Haarlemsche Courant De film „VELDTOCHT IN HET OOSTEN" komt morgen in Haarlem! Weerstandskracht der bolsjewisten bij Charkof gebroken. „Waarvoor deze oorlog?" Wijziging van de personeele belasting. 287e Jaargang No. 123 x x Abonnement p. week o,z«, p. maand 1.15, p. kwartaal ƒ1,42, franco p. poet 2.73. loste nummers e cent. Advertentlën 315 m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prils. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edit!» 1—15 m.m. ƒ1,20. Abonnement 1500 m.m 5 cent p. m.m Donderdag 28 Hei 1942 Wnd Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Boreaox Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda- plein 3*. Tel: Directie 1SM2, Hoofdredactie 1MS4. Redactie lOMd. Administratie 10124, 14025, Soendapleln 12230. Postjlro 134MA. PEEREBOOM. I Directie PH. A. MEES P. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102. Telefoon 5437. Legercommandant der Sovjets pleegt zelfmoord. Vijandelijke troepen vertoonen chaotisch beeld. In haven van Moermansk twee schepen in brand gebombardeerd. Bommen op Southampton. Hoofdkwartier van den Führer, 27 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: De vernietiging der sovjetlegers,' die ten Zuiden van C h a r k o f zün ingesloten, maakt snelle vorderingen. Na nieuwe vergeefsche uitbraakpogingen is de weer standskracht van den vijand, die totdus- verre hardnekkig heeft gevochten, ge broken. De op een nauw gebied opeenge- gedrongen en in verscheidene afzonder lijke groepen omsingelde vijandelijke troepen vertoonen een chaotisch beeld. De commandant van het 57e sovjetleger, generaal Podlas, en zijn stafchef hebben zich, kort voor zij gevangen zouden v den genomen, doodgeschoten. In de Centrale en Noordei ij ke zóne van het Oostelijk front zijn eigen aan- valsoperaties met succes voortgezet. Enkele vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Aan het IJszeefront werden in de haven van Moermansk twee groote koopvaar dijschepen in brand gebombardeerd. Bij de voortzetting der aanvallen op het vijande lijke convooi in de wateren tusschen de Noordkaap en IJsland hebben gevechts vliegtuigen een koopvaarder van 8000 ton tot zinken gebracht en aan boord van drie andere brand veroorzaakt. In de Middellandsche Zee zijn geslaagde aanvallen gedaan op vliegvelden op M a 11 en aan de kust van Noor d-A f r i k a. Overdag hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken van Southampton aan gevallen, gedurende s den nacht uoor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuid westkust van Engeland. Bij enkele vluchten naar de kust van Noorwegen en Frankrijk verloor de vijand door j ach taf weer en luchtdoelgeschut vier vliegtuigen. De Times is van meening. dat de slag bij Charkof „in het kritieke stadium is getre den". Volgens berichten uit Moskou, aldus het blad, hebben de Duitschers de meerder heid in tanks verworven. De militaire ex pert van de D^aily Herald noemt de situatie oij Charkof verward. De Sovjetopmarsch naar de «tad moet als geëindigd worden be- «chouwd. Uit Londen wordt gemeld: De militaire medewerker van de Evening News schrijft, dat de Duitsche tegenstoot tegen het Sovjet offensief bij Charkof voldoende kracht heeft gehad om ten minste de bolsjewistische ra vitailleering „voor het oogenblik" af te snijden. De strijd bij Loehi. Het Finsche hoofdkwartier heeft eer resumé gegeven van de gevechten dei Duitsch-Finsche troepen in den sector van Loehi, waarin o.a. gezegd wordt: De gevechten, die den 24sten April zijn 'begonnen, zijn geëindigd met een volledige overwinning van de Finsche en Duitsche formaties. De vijand had in dezen sector drie divisies, vier afzonderlijke brigades en een pantserbrigade geconcentreerd. Na uit gebreide voorbereidingen ging hij tot den aanval over en poogde steeds weer de stel lingen te doorbreken, waarbij hij zelfs ge bruik maakte van de allerzwaarste pantser wagens. Het moeilijk begaanbare terrein en de hardnekkige tegenstand van den vijand eischten in dezen strijd zoowel van de Fin sche als van de Duitsche formaties bijzon der zware inspanningen. In deze gevechten werden in de voorste linie alleen meer dan 15.000 man gesneu velde bolsjewisten geteld. Daarbij komen nog de zw^re verliezen, die door het artil lerievuur en de Duitsche duikbommenwer pers in den rug van den vijand ontstonden. De eigen verliezen waren uiterst gering. De Duitsch-Finsche troepen verloren