ii STADSNIEUWS f 1.025^000.000 Huisvrouwen klagen over te weinig groenten! HONDEN Gebr. VEENINGA Nederl. boksers op dreef Uitvoering van de Orkestklasse van Haarlem's Muziekinstituut. Dinsdagavond kwam de Orkestklasse, on der leiding van Karei Mengelberg, voor het publiek; de uitvoering had plaats m de Turnzaal. Geboden v/erd een Haydn-pro- gramma: twee symphonieën en een klavier concert. Het ensemble was voor deze muziek volledig bezet; nochtans was slechts voor weinige partijen beroep gedaan op hulp krachten. De heer Mengelberg had aldus zijn menschen voor een niet geringe, maar toch uiterst dankbare en instructieve taak gezet; en uit het resultaat bleek, dat hii vrij doelmatig had gewerkt. Eerst ging de symphonie m Es gr.t., bij genaamd „Mit dem Paukenwirbel". Met wat geven en nemen betreffende de tempi werd een sluitend geheel bereikt. Leed de toon- zuïverheid nog al eens gevaar in den toon aard van Es, in de beide andere werken (beide in D) was ide stemming beduidend beter. De jonge pianiste Frieda Hooger- werf was Soliste in het pétillante klavier- concert in D gr.t. Haar vertolking was bij zonder frisch. sprankelend in de Allegro- hoekdeelen en charmeerend. zonder over dreven expressiviteit, in het cantabiele middenstuk. Maar vooral met het brillant gespeelde Rondo all' Ongarese bereikte ce jeugdige soliste iets opmerkelijks; daar hoorden wij een rustig, beheerscht musi- ceeren, klaterend helder en geladen met de spanning van Haydn's goede luim. De bege leiding van het orkest was doorgaans wel iets te sterk, maar het was eigenlijk ook de zwaarste opgave; over 't geheel w%rd toch veel bevrediging gegeven. Ten slotte werd met veel entrain de sym- Fhonie in D (met het daedelzakmotief in de inale) géspeeld. Haydn's vriendelijke en geestige muze werd hier best gedienld. Ka- rel Mengelberg kon tevreden zijn. over zijn Orkestklasse. Soliste en dirigent werden met bloemen gehuldigd. JOS. DE KLERK. Economische Rechter CLANDESTIEN VARKENSVLEESCH. Twee inwoners van Nieuw-Vennep. J. van Stam en F. Jonker, respectievelijk een groen- tenhande'.aar en een landbouwersknecht, had den in December van het vorig jaar op ver schillende plaatsen varkens en schapen ge slacht, d.w.z. Jonker had de slachthandelingen verricht en Van Stam had alleen maar ge reedschappen en emmers aangegeven en een enkele maal een poot of staart vastgehouden. Behalve aan slachten, had Jonker zich ook nog schuldig gemaakt aan het verhandelen van gebrande koffie en thee. In totaal waren door hem 15 varkens en 5 schapen van het /levenslicht beroofd. De Officier van Justitie noemde de slach ting zeer aanzienlijk en achtte een flinke straf op haar plaats. Hij eischte derhalve tegen Jonker een gevangenisstraf voor den tijd van negen maanden, tegen Van Stam een gevangenisstraf van zeven -^maanden. De raadsman van de beide verdachten, mr. A. van Leijenhorst. bracht naar voren, dat Van Stam geen sjachthandelingen had verricht en zich derhalve niet schuldig had gemaakt aaa slachting. Hij concludeerde daarom tot vrij spraak. Voor Jonker vroeg hij clementie, de moeilijke omstandigheden waaronder deze man leefde. Ii> aanmerking genomen. De Eco nomische Rechter veroordeelde Jonker tot de geëischte negen maanden en sprak Van Stam vrij, daar hij zich alleen had schuldig ge maakt aan medeplichtigheid bij een clan destiene slachting en dit feit was hem niet ten laste gelegd. H. P. Bakker, timmerman te Nieuw-Vennep, had de beide vorige verdachten opdracht ge geven tot het slachten van varkens. Aange zien den opdrachtgever evenveel schuld treft als de daders, oordeelde de Officier een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maanden op haar plaats, waarmee de Economistfha Rechter zich kon vereenigen. Tot drie maanden gevangenisstraf werden T. G. Huibers te Haarlemmermeer en A. van der Voet te Nieuw-Vennep veroordeeld, om dat zij vleesch van Jonker hadden gekocht en thee aan hem hadden afgeleverd. A. J. Driessen uit Nieuw-Vennep kreeg twee maanden gevangenisstraf, omdat hij varkens- vfeesch en schapenvet had gekocht van Jon ker. P. Spek Jr. uit Heemstede had voor f20 per pond thee gekocht van Jonker en deze thee voor ƒ25 per pond verkocht. De Officier eischte 14 dagen gevangenisstraf, omdat hij hom schuldig achtte aan ketting- handel en dty ernstig gestraft moest worden. M. W. H. van Hetem uit Haarlem, P.