STADSNIEUWS DE MASCOTTA. Door de Operettezangers Het Amsterdamsche beroepsgezelschap De 'Tperettezangers kwam Zaterdag in öen Stadsschouwburg de oude Fransche ope rette van Audran „La Mascotte" opvoe ren. .Hoewel dit haast klassieke werk van iet genre dat de „leichtgeschurtzte Muse" dient, nog al tamelijk wat inboet, zoodra het vertaald voorgezet wordt, was het ge heel toch een zeer vermakelijke vertooning, al moest zij dan het croquante en licht ge vleugelde a la Francaise eenigszins missen. De kluchtige onwaarschijnlijkheden van het grappige stuk sloegen in ieder geval in en de geestige intrige heeft nog niets van haar werking verloren; iets wat men van vele jongere operettes niet geutigen kan. Daarenboven is er de pétillante muziek van Audran, die met haar frissche melodieën, en effectvolle ensembles het publiek in de ver- eischte stemming houdt. Ja, die oude ope rettecomponisten wisten het wel; het waren handige vaklui, die achter een schijnbaren eenvoud van myzikale conceptie schuil gin gen. De regie van Joh. Boskamp was zeer te prijzen; Boskamp, die zelf de cancaturale rol van vorst Laurent XVII vertolkte, is trouwens een beproefde in het vak, die de goede tradities van de klassieke operette weet voort te zetten. Bettina, de Mascotta, werd met de noo- dige vrij moedighei# gespeeld door Truce Speyck; haar zeer expressieve mimiek ver hoogde niet weinig haar succes. Jan Kiveron was een goede Pippo; in zijn groote scène met Bettina in III kwamen zijn spel en zang tot verrassende ontplooiing. De Rocco van Rob Milton was op het boertige afgestemd, en de Vorst van Joh. Boskamp was prachtig getypeerd; beider mimisch samenspel in I, bij het overwegen van bepalingen betreffende de gelukaan- brengster, was etn treffend stukje tooneel. Als speelster was Chr. Ouwen in de rol van prinses Fiametta zeer te prijzen. Ook piet de Keyzer speelde waardig en vlot zijn rol van prins iFritinelli; hij liet zich daaren boven con bravore als tenorzanger met mooi lyrisch geluid gelden. Ook de bas H. Schuur man. die een leuk type van den herbergier Mattio maakte, was als zanger opmerkelijk. Het koor, uit goede stemmen bestaande, zong frisch en acteerde bijzonder vlot; ook de dansprestaties, ingestudeerd door Rob. Milton, verhoogden het peil van de voor stelling. Een klein orkest, ond«r accurate leiding van Charles Borgman aan het klavier, ver tolkte zeer pétillant de begeleiding. Wanneer de Operette-Zangers nog eens onzen schouwburg zouden aandoen, ver dienen zij een grooten toeloop van het pu bliek. Met deze Mascotta-vertooning heb ben zij zich in Haarlem aangediend als een voortreffelijk gezelschap. JOS. DE KLERK. „Voelbalvlegel" Voor adspirant-leden van den - Ned. Voetbalbond. De Gemeentelijke Concertzaal, tot in den nok gevuld met twaalfhonderd gezonde Hol- landsche jongens, die niets liever doen dan voetballen men kan zich wellicht voor stellen, dat het geen rustige middag is ge weest, Zaterdag, toen het Haagsche Cele- ritas-Duno-Gezelschap daar een tooneel- voorstelling gaf! Dat de opvoering deson danks goed verstaanbaar bleef, is te danken aan den ons onbekenden auteur van „Voet balvlegel", die kijk heeft op de middelen, waarmee hij de jeugd, en speciaal de voet ballende spes patriae kan „vangen". Het was dan ook geen slecht, idee van het afdee- lingsbestuur van den Nederlandschen Voet balbond, dit stuk te laten geven voor de adspirant-leden De voetbalvlegel is een H.B.S.-jongen, zoon van een dokter, die met zeven onvol doendes op zijn rapport thuis komt. De diagnose ligt voor de hamei: Frits heeft het schoolwerk achteruitgezet ter wille van de sport. Het geneesmiddel is eenvoudig en hard: niet meer voetballen. Maar een ver standige vader weet, dat gestrengheid al leen een twijfelachtig opvoedingsmiddel is en na menigvuldig aandringen besluit dr. Van GenJüeren, den jongen nog te laten deelnemen aan den belangrijken competitie wedstrijd. die Frits' club het kampioenschap moet verzekeren. En alras blijkt het, dat één enkele gunst soms meer kan uitwerken dan de meest paedagogische straf De schrijver van „Voetbalvlegel" heeft geen sterk stuk gegeven, maar wel een be