Haarlemsche Courant Japansche duikbootaanval op Madagascar. Zwakke Britsche landingspoging mislukt. Mexico verklaart den oorlog. Nederlandsch-Duitsche vacantie-uitwisseling van kinderen. 287e Jaargang No. 130 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentign 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dnbbele prtjs. Advertentleabonnemcnten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Edit!® 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1&00 m.m. I cent p. m.m. OW.! Grafische Beargjen WW Nieuwsblad vqor Noord-Holland Kennemer Editie Vrijdag 5 Juni 1942 Bureau* Haarlem: Groote Houtstraat 93. Bijkantoor: Soenda- pleln 31. Tel: Directie 13062. Hoofdredactie 15054, Redactie lOfion. Administratie 10324, 14025, Soendapleln 12230. Postgiro 134958. Directie PH. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. j. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102, Telefoon 507. 1 K 12H Slagschip en Britsche kruiser zwaar beschadigd. Aanval werd in den ochtend van 31 Mei óp haven van Die go Suarez ondernomen. Schepen zijn door torpedo's getroffen. Het Japantche hoofdkwartier heeft Vrijdag te 18 uur medegedeeld, dat speciale eenheden der Japansche duikbootvloot in de ochtendschemering van den 31sten Mei bü verrassing een aanval op Diego Suarez op Madagascar hebben gedaan. Een Britsch slagschip van de Queen Elizabeth-klasse (30.600 ton) en een lichte kruiser van de Arethusa-klassc (5230 ton) tverden getorpedeerd en zwaar beschadigd. Japansche vliegtuigen vallen Midway-eilanden aan. Vardedegiogszont v Japan oorlogshavens/,. v.deKSl O steunpunten v-5) O Gedeeltelijk voltooide steunpunten(V.S) A Steunpunten van Japan KAART VAN PELT. De Midway-eilanden vormen een steunpunt in de richting van Dutch Harbor, dat op zün beurt gelegen is in het centrum van dc eilandenbrug der Aleoeten, die Azië en. Amerika verbindt. Naar Associated Press meldt, heeft het Amerikaansche departement van marine bekend gemaakt, dat de Mid way-eilanden om ongeveer 9 uur plaatselijke tijd door Japansche vlieg tuigen zijn aangevallen. Nadere bijzon derheden zijn nog niet bekend. De Japansche bomaanval op het belang rijke Amerikaansche steunpunt in Alaska, Dutch Harbor, heeft, volgens uit Londen ontvangen berichten, zoowel in Engeland als in de Vereenigde Staten groot opzien gebaard. Hierdoor is in Amerika zelf een nieuwe angstpsychose ontstaan. Klaarblijkelijk verwacht men in Was hington nieuwe Japansche operaties tegen Tien bommenwerpers boven Duitschland neergeschoten. In anderhalve week verloren de Britten 318 vliegtuigen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front geen ge vechtshandelingen van eenigen omvang. In Noord-Af rika verloor de tegen stander bij plaatselijke gevechten 22 pantser wagens, 7 kanonnen, alsmede een aantal ge vangenen. Formaties der Duitsche en Italiaan- /sche luchtmacht bombardeerden spoorweg- installaties en troepénkampen in het gebied van Capuzzo. Ecu met zwakke strijdkrachten aan de Kanaal kust ondernomen Britsche lan dingspoging tv id door dt Duitsche k«l«t- verdediging verijdeld. Eenige gevangenen en wapens vielen ons in handen. Bij luchtgevechten in het Kanaalgebied ver loor de tegenstander Woensdag 24 vliegtuigen. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen nebben in den nacht van 3 op 4 .Juni het Britsche zeesteunpunt Poole, aan En- gclsche zuidkust gebombardeerd. Britsche vliegtuigen bestookten ifi den nacht van Woensdag op Donderdag het ge bied rond Bremen en de stad zelf hoofd zakelijk met brandbommen. Nachtjagers en afweergeschut schoten 10 der aanvallende bonwien werpers neer. In het tijdvak van 21 Mei tot 2 Juni verloor de Britsche luchtmacht 318 vliegtuigen, waarvan er 41 door eenheden van de marine werden neergehaald. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 51 eigen vliegtuigen verloren. Het jachteskader 52 heeft den len Juni zijn 2000ste overwinnirfg in de lucht gemeld. Kapitefn Müncheberg heeft den 2en Juni zijn 80e, de le luitenant Marseille den 3en -'ur.i in Noord-Afrika zijn 70e tot 75e over winning In de lucht behaald. Over de Britsche landingspoging aan de Kanaalkust wordt van militaire zijde nog ge meld: In den vroegen ochtend naderden eenige motortorpedobooten, begeleid door laagvlie- gende toestellen, de Fransche kust in de na bijheid van Le Touquet. De Brit.sche vliegtui gen werden door de Duitsche artillerie onmid dellijk onder vuur genomen zoodat zij moes ten wijken. 