Haarlemsche Courant SLAG BIJ CHARKOF TEN EINDE. Bezoekt de film „DE VELDTOCHT IN HET OOSTEN Duitsche marine vernietigt weer 22 schepen. Inwijding Nederlandsche Kultuurkamer. 287e Jaargang No. 126 x x Abonnement p. week 0,28. p. maand 1.15, p. kwartaal 3,42. franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertenM8n 3—13 m.m. I,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prUs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edit!* 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYMS. ültg.: Grafische Bedrlfven Damlate. Maandag 1 Juni 1942 Nieuwsblad poor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groote HouUtraat 93. BUKantoor: Soenda- p'.eln 37. Tel: Directie 13012. Hoofdredactie 15*54. Redactie 10600, Administratie 10724, 14025, Soendapleln 12230. -Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. i Kennemer Editie Bureau IJmulden: KennemerUan 1«, Telefoon 3437. K 129] DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Grootste pantserslag der moderne geschiedenis eindigde met de ge vangenneming van '240.000 bolsjejvisten. JEr werden 1249 tanks buitgemaakt of vernietigd. Hongaarsche, Italiaansche en Slowaaksche divisies namen naast de Duitsche weermacht aan den slag deel. Von Bock had deciding. Vier fazen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte Zaterdagmiddag i* een extra- bericht het volgende bekend De groote slag omCharkofis ten einde. In den sector van generaal-veldmaar- schalk Von Bock hebben de le.gers van den kol.-generaal Von Kleist en van den gene raal der pantsertrocpcn Paplus de afweer van zeer zware vijandelijke groote aan vallen omgezet in, een trolsche vernietigingsoverwinning. Een Roomeenseh legercorps onder leiding van generaal Cornelio Dragalina en een Hongaarsche, een Italiaansche en een Slowaaksche formatie hebben zijde aan zijde met de Duitsche troepen gestre den en nieuwe roem aan hun vlaggen gehecht. De formaties van het luchtwapen van kol.-generaal Lohr en van den generaal der vliegers Pflugbeil hebben in meedoogen- loozen strijd de gevechten van het leger gesteund in de afweer zoowel als bij den aanval en hebben het vijandelijke luchtwapen uit het veld geslagen. Het bolsjewis tische 6c, 9e en 57ste leger, tezamen met rond 20 divisies infanterie, 7 divisies cavalerie en 14 tankbrigades zijn vernietigd. Het aantal gevangenen is gestegen tot 240.000. De bloedige verliezen van den tegenstander zijn buitengewoon groot. Het aantal van het buitgemaakte of in den strijd vernietigde oorlogstuig bedraagt 1249 tanks, 2026 kanon nen, 538 vliegtuigen en talloozen hoeveelheden andere wapens en oorlogstuig. Het Duitsche weermachtsbericht. Het Duitsche weermachtbericht van Za terdag deelde na herhaling van het boven staande, voorts mede: In den centralen frontsector is de vernietiging van. ingesloten vijandelijke gevechtsgroepen aan den gang. In den noordelijken sector werd een eigen plaatselijke aanval met succes voortgezet. Aan het omsingelingsfront van Lenin grad ondernam de luchtmacht hevige aanvallen on het ravitailleeringsverkeer der bolsjewisten over het L a d o g ameer. Bij nachtelijke aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen op wapenfabrieken der stad Gorki werden bomtreffers met daarop volgende branden in fabrieks- installaties waargenomen. In de wateren van het hooge Noorden zetten marine en luchtmacht ondanks het slechte weer de aanvallen op het voor de Sovjet-Unie bestemde Convooi voort. Een duikboot bracht een schip van 6000 brt. tot zinken en beschadigde twee schepen door torpedotreffers. Gevechtsvliegtuigen wier pen twee groote vrachtschepen in brand. InNoord-Afrika duurt de slag voort. In Oost-Engeland bombardeerde de luchtmacht in den nacht van 29 op 30 Mei de laadhaven Grimsby aan de mon ding van de Humber alsmede het havenge bied van Great-Yarmouth. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht opnieuw een aanval op Groot-P a r ij s, die slachtoffers onder de burgerbevolking, vooral in de voorsteden, eischte. Zes der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Boven de Duitsche bocht werden eveneens twee Britsohe bommenwerpers neergehaald. Patrouillevaartuigen en begeleidingsvöar- tuigen van den bevelhebber derf beveiliging van de Nóofdzée, hebben in 24 uur tijds 10 Britsche bommenwerpers neergeschoten, waarvan 8 bh" succesvolle afweer van vijandelijke luchtaanvallen op de hun toe vertrouwde convooien. Het iachteskader Udet behaalde den 28en Mei zijn 2000ste overwinning in de lucht. Verslag van den strijd. De slag in het gebied van Charkof, die thans geëindigd is met een der grootste overwinningen der Duitsche en verbonden toepen, wordt door welingelichte Duitsche militairen, den