^Bpek Sr. uit Heemstede. J. Schalk uit Nieuw-Ven nep en M. Boom uit Nieuw-Vennep kregen resp. boetes van ƒ40 (eisch ƒ60), ƒ20 (eisch ƒ25), 40 (eisch ƒ60) en ƒ60 voor het koopen van clandestien vleesch van Jonker. AFDEELING B Verzekering van risico's, welke door aard of omvang niet in de Af dee ling A geaccep teerd kunnen worden, zooals fabrieken, groote gebouwen, goederen in publieke opslagplaatsen, kassen, warenhuizen enz. Tot nu toe wefd in deze Afdeeling verzekerd voor: SCHADE-UITKEERING BINNEN TWEE MAANDEN NA AFLOOP VAN ELK HALFJAAR. Vraagt inlichtingen bij Uw ASSURANTIE-BEZORGER AGENDA WOENSDAG 3 JUNI. Gebouw H.K.B,: Kinderfeest, 2.00 en 4.15 uur. Luxor Theater: „Kameraden op zee", 2.30, f.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Rembrandt Theater: „Qutyc, de brokken piloot", 2.30. 6.30 'en 8.45 uur. Alle leeftijden. Frans Hals Theater: „Het leven ls nog niet too kwaad", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Palace: „De Veldtocht in het Oosten", 2 6.30 en S.4 5 uur. Alle leeftijden. DONDERDAG 4 JUNI. Gem. Concertzaal: Eerste zomor^oneert H O-V. Soliste Annie de, Ridder, piano. 7.30 uur. Doopsgezinde kerk: „Der Messias", (Doopsgezind Zangkoor), 7.30 uur. Groot® Kerk: Orgelbespeling door George Robert. 3-4 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin gen. Wn. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad" S. R Kuiper, Haarlem, Sport en stad: A. pvermeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Den Haag. Binnenland: .J, A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen en omgeving: j. J. E. van Baarsel, IJmuideik Wiqdhondenrennen te Heemstede. Attractie op 28 Juni op het R.C.H.-terrein. Op het terrein van R.C.H. te Heemstede zal 28 Juni een wedstrijd gehouden worden oor windhonden. Een dergelijke wedstrijd is voor Haarlem en Heemstede iets nieuws en daar deze tak van sport elders in den lande veel belangstelling trekt, zal de wed strijd de aandacht van velen hebben. De organisatoren zullen de snelste honden uit ons land aan den start laten verschijnen. Sportdag U.L.O. B. Met groote geestdrift namen Dinsdag meer dan driehonderd jongens en meisjes deel aan de drie-, vier- en vijfkampen van de U.L.O. b (hoofd de heer Van der Haar). Er werd hardgeloopen, hoog- en vèrgesfrron- gen en met den bal geworpen. Het was niet mogelijk geweest, om alle leerlingen vol doende voor te bereiden, doch hier en daar bereikten de meisjes en jongens goede pres taties en meestal bleek, dat deze lid waren van de een of andere sportvereeniging. Het zou ons te ver voeren op de verschillende verrichtingen in te gaan, omdat de ijverige jury-leden, onder leiding van den leeraar gymnastiek, den heer J. Admiraal, heel wat te becijferen hadden. Wij volstaan met de vermelding eer vele prijswinnaars (stars), die dank zij de gulle medewerking van de ouders en oudercommissies prachtige prij zen ontvingen, nadat het hoofd der school den medewerkenden dank had betuigd voor hetgeen zij dezen dag hadden gedaan ten behoeve der leerlingen. Vierde klassen meisjes: 1 Annie Buma, 2 J. Truyter, 3 J. van Seyen, 4 M. Polderman, 5 Willy Schön. Vierde klassen jongens: UW. Feller, 2 H. Groennou, 3 G. Hoogteiling; 4 J. Barneveld, 5 H. v. d. Haak, 6 H. Fonkert, 7 W. v. d. Putten, 8 K. Langeler. Derde klassen meisjes: 1 H. Buma, 2 E. Muller Massis, 3 G. Nieman, 4 Pietje Feen- stra, 5 Jo Bodde, 6 Annie Schreuder. Derde klassen jongens: 1 J. Wouda, 2 Tj. Poort. 3 I. Hoftijzer, 4 N. Meijer, 5 G. Casse, 6 L. Rolf, 7 H, Snitger, 8 H. Verhage. Tweede klassen meisjes: 1 H. Eichelberg, 2 A. Machielsen, 3 F. Kaper. 4 L. Reef, 5 W. van Wijk, 6 A. Averink, 7 Rie de Haas. 8 T. Vermeer. Tweede klassen jongens: 1 H. Konings, 2 J. van Egmond, 3 Ten Kate, 4 G. Jacobs, 5 B. Stevens, 6 S. Koning, 7 J. Veldkamp, 8 R. Hofstra (na loting). Eerste klassen meisjes: 1 Dini Hurkmans, 2 H. Smits, 3 M. Prins. 4 T. Bos. 5 R. Lich tenberg, 5 B. de Koning. 