STADSNIEUWS HONDEN Gebr. VEEN1NGA r Ledenconeert van Zang en Vriendschap. Da uitvoering van de ou'cc Liedertafel, die, door verschillende omstandigheden, een zomer concert werd, is een dor belangrijkste- en best geslaagde geworden, die ik mij van haar kan herinneren. Frits Schuurman had een programma samengesteld, dat een mooie eenheid vormde en waarop geen ruimte ge laten was, noch voor verouderde lieder- tafelstukkeu, noch voor moderne experi menten van problematisch gehalte. En de medewerkende soliste, de altzangeres Annie Hermes, had een aandeel aan den avond, dat volkomen sluitend paste in het geheel. Er •was dus geen verbrokkeling; alles diende de verheven sfeer van het zeldzame man nenkoorconcert. In Hie eerste helft domineerde een elegisch karakter en het was niet alleen het „Ruh'n in Frieden, alle Seeleri", het „Dona nobis pacem", of de diepe zin van Brahms' „Ernstige Gesange", die deze verwekte, doch ook de aanleiding waarom althans het eerste nummer, Schubert's „Litanei" op het pro gramma geplaatst was, n.l. om de voor kort overleden Zang en Vriendschappers Jan Lomans en J. Kion eerbiedig te herdenken. Staande wend het ontroerende „Litanei" aangehoord, en nooit heb ik het mooier en inniger hooren klinken. Wat kunnen die mannen heerlijk zingen, wanneer zij er met hun hart bij zijn! Vervolgens gingen vier fragmenten uit een vierstemmige bewerking voor mannen koor van de beroemde zesstemmige Papae Marcelli-Mis van Palestrina. Wie doorkneed is in den Palestrina-stijl en aan dit meester werk van den prins der kerkmuziek zijn hart verpand heeft, moet allicht wrevel on dervinden wanneer hjj een dergelijk staal tje van adoptie oppervlakkig leert kennen. Want feitelijk schiet «r van het origineele werk weinig of niets over dan het thema materiaal. De arrangeur is zoo radicaal te werk gegaan, dat het als het ware een nieuwe compositie geworden'is, een soort „parodie", zooals de oude meesters hun parodie-missen concipieerden op madrigalen van anderen, niet om ze te berooven, maar om ze te eeren! En zoo beschouwd is het werk van Joan Pagella den bewusten bewerker lang niet gering te schatten; het klinkt uitstekend en het is frappant van fctijl. Maar men moet de Papae-Marceili- idee van zich kunnen afzetten. Ik heb dit met vrij goed gevolg betracht 'en dan ook genoten van de sublieme vertolking, die Schuurman met zijn koor wist te realisee- ren. Ik geloof dat het nu tijd wordt voor Z. en V. om zich op de feestmis van Diepen- brock te bezinnen. Een heerlijk stukje koormuziek bleek ver volgens „Nachtgesang im Walde" van Schu bert, waarvan de origineele begeleiding voor hoornkwartet, door Emmy van Eden op het klavier gesuggesteerd werd. Vervolgens ging met nobelen koorklank de Altrhapsodie van Brahms en ten slotte een Paasch- en een PinkstéF-cantiek van Gallus, beide voor dubbel-kocr. Zoo bloeide éindelijk een Stralende juichklank op, die den avond met een blij Alleluja kwam besluiten. Ar.nie Hermes vertolkte op magistrale wijze de vier Ernste Gesange en de Rhap- sodie van Brahms; het was zeldzaam mooi van geluid en sterk doorvoeld van voor dracht. En Emmy van Eden was als bege leidster ook bijzonder op dreef. Het concert was ingeleid geworden met het „Wilt heden nu treden", in de bewerking van DuvoseL Het was een gedenkwaardige avond! JOS. DE KLERK. Improvisatie-Concert Anthon van der Horst. Albert de Klerk. Voor wie de meening is toegedaan, dat dit concert geheel was gewijd aan de mach tige kunst van improviseren, die in Albert de Klerk en in Ant. v. d. Horst zoo bedui dende representanten hebben gevonden, diene deze toelichting: hei concert opende met een Improvisatie door Van der Horst, op een thema van De Klerk; het slöot met een Improvisatie van den laatste op een thema van den eerste. Daartusschen droeg Albert De Klerk drie rijk doorgewerkte Choralvoorspelen van Bach voor, ufiarna Ant. v. d. Horst de mach ten van het grootsche Sir.t-Bavo-orgel ont plooide in een van Bach's laatste meester werken, althans uit de Leipzig-periode: Praeludium en Fuga in e moll. Dat de choralvoorspelen een zoo groot- schen indruk maakten, zal niet alleen zijn oorzaak vinden en de éclatante voordracht (elk der drie is schitterend van bouw), maar zeer zeker ook in de daaraan vooraf gaande