grootslen slag van gemoto riseerde formaties genoemd. Het groote aan tal gevangenen bewijst minder dan het aan tal van 1249 buitgemaakte of vernieude vijandelijke pantserwagens, dat door beide partijen .de beslissing met dit modernste wapen gezocht werd en dat deze beslissing ten gunste van het Duitsche pantserwapen is uitgevallen, waarvan de verliezen niet alleen in het kader der bevochten beslissing, doch ook in absoluten zin «van weinig ge wicht zijn. De' Duitsche generaliteit heeft haar zwijgen verbroken. De slag is te ver- deelen in vier fazen. Eerste faze. Voorbereiding en op- marsch. De Duitsche verkenning had reeds op n tijdstip, toen de vijandelijke voorbereidin gen nog,in een beginstadium verkeerden, 't stafkwartier van generaal-veldmaarschalk Von Bock zeer waardevol materiaal doen toekomen. Hieruit bleken vroegtijdig de vijandelijke voornemens. De opmarsch van den vijand voltrok zich in het gebied van het schiereiland Kertsj en ten Oosten van de Donetz, ongeveer 200 K.M. ten Zuid-Oosten van Charkjf tot 100 K.M. ten Noord-Oosten daarvan, zeer mas saal. Op grond van deze aanduidingen was het duidelijk geworden, dat deze opmarsch- gebieden, volgestuwd met steeds grootere vijandelijke troepen, uitgangspunten moes ten zijn voor groote tangoperaties met als doel het industriegebied in het Donetzbek- ken en de vruchtbare Oekraine. Wegens de moeilijke en gebrekkige pro ductie van oorlogsmateriaal en de steeds meer in gevaar gebrachte materiaal- en grondstoffentransporten van de Ver. Staten had Stalin aan de legergroep van Timosjen- ko de beste troepen en het beste materiaal toegewezen met de opdracht om deze zor gen met één grooten militairen slag uit den weg te ruimen. Nog voordat de luchtver- kenning de concrete militaire voornemens had ontdekt, was deze gedachtengang aan de opperste Duitsche leiding bekend. De generale staf nam zijn maatregelen. Zij wa ren des te gemakkelijker daar de vijande lijke voornemens- het Duitsche offensieve plan in de kaart speelden. Om den vijand in de uitvoering ervan te sterken, werden de waarschijnlijk ge achte doorbraakplaatsen in het Duitsche x front verzwakt. Een uitzondering hierop vormden slechts zekere stellingen, die het vermoedelijke gebied van den aanval flankeerden. Deze flankpunten werden echter zoo ver van elkaar verwijderd, dat de Duitsche leiding een zeer groote speling had gelaten voor de uitvoering van de vijandelijke plannen. Tweede faze. Slag van Kertsj. Van dit gebied uit wilde de vijand de eene helft van de tang in beweging brengen. Ze werd hem uit de hand geslagen op een tijdstip, waarop hij zich nog in opmarsch bevond. Drie legers gingen voor hem ver loren. Zijn plan was overhoop gegooid. Hij moest thans in het gebied van Charkof met de andere tangbeweging beginnen op een tijdstip, dat hem door de Duitsche leiding was voorgeschreven. Derde faze. De slag rondom Charkof. De groot-Duitsche generale staf was van een groote zorg vervuld. Zou Timosjenko zich net tijdstip laten voorschrijven? Zou hij als gevolg van de vernieling van zijn sterke Zuidelijke helft van de tang, afzien fran de vferdere uitvoering van zijn plan. zoodat de Duitsche en verbonden troepen niet aan bod zouden komen en men ten slotte, om de in dit gebied in den strijd ge worpen bolsjewistische legers te vernietigen, operaties over een geweldig gebied zou moeten uitvoeren op een tijdstip, waarop de groote Duitsche opmarsch'beweging nog in et geheel niet in het voornemen lag? Zou Timosjenko er toch nog van afzien, zijn keurtroepen naar de Duitsche linie in de gewenschte gebieden te laten optrekken, van /de eigen ravitailleeringsbasis verwij derd? Nog voordat op 12 Mei de dageraad gloorde, was de Duitsche generale staf van deze zorg bevrijd. In het stafkwartier van generaal-veldmaarschalk Von Bock haalde men verlicht adem, toen de overeengekomen bevelen door een kort gecodeerd radioge sprek met Von Kleist en Paulus konden worden uitgevoerd. Ongeveer in den sector, die in het Noor den door het plaatsje Balakleja, in het Zuiden door het plaatsje Aleksandrowka begrensd wordt, werd overeenkomstig de bevelen in het Europeesche front een sluis geopend voor de aanstormende bols jewistische divies, waarbij hevig gevoch ten werd, opdat de vijand niet op het idee zou komen, dat dit een doorgestoken kaart was. Een machtige bolsjewistische wig drong in het gebied van Isjoem over de Donetz tot Oostelijk van Krasnograd. Hier stiet hij op het einde van de ongeveer 100 K.M. lange sluis, op een granieten muur. Ten Noorden van Charkof "in het gebied van Woltsjansk tot ongeveer bij Petsjenegi was eveneens een sluisdeur, geopend. Hier bleek bij de omsingeling, die er op volgde, dat de