in de zen reusachtigen strijd, die een maand duur de, samen aan gesneuvelden 418 officieren, onderofficieren en manschappen. Japansche troepen voor Kinhwa. Bij de Tsjindwin woedt omsingelingsslag. x Oliewinning in Ned. Indië 10 mSël groofer dan verwacht. Naar Domei meldt, hebben japansche strijdkrachten de vijandelijke kazematstel- lingen 2 km ten Noorden en 2'/2 km tei Noordwesten van Kinhwa doorbroken e staan thans in de buitenwijken van deze be langrijke stad in Centraal-Tsjekiang. Japansche troepen hebben den vijand door. het afsnijden van den terugtochtsweg en de uit de stad vluchtende Chineesche troepen Maandagmiddag 10 km ten Zuiden van Kinh wa vernietigend verslagen. De Amerikaansche zender Boston heeft zich bij monde van Volney Hurd bezig gehouden met den toestand in China, die uiterst moei lijk werd genoemd. De indertijd verrichte aanval van Amerikaansche bommenwerpers op Tokio, aldus Hurd. was uitstekend voorbe reid en even uitstekend uitgevoerd. Zouden daar verdere aanvallen op gevolgd zijn, dan had men dit aanvankelijke succgs kunnen uitbreiden. Thans bleef het echter bij den eersten aanval en kregen de Japanners ge legenheid hun luchtdoelgeschut te versterken. Zij kregen aandacht voor de gevaren welke hen van de Chineesche steunpunten bedreigen. BURMA. i Sedert verscheidene dagen is in het gebied van de rivier de Tsjindwin een groote, om singelingsactie gaande, naar berichten ui' Burma melden. Een Japansche formatie, dit in Zuidelijke richting langs het rivierdal op rukt, heeft reeds Homalin, een belangrijke strategische plaats op 140 km ten Noorden van Kalewa bezet, terwijl een andere van het Zuiden naar het Noorden oprukkende groep den ring om de vijandelijke strijdkrachten sluit, die reeds hun volkomen vernietiging tegemoet gaan en ddor het bergachtige terrein niet kunnen ontkomen. Naar Domei meldt, hebben de Japanscha troepen tot 20 Mei de volgende successen be haald in de operaties bij Myitkyina en Katha: de tegenstander liet 6500 dooden achter, de buit bestaat uit 2000 motorvoertuigen, 15 tanks, 12 pantserwagens, 1.326 .machinegewe- i*eri, 54. loopgraafmórtieren, "28" stukken sriëï-"" den. Indien het detachement voor niet langer vuurgeschut, ruim 21.000 vaten benzine,,-. ..dsn 6 maanden gelekt, gaat het salaris nor- Kruiser der V.S. getroffen door Italiaansche torpedo's. Britsche bommen op Dom van Messina. Het nut van de aanvallen op Malta. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Intensieve activiteit van de luchtmacht in de Cyrenaica, waar enkele centra der ach- terwaartsche verbindingen van den vijand hevig gebombardeerd werden. Een esca drille duikbommenwerpers bestookte de installaties van Tobroek met bommen van elk kaliber. In luchtgevechten werden twee Britsche vliegtuigen door Duitsche vliegers vernietigd. Een onzer sterke formatie jacht vliegtuigen viel in een geslaagde overrom peling het vliegveld Gamboet aan, waar 25 Curtiss-toestellen gereed stonden om op te stijgen. Enkele hiervan werden in brand geschoten en alle andere zwaar beschadigd. Dag en nacht werden door Italiaansche en Duitsche bommenwerpers aanvallen op Malta ondernomen. Begeleidende jagers schoten 2 Spitfires neer. Twee onzer vlieg tuigen zijn niet van de operaties terugge keerd. In den afgeloopen nacht viel de vijand Messina aan met twee opeenvolgende gol ven bommenwerpers, die brisant- en brand bommen wierpen. Aanzienlijke schade leden de Dom, de Koninklijke Universiteit en en kele particuliere woonhuizen. Tot dusver werden 7 dooden en 19 gewonden onder de burgerbevolking geteld, terwijl men nog met het. opruimen der puinhoopen bezig is. Bovendien werden 7 matrozen gewond. Een door het afweergeschut getroffen vliegtuig stortte in zee. De houding der bevolking was kalm en gedisciplineerd. In den ochtend van den 23en Mei heeft «n onzer duikbooten onder bevel van den toitenant-ter-zee le klasse Gianfranco Gaz- wna op den Atlantischen Oceaan met twee torpedo's een kruiser der Ver. Staten van de Pensacola-klasse (9100 tqn), die een tonvooi begeleidde, getroffen. Naar de diplomatieke medewerker van de Times schrijft, hebben de luchtaanvallen op Malta, afgezien van de schade, tot ge volg gehad, dat de geallieerde vliegtuigen „KAMMEN WIJ AF?" met van deze basis uit konden opereeren. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Hedenavond Het resultaat was, dat de Italiaansche kon-1 van 19.15—19.30 uur spreekt Max Blokzijl vi; vooien van Sicilië naar Afrika konden over- den zender Hilversum 2 in de serie ..Bran- Steken en den troepen van Rommel verster- dende kwesties" over het onderwerp: „Kam- locomotieven. De Japanners hebben 420 ge vangenen gemaakt. NEDERLANDSCH-INDIc. Luitenant-generaal Imamoera, de opper bevelhebber van het Japansche leger"in Ne- derlandsch-Indië, die van een inspectiereis naar Timor, Bali en de overige kleine Sóen- da-eilanden te Batavia is teruggekeerd, heeft medegedeeld, dat Japansche luchtstrijdkrach ten in 14 dagen boven Timor 7 vijandelijke vliegtuigen hebben neergeschoten. Sedert den slag in de Koraalzee bezitten de Japanners de onbetwiste heerschappij ter zee in de ge bieden rondom Timor. Vijandelijke luphtaan- vallen daar en in Nederlandsch-Indië hadden volkomen opgehouden. Ongeveer 2000 Austra lische soldaten zijn in gevangenschap geraakt, enkele dozijnen Australische soldaten, die in het Oostelijk deel van het eiland Timor in de bergen gevlucht waren, zullen zich binnen kort door gebrek aan levensmiddelen en door malaria, moeten overgeven. In alle door Ima moera geïnspecteerde gebieden heerscht orde en rust. Reeds in den loop van dit jaar zullen uit de bezette gebieden in het Zuiden bijna tienmaal zoo groote hoeveelheden olie gewonnen wor den. als oorspronkelijk door de bevoegde Ja pansche instanties was aangenomen, zoo heeft Tojo in zijn kwaliteit van minister van oorlog in den Rijksdag verklaard. Ofschoon de olie velden door de zich terugtrekkende vijande lijke troepen voor het grootste deel waren vernield, is het herstellingswerk dank zij den technischen troepen, uitstekend gevorderd. Een der gebieden van de groote olie-installa ties, Palembang op Sumatra, is dank zij het heldhaftig optreden van Japansche valscherm troepen zonder noemenswaardige schade in Japansche handen gevallen. V.S. STELLEN SOWJET-UNIE GELIJK MET GROOT-BRITTANNIë. Bij uitvoering leen- en pachtwet. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft President Roosevelt Dinsdag meegedeeld, dat Huil. de minister van buitenlandsche zaken, een document heeft overhandigd aan den ambassadeur der Sov jet-Unie, Litwinow, over de Leen- en pacht overeenkomst. Roosevelt gaf te kennen, dat de Sovjet-Unie in dit document wat de aan gelegenheden van leen en pacht betreft, op dezelfde lijn wordt gesteld als Groot-Brittan- nië en andere staten. Naar uit Washington wordt gemeld, zijn in 3 V. S. talrijke Russische emigranten, die na de bolsjewistische revolutie naar de V, S. waren gevlucht, gearresteerd. In verband met het bericht, dat een pogipg der Komintern ontdekt is om in het Cfnadee- sche leger communistische agitatoren te smok kelen, schrijft de Chicago Tribune: „Dezelfde taktiek kan ook bij ons in de Ver. Staten worden toegepast en de communisten zijn du9 voor ons een grooter gevaar dan ooit te voren. Zij doen zich als vurige patriotten voor. die de belangen der Ver. Staten nastreven. De communisten en hun vrienden kunnen zich in de Amerikaansche vlag hullen en aldus verkleed hun ondergrondschen woelarbeld des te gemakkelijker voortzetten. Wij moe ten ons land en in het bijzonder de regee- ringsbureaux te Washington, het leger en'de marine tegen communistische invloeden be veiligen" (V.P.B.). king konden brengen. men wij af?' De Haarlemsche Stadskwcektuin is tot en met 31 Mei voor het publiek opengesteld en elke 1000ste bezoeker ontvangt een mooie plant ten geschenke. Hierboven: Een der gelukkigen neemt de plant in ontvangst uit handen van den directeur van Hout en Plantsoenen, den heer Dorresteyn. (Foto Stevens) Tijdelijke tewerkstelling van ambtenaren. Salaris gaat normaal door. (Van onzen Haagschen redacteur). Ter toelichting op den maatregel van de Secretarissen-Generaal van de Departemen ten van Algemeene Zaken betreffende de tijdelijke overplaatsing van ambtenaren van 29 April, heeft de hper Koolhaas Reevers van bet Departement van Binnenlandsche Zaken een nadere uiteenzetting van dezen maatregel gegeven. De maatregel beoogt personeel, dat bij een bepaalde instantie of op een bepaalde plaats gemist kan worden tijdelijk over te hevelen naar een plaats waar een tekort aan arbeidskrachten is. Als voorbeeld van Depar tementen waar op het oogenblik voor alle ambteharen geen voldoende werk voorhanden is, noemde de heer Koolhaas Reevers o.a. de Departementen van Defensie, Koloniale Za