Improvisatie, waar wij uit het rus tige^ statige thema van Albert de Klerk een zoo in breed e lijning groeiende muziek zich zagen ontwikkelen. De tonaliteit, dadelijk vastgelegd, hoewel vrij, in twee opeenvol gende quint-intervallen, maakte het volgen der muzikale gedachte niet moeilijk. In som bere kleuren (de Napelsche sext gaf hiertoe goreede aanleiding) sehitfëcT-dc introductie voort. Opstijgende figuren zoeken den weg naar een breedte-ontwikkeling van het thema, dat irieer amplificeercnd dan wel notengetrouw wordt aangewend. De donkere grondstemmen hebben intusschen haar plaats afgestaan aan meer helder klinkende registers en het loonpoëem. dat den titel „per aspera ad astra" zou kunnen voeren, heeft vorm en inhoud, waardoor de luiste raar zich bevredigd gevoelt. De nawerking dezer improvisatie, ik zei het reeds, deed zich gelden bij de Choral voorspelen. Vooral was zij merkbaar in „Valet will ich dir geben", niet de z.g. „Fantasia", maar die met den neventitel „Choral in pedale". In deze schoone kunst a la Pachclbel, waar de motieven achtereen volgens fugatisch worden behandeld, speelt ook het quint-interval een zoo groote rol; na de climax verschijnt het in omkeering en stort zich als het ware in liet machtige slot van dit toonstuk. Hoe grandioos v. d. Horst's voordracht der groote fuga in e daarbij aansloot kan men zich indenken, als men het slot kent kiezer apotheose daj^orgelkunst en de ver en wijd om zich heen grüpgnde harmonieën, die nog altijd modern zijn in den allerbesten zin. Aan Albert de Klerk was het nu. de door v. d. Horst gegeven sdof te verwerken. Een lichte opgaaf was dit niet; het thema, hoogst grillig van karakter, laat tallooze mogelijkheden, ofwel: geen enkele, toe om AGENDA zaterdag 6 juni. Palace: „Jenny als detective". 2. 6.30, 8.45 u. Luxor: „Trux:i", 2.30, 6.30, 8.45 u. Rembrandt: ..Quax de Brokkenpiloot", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals: „Pour de Mérite", 2.30, 6.30 en 8 45 uur. Moviac: doorlooperfde voorstelling. zondag 7 juni. Stadsschouwburg: „Groote Pauze" (Het Neö. Tooneel), 2 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. APOTHEKEN. Nachtdienst, ingaande 's avonds 8 uur: Apotheek Van Rijn. KI. Houtweg 15, Tel. 10539: Fa C. G. Loomejjer en Zn, Zijlwcg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbosch-Apotheek, Rijks straatweg 19. tel. 12711. Heemstede: Heemsteedscho Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. f-ifkfitaevees xijn over Keg's Kofmix vol lof. Aan de samenstelling wordt dan ook de grootst mogelijke zorg besteed. Bras W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Dorks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R Kuiper. Haarlem. Sport en stad: A. Overmeer. Heemstede. -Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Den Haaf- Binneoland- J. A. Steen Jr., Zandvoort. Kleum- en reportace voor Velsen CD omgcving:0. 3. J. t. van Baarscl, Umiudczv het door te voeren. De Klerk's ultra-mo derne harmonische kunst, die hem reeds in het bloed zat toen hij nog Hendrik An- driessen's leerling was, wist er echter den weg mee en bracht het zelfs in fugatische behandeling, waarbij het niets van zijn ka rakter inboette. Voor mij, die eenmaal Albert de Klerk, knaap nog, op een kerkconcert hier in den omtrek een Suite hoorde ïmproviseeren in den geest van Handel, is de improvisatie kunst van den jongen kunstenaar de weg. waarlangs ik altijd weer de groote en diepe geheimen der toonkunst rechtstreeks en klaar vermag te aanschouwen. G. J. KALT. MUZ1EK-TA'CEUM HAARLEM ZUID-WEST Voor geinJoodigWen en toelaoigsteIlenden ward door de leerkrachten van het Muziek. Lyceum Haarlem Zuid-West Vrijdagavond een uitvoering gegeven, waarbij men ken nis kon maken met de presitaities dier lee- raressen en leeraren. Het Lyceum staat on der leiding van d>e vroegere concertpianiste. Mevrouw Sophie Leenidertz. die zich op de zen avond sleolits als begeleidster der ver schillende solisten deed hooren. Door de ioolleeraressen mevrouw Suze Tak en mej. Xel Jager werd in samenwerking met mej. R>o Schouten, piano, en den het-r O. v. d. Klashorst, cello, een zuiver gespeelde TYio Sonate van Bach uitgevoerd. De leorares zang mej. O or Igeez zong eenige lie deren van Frans Schubert en eeii paar fta- liaaneche