Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. STORMVOGELS HEEFTEEN RIJK VERLEDEN BUBBELTJE EN KNOR IJMUIDEN W. H. Arends overleden. Oud-directeur van den Ver. Steenkolenhandel. In den ouderdom van 70 jaar is Zondag te Beekbergen de heer W. H. Arends over leden. Gedurende bijna 30 jaren, van 1909 tot 1939, was de overledene directeur van den Vereenigde Steenkolenhandel N.V. alhier. Ofschoon nimmer op den voorgrond tre dende, bekleedde de neer Arends een voor aanstaande plaats in het IJmuider zaken leven; zoo was hij o.m. nog commissaris, van de Visscherij Onderneming „De Vem" en van de Agentuur en Handel Maatschap pij N.V. 1 W. H. Arends. (Cliché archief H.C.) Wegens gevorderden leeftijd verkreeg de heer Arends 1 Januari 1939 pensioen. Hij trok zich uit het zakenleven terug en ves tigde zich metterwoon op de Veluwe. On getwijfeld zullen velen met weemoed zijn verscheiden vernemen. De begrafenis "is bepaald op Donderdag te.2 uur te Beek bergen. In Memoriara. W. H. Arends. Het overlijden van den heer Arends. oud-direc teur van den Vereenigde Steenkolenhandel N.V. voert onze gedachten terug naar den tijd. toen ln handel en bedrijf te IJmuiden nog vrijwel alle ordening ontbrak. Energieke kooplieden dre ven zaken, die voortdurend toenamen irt beteeke- nis en dan .menigmaal hun eigenaars feitelijk over het hopfd groeiden. Meermalen leidde dat tot een catastrophe en in andere gevallen be stond een concurrentie, die doodelijk was voor den handel. Een voorbeeld daarvan was de ko lenhandel, waarin de handelaren, teneinde de leverantie voor de trawlers te verkrijgen en te behouden, de reeders door omvangrijke voor spiegelingen of door dwang aan zich trachtten te binden. Het gevolg was. dat dikwijls leveran ciers en afnemers moeilijkheden kregem Boven dien probeerden zij diverse mijnbedrijven tegen elkander uit te spelen, zooals Engelsche tegen Duitsche kolen. Intusschen was de groothandel ln kolen voor Nederland reeds eenigen tijd tot een centrale overgegaan in de Steenkolenhandelsvceeniging, die in de havens te Amsterdam en te Rotterdam meer regel had gebracht. Onder den invloed van deze onderneming besloten ook de grootste hier bestaande kolenzaken tot fusie, die aanvankelijk een vrijwel monopolistische positie in de haven verkreeg. De eigenaars van de zaken kregen zit ting in het bestuur van den Vereenigde Steen kolenhandel, terwijl het kolensyndicaat een ver trouwde kracht uit Amsterdam, den heer Arends, als directeur aanwees. Zoo werd deze hier terstond geplaatst als het culminatiepunt voor, vele heterogene belangen en het eischte zeer veel van zijn tact om felle botsingen te vermijden. Dat hem dit tot den dood der oprichtingscommissarissen gelukte, pleit voor zijn groote bekwaamheid. Evenzoo ging het bij het brengen van concentratie in het visscherijbedrijf door de V. E. M. Het onderlinge vertrouwen der deelnemers was zoo bekend, dat spotvogels deze letters lazen als „Voor éenige maanden" en andere als „Van ellende moet het". Doch ook die concentratie bleef bestaan, tien tallen van jaren. Het waren weer voor een groot deel de samenbindende kracht en het zakelijke inzicht van den heer Arends, die de ontbinden de factoren overwonnen. Zoo heeft de heer Arends groote beteekenis gehad voor de ontwik keling van den handel en het bedrijf bij de visschershaven. Maar ook in ruimeren kring maakte men gaarne gebruik van zijn inzicht en werkkracht. Meermalen maakte hij deel uit van commissies uit de burgerij, b.v. voor de viering van het vijftigjarig bestaan van IJmniden en voor het lenigen van algemeene nooden. Zeer veel belangstelling beloonde hij voor het "kerkelijke leven ln de Geief. Kerk, waar hij in den loop der jaren verschillende functies be- kleeddaL Ook van het bestuur der Vereeniging voor L?èp. en M. U. L. O. op Gerefomeerden grondslag maakte hij deel uit. Met leedwezen zagen velen hem in 1939 wegens gezondsheidsredenen naar elders vertrekken, na dat hij hier in 30 jaren zeer veel goeds tot stand had gebracht. De hoop. dat dit otium cum dignltate zeer veel jaren mocht duren. Is helaas niet in vervulling gegaan, De herinnering aan dezen werkzamen en wel willenden zakenman zal ongetwijfeld nog lang ln ruimen kring voort leven. Burgerlijke Stand. GEBOREN: H. A. van Noort, z„ Zeeweg 203, IJmuiden; S. .Castricum, z„ Geelvinckstraat 51, Velsen-N.; D. Manten. z., Kennemerplein 5. IJmuiden; J. A. v. d. Pol, z„ Burg. Rambonnet- laan la. IJmuiden; S. Nannlnga, z„ Pr. Hendrik straat 65, IJmuiden; E. Zwart, z., v. Wassenaer- straat 14, IJmuiden; P. Martens, z„ Uitendaal- straat 28. Santpoort; N. Kossen, d.. v. Galenstraat 3. IJmuiden; N. Noordzij, d„ Helmstraat 7 rood. IJmuiden OVERLEDEN: W. Wljnhoud, 74 j„ wed. v. Th. C. Duljvelshof, Pelsstraat 45. Velsen-N.; Th. M. Braams, 61 j.. echtgen. v .C. v. Beusekom. Zui derkade 71, IJmuiden; D. Luijtlng. 