STADSNIEUWS Woïem itehfaoijckmde/r, UÜfM-ifaafO: !)E MASCOTTA. Door de Operettezangers Het Amsterdamsche beroepsgezelschap De '^perettezangers kwam Zat erdag in 'een Stadsschouwburg de oude Fransche ope- ette van Audran „La Mascotóa" opvoe- cn. Hoewel dit haast klassieke werk van .et genre dat de „leichtgeschürtzte Muse" dient, nog al tamelijk wat inboet, zoodra bet vertaald voorgezet wordt, was het ge heel toch een zeer vermakelijke vertooning. al moest zij dan het croquante en licht ge vleugelde a la Frangafse eenigszins missen. De kluchtige onwaarschijnlijkheden van het grappige stuk sloegen in ieder geval in en de geestige intrige heeft nog niets van haar werking verloren; iets wat men van vele jongere operettes niet geutigen kan. Daarenboven is er de pétillante muziek van Audran. die met haar frissche melodieën en effectvolle ensembles het publiek in de ver- eischte stemming houdt. Ja, die oude ope rettecomponisten wisten het wel; het waren handige vaklui, die achter een schijnbaren eenvoud van muzikale conceptie schuil gin gen, De regie van Joh. Boskamp was zeer te prijzen; Boskamp, die zelf de caricaturale rol van vorst Laurent XVII vertolkte, is trouwens een beproefde in het vak, die de goede tradities van ide klassieke operette weet voort te zetten. Bettina, de Mascotta, werd met de noo- dige vrijmoedigheid gespeeld door Truce Speyck; haar zeer expressieve mimiek ver hoogde niet weinig haar succes. Jan Kiveron was een goede Pippo; in zijn groote scène met Bettina in III kwamen zijn spel en zang tot verrassende ontplooiing. De Rocco van Rob Milton was op het boertige afgestemd en de Vorst van Joh. Boskamp was prachtig getypeerd; beider mimisch samenspel in I, bij he* overwegen van bepalingen betreffende de gelukaan- brengsfer, was een treffend stukje tooneel. Als speelster was Chr. Ouwen in de to] van prinses Fiametta zeer te prijzen. Ook Piet de Keyzer speelde waardig en vlot zijn rol van prins Fritineili; hij liet zich daaren boven con bravore als tenorzanger met mooi lyrisch geluid gelden. Ook de bas H. Schuur man, die een leuk type van den herbergier •Mattio maakte, was als zanger opmerkelijk. Het koor,, uit goede stemmen bestaande, zong frisch "en acteerde bijzonder vlot; ook de dansprestaties, ingestudeerd door Rob. Milton, verhoogden het peil van ae voor stelling. Een klein orkest, onder accurate leiding ^•an Charles Borgman aan het klavier, ver tolkte zeer pétillant de begeleiding. "Wanneer de Operette-Zangers nog eens onzen schouwburg zouden aandoen, ver dienen zij een grooten toeloop van het pu bliek. Met deze Mascotta-vertooning heb ben zij zich in Haarlem aangediend als een voortreffelijk gezelschap. JOS. DE KLERK. „Voetbal vlegel" Voor adspirant-leden van den Ned. Voetbalbond. De Gemeentelijke Concertzaal, tot in den nok gevuld met twaalfhonderd gezonde Hol- landsche jongens, die niets liever doen dan voetballen men kan zich wellicht voor stellen, dat het geen rustige middag is ge weest. Zaterdag, toen het Haagsche Cele- rltas-Duno-Gezelschap daar een tooneel- voorstelling gaf! Dat de opvoering deson danks goed verstaanbaar bleef, is te danken aan den ons onbekenden auteur van „Voet- balvlegel", die kijk heeft op de middelen, waarmee hij de jeugd, en speciaal de voet ballende spes patriae kan „vangen". Het was dan ook geen slecht idee van het afdec- lingsbestuur van den Nederlandschen Voet balbond, dit stuk te laten geven voor de adspirant-leden. De voetbalvlegel is een H.B.S.-jongen, zoon van een dokter, die met zeven onvol doendes op zijn rapport thuis komt. De diagnose ligt voor de hand: Frits heeft- het schoolwerk achteruitgezet ter wille van de sport. Het geneesmiddel is eenvoudig en hard: niet meer voetballen. Maar een ver standige vader weet, dat gestrengheid al leen een twijfelachtig opvoedingsmiddel is en na menigvuldig aandringen besluit dr. Van Genideren, den jongen nog te laten deelnemen aan den belangrijken competitie wedstrijd, die Frits' club het kampioenschap moet verzekeren. En alras blijkt het, dat één enkele gunst soms meer kan uitwerken dan de meest paedagogische straf De schrijver van „Voetbalvlegel" heeft f;een sterk stuk gegeven, maar wel een be- angwekkend. De sport staat op het tooneel te zelden onder de loupe, om een enkel stuk op dit gebied niet van harte toe te juichen. De aanwezige jongens deden cat letter lijk. Hoe kan men zich grooter enthousiasme denken dan dat van voetbal-adspiranlen voor een dergelijk stuk? De paedagogische waarde van het vertoonde willen, wij buiten beschouw®» laten. Het is immers genoeg, dat een zaal vol jongens intens geniet van een werk waarin eerlijk spel, niet alleen op het grasveld achter een bal, maar ook in het dikwijls moeilijke leven van schooljon gens. in het licht wordt gezet Dat is de waarde van „Voetbalvlegel": dat het een gezonde opwekking is tot „fair play". En daarom zou het ook voor niet-voetballende jongens gerust eens mogen worden ge speeld. M. SYBR. KOOPS. Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) Kan ik bij je blijven eten? Vroeg Oom op een kwaden dag; 0 jawel, dat kan, zei Moeder Met een zelf-bewuste lach. Och toe, ga jij gauw eens even Voor mij in de kelder, man, Haal daar eventjes een pakje DUBBEL-JUSvan HELDERMAN. HEiDERMSK - BÜSSDM AGENDA DINSDAG 2 JUNL Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, &—]9 uur. Luxor-Theater: „Kameraden op zee", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Quax, de brokken piloot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leefti; zen. Frans Hals Theater: „Het leven is nog niet zoo kwaad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Palace: „De Veldtocht in het Oosten", 2, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. WOENSDAG 3 JUNI. Gebouw H.K.B.: Kinderfeest, 2.00 en 4.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kotsten. Den Haag. Binnenland: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. jfleuws- en reportage voor velsea en omgeving: i. J. E. van Baarsel, Umuiden- BIJ AllE APOTH. EN ERKENDE DROG. 4 F. 1 45 PER BUS EABRIKANTE. KV. NOURYPHARMA. DEVENTER Een nieuwe kinderoperette. Haarlemsch Kinderoperette-koor, zang leider en regisseur Ely Huyboom, voerde Zaterdag en Zondag in den Stadsschouw burg, onder veel belangstelling een nieuwe kinderoperette ten tooneele, waarvan de tekst geschreven werd door Piet Fransen en de muziek gecomponeerd door Jac. Zwaan. Het stuk, getiteld „De Schat in de Heksen- grot", biedt aan een uitgebreid gezelschap als dat van den heer Huyboom (het telt ca. 130 medewerkenden) ruimschoots gelegen heid om zich te laten gelden en is meer op massaregie dan op individueel spel bere kend, wat vooi-zeker een goede hoedanig heid voor dit genre is. Het brengt in zijn vijf tafereelen een viertal groote groepen in touw: hovelingen, elfen, hekken en kabou ters. mitsgaders een klein getal personages, onder welke een prins en een prinses (die op zoek gaan naar den geroofden schat van vrede en geluk, en deze uiteindelijk thuisbrengen) de voomaamsten zijn. Ver wikkelingen heeft het libretto niet. maar wel tal van bonte tooneelen, waarin veel ruimte voor choreografische voorstellingen gege ven is. Solo-, duo- en koorzang wisselen vrij geregeld af met dansscènes, en dat is een van de beste eigenschappen van de nieuwe operette. Gelukkig is de librettist ook geweest in zijn dialogen tusschen de twee voornaamste kabouters, die trouwens uitstekende vertolkers vonden. Jac. Zwaan heeft voor het werk eén vlotte muziek ge schreven, die het best uitviel in de ballet ten, waarin hij zich niet geremd voelde door concessies, die hij meende te moeten doen zoodra er gezongen dient te worden. Toch troffen ons nu en dan ook vooral in II zangmelodieën.