3ij een nieuwe poging, ten Zuiden van 't eerste punt, kwamen weliswaar eenige Britsche soldaten aan land, doch door het afweervuur werden zij gedwongen onmiddel lijk terug te keeren. Eenige Engelschen wer den gevangen genomen. Eenige wapenen en gereedschap werden buitgemaakt. Op rubber booten vluchtten dé landingstroepen naar de wachtende motorbooten, zonder dat zij ook maar het geringste bereikt hadden. Na de mislukte landingspoging bij Boulogne hebben de Britten thans, na een pauze van meer dan zes weken, opnieuw een dergelijke onderneming uitgevoerd. Op het strand ach tergelaten Britsche pantsergeweren en gra naatwerpers leveren voor de Duitsche leger leiding kostbare aanwijzingen op over den stf«l van de Britsche bewapening en uitrus- tinf Daarentegen is het eenige. wat de Britten als resultaat van deze verkenning hebben kunnen meenemen, de sterkte en de paraat heid ven de Duitsche wacht aao het Kanaal. de kust van den Stillen Oceaan van Alaska tot aan de Panama-zone, welk gebied reeds in alarm-toestand verkeert. Naar het Geallieerde hoofdkwartier in Australië meedeelt, hebben Japan sche duikbooten voor de Australische kust een schip der Geallieerden tot zinken gebracht. De zender New-York meldt uit Syd ney, dat ten Oosten van Sydney twee kleine Australische .vrachtschepen door een vijandelijke duikboot tot zinken zijn gebracht. China. De Japansche operaties in China, die zich aan geweldige een cirkel vormende fronten in de provincies Tsjekiang, Kiang- si, Kwangtoeng en Joennan ontwikkelen, maken aanzienlijke vorderingen. De beteekenis van deze Japansche acties kenmerkte de woordvoerder van het Ja pansche expeditieleger in Midden-China als een laatste waarschuwing aan Tsjoengking. het zinnelooze verzet te staken of anders ten onder te gaan. Japansche troepen hebben naar te Tokio verluidt, de stad Foetsjau in dc profincie Kiangsi bezet. De belangrijkste oorlogstooneelen in het China van Tsjiang-Kai-Sjek schijnen op het oogenblik de fronten bij Tsjoetsjau en in den sector ten Westen van het Pojang- meer te zijn. Bij Tsjoetsjau, dat na een zware beschieting door de artillerie op het oogenblik in brand staat, zijn de Japanners na door de tweede vijandelijke linie ten Zuiden van den spoorweg Tsjekiang Kiangsi te zijn gebroken, langs de rivier de Woeki opgerukt, waarna zij den tcgenstan- dere in verwoede gevechten van man te gen man een vernietigende nederlaag toe brachten. In Kwangtoeng hebben de Japanners na een opmarsch van vier dagen lang den spoorweg KantonHankau de belangrijke plaats Joentam bezet. De bezette gebieden. Nadat de^verdrachtsformaliteiten van de voormalige aan vijandelijke toebehoorende banken door de leidende Japansche bank instellingen zijn afgesloten, hebben de mi litaire autoriteiten de hervatting van het normale bankverkeer in Hongkong gelast. Ook de vroegere Engelsche Hongkong Shanghai bank- heeft haar loketten wee: geopend. In de eerste zitting van de kortgeleden opgerichte centrale maatschappij voor de ontwikkeling van Oost-Indië werd luite nant-generaal Toyoji Takata tot president benoemd. Besloten werd, een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van grond stoffen en naar de transportmogelijkheden en in dit verband een commissie van vijf experts naar Oost-In^jë te zenden. Gisteren acht Britsche toestellen bij Cherbourg neergeschoten. Naar het Opperbevel der Duitsche weer macht meedeelt, hebben de Duitsche jagers ook Donderdag in den strijd tegen de Brit sche luchtmacht hun succeessen voortge-- zet. Een sterke formatie Britsche jagers, die op groote hoogte het gebied van Cherbourg poogde binnen te vliegen, werd reeds voor het bereiken van de kust door Duitsche Focke-Wulf jagers tot den strijd genoopt, waarbij acht Britsche machines werden neergeschoten. Sir Walter Monckton hij aanslag gewond Sir Walter Monckton. de leider der Brit sche propaganda in het Naburige Oosten. i#in Egypte bij een aanslag gekwetst. Naar de Arabische berichtendienst