puatm Incasso-Bank N.V. Alle Bankzaken DE KERK ROEPT! Victoria Water DAMIAATJES FEUILLETON HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK door FKANZ VVENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. „Is dit niet een prachtige woning voor een kunstschilder? Ik heb bij dominee Mulder op Texel den sleutel gehaald. De dominee onderzocht mijn papieren nauw keurig, hoewel hij mij toch van vroeger kende. Hij zei mij, dat het dak beschadigd was en ook dat de schoorsteen gemaakt moest worden, maar anders was het huis heelemaal in orde. En zoo kwam ik hier heen Homan vertelde lang niet alles, wat mem hem over het huis had wijsgemaakt. Waar om hij dat verzweeg, wist hij zelf niet goed, maar hij meende, dat het voldoende was, wanneer de man wist, op welke manier hij in het huis gekomen was en wat hij er ge vonden had. Hij vertelde verder hoe hij het briefje op de tafel gevonden had; hoe hij het geheele huis doorzocht had en hoe hij tenslotte de kast had willen opendoen en het lichaam naar buiten tuimelde. Maar ook van de voetsporen in de stoflaag ver telde hij iets. „Geef mij dat papier!" beval de vreem deling barsch. Homan ging naar de tafel en gaf het hem. De ander wierp er vluchtig een blik op en stak het in zijn zak. „Kunt u nu voor een deken of iets der gelijks zorgen, mijnheer Homan?" zei hij eensklaps veel vriendelijker. „Een laken is ook goed, of iets anders om het lijk mee toe te dekken, totdat het gehaald wordt". „Wanneer denkt u het te laten weg halen?" infoimeerde de jongeman met be grijpelijke nieuwsgierigheid. „Morgenvroeg, of beter gezegd, heden morgen vroeg", verbeterde de zoogenaamde politieman. „Wilt u nu even een laken halen? Daarna zullen we samen de voet- sporen onderzoeken". Piet ging. In de aangrenzende kamer had hij den avond tevoren een kastje met lin nengoed gezien en weldra had hij een be hoorlijk stuk gif-of linnen gevonden, dat heel goed voor het doel kon dienen. Toen hij in de kamer terugkwam, viel het hem op, dat de .man wat aenuwaehtig en gejaagd scheen te zijn. Hij nam het laken van den schilder aan en spreidde het over het doode lichaam uit. Toen wendde hij zich weer tot Homan: „Neemt u de lamp en laat mij de voet sporen zien!" De jongeman deed wat hem bevolen werd, maar toch kon hij een zekere anti pathie tegen den man niet onderdrukken. Kwam het door zijn afstootelijk uiterlijk, ol door zijn heesche, bevelende stem? Ze gingen in dé naastliggende kamer, waar Homan de lamp hoog boven z'n hoofd hiQld. zoodat de ander de sporen in ae stof laag duidelijk kon waarnemen. „Mooi, ik heb het gezien", zei hij, terwijl hij een poosje zwijgend naar de indrukken bleef staren. „Hebt u ook nog op andere plaatsen die voetstappen gezien?" ^Alleen in de kamer, waar het lijk ligt", antwoordde Piet, „maar daar zijn ze door het vele heen en weer loopen vrijwel uit- gewischt". De pseudo politieman knikte onverschil lig en keek opnieuw naar de sporen. Nog even zweeg hij nadenkend, toen hief hij plotseling met een ruk het hoofd op. „Brerig mij water om mijn handen te wasschen. Ik heb den doode aangeraakt begrijpt U? U zult toch wel water in huis- hebben?" „Natuurlijk!" lachte de ander. Hij zette de lamp op de tafel en ging naar de keu ken, hoewel de duisternis nog slechts wei-, nig door den komenden dag was verdreven. Hij had dezen weg echter al zoo dikwijls geloopen, dat hij meende, hem wel met ge sloten oogen te kunnen vinden. Hij vulde een schaal met water, dat hij den vorigen avond uit den regenput achter het huis ge haald had. Een stuk zeep haalde hij uit een bakje en een handdoek legde hij over zijn arm. Door de vestibule ging hij terug. De deur van de kamer, waar de man op hem wachtte stond op een kier. Merkwaardig stil was het daar en toen hij de deur mei z'n voet openstiet, zag hij dat het vertrek leeg was. Alleen de lamp stond nog op de tafel en brandde. „Hallo!".riep Homan een paar maal, maar hij kreeg geen antwoord. De frïssche morgenwind kwam door de openstaande voordeur naar binnen, hoewel Piet zeker wist, dat deze zooeven nog gesloten was geweest. Het buitenlicht scheen vrij en vroolijk naar binnen, in de gang. In het Oosten scheen de hemel in vlammen te staan, maar de jongeman zag het niet. Hij staarde verwezen naar de plaats waar zoo even nog ontelbare voetsporen in het stof te zien waren geweest. Ze waren allen uit- gewischt en wel in de weinige minuten, dat hij naar de keuken was om water te halen. Piet Homan wist niet, wat hij er van den ken moest. De vreemdeling had zich voor gedaan als politieman, ofschoon Piet hem allesbehalve sympathiek kon vinden, rfiaar hij kende nog niet zoo goed het karakter van de eilandbewoners, meende hij. Nogmaals riep hij, maar toen hij ook