Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. Tüif in ymuiden BUBBELTJE EN KNOR IJMUIDEN Eendracht Maakt Macht Afdeeling Velsen actief. In het algemeen genieten de vereeni- gingen, wier streven het geven van ont spanning is, meer bekendheid aan de or ganisaties meC een zakelijk karakter, toch is het wel eens interessant om een en ander over laatstbedoelden tak van 't vereenigingsleven mede te declen. Voor al wanneer het bestuur normaal zijn gebruikelijke activiteit ontplooit, blijkt duidelijk, dat de belangen der leden naar de juiste waarde worden geschat. Onder bovengenoemde groep kan ook de afdeeling Velsen der Vereeniging voor RÜkswatersliaatepersoneel „Eendracht maakt macht" worden gerangschikt. We vernamen van den secretaris, dat de afdeeling niet voor de moeilijkheden ge- I spaard bleef. In 1940 vertoonde het leden tal een belangrijke daling, doch het wak kere bestuur bleef op ziin Dost. De heer A. van der Heiden kon ons reeds tot zijn voldoening mededelen, dat men thans weer op don goeden weg is. Er kon den verschillende nieuwe, leden ingeschre ven worden, zoodat het aantal thans tot drie en zestig steeg. Stellig zal dan ook in de toekomst een nieuwe periode van bloei niet uitblijven. Er kon immers reeds veel nuttig werk verricht worden. Onwillekeurig denken we hierbij aan den Waterstaatscursus, waar voor een flinke belangstelling bestaat. Dit onderwijs wordt gegeven in 'samen werking met het Onderwijsfonds .voor den Binnenvaart. Via den aether ont vangen de leerlingen 's Zaterdags hun on derricht in de Nederlandsche taal, rekenen en de scheepvaartreglementen. Er zijn twee afdeelingen voor beginnelingen en gevorderden. Tevens staat electrotechniek op het leerprogramma. De lessen worden reeds geruimen tijd gevolgd door ruim vijf en twintig procent der leden in Velsen en omgeving. Voor waar een fraai succes! Ja, aan de ontwikkeling van 'het Water- staatspersoneel wordt voldoende zorg be steed. De vereeniging heeft een zakelijk doel, zoo verzekerde de heer Van der Hei den ons met nadruk. Het zal een ieder immers duidelijk zijn, dat de mogelijkheid voor amusement gering is, daar de leden over een tamelijke uitgestrektheid zijn verspreid. Men beschikt evenwel over een trouwe ,;ern. Na het afscheid als voorzitter van den heer L. Dongerman, wordt thans de voorzittershamer door den heer J. D. Diehle te Zaandam gehanteerd. Deze is uitstekend voor ziin taak berekend, het geen voor de afdeeling niet anders dan goede resultaten kan opleveren. De heer Van der Heiden staat hem trouw ter zijde; het secretariaat werd vier jaar geleden aan laatstgenoemde toe vertrouwd. De jaarvergadering der vereeniging zal „p 8 en 9 Juni te Utrecht worden gehouden en vanzelfsprekend zal de afdeeling Vel sen hierbij vertegenwoordigd zijn. Door de heeren J. A. Jacobs te Buitenhuis. A. Bergwerf te IJmuiden en J. Engelhart te Velsen, zullen dit jaar de beide dagen te Utrecht worden bijgewoond. Al is het een feit, dat men tegen uit voerige beschouwingen en propaganda met uiterlijk vertoon is, toch kan de afdeeling onder de actieve vereenigingen met éere haar plaats innemen. Men blijft getrouw aan het parool; Een dracht maakt macht! Kookdemonstraties P.E.N. Door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf in Noord-Holland zullen in onze plaats twee bijeenkomsten worden gehouden, die zeker veel belangstelling zullen trekken. Men toont hiermede rekening te houden door het feit, dat er zoowel te Q^id-IJmuiden als in IJmuiden-Oost gelegenheid wordt, gegeven een leerrijke demonstratie bij te wonen. Dinsdag 9 Juni heeft een bijeenkomst in het Rex-theater plaats en den daarop volgenden dag kunnen de belangstellenden in het Thalia Theater (zijzaal) terecht. De aan vang is voor beide demonstraties op half drie bepaald. De bijeenkomsten worden in samenwer king met de commissie, die door den direc teur-generaal van de Voedselvoorziening is aangewezen, georganiseerd. De chef-leidster van het kookonderwijs van het P. E. N„ mevr. A. Roersch-Semeijns, zal een inlei ding houden over het onderwerp: „Hoe kunnen wij het gezin zoo goed mogelijk door deze moeilijke tijden heen helpen?" Haar assistente, mevr. J. FeliusWynia (leerares NXIX) zal spreken over: „De be reiding van voedsel in deze tijden". Zooals men ziet, zijn de bijeenkomsten voor elke huisvrouw van belang. Tijdens de demonstraties zullen gerech ten worden klaargemaakt, welke den be zoekers zullen worden gepresenteerd. MOTORGROEP KENNEMERLAND. De leden der Motorgroep Kennemerland zullen Dinsdagavond wederom in de bo venzaal van den 'heer v. d. Lem aan den Zeeweg te IJmuiden-Oost bijeen komen. Degenen, die zidh voor de Zweedsche gymnastiek interesseeren, melden zich reeds om zeven uur aan. Zooals gewoon lijk zal het bij dit oefenuurtje niet aan afwisseling ontbreken en vanzelfsprekend zijn nieuwelingen van harte welkom. De eigenlijke clubavond, welke zich telkens kenmerkt door een gemoedelijke sfeer, be gint eerst om kwart over acht. Men verwacht ditmaal een groote op komst in verband met de regeling der ver schillende wedstrijden. Het ligt namelijk in de bedoeling om kaart-, sjoel- en bil jartcompetities te organiseeren, welke stel lig bij de leden in den smaak zullen vallen. Dit behoeft niemand te verwonderen, want het ijverige bestuur houdt rekening met de uiteenloopende wenschen. Bovendien heeft men het voornemen om hierbij enkele verrassingen beschik baar te stellen, zoodat het ongetwijfeld niet aan spanning zal ontbreken. HONDENBELASTING. Storiiiv.