uil Beiroet meldt, is Monckton in de deltastad Tanta door Egyptische nationalisten over vallen en „als door een wonder" aan den dood ontsnapt. Monckton zou voor in Tanta gestationneerde Britsche troepen een rede gehouden hebben, waarin hij Egypte „eigenlijk een Britsche kolonie" heeft ge noemd. Naar verluidt zijn als resultaat van het onderzoek der politie ln Istanboel naar de aanslagpogingen gericht tegen den Dultschen ambassadeur Von Papen, vijf communisten wegens actie tegen de veiligheid van den staat uitgeleverd aan de regeering. Snipper. - Uit Washington wordt gemeld, dal de erikaansche kranten met ingang van gisteren het aantal van haar editi6s met de helft hebhet) vetmluderd. In de Marmarica 22 Britsche tanks buiten gevecht gesteld. Twee vijandelijke brigades bijna geheel vernietigd. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: „In de Marmarische woestijn zijn de ge vechten, die Woensdag geleverd werden, in ons voordeel geëindigd: 22 tanks en 7 kanonnen zijn buitgemaakt of vernield,. Er zijn talrijke gevangenen gemaakt. De lucht strijdkrachten der Spilmogendheden heb ben spoorweginstallaties en depóts in de zóne van Capuzzo gebombardeerd, colon nes motorvoertuigen met bommen en ma chinegeweervuur bestookt en hevige aan vallen gedaan op centra van tegenstand. Bij luchtgevechten werden 5 Curtiss-toe- stellen neergeschoten. Twee onzer vliég- tuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Boven Paritellaria verloor een Britsche afdeeling, die door Duitsche jagers tot den strijd werd gedwongen, 5 Spitfires. Een nachtelijke luchtaanval op Augusta veroor zaakte geen verliezen. Een toestel werd door het afweergeschut getroffen en viel brandend neer bij de plaats genaamd Santa Croce". Het D.N.B. verneemt van militaire zijde het volgende! Tijdens de gevechten in Noord-Afrika werden de 150e en 151e Britsche infanterie- diebrigades, alsmede het 72ste Britsche veldartillerieregiment, die deel uitmaken van de 50ste Britsche infanteriedivisie, bij na geheel in de pan gehakt. Verder werd tijdens het succesvolle gevecht bij Got-El- Walet een afdeeling van de eerste Brit sche legerpantserbrigade, welks generaal daarbij '\r\ gevangenschap geraakte, vernie tigd. Op 3 Juni ontstonden in het operatie gebied aldaar in het gebied van Gazala Tobroek en Bir Hacheim-Eladem gevech ten, die voor de troepen der Spilmogend heden succesvol verliepen. De strijd in de woestijn speelt zich af in groote gebieden. Te Gibraltar zijn een Britsche kruiser en een Amerikaansche tankboot van 10.000 b.r.t. binnengeloopen om daar gerepareerd te worden. Beide schepen zouden in de Middellandsche Zee dbor optreden van den vijand averij gekregen hebben. Snelle eenheden der Spil hebben voor Tobroek. naar Stefani meldt, een Britsclien torpedojager tot zinken gebracht. De vijan delijke afweer bracht den aanvallenden eenheden geen verliezen toe. HET BELGISCHE GOUD. De Belgische pers neemt scherp stelling tegen een beslissing van het opperste ge rechtshof van de V.S., krachtens welke het verzet van de Bank van Frankrijk tegen de uitlevering van 230 millioen gouddollar van de Belgische Nationale Bank, die zich in Amerika bevinden, aan de naar Londen j gevluchte voormalige Belgische regeering. is afgewezen. Baron Mannerheim. MANNERHEIM 75 JAAR De Führer bezocht hem aan het front. Finschc vrijheidsheld benoemd tot Maarschalk van Finland De Führer heeft Donderdag in ge zelschap van ge- neraal-veldmaar- schalk Keitel een bezoek gebracht aan den maar schalk van Fin land, baron Man nerheim, ter ge legenheid van zijn 75sten verjaardag. Het bezoek vond plaats op 'n plek achter het Fin- sche front. D« Führer sprak je gens den Fm- schen vrijheids held de hartelijk- (^•chief H. C.) ste gelukwen- schen uit van het Duitsche volk en van de Duitsche weer macht. Bij deze gelegenheid heeft de ^Führer tevens een ontmoeting gehad met den pre sident der Finsche republiek, Ryti. De Fin- sche president stelde aan den Führer de leden van de Finsche regeering voor, het presidium van den Finschen Rijksdag en vertegenwoordigers van de Finsche arbei ders. Maarschalk Mannerheim stelde de aanwezige hooge Finsche officieren voor. Als teeken van de Duitsch-Finsche lots- gemeenschap