dit maal geen antwoord kreeg, besloot hij, zelf een onderzoek naar den man in te stellen. Het huis was geheel verlaten, geen ster veling was te vinden dan hijzelf en het' lijk. Verwonderd schudde Piet z'n hoofd en' ging nadenkend; in den leunstoel zitten. Hij keek door het venster en eensklaps door voer hem een schok. In de verte tusschen de duinen bij het strand,.ontwaarde hij den man, die mét haastige passen voortliep, maar Homan voelde niet veel lust, zich ver der met hem te bemoeien. Hij dacht erover na, wat hem te doen stond. Het lijk kon hier niet blijven en de politie moest gewaarschuwd worden. Die twee zaken moesten het allereerst af gewerkt worden en vijf minuten later was hij op weg naar de Bonus, die reeds heel vroeg van wal zou steken. (Wordt vervolgd.) I Kruisweg 59 HAARLEM Safe-Deposit Een rupsenplaag in ons land. Maar niet in Haarlem! In verschillende deelen van ons land. vooral in de Oostelijke provinciën, heerschi momenteel een ware rupsenplaag. Heele rijen boomen worden door deze kleine blad- verslinders aangevreten, en vooral de in- landsche eiken schijnen een -geliefkoosd voedsel voor deze insecten te vormen, want op die boomen kan men hen bij voorkeur aantreffen. Het groote gevaar van deze rupsenplaag is niet te onderschatten, wan behalve dat honderden boomen als slacht offer vallen, bestaat ook nog de mogelijk heid, dat wanneer de rupsen alle eike- boomen inlandsche wel te verstaan, want aan de Amerikaansche eiken schijnen zij zich niet te wagen! hebben genuttigd, zij door honger gedreven naar andere boo men overgaan en dan is het zeer wel mo gelijk, dat ook de vruchtboomen, die in dezen tijd 'ëan groot belang zijn, voor de voeding van ons volk van deze dieren te lijden krijgen. Is de rupsenplaag in het Oosten des lands zeer ernstig te noemen, hier in het Westen, met name van de omgeving van Haarlem en in de stad zelf, kan men zich gelukkig noemen, want er zijn niet meer rupsen dan in normalen tijd geconstateerd, en waar ge vaar scheen te kunnen ontstaan, greep de Dienst van Hout en Plantsoenen direct in, zoodat de mogelijkheid .tot uitbreiding in den kiem gesmoord werd. Ook in de naaste omgeving van onze ge meente, waar ook nogal wat eiken voor komen, zijn niet meer rupsen dan in an dere jaren geconstateerd, zoodat wij ons gelukkig kunnen prijzen nog in het bezit van ,onze ongeschonden boomen te zijn. En moei® er gevaar kunnen ontstaan, dan staat steeds de Haarlemsche Dienst van Hout en Plantsoenen gereed in te grijpen en het gevaar te bezweren! WIJZIGING RUNDVEEBESLUIT 1941. De Ned. Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij, waar bij het voorhanden of in voorraad hebben van ongemerkt vee, met uitzondering van nuchtere kalveren, wordt verboden. Deze rédactioneele wijziging is noodig nu de ge heele rundveestapel is gemerkt. Uitzendtijden van den Nederl. Omroep gewijzigd. Ingaande Maandag 8 en Zondag 14 Juni a.s. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Op verzoek van vele luisteraars hééft de Nederlandsche omroep besloten om gedurende de zomermaanden van dit jaar het schema van de uitzendtijden zoodanig te wijzigen, dat verschillende interessante uitzendingen op een tijdstip worden uitgezonden v^aarop de luiste raar beter dan voorheen in de gelegen heid is, ze te beluisteren. Met ingang van Maandag 8 en Zondag 14 Juni worden verschillende programma-onder- deelen van den omroep als volgt gewijzigd: B. N. O.: Van Maandag 8 Juni af komen de berichten van den B.N.O. alle dagen in plaats .van 18.50 uur op 18.45 uur (Hilversum). De B.N.O.-uitzending van 19.30—20.00 uur (Hilver sum 2) wordt als volgt gewijzigd: nieuws van. 19.3019.40, praatje van 19 4019.50 uur, „Spie gel van den dag" van 19.50—20.00 uur. Het avondpraatje van den B.N.O., dat van 22.00 22.10 wordt uitgezonden, gaat over den zender Hilversum 2. Sport. Met ingang van Zondag 14 Juni komt de uitzending „Sport van den dag" Zondags van 19.0519.30 (Hilversum 1). Vrijdags wordt het wekelijksch sportpraatje van 21.2521.45 uur (Hilversum 1) gehouden. Luisterspelen. Van 16 Juni af wordt iederen Dinsdagavond van 20.45—21.30 uur (Hilversum 2) een groot luisterspel gebracht. Politiek cabaret. Van 14 Juni af wordt het politiek cabaret Vrijdags van 20.1521.00 uur (Hilversum 1) uitgezonden. Het politiek cabaret wordt Zondags op denzelfden tijd als voorheen uitgezonden. Land en volk. Van 8 Juni af spreekt Dirk van den Hul iederen Zaterdagavond van 21.00 21.15 uur (Hilversum 2) over „Als ik het voor het zeggen hadVan dienzelfden datum af komt iederen Woensdagavond de familie De Boer uit Drenthe van 21.0021.15 uur (Hilver sum 2) voor de microfoon. De uitzending ..Landmans lust" komt Vrijdags (Hilversum 2> van 21.0021.30 uur. Van Maandag 15 Juni af worden uitzendingen van de afd. land en volk, welke plaats vinden van 13.0013.15 uur, niet over Hilversum 1 maar over den zender Hil versum 2 uitgezonden. Godsdienstige uitzendingen. Met ingang van Maandag 8 Juni wordt de avondwijding van 22.10—22.15 uur (Hilversum 2) gehouden. Cursus Duitsche taal. Van 8 Juni af wordt Op Dinsdag en Vrijdag van ,19.0519.30 uur (Hilversum 1) de cursus in de Duitsche taal gehóuden. Radio-praatjes Max Blokzijl. Van 8 Juni af spreekt Max Blokzijl op Maandag- en Donderdagavond van 21.00—21.15 uur (Hilversum 2). N.S.B.