vijand voornemens was zijn groote offensief ten Zuiden van Charkof slechts een Noordelijke afscherming te geven met het doel den geprojecteerden ring om Char kof in het Noorden te sluiten. Bij Saltof werd deze groep door het noodlot achter haald. Vierde faze. De overwinning. Aanvallend van uit het gebied ten Zui den van de eerste bolsjewistische doorbraak bij Isjoem had het pantserleger van Von Kleist met het uit het gebied ten Zuid- Oosten van Charkof oprukkende pantser- leger van Paulus, beide ongeveer 80 tot 100 K.M. achter de groote bolsjewistische wig opereefend, een verbinding tot stand gebracht toen omstreeks 24 Mei 't gros van de vijandelijke troepen als omsingeld kon worden beschouwd. Traag kwam de bij Krasnograd staande vijand tot het inzicht, dat, wilde hij nog iets redden, hy tot lederen prijs terug moest. Doch hy kwam slechts in het ge bied rond Aleksejewskoje. Achter hem was de sluisdeur dichtgeslagen. De vlieg tuigformaties van generaloberst. Löhr en van den generaal der vliegers Pflugbeil verduisterden de lucht: Een half miliioen man keurtroepen van Timosjenko waren op 29 Mei in dit gebied gesneuveld, ge wond of gevangen genomen. Van 14 pantserbrigades ontkwam riet één pantser. De paarden van zeven divisies cavalerie renden, voor zoover zij niet dood waren, doelloos tusschen de puinhoopen van deze drie vernietigde legers. Het ter rein, wegens zijn bodemgesteldheid gepre destineerd voor pantserformaties, had de grootste pantserlegers ter wereld zien bot sen. Omwoeld, vertrapt, door ontelbare spo ren Van de rupsbanden doortrokken, bood het een beeld van vernietiging. De veelge prezen mod.ellen uit Engeland en de Ver- eenigde Staten stonden stukgeschoten, en rockend, getroffen door de bommen van de Duitsche luchtmacht. Dit gebied is een massagraf met aan den horizon de oneindige colonnes krijgsgevangenen, alles binnen een gebied van 3500 K.M.2. Als belangwekkend novum noemt men deskundige militaire kringen het feit, dat hier voor de eerste maal een reusachtige af weerslag werd omgezet in een verniet: gingsoverwinning, die zonder weerga is in de krijgsannalen. De afweer is, zonder dat ook maar iets werd onthuld van de eigen offensieve voornemens, en zonder dat een beroep werd gedaan op de strijdkrachten, die voor het uitvoeren ervan gereed staan, geworden tot een overwinning der Euro peesche wapenen, welke het uitvoeren van offensieve plannen van grooten omvang voor Timosjenko langen tijd onmogelijk maakt. Wat deze overwinning voor het geheele Oostelijke front beteekent, dat zal de naaste toekomst leeren. Berichtgeving der beide partijen. De Berliner Börsen Zeitung wijst er op. dat het slagveld ten Zuiden van Charkof een gebied beslaat van rond 3000 K.M2., dus de helft grooter dan dat, waarin zich de worsteling om Kertsj heeft afgespeeld. Men moet zich deze geweldige afmetingen steeds weer voor oogen houden om de prestaties van den Führer en de troepen te kunnen begrijpen. Opnieuw is het den numeriek zwakkeren Duitschen en verbonden strijd krachten gelukt in een -groot gebied een ijzeren ring rond de vijandelijke strijd krachten te leggen en de eene vijandelijke groep na de andere te vernietigen. De oorlogscorrespondent van dc Giornale d'Italia constateert, dat een gebied zoo groot als Sicilië in handen van de bondgenooten is. In verband met het slotbericht over den grooten omsingelingsslag herinnert men in politieke kringen te Berlijn er aan, dat dooi de Geallieerde propaganda sedert ongeveer een week de mcenmg de wereld was inge zonden, dat zich 'n groote Sovjet-Russische overwinning zou baanbreken. Thans zijn door de puolicatie der vernietigende slot- cijfers deze beweringen der Angelsaksische berichtgevers veranderd in een groote ne- Duitsche cluihbooten streden voor Charkof. De militaire correspondent van de Eve ning Standard schrijft: Duitsche duikboo- ten streden voor Charkof. Deze zin mag paradoxaal klinken, hij is het in werke lijkheid niet. Want de Duitschers hebben met hun hevige duikbootaanvallen een begin gemaakt met de noodlottigste ope raties tegen de van Amerika en Groot- Brittannië naar Moermansk loopendi ra- vitailleeringslinie van het front bij Char kof. De geweldige worsteling rondom Charkof werd niet alleen ter plaatse doch reeds in de St. Laurens-rivier. in de Golf van Mexico, midden op den Atlantischcn Oceaan en aan de Noordpool beslist. derlaag. In de Wilhelmstrasse twijfelt men er niet aan, of het voortdurend zwijgen van Engeland en de Vereenigde Staten over den toestand aan het Oostelijk front vindt zijn oorzaak vooral in de verlegenheid der Geallieerden. Noord-Afrika. Slag in de Marmarica duurt voort. Aantal krijgsgevangenen overtreft de 8000: 345 