Haarlemsche Courant Duitsche overwinning bij Charkof Bezoekt morgen de filmvoorstelling „VELDTOCHT IN HET OOSTEN"! Verhoogde actie in de lucht in Noord-Afrika. Duitsche vliegers brengen in Noordelijke IJszee 13 schepen tot zinken De bescherming der openbare orde in ons land. De thee is er. Goede vangst van Alkmaarsche politie. 287e Jaargang No. 124 x x Abonnement p. week 0.24, p. maand MS, p kwartaal 1,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlïn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer zo cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 15W m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edltl* a—is m.m. 1,20. Abonnement isoo m.m. I cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: i. V. BAÜDEWYN8. Vrijdag 29 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groot# Houtstraat OS, BUkantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 13002, Hoofdredactie 15054, Redactie 10000, Administratie 10724. 14S2S, Soendapleln 12230. Postgiro UISM. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon S437. Hooge cijfers van gevangenen en buit stijgen nog steeds. Frontverbeteringen in centralen en Zuidelijken sector. Haven van Moermansk gebombardeerd. Bij Neder- landsche kust 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Nieuwe slagen tegen de geallieerde scheepvaart Het Duitsche weermachtsbericht. Het Duitsche weermachtbericht van Don derdag luidde: De omsingelingsslag ten Zuiden van Charkof heeft geleid tot een groote overwinning voor de' Duitsche wapenen en die der bondgenooten. Ook de laatste ontlastingsaanvallen van den vijand hebben in het lot van de ingesloten troe pen geen verandering meer kunnen brengen. Slechts enkele vijandelijke groepen bieden nog tegenstand. De ver nietiging hiervan is aan den- gang. Reeds thans zijn meer dan 185.000 gevan genen geteld en 517 pantserwagens, 1180 stukken geschut, duizenden motorvoertui gen en paarden alsmede onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmateriaal als buit gemeld. Deze cijfers stijgen voort durend. In de Centrale en de Zuidelijke zone van het Oostelijk front zijn door eigen aanvallen frontverbeteringen bereikt. In het gebied van de Noordelijke IJszee is de haven van Moermansk met succes ge bombardeerd. Een vrij groote koopvaarder werd beschadigd. Bij luchtgevechten boven de kust van Noord-Afrika zijn 14 vijandelijke vliegtuigen doov- Duitsche en Italiaansche jagers, neergeschoten. Voor de Zuidkust van Engeland heb ben lichte gevechtsvliegtuigen een vijande lijk patrouillevaartuig tot zinken gebracht. Duitsche duikbooten hebben met succes op4 verschillende zeeën geopereerd. Van krachtig verdedigde konvooien in het Noor den en het midden van den A 11 a n t i - sc henOceaan hebben zij 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van 14.000 ton tot zinken gebracht en 3 andere schepen getorpedeerd, welker zinken niet kon wor den waargenomen. Aan de Oostkust van Noord-Amerika, in de Caraibische Zee en voor de Missisippi hebben zij 8 schepen met een gezamenlijken inhoud van 26.500 ton tot zinken gebracht en 4 schepen met tor pedotreffers zwaar beschadigd. Bij het eiland Martinique torpedeerde een duikboot een Amerikaanschen torpedojager, die met afgerukt voorschip de in de na bijheid liggende haven kon bereiken. I-n de Middellandsche Zee plaatste een duikboot twee torpedotreffers op een krach tig beschermde tankboot en andere treffers op twee transportschepen der Britsche ravi- tailleeringsscheepvaart. In de Noordelijke IJszee heeft een duikboot een schip van 8000 ton, dat deel uitmaakte van het naar Moermansk varende konvooi, tot zinken gebracht. Bij deze operaties zijn dus 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 48.500 'ton tot zinken gebracht en 10 andere koop vaarders