83 J„ echtgen. v. N. Sint, Beecksanghlaan 18. Velsen-N.; H. M. Keezer, 70 j-, ongehuwd. Spilbergenstraat 1, IJmuiden. Marktprijzen. IJMUIDEN 2 Juni. Tarbot per kg. f8,00—£7,90. Tong per kg. f8.40 f 5,80. Kleine kabeljauw per stuk f 20. Kleine achol ie soort f 300—f250. Kleine schol 2e soort f 198—f 148. Pufschol le soort f 138—f 126. 2e soort f 80—f 68. Pieterman f 162—f 153. Poontjes f 82— f74. Kleine roode poon f 135. Pufschar le soort f39—f34. Pufschar 2e soort f 29—f 27. Wijting f 130—f 116. Muilen f 172—f 150. Horsmakreel f 112.* Kreeft f 10, alles per 50 kg. Besommingen trawler; VL 130 Noord-Holland 100 mnd. f 8465. Kotter: IJM 224 f 4723. Loggers: SCH 196 f 9220; KW 22 f6570. TOELATINGSEXAMEN RIJKS H. B ,S. De toelatingsexamens voor de Rijks H. B. S. sullen 11 en 12 Juni worden gehouden. AGENDA WOENSDAG 3 JUNI. THALIA-THEATER. 8 uur: Schandaal in een Filmatelier. REX-THEATER. 8 uur: Frau Luna. BIOSCOOP DE PONT. 8 uur: Jakko, de Circusjongen. DONDERDAG 4 JUNI. THALIA-THEATER. 8 uur: Schandaal in een Filmatelier. REX-THEATER. Geen voorstelling. BIOSCOOP DE PONT. Geen voorstel ling. DIENST DER APOTHEKEN. Avond- en nachtdienst: IJmuider Apo theek, Koningsplein. BELANGRIJKE TELEFOONNUMMERS. POLITIE, hoofdbureau 5178. 4377. 5555. POLITIE, Willemsplein 5400. BRANDWEER 5242. LUCHTBESCHERMING, hoofdpost 4145. E. H. B. O. (A. P. Bakker) 5455. E. H. B. O. (Velsen) 4989 IJMUIDER APOTHEEK 4229. KïJNNEMER APOTHEEK 4204. Geen tabakskaarten in bewaring. Nadrukkelijk dient er de aandacht van sigaren winkeliers e. d. op te worden gevestigd, dat het verboden is tabakskaarten van klanteA te be waren. In Haarlem is de politie reeds hiertegen in actie gekomen. Een winkelier, die de kaarten van vijf en twintig klanten in zijn bezit had. werd verbaliseerd. Dit toont, dat niet wordt ge aarzeld streng op -te treden. De rookers dienen voor een en ander begrip te toonen en hun win keliers niet noodeloos voor onaangenaamheden te plaatsen. Schilderijententoonstelling In den kunsthandel Artistiek aan de Kalver- straat te IJmuiden Oost kan men steeds een fraaie collectie uiteenloopende artikelen bewon deren. Hierbij hebben de schilderijen steeds al ler aandacht. Mede1 hierdoor heeft de heer E. Gans het voor- emen om binnenkort een schilderijententoon stelling te organiseeren. Het is een verheugend verschijnsel, dat juist ln dezen tijd een dergelijke- expositie kan worden voorbereid. Voor onze ge meente is dit dan ook zeer zeker Iets bijzonders, waarvan in het bijzonder de liefhebbers van schilderstukken kunnen profiteeren. We twijfe len er echter niet aan, of ook het publiek zal eens een kijkje komen nemen. Verder vernemen wij nog, dat men hoogst waarschijnlijk het werk van den Amsterdamschen schilder Kano Brinks zal kunnen bezichtigen. Ongetwijfeld zien velen met belangstelling de opening van de tentoonstelling tegemoet. Werkmansbond. De afdeeling IJmuiden van den Christelljken Nationalen Werkmansbond houdt hedenavond zooals we reeds mededeelden haar ledenvergade ring. Zooals gewoonlijk komt men in heb Ver- eenlgingsgebouw aan de Kalverstraat, te IJmui- den-Oost bijeen. Ds. G. F. Callenbach heeft voor deze gelegenheid tot onderwerp gekozen; Gehoorzaamheid. Men rekent op aller opkomst. De aanvang is bepaald op acht uur, D.G.S. bijeen. De Vereeniging van Jonge Oud-Katholie ken D. G. S. houdt hedenavond te half acht haar maandelijksche ledenvergadering in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw. In deze bijeenkomst wordt voor de eerste maal een aanvang gemaakt met een serie „10 minuten gesprekken", welke wordt in geleid door den voorzitter, den heer Jan Wijker. Het ligt in het voornemen dat tijdens elke volgende bijeenkomst in deze serie een van de leden, daartoe door het bestuur aangezocht, een onderwerp naar eigen