-uitzendingen. Van 15 Juni af hebben de N.S.B.-uitzendingen als volgt plaats: Maan dag van 18.3018.45 uur (Hilversum 2), Woens dag van 19.0019.15 uur (Hilversum 2), Donder-" dag van 19.0019.15 uur (Hilversum 2) en Zaterdag van 18.0018.15 uur (Hilversum 1). Middelbaar Technische School. Dr. Ir. G. de Gelder als directeur afgetreden. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft dr. jr. G. de Gelder met ingang van 1 Juni j.l. de Mid delbaar Technische School als directeur verlaten. Ongeveer twaalf jaar is hij aan deze school verbonden geweest. De heer De Gelder is 16 Mei 1877 te Ba tavia geboren en studeerde aan de HJ3.S. te Den Haag en aan de Technische Hooge- school te Delft, waar hij in 1898 het diplo ma voor werktuigkundig ingenieur behaal de. In 1907 promoveerde hij te Delft. Daar na was dr. De Gelder als hoofdingenieur werkzaam bij de gemeehten Amsterdam en Delft en bij verschillende particuliere maatschappijen in binnen- en buitenland. In Indië was hij hoofdingenieur der Staats spoorwegen en had zitting in belangrijke gouvernemen tscommissies. Toen dr. De Gelder in 1928 non-actief was, werd hij benoemd tot directeur der Electf-o-technïsche school te Amsterdam. Nadat hem in 1930 eervol ontslag was ver leend als hoofdingenieur der Staatsspoor wegen. werd hij benoemd tot directeur der Middelbaar Technische School, welke func tie hij tot voor enkele dagen vervulde. Doordat hij kortgeleden benoemd werd tot gemachtigde van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem, blijft hij nog aan de school verbonden. WIJZIGING VARKENSBESLUIT 1940. In de Ned.' Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij, waarbij het varkens besluit 1940 wordt gewijzigd in dier voege, dat het verbod tot het vervoeren en af leveren van varkens met een gewicht van ten minste 25 k.g. wordt uitgebreid tot alle varkefis, ongeacht hun gewicht. Het veilen van huizen. Het lot beslist. Den 22ëh April is afgekondigd het „Ver- vreemdingsbesluit", waarbij regelen wer den getroffen bij 'overeenkomsten tot over dracht van onroerende zaken. Hierbij is ten aanzien van het koopen en verkoopen van huizen besloten, dat het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken bij iedere overeenkomst tot overdracht van een vast goed een verklaring van geen bezwaar moet geven en dat een overdracht niet gel dig is, zoolang deze verklaring van geen bezwaar niet is verstrekt. Dit komt hierop neer, dat het Prijzenbureau op den grond slag van de opbrengst van een huis een prijs vaststelt, die bij vervreemding niet overschreden mag worden. Deze regeling ntf brengt een moeilijkheid mede bij het veilen van huizen. Op deze openbare verkoopingen immers is het de bedoeling, een zoo hoog mogelijk bedrag voor een huis te maken, meestal langs de zen weg, dat eerst wordt opgeboden tot het hoogste bod, waarna het huis wordt toege wezen aan hem, die bereid is, boven dit hoogste bod een nog zoo hoog mogelijk be drag te leggen, de z.g. afslag. Als nu, hetzij door het hoogste bod, het zij door den afslag, de koopprijs boven den door het Prijzenbureau vastgestelden prijs zou komen te liggen rijst de moeilijkheid, dat de kooper dus een hooger bedrag zou moeten betalen dan geoorloofd is. Boven dien zou iedereen, die den vastgestelden prijs zou willen betalen, gedupeerd zijn. Ten einde deze moeilijkheden te voorko men, zal nu op de veilingen in gevallen, die moeilijkheden opleveren, een systeem van loting worden ingesteld. Daartoe vergewist de verkooper of zijn-gemachtigde zich van te voren, welke prijs het Prijzenbureau voor een huis vaststelt. Blijft dit huis nu op de verkooping onder dit bedrag, dan kan de toewijzing zonder meer plaats hebben. Doch zoodra blijkt, dat het huis hooger gaat, dan wordt medegedeeld, dat de maximumprijs bereikt is en dat ieder, die bereid is, dit maximumbedrag te betalen, aan een loting kan deelnemen. Het lot wijst dan den koo per van het huis aan. Alleen wanneer een adspirant kooper verklaart, dat hij het huis voor zijn bedrijf noodig heeft, geldt dit als een recht van voorkeur. De vastgestelde prijs blijft dus geheim, totdat blijkt, dat loting noodig is. Maar omdat plokjagers onder deze omstandigheden bij het opbod tot ieder bedrag zouden kunnen gaan is tevens bepaald, dat in de toekomst het strijkgeld vervalt. BIJZONDERE KERKDIENST Evangelie en Werkelijkheid Ds. BEKER en Ds. D. TROMP Zondag 7 Juni, 7 uur n.m. GROOTE KERK (Groote Markt) De kerk roept ook U! geeft TRANSPARANTA goede bijvoeding, die U op smakelijke manier kunt klaarmaken. Vlaagt Uw winkelier ons receptenboekje HAARLEMMERUEDE BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria Anna Gerarda D. V. van Bruggen—Mohrmann. OVERLEDEN: Geen. ONDERTROUWD: W. Fehres, 23 j. en H. Draak, 21 J.: H. G. Raateland, 23 j. en E. Speijker, 24 j.; G. Henstra. 