Britsche pantser wagens buiten gevecht. Engelsch Admiraal krijgsgevangen. Het Italiaansch# weermachtbericht van Zondag luidt: In de Marmarica worden de gevechten voortgezet en daarbij zijn den vyand op nieuw zd-are Verliezen toegebracht. Onder de gevangenen, wier aantal de 2000 over treft, bevindt zich de eskaderadmiraal Cowan en een brigadecommandant. Boven dien werden vernietigd of veroverd 345 tanks, 21 pantserauto's, 35 kanonnen en meer dan 200 auto's. De luchtmacht her haalde haar aanvallen op de vyandelyke colonnes, waarby een groot aantal voer tuigen getroffen werd en in brand ge raakte. Tobroek werd hevig gebombar deerd door krachtige formaties. Tijdens gevechten met Italiaansche en Duitsche jagers verloor de Engelsche lucht macht 16 toestellen. Twee andere werden ver plicht te landen in de omgeving van Bengazl resp. Apollonia. De bemanning werd gevan gen genomen. Drie van onze toestellen keer den niet terug. Bommenwerpers hebben de vliegvelden op Malta aangevallen en escorteerende jagers vernietigden een Spitfire. Een van onze vlieg tuigen keerde niet op zijn basis terug. Andere keerden terug met dooden en gewonden aan boord. In het Oosten van de Middellandsche Zee is een schip van 3000 ton gesignaleerd en getor pedeerd door onze vliegtuigen. Een van onze, duikbooten is nipt op haar basis teruggekeerd De familieleden der bemanning zijn verwit tigd. Een klein aantal brisant- en brandbommen. Zaterdagnacht uitgeworpen boven Messina en de streek tusschen Comiso en Vittoria, eischte geen slachtoffers. De bemanning van vijf personen van een vijandelijken bommenwerper, die tijdens den vorigen aanval door de luchtdoelartillerie te Messina was neergeschoten, is gevangen ge nomen op Filicudi, een der Aeolische Lipa- rische eilanden. Het Italiaansche weermachtbericht van Za terdag luidde: De strijd in de Marmarica duurt met de zelfde hevigheid voort. De vijand biedt hard nekkig verzet tegen den druk van de infan terie- en pantsereenheden van de Spil. die in verwoede gevechten zijn gewikkeld. De luchtmacht greep op het slagveld en in het vijandelijke achterland in versterkte mate in. Talrijke tanks, pantserwagens en vracht auto's werden in brand geworpen en ver nield, honderden motorvoertuigen getroffen en onbruikbaar gemaakt, terwijl ravitaillee- ringsbases en vliegvelden herhaaldelijk met duidelijk waargenomen uitwerking werden gebombardeerd. Onze jagers haalden 8 vijandelijke toestel len neer. Een Engelsch vliegtuig werd genoodzaakt ten Zuiden van Benghazi te landen. De be manning werd gevangen genomen. Twee onaer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vrijdagnacht hebben de Engelschen een luchtaanval op Catania en omgeving onder nomen. Er wordt lichte schade gemeld aan enkele huizen van Nicolosi en Misterbianeo. In deze laatste plaats werden zes personen gedood en 15 gewond. De Britsche eskader-admiraal Cowen. die. zooals het Italiaansche weermachtbericht van Zondag meldt, by den slag in de Marma- rische woestijn gevangen is genomen, is reeds 15 maanden in Egypte. Toen hij gevangen werd genomen, bevond hij zich bij de derde Voor-Indische brigade. Hij heeft verscheidene oorlogsschepen gecommandeerd. zooals het slagschip Princess Royal en den slagkruiser Hood. BRITSCHE AANVAL OP DE BURGERS VAN KEULEN. Drie kerken en twee ziekenhuizen zwaar beschadigd. Groote vliegtuigverliesen voor den tiijand. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidde: In de Centrale en de Noordelijke zóne van het Oostelijk front brachten eigen plaatselijke aanvalsoperaties succes. Achter dc linie zijn vrij sterke bolsjewistische benden in gevechten, welke twee weken duurden, door Hongaarsche afdeelingen vernietigd. De vijand verloor daarbij behalve een aantal ge vangenen. meer dan 4300 dooden. 21 stukken ge=chut, 97 granaatwerpers en machinegewe ren, alsmede een hoeveelheid handvuurwa pens en munitie. Bij den slag om Charkof heeft een Kroatisch regiment zich bijzonder onder scheiden. Van de rest van het vijandelijke convooi m de Noordelijke IJszee dat de laatste dagen reeds herhaaldelijk zwaar was getroffen door de aanvallen van luchtmacht en vlootstrijd- krachten, zijn wederom vier groote koopvaar dijschepen door bommen zwaar beschadigd. Bij deze aanvallen- kwam het tot luchtgevech ten, waarbij zes vijandelijke jagers van dc typen Tomahawk en Hurricane werden neer geschoten. In Noor d-A f r i k a duurt 4e strijd voort. Duitsche en Italiaansche jacht- en gevechts vliegtuigen schoten 25 Britsche vliegtuigen neer. Aan de Kanaalkust heeft de Brit sche luchtmacht bij aanvallen van jagers Za terdag overdag twee vliegtuigen verloren. Voor de Nederlandsche kust werden bij een aanval op een Duitsch convooi