-veteranen sterker. Vcuger was- schotvaardig. Het was een voetbalwedstrijd tusschen veteranen van twee specifieke IJjnuide'n- sche clubs, die Zaterdagavond op het Stormvogelsterrein werd gespeeld. Daarom heerschte er een gezellige sfeer, hetgeen mede aan het vrij talrijke publiek was te danken. Aan het trainmgsfonds der blauw- witten is deze krachtmeting zeker ten goede gekomen. Er was geen gebrek aan spanning, ter wijl er ook van aardig spel was te genie ten. Natuurlijk misten de veteranen dik wijls dotten van kansen en liet het plaatsen nogal eens te wenschen over. Maar toch was er veel, dat den rechtgeaarden voet balliefhebber tevreden ken stellen. Vaak werden op vlotte wijze fijne knepen gede monstreerd. die stekje aan het verleden deden herinneren. Stormvogels was ongetwijfeld sterker. Dat had zij te danken aan het betere sa menspel en het behoorlijke verdedigen. Het was vaak een lust te zien hoe het spel open werd gegooid, met knap opgebouwde aan vallen als resultaat. De afwerking liet ech ter vaak te wenschen over, hetgeen overi gens is te begrijpen. VV.IJ. zocht het meer in kort spel, met eenvoudige aanvallen. Het plaatsen was slechter. Toch kwam zij l meer dan eens gevaarlijk uit den hoek. Al leen het schieten kon niet doeltreffend worden. De blauw-witten hebben een 41 over winning behaald, dank zij Veuger en v. d. Kuil. Het was opmerkelijk hoe bewege lijk Veuger nog is. Zijn afgeven was vaak bijziender goed verzorgd. Hetzelfde geldt voor Toon Prins en anderen, die toonden dat zij de stiel nog wel degelijk verstaan. Bij V.V.IJ. blonk de keeper uit. Spoedig na (het begin trof Veuger voor de eerste maal doel, Een kwartier was er in de tweede helft gespeeld toen v. d. Kuil den stand op 20 bracht. V.V.IJ. kreeg het alleszins verdiende tegenDunt op zon derlinge wijze weer een kwartier later. Het was Veuger, die daarna nog twee maal succes had. De commissie, welke den wedstrijd or ganiseerde, kan er met voldoening op te rugzien, evenals soelers en publiek. Het smaakt naar meer! Adspirant'en hadden plezier. De Stormvogels-adspiranten hebben Za terdag een genoegelijken middag medege maakt. Dank zij het werk van de actieve jeugdcommissie hebben zij genoten van de feestelijke voorstelling, die de onder- afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Voetbalbond in de Spaarnestad or ganiseerde. Zeker zullen zij imet verlangen naar een volgende gelegenheid tot derge lijke aangename ontspanning uitzien. Er was voor een vlotte regeling gezorgd. Te half drie was het grootste gedeelte van de adspiranten reeds bij het station IJmuiden aanv/ezig. Toen men te vier uur in de zaal kwam. waren er vele jongelui, vergezeld van de leiders. Het aangekon digde gezelschap speelde vlot* en vooral het derde bedrijf van het opgevoerde stuk \va^ zeer aardig samengesteld. Het is dan ook geen wonder, dat het jqnge volkje zich allerminst verveelde. Te kwart over zeven was de bijeen komst geëindigd, zoodat de Stormvogels- jeugd te acht tiur -weer in IJmuiden was. We vroegen den knapen hoe ze den mid dag hadden gevonden en eenparig was 'het antwoord: prachtig! Daarom was het zoo jammer, dat, enkele jongens wegens ziekte thuis hadden imoeten blijven. Zoo misten de adspiranten hun maats de broers Hein en Frëd. L., idie met angine hebben tg kam pen. Deze moeten maar spoedig beter wor den, want, de adspiranten zien hen graag in hun midden. WIELRENNEN RONDE VAN ASSENDELFT De door de Amslerdamsche rennersclub Excel, sior georganiseerde ronde van Assendelft le verde Zaterdag de volgende resultaten op. Veteranen 30 K.M.: 1. W. Eindhoven, 's Graven- hage 58 min. 4 sec.; 2. M. Sluyters. Amsterdam. 3. N. Rijnberg. Amsterdam; 4. A. Krijgsman, "s Gravenhage: 5. C. Schoor, Amsterdam. Nieuwelingen 30 K.M.: 1. W. Sirach, Amster dam 55 min. 50 sec.: 2. M. Schuijten, Amsterdam: 3. J. Schel. Oost-Knollendam: 4. G. H. van der Veen. 's Gravenhage; 5. C. S. de Ruyter, Am sterdam: 6. N. van Heyningen, Bussum: 7. F. Biethorst. Amsterdam; 8. J. Groenewoud, Am sterdam. Amateurs 80 K.M.: 1. C. Bijl. 