en nauwe wapenbroeder schap overhandigde de Führer aan den maarschalk het Grootkruis in goud van de Duitsche Adelaarsorde. In Helsinki werden de vele personen, die aan de woning van den veldmaarschalk hun gelukivenschen kwamen aanbieden ontvangen door generaal-majoor Kekoni. Behalve alle leden van het diplomatieke korps, kwamen ook een delegatie van Hel sinki en talrijke vertegenwoordigers van maatschappijen en vereenigingen. De Finsche bladen publïceeren talrijke gelukwenschen uit het buitenland, waar onder van Rijksmaarschalk Göring, Mus- sofcni en Rijksbestuurder Horthy. Het pro gramma van de Finsche radio was uitslui tend gewijd aan den verjaardag van Man nerheim. Minister-president Rangell wees in zijn rede op de veelzijdige werkzaamheid van den veldmaarschalk als veldheer en staats man, vooral tijdens de verovering der zelf standigheid door Finland. Het voornemen bestaat voor het gebouw van den Finschen Rijksdag een ruiter standbeeld van Mannerheim op te richten. De regeering is voornemens een herinne ringsmedaille te laten slaan, die den beel denaar van Mannerheim draagt. De regeering zond den veldmaarschalk een telegram, waarin zij hem tot „Maar schalk van Finland" benoemt en den 4en Juni als „Dag van de vlag" aanwees. De Finsche Rijksdag zond den veld maarschalk een adres, waarin als teeker. van vereering en dankbaarheid den veld maarschalk een eigen huis ten geschenke wordt gegeven. En geeft zijn zelfstandigheid prijs. De staten van het Driemogendheden pact hebben met gelatenheid kennis 'genomen van de oorlogsverklaring van Mexico. De militaire onbelangrijkheid van dezen stap is de Mexicaansche regeering zelf waar schijnlijk wel duidelijk. In de geheele Mexicaansche geschiedenis er geen h<%fdstuk, waarin sprake is ge weest van spanning of vijandelijkheden tusschen Mexico eenerzijds en Duitsch land, Italië en Japan anderzijds. Daaren tegen heeft Mexico zoolang het zelfstandig is den buurman in het Noorden moeten be schouwen als zijn erfvijand. Het Ameri kaansche imperialisme heeft sinds 1835 Mexico de eene provincie na de andere ont nomen, tot het bijna van de helft van zijn gebied \yas beroofd. Hand in hand daar mee ging ook de economische penetratie en uitbuiting van het Noorden uit. Een reeks zelfbewuste presidenten met nationaal besef van Carranza tot Cardenas heeft tegen een Amerikaanschen invloed gestreden en ook de huidige president Ca- macho he#t vorig jaar nog een poging van Washington om Mexico te betrekken m de agressieve politiek der Ver. Staten legen de Asmogendheden enprgiek afgewezen. Maar Amerika liet niet los en vernieuw de telkens zijn pogingen om Mexico t< overheerschen. Het is ook bekend, dat de yer. Staten de hand in het spel hadden bij ieder binnenlandsch conflict, vooral bij de presidentsverkiezingen en dat het ditmaal heeft gedreigd met de aanstichting "van een revolutie tegen het wettig gezag. Tevens weet men, dat de Ver. Staten nooit het denkbeeld hebben losgelaten op een of andere wijze de landbrug naar het Panamakanaal in handen te krijgen. Te genover'dit imperialisme heeft president Camachb den laatsten hinderpaal vrijwil lig opgeruimd. Van nu af staat Mexico al geheel ter beschikking van de Amerikaan sche uitbuiting. Amerikaansche soldaten zullen zich op Mexicaanschen bodem nes telen en deze steunpunten nimmer terug geven. Mexico, dat aanspraak kan maken op de leiding van Midden-Amerika. is thans ge daald tot het niveau der kleine Middel- amerikaansche republieken, die nooit een eigen wil hebben gehad tegenover de Ver. Staten. „Het is klinklare onzin te willen spreken van een bedreiging van Mexico door de4 Spilmogendheden. zoo verklaarde hel Zweedsche blad Dags Posten. Het blad schrijft, dat deze kant van de kwestie zonder eenig belang is. De oor logsverklaring van Mexico aan de Spil mogendheden beteekent, dat de controle over de grondstofbronnen van het land is overgegaan in handen van de New-"V$prk- sche financieele wereld. Waarschijnlijk is het thans met de onaf hankelijkheid van Mexico gedaan. De' oorlogsverklaring heeft de Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespondenz aanleiding gegeven om te wijzen op de holle en onware voorwendsels, waarmede de oorlogsverklaring gemotiveerd is. Er op wijzende, dat als eigenlijke reden voor de oorlogsverklaring het verlies van den koop vaarder Potrero de Llano is aangegeven, constateert de Korrespondenz, dat dit schip eens Italiaansch bezit is geweest, op we derrechtelijke wijze döor de Amerikaansche regeering geroofd is en' vervolgens gebruikt ter ondersteuning van een oorlogvoering, die, zooals de laatste dagen en weken too- nen, in de eerste plaats bestemd is voor een „tweede front" in de lucht tot het dooden van vrouwen en kinderen in het Duitsche achterland. v. d. L. 