langwekkend. De sport staat op het tooneel te zelden onder de loupe, om een enkel stuk op dit gebied niet van harte toe te juichen. De aanwezige jongens deden cat letter lijk. Hoe kan men zich grooter enthousiasme denken dan dat van voetbal-adspiranten voor een dergelijk stuk9 De paedagogische waarde van het vertoonde willen wij buiten beschouwing laten. Het is immers genoeg, dat een zaal vol jongens intens "geniet van een werk waarin eerlijk spel. niet alleen op het grasveld achter een bal, maar ook in het dikwijls moeilijke leven van schooljon gens. in het licht wordt gezet. Dat is de waarde van ..Voetbalvlegel": dat het een gezonde opwekking is tot „fair play". En daarom zou het ook voor niet-voetballende jongens gerust eens mogen worden ge speeld. M. SYBR. KOOPS. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) Kan ik bij je blijven efen? Vroeg Oom op een kwaden dag; 0 jawel, dat kan, zei Moeder Met een z^If-bewuste lach. Och toe, ga jij gauw eens even Voor mij in de kelder, man, Haal daar eventjes een pakje DUBBEL-JUS van HELDERMAN. HELDERMAN - BUSSUM VWimv Vehfoüikfomte, dope, staaf.r. BIJ ALLE APOTH. EN ERKENDE DROG k F. 1.45 PER BUS fABRIKANTE: N.V. NOURYPHARMA, DEVENTER Een nieuwe kinderoperette. Haarlemsch Kinderoperette-koor, zang leider en regisseur Ely Huyboom, voerde Zaterdag en Zondag in den Stadsschouw burg, onder veel belangstelling een nieuwe kinderoperette ten tooneele. waarvan de tekst geschreven werd door Piet Fransen en de muziek gecomponeerd door Jac. Zwaan. Het stuk, getiteld „De Schat in de Heksen- grot", biedt aan een uitgebreid gezelschap als dat van den heer Huyboom (het telt ca. 130 medewerkenden) ruimschoots gelegen heid om zich te ja ten gelden en is meer op massaregie dan op individueel spel bere kend, wat voorzeker een goede hoedanig heid voor dit genre is. Het brengt in zijn vijf tafereelen een viertal groote groepen in touw: hovelingen, elfen, heksen en kabou ters, mitsgaders een klein getal personages, onder welke een prins en een prinses (die op zoek gaan naar den geroofden schat van vrede en geluk, en deze uiteindelijk thuisbrengen) de voorrjaamsten zijn. Ver wikkelingen heeft het libretto niet, maar wel tal van bonte tooneelen, waarin veel ruimte voor chorthografische voorstellingen gege ven is. Solo-, duo- en koorzang wisselen vrij geregeld af irffet dansscènes, en'dat is een van de beste eigenschappen van* de nieuwe operette. Gelukkig is de librettist ook geweest in zijn dialogen tusschen de twee voornaamste kabouters, die trouwens uitstekende ^vertolkers vonden. Jac. Zwaan heeft voor het werk een vlotte muziek ge schreven. die het best uitviel Ln de ballet ten, waarin hij zich niet geremd voelde door concessies, die hij meende te moeten doen zoodra er gezongen dient te. worden. Toch troffen ons nu en dan ook vooral in II zangmelodieën, die losser stonden van de traditie. De scènes van dwergjes, elfen en heksen leken ons muzikaal de belangrijkste; daar is Jac. Zwaan uitnemend geslaagd. Aan de vertolking was veel zorg besteed, vooral wat de actie, de aankleeding, décor en belichting betreft. Het is niet te onder schatten wat Ely Huyboom als regisseur met zulk een groot ensemble bereikte, en wel zoodanig, idat alles als op rolletjes liep. Een groot deel van het succes was mede te dan ken aan de medewerking van Leny van Tricht. die de balletten geïnstrueerd had, en daarmee verrassende resultaten bereikte. De groote heksenscène van IV was wel zefer opmerkelijk; maar ook wat de elfjes en vooral wat de kabouters in een goed losge werkt samenspel bereikten, behoorde tot het beste van de vertooning. Over het zingen van de kinderen, kan ik niet zoo enthousiast zijn; zoowel in koor als in solo-zang was voortdurend een for- ceeren van het borstregister te con9tateeren, wat aap den klank niet ten goede kwam.. Hoe mooi het wél kan met gebruik van de kopstem, bewees het koor aan 't slot van het werk; daar klonk het beschaafd, be scheiden en muzikaal. Laat dit een wenk wezen. Mevr. Mies WesterveldLucas vervulde haar lang niet geringe taak als begeleidster aan de piano bijzonder vaardig. De vertooning genoot grooten