27 j. en F. J. Spanjaard, 25 j. GETROUWD: E. Huttinga. 22 j. en L. Geschiere, 22 jaar. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 JUNI HAARLEM. X. H. Kerk. GroÓ^e Kerk. 8-9: Ds. W. J. van Elden, Vroegdienst. 10: Ds. B. E. Beker. Bed. H. Doop. 7: Bijzon dere dienst. Spr. Ds. H. E. Beker en D.?. D. Tromp van Zandvort. Nieuwe Kerk. 10.30: Dr. E. Emmen. Oosterkerk. 10: Ds. P. W. Foeken. Noorderkerk. 10.30: Ds. J. Fokke- iiiavan Delft. Bakenesserkerk. 9.43: A. J. van Houwelingen Rijkhoek.Kindorkerk. Stadsevangelisatie. 10 en 5: J. Peereboom Noordwijk. Evang. Samenkomsten, Zuider- straat. 10 en 5: Ds, C. J. Hoekendijk, Vrij Evang. pred. te Bussum. Opwekkincssa- mcnkonistcn. Donderdag S:J. Kits, Evang. te Zetet. Vrije Evang. Genu 10: D=. D. J. D. du Fossé, B evestigrngsd lenst5: Bed. H. Av. 10: Ivinderkerk. Deutsche Evan#. Gem. Gottesdienst um 10.30 Uhr. Pfarrer IIling. Christian Science Society. 10: in do Ned. taal; 11.lo: in de Eng. taal. Evang. LuLh. Gem. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez, Gem. 10.30: Ds. J IJmtema. Vrij/,. Herv. 10.30: Ds. E. D. Spelberg, Hil versum. Hein. Ger. Gem. 10.30: Dr. W. R. M. Noordthoff. Ger. Kerk. Klopperstngel- kerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Cand. A. W. Bol. Zond. 33. .Oude Gracht. 10: Ds. J. W Siortsema. 5: Ds. Js. v. d. Linden, Zon dag 33. Zuld-Oosterkerk. 10: Ds. Js. v. d. Linden. 5: "Da. A. M. Boeyinga. Zondag 34. Baptisten-gemeente. 10 en 5: Ds. L. de Haan, H. Av. l8: Jeugddienst. Pinkstergem. 10 en 5: Openb. samenkomst. Gel. Gein. „Het Leger des Heils". 10: Hiciligingsdienst 3: Muziekstonde Jeugdmuziekkorps Am sterdam I. 7.30: Opwekkingssamenkomst. Ger. Kerk in n. V. 10 en 5: Ds. P. v. d. Vloed, Zand voort. 10: Kinderdienst. Vrije Katholieke Kerk. 10.30: Gezongen H. Mis. Horst. Apost. Zendingsgem- Schouwiburgstr. 10 cn 5: Godsdienstoefeningen. Heret. Ajvost. Zendingsgem. Jacobijnestr. 10 en 5: Godsdienstoef. HAARLEM-NOORD. X. H. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Ds. v. d. Voet, Doopsbe- dienlng. 5: E. Hagen. cand. tot den H. D. Imtnanuëlkerk. 10: Ds. Punselie. Vrij/.. Prot. 10.30: Ds. J. v. Seulijn. Castrlcum. G.ei. Gein. Leger des Heils. 10: Heüigings- dlenat. 7.30: Openbare Heilsbijeenkomst.. Leidsters: Fre&e en Echauzier. Xoordcr Kapel. 10.30J. Boksers. 7: H. Schats. Ger. Kerk. Noord-Schoterkerk. 10: Cand. A. W. Bo!, Hulppr. den Haag. 5: Ds. J. W. Siert.sema, Zond. 34. Chr. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. D Henstra. HEEMSTEDE. X. H. Kerk. Kerk op het Kerkplein. 10: De. W. S. van Leeuwen, te Rotterdam. Kapel Xieuw-Vredenhof. 10.30: Ds. Burger. Xed. Prot. Bond. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter, Rem. pred. te den Haag. (Met medew. van het Dameskoor). Ger. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp, H. Av. 5: Dezelfde. TT. Av. en nabctr. Camplaan. 10: Ds. H. Buurman.-H. Av. 5: Dezelfde. U. Av. en nabetr. AHRDBXHOUT. Rel. Kring. 10.30: ra-of. R. Oashnir, hoogleeraar te Lelden. X. II. Wijk- en .Tougdgebouw. 10.30: C. A. F. van Stlprian.n Luicius, hulppred. Jeugddienst. BLOEMEND AAL. X. H. Kerk. 10: Ds. J. C. van Dijk. Xed. Prot. Bond. 10.30: Ds. G W. Melchers. llv. Amsterdam. Ger. Kerk. 10: Ds. Joh. C. Brussaard. Radio-uitz. op golfl. 245.9 meter. 5: cand. R. Bremmer te de Bilt. Geb. Vijverweg 16. 10.15: Kinder- dlenst o. 1. v. J. Hoogenbirk. O VERVEEN. X. H. Kerk. 10: Ds. Ch. de Beus. Ger. Kerk. 10: (geb. Irene) cand. R. Bremmer te de Bilt. 5: (Herv. Kerk) Ds. Joh. C. Brussaard HAARLEMMERMEER. X. IL Kerk. Hoofddorp. 10 en 3" Ds. J. C. Salverda. Aalsmeerderweg. 10: W. T. J. Koudsteal. Bennebroekerweg 3: TV. T. J. Koudstaal. Vijfhuizen 10 A. C. Brörens. Lijnden: 10: P. v. d. Berg Badhoevedorp. 10: Ds. J. H. Boerlijst. Xed. Prot. Bond 10: Ds. O. L. van der Veen. Amsterdam. HALFWEG» X. H. Kerk. 10: Ds. H. O. Molenaar Bed. II. Doop. 4: Dezelfde. Ger. Kerk. in en 4: Ds. E. A. Groenewegen. BEN NEBROEK. X. H. Kerk. 10: Ds. J G. Lekkerkerker. HILLEGÖM. X. H. Kerk. 10 en 5: Ds. Chr. Eerhard, Bed. H. Doop. Ger. Kerk. 