Haarlemsche Courant Ipswich en Canterbury zwaar gebombardeerd. Bezoekt de film „DE VELDTOCHT IN HET OOSTEN Japanners nemen 3 plaatsen in Z. China 287e Jaargang Pïo. 128 x X Abonnement p. week 0,28, p. maand 1.J5, p. kwartaal 1,42, franco p. post 3.ÏJ, losse Uummers 6 cent. Advertentlën 3—1» i. 3.— elke m.m. meer 2» cent. Reclames dnbbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edit:» J—IS m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. cent p. Woensdag 3 juni 1942 UltR.: Grafische Bedrijven Daraiate. Wnd. Hoofdredacteur: 9. V. BAÜDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bukantoor: Soenda» plein 31. Tel: Directie 13082. Hoofdredactie isost. Redactie ïeWO, Administratie 10Ï24, 11823'. Soendapleln 1Ï23». Postslro 1J49M. A Directie PH. <V MEES - P W. PEEREBOOM. K.ennemer ildltlC Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 5437. K ia? Britsche aanvallen op bevolking van Duisburg en Oberhausen lokten antwoord uit. Majoor Oliver Steward: ,;Groot-Brittannië verliest te veel vliegtuigen." Aan Oostelijk front bommen op ravitailleerings havens Mo^mansk en Jokonga. !vr In Noord-Afrika Britsche afdeeling vernietigd. 3000 gevangenen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In het Oosten, slechts plaatselijke ge vechtshandelingen. Bij aanvallen van duik- )IN bommenwerpers op de havenwerken van Jokonga en Moermansk kreeg een vrachtschip van middelbare grootte zulke zware treffers, dat aangenomen kan worden, dat het vernietigd is. In den slag omCharkof heeft, naar in- itusschen is vastgesteld, ook de opperbevel hebber van het. zesde bolsjewistische leger, generaal-majoor Gorodajansky, den dood gevonden. 4 InNoor d-A f r i ka werd bij den aanval van Duitsche en Italiaansche troepen op. een als een vesting ver sterkte stelling een Britsche gevechts troep ingesloten en vernietigd. Driedui zend gevangenen, onder wie een bri gade-generaal vielen ons in handen. Den 31en Mei en len Juni werden 101 pant serwagens, 124 kanonnen, talrijke voer tuigen en groote hoeveelheden ander oorlogsmateriaal vernietigd of buitge maakt. Bij een verkenningsvlucht boven de vij andelijke linies werd de generaal der pant- eertroèpen Grüwell neergeschoten. Hij ge raakte in Britsche gevangenschap. In den strijd tegen Groot-Brittannië vol bracht de luchtmacht Maandagnacht zonder eigen verliezen een hevigen aanval op de ravitailleeringshaven Ipswich aan de Z.O. kust van Engeland. Andere gevechts vliegtuigen wierpen wederom bommen van zwaar kaliber op het stadsgebied van Can terbury. Bij aanvallen van gemengde formaties der Britsche luchtmacht op de kust der bezette gebieden in het Westen werden Maandag overdag 18, bij vluchten van enkele bewa pende verkenningsvliegtuigen in het gebied rond Keulen een Britsch vliegtuig neerge haald. Britsche bommenwerpers vielen in ben nacht van 1 op 2 Juni verscheidene plaatsen In West-Duitschland aan. vooral de woon wijken in Duisburg en Oberhausen. Bij de afweer van de-Ze, slechts tegen de burgerbevolking gerichte terroriseer ings- aanvallen. schoten nachtjagers en luchtdoel- artillerie 37, marine-artillerie 3 vliegtuigen neer. Daarmede heeft de Britsche lucht macht bij haar vluchten naaf de bezette ge bieden en naar het Rijksgebied Maandag overdag en in den volgenden nacht 59 vlieg tuigen verloren. Öberfeldwebel Strüning behaalde Maan dagnacht zijn 15e en 16e nachtelijke over winning met een jachtvliegtuig. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: In de afgeloopen week van 24 tot 30 Mei hebben de Britten 168 en de bolsjewisten 369 vliegtuigen verloren als gevolg van de actie der Duitsch-Italiaansche luchtmacht. De vijand heeft dus in totaal 537 vliegtuigen in een week tijd verloren. IPSWICH. Inzake den aanval van de Duitsche lucht macht op Ipswich, deelt het 'opperbevel van de Duitsche weermacht het volgende mee: Toen de eerste golf Duitsche gevechts vliegtuigen het doel naderde, werd zij her haaldelijk door Britsche nachtjagers aan gevallen. Vijandelijke luchtafweerbatterijen, ge steund door talrijke zoeklichten, probeerden den Duitschen vliegtuigen den weg af te snijden. In weerwil van het zeer hevige vuur braken de Duitsche gevechtsvliegtui gen door het spervuur heen en