acht vijandelijke vliegtuigen door beschermende strijdkrachten der marine neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den Zaterdagnacht een terreuraanval op de binnenstad /van Keulen onderno men, waarbij door ontploffingen en brand, vooral in woonwijken, groote schade werd aangericht aan verscheidene openbare gebouwen, waaronder drie kerken en twee ziekenhuizen. Bij dezen uitsluitend op de burgerbevolking geriehten aanval leed de Britsche luchtmacht buitengewoon zware verliezen. Naehtjagers en luchtdoelgeschut schoten 36 der aanvallende bommenwer pers neer. Aan de kust werd bovendien een bommen werper door marineartillerie neergeschoten Een afdeeling nachtjagers onder bevel van" luitenant generaal Kammhuber behaalde hier haar 600ste overwinning. Kapitein Streib be haalde zijn 26ste nachtelijke overwinning in de lucht, dc eerste luitenant Knacke zijn 20ste Aan het Oostelijk front heeft Feldwcbel Steinbatz zijn 83ste overwinning in de lucht behaald. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA In totaal verloren de gealliëerden alleen door het Duitsche duikboot wapen 140 schepen met een inhoud van meer dan 750.000 ton. Gedenkdag van Skagerrak. Het Opperbevel der Duitsche Weermacht deelde gisteren in een extra bericht mede: Op den dag der herdenking van den slag in het Skagerrak kan de Duitsche marine nieuwe successen melden. By de onvermoeide voort zetting van den strijd tegen de vijandelijke ravitailleeringsscheepvaart hebben duikboo ten in 't Westen van den Atlantischcn Oceaan wederom 22 schepen met een gezamenlyken inhoud van 106.800 ton tot zinken gebracht. Daarmede heeft alleen al de duikbootvloot in Mei van dit jaar 140 schepen met een ge- zamenlyken inhoud san 767.400 ton tot zinken gebracht. 31 Mei 1916Een historische datum. waarop de Britsche vloot, hoewel ongeslagen, voor het eerst moest beseffen, dat in de Europeesche wateren een jonge zeemacht in opkomst was. die. wanneer de teekenen niet zouden bedriegen. eens de Britsche over vleugelen zou. Wat destijds slechts door enkelen werd ingezien, is ruim een kwart eeuw later waarheid geworden. Daarom is de herdenking van den slag bij Skagerrak meer dan ophalen van oude feiten; op dezen dag Ring de eeuwenoude maritieme traditie van Engeland verloren. Til Mei 1916, 2 uur 30 in den namiddag. Dc Engelsche vloei ontvang' van een water vliegtuig bericht, dat de Duitsche vloot in aantocht is, Duitschland had de uitdaging aan vaard. De vooruitgeloopen Engelsche krui sers onder bevel van admiraal Beatty zetten koers naar de gesignaleerde Duitsche sche pen, een eskader kruisers onder bevel van admiraal Hipper. Tien minuten later dreunen de eerste salvo's over de golven van de Noordzee en spuiten de waterzuilen rondom de grijze schepen op. De Engelschen beschik ken over een overmacht aan artillerie, Wat niet beletten kan, dat de kruisers „Indefati gable" en Queen Mary" direct getroffen worden en onder zware ontploffingen in do golven verdwijnen. Wanneer zware rookwolken aan den hori zon de nadering van de Duitsche hoofdmacht onder Scheer aankondigen, oordeelt Beatty het verstandiger om naar het Noorden af te draaien en zich met de Homefleet te vereeni gen. Om 6 uur 20 komen de hoofdmachten met elkaar in contact en een verwoede strijd neemt een aanvang. Ondanks de bijna dub bele overmacht en het nadeel, dat hij de zon in den rug heeft, zoodat de Duitsche schepen zich scherp tegen den hemel afteekenen, gaat Scheer met gyoote onstuimigheid tot den aan val over.De Engelsche kruiser „Defence" en de slagkruiser „Invincible" worden in het ammunitieruim getroffen en springen met een donderenden slag uit elkaar: de Duitsche slagkruiser „Lützow" wordt eveneens doode- lijk getroffen en zinkt. Door een geniale tactiek weet Scheer zijn bedoelingen voor Jellicoe verborgen te hou den. waardoor deze in verwarring komt. Om 7 uur 20 geeft Scheer het sein voor den alge- meenen aanval. De torpedojagers schieten tusschen de zware oorlogsbodems naar voren en lanceeren hun torpedo's op den vijand, die voor dezen aanval opzij zwenkt en het contact met de Duitsche vloot verbreekt. Ondertusschen gaat de zon onder en de toenemende duisternis maakt een einde aan den slag. Te middernacht raakt de Engelsche kruiser Black Prince tusschen de Duitsche linieschepen: beschenen door felle zoeklich ten gaat het schip na een hevige beschieting in de donkere golven ten onder. Ook het oude Duitsche slagschip Pommeren mordt door een torpedo getroffen en gaat bij het aanbreken van den dag verloren. In totaal verloor de Engelsche vloot 37 schepen wo drie slag kruisers, drie kruisers en acht torpedojagers met eén inhoud van 118.000 ton, terwijl aan Duitsche zijde het