^ die losser stonden van de iditie. De scènes van dwergjes, elfen en heksen leken ons muzikaal de belangrijkste; daar is Jac. Zwaan uitnemend geslaagd. Aan de vertolking was veel zorg besteed, vooral wat de actie, de aankleeding, décor- en belichting betreft. Het is niet te onder schatten wat Ely Huyboom als regisseur met zulk een groot ensemble bereikte, en wel zoodanig Ie.at alles als op rolletjes liep. Een ~:root deel van het succes was mede te dan- :en aan de medewerking van Leny van Tricht, die de balletten geïnstrueerd had, en daarmee verrassende resultaten bereikte. De groote heksenscène van IV was wel zeer opmerkelijk; maar ook wat de elfjes en vooral wat de kabouters in een goed losge werkt samenspel bereikten, behoorde tot het beste van de vertooning. Over bet zingen van de Tdnderen kan ik niet^ zoo enthousiast zijn; zoowel in koor als in solo-zang was voortdurend een for- ceeren van het borstregister te constateeren, wat aan den klank niet ten goede kwam. Hoe mooi het wèl kan met gebruik van de kopstem, bewees het koor aan 't slot van het werk; daar klonk het beschaafd, be scheiden en muzikaal. Laat dit een wenk wezen. Mevr. Mies WesterveldLucas vervulde haar lang niet geringe taak als begeleidster aan de piano bijzonder vaardig. De vertooning genoot grooten bijvat van het. geestdriftig gestemd publiek, dat na af loop de auteurs en de monteerders harte lijk toejuichte. JOS. DE KLERK. „Daar knap je vast van op" Cabaret-revue voor Eensgezindheid. Het is ons niet bekend, of de leden der Overijselsche, Geldersche en Drentsche amusementsvereeniging Eensgezindheid een opknappertje noodig hadden, "maar als dit het geval was, dan hebben zij zeker hun deel gekregen van De Lachsprinters, het cabaret-ensemble van den heer Martin van Delden. Zondagavond trad dat voor de ver- eeniging op in de tuinzaal van het Concert gebouw, waar braaf gelachen is. Lou Marti en Johny Flesco zijn zoo lang zamerhand bekende figuren geworden in Haarlem. Htm optreden miste ook nu zijn uitwerking niet: Johny zette met zijn ge zongen trouwlust de heele zaal, en meer in het bijzonder het vrouwelijk deel van het publiek, volslagen op stelten, Marti was op zijn best in de conférence en getweeën speelden zij menigen éénaeter tot uitbundig genoegen van de toeschouwers. Van Delden, die al jaren revues samen stelt, geeft ook in „Daar knap je vast van op" blijk van zijn routine. Het cabaret-pro gramma van Zondag bood aan elk deel van zijn publiek iets anders, er was kleur en beweeglijkheid in overvloed, zoodat de af wisseling gewaarborgd was. Daarbij komt dat Van DeMens medewerkers, die geen aanspraak mogen maken op den naam van artisten, toegewijde dilettanten zijn. Alles wat zij doen hebben zij danig onder de knie en zoo er al eens gebrek aan talent is waar te nemen, van gebrek aan studie zal men geen van hen kunnen beschuldigen. De Hollandia-dansgroep was er weer en de .solo-danseressen Ria en Nelly, de zanger Frans Eijkhof en Nelly van der Velldt, die niet alleen verdienstelijk werk leverde in de schetsjes, maar 'ook optrad als declamatrice en met succes. Een goed parierrenurrirner werd gegeven do9>r de Iliona's, een viertal acrobaten, die een aantal halsbrekende toe ren verrichtten. En ten slotte behoorde ook een -orkest van A. J. Grootegoed tot hei tableau de la troupe, het orkest dat vele nummers accompagneerde en een enkele maal ook zelfstandig optrad. Johny en Lou mochten het grootste suc ces behalen en wel met hun praatje voor de microfoon. Het publiek was daarbij .even min karig als de humoristen en zong met smaak de refreinen der liedjes mee. Onze Saksische landgenooten hebben zich uitermate geamuseerd, dat staat vast. Zoo dat zij dus den naam van hun vereeniging alle eer hebben aangedaan. M. SYBR. KOOPS. Pianpleerlingen van Willy Schijf. Er hing een sfeer van lentebloemen in de zaal, waar de pianoleerares mej. Willy Schijf Zaterdagavond haar leerlingen voor het voetlicht bracht om op deze voor drachtoefening te gewennen aan het spelen voor anderen. Op een tweetal uitzonderin gen na waren het allen heel jonge leerlin gen, ook zij die Reger, Brahms, Schubert, Phil. Emm. Bach, Beethoven en Haydn speelden. En al namen zij niet allen deel aan (de speelliedjes. die door de zangklasjes werden uitgevoerd, ik wed, dat zij het wel graag hadden gedaan, 't Was dan een avond voor de kinderen, waar ook de heel kleinen zich best op hun gemak voelden. Hoe kon 't ook anders, waar de leerares hen op het podium wenkte, als gold het, een doos bonbons in ontvangst te nemen. Zoo kwam het, dat de stukjes, van Ruygrok, Lloyd, Van Krefeld en van Van Ebbenhorst -—Tengbergen er