7 L; Kamer, 8 H. Bakker, 9 Th. Kooien, 10 R. Meijer (na lo ting). .Eerste klassen jongens: 1 B. Bisschop, 2 H. Boersma, 3 Th. van Kempen, 4 H. Meyer, 5 J. van den Berg, 6 N. de Tombe, 7 D. Gau, 8 R. Roodt, 9 F. Lindeman, 10 Misset, 11 R. Knegt, 12 A. van Giessen (na -loting). Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen. Donderdag, de beurt aan het eerste gedeelte van de letter K en wel >an Ka tot en met Kro. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Armband. Van Gorkom, Karei van Man- derstraat 53; Bril: Vroegen. Ie Hooger- woerdstraat 20; Boogaard. Pieter Maritz- straat 34 zwart en Eskes, Gen. Cronjéstraat 41; Geldsbedrag: Heijkoop, Schreveliusstraat 50; Hondje: Prosée, Fred. Hendriklaan 12; Jas: Van Wezenbeek, Brederodelaan 25, Heemstede; Koffer m. inh.: Berkhof, Vos- maerstraat 26; Oorknopjé: Klijn, Busken Huetstraat 40; Portemonnaie m. inh.: Ste kelenburg, Ostadestraat 5 rd; Rasch, Ior- densstraat 38; Bruin, Coornhertstraat 27; Kooy, Dorreboomstraat 8 en Garstenveld, Magdalenastraat 16 zw.; Regenpijpen: Kos ter, Begijnesteeg 4; Riem, De Klerk, Hod- sonstraat 41; Rozenkrans^Leyh, Pieter Kies- straat 50 iid: Ring, Volkers, Preangerstraat 25; Regenpijpen: Hoogland, le Hooger- woerddwarsstraat 25: Schoenen, Bor, Spaan- schevaartstraat 89: Schoentje, Argelo. Van Zeggelenstraat 50: Taschje met inh.: Wijk huizen. Kolkstraat 21 zwart: Tasch, Ver beek. Kleverparkweg 206; Zadeldek, Win dig Zaanenstraat 52 rd. H. O. V. PERSTE ZOMER-CONCERT. Donderdag 4 Juni as., zal de H. O. V. aanvan gen met de Zomerconcerten. In totaal zullen dezen zomer 17 volksconcerten worden gegeven. De concerten worden op Donderdagavond uitge voerd met ultzonderinig van de maand Septem ber. dan zullen de concerten op Maandag en op< Donderdagavond jyorden gegeven. Het Concert dat Donderdag wordt uitgevoerd, vangt aan met de Variaties over een thema van Haydn Op. 5(5 van Joh. Brahms. Dan wordt door Annie de Ridder, met begeleiding van orkest het Tweede pianoconcer^van Beethoven ver tolkt. Na de pauze volgt een eerste uitvoering van het Concert voor piano en orkest jn bes kl. terts van Ernest Mulder. De solo-partij wordt door Annle de Ridder gespeeld. De compositie wordt door den componist zelf gedirigeerd. Het concert, dat wat de andere werken be treft. onder leiding van Marinus Adam staat, wordt besloten met de Catalonia Suite van Hanna Beekhuis. EVIPROVISATIECONCERT IN DE GROOTE KERK. Wii achten het niet overbodig, met een enkel woord de aandacht te vestigen op»het orgelconcert, dat Vrijdag a.s. in de Groote Kerk zal worden gegeven. De improvisatie kunst uit de tijden van Bach en Buxte- 'nude herleeft en het zijn Anton'van der Horst en Albert de Klerk, die zullen im- groviseeren op Nederland's schoonste orgel. ehalve improvisaties zullen ook werken van J. S. Bach worden uitgevoerd. MUZIEKBIBLIOTHEEK. Begin Mei is in de Stadsbibliotheek een muziekbibliotheek geopend. Afgewacht dient te worden of de belangstelling in de toe komst groot zal zijn. In de maand Mei wer den 211 werken uitgeleend, waaruit blijkt, dat er animo onder de Haarlemmers be staat voor dit nieuwe onderdeel van de bi bliotheek. V erduisterenVan 21.53 tot 5.22 u 4 Juni: Zon op 5.22, onder 21.54 uur. Maan op 1,31, onder 11.31 uur. Waar ligt de oorsaak? Andijvie voor 20 cent per kilo... Met voldoening zullen zij, die het goed meenen met den groentcnhandel dezer dagen hebben gelezen, dat de Nederland sche groenten- en fruitcentrale het plan heeft, iets te ondernemen, om den han del eenigszlns te saneeren. Het is een feit, dat de. veilingen slechts een klein deel ontvangen van de produc ten, die de kweekerijen opleveren. Waarom de tuinder niet met zijn pro duct naar de veiling komt is niet moei- lijk te raden. Vaderlandslievende on- baatzuchtighcid is er in elk geval vreemd aan. - De veilingen zijn echter de instanties, die de aangevoerde groenten verdeelen onder de kleinhandelaren. Doch als er op de veiling weinig is. krijgt de winkelier dus vanzelf ook weinig. Die winkelier moet echter leven, moet een omzet halen en ziet dus er naar uit, waar hij buiten de veiling nog groenten kan krijgen. Zoo komt hij weer bij den kweeker terecht. De aangewezen