volksliedjes, waarin haar gaven duidelijk uitkwamen. Het Lyceum-Dameskoor ..Zigea" bracht een Cantate van Vincent Lubeck en eenige door Hendrika van Tusschenbroek en Cu- therina van Renr.es op muziek gezeue ge dichten van verschillende dichters en dich teressen ten gehoore. Wat op dit gebied door •de leerlingen wordt bereikt liet zich hier hooren. De uitvoerenden mochten van het publiek dat de geheele suite van het Lyceum vulde, na iedere uitvoering een dankbaar applaus ontvangen, waarin de waardeering vloer het giebodene tot uiting kwam. Frans HalsPour le Mérite. De hoogste orde, die een Duitsch mili tair in den wereld-oorlog kon verdienen, was de orde „Pour le Mérite", zij was zoo ongeveer wat thans het ijzeren kruis met eikenloof en briljanten voor den Duit- schen militair is. In deze documentaire film ziet men de dragers van „Pour le Mérite" in actie met hun jachtvliegtuigen, de beroemde Fokkers D 7. Wat zij pres teerden was voor dien tijd prachtig en ver dienstelijk. De revolutie in het vaderland maakte echter plotseling een einde aan hun werk en toen stonden deze prachtkerels plotseling weer in de burgermaatschappij waarin voor hen geen plaats was. Hun onderscheiding bleek eerder een gevaar dan een verdienste en zij zagen geen kans zich behoorlijk door het leven te' slaan. Niettemin hebben zij zich niet laten ont moedigen en zij slaagden er tenslotte in, ondanks de controle van de Entente commissie, weer voor Duitschland aan het werk te gaan en een nieuwe luchtvloot te scheppen. Deze film is vooral beziens waardig, omdat ons een beeld gegeven wordt vai\den ondergang van het Duitsche volk, na de nederlaag van 1918 en de heropstanding, toen Hitier aan het bewind kwam. Ook als beeld van den ontwikkelingsgang der militaire luchtvaart is deze film uiterst merkwaardig. Paul Hartmann ver vult de hoofdrol op overtuigende wijze. Het programma bevat voorts- nog de bin nen- en buitenlandsche journaals. S. KUIPER. Palace: Jenny als detective. Het"gebeurt niet vaak, dat een vrouw zich bemoeit mei detective-werk. Jenny, een in telligente dochter van een directeur van een verzekenngsmaaschappij wijd echer na haar studie-aandacht aan misdrijven en wil tevens haar vader helpen, want mis dadigers hebben het gemunt op een kost bare parel en de maatschappij heeft het sieraad verzekerd voor veertigduizerti gul den. Zij wondt echter in haar werkzaam heden bemoeilijkt door een jongen detec tive, die niet alleen plannen heeft de misda digers te ontmaskeren, maar ook om het hart van het meisje tè stelen. In Kopenhagen, waar het misdj-ijtwge- pleegd moet worden, ontstaan grappige scènes: het meisje verdenkt den jongfen de tective en laat hem zelfs arresteeren. doch het slot is toch, dat beiden een belangrijk aandeel in de arrestatie van de misdadigers hebben. In deze spannende en vele malen geestige film spelen Gusti Huber en Johan Heesters een vroolijk spel en ook noemen wij nog Paul Kemp, Hilde Hildebrand, Oskar 'Sima en Gustav Waldau. A. OVERMEER. Moviac: Buigen of barsten. Het is inderdaad buigen of barsten in dit interessante filmpje, dat ons tooni hoe men verschillende materialen op kwaliteit, echt heid, sterkte en hardheid toetst. We zien een spoorrail onder een druk van 125 ton langzaam ombuiget). een vliegtuigpropelle'r, die te snel wordt rondgetoerd wordt verpul verd. etc., etc. Alles wat noodig is om den mensch de noodige veiligheid of comfort te verschaffen wordt in ^speciale laboratoria beproefd, totdat men overtuigd is van' de deugdelijkheid van het materiaal. Wie van intense natuurschoonheid wil ge nieten zal volkomen bevredigd worden door de film „Een reis door 't Zwarte Woud". Kleederdrachten en eeuwenoude gebruiken kregen hierin ook een ruime plaats toege wezen. Een film, die spanning brengt is die van de Houtvlotters, welke met enorme houtvlotten samengesteld uit enorme boomstammen de bergrivieren afzakken. Groote vaardigheid is er vereischt om deze vlotten ondanks groote snqlHteM en stroom versnellingen niet „uit hun roer" te laten loopen. Een zonder* twijfel knappe film reportage! Tobis Hollhndsch Nieuws neemt ons o.a. mee naar het kamp van den Arbeidsdienst voor meisjes, waarbij mem ons toont hoe deze meisjes zich verdienstelijk maken voor ons volk. Dan nog aardige opnamen van het bezoek van den leider der N.S.B. aan Bra bant, waar hii enthousiast door de bevol king werd ontvangen. Het Ufa-wereldnieuws bevat ook deze week wederom nieuwe beelden van den strijd der Japanners in het Verre Oosten, .a. de overgave van Hongkong. ANTH. STEEN. Rembrandt Quax de brokkenpiloot. In Rembrandt kan men zich nog een week vermaken om de avonturen van Heinz Rüh- man, het V.V.V.