's Gravenhage 1 uur 59 min. 21 sec.: 2. M. van Boheemen. Am sterdam: 3. G. den Reijen. Scheveningen: 4. W. van der Bos, Zaandam: 5. J. P. van Rijsbergen, Schiedam; 6. J. Ruiter, Amsterdam; 7. Smits, Wijdenes: 8. L. Kuipers, 's Gravenhage: 9. T. Ver hoeven, Overschie; 10. E. Grift, Soest. VER. BESTRIJDING TUBERCULOSE. De Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose zal Vrijdag in de bestuurska mer van het «Consultatiebureau aan de Briniostraat te acht uur de jaarvergade ring houden. De agenda vermeldt de jaar verslagen van den secretaris en den pen ningmeester, de benoeming van een kas- commissie en een bestuursverkiezing. DAMKAMPIOENSCHAP KENNEMER LAND. De in Royal gespeelde partii van de vierde ronde v. d. HeideSnel is na den 44sten zet door eerstgenoemde gewonnen. Dat. in dit tournooi, waaraan de voor- wedstrijden om den meestertitel ziin ver bonden, fel wordt gestreden, bewijzen de uitslagen. Van de 22 gespeelde partijen, eindigden slechts 5 in remise of 27 procent van 'het totaal. Te Santpoort wordt hedenavond: bij Sta biel het toumooi voortgezet. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: A. Schelvis. IJmuiden en G. Roos Hoefgeest, IJmuiden. Toek. adres: Ahorn straat 15, IJmuiden: C. W. L. P. K. v Lubbe, Utrecht en H. M. Hellema. IJmuiden: A. -G. J. Balm. IJmuiden en W. A. v. Niekerken. IJmui den. Toek. adres: J. P. Coenstr. 95. IJmuiden; M. J. Rolvink, IJmuiden en C. A. Gerritz. IJmui den. Toek. adres: Velserduinweg 163. IJmuiden; A. Jongejan. IJmuiden en C. Dekker. IJmuiden. Toek. adres: Ruijsdaelstraat 15, IJmuiden; C. v. Zonderen. IJmuiden en W. Schouten. IJmuiden. Toek. adres: Snelllusstraat 35. IJmuiden; H. Oudshoorn. IJmuiden en A. Buijs. IJmuiden. Toek. adres: IJmuiderstr.w. 63. IJmuiden: G. F. KV de Groot. Beverwijk en M. A. Noon. Velsen. t*oek. adres: Adrichemstr. 54. Beverwijk: J. A. Peters. IJmuiden en J. v. d. Struik. IJmuiden estigt er de aandacht Toek adre*: De Wetstiaat 17. IJmuiden: De burgemeester op, dat tot 8 Juni nog gelegenheid bestaat om aangifte voor de hondenbelasting te doen. Wanneer men zich niet aan de voor schriften houdt kan men met een hech tenis van ten hoogste zes dagen of een geldboete van ten hoogste vijf en twintir gulden worden bestraft AGENDA MAANDAG I JUNI. Thalia Theater, 8 uur: Schandaal- in een Filmatelier. Hex Theater, 8 uur: Frau Luna. Bioscoop De Pont, 8 uur: Jakko, de Circus jongen. DINSDAG 2 JUNI. Bioscopen: Zie Maandag. DIENST DER APOTHEKEN. Avonld- en nachtdienst: IJmuider Apotheek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau5178, 4377, 5555 Politie, Willemsplein 5400 Brandweer 5242 Luchtbescherming 5488 E.H.B.O.. A. P- Bakker 5455 E.H.B.O.. Velsen 4989 IJmuider Apotheek 4229 Kenneraer Apotheek 4204 Hattum. IJmuiden en C. Maus-sen, IJmuiden. Toek. adres: Oranjestraat 23. I-Jmuiden; K. de Wit. IJmuiden en J. G. Schol. IJmuiden: C. v Duijvenvoordc, IJmuiden en J. L. Bouwens. IJmuiden: P. J. Aalsbersberg. IJmuiden en H M. de Groot. Velsen-N Toek adres: Fazanten- laan 23. IJmuiden; L. E. A. Sloot, Ve!sen-N. en A. Grooff, Velsen-N J. J. Jansen. Monniken dam en H. D. Spoelstra. IJmuiden; A. Valk. TJmuiden en C. C. de Champs, IJmuiden. Toek. adres: Willebrordstraat 47. IJmuiden; J. H. Fran ken, Velsen-N. en H. H. v. d. Kolk, Velsén-N. Toek. adres: Schulpweg 98, Velsen-N L. Groot. Beverwijk en J. C. Klaver, IJmuiden. Cypres- senstraat 35, IJmuiden. Straatoariéfé. Ziehier welke herinnering het stukje over straatvariété bij een onzer medewerkers ophaalde: Toen IJmuiden nog IJmuiden was, met drukte van visscherij en scheepvaart, in de dagen, - dat er flink verdiend werd door iedereen, in den tijd, dat de handelsaders er klopten, toen zag men inderdaad vreemde vogels van divers pluimage als evenzoovele variëteiten van het straatvariété in de con treien van het Willemsplein. Uit mijn jonge jaren herinner ik me nog „het wonder dezer eeuw". Dit wonder (later natuurlijk reeds tientallen malen door an dere wonderen geslagen) was kennelijk Spaansch van origine, gezien zijn zuidelijk uiterlijk en gehoord zijn koeterwanlsch- Fransch-Hollandsch brabbeltaaltje. Hij ge noot bij de vaste klanten van „het rondje (voor de niet-IJmuidenaren diene ter voor lichting, dat hiermede de pantoffelparade bedoeld wordt, die destijds in de Kanaal straat/Oranjestraat gehouden werd) een on verdeelde bewondering voor zijn wonder baarlijk repertoire: Met zuidelijken harts tocht slikte deze man Noordelijke rijksdaal ders in (U weet weL van die pittige ..ach terwielen" van zilver), verlichtte met een zaklantaarfi zijn mond, waardoor het gek! verdwenen was. om te doen zien, dat hij ae specie niet onder zijn tong opgeslagen had en liet daarna de rijksdaalders in door het gapende publiek aan te geven getallen, drie of vier tegelijk, weer naar boven komen en verschijnen. Deze deflatie- of inflatietoer verrichtte hij daarna met een horloge met ketting en de rijksdaalders bovendien, zoodat zijn maag aan koper, goud en zilver terecht het „volle pond" waard was. Men had dan slechts als verlangen uit te spreken of men het horloge, een paar rijks daalders of de ketting het eerst wilde zien terugkeeren en de Spanjaard voldeed er prompt aan. Van de verbaasde „kaairidders" die in Zaterdagavondstemming verkeerend, immer gul waren, ontving ons „wonder de zer eeuw" steeds een rijke oogst; vóór den toer bestaande in kettingen met of zonder