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Ger. Kerk 10 en 5: Ds. W. de Graaf, van Zutphen. Xed. Prot, Bond. 10.30: Ds. H. J. Mispelblom Befjer. van Rofterdcém. Herst. Apost. Zendingsgem. 10: Godsdienst oefening. LISSE. X. H. Iverk. 10 en 5: Ds. J. H. v. Veenen. Ger. Kerk: 10: Dr. Th. Ruye Jr. Oponb. Belijdenis. H. Av. 4: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. Ponsteln. Geref. Gein. '0 en 4: Ds, A. Verhagen. Ond-Geref. Gein. 9.30 en 3: Leesdlenst. SPAARNDAM. X. H. Kerk. 10: Ds. A. Snethlage. Evangelisatie. 10: R. van Tui nen, van-Amsterdam. ZAND VOORT. X. H. Kerk. 10: J. Koper cand. tot don H. D. te Zandvoort. Ger. Kerk in H. V. 10: Ds. G. W. van Deth. Voorber. en H. Avondmaal. HEEMSTEDE INBRAAK ifc SPORTPARKRESTAURANT. Ir. den afgeloopen nacht Is ingebroken in het restaurant van het Heemsteedsche Sportpark. De Inbreker heefe1 zich meester gemaakt van een radiotoestel, zes flesschgn likeur en een kleine hoeveelheid suiker. De politie heeft "n onderzoek ingesteld. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: F. Vonck en M. J. C. Glc- rum; J. Weener en E. J. Schuijf; H. J. v. Sam- beek en H. A. M. Geheniau GETROUWD. Q. L. Broers en w. opstal: J. J. Seggelink en A. M. Bruneel; W. v. Runt en G. BEVALLEN: C. C. Leuven—Blokker, z.; C. M. H. Plusje-Blokker, d. OVERLEDEN: C. Blokker, 73 J.; echtgen. H. Rensmk. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Leuven, Cruquius- weg- 142, oude bruine portcmonnaie; Der- lage, Richard Holplein 6, zwarte dames- porte-monnaie; van der Plas, Oude Post huisstraat 20, donkerblauwe kindevporte- monnaie; Openbare Werken, Wipperplem 11, werkprogramma; Uittenbogaard. Ja va- laan 6, blauwe portemonnaie; Meyer, Ja- valaan 65. bruine rozenkrans; Bureau van Politie, diverse sleutels; Adrian, M. Hob- bemastraat 20, schoen met sok: Overdiik. Heerenweg 112, roode rubber snelbinder; v. d. Aar, Maasstraat 10, rood sjaaltje; Ka merbeek, Joz. Israelsplein 1. lipssleutel: Bureau van Politie, snelbinder: Heems kerk. Kadijk 16. ring met sleutels: v. d. Putten, Iepenlaan 48, boodschappentasch; v. d. Lans." Kerkstraat 4. Hillegom. vulpen met 2 potlooden en gewone pen; Schol. Jan van Goyenstraat, 2 vesten; Michel. Drie- heerenlaan 26. vulpen; Goed, Orchideeën- laan 8, vulpen en vulpotlood: Bureau -van Politie, diverse wanten; Reingoud, Binnen weg 121. blauw wantje; Bijman. Meer en Boschlaan 41, zakmes. BLOEMENDAAL HOOGTEZONBESTRALING. De afdeeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" heeft te Bloemendaal en Overveen de gelegenheid opengesteld voor hoogtezonbc- straling. Te Bloemendaal heeft dezo plaats in het oude P.E.N -gebouw (ingang bij de klok) en staat onder leidingivan zuster Tit. Te Over veen is een en ander ondergebracht in clq Willem de Zwijgerschool (voormalige Juliana- school) en staat onder leiding vap mevrouw Davidson. Voorloopig zal er driemaal per week gelegenheid voor hoogtezonbestraling zijn en wel Maandag. Woensdag en Vrijdag, te be ginnen om twee uur. Een kwartier van tevoren van kwart voor twee tot twee uur, zal er voor patiënten gelegenheid zijn zich aan te melden. Daarna, tijdens de bestraling, zal er voor aanmelding geen mogelijkheid meer ün. De ziekenfondsleden dienen hun ziekenfo;Ni.s- kaart of -kwitantie mede te brengen; aan de particuliere patiënten wordt overgelaten zich in een klasse in te deelen, waarbij als maatstaf moge dienen de indeeling naar klassen bij de honoreering van de wijkverpleegster. Tenslotte wordt er op gewezen dat alleen bestraald kan worden op medisch advies. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Damming, Clematislaan 8. darnesportemonnaie met iith.; Jeugdhuis. Donkerelaan, actetasch met inh Wildschut. Boschlaan 19, matras: Kobus, Bin nenweg 59. 8 zakken: Fortgens. Garonkokcrs- kade 19, portefeuille met inhoud: Kalf. Pijls laan 17. paar handschoenen; Stouthamer. Rol landslaan 93. rozenkrans. Politiebureau Over veen (inlichtingen alleen op werkdagen van 10—-12 uur v.m.) schaartje. Post Aerdenhout paar wanten, sleutel, heerenhandschoen. OVERVEEN GEREFORMEERDE KERK De classis Utrecht der Geref. kerken heeft, peremptoir geëxamineerd en met rtl- gemeene stemmen toegelaiten tot den dienst de heer W. H. Wiaimtsteeker. theol. «mdidaat alhier, laatstelijk hulpprediker te V l.l«s In ge n en 'beroepen predikant tc Momtfoont. HILLE0OM INSTALLATIE GEMEENTE-ONTVANGER. De heer H. J. Lyklama. die onlangs tot gemeente-ontvanger werd benoemd, is officieel ten raadhuize Geïnstalleerd. De burgemeester sprak in het bijzijn van de beide wethouders den gemeente-secretaris den nieuwen func tionaris toe. wien een bloemstuk werd aange boden Aan het einde van de plechtigheid be stond voor de