getorpedeerd, waarvan eenige eveneens als gezonken moeten worden be schouwd. Bij enkelf vluchten naar deNeder- landsche kust zijn door jagers, luchtdoelgeschut en marine-artillerie 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Storingsaanvallen van een aantal vijan delijke vliegtuigen veroorzaakten in den afgeloopen nacht luchtalarm in Oost-Prui sen. Hier en daar neergeworpen bommen richtten slechts weinig schade aan. De vij and verloor twee zijner vliegtuigen. Bij de verijdeling van uitbraakpogingen van veel talrijker vijandelijke gepantserde Britsche bommen op Sicilië. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Concentraties van vijandelijke troepen en pantserwagens zijn Woensdag in Noord- Afrika door luchtstrijdkrachten van de As hevig bestookt en hebben aanzienlijke ver liezen geleden. De vesting Tobroek, alsmede vliegvelden en spoorwegmstallaties in het vijandelijke achterland werden eveneens met waargenomen succes aangevallen. Ita liaansche en Duitsche jagers hebben in luchtgevechten 13 toestellen neergeschoten. De bombardementen ^>p doelen op Malta werden voortgezet. In het Oostelijke deel van de Middelland sche Zee heeft een onzer vliegtuigen een gewapend stoomschip van 2.000 ton waar genomen en getorpedeerd. In dep afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen in golven 'een nieuwen aanval op de stad Messina ondernomen, waardoor eenige woonhuizen werden beschadigd, Er 2ijn geen slachtoffers onder de burgerbe volking. Het afweergeschut trof vier van de aan de actie deelnemende vliegtuigen, die op den grond te pletter sloegen. Een in de buurt van Raineri, één tusschen Catona en Scilla, éen tusschen San Giovanni en Pel- laro en het vierde in de omgeving van Mes sina. In de omgeving van Catania en Syracuse werden eveneens bommen geworpen, die noch verliezen aan menschenlevens, noch noemenswaardige schade veroorzaakten.- Een ander door het afweergeschut getrof fen Engelsch vliegtuig is tusschen Villa San Giovanni en Catona neergestort. De V.P.B. vernemen uit Berlijn: Naar de Italiaansche bladen melden is er dezer dagen te Gibraltar een transport van 5000 man Amerikaansche troepen gearri veerd. De manschappen spjn niet ontscheept. Het vermoeden ligt voor de hand. dat deze Amerikaansche versterkingen voor Noord- Afrika bestemd zijn. omdat de Amerikaan sche troepen voor Ierland via de Noorde lijke Atlantische route en voor het Naburige Oosten via den Indischen Oceaan plegen te reizen. Intusschen blijft het mogelijk, dat ook dit transport zal trachten Alexandrië te bereiken en dat het den kortsten. maar gevaarlijksten weg over den Atlantischen Oceaan heeft gekozen. strijdkrachten in den omsingelingsslag bij Charkof heeft zich het bataljon motorrijders 160 bijzonder onderscheiden." Het D.N.B. meldt voorts: In de Finsche £}oli is een mijnenveger der Sovjetvloot, die binnen het bereik van een Duitsche kustbatterij kwam, na een korte beschieting in den grond geboord. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben mi litaire doelen der vesting Sebastopol met goed effect aangevallen. In de aangegeven doelgebieden werden talrijke bomtreffers waargenomen. Ook de vijandelijke vlieg velden in het gebied rond Sebastopol wa ren blootgesteld aan Duitsche aanvallen. Talrijke bommen kwamen neer op stil staande vliegtuigen, zoodat aangenomen kan worden, dat verscheidene vijandelijke vlieg tuigen beschadigd of vernield zijn. In het Donetzgebied en vooral in het omsingelde gebied van Charkof hebben sterke Duitsche formaties gevechts- en jachtvliegers de op- eengeperste bolsjewistische troepenmassa's gebombardeerd en hun zware bloedige ver liezen toegebracht. DUITSCHE PERS OVER CHARKOF. De groote overwinning van Charkof, die in een extrabericht is medegedeeld, be- heerscht de Berlijnsche avondbladen vol