'T „land der onbegrensde mogelijk heden" bezit in politiek opzicht gevaar lijke tendenzen: geen plek was veilig voor den Amerikaanschen zakenman, geen re- geeringsgebouw bestond er, of de journa list* spion oi d4&l<unaat-der Vereenigde Sta ten wist er zich entree te verschaffen. Dit streven, dat tenslotte niet anders is dan het door alle democratieën zoo ge smade imperialisme, werd doorgevoerd met een energie, een betere zaak waardig. Het is een energie, die ontstroomt aan het ten top verheven egoisme, het egoisme van de portefeuille. Een individualisme, dat zich zelf eens verlammen moet. De Amerikaan, die Engeland in staat stelt cultureele waarden te bombardeeren, opdat het verlies ervan de volken der te genstanders tot wanhoop zou brengen, is zelf zoo arm aan cultuur, dat hij oude kas- teelen importeert en kunstverzamelingen aanlegt van monstrueuzeif- omvang, omdat de diepte van cultuur hem vreemd blijft. Aan het imperialisme van dit gehalte valt Mexico thans ten offer. Voor het egoisme van de portefeuille is het bezwe ken, moest het waarschijnlijk bezwijken, omdat zijn economisch leven er in den loop der jaren van doortrokken is. Het eerste land der Midden-Amerikaan- sche belangensfeer is hiermede geheel ten offer gevallen aan den Noordelijken nabuur die het in ruim een eeuw reeds de helft van zijn grondgebied ontnomen heeft. Voor de Drie Mogendheden kan dit alles betrekkelijk weinig beteekenen: hier is sprake van een ontwückeling. die sedert jaren haar beslag heeft en met deze moge lijkheid voorzoover dit noodzakelijk was. is ongetwijfeld van het begin van den oorlog met de Vereenigde Staten rekening gehouden. Heydrich overleden. Herdenking in de Duitsche pers. Dc plaatsvervangende Reichspro- teklor in Bohemen en Moravië-en chef der Sicherheitspolizei en van den S.D., S.S. ObergTuppenfiihrer en generaal der politie Reinhard Heydrich is Don derdagochtend aan dc gevolgen van den op hem gepleegden aanslag over leden. Reinhard Heydrich werd 7 Maart 1904 geboren te Halle a. cf. Saaie. Na zijn eind examen deed hij in 1922 zijn intrede als adelborst bij de Duitsche marine. In 1928 werd hij bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse en later bekleedde hij de functie van berichtenofficier bij de leiding van den marinestaf van het marinestation Oostzee. Nadat Heydrich ontslag had genomen uit den marinedienst. trad hij terstond toe tot de Nationaal-Socialistische Duitsche Arbei derspartij te Hamburg. Kort daarpp werd hij lid van de SS, waar hij als Sturm- führer bij den staf van den Reichsführer SS Himmler naar Müpchen werd geroepen, Toen het Nationaal-Soóialisme de macht had overgenomen, werd Heydrich in Maart 1933 benoómd tot Oberführer en leider der politieke afdeeling van de politiedirectie. Het jaar, daarop kwam zijn benoeming af tot leider van het bureau der Geheime Staatspolitie te Berlijn. Twee jaar «later werd hij lid van den Rijksdag en Pruisisch staatsraad. Als jachtvlieger heeft Heydrich op aller lei oorlogstooneelen het IJzeren Kruis eer ste en tweede klasse en de bronzen en zil veren „Frontfiugspange" verworven. Sinds 27 September vorig jaar bekleedde Hey drich het ambt van plaatsvervangend Reichsprotektor van Bohemen en Moravië. Met Heydrich, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, verliest Duitschland een van die mannen, die zich op iederen post ver dienstelijk maken, waar de Führer hen plaatst. Zoo gestreng als Heydrich optrad tegen die kringen, die als vrijwillige of be taalde agitatoren de verhoudingen in het Protectoraat trachtten te verstoren, zoo snel maakte hij den rustigen voortgang mogelijk van het werk, dat het Protectoraat als zijn deel tot deze oorlogsvoering moet bijdragen. Hij is in dienst van Führer en volk gestorven. Dat hij door laffe moorde naarshand viel, maakt zijn lot tragisch. De militaire strijder bleef door den oorjog ge spaard, de politieke strijder Heydrich viel op zijn post.'Hij heeft een leven van plicht en van werken tot het einde volbracht en dit leven heeft slechts een gedachte ge golden, waarvoor thans millioenen in den oorlog staan, de Duitsche vrijheid. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: De dood van dezen man, die voor de inwendige veiligheid van het Rijk on metelijke verdienste heeft gehad en door den Führer steeds weer met opdrachten van zeer groote verantwoordelijkheid en m'oeilijkheid werd belast, is een zwaar ver lies. Verschroeide aardeeen middel tot winst. Het Handelsblad wijdt een beschouwing aan den rol, .die Amerika speelt in de economische wereldstructuur tijdens en na den oorlog. Wij veroorloven ons. er hft volgende aan te ontleenen: Roosevelt, heeft niet genoeg aan een vi dringine van den Duitschen uitvoer na dezen oorlog. Hij heeft een enormen Amerikaan schen uitvoer noodig en in de „verschroeide aarde" zien hij en zijn kapitalistische advi seurs een uitkomstDe methode-Sickesz is „gefundenes Fressen" voor deze Amerikanen, die in iedere vernietigde fabriek, plantage of woning, maar dan in het buitenland, een nieuwe mogelijkheid voor hun industrie na den oorlog zien. Nog zeer kort geleden ver klaarde Paul Cadman. de economische des kundige van de Amerikaansche bankiersver- eeniging, dat Amerika, indien het dezen oor log doorkomt, na de overwinning een der grootste bloeiperioden der geschiedenis zal beleven. Wanneer Churchill order geeft om Keulen plat te gooien, dan juichen de Amerikaan sche kapitalisten stillekens en wanneer Duitschland uit vergelding Canterbury ver nietigt, dan juichen de Amerikanen nóg eens. Iedere Duitsche bom op Engeland en iedere Engelsche bom op Duitschland is oen nieuwe mogelijkheid voor de Amerikaansche industrie en voor de Amerikaansche credietverlcening na den oorlog. Iedere verbrande stad in Birma iedere vernietigde petroleuminstailatie, iedere vernietigde fabriek in Ncd.-Indië, in de Oe kraïne, in Frankrijk, België, Italië, of waar dan ook, is een nieuwe mogqdjkhcid voor Amerika, zoowel voor de industrie, als voor de overheerschcing der wereld met het Ame rikaansche kapitaal na den oorlog. Er zijn er in Engeland, die dit begrijpen, maar Churchill hahdelt reeds lang op bevel van Roosevelt en Engeland wordt even goed aan het Amerikaansche imperialisme opge offerd, als ons Indië, als Malakka. Birma en continentaal Europa. Het gaat er nu om, of het den Amerikaan- Dezen zomer 12.000 Nederlandsche kinderen naar Duitschland. In stralenden zonneschijn is hier vanmid dag een transport van 400 Duitsche kinde ren aangekomen, die zes weken vacantie bij Nederlandsche families in Gelderland, Over ijssel en Oostelijk Utrecht zullen doorbren gen. Half Mei was hieraan reeds een der gelijke uitzending (toen waren het er 500) in Gelderland voorafgegaan, binnenkort zullen er nog enkele volgen en wel naar Friesland, Groningen, Noord-Brabant Limou rg. Daartegenover staan uitzendingen van •Nederlandsche kinderen naar Duitschland. gelijk er, naar men weet, verscheidene in 1940 en '41 en ten deele ueeds in 1942 zijn geschied. De "Duitsche N.S.V. en kie Nederlandsche volksdienst werken prettig samen om deze uitwisseling in alle opzichten te doen sla gen. Van Duitsche zijde herinnert men tel kens nog met erkenteljjkhed aan de kin dertransporten uit Duitschland en Oosten rijk naar ons land, kort na den vorigen we reldoorlog. Thans zijn de toestanden veran derd en na de 'aangename vacanties. die sedert het jaar 1940 duizenden Nederland sche kinderen in de Oostmark en elders in Duitschland hebben mogen doorbrengen, is nu een geregelde uitwisselingsmogelijkheid voor Duitsche en Nederlandsche kinderen geschapen. Reeds hebben drieduizend Neder landsche families hier te lande zich be reid verklaard jeugdige Duitsche gas ten belangeloos op te nemen. Het gaat hierbij minder om sociale of charita tieve oogmerken, dan wel om weder- eijdschö vacantiegenoegeus voor de jeugd, om