puUtrM Incasso-Bank N.V. Alle Bankzaken DE KERK ROEPT! STADSNIEUWS Victor ia-,Water DAMIAATJES I Eli FEUILLETON «ET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking T„ door B. L. VENZELAAR. ÏTI8- „Is dit niet een prachtige woning voor Juieen kunstschilder? Ik heb bij dominee Mulder op Texel den sleutel gehaald. De dominee onderzocht mijn papieren nauw keurig, hoewel hij mij toch van vroeger kende. Hij zei mij, dat het dak beschadigd was en ook dat ae schoorsteen gemaakt moest worden, maar anders was het huis Ju heelemaal in orde. En zoo kwam ik hier heen I Homan vertdlde lang niet alles, wat men hem over het Huis had wijsgemaakt. Waar- Jui om hij dat verzweeg, wist hij zelf niet goed, Ju: maar hij meende, dat het voldoende was, ju: wanneer de man wist, op welke manier hij Ju: in het huis gekomen was en wat hij er ge vonden had. Hij vertelde verder hoe hij het briefje op de tafel gevonden had; hoe hij het geheele huis doorzocht had en hoe hij tenslotte de kast had willen opendoen en het lichaam naar buiten tuimelde. Maar ook van de voetsporen in de stoflaag ver telde hij iets. ..Geef mij dat papier!" beval de vreem deling barsch. Homan ging naar de .tafel en gaf hêt hem. De ander wierp er vluchtig een blik op en stak het in zijn zak.' „Kunt u nu voor een deken of iets der gelijks zorgen, mijnheer Homan?" zei hij eensklaps veel vriendelijker. ,.Een laken is ook goed, of iets anders om het lijk mee e te dekken, totdat het gehaald wordt". „Wanneer denkt u het te laten weg halen?" informeerde de jongeman met be grijpelijke nieuwsgierigheid. „Morgenvroeg, of toeter gezegd, heden morgen vroeg", verbeterde de zoogenaamde politieman. „Wilt u nu even een laken halen? Daarna zullen we samen de voet- I 'sporen onderzoeken". Piet ging. In de aangrenzende kamer had hij den avond tevoren een kastje met lin nengoed gezien en weldra had hij een be hoorlijk stuk grof linnep gevonden, dat heel goed voor het doel kon dienen. Toen hij in de teimer terugkwam, viel het hem op, dat de man wat zenuwachtig en gejaagd scheen te zijn. Hij nam het laken van den schilder aan en spreidde het over j het doode lichaam uit. Toen wendde hij zich weer tot Homan: ij „Neemt u de lamp en laat mij de voet sporen zien!" De jongeman deed wat hem bevolen werd, maar toch kon hij een zekere anti pathie tegen den man niet onderdrukken. Kwam het. door zijn afstootelijk uiterlijk, of door zijn heesche, bevelende stem? Ze gingen in de naastliggende kamer, waar Homan de lamp hoog boven z'n hoofd hield, zoodat de ander de sporen in oe stof laag duidelijk kon waarnemen. ,,Mooi, ik heb het gezien", zei hij, terwijl bij een poosje zwijgend naar de indrukken [bleef staren. „Hebt u ook nog op andere piaatsen die voetstappen gezien?" „Alleen in de kamer, waar het lijk ligt", antwoordde Piet, „maar daar zijn ze door het vele heen en weer loopén vrijwel uit-, gewischt". De pseudo politieman knikte onverschil- g en keek opnieuw naar de sporen. Nog even zweeg hij nadenkend, toen hief hij plotseling met een ruk het hoofd op. „Breng mij water om mijn handen te [wasschen. Ik heb den doode aangeraakt begrijpt U? U zult toch wel water in huis hebben?" „Natuurlijk!" lachte de ander. Hij zette de lamp op de tafel en ging naar de keu ken, hoewel de duisternis nog slechts wei nig door den komenden dag was verdreven. Hij had dezen weg echter al zoo dikwijls geloopen, dat hij meende, hem wel met ge sloten oogen te kunnen vinden. Hij vulde een schaal met water, dat hij den vorigen avond uit den regenput achter hot huis ge haald had.. Een stuk zeep haalde hij uit een bakje en een handdoek legde hij over zijn arm. Door de vestibule ging hij terug. De deur van de kamer, waar de man op hem wachtte stond op een kier. Merkwaardig stil was het daar en toen hij de deur met z'n voet openstiet, zag hij dat het vertrek leeg was. Alleen de lfimp stond nog op de tafel en brandde. „Hallo!".... riep Homan een paar maal, maar hij kreeg geen antwoord. De frissche morgenwind kwam door de openstaande voordeur naar binnen, hoewel Piet zeker 'wist, dat neze zooeven nog gesloten was [geweest. Het buitenlicht scheen vrij en vroolijk naar binnen in de gang. In het Oosten scheen de hemel in vlammen te staan, maar'de jongeman zag het niet. Hij staarde verwezen naar de plaats waar zoc- even nog ontelbare voetsporen in het stof te zien waren geweest. Ze waren allen uit- gewischt en wel in de weinige minuten, dat "lij naar de keuken was om water te halen. Piet Homan wist niet, wat hij er van den ken moest. De vreemdeling had zich voor gedaan als politi°man, ofschoon Piet hem allesbehalve sympathiek kon vinden, maar hij#kende nog niet zoo goed het karakter van* de eilandbewoners, meende hij. Nogmaals riep hij, maar toen hij ook dit maal geen antwoord kreeg, besloot hij, zelf een onderzoek naar den man in te stellen. Het huis was geheel