-ambtenaartje uit een klein stadje, dat dank zijn rijmtalenten een cursus op een vliegschool mag volgen. En iedereen, die Rühmann kent, begrijpt dat dit het be gin is van een reeks avonturen in de lucht en op het land, waarbij de toeschouwers on mogelijk ernstig kunnen blijven. Luxor: Truxa. Truxa, een echte variétéfilm, waarin artisten van groote reputatie hun medewerking géven, zooals La Jana, de gezustcre Höpfner en Hens Söhnker. Maar Truxa is meer; Hans Zerfett, die het verhaal schreef en de regie voerde, heeft er buiten een volkomen geslaagde weer gave van het leven achter de schermen in een groot Berlijnsch variété een spannende ge schiedenis van weten te maken: jaloezie en liefde, bedreiging en de dood komen voor in het leven van Truxa, den man, die alleen den gevaarlijken salto op het slappe koord, kan volbrengenDat een ander hem dit tracht' na te doen, brengt het verhaal tot op den rand van de tragedie, maar tenslotte komt alles goed. fó De illusionist Garvin, verliefd op de danseres Yester, weet zijn mededinger, den acrobaat Truxa, buiten gevecht te stellen, maar een nieuvre Truxa, die ten tooneele verschijnt, en die den salto niet weet te maken, zal aan de dingen een anderen loop geven. Het lijkt niet juist de pointe bier te ver raden. De lezer moet „Truxa" zelf maar eens gaan zien. Hij zal er geen spijt van hebben. VAN DER LAAG. Trimmen, PlukkePÖI Wasschen, Scheren Kvnologische Inrichting „DE IJDELTUIT" Jacobijnestr. 10-18 - Tel. 13265 - Haarlem Uitreiking distributiebescheiden Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan dé letters N en R. vijftig jaar getrouwd. Op 22 Juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat ce heer J. V. de Lange met mej. M. van Nimwegen in het huwelijk trad. De heer De Lange is gepensionneerd gemeente werkman. Hij is 32 jaar werkzaam geweest aan het gasbedrijf en thans, evenals zijn vrouw, die den laatsten tijd bedlegerig is, 72 jaar oud. Het echpaart wöont Zomer- kade 79. Haarlemsche groenteveiling. Met ingang van 1 Juni j.l. is benoe?md tot directeur der Haarlemsche Groenten- en Fruitveiling de heer C. E. van den Berg, voordien betaalmeester aan de Groénten- veiling te Katwijk. (x daar zijn ze weer „Daar zijn ze weer", riep de kassier van de Nederlandsche Ambulance uit, toen een groot aantal girostortingen binnenkwam op girorekening 87600. Het waren niet de gewone dagelijksche stortingen, die hii op het oog had, maar het waren de stortingen van groote firma's, die hij eens per maand met groote dank baarheid inboekt. Want tal van groote firma's hebben er eeiv goede gewoonte van gemaakt eens per maand een vast bedrag over te schrijven op de girorekening van de Nederlandsche ambulance. Deze firma's komen op de eerelijst te staan. Staat uw firma reeds op die eerelijst? Zorgt er voor dat dit gebeurt. Maak maandelijks een vast bedrag over op girorekening 87600, Nederlandsche Am bulance, Koninginnegracht1 22, VGraven- hage. DRA VKBF.sTUT.TM Het Centraal Comité vam Drar.kbest,rij dende Vereenisrimgen hie'd ow&er leiding zijn voorzitter den hoer D. de Vries. z\j<n jaarvergadering. De veldslagen van 'den penningmeester en van dsn secretarie, res pectievelijk de hoeren S. J. Vester en C. P. van Ey.ksrn werden goedgekeurd. Besproken werd o.a. die im de Politiever- Oirdeming opgenomen bepaling waarbij be zoek vain jeugdige meisjes nan eafé's is ver boden. Aam het mode.ra.men wetfd opgedra gen wederom tetrachten een beisturan- comferenitie' uit te schrijven ter bespreking am hot jeugdwerk im diezen tijd. Tot be stuurslid werd gekozen die heer II. de Haas 3n herkozen de heer S. J. Vester. groote bridge-wedstrijd in het concertgebouw. Na een overweRigend druk seizoen, waar in niet minder dan 360 wedstrijden zijn ge speeld. is de districtscompetitie 'van den Ned. Bridge-Bond West-Noardhollarv- ge ëindigd. Het bestuur heeft basloten