bevordering van het saam- lioorigheidsgevoel tusschen beide loten van den Germaanschen stam. Kame raadschap in'den meest edelen zin is het, wat hier zijn toepassing vindt. Deze kinderen keeren na hun verblijf van zes weken terug in de ouderlijke om geving, doch zij zijn dan verrijkt met een schat van indrukken, die slechts tot weder - keerige waardeering van land en volk kun nen leiden. Met vele ouders pleegt ook la tei* correspondentie "te worden gehouden en in niet weinïg,gevallen leidt de kinder- vacantieujtwisseling tot afspraken omtrent wederkeerig bezoek van de ouders, zoodra de mogelijkheid daartoe aanwezig blijkt te zijn. Het is vooral de opvoedende kracht, die van deze vacantieuitwisseling uitgaat, waar op wij heden de aandacht vestigen. De N.S.V. heeft in den loop der jaren 5V2 millioen kinlderen in en buiten Duitsch land uitgezonden. Naar verhouding zou dit voor den N.V.D. op ruim een half millioen kinderen neerko men. Welk een schoone taak wacht dus on zen volksdienst hier te lande nog. In'ieder geval zullen dezen zomer 12.000 Nederlandsche kinderen door tussehenkomst van N.S.V. en N.V.D. hun vacantie in Duitschland doorbrengen en dat verelscht al heel wat zorgen, zoo wat betreft de voor bereiding alsook de verdere afwikkeling. Maar het Is zeker, dat dit werk zijn goede vruchten zal dragen In het belang van ons volk. Vandaag vertrekt een groep van 850 kin deren. grootendeels van Duitsche ouders, die in Nederland wonen, en over veertien da gen weder een van 800 Nederlandsche kin-, deren, naar Duitschland. waar zij eenzelfde periode van nnderhalve maand zullen ge nieten van de natuur en van alles wat hun aan goeds kan worden aangeboden Perspectieven- Bs. Toen de Amerikaansche economie op den oorlog werd overgeschakeld ontstond een inflatie, die men nog steeds niet meester is, aldus weet de Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Socialdemocraten" te melden. De loonbedragen stijgen weke lijks en ook de kooplust van het publiek, dat zich in de goederen dekken wil voor de komende gebeurtenissen, wordt steeds groo- ter, zoodat de groote industneèn gedwon gen zijn hun productie te vergrooten. om in de enorm gestegen vraag nog eenigszüvs te kunnen voorzien. De prijzencontvóle kwam te laat en is in Amerika, met z'n typisch democratische begrippen vrijwel niet te handhaven, tenzijeen distributiestelsel naar Nationaal-Socialistische begrippen zou worden ingevoerd. Amerika heeft nog steeds drie millioen werkloozen en toch bestaat er een groot gebrek aan vaklieden. Een en an der heeft tot gevolg, dat de oorlogsindustrie niet op volle toeren werken kan. Dit laatste nu wil men toch wel bereiken, zoodat het uit de lengte of uit de breedte komen moet en voor de hand ligt, dat de burger het gelag zal dienen te betalen. Het inflatiegevaav waart dreigender dan ooit boven hef land van den dollar en er is geen zienersblik voor noodig, om vast te stellen, dat de werkloos heid der drie millioen er niet minder op wordt door de omschakeling der industrieën. De Amerikaansche vloot ondergaat schier eiken dag aderlatingen ten gevolge van de Duitsche duikbootaanvallen. Dc voorzie ning van grondstoffen wordt, ook al door het verlies van koloniën, met den dag moei lijker en de prijzen zullen nóg meer stijgen. Het is een straatje zonder end. Of ja. eigen- dijk is er toch wel een einde, maar dat be seft men daarginds nog niet. Dat einde zalko- nien op het oogenblik waarop de democratie in elkaar zijgt en het bolsjewisme zich op zijn prooi werpt. In Amerika heerscht lang geen ideale toestand op het gebied der vak organisatie. tusschen de Kamers van Koop handel en de vakorganisaties bestaat 'n ver bitterde strijd, die meermalen' heftige vor men aanneemt en in de werkloosheid vinden de vele agitators der communistische partij, ondanks de noodzakelijkheid om een aan eengesloten front te vormen, een dankbaar object tot actie. Werkloosheid, goederenschaarschte. bols jewistische agitatie zijn factoren die de oor logsleuzen van het regime Roosevelt door kruisen en zekerlijk geen bemoedigend-pers pectief openen. Wie daartegenover den toe stand in Europa stelt: een tot in de kleinste bijzonderheden geregelde voedsel verdee ling, die