ken. Buitenlandsche Zaken en bij de ge meente b.v. de afdeeling militaire zaken. Zulke ambtenaren kunnen dan tijdelijk gedetacheerd worden bij instellingen als „Winterhulp Ne derland" en de „Nederlandsche Volksdienst". Deze instellingen hebben dan meteen de be schikking over geschoold personeel. Dit geldt echter alleen indien het betreffende personeel niet onmiddellijk behoeft te worden vervan gen en indien de betreffende superieur daar voor zijn toestemming heeft gegeven. De diensttijd in een dergelijken tijdelijken werkkring doorgebracht geldt normaal als bezoldigingsdiensttijd. Na afloop kan de amb tenaar weer terstond in zijn oude functie tre- maal door. Daarna wordt eventueel een andere regeling getroffen. Geniet de ambte naar in zijn tijdelijke functie een aparte ver goeding, dan mag deze niet van de normale wedde worden afgetrokken. De heer Koolhaas merkte nog op, dat het ook voor den ambte naar moreel een aanwinst beteekent als hij weer een normale dagtaak heeft. Mocht ook in den nieuwen werkkring geen behoefte meer bestaan aan tijdelijke arbeidskrachten, dan komt de ambtenaar weer automatisch in zijn oude functie terug. Nieuwe campagne van Gandhi verwacht. Politie verricht huiszoeking bij Comité van Congres. Naar Reuter uit New-Delhi meldt, heeft Nehroe een bezoek aan Gandhi gebracht om met dezen de door het Congres le voeren poli tiek te bespreken. Exchange Telegraph meldt uit Allahabad, dat de politie huiszoeking heeft verricht in het bureau van het comité van het Al-Indi sche Congres aldaar. Vermoedelijk is dit ge schied in verbana met de resolutie van het Congres inzake de evacuatie van Rangoon, door het comité de vorige maand aangenomen. De publicatie van 'deze resolutie was door de Indische regeering verboden. Naar de Times uit New-Delhi meldt, ver wacht men dat Gandhi binnenkort een anti- Engelsche campagne zal beginnen. Men ge looft. dat deze campagne ten doel zal hebben de Engelschen er toe te brengen „dat zij Voor- Indië verlatgn". Dr. Göbbels: foor een leven dat waard is door hon derd millioen menschen te worden geleefd. Minister Dr. Göbbels sahrüft in het weekblad „Das Reich" onder het op schrift „Waarvoor?" over den zin van dezen oorlog. Na erop gewezen te hebben, dat hoe langer de oorlog duurt bij den vijand des te meer het streven merkbaar wordt om zijn oorlogsdoelstellingen propagandistisch nader bij die van de. Spilmogendheden te brengen, schrijft Dr. Göbbels. dat er thans nauwelijks nog Engelsche of Amerikaan sche bladen zijn, die niet met een heiligen ijver opkomen voor 'n verstandige wereld orde, voor een rechtvaardige verdeeling der grondstoffen, voor de vrijheid der zeeën en transportwegen, voor een nieuwe sociale orde voor de volken en zeggen te willen strijden tegen kapitalistisch-plutocratische uitbuiting en tegen imperialistische machts honger. Doch, aldus Dr. Göbbels. deze oorlogs- doelstellingen van den vijand bestaan al leen maar op papier. Men heeft in de vij andelijke landen klaarblijkelijk begrepen, dat men met de oude parolen uit den we reldoorlog geen hond meer achter de kachel vandaan lokt. Wanneer dit zoo ver der gaat, dan zal vermoedelijk over eeni- gen tijd de gemiddelde burger in Enge land en de Vereenigde Staten met verba zing vragen, waarom er dan nog gevochten moet worden, daar datgene, wat Churchill en Roosevelt door middel van den oorlog willen bereiken, Hitler in vrede reeds al tijd heeft nagestreefd. In werkelijkheid echter willen de vij anden in het geheel geen nieuwe wereld, ook al dwepen zij hier nog zoo mede. Want hadden zij een nieuwe wereld gewild, waarom heeft men dan Duitschland den oorlog verklaard, Tmeivel Duitschland be reid was met de tegenwoordige vijanden ■deze nieuwe wereld langs vredelievenden weg te verkrijgen? De plutocratie is dus voornemens een grootscheepsch plagiaat te plegen. Men heeft den oorlog verklaard, omdat men, naar men beweerde, zich niet kon ver eenigen met de Duitsche levenswijze en reeds in net verloop van dezen oorlog kan Duitschland de overwinning boeken, dat de vijanden den oorlog op geestelijk terrein slechts kunnen doorstaan door de Duitsche levenswijze tot het eigenlijke doel van hun oorlog te verklaren. Wij zijn in tegenstel ling hiermede tijdens den geheelen ooi-log nog geen centimeter van het standpunt afgeweken, dat wij innamen toen de oorlog ons werd opgedrongen. Vervolgens gaat Dr. Göbbels uitvoerig ir. op dat