de deel nemers in één grooten wedstrijd te verza melen, waaraan ook niet aangesloten bridgers kunnen deelnemen. De groote zaal van het Gem. Concertge bouw te Haarlem zal «het trefpunt zijn en gezien de reeds vele binnengekomen in schrijvingen mag worden aangenomen, dat deze -drive zelfs de zoo bekende radio-bridge wedstrijden zal overtreffen. Ieder spel zal afzonderlijk beoordeeld worden en de in deelingen van de spelers zal zoo worden esteld, dat in iedere lijn zoo veel mogelijk oppels van dezelfde kracht spelen. Kortom een bri'dge-gebeurtenis van het eerste plan. VEREENIGING „HAERLEM". Het bestuur der vereeniging „Haerlem" heeft voor leden en genoodigden een excursie geor ganiseerd naar het landgoed Duin- en Kruid- berg te Santpoort. Deze excursie zal Zaterdag 13 Juni worden gehouden. Een deel van de bezoekers zal door den heer Herbert Cremer rondgeleid worden. Edo Bergsma tachtig jaar. Heden, 6 Juni, is de oud-voorzitter van den Nederlandschen Toeristenbond (A.N.W.B.), de heer Edo Bergsma, tachtig jaar geworden. In de jaarvergadering van den Bond, die vandaag te Arnhem werd ge houden, is hij ter gelegenheid van dit feit op hartelijke wijze gehuldigd. Edo Bergsma, die 6 Juni 1862 te Makkinga in Friesland werd geboren, gaf reeds zeer vroeg van zijn belangstelling in het nieuwe vervoermiddel, de fiets, blijk. Hij was in EDO BERGSMA. (Foto Archief H.C.) 1874 mede-oprichter van de Leeuwarder Vé- locipede Club en tot den. Nederlandschen Velocipedi9ten Bond, die later in A N.W.B. zou worden herdoopt, trad hij op 5 Januari 1884 toe als werkend lid no. 92. Op 21 September 1884 werd hij tot Bonds voorzitter gekozen en hij is dit zonder on derbreking gebleven tot 2 October 1937. Ruim 53 jaar dus heeft*hij zijn stuwkracht en scheppend vermogen aan den A.N.W.B. gegeven en hij heeft er zoo zeer zijn stem pel op gezet en is met den arbeild voor den Bond zoo vergroeid geraakt, dat wie den naam van Eob Bergsma noemt, er steeds onmiddellijk in gedachten aan toevoegt: A.N.W.B. Op een zeer werkzaam leven kan de heer Bergsma, die van 1896 tot 1932 burgemees ter was van Enschede, en wiens populari teit in Twente's hoofdstad die hem tot eere-burger benoemde nog steëds voort leeft, terugzien. Onverflauwd is, ook na zijn aftreden als voorzitter, zijn belang stelling in het wel en wee van den Ned. Toeristenbond gebleven. keuring voor de waffen SS en vrijwilligerslegioen nederland 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. De aanmel ding van vrijwilligers voor de Waffen SS en het Vrijwilligers Legioen Nederland, alsmede de keuring zal geschieden: 12 Juni '42, 10 uur, Den Haag, café-Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. 16.00 uur: Rotterdam, Deutsches Haus. 13 Juni, 10.00 uur, Utrecht, Wehrmachts- heim, Mariaplaats. 15 Juni, 10.00 uur: Tilburg, Werklieden- vereen iging, Tuinstraat 68. 16.00 uur: Eindhoven, Huis Maria, Kruis straat. 16 Juni, 10.00 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61. 16.00 uur: Arnhem, Weberstraat 16 b. 17 Juni, 10.00 uur: Amersfoort, Polizci- liches Durchgangslager, Appelweg. 16.00 uur: Deventer, NSDAP, Parkweg 2. 18 Juni, 10.00 urn-: Hengelo, Deutsches Haus. 16.00 uur: Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat. 19 Juni, IJ.00 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 16.00 uur: Leeuwardén, Huize Schaaf, Breedstraat. 20 Juni, 10.00 uur: Amsterdam, Schule, Iepenweg 13. 16.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DE DISTRiBUTlEBONNEI waar de huisvrouw van morgen wordt opgeleid In de gezellige lokalen van de Haarlem sche Huishoud- en Industrieschool aan de Voorhelmstraat werden Donderdag- en Vrijdagmiddag openbare lessen gegeven, waar ouders van leerlingen, toekomstige leerlingen en andere belangstellenden in de gelegenheid werden gesteld de metho des van onderwijs en de verrichtingen dei- leerlingen gade te slaan. De vele bezoekers die van de gelegenheid gebruik hadden ge maakt, hebben een goed overzicht kunnen krijgen van wat op de school gepresteerd wordt. De leerlingen gingen hun gang als bij gewone lessen en de bezoekers konden het doen en laten lijdens de lesuren aanschou- en en wanneer zij wilden inlichtingen vragen bij de leeraressen. De toekomstige huisvrouwen in hun heldere schoolklee- ding