instantie, die controleert, of de tuinders wel met hun producten aan de veiling komen, is deze veiling zelf. Inderdaad weet de veilingleider aan de hand van zijn gegevens over vroegere jaren precies, dat be paalde tuinders, in 1941 veel leverden, doch thans in 1942 soms in het geheel niets. Men zou zoo zeggen, dat hij dus op zoo'n kweeker direct de hand kan leggen wegens ontduiking van den veilplicht. Maar neen! Want er bestaat voor den kwaadwillenden tuinder een zeer bruikbare uitvlucht. En wel de geldende bepaling, dat hij aan particulieren groenten en fruit mag afleveren, mits in hoeveelheden van niet grooter dan vijf kilogram! Deze bepaling maakt elke contröle onmogelijk. Wij hebben eens onderzocht, of het publiek inderdaad zooveel bij de boeren koopt, aldus het Nationale Dagblad. Hetgeen juist bleek te zijn. Enkele voorbijgangers spraken wij aan en vernamen, dat de boeren hun verkoop tot tevredenheid van het publiek, al beter en eerlijker regelden, dan de winkeliers. Andijvie kostte 26 cent per kilo. Zelfs wa ren er boeren, die voor 20 cent per kilo ver kochten. Te bedenken, dat daarvoor in de winkels 35 cent per kilo moest worden be taald! En als het in de winkels dan nog maar te krijgen was! Want daar hebben ze niets. De buurvrouwen vertellen verder, hoe de boeren de smalle,-bruggetjes over de sloot hebben moeten versterken, omdat de drom men stedelingen er door dreigden te zakken.. En in de steden staan de vrouwen urenlang in een rij en krijgen soms nog niets. Zij aten vroeger voor drie personen normaal 3 pond andijvie. Maar nu hadden zij maar vier kilo genomen. Als zij met de heele familie naar de boeren gaan dan kunnen zij genoeg koo pen om een inmaakvoorraad op te doen. Wij spraken toen nog eens met den veilingdirdc- teur, en waren het met hem eens, dat de bepaling, waarbij de tuinders hoeveelheden ORGELBESPELING. Orgelbespeling In de groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Donderdag 4 Juni 1942 des namiddags van 3-4 uur. door den stads- organist George Robert. Het volgende programma wordt ten ge- hoore gebracht: 1. Dorische Toccata, J. S. Bach. 2. Ricercare (dorisch), H. Distier. 3. Ave Maris stella (2 versets) M. Dupré. 4. Prelude, Fuguè et Variation, C. Franck 5. Pastorale, R. Hol. 6. Preludio e Fughetta, PI. Andrïessen. 7. Fête-Dleu, H. Andriessen. FAILLISSEMENTEN De Haarlempohe Rechtbank heeft giste ren het volgende faillissement uitgesproken Hindrikje Reerds, echtgenopte Jacob Schaap, pensionhoudster, wonende te Haar lem, Frederikspark no. 3-5. Curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede Rechter-Commissaris Mr. E. J. W. Top te Haarlem. Door het verbindend worden der Uit- deelingslijst is geëindigd het faillissement van: de N.V. Velser-Bouwmaterïalenhandel, gevestigd te Velsen. Curator Mr. J. Deenik te Haarlem. Een volk van grijsaards is ten doode opgeschreven. Teruggang van het kin dertal beteekent, dat de levenswil uit een volk is geweken. Alleen erfgezonde kinderen van goed bloed zijn ln staat een volk Jeugdig en gezond te houden. Strijdt daarom mede tegen de verwor ding voor een gezond volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche s. s. onder 5 K.G. vrij mogen verkoopen, zoo snel mogelijk dient te verdwijnen. En als men dan de tuinders in staat wil stellen, om aan familieleden en buren een maaltje groenten te verkoopen, laat men dan vaststellen, dat de tuinder een zeker percen tage van de opbrengst vair zijn land zoo ver handelen mag. De rest moet dan aan de vei ling komen. Op deze wijze bereikt men een verbetering langs den weg van den grooteren aanvoer. Dwingt men echter met dreigementen de kleinhandelaren, om van een bevoorrading uit den zwarten handel af zien, dan ont staat, zoo het doel al bereikt wordt, wat wij niet gelooven, toch eerst een periode, waarin de huismoeder in den winkel heelcmaal niets meer kan krijgen. Dan is dus de consument ook gedupeerd. De leiding van de Nederlandsche Groen ten- en Fruitcentrale doet verstandig, over dit problem niet lang meer na te denken. Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kynologische Inrichting „DE IJDELTUIT" Jacobijnestr. 