wat Duitschland van zijn over winning verwacht. Ons allen, zoo schrijft hij, moet het na de overwinning beter gaan dan het ons voor den oorlog gegaan is. In een Nieuwe Orde moet Europa zoo ingedeeld en ge organiseerd worden, dat het zichzelf voe den kan. Dit moet de laatste oorlog voor de EuropeesChe nieuwe orde zijn zijn resultaat zal hierin bestaan, dat ons we relddeel onder de leiding der Spilmogend heden zijn economische, geestelijke en cul- tureele krachten vrij ontwikkelen kan, zonder door plutocratische anti-oontinen- tale belangen hierin gehinderd te worden. Wij hebben sedert 1914 niet meer aan een rijkelijk gedekte tafel gezeten, doch eeuwig kan een volk van bijna 100 millioen niet van de hand in de tand "teven. "Wij waren nog nauwelijks in staat ons te vermeerderen zonder het'gevaar te loopen bij twee of drie opeenvolgende mislukte oogsten voor den hongersnood te staan. Intusschen echter lagen elders de uitge strekte landerijen en grondstofgebleden braak. Dit is geen oorlog voor kronen en altaren, het is een oorlog voor graan en brood, een oorlog voor het verove ren van de materieele voorwaarden voor het oplossen van het sociale pro bleem. Londen verwacht offensief van Rommel. De A.N.P.-correspondent meldt: Terwijl de Engelschen constateeren, dat het geweld der luchtaanvallen op Malta afneemt, ma ken zij melding van een groeiende activi teit van de vliegtuigen der Asmogendheden in Libye. Men ziet te Londen daarin de voorteèkenen van „het lang verwachte of fensief van generaal Rommel". In militaire kringen neemt men met voldoening kennis van de blijkbare vanzelfsprekendheid voor de Engelschen. dat ook ditmaal weer het initiatief aan de Duitschers zal zijn, al laat men zich natuurlijk niet uit over de al of niet juiste verwachting. STAATSSECRETARIS DUITSCHE MINISTERIE VOOR VERKEERSWEZEN AFGETREDEN. De staatssecretaris van het Duitsche mi nisterie voor verkeerswezen, Ing. Klein- mann, is om gezondheidsredenen afgetre den. De Führer heeft Dr. Ing. Ganzen- müller tot zijn opvolger benoemd. Slechts huurwaarde en meubilair gelden als grondslag Ook andere ontheffingen. Bij besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Financiën en van Binnenlandsche Zaken is een wijzi ging gebracht in de wet op de personeele belasting. Te beginnen met het loopende jaar zullen voor de personeele belasting als grondsla gen nog slechts gelden de huurwaarde en het meubilair, zoodat de overige grondsla gen (dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten) zijn ver vallen. De belasting zal worden geheven wegens het gebruiken van hier te lande gelegen gebouwen en gedeelten van gebouwen met hun aanhoorigheden, een en ander voor zoover zij dienen: a. tot woning: b. tot ge mak. uitspanning of vermaak van den ge bruiker. Onder aanhoorigheden worden verstaan gebouwen, erven en gronden, bij een ge bouw of een gedeelte van een gebouw be- hoorende en daarmede in gebruik. Buiten aanmerking blijven de voor het publiek toe gankelijke gronden van buitenplaatsen. Kantoren, winkels, bioscopen etc. vallen buiten deze belasting. Uit het besluit omtrent de nieuwe perso neele belasting blijkt, dat de grondslagen 3 tot en met 7 uit de wet vervallen zijn. Deze grondslagen betreffen dienstboden, paarden, motorrijtuigen, pleziervaartuigen en biljar ten. Wat de biljarten betreft, is op te mer ken, dat deze als grondslag nu wel verval len, maar gerekend worden te behooren tot het meubilair, dat te zamen met de huur waarde als grondslag is behouden. De nieuwe belasting zal beperkt blijven tot als woning dienende perceelen. Dus zal er nu geen belasting meer worden geheven voor kantoren, winkels, bioscopen, theaters, koffiehuizen en logementen. Men kan dus in het algemeen zeggen dat bedrijfslokali- tciten buiten de belasting vallen. De gemeenten blijven de opbrengst van de geheele personeele belasting ontvangen. Zij kunnen echter, aangezien nu eenlge grondslagen vervallen en daardoor de op brengst zou verminderen, de opcenten ver- hoogen. Daarbij kunnen zü practisch gaan tot driemaal het wettelijk tarief. Met het oog op de voorbereiding tot de onderhavige wijziging, was de aansiagrege- ling uitgesteld. Nu deze wijziging in de staatscourant is verschenen, zullen de aan slagen niet lang meer op zich laten wach ten. Een goed fruit jaar verwacht. Naar de Tuinderij meldt, verloopt de bloei van onze fruitboomen over het algemeen zeer