met de witte schorten voor deden hun "uiterste best om ook van hun kant de open bare les zoo goed mogelijk te doen slagen. Zij kookten, streken, poetsten en wreven dat het een lust was om te zien. De leer lingen van de huishoudklassen en de klas-, sen voor opleiding tot hulp in de huishou ding lieten zien wat zij reeds wisten van de moeilijke kunst, die huishouden heet; de leerlingen voor de opleiding tot kipder- verzorgster toonden hoe zij de kleintjes leerden bezighouden met o.a. het vervaar digen van eenvoudig speelgoed uit waarde- looze lapjes. In de lokalen voor handwer ken en teekenen konden de bezoekers een indruk krijgen van de prestaties van leer lingen der gewone 'klassen en de speciale opleidingen tot leerares en voor verschil lende nijverheidsactes, die niet alleen ge wone handwerken hebben leeren vervaar digen, maar ook ingewikkelde weef- en borduurwerken, kantklossen e. d. leerden maken. Een toekomstige huisvrouw moet veel leeren, want eenvoudig is het niet een ge heel huishouden te drijven. Ook in het latere leven zullen zij dikwijls voor proble men komen te staan, maar dank zij een goede huishoudschoolopleiding zullen zij weten, hoe die te overwinnen en op tè lossen. alg. vereen. voor bloembollen cultuur. De kantoren en de bibliotheek van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur zijn tijdelijk verplaatst naar Schouwburgstraat "5, met ingang van "10 Juni. Ook de secretariaten van de vereenigingen De Narcis, De Hyacinth, De Iris, De Tulp en van de stichting Bloembollen Surplus- fonds en het Centraal Bloembollencomité, alsmede den keuringsdienst der Ned. Gla- diolusvereeniging, zijn naar de Schouwburg- straat 45 verplaatst. Links: 240.000 bolsjewisten vielen den Duitschen troepen bij den slag van Char- kow in handen. De krijgsgevangenen tij dens hun tocht door de straten van Char- kow op weg naar de kampen achter de Duitsche linies. Scherl-Fellinga-P. K. Schneider- Pax Holland-c. Rechts: Het interieur van de gerestaureer de historische Ned. Hervormde Kerk tr Opperdoes, waarvan de oplevering binnen kort zal plaats hebben. Sportagenda voor Zondag. Zondag komen tallooze sportbeoefenaren (sters) in actie. De wintersporten loopen op haar laatste beenen, doch voor voetbal vermeldt het programma nog enkele be langrijke wedstrijden. ADO trekt naar Hee renveen en zal het niet gemakkelijk hej?ben, omdat de thuisclub reeds goede resultaten geboekt heeft. Eindhoven kan in Apeldoorn van AGOW winnen. In het Oosten maakt Go Ahead een goede kans naar de eerste klasse te promoveeren, als tenminste op eigen terrein van Hengelo gewonnen wordt. 'tGooi trekt naar Neptunus en moet win nen, om de kans te behouden. De cricketcompetitie brengt voor de Haarlemsche eerste klassers uitwedstrijden. Rood en Wit speelt in Den Haag tegen een oude tegenstandster, n.l. HCC 1 en altijd, zijn deze wedstrijden aantrekkelijk. Haar lem speelt in Amsterdam tegen VW en vermoedelijk komen gelijkwaardige ploe gen in het veld. Rood en Wit 2 trekt even eens naar Den Haag en ontmoet HCC 3; CVH speelt uit tegen SCHC en verder zijn vastgesteld: Rood en Wit 3Hercules; Haarleqi 2Ajax (A) en CVH 2ACC 3. Het tennisprogramrrta voor de Haarlem sche clubs luidt: Nieuw MarlotHaarlem: GroenendaalWestrust; Haarlem 2Joy: Ready-Beverwijk; Groen WitGroenen daal 2;Westrust 2DDV 4; Beverwijk 2— Ruïne: Groenendaal 3Game and Set 2; Ruïne 2Stadivo; SwiftHeemstede: Wim bledonShell 2; Groenendaal 4Deuce: SMNWimbledon 2; Ready 2Duinlust; Duinlust 2Redcover 2; Aemstelspelers Wèstrust 3; Heemstede 2—Ready 3; WGA 2Groenendaal 5: BallenjagersReady 4: Stadivo 2-Groenendaal 6: Jatiloo 3Shell 4: Groenendaal 7-Wimbledon 4: Westrust 4 Jattilo 2; Jattilo 3Ballenjagers 2; Heem stede 3Groenendaal 8; Ruïne 3Alge- meene "2. De- Haarlemsche athleten trekken Zon dag naar Den Haag. om deel te nemen aan 'de jaarlijksche trialmeet met V. en L. en Hellas. Andere Nederlandschfe athleten zul len in het Olympisch Stadion starten, waar het veertig-jarig bestaan van „Blauw Wit" gevierd wordt met een sportdag. Voetbal lers en honkballers verleenen hieraan ook medewerking. Eenige honderden waterpolospeelsters en -spelers komen vandaag en Zondag ii Utrecht bijeen voor den jaarlijksehen wa- terpolodag. Daar van een jubileum sprake is, belooft het geheel belangrijk te worden. Het honkbalprogramma vermeldden wij reeds. Wij herinneren nog aan de wedstrij den van „Haarlem" op het terrein aan den Verspronckweg om den zilveren bal. Veer tien ploegen schreven in; begonnen wordt om negen uur en om half vier begint de eindstrijd. KAATSEN GROOTE KAATSDAG. De Haarlemsche Kaatsclub „Frisia" organiseert Zondag 14 .Juni een wedstrijd voor vereenigin gen aangesloten bij den Ned. Kaatsbond. Daar het terrein aan de Klcverlaan-niet beschikbaar is, wordt gespeeld op het E. D. O.