bijval van het geestdriftig gestemd publiek. Wat na af loop de auteurs en de monteeroers harte lijk toejuichte. JOS. DE KLERK. „Daar knap je vast van op" Cabaret-revue voor Eensgezindheid. Het is ons niet bekend, olde leden der Overijselsche, Geldersche en Drentsche amusementsvereeniging Eensgezindheid een opknappertje npodig hadden, maar als dit het geval was, dan hebben zij zekér hun deel gekregen van De Lachsprinters, het cabaret-ensemble .van den heer Martin van Delden. Zondagavond trad dat voor de ver- eeniging op in de tuinzaal van het Concert gebouw, waar braaf gelachen is. LH»u Marti en Johny Flesco zijn "zoo lang zamerhand bekende figuren geworden in Haarlem. Hun optreden miste ook nu zijn uitwerking niet; Johny zette met zijn ge zongen trouwlust de heele zaal, en meer in het bijzonder het vrouwelijk deel van het publiek, volslagen op- stelten, Marti was op zijn best in de conférence en getweeën speelden zij menigen éénacter tot uitbundig genoegen van de toeschouwers. Van Delden, die al jaren revues samen stelt. geeft ook in „Daar knap je vast van op" blijk van zijn routine. Het cabaret-pro gramma van Zondag bood aan elk deel van zijn publiek iets anders, er was kleur en beweeglijkheid in overvloed, zoodat de af wisseling gewaarborgd was. Daarbij komt dat Van DeMens medewerkers, die geen aanspraak mogen maken op den naam van artisten. toegewijde dilettanten zijn. Alles wat zij doen hebben zij danig onder de knie en zoo er al eens gebrek aan talent is waar te nemen, van gebrek aan studie zal men geen van hen kunnen beschuldigen. De Hollandia-dansgroep was er weer en de solo-danseressen Ria en Nelly, de zanger Frans Eijkhof en Nelly van der Vejldt, die AGENDA DINSDAG 2 JUNI. Groote" Kerk: Orgelbespeling floor George Robert, 89 uur. Luxor-Theater: „Kameraden op zee", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Quax. de brokken piloot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Frans Hals Theater: „Het leven is nog niet zoo kwaad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Palace: „De Veldtocht in het Oosten", 2, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. WOENSDAG 3 JUNI. Gebouw H.K.B.: Kinderfeest, 2.00 en 4.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. c Desks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper, Haarlem. Sport en stad: A. Overmcer Heemstede Rul ten! and: J C. van der Laag Heemstede Haagsch Redacteur: B. Korsten. Der. Haag. Binnenland: J. A. Steei^Jr.. Zandvoor: Nieuws- en reportage voor VeUea en omgeving: j. j. e. van BaarseJ, Urauidcq- niet alleen verdienstelijk werk leverde in de schetsjes, maar ook optrad als öeclafnatrice en met succes. Een goed parterrenummer werd gegeven door de Iliona's, een viertal acrobaten, die een aantal halsbrekende toe ren verrichtten. En ten slotte behoorde ook een orkest van A. J. Grootegoed tot het tableau de la troupe, het orkest dat vele nummers accompagneer ie en een enkele maa! ook zelfstandig optrad. Johny en Lou mochten het grootste suc ces behalen en wel met hun praatje voor de microfoon. Het publiek was daarbii even min karig als de humoristen en zong met smaak de refreinender liedjes mee. Onze Saksische landgenooten hebben zich uitermate geamuseerd, dat staat vast. Zoo dat zij dus den naam van hun vereemging alle eer hebben aangedaan. M. SYBR. KOOPS. Pianoleerlingen van Willy Schijf. Er hing een sfeer van lentebloemen in de zaal, waar de pianoleerares mej. Willy Schijf Zaterdagavond haar leerlingen voor het voetlicht bracht om op deze voor drachtoefening te gewennen aan het spelen voor anideren. Op een tweetal uitzonderin gen na waren het allen heel jonge 'leerlin gen, ook zij die Reger, Brahms, Schubert, Jhil. Emm. Bach, Beethoven en Haydn speelden. En al namen zij .niet allen deel aan ide speelliedjes. die door- de zangklasjes werden uitgevoerd, ik wed, dat zij het wel graag'hadden gedaan, 't Was"" dan een avond voor de kinderen, waar ook de heel kleinen zich best op hun gemak voelden. Hoe kon 't ook anders, waar de leerares hen op het podium wenkte, als gold het, een doos bonbons in ontvangst te nemen. Zoo kwam het, dat de stukjes, van