wierpen zij Eun bommen neer op stad en haven van Ipswich. Duizenden brandbommen veroorzaakten in vele deelen van de stad uitgebreide branden. Dit vuur wees den later komen den Duitschen gevechtsvliegtuigen den weg. Waargenomen kon worden, dat ontelbare bommen ontploften, voornamelijk in de ha veninstallaties, waar zware vernielingen werden aangericht. Alle Duitsche vliegtui gen keerden op hun basis terug. Naar uit Londen wordt 'gemeld, heeft de Engelsche majoor Oliver Stewart in verband met de aanvallen op Keulen verklaard, dat de verliezen der Britsche luchtmacht van Zaterdagavond met 4 procent, gezien de he vigheid van den aanval, een vrij hoog cij fer voor ide Duitsche afweer beteekenen. De afweer moet goed gewerkt hebben en voortreffelijk georganiseerd geweest zijn. De vraag is thans, of Gr. Brittannië in de naaste toekomst bjj machte is de vervaar diging van bommenwerpers voor nachte lijke aanvallen te handhaven in dien om vang, welke vereischt is bij een gemiddeld verlies van ongeveer 44 vliegtuigen per nacht en bij de onvermijdelijke verliezen door ongelukken. Wanneer er eiken naclit 44 vliegtui gen verloren gaan. bcteekent dit per maand 1320 toestellen, en dit cijfer zou alleen slaan op het commando nachte lijke bommenwerpers, dat zijn steun punten in Engeland heeft. In dit cijfer zijn dus niet begrepen dc verliezen van de Britsche luchtmacht, welke dc ver schillende commando's bommenwerpers op andere oorlogstooncclen lijden. Het behoeft geen nader betoog, dat de Engelsche vliegtuigindustrie alleen niet snel genoeg kan produceeren om bij dergelijke verliezen met de uitbreiding van de Brit- «che luchtmacht' te kunnen voortgaan. NOORD-AFRIKA. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: Het hardnekkige verzet van de vijande lijke formaties, die in de Marmarica in het gebied van Got-el-Wales zijn omsingelld, werd Maandag door een convergeerende actie van de Italiaansche en Duitsche troe pen gebroken. Wij hebben meer dan 2.000 gevangenen gemaakt en 70 pantserwagens, 50 kanonnen en een honderdtal motorvoer tuigen buitgemaakt. Een krachtige vijande lijke uitval, die door pantserwagens werd gesteund, werd afgeslagen. Voorts werd een groote gemotoriseerde colonne, die onze ver bindingen trachtte aan te vallen, door vlieg tuigen van de As hevig en herhaaldelijk aangevallen en gedwongen zich. na zware verliezen te hebben geleden. terug trekken. De luchtmacht bestookte zonder ophouden de vijandelijke verbindingswegen en ver nielde in luchtgevechten 10 Britsche vlieg tuigen. Twee vliegtuigen, die door het ge schut van de landstrijldkrachten waren ge troffen. sloegen op den grond te pletter. De operaties tegen de lucht- en vloqt- steunpunten van- Malta werden voortgezet. De installaties van Halfar-werden getroffen. Duitsche jagers schoten een Spitfire neer. In het Oostelijke deel van de Middelland- sche Zee heeft een van onze vliegtuigen een koopvaardijschip van middelgroote tonnage getorpedeerd. Enkele bommen, die in den afgeloopen nacht op Augusta werden geworpen, maak ten geen slachtoffers. In de nabijheid van Licata werd een Engelsch vliegtuig gedwon gen te landen. De bemanning werd gevan gen genomen. Volgens officieele Duitsche berichten zijn de laatste drie dagen tijdens den grooten pantserslag ten Zuiden van Tobroek 451 Britsche pantserwagens vernietigd en tal rijke andere buiten gevecht gesteld. Bij de zware gevechten leed natuurlijk ook het Duitsche pantserwapen verliezen, doch deze bedragen, naar bevoegde kringen te Berlijn meedeelen, nog geen 10 pet van de getallen, die van Engelsche zijde als Duitsche verlie zen zijn gemeld. Duizenden Engelsche mijnwerkers in loonstaking. Uit Londen wordt gemeld: Duizenden mijnwerkers, in de. meest verschillende dee len van Groot-Brittannië zijn op het oogen- blik in .staking. Zij trachten hun werkgevers te dwingen hoogere loonen te betalen. Het is zeer betreurenswaardig, aldus het Britsche convmentaar, dat Sn eeri tijd, nu van alle kanten de eisch naar vergrooting van de oorlogsproductie wordt uitgesproken, der gelijke stakingen nog noodig zijn om de rechtvaardige zadfc van de Britsche mijn werkers door te zetten. Naar de Britsöhe nieuwsdienst meldt, zal het Engelsche regeeringsplan ter .controlee. 