horloges, na den toer in kwartjes, dubbeltjes of stuivers. Want dan ging hij met den hoed rond. „Liep" de toer qua goochelarij zoowel als qua kassa, dan volgde een nog grooter evenement: in overtreffende trap verdwenen dan met horloge en rijksdaalders eenige dartele goudvisschen, die een minuut later, als de groote man eerst met een bonloos) sigaretje zijn zenuwen wat gekalmeerd had, weer uit des Spanjaards maag terugkeerden en in een meer natuurlijke omgeving hun zwemlust gingen botvieren. Het moge niet aan alle aesthetische eischen voldoen, maar het leek ons toch in elk geval een goed- koope manier van dineeren. De climax voor ons was, dat de man een brandend gloeilampje door zijn keelgat liet verdwijnen en zijn toeschouwers liet zien, hoe men in hét strottenhoofd een aardig in direct schemerlichtje kan aanbrehgen. En v/as de séance ten einde, dan lachte onze kunstenaar (want dit was hij in zijn soort) als ware er niets gebeurd, stak zijn rijksdaalders zorgvuldig in z'n vestzakje en gaf zijn goudvischjes wat voer, opdat de diertjes in leven bleven gn hij ze nog dik wijls verorberen kon. En het publiek was innig tevreden, want het had weer strf tot praten voor vele avonden. Over de karakteristieke draaiorgelartisten uit de twintigerjaren wil ik, als de redacteur van deze rubriek het mij toestaat, ook nog wel eens iets ophalen. Goedenavond. f Van Tilburg's Muziekschool. Openbare Jes. Van de muziekinstituten, die stipt aan het einde van eik seizoen hun 'openbare les aankondigen, neemt de muziekschool van Willem van Tilburg de eerste plaats in. Het repertoire der leerlingen blijft welis waar geheel georiënteerd op de klassieke lesoefening van een Kuhlau, Clementi, Diabelli, Heller, enz., maar wat er onder handen genomen wordt door de adspirant- pianisten is behoorlijk bestudeerd en be vredigend afgewerkt. Het was ook ditmaal weer een formida bele lijst van leerlingen, die proeven van hun bekwaamheid aflegden; in totaal n.l. 34 en allen hadden van de vele ouders en andere belangstellenden een aandachtig ge hoor. Dit zegt wel iets. want 't program ma wordt door combineeren voor vier1 en zeshandig musiceeren nog uitgebreider ge maakt dan 't al is. Zou het niet eens aanbe veling verdienen om selectie toe te pas sen, de lijst van uit te voeren werkjes te bekorten en zoadoende een dergelijke les oefening wat aantrekkelijker te maken? Ik moge den heer Van Tilburg aanbe velen eens een proef in die richting te nemen. Ruim 30 jonge studiosi met meer dan 40 nummers in variëteiten van Bürg- müller tot Brahms gedurende drie uur af te werken is werkelijk een krachttoer. Onder de meergevorderden waren er. die (zij het dan nog rudimentair) smaakgevoel en muzikalen aanleg bleken te bezitten. Slordigheid was er ook; ik denk b.v. aan. nr. 17 van het programma. ,v De jonge leerlinge, die het programma sloot, was terecht lest best. Dieuwke Sie- benga leverde met de zesde Hongaarsche dans van Joh. Brahms zeer verdienstelijk werk. Mej. Bets van Hejjst luisterde dezen rnu- zïekmiddag met zang van Nederlandsche liedjes od. Behalve werk van Catharina van Rennes en Arnold Spoel bracht zij een ode aan Velsen. haar woonplaats, ten gehoore. een compositie van den heer Van Tilburg, die hierbij (naar hij mededeelde) geïnspireerd werd door het Liedje van den Bergenaar van Philip Loots. Uit appreciatie voor het gebodene ont ving mej. van Heiist van den heer Van Tilburg een beschilderde tegel waarop een 'hoekje van oud-Velsen voorkomt. A. J. VAN DER WEIJDEN. Uitreiking bonkaarten. DINSDAG: IJMUIDEN OOST \V—Z. Dinsdag worden de nieuwe distributiebe scheiden voor het laatst te IJmuiden-Oq^t uitgereikt. De inwoners, wier namen met de letters van W tot en met Z aanvangen, moeten zich dan als steeds in het Patro- r.aatsgèbouw vervoegen. Dit is daartoe van negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. De inlegvellen en de for mulieren voor de aardappelkaarten moeten wotfien medegenomen. BEDEVAART Aan de bedevaart, welke de kring Haar lem van den R.K. Vrouwenbond Donder dag 4 Juni naar O. L. Vrouwe ter Nood te Heiloo organiseert, neemt ook de afdeeling Velsen-Noord deel. R.K. Zwemclub IJmuiden-Oost Feestmiddag in het Velser Bad ......anders dan gewoon". Inderdaad deze middag was anders dan we gewend zijn. Een zeldzaam enthousiasme bii mede werkenden .zoowel als publiek, een be stuur van bewonderenswaardige homoge niteit, waarbij elk de goede eigenschap pen van den ander weet te waardeeren. zoodat het geen wonder is dat de „club" pl.m. 600 leden telt. Maar laat ons beginnen bij den aanvang. De heer A. F. van den Boogaard heette de aanwezigen welkom, waarna een zestal dames, benevens 19 jongedames voor haar. diploma zwommen en dit ook inderdaad behaalden. Hulde a$i den heer J. Mayen, instruc teur der club, die de leerlingen zoover be kwaamde. i De heer J. J. Bolland, die evenals de heer J. Deiben als examinator optrad, reikte met 'eenige welgekozen woorden de paperassen uit, onder meer er op wijzend, dat