10-18 - Tel. 13265 - Haarlem Distributie van vaste brandstoffen. De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de dis tributie van vaste brandstoffen. Onder de verbruikers, die het vorige jaar gerangschikt waren in de groepen b, c en d en de verbruikers, die een toeslag ontvangen hebben voor z.g. ruimte voor bijzondere doeleinden op de formulieren MD 112 ën MD 120, zal dit jaar, ter bepa ling van de toe te wijzen hoeveelheid een nieuwe enquete worden gehouden. Hier toe zal gebruik worden gemaakt van for mulieren BR.C. 250 en BR.C. 251. Formulieren BR. C. 250. De formulieren BR. C. 250 kunnen, na bekendmaking door de plaatselijke distri butiediensten, worden ingevuld door de genen, die een perceel of perceelsgedeelte in gebruik hebben voor andere dan parti culier^ doeleinden. Deze verbruikers wa ren verleden jaar in de groepen b, c of d ondergebracht. Ook dienen op formulier BR. C. 250 brandstoffen te worden aangevraagd voor ruimten voor bijzondere doeleinden gele gen in 'n perceel of perceelsgedeelte, waar voor reeds 'n gewone brandstoffenkaart DV is of zal worden verstrekt, echter alleen in die gevallen, dat de ruimte voor bijzon dere doeleinden grooter is dan de ruimte voor gezinsverbruik. Onder degenen, die van formulier BR. C. 250 gebruik behoo- ren te maken, zijn ojn. de volgende brand stofverbruikers te rangschikken: zieken huizen, gestichten, scholen, openbare ge bouwen, kerken, gebouwen voor publieke vermakelijkheden enz. Voor kantoren, café's enz. zal de aanvrage in het algemeen ook op dit formulier moeten worden in gediend. Formulier B.R. 251. - Voor de kleinere kantoren, café's enz. is dit echter niet altijd het geval. Want is de ruimte voor bijzondere doeleinden gelijk aan of kleiner dan de ruimte voor gezins gebruik, dan moet de aanvrage geschie den op een formulier BR. C. 251, waarvan de distributiedienst de verkrügbaarstelling over enkele u^kèn plaatselijk bekend zal maken. Ten aanzien van het formulier BR. C. 250 wordt nog medegedeeld, dat, wanneer in één perceel meerdere verbruikers ge vestigd zijn, de aanvraagformulieren teza men, aaneengehech{, dienen te worden in geleverd. Is afzonderlijke verwarming van de door de verbruikers bezette gedeelten mogelijk, dan zal aan iederen verbruiker een afzonderlijke toewijzing worden ver strekt. Wordt echter het betrokken per ceel door middel van één verwarmings installatie verwarmd, dan ontvangt de hoofd verbruiker of de eigenaar de geza menlijke toewijzing. Evenals vorige jaren worden ook nu de verbruikers behoorende tot de groepfen b, eren d op grond van de op formulier BR. C. 250 toegewezen hoeveelheden gesplitst in groot- en kleinverbruikers. De groot verbruikers ontvangen een identiteitskaart, waarop de plaatselijke distributiediensten hun telkenmale na bekendmaking, tegen afkruising van de overeenkomstige vakjes, de toewijzing zullen verstrekken. De klein verbruikers en de verbruikers, wier aan vrage behandeld is op formulier BR.C. 251, ontvangen onmiddellijk hun geheel jaar kwantum in periodebonstrooken eventueel aangevuld met rantsoenbonnen. Voor pensionhouders en kamerverhuur ders zal te zijner tiid een aparte regeling worden gepubliceerd. VERPLEEGSTERS NAAR HET OOSTFRONT. Zaterdag is de eerste groep verpleeg sters naar het Oostfront vertrokken om in de lazaretten te gaan arbeiden. De eerste vrouwelijke krachten zijn daarmede door de Nederlandsche ambu lance ingezet. Een zwarten verantwoorde lijke taak wacht dezen dapperen vroüwen. De ambulance werkt zelf reeds op volle toerenaan U is het om te zorgen dat dit zoo kan blijven voortgaan. Veel geld is en blijft noodig. Stort daarom vandaag nog uw bijdrage voor de Nederlandsche hulpexpeditie op girorekening 87600. Nederlandsche Ambulance. Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. i LinksDe Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft Maandag den nieuwen leider van „Winterhulp Nederland", den heer Van Vloten, geïnstalleerd en gelijktijdig den gewezen »leider, den heef Piek, zijn erkentelijkheid betuigd voor de bewezen diensten. Van 1. n. r.: Commissaris-generaal Schmidt; de heer Piek: Rijks commissaris dr. Seyss-Inquart; de heer Van Vloten en de heer Müller. (Polygoon-Meyer-Pax Holland c) RechtsBij de Nederlandsche vrijwilligers aan het Oostelijk front. De manschappen hebben de spoorwagens, waarin zij vervoerd worden, van vroolijke teekeningen voorzien. (SS. P.K. Wenniger Mulder-Heukels-Pax Holland c) Jjtaaie aueciaiaaiaqea Ma Ma Dam, £aqcaad ea Tlicolaas. (van onzen Haagschen redacteur) De drie beste boksers van Nederland- Luc. van Dam. kampioen- middengewicht, Arnold Lagrand, kampioen vedergewicht, en Jan Nieolaas, kampioen lichtgewicht habben Maandagavond in het gebouw voor. Kunsten en Wetenschappen in Den I-Iaag bewezen; dat zij ook in internationale ont moetingen hun mannetje staan. Drie Belgen werden door hen verslagen en bij Luc. van Dam en Lagrand was het Nederlandsche overwicht zelfs zóó groot, dat men gerust mag spreken van eclatante overwinningen. Vooral Lagrand maakte het al erg kort. Zijn 5 tegenstander Luclen Fllieux toonde zioh weliswaar een moedig bokser doch hij kon tegen de felle aanvallen van den in uit_ stekenden stijl boksendeiï Nederlander weinig anders stellen dan zijn moed. In de derde ronde gebeurde dan ook wat iedereen verwachtte: de Belg ging tegen de planken en bleef daar tot scheidsrechter Desmet tot tien had geteld. Na deze fraaie k. o. over winning waren de verwachtingen voor de ontmoeting van Dam tegen Paul Goffou bij zonder hoog gespannen. Ofschoon de Ne derlandsche kampioen 5 kilo liohter woog Aan zijn tegenstander, belette hem dat niet voortdurend het initiatief te nemen. De Belg) Incasseerde de felle en droge series van van Dam echter met bijzonder gemak.... althans in de eerste ronden, Naarmate het einde naderde werd van Da.m steeds agres siever. Zoo plaatste hij ln de 8ste ronde een felle „upper cut", die Goffou even deed wankelen. De gong redde hem toen voor verder onheil. De Belg, hoewel bloedend uit zyn neus hield dapper tot het einde stand dooh zijn stooten waren niet krachtig ge noeg geweest om den Nederlander ook maar een moment het vuur na aan de schenen te leggen. De partij Jan de Pauw tegen den Belg Eugène Bertioulle vond al een zeer abrupt einde want reeds bij de eerste slag- wisseling ging Bertioulle voor tien tellen tegen de planken. Na deze bliksemsnelle overwinning kwam echter het geveoht. dat het hoogtepunt van den a^vond zou worden en wel tusschen den kundigen Jan Nico- laas en den Belgischen kampioen Simon de Winter. Het werd een. geweldig spannen de wedstrijd waarin Nicolaas al zijn tech nisch kunnen ten toon moest spreiden om zich de woedende aanvallen van don onver moeid attaqueerenden Belg van het lijf te houden. Jlerhaaldelijk geraakte Nicolaas in moei lijkheden doch met zijn flitsende linksche wist hij telkenmale den Belg gevoelig te treffen. De Winter toonde zich een onver moeid vechter, die vaak met volkomen ver_ waarloozing van zijn dekking aanviel en zich dan, zelfs door de hevige stopstooten- van Nicolaas niet liet weerhouden om te traohten zijn snelle series te plaatsen. De dekking van Nicolaas was echter weer bij zonder solide terwij! de Belgische kam pioen tenslotte zwaar gehinderd werd door een ernstige oogwond, die heftig bloedde. In de negende ronde vond de scheidsrech ter het dan ook niet verantwoord den Belg verder te laten boksen en werd Nicolaas, die op dat oogenblik op punten voorstond, tot overwinnaar vérklaard. Het publiek bracht beide boksers een geestdriftige ovatie. Het treffen tusschen Arnold Lagrand en Nico laas. dat volgend® week in DenI-laag zal plaats vinden belooft na wat we vanavond van beide boksers hebben gezien, wel bij zonder Interessant ta worden. ZWEMMEN Zege vah Merkestein. Haarlem verdringt Utrecht van de derde plaats. De stedencoompetitle is Zondag besloten met de vierde ontmoeting tusschen de kringen van Amsterdam, Utrecht/het Gooi. Rotterdam en Haarlem in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam en Haarlem heeft de derde plaats beteikt in plaats van Utrecht. De 400 meter borstcrawl dames leverde een ge decideerde verwinning op voor Riet van Veen. In de eerste banen bleef Bep van Schaik haar in een gelijk tempo .volgen, maar reeds na de eerste 100 meter liep de kampioene gestadig uit om