'ring van de kolenindustrie Woensdag in een witboek gepubliceerd worden. De indus trie zal gereorganiseerd worden en i'n de voonsteMen is een rantsoeneeringsstelsel opgenomen. De verjaardag van den Paus> Het college van kardinalen heeft den Paus ter gelegenheid van diens verjaardag zijn ge- lukwenschen aangeboden. De Paus ontving de kardinalen in zijn particuliere bibjiothcek. Voorts kreeg hij van de staatshoofden der ge- heele wereld telegrafische gelukwenschen. De Paus hield een korte toespraak, waarin hij zeide, in dezen ernstigen tijd zich bewust te zijn Van zijn verantwoordelijkheid, doch te vens vasthoudt aan het geloof in de kracht van de Goddelijke Genade. Meer Britsche piloten dan Duitsche burgers gedood. Zaterdag 65, Zondag 43. Maandag 59 toestellen neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben naar het D.N.B. verneemt in den afge loopen nacht op woon- en zakenwijken van eenige West-Duitsche steden bri sant- en brandbommen geworpen. Vol gens tot dusver ontvangen berichten hebben nachtjagers en afweergeschut 12 vijandelijke bommenwerpers neer geschoten. Onder het motto „duur betaalde ter- reuraanvallen" schrijft de Völkischer Be- obachter over de zware Britsche verliezen aan vliegtuigen en vliegtuigbemanningen bn de recente aanvallen op steden in het Westen van Duitschland. Ter inleiding geeft het blad de volgende lijst van ver hezen van het Britsche luchtwapen- Bii den terreuraanval op Keulen in den nacht van 30 op 31 Mei hebben de Britten vol gens eigen bekentenis 44 toestellen verlo ren, Dat vormt tezamen met de overige Britsche vliegtuigverliezen op 30 Mei aan de andere fronten 65 machines. Op 31 Mei, toen geen groote nachtelijke aanvallen werden ondernomen, zijn 43 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Bij den aanval op het gebied van Duisburg. Oberhausen in den nacht van 1 op 2 Juni zijn. volgens het weermachtbericht. .tot dusverre 40 neer geschoten vliegtuigen geteld, waarbij nog 19 toestellen komen, die gisteren neerge haald zijn. Dat is dus zanien 59 toestellen. Bij dit getal zijn echter de vliegtuigen, die in Noord-Afrika neergeschoten ziin en waaromtrent nog geen bericht is ont vangen, niet opgenomen. Men kan dus stellig aannemen, dat. de Britten in drie dagen niet minder dan 200 machines al leen door optreden van hun tegenstander hebben verloren. Dat is een buitengewoon hoog verliêsneil. dat geen enkel luchtwa pen ter wergld op den duur kan uithou den. De Völkischer Beobachter levert com mentaar op deze getallen door te zeggen, dat wanneer de Anglo-Amerikaanschc agitatie haar terreuraanvallen od de woon wijken van Duitsche steden tracht voor te stellen als de aanvang van een „lucht- offensief van den grootsten stijl" om haar eigen volken een illusie le geven ten op zichte van het uitblijven van militaire da den der Geallieerden, dit niets anders is dan een poging* om de wereld dom te houden. Hoe bitter men ook in Duitschland dc verliezen aan mannen, woningen en cul tuurgoederen gevoelt, die door deze aan vallen zijn ontstaan, ziet men toch duide lijk. dat den vijand daardoor veel grootere schade is toegebracht. Alleen reeds de Britsche verliezen aan vliegtuigbemanningen waren bij de laatste nachtelijke aanvallen grooter aan het aantal dooden onder de Duit sche burgerbevolking.* Daarbij komt. dat de militaire schade, die door deze aanvallen wordt aangericht, volgens de ervaring, hetgeen ook de Britsche Vakpers herhaaldelijk heeft toegege ven. buitengewoon gering is. Er- komt echter nog een tweede factor bij. Terwijl de vernielingen, die Duitsche formaties aanrichten in de Engelsche ste den volgens de bekentenis der Britsche pers buitengewoon ernstig zijn. bliiven de ver liezen van onze gevechtsformaties veel ge ringer djin die van de Britsche nachtelijke bommenwerpers. Zoo zijn bijv alle in den afgeloopen nacht opgestegen Duitsche ma chines naar hun basis teruggekeerd. In dit feit. dat op het eerste gezicht verwonder lijk lijkt, komt de betere oefening. het betere materiaal en de betere tactiek van de Duitsche gevechtsformaties, tot. uitdruk king evenals van de Duitsche lucht afweer. Slachtoffers van Britschcn aanval op Parijs begraven. Dg natie weer in