deze middag voor de geslaagden be- teekende een mijlpaal op het „zwempad", waarbij iets gepresteerd was. „Dit bre vet", aldus spr. „is geenszins een brevet van volmaaktheid, het is de basis om ver der te gaan. want ge kunt zeggen: nu begin ik pas te zwemmen." Nadat de overige dames gelegenheid hadden gekregen vrij rond te ploeteren, kwam de attractie van den middag: de pantomime. Met welk een intense belang stelling hebben de ongeveer 400 toeschou wers onder ademlooze stilte de wederwaar digheden mee beleefd van het looze vis- schertje, dat in de uitoefening van zijn ge noegens gehinderd werd door twee zwem mende meiskes, waardoor de visch niet wilde bijten, hetgeen hem de ontboezeming ontlokte „bah! zwemmen, wat een sport". Doch later, toen een minnekozend paar, dat de zwemkunst niet machtig was, bijna het leven liet en zijn goede hart hem par ten speelde, daar hii wilde redden en alzoo zichzelf eveneens tot drenkeling promo veerde, toen, ja toen bleek het toch zoo'n rare sport niet te ziin. De redders van dit stelletje bevonden zich midden tusschen het rijen-dikke pu bliek en menig hart klopte eventjes sneller, toen daar enkele meiskes over de banken klauterden en zoo maar pardoes te water deken. Het werd een daverend succes en de heer G. Frost, technisch adviseur, had eer van zijn werk. Onmiddellijk hierop aansluitend demonstreerde een viertal dames der IJ.R.B. een aantal bevrijdings- trepen, vanaf de onderkaaksgreep tot de ubbele Nelson toe, een nummer, dat de noodige waardeering ondervond. Trouwens deze geheele middag kenmerk te zich door een sfeer van rust, stiptheid en correctheid zooals we zelden in een zweminrichting medemaakfcen. Het mag dan ook voor het bestuur, en speciaal voor den heer P. J. A., van den Broek, den volUve- rigen secretaris, die eigenlijk de geheele club weet fe bezielen, een groote voldoe ning zijn, dat men op een dergelijke wijze gereageerd heeft. De heer Frost mocht een boekwerk in ontvangst nemen, dat in ziin beroep van groote waarde is. Ten slotte vermelden we nog. dat er belangstelling van de zijde de^ directie was in de aanwezigheid van den heer Jac. Scheerder, adjunct-direc teur. terwijl de Haarlenische zusterclub, V.O.Z. vertegenwoordigd werd door den heer L. Rozenkrans. Van het heeren-zwemuurtje werd tot besluit een dankbaar gebruik gemaakt. Dit alles ln het kort samenvattende: deze middag smaakt naar meer! Marktprijzen. IJMUIDEN 30 Mei 1942. Tarbot f8,10—f7.10. Tong f7,20— f4,80 beiden per K.G. Kabeljauw f 42 per stuk. Kleine schol ie s. f 264—f 192. 2e s. f 192—f 146. Pufschol le s. f 138—f 106. Idem 2e s. f73—f60. Poontjes f77— f67. Kl. roode poon 2e s. f 202—f 154. Pufschar le s. f47—f31. Idem 2e s. f 26—f 16. Wijting f130— f116. Gullen f 134—f 124. Kl. griet f 190, alles per 50 K.G. Besommingen trawlers: KW 129 Ball 30 mnd f 2753. Kotter: IJM 222 f 8408. Loggers: SCH 246 f 8353; SCH 314 f 1944; SCH 275 f2873; SCH 130 f 14841; SCH 332 f2303. Kustvisschers: KW 148 f 2023: KW 109 f2610: TX 92 f 1626: TX 4 T1728; HD 95 f 2653; HD 139 12177: IJM 310 f 808; URK 215 f 1208: URK 46 f 968: URK 16 f 834; URK 104 f2766: URK 121 1 4002: URK 34 f 2028: URK 119 f2120: URK 9 f 2253: URK 75 f 1924; URK 77 f 2894; URK 80 f 1367 URK 141 f 2953 URK 184 f 1988. VAN RIJDENDE AUTO GEVALLEN. Zaterdagmiddag is te Santpoort een ern stig ongeluk gebeurd. Het zoontje van den heer C. Zwemmer, wonende in de Van Vassenaerstraat te IJmuiden-Oost. was uit sneelschheid met een auto meegereden. Te Santpoort had de negenjarige knaap het ongeluk van de hard rijdende wagen te val len en op de straat neer te komen. Om standers waarschuwden dokter Maks te Santpoort, die direct de eerste hulp ver leende. De knaap werd naar zijn woning overge bracht, doch later is hij. daar zijn toestand ernstiger werd, naar het Antonius Zieken huis vervoerd. Het bleek, dat hij snij won den, ontvellingen en een gebroken been had. Voor de ouders is dit alweer een ernstige waarschuwing om toch vooral de kinderen er op te wijzen niet het gevaarlijke spel van met auto's meerijden te laten spelen. Den bestuurder van den auto treft niet de minste schuld. Weer honkbal! Goed werk van Strawberries. Van de hockeyclub Strawberries verne men wij belangrijk sportnieuws. De ver eeniging heeft besloten het honkballen te gaan beoefenen. In korten tijd werden de noodige voorbereidingen getroffen en daar bij werd een groote activiteit ontwikkeld. Het gevolg was, dat de club voor.de com petitie kon inschrijven. Zaterdag werd reeds de eerste wedstrijd gespeeld en deze werd met niet minder dan 448 gewonnen Zooals men zich zal herinneren, was hier vroeger de specifieke honkbalclub Duvianen welke vereeniging echter twee jaren later al verdween. Enkele oud-leden hadden hun enthousiasme behouden, doch werden tot afwachten gedoemd, aangezien eerst de be langstelling moest worden gepeild. Het is Strawberries, die een nieuwe periode, welke zeker een nieuwe bloei zal beteekenen, heeft ingeluid. Verheugend