oude slagschip Pommeren, de slagkruiser Lützow, vier lichte kruisers en enkele kleinere schepen verloren gingen, in totaal 20 schepen met een inhoud van ruim 60 000 ton. De cijfers spreken een te duidelijke taal. Het Engelsche doel om de Duitsche vloot ver nietigend te slaan, heeft schipbreuk geleden. Engeland meende overwonnen te hebben, omdat na dien dag de Duitsche vloot niet meer is uitgeloopen. Deze overwinning bleek echter een Pyrrhusoverwinning te zijn. Want op 31 Mei werd in werkelijkheid de Duitsche marine geboren en begon de Engelsche heer schappij te fbnen. Thans, 26 jaar later, is dit duidelijk gebleken. (V P B Redevoeringen van den Rijkscommissaris en Prof. Dr. T. Goedewaagen. Zaterdagmiddag vond in den Stads schouwburg te 's-Gravenhage de plechtige inwijdingsbijeenkomst plaats van de Ne derlandsche kuituurkamer. In den voormid dag was daaraan voorafgegaan een bijeen komst in de werkkamer van den Rijkscpm- missaris, waar prof. Goedewaagen, de pre sident der kuituurkamer, de gildelelders aan dezen voorstelde, n.l. de heeren Jan Bakker, leider van het gilde beeldende kunsten. Max Blokzijl, leider van het pers gilde. H. Rijnbergen, leider van het mu ziekgilde, Jan Teunissen. leider .van het filmgilde. Jan C. de Vos, leider van het gilde voor het theater en dans. prof. dr. Jan de Vries, viee-president en leider van het letterengilde. De Rijkscommissaris wees in een korte toespraak op de hooge elschen, welke in "dezen zwaren tijd aan de cultureele leiders van ons volk gesteld worden .Hij sprak zijn beste wenschen uit voor het welslagen van hun arbeid. In de bijeenkomst van den namiddag hebben tal van officleele persoonlijkheden van hun belangstelling blijk gegeven, zoo als de president van den Nederlandschen kultuurraad. verscheidene secretarissen- generaal van het Rijkscommissariaat, de secretaris-generaal van de N.S.B. als ver tegenwoordiger van den leider, eenige se cretarissen-generaal van de Nederlandsche departementen, de voorman van de Neder landsche SS, de leiders van den Nederland schen en Duitschen arbeidsdienst, de laatste slechts voor Nederland. Ook het propagan- da-minisjerie te Berlijn had een afgezant gezonden. De bijeenkomst werd geopend met de „Symphonische proloog". Deze uitvoering was de première voor Nederland. Een dank baar applaus was het antwoord van het publiek op deze uitvoering. Hierna nam de president der Nederlandsche kuituurka mer, de secretaris-generaal van het depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, het woord. REDE PROF. GOEDEWAAGEN Spr. ving zijn rede aan met tegenover den Rijkscommissaris namens zichzelf en al zijn medewerkers, aan wie deze direct of indirect den opbouw van de Kultuurkamer heeft toe vertrouwd, een getuigenis af te leggen van de gevoelens, waarmede zij deze niet lichte taak hebben aanvaard en zcide verder o.a. Wij zijn het niet eens, aldus spr.. met die genen onder onze volksgenooten, 'die mee- nen, dat U als vertegenwoordiger der bezet tende overheid met dit initiatief ten onrechte hebt ingegrepen in de zelfstandigheid onzer Vaderlandsche kuituur. Integendeel! De bes ten uit ons volk waren reeds lang vóór 1940 overtuigd, dat onze kuituur, ondanks haar groote verleden, vooral sinds de laatste gene ratie verstrikt was in onoplosbare problemen, zoowel ten aanzien der kunstwerken en der kunstenaars, als ten aanzien van de pers, de film en van de journalisten en filmwerkers. ■Wij zagen dit met leede oogen. Wij zagen met ontsteltenis, hoe ook bij ons het spook van het kultuurnihilisme, zij het ook in mindere mate dan in het Duitsche rijk vóór 1933. aan den horizon opdoemde en zochten r\jar uit wegen uit het intellectualisme der program ma's en polemieken, waaronder veel e^Jite scheppingskracht verloren dreigde te gaan. Wij zijn het niet eens met hen, die meenen, dat een kultureele Au/schwung slechts in vredestijden mogelijk is.Integendeel: onze eigen grootsche kuituuruitingen kwamen steeds tot stand in tijden van geweldige span ning naar binnen en naar buiten en toen wij in de achttiende eeuw de rust gewonnen hadden, bleek oqs kultureel scheppingsver mogen grootendeels uitgedoofd. Wij hebben begrepen en met vreugde dat juist tij den van dramatische bewogendheid en revo lutie den geest der menschen bevleugelen en tot hooger vlucht dan de dagelijksche zorgen en de zelfgenoegzaamheid mogelyk maken aansporen. Zich vervolgens tot de aanwezigen wendend, merkte dr. Goedewaagen op, dat hij, juist nu in de afgeloopen weken en maanden het over- groote deel der Nederlandsche kuituurschep pers en kuituurbemiddelaars zich voor de Nederlandsche kuituurkamer heeft aange meld, het feit onder de oogen wil zien, dat een deel van hen tegenover