voor het overgroote deel uit de eigen agrarische lalden wordt gedekt, langs ivegen. die aan geen enkele vijandelijk risico zijn blootgesteld; een orde zooals ze alleen onder Nationaal Socialistisch regiem denk baar is, arbeid voor iedereen die werken kan en werken wil, met daarnaast een leger, dat zijn overwinningen voorurtmar- cheerend boekt: zal moeten toegeven, dat de balans naar deze zijde wel zeer gunstig overslaat. schen of in Amerika zetelenden kapitalisten zal gelukken, alle volken der wereld aan zich ondergeschikt te maken. De politiek van de „verschroeide aarde" en de vernietiging der volksche denkbeelden zijn daartoe de voor waarden. Wie ooren heeft, om te hooren. die noore! Wie de belangen'van zün volk stelt hoven die van het internationale kapitalisme, die weet. welke gevaren er voor onze cultuur dreigen en die zal de tegenwoordige wcreldworstoling naar haar juiste beteekenis weten te bcoor- declen. Maar het is óók waar, dat dr goden met blindheid slaan hén, die zjj vernietigen willen! Zes W.A.-mannen bij Engelschen luchtaanval gedood kelen bewezen de laatste eer. „Gevallen in den strijd voor een vrij Nederland". Zooals. rec«ls bericht, hebben Engel sche vliegers Maandag cu den nacht van Maandag op Dinxfug vOiAt-heldene plaatsen in ons larui aangevallen, waarbij 36 menseden om liet Ieren kwamen. Onder deze slachtoffers be vonden zich ook zes leden <ler W. A„ die in een plaats in het westen des lands wachtdiensten verrichtten bij do Orga- uisatiou-Todt. Alvorens do stoffelijke resten heden overgebracht woeden naar hun haardsteden vond een plechtige herdenkingtsbljeenkomst plaats. Des morgens om 11 uur stelde zich daar een eerewacht der W. A. op uit de ver schillende gemeenten uit de omgeving. ter_ wij! tientallen bloemstukken on kraneen. afkomstig van vertegenwoordiging van de N. S. B.. het Rijkscommissariaat, «ie W. A.. 'de Nederlandsche S.S.. de Organisation Todt, de Dufctsohe weermacht en marine getuigden van het medeleven me* de slacht offers van de EngeJsche aanvallen. De belangstelling, ook van offtcleele aljde was overweldigend. Een treffend moment wns het, toen groe pen der IV, a. het stoffelijk overschot der gesneuvelden van het groepshuls dor N. S. B. naar de plaats der doodenihordenkIng droegen, terwijl N. S. B. vlaggen do baar Idekten en op de nadering va.n den stoet do plechtige tfromimielslag weerklonk von oen Duitsohe militaire kapel. Na de nedierleg- ging deir tientallen bloemkransen waaron der wij o.m. opmerkten een krans van der. Leider der N. S. B., van den Beauftragte van den Rijkscommissaris, den lYontfUhrer van de Organisation Todt, den plaatse lijken aeejommandant en den weermaclrtcom- ma^dant. riep de bancommandant zijn ge vallen kameraden op tot een laatste appel. Een krachtig „hier" .uit den mond der tal rijke aanwezigen weermannen weerklonk toen hij de namen aflas van de door den BrStschen luchtaanval uit hun midden ge rukte kameraden. „Waar dc vuist van den oorlog T«lt, vallen tranen, zeide daarop de Front- fiihrer der Organisation Todt. Hij her innerde er flan, hoezeer deze W. A. mannen hun plicht vervuld hebben en het hoogste offer brachten voor hun va derland. Groot-Pultschland dankt u, al dus spreker. Ook heerbancommandant OtmwMng her innerde er aan. welk een oinlheratelbaar ver lies hier geleden werd. doch ook howor bloedoffer opnieuw zal bijdragen t«>t gelukkige toekomst van Eurojw. Plech tfg beloofde hij dat de W. A. Ln de toekomst een trouw helper zal z|jn van dc nagelaten gezinnen. Namens den Leider der X. S. B. bracht diens gemachtigde Jon Dekker daarop een Laatsten groet. Hij wees erop. dat onze eermannen op het veld van eer gevallen zijn in den strijd voor een vrij Nederland. Zij brachten het hoogste offer, dat de van hen kon vragen. Gij hebt gezongen: V>'. A. dat is de nieuwe tijd, tot eiken strijd bereid. Gij hebt geofferd, opdat ons vo'k zal leven. Uw strijd zal niet tevergeefs K<._ weeet zijn. Spreker heslont zijn treffende rede met liet zeggen van een gedicht. Aan het stot \an deze doodetvherdenklng speelde de militaire kapel „Ioh haitte cinen Kameroen", terwijl d« ban «fin laatstap vaandelgiro et br&ohtL

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1