komen. De pers levert in haar commenta ren kritiek op de vijandelijke berichten- politiek. De Berliner BÖrsenzeitung schrijft: De slag zal voor den vijand des te voelbaarder zijn, daar de vijandelijke propaganda tot het allerlaatst geprobeerd heeft de wereld de illusie te laten behouden, dat Charkof nog niet gevallen is. De Deutsche Allgemeine Zeitung: In de zen unieken veldslag hebben de bolsjewis ten aan .oorlogstuig een Veelvoud verloren van hetgeen de Vereenigde Staten hun in een jaar kunnen sturen, en hoe royaal de Amerikanen ook met massale menschen- verliezen van hun bolsjewistischen bond genoot omspringen, toch staan zij thans, na de ineenstorting van hun leugenachtige pro- Eaganda, geschokt tegenover de onvervang- are menschen- en materiaalverliezen. Thailandsche troepen bezetten Kengtoeng. Het gemeenschappelijke Japansch-Thai- landsche militaire hoofdkwartier heeft mee gedeeld, dat het Thailandsche leger in over eenstemming met het Japansch-Thailandsche verdrag tot gemeenschappelijke operaties met het Japansche leger is overgegaan. Na de Noordelijke grens van Thailand over schreden te hebben, heeft het Thailandsche leger op 26 Mei Kengtoeng bezet, een stra tegisch punt in de Burmaansche Sjan- staten. Dit is de eerste officieele bekendmaking waaruit blijkt, dat de Thailandsche troe pen actief met Japan samenwerken. DE „FLORA" TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar Associated Press uit Willemstad meldt, is het vrachtschip Flora van de Ne- derlandsche Stoomboot Maatschappij in de 'Caraibische Zee getorpedeerd en tot zinken gebracht. De reederij heeft thans vier sche pen van haar Caraibische vloot verloren. (Vermoedelijk is dit het Nederlandsche. schip. dat. naar wij gisteren meldden, in de Caraibische Zee werd getorpedeerd. In dat bericht was eveneens sprake van de torpe deering van een Noorsch schip, dat ook voor de Geallieerden voer. Een deel van de bemanningen dezer schepen had de kust kunnen bereiken. Red.). DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Gezamenlijke inhoud 88000 brt. Vaartuigen behoorden tot voor Sovjet-Unie bestemd convooi. Bovendien torpedojager vernietigd en 16 andere schepen beschadigd. Achtervolging wordt voortgezet. HOOFDKWARTIER fAN DEN FÜHRER, 28 Mei (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „Het in de wateren-van het hooge Noor den door verkenningsvliegtuigen waargeno men vijandelijke convooi is sedert 25 Mei het doel van de vernietigende slagen van vliegtuigformaties van Generaloberst Stumpff, die gemeenschappelijk met de strijdkrachten van de marine opereeren. Reeds op den avond van dezen dag bracht de luchtmacht, na een afstand van honder den kilometers te thebben afgelegd, een koopvaardijschip van 8.000 b.r.t tot zinken en beschadigde zü vijf andere schepen door bomtreffers. Den volgenden dag gelukte het opnieuw een koopvaardijschip van 8.000 b.r.t. te vernietigen en 3 andere zwaar ge laden vrachtschepen in brand te werpen. Een bijzonder zware slag werd op 27 Mei aan het door duikbooten voortdurend ach tervolgde convooi toegebracht. In weerwil van de hevige afweer van vijandelijke bewakingsstrijdkrachtcn brachtén forma ties gevechtsvliegers op dezen dag 11 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 72.000 b.r.t. %t zinken. Twee andere sche pen, alsmede een torpedojager werden ver nietigend getroffen. Bovendien werden 16 schepen door bommen beschadigd. Zoodoen de zijn van dit voor de Sovjet-Unie bestem de transport door de luchtmacht 13 schepen met een totalen inhoud van rond 88.000 b.r.t. tot zmken gebracht. Tezamen met het in het weermachtbericht van Donderdag gemelde succes van een duikboot, die een schip van 8.000 b.r.t. in den grond boorde, bedraagt het totale verlies van den vijand thaius 96.000 b.r.t. De rest van het