-terrein. CRICKET NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. District Haarlem. Seer.: A. W. Roggeband, Prinsessekade Tel. 14892. Haarlem 3 (132 v. Rood en Wit 4 (68). Rood en Wit 5 (76)' wint met 10 H. v. 9). met 2 wickets van runs van C. V. Het wedstrijdprogramma voor Zaterdag 13 Juni luidt: R. C. H.—Haarlem 4, terrein C. V. H.; Haar lem 3—Rood en Wit 5; Bloemendaal—C. V. H. 3 De wedstrijden tusschen de beide Rood en Wit elftallen zullen gespeeld worden op avonden.' WATERPOLO competitie neemt een aanvang. De Utrechtsche waterpolodag beteekent de opening van het seizoen en dan volgen de competitiewedstrijden. De zeventallen Aiit Haarlem en Omstreken, die vorig jaar uitkwamen, nemen ook thans deel en in den loop van de volgende week komen de meeste ploegen te water. De dames van DWR spe len Woensdag aan de Houtvaart tegen ADZ en de dames van Haarlem binden den strijd aan tegen de Meeuwen. Ook de reserve- ploeg van DWR speelt Woensdagavond thuis tegen ADZ 2. Dan krijgen de dames van HPC Donderdag bezoek van Waterlelie. Voor de eerste klasse heeren krijgt DWR bezoek van SVH op Woensdagavond in de inrichting aan de Houtvaart en' om half- acht wordt reeds begonnen. HPC komt eerst den volgenden Zondag te water. Verder vermeldt het programma: HZ en PC 3HPC 2 (12 Juni); PoelmeerHVGB (9 Juni); HVGBSZC (11 Juni); Haarlem —Neptunus (9 Juni); Dolfijn—'VZV (10 Juni); AZ—Haarlem (12 Juni); HPC 3— Haarlem 2 (10 Juni); DWR 2—VZV 2 (12 Juni); HPC 4—Haarlem 3 (10 Juni); HVGB 3—AZ 3 (11 Juni); DWR 3—HPC 4 (12 Juni). Artikel Bou "Aardapp. 29 A Aardnpp. 29B Bloem (neb. 301.305 brood) 309,313 Boter 29 Boter (marg.) 29 Braiulstoff. 01 t m 05 BV Brood 29 A Brood 29B Chocolade 26. 28 Cigarillos 33. 34 Gort 311 Havermout (peulvruchten) 307 Jam (suiker) 303 Kaas 298, 302, 306 Kaas 310,314 Kofflesurr. 288 Maïzena(verm.) 315 Marg. (bot.) 29 Melk 2 6 t/m 29A Melk 26 t/m 29B Petroleum 16 Peulvv. (haver mout) 307 Itijst 4-17, 4-18 Scheerzeep U Sigaretten 33, 34 Sigaren 33, 34 Sinaasappelen 3-12, 4-12 Sinaa-sapp. 4-19 Suikerwerk 27, 2S Suiker 299 Suiker (jam) 303 Tabak 33, 34 Toiletzeep K Vermicelli (maï zena) 315 Vet (boter) - 29 Vleesrl» 29A Vleesch 29B Zeep G. H. I. 7, K. Zeep 211, 228, 272 Zeep 293, 300 Kan Aard" Aaj'd. Al gem. Algem. Boter Vet Brand. Brood Brood Versn. Tabak Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Algem. Vet Melk Melk Potr. - iioovcell». 114 hg. 13 - i/j kg. 13 100 gr. 13 100 gr. 13 12 G« 125 gr. 14 Ju 400 gr. 13 50 gr. 13 100 gr. 13 10 st. 13 250 gr. 13 250 gr. 13 Jui 500 gr. 13 Ju 100 gr. 13 Ju 100 gr. 13 250 gr. 1 3 100 gr. 13 125 gr. 14 3'/2 L. 3 3 H4 L. 13 2 L. 13 hei hei he: Jui om Algem. 250 gr. 13 Reserve 250 gr. 13 Text.(m.)50 gr. 31 Tabak 2 0 st. 13 Tabak 5 st. 13 Reserve 400 gr. 13 Reserve 250 gr. 13 Versn. 100 gr. 13 1 kg. 13 2n0 gr. 13 25 gr. 13 75 gr. 30 Jut he' Aui t- Jut - Jui ooi iel Algem. Algem. Tabak Toiletz. Algem. 100 gr. 13 Vet 100 gr. 13 Vleesch lOOgr. 3 3 Vleesch 25 gr. 3 3 Zeep 90 a 450 gr. 30 Zeep 90 a 450 gr. 30 Zeep 90 a 450 gr. 30 Ge moet ze vooral, u NIET VERGETEN WANT ZONDER, BON Polrgooi»-5eym-Pax Holland RADIOPROGRAMMA ZONDAG 7 JUNI J942. HILVERSUM I, 413.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.13 De zin var boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. 0- Nieuwsberichten. 9.15 Studiodienst. 10.15 Gramo foonmuziek. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen 11.30 De stem der S. S. 11.45 Neerlands stem val het Oostfront. 12.00 S. N. O. Nieuwsberichten populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde plater. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volksconcert. 14." Omroeporkest en pianospel. 15.00 Luisterspel „Wee den leugenaar". 