wèl bijvoeren en ook Haydn en Beethoven in miniatuurvorm netjes te voorschijn kwamen. Een flinke sprong naar boven werd gedaan in Heller én in Clementi. de eerste later op den avond iri herhaling, omdat toen Vaderden Moeder waren gearriveerd. En toen vooral klonk het méér dan opperbest. Treffend was het. met hoe groote behoedzaamheid de leerares haar beginners inwijdt in de moei lijkheid van het pedaalspel. Dit is een der redenen, waarom ook de voordracht door de meer- en vergevorderden een zoo welver- zorgden indruk maakt. In dit verband is ook ;-e vermelden, hoe het overduidelijk blijkt, dat mej. Willy Schijf groote waarde hecht aan het voorspelen. Handel en Bach. Brahms ook. en vooral Reger waren er de bewijzen van. En deze meergevorderden waren zonder uitzondering jonge kinderen. Dat ook bij de heel jonge muzikantjes Charrunade en Mozart zoo muzikaal en zoo teennisch goed werden voorgedragen, mag afzonderlijk worden vermeid, want zoo heel „factie is toch die Mozartsonate ook weer met. In de zangklasjes, waar naast Loots onze vrouwelijke componisten hoogtij vierden, bleken de stemmetjes geoefend te Zijn en het maatgevoel te zijn ontwikkeld. Dat klonk alles keurig bij een zoo hoogfijne begelei ding door wie later met distinctie Chooin's Prelude in Des en Polonaise in Cis zou voor dragen. Met deze voordracht en die van Schumann (een drietal uit Kinderscenen) waren we aan het eind gekomen van dezen voordrachtavond, die blijkens de kostelijke bloemen en waardevolle geschenken heel wel bij leerling en ouder in den smaak viel. G. J. KALT. Voor den Politierechter. KORT EN VLUG RECHT. Een juffroüw uit Spaarndam kwam voor, en met haar kwam de getuige, een groote donker-uitziend'e man. De juffrouw had het van den winter koud gehad en om toch nog eens een avond te kunnen stoken, was zij naar het terrein van den donke ren man, dat bij het dorp lag, gewandeld en had daar wilgenhout, dat daar keurig lag opgetast, meegenomen. Dit had zij zoo in een paar wandelingen gedaan, tot zij betrapt werd. „Of zij niet wist dat. zooiets niet te pas kwam", vroeg de Politierechter, en het dametje bleek het te weten. De eigenaar van de takken had na zijn voorkomen achter het getuigenhekje door den deurwaarder een briefje aan den Poli tierechter laten geven, waarop stond aan gegeven, dat hij wegens het verlies van het wilgen-, maar ook van ander hout. van de juffrouw 40 wilde hebben. Er was veel hout gestolen van des mans terrein, maar de juffrouw had zich niet aan alle diefstal len schuldig gemaakt. Derhalve oordeelde de Politierechter dezen eisch nogal hoog. De Officier vroeg de juffrouw of zij de schade had vergoed. Neen. dat had zij niet maar zi; wilde wel betalen, dat kon best! Vervolgens nam de Officier het woord en vroeg den Politierechter of hij er bezwaar tegen maakte de zaak even te schorsen om de juffrouw gelegenheid te geven 'naar schuld af te doen. Na tien minuten kwa men zij beiden weer binnen, de juffrouw was drie-vijftig lichter geworden en na dat de Officier had medegedeeld dat het hem verheugde dat het* zoo in orde was gekomen, eischte hij van de juffrouw nog een boete van f 7,50. Een tweede Spaarndammer, die even eens hout van hetzelfde terrein had geno men. was niet verschenen en kreeg een boete van 15. Verduisteren van 21.52 tot 323 3 Juni: zon op 5.23, onder 21.53 uur. maan op 0.53, onder 10.17 uur. Dinsdag: 2 Juni. Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking: van distributiebeschei den is het morsen. Woensdag:, de beurt aan de letters I. J en L. BEIAARDPROGRAMMA'S. Het beiaard programma, dat Woensdag wordt uitgevoerd door den heer Fred- de Nïe, hulpbeiaardier te Leiden, luidt: 1. Improvisatie van de Nie; 2. Prelude van Jef van Hoof; 3. „Wie gaat mee" en „Naar Oostland": 4. Sonate van Van Hoey; 5. Klokke Roelant. de Vlaamsche Leeuw en Het Smidje; 6. Thema en variatie van Staf Nees: 7. Rubensmarsch van P. Benoit. Zaterdag speelt J. Vermaak de volgende nummers: 1. Allegro deciso van P. Gillon; 2. Dansje van Jos de Klerk: 3. Gavotte yan De Fesch; 4. „Te Kieldrecht", Lied van de H. Barbara, Inleidingslied op het zingen; 5. Vlaamsche Dans; 6. Postludium, beide van Jacq. Vermaak. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Donderdagavond zal het Doopsgezind Zandkoor onder leiding van den dirigent Jac. Zwaan een uitvoering geven in de Doopsgezinde Kerk van „Der Messias" van G. F. Handel in de bewerking van F. Chry- sander. Als solisten werken mee: Lyda Stappers, sopraan, Lien Wit, alt, Louis Spaan, tenor, George Spijkstra, bas en Gosse Kroese, begeleiding. -Het concert 'begint om half acht. PERSONALIA. Bij de te Utrecht gehouden examens voor makelaar in onroerende goederen is ge slaagd de heer G. Ides te Haarlem. Bij de Doopsgezinde Sociëteit zijn na afgelegd examen tot proponent bevorderd de heeren H. Bremer te Haarlem en Frater Smid te Overveen. GYMNASIUM Na verlengd examen zijn nog geslaagd voor het diploma B de heeren: M. N. Bakker en G. J. Kits van Heyningen BEROEP ONTVANGEN. Ds. W. F. Laman, predikant bij de Chr. Ger. Gem. van Haarlem Centrum ontving Bij besluiten van den raad van 30 October 1940 en 12 Februari 1941 werd voor de restau ratie van het orgel in de Groote Kerk in totaal een bedrag ad 3,875 beschikbaar gesteld. Dit bedrag ipoet echter als gevolg van inmiddels verschuldigde omzetbelasting met ƒ203,94 worden verhoogd. Voorts is-het bij de uitvoering van de res tauratiewerkzaamheden noodzakelijk gebleken voor de juiste werking van de op elkaar inge stelde tractuuronderdeelen eenige verbete ringen aan te Brengen, met name in de de- daalkoppelinge en in de batansregels van hoofdmanuaal en pedapl. De kosten worden hierdoor bovendien nog met ƒ360 verhoogd. De burgemeester heeft derhalve het oor spronkelijke crediet verhoogd. Overtreding is r Het vorig jaar heeft de Regeeringscommissarïs een voorschrift uitgevaardigd tot beperking var het café-bezöek des avonds door jeugdige vrou- meisjes zijn uit cafés verwijderd. Het gebeur de echter ,dat zij terstond daarop een ander café bezochten, want zij waren Immers niet straf baar. In verband hiermee ljeeft de burgemeester thans de algemeene politieverordening aangevuld met een artikel, dat het aan iedere vrouwelijke minderjarige beneden den leeftijd van achttien jaar en van Nederlandsche nationaliteit verboden zich na des avonds negen uur als bezoekster in« een café of terras op te houden, tenzij zij verge zeld is van een meerderjarige en voorzien van een schriftelijke toestemming van haar ouders, dan wel in gezelschap van tenrqinste één harer ouders. Wordt in de toekomst dus een meisje aange troffen, dan wordt proces-verbaal opgemaakt. Óok tegen den houder van een vergunning of verlof kan worden opgetreden. BENOEMINGEN BIJ HET ONDERWIJS. Tot tijdelijk leeraar teekenen aan de H. B. s. A met Vijf jarigen cursus heeft de burgemeester benoemd den heer L. van Dijk te Heemstede, tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor. Handelsonderwijs den heer T. Bakker te,Haarlem en tot onderwijzer aan de Anslijnschool (Frie- sohe Varkensmarkt) met ingang van 18 Mei den heer J. F. Poen te Haarlem. KAPPERSZAKEN OP ZATAERDAG. Aangezien de Winkelsluitingswet 1941 voor schrijft .dat de kappers- en barbiersondernemin gen op Zaterdag om acht uur des avonds geslo ten moeten zijn. heeft de burgemeester de ver ordening, waarbij het sluitingsuur op negen uur is bepaald, Ingetrokken. NED. MIJ. TOT HET VERRICHTEN VAN MIJNBOUWKUNDIGE WERKEN N.V. In de te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Werken N.V. zijn de balans en de winst- en verliesrekening over het boek jaar 1941 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 2 procent. Prof. L. Rutten werd tot lid van den Raad van Commissarissen herkozen. ALG. NED. BOND VAN GEPENSION- NEERDEN. De bondsraad van den Alg. Ned. Bond van Gepensionn eerden heeft dezer dagen in Utrecht vergaderd. Dè voorstellen van de afdeelingen Haarlem. Arnhem. Utrecht, Roosendaal en Overijsel tot het aanwen den van pogingen om toeslagen op de pen sioenen te verkrijgen, werden aangeno men. Aan het dagelijksch bestuur zal het tijdstip voor het inzetten van deze actie worden overgelaten. Links: In verband met de opening van de Nederlandsche Kultuurkamer werden