den nieuwen gang van zaken nog argwanend staat. !k meen, al dus spr. dit feit te kunnen verklaren uit de omstandigheid, dat generaties lang degenen, die scheppend in de kuituur werkzaam waren van de volksgemeenschaup in den pregnanten zin des woord vervreemd waren Zij hebben hun individueele, hun vak- en hun groeps belangen, maar, dat al deze belanden ten slot te eerst aan het geheel der volksgemeenschap hun zin en draagwijdte ontleenen daarvan zijn zij zich nauwelijks bewust. De Neder lander dacht eeuwen lang economisch, maar niet politiek. Dacht hij „politiek", dan was het meer particularisme, dan werkelijke po litiek, die zijn gedachten bevangen hield. Dat in de nieuwe ordening van Europa de staat zwaarder zal wegen en moet wegen, dan in de burgerlijke maatschappij-orde der vorige eeuw en dat deze her-ijking der waar den ook in ons land moest komen zooals zij dan ook gekomen i s was een gedach tengang, waartoe de gemiddelde Nederlander en allerminst de kultuurscheppende Neder lander zich kon verheffen. Zoo overvielen hem de gebeurtenissen en vonden hem weer loos, zonder standpunt, onvoorbereid De Nederlandsche kuituurkamer heeft tot taak, de beroepsgenooten bewust te maken van hun verantwoordelijkheid tegenover de volksgemeenschap en hun vakkundige, econo mische en maatschappelijke aangelegenheden te regelen en overeenstemming te brengen in het streven der verschillende groepen. Er is nog veel te weinig gebeurd om orkest leden. muziekleeraren, tooncelspelers, de wer kers in het filmbedrijf, de j'ournalisten de ze kerheid van bestaan en de voorzieningen op vakkundig en economisch gebied te geven, waarop deze menschen recht hebben, omdat zij zeker niet de minst waardevolle leden onzer volksgemeenschap zijn. Daarom kunnen in de kuituurkamer en haar leiding slecht9 echte socialisten aan bod komen, menschen. die achter het kultuurwcrk steeds den wer ker zoeken en steeds vragen, hoe dc mensch leeft, die het werk van voorlichting of schoon heid lot stand heeft gebracht, vaak met op offering van zjjn rust en zijn burgerlijke mo gelijkheden. Op velerlei terrein o.a. van het gilde voor bouwkunst, beeldende kunsten en kunstam bacht is een bescherming der beroepstitels, o.a. der architecten in voorbereiding, zoomede een grondige saneering van den kunsthandel, speciaal van schilderijen in verband met dc bestrijding van den kitsch. Het muziekgilde bereidt een model-arbeids contract voor ontspanningsmusici en prlraat- muziekleeraren voor. waarin in bescherming van den titel, vacantieregeling en minimurrw tarieven wordt voorzien, terwijl het centraal bureau voor orkestwezen zich met de salaris sen der groote orkesten bezighoudt. Als straks een nét zal worden gespannen over heel ons land, waardoor de schilder, de architect, de journalist, de schrijver in con tact kan komen, i n zijn eigen gouw, met de kuituurkamer, dan zal menigeen, die nu wel licht nog vreemd tegenover ons streven staat, zich afvragen, wat hem toch eigenlijk weer houden heeft, zijn medewerking te verlcenen. Na de rede. die met groote aandacht door de tot de nok gevulde zaal werd aange hoord. sprak de Rijkscommissaris. Rijks minister dr. Seyss Inquart. Mijnheer de president. Gij richt de Nederlandsche kuituurka mer op in een tijd van den zwaarsten strijd met de wapenen. Gij geeft u moeite, een nieuwen grondslag voor de Nederlandsche kuituur te leggen, terwijl in alle doelen der wereld een strijd op leven cn dood is ontbrand. Er zullen niet weinigen zijn die dit overbodig, niet opportuun of willekeurig achten. Zeker zullen er velen zijn. die mee nen; dat de Nederlanders op het oogenbllk toch andere zorgen hebben, dan juist nu voor het welzijn van de kunstenaars to zorgen. Wie zoo denkt, heeft den dieperen zin van dezen oorlog nog niet begrepen. HIJ is er zich nog niet van bewust geworden, dat in dezen strijd Europa strijdt met do machten van het verval om het bestaan van zijn kuituur. WIJ staan aangetreden tegen het materialisme van het westen en tegen het bolsjewisme In het oosten, ten slotte om geen andere reden, dan om onze kuituur van het Avondland, welke in onze ianden is geschapen en ontwikkeld door de prestaties van den Gerftiaanschen geest, to behouden. De Führer heeft gezegd: „Geen volk leeft langer dan de documenten van zijn lcultuur". Voor ons is dit de hoogste wet van onzen strijd, de Ijoogste wet even wel niet alleen voor ons Duitschers, doch voor alle Germaansche volken, welke ge durende de eeuwen hun beste krachten hebben gebruikt voor datgene, wat wij thans kuituur noemen. Voor het behoud van onze kuituur strijden wij thans'en ge ven wij ons bloed. Ook het Nederlandsche volk draagt reeds bij aan dit bloedoffer. Ik heb