gunstig. Van beschadiging door nachtvorsten is slechts weinig te bespeuren. Wel ziet men plaatselijk bij bepaalde variëteiten beschadi gingen. die kennelijk zijn ontstaan door de strenge vorst gedurende den winter. Indien de verdere omstandigheden gunstig blijven, kan men een goede oogst van al onze fruitsoorten verwachten. Behalve al het andere, wat ons als natie in deze gigantische worsteling beweegt, is het. verlangen naar geluk en vrede, naar welstand en een gewaarborgd bestaan een van de voornaamste drijfveren van onzen wil tot overwinnen en van onze taaife vol harding bij het nastreven van dit doel. Wij kunnen slechts medelijdend lachen wanneer de imperialistische plutocratieën den Führer verwijten, dat hij de wereld wil veroveren om een duivelsche eerzucht bot te vieren. Neen, hij heeft de naties tot den strijd en den arbeid opgeroepen om zoo doende de elementaire voorwaarden van haar leven te waarborgen, die door de vij anden worden bedreigd en om daarenboven de voorwaarden voor een nationalen wel stand te verzekeren, die ons volk zoo veel aardsch geluk zal geven als het verdient. Dit is ons oorlogsdoel. Vraagt men ons dus. waarvoor wij strij den. dan zeggen wij helder en duidelijk: „voor een leven, dat waard is om door honderd millioen menschen geleefd te worden." Amerikaansche torpedojager zwaar beschadigd. Weer zeilschepen in de vaart? Naar het Amerikaansche departement van marine bekend maakt, is de Amerikaansche torpedojager „Blakeley" door de torpedo van een Duitsche duikboot in de Caraibische Zee zwaar beschadigd. De „Blakeley" heeft een waterverplaatsing vén 1090 ton en een snelheid van 35 knoopen. De bewapening bestaat uit vier stukken ge schut van 10,2 en een van 7,6 cm, alsmede 12 torpedolanceerbuizen. De bemanning bestaat uit 120 koppen. Reuter meldt nog, dat het schip in een haven is aangekomen. Tien leden der beman ning worden vermist. Zes opvarenden zijn gewond. Behalve de reeds opgegeven 5 koopvaardij schepen heeft de vijand den 24en Mei door he'. optreden van Duitsche en Italiaansche duikbooten op de Caraibische Zee en in de nabijgelegen wateren nog 3 schepen van 12.240 brt. in totaal verloren. Onder deze schepen bevond zich een N e- derlandsch vrachtschip, dat gedwongen was. voor de Ver. Staten te varen, alsmede een Noorsch transportschip. Een deel der geredde bemanningen kon den vasten wal be reiken. Het binnendringen van Duitsche duikbooten in de Golf van Mexico en de zware scheeps- verliezen in de Caraibische Zee stellen de autoriteiten in de Ver. Staten voor de moei lijkste problemen. Een groot gedeelte van de Zuid-Amerikaansche scheepstonnage is van de zee verdwenen en blijft in de havens, daar men bevreesd is voor tonnageverlies bij het varen op Noard-Amerika. Naar Radio-Schenectady meldts heeft de onderstaatssecretaris in het Amerikaansche ministerie van handel, Taylor, verklaard, dat het in-de toekomst noodzakelijk zal zijn, voor de scheepvaart der Ver. Staten zeilschepen te gebruiken, daar niet voldoende stoomschepen beschikbaar zijn. Het gebruik van deze zeil schepen zal vooral noodig zijn voor de ko mende koffieleveranties uit de Zuid-Ameri kaansche staten. De Ver. Staten, aldus Taylor, kunnen zich thans niet meer veroorloven, tot dit doel ook maar één schip, van .5000 ton be schikbaar te stellen. Andere kenteekenen voor vliegtuigen der V.S. Het fit.aatsdepartement der V. S. deelt mede. dat, om alle verwarring te vermijden met de kenteekenen van de Japansche vlieg tuigen, de roode cirkels op de Amerikaan- salie militaire vliegtuigen worden vervan gen door een witte ster in een blauwen cir kel. De roode en witte kenteeken-en zullen bovendien worden afgeschaft. Zoo als men weet, Is op de Japansche toestellen een ver- millioen roode cirkel aangebracht. Aan de kust van New-Jersey zijn door een heden van alle drie weermachtsonderdeelen de eerste manoeuvres in de Vereenigde Sla- ten gehouden voor de afweer van een vijan delijke invasicpoging. Het verloop van de manoeuvres zou, volgens een mededeeling van de leiding een buitengewone doeltref fendheid van de kustverdediging aan het daglicht hebben gebracht. Het is den aanval ler niet gelukt ook maar een man aan land te zetten. KORT NIEUWS Tijdens de Pinksterdagen zijn in de Alpen acht persónen om het leven geko men. In de bergen bij Berchtesgaden stier ven drie bergbeklimmers aan uitputting, evenals in het Keizergebergte, waar