keuze zal behandelen. In verband met de Bondsdagen te Amersfoort op 27 en 28 Juni, wordt het vereenigingslied van de aldaar gevestigde zustervereeniging „Van Neercassel" inge studeerd. De heer C. v. d. Plas heeft zijn mede werking tot voorlezen toegezegd. Niet op de gasdolly's! Dat de IJmuidensche jongens er van houden tegen iets op te klaute ren, zal niemand hun kwalijk nemen, maar ze moeten uit de buurt van de gasgeneratoren achter de auto bussen blijven. Men ziet nogal eens, dat knapen het aardig vinden er op te klimmen en daartegen dient ern stig te worden gewaarschuwd. Het is zeer gevaarlijk Enkele malen hebben jongens nu reeds ondervonden, dat het oppassen is. Zij klauteren op de gasdolly's en reden een eindje mee, maar konden zich op een gegeven oogenblik niet meer vasthouden. De gevolgen waren een leelijke tuimeling en verwondin gen. Eenige dagen geleden kreeg een negen-jarige zelfs een der wielen van den bus over zijn rechterbeen, waardoor dit ernstig werd gekneusd. Laten de ouders hun kinderen op het gevaar wijzen. Het is in hun eigen belang Gratia Plato had succes. De Gymnastiekverenigingen in onze ge meente ontplooien nog steeds een flinke activiteit. Men toont veel enthousiasme en als vanzelfsprekend heeft dit invloed op de prestaties der verschillende afdeelingen. Zoo behaalde de gymnastiekvereeniging Gratia Plato bij de laatst gehouden wed strijden van déi^Kennemer Turnkring te Haarlem, evenals T. V. S., een fraai succes. Onder leiding van den heer P. Dijkstra wist een groep van tien dames een twee den prijs te bemachtigen voor rhythmische oefeningen. Uitreiking bonkaarten. Woensdag: Oud IJmuiden en IJmuiden West. Donderdag: C-G De inwoners van Oud-IJmuiden en IJmuiden-West, wier namen met de let ters van C tot en met G aanvangen, moe ten Donderdag de nieuwe distributiebe scheiden in het gebouw van den heer B. Jenninga aan de J. P. Coenstraat halen. Dit is van negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. De inleg vellen en de formulieren voor de aard- appelkaarten moeten worden medegeno men. Zaterdag: Geitenkeuring. Zaterdag zal de Geitenfokvereenïging Velsen en omstreken weer blijk van haar activiteit geven In het Patronaatsgebouw zal te zes uur de gei tenkeuring worden gehouden. Het bestuur rekent op veler belangstelling opdat het doel. waarover menigeen nog steeds te weinig weet. allengs meer bekendheid zal krijgen. En dit is noodlg. aangezien er veel baanbrekend werk dient te worden verricht, waarbij de steun van alle bona fide geitenhouders en goed-willenden niet mag ontbreken. De keuring zou aanvankelijk ln Rozensteln ge schieden. Alsnog meende het bestuur echter aan een zaal de voorkeur te moeten geven. In de eerste plaats zal er gelegenheid zijn voor Inschrij ving in het centrale hulp- en fokregister. Zeker zullen talrijke personen hiervan gaarne gebruik maken, aangezien de gelegenheid te mooi is om haar zonder meer voorbij te laten gaan. Bo vendien heeft een algeheele keuring van alle witte en ongehoornde gelten en lammeren ln klassen plaats. Voor de mooiste en het beste ver zorgde inzending heeft de heer Wisman een beker beschikbaar gesteld. Er zijn nog andere fraaie prijzen beschikbaar, zoodat het allerminst aan attracties ontbreekt. Ongetwijfeld zullen deze een stimulans zijn. Het bestuur rekent dan ook „op leder lid en Iedere geit". Zij gelleven om half zes aanwezig te zijn. De' vereeniging wil trachten dit jaar ln onze gemeente het „bokkenverbod" doorgevoerd te krijgen. Daartoe zijn er twee prachtige bokjes in opfok; welke eveneens bij de keuring zullen zijn. Dit toont opnieuw het belang van de bij eenkomst en de wenschelijkheld van een groote opkomst Van de gouden jaren en den moeilijken tijd. Volharding het kenmerh LinksKAREL HAAK, de man, die vele voorhoede-spelers tot .wanhoop bracht door zi.jn kranig werk als achterspelcr. Met Koster vormde hU een der beste verdedi gingen. (Foto-archief H. C.) Midden JAN J. THIJSSEN, een der beste en bekendste doelverdedlgers, die de Vogels hebben gehad. Nog altijd is sportlievend IJmuiden hem niet vergeten. 