rouw gedompeld. In twee van de dooV den aanval van d<- Britsche luchtmacht het zwaarst geteisterde Parijsclie voorsteden hadden Maandag ochtend aandoenlijke hegrafrnisplechtig heden plaats. In een der gemeenten wa ren twee bommen voldoende om verschei dene families in rouw te dompelen. Goei enkel militair object werd hier getroffen De feestzaal van het genileniehuis te Gennevillier. waar 30 dooden te betreuren zijn, is sedert 48 uur in een rouwkapel veranderd. Daar wordt de eerewacht ge vormd door „Les Jeunes du Maréchalde leden van het Fransehe Roode Kruis, de hulpkrachten van de passieve verdediging en de brandweerlieden. Onder groote belangstelling der bevolking had de begrafenis der slachtoffers plaats. Lagardelle, minister van arbeid; vertegen woordigde het staatshoofd en de regeering. Mgr. Chaptal, de coadjutor van den aarts bisschop van Parijs gaf de absoute De mis werd opgedragen door den pastoor der parochie. In de andere voorstad Colombes heeft admiraal Platon. den groet van den Maar schalk en van de regeering aan de 20 mar telaars van den nacht van' 30 Mei overge bracht. In de met rouwfloers behangen kapel, gaf de vicaris-generaal, vertegen woordiger van kardinaal Suhard. de absoute voor het met paars bekleede altaar. De mis werd gelezen door den pastoor van de H. H. Petrus en Paulus. De omheiningsmuur van het oude kerk hof was door de bommen getroffen. Een gedeelte ervan is ingestort. Zerken en graf kelders werden geschonden. Ramen en grafplaten werden verbrijzeld. Tusschen deze puinhoopen werden verscheidei\£ slachtoffers begraven. Onder voorzit: er- schap van Maarschalk Pétain Is een buiten- gewonen ministerraad gehouden. Daarin de daders van den op 31 Mei te Parijs gepleegden communistischen aanslag ter beschikking gesteld van het staatsgerechts- hof. Engelsche luchtaanvallen op Nederlandsch gebied Talrijke dooden en gewonden 's GRAVENHAGE, 2 Juni. Maan dag en in den nacht van Maandag op Dinsdag hebben Engelsche vliegers ver scheidene plaatsen in Nederland aan gevallen. Ook ditmaal waren het voor namelijk woonwijken, die door de En gelsche vliegers systematisch met tal rijke brand- en brisantbommen werden bestookt. Een aantal huizen werd ver nield of zwaar beschadigd. Bij deze mis dadige Engelsche aanvallen kwamen 36 menschen om het leven. Bovendien wer den twintig personen zwaar en een aan tal licht gewond. De jeugdige Nedcrlandsche teekenaars, die ecnigen tijd geleden na een vergelijkend examen te Haarlem uitverkoren werden, een cursus te volgen voor filmteekenaar, zijn thans hun opleiding begonnen. Hierboven ziet men een aantal hunner bii het teckenen van een detail van de Vleeschhal op de Groote Markt. (Foto De Haas) Eiland voor kust van Tsjekiang beset Ceheele Salomon archipel in Japansche handen DUITSCH CREDIET AAN TURKIJE. Officieus Duitsch commentaar. Duitschland geroepen Turkije te bevrijden van Moskous druk". Tusschen* het Duitsche Rijk en Turkije is, gebaseerd op onderhandelingen, die in 1939 rijn gevoerd, zoo juist een overeenkomst ge sloten, volgens dewelke aan de Turkschc re geering een bedrag van 100 mïllioen Rijks mark ter beschikking wordt gesteld. Dit crediet zal door Turkije gebruikt worden voor den aankoop van oorlogsmateriaal in Duitsch land. Een TurKsche technische commissie is te Berlijn aangekomen voor het sluiten van de contracten. Het crediet omvat een bedrag \an 100.000.000 RM. In de Wilhelmstrasae he'eft men verklaard, geen commentaar te willen leveren op het communique. In politieke kringen wees men opnieuw op het feit, dat de natuurlijke economische partner voor Turkije hét door de Almogend heden georganiseerde Europa is. Reeds in vredestijd zijn de Anglo-A me- rikaansohe mogendheden geen bflitenge- woon belangrijke afnemers van Turkije gebleken, terwijl naar men te Ber lijn betoogt de natuurlijke voortbreng selen van Turkije door Europa zonder meer kunnen worden opgenomen. Volgens Duitsche opvatting kan Tur kije otn deze reden ook voor het lot van Europa nooit zonder belangstelling zijn. Dnitschlnnd bewondert de successen en prestaties van de Keiiinllstisehe revo lutie; het erkent de missie van Turkije als bewaker van de zee-engten. Hel Is de overtuiging van Duitselie politieke