verlaten, geen ster veling was te vinden dan -hijzelf en het lijk. Verwonderd schudde Piet z'n hoofd en ging nadenkend in den leunstoel zitten. Hij keek door het venster en eensklaps door voer hem een schok. In de verte tusschen de duinen bij het strand, ontwaarde hij den man, die met haastige passen voortliep, maar Homan voelde niet Veel lust, zich ver der met hem te bemoeien. Hij dacht erover na, wat hem te doen stond. Het lijk kon hier niet blijven en de politie moest gewaarschuwd worden.' Die twee zaken moesten het allereerst af gewerkt worden en vijf minuten later was bij op weg naar de Bonus, die reeds heel vroeg van wal zou steken. (Wordt vervolgd.) Kruisweg 59 HAARLEM Safe-Deposit Een rupsenplaag in ons land. Maar niet in Haarlem! In verschillende deelen van oqs land. vooral in de Oostelijke provinciën, heerscht momenteel een ware rupsenplaag. Heele rijen boomen worden door deze kleine blad- verslinders aangevreten, en vooral de in- landsche eiken schijnen een geliefkoosd voedsel voor deze insecten te vormen, want op die boomen kan men hen bij voorkeur aantreffen. Het groote gevaar van deze rupsenplaag is niet te onderschatten, want behalve dat honderden boomen als slacht offer vallen, bestaat ook nog de mogelijk heid, dat wanneer de rupsen alle eike- boomen inlandsche wel te verstaan, want aan de Amerikaansche eiken schijnen zij zich niet te wagen! hebben genuttigd, zij door honger gedreven naar andere boo men overgaan en dan is het zeer wel mo gelijk, dat ook de vruchtboomen, die in dezen tijd van groot belang zijn voor de voeding van ons volk van deze dieren te lijden krijgen. Is de rupsenplaag in het Oosten des lands zeer ernstig te noemen, hier in het Westen, met name van de omgeving van Haarlem en in de stad zelf, kan men zich gelukkig noemen, want er zijn 'niet meer rupsen dan in normalen tijd geconstateerd, en waar ge vaar scheen te kunnen ontstaan, greep de Dienst van Hout en Plantsoenen direct in, zoodat de mogelijkheid tot uitbreiding in den kiem gesmoord werd. Ook in de naaste omgeving van onze ge meente, waar ook nogal wat eiken voor komen, zijn niet meer rupsen dan in an dere jaren geconstateerd, zoodat wij ons gelukkig kunnen prijzen nog in het bezit van onze ongeschonden boomen te zijn. En mocht er gevaar kunnen ontstaan, dan staat steeds de Haarlemsche Dienst van Hout en Plantsoenen gereed in te grijpen en het gevaar te bezweren! WIJZIGING RUNDVEEBESLUIT 1941. De Ned. Staatscourant bevat een besluit an den secretaris-generaal ^an het depar tement van landbouw en visscherij, waar bij het voorhanden of in voorraad hebben' van ongemerkt vee, met uitzondering "van nuchtere kalveren, wordt verboden. Deze redactïoneele wijziging is noodig nu de ge heele rundveestapel is gemerkt. Uitzendtijden van den Nederl. Omroep gewijzigd. Ingaande Maandag 8 en Zondag 14 Juni a.s. De persdienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Op verzoek van vele luisteraars heeft de Nederlandsche omroep besloten om gedurende de zomermaanden van dit jaar het schema van de uitzendtijden zoodanig te wijzigen, dat verschillende interessante uitzendingen op een tijdstip worden uitgezonden waarop de luiste raar beter dan. voorheen in de gelegen heid is, ze te beluisteren. Met ingang van Maandag 8 en Zondag 14 Juni worden verschillende programma-onder- deelen van den omroep als volgt gewijzigd: B. N. O.: Vair Maandag 8 Juni af komen de berichten van den B.N.O. alle dagen in plaats van 18.50 uur op 18.45 uur (Hilversum). Do B.N.O.-uitzending van 19.3020 00 uur (Hilver sum 2) wordt als volgt gewijzigd: nieuws van. 19.30—19.40, praatje van 19.40—19.50 uur, „Spie gel van den dag" van 19.5020.00 uur. Het avondpraatje van den B.N.O., dat van 22.00 •22.10 wordt uitgezonden, gaat over den zender Hilversum 2. Sport. Met ingang van Zondag 14 Juni komt de .uitzending „Sport van den dag" Zondags an 19.0519.30 (Hilversum 1). Vrijdags wordt het wekelijksch sportpraatje van 21.2521.45 uur (Hilversum 1) gehouden. Luisterspelen. Van 16 Juni af wordt iederen Dinsdagavond van 20.4521.30 uur (Hilversum een groot luisterspel gebracht. Politiek cabaret. Van 14 Juni af wordt het politiek cabaret Vrijdags van 20.1521.00 uur (Hilversum 1) uitgezonden. Het politiek cabaret wordt Zondags op denzelfden tijd als voorheen uitgezonden. Land en .volk. Van 8 Juni af spreekt Dirk van den Hul iederen Zaterdagavond van 21.00 21.15 uur (Hilversum 2) over ..Als ik het voor het zeggen hadVan dienzelfdeh datum af komt iederen Woensdagavond de familie De Boer uit Drenthe van 21.0021.15 uur (Hilver sum 2) voor de microfoon. De uitzending ..Landmans lust" komt Vrijdags (Hilversum 2) van 21.0021.30 uur. Van Maandag 15 Juni af worden uitzendingen van de afd. land en volk. welke plaats vinden van 13.0013.15 uur, niet over Hilversum 1 maar over den zender Hil versum 2 uitgevonden. Godsdienstige uitzendingen. Met ingang van Maandag 8 Juni wordt de avondwijding van 22.1022.15 uur (Hilversum 2) gehouden. Cursus Duitsche taal. Van 8 Juni af wordt op Dinsdag en Vrijdag van 19.0519.30 uur (Hilversum 1) de cursus in de Duitsche taal gehouden. Radio-praatjes Max Blokzijl. Van 8 Juni af spreekt Ma?: Blokzijl op Maandag-1 en Donderdagavond van 21.0021.15 uur (Hilversum 2). N.S.B.