 00 gr. 2 3 Jut 12-5 gr. 25 Me 3 1/2 L. 23 Jut 1 3/4 L. 13 Jut 2 L. 13 Jun Algem. 2-5 0 gr. 13 Jut Reserve 250 gr. 13 Jun tiel Ta-bak Tabak Versh. Tabak Algem. Algem. gr. 31 Aug 20 st. 30 Mel 5 st. 30yMei 100 gr. 13vJun 2'5 gr. 30 Mei 1 kg. 13 Jut 250 gr. 13 "Juffl Toiletz. 75 gr. 31 Mei Algem. iOOgr. 13 Jun Vet 125 gr. 25 Vleesch 100 gr. 30 Mei Vleesch 2 5 gr. 30 Me! Zeep 90 a 4,50 gr.3.1 Me! Alg. 90 a 450 gr.31 Mei Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed.,. Ook Rheumatiek is daar een gevolg van rheumatiek die sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren ziqh ophoopen en vastzetten in spieren eispierweefsels. Rheumatiek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen en U weer krachtig te maken, dat is de taak van Kruschen. Begin daarom vandaag nog de beroemde Kruschenkuur. Bij Apoth. en Drog. 1.47 - 0.76 - 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. dammen GROENEND AAL-TOURNOOI. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dei- R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" is op den tweeden Pinksterdag te Heem stede het door deze vereeniging georgani seerde Groenendaal-tournooi gehouden. De prijswinnaars waren: Hoofdklasse. Groep A nr. 1 B. H.'M, Stevens („St. Bavo"), nr. 2 A. F. van Leuf- fen (Damclub „Het Noorden"); groep B, nr. 1 B. Mooij (Damclub „Het Noorden") nr. 2 W. Dam (D.C.H.); groep C, nr. 1 Nico Blom (Haarlemsche Damclub), nr. 2 A. A,I de Jong (Damclub „Gouda"); groep D, nr. 1 P. L. Schrijnemakers (Haarlemsche Dam club), nr. 2 J. Weijers („St. Bavo"); groep E, nr. 1 W. van Leuffen (Damclub „Het Noorden"), nr. 2 A. Buijok (Damclub „Stabiel", Santpoort); groep F, nr. 1, G. Belderok („Dammen is Denken", Amster dam), nr. 2 Aebe de Jong (Damclub „Oosterkwartier"); groep 6, nr. 1 G. Bak ker (Haarlemsche Damclub), nr. 2 J. Jan sen (Damclub „Stabiel", Santpoort). Eerste klasse. Groep A. nr. 1 G. Bloem (R.K. Damgenootschap), nr. 2 J. J. Holm (Haarlemsche Damclub); Groep B, nr. I A. J. Oremus (Haarlemsche Damclub), nr. 2 H. Wees („St. Bavo"); groep C, nr. 1 H. Willemse („St. Bavo"), nr. 2 J. Luiten („D. V. S.") Tweede klasse. Groep A. nr. 1 G. Wil lemse („St. Bavo"), nr. 2 H. de Jong (Dam club „Gouda"); groep B. nr. 1 D. v. d. Veer (Damclub „Gouda"), nr. 2 H. Jansen (Damclub „Stabiel". Santpoort): groep C, nr. 1 B. Westenburger („D.V.S."), nr. 2 J. J. Zalm.(Haarlemsche Damclub); groep D, nr. 1 G. van Raaij („D.V.S."), nr. 2 S. Die- pendaal („St. Bavo") cricket H.C.C. 1 WINT VAN HET TWEEDE. In Den Haag speelden. H.C.C. 1 en H.C.C. 2 en het eerste team won met 115 runs. dat 161 en l«l runs scoorde; het tweede maakte 71 en 93 runs. De wedstrijd A.G.C.Quick eindigde in een over winning van 5 runs op de eerste innings voor de Amsterdammers. Zij scoorden 77 runs en de Nij- megenaren 72 runs. De plaatselijke ontmoeting V.V.V.—V.R.A. won de thuisclub met 7 runs wickets fn handen). V.R.A. scoorde 113 runs V.V.V. 120'voor 4 wickets. SPORT-ALLERLEI Door een 3 —i overwinning op Venlo heeft H.D.M. de kans op het behalen van het kampioen schap van Nederland hockey behouden. In Zaandam is het eerste deel van de wieler ronde gehouden. Bij de amateurs werd Van den Bos (Zaandam) eerste in 2 uur 3 min. 3 sec. en achtste de Haarlemmer G. Boorsma. Bij de on- afhankelijken won Van der Star. Dinsdag rijden de nieuwelingen en beroepsrenners.. Cor de Best reed Maandag in Breda in een course van 125 k.m. met 59 renners; hij werd vijfde achter Lakeman, Joosen, Steenbakker Verschuren. In den leeftijd van 85 jaar is te Hengelo overleden de heer K. J. Muller, een bekend architect en vroeger vele jaren voorzitter later eerevoorzitter van het Ned. Gymnas- tiekverbond. Verduisteren 27 Mei v. 2l.4S-5.28 u. 28 Mei van 21.46-5.27 uur. 28 Mei: zon op 5.28, onder 21.46 uur. maan onder 4.49, op 19.22 uur. 29 Mei: zon op 5.27, onder 21.48 uur. maan onder 5.24, op 20.43 uur.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6