16.00 Om en om-programma. 17 W Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuit slagen en Oostlandpraatje. 18,00 Gramofoonniu- ziek. 18.15 Wij brengen flitsen uil het Zondag- sche sportgebeuren. 18.45 Gramofoonmuziek. 18 5» N. O. Nieuwsberichten. 19.10 Gramofoonmu ziek. 19.15 „Praag zendt", potpourri van Bo- heemsche melodieën. 20.15 „Van zwervers en zwervelingen", muzikaal programma. 21.45 Gra mofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Gramofoon- iztek. Vanaf 22.Ï5 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met cie studio beschikken. 22.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Gramofoonmu ziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 „Van fls greppel naar de zee", luisterspel voor de jeugd. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Toespraak door H. J. Woudenberg. 10.15 Gevraagde platen. 11.00 Om- roepjeugdkoor. 11.30 Planovoordracht. 12.00 B O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 „Collegium „Musica Divlna". 12.45 Godsdienstige lezing. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders?',' 13-21 Gramofoonmuziek. 13.40 Accordeonvereeniging Excelsior'* te Rotterdam. 14.00 Ncderlandscin schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Mu ziekfeest voor mannenkoren (met inleiding). Ter afwisseling: Utrechtsch Stedelijk Orkest*(opn.). 16.35 Cultuur en wereldpolitiek. 16.50 Gramofoon muziek. 17.30 Voordracht. 17.45 Amusements orkest en soliste. 18.30 „24 uur Londen", een ai> tueel klankbeeld. 19.00 Ernst van 't Hoff en orkest. 19.20 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spie gel van den dag. 19.50 B. N. O. Militair week- overzicht. 22.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek. 20.15 Omroepsymphonie-orkest soliste. (Ca. 20.45 „De muziekdramatiek van Wagner en Strauss). 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.0524.00 Zl» Hilversum I. MAANDAG 8 JUNI 1934. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Rococo-octet (opn.) en gramo foonmuziek. 10.00 Solistenensemble van Eugen Wolff (opn.), 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem ble Rentmeester. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Melodisten. 13.45 Gramofoon- uziek. 14.00 Gerargl van Krevelen en zijn orkest cn gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gitaarvoordracht. 16 00 Godsdienstige lezing. I6 f Viool en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 F O. Nieuws-, economische- cn beursberichten. 17.30 Zang, piano en gramofoonmuziek. 18.0C zing „Wij socialisten". 1815 Gramofoonmuziek. 18.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 18,55 B. N. O In ternationaal economisch praatje. 19.05 Het lied)» verlangen. 19.15 Inleiding Bruckner-cyclus. 19.25 Concertgebouworkest. 20.45 Kwartetconcert (Gr.). 21.00 Zang met pianobegeleiding. Ca. 214» Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 22.15 U raadt ■at wij draaien. 23.10—24.00 Gramofoonmuzielfc HILVERSUM n, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmu ziek. 9.15 Kamermuziek (gr.). 10.00 Morgenwlh ding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Aan de bron. 10.50 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 11.15 Nederlandsch Kamerorkest en so list. 11.30 Reportage. 11.40 Nederlapdsch Kamer orkest (opn,), 12.00 Orkest Malando cn solist 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.11 2 piano's. 14.00 Orgel en viool. 14.30 Gramofoon muziek. 15.00 Bertus van Dinteren en zijn orkest 15.45 Luisterflits „De lijnen in Harry's hand palm". 16,00 Om- en om-programma. 17.15 B. N. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Muzikale actualiteiten van de week. 17.45 Het groote Omroeporkest en soliste. 18.30 „Praat- s". 18.45 Ernst van 't Hoff en zijn orkest 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 B. N. 0. Fripsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20 0« Amusementsorkest, soliste en gramofoonmuziek, "0 Politiek weekpraatje. 21.15 Frans Woutert zijn orkest (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 221» Avondwijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. Verduisteren: ïan 2i.56 tot 5.201, Juni: Zon op 5.20, onder 21.57 uur, DIaan op 2.53, onder 15.06 uuif

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 14