Haarlemsche Courant Britsche tegenaanvallen in Noord- Afrika afgeslagen. Bezoekt de film „DE VELDTOCHT IN HET OOSTEN" Gandhi zou de leiding over Congres op zich nemen. Italiaansche „IJzeren Divisie" in actie Gemeente koopt den Schouwburg-Jansweg - 287e Jaargang No. 127 x x Abonnement p. week 8,2«, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,13, losse nummers 6 cent. Advertentie 3—IS m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele pr(j*. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editi- J—15 m.m. 1,20. Abonnement 1508 m.m. 5 cent p. m.m. Dinsdag 2 Juni 1942 'Uitg.: Grafische Bedrijven Damiate. Wnd. Hoofdredacteur: J. T. BAUDEWTNJ. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bükantoor: Soenda- pleln 37. Tel: Directie 13082, Hoofdredactie 15054, Redactie ÏOSOO, Adminifhatle 10721, 14825, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. l' Bureau IJmuiden: Kennemerlaan 10S, Telefoon 3137. 1 Troepen van As maakten 2000 man krijgsgevangenen; 350 pantser wagens buiten gevecht gesteld. Haven van Sebastopo en Moermansk bestookt. Lofwaardig optreden der Keulsche luchtbescherming. Bommen op Canterbury Hoofdkwartier van den Fiihrer, 1 Juni (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front werden eigen plaatselijke aanvallen met succes uitge voerd. Enkele aanvallen van den tegen stander werden afgeslagen. De luchtmacht bestookte met krachtige uitwerking militaire doelen in de stad en de haven van Sebastopo 1. In de wateren van Moermansk beschadigden duikbommenwerpers twee groote vracht schepen door bom treffers. In Noord -Afrika werden Brit sche tegenaanvallen onder zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. Duitsche en Italiaansche jagers schoten Zondag in luchtgevechten 24 Britsche vliegtuigen neer. In den loop der verwoede gevechten die tot dusver geleverd zijn, hebben Duit sche en Italiaansche troepen meer dan 2000 gevangenen binnengebracht en meer dan 350 pantserwagens, 53 kanonnen en een groote hoeveelheid ander oorlogs materiaal vernietigd of buitgemaakt. Aan de Kanaalkust verloor de vijand Zondag 19 vliegtuigen. Als vergel ding voor den terroriseeringsaanval der Britsche luchtmacht op de binnenstad van Keulen, hebben sterke formaties gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht de bisschopsstad Canterbury in Z.O. Engeland met duizenden brisant- en brandbommen aangevallen. De op geringe hoogte en bij goed zicht vliegende for maties namen groote branden waar. Enkele Britsche -vliegtuigen ondernamen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni nutte- looze storingsvluchten naar het West-Duit- sche gebied. De strijd tegen de ravitailleeringsscheep- vaart van Groot-Brittannië en de Vereenig- de Staten was in de maand Mei bijzonder succesvol. Marine en luchtmacht brachten 170 vijandelijke schepen met een gezamen- lijken inhoud van 924.000 brt. tot zinken. Bovendien werden 66 schepen door bom- of torpedotreffers ten deèle zwaar beschadigd. In deze successen heeft het duikboot wapen, dat, zooals reeds in 'n extra-bericht is meegedeeld, 140 schepen, tezamen 767.400 brt. tot zinken heeft gebracht, een bijzonder aandeel. Bij de laatste gevechten op het schier eiland K e r t s j heeft de Obergefreiter Entian zich bijzonder onderscheiden, door dat hij in het gebied van een steengroeve, ondanks het hevige vijandelijke vuur, al leen een grot binnendrong, en, door deze op te blazen, de gevangenneming van 9 offi cieren en 650 man mogelijk maakte. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten voop de Amerikaansche kust heeft de boot van den luitenant-ter-zee le klasse Winter, zich bijzonder onderscheiden. Bij den Britschen iuchtaanval op Keulen hebben de daar dienst doende manschappen van den luchtbeschermingsdienst, zonder acht te slaan op eigen verliezen, door krachtdadig optreden en bijzonderen moed verdere uitbreiding van de branden ver hinderd. Na de luchtaanvallen op Keulen en Parijs. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De wrakstukken van de bij dën terrori seeringsaanval op de stad Keulen neerge schoten Britsche vliegtuigen bieden een luguber beeld van vernietiging. Het is nau welijks voorgekomen, dat de Britten door zulk een zwaar afweervuur van de Duitsche luchtdoelartillerie zijn ontvangen. Voor zoo ver de opsporingscommando's'de wrakstuk ken der Britsche vliegtuigen reeds konden inspecteeren, werd vastgesteld, dat zich on- Rust op het groote slagveld tenr Zuiden van Char kof Zwitsersch correspondent bezoekt het strijdtooneel. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, is de overwinning van de Duitsche en verbonden troepen in den voorjaarsslag bij Oharkof en aan de ,Donetz volledig zoodat nu reeds sedert drie dagen rust heerscht op het slagveld. De correspondent van de „Gazette de Lau- sann#", die zoojuist van een bezoek aan het slagveld ie teruggekeerd, geeft als volgt zijn indrukken weer: Het resultaat van deze gevechten bestaat uit honderden uitgebrande of kapotgescho ten tanks, die verspreid in de modder lig gen. De uitwerking der Duitsche .wapens is indrukwekkend. Een vergelijking met de veldslagen tijdons den oorlog in Frankrijk Is niet mogelijk, ook niet met andere veld tochten. De artillerie heeft de vlakte kilo meters ver in trechters veranderd. Overal liggen doode paarden tusschen kapotte wa gens, uitgebrande auto's en verwrongen ka nonnen. Stukken geschut en munitiewagens zijn in de lucht gevlogen. Overal liggen Jijken, overal moeten de Sovjet-verliezen enorm geweest zijn. Ten slotte belandden wij in het centrum van het tooneel. Men moet zloh voorstellen, dat een hevig-e aardbeving verscheidene divisies door elkaar geschokt heeft. In het moeras zijn paarden en voertuigen vgn allerlei aard omgevallen en blijven steken. Nobit had ik mij een slag zoo verschrikkelijk voorge steld. Deze slag bewijst weer eens niet al leen met welke hoeveelheden materiaal de Sovjet-legerleiding heeft aangevallen, doch ook met welk een trefkracht het Duitsche leger aan het Oostelijk front den strijd is Ingegaan. Daliige plaatsvervanger voor Heydricli. Naar officieel verluidt, is SS-Obergrup- Ënführer en Generaloberst der politie Da ge belast met de waarneming van de werkzaamheden van den plaatsvervangen- den Rijksprotector. Hij heelt op de Praag- sche burcht in tegenwoordigheid van staats secretaris Frank den president Hacha ont vangen, en in aansluiting hierop in aan wezigheid van den staatspresident de leden der regeering. Bij deze gelegenheid heeft generaloberst Dalüge een principieele ver- Klaring afgelegd over den door den aanslag op den plaatsvervangenden Rijksprotector SS-Öbergruppenführer Heydrich ontstanen nieuwen toestand en de uitvoering van be velen van den Führer aangekondigd. der de toestellen, die aan den aanval op Keulen hebben deelgenomen, de meest uit- eenloopende typen bevonden. Vickers-Wel- lington, Whitley, Hampton, Blenheim en andere, deels oudere, vliegtuigtypes werden reeds gesignaleerd. Daaruit moet worden opgemaakt, dat de Britten, om met het aantal der aan den aanval deelnemende vliegtuigen indruk te kunnen maken, alle maar beschikbare voorraden vliegtuigen hebben bijeengeraapt, want het is militair zinloos, bij een enkelen aanval vliegtuigen in den strijd te werpen, die in vervoers capaciteit en snelheid grondig van elkaar afwijken. In de twee zwaarste getroffen Parijsche» voorsteden zijn de eerste slachtoffers van den Britschen bomaanval in den nacht van 29 op 30 Mei ter aarde besteld. De staats secretaris van het minister-presidium en admiraal Platon als vërtegenwoordiger van het staatshoofd, alsmede de prefect van het Seine-departement, en een aantal andere officieele persoonlijkheden woonden de rouwplechtigheden bij. In militaire kringen te Berlijn noemt men de beweringen, dat de Engelsche lucht macht den aanval op woonwijken van Keu