was het, dat be kende figuren in sportkringen op prettige wijze hun medewerking verleenden. Strawberries is (na H.D M. en H.H.IJ.C.) de derde hockeyclub, die honkbal als zomer sport beoefent. De eerste wedstrijd, die Za terdagmiddag tegen H.H.C. 6 werd gespeeld, toonde, dat onze Aardbeien ook met het slaghout wel raad weten. De cijfers spreken in dit opzicht een duidelijke taal. H.H.C. was een zwakke tegenstander, waardoor de Strawberries het vrij gemakkelijk hadden. Haar veldwerk was wel zoo zeker als de prestaties aan slag. De vereeniging heeft groote plannen,want zij denkt waarlijk aan.... promotie. Men weet in ieder geval, dat het mogelijk moet zijn. De club is in de derde klasse, afdeeling E ingedeeld. Teekeniilg Hëssels CPox Holland m.) TRAINING STRAWBERRIES. Met de zomertraining voor hofkey wordt door Strawberries Dinsdag een aanvang gemaakt. VELSEN SUQMI-NIEL'WS. Het bestuur dm- H. A. V. „Suomi" deelt ons mede. dat in verband met omstandig heden ten aanzien van het gebruik van het sportterrein „Watervliet", de trainingsavond van Vrijdags is verplaatst naar Donderdags. De oefeningen worden dus voortaan ge houden op Dinsdag- en Donderdagavond van half acht tot negen uur. DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De inwoners van Velsen Dorp, wier na men met de letters van L tot en met Z aan vangen, moeten Dinsdag de nieuwe distri butiebescheiden in het Raadhuis halen, dat daartoe van negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes is geopend. De inleg vellen en de formulieren voor de aardap pelkaarten dient men mede te nemen. SCHOLIEREN HADDEN SUCCES. De opvoering van het kindertooneelspel ..Doornroosje" naar de sprookjes van Grimm, welke Zondagmiddag in de tooneel- zaal van de Gebr. van Dam te Heemskerk door de leerlingen van de openbare lagere school no. 7 heeft plaats gehad, is ten derde male een succes geworden. Door welwillende medewerking van den heer YL Nagel, die paard en overdekte wa gen beschikbaar had gesteld, vertrok een deel der medewerkenden met dit vervoer middel „uit den ouden doos", terwijl de overigen zich per fiets naar Heemskerk begaven. Nadat het ruime tooneel door den heer C. C. J. Bakker in de juiste aankleeding was gebracht, opende de voorzitter van de af deeling Volksonderwijs te Heemskerk, 'de heer G. J. Klesser, deze uitvoering. Hij hoopte, dat het talrijke publiek even veel genoegen van „Doornroosje" zou heb ben als de commissie, welke de opvoering reeds had bijgewoond. Het ruime tooneel, de frissche en pas sende aankleeding, de aardige costumes en ten slotte het vlotte snel hielden de aan dacht geboeid. Vele malen gaven de talrijke aanwezigen dan ook blijk van hun waar deering. De jeugdige Heemskerker accordeonisten verzorgden de entre-acten op loffelijke wijze. Aan het slot van de geslaagde voorstel ling toonde de mondharmonicaclub „Togi- do,r onder leiding van den heer A. Drenth, zijn kunnen, wat eveneens appreciatie vond. Het hoofd der school, de heer J. v. d. Graaff, uitte zijn erkentelijkheid voor de gelegenheid „Doornroosje" in Heemskerk te hebben kunnen opvoeren, waarna de lmer Klesser dank bracht aan de leerlingen "an school 7 voor de vlotte en bijzonder gewaar deerde uitvoering, alsmede de prestaties door hen verricht. Voor de medewerkenden en de leiders, maar vooral voor den heer H. Slabbekoorn, die de algeheele leiding bij deze geslaagde uitvoering van „Doornroosje" had. was net zeker opnieuw een prachtige stimulans om dit door vele ouders en belangstellenden ge volgde werk der leerlingen van school 7 in den zin van opvoedende ontspanning naast opvoedende inspanning voort te zetten. DRIEHUIS DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. De inwoners van Driehuis, wier namen met de letters van L tot en mei Z aanvan- §en, moeten Dinsdag de nieuwe distributie escheiden in het Raadhuis halen. Men k#n er van negen tot twaalf uur on van twee uur tot half zes terecht. De inlegvellen en de formulieren voor de aardappelkaarten moeten worden medegenomen. SANTPOORT Terras vogels-junioren kampii ïoen. Zondag 17 Mei zijn de junioren A van Terras vogels er in geslaagd den wedstrijd tegen De Kennemers c met 0—3 te winnen. Het gevolg was, dat deze club met een gelijk aantal punten bo venaan eindigden. Terrasvogels had echter een beter doelgenjjddelde, aangezien zij 97 doelpunten had gemaakt en de eigen veste slechts 17 maal was doorboord. Naar wij vernemen mag thans worden aan genomen. dat Terrasvogels A kampioen is. Aan vankelijk werd gedacht, dat er nog beslissings wedstrijden zouden volgen, maar in bevoegde kringen ss men er van overtuigd, dat dit niet meer zal geschieden. Zooals men weet is het team destijds reeds bij monde van voorzitter Van Vliet gehuldigd. De Santpoortsche club heeft dus twee kam- pioenselftaïler.. waarbij het typisch Is. dat de teams op denzelfder. dag tot dc beslissing wisten ;e komen. Gefeliciteerd, junioren! TIEN MAAL SCOORDE TERRASVOGELS 3. Zondagmorgen heeft hel derde elftal van Ter rasvogels getoond, dat het de kunst van scoren verstaat. Het speelde op eigen terrein voor de competitie tegen E.H.S. 4 Met niet minder dan 10—1 wisten onze plaatsgenooten te winnen. VOETBALWEDSTRIJD UITGESTELD. Zondag zou in onze plaats een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd tusschen het eerste elftal van Terrasvogels en het Haarlemschc T.Y B B. worden gespeeld. Door omstandigheden waren de Haarlemmers echter niet present, zoodat de ontmoeting moest worden uitgesteld. Waar schijnlijk zal de wedstrijd Zondagavond al nog worden gehouden. BEVERWIJK De maximumprijzen. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale' heeft met ingang van 2 Juni voor het bin- nenlandsche verbruik, bij verkoop op de groentenmarkt. de volgende maximumprij zen vastgesteld: Glaskoolrabi f 3,20f 4, kropsla f 3,50; kaskomkommers f7X 14platglaskom- 'kornmers f 8f 19; bloemkool f 15f 20, per 100 stuks; raapstelen f8; spinazie f6 f7; rabarber f6f7; tomaten f 54, per 100 kg.; radijs f 1,80, bospeen f 14 per 100 k.g.; postelein f 14,40f 18, andijvie f 12,80 f 16, asperges f 16f75, doppers f40 f 50, aardbeien f 96f 120, peulen f 56 f70, bosuien f12f 15. per 100 kg.. DE NEDERLAGEN WORDEN KLEINER. Ook de derde wedstrijd van het honkbal- negental van „Beverwijk" is in een ne derlaag geëindigd. Maar verheugend is. dat de nederlagen iederen wedstrijd klei ner worden. Ditmaal werd met 211 van Schoten 4 verloren, een resultaat dat reeds belangrijk beter is dap in het begin van de competitie. JAARVERGADERING VAN „BEVERWIJK". De voetbaivereeniging „Beverwijk" houdt op Woensdag 10 Juni in café ..De Vriendschap" Itaar jaarvergadering De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkie zing wegens periodiek aftreden van den voorzitter, den heer C. G. Groeneveld. en de heeren S. Rumping. C. van Veen en C. van 't Hoff. die allen herkiesbaar zijn. doch de heer Groeneveld als voorzitter niet meer. SCHOUW. Op Maandag 15 Juni en eventueel op de daarop volgende dagen zal schouw worden gedreven over de daarvoor in aanmerking komende beken en waterleidingen met de daarbij behoorende kunstwerken. CASTRICUM CASTRICUMMER POLDER. In Hotel Broksma kwamen dc hoofdinge landen van de Castricummer Polder in ver gadering bijeen. De voorzitter, de heer C. P. Spaansen, opende. De notulen van'<\de ver-, gadering van 28 Februari en 14 Maart 1942 werden onveranderd goedgekeurd. Het on derhoek van de rekening over 1941 volgde welke aangaf voor ontvapgst$n f 10.267,90 en voor uitgaven f 10 991,25. Er was dus een na- deelig saldo van f 723,35. De wateringen- schouw zal gehouden worden op Woensdag 5 Augustus. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen: H. Roosendaal van Me- demblik. Duin cn Bosch 3; M. Vaal van Heiloo, Alkmaarderstraatweg 40: M. van Steln van Alk- Nuhout van der Veenstraat t; M. Gijsbers FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 23 „Maar man." riep zijn vrouw, die intus- schen met de zuigeling binnen was gekomen. „Wat moet mijnheer wel van ons denken. Het lijkt wel, of het je om geld te doen is". Wildschut glimlachte. „Maak u niet bezorgd, mevrouw. Natuurlijk verlang ik voor de inlichtingen van uw man niet. dat hij ze mij voor niets geeft. Ik ben niet van de krant, want ik zei reeds, dat ik inspecteur van politie ben". „O ja, dat is waar ook!" lachte de steward.. „Gek, dat ik dat zoo gauw vergeten heb. Mijn hoofd is nog niet hcelemaal in orde. Wat wilde u over de Brabant weten?" „Iets over de passagiers", antwoordde Wild schut. ,,U bediende in de tweede klas, nlet- Ac'nterberg knikte. „Als u mij zegt, over welke passagiers het gaat. wil ik u graag zeggen wat ik over hen te zeggen 'weet. Zijn het familieleden of be kenden van u?" „Ach, wat maal je weer, man!" zei zijn echtgenoote. „Mijnheer is immers van de po- ilitie?" Wildschut schudde z'n hoofd. „Geen familie en ook geen bekenden", zcl hij. „Wat voor mannen het zijn. zal ik u later vertellen, als het u Interesseert". Hij greep in zijn actentasch en nam dc passagierslijst eruit, welke hij voor den steward neerlegde, zoodat hij gemakkelijk kon lezen. „Ik zoek vier mannen", ging hij toen verder, „wel te verstaan, vier mannen die bij clkaar.be- hoorden en die hoogstwaarschijnlijk op de Brabant op hun ongeluksrcis waren". „Vier mannen?" zei dc steward in ge dachten, „vier mannen die bij elkaar bc- hooren?" Hij keek zijh bezoeker beteekenisvol aan: „Ik geloof, dat ik u kan helpen, inspecteur. Als men. zooals ik, veertien jaar gevaren heeft, dan krijgt men vanzelf een beetje men- schenkennis, nietwaar?" Wildschut knikte en de ander greep naar da lijst. Hij liet z'n vinger langs de namen glij den. „Noteert u deze vier namen, inspecteur. Robert Sand, van Holljridsche 1 nationaliteit, beroep koopman', Tom Barner. Engelsch1 on derdaan, agent. George Trevor, Engelsch staatsburger, zonder beroep en tenslotte, Hen drik Adamson, van Zweedsche nationaliteit, beroep koopman. Het doel van de reis der vier mannen was Hamburg, zooals