-uitzendingen. Van 15 Juni af hebben de N.S.B.-uitzendingen als volgt plaats: Maan dag van 18.3018.45 uur (Hilversum 2), Woens dag van 19.0019.15 uur (Hilversum 2), Donder dag van 19.0019.15 uur (Hilversum 2) en Zaterdag van 18.0018.15 uur (Hilversum 1). Bedrijvigheid in de bouw nijverheid sterk geslonken. In verband met het feit. dat met ingang van 1 Juli a s. alle bouwwerken moeten worden stop gezet, publiceert „De Aannemer" een Interes sante tabel, waaruit blijkt, dat de bouwnijver heid ln Nederland rteds sterk was geslonken (in millioenen guldens) 1939 1940 1941 1941 1941' 1941 1943 4e 4e le 2e 3e 4c ie kw. kw. kw. kw. kw. k\v. kw. Partlc3.9 4 7 5.3 4.4 2.5, I.S 0.3 Woningb.v. 1.0 2.6 6.8 7.9 0.6 0.3 0.1 Gem. best 5.7 7.3 3.5 7.0 6.2 1.1 0.1 Rijk en Fol- derbesii11.5 16.1 11.8 15.8 1.1.4 3.5 5.5 Ned. Sp.W0.7 0.2 0.08 0,1 0,1 0.01 0.08 Totaal 23.0 28.0 27.6 35.4 21.1 6,8 6.2 De oorzaak van de sterke daling van het bedrag voor aanbestedingen door particulieren moet vo'oral worden gezocht ln de omstandigheid, dat slechts een zeer klein gedeelte van de toch al beperkt voorradige bouwmaterialen werd vrij gegeven voor niet-mllitaire werken. De stijging voor de wonlngbouwvereenigingen, die in het vierde kwartaal van 1940 inzette en haar hoogte punt bereikte in het tweede kwartaal van 1941. was hoofdzakelijk een gevolg van den noodzake lijken wederopbouw van woningen. In Rotterdam werd in hel tweede kwartaal van 1941 b.v. alleen al voor 4 millloen aan woningen aanbesteed. Het veilen van huizen. Het lot beslist. Den 22en April is afgekondigd het „Ver- vreemdingsbesluit", waarbij regelen wer den getroffen bi i overeenkomsten tot over dracht van onroerende zaken. Hierbij is ten aanzien van het koopen en verkoopen van huizen besloten, dat het Prijzenoureau voor Onroerende Zaken bij iedere overeenkomst tot overdracht van een vast goed een verklaring van geen bezwaar moet geven en dat een overdracht niet gel dig is, zoolang deze verklaring van geen bezwaar niet is verstrekt. Dit komt hierop neer, dat het Prijzenbureau op den grond slag van de opbrengst van een huis een prijs vaststelt, die bij vervreemding niet overschreden mag worden. Deze regeling nu brengt een moeilijkheid mede bij het veilen van huizen. Op deze openbare verkoopingen immers is het de bedoeling, een zoo hoog mogelijk bedrag voor een huis te maken, meestal langs de zen weg, dat eerst wordt opgeboden tot het hoogste bod, waarna het huis wordt toege wezen aan hem, die bereid is, boven dit hoogste bod een nog zoo hoog mogelijk be drag te leggen, de z.g. afslag. Als nu, hetzij door het hoogste bod, het zij door den afslag, de koopprijs boven den door het Prijzenbureau vastgestelde» prijs zou komen te liggen rijst de moeilijkheid, dat de kooper dus een hooger bedrag zou moeten betalen dan geoorloofd is. Boven dien zou iedereen, die den vastgestclden prijs zou willen betalen, gedupeerd zijn. Ten einde deze moeilijkheden te voorko men. zal nu op de veilingen in gevallen, die moeilijkheden opleveren, een systeem van loting worden ingesteld. Daartoe vergewist de verkooper of zijn gemachtigde zich van te voren, welke prijs het Prijzenbureau voor een huis vaststelt. Blijft dit huis nu op de verkooping onder dit bedrag, dan kan de toewijzing zonder meer plaats hebben. Doch zoodra blijkt, dat het huis hooger gaat, dan wordt medegedeeld, -dat de maximumprijs bereikt is en dat ieder, die bereid is, dit maximumbedrag te betalen, aan een loting kan deelnemen. Het lot wijst dan* den koo per van het huis aan. Alleen wanneer een adspirant kooper verklaart, dat hij het huis voor zijn bedrijf noodig heeft, geldt dit als een recht van voorkeur. De vastgestelde prijs blijft dus geheim, totdat blijkt, dat loting noodig is. Maar omdat plokjagers onder deze omstandigheden bij het opbod tot ieder bedrag zouden kunnen gaan ü- tevens bepaald, dat in de toekomst het strijkgeld vervalt. BIJZONDERE KERKDIENST Evangelie en Werkelijkheid Ds. BEKER en Ds. D. TROMP Zondag 7 Juni, 7 uur n.m. GROOTE KERK (Groote Markt) De kerk roept ook U! WIJZIGING VARKENSBESLUIT 1940. In de Ned. Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij, waarbij het varkens besluit 1940 wordt gewijzigd in dier voege, dat het verbod tot het vervoeren en af leveren van varkens met een gewicht van ten minste 25 k.g. wordt uitgebreid tot alle varkens, qrëgeacht hun gewicht. ZONDER TEELTVERGUNNING KOOL VERBOUWD. t Voor den Alkmaarschen economische» rechter stond Woensdagmorgen terecht N. Groot uit Beemster, die zonder teeltver gunning bunder met witte kool had gezet en ook later ter veiling gebracht. Wegers diverse overtredingen op dit ge bied zal verdachte gedurende 3 jaar uitge sloten zijn van de groenten en fruit-cen- trale. De eisch tegen hem luidde f 500. of 30 dagen. Als de nood het hoogst is. is de Nederland sche Volksdicnst nabij: Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid. geeft TRANSPARANTA goede bijvoeding, die U op smakelijke manier kunt klaarmaken. Vraagt Uw winkelier ons receptenboekje Middelbaar Technische School. Dr. Ir. G. de Gelder als directeur afgetreden. Wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd heeft dr. ir. G. de Gelder met ingang van 1 Juni j.l. de Mid delbaar Technische School als directeur verlaten. Ongeveer twaalf jaar is hij aan deze school verbonden geweest. De heer De Gelder is 16 Mei 1877 te Ba tavia geboren en studeej-de aan de H.B.S. te Den Haag en, aan de Technische Hooge- school te Delft, waar hij in 1898 het diplo ma voor werktuigkundig ingenieur behaal de. In 1907 promoveerde hij te Delft. Daar na was dr. De Gelder als hoofdingenieur werkzaam bij de gemeenten Amsterdam en Delft en bij verschillende particuliere maatschappijen in binnen- en buitenland. In Indië was hij hoofdingenieur der Staats spoorwegen en had zitting in belangrijke gouvernementscommissies. Toen dr. De Gelder in 1928 non-actief was, werd hij benoemd tot directeur der Electro-technische school te Amsterdam. Nadat hem in 1930 eervol ontslag was ver leend als hoofdingenieur der Staatsspoor wegen. werd hij benoemd tot directeur,,dei- Middelbaar Technische School, welke func tie hij tot voor enkele dagen vervulde. Doordat hij kortgeleden benoemd werd tot gemachtigde van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem, blijft hij nog aan de school verbonden. Ontsierende reclames in de stad Utrecht. Op last van den Burgemeester verwijderd. De burgemeester van Utrecht heeft in een verordening stelling genomen tegen de vele ontsierende reclames in de stad Utrecht. De geldende bepalingen zijn in zooverre aange vuld dat thans vergunning vereischt is voor iedere reclame, onverschillig of zij buiten den gevel van een huis uitsteekt .dan wel vlak tegen den muur is bevestigd of daarop ge schilderd. Doet een of andere reclame afbreuk aan het stadbeeld damman de ontsierende re clame geheel worden verwijderd. De verorde ning straatpolftie, welke een regeling inhoudt ten aanzien van het plaatsen van borden of voorwerpen dienende tot aankondiging op een werf langs een der rustieke grachten van Utrecht is ingetrokken. Verder is reeds een begin gemaakt met het wegnemen van de meeste ontsierende reclames. Naaf wij vernemen zal het verwijderer^van ontsierende reclame niet tot Utrecht beperkt blijven. Ook hier te Haarlem zijn maatregelen in voorbereiding, om reclameborden en andere voorwerpen, die het stadsbeeld mismaken, weg te halen. Daartoe wordt thans een onderzóek ipgestelcj en omvangrijke lijsten zijn reeds opgemaakt van objecten ,die voor verwijdering in aan merking komen. Het behoeft geen betoog, dat menige huurder van een perceel, die tot dusver tegen zijn zin was opgescheept met het een of ander smakeloos reclamebord, muurschil derwerk of iets dergelijks, de straks te nemen maatregelen van harte toejuicht en mede werkt aan het welslagen van het onderzoek Men is begonnen met op den Rijksstraatweg te noteerer., wat voor verwildering in aan merking komt en successievelijk worden alle straten aan een onderzoek onderworpen, zoo dat het nog wel even duren zal, voordat het rapnort gereed is. Zooals-men weet, is intusschen reeds een stap in de goede richting gedaan, doordat hier ter stede op verscheiden plaatsen borden zijn aan gebracht voor het opplakken van affiches. VOGELWACHT HAARLEM EN OMSTREKEN. In aansluiting op ons bericht betreffen de het aanhouden en verbaliseeren van een vogelvanger, door toedoen van de Vogelbe- schermingswacht Haarlem en Omstreken, deelen wij nog mede dat het gelukt is één der reeds eerder gevangen vogels in Am sterdam te achterhalen en in beslag te ne men. Deze vogel behoorde tot een zeer zeldzame vogelsoort die nog nimmer in Nederland is waargenomen. Ook tegen hem die door een geldelijke gift het vangen van deze vogel had beloond, is wegens overtre ding der Vogelwet proces-verbaal opge maakt. Deze successen bewijzen wel dat de vo- gelheschermingswacht in 'n behoefte voor ziet. Wij hopen dan ook dat zij in staat zal zijn haar werkzaamheden op den ingeslagen weg voort te zetten. Het belang van den Nederlandschen vogelstand is hiermede ten zeerste gediend. In dit verband mogen wij nog even wij zen op de mogelijkheid om dit werk te steunen door het overmaken van een gift op postgiro 29213 of gemeentegiro Amster dam no. N 305, ten name van de Neder landsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Reguliersgracht 9, Amsterdam C. Vrouwelijk personeel in liet N. A. F. Wanneer zij huwen wordt een „bruidsschat" uitgekeerd. 