even eens drie Alpinisten den dood vonden. Ook aan den Oostelijken kant --van de Partenkirchener Dreitorspitze stortte een Alpinist neer. Volgens een door Radio Moskou ver spreid officieel bericht heeft het bestuur van den Oppersten raad der Sovjet-Unie den commissaris voor de controle op de staatsfinanciën van zijn functie ontheven. Snipper. Bossières. tot dusver prefect van het departement Pas de Calais, is tot politie- prefect van Parijs benoemd. Uit gewoonlijk goed ingelichte kringen verluidt in dit verband, dat afgezien is van de benoeming van den voormalïgen minis ter van binnenlandsche zaken, Pucheu, tot Franschen ambassadeur in Bern. Naar uit Havanna gemeld wordt, heeft de Cubaansche politie verscheidene arbeidersleiders gearresteerd, die verant woordelijk gesteld worden voor een staking van 1700 arbeiders in de kopermijnen van Matahambre. Tengevolge van de staking kan het le veringsverdrag met de Ver. Staten niet worden nagekomen. Een aantal vijandelijke vliegtuigen heeft naar aan het D.N.B. wordt gemeld, in den afgeloopen nacht eenige bomftien ge worpen op Oost-Pruisisch gebied, welke geringe civiele schade veroorzaakten. Vol gens tot dusver ontvangen berichten ver loor de vijand twee der aanvallende vlieg tuigen. Naar wordt gemeld van Curasao, is de Chineesche bemanning van een tankboot aldaar aan het muiten geslagen, daar hun looneischen niet waren ingewilligd. De po litie onderdrukte de muiterij en moest daartoe den Chineeschen matrozen formeel slag leveren. Daarbij werden 18 Chineezen gedood en 54 gekwetst. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur is de 16-jarige leerjongen P. H. Kauven op de bo- vengrondsche werken van staatsmijn Wilhel- mina te Terwinselen onder een ontspoorden wagen van het hangkabelspoor op den steen berg geraakt. Hij kreeg zeer ernstig inwendig letsel en overleed korten tijd na het ongeluk. Het 5-jange zoontje van het echt paar Veldhuizen te Apeldoorn is bij zijn spel met andere kinderen van een hek op het harde wegdek gevallen, waardoor hii zoo ernstig aan het hoofd is gewond, dat hij kort daarop is overleden. NOGMAALSDE JODENSTER Bs. Een lezer schrijft ons naar aanlei ding van onze uiteenzetting betreffende de invoering der Jodenster: „Ik ben zelf geen Jood, ik heb ook geen omgang met hen en ik ben ook niet pro-Joodsch, maar het is mij toch ook weer niet onverschillig wat er met hen gebeurt, wan: ik plaats mij hierbij op een zuiver Christelijk standpunt. Weten de Nationaal-Socialisten dan niet dat ook Christus, met Wien het Christen dom staat of valt. zelve een Jocd was. uit het geslacht David? Want U schrijft: er zal geen onderscheid worden gemaakt tus schen Godsdienstige Joden, maar als dat waar is. hoe zal het dan straks gaan met het Christenvolk, dat leeft bij het woord van God, dat is de bii'bel die door Joodsche schrijvers is op gesteld. Komt welliöht dit boek dan ook niet op de verboden lijst? Maar wat blijft er dan nog van het Christendom over en van de Godsdienstvrijheid, die volgens na drukkelijke verklaring door het Nationaal- Socialisme gewaarborgd woiylt?" Ziedaar de tragische vergissing, die in Christelijke kringen bestaat, door een eerlijk en welmeenend man onder woor den gebracht. De beteekenis van Christus ligt n.l. niet in Zijn Jood-zijn, maar en wel uitslui tend in de anti-these. Christus heeft niet anders gedaan dan tegen het gevaar, dat van Joodsche zijde dreigde, te waar schuwen en de Joden van thans zijn in dat opzicht nog steeds dezelfde als die van toen. De Duitsche schrijver Theodor Fritsch zegt in zijn bekend werk „De Valsche God": „Niet uit Juda, doch uit Galilea. het heidensche land. kwam de Man, Die tegenover het lage materialisme van de Hebreeërs het hoogste idealisme stelde en Die. omdat Hij de verdorvenheid in het Joodsche denken zag. een leer predikte, die eenvoudig een volkomen ommekeer in de Joodsche beschouwingen beteekende. Terwijl de Jood zijn doel slechts richt op aardsch gewin en genot, leerde de Gali- leër alle aardsche goederen te ver achten en geluk te zoeken in armoede en innerlijke tevredenheid. :n het koesteren van innerlijke deugden, in onbaatzuchtig heid en reinheid van gedachten. Hii zocht het geestelijke geluk in het rijk der idea len. dal Hij het „Rijk van God" noemde. Dat alles zijn voor de Joden niet te vatten begrippen: zoo kon het. dat Christus bii de Joden niet het minste begrip voor