derhalve onmiddellijk mijn toe stemming gegeven, toen kort na het begin van ons gemeenschappelijk opbouwwerk mijn Nederlandsche en Duitsche medewer kers voorstelden, een Nederlandsche kui tuurkamer op te richten. Voor mij was daarbij van belang, dat het eerste voorstel van Nederlandsche zijde kwam, want hier uit kon ik zien, dat de denkbeelden en de taak, welke ten grondslag liggen aan onze nationaal-socialistlsche kultuurpolitiek. ook hier in Nederland werden erkend.'En gij, mijnheer de president, hebt ook vandaag wederom tot uitdrukking gebracht, dat men Sn Nederland sedert jaren den kultureelen wederopbouw heeft gevolgd en daarbij tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwik keling in Nederland moest geschieden van hetzelfde platform. Deze conclusie, waar toe gij zijt gekomen, wortelt niet in een toevallige vriendschap of In de persoon lijke sympathie van enkelen dan zou ik op dezdh grondslag niet mijn besluit ge nomen hebben - doch op de nauwe ver bondenheid in bloed en kuituur met het Rijk. Hoe verschelden ook voor den oorlog nog de sociologische vormen in Nederland en het Rijk zijn geweest, onder de opper vlakte werkten toch ook in de Nederlanden reeds dezelfdo krachten. (Vervolg op pag. 2) Terrouraanvallen BS. Het kost geen moeite om rich een beeld te vormen van den terreur-aanval, die Zaterdagnacht door Britsche vliegers op Keu len ondernomen is. Een paar honderd vliegers trachten zich in het nachtelijk duister als razende Rolanden op de stad neer te storten, zij werpen hun bommen uit op de huizenzee: raak is het altijd, immers waar huizen staan wonen .menschen en dat is reeds voldoende, want de Brit vecht oudergewoonte liet aller liefst tegen weerlooze burgers, vrouwen en kinderen. Enkele tientallen vliegers onder scheiden zich van het gros door 'bedachtzamer optreden. Zij gooien niet lukraak, maar zoeken zich een doel ui{Hun optreden zou te prijzen zijn, het ware militair en mannelijk, als zij werkelijk probeerden hun bommenlast kwijt te komen op doelen die voor de oorlogs voering van belang zijn, maar wat deze vlie gers doen vervult ieder ooggetuige met ont steltenis: zij gooien bij voorkeur naar objecten van cultureele waarde, naar kerken en zie kenhuizen.- Vernieling teweegbrengen en ont zetting zaaien is hun eenlg doel. van sol dateske deugden is bij deze mannen geen sprake. Eenzelfde beeld was dezer dagen ook te zien in Parijs. Dat de te treffen bevolking hier uitsluitend uit vroegere bondgenooten bestond, wierp geen gewicht in de schaal: het gaat hen immers uitsluitend om de vernieling, om burgers te treffen. Een dergelijke wijze van oorlogvoering heb ben wij trouwens onlangs nog in Haarlem zelf kunnen zien, waar een Engelsch vlieger, beschermd door de laaghangende bewolking, naar beneden kwam, even hooger dan do kruinen der boomen en toen.... doelbewust er was geen enkele verontschuldiging met de boordwapens op onschuldige burgers ook „bondgenooten" schoot. Het is nu eenmaal de manier waarop do Brit bij voorkeurstrijdt, maar het is ook do manier die door haar geaardheid aan allo begrippen van menschelijkheid een einde maakt. Zij dwingt den tegenstander tot represailles, want daarin ligt de eenige kans om de Britten weer tot de rede te brengen. Geen represailles nemen zou hen in den waan laten, dat zij vrijelijk hun terreur kon den uitoefenen. Zoo is het dan te verklaren, dat het D.N.B, reeds daags na deze aanvallen melden kon: „Een sterke formatie Duitsche gevechtsvlie gers heeft in den nacht op 1 Juni een- stad in het Zuidoosten van Engeland met goed effect aangevallen". Het is een vergelding, die volkomen ver diend was. daarover kan geen verschil van meening bestaan, maar feit blijft het. dat zij niet noodig had moeten zijn. De oorlog krijgt door de zinlooze Britsche aanvallen een boos aardig karakter en het is zeker niet denk beeldig, wanneer men voorziet, dat de bur- gerbevolkiftg steeds meer de dupe van ^ezo# strijdmethodes gaat worden en dat tenslotte de moedwillige vernieling van cultuurobjecten afmetingen aanneemt, die ons voor het nage slacht nog eenmaal met het schaamterood op de wangen zal neerzetten. De „Fauna" getorpedeerd. Uit Willemstad op Curacao wordt ge meld, dat het Nederlandsche s.s. „Fauna" groot 1200 ton. In de CaralhJsche Zee Is zetorpedeerd. Het is gezonken. Donderdag was het vrachtechip „Flora" van dezelfde reederij, de Ned. Stoomfb. Mij., reeds tot zinken gebracht. VERZOEK WU verzoeken onzen abonné's vriendelijk bij het gireeren van abonnementsgelden deaa uitsluitend over te maken op gironummer 134958 ten name van Haarlcmschc Courant, Haarlem. ADMINISTRATIE HAARLEMSCHE COURANT. 99

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1