len met duizend vliegtuigen heeft onlder- nomen, die op het oogenblik het voornaam ste bestanddeel vormt van de Engelsche propaganda, belachelijk. Volgens de aan Duitsche instanties ter beschikking staande zeer betrouwbare gegevens, bedroeg het aan tal door de Britsche luchtmacht naar Keu len gezonden vliegtuigen nog niet bij be- nadering het tiende deel van het door de Engelsche propaganda aangegeven aantal. Als reden voor de Engelsche overdrijving vermoedt men in politieke kringen te Ber lijn, dat het voor Londen er op aankomt, bij gebrek aan iedere practische mogelijk heid om den Sovjet-Russischen bondgenoot effectvollen steun te verleenen, op de neu trale openbare meening, tóoch vooral op den Sovjet-Russischen bondgenoot indruk te maken met betrekking tot de capaciteiten van de Engelsche luchtmacht. Verder zou den de overdreven Britsche getallen ten doel hebben den voor de Geallieerden negatieven indruk van de Duitsche overwinningen bij Charkof en den invloed der objectieve oog getuigenverslagen van neutrale persverte gen wooridigers op de openbare meening der wereld te verzwakken. Standrecht in Britsch Indische provincie. Beguntti|in| van communisten. De aanwijzingen stapelen zich op, dat Gandhi binnenkort officieel de leiding van de Br. Indische Congrespartij op ziah zal nemen, ondanks de Britsche manoeuvre om Nehroe aan het hoofd te laten van de machtigste politieke organisatie van Indië. Uit Lahore, het middelpunt van het Con gres, is een betrouwbaar bericht ontvangen, volgens hetwelk de resolutie, waarin Gan dhi verzocht zal worden de leiding over het Congres op zich te nemen, reeds door de politieke conferentie te Oedayarpalayam is behandeld. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is in New-DeLhi medegedeeld, dat in een Ri-ovincie in Noordwest-Indië het stand recht is afgekondigd. Als motief voor dezen maatregel wordt opgegeven, dat een groep „bandieten" in deze provincie huist. Zoo werden o.a. treinen' tot ontsporing ge bracht. Door een staking van het trampersoneel, die het geheele tramverkeer heeft stilge legd, is Calcutta een stad van fietsers en rickshaws- geworden. De staking is uit gebroken ter verkrijging van loonsverhoo- ging. Duizenden arbeiders moeten thans dagelijks vaak vier tot vijf mijl in de brandende tropenzon te voet afleggen. Om nibussen rijden er bijna niet meer. Van Duitsche zijde is het bekend, dat de Britten in Indië een groot aantal commu nisten uit de gevangenissen hebben ont slagen en dat van de ziide van Engeland toestemming is gegeven voor het zenden van een delegatie van Indische communis-* ten r.aar Moskou. Te Berlijn beschouwt men deze feiten als een bewijs, dat van Engelsche zijde thans den bolsjewisten in Indië meer en meer de vrije hand wordt gelaten. Boven Libye verloor de vijand in 5 dagen 86 vliegtuigen. Britsch bombardement van Messina. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Vijandelijke tegenaanvallen in de Marmarica, welke ten doel hadden in gesloten afdeelingen te ontzetten, wer den door vastberaden ingrijpen ver ijdeld. In den loop dezer gevechten bracht de ijzeren pantserdivisie Ariëte den tegenstander zware verliezen toe. Verder werden 57 pantserwagens buit gemaakt. Levendige activiteit van de Italiaansche en Duitsche luchtmacht. In een reeks zege vierende luchtgevechten werden 33 vlieg tuigen door de jachtvliegers van de As, 4 door luchtdoelgeschut van de landstrijd krachten, vernietigd. Daai^nede >heeft de vijand van 26 tot 31 Mei 86 vliegtuigen boven Libye verloren, terwijl op den be- ganen grond eenige dozijnen vliegtuigen werden vernield. Bij bomaanvallen op de steunpunten Micabba en Ta Venezia kregen de doelen herhaaldelijk treffers. In luchtgevechten met onze jagers stortten 2 Spitfires neer. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht in opeenvolgende gol ven en met aanzienlijke strijdkrachten een nieuwen aanval op de stad Messina. De burgerbevolking had een doode en 13 ge wonden te betreuren. Er -öhtstond aan zienlijke schade aan enkele gebouwen, o.a. ook aan het ziekenhuis Principe di Pie- monte, waar 40 patiënten gejvond werdén. Twee gevechtsvliegtuigen kregen treffers van het luchtdoelgeschut en stortten in zee, het eene tusschen Villa San Giovanni en de rivier de Delfaro, het andere tus schen Gallina en Catona. Naar het opperbevel van de Duitsche weermacht mededeelt, is de generaal der pantsertroepen Crüwell van een Britsche Kruiser tot zinken gebracht. Geallieerden verloren waarschijnlijk in totaal in Mei 1 millioen ton scheepsruimte. Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de Britsche admiraliteit bekend gemaakt, dat de Engelsche kruiser „Tri nidad" (8.000 ton) tot zinken gebracht is, In zijn commentaar op de balans over Mei, welke met het totaal aan tot zinken gebrachte schepen van 924.000 b.r.t. scheeps ruimte der vijandelijke en in dienst van den vijand varende koopvaardij een record vormt, schrijft de Völkischer Beobachter dat men daarbij ook de successen van de Italiaansche en Japansche bondgenooten moet optellen. „Men kan zonder meer aan nemen, dat de landen van het Driemogenld- hedenpact in Mei meer dan een millioen b.r.t. vijandelijke tonnage in den grond hebben geboord. In die eene maand is dus evenveel scheepsruimte naar dën bodem der zee gezonden als een zoo belangrijk scheep- vaartland als Denemarken ongeveer bij het uitbreken van den oorlog in zijn geheele koopvaardijvloot bezat. f verkenningsvlucht naar den vijand aan bet Afrikaansche front niet te ruggekeerd. volgens een bericht van den Brit schen berichtendienst bevindt gene raal Crüwell zich in Britsche gevangen schap. Japansche duikbooten doen aanval op Sydney. Volgens den* Britschen berichten dienst heeft het Geallieerde hoofd kwartier in Australië medegedeeld, dat Japansche duikbooten een aanvalspo- ging op de haven van Sydney hebben ondernomen. De aanval werd, volgens dit bericht, door dwergduikb'ooten ge daan. KORT NIEUWS, De Zuid-Afrikaansche minister-pre sident Smuts is, naar de Britsche berich tendienst meldt, per vliegtuig in Engeland aangekomen. Twee jonge lieden, die rubber banden hadden gestolen, zijn volgens den New- Yorksohen correspondent van Svenska Dag- bladet. veroordeeld tot gevangenisstraffen „voor den duur van den oorlog". De Korfegolfzender var Batavia heeft zijn bedrijf hervat. Vrijdagavond heeft hij voor het eerst berichten in het Ja.pansch uitgevonden en in aansluiting daarop een Japanscih program. In het vervolg zal de zender eenmaal per week zenden. De Japansche militaire autoriteiten ,ln Soerabaja hebben 11 openbare keukens in gericht, waar dagelijks 25.000 armen en zieken gespijzigd worden. Tot dit doel zijn reeds duizenden bons" uitgegeven. Tegelij kertijd worden talrijke werlcloozen bij den aanleg van wegen te werk gesteld. Ongeveer 500 Amerikanen en Cana- deezen van den diplomatieken en oonsulai- ren dienst en persvertegenwoordigers, als mede een aantal particulieren uit het bin nenland en Sjanghai zullen midden-.Tuni per boot van Sjanghai vertrekken, om in Afrika tegen Japanners uit de Vereenigde Staten te worden uitgewisseld. Volgens den zender van New York wordt Venezuela bedreigd door gebrek aan le venemiddelen. daar het grootendeels van den invoer afhankelijk is. Bernard Baruch, de voorzitten van de Amerikaansche commissie voor de oorlogs industrie in den vorigen wereldoorlog heeft thans volgens een bericht uit New-York of ficieel de functie aanvaard van adviseur voor het Geallieerde bewapeningsprogram. Uit Washington wordt gemeld, dat bij de recruteering 430.000 ansriphabeten moesten worden afgewezen. Daarvan waren 250.000 lichamelijk geschikt. Ze hadden 15 divisies kunnen vormen. Het seismologisch instituut te Athene heeft eenige zware en lichte aardschokken waargenomen. De haard scheen een 160 km ten Westen van Athene te liggen. Voor zoo ver