gemeente-ambtenaren gelegen heid den heer Lycklama te complimenteeren waarvan door allen een dankbaar gebruik ge maakt werd. De nieuwe gemeente-ontvanger dankte voor deze uiting van medeleven met zijn benoeming. PERSONALIA. Voor het eindexamen der 5-jarige H B S. te Leiden slaagden onze plaatsgenoolen de hee- ren D. Enthoven en C Woerlee. ZONDAGSDIENST GENEESHEEREN. De Zondagsdienst der geneesheeren wordt op" Zondag 7 Juni waargenomen door dr. Van der Kaaderv Als de nood het hoogst is. is de Nederland sche Volksdienst nabij: Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid. - Burgerlijke Stand HAARLEM, 5 Juni 1942. Bevallen, 4 Juni: G. DaaneVan der Wiel, z,: G. C. FennisBrouwer, d.; M. J. DuijnKooij, z.; M. van Schouwenburg Staphorst, z.; J. C. van HonschotenBarn- hoorn, z.; C. D. van DonselaarVan Oos ten, z.; H. A. van der KolkVan Emmerik, z.; M. M. van den HaakHeinsbergen, d.; J. RamakersJonker, z.; 5 Juni: M. G. van LeeuwenDe Vos. 2 d.: C. van GalenDe Boér, z.\ C. W. VeldtRemxné, z. Overleden, 4 Juni: A. J. van Wielink. 73 j., Maerten van Heemskerkstr.: H. de Graaf. 74 j., Klever park weg; C. J. Rijsdijk, 76 j.. Maerten van Heemskerkstraat; P. E. H. JanssenVan Gheel Gildemeester, 62 j„ Bosch en Hovenstraat; A. Groeneveld, 90 j.. Hagestraat. RIJK AAN GENEESKRACHTIGE .MINERALEN Op Vrijdagavond geen tabak op de nieuwe bonnen. De secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er met nadruk de aandacht op, dat het verboden is op dc bonnen der tabaks- of sigaretten- kaart welke Vrijdagavond bekend ge maakt worden, reeds dien zelfden avond tabaksproducten af te leveren of in ontvangst te nemen. Bij overtre ding van dit verbod zün zoowel de kooper als de verkooper strafbaar. (Reeds in een dcct der voTige oplaag opgenomen.) De Nederlandsche vrouw heeft offerzin! Zij snoept niet, maar bezorgt man en zoon een extra rookertje. Voorkeur aan de rookerskaart is algemeen. De mannen van 18 jaar en ouder hebben zooals te verwachtén was in over- groote meerderheid de voorkeur gegeven aan een rookerskaart boven een versYia- peringenkaart. Van de rond 3 millioen mannen, die in deze aangelegenheid kies gerechtigd zijn, hebben circa 2.900.000 een tabakskaart genomen. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat er maar 100.000 niet-rookende mannen in Nederland zijn. Een aantal van hen heeft namelijk een rookerskaart genomen om met de hierop te verkrijgen rookartikelen vyienden of ver wanten gelukkig te maken. De grootste verrassing van de pretkaart- keuze is wel, dat van de 2 1/4 millioen vrouwen van 25 jaar of ouder niet minder dan 1.300.000 dus meer dan de helft een sigarettenkaart heeft genomen. Het is moeilijk na te gaan in welke mate ver schillende motieven hiervoor den doorslag hebben gegeven. Slechts een klein gedeelte van deze vrouwen behoort tot de rooksters en wij mogen veilig aannemen, dat aan deze keuze door verreweg de meesten van haar een altruïstische reden ten grondslag ligt. Een deel der vrouwen zal zich wel licht hebben laten vermurwen om zoons onder de 18 en dochters onder de 25 jaar met een sigaretje te verblüden. De meesten zullen ongetwijfeld een sigarettenkaart hebben genomen om hiermede het rant soen van de rookendc mannen te vergroo- ten, hetgeen een bewijs is van de liefde en offerzin, die de Nederlandsche vrouw te genover man en zoons ten toon spreidt. De vrouwen, die de keus hebben laten vallen op een snoepkaart, kan men daarom nog niet van egoisme beschuldigen. Zij toch zullen in de meeste gevallen het lek kers, dat zij op hun eigen kaarten en op die van hun kinderen krijgen, met de echtgenooten en groote zoons deelen. He: gezegde „mannen die rooken snoepen niet" heeft zijn waarde in dezen oorlogstijd zoo goed als geheel verloren. Van de rond 5 1/4 millioen Nederlanders, die mochten kiezen tusschen rooken of snoepen, hebben dus bijna 4 1/4 millioen de voorkeur aan een rook&rskaart gegeven. Het totaal aantal uitgegeven versnapering- kaarten bedraagt ongeveer 4.200.000. De vrouw en haar sigaretten kaart. Zooals bekend geeft .de sigarettenkaart voor vrouwen van 25 jaar en puder recht op 20 sigaretten per veertien dagen. De be schikbaarstelling dezer sigaretten geschiedt op dusdanige wijze, dat éénmaal in de veer tien dagen een bon van de sigarettenkaart ■vordt aangewezen, welke recht geeft om daarop gedurende de eerste telkens na der aan te duiden week van die periode van veertien dagen 20 sigaretten te koopen. De aandacht wordt er in verband met het bovenstaande op gevestigd, dat. bor- ivel men met het rantsoen van 20 sigaret ten twee weken moet toekomen, dc bon der sigarettenkaart uitsluitend gedurende de eerste van die twee weken Ingewisseld kan worden. Na afloop van deze week