1 (Foto-archief H. C.) Rechts „WITTE JAN". IJmuiden spreekt nog vaak van „Witte Jan", Stormvogels' formidabele doelpuntenfabrikant, eens (zijn sportieve opvatting ten spijt) de schrik van alle doelverdedigers (Foto-archief H. C.) Het gebeurde in een zaaltje te Oud-IJmui den. Het bestaat nog en het is nog steeds een Outenaar, die er de scepter zwaait. De heer Outenaar verkoopt „ijs" en de weduwe Oute naar bracht het dertig jaar geleden ook aan jien man. Vergeten we de room, dan is er niet veel veranderd. In dat zaaltje werd op een Zondagmorgen in den zomer van 1912 een vergadering gehouden, waarin het druk toe ging. Daar zaten enthousiaste voetballiefheb bers bjj elkaar en de heeren wilden een club oprichten. Na flink heen en weer-gepraat werd het kloeke besluit genomen: IJmuiden zou een vereeniging rijker worden. Dat was Stormvogels! En er is dus toch veel veranderd. Want dat kleine clubje, in het nauwe zaaltje aan het eenvoudige straatje ten doop gehou den. werd een groote vereeniging. een kolos vergeleken met toen. En omdat we toch van room hebben gesproken kunnen we toen en nu als taptemelk en kostelijke, goede Holland- sche room schetsen. Want het is Stormvogels dat tot de degelijkste voetbalverenigingen is gaan behooren, het is Stormvogels, dat ont zaggelijk veel tot stand heeft gebracht, het is Stormvogels, dat een rijk, een prachtig ver leden heeft! Dat is kort en krachtig gezegd,- maar er is geen woord teveel bij. Laten de IJmuidena- ren hun geheugen maar eens raadplegen, dan zullen ze tot de ontdekking komen, dat de plaats veel aan Stormvogels heeft te danken. We moeten niet vergeten, dat de blauw-witten door hun kranige prestaties IJmuiden aller- wege onder de aandacht brachten, we dienen voor oogen te houden, dat ze voor de lichaamsontwikkeling prachtig werk hebben verricht, we moeten bedenken, dat er een groote vriendenkring is gevormd, dat velen een aangename en gezonde ontspanning werd gegeven. En nu is die ferme club jarig. Drie kruisjes heeft zij op 1 Juni achter haar naam genoteerd. Dertig jaren.... Dertig jaren van voorspoed en tegenslag, van mooie en zwarte d%gen, van succesvollen arbeid en schijnbaar hopelooze inspanning zijn achter den rug. We grijpen de gelegenheid aan om ons in de geschiedenis te verdiepen, natuurlijk! Want nog altijd weten velen en vooral de jongeren er te weinig van. Dit ver leden geeft kracht en is een stimulans om met nieuwe energie Stormvogels op te werken. Daarom hebben we stoffige, vergeelde kran ten te voorschijn gehaald om te gaan snuf felen naar .wetenswaardigheden.- Daar is geen gebrek aan. HET BEGIN. Dank zij ook het putten uit de krachten van het aioude IJ.F.C. werd direct pittig be gonnen. Men had in wijlen den heer J. Mi- chels een zeer bekwamen gangmaker, die bergen werk verzette. Om hem draaide alles en het draaide goed. Een flink begin is liet halve werk. zoo dachten de enthousiasten En zii hadden waarlijk den moed aan den Nederlandschen Voetbalbond te vragen om maar direct tot de derde klasse te woorden toegelaten! De organisatie was nog niet zoo bijzonder doordrongen van de beteekenis. die het kleine IJmuidensche Stormvogels welk een schitterende naam overigens' voor haar kon hebben. Ze.vond. dat de baby eerst maar eens moest toonen. dat hij al'behoorlijk kon loopen. En daartoe was de kleine bereid. Hij drib1 belde in den Noord-Hollandsehen Voetbal bond werkelijk niet onaardig, hij had aanleg voor stoere zeemansbeenen en schopte dan ook zoo goed. dat de voetballiefhebbers bui ten de plaats het kwalijk konden gelooven zonder het zelf te hebben gezien. „Een-nul is niks. twee-nul is wat", deed waarschijnlijk al opgang, in ieder geval wel bij de Storm- pieten. Ze kogelden er lustig op los. met als resultaat, flinke overwinningen. 10O, 120 en zelfs 180men zag er niet tegen op. Ongeslagen werd men kampioen! Het pootige ventje behoeft niet meer te vragen om tot de derde klasse NVB te wor den toegelaten. Het had er nu déor eigen toedoen recht op. Het had getoond, wat later dikwijls zou worden herhaald: IJmuiden kriigt graag een presentje, maar het wil e^ ook voor werken en dan „is er geen club in Holland, die het kan verslaan" De spelers weerden zich naar beste weten en het bestuur was telkens op zijn'post. De eerste bestuurs leden waren de heeren Jac. Stoln. J Miehels. J. P. Engelhart. G M. Schuitenmaker. J v. d. Plas. C. F P Nuvens en P. H. Boeree. Spe lers van beteekenis in het eerste elftal waren Blinkhof Sr.. Boeree. Engelhart. Schneiders, Nuyens. Huyer. Donker. Oldenburg, Van Straaten, Vos en