Zijn leer vond. wel echfer fanatieken haat. die Hem aan Ziin beulsknechten uitleverde. De geesteswereld van Christus staat onmete lijk ver van die der Joden en het geeft blijk van een volslagen blindheid voor psychologische feiten, als iemand Christus voor een Jood houdt. Wie nu gelooft, dat het Joodsche begrip in den loop der tijden veredeld en geklaard is. moet slechts een blik slaan in de talmudische geschriften. Hij zal ontdekken: de israëlietische- en de Christelijke episoden zijn zonder eenigen invloed aan de Joden en hun religieuse gedachten voorbijgegaan. Als ze weer onder elkaar ziin, hergeven ze in hun talmudische stelsels, den ouden Jehova van Mozes of juister: Schaddai, ziin oor spronkelijke gedaante als geest van den haat en de wraak, die slechts h?t besneden volk goed gezind is, zoolang het trouw blijft aan zijn Bond, wiens hoofd zich vijandig tegenover alle volkeren der wereld stelt". Dit nu kan in het algemeen als het in Duitschland geldende standpunt inzake de Joden en Ohvistug worden beschouwd: het is maatgevend voor hun optreden tégen, de Joden on het verklaart ons tevens waarom er in Duitschland volledige Gods dienstvrijheid heerscht (mits de geestelijk heid zich slechts bij den Godsdienst houdt) en waarom ook in Nederland de Gods dienstvrijheid hunnerzijds geen gevaar loopt. Het geven van een kenteeken aan de Joden is in zoo verre niets bijzonders daal de Christelijke kerk ook in Nederland hierin is voorgegaan, (de positie welke de Joden tot aan den oorlog in ons land innamen, dateerde slechts uit de Fran- sche revolutie) cn in dien tijd dacht nie mand er over, dat de Godsdienstvrijheid daardoor gevaar zou kunnen loopen. De kwestie van de Jodenster heeft zeer vele facetten, een der allerbelangrijkste „is die welke besloten ligt in de vraag van dezen lezer, daarom hebben wii gemeend hier alsnog te moeten uiteenzetten welke opvattingen ten dien aanzien in Duitsche Nationaal-Socialistische kringen bestaan. Een dergelijke toelichting kan veel mis verstand ophelderen. Dolle jacht op een zwarten handelaar. In volle vaart door Gorcums straten. Hij wilde ambtenaren omver rijden. Dat de functionarissen van dep centralen crisis controledienst bij hun arbeid in het belang van de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk ook in situaties kunnen komen te verkeeren. waarbij levensgevaar kan optreden, blijkt weer eens uit een ach- tervolgingsgeschiödenis, die zich onlangs heeft afgespeeld tusschen Gorcum en Zalt- bommel. De historie begint in het plaatsje Wijk en Aalburg. Men verdacht een expe diteur van heimelijk vervoer van clande stiene waren en de C. C. C. D. besloot op grond van de vermoedens tot een actie, die het bewijf van 's njflns verboden handelin gen moest leveren. Toen dan ook op zekeren nacht de expediteur van Wijk en Aalburg vertrok, onwetend uiteraard, dat de netten waren uitgezet, stonden controleurs van den dienst o.m. geposteerd bij de brug van Zaltbommel, die de auto op de route naar Rotterdam, welken weg de expediteur ge woonlijk nam, moest passeeren. In den nanacht verscheen op de brag een auto, rijdende met zeer groote snelheid en met nagenoeg gedoofde lichten. De eerste post op dc brug gaf het stopsein, maar de bestuurder stoorde zich er niet aan, even min als hij gevolg gaf aan het teeken tot stoppen van den tweeden post. De contro leurs moesten ijlings terzijde springen om zich niet te laten overrijden. Onmiddellijk zette de leider van de actie dc achtervolging in en bij deze vervolging die op topsnelheid over dijken en wegen in de Betuwe werd gevoerd, gelukte het den wagen te blijven volgen. In Gorcum deed de bestuurder van de smokkelauto een laatste, hardnekkige, po ging de achtervolgers van zich af te schud den door met dolle snelheid de straten van het stadje doofste vliegen. In een zeer ge vaarlijken rit bleven de mannen van den C.C.C.D. niettemin op zijn spoor en even buiten Gorcum gaf de achtervolgde den strijd op. Hij stopte en zeide, toen de contro leurs bij de auto kwamen: „Ik geef het op, jullie hebben het spel gewonnen". In de auto werden aangetroffen ongeveer 350 K.G. aardappelen, ruim 500 K.G. witte boonen. 160 K.G. groene erwten, 115 K.G. tarwe, 40 K.G. snij boonen, alsmede? een aantal losse artikelen. De auto is met den clandestienen inhoud in beslag genomen en de expediteur is gearresteerd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1