uit de lijst blijkt". De inspecteur knikte, nadat hij de namen genoteerd had. „Dank u. En wilt u mij nu iets over de mannen vertellen en in het bijzonde% waar om u denkt dat dit do mannen zijn, die Ik zoek?" Achterberg haalde zijn schouders op. „Bij ons in de tweede klasse waren er geen andere passagiers die bij elkaar behoorden. Deze vier kerels kwamen wel afzonderlijk aan boord, maar ze waren het eerste uur al dikke vrienden. Dat kwam mij heel eigenaardig voor. Zoo vlug worden aan boord van een schip geen vriendschappen gesloten. Gewoon lijk kijkt men de eerste vier cn twintig uur de kat uit den boom. Ik ken dat. Ik vaar al veertien jaar als steward." „Dat is inderdaad heel goed opgemerkt", glimlachte Wildschut. „De catastrophe kwam al, toen we nog maar een paar uur de volle zee bereikt had den", ging de ander voort. „Er stond een hooge zee en het was stormweer. Kort voor middernacht, ik bediende in den rooksalon. De vier mannen zaten aan een tafel. Twee van hen speelden schaak, terwijl de twee anderen als toeschouwers fungeerden". -„Oh!" riep Wildschut tevreden, „dat is het, waarop ik gewacht heb. Vertel verder alstublieft". „Nu ja, wat valt er meer te vertollen?" ging de steward na een korte pauze voort. „Gedu rende de weinige oogenblikkcn. die aan de ramp voorafgingen, hingen de mannen als klitten aan elkaar. Ze dronken ontzettend veel cognac en whiskey. Ik weet niet waarom, maar ik kreeg den indruk, dat zc elkaar niet vertrouwden, maar nog meer, dat ze geen van vieren zuiver op den gfraat warenpardon, ik bedoel „Ga door", lachte de inspecteur. „Ik begrijp heel goed. wat je bedoelt. Je denkt, dat ze het een of ander tc verbergen hadden, een diefstal of iets dergelijks". Het kwam mij voor, alsof ze bang voor elkaar waren, alsof de een den ander niet vertrouw de. Daarom vielen die mannen mij dadelijk op en het was. alsof ze een soort cómedic speel den. Ik weet niet. of u mij volgen kunt". „Toch wel", zei Wildschut aandringend. „Je bedoelt, dat de mannen elkaar het liefst stuk voor stuk overboord hadden gegooid". Achterberg knikte levendig. „lx kan dat niet nader beoordeelen". zei hij. „Het was een gevoel of zooiets. Zoo'n onbe stemd gevoel, alsof er ergens iets met de mannen niet in den haak was. Begrijpt u? De steward knikte. „Ja, zoo bedoel ik het. Het scheen mij een gewapende vrede. Zpo was het en niet anders. Telkens, als er niemand in hun nabijheid was. leek het mij van het buffet af toe. dat ze tegen elkaar schulden en dat hun oogen niet veel goeds voorspelden. En daarbij speelden ze den geheelen avond schaak. Om de beurt. eerst de eene twee en dan de anderen en die niet speelden keken toe alsof hun leven ervan afhing. Ze schenen bezeten te zijn van het spel". „Kan je zelf ook schaken?" vroeg Wildschut onverwacht. „Dat zou ik denken!" lachte de ander. „Ik geloof, al zeg ik het zelf, dat Ik een tamelijk sterk speler bèn en dat kon men van die vier kerels niet zeggen. Het waren ontzettende stumpers ln het spel en ze maakten fouten als een kind van twee jaar". (Wordt vervolgd). A A. Ree van Duiven (Geld.). Henr! Schuitstraat a; H. A. M. van Marlc van Bergh (Gld.l. Schou tenbosch 37. - Vertokken personen: D. L. A. Mattljs naar Utrecht. Catharljnenslngcl 101; P. Bakker naar Dultschland. Dessau. NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST. Het buurtschapshoof<Lvnn den Nederland- schen Volksdienst,te Castricum verzoekt te worden bekend gemaakt met de namen en adressen van degenen, die vrijwillig of tegen nader te bepalen vergoeding bereid zijn ais nulp m de huishouding op te treden in ge zinnen. waar de moede;-, hetzij dnor afwe zigheid. hetzij door bevalling of ziekte, haar taak niet kan waarnemen. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING. Hul®houdcllJke voorlichtingscommis sie uorden wederom cursussen georganiseerd. Vooraf wordt echter een proefcursus gegeven door de leerares. me). Groot op Vrijdag 5 Juni ln de zaal van „De Rustende Jager". Gezien de doelmatigheid van deze lessen worden de huls moeders dringend verzocht dezen avond aan wezig te zjjn. CURSUS ELEMENTAIRE VERPLEEGKUNDE. Door de afdeeling Castricum-Llmmen van het Ned. Roode Kruis wordt een cursus georgani seerd in elementaire verpleegkunde. Deze cursus omvat 12 lessen en wordt gegeven in het Pro vinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum. De eerste les wordt gehouden op Donderdag 4 Juni. Het doel van den cursus is de deelneem sters op te lelden tot helpsters, die In geval van rampen onder leiding van verpleegsters ln de plaatselijk op te richten hulp-zlekcnlnrlchtingen aan de slachtoffers een behoorlijke verpleging kunnen verschaffen. Niet alleen ts het zeker in dezen tijd zeer gewenscht. dat velen zich aan melden. doch bovendien zullen de cursisten tot de overtuiging komen, dat hetgeen daar geleerd wordt iedere vrouw voor haar eigen gezin bij ziekte of ongevallen van veel nut kan zijn. UITGEEST

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3