Hogerduin. Men speelde op een terrein van boer Ger ritsen, ten noorden aan den „Kikvorsch" grenzende, waar al spoedig vele kijkers wa ren. In de derde klasse D werd Stormvogels het eerste seizoen vierde, zeker geen slecht resul taat. Het daarop volgende jaar (19141915) was er wegens de mobilisatie geen promotie mogelijk. De club leed een groot verlies door het overlijden van Piet Bo°ree, een der op richters en keeper-aanvoerder van het eerste elftal. Het was een droeve dag De baby was intusschen een pootige jonge man geworden. In 1915 werd Stormvogels schitterend, met slechts drie verliespunten, kampioen. Dat verwachtte men tenminste, maar de N.V.B. dacht er anders over. We zul len de geschiedenis maar laten rusten. De IJmuidenaren lieten zich intusschen niet door den onverdienden tegenslag ontmoedigen. Zij fcadden van jhr. Boreel van Hogelanden een ander, zeer groot terrein gehuurd, dat de goede verwachtingen toonde. Het jaar 1916 gaf reeds een voorproef. In de N.V.B.-bekerwed- strijden bracht men het tot de demi-finale tegen H.B.S. op zonderlinge wijze (dat ge beurde toen nogal eens) werd men' onver- CHR. WIJMER, de actieve secretaris, die al gedurende vele jaren met succes zijn krachten aan onze Stormvogels geeft. Zooals men zich zal her inneren kon hij korten tijd geleden als be stuurslid jubileeren. (Cliché H.C.) diend verliezer genoemd. Stormvogels kaatste den bal door te vragen tot de eerste klasse te worden toegelaten. Maar de vlieger ging niet op. KAMPIOEN! Geen presentje, dan er om vechten, was het parool. En het waren IJmuidenaren, dus. In 1917 werd Stormvogels op verbluffende wijze kampioen van de derde klasse. Heerlijk was er gestreden. Geen enkele wedstrijd werd verloren. Ziehier den eindstand# gesp. gew. gel. verl. v.t. pt. Stormvogels 10 6 4 0 368 16 Hortus 10 6 2 2 23—9 14 B. M. T. 10 3 4 3 15—14 10 Heemstede 10 3 4 3 15—23 W V. V. C. 10 3 3 4 16—19 A. W. A. 10 0 1 9 5—37 Dat was Stormvogels! Prachtig was het medeleven in de plaats. Steun? Daar was geen gebrek meer aan. Ook de meer gegoeden kwamen voor de blauwwitten in touw en dat bevorderde de kracht natuurlijk. Stormvogels ging naar de tweede klasse. Stormvogels werd in 19171918 op een na de beste. Een jaar tater werd zij kampioen. t Nog wel spreken de IJmuidenaren over de dubbele competitie voor de promotie, die volgde. Tweemaal eindigden de blauw-witten bovenaan, zoodat ze duidelijk recht op de eerste klasse hadden. Maar ze werden naar de overgangsklasse verwezen, waardoor in plaats van zes tien jaren noodig hadden vóór het voetbalwalhalla werd bereikt. Gedurende vier seizoenen streed men voor de eerste klasse. Driemaal werd men vijfde, toen (in 19221923) achter H.F.C. tweede, waardoor promotie niet meer kon uitblijven. Stormvogels was eerste klasser! IJmuiden was in feeststemming. Nu zou eerst recht worden getoond, waartoe onze plaatsgenooten in staat waren. Ze werden direct kampioen, een jaar later werden ze tweede en in het daarop volgende seizoen (1925-'-1926) werd opnieuw de kampioensvlag geheschen. Twee maal eerste in precies drie jaar. Het was een onvergetelijke prestatie, die overal respect afdwong. Stormvogels was in ieder opzicht uit de kluiten gewassen. „En laat de klok maar luiden, en laat de klok maar slaan" werd het clublied! INZINKING. In 192627 werd men achter Ajax tweede De „gouden eeuw" werd daarmee besloten. Zooveel successen moesten wel een inzinking met zich brengen. Een jaar later was Storm vogels op een na de laatste, het daarop vol gende seizoen stond men weer op één na onderaan. Maar men hield vol. Het storm- sein werd geheschen, alle hands werden aan dek geroepen, thans ging het er om tegen de moeilijkheden te vechten, niet met den moed der wanhdbp, maar met een warm vertrou wen in de toekomst. Op, Stormvogels! was de leus. En het ging beter. De kentering kwam, het stormsein werd neergehaald. Dc Storm vogels streden als leeuwen. In 19291930 kwam een kleine verbetering, een jaar later werd men derde. En weer kwam een harde tegenslag de illusies verstoren. Een zwarte bladzijde, waarover we verder maar zullen zwijgen, werd in het gulden boek der ge schiedenis geplakt Maar wat zong men weinige jaren later, in 1933? Ze hebben gewonnen! IJmuiden Hoezee! Den prijs in het kampveld der eere. Ze scheerden langs 't veld als een stormende