met een voorsifrong van 8.9 sec. eerder aan te tikken. Ada Wiersma van kring Utrecht viel tegen, maar een lichtpunt vormde het zwem men van mej. Houtman uit Amsterdam en de beide Haarlemsche zwemsters Smit en de Geest. Mej. Smit werd vierde in 6 m. 2 sec., terwijl mej. de Geest de vijfde plaats innam. Ëen fraaie race ontspon zich op de 200 meter borstcrawl heeren, welke door den Haarlemmer Van Merkesteyn werd gewonnen. Naast hem ln de serie waren de favorieten D. van der Kuil (Rotterdam), Ramack (Rotterdam) en Moolenaar (Het Y) ingedeeld. Moolenaar zette een gewel dig tempo ln, dat alleen Ramack kon volgen, yan der Kuil_ en van Merkesteyn bleven op tactische wijze deze uitloopers volgen, totdat de helft der baan was afgelegd. Toen verhoogden zij hun tempo. Ramack moest terugvallen terwijl Moo lenaar slechts met de uiterste moeite aan den kop kon blijven. Op schitterende wijze wierp Van Merkesteyn zich tegen de finish in den strijd en onder groot enthousiasme van de Haarlemmers tikte hij als eerste aan voor Van der Kuil en Ramack. De 100 meter rugslag dames werd ook nu weer ïn zege van Iet van Feggelen ln den goeden tijd an 1 m. 15 sec. Mej. A. Sevensma was de beste Haarlemsche met 1 m. 29.1 sec. Zooals steeds zegevierde ook nu Smitshuizen op de schoolslag. Zijn groote concurrent Kruithof werd nO echter derde na de Haarlemmer J. Bais, die dezen mid dag zich zelf overtrof. De damesestafette werd op gemakkelijke wijze gewonnen door de Rotterdamsche ploeg, terwijl de Amsterdamsche ploeg ln het heerennummer won na een gigantlschen strijd met de Haarlem sche afvaardiging. De Haarlemmer A. Zomer werd ook nu weer eerste in het schoonspringen, waarbij hij enkele zeer fraaie sprongen uit voerde. In het waterpoloprogramma versloeg de Utréchtsche damesploeg de Rotterdamsche ploeg met 2—0, waarna het Haarlemsch zevental op tac tische wijze onder leiding van Braam een over winning behaalde op het Utreehtsche zevental. De Geest scoorde een fraai doelpunt voor de rust, terwijl het andere doelpunt van de hand van Kollerie kwam. Tenslotte versloeg Amster dam—Rotterdam (heeren) met 2—1. De eindstand is thans Amsterdam 10301.20 pnt., Rotterdam 11148.14 pnt.. Haarlem 11499.72 pnt. en Utrecht het Gooi 11555.17 pnt. 31. 32 311 Aardapp. 27A Aardapp. 27B Aardapp. 2SA Aartjapp, 2 SB Bloem (gcb. 301.305 brood) 309. 313 Boter 27 Boter 27 BraiuLstoff. 01 t/m. 05 BV Brood 2 s..\ Brood 'ff Chocolade Cigarillos Gort Havermout peufvruoliien) 307 Jam (2öo gr. suiker) 303 Kaas 298, 302. 306 Kaas 310 314 Kofl'icsurr. 28S Maïzena (verin.) 315 Marg. (bot.) 27 Melk 26 t/m 29A Melk 26 t/m. 29B Petroleum* 6 Peulvr. (haver mout) S07 Rijst 1-17. 4-18 Scheerzeep U Sigaretten 31. 32 Sigaretten 07 Sigaren 31. 32 Sinaasappelen 4-19 Sinaasappelen 3-12. 4-12 Suikerwerk 27. 28 Sniker 299 Suiker (jnm) 303 Tabak 31.-32 Toiletzeep (80 pot.) J Vermicelli (maï zena) 315 Vet (bot. marg.) 27 Vleesch 28A Vleesch 2 SB Seep G, H. I, Seen J. K. ïccp 211, 228. Seep 272. 293 Zeep 300 DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel B011 Kaart Hoeveelli. Aard. Aard. Aard. Aard Algem Algem. Boten Vet 1 1/4 kg. 3 1/2 kg. 3 1 1/4 kg. 6 1/2 kg. 6 100 gr. 13 100 gr. 13 125 gr. 4 125 gr. 4 Brand. 1 eenh. Brood Brood Versn. Tabak Algem Algem 400 gr. 6 50 gr. 6 100 gr. 13 10 st. 6 250 gr. 13 250 gr. 13 Algem 500 gr. Algem. 100 gr. Algem. 100 gr. Algem 250 gr. Algem. 100 gr. Vet 125 gr. Melk 3 1/2 L. Melk 1 3/4 L. Petr. 2 L. Algem. 250 gr. Reserve 250 gr, Te.\-t.(m.)50gr. Tabak 20 et. Sigaret*. 20 st. TabaL 5 st. Reserve 250 gr. Reserve 400 gr. Versn. 100 gr. Algem. 1 kg. Algem, 250 gr. Tabak 25 gr. Tolletz. 75 gr. Algem. 