Ruygrok, Lloyd, Van Krefeld en van Van Ebbenhorst Tengbêrgen er wél bijvoeren en ook Haydn en Beethoven in miniatuurvorm netjes te voorschijn kwamen. Een flinke sprong naar'boven werd gedaan in Heller en in Clementi, de eerste later op den avond in herhaling, omdat toen Vader en Moeder waren gearriveerd. En toen vooral klonk het méér dan opperbest. Treffend was het, met hoe groote behoedzaamheid de leerares haar beginners inwijdt in de moei lijkheid van het pedaalspel. Dit is een der redenen, waarom ook de voordracht door de meer- en' vergevorderden een zoo welver- zorgden indruk maakt. In dit verband is ook te vermelden, hoe het overduidelijk blijkt, dat mej. Willy Schijf groote waarde hecht aan het voorspelen. Handel en Bach, Brahms ook. en vooral Reger waren er de bewijzen van.- En deze meergevorderden waren zonder uitzondering jonge kinderen. Dat ook bij de heel jonge muzikantjes Chaminade en Mozart zoo muzikaal en zoo technisch goed werden voorgedragen, mag afzonderlijk worden vermeld, want zoo heel ..facile" is toch die Mozartsonate ook weer niet. In de zangklasjes, waar naast Loots onze vrouwelijke componisten hoogtij vierden, bleken de stemmetjes geoefend te ziin en het maatgevoel te zijn ontwikkeld. Dat klonk alles keurig bij een.zoo hoogfijne begelei ding door wie later met distinctie Chopin's Prelude in Des en Polonaise in Cis zou voor dragen. Met deze voordracht en die van Schumann (een drietal uit Kiniderscenen) waren we aan het eind gekomen van dezen voordrachtavond, die blijkens de kostelijke bloemen en waardevolle geschenken heel wel by leerling en ouder in den smaak viel. G. J. KALT. Voor den Politierechter. "kORT EN VLUG RECHT. Een juffrouw uit Spaarndam kwam voor, en. met haar kwam de getuige, een groote donker-uitziende man. De juffrouw had het van den winter koud gehad en om toch nog eeni een avond te kunnen stoken, was zij naar het terrein van den donke ren man, dat bij het dorp lag, gewandeld en had daar wilgenhout, dat daar keurig lag opgetast, meegenomen. Dit had zij zoo in een paar wandelingen gedaan, tót zij betrapt werd. „Of zij niet wist dat zooiets niet te pas kwam", vroeg de Politierechter, en het dametje bleek het te weten. De eigenaar van de takken had na zijn voorkomen achter het getuigenhekje door den deurwaarder een briefje aan den Poli tierechter laten 'geven, waarop stond aan gegeven. dat hij wegens het verlies van het wilgen-, maar ook van ander hout, van de juffrouw 40 wilde hebben. Er was veel hout gestolen van des mans terrein, maar de juffrouw had.zich niet aan alle diefstal len schuldig gemaakt. Derhalve oordeelde de Politierechter dezen eisch nogal hoog. De Officier vroeg de juffrouw of zij de schade had vergoed. Neen. dat had zii niet. maar zij wilde wel betalen, dat kon best! Vervolgens nam de Officier het woord en vroeg den Politierechter of hij er bezwaar tegen maakte de zaak even te schorsen om de juffrouw gelegenheid te geven haar schuld af te doen. Na tien minuten kwa men zii beiden weer binnen, de juffrouw was drie-vijftig lichter geworden en na dat de Officier had medegedeeld dat het hem verheide dat het zoo in orde was gekomen, eischte hij van de juffrouw nog een boete van f7,50. Een tweede Spaarndammer. die "even eens hout van hetzelfde terrein had geno men. was niet verschenen en kreeg een boete vah 15. Verduisteren van 21.53 tot 5.23 u. 3 Juni: zon op 5.23, onder 21.53 uur. maan op 0.53, onder 10.17 uur. Dinsdag 2 Juni. Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking: van distributiebeschei den is het morgen. Woensdag, de beurt aan de letters I. J en L. 'BEIAARDPROGRAMMA'S. Het beiaardprogramma, dat Woensdag wordt uitgevoerd door den heer Fred, de Nie, hulpbeiaardier te Leiden, luidt: 1. Improvisatie van de Nie; 2. Prelude van Jef van Hoof; 3. „Wie gaat mee" en „Naar Oostland": 4. Sonate van Van Hoey; Klokke Roelant. de Vlaamsche Leeuw en Het Smidje: 6. Thema en variatie van Staf Nees; 7. Rubensmarsch van P. Benoit. Zaterdag speelt J; Vermaak de volgende nummers: 1. Allegro deciso van P. Gillon; 2. Dansje van Jos de Klerk: 3. Gavotte van De Fesch: 4. „Te Kieldrecht", Lied van de H. Barbara. Inleidingslied op het zingen; 5. Vlaamsche Dans: 6. Postludium, beide van Jacq. Vermaak. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Donderdagavond zal het Doopsgezind Zandkoor onder leiding van den dirigent Jac. Zwaan een uitvoering geven in de Doopsgezinde Kerk van „Der Messias" van G. F. Handel in de bewerking van F.*Chry- sander. Als solisten werken mee: Lyda Stappers, sopraan. Lien Wit, alt, Louis Spaan, tenor, George Spijkstra, bas en Gosse Kroese, begeleiding. Het concert begint om hall' acht. PERSONALIA. Bij de te Utrecht gehouden examens voor makelaar in onroerende goederen is ger slaagd de heer G. Ides te Haarlem. Bij de Doopsgezinde Sociëteit zijn na afgelegd examen tot proponent bevorderd de heeren H. Bremer te Haarlem en E. Frater Smid te Overveen. GYMNASIUM Na -verlengd examen zijn nog geslaagd voor het diploma B de heeren: M. N. Bakker en G. J. Kits van Heynlngen BEROEP ONTVANGEN. Ds. W. F. Laman, predikant bij de Chr. Ger. Gem. van Haarlem Centrum ontving VERBETERING VAN IIET ORGEL IN DE GROOTE KERK. Bij besluiten van den raad van 30 October 1940 en 12 Februari 1941 werd voor-de restau ratie van het orgel in de Groote Kerk in totaal een bedrag ad 3.875 beschikbaar gesteld. Dit bedrag moet echter als gevolg van inmiddels verschuldigde omzetbelasting met ƒ203,94 worden verhoogd. Voorts is het bij de uitvoering van de res tauratiewerkzaamheden noodzakelijk gebleken voor de juiste werking van de op elkaar inge stelde tractuuronderdeelen eenige verbete ringen aan te brengen, met «ame in de de- daalkoppelinge en in de balansregels van hoofdmanuaal en pedaal. De kosten worden hierdoor bovendien nog met ƒ360 verhoogd. De burgemeester heeft derhalve het oor spronkelijke crediet verhoogd. Overtreding is nu strafbaar. Het vorig jaar heeft de Regeertngscommissaris een voorschrift uitgevaardigd tot beperking van het café-bezoek des avonds door Jeugdige vrou welijke personen. In den loop van het-jaar heeft de politie vele malen een controle uitgeoefend en meisjes zijn uit cafés verwijderd. Het gebeur de echter ,dat zij terstond daarop een ander café bezochten, want zij waren immers niet straf baar. In verband hiermee heeft de burgemeester thans de algemeene politieverordening aangevuld met een artikel, dat het aan Iedere vrouwelijke minderjarige beneden den leeftijd van achttien jaar en van NederlandSche nationaliteit verboden zich na des avonds negen -uur als bezoekster in een café of terras op te houden, tenzij zij verge zeld ls van een meerderjarige en voorzien van ién schriftelijke toestemming van haar ouders, dan wel ln gezelschap van tenminste één harer ouders. Wordt in de toekomst dus een meisje aange troffen. dan wordt proces-verbaal opgèmaakt. Ook tegen den houder van een vergunning of verlof kan worden opgetreden. BENOEMINGEN BIJ HET ONDERWIJS. A met vijf jarigen cursus heeft de burgemeester benoemd den heer L. van Dijk te Heemstede, tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avondschool voor Handelsonderwijs den heer T. Bakker te Haarlem en tot onderwijzer aan de Anslijnschool (Frïe- sche Varkensmarkt) met ingang van 18 Mei den heer J. F. Poen te Haarlem. KAPPERSZAKEN OP ZATJAERDAG.' Aangezien de Winkelsluitingswet 1941 voor schrijft .dat de kappers- en barbiersondernemin gen op Zaterdag om acht uur des avonds geslo ten moeten zijn, heeft de burgemeester de ver ordening: waarbij het sluitingsuur op negen uur is bepaald, Ingetrokken. NED. MIJ. TOT HET VERRICHTEN VAN MIJN BOUWKUNDIGE WERKEN NV. In de te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Maat schappij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige Werken N.V. ziin de balans en de winst- en verliesrekening over het boek jaar 1941 goedgekeurd en, is het dividend bepaald op 2 procent. Prof. L. Rutten werd tof lid van den Raad -van Commissarissen herkozen. ALG. NED. BOND VAN GEPEXSION- NEERDEN. De bondsraad van den Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden heeft dezer dagen in Utrecht vergaderd. De voorstellen van de afdeelingen Haarlem. Arnhem. Utrecht, Roosendaal en Overijsel tot het aanwen den van pogingen om toeslagen op