bekend is de aardbeving waargenomen te Larissa en Levadia. In de „Nationalgalerie" vond heden de plechtige opening plaats van de „Berliner Kunstwoche", die in het derde oorlogsjaar een overzicht geeft van hetgeen op kunst zinnig gebied in het Derde Rijk tot, stand wordt gebracht. Te Tunes is de oudste vrouw van Spanje op 115-jarigen leeftijd overleden. Van Vaticaansche zijde wordt medege deeld, dat een bij het Vaticaan geaccredi teerd Amerikaansch diplomaat er de voor keur aan heeft gegeven om in plaats van naar Vaticaanstad naar Zwitserland te ver trekken. De N.B.C. meldt, dat de invoering van een drankverbod voor den duur van den oorlog, in de Vereenigde Staten verwacht wordt. In den Stadsschouwburg te 's-Gravcnhage heelt Zaterdag de plechtige opening plaats gehad van de Nederlandsche Kultuurkamer. Een overzicht tijdens dc rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart. (Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland-c) Tied. JCcunexopeta zal het qehauw pachten- Belangrijke garantie van de Nederlandsch-Duitsche Kultuurgemeenschap. De burgemeester van Haarlem heeft een besluit genomen, dat van groote culturecle betcekenis voor de stad zal blijken te zijn. Dit besluit zal n.l. tot gevolg hebben, dat de vroegere schouw burg Jansweg eigendom wordt van de gemeente, die hem, na verbouwing, zal verpachten aan de Ned. Kameropera. De burgemeester is met de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap te 's-Gra- venhage het volgende overeengekomen: De gemeente Haarlem zal aankoopen en weder inrichten den voormaligen schouw burg aan den Jansweg met het daarin aan wezige meubilair, deoors, requisreten enz. tegen een bedrag van 52.000.n.l. 38.000,voor het gebouw en 14.000, voor het meubilair enz. Het gedeelte van den' inventaris, dat de toekomstige pachtster van dezen schouw burg, de Nederlandsche Kameropera, voor* haar werkzaamheden kan gebruiken, zal van de gemeente worden overgenomen tegen een bedrag, dat door een taxateur, welke in gemeenschappelijk overleg door de gemeente en de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap wordt aangewezen, zal worden vastgesteld. De Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap garandeert de betaling van dit bedrag. Van de kosten van verbouwing cn in richting van het gebouw zal ten hoogste 70.000,ten laste van de gemeente komen. De Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap garandeert, wanneer de kosten van aankoop, verbouwing en inrichting het bedrag van ƒ110 000,te boven gaan, dat zij hetgeen meer benoodigd is. aan de ge meente zal vergoeden. Wanneer het voor de gemeente, wegens het niet-verkrijgen van de benoodïgde vergunningen onmogelijk is het gebouw in te richten, garandeert de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap de betaling aan de gemeente van een bedrag, berekend naar een rente van vijf procent van de koop sommen. eventueel verminderd met het be drag voor het gedeelte van den inventa ris, dat de Ned.Kameropera overneemt, over het tijdvak gelegen tusschen den da tum van aankoop van het gebouw en den dag van aanvang der werkzaamheden. Het gebouw zal voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren met recht van optie voor vijf jaren voor dc Ned. Duitsche Kultuurgemeenschap worden verpacht aan de Ned. Kameropera tegen f 5900,per- jaar. De Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap is garant, voor de verplichtingen, welke zullen voortvloeien uit de met de Ned. Kameropera te sluiten pachtovereenkomst. De schouwburg aan den Jansweg ver tegenwoordigt een Haarlemsche traditie. Het moge waar zijn, dat het gebouw sterk verouderd is, menig Haarlemmer zal zich nog vele uitnemend geslaagde uitvoe ringen herinneren uit de dagen, waarin de schouwburg aan dën Jansweg de aangewe zen plaats was voor feestelijkheden van belang. Tientallen jaren is het gebouw eigen dom geweest van de familie Schönhülh. die het bezit