bend. En wisten zich kranig te weren. De Stormvogels hebben aan Holland getoond. Wat wil en volharding vermogen, Zingt allen nu mee, een krachtig Hoezee, Als hulde voor onverveerd pogen. (George Haak). Wéér was Stormvogels kampioen. Zondag 26 Maart 1932 werd de wedstrijd Stormvogels- V.U.C. gespeeld. Het was spannend, zeer spannend. Maar hrt einde kwam met 41. De kampioensvlag werd geheschen. De spelers werden het veld rondgedragen. Geweldig was het enthousiasme der supporters. En 's avonds maakte men een ronde door IJmuiden. Het was een triomftocht. Geheel IJmuiden leefde Laat ons trotsch zijn op onze club. Laat ons haag vooral bijstaan in dezen moeilijken tijd Stormvogels gaat nooit verloren, inder daad. Maar het doet haar goed te weten, dat ve'.en met haar sympath'yeeren. IJmuiden heeft veel aan Stormvogels te danken. Hoe 'ogisch Is het. dat Stormvogels ook veel aan IJmuider te danken moet hebben V. S. V. VERGADERT. Het bestuur van V. S. V. heeft het voor nemen binnenkort de jaarlijksche leden vergadering te houden. Hoogstwaarschijn lijk komt men aan het einde van Juni in het Wapen van Velsen bijeen. ANDER TEL.NUMMER LUCHTBESCHERMINGS DIENST. Het hoofdbureau van den Luchtbeschermings dienst is van gisteren af telefonisch onder num mer 4145 (IJmuiden) aangesloten. Het oude num mer (5488 IJmuiden) is hierdoor komen te ver vallen. Het is gewenscht, dat men hiervan goede nota neemt. VELSEN Uitreiking bonkaarten. De inwoners van Velsen-Noord, wier namen met de letters van G tot en met M aanvangen, moeten Donderdag de nieuwe distributiebescheiden in het gebouw aan den IJmuiderstraatweg halen. Dit is van negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. De inlegvellen en de formulieren voor de aardappelkaarten dient men mede te nemen. KINHEIM. Het tweede elftal van Kinheim speelt Zondagmorgen tien uur te Santpoort een vriendschappelijken wedstrijd tegen Ter rasvogels. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. De Burgemeester van Velsen, waarne mende de taak van Burgemeester en Wet houders, brengt ter openbare kennis, dat van Woensdag 3 Juni af tot nader order de Bloemendaalschestraatweg te Santpoort, van den Duinlustparkweg af tot de Alb. Thymlaan in de gemeente Bloem'endaal, voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. BEVERWIJK Tuinbouw Studieclub. Dinsdagavond hield de Tuinbouw Studie club „Beverwiik en omstreken" in de bo venzaal van net veilinggebouw „Kenne- merland" onder voorzitterschap van den heer R. W. A. Muyen, de laatste bijeen komst in-.dit seizoen. Waren op de vorige vergaderingen de inzendingen geheel ge wijd aan de bloemisterij, thans boden zij een geheel -ander beeld. Een buitengewoon fraaie collectie groenten was ingezonden, welke zich in een groote belangstelling van de vakmenschen mocht verheugen. Ten toongesteld was o.a. bloemkool, rabarber, sla, spinazie, selderij, worteltjes, aard beien, tomaten, asperge, peulen, doperwten, dubbele stamboonen, snijboonen, postelein, sjalotten, snijbiet, radijs, tuin- of sterkers, zuring, ijskegel (langwerpige variëteit van radijs) en raapstelen. Uit deze kleine expositie bleek weer overduidelijk, dat de tuinders uit Kenne- merland over een gedegen vakkennis be schikken. De voorzitter wierp in zijn openings woord een korte terugblik op 't afgeloopen winterseizoen, dat zeer succesvol is geweest voor de studieclub. Voorts bracht hij dank aan de inzenders en speciaal aan hen, die op dezen avond deze fraaie cóllectie voor hun rekening hadden genomen. Medegedeeld werd, dat eind Februari be- fin Maart van het volgend jaar een speciale ollenavond wordt gehouden, welke alleen door de leden verzorgd zal worden. Ge kweekt moet worden een pot van ten minste 5 tulpen, hyacinthen of narcissen plus een pot met bijgoed, waarvan de hoeveel heid echter vrjj is. Verder lgt het in de bedoeling in dezen zomer drie tentoonstellingsavonden van snijbloemen te houden. Deze zullen ver moedelijk gehouden worden einde Juni, Juli en Augustus. De voorzitter herinnerde er vervolgens aan, dat vorig jaar een poging van de Mij voor Tuinbouw- en Plantkunde om de stu dieclub hierbij te voegen op niets is uit- geloopen, maar dat nu de Vereeniging van Oud-cursisten verzocht heeft de club als afdeeling van de landelijke vereeniging op te nemen. Besloten werd hierover nog geen