de pen sioenen te verkrijgen, werden aangeno men. Aan het dagelijksch bestuur zal het tijdstip voor het inzetten van deze actie worden overgelaten. Links: In verband' met de opening van de Nederlandsche Kultuurkamer werden Zater dag eenige gildeleiders dezer Kamer aan den Rijkscommissaris voorgesteld. Prof. dr. T. Goedewaagcn stelt prof. J. de Vries, vice-president van de Nederlandsche Kultuur kamer en leider van het letterengilde voor. (Stapf-Mol-Pax Holland-e) Rechts: Te 's-Gravenhage had Zaterdag een bijeenkomst plaats, waarbij de Duitsche Rijkssportleider von Tsehammer und Osten het woord voerde. V.l.n.r.: Rijkscommis saris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart; v. Tsehammer und Osten; SS. Gruppcriführer Rauter; gezant Bene. (Stapf-Mol-Pax Holland-c) Wijziging regeling schoenendistributie. De directeur van het rijksbureau voor huiden en ledqr, daartoe gemachtigd door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, maakt bekend, dat in de Utans geldende dis- tributitregeling voor schoenen eenige wij zigingen worden aangebracht. In de eerste plaats worden de thans op bon 1 verkrijg bare schoenen' onderscheiden in schoenen met lederen of rubber zool en in schoenen met van een ander materiaal dan leder of rubber vervaardigde zool. Voorts worden de schoenen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord „werkschoe nen" verkrijgbaar zijn, gesplitst in werk schoenen en beroepsschoenen. Onder werk schoenen -worden verstaan: alle bottines met een ^bovènwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox, terwijl onder beroepsschoenen alle bottines met een bo venwerk van een lichtere ledersoort en alle molières met een bovenwerk van Idler val len. Voor werkschoenen en beroepsschoenen zal eveneens de onderscheiding tusschen schoenen met lederen of rubber zool en schoenen met andere zolen worden doorge voerd. In verband met het bovenstaande zullen de distributiediënsten van 1 Juni a.s. af schoenenbonnen uitgeven, die aan de bo venomschreven onderscheidingen zijn aan gepast. De schoenenbonnen 1 worlden woor den gesplitst in schoenenbonnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) en schoenenbonnen lb (voor schoenen met an dere zolen). Indien deze bonnen bestemd zijn voor den aankoop van werkschoenen of beroepsschoenen, is op den bon de aandui ding „werkschoenenji.of „beroepssohoenen" vermeld. In de regeling, welke teh aanzien van de schoenen, die op bon 2 of zonder bon ver krijgbaar zijn, geldt, is geen verandering gebracht. Hieronder volgt een overzicht van de schoenenbonnen, die op 1 Juni in gebruik worden genomen en van de hierop verkrijg bare soorten schoenen. le. Op bonnen la zijn verkrijgbaar: alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met lederen of rubberzolen, voorzoover niet hieronder genoemd: 2e. op bonnen lb zyn verkrijgbaar: a) alle schoeisel, waaraan overleder is verwerkt met zolen vervaardigd van andere materiaal dan leder.of rubber voor zoover geen werkschoenen of beroepsschoenen; b) sandalen, opanken, lederen samoa's, schoenen met open teen èn open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzien; 3e. op bonnen la met opdruk „werk schoenen": botfines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware ründbox; 4e. op bonnen lb met opdruk „werk schoenen": bottines met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en met een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox: 5e. op bonnen la met opdruk „beroeps schoenen": bottines met lederen of rubber zool en een bovenwerk van een lichtere le dersoort. alsmede molières met een lede ren of rubber zool en een bovenwerk van leder; 6e. op bonnen lb met opdruk „beroeps schoenen": bottines met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en bovenwerk van een lichtere ledersoort, alsmede molières met zolen vervaardigd van van ander materiaal dan leder of rubber en een bovenwerk van leder. Schoenenbonnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) zullen voorloopig alleen worden beschikbaar gesteld voor kin deren van 1 tot en met 9 jaar. Personen van 10 jaar en ouder komen dus voorloopig niet in aanmerking