100 gr, 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 1 3 J uni 13 Juni 4 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 J uni 13 Juni 31 Aug. 6 Juni 6 Juni 6 Juni 13 J uni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 13 Juni 6 Juni Vet 12 5 gr. Vleesch 100 gr. Vleesch 2 5 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 450 gr. Zeep 90 a 450 gr. 4 Juni 6 Juni 6 Juni 30 Juni 3 0 Juni 30 Juni 30 Juni 30 Juni De Volksdienst zorgt voor tond- behondeling op de scholen. Dit werk is reeds in verschillende provincies ter hond .genomen. GYMNASTIEK WEDSTRIJD K.T.K. Zondagmiddag werd onder leiding van den heer J. W. Duijff in het gebouw van den H.K.B. een wedstrijd in vrije oefenin gen e.d. gehouden voor vereenigingen uit den Kennemer Turnkring. Aan dezen wed strijd namen 17 ploegen deel uit 8 clubs. Voor de beste ploegen in elke categorie waren medailles uitgeloofd, terwijl boven dien diploma's le, 2e en 3e prijs beschik baar gesteld waren bij. het behalen resp. van 70, 65 en 60 procent van het maximum aantal te bereiken punten. Vooral Ba to en Turnlust B kwamen goed uit den strijd, maar ook kleinere vereeni- ginger* lieten werk van gehalte zien. De uitslagen luiden: Dames-senioren: 1 Turnlust B le prijs, 2 Bato le pr., 3 Sparta 2e pr. Dames: 1 Bato, le pr., 2 Turnlust B le pr, 3 en 4 Concordia, twee le prijzen, 5, 6 en 7 Sparta, Gratia-Plato en T.V. Sant poort, 2e prijzen, 8 O.S.S. 3e pr. Heeren: 1 Bato le pr., 2 Turnlust B le pr., 3 O.S.S. le pr., 4 Turnlust B le pr. GOLF OM DEN GOLFBEKER. Op alle Nederlandsche Golfbanen werd Zaterdag de wedstrijd gespeeld om den „Golf-Beker". Het was een 18 holes handi cap wedstrijd tegen bogey. Winnaar werd Coops van de Golfclub (Enghuizen", die een baan heeft te Hummelo. Hij eindigde' met 2 up. De uitelag van de Kennemer Golf en Country Club is als volgt: Mevrouw Niel sen (14) en ir. T. F. Hubrecht (3) eindig den beiden met 3 down. Daarna kwamen mevr. Buma (4), Th. A. v. d. Laan (16) en D. M. T. Thijssen (22), allen met 5 down. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 4 JUNI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. - „6„45 Gi"amofoo"muziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 De Melodls- ten en soliste (opn.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.2» Schrammelkwar'et (opn.). 9.40 Omroeporkest en soliste (opn.). 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.40 Almanak. 12 45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De landstand aan het werk. 13,15 Orkeet Malando en solist. 14.00 Zang met Dianobegelei- dmg en gramofoonmuziek. 14.25 Gfemofoonmu- ziek. 14.25 Gramofoonmuziek. 15.00 Orgelspel. 15.* Voor de zieken. 16.00 Zondag 15 van den Heidel- bergschen Catechismus. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.30 Omroeporkest. 17.15 B. N. O. Nieuws- eco nomische- en beursberichten. 17.30 „Varia", ge varieerd programma. 18.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 ..Varia", gevarieerd program ma. 13.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. „De wereldmeening uit vreemde kranten". 19.14 Qmroepsymphonie-orkest en het Zepparoni-kwar- let en altviool. 20.05 Gramofoonmuziek. 20.15 Le zing „Het Glazeniersambacht". 20.30 Plnnovoor- dracht. 21.00 Omroepsympohie-orkest en solist 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten .22.00 B .N. O. Militair overzicht. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.10—24,00 Gramofoon muziek. HILVERSUM il. 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek, en eigen opnamen. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Strijkkwartet (gr.p!.). 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.* Ensemble Francis Keth. 12.00 De Melodisten en solist. 12.45 B .N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Omroep-operette-orkest en soliste. 13.45 Voordracht. 14.00 Otto Hendriks en zijn or- kest. 14.45 Gramofoonmuzieki 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Planovoordracht. 16.00 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd .17.15 B. N. O- Nieuws-, eco nomische- en beursberichten .17.30 Viool en piano. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.30 Aziatische haven steden. 18.45 Orkest Malando en solist en gramo foonmuziek. 19.15 Causerie „Brandende kwes ties". 19.30 B. N O. Nieuwsberichten. 19.40 Spie gel van den dag. 19.50 B. N .O. „Wat Nederland schrijft". 20.00 Bert van Dinteren en zijn orkest "1.40 Luisterspel „De zwijntjesjager". 2t 00 Ernst .an 't Hoff en zijn orkest. 21.45 B, N. O, Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05 Avond wijding. 22,10—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14