Zater dag eenige gildeleiders dezer Kamer aan den Rijkscommissaris voorgesteld. Prof. dr. T. Goedewaagen stelt prof. J. de Vries, vice-president van de Nederlandsche Kultuur kamer en leider van het letterengilde voor. (Stapf-Mol-Pax Holland-c) Rechts: Te 's-Gravenhage had Zaterdag een bijeenkomst plaats, waarbij de Duitsche Rijkssportleider von Tschammer und Osten het woord voerde. V.l.n.r.: Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart: v. Tschammer und Osten; SS. Gruppeoführer Rauter; gezant Bene. (Stapf-Mol-Pax Holland-c) Wijziging regeling schoenendistributie. De directeur van het rijksbureau voor huiden en leder, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat in de thans geldende dis- tributieregelmg voor schoenen eenige wij zigingen worden aangebracht. In de eerste plaats worden de thans op bon 1 verkrijg bare schoenen onderscheiden in schoenen met lederen of rubber zool en in schoenen met van een ander materiaal dan leder of rubber vervaardigde zool. Voorts worden de schoenen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord „werkschoe nen" verkrijgbaar zijn, gesplitst in werk schoenen en beroepsschoenen. Onder werk schoenen worden verstaan: alle bottines met een bovenwerk van vetleder. grauw overleder of zware rundbox, terwijl onder beroepsschoenen alle bottines met een bo venwerk van eèn lichtere ledersoort en alle molières met een bovenwerk van leider val len. Voor werkschoenen en beroepsschoenen zal eveneens de onderscheiding tusschen schoenen met lederen of rubber zool én schoenen met andere zolen worden doorge voerd. In verband met het bovenstaande zullen de distributiediensten van 1 Juni a.s. af schoenenbonnen uitgeven, die aan de bo venomschreven onderscheidingen zijn aan gepast. -De schoenenbonnen 1 worden wor den gesplitst in schoenenboiYnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) en schoenenbonnen lb (voor schoenen met an dere zolen). Indien deze bonnen bestemd zijn voor den aankoop van werkschoenen of beroepsschoenen, is op den bon de aandui ding „werkschoenen" of „beroepsschoenen" vermeld. In de regeling, welke ten aanzien van de schoenen, die op bon 2 óf zonder bon ver krijgbaar zijn, geldt, is geen' verandering gebracht. Hieronder volgt een overzicht van de schoenenbonnen, die op 1 Juni in gebruik worden genomen en van de hierop verkrijg bare soorten schoenen. le. Op bonnen la zijn verkrijgbaar: alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met lederen of rubberzolen, voorzoover niet' hierondfer genoemd; 2e. op bonnen lb zijn verkrijgbaar: a) alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met zolen vervaardigd van andere materiaal dan leder of rubber voor zoover geen werkschoenen of beroepsschoenen b) sandalen, opanken, lederen samoa's, schoenen met open teen èn open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien; 3e. op bonnen la met opdruk „werk schoenen": bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox; 4e. op bonnen lb met opdruk „werk schoenen": bottines met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en met een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox 5e. op bonnen la met opdruk „beroeps schoenen": bottines met lederen of ruboer zool en een bovenwerk van een lichtere le dersoort, alsmede molières met een lede ren of rubber zool en een bovenwerk van leder; 6e. op bonnen lb 'met opdmik „beroeps schoenen": bottines met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of r-ubber en bovenwerk van een lichtereledersoort, alsmede molières met zolen vervaardigd van van ander materiaal loan leder Qf rubber en een bovenwerk van leder. Schoenenbonnen la (voor schoepen met lederen of rubber zool) zullen voorloopig alleen worden beschikbaar gesteld voor kin deren van 1 tót en met 9 jaar. Personen- van 10 jaar en ouder komen dus voorloopig niet in aanmerking voor gewone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bonnen lb met opdruk „werkschoenen" en „beroeps- schoenen", dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber, wor den uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maanden na datum van afgifte geldig zijn, zullen er tot 1 Augustus a.s.