voor gewone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen pok geen bonnen lb met opdruk „werkschoenen" eJi „beroeps- schoenen", dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoenen met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber, wor den uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maanden na datum van afgifte geldig zijn, zullen er tot 1 Augustus a.s. nog schoenen bonnen 1 en werkschoenenbonr<erv volgens het oude model in omloop zijn. Op deze schoenenbonnen 1 kunnen gewone schoenen met lederen of rubber, zoowel als van an der materiéal vervaardigde zolen (dus schoenen, die hierboven onder le en 2e ziin omschreven) worden gekocht. Op de'oude werks^oenenbonnen zijn 'uitsluitend werk schoenen met zolen vervaar);igd van leder, rubber of ander materiaal verkrijgbaar' (aus de schoenen, die hierboven /onder 3e en 4e zijn 'omschi-even). NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: „Onder intrekking* van alle, omtrent toe wijzingen van schilderslinnen plaats gehad hebbende publicaties, wordt bepaald, dat vanaf heren alle beeldende kunstenaars, die m aanmerking wenschen te komen voor het artikel schilderslinnen in het bezit moeten zijn van een advies der Nederlandsche Kul tuurkamer. ten einde zich ter verkrijging van een toewijzing te kunnen wenden tot het distributiekantoor der plaats hunner in woning. Ter verkrijging van genoemd advies dient een aanvrage te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer. 2e v. d. Boschstraat 44. 's Gravenhage. onder duide lijke vermelding van naam, volledig adres, woonplaats, beroep en opgave van welke vereeniging of vereenigingen aanvrager eventueel fid is". JUBILEUM J. ROSENHART. Op 11 Juni is het 25 jaar geleden, dat de heer Joh. Rosenhart, Rollandstraat 46. werd aangesteld alS vertegenwoordiger van de Verzekering Maatschappij „Onder linge Nederlanden", welke maatschappij later werd samengevoegd met de Noord- Hollandsche Levensverzekering Mij. te Alk maar. ALLE-DAG-KERK. Bij den dienst van de Alle-Dag-Kerk op Woensdag 3 Juni des avonds ten 7 uur in 'ie Groote Kerk zal mevr. C. Kramer eenige liederen ten gehoore brengen. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart HoeveeIh. t/\ Alg. Aardapp. 27 A Aardapp. C7B Aardapp. 23 A Aardapp. 2 SB Bloemigel». 301.303 Algem, broodj 309, 313 Boter' 27 Boter 27 Brandstoff. 01 t/m. 05 BV Brood 28A Brood 28B Chocolade 26, 28 Cigarillos 31. 32 Havermout peulvruchten) 307 Jam (250 gr. suiker) 303 Kaas 29S. 302. 306 Kaas ,310. 314 Kofflesurr. 2SS Maïzena (vorm.) 313 Marg. (bot.) 27 Melk 26 t/m. 29A Melk 26 t/m. 29B Petroleum 6 Peuivr. (haver mout) 307 Rijst 4-17, 4-18 Scheerzeep Aard. 1 1 /4 kg. Aard. l/ï'ks. Aard. 1 1/4 ks. Aard 1/2 kg. 100 gr. 100 gr. 123 gr. 125 gr. 1 eenh. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 10 at. Juni 13 Juni 13 Juni 4 Juni 4 Juni 31 Dec. 6 Juni 6 Juni 13 Jun 13 Juni 13 Juni Algem. 100 gr. Algem. 100 gr. Algem, 230 gr. Algem. Vet Melk Melk Petr. 3 1/2 L 1 3/4 L lir 13 Junljjf 4 Juni nJ 13 Juni™ 13 Jurri&f Juni SigJ ret te: Sigaretten Sigi 31. 32 07 Sinaasappelen 4-19 Sinaasappelen 3-12. 4-12 Suikerwerk 27. 28 Suiker 29 9 Suiker (jam) 303 Tabak 31. 32 Toiletzeep (80 pet.) J Vermicelli (maï zena) 315 Vet (bot. marg.) 27 Vleesch 28 A Vleeseh 2SB Seep G, H. I, Seep J. K, Seep 211. 228, Seep 272, 293 Zeep 300 Algem, 250 gr. 13 Juni Reserve 250 j?r. Text.(m.) SQgr; Tabak 2 0 at. Slgarett, 2 0 st. Tabak 5 st. Reserve 250 gr. 13 Juni 31 Aug. 6 Juni 6 Juni 6 Juni 13 Juni Reserve 400 gr. 13 Juni Tabak Toiletz. 13 Juni 13 Juni 13 Juni 2'3 gr. 6 Juni 75 gr. 6 Juni 100 gr. 1 kg. 50 gr. 100 gr. 125 gr. Vet Vleesch Vleesch 2 5 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 430 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 450 gr. 13 Juni 4 Juni 6 Juni 6 Juni 30 Juni 30 Juni 30 Juni 30 Juni 30 Juni Poisrceon-CUudiui-Pu Holland m AXTHIt ACIETNOOTJES EN BAGGER- TURF. Nieuwe bonnen aangewezen. De secretaris-generaal van bet departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot en met 30 Juni 1942 de met de woorden „generator anthraclgt 6e periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 HL (maximaal 7 5 KG) anthracietnootjeS IV of V, terwijl de mjt de woorden „generatorturf Ge periode" ge merkte bonnen gedurende hetzelfde tijdvak recht geren op het koopen van 50 stuks baggert urf. HONDEN- EN KATTENBROOD OP BON 14. 