kringen, dat het DuitSelie Rijk geroepen is. Europa en daarmede ook Turkije :nn den druk der Sovjet-Unie te be vrijden. Tusschen Duitsohland en Turkije met deze woorden kenmerkte men in de Wil li elmstrasse de verhouding heeft een eeuuenoudfe vriendschap bestaan en bestaan ook thans geen belangentegenstellingen. Naar verluidt, bevindt de Duitse,he am bassadeur Von Papen zich op het oogenblik te Ankara. Over uitgebreide reacties op de publica tie van de Duitsch-Turksche oredlet-over- eenkomst beschikt men op het oogenblik in de rijkshoofdstad nog niet, Te bevoegder plaatse verklaart men dat het communiqué in het vijandelijke buitenland sensatloneele uitwerking heeft gehad. Officieel wordt gemeld, dat met In gang van 3 Juni in heel Turkije weer het volledige broodrantsoen za! worden verstrekt; Ongeveer een maand geleden was verordend, dat om den dag slechts de helft van het dageiijksche broodrant soen van 300 gr. kon worden gekocht. SPECIALE VERGUNNINGEN ZOMERMANTELS 's GRAVENHAGE. 2 Juni. De secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart niaakt bekend, dat de termijn voor het aanvragen van 1 ciale vergunningen voor dames, en m i jeszomermantels ferlengd is to; t Ju'i 1 Van het front in Zuid-China meldt Domei, dat Japansche keurtroepen in den ochtend van den lsten Juni Tsjoengfa. een belangrijk strategisch punt aan de Kisjioei, een zijrivier van de Pekiang, bezet hebben. Tsoengfa ligt 75 kilometer ten Noord-Oosten van Kanton. Na de inneming van Tsoengfa hebben de Japansche troepen op denzelfden dag Fengjoean, 4 km verder naar het Noorden, bezet. Daarna bereikten zij de lijn HiesjanTanauting. 10 kilometer ten Noord-Westen van Tsoengfa. De Japansche troepen, die op 1 Juni van Kanton uit de operaties tegen het Tsjoengkineesche leger van generaal Joehanmoe zijn begonnen, hebben den zelfden dag Sjanghwa, gelegen op 75 km ten Noord-Oosten van Kanton, bereikt. Vervolgens zetten de Japansche troepen de achtervolging van den vluchtenden vijand voort. Naar Domei meldt, hebben,twee vijande lijke generaals zich Maandag tot den hoogen defensieraad van Tsjoengking gewend met het verzoek, van hun post te mogen aftre den. Men gelooft, dat dit verzoek een ge volg is van de toenemende critiek wegens de verpletterende nederlagen in Tsjekiang. Men verwacht, dat de defensieraad het verzoek der beide generaals zal afwijzen. Japansche strijdkrachten van de marine hebben op 30 Mei het eiland Joe'hwan aan de kust van de provincie Tsjekiang bezet. De Jnpa.ijsche troepen zijn op een punt ten Noord-Oosten van Wontejau aan land ge gaan. DE AANVAL OP SYDNEY. De aanval van Japansche duikbooten op de hajren van Sydney heeft bij het Britsche opperbevel groote opschudding verwekt. In het hoofdkwartier van generaal Mac Ar thur zegt men. dat deze duikbooten van het tweeman-type waren die eveneens tijdens den aaitval op Pearl Harbour werden ge bruikt. De actieradius van deze eenheden is ech ter niet voldoende om van Nieuw Guinea uit of van de Salomon-eilanden, die zich Japansche hand bevinden, te opereeren. Experts zijn van meening, dat deze duik booten door oorlogsschepen tot bij de tralische kusten worden gebracht. An deren spreken het vermoeden uit. dat zij door groote watervliegtuigen zijn vervoerd, die hen neerlieten, alvorens op het water ïanden. British Official Press meldt uit Londeft. dat de Australische premier in zijn com- ïtaar op den aanval op Sydney gewag heeft gemaakt van het communiqué, dat meldde dat waarschijnlijk drie Japansche onderzeeërs vernietigd zijn. Foree zei: „Deze poging tot een aanva.l heeft den oorlog veel dichter gebracht bij het hart van de Australische industrie. Het bericht moet een nieuwe aansporing zijn voor het geheele volk om samen te werken met de regeering. opdat Australië volko men strijdvaardig wordt gemaakt en voor bereid op elke mogelijkheid." Naar Domei meldt, heef^ naar thans bekend wordt, een Japansche inarine- afdeeling in -de afgeloopen maand een succesvolle landing op het eiland Toe- lagi aan de Zuid-Oostelijke punt van de Salomon-eiianden uitgevoerd. De» daaropvolgenden dag heeft de lan- dingsafdeeling. zonder op verzet te stuiten het geheele eiland bezet, dat totdusver door de Australische strijdkrachten