beslissing te nemen, doch in het nieuwe seiüoen een definitief besluit hierover te nemen. Vervolgens hield de heer Muyen een in leiding over de combinatie-teelten van groenten. Spr. begon met te zeggen, dat vrijwel iedere kweeker tusschenteelten toe past, om van zijn land te halen wat er van te halen valt. Niettemin worden er vaak fouten gemaakt, omdat de tuinder zich niet goed op de hoogte heeft gesteld van het groeiproces der gewassen. Steeds moet men zich afvragen welke gewassen snel of lang zaam groeien, zwaar of licht gewas geven. Ook de grond speelt een voorname rol, want tusschenteelten die op zwaren grond toe gepast kunnen worden, kunnen bijv. weer niet op lichten grond gezet worden. Hoe lichter de grond is, hoe voorzichtiger men moet zijn. Altijd moet er gezocht worden naar teelten, waarvan het eene oogstklaar is als het andere groeien gaat. Als eén van de beste combinatieteelten noemde spr. de vroege stamslaboonen en knolselderij. Voorts gaf spr. nog tal van practische wenken en faaagevingen voor het met suc ces toepassen van deze combinatieteelten, waarbij vooral ook nog gelet moet worden op diep- en ondiepwortelende gewassen. Van de gelegenheid tot stellen van vra gen werd een druk gebruik gemaakt. In de jury voor de keuring van bloemen werden benoemd de heeren N. S. J Teekening Hessels (Pax Holland m ie spoorz©*k®»-s d>9 niet %/rt«H,ho0 Z'J *ioote«\ beginnen G. v. d. Wel en A. Koster en in die voor de groenten de heeren A. van Wijngaarden, C. Kuiper en A. H. Martens. DE TRAINING VAN DE KENNEMERS. Behalve de wekelijksche trainingsavon den van De Kennemers wordt thans ook reeds sinlds eenigen tijd op Donderdagavond door Kennemersleden in het gemeentelijk Sportpark geoefend in de athletieksport. Hiervoor bestaat flinke animo, hoewel eenige deskundige leiding ontbreekt. Hoofd zakelijk is deze trainingsavond echter be doeld voor den jaarlijkschen sportdag, die, onvoorziene omstandigheden daargelaten, weer georganiseerd zal worden'. RESTAURATIE KERKORGEL. De restauratie van het orgel in de R.K. Kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad is opgedragen aan de Fa. Vermeulep. Ook deze restauratie vormt een onderdeel van de on onderbroken reeks van verbeteringen en verfraaiingen, die op initiatief van pastoor L\ H. Oudejans in deze kerk tot stand worden gebracht. EINDLES LAGERE TUINBOUWSCHOOL. In een der hulpgebouwen aan de Stum- ?hiusstraat heeft de eindles van de Lagere 'uinbouwschool, hoofd de heer B. Ma- chielse, plaats gehad. Hierbij waren o.m. tegenwoordig burgemeester Mr. H. J. J. Scholtens en ir. W. A. v. d. Helm. rijkstuin- bouwconsulent. Na een korte les heeft ir. v. d. Helm de rapporten uitgereikt aan de leerlingen, die naar de tweede klasse wer den bevorderd. In zijn toespraak wees spr. op het groote nut van dit onderwijs voor den tuinbouw. Dank werd gebracht aan den heer B. Machielse voor de toewijding, waar mede deze het onderwijs leidt. Ook de com- Z*k|« 2 Ubl»tt*n 1 ct missie van toezicht wend in dit dankwoord betrokken. De volgende leerlingen wei-den naar da tweede klasse bevorderd: S. Koot, J. Bruijns, C. de Vries, G. Brands, allen met lof, C. de Bie, C. Hageman, G. Fatels, N. Fatels, J. de Vries, J. Honig, P. de Groot, L. Sprangers, A. Sprenkeling, E. Stammes, K. Welp, G. Jongejans, J. Numan, S. Bakker, J. Braken- hof, W. Pirovano, P. Vendel, P. Heeremans, J. Vendel, J. Vrugt, P. Jonker, de laatste voorwaardelijk. OPENBAAR SLACHTHUIS. In de afgeloopen maand werden in het Openbaar Slachthuis alhier 108 stuks vee ;eslacht, n.l. 72 runderen, 34 kalveren en varkens. Ter invoerkeuring werden aan geboden 127 runderen en 268 kalveren. In Mei 1941 werden 257 slachtingen verricht. BOKSWEDSTRIJDEN. Op Zondag 7 Juni zullen door den pro motor G. W. Th. Verbeek voor den tweeden keer in het Kennemer Theater bokswed strijden worden georganiseerd. Ditmaal zul len in den ring treden de leden van de Am- sterdamsche Amateur Boksclub „De Ama teur Boksers". J. J. Corbet:" en „Dick Groothuis". Zeer goede partijen staan op het programma, zoodat het weer een in teressante boksmiddag kan worden, staan de onder leiding van en reglementen van o«n Nederl. Boksbond. CASTRICUM SCHOENBONNEN EN TEXTIEL. Belangrijke mededeellng. Door den Distributiedienst wordt ter al gemeene kennis gebracht, dat ingevulde formulieren