convooi tracht in de Noor delijkste, nog ijsvrije wateren te ontkomen. De achtervolging wordt voortgezet. Ontstemming in Turkije over torpedeeringen. Minister van defensie: leger is paraat. Bij de behandeling van de begrooting van defensie heeft de Turksche minister van landverdediging verklaard, dat het Turksche leger dank zij de gewone en buitengewone crëdieten, goed is uitgerust. Het Turksche leger is bereid, aldus de minister eervol en dapper het vaderland te verdedigen. De jongste torpedeering van Turksche vrachtschepen door Sovjet-duikbooten heeft in bevoegde Turksche kringen merkbare ontstemming verwekt. Men legt vooral na druk op het feit. dat de geredde scheeps- manningen bij hun verhoor bevestigd heb ben .dat de aanvallers onderzeebooten der Sowjet-Unie waren. In Turksche kringen herinnert men in dit verband vooral eraan, hoe de officieele Sowjet-instanties indertijd Turkije hebben iaten weten, dat de Sowjet-vloot tot taak heeft, elk scheepvaartverkeer tusschen Tur kije en de met Duitschland verbonden sta ten Bulgarije .en Roemenië zonder acht te slaan op de vlag of lading van het betrokken schip, te verstoren. Geen nationalisatie der Japansclie koopvaardij. Het Japansche Lagerhuis heeft met al- gemeene stemmen goedkeuring gehecht aan het scheepsbotfivprogTam der regeering en daarmede aan drie speciale hegrootingen. Het Hoogerhuis zal de voorstellen vandaag behandelen. De minister van verkeer Terasjïma heeft verklaard, dat de Japansche regeering niet voornemens is. de koopvaardij te nationa- liseeren. De nieuw te bouwen schepen zul len In principe aan de particuliere reede- rijen worden verkocht. De minister wees erop, dat de ervaringen die de Ver. Staten in den vorigen wereld oorlog met de nationalisatie van de koop vaardij hebben opgedaan zoo slecht zijn geweest, dat een herhaling niet wensche- lijk Is. Als de nood het hoogst is, is de Nederland sche Volksdienst nabij: Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid. Mexico in oorlog met de Spil. De president van Mexico, Camacho, heeft in een buitengewone zitting van het Congres medegedeeld, dat Mexico zich van den 28sten Mei af in staat van oorlog met Duitschland Italië en Japan beschouwt. Mexico was, naar Camacho verklaarde, op grond van de internationale verplichtingen, die het had aangegaan, geen andere beslissing meer overgebleven dan „moedig dezen weg met alle consequenties aan de zijde der demo cratieën te gaan". De Mexicaansche president beschuldigt in zijn verklaring de Spilmogend- heden van agressieve bedoelingen en beweerde in het bijzonder, dat een Mexicaansch stoom schip bloot had gestaan aan een aanval. De diplomatieke, medewerker van het D.N.B. wijst erop, dat Mexico zich hals over kop in den oorlog gestort heeft om gevolg te geven asn de eischen van Washington De president van Mexico heeft niet steeds dezelfde gezindheid als thans aan den dag ge legd. Nog in Januari 1941 weigerde hij, zich aan de zijde van de Ver. Staten te stellen, inge val deze aan den oorlog zouden gaan deel nemen. Camacho. handelde zoodoende in wer kelijkheid volkomen in de lijn van de Mexi caansche geschiedenis, die een aaneenschake ling is van een reeks conflicten met de Ver, Staten. In den loop der tijden heeft Mexico aan de Ver. Staten Texas, Californië, Nieuw-Mexico, Arizona, Nevada en Utah, tezamen bijna de helft van zijn staatsgebied, moeten afstaan. Tenslotte wijst de diplomatieke medewerker erop, dat de lijdzaamheid, waarmede de Mexi caansche regeering zich naar de wenschen van Roosevelt heeft geschikt, de verwezenlijking van het oude plan van Washington, alle gebie den tot aan de Panama-kanaalzone in te lijven, vergemakkelijkt. De dappere vrijheidsstrijd, die de Mexicanen tegen dit plan van hun aartsvijand en tegen de uitbuiting door de New-Yorksche