- nog schoenen bonnen 1 en werkschoeneiibonnen volgens het oude model in omloop/zijn. Op deze schoenenbonnen 1 kunnen gewone schoenen met lederen of rubber, zoowel als van an der materiaal vervaardigdezolen (dus schoenen, die hierboven'onder le en 2e zijn omschreveh) worden gekocht. Op de oude werkschoenenbonnen zijn uitsluitend werk schoenen met zolen vervaaitfigd van leder, rubber of ander materiaal verkrijgbaar (dus de schoenen, die hierboven onder 3e en 4e zijn omschreven). NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER De Nederlandsche Kultuurkamer doelt het volgende mede: „Onder intrekking van alle, omtrent toe wijzingen van schilderslinnen plaats gehad heobende publicaties, wordt bepaald, dat vanaf heaen alle beeldende kunstenaars, die m aanmerking wenschen te komen voor het artikel schilderslinnen in het bezit moeten zijn van een advies der Nederlandsche Kul tuurkamer, ten einde zich ter verkrijging van een toewijzing te kunnen wenden tot het distributiekantoor der plaats hunner in woning. Ter verkrijging van genoemd advies dient een aanvrage te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer. 2e v. d. Boschstraat 44, 's Gravenhage. onder duide lijke vermelding van naam, volledig adres, woonplaats, beroep en opgave van welke eventu^Hd is" vereenigingen aanvrager JUBILEUM J. ROSENHART. Op 11 Juni is het 25 jaar geleden, dat de heer Joh. Rosenhart, Rollandstraat 46, werd aangesteld als vertegenwoordiger van de Verzekering Maatschappij „Onder linge Nederlanden", welke maatschappij later werd samengevoegd met de Noord- Hollandsche Levensverzekering Mij. te Alk maar. ALLE-DAG-KERK. Bij den dienst van de Alle-Dag-Kerk op Woensdag 3 Juni des avonds ten 7 uur in Ide Groote Kerk zal mevr. C. Kramer eenige liederen ten gehoore brengen. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Kaart Hocveclh. "U 27 A Aiirdapp. •Aarda pp. Aardapp. 2SA Aardapp. 28B Bloem (gcb. 301.305 brood) 309. 313 Boter 2 7 Boter 27 BrandStOff. 01 1/m. 05 BV Brood 28A Brood 2 SB Chocolade 26, 2S- Cigarillos 31. 32 Gort 311 Havermout peulvruchten) 307 Jam (250 gr. suiker) 303 Kaas 29S. 302. 306 Kaas 310. 314 Koffiesurr. 2SS Maïzena (verin.) 315 Mars:, (bot.) 27 Melk 26 t/m 20A Melk 26 t/m. 29B Petroleum 6 Peulvr. (haver mout) 307 mist 4-17, 4-1S Scheerzeep II Sigaretten 31, 32 Sigaretten 07 Sigaren 31, 32 Sinaasappelen 4-19 Si n aasappolen Aard. 1 1/4 kg. Aard. '1/2 kg. Avd. 1 1/4 kg. Aard. .1/2 kg. Algem. 100 gr. Algem. 100 gr. Boter 125 gr. Vet 125 gr. Brand. 1 eenh. Brood 4 00 gr. Brood 50 gr. Veten, 100 gr. Tabak 10 st. .Algem. 2 50 gr. Algem. 250 gr. 13 Juni Algem. 500 gr. 13 Juni 3 Junli 3 Juni 6 Juni f» Juni 13 Juni 13 Juni 4 Juni A 4uni 31 Dec. 6 Juni 6 Juni 13 Juni 6 Juni 13 Juni 3-12 4-12 Algem, 100 gr. Algem. 100 gr. Algem. 250 gr. Algem. 100 gr. Vet 125 gr. Melk 3 I-,. Melk 1 3/4 L. Petr. 2 L. Algem. 2.50 gr. Reserve 250 gr. Text.(m.).50gr. Tabak 20 st. Sigarett. 2 0st. Tabak 5 st. Reserve 250 gr. Reserve 400 gr. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Ju 4 Juni 13 Juni 13 Juni 1«3 Juni 13 Juni 13 Juni 31 Aug. 6 Juni fi Juni 6 Juni 13 Juni Suikerwerk 27. 2! Suiker 299 Suiker (jam) 303 Tabak 31, 32 Toiletzeep (80 pet.) J. Vermicelli (mai- 13 Juni 13 Juni 13 Juni 6 Juni a) 31 Vet (hot. marg.) 27 VJeesch 28A Vleesch 2 SB Seep G, H, I, Geep J. K, Geep 211, 228, Geep - 272, 293 JGeep 300 Versn. 100 gr. Algem. 1 kg. Algem. 250 gr. Tabak 2<5 gr, Toiletz. 7 5 gr. Algem. 100 gr. 13 Juni Vet 125 gr. 4 Juni Vleesch 100 gr. C Juni Vleesch 2 5 gr. 6 Juni Zeep 90 a 450 gr. 30 Juni Zee>p 90 a 450 gr. 30 Juni Zeep 90 a 45 0 gr. 30 Juni Zeop 90 a 450 gr. 30 Jun( Zeep-90 a 450 gr. 30 Juni Polygoon-Clnudiiu-Pax Holland im ANTHR.ACIETNOOTJ ICS EN B AGGElt- TTJItP. Nieuwo bonnen aangewezen. De secretaris-generaal van het departe- ent van handel, nijverheid» en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot en met 30 Juni 194 2. de met de woorden generator anthraclet fie periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 HL (maximaal 75 KG) anthraeietnootjes IV of V, terwijl de met de woorden „generatorturf tic periode-!' ge merkte bonnen gedurende hetzelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 14. 