voor schoenenbonnen en textiel van heden af niet meer kunnen worden toegezonden, doch ten kantore moeten wor den ingeleverd. Bij de persoonlijke indiening der aan vragen voor schoenen moet de stamkaart van dengene, voor wie schoenen worden aangevraagd, worden medegenomen, omdat deze bij de indiening van het formulier moet wórden afgekruist, waarna geen ver dere aanvraag Binnen een tijdvak van 6 maanden meer mag plaats hebben. De aan vragen worden in volgorde van binnen komst afgewerkt. Men houde zich hieraan om teleurstellingen te voorkomen. Aanvraagformulieren, welke worden toe gezonden, zoodat de stamkaart met kan worden afgekruist, worden terstond terzijde gelegd. Bij de indiening vaa aanvraagformulie ren voor textielgoederen als costuums, broeken, mantels, jassen, etc. moet de tex- tielkaart worden medegenomen, teneinde te laten controleeren of het voor de aange vraagde vergunning benoodigde aantal punten nog aanwezig is. 1 VEILINGOVEItZICHT. De aanvoeren van diverse soorten groen ten nemen steeds grooteren omvang aan. De aardbeien komen ruimer los, al is de aan voer in doozen nog maar beperkt; hiervoor wordt de vastgestelde prijs van 37 ct. per doosje betaalp. Sla komt ook ruimer ter markt; hiervoor gelden de prijzen van 3.50 5.- per 100 krop. Spinazie begint sterk te minderen. Ook voor dit product wordt de vastgestelde prijs van 7 ct. per K.G. ge handhaafd. Radijs schommelt m prijzen van 1.802.20 per 100 bos. Witlof is zoo goed als van de markt verdwenen. Een enkel partijtje wordt verhandeld voor den prijs van 1216 ct. per K.G. EXAMENS. Onze plaatsgenoot de heer G. C. van den Born slaagde voor het einddiploma B. 4e groep der R.H.B.S. te Alkmaar. „LEVENSTAAK". In de R.K. Parochie is voor de meisjes Van 17 jaar en ouder een bidweek geweest, waaraan door 260 dames werd deelgeno men. Zondag heeft de sluiting plaats ge had. 's Morgens werd te 6.45 uur een H. Mis opgedragen tot intentie voor de deel neemsters, waarna een gezamenlijk feeste lijk ontbijt werd aangeboden in de ver sierde concertzaal van café W. Th. Been tjes. 's Avonds werd als sluiting een plech tig Lof gecelebreerd, waarbij Pater Dio- meöes Pernot O.F.M. de feestpredicatie verrichtte. BEDEVAART. Zondag heeft de jaarlijksche bedevaart der leden van de K. J. C. naar 'O. L. vrouw ten Nood te Heiloo plaats gehad. De deelname was gg®ot. Men vertrok per rijwiel van de voormalige kinderkolonie af. De directeur, kapelaan Van der Zalm, nam aan den- tocht deel. NED, ROODE KRUIS. De afdeeling Castricum hield een bijeen komst in de tooneelzaal van het Provin ciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch". Als spreker was uitgenoodigfi de heer K. Reindejs; Het was voor allen een leerzame avond. VEILING VAN MAANDAG. Rabarber 6 ct. per k.g.; spinazie 7 ct. per k.g.; aardbeien 37'^ ct. ner doosje: sla ƒ3,505 per 100 krop. selderij BVi ct. per bosje; pieterselie BV? ct. per bosje. EGMOND AAN ZEE 60 JAAR GETROUWD. Het echtpaar P. Glas en N. GlasPrins, wonende te Egmond aan Zee. Ankerstraat 4, viert Donderdag het 60-jarig huwelijks feest. BURGERLIJKE STAND (MEI). Geboren: Alberta Dekker, Stationsstraat 13; Herman Martinus Henricus Maria Genet, Admiraal de Ruyterstraat 29; Klara Elisa beth Groen, Noorderstraat 58; Albertus Wij ker, Piet Heinstraat 24. Ondertrouwd: J. de Graaff en G. Derks; adres na huwelijk Pompplein 20 I. P. van Pel en T. Zwart: adres na huwelijk Bak kerstraat 7 I. J. Wijker en E. Dekker; aidres na huwelijk Noorderberg 20; C. Blok en H. Groen, wonende te Alkmaar. A. M. Zwaan en A. Kouwen. wonende te Alkmaar. Getrouwd: R. Gul en N. Groen: adres na huwelijk Admiraal de Ruyterstraat 62. N. van der Veer, wonende te F.gmond-Binnen öi B. Hopman, Waaigat 3 alhier: adres na huwelijk Zuiderstraat 44 alhier. A. van Zonderen, wonende te Velsen en M. Zwaan, BaKkerstraat 2, alhier: adres na huwelijk Snelliusstraat 33. Velsen J. de Graaff en G. Derks. P. van Pel en T. Zwart J. Wijker en E. Dekker. Overleden G. Zwart. 70 j.. Piet Heinstr. t Kropf. 19 j., wonerföe te Amsterdam. J. de Goede. 79 j., Voorstraat 33 (P. H. Stichting). P Verver, 6 j.. Van Speykstraat 18. A. C. Licftmg, 7 m.. Noorderstraat 28. B. Smalbil. 91 j.. Voorstraat 33 (P. H. Stichting) G. van der Schinkel, 76 j., on gehuwd, Gravenstraat 3.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3