beurs- en industrfemagnatcn hebben gevoerd, is v.ergeefsch geweest Het Mexicaansche parlement heeft een zware en historische verantwoordelijkheid op zich ge laden. KORT NIEUWS Te Johannesburg is een aanslag gei' pleegd op de door Groot-Brittannië georgai niseerde tentoonstelling „Cavalcade der Vrijheid". In verscheidene paviljoens waren duizend brandbommen neergelegd, zoodac verscheidene gebouwen lp vlammen op gingen..De ..Vrijheidstentoonstelling" is on der militaire bescherming geplaatst. De Rijkssportleider Von Tschammcr und Osten vertoeft op het oogenblik in ons land en bracht Woensdag een bezoek aan Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart. De Duitsche sportleider in gesprek met den Rijksminister. (Polygoon p. k. Fritz-Pax Holland-c) Een officieele commentaar op de verordening. In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende maatregelen tot bescherming van de openbare ordë en van de veiligheid van het openbare leyen. Hierbij wordt onder meer bepaald: Hij, die een geheime organisatie in het leven roept, wordt gestraft met tuchthuis straf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren. In ernstige gevallen met levenslange tuchthuisstraf of met den dood. Hij, die aan een geheime organisatie deelneemt of deze ondersteunt, wordt ge straft met de vermelde straffen. In geval len van lichteren aard met gevangenisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijf jaren. Hij die middellijk of onmiddellijk op wekt of aanzet tot ongehoorzaamheid aan de geldende rechtsvoorschrilten of tot weerspannigheid tegen maatregelen der bezettende macht of tot het onthouden van vrijwillige medewerking bij de uitvoering Van zoodanige maatregelen, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste viif jaren en met geldboete van ten hoogste vijftig duizend gulden of met een van deze straffen. Poging is strafbaar. In bijzondei; ernstige gevallen kan tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opge legd. De voorschriften betreffende de uitlok king blijven onaangetast. Hij. die tot het begaan van gewelddaden jegens personen of zaken opwekt of aanzet, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete van ten hoogste vijftigduizend gulden, of met een van deze straffen. In bijzonder ernstige geval len kan tuchthuisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren en geldboete tot een onbeperkt bedrag worden opgelegd. De voorschriften betreffende uitlokking blijven onaangetast. Bovenbedoelde feiten zijn delicten in den zin van paragraaf 2, lid 2. der verorde ning nr. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze is gewijzigd door de verordening nr. 56/1942. Deze verordening is op 23 Mei in werking getreden. EEN TOELICHTING. •a Ter toelichting op bovenstaande veror dening werd het volgende medegedeeld: Deze verordening vormt een aanvulling van de tot dusver afgekondigde strafvoor- schriften. Zoo was bijvoorbeeld actie voor een verboden of ontbonden politieke par tij of politieke organisatie reeds volgens de bepalingen van de verordening od de be scherming der orde strafbaar. Bovendien wordt thans ook een zwqre straf gesteld op het vormen van geheime genootschappen. Wie aanstalten maakt een geheime organi satie in het leven te roepen of wie aan een dergelijke organisatie deelneemt, stelt zich volgens deze bepalingen bloot aan een zware straf. Ook iedere ondersteuning door giften in geld of soortgelijke hulpver leeningen wordt door den strafrechter ge straft. De ervaring heeft geleerd, dat vele Nederlanders gelooven, dat men aan de aandacht van de bezettingsautoriteiten kan ontkomen, wanneer men een dergelijke organisatie camoufleert met een onschul dig doel, ofschoon het in werkelijkheid gaat om tegen de bezetting gerichte doe len. Zelfs leden en meeloopers zijn