omstreeks 1880 verwierf, toen de mede-eigenaar, de heer Veen. zijn aandeel aan den heer C. W. Schönhuth overdroeg. Sindsdien behoorde de schouw burg aan genoemde familie, die het ge bouw in 1925 van de hand deed. De tegen woordige eigenaar is de heer D. v. d. Leest te Haarlem. Een bloeitijd beleefde de schouwburg in de jaren gedurende welke de heef G- J. van Gastereif er directeur was, Hij, de bekende Gerrit Jan, heeft er Louis Bouw meester met zijn „Haarlemsche Tooneel- vereeniging" heen gehaald, bezorgde den Haarlemmers het voorrecht, Sarah Bernard en andere buitenlandsche beroemdheden te mogen aanschouwen cn toen later Wil lem Royaards, Eduard Verkade. de Rot terdammers e.a. hun grooten tijd beleefden, was de Schouwburg Jansweg de aangewe zen speelgelegenheid. Totdat in 1917 de nieuwe schouwburg er kwam en het verschil tusschen oud en nieuw wel zeer in het licht werd gesteld. De Haarlemmers, die altijd tevreden waren geweest met den ouden schouwburg zagen nu, hoe echt-provmciaal het rood en goud aandeed en hoeveel gemis van tooneel- technischen aard het gebouw vertoonde. En toen de brandweer ook met bezwaren verscheen, was het lot van den schouw burg beslist. Neg vrij lang heeft men er onder directie eerst van den heer H. Smits, later van Joh. Kaart, de exploitatie gaande gehouden, maar het eind was. dat een:ge jaren terug het gebouw gesloten werd. Nu de gemeente den schouwburg gaat restaureeren, zal Haarlem eerlang dus een tweeden schouwburg rijk zijn. Het huishoudelijk reglement van het N.A.F. Zeer belangrijk voor alle arbeiders. Op iedere vijf werknemers één vertrouwensman. De centrale persdienst van het N. A. F. meldt: In de „Officieele mededeelingen van den leider van het Nederlandsche Arbeids front" waarvan uitgave no. 1 op 20 Mei j.l. is verschenen, is het huishoudelijke re glement van het Nederlandsche Arbeids front, zooals dat door den leider is vast gesteld. bekend gemaakt. De Nederlandsche arbeiders zullen goed doen ernstig kennis te nemen van de grondslagen voor het werk van het N. A. F. die in dit reglement zijn vastgelegd. In het bijzonder wordt hun' aandacht gevraagd voor de genoemde rechten en plichten. Óp enkele belangrijke artikelen willen wij daarom hier de aandacht vestigen. ïn artikel 3 worden de instanties ge noemd, die medewerken aan de verwezen lijking van de doeleinden van het Neder landsche Arbeidsfront. Het zijn: 1. De landelijke leiding, 2. de gewestelijke Iteiders wier aantal en territoriaal gebied door den leider van het Nederlandsche arbeidsfront telkens worden vastgesteld. 3. Gemachtigden in het bedrijf of on derneming (sociale voormannen) Ten aanzien van de hier genoemde so ciale voormannen lezen we nog in artikel 5: Voor ieder bedrijf waarin meer dan vijf werknemers werkzaam zij», wordt een so ciale voorman aangesteld. Wij vestigen er de aandacht op, dat in een vroegere publi catie het aantal van twintig werknemers is genoemd. Dit is echter vastgesteld op vijf. Uit artikel 7 blijkt, dat de leider van de hoofdafdeeling geldzaken belast is met het innen van de contributies en het beheerder instellingen tot onderlinge bevrediging van sociale behoeften, alsmede van het geza menlijke vermogen van het Nederlandsche Arbeidsfront, haar dochter- en nevenin stellingen. De leider van de hoofdafdeeling geld zaken vertegenwoordigt het Nederlandsche Arbeidsfront alsmede haar dochter- en ne veninstellingen in alle vermogens-rechte lijke aangelegenheden, zoowel in als buiten rechte. X Hij is bevoegd de leider van de afdeeling geldzaken in de gewesten binnen het .terri toriale gebied hunner bevoegdheid tot zijn vertegenwoordigers te machtigen. De rechten der leden zijn vastgesteld in artikel 9: 1. Het lidmaatschap van het Nederland sche arbeidsfront gaat gepaard met het recht óm: a. de instellingen voor rechtsbijstand van het Nederlandsche Arbeidsfront te raad plegen. b. Overeenkomstig de betreffende rege len en onder waarborging van de tot nu toe verkregen aanspraken van de instellin gen tot onderlinge bevrediging van sociale behoeften gebruik te maken. c. Aan de instellingen voor beroepsop leiding deel te nemen. d. aan de inrichtingen en organisaties van de gemeenschap „Vreugde cn Arbeid" deel te hebben. e. Kosteloos vaktijdschriften te ontvan gen, welke vanwege het Nederlandsche Ar beidsfront periodiek worden uitgegeven. f. Een beroep te doen op de werkloo- zenkas overeenkomstig de wettelijke be palingen. 