is de bo# niet meer geldig en is het dienten gevolge verboden daarop sigaretten af te leveren of in ontvangst te nemen. OFFICIEELE MEDEDEEI.INGEN OUDE EN NIEUWE ZFEPBONNEN. De secretaris-generaal van het departement van handel. nijp/eTheld en scheepvaart maakt be kend. dat dc voor de maand Juni ter verkrij ging van zeep aangewezen bonnen gescheiden moeten worden gehouden van dc oude zeepbon- nen. De bonnen „Algemeen 2ll". „Algemeen 228". „Algemeen 272", „Algemeen 293" en de met G zeep", ,,H z.eep". ,.I zeep", „J zeep" en „Een rantsoen zeep" gemerkte bonnen mogen derhalve niet met de bonnen „Algemeen 300" en „K zeep" op een opplakvel voorkomen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat detail listen, die een minimum omzet van twintig rant soenen per distributieperiodc niet kunnen be reiken niet voor een voorschot chocolade-artike len of suikerwerk in aanmerking komen, dit derhalve In afwijking van het vroeger gepubli ceerde, volgens hetwelk zij een minimum omzet van 40 rantsoenen per periode dienden te berei ken om voor een voorschot in aanmerkin te komen. Vraag «n Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct. minimum 6 mm. max 30 mm. Lessen Gevr. privé-les aan huis voor ELECTR. HAWAIIAN GITAAR en jazz-gitaar. Beslist prima vak man. Woensdags van 20-21 uur. Br. niet opg. van prijs enz. 5 501 GITAAR. HAW. GIT.. MAN DOLINE LES AAXGEB Br. 5500. Personeel gevraagd Voor Huishouding FLINK MEISJE govr. n. 1>cn 16 iv. halve dg. in gez. zond kind. ot jonge werkster v. eenige ocht. p. week. Aanin. na 5 uur; Jan Gijzenkade 216. MEISJE gevraag'! in klein go zin. klein modern huis. va:i> S-l uur, niet beneden 18 jaar. Je'. gersru&sU-aat 42. Zoo spoed. mog. gevr. JUFUR. v. <1. IR ISH., in- of extern. Brie- •en 5642. NET DAGMEISJE of nette .verkster gevr.. v.g.g.v. Heem- dccdsche Dreef. 201. Heemstede. Gevr. fiinke WERSTKR, 9-11 u. d. m. Dinsd. en Vrljd. Mau- ricialaan 28. Overveen. Heer. te Heemstede Zd„ vraagt j. besch. HUISHOUDSTER. Aam oor extern. Br. 5637. NET DIENSTMEISJE gevr. of hulp in de huish. Liefst v. d. en n. Mevr. v. d. Eseli. Brederode- laan 29, Santpoort-St. In gezin van 2 pers. voor direct tegen goed loon een nette HUIS HOUDSTER gevraagd. Te bevr. tusschen 10 en 20.30 u. Emma- laan 26. Gevr. NET DAGMEISJE, voor 15 Juni, met volle kost. Hulp van werkster aanwezig. Aanm. na 6 uur, Denijs, Bloemendaalsche- weg 101, Bloemendaal. Gevr. een MEISJE v. d. en n. Doverstraat 12. Gevr. fl. HULP IX DE HUISH. zelist. 'verken van S tot 5 of 7 uur. Rustenb.weg 19, Bl'daal. Voor zoo spoedig mogelijk gevr. MEISJE v. d. en n. Lichte bc-tr. veel vrij. goed loon. Bruno Klauwersstraat 24, Santpoort- St. Te! 8020 (K 2560). NAAISTER of aank. meisj- gevr. bij Kraagjesliuis. Ged. O. Gracht 119. Gevraagd wegens teleurstelling een flinke DAGDIEN STRODE, zelfstandig kunnende werken en .koken. Goed loon. Br. 5641. WERKSTER gevr. -.oor S halve dagen. NI., W. en V. Boe kenrodestraat 26. Haarlem. Gevraagd bekwame WERK STER. v.g.g.v. voor cenige och tenden p. week. Aanmelden Ke naupark 31. na half 8. MEISJE geyyaagd voor dt morgenuren. Weth. Roodenburg- straat 17. WERKSTER gevraagd. Dins dag en Vrijdag v. 9 tot 12.30 u. v. d. Vlerk's Foto, Kleine Hout straat 112. Gevr. voor den dag een JONG MEISJE bij W. v. Reeuwljk. Herfstlaan 8, Heemstede. Gevr. NET MEISJE. 9-4. Mevr Klooster, Radboudstr. 21, Hrl. N. Gevr. een MEISJE, boven 18 jaar In klein gez. voor 3 dagen per week. Burg. Boreelstraat 24, bij de Zijlbrug. XET MEISJE gevr. niet ben. 18 jaar, v.g.g.v.. van 8.30-5 uur. Hoog loon. Zond. vrij. Zandvoor- terweg 14. over tramhalte Bent veld-Aerdenhout. WERKSTER of dagm. gevr Marnixplein 7 bov. MEISJE cn WERKSTER ge vr. v. de morgenuren. Mauricia- laan 32, Overveen. Voor direct of 15 Juni gevr. flink betrouwbaar MEISJE-AL LEEN in gez. v. 4 pers., hulp aanw. Overboschlaan 11 (bij BI. Brug). Gevr. een XET MEISJE v. dag of v. d. en n„ v.g.g v. Gez. van 2 pers. Goed loon Br. no. 1567 Wrensing's Adv". Bur. Tempeliers straat 32. XET MEISJE gevr. in klein gezin, van 8.30-4 uur. 's Zondags vrij. Aanm. Iordensstraat 54. NET DAGMEISJE gevraagd uit omstr. Hst. 15-17 jaar. van 8.30-12 30 uur. KI. gezin. Hulp aanw. Aanm. 's av. 7-S uur. Dr P. Cuvperslaan 2IA. Heemstede Eenv. HUISHOUDSTER ge vraagd in gezin van 2 school gaande kinderen. Moeder geh. dag afwezig, boven 30 jaar. Brie ven 5640. - In klein gezin NET MEISJE van 8.30-12 u. gevr. Zondags vrij. Aanm. Gen. Cronjéstr. 