op deze wijze misleid. De wet kan-echter op die wijze niet meer ontdoken worden en een loutere camoufla ge beschermt in geen geval tegen straf. Voorts heeft de nieuwe verordening het uitnoodigen of prikkelen bot ongehoor zaamheid jegens de geldende rechtsvoor schriften strafbaar gesteld. Wie derhalve een ander uitnoodigt of prikkelt tot weige ring van gehoorzaamheid aan de geldende rechtsvoorschriften wordt gestraft met ge vangenis en boete, in bijzonder ernstige fevallen met tuchthuis en boete tot een on- egrensd bedrag. De strafmaat is er onaf hankelijk van of de uitnoodiging of prik keling succes hebben gehad. Ook hier leert overigens de ervaring dat duistere elemen ten trachten hun voornemen te camouflee- ren en niet openlijk maar op verborgen wijze of verbloemd tot uitdrukking brengen. Aan de straf kunnen zii zich ech ter op deze wijze niet onttrekken. Met de zelfde consequenties wordt tenslotte ook hij ter verantwoording geroepen, die uit noodigt of prikkelt tot verzet tegen maat regelen van de bezettende mogendheid of tot het nalaten van de vrijwillige mede werking bij de uitnoodiging van die maat regelen. Daarbij moet worden opgemerkt, dat talrijke Nederlanders in het belang van den opbouw eener nieuwe orde in dit land hun kracht en medewerking op loyale wijze ter beschikking stellen. Steeds weer zien verblinde kringen het echter als hun taak dergelijke Nederlanders in min of meer gecamoufleerden vorm daarvan af te brengen dan wel hen te brengen tot pas sief verzet. De nieuwe verordening zal het mogelijk maken nadrukkelijk op te treden tegen dergelijke 'storingspogingen. Degenen die inzicht hebben zullen daarmede bevrijd worden van de opruiende beïnvloeding van onverantwoordelijke elementen. Ten slotte wordt ook strafrechtelijke be scherming verleend tegen degenen, die uit noodigen of prikkelen tot daden van ge weld jegens personen of zaken. Zü. die dergelijke daden plegen, moeten zich eveneens de hierboven uiteengezette straf fen voor oogen houden. Ter vermijding van allen twijfel moet worden gezegd, dat door de naar voren gebrachte strafbepalingen geenszins de sabotageveroraening van 17/10/1941 wordt uitgesloten. Integendeel, wie een van de bovengenoemde daden pleegt, welke bo vendien er toe bestemd of geschikt is om de openbare orde of de veiligheid van het openbare leven in het bezette Nederland sche gebied in gevaar te brengen, ^staat schuldig als saboteur. In een dergelijk ge val heeft hü de doodstraf verdiend. Paragraaf 4 van de nieuwe verordening bepaalt, dat overtredingen van de para grafen 1 tot 3 uitsluitend vallen onder de bevoegdheid van de Duitsche rechtbanken. NIEUWE BURGEMEESTER. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justi tie heeft op grond van paragraaf 3 van ver ordening no. 108/40 (vierde verordening betreffende bestuursrechtelijke maatrege len) in verbinding met paragraaf 4 art. 1 van verordening no. 3/40 betreffende het uitoefenen van de regeeringsbevoegdheid in Nederland den gqrpeente-secretaris A. H. G. Weustink in Ootfnarsum benoemd tot bur gemeester van Oldenzaal. Een welkome mededeeling. Zooals wij gisteren mededeelden, begint vandaag de distributie van de laatste in ons land nog voorradige thee. *Onze Haagsche redacteur teekent hier nog bij aan: „Lang verwacht en toch gekregen", dat is zeker wel van toepassing op de mede deeling, dat wij nu toch eindelijk weer eens eèn echt potje thee zullen kunnen gaan zet ten. Reeds in December was toegezegd dat er thee zou komen doch door allerlei onvoor ziene omstandigheden moest de aflevering steeds worden verschoon. Maar nu zijn we dan toch zoover. Tegen inlevering van het ontvangstbewijs dat men destijds van zijn winkelier heeft gekregen zal van Vrijdag af veertig gram thee per rantsoen beschikbaar zijn. Misschien zijn er