2. De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront bepaalt nader de omvang en de wijze van de uitoefening van de lidmaat schapsrechten afzonderlijk. 3. Hij stelt in het bijzonder ondersteu- ningsnormen vast. Artikel 10 spreekt over de plichten der leden, die hoofdzakelijk contributieplich ten betreffen. Het lidmaatschap van het Nederlandsche Arbeidsfront gaat niet slechts gepaard met het genot van rechten, doch ook met den eïsch, de plichten te vervulten, welke het afzonderlijke lid worden opgelegd, opdat de doeleinden van het Nederlandsche Ar beidsfront kunnen worden bereikt. De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront is in het bijzonder belast met de uitvaardiging van een contributieregeling, welker tarieven overeenkomstig met de ar beidsinkomsten der leden progressief moe ten zijn. Kameropera in Haarlem. Bs. Er was'eens een tijd het klinkfc sprookjesachtig, maar 't ligt nog ieder yersch. in het geheugen waarin de bcliouw- burg Jansweg gesloten werd. Alle verzoe ken tot heropening, alle aanvragen tot ver bouwing en zelfs tot nieuwbouw mochten niet baten. Dc Overheid bekommerde er zich niet om, dat een dergelijk kifftuur- element uit het openbare loven verdween. Het was wel een uitzonderlijke tijd, toen een dergelijk besluit kon genomen worden. Een opera-voorstelling in Haarlem benoord^ tot de zeer groote uitzonderingen, bleek slechts mogelijk met steun uit het „Fonds voer Kunsten en Wetenschappen" en aan een eigen Nederlandsche opera dacht nie mand. De sluiting van dezen schouwourg werd niet als een verlies gezien, omdat er in wer kelijkheid (en vooral den laatsten tijd) maar zelden een uitvoering gegeven was. die uit het oogpunt van volksopvoeding kon mor den toegejuicht. Het was op dit gebied zelfs zóó gesteld, dat vele goedwillenden zich al- vroegen of sluiting inderdaad niet nog be ter was. Zoo kreeg Haarlem dan z'n schand vlek, want een schandvlek bleef het verval len gebouw in de JansstraaL. waarvoor over heid en intellectueelen samen geen kuituur- brengende bestemming wisten te bedenken. Sindsdien is er veel verandeiU. De oorlog kwam over Nederland en het is een verblij dend verschijnsel, dat juist op kultureel ge bied, na de opruiming van het duffe, krach- telooze oude, een heerlijke frissche wind is gaan waaien, waardoor herleving op zeer uitgebreid terrein in het vooruitzicht kwam. Reeds eerder hadden wij gelegenheid het werk van de „Nederlandsch-Duitsche Kul- fuurgem eenschap" onder aandacht van onze lezers te brengen, waarbij wij vaststelden, dat de wisselwerking der kuituur van het allergrootste belang is, omdat zij ^contact tusscnen de volkeren tot stand brengt en verdiept, maar ook omidat zij het eigen volk verheft. Het besluit van den Burgemeester van Haarlem,! waarbij de gemeente overgaat tot aankoop en wedërinrichting van den voor maligen schouwbt^'g Jansweg, verdient in dit verband onze hulde: het is een daad waardoor hij met één besluit meer doet voor het kultureele leven in Haarlem, dan de democratische gemeentebesturen in den loop van tientallen jaren in vruchteloos heen en weer gepraat vermochten toLstanit te brengen. De gemeente komt thans in het bezit van een gebouw, dat voldoen zal aan d^leischen, die men er aan stellen 'kan. Daardoor zal de Overheid* in staat zijn het openbare leven in gunstigen zin te stimu- leeren. De grootste winst echter is, dat het ge bouw voor den tijd van