's-GRAVENHAGE. 6 Juni. Dc centrale persdienst van het N. A. F. meldt: Vrouwelijke leden van het Nederlandsche Arbeidsfront hebben na minstens vijf jaar on afgebroken lidmaatschap, bij huwelijk recht op een geldelijke ondersteuning, waarvan do grootte afhankelijk is van den totalen duyr van het lidmaatschap en van de gemiddelde bijdrage, die betaald is. Met deze bepaling vervalt de overigens on juiste bedenking, die vele ongehuwde vrouwe lijke werkkrachten voorheen tegen aansluiting bjj een vakorganisatie hadden. „Waarom zou ik contributie betalen, wanneer ik toch straks in het huweiyk treed, m|jn geld is dan toch weg", zoo werd geredeneerd. Het Nederlandsche arbeidsfront heeft dit bezwaar thans weggenomen en de vrou welijke leden een „bruidsschat" in het uit zicht gesteld die wegens den korten duur van het lidmaatschap, die voor het verwer ven daarvan is vereischt, door vrijwel alle huwende vrouwelijke leden zal kunnen wor den verworven. De bedragen varieeren tus schen" f 20 in het laagste geval en maximaal f 180.——. Een voorbeeld: Jansje Beek is op haar zestiende jaar als fabrieksarbeidster gaan werken en- werd onmiddellijk lid van het X.A.F. Als zii straks op 26-jarigen leeftijd in ljet huwelijk treedt, ontvangt zij bil' die gelegenheid een bedrag van 45.d.w.z. dat zij 24 pet, bijna een kwart van de be taalde contributie terugontvangt, en dat. ongeacht of zij misschien gedurende haar lidmaatschap reeds een belangrijke gelde lijke ondersteuning in een of anderen vorm heeft genoten. Ook hieruit blijkt dus dat de zorg van het N- A.' F. voor zijn leden -niet binnen de enge grenzen blijft, die de beroepsarbeid bepaalt, doch rekening houdt met de bijzondere belan gen, in dit geval van de vrouwelijke leden. Arbeidsters in alle bedrijven zullen dit zeker erkennen door zich aan te sluiten bij het Nederlandsche Arbeidsfront. HEEMSTEDE INBRAAK IN SPORTPARKRESTAURANT. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het restaurant van het Heemsteedsche Sportpark, De Inbreker heeft zich meester gemaakt van een radiotoestel, zes flesschen likeur en een kleine hoeveelheid suiker. De politie heeft 'n onderzoek ingesteld. 'BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: F. Vonck en M. J. C. Gle- i'um; J. Weener en E. J. Sphuijf; H. J. v. Sam- beck en H. A. M. Geheniau, GETROUWD: G. L. Broers en W. Opstal; J. J. Seggelink en A. M. Bruneel; W. v. Runt en G. Braat. BEVALLEN: C. C. Leuven—Blokker, z.; C. M. 'H. Plusje— Blokkèr, d. OVERLEDENC. Blokker, 73 J.: echtgen. H. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Leuven, Cruquius- weg 142," oude bruine portemonnaie; Der- lage, Richard Holplein 6, zwarte dames- por temonnaie; van der Plas, Oude Pest huisstraat 20, donkerblauwe kinderporte- monnaie; Openbare Werken, Wipperplein 11, werkprogramma; Uittenbogaard, Java- laan 6, blauwe portemonnaie; Meyer, Ja- valaan 65. bruine rozenkrans; Bureau van Politie, diverse sleutels: Adrian. M. Hob- oemastraat 20. schoen piet sok; Overdiik, Heerenweg 112. roode rubber snelbinder; v. d. Aar, Maasstraat 10. rood sjaaltje; Ka merbeek, Joz. Israelsplein 1, lipssleutel: Bureau van Politie, snelbinder: Heems kerk, Kadijk 16, ring met sleutels; v. d. Putten, Iepenlaan 48, booöschappentasch: v. d. Lans, Kerkstraat 4. Hillegom. vulpen met 2 potlooden en gewone pen: Schol. Jan van Goyenstraat, 2 vesten: Michel, Drie- heerenlaan 26, vulpen; Goed, Orchideeën- laan 8, vulpen en vulpotlood: Bureau van Politie, diverse wanten; Reingoud, Binnen weg 121, blauw wantje: Bijman, Meer en Boschlaan 41, zakmes. BLOEMENDAAl HOOGTEZONBESTRALING. De -afdeeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" heeft te Bloemendaal en Overveen de gelegenheid opengesteld voor hoogtezonbe- straling. Te Bioemendaal heeft deze plaats in het oude P.E.N.-gebouw (ingang bij, de klok) en staat onder leiding van zuster Tit Te Over veen is een en ander ondergebracht in da Willem de Zwijgerschool (voormalige Juliana- school) en staat onder leiding van mevrouw Davidson. Voorloopig zal er driemaal per week gelegenheid voor hoogtezonbestraling zijn en wel Maandag, Woensdag en Vrijdag, te be ginnen om twee uur. Een kwartier van tevoren van kwart voor twee tot twee uur, zal er voor patiënten" gelegenheid zijn zich aan te melden. Daarna, tijdens de bestraling, zal er voor aanmelding geen mogelijkheid meer fün. De ziekenfondsleden dienen hun ziekenfo:«C- kaart of -kwitantie mede te brengen: aan de particuliere patiënten wordt overgelaten zich in een klasse in te deelen. waarbij als maatstaf moge dienen de indeeling naar klassen bij de honoreering van de wijkverpleegster. Tenslotte wordt er op gewezen dat alleen bestraald kan worden op medisch advies. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Damming, Clematislaan 8, damesportemonnaie met inh., Jeugdhuis, Donkerelaan, actetasch met inh.; Wildschut., Boschlaan 19, matras; Kobus, Bin nenweg 59, 8 zakken; Fortgens, Garenkokers- kade 19, portefeuille met inhoud: Kalf, Pijls laan 17, paar handschoenen; Stouthamer, Rol landslaan 93, rozenkrans.'Politiebureau Over veen (inlichtingen alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.) schaartje. Post Aerdenhout: paar wanten, sleutel, heerenhandschoen. RIJK AAN GENEESKRACHTIGE MINERALEN HANDEL IN LOMPEN. De Ned. Staatscourant bevat een besluit, waarbij de aan kleinhandelaren verleende dispensatie van het verbod, onderling lom pen, oud papier en oude rubber te koopen en te verkoopen, wordt ingetrokken. OVERVEEN GERKIXMIMEERDE KERK Dó classis Utrecht der Goref. kerk- heeft peremptoir geëxamineerd en met a:- gemeene stemmen toegelaten tot den diens: de heer W. II. Wamstecker, theoi. cwnflida.' alhier, laatstelijk hulpprediker to VU.'sin- gen en beroepen predikflmt te Meivtfoort. PREDIKBEURTEN. 1 ZONDAG 7 JUNI HAARLEM. N. H. Kerk. Groote Kerk. S-9: Ds. W. J. van Eldon, Vroegdienst. Ir Ds. H. E. Beker. Bed. li. Doop. 7: Bijzon dere dienst. Spr. Ds. II. E. Beker en Ds. D Tromp van Zandvort. Nieuwe Kerk. 10.3 Dr. E. Enimen. Onsterker!;. 10: Ds. I'. V Foeken. Noorderkerk. 10.30: Ds. J. Fokke- n:a. van Delft. Bakenesserkcrk. 9.45: A. J van Houwelingen Kijkhoek Kinderkerk. Stadsevangelisatie. 10 en J. Peereboor:. Noordwljk. Evang. Samenkomsten, Zuider straat. 10 en 5: Ds. C. J. Hoekendijk. Vrij Evamg. pred. to Bussum. OpwekklngSsa- XUCUkomstenDonderdag S;J. Kits. Evan te Zeist. Vrije Kvang. Gen». 10: Ds. D. J. D. du Fossé. Bevcetlgingedienst. 5: Bed H. Av. 10: Kinderkerk. Deutsche Evjuiv Gem. Gottesdienst um 10.30 Uhr. Pfarrei liiing. Christian Science Society. 10: in de Ned. taal; 11.15: in de Eng. taal. Evang. Lutli. Genj. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver.' Doope^ez. Gein. 10.30: D-- J IJnlem Vrij'z. Herv. 10.30: Ds. E. D. Spelberg. Hil versum. Rem. Ger. Gom. 10.30: Dr. W. II. M. Xoordhoff. Ger. Kerk. Kloppersinge - kerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 3: Cand. -1 W. Bol. Zond. 33. Oude Gmcht. 10: Ds. J. \V Siertsema. 5: Ds. Js. v. d. Linden, Zon dag 33. Zuid-Ooslerkerk. V0: Ds. Js. v. Linden. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Zondag 84.' Baptisten-gemeente. 10 en 5: Ds. L. d Haan, H. Av. 8: Jeugddienst. Pinkstergcni, 10 en 5: Openb. samenkomst. Gel. Gen». „Het Leger des Hclls". 10: Keiligingsdianst 3: Muziekstonde Jeugd muziekkorps Am sterdam I. 7.30: Opwekkingssamenkoms". Ger. Kerk in IT. V. 10 cn 5: Ds. P. v. d. Vloed. Zand voort. 10: Klnderdienst. Vrije Katholieke Kerk. 10.30: Gezongen H. Mis. Horst, Apost. Zendingsgem. Schouwburgsir. 10 en 5: ^Godsdienstoefeningen. Her-!. Apost. Zendingsgem. Jacobijnestr. 10 en T Godsdienstoef. HAAKLEM-XOORD. N. II. Kerk. Kerk Kloosterstraat. 10: Ds. v. d. Voet. Doopsb*1- diening. 5: E. Hagen, cand. tot den II. D- Immanuëlkerk. 10: Ds. Punselie. Vrij/.. Prot. 10.30: Ds. J. v. Seulijn. Castricun Gel. Gem. Leger dos HellS. 10: Heiliging-— dienst. 7.30: Openbare HeUsbijeenkonu?:y Leidsters: Frese en Echauzler. Noorder Kapel. 10.30* J. Bossers. 7: H. Schats. Ger. Kerk. Noord-Schoterkerk. 10: Cand. A. W. Bol. Hulppr. den Haag. 5: f)s. J. W. Siertsemd, Zond. 34. Chr. Gcrcf. Kerk. if en 5: Ds. D. Henstra. SPAARXDAM. X. TT. Kerlc. 10: Ds. A Snethlage. Evangelisatie. !0: R. van Ta nen. van Amsterdam. ZANDVOORT. N. H. Kerk. 10: J. Kop- cand. tot den H. D. te Zand voort. Ger. Kerk in H. V. 10: Ds. G. W. van Deth. Voorber. en H. Avondmaal. HEEMSTEDE. X. H. Kerk. Kurk op h-t Kerkplein. 10: Ds. W. S. van Leeuwen, te Rotterdam. Kapel Nieuw-Vredenhof. 10.3": Ds. Bargor. Ned. Prot. Bond. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter. Rem. pred. te den Haag. (Met medew. van het Dameskoor). Ger. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. H.- Av. 5: Dezelfde. TI. Av. en nabctr. Campiaan. 10: Ds. H. Buurman. IT. Av. 5: Dezelfde. H. Av en nabctr. AERDENHOUT. Rel. Kring. 10.30: Prof. R. Casimir. hoogleeraar te Leiden. X. H. Wijk- en .7ougdgebonw. 10.30: C. A. F. van Stipriaan Luicius, hulppred. Jeugddienst. BLOEMENDAAL. X. H. Kerk. in: Ds. .T. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. G.- W. Melohers, Hv. Amsterdam. Ger. Kerk. 10: Ds. Joh. C, Bru.ssaard. Ra.dlo-ultz. op golfl. 345.9 meter. 5: MindR. Bremmer la de Bilt. C.eb. VUverweg 16. 