wel lezeressen, die in de meening verkeerend, dat de thee toch wel niet meer zou komen, haar ontvangstbewijs hebben weg gedaan of slordig hebben opge borgen en het nu niet meer kunnen vinden. In een dergelijk geval heeft men natuurlijk formeel zijn recht op de laatste potjes echte thee verloren doch de betreffende winkelier zal zich waarschijnlijk nog we! herinneren wie zijn thee bonnen bijtijds heeft ingeleverd en het zou ons niet verwonderen als hij zijn trouwe klanten in zoo'n geval toch hielp. Zij, die meenden dat er een andere bon moest worden ingeleverd hebben een strop want het is zeer goed mogelijk dat de bon(nen). die zij kwijt zijn nog geldig worden verklaard. Men is in overheidskringen van meening dat het nu maar eens uit moet zijn met het bonnen inleveren op grond van losse geruchten. Hoe het ook zij al is het dan een wat late Kerst verrassing, welkom is deze tbee-mededeeling uit Den Haag zeer zeker. Wat zal het anders Vrijdagavond een vreemde smaak zijn! CHARKOF. Bs. De raliio-zenders van Engeland en Amerika, zoowel als die van Rusland, heb ben, toen het Bolsjewistische offensief in Charkof begon, hoog opgegeven over de re sultaten, welke deze stormloop opleveren zou, ja, ijeeds opgeleverd had. Als men Lon den het nieuws hoorde vertellen, dan kreeg men den indruk, dat de ineenstorting van het Duitsche front nog maar een kwestie van dagen, ja, misschien zelfs van uren kon zijn en dat dan de horden „van onzen bond genoot" in snel marschtempo konden op rukken, om ons opnieuw de zegeningen van de democratie of misschien wel bywyze an verrassing het Bolsjewisme te bren gen. Wel moet het velen verbaasd heb ben, dat Charkof zich. blijkens de herhaal de aankondigingen, die in het Duitsche Weermachtbericht te vinden waren, nog steeds niet in Russische handen bevond, ?>aar löaar maakten we ons niet zoo druk m, ten slotte zou immers wel blijken hoe de vork in den steel zat. En thans is dat gebleken. De „overwin ning der Russen" by Charkof schrompelde spoedig ineen tot een illusie, tot een pro- paganaa-zet. De Bolsjewisten verloren fan tastische aantallen van hun beste soldaten. Pantserslag na pantserslag verkeerde in een Duitsche zege en ten slotte is het zoover gekomen, dat de vernietiging der laatste in gesloten vijandelijke groepen kan worden gemeld. De illusie van Charkof spatte als een zeepbel uit elkaar en er blijft den velen die er zich in verlustigd hebben niet andere meer over. dat de teleurstellende gedachte aan iets tian niets was. De Bolsjewisten hebben alleen in dezen slag meer materiaal verloren day de Ver eenigde Staten hun reeds gezonden hadden en in het eerstkomende halfjaar nog kun nen zenden. De beteekenis van dit verlies is voor de Bolsjewisten, in het vooruitzicht, dat het Duitsche offensief ieder oogenblik op elke plaats kan losbarsten, stellig van onschat- baren omvang, maar ook voor ide propagan da uit Londen kan men gerust van een te leurstelling spreken, want nu is weer eens gebleken van welke onbetrouwbare gege vens zij zich bedient. Wie in een eventueele overwinning der Bolsjewisten voor Europa voor ons land een onheil ziet, kan echter tevreden zijn: immers hoe vaker de massa op deze wijze teleur gesteld wordt, des te eerder zal duidelijk worden met welke me th dien Londen werkt. En des te dichter is het oogenblik nabij waarop zij zich van dit soort propaganda afkeert, door niet meer naar de uitzendin gen te luisteren. Charkof is wel 'n zeer bittere piL DUITSCHJE OPDRACHTEN VOOR DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. VooV ongeveer 2'/4 milliard RJVf. aan orders geplaatst. Een overzicht der leveranties Blijkens een publicatie in „Nieder- lande", het orgaan van de Duitsche ka mer van koophandel voor Nederland, heeft onlangs de Bcirat van de Zentral- auftragsstclle den