vijf achtereenvol gende jaren, met recht van optie voor vijf jaren zal worden verpacht aan de Neder landsche Rarnar Opera. Hiermede krijgt Haarlem- een kultureele instelling waar het met recht trotsch op zijn kan: het is een besluit waarvan de kultuurhistorische be- teekenis voor Haarlem zelf niet hoog ge noeg kan worden aangeslagen, maar dat ook voor geheel Nederland van niet te mis kennen draagwijdte is. Een eigen Kameropera met vaste basis beteekent: een bestaansmogelijkheid, zooals voordien nauwelijks denkbaar was en daardoor, een ontwikkeling van den schep pingsdrang, die onze Opera brengt op een peil, waar velen steeds in het buitenland, naar zochten. Nederland beschikt inderdaad over de elementen, die hiertoe noodzakelijk zijn. Wij juichen het van harte toe dat ditmaal van Haarlem de stoot is uitgegaan. De kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst. De nieuwe bewoners zijn aangekomen. Gisteren hebben een 30-tal kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst hun nieuwe bewoners gekregen, in totaal on geveer 6000 man. Voor ongeveer 20 pet zijn het aanstaande studenten, voor 15 pet a s. overheidspersoneel en voor de rest vrij willigers uit allerlei kringen. Bij de indee ling van al deze jongemannen is een zoo groot mogelijke verscheidenheid in acht ge nomen, zoodat ieder kamp als het ware een weerspiegeling geeft van alle groepen van deelnemers uit de verschillende deelen des lands. Op 7 Juli zullen de .20 overige kampen van den N.A.D. worden belegd. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN NEDERLAND. Twee burgers gedood vyf gewond.' 's GRAVENHAGE, 1 Juni. Tijdens het afgeloopen weekeinde hebben Engelsche' vliegtuigen boven Nederlandsch gebied ge vlogen. waarbij een groot aantal brand- en brisantbommen werden neergeworpen, die voor het grootste deel zonder eenige uitwer king op open terrein terechtkwamen. Woon wijken en boerenhofsteden vormden het voornaamste doel van dc Engelsche vlie gers. Verscheidene woonhuizen en boerde rijen werden vernield, resp. licht of zwaar beschadigd. Onder de burgerbevolking vie len 2 idooden en vijf gewonden. Bovendien werden verscheidene stuks vee gedood. Verder ontstond lichte glas- en terrein- schade. BURGEMEESTER VAN NIEUWER- AMSTEL ONTSLAGEN. De staatscourant bevat een besluit van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, waarbij mr. G. P. Haspels ontsla gen is als burgemeester van Nieuwer- Amstel. WIE ZIJN DE SCHULDIGEN AAN NEERLANDS ONDERGANG? Prof. dr. R. van Genech|en zal heden avond van 19.15 tot 19.30, over den zender Hilversum I (415.5 meter), zijn tweede belang rijke lezing houden over het onderwerp: „Wie zijn de schuldigen aan Neerlands onder gang?" NEDERLAND ALS INDUSTRIELAND. De vereelnging ..Ncderlandsch Fabrikaa*." te 's Gravenhage heeft de uitgave tot stand ge bracht van een kaart, welke op populaire wijze een beeld geeft van de ligging der belangrijkste industrieën van ons land. De kaart werd In opdracht van de Vereeniglng „Nederlandsch Fabrikaat" samengesteld en uit gevoerd door de Nederlandsche Stichting voor Statistiek, die daarbij gebruik maakte van spre kende symbolen voor de verschillende takken van Industrie. Reichskarte für Urlauber. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw cn Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het ge bruik van de „Reichskarte für Urlauber". Het blijkt voor te komen, dat handelaren weigeren op de bonnen van genoemde kaart de daarop vermelde goederen af te leverea. In verband hiermede wordt er met nadruk aandacht op gevestigd, dat de met „U" ge merkte bonnen van de Urlaubskarte, onver schillig of dezen van een rooden dan wel van een blauwen opdruk voorzien zijn, zoowel in winkels als in café's, restaurants enz. geldig zijn, en dat aflevering van de daarop vermelde hoeveelheid en soort van goederen dus niet mag worden geweigerd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1