10.15: Kinder- dienst, o. 1. v. J. Hoogenbirk. O VERVEEN. X. II. Kerk. in: Ds. Ch. do Beus. Ger. Kerk. 10: (geb. Irene) cand. R Bremmer te de Bilt. 5: (Herv. Kerk) Ds Joh. C. Brussaard. Burgerlijke Stand HAARLEM 6 Juni 1942 BEVALLEN: 5 Juni. c. OverwQk—Vcenman d J. g. SevinfcBaxmeier, m. Stolker—ne derkoorn. z.; H. Tromp—Hoefsmlt. z.. 6 Juni, M Wijtkamp—van Sabbcn. c. m. van der Lin den—de Graaf. d_: G. J. Bergman—van der Wal d.: H. J. a c. Westerman—van Slooten. d. OVERLEDEN: 5 Juni, G. F. van der Beek. 80 J. z. Buiten Spaarne; A.. 8 J., z. v. I.. Havenaar Pres. Steijnstraat. ONDERTROUWD: 6 Juni, W. Wildschut en J c. Beentjes. OFFICIEELE MEDEDEELIXGEN OUDE EN NIEUWE ZEEPBONNKN. De secretaris-generaal van het departemenl van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend. dat de voor de maand Juni tér verkrij ging van zeep aangewezen bonnen gescheiden moeten worden gehouden van de oude zeepbor- nen. De bonnen ..Algemeen 211", ..Algemeen 228'\ „Algemeen 272"\ „Algemeen 299" en de met G zeep", „H zeep", „I zeep", ,,J zeep" en „Eer, rantsoen zeep" gemerkte bonnen mogen derhalve niet met de bonnen „Algemeen 300" cn „K zeep" op een oppjakvel voorkomen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat detail listen, die een minimum omzet van twintig rant soenen per distributieperiode niet kunnen be reiken niet voor een voorschot chocolade-artike len of suikerwerk In aanmerking komen, dit derhalve in afwijking van het vroeger gepubli ceerde. volgens hetwelk zij een minimum omzet van 40 rantsoenen per periode dienden te berei ken om voor een voorschot in aanmcrldn te komen. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet p. mm. 10 ct Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen btj vooruit betaling per mm6 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 cl minimum 6 mm. max 30 mm- Lessen Gevr. privé-les aan huis voor ELECTR. HAWAIIAN GITAAR en jazz-gitaar. Beslist prima vak-' man. Woensdags van 20-21 uur. Bi', met opg. van prijs enz.' 5 501. GITAAR, HAW. GIT.. MAN DOLINE LES AANGEB, Br. 5500, Personeel gevraagd Voor Huishouding FLINK MEISJE gevr. n, ben 1® jv. halve dg. in gez. zond *tad. 0f jonge werkster v. eenige wht. p. week. Aanm. na 5 uur- Tan Gijzenkade 210. MEISJE gevraagd in klein go Tin, klein modern huis. van 8-i "ur, niet beneden 18 jaar. Jei Sersmastraat *42. Zoo spoed. mog. gevr. JUFFR. v. d. Hl'ISH., in- of extern. Brie ven 564 2. N KT DAGMEISJE of nette werkster gevr.. v.g.g.v. Heem steedsche Dreef. 201. Heemstede Gevr. flinke WERSTKR. 0-11 i. d. m. Dinsd. en Vrijd. Mau- icialaan 28. Overveen. Heer, te Heemstede Zd vraagt j. hesch. HUISHOUDSTER. Aanv. r extern. Br. 5637. NET DIENSTMEISJE gevr. of hulp in de huish. Liefst v. d. en n. Mevr. v. d. Eseh. Brederode- laan 29, Santpoort-St. In gezin van 2 pers. voor direct tegen goed loon een nette HUIS HOUDSTER gevraagd. Te bevr. tusschen 19 en 20.30- u. Emma- laan 26. Gevr. NET DAGMEISJE, voor 15 Juni. met volle lcost. Hulp van werkster aanwezig. Aanm. na 6 uur, Denijs, Bloemendaalsche- weg 101, Bloemendaal. Gevr. een MEISJE v. d. en n Doverstraat 12. Gevr. fl. HULP IX DE HUISH zelfst. werken van 8 tot 5 of 7 uur. Rustenb.weg 18. Bl'daal. Voor zoo spoedig mogelijk gevr. MEISJE v. d. en n. Lichte- betr. veel vrij, goed loon. Bruno Klauwersstraat 24. Santpoort St. Tel. 8020 (K 25G0). NAAISTER of aank. meisj* gevr. bij Kraagjesliuis. Ged. O Gracht 119. Gevraagd wegens teleurstelling een flinke DAGDIENSTBODE. zelfstandig kunnende werken en koken. Goed ldon, Br. 5641. WERKSTER gevr. voor S halve dagen. M., W. en Bot kenrodestraat 2 6. Haarlem. Gevraagd bekwame WERK STER. v.g.g.v. voor eeniga och tenden p. week. Aanmelden Ke naupark 31. na half 8. .MEISJE gevraagd voor dt morgenuren. Weth. Roodenburg- i straat 17. WERKSTER gevraagd. Dins dag en Vrijdag v. 9 tot 12.30 u v. d. Vlerk's Foto, Kleine Hout straat 112. Gevr. voor den dag een JONG MEISJE bij W. v. Reeuwijk. Herfstlaan S, Heemstede. Gevr. NET MEISJE. 9-4..Mevr. Klooster, Radboudstr. 21, Hrl. N Gevr. een MEISJE, boven IS jaar in klein gez. vooV 3 dagen por week. Burg. Boreelstraat 2 4. bij do 'Ztjlbrug. NET MEISJE gevr. niet ben. 18 jaar, v.g.g.v., van S.30-5 uur. Hoog loon. Zond. vrij. Zandvoor- terweg 14, over tramhalte Bent veld-A er denhout.. WERKSTER of dagm. gevr MarnJxplein 7 bov. MEISJE en AVERKSTER ge vr. v. de morgenuren. Mauricia- lann 32, Overveen. Voor direct of 15 Juni gevr. flink betrouwbaar MEISJE-AL LEEN in gez. v. 4 pers., hulp •tanw. Overboschlaan 11 (bij BI. Brug). Gevr. een NET MEISJE v. dag of v. d. en n„ v.g.g.v. Gez. van 2 pers. Goed loon. Br. no. 1567 Wensing's Adv. Bur. Tempeliers straat 32. NET MEISJE gevr. in klein gezin, van 8.30-4 uur. 's Zondags vrij, Aanm. Iordensgtraat 54. NET DAGMEISJE gevraagd uit omstr. Hst. 15-17 jaar. van 8.30-12.30 uur. KI. gezin. Hulp aanw. Aanm. 's av. 7-8 uur. Dr jP. Cuyperflaan 2IA. Heemstede. Kenv Hl ÏSHOUDSTER ge vraagd in gezin van 2 -school gaande kinderen. Moeder goh. dag afwezig, boven 30 jaar. Brie ven 5640. In klein gezin NET MEISJE van 8.30-12 u. gevr. Zondags vrij. Aanm. Gen. Cronjéstr. 