als vooruitgeschoven steunpunt was gebruikt. De bezetting van het eiland Toelagi betee- kent de totale verovering van de Salomon- ilanden door de Japanners. Dit feit zal oor de Geallieerde troepen in dit gebied een zware slag blijken te zijn. BURMA. Naar de Britsche berichtendienst meldt. Britsche luchtaanvallen op do hoofdstad van Madagascar. Chef van Franschen generalen staf benoemd. Volgens te Viehy ontvangen berichten uit Tananarive op Madagascar, heeft de Britsche luchtmacht op 31 Mei luchtaanval len ondernomen op het vliegveld van Ta nanarive en op Majunga. De aangerichte schade is gering. In welingelichte Fransehe kringen noemt men de van Engelsche zijde over dezen aanval uitgegeven berichten sterk overdreven. Tot nieuwe chef van den generalen staf van het Fransehe leger is bij beschikking van den minister van oorlog, generaal Bri- doux en,van den opperbevelhebber van de Fransehe strijdkrachten, admiraal Darlan, brigadegeneraal Jean Edouard Verneau benoemd, die tot dusver plaatsvervangend chef van den generalen staf was. Generaal Picquedar, die tot dusver chef van den ge neralen staf was. is benoemd-tot bevelheb ber van de militaire divisiegroep no. 1 in plaats van generaal Olry. In plaats van ge neraal Verneau komt als plaatsvervangend chef van den generalen staf generaal Pa- quin. tot dusver chef van de Fransehe dele gatie voor verkeerswezen in Parijs. is de zetel der Burmaansche regeering naar Simla in Britsch-Indi$ verplaatst. Een Burmaan, die den generaal als gids heeft gediend, heeft een schildering gege ven hoe Stilwell, de Britsche bevelhebber der troepen van Tsjoenking in Burma, naar Britsch-Indiê is gevlucht. Hij verklaarde dat het uit Amerikanen, Engelschen Burmanen bestaande gezelschap van 112 personen met riviervaartuigen, auto's en rijwielen naar Britsch-Indié vluchtte, waarbij men zich tenslotte te voet een weg moest banen door de Burmaansche rimboe. Het gezelschap werd door Japansche leger vliegtuigen en Burmaansche guerillaben- den achtervolgd. De Amerikaansche officieren waren er ellendig aan toe en zij zagen er meer als bedelaars dan als soldaten uit. Stilwell zelf was uitgeput en moest per draagbaar ver voerd worden. Toen het gezelschap, op den Westelijken oever van de Tsjindwin in veiligheid was. liet men de Burmanen. die den terugtocht gedekt hadden, „als honden in den steek", zoo verklaarde de zegsman op opgewonden toon. KORT NIEUWS Uit Quito wordt gemeld, dat op den oud-president van Ecuador, Énriquez een aanslag is gepleegd. De dader, een vroe gere sergeant, trachtte den oud-president met messteken te dooden. Ofschoon Énri quez zware verwondingen kreeg, hopen de geneesheeren zijn leven te kunnen behou den. De aanslag zou veroorzaakt ziin döor geestesverwarring van den dader. Het broodrantsoen der Grieksche bevol king kon als gevolg van de nieuwe maatrege len van het Grieksche ministerie voor voed selvoorziening ep door den steun der Duitsche bèzettingsautoriteiten opnieuw vergroot wor den. Deze verbetering van de voedselpositie kan vooral worden toegeschreven aan de ener gieke bestrijding van den clandestienen handel. De wetgevende commissie van den Hon- raarschon Senaat heeft heden eenstemmig en wetsontwerp goedgekeurd waarbij de Joodsche godsdienst niet meer door den staat wordt erkend. De politie hoeft een in val gedaan .in een groot café te Boedapest. Er werden 130 Joden gearresteerd, van wie 30 geen papieren bij zich hadden. Dinsdagochtend zijn in twee extratreincn uit Lissabon leden van Duitsche missies en van de Rijksduitsche kolonies, in totaal 250 Duitschers. uit Brazilië en. Paraguay in Duitschland aangekomen. De premier van Irak hecft_Zondas zijn ontslag ingediend. Dit ontslag werd niet aanvaard. Men neemt aan. dat aanleid.ng hiertoe meenincsverschi'.len tusschen den premier en de Britsche 'bezettingsautoritei- ten zijn geweest, Hilversum's ingezetenen moeten schuilkelders bewaken De burgemeester van Hilversum, Jhr. Mr. E. J. B M. von Bönning- hausen heeft heden een verordening afgekondigd, waarin alle Hilversum- sche mannelijke ingezetenen tusscben 21 en 40 jaar behoudens een aantal uitgezonderde categorieën worden ge vorderd om enkele uren per maand deel te nemen aan een thans insestelden be wakingsdienst van de schuilkelders. Deze maatregel werd noodig geoordeeld, daar de schuilkelders van deze gemeente vo>r een belangrijk deel werden vernield of mis bruikt. RADIOTOESPRA AK VERJAARDAG GEN F R ALYKLDM AARSCHALK MANNER FfElM. 