103. NETTE WERKSTER gevr. Scheepmakersdijk 22. Voor Bedrijf 2 Flinke JONGENS voor direct gevr. voor wiedwerk en bollen- rooien bij P. A. Koning, Heeren weg 23, Heemstede. Gevr. FLINKE JONGEN, leef tijd 17-1S jaar voor tuinwerk. J. v. Goyenstraat 25, Heemstede. Lederwarenfabrïek hier ter stede zoekt voor direct THUIS WERKSTERS voor eenvoudige handarbeid. Voor handige men-* schen een goed loon. Br. 5656. MEISJE govr. voor opleiding Foto Öe Leeuw. Gierstraat"20. Zoo spoedig mogelijk lstc KAPSTER gevr. Br. 5628. Gevr. aank RIJWIELHER STELLER. Rijvrielréparatie-ln- rlchting C. v. d. Reep, Bakker straat IA zw. hoek Kamperstr. Haarlem. ADJ. INSPECTEUR gevr. tei aas. HoofdinspvZiekteveizek., be sch dame of heer, bekend in dt ziektekosten verz. branche. Bij geblekeh geschikth. aanst. Insp. Uitv. br. 5853. Wasscherij Kleverpark, Sant poorterstraat 41, vraagt NETTE MEISJES voor alle afdeelingen Gevr. bekwaam Al'TO-MOX- TEUR. Goed loon Br 5650. Bekwaam MAXGELSTER ge vr. Wascherij „De Toekomst". Kennemerstraat 1, Haarlem. NETTE LOOPJONGEN gevr. in drogisterij, voor opleiding en loopwerk. Fl. loon. 16-17 jaar. Aanm. na 7 uur Drogisterij Cen traal, Bl'daalscheweg 75. Bl'daal. BROKKENMAKER gevraagd Hoog loon. Stuyvesantplein 9. Hrl. N. APOTH. ASSISTENTE gevr. uit Haarlem. Lelden of opig. Vlot en zeer nauwkeurig kunn. recep teeren. Bekend met handverkoop Eigenh. geschr. br. m. uitv. inl omtr. Godsd.. opl., werkkr. enz. en opg. v. ref. o. n. a. 5670. LOODGIETERSJOXGEN gevr Buurman.'Jan Steenstraat 47. HANDIGE JONGEN gevr voor magazijn en boodschappen. Leeftijd 15-16 jaar, flink loon. C. van Looij. Zandvoortschelaan 160, Aerdenhout. NETTE FIETSJOXGEX gevr +z 16 jaar. Bloemenmagazijn Pa It he, Kleverparkweg 21 D. Fabriek In Haarlem kan eenige LEERLING - BANKWERKERS plaatsen. Br. 5654. Personeel aangeboden Voor Huishouding NAAISTER vraagt werk aan huls. nieuw, verander, keer en verstelwerk. Br. 5616. Net moisje 34 jaar zoekt een betrekking als JUi'FR. IV Dl HUISH., liefst bij heer-alleen of in klein gezin, omgeving Haar lem. Br. 5617. B z.a. JONGE W ERKSTER, voor D. en Woensdag. Br. 5618. Wed. alleon. 61 j. b.z.a als HUISHOUDSTER, kost en inwo ning, liefst man alleen.Br.5664. Voor Bedrijf —B.z.a. een JONGE MAN, 28 j. voor winkel of magazijn, v.g.g v Br. 5619. Huizen gevraagd J.lui (v. pos.) P.G. z. per Juni- Juli VRIJ HUIS of boven-, ben.- won. of étage. Br. no. 5591. Te huur gevr. door jongelui een HUIS of ged. hiervan. Br. met vol ledige inlicht, onder no. 5504. Te huur gevraagd EEN HUIS of een ged. met vrije keuken, on- gem., event, gestoffeerd. Br. 5503. Te koop gevr. voor zelfbewo- ning te Zandvoort VRIJ HUIS of villa. Opg. m. prijs enz. no. 1330 v. Petegem's Boekhandel Zandvoort Huizen aangeboden GROOT BOVENPAND te huur voor atelier, fabriek, werkplaats of berging. Telefoon aanw. Br onder no. 5506 of tel. 19352. Kamers gevraagd Dame met schoolg dochter vr. in rust. besch. omgev. goed GEM. KAMERS met vrije kookgcl. te Bloemend, of -Ovegveen. Br. 5508. Gevr GEM. ZIT- EN SLAAP KAMER met vrije keuken of keu kengebruik (event, gemeub. etage) door echtpaar. Br. no. 5507. Kamers aangeboden Te huur 2 zonn. GESTOFF. KAMERS, 1 groote cn een kL. met stookgel. en gas, desgew. m. gebr. v. keuken v. Heer of Dame. Wete- ringstr. 22, H.-N. Te huur gem. of gestoff. ZIT- SLAAPK. Kinderhuissingel 122 hoek Zijlweg. Goed GEM. ZIT-SLAAPK. aan- geb. desgew. gebruik keuken. Nieuwe Gracht 76. Te huur ZIT-SLAAPKAMER op het Zuiden. Centr verw., str water. Voll. pension. Prinsen Bol werk 7. Tel 15840. Aangeboden voor Heer (Duitsch gezind) een GESTOFFEERDE ZITKAMER met stookgelegenheid en aangrenzende gemeubileerde slaapkamer. Badkamer aanwezig. Omtrek Heerenweg-Zandvoortsche laan. Br. no. 5511. GEST. KAMERS met gas, str w. enz. bij Dame alleen, dir. bij spoor en tram. Br. no. 5510. GESTOFF. ZIT- EN SL.KANIER te huur, vrije keuken, vrije meter. Zandv.Iaan 102, H'stede. Huisraad gevraagd Gevr. 1 pers. ATJPINGMATRAS Br. no. 5518 Te koop gevr MOD. DRESSOIR Br. m. opg. van bijzonderheden en prijs no. 5517. Dame-alleen vraagt VLOER- BEDEKK.. looper, meubelen, gor dijnen en wandversiering ter overn. of tegen bill.- verg. in bruikleen. Br. no. 5516. GROOTE SPIEGEL te koop gevr. Pr. Mauritslaan 122, O'veen. Huisraad aangeboden Aangeb. MOD. SALON. bl. eiken, notenh. slaapk. compl., pr. bill Br. no. 550S. Te koop KINDERLEDIKANT en jongens gab.jas 1. 10-12 j. Mar- nixstraat 94 rd. Te koop ANT. FRIESCHE HANGKLOK en IJzeren kinderled. Delftlaan 33. Aangeb. 2 KLEEDEN f 15. bu reaustoel f 15, Jaarsma haard f 35, stofzuiger f 15 Adres te vern. bur. v. d. blad. Te koop aangeboden een mooi VLOERKLEED 3V? x 4\>2 el prijs f 30. Br. no. 5526. Groote FRI SI A-HAARD te koop. Dubb. circ. kan open en gesl. gest. worden. Dr. Bakkcrlaan L Bl'daal. Te koop I STEL OVERGOR DIJNEN met roeden. Welgelegen- str. 25. Hrlm. Tc koop zware eikenh. LIG STOEL met kussens (oude kw.) f 20. Br. no.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11