103 NETTE WERKSTER gevr Schccpmakersdijk 22. Voor Bedrijf 2 Flinke JONGENS vóór direct gevr. voor wiedwerk en bollen- rooien bij P. A. Koning, Heeren weg 2 3, Heemstede. Gevr. FLINKE JONGEN, leef: tijd 17-18 jaar voor tuinwerk. J v. Goyenstraat 25, Heemstede. Lederwarenfabriek hier tor stede zoekt voor direct .THUIS WERKSTERS voor eenvoudige handarbeid. Voor handige men- schen een goed loon. Br. 5656. MEISJE gevr. voor opleiding Foto De Leeuw. Gierstraat 20. Zoo spoedig mogelijk lsU KAPSTER gevr. Br. 5628. Gevr. aank. RIJWIELHER STELLER. Ri.iwielreparatie-in- richting C. v. d. Reep. Bakker straat IA zw. hoek Kamperstr. Haarlem, ADJ. INSPECTEUR gevr. ter ass. Hoofdinsp. Ziekteverzek.. be- seh dame of heer. bekend in de ziektekosten verz. branche. Bij gebleken geschikth. aanst. tot Insp. Uitv. br. 5653. Wasscherij Kleverpark. Sant poorterstraat 41, vraagt NETTE MEISJES voor alle afdeelingen. Gevr. bekwaam AUTO-MON TEUR. Goed loon. Br 5650. Bekwaam MAXGELSTER ge vr. Wascherij „De Toekomst". Ivennemerstraat 1, Haarlem. NETTE LOOPJONGEN gevr in drogisterij, voor opleiding en loopwerk. Fl. loon, 16-17 jaar. Aanm. na 7 uur Drogisterij Cen traal. Bl'daalscheweg 75. Bl'daal. BROEK EN MAKER gevraagd. Hoog loon. Stuyvesantplein 9. Hrl. N. APOTH. ASSISTENTE gevr. uit Haarlem. Leiden of omg. Vlot career nauwkeurig kunn. recep- lebren. Bekend met handverkoop Iölgenh. geschr. br. m. uitv. lnl. omtr. Godsd., opl„ werkkr, enz, en opg. v. rèf. o. n. a. 5670. LOODGIETERSJONGEN gevr. 'Buurman. Jan Steen'straat 47. HANDIGE JONGEN gevr. voor magazijn en boodschappen. Leeftijd 15-16 jaar. flink loon O. van Looij. Zandvoortschelaaa 160. -Aerdenhout. NETTE FIETSJONGEN gevr 16 jaar. Bloemenmagazijn Palthc, Kleverparkweg 21 D. Fabriek in Haarlem kan eenige LEERLING - BANKWERKERS plaatsen, Br. .5654, Personeel aangeboden Voor Huishouding NAAISTER vraagt werk aan huis. nieuw, verander, keer en verstelwerk. Br. 5616. Net meisje 34 jaar zoekt betrekking als JUFFR. IN DE HUISH., liefst bij heer-alieen of in klein gezin, omgeving Haar lem. Br. 5617. B.z.a. JONGE WERKSTER, voor D en Woensdag. Br. 5618. Wed. alleen. 61 j. b.z.a als HUISHOUDSTER, kost en inwo ning, liefst man alleen Br.5664 Voor Bedrijf —B.z.a. een JONGE MAN, 28 J voor winkel of magazijn, v.g.g.v Br. ,6619. Huizen gevraagd J.lui (v. pos.i P.G. z. per Juni- Juli VRIJ HUIS of boven-, ben.- won. of étage. Br. no. 5591. Te huur gevr. door jongelui eer HUIS of ged. hiervan. Br. met vol ledige inlicht, onder no. 5504. Te huur gevraagd EEN HUIS of een ged. met vrije keuken, on- gem.. event, gestoffeerd. Br. 5503. Te koop gevr. voor zelfbewo- ning te Zandvoort VRIJ HUIS of kl. villa. Opg. m. prijs enz. no. v. Petegem's Boekhandel Zandvoort Huizen aangeboden GROOT BOVENTAND te huur voor atelier, fabriek, werkplaats of berging. Telefoon aanw. Br. onder no. 5506 ot tel. 19352, Kamers gevraagd Dame met schoolg dochter in rust besch. omgev. goed GEM. KAMERS met vrije kookgel. te Bloemend, of Overveen. Br. 5508. Gevr GEM. ZIT- EN SLAAP KAMER met vrije keuken of keu kengebruik (event, gemeub. etage) door echtpaar. Br. no. 5507. Kamers aangeboden Te huur 2 zonn. GESTOFF. KAMERS, 1 groote en een kl., met stookgel. en gas, desgew. m. gebr. v. keuken v. Heer of Dame. Wete- ringstr. 22, H.-N. Te huur gem. of gestoff ZIT- SLAAPK. Kindérhuissingel 122, hoek Zijlweg. Goed GEM. ZIT-SLAAPK. aan- geb. desgew, gebruik keuken. Nieuwe Gracht 76. Te huur ZIT-SLAAPKAMER op het Zuiden Centr. verw., str. water. Voll. pension. Prinsen Bol werk 7. Tel. 15840. Aangeboden voor Heer (Duitsch gezind) een GESTOFFEERDE ZITKAMER met stookgelegenheid en aangrenzende gemeubileerde slaapkamer. Badkamer aanwezig. Omtrek Heerenweg-Zandvoortsche laan. Br. no. 5511. GEST. KAMERS met gas. str. w. enz. bij Dame alleen, dir. bij spoor en tram. Br. no. 5510. GESTOFF. ZIT- EN SL.KAMER te huur, vrije keuken, vrije meter Zandv.laan 102, H'stede, Huisraad gevraagd Gevr. 1 pers. AUPINGMATRAS Br. no. 5518 Te koop gevr. MOD. DRESSOIR Br. m. opg van bijzonderheden en prijs no. 5517. Dame-alleen vraagt VLOER- BEDEKK.. looper, meubelen, gor dijnen en wandversiering ter overn. of tegen bill. verg. in bruikleen. Br. no. 5516. GROOTE SPIEGEL te koop gevr. Pr. Mauritslaan 122. O'veen. Huisraad aangeboden Aangeb. MOD. SALON, bi. eiken, notenh. slaapk. compl., pr. bill. Br. no. 550S. Te koop KINDERLEDIKANT en jongens gab jas L 10-12 j. Mar- nixstraat 94 rd. Tc koop ANT. FRIESCHE HANGKLOK en ijzeren kinderled. Delftlaan 33. Aangeb. 2 KLEEDEN f 15, bu reaustoel f 15, Jaarsma haard f 35, stofzuiger f 15 Adrc? te vern. bur. v. d. blad Te koop aangeboden een mooi VLOERKLEED 3>/? x 4'/2 el prijs f 30. Br. no 5526 Groote I'RISI A-HAARD te koop. Dubb. eirc. kan open en gesl. geat. worden. Dr. Bakkerlaan 7, Bl'daal. Te koop 4 STEL OVERGOR DIJNEN* met roeden. Welgelegen- str. 25..Hr!m. Te koop zware elkenh. LIG STOEL met kussens (oude kw) t 20. Br. no. 5522,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 15