's GRAVENHAGE 1 Juni. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend dat voor de periode van 1 t<m. 30 Jun! 1942 op bon no. 14 van de nieuwe voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden honden brood verkrijgbaar worden gesteld als in de voor afgaande periode. Op bon no. 14 van de voeder kaar'. voor honden brood (groep K) wordt voor dezelfde periode 1L kg. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 Juni 1942 ztjn de bonnen no. 14'van "Vorenbedoelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum is verboden. SCHIEREILAND KERTSJ ONTRUIMD. „Op bevel van het bolsjewistische opper commando hebben onze troepen het schier eiland Kertsj verlaten. De troepei\ en haar uitrusting zijp geëvacueerd. De evacuatie is in goede orde geschied". Ziehier een nieuwe leugen waarmede Stalin en zijn medeplichtigen de wereld zand in de oogen trachten te strooien. De bolsjewistische troepen zijn niet geëvacu eerd. maar op het schiereiland Kertsj ver nietigd door de strijders voor het nieuwe Europa. Tot deze strijders behooren ook de dappere Nederlanders, waarvoor wij nu weer een groot aantal pakketten met boe-' ken, tijdschriften, versnaperingen, tabak, sigaren en sigaretten gereed maken. Dit is toch het minste wat wij kunnen doen voor onze mannen die aan het Oostfront oók ons volk en land verdedigen tegen de horden die Europa met den ondergang bedreigen. Landgenoot, toont dat u begrip hebt voor de opofferingen die onze mannen zich ge troosten, stort een flink bedrag op giro rekening 432100, t.n. Verzorgiingsfonds Vrij willigerslegioen Nederland Koninginne gracht 22 te 's Gravenhage. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 3 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. "-45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek, 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8 15 Gramofoonmuziek, 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Willy Kok. 12.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Bezoek aan een grasdrogerij. 13.15 Gramofoon muziek. 14 00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en pianospel. 15.00 Voor de vrouw. 15.50 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuziek. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 1650 Voor de jeugd. 17.00 Theo Udcn Masman en zijn dansorkest. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm Kwartier. 17.45 Theo Uden Masman en zijn dans orkest. 18.00 Kamphuis en Jeugdherberg. 18.15 Or gelconcert 18.50 B. N .O. Nieuwsberichten. 19 04 B N. O. Economisch praatje over den landbouw. 19 10 Gramofoonmuziek. 19.15 Familie de Boer. 19.30 Weensche Aethergolven. 20.15 Bert van Dln- teren en zijn orkest. 20.45 Gramofoonmuziek. 21 00 Orkest Malando en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 22.10 Orgelspel (gr.pl.). 22.30—24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 301,5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksles. 8.15 Gramofoonmuziek en opnamen. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ernst v*n 't Hoff en zijn orkest. 12.15 B. N. O. Nieuws- es economische berich'ten. 13.00 Om- en om-pro gramma. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 ZanI met orgelbegeleiding. 14.55 Operette „Die lustije Wltwe" (opn.). 17.00 Voor de jeugd. .17.15 B. N. 0 Nieuws-, economische- en beursberichten. 1"34 Een strijkorkest. 18.15 Gramofoonmuziek. 143* Van huis tot huis. 18.45 Gramofoonmuziek. I9.M Viool en piano. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag 19.50 B. N. O. Bra- bantsch praatje van den Dré 20 00 Fragmenten uit de opera ..Carmen". 21.00 Als jc verte reizen doet. dan kan je veel verhalen. 21.15 Tweede ac!» van de opera ..Faust". 21.45 B. N O. Nieuwsbe richten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05 Avondvrtl» ding. 22.1024.00 Zie Hilversum i,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2