Haag een eerste bij eenkomst gehouden in zijn huidige samenstelling, waarin door den president A. Flesche mcdcdeelingen werden ge daan omtrent de werkzaamheden van den Bcirat. Hierin werd o.m. medegedeeld, dat tot dusverre voor ongeveer IVt mil liard R.M. aan Duitsche orders in Neder land kon worden geplaatst. Door dr. Wittmann werd een overzicht gegeven van de plaatsing van opdrachten bij de ijzer- en metaalverwerkende indu strie. Het leeuwenaandeel had hierbij de Nederlandsche scheepsbouw, doch ook de machinebouw, de electro-industrie alsmede de ijzer-, staal- en blikwarenfabrikanten konden belangrijke opdrachten boeken. De Zentralauftragsstelle poogt thans nadat de grootere bekende fabrieken vrijwel op volledige capaciteit werken, door de ver- Strekte Duitsche orders ook de nog vrije capaciteit buiten het gebied van de weermacht na te gaan. teneinde deze ter ontlasting van de Duitsche industrie te benutten. Door den heer Leuschner werd verslag uitgebracht over den arbeid der andere industrietakken. Deze deelde o.m. mede. dat de vrije capaciteit van de Neder landsche textielindustrie in verband met de beperkte grondstoffentoewijzing niet ten volle kon worden benut, terwijl daaren tegen de Nederlandsche bekleedingsindu- strie in belangrijke mate voor Duitschland werkt. Groote opdrachten konden voorts worden geplaatst bij de houtverwerkende industrie, de schaareche houtvoorraden dwingen echter tot een zeer scherp boe- zicht bij het plaatsen der meubelopdrach- ten. Te vermelden valt nog, dat o.a. bijna een half millioen kinderbedden naar Duitschland geleverd kon worden. In een gelukkige positie bevindt zich de steen- industrie. welke haar grondstoffen in het land zelf vindt, zoodat alleen in het afge loopen jaar eenige millioenen bouwsteenen en dakpannen naar het aangrenzende Rïjnsche en Westfaalsche gebied konden worden geleverd. De ceramische industrie levert momenteel ongeveer de helft van haar /productie aan Duitschland. Beruchte zwarte handelaar maaktè stad en omgeving onveilig. Hü droeg niet de vereischte Davidsster. De Alkmaarsche politic heeft gisteren een Joodschen inwoner van Amsterdam ge arresteerd. die reeds eenige weken land stad en omgeving onveilig maakte met een uit- gebreiden zwarten handel in levensmiddelen en andere distributiegoederen. Bovenalen droeg hij niet de vereischte Davidsster en bevond hy zich in deze gemeente zonder in het bezit te zijn van een vergunning om de kuststrook te betreden, zoo schrijft het Dag blad voor' Noordhoiland. Uit zijn zondenregister bleek voorts dat de man zich voordien reeds schuldig ge maakt had aan verduistering, diefstal, he ling en abortus, zoodat de politie met de arrestatie van dezen Jood. die zich al heel duidelijk een ware „vriend" van-het Ne derlandsche volk heeft getoond, een goeden slag heeft geslagen. De man werd aangehouden bij de Friesche brug. juist toen hij op het punt stonld zwaar gepakt en gezakt de terugreis per bus te aanvaarden. De politie had hier een post uitgezet, omdat haar ter oore was gekomen, dat een Joodsche inwoner van Amsterdam er reeds eenige weken zijn werk van maakte in den Beemster een uitgebreiden zwarten handel te bedrijven. De laatste dagen zou hij zelfs zijn arbeidsterrein "tot Alkmaar hebben uitgebreid. Om niet op te vallen, had hij er daarbij van afgezien de verplichte Jodenster te dragen. De gegevens bleken bij aanhouding juist te zijn. De man droeg geen ster ren, hoewel zijn identieteitsbewijs ver meldde. dat hü jood was. In de pak ken en zakken die hy by zich droeg bevond zich een groote party goederen uit den zwarten handel, o.a. 5 pond bo ter, een zij spek, 1 flesch volle melk, een partij dameskousen, wol en ka toen. zoomede een groote hoeveelheid boter- en vetbonnen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1