's-GRAVEXHAGE. 3 Junj. - Ter gelgen- heid van den verjaardag van Generaal- veldmaarschalk Mannerhelm spreekt df Finsche, consul, de heer Van der Vlugt hedenavond om 11».10 uur over il«n zonrH' Hilversum T IN- EN UITVOER VAN POSTZEGELS. De staatscourant bevat een bekendma king van het deviezen-instituut, waarbij met ingang van heden wordt bepaald, dat de invoer uit het buitenland en de uitvoer naar het buitenland van gangbare, ge stempelde of ongestempelde postzegels waaronder begrepen frankeer-, port- en dienstzegels slechts met vergunning ge oorloofd zijn, voor zoover de zegels niet dienen ter frankeering van een poststuk overeenkomstig het geldend tarief. Deze vergunningen worden in het alge meen slechts verleend voor den invoer en den uitvoer van ongestempelde zegels in geheele vellen of in gedeelten van vellen en slechts aan ingezetenen, die reeds tevo ren regelmatig en in omvangrijke mate zoodanige m- en uitvoer hebben bedreven. De in- en uitvoer van postzegels anders dan per post is verboden. Voorts is bopaald, dat het aan ingezete nen zonder vergunning geoorloofd is in ternationale antwoordcoupons tegen beta ling in binnenlandsche geldsoort te ver krijgen, zoomede deze, voor zoover zij strekken tot vergoeding van frankeerkos- ten aan den geadresseerde, per post naar het buitenland uit te voeren. De invoer uit het buitenland van inter nationale antwoordcoupons is. tenzij zij strekken tot vergoeding van frankeerkos- ten aan den geadresseerde en de invoer per post geschiedt, slechts met vergunning geoorloofd. Het is verboden internationale antwoord coupons voor betaling uit anderen hoofde te bezigen. Een eeresalnut. Bs. Engeland probeert op dit oogenblik den bondgenoot Rusland te ontlasten door een luchtoffensief. Deze zaak zou volkomen in orde zijn. wanneer de Britten inderdaad zich op Duitschland wierpen en daar qpr- logsobjecten of voor den oorlog belangrijke doelen aanvielen. Alleen daardoor toch kan verwacht worden, dat den bondgenoot ook werkelijke opluchting wordt gegeven en. dat men den oorlog nader brengt tot het einddoel. Wat wij thans echter zien gebeuren.^heeft daar niets meer mee uit te staan. Neder land was de laatste dagen meer dan ooit in staat vast te stellen wat de reëele waarde is van dit „ontlastings-offensief". want het werd doel van duizenden systematisch op woonwijken neergeworpen brand- en bri santbommen en bij deze aanvallen kwamen, alleen reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag, zes-en-dertig Nederlanders om het leven. Het is een feit, dat de oorlog vele men schen uit hun gbestelijk evenwicht heeft gehaald en, dat zü niet meer in staat zijn de gebeurtenissen in het juiste daglicht te zien. maar het klinkt toch schier onge looflijk, wanneer \Vij hier verzekeren, dat ons ter redactie brieven van Nederlanders bereikten, die zich niet schamen om (ano niem) over dit resultaat te juichen. Zij werpen zich op als de apostelen van den haat en zien in deze bommenregen slechts een middel om wraak te koelen voor dat gene wat zij aan de Duitschers meenen te moeten verwijten. ,,Dat' alles schreeuwt om wraak. Nu is het onze beurtschrijft een dier naamloozen na een opsomming van grieven en hij vergeet, dat hij zich zelf daarmede opwerpt tot beul van de eigen landgenooten. wier dood en wier lijden in geen enkel opzicht den oorlog bekort. „Alle Duitschers en de N. S. B. uitroeien heet het. maar hebben dergelijke „Nederlan ders" wel eens overwogen, dat de getrof fenen in vrijwel alle gevallen geen Duit schers en geen N. S. B.'crs zijn, maar mis schien wel eigen geestverwanten In deze dagen worden door velen die zich zelf „goede vaderlanders" meenen te kunnen noemen, aantallen naar voren ge bracht van Nederlanders die destijds vielen als slachtoffers van Duitsche bombarde menten, maar wij hoorden nog nimmer, dat zij zich de moeite hadden getroost eens een totaalopsteliing van slachtoffers der zin- looze Engelsche aanvallen te maken. Het :s een goedkoope