's GRAVENHAGE 1 Juni. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend dat voor de periode van 1 t'm. 30 Juni 1942 op bon no. 14 van de nieuwe voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood verkrijgbaar worden gesteld als in de voor afgaande periode. Op bon no. 14 van de voeder- kaar! voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode lis kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 Juni 1942 zijn de bonnen no. 14 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum is verboden. SCHIEREILAND KERTSJ ONTRUIMD. „Op bevel van het bolsjewistische opper commando hebben onze troepen het schier eiland Kertsj verlaten. De troepen en haar uitrusting zijn geëvacueerd. De evacuatie is in goede orde geschied". Ziehier een nieuwe leugen waarmede Stalin en zijn medeplichtigen de wereld zand in de oogen trachten te strooien. De bolsjewistische troepen zijn niet geëvacu eerd, maar op het schiereiland Kertsj ver nietigd door de strijders voor het nieuwe Europa. Tot deze strijders behooren ook de dappere Nederlanders, waarvoor wij nu weer een groot aantal pakketten met boe ken, tijdschriften, versnaperingen, tabak, sigaren en sigaretten gereed maken. Dit is tcch het minste wat wij kunnen doen voor onze mennen die aan het Oostfront ook ons volk en land werdedigen tegen de horden die- Europa met den ondergang bedreigen. Landgenoot, toont_ dat .u begrip hebt voor de opofferingen die onze, mannen zich ge troosten, stort een flink' bedrag op giro rekening 432100, t.n. Verzorgingsfonds Vrij willigerslegioen Nederland Koninginne gracht 22 te 's Gravenhage. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 3 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. fi.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoopmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11^0 Ensemble Willy Kok. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest., 12,40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Bezoek aan een grasdrogerij. 13.15 Gramofoon muziek. 14.00 Gerard van krevelen en zijn orkest, soliste en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15-20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16,20 Voor de jeugd. 17.00 Theo Urlen Masman en zijn dansorkest. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm Kwartier. 17 45 Theo Uden Masman en zijn dans- ovkest. 18.00 Kamphuis en Jeugdherberg. 18.15 Or gelconcert. 13.50 B. N .O. Nieuwsbeiichlen. 19,04 B. N. O. Economisch praatje over den landbouw. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 Familie deBoer. 19.30 Wëensche Aethergolven. 20.15 Bert van Din- teren en zijn orkest. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Orkest Malando en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centfales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.10 Orgelspel (gr.pl.). 22.30—24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45—3.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksles. 8.15 Gramofoonmuziek en opnamen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ernst van 't Hoffsen zijn orkest. 12.15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Om- en om-pro- gramma. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Zanf met orgelbegeleiding. 14.55 Operette „Die lustige Witwe" (opn.). 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O Nieuws-, economische- en beursberichten, t"-# Een strijkorkest. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Van huls tot huis. 18.45 Gramofoonmuziek. 19-M Viool en piano. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19 40 Spiegel van den dag. '.9.50 B. N. O. Bra- bantsch praatje van den Dré. 20.00 Fragmenten uit de opera „Carmen". 21.00 Als je verre reizen doet. dan kan je veel verhalen. 21.15 Tweede acte van de opera ..Faust". 21.45 B. N .O Nieuwsbe richten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05 Avondw^» ding. 22.10—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14