methode om al deze slachtoffers als politiek beschouwd welkome „martelaren voor het» vaderland te stgnaleercn en bij hun graf te juichen. Wie hier niet van overtuigd is. bedenke eens of hij nog juichen zou, wanneer zijn eigen moeder, vader of kinderen slachtoffer werden van Engelsche bommen. Het past op deze plaats een eeresaluut te brengen aan de nagedachtenis van hen die gevallen zijn. Eens komt het oogenblik, dat het gezonde verstand terugkeert en aan zullen wij gruwen van een oorlogvoering die den dood van zoovele onschuldigen ver oorzaakte. Wij zullen on.s dan er voor schamen, dat ooit de haatgedachte ons zóó zeer overmand heeft, dat wij er een zekere voldoening aan beleefden wanneer kuituur objecten werden getroffen. Haat is een slechte leidsman. Wat ons volk in dezen zwaren tijd noodig heeft is: liefde en onderling begrijpen. Wanneer wij eens probeerden de dingen te zien zooals ze werkelijk zijn en ook in de geestes gesteldheid van anderen door te dringen, dan zou reeds veel gewonnen zijn. Met bommen en wraakgedachten is nog nooit iets goeds tot stand gebracht. Waarom in liet Nederlandsch Arbeidsfront? De rechten van den arbeider. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt „Het belang van mijn gezin gaat boven alles", zegt'Jansen, metaaldraaicr. met een jarenlangen staat \an dienst. „En daarom ben ik lid van het Nederlandsche Arbeids front. Ik' heb dan ook geen dag gewacht met het invullen van mijn vragenlijst, maar deze onverwijld ingezonden". Jansen heeft gelijk. Wie het .belang van zijn gezin inzièt en welke werker doet dat niet zorgt lid te zijn van het Neder landsche arbeiasfront, ook omdat hij daar door ip tijden van werkloosheid verzekerd zal zijn. dat het inkomen voor hem en voor zijn gezin niet ophoudt Het Nederlandsche arbeidsfront toch zal de werkloosheidsuitkeeringen en ook de steunuitkeeringen gadn verzorgen. Dit zal niet alleen zoo zijn om redenen van practi- schen aard. Deze uitkeeringen te verzorgen, behoor*, principieel tot de taak van het Nederlandsche arbeidsfront' het be hartigen van de belangen van alle werkers in dienst van de volksgemeenschap. Deze taak nu houdt niet op. wanneer de arbeider voor korter of langer tijd is uit geschakeld uit het arbeidsproces. Kon in het verleden een „werklooze" arbeider zich wellicht uitgestooten en overbodig voelen, thans is dit niet meer het geval. Het geheele gebied van den arbeid vormt thans en in de «oekotnst overal en te allen tijde een onver brekelijke eenheid. Daar het Nederlandsche arbeidsfront deze eenheid tot uitdrukking brengst, moet de taak van dit froht ook zijn het behartigen van de belangen der werkers ook door mid del van de werkloosheidsverzekering. Wordt dus lid van het N.A.F. Gij versterkt hierdoor niet alleen de eenheid van alle werkers, maar bovendien schept gij. omdat gij overeenkomstig artikel 9 van het huis houdelijk reglement van het Nederlandsch* arbeidsfront een beroep kunt doen op de werkloozenkas overeenkomstig de wette lijke bepalingen, hiermee voor u en uw ge zin het recht op uitkeeringen in tijden van werkloosheid. TELEGRAMMEN VAN EN NAAR HET FRONT. 's-GRAVENHAGE. 2 Juni. Neder landsche vrijwilligers in dc Duitsche* weer macht kunnen van heden af in dringende gevallen met hun familie in Nederland telegrammen wisselen. In de richting van Nederland naar het fVont kunnen derge lijke telegrammen aan alle Nederlandsche rijkstelegraafkantoren (dus niet bii de spoonvegtelegraafkantorcn) worden aan geboden. Zij moeten in verstaanbare Duit sche of Nederlandsche taal ziin gesteld. In de richting van het front naar Nederland worden de kosten bii den geadresseerde ingevorderd. Voor beide richtingen wordt het binnenlandsche tarief berekend. VERGIFTIGING NA HET ÉTEN VAN VISCHWORST. Ten gevolge van het eten van z.g. visch- worst van inferieure kwaliteit, is de 22- jarige dienstbode S. J. F. te Arnhem over leden. Haar verloofde, die eveneens van deze vischworst gegeten h»d, is met ernstige vergiftigingsverschijnselen in het gemeente ziekenhuis alhier opgenomen. Ook bij an dere personen, die van dergelijke vischworst gegeten.hadden, zijn vergiftigingsverschijn selen opgetreden 99

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1